Beroep van Rusland op de mensheid Diep tragisch of onuitsprekelijk misdadig Feestdag voor de R.K. Universiteit Overijsselse stadjes jubileren Franse Mode-Demonstratie in het Kurhaus Typische liberaal z onder godsdienst Nam Lanclbouwconsulent giften aan? r Bruyëre couture in Scheveningen te gast Psychologische instituten ingewijd Scliepen en politie voor Bernadotte MAANDAG 21 JUNI 1948 PAGINA 3 Er moet iets verschrikkelijks gebeurd zijn, een eeuwige schandvlek voor de mensheid. Het moet wel vreselijk erg zijn en mens onterend, want heel de pers, radio en orga nisaties van half Azië en drietew&ti Europa zijn in rep en roer. In naam van btfna twee honderd miliioen mensen stijgt een kreet van verontwaardiging en protest op tot het wereldforum dér mensheid, In hartstochte lijke bewoordingen worden alle democrati sche en vrijheidminnende mannen en vrou wen bezworen toch met onverschillig en werkeloos te blijven voor het wrede lot van onschuldige slachtoffers, die door een niets ontziende terreur van hvq, leven worden bevoofd. Een elite van edele schrijvers en dichters hebben een vlammend manifest de wereld ingeslingerd om in naam „der idealen waarvoor tien millioen mensen hun bloed hebben vergoten" in de jongste oorlog, „in naam van de beginselen van vrijheid en democratie" hun stem te verheffen tegen de massale afslachting van „onschuldige" patriotten. Zielkunde, en zielzorg VLIEGVELDMISER! IN NEW-YORK K-L.M. van Laguardia verdreven GEEN ADVIEZEN DOCH EEN NEVENFUNCTIE De inzegening OORLOGSSLACHTOFFERS ONTEVREDEN Drie zevende eeuwfeesten „GROTE TREK" GAAT OVER BREDA MOUNTBATTEN VERLAAT INDIA PRAAG, 10 Juni 1948 (Van een bijzondere correspondent) Wie enigszins met de toestand in Tsjecho- slowakije op de hoogte was, zal zich niet ver wonderd hebben over het aftreden van dr. Benes. De loop der dingen liet dat immers wel voorzien. Alleen omtrent het ogenblik, waarop het zou gebeuren, verkeerde men in onze kerheid. De kranten, die schreven dat het aftre den te laat kwam, heb ben gelijk. Wij willen deze politie ke gebeurte nis hier niet punt bezien. Wij zouden alleen met enkele woor den de aan dacht willen^ vestigen op een ander gezichts punt, dat van meer belang is voor de katho lieken, niet alleen van de staat, .waarvan hij president was, maar van de gehele wereld. Wij willen enig licht werpen op de betrek kingen, die hij met de Kerk onderhield, als particulier persoon, als minister van buiten landse zaken en later als president van de Republiek. Dit gezichtspunt is tot nu toe niet scherp getekend, ofschoon het zeer interes-' sant is en karakteristiek voor hemzelf en voor /djn politiek optreden, ook ten opzichte van de kerken en van de belangen der katholie ken in Tsjechoslowakije. 9 Wat is er gebeurd? Heeft eindelijk de democrati sche en vrijheidlievende mensheid protest aangete kend tegen de mensonterende gruwelen van het bols jewistisch regiem? Brandmerkt de halve wereld als één man de beestachtige massamoord op 15.000 Poolse officieren en manschappen? Of is het wereldgeweten eindelijk moedig ontwaakt om de moord, verbanning en terreur tegenover de Baltische volken heftig te veroordelen? Eist misschien de vrije en democratische mensheid een tweede Neurenberg-gerecht tegen de bolsjewistische misdadigers, die nog meer slachtof- fers op hun geweten hebben dan alle Nazi's bij el kaar? Roept eindelijk het bloed van de miljoenen onschuldig vermoorde Russen, van de miljoenen ge vangenen in dwang- en concentratiekampen der Russische steppen om wraak? Of.... is eindelijk het Russische miljoenenvolk, door Dr. A. v. d- WEY O. Carm. onder aanvoering van edele schrijvers en dichters, ontwaakt uit onwetendheid en apathie tegenover de hemeltergende terreur en misdadigheid van hun eigen machthebbers Rijzen de Russen in hartstochtelijk verzet op tegen de uitroeiing van hun adel, van de welgestelde boeren, middenstanders