Steinmetz ov er kinderbijslag De Intern. Tarwe-overeenkomst goed gekeurd Go BEZITSSPREIDING Aanspraak van arbeiders op ondernemingswinst Loudens voeding door staking in gevaar Trouw aanéén INKOMEN >-«s&sm rjsn 275 jaar geleden NG r r DREIGENDE BROEDEROORLOG IN PALESTINA De eerste verschijning aan Maria Margaret ha Alacoque DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Motie- Van dar Weijden ingetrokken LAGEN Publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie V roepen sullen schepen lossen "omniissie thans benoemd Conflict tussen Joodse regering en de Irgoen Wat is U de vrijheid waard f J Zware boete 70ste JAARGANG WOENSDAG 23 JUNI 1948 Nö» §0652 TOTALISATOR tegen ongebreideld wedden bij bookmakers V-'.f Wetsontwerp wordt beden ingediend 14. Oprichting 11a ui tplundering EERHERSTEL AAN HET GODDELIJK HART PRINSES-REGENTES ZAL VLAG UITREIKEN VOOR LUCHT STRIJDKRACHTEN WE MOETEN DE DIEPTE IN DE STAKINGEN IN FRANKRIJK voor textielhandelaar MINISTER DREES OVER DE ANJERDAG „DE WAARHEID" IN BOETEKLEED DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaer- straat 1. Telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8. Telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt t 3.45 pèr kwartaal, f 1.15 per maand, t 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 erts. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 1.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. De Tweede Kamer heeft in vergadering, welke lot half zeven duurde en gepresideerd werd door de heer Smeenk, een uitgebreide snipper-agenda afgehandeld, w onder de Intern. Tarweovereen komst van 6 Maart 1948, alsmede enige sociale ontwerpen, waarna de interpellatie-Burger over de per; zuivering aan de orde kwam, waar over men elders in dit blad kan le^sn. V ermogensaanwasbelasting Tot een stemming over de gewijzigde motie-y. d. Weijden (K.V.P.) inzake =de besparings-aftrek bij de vermogensaanwas belasting is t niet gekomen. De voorsteller had er een paar nachtjes over geslapen en meende na de toezeggingen van de minister zijn motie wel te kunnen terug nemen in vertrouwen op haar effec tuering. Onze broodvoorziening De: goedkeuring der Internationale Tarwe-overeenkomst van 6 Maart j.l. gaf aanleiding tot een anderhalf-uur-discussie, daar de communisten uiteraard over wegende. bezwaren hadden tegen dit accoord, waaraan nóch door Argentinië, nóch door de Sovjet-Unie wordt mee gedaan. Dit laatste werd ook ernstig door minister Mansholt betreurd, maar "op de onwil van deze beide grote graan-expor- teurs mag volgens Z.Exc. do ratificatie dezer overeenkomst niet afstuiten, die de stabilisatie betekent van een belangrijk gedeelte der wereldmarkt van een hoogsc- belangrijk voedingsmiddel. Canada, de Ver. Staten en Australië nemen er ener zijds, 33 importerende landen ter andere zijde aan deel en met de heer Schilthu's (P.v.d.A.) vond Z.Exc. dit op zich zelf een heuglijk teken in het internationaal economisch overleg. Voor de vrees van laatstgenoemde af gevaardigde, dat het af te nemen kwan tum, waartoe wij ons verplichten (750 000 ton), alsook de prijs (van 1.50 dollar tot 1.10 dollar per bushel) te hoog zou zijn, acht de bewindsman geen reden aan wezig. Weliswaar leven we op het ogen blik op .topoogst", maar voor een tijdvak van 5 jaren (waarover het accoord loopt) kan men onmogelijk de vooruitzichten berekenen; louter speculatie zou het zijn op de huidige zeer gunstige perspectieven af te gaan. Bovendien is de geaccordeer de maximum-prijs 1 dollar per bushel lager dan nog een half jaar geleden werd bedongen en de minimum-prijs daalt