Nieuws uit STAD e„ OMTREK Congolese Rimboe-Krabbels Typerende Toetsstudies Weduwen van verzetsstrijders maken druiven trip Ie doos MferSila LAATSTE BERICHTEN Noodlanding Onrust neemt toe in Tasikmalaja De christelijke gedachte in verdragen en intern, overeenkomsten in de woestijn Antwoord aan de Thomasschool Een onvergetelijke middag fan Tweemaal doodstraf geëist tegen Joden- vervolger Overzicht Eerste Kamer Het vijf-niogendhedenpact goedgekeurd VRIJDAG 25 JUNI 1948 PAGINA 3 PATER COLLIGNON MANUSJE VAN ALLES Aankomst van onze nieuwe Mupe Directeur Collignon Dienstplichtigen met familie DERDE ORDE ST. DOMINICUS DE DIEPZEETOCHT VAN PICARD EN COSIJNS HIJ KOMT WEL, HIJ KOMT NIET.... JEUGDIGE INBREKERS VALLEN DOOR DE MAND BURGERLIJKE stand X NOREN CONTRA BOMEN EEN PUT ONÖER DE PUINHOPEN De tvolf PIJLERACCOORD WORDT GEEN JAAGSYSTEEM VEILIG VERKEER De politie-jeep krijgt het druk! Vijf soldaten sneuvelden bij patrouille-actie 8 JAAR VOOR WOESTE MOORDENAAR ,T\v€e jaar meer dau eis Minister Lieftinck: MEER VRIJHEID VOOR T ECONOMISCH LEVEN KINDERTREIN LIT BOEDAPEST - keerde leeg terug MELK SPOEDIG YAN DE BON? Onderzoek nog gaande POSITIES TROEPENSCHEPEN Een brief met vele en grote postzegels in dat dunne huidje, dat luchtpost- enveloppe heet, trekt vandaag onze belangstelling. Pater Collignon heeft het niet zo druk met inburgeren, of hij vindt nog tijd, om ons zijn krabbels te sturen. Krabbels uit de Binnenlanden van Congo heeft hij er boven gezet. En dat is niet zo maar een aardig woorfl, maar de zuivere weergave van de werkelijk heid- In verloren minuutjes heeft hij wat aantekeningen bij elkaar gezet en toen het blad vol was gingen er de 7 postzegels op wat een kostbare vangts vor de philatelist naar Schiedam. Verfris, missie-minnende lezer, uw geheugen even en herinner u de eerste brief van Pater Collignon over zijn aankomst in de Congo. Hoe hij op zijn statie Lokandu werd onvangen, kunt u het beste opmaken uit de brieven van twee inlandse onder wijzers. Zij stuurden die .in hun Zondagse Frans naar hun Schiedamse collega's op de Thomasschool. Voor de Pater vertrok, had hij immers het ver zoek aan de school van Lokandu in zijn. zak, om vriendschap aan te knopen met de Thomas-school. De adoptie van bruin door blank was een feit. Hier volgt de samengevatte vertaling van die brieven: Het doet ons plezier U te kunnen laten weten, hoe gelukkig wij zijn met de komst van onze nieuwe Mupe. Op 31 December van het vorige jaar, terwijl wij nog vacantie hadden, is hij hier aangekomen. De volgende dag, Nieuwjaarsdag, zong hij de Hoogmis, zijn eerste Mis hier in Lokandu. Teruggekeerd van de vacantie hebben wij (jongens en onderwijzers) hem begroet als onze nieuwe herder. Onze Mupe vond hier twee soorten scholen: de lagere school en de ambachtsschool. Hij is üe directeur van de lagere school geworden. De leerlingen van de ambachtsschool zijn verdeeld in viersecties: Timmeriieden smeden, schoenmakers en metselaars. De cursus, cue vier jaren duurt, wordt geleid door de 3 Europeso broeders (Br. Damianus Brabers, Br. Robert v. Boekei en Br. Jozef Papst) en 4 inheemse leraren. De lagere school met 6 leerjaren heeft 6 inheemse onderwijzers, terwijl inheemse zusters les geven op de meisjesschool. Allen volgen hetzelfde programma, wat loopt van 's morgens 6.15" de H. Mis tot 's middags 4 uur. Op het eind van het jaar ontvangt ieder zijn „Certificat de l'ècole". In ons land gebruiken wij het KiswahiU. maar onze nieuwe Mupe kan deze taal nog niet spreken of verstaan. Daarom bidden w.ij de goede God, dat hij spoedig onze taal mag spreken om ons te leiden en de godsdienst te onderrichten Maar ook bidden wij, dat God de vrede aan de wereld mag geven en haar bewraen, opdat wij hier vele priesters mogen krijgen, om ons te beschermen en ons tot het eeuwig leven te leiden. Wij wensen hem een lang leven m ons land, opdat hij ons kan redden van de hinderlagen van de duivel en de andere slechte geesten, die rondgaan over de wereld om de mensen in het verderf te storten. Ook hopen wij dat er vele mensen en priesters in Holland mogen zijn, die ons bij God willen beschermen en ons helpen om de goede God te kennen. onderwijzer Antoine Semenawlje en Marco Mayembe. Het is een typische gewonte van briefschrijvers om uit andere brieven of boeken stukken over te nemen, schrijft ons Pater Collignon en hij vervolgt: Zo was ik dan directeur geworden van de lagere school. Dat is een promotie, waar ie hier niet