en zelfs millioe- nen arbeiders en soldaten? Neen. Het grote miljoenenvolk der Russen tekent geen verzet aan tegen de massale slachtingen, de portaties en concentratie van eigen onschuldige volksgenoten. Ook niet de rampspoed der Balten, Polen, Hongaren en Roemenen bejammeren zij in een eerlijke zelfbeschuldiging. Zij klagen fel een ander volk aan en andere z.g. gruwelen. Dan moet het toch wel erg en verschrikkelijk zijn .wat er gebeurd is. Als een land en volk (waarin millioenen zijn ver moord en evenveel millioenen nog zuchten in gevan genissen en kampen) brandmerkend en verontwaar digd eigen bezoedelde handen ten heinel heffen uit protest en verontwaardiging, dan moet het toch wel allerverschrikkelijkst zijn. Geen twintig miljoen, maar tien maal twintig miljoen slachtoffers zullen dan wel éiet voorwerp zijn van erbarmen en weege- klaag. De slachtoffers moeten dan ook wel geheel onschuldig zijn als een land, dat miljoenen onschul- digen geruisloos likwideert, in opstand komt tegen onrecht in een ander land. Maar waar het dan toch over? Welke wereld schokkende misdadige ongerechtigheid geldt dit vlammend protest Wel, het betreft.de terechtstelling van onge veer tweehonderd Griekse communistische rebellen, die allen de wapens hadden opgenomen tegen het wettige gezag,tegen de meerderheid van het volk, tegen het welzijn van het Vaderland in handlangers- dienst van de Sovjet-Unie, die zich schuldig hadden gemaakt aan halsmisdaden en na een gerechtelijk vonnis werden terechtgesteld. Dat is de ware ge schiedenis; ook al kan men het betreuren, dat deze terechtstellingen noodzakelijk warden geacht. Wat maakt de Sovjet-propaganda van dit geval? „Moscow News" van 14 Mei vult de helft van haar voorpagina met alarmkreten tegen het vergieten van „onschuldig" bloed. Het spreekt van de „bloedigste onderdrukking der kampioenen- voor vrijhpid en de mocratie, die de wereld sinds de dagen der nazi- terreur gezien heeft". De enige „misdaad" dier slacht offers is „hun actieve strijd tegen de fascistische in dringers" en „hun sympathie voor de zaak der demo cratie en vooruitgang." Dan doet het blad een beroep op de wereldfedera tie der vakverenigingen om effectieve maatregelen te nemen ter beteugeling van de Griekse fascisten en ter verhindering van het bedrijven van verder voorge nomen vreselijke misdaden. De sovjet-vakverenigin gen vertrouwen, dat de wereldfederaties van vrouwen en democratische jeugd haar stem zullen verheffen ter verdediging van de werkende vrouwen en jeugd van Griekenland, die lijden onder de royalistisch- fascistische terreur. Zelfs een beroep op de mensheid schuwen deze bolsjewieken niet, die in eigen land en de satel lietstaten alle menselijkheid vertrappen. „De mensheid mag niet blijven zwijgen, nu ze weet wat er in Griekenland gebeurt" zo luidt een ver klaring van 34 prominente Russische schrijvers en dichters. Zij herinneren aan de tragedie der Abes siniërs en aan de hulpkreten uit Spanje en „Indonesië" en vragen: „Is het mogelijk, dat de mensheid nu met onverschilligheid neerziet op de bloedige slachting in Griekenland en niets zal doen om deze tegen te houden Wij, vertegen woordigers van de sovjet-wetenschap en cultuur, als vertegenwoordigers van de wetenschap en cul tuur van het meest vooruitstrevende en democrat!' sche land aller landen ter wereld kunnen geen onverschillige toeschouwers blijven bij deze syste matische misdaden. Voor heel de wereld schand merken wij de verachtelijke heulen van het Griekse volk". Moeten wy onwetendheid bij deze schrijvers en dichter? veronderstellen of farizeïsmeIn het eerste geval is het diep-tragisch, maar in het laatste onuit sprekelijk misdadig! Dit alles speelt zich af in nnze vltlichte en be schaafde eeuuw, in het „meest vooruitstrevende en democratische land der wereld". Men walgt onder hand hartgrondig van het leuren met „democratie' „progressie" en „vrijheidlievend" van deze euragische Moloch Het gebouw, waarin de nieuwe instituten van de R. K. Universiteit zijn ondergebracht. m De empirische psychologie ïs in ver houding tot andere universitaire vakken een zeer jonge wetenschap. Maar haar toekomst is, door de behoeften van mo derne maatschappij en cultuur, en van de andere kant door de ontdekkingen van mogelijkheden, bij haar beoefening reeds gedaan, zeer groots. De genees kunde benut haar bij het opsporen en cureren van aberraties die «uiver licha melijk niet verklaard kunnen worden, de paedagogie gebruikt haar gegevens en ziet naast zich de paedagogische psy chologie; de psychotechniek moet, om wetenschappelijk verantwoorde oprechte resultaten te leveren en geen kans te ge ven aan beunhazerij, aan haar strengste controle onderworpen blijven. Een van de belangrijkste werkzaamheden van de psycholoog ligt verder in het bedrijfs leven, waar door het aanwijzen van zo gunstig mogelijke arbeidsvoorwaarden en de beroepsstudie bij de vakopleiding de zielkundige een voornaam aandeel in de zorg voor de fabrieksarbeider moet krijgen. Dat onze Katholieke Universiteit het belang van deze wetenschap en de eis, dat deze op zo gunstig mogelijke wijze wordt beoefend, terdege inziet, blijkt wel uit 't feit dat zjj alles gedaan heeft om het in de oorlog vernietigde psycho logisch laboratorium zo snel mogelijk te doen herbouwen en een nieuw, beter en ruimer instituut met de hulp van velen binnen twee jaar *heeft voltooid. Alvorens de inzegening te verrichten, hield dan Mgr. Hanssen een toespraak. De Kerk, zo zei hij o.m., is zich van het allergrootste belang van de weten schapsbeoefening door de katholieken ook in deze tijd helder bewust. En hoe bijzonder geldt dat ten aanzien van de psychologie, die zoveel raakpunten heeft *net zedeleer, maatschappijleer en phi losophic. Juist de zielkunde krijgt zoveel moeilijkheden te verwerken bij haar on derzoek, en van alle kanten waaien de denkbeelden aan, worden richtingen ge propageerd en stelsels opgezet. Voor de katholiek wordt hier geëist, met scherp zinnigheid en standvastigheid dit ajles te beproeven en het goede te behouden Aldus te werk gaande, zal de ervaren psycholoog ook voor de Kerk zelf van groot nut zijn, want hoe zou het moge lijk zijn, dat de kenners der zielen en de hoeders der zielen, de zielkunde en de zielzorg, niet in innig contact met elkan der zouden moeten staan? Dan heeft ook omgekeerd de Kerk veel aan de psycho logie te schenken, met haar metaphysiek en wijsgerige menskunde; en vooral met haar bovennatuurlijke leer over de ge richtheid van de mens en de wetten, die zij krachtens deze stelt, waaraan de psy chologie niet alléén gehouden is zich te onderwerpen, maar waarvan zij het grote nut zal, ondervinden bij adviezen en bij het genezen van de kwalen der ziel. Na de inzegening, welke hierop volg de, dankte de president-curator de bis schop en al degenen, die verdienste had den voor de bouw en inrichting van de instituten. Mgr. Hanssen onderhield zich, alvorens te vertrekken, geruime tijd met dc professoren en wetenschappelijke staf. Hij volgde met veel interesse de toelichtingen bij de instrumenten en be zichtigde met het gezelschap het gebouw. Enige tijd' geleden hebben wa bericht, dat de K.L.M. met ingang van 1 Juli a.s in-New-York niet meer op het vliegveld Laguardia zal mogen landen, doch dit zal moeten doen op het nieuwe vlieg veld Idlewild. Met de K.L.M. zijn door deze maatre gel ook getroffen de Scandinavische luchtvaartmij S.A.S. en de Air France alsook enige Amerikaanse, maatschap pijen, de Belgische Sabena echter en de Britse B.O.A.C. mogen op Laguardia blijven en krijgen dus een niet geringe voorsprong. Immers de voornaamste Amerikaanse binnenlandse luchtlijnen hebben op Laguardia hun eindstation, zodat passagiers, die gebruik zouden willen maken van de transatlantische