zelfs beneden, de productieprijs hier te lande. Onder aantekening van de tegen stem der communisten werd het ontwerp z.h.s. aangenomen. Sociale onlwerpe Hetzelfde lot (zelfs zonder aantekening) viel ten deel aan een 6-tal verdragen in zake de bemanning aan boord van sche pen. Er werd daarbij in hoofdzaak ge debatteerd over een 3-tal andere conven ties, die niet ter ratificatie waren voor gedragen Voorts kwamen nog een tweetal sociale ontwerpen'aan de orde, nl. dat ter aan vulling van renten krachtens de Invalidi teitswet, alsmede de kinderbijslag- regeling voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezen-rentetrekkers. Bij de behande ling indertijd van de „Nobdregeling Ouderdomsvoorziening" zijn beide rege lingen reeds toegezegd, omdat de uit keringen krachtens de Invaliditeitswet t.a.v. de ouden van dagen te laag zijn. Van alle zijden, werden de ontwerpen warm toegejuicht, wat natuurlijk niet kon zonder dat nog eens op verbetering dezer al weer voorlopige regelingen werd aan gedrongen. Want er zijn, zoals de heer Steinmefcz opmerkte, toch nog altijd rente trekkers, die van aanvullende steun met los komen. Daar moeten we op* korte ter mijn van af, betoogde de katholieke afge vaardigde, die verder wees op het pen- culum in mora ten opzichte van de kieine zelfstandigen, uog altijd in de kou staande, en minister Drees bezwoer toen zijn bezwaren op te geven tegen een ver der gaande progressie bij de kinder bijslag. Z.Exc. zegde nog eens toe, dat kleine zelfstandigen in de sociale zekering zullen worden ingeschakeld, maar bij invaliditeit vormt dit een der moeilijkste punten, dat eerst in algemeen verband zal moeten bezien worden. De kinderbijslag is nu bij de Invaliditeitswet betrokken, maar op de basis van de kinderbijslagwet. Een verder gaande pro gressie zal haar grondslag moeten vinden in deze wet, die inmiddels herzien zal moeten worden wegens de onhoudbare positie die ten aanzien van het natuurlijke kind geschapen is; daarbij zal de pro gressie dan tevens onder de loupe kun nen genomen worden. Ook deze beide ontwerpen zijn z.h.s. aangenomen. Tegen Donderdag 1 Juli is alvast een vergadering aangekondigd ter behande ling van het Parijse verdrag'en de Duitse herstelbetalingen. L. H. de In de memorie /an antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Ka mer betreffende het wetsontwerp „Tota- lisatorwet" wordt opgemerkt, dat juist de sociale aspecten de ministers er toe geleid hebben het voorstel tot het we- dertoelaten van de totalisator te doen. Indiening van het wetsontwerp beoogt niet' het bevorderen van het wedden, maar het terugdringen van het onge breideld wedden bij de bookmakers. Het aanvaarden van de voorgestelde totali sator bij paardenrennen betekent geens zins dat nu ook het wedden bij wind- hondenrennen en voetbalwedstrijden niet langer kan worden afgewezen. Nadelige gevolgen voor de voorziening met arbeidskrachten van de vitale sec toren van het economisch leven worden niet verwacht bij het invoeren van de totalisator. Voor de paardenfokkerij kan echter de totalisator van grote beteke nis zijn, terwijl deze ook het vreemde lingenverkeer kan bfevorderen. Naar de geruchten, als ./ouden er mil- lioenen de grens overgaan door het me despelen in voetbalpools, wordt een on derzoek ingesteld. V-V'-: s De I rinsesjes Beatrix en Margriet dansten mee in een ballet-uitvoering, ivelke Zaterdag in Hilversum plaats had ten bate vatt de U. N. A. C. Minister-president Beel heeft in een Zondagavond te Geleen (L.) gehouden verkiezingsrede meege deeld, dat eerstdaags de indiening zal plaats hebben van