Russische uithongeringscampagne tegen Eerlij li ingezet Koning Leopold en zijn rechten Trouw aanéén Honing, merk „Laurenstoren" Earl Warren vice- De combinatie Dewey-Warren «resident GoNGg Prinselijk Paar brengt bezoek aan Texel l m R WEER SPEELGEJ ÉGENHEID IN NEDERLANDSE BADPLAATSEN? Voedseltoevoer naar de Westelijke sectoren verboden DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Nieuwe, postzegels met beeltenis Prinses Juliana Vijf millioen kilogram haring Een nieuwe encycliek? De vorst verzoekt een referendum Vergunning aangevraagd voor Scheveningen Noordwijk en Zandvoort De conventie te Philadelphia LAGEN In het kielzog van de Piet Hem Vlootrevue voor de rede van Den Helder 1 Geen ijsverkoop 70 ste, JAARGANG ZATERDAG 26 JUNI 1948 No- 20653 gaat naar Tsjechoslowakije MARKOS UIT ZIJN HOOFD KWARTIER VERDREVEN Aan de crisis moet een einde komen vo£ konkni:etdmèe; 17. Samenwerking in worden betaald; de bedrijvigheid nam West-Europa WSËm UIT ROTTERDAM'S LANDOUWEN VOOR HET VADERLAND GEVALLEN TWEE EGYPTISCHE BESTANDSCHENDINGEN Vliegtuigen van de V.N. beschoten GROOTMOEDER OF ROM MEI HENK VAN DER MAZE Duizelden trekken, voorzien van een verguninng, het kroon domein van „Het Loo" te Apeldoorn binnen om met de bos- bessenplük te beginnen, een niet te versmaden bijverdienste. De kooplui wachten bij het koninklijk' landgoed de plukkers op. -3 in kruidenierszaken DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaer- straat 1. Telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt t 3.45 per kwartaal, i 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRUS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden t 1.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. De Russen hebben gisteren het bevel uitgevaardigd, dat er geen voedsel meer uit hun zone naar de door de Westelijke mogendheden bezette sectoren van Berlijn gestuurd mag worden. Tezamen met de algehele verkeersblokkade dreigt dit besluit de voedselvoorziening van de twee millioen inwoners van de westelijke sectoren der stad ernstig in gevaar te brengen. Door deze stap hebben de Russen zich teruggetrokken uit de vier-mogendheden-overeenkomst betreffende de voedselvoorziening van Berlijn. Elke bezettende mogendheid leverde tot nu toe zijn deel voedsel af aan een centrale instantie, waarvan de leiding in handen was van de geallieerde kommandatura en het stadsbestuur. De ernst van deze nieuwe stap Ih de Russische „uithongeringscampagne" is niet te onderschatten. Een aanmerkelijk deel van de voedselvoorraden van de stad wordt tot op heden aangevoerd uit het Oderdal ten Oosten van de stad, de z.g. „broodmand van Duitsland" Voedseltransporten door de lucht kunnen slechts voor korte 'ijd uitkomst brengen en de verkeersblokkade zal nog wel lan ge tijd voortduien, want de Russen zijn plots tot de ontdekkin» gekomen, dat de „technische moeilijkheden" welke het gebruik van de enige spoorweg naar Berlijn verhinderen, „veel ernstiger zijn, dan aanvankelijk gedacht werd" In dt drie Westelijke sectoren van Berlijn is de industrie vrijwel verlamd tengevolge van de rantsoenering van het electriciteitsverbruik. welke moest- worden ingesteld na het stopzetten van stroomlevering uit de Sovjetzöne. Particu- culieren zitten 'waalf -ur po- dag geheel zonder electriciteit. Met deze ransoene- ring hoopt men de stroomlevering on geveer een maand op gang te kunnen houden. De "lerljjnse gemeenteraad heeft be slaten de aandacht van de algemene vergadering der V. N, te'vestigen op de toestand, waarin de bevolking van Berlijn is gebracht ten gevolge van de Russische blokkade. De anti-communistis.he socialisten van Berlijn hebben gisterer tijdens een gro te betoging