veel voor behoeft te doen. Er zijn hier zelfs nog twee andere directeuren. Er is dus keus genoeg. Een voor de ambachtsschool en een voor de school in de brousse. De laatste functie wordt vervuld dor onze zwarte Abbè Hij is de eerste negerpriester van ons Vicariaat. Nadat hij in 1938 door onze eerste bisschop gewijd -was, fungeerde hij vijf en half jaar als leraar aan het klein seminarie. Daarna kwam hij naar Lokandu. De geschiedenis van zijn roeping heeft hij persoonlijk beschreven in een boek, dat waarschijnlijk op dit ogenblik is uitgegeven door de Missie procuur in Rotterdam. Ik sprak, zo juist over de brousse. Wat is dat? Onze hoofd- of centrale post in Lokandu. Hiermee valt ons parochieel werkterrein echter niet samen. Het gebied van onze zielzorg is ongeveer zo groot als België, iets kleiner dus dan Nederland, maar vee ldunner bevolkt. Door middel van bijposten moeten al die mensen bereikt worden. Naar een groot dorp wordt een onderwijzer of catechist gestuurd. Die begint er een school voor de kinderen, terwijl bij het morgen- en avond-catechismus-onderrichi. ook de groteren aanwezig kunnen zijn. De chateohist leest een deel van de vraag voor en de hele vergadering antwoord in koor. Degene. <jie drie en half jaar trouw de catechimus gevolgd heeft mag naar de centrale post komen om de laatste voorbereidingen op het H. Doopsel te ontvangen. De kinderen van de scholen in de brousse, die de tweede klas afgemaakt hebben en bewezen hebben te kunnen leren, worden op de centrale post ge plaatst. Er zijn in het geheel 30 bijposten. Eigenlijk betekent het woord brousse (uitspreken broesse) niets anders dan oerwoud. De dorpen liggen midden in het oerwoud; wat velden er omheen voor rijst, bananen, olienootjes en wat palm bomen en daarachter de dichte wouden, een grote hout- en bladeren massa in duizenden kleuren. Hier en daar worden deze onderbreken door de vlakten, waar alleen lang stug olifantengras groeit. Is er door de blanken geen grote weg aangelegd, dan is er alleen maar een klein paadje, dat de dorpen verbindt. De tocht daarlangs is een verhaal op zich waard en als ik nog een keer 's avonds om half 12 de letters bij een olielampje bij elkaar kan zoeken, zal ik er meer van vertellen. Eerst moet ik u nog voorstellen onze aalmoezenier p. Helsen. Wij hebben hier in Lokandu een soidatenkamp, waar gemiddeld een duizend negers hun eerste opleiding krijgen. Het is niet als in een Europees kamp, want hier leven ze met vrouwen en kinderen samen. (Laat de jongens overzee het maar niet lezen.) Deze behoeven natuurlijk geen soldaten dienst te doen, maar omdat de diensttijd ongeveer vijf jaar duurt en ze van heel Gongo samenkomen is het onmogelijk ze af en toe met verlof te laten gaan. De aalmoezenier is dus een echte soldaten- pastoor, die genoeg werk heeft om zijn jongens op het rechte spoor te brengen en ze erop te houden. Ik moet toch nog even vertellen, waar om ik zo lang gezwegen heb. Onze Overste, pater v. Eijk, was na 12 jaar Congo aan het einde van zijn krachten. Nadat Br. Damiaan in Januari vertrokken was, was hij naast al zijn werk ,00k nog leraar Van de smederij geworden. Maar aan alles komt een eind en op een zekere dag, ongeveer een maand geleden, heeft de dokter hier een telegram aan Monseigneur geschreven, waarin hij hem vroeg de Overste te laten vertrekken. Deze is toen nog veertien dagen gebleven om mij in te werken. Overladen met alle goede raadgevingen en de beste wensen, liet hij mij achter. Nu sta ik hier met mijn handjevol Kiswahili, mijn gebrekkige kennis van de gewoonten en gebruiken, als pastoor directeur van de school, scheidsrechter, vader van ons dorp (vader betekent hier vooral geven dat is dus net als heir Pater (red.) en dan nog leraar-smid. Het boek, dat een goede gever mij in Schiedam voor mijn vertrek gegeven heeft, zou ik nu goed kunnen gebruiken. Tot nu, toe was er echter geen tijd om het open te doen. Dit is niet Ameri kaans, maar Congolees: na nog geen maand directeur van een school, na 4 maanden moet je maar zien, dat je alles klaar speelt. Alles groeit hier hard. (Mijn baard misschien uitgezonderd) en we hopen nu maar, dat met de genade van God en de hulp van onze aalmoezenier mijn vaardigheid hard mag groeien. Vraagt gij met mij een beetje om die genade, ook voor mijn zwartjes. Vele groeten aan allen en zijn er nog genoeg losse minuutjes bij eikaar te scharrelen dan komt er nog wel een krabbel. MUPE VINCENT. Men deelt ons van