het wets ontwerp inzake de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie. Naar wij menen te weten, zal dit wetsontwerp heden aan de Tweede Kamer worden aangeboden De 14 Juni begonnen staking in de havens van Londen duurde gisteren' nog onverminderd voort. In liet - lagerhuis heeft premier Attiee een somber beeld opgehangen van de gevolgen voor de voeding der Londensc bevolking en de economische toestand in het algemeen, en de stakers ernstig gemaand, onmid dellijk de arbeid te hervatten. Hij kon digde intnssen aan, dat troepen vandaag zullen ingrijpen, om de schepen te lossen. Er zijn slappen ondernomen om te voo: komen, dat zich aan bederf onderhevig voedsel in de haven ophoopt. Het laden van Nederlands fruit en groente te Rotterdam is stopgezet. Perziken en me loenen, die tien procent van een ladin< fruit uit Rotterdam uitmaken, zijn al ver rot. Sommige ladingen Nederlands fruit zijn naar andere havens gedirigeerd. E, zal niet meer gezonden worden, totdat de staking is afgelopen, heeft een impor teursfirma verklaard. Door de staking worden 145 schepen langs de Theems vastgehouden. Intussen is er in de gelederen der sta kende havenarbeiders onenigheid ont staan ten aanzien van de beëindiging van de staking. Op een bijeenkomst van stakers, belegd door de bond van transportarbeiders, was de meerderheid er voor, heden het werk te hervatten. Dc bijeenkomst werd naai schatting door 3000 van de 19.000 stakers bijgewoond. Op een andere vergadering, georgani seerd door het stakingscomité, stemden Gouden ber gen heeft het Kabinet-Beel nooit beloofd. en kon het ook niet beloven omdat de grondstof, waaruit dergelijke bergen moeten wor den opgetrokken, eenvoudig ontbrak De grondslag, waarvan de Regering bij het ontwerpen, en waarvan ieder redelijk denkend mens bij het beoordelen van het sociaal-economisch beleid sinds de bevrijding moet uitgaan, is het feit, dat Nederland in vijf jaren van oorlog en sinds de lichte zware, deze overal steld. bevrijding als is bijna her- Het vol- aantal tooide woningen loopt in de tiendui zenden. Iedere maand kwamen er aan het einde van het vorig jaar tegen de duizend nieuwe klaar. Het aantal in aan bouw genomen woningen beloopt op het ogenblik meer dan het totaal aantal dat sinds de bevrijding werd gebouwd, over n Uf J-"-" "-<=■, de 40.000. In het jaar 1947 is de bouw en „„II® letterlijk werd leeggeplunderd nijverheid in vergelijking met het voor- en voor een aanzienlijk deel verwoest. «t iaien had onze staatsschuld ongekende afmetingen aangenomen; onze voorraden waren opgeteerd; tal rijke bednjfsgebouwenj boerderijen, wo ningen, scholen en kerken lagen in puin; landerijen stonden onder water; spoor wegen. spoorbruggen waren vernield; machines en vervoermiddelen waren grotendeels ot naar Duitsland versleept of door ongebruik verroest; havens wa ren opgeblazen; en tenslotte had de arbeidslust van on ze bevolking een gevoelige knauw gekregen. Kortom, wij waren een arm land geworden en in onze armoede kregen wij boven- dien nog te' kampen met het uiterst moeilijke, de inspanning van vele tien duizenden, voor de arbeid aan de wel vaart tijdelijk verloren jongemannen alsmede het een duchtige jaarlijkse ader lating van onze schatkist vergende In donesische vraagstuk. Van dit meedogenloos harde feit der verarming moest de Regering uitgaan. Niemand, die de toestand, waarin ons land aanstonds na de bevrijding ver keerde, in zijn herinnering weet terug te roepen, kan ontkennen, dat er veel is veranderd. Onze spoorwegen zijn weer in vol bedrijf. Zij vervoeren op het ogen blik meer goederen dan in 