Glorietocht van Prinselijk Paar over de Waddeneilanden De Prinsesjes op de „Brandaris" R Amsterdamse inbrekersbende ingerekend W eerberichtj Geen slechte dag voor Nederland te Wimbledon De AngloAmerikaanse film overeenkomst In het kielzog van de „Piet Hein" ADIO programma MIEP DENKT! TUINBONEN Twee man verteerden 3 ton in 6 maanden V erkeersonge vallen eisen mensenlevens Van Swol in de vierde ronde K. R. O.-uitzendingen VRIJDAG 25.JUNI 19Ü8 PAGINA 2 Morgen zal ik een stevige pot koken. Voornaamste heler pleegt zelf moord in de gevangenis BOODSCHAP VAN KARD. SCHUSTER In Italië meer communisten dan in Rusland Weinig verandering 1 ZO EEN, STEMT VAST LIJST 4 Voor de filmcamera PRODUCTIEPLANNEN IN DUITSLAND J. Arthur Rank staakt productie- van tweede plan-films van de T.T.-races SCHAAKTOURNOOI TE MARIENBAD INTERN. TENNTSTOURNOOI TE NOORDWIJK NEDERLAND—IERLAND IN DE AVOND VAN 26 JULï DE NED.-LUX. PLOEG VOOR DE TOUR DE FRANCE VANAVOND HET GEVECHT t LOUIS—IV ALCOTT EXTRA-TREIN NAAK DE T.T.-RACE SCHAAKTOURNOOI GASTEIN A De prinselijke familie aan boord van de „Piet Hein (Van onze correspondent.) TEXEL, 24 Juni. „Marijke slaapt nu", zeide Prinses Juliana tot de menigte, tot de moe ders vooral, die met haar neus vlak op dri „Plet Hein" stonden. „Wil heb ben haar straks voor het raajn ge zien", zei toen een vrouw uit de mas sa. ..Ja, dat kan", antwoordde Prins Bernhard,, „maar nu slaapt zij toch". Dit gebeurde in de haven van West-Terschelling gedurende het be zoek, dat het prinselijk paar aan de Waddeneilanden bracht, om de prin sesjes Beatrix en Irene .op te zoeken, die daar met hun school aan het kam peren zijn. Het geeft een duidelijk beeld van de wonderschone saam horigheid, die er leefde tussen het prinselijk paar en de bevolking ge durende heel deze dag. die de Ter- schelllngers met hen mochten mee maken. Prinses-Regentes Juliana en Prirfs Bernhard stonden met de prinsesies Be atrix en Irene op het dek van de „Pie\ Hein", eigenlijk midden tussen de men-, sen, die verrukt toekeken. Toen maakte de Prinses haar spontane omuerking over Marijke. Maar de moeders waren niet tevreden. „Waar is Margriet", vroeg een ander. „Ja. Margriet kon vandaag heus niet mee", zegt de prinses dan. „En waarom niet"? „Nu, ze is een beetje ziek". „Toch niet erg ziek"?, klinkt het angstig te rug van verschillende kanten. „Nee, gelukkig niet, maar zij heeft waterpok- ZATERDAG 86 JUNI. HILVERSUM I (305 M.) VARA 7.00 Nieuws, gram.; 10.50 Gevarieerd progr.; 12.00 Reportage; 12.15 Gram.; 12.33 Jan Corduwener; 13.00 Ned. Strijdkr.; 13.30 Vaudevilleork.; 14.00 Het Ned. lied; 14.15 Gram.; 15.00 NVV; 15.15 Philh. ork.; 16.00 Lezing; 16.13 Amateurprogr.; 16.45 Jeugd stadionspel; 17.00 Gram.; 17.30 Causerie; 18.00 Nieuws, sport; 18.30 Ned. Strijdkr. 19.00 Actual.; 19.15 Verkiez. toespraak, Vrijh. en democr.; (19.30—20.00 VPRO), 20.00 Nieuws; 20.15 Bevarieerd progr.; 21.15 Soc. comment.); 21.30 Weense me lodieën; 22.00 Hoorspel; 22.30 The Ram blers- 23.00 Nieuws, gram.; 23.30-Ork. Fr. Wouters. HILVERSUM II (415 M.) KRO. 7.00 Nieuws, gram., morgengebed, 10.15 T.T.-races; 11.00 ziekenbezoek; 11.45 Schoolradio; 12.15 Tri-races; 12.45 KI. v Beeck (13.00 Nieuws); 13.45 T.T.-races (14.0014.20 Gram.); 14.40 Koor, 15.15 Klarinet en piano; 15.55 Gram.; 16.15 Gregoriaans; 16.45 T.T.-races; 17.15 „De Wigwam"; 18.00 Piano; 18.15 Journ. week- overz.. actual.; 18.40 „Spineuza", 19.00 Nieuws; 19.15 Rhythmsextet; 19.45 Cau serie; 20.05 De gewone man; 20.i2 Om- roepork.; 20.20 Lichtbaken; 20.50 Ork. en vocaalkwartet; 21.25 Hoorspel; 22.00 Gram.; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws, gram. Radiodistributie III: 7.00 VI. Brussel; nws.; 7.15 gram.; 7.40 gymn.; 8.00 nws.; 8.15 conc.; 9.00 nws.; 9.05 gram.; 10.00 Eng. H. S.: Payne's ork.; 10.30 Blore's ork.; 11.00 B.B.C. North, ork.; 12.00 VI. Brus sel; ork.; 12.30 weerber.; 12.32 ork.; 13.00 nws.; 13.15 cabaret; 14.00 caus.; 14.10 or gel; 15.00 gram.; 15.30 Payne's ork.; 16.00 koor; 16.10 piano; 16.30 koor; 16.50 piano; 17.00 Kootwijk: Batavia; 18.00 VI. Brus sel:- gram,; Ï8.30 v. d. sold.; 19.00 nws 19.15 ork.; 19.45 Efig. H. S.: parlement; 20.00 Fr. Brussel: ork.; 21.30 VI. Brus sel: volksmuz.; 22.00 nws.; 22.15 verzoek- progr.; 23.00 nws.; 23.05 gram.; 23.30 miniatuurmuz. Radiodistributie IV; 7.00 Eng. H. 3.: nws.; 7.15 gram,; 7.55 weerber.; 8.00 nws.; 8.15 