de zijde van de Derde Orde van St. Dominicus mede, dat de apostolaatsvergadering, afdeling man nen. vervalt in verband met de K. V. P propaganda-bijeenkomst in de R K. Volksbond. i Naar het zich laat aanzien, zal de expe ditie van de professoren Picard en Cosijns naar de golf van Nieuw-Guinea, waar zij tot een diepte van vier duizend meter onder de oppervlakte der zee zullen af dalen, tussen 10 en 15 September uit Ant werpen vertrekken. De „Scaldis", het vaartuig dat de ge hele expeditie aan boord zal nemen, be vindt zich op het ogenblik in de haven van Antwerpen, waar het over enkele dagen op de scheepsbouwwerven van Temsche volledig zal worden uitgerust voor de verre tocht. Behalve Cosijns en Picard neemt uog een vrij groot aantal andere personen uit de wetenschappelijke wereld aan de ex peditie deel. Zij zijn allen met een be paalde opdracht belast Voor het teten zakken in, en 't ophalen van de stalen ko gel uit de diepte der zee zal een speciale equipage van vier matrozen zorgdragen. Dus we zien elkaar vanavpnd in de Volksbond. Het is een vergadering van een echte Volkspartij en niet van een par tij, die alleen om der wille van de smeer de volkse kandeleer likt. Daarom heeft Typer het voorgevoel, dat een enkele nog zal twijfelen, of hij zich wel kan rekenen onder het Katholieke volk, dat met elkaar de Katholieke Volks Partij vormt. Wel- j|vond terug in de Volksbond. Ook al is ter bijvoorbeeld, zou er ondanks zijn hart-roerende oproepen tot de arbeiders en de middenstanders, nooit aan denken, Gisterenavond om 10.05 zag e'en sur veillerende agent op de St. Annazuster- straat twee jongelieden, die plotseling de benen namen. Op hetzelfde moment zag hij op straat een jute-zak liggen. De 18- jarige A. H. v. V. stond in de nabijheid hiervan. In de zak vond de agent 15 1 liter-flessen met jenever en 3 1 liter flessen crème de vanille. Hij stapte op A. H. v. V. toe, maar deze koos daarop eveneens het pad der hazen. Een achter volging op de fiets had tot resultaat, dat v. V. in zijn jeugdige nek gevat werd. Overgebracht naar het hoofdbureau vai. politie bekende hij daar op de uitkijk te hebben gestaan bij de inbraak. Hij deel de mee, dat P. J. M. en M. B. eveneens hierbij betrokken waren. Deze knapen zijn resp. 16 en 15 jaar oud. De brave jongens werden eveneens opgehaald en bekenden na enig verhoor acht maal bij dezelfde distilleerderij te hebben inge broken. De totale buit, ongeveer 100 1 liter-flessen, werd verkocht. In verband hiermee zip S. j. v. E. èn J. M. v. E. wegens heling gearresteerd en ingesloten. GEBOREN: Hendrikus J., z. v. H. A. de Groot en C. Droog, Dr. Noletstraat 1; Marjan, d. v. J. Veenman en G. R.Hania, Tpinlagn 70; Catharina S. A., d. v. H. v. d. Kraan en h. Jansen, Poortugaalse- straat 16. VERBETERDE OPGAVE: Levenl. kind van D. H. J. v. Woerkom en j. Reimerink, Dr. Noletstraat 1. ONDERTROUWD: J. J. Brökling 23 j. en W. 'H. Klootwijk 19 j.; T. Keuzen kamp 27 j. en W. F. Droge 24 j.; L. Kruithof 24 j. en M. Verhaal 19 C. Lans 25 j. en A. P. Damon 19 j.; W. B. L. Middendorp 27 j. en J. M. G. L. Bosch 25 j; P. C. H. de Nijs 23 j. en A. H. Limburg 19 j.; J. J. Pieterman 26 j. en H. v. d. Bijl 26 j.; j. c. Schotel 27 j. en A. v. Heiten 34 j.; Th. A. M. v. Slobbe 29 j. en J. H. Jongman 34 j. GEHUWD: O. Groeneveld 28 j. en 5. v. Bennekom 20 j.; M- J- Paludanus 47 j. en H. Beljaars 49 j.; G. M. Elshof 26 j- en G. M. Nederhof 27 j.; P. de Nijs 25 j. en J. de Vries 25 j.; A. Koster 38 j. en G. Lolkus 31 j.; Th. W. A. v. Hoek 24 j. en J. M. Schaeffer 23 j.; S. W Lips 29 j. en Th. E. M. Collignon 20 j., J. R. Heukels 30 j. en K. M de Vries 38 j.; J. G. M. Meijer 47 j. en A. C. M. Rech ters 39 j.; A. N. Broeren 26 j. en J. Th L. Schoenmakers 21 j.: J. de Hooge 23 en M. A. Fijnaut 27 j.; C. P. Lenoir 24 j. en H. J. v. d. Most 23 j.; J. J. Goe derend 23 j. en A. P. v. d. Kruijt 23 j.: A. Scharloo 25 j. en E. v. Zellem 23 j., T. de Regt 27 j. en C. Kalden 26 j.; J. A v. Hekke 23 j. en D. Kamphuis 24 j. om zijn partij de Volkspartij te noemen. Er is volgens de diepste gevoelens van deze lieden tegenwoordig geen houding meer onder de mensen. Er worden door revolutionnaire heethoofden aanvallen gedaan op het verschil in plaatsengeld in de kerk; de een na de andere sport wordt door 't volk van de élite geannexeerd; ar beiders-afgevaardigden bezetten zo maar de voorzittersplaats in de KVP. Het wordt werkelijk te gek. Dus zien we elkaar niet allemaal van- Een