1938. Onze wegen zijn hersteld. De landerijen, die onder water stonden, zijn drooggelegd en vrijwel alle weer in gebruik op de landerijen van Walcheren na. De ruines zijn zo goed als overal opgeruimd en ondanks de nauwe bottle-necks in de materiaalvoorziening zijn er enorme herstelwerkzaamheden verricht, terwijl de wederopbouw langzamerhand weer op sang komt. Waar schade werd geleden. afgaande jaar verviervoudigd. Soortgelijke opbloei geeft ook onze bedrijvigheid te zien. Het uiterlijk beeld van onze winkelstraten is totaal anders dan zelfs een jaar geleden. Bovendien stijgt onze uitvoer geregeld. Terwijl onze export in 1946 nog maar nauwelijks over de helft van 1938 heen kwam, stond hij in 1947 reeds een kwart boven het peil van 1938. In het laatste kwartaal van 1947 werd zelfs rond 175 pet. van de uitvoer van 1938 bereikt. Onze land bouwproductie "n. haalt weliswaar nog niet zo sterk op zij bleef tot onge veer 80 pet. van de vooroorlogse jaren y beperkt doch de oorzaak daarvan lag voor een aanzienlijk deel in de weers-, omstandigheden, die geen enkele rege ring in de hand heeft. Sü Sf» w 9lohaai gezien is er dus hard gewerkt. Het beeld van het land is in twee jaar totaal veranderd. Weliswaar hebben wij de oude kracht nog niet geheel bereikt. De arbeidsproductiviteit blijft in verge lijking tot de jaren voor de oorlog nog beneden normaal, doch ook deze index beweegt zich in stijgende lijn. Dat dit alles kon worden verkregen ondanks de ontzagwekkende moeilijk heden waarmee Nederland te kampen had, ondanks de verarmde toestand, waarin het land uit de bezettingsperiode trad, dat dit alles zich heeft kunnen vol trekken zonder dat de arbeidsvrede ook maar een ogenblik ernstig in gevaar kwam, dankt Nederland aan het feit dat de katholieken, in bet volle be wustzijn van hun streven naar hoger welvaart achter hun regering bleven staan: TROUW AANEEN. de 4.500 aanwezigen voor voortzetting van de staking. Sommige vakverenigings- leiders echter, verwachtten gisteren een snel einde van het conflict, althans een gedeeltelijke werkhervatting op heden. Intussen meldde Reuter, dat de vak vereniging van de veerlieden, lichter - lieden, schuitenvoerders en sleepboot manschappen Dinsdagavond besloten heb ben, zich bij de stakende Londense haven arbeiders aan te sluiten. De minister van Sociale Zaken: over wegende, dat het gewenst wordt geacht nader het vraagstuk te bestuderen in hoeverre door wettelijke maatregelen de spreiding van het bezit over de grote massa des volks en een redelijker ver deling van het inkomen over de ver schillende groepen der bevolking dient te worden bevorderd; heeft een commis sie ingesteld, welke tot taak zal hebben advies uit te brengen; 1. omtrent de vraag of, en zo ja, in welke vorm aan de arbeider een aan spraak behoort te worden toegekend op de winst, behaald door de onderneming of de bedrijfstak. waa»-in hij werkzaam is; 2 omtrent de vraag of en op welke middelen de hoofdlijnen aan te geven welke bij de toepassing daarvan zouden moeten worden gevolgd. Benoemd zijn tot lid en voorzitter dezer commissie: prof. dr. M. J. H. Cob benhagen, te Tilburg; tot lid der com' missie: prof. mr. W. F. de Gaay Fort man, te 's-Gravenhage; ars. G. M. Neder- horst, te Gouda; prof. dr. G. M Verrijn Stuart, te Amsterdam; prof dr A. A Ariëns, te Driebergen; ir. G. j! Braatj te 's-Gravenhage; mr. W. Rip, te Voor burg; H. J. Kuiper, te Utrecht; M. Rup- pert, te Utrecht; A Vermeulen, te Bad hoevedorp; prof. mr. B C Slotemaker, te Wassenaar; mr. J, A. Berger, te Haren (Gr.); mr. A. M. Engels, te 's-Graven hage; mr. H. L. Fagel. te 's-Cravenhage; drs. J. Horring, te 's-Gravenhage; dr A. J. van den Tempel, te 's-Gravenhage; prof. dr. J. Tinbergen, te 's-Gravenhage; dr. P. C. van Traa, te 's-Gravenhage; ,QlI tot lid en secretaris der commissie: mf. ten aanzien van de daartoe noodzakelijke I hakker, te Rijswijk (Z.