een «prcep tot de wereld gericht om „de Berlijnse democraten te helpen in het beslissende stadium van hun strijd om de vrijheid". De socialisten spreken de wens uit, dat de Westelijke geallieerden in Ber lijn zullen blijven, opdat „de Duitse In verband met detroonswis- troonswissel'ng zal de beeltenis van Koningin Wilhelmin - op de in omloop zijnde of nieuw uit te geven gewone zegels van 6 cent en hoger, worden vervangen door die van het nieuwe staatshoofd. Bij de troonswisseling zullen zegels van 10 en 20 cent met -ie beeltenis van de nieuwe vorstin gereed zijn. De overigen waarden zullen t. z. t. zo spoedig mogelijk verschijnen. Voorts zullen a. v. het rege ringsjubileum van H. M. .'.e Konin- gingin van 31 Augustu t.m. 30 September ais. herdenkingszegels in de waarden van 10 en 20 cent verkrijgbaar worden gesteld. De ze blijven geldig tot einde 1949. Zowel Ie herdenkingszegels als de nieuwe zegels in de gewone uitgifte worden vervaardigd naar ontwerpen van S. L Hartz. hoofdstad welke reeds drie jaar lang een voorpost tegen de opmars van de communistische dictatuur is niet een tweede Praag" zal wor den. De Britse wnd. gouverneur van Ber lijn, gen. maj. Brownjohn, vertoeft thans, in Londen om met zijn regering de ge spannen toestand in d, Duitse hoofdstad te bespreken. In het parlement heeft Bevin gisteren hulde gebracht aan de flinke en vast beraden houding van het Berlijnse ge meentebestuur en aan de kalmte, door de Berlijnse bevolking aan de dag ge -egd, hoewel zii het -neest irect cn<"er de Russische maatregelen te 'ijden heeft. Bevin onderstreepte nogmaals, dat ,de Britten niet van plan zijn, Berlijn te verlaten. De Britse en Amerikaanse militaire gouverneurs hebben plannen bekend ge maakt voor reorganisatie van de geal lieerde militaire regeringen op drie mo- gendheden-basis teneinde de Duitsers meer bevoegdheden te kunnen geven, in afwachting van de oprichting var een federale regering, zoalr op de Londense zeslanden-conferentie is ',eadvi?eerd. Generaal Clay verklaarde, dat men het plan heeft de gehele structuur van het geallieerde militaire gezag in West- Duitsland te reorganiseren. Van welingelichte zijde wees men er op, dat dit minstens een gedeeltelijke fusie van de afzonderlijke militaire Amerikaanse Britse en Franse regerin gen zou inhouden. Dat het Kremlin intussen met wel gevallen Sokolovsky's verhongerings- campagne gadeslaat, bewijst wel het feit, dat de maarschalk wegens „het succesvol volbrengen van bestuursta ken" met de Lcnin-orde onderschei den is. De stichting export verse haring te IJmuiden heeft na twaalf dagen onder handelen in Praag een contract afgeslo ten voor de levering van vijf miliioer. kg. verse haring, een zelfde kwantum als verleden jaar geëxporteerd kon wor den. De levering van deze haring ge schiedt in de maanden AugustusDe cember wanneer de IJmuider trawlvlool de aanvoer van de drijfnetvissers komt vergroten. Naar A. P. in Vaticaanse termgen ver nam, heeft Z. H. de Paus a'le auaiënt'es, aie tot Maandag op het programma ston den, afgelast, om een encycliek voor te oereiden. Deze encycliek zou aansluiten bij de encyclieken „Rerum Ncjvarura" van Leo XIII en „Quadragesimo Anno" van Pius XI, die de sociale kwestie behandelen. Naar uit Athene gemeld wordt, heb ben Griekse regeringstroepen „generaal" Markos en zijn staf uit zijn hoofdkwar tier in het Grammosgebergte verdreven en stellingen nabij de Albanese grens veroverd. Markos en zijn mannen zouden zich op Albanees grondgebied hebben teruggetrokken. In een brief, welke gisteravond door premier Spaak in het Belgische kabinet is voorgelezen, schrijft koning Leopold o.m.: „Ik ben tot de conclusie gekomen, dat verkiezingen niet