Er ivordt meer gevloekt dan gebeden „Vergeef ons onze schuld" R W eerberichtj CHRISTELIJKE GEDACHTE Weinig Nederlandse winst te Wimbledon SCHOOLSTRIJD, OOK IN TSJECHOSLOWAKIJE De Katholieke Bisschoppen en het Onderwijsvraagstuk in internationale overeenkomsten en verdragen Amerika, Amerika ADIO 8 programmal DONDERDAG 24 JUNI 1948 PAGINA 2 (Van een bijzondere correspondent) Voortdurend komen er vluchtelingen uit de Russische zone of zelfs van verder de daarvoor ingerichte Duitse kampen binnen stromen. Het is een zee van ellende al die hoestende, kuchende; uitgemergelde mensen, die zich met hun laatste bezit in grote pakken en rugzakken bij de kampen melden. „Een katholiek priester is in het kamp aanwezig en steeds te spreken", wordt op een plakkaat bij de ingang aangegeven. Door hem worden godsdienstoefeningen gehouden, en in al haar eenvoud zijn deze roerend schoon en aangrijpend door de grote soberheid. Al is ook 'iedereen oververmoeid en uitgeput, apathisch en ver hongerd, men schaart zich rond het altaar in een der barakken. IN IEDER. HANDJE ÉÉN STORM VAN VERONT WAARDIGING IN ITALIë Communistisch parlementslid zeide: „de handen van de Paus zijn met bloed bevlekt Droog iveer O-verzicht Eerste Kamer WIJZIGING L.O.WET GOEDGEKEURD SYNTHETISCHE VITAMINE VERVANGT LEVERTRAAN DRIEVOUDIGE VLIEGTUIG- BOTSING Jt EEN RUSTIGE DERDE DAG SCHIETPARTIJ IN WENEN Dronken Rns doodde Fransman DE ENIGE OPLOSSING (Van een bijzondere conrespondent.) PRAAG, 10 Juni 1948. Het officiële persagentschap publiceerde de vorige week een bericht, volgens het welk de commissie voor katholieke religieuze zaken bij het z.g. Volksfront, gunstig heeft beschikt over het vraag* stuk van de confessinoele scholen van alle drie graden, welke beslissing, naar men zegt, dankbaar is aanvaard. Dat de behandeling en ook het resultaat daarvan rj.ict zo gunstig en hoopvol waren, blijkt uit het feit, dat men het bezoeken van die scholen aan alle leerlingen toestaat, dat echter alle onderwijsinrichtingen voor leerlingen tot 15 jaar staatsscholen zullen worden! De uitslagen NEDERL. AT.HLETIEKPLOEG DERDE IN PRAAG NIEUW WERELDRECORD 80 M. HORDEN DAMES JAN NICOLA AS IS NU WEL VOORGOED PROMINENT AF Giel de Roode behield zijn titel ERMSTIG MOTORONGELUK VAN COR WILDERS SCHAAKTÖURNOOl TE MARIENBAD Velen zagen in jaren geen katholiek priester. Een predikatie behandelt hu- wclqksvragen. Men luistert, want voor velen brengt juist het huwelijksle ven de meeste gewetensonrust. In een land, waar „hongerprostitutie" een aller daags iets is, waar men sexuele uitspat tingen betitelt met de naam „de hemel der armen", waar de meesten menen, dat men de mensen, die niets dan ellende en honger kennen, toch minstens dit anima- listisch genoegen moet gunnen, is het huwelijk een last, iets onwerkelijks, iets, dat het leven hindert. Veel andersden kenden en nieuwsgierigen komen ook in de overvolle barak en luisteren aan dachtig mede. Hun komst is vaak meer dan nieuwsgierigheid of sensatielust, want als de dienst is afgelopen, zitten er velen stil voor zich uit te staren en de biechtstoel bewijst tot laat in de nacht, dat menigeen God heeft terugge vonden; in hun geweten is rust terug gekeerd. Iedere dag opnieuw wordt de Pater bestormd met vragen om eten en kleding maar hij kan niet helpen, hij heeft niets te verdelen. Ouderloze kinderen dwalen met honderden door het kamp. Ze zijn verwaarloosd en vies. Met een stuk brood zou men velen ervan kunnen ge nezen. Dit heeft de Pater niet, maar de kinderen worden bij elkaar getrommeld en een klein straaltje zon valt in de kin derharten. als hij te midden van hen zit te vertellen. Een uurtje leven zij in een droomwereld en vergeten de vreselijke toestand rondom. Tot slot wordt door de kinderen gebeden, een klein meisje bidt voor en roerend klinkt het bevende kinderstemmetje: Goede God, zend ons vader uit zijn gevangenschap weer te rug". De helft van deze kinderen wacht nog op hun vader, die zij soms in geen 4 jaar gezien hebben. De moeder staat erbij, het is toch zo hard kinderen te zien hongeren en te zien huilen van ellende. Er wordt in het kamp meer gevloekt dan gebeden. De massa kan de nood religieus niet verwerken. Verbitterd en apathisch staan ze ver van alle reli gieuze gevoelens. Koud egoisme be heerst hen, de drang tot zelfbehoud Is losgebroken. Men mag van iedereen niet verwachten, dat hij in werkelijke heldhaftigheid het dier in de mens weet vast te