-H.). wijze de arbeider in de gelegenheid be hoort te worden gesteld aandeelhouders rechten te verwerven, ook onafhankelijk van verkrijging uit hoofde van winst deling; 3. omtrent de vraag of en zo door welke maatregelen kan worden be vorderd, dat uit winstdeling of besparing verkregen gelden worden aangewend tot vorming van meer duurzaam bezit; 4. omtrent de vraag of en in hoeverre het in beginsel op de weg van de Overheid ligt uit een oogpunt van bezitsspreiding en van redelijke verdeling van het in- Twaalfhonderd Amsterdammertjes uit de Eilandenbuurtwaren gisteren de gasten van de Amsterdamse politie. Per „Alkmaar Packetgingen se naar het strand te IJmuiden. Op de nek der agenten bestormen ze de zee. Tussen de regering van Israël en de Joodse verzetsorganisatie Irgoen Zvai Leoemi is een ernstig conflict ontstaan. Zoals bekend, heeft de Irgoen gewei gerd het bestand te erkennen. Dezer da gen kwam de bevelhebbers van het leger van Israël ter ore, dat een schip met wapens voor de Irgoen te Tel Aviv zou aankomen. Daar deze tegen de be standsbepalingen indruisende daad het heropleven van de strijd ten gevolge zou kunnen hebben, nam de regering maatregelen om 't lossen van het schip te verhinderen. Hierbij ondervond zij ernstige tegenstand, zodat gebruik moest worden gemaakt van vuurwapens, waarbij aan beide zijden doden en ge wonden vielen. De Irgoen dreigde, onder de Joden „een bloedbad" te zullen aanrichten, indien dc regering haar soldaten niet terugtrok. De spanning nam toe en niet alleen in Tel Aviv, doch ook elders in het land kwa men bloedige botsingen voor. Het schip, de 1820 ton metende ..Alta- lena", dat behalve wapens ook immigran ten aan boord had, werd vanuit Tel Aviv door kustbatterijen en door omrir.ger.de bootjes met machinegeweervuur bescho ten. Er volgden talrijke explosies en gis termiddag heeft het schip S.O.S.-berich- ten uitgezonden, welke luidden; „Wij 27 Juni is niet de feestdag van de H. Maria Margaretha Alacoque die wordt op 17 October gevierd maar op eerstgenoemde datum valt dit jaar de 275ste jaarlterdenking. dat de Zaligmaker in 1672 verscheen aan Zijn uitverkoren dienaresse, de kloosterzuster van Paray-le Moniat. en haar bestemde tot <fe verbreidster en propagandiste van de devotie tot Zi>n Allerheiligst Hart. Jesus' Allerheiligst Hart als het sym bool, de zetel en het orgaan van de eindeloze goddelijke en menselijke liefde van onze Heer en Zaligmaker voor de mensheid. In daaropvolgende verschijningen, die M:aria Margaretha Alacoque ten dee'. vielen, heeft Jesus de aan haar gedane opdracht nader gespecificeerd. Hij sprak tegenover haar Zijn verlangen uit, dat men 'Hem onder de afbeelding van Zijn lichamelijk Hart meer bijzonder zou gaan vereren, eh dat men Hem onder deze zeer sprekende afbeelding in het open baar zou tonen, om daardoor de mensen tot een steeds grotere wederliefde op 'e wekken. Het Allerheiligst Hart van Jesus moest als zodanig het menselijk oog en gemoed het Innigst toespreken, want ook in het gewoon menselijk leven worden hart ei» liefde altijd in één adem genoemd. Jesqs droeg Maria Margaretha in Zijn herhaalde verschijningen nadrukkelijk op te ijveren, dat de eerste Vrijdag na het octaaf van Sacramentsdag als een bijzon der feest ter ere van Zijn H. Hart zou worden ^gevierd. De Kerk heeft deze