in staat zijn in een probleem, dat de koninklijke prerogatie ven raakt, de wil van het volk uitdruk king te verlenen Daarom ben ik er voor stander van, dat een volksraadpleging wordt gehouden, die zal steunen op een wet. Indien deze volksraadpleging geen overduidelijke meerderheid zal opleveren ten gunste van mijn terugkomst en van het herstel in mijn grondwettelijke pre rogatieven zal ik aftreden Indien de meerderheid van het volk mij evenwel gunstig gezind blijkt te zijn, zal ik van het parlement verwachten, dat het een einde maakt aan de tegenwoordige crisis' Nadat de koning er op gewezen heeft, dat het niet in bedoeling ligt, de datum of uitvoeringsbepalingen van een parle. mentaire procedure voor te schrijven, legt hij er de nadruk op, dat er echter evenmin sprake van mag zijn. dat. door zijn houding de discussies over binnen- en buitenlandse politiek thans zouden worden onderbroken of het parlement zich in lange debatten zou verliezen. „Op 7 December a.s. zal prins Boude- wijn in staat zijn te regeren", aldus ver volgt de koning: „Mijn constitutionele positie zal hierdoor echter geen wijziging ondergaan. Ik zou mij derhalve een grote verantwoordelijkheid op de schouders laden, indien er niets gedaan werd om een oplossing te vinden Mijn zoon. die zijn studies voortzet om t.z.t zijn grond wettelijke plichten en rechten uit te oefe. nen, zal zijn politieke en militaire ver plichtingen vervullen, zodra het ogen- Donderdag zijn bij de burgemeesters van 's Gravenhage, Noordwijk en Zandvoort vergunningen aangevraagd om in deze :drie badplaatsen een behendigheidsspel, genaamd „Hollandia" te mogen exploite ren. Een combinatie van het „Casino" te Scheveningen, „Hüijs Ter Duin" te Noord wijk en „Riche" te Zandvoort heeft de hand gelegd op dit spel, dat, volgens de directeur van het Casino, de heer D Schoor in spanning niet behoeft onder te doen voor het hier te lande verboden hazard spel, doch anderzijds, z.i. wel be antwoordt aan de wettelijke eisen, die in Nederland worden gesteld Indien de ge vraagde vergunning krachtens de politie verordening wordt verleend zal het Casi- De tijd tussen de twee we reldoorlogen is allesbehal ve een vreed- -ame tijd geweest. Weliswaar zwegel de kanonnen en vielen er geen men senlevens in de loopgraven, maar be minnen deden de volken elkander allerminst en iedere mogelijkheid oir hun eigen belangen te behartigen ter koste van de andere, grepen zij, alle fraaie leuzen van internationale samen werking ten spijt, maar al te dankbaar aan. Economisch werd de oorlog voort gezet. De grenzen werden steeds her- metischer gesloten zowel voor het han dels- als voor het betalingsverkeer. Men bestookte elkander met invoerrechten en contingenten, met dumping- en valuta-politiek, met geforceerde ont wikkeling van eigen landbouw, eigen nijverheid, eigen uitvoer. De gevolgen ble- ven niet uit. De uit- x- af; de werkloosheid bedreigde de arbei ders; het deficit bedreigde de boeren. De koude oorlog eiste sociale slacht offers. echter geen eindpunt. De gedachten reiken reeds verder, naar 'n econ. Unie, een samenwerking dus op 'n gecoördineerde economische politiek met 'n zekere arbeidsverdeling en de vor ming van een gemeenschappelijke bin nenlandse markt, dubbel zo groot als die der samenwerkende landen afzonderlijk. Bovendien is het niet gebleven bij sa menwerking der Beneluxlanden alleen. Verschillende andere landen in West- Europa hebben samen met Nederland, België en Luxemburg de vraag onder het oog gezien in hoeverre de mogelijkheid bestaat de gedachte ener douane-Unie verder uit te breiden over een groter deel van West-Europa. De uitvoering van het Marshallplan dwingt bovendien West-Europa