diensten van K.L.M., S.A.S. of Air France eerst een bus- of treinrit van ruim een uur door New-York moeten maken naar Idlewifd om daar te kun nen „overstappen". Evenals de regeringen der Scandina vische landen heeft ook de Nederlandse regering tegen deze maatregel geprotes teerd, omdat de zaak der nationale lucht lijn als een n^jionale zaak wordt be schouwd. Het eerste Nederlandse protest is echter afgewezen. Daarop is-een nieuw protest ingediend en dit is nog han gende. Tegen Idlewild als Zodanig gaan de bezwaren niet, het is een heel goed vliegveld, maar de accommodatie is er nog laag niet in orde en de verbindin gen zijn dat helemaal niet. De heer W. A. Rasch, directeur van 't Utrechtse bankiershuis Vlaer en Kol, dat onlangs zijn 200-jarig bestaan vies- de^ is benoemd tot officier in de órde van Oranje-Nassau. Het gebouw aan de Berg en Dalseweg dat nu in gebruik is genomen, is vol gens de modernste wetenschappelijke be ginselen ingericht. ïn totaal zijn er drie verschillende instituten gevestigd, name lijk voor psychologie, voor psychopatho logie en neurophysiologde. Het eerste staat onder leiding van prof. F. J. Th. Rutten, de twee andere onder leiding van prof. J. J. G. Prick. Een practicum, waar de studenten zich kunnen bekwa men in het psychologisch onderzoek, met tal van instrumenten, een grote projec tiezaal en verscheidene kleinere lesloka len, een instrumentmakerij, een operatie kamer annex een laboratorium voor her- eenonderzoek met de nieuwste werktui gen óp dat gebied, maken deze inrichting voor de Nijmeegse "Universiteit tot een benijdenswaardig bezit. Zaterdagochtend kwam de bisschop coadjutor van Roermond, mgr. Hanssen, de instituten inzegenen. Hij werd ontvan gen door dr. W. A. Boekelman, president curator, in tegenwoordigheid van het col lege van curatoren, vele professoren en een aantal genodigden, onder wie de schenkers 'van een stel gebrandschilderde ramen uit het atelier Bilderbeek bestemd voor het trappenhuis. D^. Boekelman verwelkomde de Bisschop, die thans voor de eerste maal als zodanig met de Universiteit in contact kwam, en zei dat de psychologische wetenschap juist als katholieke wetenschap, aan deze univer siteit hier van zeer groot belang was. Hij hoopte dat door deze inwijding de zegen van God in grote mate dit werk zou bevorderen en beïnvloeden.' De inspecteur bij de Landbouw bij het Dep. van Landbouw, W C v d M heeft in de Hoekse Waard en op de Rilanden een goede naam. Dit bleek wel ter zitting der Haagse rechtbank, waar v d M zich m°est verantwoorden, verdacht dat hij giften z°u hebben aangenomen voor advie zen, die hij als Landbouwconsulent ge geven zou hebben. Een zeer belangrijk aandoe] in de werk zaamheden tot het in cultuur brengen van uitgestrekte grondgebieden op het eiland .Rozenburg, eigendom der Stichting tot Landverbetering, had de heer v d M gehad, en^erkend moest worden dat voor al door zijn werk de nadelige exploitatie- saldi in een voordelige zijn omgezet. Directeur van genoemde stichting was de bekende eigenaar van gebieden in Duindigt te Wassenaar, Jochems, die sinds de bevrijding ons land heeft verla ten. Nu had verdachte een overeenkomst aangegfcan met Jochems omtrent zijn lei ding om verbetering te brengen in de cultures in de Scheurpolder op Rozen burg, en hij toucheerde daarvan bedragen, waarvan plm. 25.000 in de dagvaarding werd genoemd. Als consulent rust echter de verplich ting op hem alle adviezen gratis te ver strekken zodat verd. dan onrechtmatig die gelden had ontvangen, 't Standpunt van verdachte was .echter, dat zijn werk aan genoemde Stichting volkomen los stond van zijn consulentschap. De administrateur der Stichting, de heer W M Scheurleer, vertelde dat verd. prachtig werk heeft verricht; in werk verschaffing liet hij het land egaliseren, ging besmettingen na enz. Pres. „Du hij had eigenlijk de leiding van het