verschijningen er kend door Maria Margaretha Alacoque zalig en heilig te verklaren en door het H. Hart van Jesus tot een openbare ere dienst te maken. De godsvrucht tot Jesus' H. Hart is niet.met Jesus' verschijningen aan de heilige kloosterzuster van Paray-le Monial ontstaan, maar bestond reeds in de middeleeuwen, en vindt haar grond slag in de II. Schrift en de boeken der Vaders. Vóór Maria Margaretha was de H. Joannes Eudes (16011680) een vurige ijveraar voor .deze devotie, al bleef zijn streven nog maar tot bepaalde streken beperkt. Jludes werd daarom erkend als een vernieuwer van het gods dienstleven in Frankrijk. Toch is er verschil. Bij Zijn opdracht aan Maria Margaretha legde Jesus voornamelijk de nadruk op deze devotie als eerherstellende gods vrucht. Wijzend op Zijn Hart, sprak Jesus tot haar: „Ziedaar het Hart, dat de mensen zó heeft bemind, dat niets spaarde 'om zich uit te putten en zich te verteren in liefdebewijzen. En als dank baarheid ontvang Ik van de meesten slech:s oneerbiedigheid, heiligschennissen, koel heid en verachting in dit sacrament van liefde. Wat Mij echter het meest griett is dat harten aan Mij toegewijd., even eens zo handelen". Deze klacht van Jesus zelf. door Mana Margaretha vertolkt, sprak de gelovigen onmiddellijk sterk aan, zij voelden waar in zij tekort schoten, en wilden dit ver zuim herstellen. Opeenvolgende Pausen hebben de devotie tot het H. Hart ten zeerste bevorderd. De H. Alfonsus bood aan paus Clemens XIII een verzoekschrift aan om de in voering van het feest van het Hart te verkrijgen. Clemens stond deze feestdag toe aan alle kerken, diè er om vroegen. Pius IX 'maakte hem in 1856 verplich tend voor de gehele Kerk. Leo XIII ver hief hem in 1889 tot een feest der eerste klas. Tien jaar later vaardigde deze paus de encycliek „Annum Sacrum" uit, warr- door hij de toewijding der gehele wereld aan het Goddelijk Hart van Jesus voor schreef. Hem volgden in gelijke bezielende ijver paus Pius X en Pius XI. Deze laatste vatte in 1928 de hele devotie tot Jesus' H. Hart nog eens samen in zijn encycliek „Miserentissimus Re- demptor" als een gemeenschappelijke ere- boete aan het Allerheiligst Hart ven Jesus en verhief de jaarlijkse feestdag tot de rang van dubbel-eerste-klas met octaaf. Herinneren wij ten slotte nog. aan de internationale kruistocht van pater Mateo om alom op de katholieke wereld Jesus' Goddelijk Hart in onze huizen en gezin nen te introniseren. Nog zo pas heeft deze stervende Apostel ons allen opge wekt om deze devotie tot Jesus' Godde lijk Hart te eren en te vieren als de enige redding van de wereld in deze donkere en dreigende tijd. Want vergeten wij vooral niet, iat Jesus zelf bij Zijn verschijningen aan Maria Margaretha tal van beloften van zegeningen en genaden heeft toegezegd aan allen die deze devotie zouden be oefenen en daarin volharden. Als vrede in onze huisgezinnen, troost in onze beproevingen, kracht in onze lauwheid, barmhartigheid voor onze zon den. steun naar een hogere volmaaktheid, verzekerdheid van ons eeuwig leven. En niet weinig ook de belofte: „Ik zal de plaatsen zegenen, waar de beeltenis van Mijn Hart uitgesteld en veree-d wordt". „Hart van Jesus. schenk aan. alle vol kan rust en orde P. H. H. staan in brand. Vele doden en gewonden. Dringend hulp verzocht". Ogenblikkelijk werd met de hulpverlening begonnen. De regering van Israël beraadslaagt voortdurend om een oplossing voor liet conflict te vinden. Zij is vast besloten het verzet met alle middelen in de kiem te smoren en iedere poging tot schending van het bestand van de zijde van de Irgoen