houden. Ongetwijfeld be hoort er ook een zeker bestaansmini mum bij, om voor religieuze dingen nog vatbaar te zijn. Deze basis ont breekt hier voor veel mensen. Een Pa ter Jesuiet schreef: „Het rottend lijk van Duitsland kan wellicht heel Eu ropa verpesten." Het leven van de mensen in het kamp en ook van velen daarbuiten is- grauw en zonder hoop. Ze zoeken naar een straaltje hoop, een straaltje licht, al is 't dary een zonnig dwaallicht. In het kamp worden films gedraaid met goudgeflon- ker en jenevergefuif. De toeschouwers zijn verhongerde psychisch uiteengere ten mensen, die na zo'n voorstelling hun vreugdeloos leven vervloeken. Men is in Duitsland, waar ieder huis een puinhoop is. waar liele steden grote graven zijn, aan de dood gewend ge raakt. Toch wordt men getroffen, als men het kerkhof bezoekt, dat bij het kamp hoort. Rijen naamloze graven van mensen, die stierven van uitputting of wier verwaarloosd lichaam een flinke koorts niet meer verdragen kon, Er wordt een vrouw begraven, die bij het vreselijk gedrang op het station onder een rijdende trein is geduwd. Een rozen krans in haar zak heeft getoond, dat ze katholiek was. Zes kinderen wachten thuis op haar, de vader is nog vermist. Bij de begrafenis is zo goed als niemand aanwezig. Een haveloze man scharrelt bij het lijk van de vrouw wat rond, hij heeft het waarschijnlijk op haar trouw ring gemunt. 's Avonds om 11 uur gaan de duizen den mensen op de harde grond ter rus- te. Zachtjes speelt de Pater op een blokfluit avondliedjes. Het klinkt ver door het kamp. De duizenden mensen luisteren zwijgend. Er volgen enkele Maria-liedjes uit de Heimat van deze vluchtelingen. Zachtjes zoemt men mee. Maar als de Pater bemerkt, dat langza merhand velen liggen te huilen, gaat hfj in het donker naar zijn kamertje in J een der barakken. Iedere dag komen er nieuwe vluchte lingen bij. Soms zijn het vrouwen en meisjes, die thans uit haar vreselijk lijden verlost, nu eindelijk niet meer bang be hoeven te zijn voor de mannen, die haar omringen. Ze vertellen vreselijke verha len en de Pater vecht met zich zelf als hem de problemen op het gebied der mo raal worden voorgelegd. Moeders uit goed-katholieke gezinnen zijn wegge sleurd en overweldigd, de gevolgen dra gen zij met zich, wat nu? Zij zijn vol schrik en angst zó tussen haar kinderen in haar gezin te moeten terugkeren, bij haar man. die zo verlangend uitziet zijn vrouw weer terug te hebben. Er is een vrouw, mager als een geraamte, krank zinnig geworden. Ze roept, ze schreeuwt, om haar kinderen, men kan haar niet tot bedaren krijgen. Ook is er een Eerw. Zuster bij. Ze is bijna niet te herkennen onder haar Russische hoofddoek. D» an deren vertellen over de heldhaftigheid van deze Zuster, ze noemen haar de en gel van Siberië. Er komen ook gevluchte krijgsgevang genen binnen. De kampbewoners staan langs de straten van het kamp, ze begroe ten de in het vaderland terugkerende „troepen". De soldaten worden overstelpt met vragen. 'Groepen moeders vragen voor de honderdste keer naar haar ver miste zoons. Nog steeds zijn millioenen in bange onzekerheid. Aan de kant van de weg staan bleke uitgehongerde kinderen, die foto's van hun vermiste vader tonen aan de voor bijgaande militairen. Dan klinkt het: „Die ken ik", en een van vreugde schreiend kind hoort na zovele jaren van bange onzekerheid iets over zijn nog levende vader. Maar zo'n gelukkige is een uitzon dering. Ook door de kampluidspreker klinken namen van vermisten. Enkelen horen, dat hun dierbaren gesneuveld zijn. Zachtjes snikkend zoeken zij een stil plekje, 's Avonds houdt de Pater een pre dicate voor de teruggekeerde soldaten. Als hij het Amen heeft gezegd, komt er een in lompen geklede soldaat bij het altaar op hem toe. Hij omarmt de predi kant in zijn witte superpli en zachtjes zegt hij met bewogen stem: „Ik ben ook een katholiek priester, ik heb in geen 4 jaar kunnen celebreren, mag ik ook wat tot mijn kameraden zeggen?" Dan spreekt deze man woorden om nooit mèer te ver betert. Samen horen de beide priesters tot laat in de avond, ja tot in de nacht biecht. Tussen al dit leed en al deze el lende daalt Gods genade in Jijdende men senharten. Er leven hier naast heidenen ook heiligen. In de donkere koude nachten bidden de eenzamen, die op de harde grond niet slapen kunnen: „O God, is ons zoenoffer voor al het leed, dat de onzen over de wereld brachten, nog niet groot genoeg? Zie toch hoeveel onschnldigen