bedrijf". De directeur-generaal voor de Land bouw, ir. C F Staf, bevestigde dat con sulenten hun adviezen gratis moeten ge ven. Zij mogeit geen „bij-baantjes" heb ben zonder toestemming van de Minister, en die toestemming wordt slechts zelden gegeven, juist om te voorkomen dat alle •consulenten dergelijke werkzaamheden zouden zoeken. Bovendien vordert het consulentschap alle beschikbare tijd. Een groot aantal getuigen a decharge werden gehoord. De vroegere bedrijfsleider op Rozen burg, T B Sloos, vertelde dat verd. mees tal de orders voor het werk gaf. Zo moest voor de Noordpolder een gemaal worden gesticht en bij een bespreking met de heer Jochems, had y d M gezegd dat het gemaal gerust kon worden aangeschaft, omdat hij (v d M) en Sloos, toch de verantwoordelijkheid droegen. De opvol ger van Sloos, de bedrijfsleider Drost ver klaarde, dat hij op voordracht van verd. was aangesteld. Des avonds gaf v d M zijn telefonische orders, en hij kwam ook vaker op het bedrftf dan een consulent doet. In opdracht van verd. werden ma chines aangekocht. De boekhouder van het bedrijf, A Overduin, had ook de in- Vüll partij-VO druk gekregen dat verd. de leiding had. lifipV. Q+r,„j en een kassier deelde mede dat verd. des Sta/la- avonds laat nog zich met het werk der Landverbetering bemoeide. Hij gedroeg zich dan geheel anders dan hij als consuldVit deed. De voorzitter der vereni ging voor Bedrijfsvoorlichting te Oolt- gensplaat, J A v Nieuwenhuizen, zeide dat verd. van de boeren een zeer groot vertrouwen Jiezit als consulent. Hij wilde bijv. graag een proefboerderij. en hij Kreeg daarvoor plm. 100.000 van de boe ren bijgedragen. Voor het rassenonderzoek bemesting enz. deed de heer v d RJ zeer Het hoofdbestuur van de landelijke federatie van stichtingen oorlogsslacht offers heeft te Nijmegen- vergaderd on der leiding van de heer Koops uit Ven- lo. Afgevaardigden van stichtingen uit alle delen van het land wa'-en aanwe zig. Er heerste in dezë vergadering gro te ontevredenheid over het uitblijven van de behandeling van het wetsontwerp tot regeling der oorlogsschadevergoe ding. Ten slotte werd met algemene stem- mpn een motie aangenomen, waarin het hoofdbestuur er o.a. zijn grote spijt over uitspreekt, dat het in Januari j.l. inge diende wetsontwerp voor de oorlogs schadevergoeding nog steeds niet in openbare behandeling is genomen.- Door dit uitstel wordt de ndod onder een grote groep oorlogsslachtoffers steeds nijpen der. De federatie dringt daarom met de meeste klem erop aan, dat 't wetsontwerp voorrang zal krijgen in de nieuwe zit tingsperiode der Staten-Generaal. Het bestuur zou deze motie tor kennis bren gen van de Staten-Generaal. De V. N. hebben officieel de mede deling ontvangen, dat 3 Amerikaanse torpedojagers en 1 Franse korvet on middellijk aan graaf Bernadotte ter beschikking zullen worden gesteld als patrouillevaartuigen. Zaterdagavond zijn de 50 man V. N.- politie, die graaf Bernadotte zullen bijstaan, per vliegtuig uit New York vertrokken. De kapitein van het Joodse schip Pan York" is Zaterdag door de Engel sen te Haifa gearresteerd wegens „onge hoorzaamheid aan bevelen van de Ko ninklijke marine". Het schip verliet in December 1947 te zamen met de „Pan Crescent" onder Panamese vlag de haven Constanza met ongeveer 1.200 Joodse immigranten aan boord. Op 1 Januari werden de schepen door de Britse marine onderschept en naar Cyprus opgebracht, vanwaar het dezer dagen in het geheim wegvoer naar Palestina. Zondagmorgen hebben zich in een Joodse wijk van Cairo twee ontploffin gen voorgedaan, waardoqr 8 huizen wer den verwoest, 25 personen gedood en 54 gewond, van wie 37 zeer ernstig. De militairen in West-Indië hebben 344.000 sigaretten verzameld voor hun collega's in de Oost. Per K.L.M. komen ze op Schiphol en gaan vandaar naar Batavia. De Overijsselse stadjes Goor, Rijssen en Ommen zullen deze zomer het