honderdtal weduwen van verzetsstrijders, die in de oorlog hun leven hebben gegeven, vertoeven momenteel gedurende een week in Noordwijk. Dit gezelschap was door het distriet Vlaardingen- Westlaiul van de' B. S gisteren een mooie trip aangeboden, gcorga-' niseerd en onder leiding van de heren P. Doelman te Naaldwijk en IC. P. Penning te Honselersdijk. De dames waren gisterenmorgen in twee grote VIOS-touringcars van Noord- wijk naar Scheveningen gereden, alwaar zij gedurende twee uren op de Noord zee hebben gevaren. Daarna werd de koffie gebruikt te Voorschoten, waarna de tocht werd vm rtgezet naar het tuin- dersbedrijf van de heer K P. Penning te Honselersdijk. Daar waren o.m. aanwezig burgemees- tei Hoogenboom van Naaldwijk, mevr. Hoogenboom, burgemeester P Hordijk van Ooltgensplaat, de heer en mevr. de Man van Naaldwijk, de heren Doelman en Penning en de dames, die uit alle delen van het land waren gekomen. In een der kassen van het bedrijf waren tafels geplaatst en zitbanken, waarop volop werd genoten van het heerlijke Westlandse fruit., zoals druiven, perziken en pruimen Nadat gezamenlijk twee coupletten van het Wilhelmus waren gezongen, werd het bedrijf bezichtigd, waarna de dames naar Rotterdam vertrokken voor een ge zamenlijk diner in het Beursgebouw Twee Noren bonder. gisterenavond in het Sterrebos de strijd aan met enkele jonge bomen. De bomen verloren. De No ren werden gepakt en moesten brommen. Gistermiddag stonden enige schooljon gens te Nijmegen te kijken bij het werk van een bulldozer op de terreinen van de verwoeste oude stad, waar de kermis deze week zal verrijzen. Een der jongens stond op los zand, dat eensklqgis onder zijn voeten wegzonk. Het bleek, dat d,e knaap, de tienjarige J E., terecht kwam in een 20-meter diepe put, die onder de ruines was verbolgen. De jongen viel 15 meter diep en bleef toen haken aari een dwarsbalk in de put. Onder deze balk was nog 5 meter diepte. De kermis reiziger Gallen ljet zich aan een touw in de put zakken en slaagde er in, de knaap uit zijn netelige positie te red den. De jongen had een zware been breuk en een ernstige hersenschudding en werd naar het Wilhelminaziekenhuis overgebracht. Zijn toestand is niet zon der levensgevaar. er gelegenheid tot vragen stellen, ook al zullen heel wat gekoesterde geruchtjes en bewerinkjes ontzenuwd Worden. Volgens het opinie-onderzoek zal de KVP bij de komende verkiezingen 31% van de stemmen op zich behalen. Vorig jaar heeft hetzelfde instituut zich wel ver-„gallup"-eerd, wat de uitslag betreft, maar dat mag deze dappere mening-on derzoekers niet hinderen. Het opinie-onderzoek, dat 31% voor onze KVP opleverde werd in Mei gehou den. In April was het resultaat nog 32%. Toen st°nd alles in het teken van de Italiaanse verkiezingen en waren de Tsjechische en Finse gebeurtenissen nog geen historie. De wolf had twee, drie. maal aan de deur geklopt. Maar was weer afgedropen.. Op dit ogenblik klopt de wolf weer aan de deur. Aan de deur van de westelijke zöne van Berlijn, die practisch samenvalt met onze eigen ach terderr. Het bonzen is misschien nog niet 20 luid uit angst van de wolf, dat het ca mouflage-meel van zijn poot zal vallen, maar de correspondenten van de nieuws- bureaux en van de grote wereld-dagbla den hebben het al goed gehoord en het thuisfront gewaarschuwd. - en de zeven geit jes Als het bonzen nu nog een beetje har der wordt, kruipen al die kleine geitjes. Weltertje Feuilletautje de Bruintje en nog zo wat. gauw achter de klok en laten de grote geiten, zoals Kavepe en Pevandea front maken. Als er een opinie-onderzoek wordt ingesteld naar de voorkeur voor po litieke partijen tijdens het bonzen van de wolf schieten de kansen van de grote geiten ineens de hoogte in. Maar niet zo gauw houdt de wolf zich koest, of van alle kanten komen de kleine geitjes met hun critiek op de grote. Als nu voor 7 Juli de Russische wolf nog een paar flink? porren op de deur geeft, zijn de kleintjes van de schrik le venloos geworden. TYPER. De besprekingen tussen de vakcentra- len en de bedriifsunie van de samenwer kende mijnwerkersbonden dezer dagen te Utrecht gehouden en waaraan ook werd deelgenomen door dr. ir. Ch. Th. Groothoff. beheerde: -an de Ned. Steen kolenmijnen, hebben er tee geleid, dat de beheerder met de meest? klem be vestigde zijnerzijds al het mogelijke te zullen doen om te bevorderen dat de in voering van het pijleraccoord met groepsindeling niet te enigerlei ...iaag- systeem" zal