en kinderen Hjden. Heb toch medelij den met ons!" Wie durft er in Nederland nog tc zeggen: „Laat ze allemaal maar krepe- ren? Dat brengt een kind in ver rukking: in ieder handje een zuurtje, allebei even lekker en verleidelijk. Zó lekker en ver leidelijk dat ze maar allebei tegelijk in de mond worden ge stopt De Gruvter heeft' deze week zuurtjesweek: een enorme sor tering verschillende vruchten- smaken, waarvan er véél in een ons gaan. Het kan dus deze week: zelfs in ieder handje twee! Trouwens wat de snoepbon be treft: U zult Uw ogen niet ge loven zoveel keuze De Gruyter heeft: gevulde bonbons, choco lade en versnaperingen in méér dan 20 soorten. Van 25 Juni t/m 1 Juli 100 gram zuurtjes naar keuze van 20 voor 15 cent! 817 Reel. Op een communistisch? bijeenkomst te Tortona, in Noord-Italië, heeft een com munistisch parlementslid o.m. gezegd, dat ,.de handen van de Paus met bloed be vlekt zijn". Deze uitlating heeft in deze stad van 25.000 inwoners en in het gehele, land stormachtige verontwaardiging verwekt. De inwoners van Tortona organiseerden reeds een massale openbare demonstratie van trouw aan de H. Vader. Het toporgaan van de Burgerlijke Co- mité's der Italiaanse Katholieke Actie zal een gerechtelijke vervolging wegens laster instellen tegen de spreker. De „Osservatore Romano" van 22 Juni noemt deze uitlating o.m. een wrede en monsterachtige daad en vraagt, dat het Italiaanse parlement dit optreden van een zijner leden openlijk zal afkeuren. Weerverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig fot Vrijdagavond. Overdrijvende wolkenbanken. Droog S weer. Matige wind tussen Noord en West. Weinig verandering in tempera- tuur. 2 25 Juni: Zon op 4.21 uur, onder 21.04 uur; Maan op 23.57 uur, onder 7.43 uur t Minister Gielen heeft gisteren niet veel moeite gehad om zjjn wetsont werp tot wijziging van de Lager-on- derwijswet 1920 in de Eerste Kamer er door te krijgen. Over het algemeen was men het eens met de wel 100 wij zigingen In de wet, welke een twee voudig doel hadden, namelijk de in lassing in de wet van een aantal in de bezettingstijd genomen maatrege len en het aanbrengen van enige tech nische verbeteringen. Hoofdschotel van de discussie in de Senaat vormde het door de Tweede Ka mer bij amendement van de heer v d. Sleen ten aanzien van het voortgezet lager onderwijs in de wet gebrachte ver andering, waai tegen, vooral de katho lieke onderwijs specialist, dr. van Velt hoven, opponeerde. Minister Gie'en, die in de Tweede Ka mer ook ernstige bezwaren tegen dil amendement had aangevoerd, verklaarde thans, dat hij, nu het amendement is aangenomen, de zaak sportief zal opvat ten. Hij denkt er dan ook niet aan door een novelle het amendement ongedaan te maken. Ruim een maand geleden heelt hij reeds aan de inspectie opgedragen een onderzoek in te stellen naar de vraag, welke gevolgen dit amendement zal hebben. Zonder hoofdelijke stemming zasJ de bewindsman tenslotte zijn wetsontwerp goedgekeurd. Pact van Na dit intermezzo werd de gedachten- wisseling over het te Brussel gesloten vijfmegendheden-verdrag voortgezet. De heer Schneider oefende een scherpe critiek uit op het verdrag. Hij was van plan, zoals hij onder algemene hilariteit opmerkte, de minister van Buitenlanuse Zaken, die het verdrag met zijn verant woordelijkheid dekte, „oratorisch te ver slinden". De katholieke senator betoogde, dat het zo gebrekkig geconstrueerd is, dat geen jurist er zijn naam aan zou willen verbinden en wees in dit ver band o.a. op de préambule, waarin ge zegd wordt, dat het verdrag tegén geen enkele staat gericht is, maar in de vol gende zinsnede toch Duitsland als zoaa nig noemt. Als Duitsland in de toekomst zou toetreden, zou men moeten begin nen met die naam te schrappen uit de préambule van het verdrag, dat voor 50 jaar is gesloten. De heer Schneider had echter nog an dere bezwaren en wel van meer princi piële aard. Het voornaamste was wel, dat m de préambule van dit door zich christelijk noemende naties gesloten ver drag het christelijk beginsel niet is voorop gesteld en dat bij de nadere uit werking van de rechten van de mens de naam Gods opzettelijk is verzwegen. Daardoor heeft de préambule, zoals ze nu luidt en geïnterpreteerd wordt, een beslist anti-christelijk karakter gekregen. Dit bezwaar werd gedeeld door de gehele katholieke fractie, namens wel ke de heer Van Voorst tot Voorst dan ook een motie indiende, waarin de Re gering wordt