fei' herdenken, dat ze vóór zeven eeuwen stadrecht ontvingen van hun landsheer, de bisschop van Utrecht. Rijssen werd reeds in 1243 tot stad verheven, maar in 1943 kon er met het oog op de oorlog van een feestelijke viering geen sprake zijn. Daarom zal het dit jaar gebeuren. De drié oude stadjes deden in de mid deleeuwen, wat Twente betreft, in be langrijkheid alleen voor Oldenzaal on der. In de nieuwe tijd bracht de katoen industrie aan Goor en de jute-nijver- heid aan Rijssen nieuw leven. Ommen bleef het stille landstadje maar de tal rijke landhuisjes in de bosrijke omge ving en, in de zomermaanden, de hon derden pensiongasten en kampeerders brengen in de streek modern vertier.' Goor ontwikkelde zich bij het kasteel van die naam. De graaf van Goor. vaan deldrager van St. Maarten, kwam in 1248 in conflict met zijn landsheer, de Utrechtse bisschop, en werd door Rooms Koning Willem II van Holland afgezet. De bisschop plaatste op het kasteel een kastelein en bij die gelegenheid kreeg Goor vermoedelijk van de landsheer het stadrecht van Deventer. Rijssen, dat evenals Goor, reeds lang vóór 't jaar 1000 een zelfstandige pa rochie was. ontstond bij het kasteel der Bevervoorde's. Dit kasteel lag aan de grote handelsweg DeventerDuitsland, bij het bisschoppelijk veer over de Reg- ge. Daardoor had Rijssen militaire be tekenis en hieraan zal het te danken zijn, dat hA reeds in 1243 tot stad werd ver heven. Ommen ligt niet ver van de plaats, waar de Regge uitmondt in de Vecht. Beide rivieren waren in de late middel eeuwen drukke scheepvaartwegen, waar van vooral Zwolle* gebruik maakte. Bij Ommen lag de z.g. Nijenbrugge over de Regge, waar tol betaald moest worden aan de bisschop. Vandaar de betekenis van Ommen. t In de drie jubilerende plaatsen maakt men toebereidselen voor een grootse viering. De gemeentebesturen stelden belangrijke bedragen beschikbaar en feestcomité's uit de burgerij zijn druk in de weer om de herdenking een luister-, rijk karakter te geven. De emigranten naar Zuid-Afrika zul len voortaan niet meer in Amsterdam of Rotterdam op de boot stappen, doch m Antwerpen. In verband daarmee is Breda tot centrale verzamelplaats .voor hen ge maakt. In Breda geschiedt ook de passen- controle en het onderzoek van de hand bagage. Deze regeling is getroffen om de emi granten de bootreis van Amsterdam of Rotterdam naar Antwerpen, maar vooral het lange wachten in Antwerpen te bespa ren. Doorgaans moeten immers de sche pen in Antwerpen 4 dagen verblijven om te laden en te lossen. Voor het eerst zal Breda centrale ver zamelplaats zijn op 15 Juli a.s. Veertien dagen later komen weer nieuwe emigran ten en een week daarna volgt er weer een grote groep. Graaf Mountbatten, de laatste onder koning en de eerste gouverneur-gene raal van het Dominion India, heeft bij zijn vertrek in een afscheidsrede als zijn mening te kennen gegeven, dat India een glorieuze toekomst beschoren is. <0> Tegen de voormalige luitenant bij de staatspolitie in Tilburg J. Schekker- man, die in 1944 toegetreden tot de Grüne Polizei, aan talrijke razzia's heeft deelgenomen, heeft de proc. fis caal van het Zwols bijz. gerechtshof een gevangenisstraf van 9 jaar met aftrek geëist, (Van een speciale medewerkster) Een artistiek verantwoorde stijl en een voorname ex pressie kenmerken de schep pingen van het Parijse huis Rruyère, dat dit week-end in Scheveningen te gast was om het Nederlandse publiek haar zomcr-crcaties te tonen. De hier gebrachte collectie was niet zo uitgebreid pis wij dit voorjaar in Parijs te bewonderen kregen; enkele typische voorjaarsscheppin gen waren echter door toiletten van meer zomerse allure vervangen, waardoor het geheel een voor dez? badplaats geëigend karak.ler kreeg. Het intieme, smaak vol ingerichte showzaaltje op Place Vendóme deed ech ter de ingenieuse détails der modellen beter tot haar recht komen, dan het diffuse