ontaarden. Van direct be lang voor de mijnwerk: vs .is, dat hjt voorkomen en zonodig wegnemen van misbruiken op korte termijn een onder werp tussen de-beheerder en ie bestuur ders der orga isaties zal uitmaken. Mochte* zich niettemin misbruiken voordoen, dan zal Je Mijnindustrieraad het toporgaan van 'e bedrijfsorganisatie in de mijnindustrie, niet alleen kunnen, maar zelfs moeten ing. iipen. »De uitslag van het j.l. Woensdagmiddag tussen 2 en 4 uur gehouden practische Verkeersexamen 1948 voor scholieren van de lagere scholen is als volgt: er wa ren 218 gegadigden met eigen of geleende fiets opgekomen, waarvan er 207 „ge slaagd" zijn, dus slechts 11 „gestraald" en nog ni^t eens als een „baksteen". Van deze 207 leerlingen hebben er 93 het door de st5d uitgezette, lang niet gemakkelijke parcours ZONDER FOUTENN afgelegd. T.z.t. mogen die gelukkigen in de Politie- jeep een ritje door de stad maken. Van de mededingende scholen blijkt de Eras- mus-sehool het beste resultaat bereikt te hebben met 22 „foutloze" en 15 „éénfou- tige" uitslagen. 3. „De zaken hebben voor ons geen gunstige wending geno men", zei de beroemde Marsiaunse uitvinder Dr. Sila tot een collega-geleerde. „Als ik U was zou ik al mijn prachtige uitvindingen niet aan de nieuwe democratische staat gunnen", antwoordde de collega. „Ik weet een prachtmiddel om ons op die twee lui van de aarde te wreken", voegde hij eraan toe. „En dat is?" vroeg Sila nieuwsgierig. „Wij geven ze al uw uitvindingen mee naar de aarde", zei de collega. Het zijn allemaal dingen waar je veel kwaad mee kunt doen en onder de mensen zal het daar zeker een janboel worden". „Accoord". zei Dr. Sila terwijl zijn ogen van wraaklust glansden. Terwijl Sila aldus zijn boze plannen smeedde, vertelde Basli dat hij spoedig Mars voorgoed zou verlaten. „Jullie zijn nu een beetje op gang gekomen", zei de detective rustig. „Ik geloof niet dat ik hier meer nodig ben". „Wij zullen trachten in Uw voetsporen te treden", zei de aanstaande opvolger van Basli deftig. „Het beste dan, vrienden", riep Basli hartelijk en nam afscheid. Uit betrouwbare bron verneemt Aneta heden, dat vijf Nederlandse mili tairen zijn gesneuveld in Tasikmalaja, toen kort geleden een Nederlandse pa trouille in een hinderlaag viel bij het plaatsje Tjiali. Jeep beschoten: twee doden Uit Oost-Java wordt en beschieting (ge meld, namelijk bij de havenplaats Probo- linggo. Daar werd een jeep beschoten, waarbij een Nederlandse militair en een politie-agent gedood werden. Inmiddels zegt een officiële medede ling n.a.v. het gebeurde bij de treinont sporing bij Tjikampek, dat de beschieting circa tien minuten duurde, „waarbij vijf mensen gedood en acht gewond werden". In de verwarring van het eerste ogenblik werd het aantal slachtoffers van officiële zijde aanvankelijk te hoog opgegeven. Een correspondent van Aneta meldt uit Tasikmalaja, dat de onrust in het gewest Tjikatomas ten Zuiden van Tasikmalaja wederom in hevige mate is toegenomen, waardoor in de eerste week van deze maand Nederlandse troepen moesten op treden om de rust te herstellen. Neder landse troepen drongen door tot aan de De 27-jarige Amsterdammer J. F Kling die gedurende de bezetting een groot aantal Joden en Jodenbegunstigers in handen van de Duitsers had gespeeld, hoorde reeds eerder door de proc -fiscaal van het Utrechts bijz. gerechtshof de doodstraf tegen zich eisen. Alvorens er toen uitspraak gedaan werd. vroeg men eerst een psychiatrisch rapport over ver dachte, dat gisteren voor het bijz ge rechtshof trthandeld. sprak van een ge ringe vermindering van toerekenings vatbaarheid en verdachte erfelijk belast noemde. De proc.-fiscaal. mr. Drabbe, opnieuw requirerend, volhardde in zijn eis tot de doodstraf Vervolgens stond dezelfde verdachte terecht voor een nieuwe beschuldiging, betreffende misdaden door hem bedre ven toen hij van November 1942 tot April 1943 werkzaam was op de afd. IV B 4 van de SD te Den Haag. waar hij eerst bureauwerk dêed en later opsporings werk verrichtte, voor het zg „Juden- referat". Verdachte zelf gaf een uiteenzetting van zijn werkzaamheden, hij zocht kli nieken, ziekenhuizen en andere inrich tingen af naar Joodse verpleegden, o.a. noemde hij het R.K ziekenhuis aan het Westeinde te Den Haag en het krankzin- nigengesii'/it „Oud Rozenburg" te Loos- duinen. Een aantal getuigen vertelde van de barbaarse wijze waarop door ver dachte werd opgetreden tegen kinderen, zieken en zelfs tegen stervenden Ook in deze zaak eiste de proc.