uitgenodigd bij het slui ten van verdragen en het aangaan van internationale overeenkomsten welke beogen de grondslag te vormen van dc bescherming van de rechten van de mens, er ernstig naar tc streven, dat daarin de christelijke gedachte wordt erkend. Waren de katholieke senatoren het op dit punt volkomen eens, op andere pun ien van het verdrag bleek er tussen de heer Schneider en de heer Van Voorst tot Voorst, die verder namens de over grote meerderheid der katholieke fractie optrad, een belangrijk meningsverschil te bestaan. Wilde de heer Schneider handhaving van een zelfstandigheidspoli- tiek. welke zou moeten uitmonden in een nieuwe neutraliteits-politiek, waar van Zweden en Zwitserland tijdens de laatste oorlog de voordelen hebben ge noten. de heer Van Voorst tot Voorst betoogüe, dat de zelfstandigheidspolltiek heeft afgedaari. Hij zag in onze zelfstan- digheidspolitiek de oorzaak van de ellen de van 1940. En bovendien, wanneer vrijheid, cultuur en christendom op het spel staan, zullen wij ons niet afzijdig mógen houden, maar moeten wij onze offers brengen. Ofschoon zij wel enige bezwaren tegen het verdrag erkende, zóu de meerderheid der katholieke fnactie haar stem daaraan niet onthouden, ver klaarde de heei Van Voorst, die van deze gelegenheid tevens gebruik maak te om nog eens te wijzen op dc onvriendelijke houding jegens ons var. Engeland, een der partners in het ver drag, die nog altijd het embargo op wa pens voor' Nederland handhaaft. Ten slotte moeten we nog even de aandacht vestigen op de scheve verhou ding, waarin de heer Brongersma bij dit debat kwam te verkeren. Als woordvoer der van dg P. v. d. A. moest hij zich enthousiast vóór het verdrag verklaren. Maar als katholiek zat hij lelijk in de klem met het anti-christelijk karakter van de préambule. Hii trachtte zich ei uit te redden door op te merken, dat het feit, dat de naam Gods er niet 'n is genoemd, het verdrag nog niet anti christelijk maakt. „Het gaat niet om de praat, maar om de daad" zei hij mr. Schneider na. Hier is echter wel degelijk een daad gesteld, doordat in Genève bij de uitwerking van de rechten van de mens in het verdrag, een voorstel om de Naam van God uitdrukkelijkte noemen werd verworpen Dat zjl de heer Bron gersma toch niet kunnen ontkennen. De beantwoording van de sprekers door minister va'n Boetzelaer is tot he den uitgesteld. AD INT. Een tweetal jonge chemici, verbonden aan het chemisch laboratorium van N.V. Philips—van Houten, dr. J. van der Vliet en dr. W. Stevens, is er ingeslaagd het voor de voeding van mens en dier zo bel^igrijk vitamine D 3 langs syrf- thetische weg te bereiden. De uitvinding, die in de plaats komt van de vroegere zgn. mosselmethode, heeft door het ver lenen van octrooien niet alleen in Ne derland, maar ook in verschillende an dere Europese landen en de U. S. A. reeds succes behaald. De prijs van het eindproduct, op de niéuwe wijze gewon nen, komt aanzienlijk lager te liggen dan die van levertraan, waarvan de import ons het vitamine verschafte. Nu D 3 niet meer behoeft te worden ingevoerd, maar daarentegen zelfs in grote hoeveelheden kan geexporteerd worden, betpkent de nieuwe vinding ook een verbetering in de deviezenpositie van ons land. Boven Detroit zijn drie vliegtuigen mei elkaar in botsing gekomen. Twee 'ervan stortten brandend neer, waardoor ook een huis vlam vatte. Het derde toestel landde in een lange glijvlucht. Volgens A. F. P. waren het toestellen der Amerikaanse marine en zijn er twee doden en één gewonde te betreuren. Na de sensaties van de beide eerste dagen is de derde Wimbledon-dag, in ternationaal dan, zonder verrassingen voorbijgegaan. Voor het Nederlandse tennis was het echter geen goede dag. Niet zózeer omdat Van Swol en Rin kei van de sterke Australiërs verloren, doch zij hebben er geen groot gevecht van kunnen maken. En onze dames gingen tegen niet al te sterke tegen standsters merendeels kansloos ten on der, uitgezonderd mevr. Blaisse die van een matige Engelse won. Zij had het Engelse middenklasse-spel tegenover zich, van een speelster die zich eerst door voorwedstrjjden heen had moeten werken, om tot Wimbledon toe gelaten te worden mevr. Behr. Lengte en vastheid natuurlijk. Mevr. Blaisse was er tegen opgewassen, had wat meer netspel, liep beter en won met 75 64 (na 24). Komt nu tegen de kampioene 1947: mevr. DupontOsborne Mej. Couquerque mocht in de eerste set de robuste mej. Weivers meer laten