Celler's sextet; 8.45 pianoduo; 9.00 L. P.: nws.; 9.10 v. d. huisvr.; 10.00 v. d. sold.; 10.30 parlement; 10.45 Elman's ens.; 11.30 hoorsp.; 12.30 Fr. Brussel: ork.; 13.00 nws.; 13.15 ork.; 13.30 ver- zoekpr.; 14.30 gram.; 15.00 Eng. H. S.: B. B. C. Scott. Ork.; 16.00 Fr. Brussel: conc.; 17.00 nws.; 17.10 dansmuz.; 18.00 v. d. sold.; 18.20 Eng. H. S.: Those were the days; 18.45 Eng. L. P.: jazz; 19.00 nws.; 19.25 sport; 19.30 hersengymn.; 20.00 Hartley's ens.; 20.45 muz. causerie; 21.15 B. B. C. Theater Ork.; 22.00 nws.: 22.15 Geraldo's ork.; 23.00 gram.; 23.56 nws. ken en moet nog wat thuisblijven" zegt de prinses-regentes met haar hand op de schouders van haar dochtertjes. „Vinden jullie het leuk hier", vroeg toen iemand anders aan de kinderen en die knikten duidelijk ja. De aankomst van het jacht Ja, de Terschellingers hebben veel beleefd vandaag. Zij stormen te hoop rond hun schone haven, die vol lag met gepavoiseerde schepen, toen de „Piet Hein" '3 morgens om 9 uur aa&kwam. Het ranke prinselijke jacht was de avond te voren om 11 tipr uit Amster dam vertrokken en had 's nachts de reis over het IJsselmeer gemaakt. Stra lend stond de zon boven dit zo schone en zo klare, in een bocht van de duinen liggende dorpje. Prinses Juliana in pa relgrijs complet stond aan de reling, toen de boot vastlegde en begroette van daar de Commissaris van de Ko ningin in Friesland, lm'. Linthorst Ho- man. Even later kwam Prins Bernhard aan dek en met herb mevrouw Ver- brugge van 's Gravendeel, die prinses Marijke droeg. Er ging een luid gejuich op,' dat schier niet eindigen wilde. IS aar de kamperende prinsesjes Met de Commissaris der Koningin en B. en W. van Terschelling reed men per auto verder over het eiland. In de nauwe straatjes van de doroen ver drongen zich de bevolking en de badgas ten. Vanieder huis en iedere hoeve wapperde de driekleur en overal wa ren er juichende en wuivende mensen. Voort ging het door de wijdse dreven, die zich voortgolven in een duistere, diepe schoonheid. Een vrij en groots land, waar geen hekken om de velden en landouwen staan, hnaar waar overal een vijfkleurige vlag waait: rood is de lucht, blauw is het water, geel is het zand, groen is de helm en wit zijn de duinen van Terschellingerland. Het doel van de tocht was het kam peerterrein in Oosterend. Hier eindigt de bewoonde wereld van Terschelling en begint een wonderlijk gebied van broedplaatsen, duinen en schorren. Op die grens staat, én een prachtige duin bocht aan zee, een grote typische wier- schuur. Daarin en in de tenten rondom heeft zich Kees Boeke's werkplaats neergelaten, om enige tijd school te houden. Zoveel mogelijk in. de puurste natuur. Ook de prinsesjes Beatrix en Irene lessen en spelen daar en het prinselijk paar ging de kinderen nu even opzoeken. Op de terugrit mogen zij even meerijden om ook een bezoek te brengen aan de Koegelwieck, het De flinke eters krijgen dah hun kans. Mevr. LotgeringHillebrand geeft een paar bijzondere recepten van TUINBONEN MET KAASSAUS EN HAMWORST 2% a 3 kg. tuinbonen, zout, bonenkruid, 14 L melk, 20 g. bloem, 25 g. marg/ boter, plm. 73 g. pikante kaas, pim. 150 g. hamworst. Dop de bonen, was ze, kook ze vlug gaar in water met zout, een takje bonenkruid en een scheutje melk. Laat ze Uitlekken. houd ze warm. Maak gladde saus van boter, bloem en melk Laat 5 min. doorkoken. Voeg geraspte kaas. in stukjes gesneden worst en zo nodig saus toe. Laat hierin de tuinbondn door en door heet worden. Met aardappe len een volledig maal. TUINBONEN MET ONTBIJTSPEK 200 g- dun gesneden ontbijtspek (zo mogeSjk). 2Vu a 3 kg. tuinbonen, zout, bonenkruid. Dop de bonen, was ze en kook ze gaar in water met weinig zout en wat melk. Bak dan gesneden ontbijtspek viua lichtbruin. Schep de bonen uit het nat, giet er het spekvet over en bestrooi ze met zeer fijn geknipt bonenkruid. Leg d« plakjes gebakken spek er boven op. Let op, zegt Mièp, houd U paraat: Maandag peentjes in vol ornaat. Publ. Centr. Bur. v. d. Tuinbouwveilingen. (Adv.) prachtige natuurreservaat, dat zo'n grote rol speelt in Cor Bruyn's „Zilte Strandjutter". Daarna gaat men weer naar West-Terschelling. Op de „Brandaris,, Maar hier wilden de prinsesies graaf even de machtige, oude Brandaris be klimmen. De Prinses begaf zich met Beatrix en Irene naar de deur, maar deze was op slot: de vuurtorenwachter was boven met een gezelschap. De Prinses klopte op de deur, de majoor van de politie riep naar boven en de Prins filmde het gehele gebeuren. Even later kwam de tweede vuurtorenwach ter in zijn hemdsmouwen en nog kau wend aangehold en kon men naar bo ven gaan. De auto reed toen met de Prins naax de haven, waar de Prins vanaf de „Piet Hein" zijn kinderen boven op de hoge toren filmde. Later kwamen de prinsesjes met hun moeder nog even op het jacht, om Marijke te cuseren. zien, maar zij mochten niet blijven eten. Het was maar even, een bezoek van de ouders aan de kinderen, en de Prinses wilde ze niet teveel uit de sfeer van de school halen. 