-fiscaal de doodstraf. De Rotterdamse Rechtbank veroor deelde hedenmorgen de 31-jarige kellner N. B. tot „8 jaar gevangenis straf, wegens de misdaden op Zater dag 13 December begaan in dronkeu razernij. De eis luidde 6 jaar, doch daar het Hot B. volkomen toereke ningsvatbaar achtte, meende het tot ver zwaring van de straf te moeten over gaan. Verder werd B. veroordeeld tot het betalen van 110 schadevergoe ding aan de 46-jarige A. J. J„ die door hem ernstig was verwond. stellingen van. terroristen, waarna de ben de op de vlucht sloeg, enige doden achter latend. De zuiveringsacties worden voort gezet en vele onruststokers zijn reeds ge arresteerd. Inmiddels is een dorpshoofd in dit gebied door terroristen beschoten, toen hij tegenstand bood bij een poging om hem te ontvoeren. Hij werd opgenomen in het zie kenhuis van Tasikmalaja. Aneta melat voorte een zevental ontvoeringen in het Tasikmalajase. Aan de gisterenavond gehouden maal tijd van het congres vsn de maatschappij voor handel en nijverheid te Leiden sprak minister Lieftinck Hij wees er op, dht de regering thans een maximum aan financieringsmaatregelen heeft te ver werken, niet alleen omwille van de fi nanciering van de staat, maar ten be hoeve van de gehele nationale huishou ding. Spr. zeide zich er diep van bewust te zijn. dat het Nederlandse bedrijfsleven onder de moeilijkst denkbare omstan digheden' en onder een regiem, dat de vrijheid van handelen in verschillend opzicht belemmerde en beperkte, een voortreffelijke bijdrage heeft geleverd voor het herstel van het economische leven. Maar anderzijds vroeg de minis ter begrip voor het feit, dat deze beper kingen nu eenmaal passen in een sys teem, dat wordt gedecreteerd 'door de schaarste-economie. Dank zij de Marshallhulp, aldus ver klaarde minister Lieftinck ondei luide toejuichingen, hoopt de regering bin nenkort tot de invoering van een aan tal bevrijdende maatregelen voor ons economisch leven te kunnen overgaan. De Stichting Hulpactie voor Hongaar se Kinderen deelt mede, dat de kinder- trein, welke op 19 Juni uit Nederland vertrok, in goede conditie in Boedapest is aangekomen en daar enthousiast is ontvangen. De gespannen toestand, welke thans tussen de katholieke kerk en de Hongaarse regering is ingetreden er, welke zich steeds meer toespitst, heeft het, ondanks alle pogingen, onmogelijk gemaakt om met de ministers te kun- nen onderhandelen en zo kon geen toe stemming van de autoriteiten worde., verkregen om de 550 Hongaarse kinderen, die mee terug naar Nederland zouden gaan. te doen vertrekken. De Hollandse kindertrein is dan ook ledig in Neder land teruggekeerd. Opnieuw gaan er geruchten, dat de melk van de distributielijst zal worden afgevoerd. Wij vernemen echter, dat een besluit dienaangaande nog niet is genomen. Wel is er momenteel een onderzoek gaande welke de gevolgen zullen zijn voor de melkvoorziening indien de melk van de boiris. Eerst nadat de uitslag van dit on derzoek bestudeerd is kan een beslissing inzake het al dan niet vrij geven van dc melk verwacht worden. De „Groote Beer"., op reis van Am sterdam naar Batavia, passeerde gister avond Malta. De „Kota Baroe". op de thuisreis naar Rotterdam, passeerde Donderdagmorgen Pantellaria. De „Zuiderkruis", tip réis van Batavia naar Rotterdam, passeerde gisteren Point de Galle. Na de rede van minister Van Boetze- laer en enige korte replieken heeft de Eerste Kamer gisteren het op 17 Maart J.l. te Brussel gesloten VIJf-Mogend- hedenverdrag met 25 tegen 4 stemmen aangenomen. De communisten stem den tegen, benevens de heer Schneider (K.V.P.), die voet bij stuk hield en zijn in eerste termijn geeopperde bedenkin gen handhaafde. De rede van minister Van Boetzelaer had op enkele punten voor anderen wel enige opheldering gebracht. De algemene strekking van het verdrag is. zeide de mi nister, dat vijf landen, die zich op een gemeenschappelijke beschavingsbodem bevinden, deze wensen te behouden en te beschermen. Het is'dus niet op de eer ste plaats een militair accoord. Dat in de préambule Duitsland met name is genoemd, achtte de minister zelf ook niet bevredigend. Van Nederlandse zijde is er herhaaldelijk op gewezen, dat dit schadelijk zou kunnen zijn. De be windsman meende echter dat men deze aangelegenheid niet ai te zwaar moest nemen, want het gaat ten'slotte maar om de Duitse aanvalspolitiek. DOOR HANS HIKTHAMMER. 