lo pen dan deze achterspeelster gewoon is, mocht goed afwisselen en volleren (75), in de tweede set vond mej. Weivers steeds beter lengte en zelfs nu en dan een listige dropshot. Mej. Couquerque kwam er niet meer door en over heen en verloor de tweede set met 06, de derde met 26. Exit Dat lot was ook mej. Hermsen be schoren, tegen een van die oer-vaste En gelse -mevrouwen, mrs. Lines. Forceren leidde slechts tot missen: 06 in de eer ste set; in de tweede wat beter, maar toch niet verder dan 4 games: 4—6. Meviz LubbersFischer ondervond de kracht en de efficiency van het gespreide all-round spel van mevr. De Meule- meester. de Belgische kampioene- 25 2—6. Exit Verdwenen van het toneel is ook het dubbel Van Swol—Rinkel, die in beide vorige jaren de derde ronde, ja in 1946 de laatste acht bereikten. Nu had het,1 lot hen slecht bedeeld: direct tegen een van de vier geplaatste paren: Bromwich en Sedgman, de sterke Australiërs. In de eerste set maakten onze spelers er nog „a fight" van, Rinkel vol fantasie en goed afmaken na de harde slagen van Van Swol, (46) doch geleidelijk kreger, de Australiërs vat op de services van de onzen, Rinkel raakte ook wat van streek door de bestraffing wegens footfault (waarvoor wij hem in Birmingham reeds waarschuwden); de Australiscne combi natie ging openen en sluiten als een be weeglijke draaideur en met 61 62 kwam het einde snel. Van Meegeren en Een Frans lid van de Weense inter nationale politiepatrouille is Dinsdag avond door een sovjet-Rus doodgescho ten. De toedracht va'n het incident was als volgt: Een jeep van de internationale pa trouille werd te hulp geroepen naar de plaats, waar de dronken sovjet-Russi sche soldaat op voorbijgangers aan het schieten was. De patrouille trof de man aan in burgerkleren, doch blootshoofds en barrevoets. Hij had "twee Tommy- guns om zijn nek hangen en een derde in zijn handen. Van dichtbij opende hij het Vuur op de jeep, waardoor de Frans man Mescais dodelijk getroffen werd, terwijl een Amerikaan, gewond werd door glassplinters en een sovjet-Rus aan een, arm verwondingen opliep. De sovjet-soldaat duwcfe toen de Britse korporaal Levy zijn tommygun tussen de ribben en beval hem in het Duits: „Rij me naar Amerika". Levy reed naar het hoofdkwartier van de Amerikaanse politie. Onderweg loste de sovjet-soldaat nog een serie schoten in de richting van een landgenoot, ech ter zonder te raken. Toen hy op het Amerikaanse politie bureau was aangekomen, deed de man erg vrolijk. Hij loste verscheidene scho tenseries in de lucht en riep: „Oh. Amerika. AmerikaTruman is een beste kerelRusland is niet goed De Amerikaanse politie ontwapende en arresteerde de man. Russische autoriteiten hebben Woens dagmorgen op het Amerikaanse hoofd kwartier te Wenen hun verontschuldi gingen voor dit incident aangeboden. Vrydag 25 Juni HILVERSUM I (305 m) VARA 100 Nieuws, gram.; 11.15 Voordracht; AVRO 12.00 Gram.; 12.38 The Avroleans; 13.00 Nieuws; 13.15 Örgel; 13.45 Viool; 14.00 Voor de vrouw; 14.20 Kamerork (15.00 Voordr.); VARA 16.00 Orgel; 1630 Voor de jeugd; 17.00 Gram.; 17.20 Causerie; 18.00 Nieuws; 18 15 Jan Vogel; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 £)enk om de bocht; 19.15 Verkiez. toespr Nat. Onafh P (19.30 21.00 VPRO); 21.00 Gram.; '21.30 Leken- rechtbank; 22.00 Buit. weekoverz.; 22.15 Gram.; 23.00 Nieuws, gram. HILVERSUM II (415 m) KRO Nieuws, gram., morgengebed; (9.35 Schoolradio); 11.00 Ziekenbezoek; 11.35 Lezing; 11.45 Gram.; 12.15 TT-races; 12.33 Ork z. naam (13.00 Nieuws); 13.50 Lezing; 14.00 Gram.; 14.50 Opera; 16 20 Gram.; 17 00 Voor de jeugd; 17.15 Gram.; 17 45 Cau serie: 18.00 VolksliederSn; 18 20 K. v. Beeck; 19.00 Nieuws, actual.; 19.30 Ver kiez. toespr.. Oud SDAP enz 19.45 Lezing; 20.05 De gewone man; 20 12 Om- roepork.; 21.15 Gevarieerd progr.; 21.45 Hoorspel; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws gram. Ra'diodistributie III: 7.00 VI. Brussel: nws.; 7.15 gram.; 7.40 gymn.; 7.50 gram., 8.00 nws.; 8.15 conc.; 9.00 nws.; 9.05 gram.; 10.05 Eng. H. S.; v. d. scholen; 10.30 Whi te-en's ork.; 11.00 Kalundborg-ork.; 12.00 VI. Brussel: gram.; 12.30 weerber.; 12.32 ork.; 13.00 nws.; 13.15 operaprogr.; 14.00 gram:; 15.00 Kalundborg-ork.; 15.50 Eng. H. S.: South. Seren. Ork.: 16.15 Eng. L.P.: orgel; 16.30 hoorsp.; 17.00 Kootwijk: Ba tavia: 18.00 Fr. Brussel v. d. sold.; 18.30 VI. Brussel: v. d. sold.; 19.00 nws.; 19.30 gram.; 20.00 Fr. Brussel: verz. progr.; 20.30 ork.; 21.30 zang: 22.00 VI. Brüssel. nws.; 22.10 v. d. oud-strijders; 22.15 gram; 22.50 nws.; 22.55 grm.; 23.00 Luxemburg; dansmuz. Radiodistributie IV: 7.00 Eng. H. S nws.; 7.15 B.B.C. Scott Var. Ork.; 7.55 weerber.; 8.00 nws.; 8.20 gram.; 9.00 Eng L. P.: nws.; 9.10 v. d. huisvr.; 10.00 v. d. sold.; 10.30 Pavilion Players; 11.00 voordr.. 