tot economische samenwer king ook op andere terreinen dan dat der douane-rech- ten. Hoezeer ook de rest van de wereld uiteen valt, West- Europa streeft naar samenwer king. no te Scheveningen omstreeks nalf Juli met 10 tafels deze speelgelegenheid ope nen. fn Noordwijk en Zandvoort zou dit be gin Augustus het geval zijn. Hoe het werkt De speeltafel is verdeeld in 36 num mers, rood en zwart. Tussen cwee van deze vakken bevindt zich een ronde gla- zij schijf, die, willekeurig verdeeld, de zelfde 36 nummers in rood en zwart be vat Indien men op een knop drukt, gaai onder de glazen plaat een contact draaien, zodat alle cijfers beurtelings verlicht worden Aangezien het aantal seconden, waarin het contact onder de plaat rond draait bekend is, terwijl in die zeilde tijd 5 maal het oorspronkelijke nummei wordt gepasseerd, kan men na'enige tijd obser vatie uitmaken welk nummer na uit loop van de motor verlicht zal worden Men moet bij dit spel echter steeds op zijn hoede zijn voor vrijwel onbereken bare capriolen van het lichtnet, waarop de motor is aangesloten en dat wissel stroom levert in niet doorlopend constan te perioden. Of de vergunning zal worden verleend staat echter nog geenszins vast. blik hiertoe is gekomen. Zelf was ik reeds 20 jaar, toen ik naar de militaire krijgsschool ging en ik ging voor het eerst naar de senaat, toen ik 25 was". Deze laatste zinsnede schijnt er op te wijzen, dat koning Leopold er zich tegen zal verzetten, dat prins Boudewijn nog dit jaar naar België zal komen om de lessen aan de krijgsschool- te volgen en zitting te nemen in het parlement, waar toe hij, wanneer hij de I8-jarige leeftijd heeft bereikt, het recht heeft. „In mijn verklaring van 14 Juli aan de heer Spaak, afgelegd op een ogenblik waarop ik niet wilde, dat de gestreng heid van dit op de grondwet steunende standpunt het land in een impasse zou laten, heb ik het verzacht en verklaard ervan te willen afwijken, indien ik de zekertieid had, dat het Belgische volk geen vertrouwen meer in mij stelde Deze zekerheid heb ik echter niet". Heel voorzichtig keken we van achter de hoge afrastering om de Laurenstoren naar het gonzende leven dat zich af speelde rond een 9-tal groengeschilder- de kasten. Pas nad we de bekende im ker Immink zonder kap of hanefcehoe- nen hadden zien naderen, durfden we onze veilige kijkplaats te verlaten. Onze moed werd beloond, want daar waar vroeger de bedrijvigheid van de oude stad gonsde, zagen we nu 250.000 bijen af en aan vliegen om de kostelijke ho ning uit de klaver van Rotterdam's landouwen in de binnenstad, binnen te brengen. Na de verzorging van zijn „kinderen" vertelde de heer Immink ons iets over dit experiment. Veertien dagen geleden zijn de kasten geplaatst, vooral i. v. m. de rijke klaver in de binnenstad. Door het slechte weer konden nog geen ver bluffende resultaten worden gemeld, maar Rotterdam's centrum zal een rijke honing-oogst op kunnen leveren. Sinds enkele dagen vliegen de bijen, die zich reeds heel goed thuis voelen, door de grote poort van de afrastering, ze heb ben de juiste weg gevonden. De klaver zal er wel bij \aren ,want evenals voor de vruchtbomen en andere gewassen is bijenbestuiving nog steeds het beste „procédé" in de wonderwereld van de natuur. Wanneer het mooie weer van de laatste twee dagen nu wat dóór wil zet ten, zal Rotterdam nog kunnen genieten van honing, merk „Laurenstoren". Van een bijzondere correspondent Na de verkiezing van de gouverneur van NewAork, Dewey. tot republikeins candidaat voor het presidentschap, restte de 24ste nationale republikeinse conventie nog slechts een enkele taak alvorens men de zaken voor vier jaar kon laten rusten de ver kiezing van een