's Midda*gs bracht het prinselilk paar een bezoek aan de zeevaartschool. Daar ontmoette men ook de nagelaten be trekkingen van de Terschellinger oor logsslachtoffers. Onderwijl vergaapten de Terschellingers zich aan orinses Margriet, die in de box speelde en la ter gevoed werd. Toen nam men af scheid van Terschelling. Overal weer die juichende mensen. Tot op de laat ste steen 'van de pier zaten zii. wuivend naar de „Piet Hein", die wegvoer naar Texel. Naar Texel Men had het getij tegen en urenlang duurde dan ook deze tocht, die wij meemaakten in de sleepboot R- P- 73 van de politie. Maar men mag geen spijt hebben van zo iets: de zon boven het door een bries bewogen, zilverend watervlak, de wijsheid van de Hol landse lucht en in de verte de witte schittering van de Waddeneilanden. De „Piet Hein" ging er vandoor, de prinselijke standaard flakkerend in de wind. Èn op Texel, waar men in de vallende avond aankwam, was het weer feest. In de haven van Oude Schild weer de bevlagde schepen en langs de kade de juichende «mensen die opdringen naar het jacht. En ook hier wendde de prinses zich tot de be volking om de kleine Margriet te ex- Een inbrekerscomplot van welhaast fantastische afmetingen is na maanden lang hardnekkig speuren en rondtasten voor een zeer belangrijk gedeelte thnns opgerold door de Bloemendaalse hootd- rechercheur H. H. Smit, In samenwer king met de Inspecteur Agterberg van de Rijksrecherche bij het Gerechtshof te Amsterdam. Het is een wonderlijke historie, waarvan het einde evenwel nog steeds niet in zicht is, maar waarvan wij thans reeds een belangrijk gedeel te mogen bekend maken. Toen hoofdrechercheur H. H. Smit van de Bloemendaalse politie enkele maanden geleden volledig zijn dienst hervatte, kwam hij tot de ontdekking, dat het aan tal inbraken in Bloemendaal zeer was toegenomen. Hij ontdekte, dat van ruim zestig, al leen reeds te Bloemendaal gepleegde in braken, waarbij een enorme buit van honderdduizenden guldens de dieven in handen viel. de daders in Amsterdam moesten worden gezocht. Uit de gege vens van de recherchehjsten kon hij nagaan, dat hier diverse gespecialiseerde benden aan het werk waren, die zich resp. uitsluitend bezig hielden met dief stallen van geld en juwelen, van radio's en Perzische tapijten, van tafelzilver en antiquiteiten, terwijl hem uit de koop- mansregisters van de diverse opkopers duidelijk werd. dat alles in de hoofdstad van de hand werd gedaan. Een bepaald voorwerp bracht hem tot de overtuiging, dat de bende zich ophield bij „Jodenjet" in de Haarlemmerstraat en hier was het, dat rechercheur Smit in Maart j.l. zijn eerste klantje in de kraag wist te grijpen! Deze man wist men in Bloe mendaal spoedig uitvoerig aan het pra ten te krijgen. De eerste arrestant bleek reeds tientallen Inbraken, oVer ver schillende gemeenten verspreid, te heb ben gepleegd en was zelfs in Leeuwarden en Groningen geen onbekende van do politie. Hij werkte met ongeveer zestien compagnons in diverse combinaties, die thans allen konden worden ingerekend. Het aantal inbraken zal vermoedelijk tol ver over de honderd stijgen, als alles is uitgezocht. Reeds kon men van tach tig gevallen; waarvan ruim zestig alleen' al in Bloemendaal, de daders vaststellen en de buit van naar schatting een half millioen gulden, voor een zeer belang rijk deel achterhalen. De diefstallen werden o.a. gepleegd in diverse steden van het Gooi, in de buitengemeenten van Haarlem en in Amsterdam. In hoofd zaak werkte de bende in villawijken, des avonds tussen half acht en elf uur. Meu keek of er in huis geen licht brandde, belde aan. kreeg geen gehoor, stapte door een geforceerde deur of een raam naar binnen, zocht een koffer op, vulde die met geld, goud, zilverwerk, juwelen, portefeuilles, trok