49) Maar niemand luisterde naar hem. Toen hij zich omkeerde, stond hij tegen over miss Boyard en waarlijk ook zij stond te zwaaien en te wuiven, alsof het de koning in hoogst eigen persoon was, die daar in dat voorwereldlijke vervoer middel zijn joyeuze entree maakte. O. mister Hamilton!, lachte ze: Dat is een landgenoot van dr. Been. Nu wordt alles goed. Hij zal ons vast heipen zoe ken! Hamilton was nog niet ten volle over tuigd. Het lijkt me veeleer een vriend te zijn van dat gespuis hier. Kijk toch eens, hoe hartelijk ze hem verwelkomen! Die mensen kennen hem; hijwoont immers 'n Gigasar! Let u maar eens op Hij zal uun stellig flink de mantel uitve gen en hen tot gehoorzaamheid dwingen. Inderdaad was de verstandhouding In het kamp er de beide laatste dagèn niet beter op geworden. Hoewel men niet be paald vijandig tegenover elkaar stond, was er van de zijde der inlanders toch een soort passieve tegenstand merk baar, waar Hamilton zich vrijwel mach teloos tegenover voelde. Zo scheen deze oud-Amsterdammer dus inderdaad door de hemel te zijn gezon den. Met horten en stoten en onder oor verdovend geknetter rolde de wagen in tussen naderbij om tenslotte, omringd door een joelende schare inlanders, bij de ingang van het kamp tot stilstand te ko men. Het portier werd geopend en de man met het jagershoedje en de leren broek klom naar buiten. Slechts zijn vilten pantoffels bleek hij ditmaal thuis te hebben gelaten'. In plaats daarvan had hij nu een paar totaal versleten bakkers sloffen agn zijn voeten. Hij keek even knipogend om zich heen en schreed daarna statig op Ellen Boyard toe. So, daor waoren we den! Hoe gaot het? Alles kits? En waor hebb'me de rest van hét gesilschap? Ellen Boyard nad weliswaar geen woord van het plat Amsterdamse dialect verstaan, maar zij schudde hem deson danks met oprechte geestdrift de hanci Daarna vertelde zij haastig, wat er sinds hun eerste ontmoeting gebeurd was. Eerst aan het eind van haar verhaal herinnerde zij zich de aanwezgiheid van Edward Ha milton, die er al die tijd met open mono had bijgestaan. Zij stelde hem voor. Soso, aongenaom! Haover is m'n naom! So staon dus de saoken. Na. del had ik al so gedocht! Eerst nu schoot hem blijkbaar te bin nen, dat het sappig Amsterdams, waar van hij zich bediende, voor de anderen vermoedelijk een onverstaanbaar koeter waals vormde. Mijn plotseling opduiken zal u wel verwonderd hebben, vervolgde hij in ge broken Engels en zijn gezicht werd ern stig: Maar het dunkt mij beter, dat we het gesprek in de tent voortzetten, Natuurlijk, komt u binnen, mister Haver! Misschien wilt u eerst het een c* ander gebruiken? De lange rit Dat kan wel wachten! Nadat het tentdoek, zorgvuldig achter hem was gesloten, liet de Amsterdam mer zich op de eerste de beste zitplaats vallen. Er is geen tijd voor uitvoerige be sprekingen!, begon hij haastig:Waar schijnlijk vandaag nog, misschien 'al bin nen een paar uur, zal het kamp hier door een of andere wilde woestijnstam worden overvallen. Wij moeten onmid delllik de nodige voorbereidingen tref fen. Om 's hemels wil! Om kort te gaan: de bende handelt in opdracht van de Maharadja, die er wel bijzondere red men voor zal hebben om uw onderneming te doen mislukken U persoonlijk, miss Boyard, hebt niets te vrezen. Zij zullen u gevangen nemen, maar te rechter tijd zal er een troep van de Maharadja opduiken, die u zal verlossen. U ziet een niet onhandig op gezet Jannetje! Ellen Boyard had hem van schrik aan gehoord. Mijn neme! dat is verschrikke lijk Maar hoe weet u dat alles zc precies? Ik woon niet voor niets bijna tien jaar in Gigasar!, lachte de Amsterdam mer. Ik heb er langzamerhand wel een paar vrienden gekregen! 7 Daarna vervolgde hij, weer volkomen ernstig: Ik heb aan wapens en munitie meegebracht, wat ik in de haast bijeen kon brengen zonder al te veel in de ga ten te lopen. Wat uw mensen hier be treft, ik hoop hen in zoverre te kunnen beïnvloeden, dat zij ons van dienst kun nen zijn. Wil zullen in ieder geval maar geen tijd meer verliezen. De inlanders verdrongen zich om de •tent, toen Haver naar buiten trad en bij die gelegenheid bleek tevens zijn bui tengewone populariteit onder het bruine volkje. Hij begroette hen met een joviaal ge baar. drukte deze en gene de hand en begon hun daarna"in een onverstaanbaar koeterwaals toe te spreken Ja, hij had zijn jongens eens willen opzoeken en kwam hun de groeten brengen van thuis ach ja, dat was waar ook. de vrouw van Ravendra. de kleine Bilgi. had een