desnoodsmet geweld te voorko men. De minister van binnenlandse zaken, Guenbaum, heeft zich tot beide partijen gericht en dreigt evenals enige collega's met ontslag, indien geen accoord wordt bereikt. De beide opperrabbijnen van Tel Aviv hebben Ben Goerion aangebo den, al hun invloed aan te wenden om een broederoorlog in Palestina te ver mijden. Wat betreft de versnelde evacuatie van de Engelse troepen uit Palestina wordt nog gemeld, dat Engeland maatregelen treft om het gevaar, dat het terugtrekken van Britse troepen tot een breuk van het bestand in het gebied van Haifa zou lei den, het hoofd te bieden. De Britse rege ring houdt Bernadotte op de hoogte van haar evacuatieplannen, zodat niet een si tuatie geschapen kan worden, welke een breuk van het bestand zou provoceren zodra de laatste Britse soldaat de enclave bij Haifa verlaten zal hebben. H. K. H. Prinses Juliana zal op 1 Juli op het Binnenhof te Den Haag aan de luchtstrijdkrachten de nieuwe vlag uit reiken. welke ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van de militaire lucht vaart bij koninklijk besluit is vastge steld. Van de haijd van een der protestantse professoren is een boek verschenen, waaraan ..Trouw" een hoofdartikel wijdt „De conflictstof met Rome wordt daarin op klare wijze uiteengezet, de Roomse thesen en hun gevaarlijken ontwikke lingsgang geschetst". Aldus het blad. Het anti-revolutionaire orgaan maakt met zekere beduchtheid dan nog o.a. de volgende opmerkingen: „Wij beleven op het ogenblik een tijd, waarin overal ter wereld en zo Gok in Nederland, het Rooms-Katholicistr. een geweldige -activiteit ontwikkelt. Wi; merken het aan de R. K. propaganda, aan de maatschappelijke en politieke penetratie der Rooms-Katholieken. Wij denken vaak dat het slecht gaat in de wereld. Slecht met Kerk er, Christendom. Slecht met*het beslag dat Christus' Woord op de wereld heeft. Maar Rome is in den aanval. Rome denkt: het gaat wel goed wij win nen! Dat is de wereld in Rome, de wereld se macht, de pralende organisatie, de vorstelijke hiërarchie. De invloed van Christus' woord in de harten, daarvoor stelt Rome in de plaats de macht van zijn instituut in politiek en maatschappelijk leven. De strijd voor het laatste is gemakke lijker dan de strijd voor het eerste. Daartussen heeft de R. K. Kerk geko zen. Het blijkt uit zijn propaganda. Het blijkt uit zijn missie-methoden. Het is de wereldse verleiding, waar voor de R.K. Kerk al de eeuwen bezwe ken is." We mogen dankbaar zijn voor deze ge openbaarde visie. Deze kijk op zaken be wijst, dat de schuilkelder en schuilkerk- periode voorbij is. Erkend wordt, dat we niet stilzitten en ook terdege naar buiten komen, fier en recht eisend, waar we dat menen te hebben. Dat „Rome" in plaats van de invloed van Christus' woord stelt de macht van Zijn instituut in politiek en maatschap pelijk leven, kunnen we niet beamen. Telkens toch worden door Paus, bis schoppen en leidende priesters van ker kelijke organisaties en geestelijk advi seurs van sociale bonden in woord en geschrift pogingen ondernomen om tot verdieping, van geloof, godsdienstig - Eucharistisch leven te komen. En toch heeft „Trouw" niet helemaal ongelijk. Want er zijn er heel wat in onze rijen, die achter katholieke vaandels aanlopen wat dacht u anders doch die, wan neer men ze peilt, him godsdienst met de reeks plichten op hun sloffen ver vullen, volgens de letter van de wet, zon der veel animo, min of meer automatisch, maar zonder vurigheid, zonder strijd baarheid, zonder diepte. Men is katholiek of men is het niet. Men zij het echter in hoge graad. (Voor