candidaat voor het vice-presidentschap. Na confe renties, die de gehele nacht van Donderdag op Vrijdag en ook de gehele Vrijdagochtend in beslag namen, besloten de republikeinse leiders tenslot-e, om de gouverneur van Californië. Earl W arren, op de conventie voor te dragen. Volgens de gebruiken stond diens verkiezing daarmede al vast en het gebaar, waarmede de conventie aan deze candidatuur haar fiat hechtte, was slechts formeel In feite was de benoeming reeds 's nachts om vier uur aan Warren aangeboden, doch deze accepteerde haar niet onmid dellijk en Dewey wilde tóen Barold Stas- sen polsen. Vrienden en adviseurs van laatstgenoemde gaven deze echter de raad zich niet op de tweede plaats ach ter Dewey te stellen en de verdere be sprekingen leidden er tenslotte toe, dat Warren met dë candidatuur instemde. Warren is de kleinzoon van een Noorse emigrant. Hij heeft herhaaldelijk tijdens de conventie tegengesproken, dat hij het De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerap porteerd. Kon. landmacht: sold. Ie kl. J. C. Deckei uit Maastricht, overleden t g. v. oorlogsverwonding op 18 Juni; korp. N. G. van den Heuvel uit 's Gravenhage, overleden t.'g. v. oor logsverwonding op 20 Juni; sold. F. Schoenmaker uit Andijk overleden t. g. v. oorlogsverwonding op 18 Juni; isold. J. B. J. van der Waard uit Rotterdam, gesneuveld op 18 Juni. vice-presidentschap zou ambiëren. Tij dens de strijd om de presidentiële can didatuur, waaraan door Warren werd deelgenomen, zeide hij, dat hij zich in geen enkele combinatie met een tweede plaats zou vergenoegen. Van deze hou ding is hij nu dus teruggekomen, doch als conditie stelde hij, dat het vice-pre sidentschap een werkelijke functie zou worden. De benoeming van Warren, in combi natie met Dewey, werd door vele dele gaties beschouwd als een versterking van de doelstellingen van het republikeinse verkiezingsprogram wat betreft wereld- samenwerking en aanmoediging van de vrije volkeren. Het verluidde, dat Van- denbefg een krachtige voorstander van de keus van Warren was. Indien Warren vice-presidenf wordt, zal hij ook president van de senaat zijn, waar hij buitengewone inv'.ot op de internationale betrekkingen 1 u kunnen uitoefenen. De algemene gevoelens zijn, dat Warren's opneming in de combina tie betekent, dat grotere i.andacht zal worden geschonken aan de zaken van het Verre Oosten en Latijns-Amerika zonder dat daarbij de belangstelling voor Euro pa minder zal worden. Egyptische jagers hebben gisteren een wit geschilderd V.N.-vIiegtuig viermaal aangevallen en beschoten. Het toestel kreeg vijftien treffers, doch de enige inzittende, kolonel Matin van de Amerikaanse luchtmacht, bleef onge deerd. Bovendien bombardeerden de Egyptenaren twee Joodse dorpen en trachtten een Joods voedselconvooi, dat met volledige toestemming van graaf Bernadotte op weg was naai de Joods nederzetting Negha, tegen te houden. Graaf Bernadotte heeft bij de Egypti sche regeripg protest ingediend. We hebben het van te voren gezegd: In de verkiezingstijd kan men van ,.De Waarheid" wat verwachten. Deze krant heeft na de reeds gesignaleerde verhaal tjes thans weer een pracht vertelseltje, dat we onze kring toch niet willen ont houden. De grootouders R. te W hadden van de directie van „De Waarheid" een briefke gehad, met de vraag, waarom ze voor deze krant hadden bedankt. De kleinzoon J. R. heeft „effe" geant woord, o.m. als volgt: „Mijn grootouders zijn arme mensen. Zij moeten van Sociale Zaken en van hetgeen de kinderen hun toestoppen, leven. Daar komt bij dat mijn groot moeder katholiek is en regelmatig de kerk bezoekt. Daardoor krijgt ze ook van de kerk een kleine toelage. Maar... meneer de pastoor