licht van een regenachtige dag aan zee in de grote Kurhaus-zalen. Om de werkelijk artistieke waarde van een harmonieuse mode-schep ping te kunnen waarderen, moet mea ?ich in de eerste plaats los maken van de eigen gestalte en het daaruit meestal voortvloeiend criterium. Hierdoor zouden veel misvattingen eindelijk uit de weg kunnen worden geruimd. Men kan immers ook mode scheppingen, gezien als artistieke vormgeving, niet beoordelen vanuit het standpunt van een geborneerde „kunstbeschouwer", die aanvaardt Vendóme"; een Bruyère-creatie in behoorlijke stijl wat hem voor zijn huiskafner-wand geschikt lijkt en verder veroor deelt! p De vormgeving der stoffen en het combineren der kleuren behoort im mers ook bij het modelleren van stijlvolle kleding tot een artistieke uiting, waarbij de werkelijk geïnspi reerde ontwerper het scheppen van schoonheid als eerste .doel voor ogen h#eft. T^t deze werkelijk geïnspireerdea behoort madame Bruyère: waarvan de in Scheveningen getoonde créaties een overtuigend bewijs gaven. Haar collectie van dit seizoen is geïnspireerd op het Franse impres sionisme van het einde der vorige eeuw. In haar stijl is •een duidelijke invloed van Manet merkbaar. Licht en be weging vormen het element, waaruit het model is ontstaan en haar beste scheppingen schijnen in stoffen tot vorm geworden expressies van een gracieus gebaar, een subtiele beweging uit de fin de siècle- sfeer bij de jongste eeuw wisseling. Haar kleurengamma is in hoofdzaak afgestemd op het palet van Renoir; weinig directe* kleuren, maar een grote rijkdom van toon. Ver fijnde nuances blauw worden afgewisseld door mat wit, Renoir-beige. Cézanne-grocn en de subtiliteit der zachte tinten uit het prille begin van onze eeuw. Antieke stofdraperingen en het toepassen van heel oude technieken van stof versiering zoals het bestikken met parelen en htet bewerken met gouddraad en passementen geven deze Collectie een ka rakter, dat haar enig in haar ^oort maakt. Bij het ontwerpen van haar modellen streeft deze couturière er steeds naar het toilet met de per soonlijkheid der draagster een har monieuse eenheid te doen vormen; waarlijke haute couture van een klassiek gehalte. De betoverende collectie witte avondjurken, melodieus haast van vorm, stof-expressie en tinten, toon de aan het eind der show de werke lijke schoonheid, waaraan ook de scheppende hand van een geïnspi reerde mode-kunstenaar, die niet naar extravagance, maar naar een oprechte vorrpgeving streeft, uit drukking kan geven. Benes en de Katholieke Kerk king tot de godsdienst als zodanig en ten opzichte van de Katholieke Kerk. Hij was een fanatiek bestrijder van het katholicisme; èn als professor aan de Karei- Universiteit te Praag, en als staatspresident trachtte hij een eigen lijn te volgen. Hij werkte verschillende anti katholieke opvattingen in de hand. veel. uiteen dat hem aanvanke lijk door de heer Jochems adviezen wa ren geviaagd, die gratis waren gegeven, doch hij tenslotte gevraagd had meer leiding te geven. Een rechter merkte op, dat verd. dit had moeten weigeren. Verd. „Maar als je op en top boer bent zoals ik. dan wil je graag wat doen voor het land". Door zijn optreden werd een belangrijke cultuurverbetering verkregen. Verd. gaf toe eigenlijk wel buiten zijn boekje te zijn gegaan. De officier' moest erkennen dat verd. geheel ander werk deed dan een consu lent en dus was er sprake van 'n neven functie. Hij heeft-dus geen geld aange nomen als consulent, zodat tot vrijspraak werd geconcludeerd. Uitspraak op I Juli. Dr. Benes behoorde^ tot de liberale positivisten, voor wie het religieuse vraagstuk absoluut geen waarde heeft. Daardoor verschilde hij van zijn meester, dr. T. G, Msseryk. Deze nam een standpunt in met betrek- Dr. Benes had in dit opzicht een geheel andere op vatting. Hij begreep niets van de kern van het Christendom. En zijn standpunt ten