de bontjassen aan van meneer en mevrouw, nam het radio toestel en kleine Perzische tapijten mee onder de arm, verliet kalm de woning en nam de eerste beste trein of tram richting Amsterdam, waar de buit nog diezelfde nacht vaak werd overgedaan aan beruchte en gewiekste helers! Bij een enkele kraak in Hilversum tverd alleen reèds voor honderdduizend gul den aan geld en sieraden buit gemaakt: Twee van de heren, die in 1946 met het bedrijf waren gestart, hadden spoedig een som geld bij elkaar van ruim drie ton, die ze in een half jaar tijds heb ben uitgegeven aan vermaak en vertier, in Amsterdam! Nog andere misdrijven op het spoor'l Toen tijdens het onderzoek duidelijk werd, dat het dievencomplot een grote omvang aannam en zich niet beperkte tot Bloemendaal, werd de rijksrecher che in het onderzoek betrokken en nam Inspecteur Agterberg de leiding in han den, zulks ook en vooral in verband met diverse in verband met deze gehele af faire staande zeer ernstige misdrijven, die uitsluitend ressorteren onder de com petentie van de rijksrecherche, doch waarover men zich onder geen voorwaar de wenst uit te laten. Intussen is de hele zaak in een zodanig stadium gekomen, dat de hoofddaders zich dermate in het nauw gebracht voelen worden, dat de voornaamste heler deze week helaas kans heeft gezien om op een onbewaakt ogenblik in de Amsterdamse strafgevan genis zelfmoord te plegen, hetgeen voor de recherche een ernstige handicap be tekent iif verband met het verder opspo ren van ontelbare gastolen kostbaarhe den. Het Bloemendaalse politiebureau was gisteren in een warenhuis omgetoverd, waar voor ettelijke tienduizenden guldens aan gouden en zilveren sieraden, gou den horloges, tafelzilver, zilveren thee serviezen, Perzische tapijten, tientallen radiotoestellen, bontmantels en andere kostbaarheden stonden uitgestald. In deze „winkel" gaven twee van de voornaamste inbrekers op allervriende lijkste wijze tekst en uitleg aan de be zoekers omtrent de manier, waarop zq waren binnengekomen en welke voor werpen vermoedelijk nog elders bij he lers of opkopers te vinden zouden zijn! In de nabijheid van Assen vonden gis teren twee ongevallen plaats, waarbij twee slachtoffers vielen te betreuren. Om 2 uur gistermiddag werd op een onbe waakte overweg in de spoorlijn Assen— Beilen de 22 jarige V/. W. door een trein gegrepen en vrijwel op slag gedood. Voorts ontstond op de straatwpg van As sen naar Rolde een waar motor-kerkhof toen een militaire motorrijder uit de bocht vloog en vier volgelingen uit de colonne, waarin hij reed, over hem heen reden. Een der motoren geraakte in brand, waardoor de berijder, de soldaat Pol uit Diever, ernstig gewond werd en naar het ziekenhuis moest worden ver voerd, waar hij later overleed. Een drie tal andere militairen liepen lichte ver wondingen op. Autobus rijdt op groep jongens in Woensdagavond werd een autobus uit Schijndel op de Graafseweg te Nijmegen bij het uitwijken voor een voor de bus marcherende groep jongens van de Don Bosco-stichting, aangereden door twee met elkaar verbonden militaire auto's. Deze auto's trachtten de autobus te pas seren en raakten daarbij het voorspat bord van de bus. De chauffeur der auto bus raakte de macht over het stuur kwijt en reed midden in de marcherende groep. Een van de jongens, de 16-jarige V. werd op slag gedood, de jofigens van D. en Van A. werden zwaar gewond en drie min of meer licht gewond. De reizigers in de autobus, die een tocht door de Betuwe hadden gemaakt, kwamen alle met de schrik vrij. Kardinaal Schuster, de bekende aarts bisschop van Milaan, heeft aan al zijn geestelijken, die te Rho vertoeven om hun sociale studiën bij te houden, een bood schap gezonden, waaraan wij de volgende passage ontlenen: „Er is een probleem van ernstige en al gemene aard, waarvoor ik uw aandacht vraag. NNog steeds voelen talrijke katho lieken van dit land niet, dat sinds het ver -drag van Lateranen de toestand veran derd is en zij in geweten verplicht zijn, om zich in te laten met het politieke en administratieve leven des lands, en wel op alle wijzen, welke bij de grondwet zijn vastgesteld. Afgezien van het enorme aantal com munisten in Italië, dat zelfs nog groter is dan dat van de partijleden in Rusland, zijn sommige vakverenigingen in de macht van de roden, die er niet voor te rugdeinzen, om een organisatie op natio naal economisch gebied om te zetten in een tegen de regering gericht politiek party-instrument. Deels schuldig hieraan zijn de katholieken, die zich houden bui ten de ACLI (de Christelijke Vakbewe ging in Italië), of die te weinig werken aan de stabilisatie van de ACLI of er nog niet, zoals het behoort, de waarde van inzien". i Weerverwachting, medegedeeld door i het K.N.M.I.