hoorde al gauw dat in dat gezin De Waarheid werd gele zen. Nu hoef ik al niét verder meer te vertellen.... Ze zijn nu op een katho lieke krant geabonneerd". Dat al gauw snappen we niet erg. Of genoten die grootouders pas drie weken die toelage? En gek toch eigenlijk ook hè. dat die Roomse Kerk toelagen geeft en de mens niet eens zonder meer vrij laat, om met dat geld „De Waarheid" te finan eieren. De kleinzoon schreef verder nog: Het betekent niet, dat mijn grootouders het niet meer eens zouden zijn met wat De Waarheid schrijft. Integendeel. Van avond vroeg mijn grootmoeder mij nog. hoe ze op Gerben Wagenaar moet stem men. Zoals u ziet, is verder alles in orde. Alles is in orde. Grootmoeder gaat re gelmatig naar de kerk, strijkt een toelage op en stemt op lijst 4, terwijl nog Don derdag j.l. in de Kamer een motie werd aangenomen, inzake de erkenning van de Christelijke gedachte in verdragen en overeenkomsten met alleen de stemmen der communisten tegen. Grootmoeder juicht dat tegenstemmen toe en gaat regelmatig naar de kerk. „Luister naar de raad van wijze en ervaren mensen", staat ergens in de H. Schrift. We houden het echter dan maar liever op Romme dan op grootje R. te W. Hoorde u Homme's gongslag uit Ban doeng, die gisteravond weerklonk? De zaak Indonesië is een moeilijk vraagstuk, een zahk van veel tact en on eindig geduld. Sommige groeperingen wekken terecht wantrouwen en daarom „gongt" Romme: Wie uiteindelijk de vrij heid voor de Indonesiërs wil. spanne zich in om ons zetelaantal van 32 op 34 te brengen, zulks in verband met de nood zakelijkheid van 2/3 meerderheid voor de grondwetsherziening of 1/3 plus 1 als oppositie. Als politiek leider der katholieken in het besef van zijn eigen zware verant- wocffdelijkheid doet hij gen uiterst drin gend beroep op ons om lijst één te kie zen. Wat doen we en wat propageren we. waar zulks kan en nodig is? Volgen we grootmoeder of Romme? Ze gaan beide geregeld naar de kerk. maar de keus lijkt ons toch niet moeilijk. (Van onze speciale verslaggever) DEN HELDER, 25 Juni Vijf en dertig maal donderde het ge schut van zes Nederlandse oorlogs bodems over de rede van Den Helder, toen de „Piet Hein" met het prinselijk paar aan boord op de haven aanvoer. De vloot lag in slagorde. Voorop de reusachtige „Karei Doorman" en ver der de „Heemskerk", de „Van Kinsber- gen", de „Soemba" en de „Flores". Alle gt.ll y hens stond aan de reling met de pink Gaan wij wederom een tijd tegemoet, waarin de verschillende volken en sta ten elkander economisch blijven beoor logen, waarin ieder op eigen houtje een autarkische politiek voert zonder zich iets van de andere aan te trekken? Zul len wij wederom in al de ellende van de vóór-oorlogse crisis terugvallen? Of zul len wij tot economische samenwerking weten te geraken en door die economi sche samenwerking een herhaling van de vooroorlogse rampen voor onze land bouw en onze arbeiders weten te voor komen? Met de meeste beslistheid heeft - Ne derland de tweede weg gekozen. Reeds in Londen werd de grondslag gelegd voor een nauwe samenwerking met België en Luxemburg en de kabinetten, die na de bevrijding het roer van Staat in handen hadden, hebben niet opgehou den aan de versteviging van die grond slag, aan de versnelde uitvoer van het Benelux-gebouw dat erop rust, en aan de uitbreiding van dit gebouw te arbei den. Reeds is een gemeenschappelijk douanetarief gereed. Er wordt druk ge werkt aan de gelijkmaking der accijn zen en zo groeit langzaam maar zeker een volledige douane-unie. Ook deze is De tegenstanders van dit beleid zoe ken hun kracht alleen in de motieven, die eraan ten grondslag liggen. Zoals de rode waarden zijn, vertrouwen zij hun