zoon gekregen, een flinke boy, precies zijp vadgr. (Ravendra sprong een gat in de lucht van plezier) én daarna vertelde Haver hun van de verwachte ove'rvhi, waaraan hü. het vooruitzicht verbond, dat zij dat 'gespuis wel eens mores zou den leren, wat? Die zouden zij eens even laten zien. wat het zeggen wilde de strijd aan te binden met de dappere mannen van Gigasar! Toen hij aan het eind was van zijn lange toespraak, had hij van alk zijner toehoorders een held in de dop gc maakt, die er naar smachtte de eer van zijn- geboorteplaats te mogen verdedigen. Een in het vooruitzicht gesteld feest maal had bovendien in niet geringe mate tot deze strijdlustige stemming bijge dragen. Met koortsachtige haast werd het kamp in staat van verdediging gebracht. Rondom de tenten werden wallen opge worpen en daarachter loopgraven aan gelegd. Hamilton verdeelde de wapens en miss Boyard zorgde er voor, dat elk een behobrüjk van proviand werd voor zien. En nauwélijks was men Hiermee ge reed. of men had de poppen aan hei dansen. Een geweldige stofwolk, welke boyen de pas zichtbaar werd, kondigde de komst van een grote troep ruiters aan. Dicht bij het kamp verminderden dé. rovers hun vaart. Vermoedelijk waren zij enigszins yerbaasd, in plaats van de verwachte verwarring een schijnbaar uitgestorven kamp aan te treffen, waar van de dreigende wallen echter tot voor zichtigheid maanden. En daarop barstte het eerste salvo lós. Eén ogenblik ontstond onder de aan vallers een paniek, maar toen zij van de eerste schrik bekomen waren, begon nen zij in een wijde boog het kamp te omsingelen. Blijkbaar was het hun be kend, dat de verdedigers niet groot in aantal konden zijn. Nu vielen zij van alle kanten tegelijk aan en daarmee werd het bittere ernst UVordi vervolgd.) De heer Schneider had opgemerkt, dat één der verdragsluitende partijen het toetreden van andere staten kon tegen houden. De minister erkende dit maar daartegenover staat, zeide hij. dat het opnemen van een nieuwe partner tegen de wil van een der partijen de harmonie zou kunnen schaden. Of de minister met zijn verklaring, dat het niet gaat om de inléiding maar oin de inhoud van de. overeenkomst, al de genen. die beswaren hadden tegen de préambule, zal hebben overtuigd, menen wij te mogen betwijfelen. Meer bevredi ging schonk de houding, welke de mi nister aannam ten aanzien van de metie Van Voorst tot Voorst inzake de er kenning van de christelijke gedachte in verdragen en internationale overeenkom sten. Z.Exc. was van mening, dat aan neming van deze motie er toe zou kun nen bijdragen, dat men in het buitenland een beter begrip zal krijgen van de ge voelens. die hier leven. De regering is bereid te streven naar verwezenlijking van de wens der Kamer, al zal men in het oog moeten houden, dat er. als het gaat om landen, die niet de christelijke' godsdienst belijden, wel eens bezwaren kunnen rijzen. Het bezwaar van de minister, dat bij de behandeling van dit verdrag in de Kamer het wapenembargo ter sprake was gebracht, kunnen we niet delen. Wel kunnen we ons begrijpen, dat bij de on derhandelingen, welke thans over het embargo worden' gevoerd, de Engelsen misschien wat onvriendelijker zpllen kij ken, maar ook ten aanzien van leze kwes tie geldt, hetgeen de minister even te voren omtrent de motieVan Voorst had opgemerkt, „dat men nu in het buiten land een beter begrip zal krijgen van de gevoelens, die hier leven". Het denkbeeld van 'n zelfstandigheids- of neutraliteitspolitiek, zoals de heer Schneider voorstond, verwierp de minis ter ten enenmale. Een „splendid isola tion" is thans onmogelijk: wij moeten meebouwen aan een internationale ge meenschap. Voor het denkbeeld van prof. Bsrge, bij het sluiten van internationale verdra gen aan te dringen op een Ned. authen tieke tekst, voelde de minister weinig In hoe meer talen een verdrag moet worden opgesteld, hoe langer het duurt. We moe ten om een prestige-k *estie de gang van zaken niet tegenhouden1 Na replieken van de heren Schneider, van Santen en Brongersma werü het wetsontwerp goedgekeurd mei ie boven genoemde stemmenverhouding. De motieVan Voorst tot Voorst in zake de erkenning van de christelijke ge dachte bij het aangaan van verdragen en internationale overeenkomsten werd met algemene stemmen aanvaard behoudens die der communisten, die daarmee weer eens openlijk getuigenis aflegden van hun anti-christelijke gezindheid. AD INT.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 3