zich, teneinde een goede strijd te strijden in vol accoord met de begin selen en ten bate van de gemeenschap, die de Christus en Zijn Zoete geur uil onze levenshouding moeten gewaar wor den. Honderden vlaggen, stampvolle zalen, luisterrijke processies, drukke bedevaar ten kunnen uitwendige tekenen van in nerlijke kracht zijn, maar niet per se de ontladingen van diep-opwellend Chris tendom. Elkeen, die eerlijk meet, zal moeten getuigen: Inderdaad we moeten nog stuk ken dieper graven, we moeten veel ver der de diepte in. HENK VAN DER MAZE De arbeiders van de Bergougnan-rub berfabriek te Clermont-Ferrand (Mid den-Frankrijk), waar de vorige week stakers slaags raakten met de politie hebben hedenmorgen het werk hervat.' De arbeders van de Mïchelin-fabrieken blijven m staking en houden de fabriek bezet. In de Peugeotfabriek te Sochaux heeft gisteren een symbolische staking van 24 uur plaats gehad om looneisen kracht bij te zetten ..Aan mooie woorden hebben onze culturele arbeiders niets. Er dienen daden gesteld te worden. Ik zou elke landgenoot ervan wil len doordringen, te beseffen, dai het Prins Bemhard Fonds geen liefdadigheid vraagt, maar een vrijwillige bijdrage in het belang van onze culturele opbouw. Het is een zaak van alle Nederlanders. Tua res agitur: „Het gaat om uw aller zaak". Z. K. H. PRINS BERNHARD Tegen de Eindhovense textielhandelaar A. P. eiste de Officier van Justitie bij de bijz. politierechter te Den Bosch Dinsdag verbeurdverklaring van een partij in be slag genomen goederen, een voorwaarde lijke gevangenisstraf van 6 maanden en een geldboete van ƒ25.000, subs. 6 maan den hechtenis, zulks wegens overtreding van de geldende textielvoorschriften. Bekl. had n.l. een partij textielgoederen voor export bestemd, op de binnenlandse markt verkocht tegen exportprijzen en inlevering van textielpunten. Hij had daarenboven 100.000 te veel berekend bij zijn binnenlandse afnemers en een verlies aan deviezen veroorzaakt ten bedrage van ƒ250.000. De bijz. politierechter deed terstond uit spraak en veroordeelde beklaagde tot ver beurdverklaring der inbeslag genomen textielgoederen ter waarde van 7000, een voorwaardelijke gevangenisstraf van 6 maanden en een geldboete van ƒ15.000, subs. 6 maanden hechtenis. De minister van Sociale Zaken de heer W. Drees. zal hedenavond om 20.05 uur over Hilversum I een radiotoespraak hou den over de „AnjerdagVrijheidsdag 1948" van het Prins Bernhardfonds. 7 de „Gongslag" van Zaterdag werd gestela. dat ,.De Waarheid" wegens een verKiezingsstuntje in Bellingwolde een afstraffing had gekregen van „Het Vrije Volk „De Waarheid" van gisterenavond komt nu op deze aaak terug en zucht: „Het Vrije Volk" maakt veel ophef over een bericht in onze krant, luidende „Houdt je bloedgeld maar!" Wij hebben dit bericht nauwkeurig laten controleren en inderdaad, onze Groningse redacteur heeft een ernstige fout gemaakt. De feiten .zijn aldus: De jongeman bestaat, alhoewel „Het Vrije Volk" dit ontkent. Hij woont in Vrie- schelo, gemeente Bellingwolde. Hij is invalide uit Indonesië teruggekeerd en heeft geschenken ontvangen van een plaatselijke zangvereniging, die hij ac cepteerde. Onze redacteur had aan dit bericht toegevoegd, dat de invalide ex-soldaat dit geld geweigerd had onder de uitroep „Houdt je bloedgeld maar!" Wij hebben uiteraard onze redacteur scherp gewe zen op zijn fout, die moest ontstaan, omdat hij de mededeling van derden niet zelf corftmleerde, maar voetstoots aannam. We zullen hopen, dat de heren wat voorzichtiger worden in hun mededelin gen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1