* te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond. 5 Vooral overdag tamelijk veel over- drijvende bewolking, doch bijna overal droog weer. Langs 'de Waddenzee tij- delijk vrij krachtige, overigens meest 5 matige wind tussen Wést en Noord. Weinig verandering in temperatuur. 26 Juni: Zon op 4.21 uur, onder 21.04 j uur; Maan op 0.11 uur, onder 9.02 uur. In de zestien partijen van de derde ronde van het heren-enkelspel zijn enkele zware gevechten geleverd. In twee daarvan waren, tegen de ver wachting in, de Amerikanen gemoeid, zij handhaafden zicih tenslotte. In een derde glorieerde eindelijk weer eens I het Engelse tennis, want Mottram slaagde er na twee en een half uur „zwaar" tennis in Cucelli, de overwin naar van Drobny, te slaan. En voor ons tennis was een van die zestien gevechten belangrijk omdat Van Swol, goed spelend, fors en vol aanval, de Indiër Nath in vier sets sloeg: 8—6, 1s_ 6—3, 6—1* In de dubbelspelen, met name dan de gemengd dubbels, was er verlies en winst. Dit stond al spoedig vast bij de partij van Van Swol tegen de lange Indiër, dat hij met baseline-spel niet zou winnen. Nu heeft Van Swol's aanval zich geluk kig op gras veel meer ontplooid aan ooit in Nederland. Zo lang zijn drives maar vaart en lengte hadden, nadoen de net-excursies ook succes, want zijn volleren, vooral enkele stopvollies, waren meer af dan ooit. Het hing maar af van zijn forehand, want zijn service was betrouwbaar. Die forehand werd rom melig na 4—2. zodat het 56 werd, doch intijds kon de aanval hervat worden: 8—6. In de tweede set was het hopeloos, doch daarna kwam het volle raken, de lengte, het netspel weer en Nath was al in 't begin van de veirde een geslagen man. Maar nu komt Van Swol tegen Bromwich... De Australiër speelde met een gezwachteld been, doch het belette niet dat hij de Tsjech Cernik door goed manoeuvrerend baseline-spel in due sets Sl Wordt het overwicht van het Ameri kaanse spel minder groot? Zakthetof rijst het Europese? Parker moet zijn kracht nog met een sterk Europeaan meten, want tot nu toe heeft hij kunnen schaken en mat zetten als Euwe tegen een provinciaal kampioen (hij verloor sieohts' 9 games in negen sets!) Doch Falkenburg was in gevaar tegen de taaie verdediger Mitie, redde zich met gefor ceerde aanval en Mulloy toonde geen aasje grootheid tegen de Indiër Misra. Lang waren die gevechten maar niet groot. Grootheid was er ook niet in de strijd van Mottram'tegen Cucelli, qua spel dan niet, qua strijd was er zelfs'grootsheid! Geven We alleen maar de cijfers men zal begrijpen dat er noch een „lqn ..in was, noch dat er details te geven zijn: 68, 6—3. 10—12,, 9—7, 6—2 voor Mot tram.Er was alles wat een tennis- strijd bieden kan er werd alles van de spelers gevergd, physiek en moreel. Tenslotte won toch de physiek, maar dat' kwam ook door de zware strijd van het dappere Italiaantje op de vorige dag. Nederlands succes In het gemengd dubbelspel één „echt" Nederlandse overwinning; immesr van het enige paar van twee landgenoten, mevr. Fischer en Van Meegeren. Zij zullen zich in de Nederlandse compe titie in plaats van te Wimbledon ver plaatst gevoeld hebben. Zij wonnen, geheel vreemd aan elkaar overigens, met 6—3, 6—3 van mej. Brennan en McCabe. Ook mevr. Blaisse en de Franse muske tier (53 jaarwonnen, dank zij voortreffelijk spel van de laatste en goed aanvallen van mevr. Blaisse, met 6—3, 6—4, van zo'n Engels middenklasse- paar, mevr. Glover en Davis. Doch mej. Couquerque en Grandat vonden geen harmonisch spel en werden met 62, 62 door ook zo'n paar, mevr. Pas- singham en Nicols geklopt. Pech, inderdaad, hadden mej. Hermsen en de uitstekend spelende Zweed Fornstedt. Op G—3, 36, 54 kregen zij twee matchpoints en een daarvan werd, volgens veler oordeed voor de liin uit gegeven.... De reactie kwam en de partij ging met 68 verloren. Uit de onlangs gepubliceerde officiële tekst van de tussen Engeland en Ame rika gesloten filmovereenkomst blijkt, dat de Hollywoodse