gasten. Zij kunnen zich vertrouwd als zij nu eenmaal zijn met de ervaringen achter het IJzeren Gordijn blijkbaar geen samenwerking indenken, die niet tot een of andere vorm van imperialis tische overheersing te herleiden valt. Zo het al geen neo-fascistische strevingen zijn, die, naar hun oordeel, tot samen werking in West-Europa leiden, dan zijn het toch dollar-imperialistische pressies. Gewend aan de gedachte, dat „hulp" voor zover van Sovjet-Rusland afkom stig betaald wordt met vrijheid schreeuwen zij moord en brand om het verpanden der vrijheid van West-Europa aan het Amerikaanse groot-kapitaal. De katholieken weten beter. Zij weten, dat deze rode heren niets beters te stade komt dan het troebele water der ellende van werkloosheid en verarming, waarin het voor Moskou goed vissen is. Zij we ten, dat de West-Europese samenwer king op geen ander doel is gericht dan op het voorkomen van deze ellende, die in het verleden voortkwam uit gebrek aan samenwerking. Daarom staan zij achter dit beleid: TROUW AANEEN. y* op de naad: de pavoisering wapperde in de frisse bries. Het was een prachtig schouwspel op deze blauwe, lichte dag en een nieuw glorievol moment in deze rondreis van het prinselijk paar. Na de aankomst van de „Piet Hein" Donderdagavond op Texel maakte men per auto een tocht van Oude Schild naar Den Burg. Overal waren erepoorten en versieringen aangebracht en hst hele eiland was gekleurd door de vlaggen. Het prinselijk paar werd in Den Burg in het park toegezongen door 1300 kinderen, waarna men op het stadhuis de proble men van het eiland besprak De nacht werd weer doorgebracht aan boord van het jacht en 's morgens was men alweer vroeg op de been voor een grote auto tocht met burgemeester Rehorst en de Commissaris der Koningin in Noord-Hol land. baron De Vos van Steenwijk, over het hele eiland. Bij ieder dorp was eer- erepoort, sommige eenvoudig, andere kunstig en prachtig in elkaar gezet. Men bezichtigde de mooiste f>lekjes en stapte verscheidene malen uit, om bijzonderhe den nader te bezien. En overal weer de mensen met hun oranje Jangs de weg, juichend en wuivend. Op iveg naar Den Helder Omstreeks het middaguur scheepte men zich in op de „Piet Hein". Het jacht voer de haven uit én liet enige kilometers ver der het anker vallen. Terwijl men aan boord de lunch gebruikte, naderde in de verte de „Queen Elizabeth" van de Kon. Marine, die het prinselijk jacht kwam halen voor de tocht naar de marinestad. Van verre zag men reeds de „Door man" op de rede van Den Helder en spoe dig kwamen ook de andere schepen in zicht. Prachtig lag daar de vloot op het wijde, door de zon schitterende water, de golven spattend in de frisse bries. Toen de „Piet Hein" de vlootrevue ge naderd was. basten de saluutsalvo's over het water, 35 maal rolden de donderende roffels uit 6 vuurmonden. In Den Helder stonden adelborsten en matrozen op de pier en op de kade was een erewacht van 100 man met pijpers en tamboers. De Prins inspecteerde de erewacht en reed vervolgens met de adjudant van H M. de Koningin, baron Van Boetze- laer, naar het raadhuis. De Prinses bleef verder de gehele dag aan boord. Zij on dervond veel hinder van een kaakontste king. De Hilversumse kantonrechter behan delde gisteren een principiële zaak. Een groot cönsumptieijsbedrijf is er n.l. toe overgegaan verpakt ijs aan kruideniers te leveren, welke voor de verkoop een koel cel krijgen De kantonrechter deelde de mening van het O. M. dat kruideniers slechts ijs mogen verkopen wanneer zij een vergunning bezitten als consumptie ijsbedrijf. Het proefkonijn, een Weesper kruide nier, werd veroordeeld tot 10 boete. V

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1