11.15 B.B.C. Midi. Light Ork.; 11.45 B.B.C. Scott Ork.; 12.30 Eng. H. S.: v. d. arb.; 12.55 weerber.; 13.00 Fr. Brussel: nws.; 13.10 Spaanse muz.; 13.30 conc.; 14.00 Eng. L. P. d. vrouw; 15.00 reportage 15.30 ButUn Light Ork.; 16.00 voordr.; 16.15 Eng. H. S.: causerie; 17.P0 Fr. Brussel: berichten; 17.10 v. d. zieken; 17.40 gram.: 18.00 Eng. H. S. nws.: 17.15 sport; 18.20 gram 18.30 Blackpool Nigla; 19.15 Fr Brussel koor 19.30 Eng. L. P.: Fantasia; 20.30 Luxemburg: variété; 21.45 nws.; 2160 ork.;' 22.00 Eng. L. P. nws.; 23.00 Donovan's ork.; 23.30 gram. Deze droevige vooruitzichten zien wij tot uit drukking gebracht in het schrijven. Jat üt Aartsbisschop op 12 Juni richtte aan de mims- ter van Godsdienstige Zaken. dr. Aiexej Cepicka welks inhoud wij hier laten volgen om aan te tonen, dat er weliswaar goede wil beslaat vao de zijde van het Episcopaat, maar dat de bis schoppen ook werkelijk wel reden tot wan trouwen hebben. „Gisteravond heb ik uitvoerige inlichtingen •ontvangen over de behandeling ,door de com missie en het resultaat van deze conferentie. Ik dank u oprecht voor de getoonde welwil lendheid en ook voor het toestaan van inschrij vingen voor confessionele scholen. Daardoor hebi u bijgedragen tot de geruststelling van zeer vel<- ouders. Daardoor is echter het bestaan van de coa fessionele scholen niet rechtens gegarandeerd Daarom eie ik een schriftelijke bevestiging van hetgeen gisteren met betrekking tot de confes sionele scholen voor lager en middelbaar onder wijs is verklaard nl. dat ze in principe zulle j zijn geoorloofd. En dat dit binnen de korts» mogelijke tijd in de zin van par. 4 al. 2 van d® onderwijswet zal worden vastgelegd. De gewenste inlichtingen aangaande da feeste lijkheden voor de nieuwe president gelieve u bijgaand aan te treffen. Voor de gelegenheid tot gelukwensen Dinsdag a.s. zal ik de vertegenwoordigers der Orden ui! Moravië en Slowakije uitnodigen. Maar ik leg er opnieuw, de nadruk op. dat a» deze beloften en verzekeringen, zowel door u, mijnheer de minister, als door andere regerings hij na de keuze vqn de president in de St. Vitus- kathedraal het Te Deum zou zingen. Wij weten, dat dit alleen geënsceneerd is otn de gelovigen de mening bij te brengen, dat alles wat tegen de Kerk is geschied, grootmoedig vergeven zou zijn. Men weet, dat dit alleen de bedoeling .was en niet een werkelijke dankzegging aan de almachtige God door degenen, die openlijk Hem bestrijden. leden gegeven, niet in staat geweest zijn. alle zorgen en alle wantrouwen van mij weg te nemen. U gelieve zich inzage te doen verschaffen va.i de voorschriften die a^n de schoolbesturen zijn gezonden, welke wijzen op een nauwkeurig uit gewerkt plan, volgens hetwelk alles moet worden gelijkgeschakeld naar een eenzijdige ideologie. Officiële onderwijsorga- nen treden officieel op als agenten van één politieke partij. De toe stemming tot inschrijving hangt af van de goed keuring van SCM en ROH; degenen, die geen lid zijn van de commu nistische partij, worden gedreigd, dat zq geen hoger ónderwqs zullen mogen volgen: van leken- godsdienst - onderwqzers eist men gehoorzaamheid aan de organisatie CRO in plaats van aan hun kerkelijke overheden, enz. De Kerk en al haar priesters zullen zeker hun plichten vervullen, maar wq zullen nooit kunnen toestaan dat priesters en aan de ker- keiyke administratie wer kende leken verplicht zullen zqn, politieke ver klaringen gf te leggen, en dat de godsdienst zou worden misbruikt voor politieke doeleinden- Brochures en vlug schriften met godsdien stige inhoud, die thans worden verspreid, zijn 'n betreurenswaardig be- wijs van het misbruiken van de godsdienst, welke praktijken zo verwerpc- Praags aartsbisschop, mgr. Josef Beran, die de -o moeilijke strijd voor de rechten der katholieken op hun eigen scholen met de communistische regering van Tsjecho-Slowakije voert. lijk zijn. Aangezien deze niet kerkelijk zijn goedgekeurd, moeten wij het colporteren daar mede in de kerken verbieden. Ook zullen wy moeten waken voor de discipline onder de geestelijkheid en de leken-assistenten