filmmaatschappijen niet verplicht zijn Engelse films in de Verenigde Staten te vertonen. Hollywood kan op 27 verschillende manieren het geblokkeerde gedeelte van zijn filmverdiensten in Engeland be steden Nadat de Amerikaanse maatschappijen de £4.250 000 in dollars, welke zij jaar lijks mogen uitvoeren, naar Hollywood hebben gestuurd, kunnen zij de rest van de 17.000-.000, welke deAmerikaans? films elk jaar in de Britse bioscopen opbrengen, besteden aan: 1. het kopen van volledige Britse fims; 2.' het geheel of gedeeltelijk financie ren van Britse films; 3. het kopen van films voor vertoning in Engeland of overal elders ter wereld; 4 de vervaardiging van eigen fihns in Engeland met Amerikaanse sterren en regisseurs. Behalve aan het kopen van films en studio's kunnen de Amerikanen hun geld in Engeland Uitgeven aan muziek-, radio- en televisierechten, het maken van reclame voor hun films, het publi ceren van filmtijdschriften, het verstrek ken van leningen of credieten aan iedere willekeurige maatschappij, waarin zij belangen hebben en hét betalen van salarissen aan Britse sterren, regisseurs en schrijvers. Buiten de filmindustrie kunnen zij land kopen, hotels kopen of bouwen en deelnemen in reisbureaux Anthony Havelock-Allen, een vooraan staande Engelse filmproducent, die de Dickensfilm „Great Expectations" maak te, heeft naar aanleiding van deze over eenkomst verklaard: „Ik kan niet inzien, dat Hollywood zich erg druk zal maken om ten koste van de eigen films Engelse producten in Amerika te vertonen" Sir Alexander Korda is van mening, dat de Engelse regisseurs als gevolg van deze overeenkomst nooit meer Iets an ders zullen hoeven te maken dan zuiver Britse films, aangezien de meeste Ame rikaanse maatschappijen niets meer zul len voelen voor de productie van films in haar studio's in Engeland. Het aantal Amerikaanse sterren, dat in één film mag optreden, is namelijk beperkt tot twee. terwijl per jaar slechts zeven bui tenlandse regisseurs in Engeland een film mogen maken. Ook de na-oorlogse filmindustrie in Duitsland heeft met moeilijkheden te kampen, welke echter van geheel andere aard zijn. Wil men een indruk krijgen van de richting, waarin de belangstel ling van het Duitse publiek zich be weegt, dan kan men onmogelijk afgaan op het bezoek aan de bioscopen Onver schillig wat er wordt vertoond, de „Schlange", de rij voor de bioscopen, blijft altijd nog langer dan die, welke men in de slechtste dagen voor de bak kerswinkels kon zien staan. De belangstelling voor buitenlandse films is evenwel gering en men geeft de voorkeur aan de nog zeer matige Duitse productie. De kort na de capitulatie be staande zucht naar kennismaking met de buitenlandse productie is sterk afgeno men. niet alleen door de massale invoer van goedkope producten van overzee, maar vooral onder de invloed van een groeiend nationalisme. it De Duitse fimproductie probeert zich natuurlijk aan te passen aan de gewij zigde smaak. Het genre van de „Heim- kehri'-films is wel het meest gevraagd, doch daarnaast gaat men door met het maken van. amusementsfilms. De meest actieve onderneming, die tevens met de beste technische middelen is toegerust, is de door de sovjets ge- licenseerde „Defa". Natuurlijk zijn de communisten niet voor niets zo welwil lend. Wat dat betreft, is het productie program van de Defa erg leerzaam. Dit program bevat namelijk een serie pro ducten, die op „ideologische grondslag" staan en die het publiek „de weg naar de nieuwe toekomst" zullen wijzen. Van de twintig filmondernemingen, welke in Berlijn onder toezicht staan van de Westelijke, bezetting, hebben enkele haar eerste producten aangekondigd. De „Ondia", die intussen een spoorwegfilm met de wel zeer actuele treinberovin- gen heeft aangekondigd, is pas gereed gekomen met een „Heimkehrerfilm", waarin G. Soltau en H..Nielsen optre den. De universiteitsstad Goetingen is voor, bestemd om het grote filmcentrum van de Britse zone te worden. Hier worden enkele voormalige vliegtuighangars dienstbaar gemaakt aan de filmproductie Niet minder dan vijftien ondernemingen willen er aan de slag, maar tot nog toe hebben ze zelfs nog geen productiepro gramma bekend gemaakt. In de Franse zóne blijft de filmbedrij- vigheid voorlopig nog beperkt tot het nasynchroniseren van Franse films en tot het maken van kleine documentaires. Wel gaan er in Baden-Baden