opzichte van de Katholieke Kerk, zowel als minister van buiten landse zaken als later ais president van de Repu bliek was louter „officieel",, d.w.z. hij hield er geen persoonlijke mening op na, en als dat al het geval was, deed hij geen enkele poging, deze in toepas sing te brengen.' Dat h-ebben wij in het bijzonder gezien, toen 'men onderhandelde over de z.g. „modus vivendi". Dit Con cordaat tussen de Tsjechoslowaakse Republiek en het Vaticaan zou een uitstekende weg kunnen zijn naar de gelukkige ontwikkeling van vriendschappelijke betrek kingen. Maar vele plannen, in het bijzonder de indeling van de bisdommen volgens de staatsgrenzen, het be noemen van een Slowaakse aartsbisschop en ook de regeling van kerkelijke eigendommen, zijn nooit in vervulling gegaan. In de afgelopen maanden hebben wij dat zeer goed kunnen constateren, toen het parlement de wet ir. stemming bracht, die de eigendommen van kerkelijke instellingen, ook die van de bisschoppelijke curie, ver beurd verklaarde, ofschoon in de modus vivendi is bepaald, dat daarover met de H. Stoel onderhandeld dient te worden. Daardoor kan men de afwezigheid Praag van de Pauselijke Internuntius ipgr. Ritter en de leiding van de internuntiatuur (wegens drukke bezigheden) verklaren, evenals vele andere belang rijke feiten. Maar niet allefen in deze zaken zien wij de onver schilligheid van dr. Benes. Ook bij gewichtige reli gieuse gebeurtenissen, die voor de hele staat van be tekenis waren, gaf hij blijk van zijn gebrek aan be langstelling. Het vorig jaar waren dat de St. Adalbert- feesten. Omdat de minister van defensie, generaal Svobodo had verklaard, dat het beneden de waardig heid van 'militairen was, de schedel van een onbekende mens te dragen, heeft men op het laatste moment de oelofte van aanwezigheid van regering en presiden* herroepen. Iets dergelijks gebeurde, toen de regering eens voor stelde. dat het feest van de Patroon van de staat, H. Wenceslaus, niet meer als een officiële feestdag zou worden erkend omdat er hard gewerkt moest worden volgens het tweejarenpla*. Ondanks ernstige verzoek schriften heeft Benes die wet ondertekend. Zelfs de Duitse bezetters hebben dit tijdens de oorlog niet dur ven bestaan! Wij zouden hier nog andere voorbeelden kunnen aanhalen, maar we hebbén geen lust, de zwarte scha duwen van zijn portret nog te accentueren. Wij hebben alleen een zuiver beeld willen geven, omdat het nu waarschijnlijk nodig is de lichtzijden scherp van da donkere kleuren te onderscheiden. Er bestaan twee werelden: de wereld van God en de wereld, die het Godsrijk bestrijdt. De gevezen presi dent is er niet in geslaagd de weg te vinden, die de meesten in de staat gegaan zijn. Dat heeft hij bij vele gelegenheden bewezen. Dit wps waarschijnlijk te wijten aan zijn hoge rang in de vrijmetselaarsloge. Daardoor is waaftchfnlijk elk van zijn daden te ver klaren. Het is interessant te vermelden, dat de zuster van zijn gchtgenote Hana kloosterzuster was. En ook zijn vrouw legde ^.voor de christelijke liefdadigheid meer belangstelling aan de dag dan hijzelf. Wanneer wij dus de politieke loopbaan van dr. Benes van katholiek standpunt uit bezien, consta teren Wy, dat hij zeer dikwijls zijn negatieve be trekking tot de belangen van de Tsjechoslowaakse katholieken heeft getoond. Het is te begrijpen, dat de liberale wereld hem betreurt. Want hij was een typische liberaal, die zeer simplistische be trekkingen met de godsdienst onderhield: zo niet geheel negatieve, dan toch absoluut gene. Iemand heeft eens ergens over hem geschreven, dat hij alles altyd te Iaat heeft gedaan. Dat is een feit. Ook nu verliet hy de natie, nadat hy. zoals destijds in Rusland premier Kerensky, de weg voor het communistische regiem had gebaand. - Kasteel Lany waar de afgetreden Tjeehische president z«n levensdagen slijt,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 3