bij de kerkelijke administratie en ik eis, dat ook in deze aangelegenheden de Actie-comité's zich van inmenging zullen onthouden. Wij hebben zeer zeker het welzqn van volk en staat óp hét oog, maar wü zijn er toch geens zins gerust op, dat ten slotte al deze welwillen de pogingen tevergeefs tullen blqken te zijn" De politieke situatie en in het by zonder de positie van de Katho lieke Kerk in Tsjecho- slowakije zyn zeker niet van die aard, dat de plechtigheid door de Aartsbisschop van Praag in de kathedraal ver richt, niet enigszins vreemd zal aandoen aan degenen, die niet juist z(jn ingelicht. Maar men moet zich de situatie even goed in denken. Het Episcopaat haait destyds verklaard, dat de Kerk niet aan een oe- paalde regeringsvorm is gebonden, maar alleen zal beoordelen naar de manier, waarop het re giem de Kerk zelf. haar rechten en morele wetten zal behandelen. Het was dus niet mogelijk het tot de Aartsbisschop gerichte' verzoek af t* wyzen, dat Men moet weten, dat wij slechts aan het be gin staan van de ontwikkeling der dingen. Men moet begrypen, dat het niet verstandig is, reeds te voren een openlijke strijd uit te lok ken, want de Kerk heeft nooit het zwaard gebracht, maar steeds de liefde. Overigens zal niet uit dit? Te Deum, maar uit de feiten de ware houding blijken. wy staan voor een ernstige tijd, waarin ds Kerk zichzelf zal moeten helpen. Een Kerk, die niet meer over jnalsriéie bezittingen, noch over haar scholen beschikt en zelfs niet meer Kan rekenen op alle leken, dat zij bereid zijn een onwankelbare positie in te nemen tegenover degenen, die de christelijke godsdienst willen vervolgen; zo'n Kerk moet al haar krachten voor ernstiger ogenblikken sparen. God geve, dat deze niet zullen aanbreken. Maar wij weten, dat ze zeer waarschynlijk wel zullen komen. En dan moet men geen dingen van het ogenblik alleen verdedigen, maar het geloof zelf. Voor degenen, die willen-begrijpen, is ook dil Te Deum een bewqs van de delicate, zelfs ge vaarlijke positie - yan de Katholieke Kerk m Tsjechoslowakije. Een andere opvatting van üe houding van Aartsbisschop Beran zou tegen de ■Kerk zelf kunnen worden misbruikt. Overigens kent men toch wel de methoden, die zo oud zijn als de wereld zeil, waardoor de mensen door dergelyke handelingen zand in de ogen wordt gestrooid. Er is een tqd geweest, dat de Kent door de oude monarchie werd misbruikt. En net resultaat is er ook naar geweest. Niemand ge loofde degenen, 4*® zich voordeden als bescher mers van de Kerk maar in werkelqkheid tracht ten. haar te ketenen, zoals byv. keizer Jozef II dat heeft gedaanOok hq heeft zo'n af schuwelijke comedie gespeeld tegenover Paus .Pius VI: na diens vertrek uit Oostenrijk begon hij mei het confiskereti van kerkölqke- goederen met het sluiten van kloosters enz. Aan hun daden zal men hen dus kennen, al zijn hun woord.m nog zo huichelachtig. de Egyptenaar Coen, die het met de lo ting beter getroffen hebben, wonnen m vier sets van het matige Engelse paar Griffith en Moore 36 63 61 62. Zij komen nu tegen nog zulk een paar en bereiken misschien wel de derde ronde! Ook het gemengd dubbelspel kwam aan beurt. En de verwachte ruime overwin ning van mevr. Muller <Z. A.) en Van Swol op mej. De Borman en Coen, ging op het kantje verloren: 64 5—-7 79. Maar het criterium van deze nederlaag lag meer bij mevr. Summers, die afwis selend brillant en onvast was (het laat ste het meest...,) dan bij Van Swol. Dc vijfers wijzen overigens voldoende ui: dat het verschil heel gering was. Verdere uitslagen van betekenis waren: Dames-enkelspel, eerste ronde: cej. Quertier (Eng.) sl. mej. Cary (Am.) 62 3_6 6—1; mevr. Summers (Z. A.) sl. mevr. Philips (Eng.) 75 61; mej. Cur ry (Eng.) sl. mej. Rice (Am.) 62 86, tweede ronde: mevr. Kormoczy (Hong.) slaat mej. Jucker (Fr.) 62 62; mevr. Muller (Z. A.) sl. mevr. Dowdeswell (Kenya) 2—6 6—2 6—3; mevr. Todd sl. mevr. Knapp (Eng.) 6—1 86. Herendubbelspel: Misra en Sahwncy (Ind.) sl. Bossi en Quintavalle (It.) 61 8_6 64; Mottram en Sturgess sl. Haa- nes (Noorw.) en Fornstedt (Zw.) 62 62 64: Bergelin (Zw.) en Harper (Austr.) sl. Geelhand en v„ d. Eynde (Belg.) 64 61 64; Hopman (Austr.) en Paish (Eng.) slaan Asboth en Peto (Hong.) 62 97 7—9 6—0; Falkenburg en Parker (Am.) slaan Muller en Mus- grove (Eng.) 61 63 60. Meredith en Snart (Eng.) slaan Nielsen en Ulrica (Den.) 62 S2 63; Peten en Brichant (B.) slaan David en David (Eng.) 62 86 79 36 60; Bartroli en Szavost (Sl.) 