geruchten oyer grootse plannen voor een Frans- Duitse onderneming, doch méér dan plan nen zijn het nog niet. Dit laatste is trouwens het geval met de meeste van de vijftig gelicenseerde Duitse filmondernemingen. Ze zijn als paddestoelen uit de grond verrezen, maar slechts enkel? hebben het tot de produc tie van een speelfilm kunnen brengen. Het grootste deel is al blij, wanneer het de kans krijgt een documentatiefilmpje te draaien en verder houdt men zich on ledig met het smeden van toekomst plannen., Mr J. Arthur Rank heeft de produc tie van films van het tweede plan, welke in zijn studio's in Highbury werden ge maakt, stopgezet.. „Er zijn genoeg films op de markt. nu er weer Amerikaanse films komen", ver klaarde hij. Mr. Rank is met de vervaardiging van dit soort, films begonnen, voordat Holly wood het verbod op de uitvoer van films naar JSngeland ophief Het lag in zijn bedoeling voldoende films klaar te heb ben om de programma's der Engelse bio scopen te vullen, als de voorraden Ame. rikaanse films zouden zijn uitgeput. In elf maanden zijn in Highbury negen films met een vertoningsduur van 60 minuten gemaakt Er traden onbekende acteurs in op onder leiding van nieuwe regisseurs en met medewerking van nieuwe technici. De algemene leider in Highbury, John Croydon, zal in een andere studio- films gaan maken. Het personeel zal, zo moge lijk, elders tewerk worden gesteld. De Amerikaanse film „Het IJzeren Gordijn" over de Russische atoomspion- nage in Canada, waarover, zoals gemeld, al heel wat te doen is geweest, is eind Mei in bijna vierhonderd Amerikaanse bioscopen beginnen te draaien. Tijdens een voorstelling in een theater te Denver zag de juffrouw van de cassa een een zame figuur heen en weer zeulen met een groot bord, waarop een protest 'tegen de film stond te. lezen. Niemand sloeg ook maar hot minst aandacht op hem. De goedhartige cassière vroeg daarop de eenzame „protestant", of hij er misschien iets voor voelde om als gast van de direc- tie de film te komen bekijken. „Geen gek idee", vond de boycotter, en nam het aanbod aan/ ir Technici van de Radiomaatschappij van Amerika hebben aangekondigd, dat zij alle televisietoestellen, de grote con currenten van de bioscopen hopen uit te rusten met een drukknop door middel waarvan de toeschouwers kunnen doen, wat menig radioluisteraar vaak zal heb ben gewenst. In een periode vandertig seconden na iedere televisie-uitzending zal hun worden verzocht hun oordeel er over uit te spreken door op een knop „goed" of een knop „slecht" te drukken Door middel van de knoppen zullen radiogolven naar de studio worden uit gezonden, waar zij mechanisch zullen worden geregistreerd. Jean-Louis Barrault. wiens mimische talenten in „Les Enfants du Paradis" op onvergetelijke wijze tot uiting kwamen, zal in een filmpje met een vertonings duur van zeven minuten optreden, dat door de regisseur Christian Jaeque wordt vervaardigd Barrault zal er een paard en deszalfs ruiter uitbeelden in een num mer hogeschooldressuur. De rolprent wordt gemaakt voor reke ning van de Amerikaanse televisie. 4 Micheline Presle, o.a. bekend uit „Les Jeuk sont faits*. is naar Rome vertrok ken om nog deze maand te gaan spelen in de film „Les Derniers Jours de Pompei" (De Laatste Dagen van Pompei). In het dames-enkelspel alles normaal, zij het dan ook hier de Amerikaanse superioriteit stellig minder groot ge worden is. ryPereJ1"eiikelspel, derde ronde: Sturgess i/j.A.) slaat Morea (Arg.) 6'4. 7—3, o J Ei'owich (Austr.) sl. Cernik SV I—6- 6—3. 6-1Patty (Am.) wint van Puncec die na 63 opgaf; iParker (Am.) sl. Kemp (Ierl.) 60, Asb°th. (Hong.) sl. Paliada (Zuidsl.) 6 2, 64, 64Bose (Ind Sl. Billington (Eng!) eZ-3, Tl, Ti' Bergelin (Zw.) sl. Coen (Eng.) 6—1 6—l' 7—5; Sedgman (Austr.) sl faevró (Philipp.) 5—6, 8-6. 6-3, 6—1Brewn (Am.) sl. Fornstedt (Zw.) 64, 36 6—3 62; Falkenburg (Am.) si. 'Mitic (Zuidsl.) 5—6, 6—3, 4—0, 6—3, 6 -1 Mulloy (Am.) sl. Misra (Ind.) 2e' 64, 6L 3—6. 6—4; Washer (Belg) sl! Mayer (Eng.) 6—4, 6—2. 6—4; Harper (Austr.) sl. Delire (Belg) 6—2, 6—3, 63; Motlram (Eng.) si. Cucelli 68 63, 10—12, 97, 62 Dames-enkelspel, tweede ronde: mej. Hart (Am.) slaat mej. Rihbanv (Am.) 6—0, 6—1; mevr. Lines tEng.) sl. mej. Sutz (Zwits.) 6—0, 36, G-2mevr Thomas (Eng.) sl. mej. Butler (Am.) "~7> /~3: mevr. Peterdy (Hong.) si. mej. De Borman (Belg) 6—3, 7—5; mej. Quertier (Eng.) sl. mej. Andersen (Den.) 60, 61; mevr. Weivers (Lux.) sl. mevr. Anderson (Am.) 8—10, 14—12 6—4; mevr. Summers (Z-A.) sl. mej. Parker (Eng.) 6—4, 6—3. Derde ronde: mej. Brough sl. mevr. Prentiss (Am.) 61, 46, 61. In de dubbelspelen, waaronder vele gemengde aan de beurt kwamen, geen bijzondere uitslagen. Alle sterker ge. achte paren wonnen, waaronder mevr. Boegner en Borotra, de befaamde „vete ranen". Dames-dubbelspel, eerste ronde: mevr. bummers en mevr. Muller (Z.A.) sl. mevr. eiaisse en mevr. Fischer 6—3, 62. Morgen zal de K. R. O. de hele dag aanwezig zijn bij de T. T.-races, welke dan te Assen gehouden worden. Op onderstaande uren zal men de uit zendingen over dit motorfestijn kunnen belusteren: alle reportages gaan over de 415 M. golf. 10.15—11.00, Start en eerste ronden in de 350 c.c. kl. 12.1512.45 Beschouwing over laatste ronden en finish in de 350 c.c. kl„ en reportage van de start in de 125 c.c. kl. 13.45—14.00 Laatste ronden en finish in 125 c.c. kl. 14.2014.40 Start en eerste ronden in 500 c.c. kl. 16.4517.15 Laatste ronden en finish in 500 c.c. kl. De afgebroken partijen uit de 12de ronde gaven de volgende resultaten; Stu lik verliest van Tartakower, Foltys ver- liest van Troianescu, Barcza wint van Rohacek, Steiner wint van Vidmar en Moeller verliest van Opocensky. De uitslagen van de partijen uit de 13de ronde luiden: Zita wint van Moel ier, Saitar wint van Tartakower, Stulik verliest van Podgorny en Foltys remise met Golombek. De afgebroken partijen uit de 13de ron de gaven Je volgende resultaten: Steiner wint van Pirc, Barcza verliest van Stolz, Rohacek verliest van Yanofski, Gawli kowski wint van Troianescu, Prins wint van Opocensky en Richter remise met Vidmar. Steiner heeft nu de leiding met 9(4 pnt., gevolgd door Stolz, Vidmar en Yanofski met 8ya pnt., Prins heeft 6 pnt. Te Mjordwijk is er dit jaar iets nieuws. Geen tornooi, waarin de verliezers af vallen doch een halve competitie tussen de sterkste ploegen van de Intern. Club.-, van Engeland, Frankrijk, België, Neder land en misschien ook Amerika. In de Nederlandse ploeg zal Bromwich, de sterke Austallër, met Van Swol, Rin kel, Van Meegeren als gast spelen. In de Engelse ploeg komen Mottran, Stur gess, Harper uit. De Franse komt met Borotra, Cochet, Brugnon en Bernard. Met de Amerikaanse wordt nog overleg gepleegd. Elke wedstrijd bestaat uit vier enkelspelen en twee dubbels. Daar de spelers niet afvallen, heeft men van begin tot eind Interessante partijen. Naar Lord Burghley, voorzitter van het Brits Olympisch Comité, gisteren heeft medegedeeld, is definitief vastge- steld, dat de voetbalwedstrijd Nederland Ierland In de voorronde van het Olym pisch tournooi op 26 Juli a s. in de avond uren te Portsmouth zal worden gespeeld. Naar wij nader nog van onze Haagse correspondent vernemen, begint de wed strijd om 6 uur en zal ir. A. van Era- menes er een radio-reportage van ver zorgen. De NederlandsLuxemburgse ploeg voor de Tour de France 1948, die Woens dag 30 Juni a.s. begint, zal bestaan uit de volgende renners: Jos. Janssen, Cor Bakker, Henk de Hoog, Wim de Ruiter, Luxemburgers: Dièderich, Kirchen, Kemp Bernard Franken, Frans Pauwels en de en Biever. Joris van den Bergh zal de ploeg als leider vergezellen. De wedstrijd om het wereldkampioen schap zwaargewicht boksen tussen Joe Louis en Jersey Walcott, die Woensdag avond te New York zou plaatsvinden doch in verband met de slechte weers omstandigheden de wedstrijd vindt in een openluchtstadion plaats tot Don derdag was uitgesteld, is ook gisteren niet doorgegaan maat zal nu hedenavond plaats vinden. In verband met de T. T.-race zal op Vrijdag 25 Juni de volgende extra-trein rijden: Den Haag S.S., -ertrek, J5.15 uur; Voorburg 17.20, Gouda 17.43, Woerden 18.02, Utrecht CS 18.30; aankomst Gro ningen 22.05 uur. Op Zaterdag 26 Juni gaat deze trein terug Uit Groningen: Groningen vertrek 18,18 uur. De einduitslag van het te Bad Gasteln (Oosterwijk) gehouden internationaal tournooi luidt: 1 Lundin (Zw.) 15 pnt.. 2—3, Rossolimo (Pr.) en Benkoe (Hong.) 14Va pnt.; 4 Kottnauer (Tsjech.sl.j 13» pnt., 5 Gereben (Hong.) 11 pnt. Daarna kwamen in volgorde Danielsson (Zw.) en Canal (Peru), Lokvenc en Mueller (Oostenr.), Platt (Oost) en Toth (Hong.) Beni (Oost), Abrahams (Eng.), Grob (Zwits.) en Palme (Oostenr.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2