'slaan Abdessalam en Destremau (Fr.) 3—6 6—2 7—5 46 75. Voorts wonnen o.a. Cucelli en Delbeloo, Patty en Washer. Brown en Mulloy sl. Mitic en. Pallada 9—7 6—3 64; Borotra en Brug- non sl. Spychala en Tloczynski 64 57 7—5 6—2. De drielanden-athletiekwedstrqd te Tsjechoslowakije, Hongarije en Neder- land is gewonnen door de Tsjechen met Hongarije op Se tweede en Nederland op de derde plaats. De onderlinge pun- tenverhouding was:- Tsj.sl. wint van Ne derland met 106.82 pnt., Tsj.sl. wibt van Hongarije met 102-88 pnt., Hongarije wint van Nederland met 112-76 pnt. De prestaties der Nederlanders waren als volgt: 400 M. horden: Schaay vierde in 56.7 sec., Schulenberg- vijfde in 66.2; 100 M.: Kleqn tweede in 11 sec., Lam- mers vierde in 11.1 sec.; 400 M.: Bakels derde in 49.8. Schulenberg vierde in 50.3; 1500 M.: De Ruyter derde in 3 min. 53.8 sec., Groen zesde in 4 min. 2.2 seconden. Speerwerpen: Lutkeveld derde met 61.61 M., Brasser zesde met 55.9 M. Polsstojchoogspringen: Lamoree vijfde met 3.70 M.; Verkes zesde met 3.50 M. Verspringen; Naaktgeboren vierde met 7.04 M., Houtman zesde met 6.42 min. Kogelstoten: De Bruqn derde met 14.08 M., Houtzager zesde met 13.56 M. Estafette 4 X 400 M.: Nederland twee de in 3 min. 25.7 sec. De 19-jarige ballet-lerares Maureen Gardner, een van Engelands troeven voor de Olympische Spelen, heeft met 11.2 sec. een nieuw wereldrecord gevestigd op de 80 M. horden. Het oude record bedroeg 11.3 sec., een tijd welke Claudia Testoni (It.) twee maal maakte in 1939 en Fanny Blan- kers-Koen eenmaal in 1943. Men herin nert zich dat onze landgenote op de Olympische Dag 11 sec. liep, doch met harde wind in de rug zodat geen erken ning is aangevraagd. De partij tussen Giel de Roode en Jan Nicolaas is op een grote teleurstelling uitgelopen. Sinds De Roode op 9 April 1946 zijn weltertitel op Jan Nicolaas nad veroverd, had hq hem nog niet verde digd. Er waren reeds stemmen opge gaan, die meenden dat dit niet fair was tegenover de oud-kampioen, Jan Nico laas en evenmin tegenover de jonge, steeds groeiende Jan de Bruin. Nu ech ter heeft Nicolaas de gelegenheid gekre gen om te trachten zqn titel terug te veroveren/Maar nu ook is voor de zo veelste maal na de bevrijding gebleken en nu wel zeer definitief dat Jan Nicolaas, 'de veteraan, voorgoed promi- nent-af is. Giel de Roode was veertien ronden lang absoluut de betere en de aanvallende' bokser, en Nicolaas' verde diging is geen schqn meer van wat die vroeger was. De Roode won dan ook onbedreigd op punten. Hij zal het echter tegen Jan de Bruin heel wat moeilijker krijgen! Verder won Bep v. Klaveren in de vierde ronde van Harry Bos, doordat Bos op medisch advies de strijd moest staken; v. Klaveren stond toen op pun ten voor. Jan tjehoen kwam tegen de xsjechische oüd-kampioen middenge wicht Jan Olsansky in de ring; de Tsjech bleek van boksen geen jota te kennen, hep in de tweede ronde al als een slaapwandelaar door de ring te wanke len, de scheidsrechter staakte het onge lijke gevefcht met uiteraard Schoen als winnaar en het publiek bekogelde Olsansky met zitkussens. In het bantam- gewicht won Schneider door k.o. in de derde ronde van Henk de Bruin; in het lichtgewicilt behaalde Lucas een kleine puntenzege in een gelijk opgaand en moedig gevecht op Kraus. Cor Wilders, de 34-jarige oud-voetbal- internationaal, linksback in het eerste elf tal van Blauw-Wit en werper in het honkbal-negental van dezelfde club, is hedenochend circa 8.30 uur het slachtof fer geworden van een ernstig motoronge luk. Hij werd hedenochtend op de Zee weg bij Bloemendaal door twee militai ren, die met een jeep passeerden, ernstig gewond bij zqn zwaar beschadigde motor aangetroffen. Met een diepe hoofdwond, een sleutelbeenfractuur en een zware hersenschudding hebben de militairen de gewonde met hun jeep naar het St. Joan nes de Deo-ziekenhuis te Haarlem ver voerd. Vermoedelijk is Wilders door een nog onopgehelderde oozaak aangereden. Zijn toestand is naar wij zojuist ver nemen vrij bevredigend. D® uitslagen van de afgebroken partijen uit de elfde ronde zqn: Yanofski verliest van Troianescu; Prins wint van Steiner; Foltys wint van Zita. In de twaalfde ronde werden de vol gende resultaten behaald; Podgorny wint van Stolz; Sajtar remise met Pirc; Rich ter verliest van Prins; Zita verliest van Gawlikowski; Yanofski remise met Go- lombek.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2