De verwoede strijd om Berlijn Conflict West-Oost op kookpunt Kleine Hoeden MALAIS O Nieuwe verrassing te Wimbledon Overpeinzingen na een lange studiereis eerbericht! brengt De NAJAARSMODE Groot Jeugdspel in Olympisch Stadion Joe Louis behield zijn wereldtitel door knock-out in de elfde ronde Plannen worden duidelijker Bedevaarttrein naar Lourdes vertrokken SEti Hf iïï." meJ- Sc°".e" ZATERDAG 26 JUNT Ï9ÏS PAGINA De „cloche" 1948 Z. Em. kardinaal van Roey aan boord van de „Albertville", op weg naar Belgisch Congo. Met 573 deelnemers JERSEY WALCOTT BEZWEEK ONDER HET BOMBARDEMENT CRICKET-COMPETITIE PARKER UITGESCHAKELD DOOR BERGELIN Meer wind De Nederlandse verrichtingen DODELIJK ONGELUK tijdens»T.T. te Assen Fins renner het slachtoffer VERONGELUKT OP WÉG TWEEDE TEST WEDSTRIJD ENGELAND—A USTR ALIë I De strijd om Berlijn ie begonnen op hetzelfde ogenblik, dat de Russen, nadat zij de Duitse hoofdstad hadden veroverd en Duitsland had gecapituleerd, de Westelijke bondgenoten of spreken we beter van mede-overwinnaars? in dit grote agglomeraat van puinhopen, waarin nog steeds een driemillioen men sen een onderkomen moeten hebben ge vonden, toelieten. Dit feit werd toen heel euphemistisch beschouwd als een symbool van eenheid en eendracht onder hen, die in een gemeenschappelijk gevoerde oor log het nazi-Duitse Rijk hadden versla gen; als een belofte, dat welke menings- en< belangenverschillen er ook mochten bestaan, men altijd naar een vreedzame en welwillende oplossing zou streven; als een teken ook, dat Duitsland als een een heid werd beschouwd, welke van Berlijn uit door de vier grote bezettingsmogend- heden in onderling overleg zou worden bestuurd. Berlijn echter lag midden In de Russi sche zóne, slechts door enkele grote auto wegen, belangrijke wateren en schamele spoorwegverbindingen dwars door het Russische bezettingsgebied te bereiken. Men had heel sterk het. gevoel, dat, het Westen daar door het Oosten werd be legerd; een verre van prettig bewustzijn, dat elke bezoeker van Berlijn in zekere zin verontrustte. Toen we er in de eerste weken van 1946 waren, in een periode derhalve, dat de West-Oostbetrekkingen nog niet overspannen waren, hoorden we reeds in geallieerde kringen zeggen, dat een belegering meestal in een overgave eindigde, terwijl de Duitsers met angst in het hart het moment tegemoet zagen, dat het Westen Berlijn zou verlaten. Reeds tóen werd daarover meer gedacht dan men gaarne openlijk bekende. Overigens was zelfs in die dagen \an 'n gemeenschappelijk bestuur van Duits land nauwelijks of geen sprake. Was de te Berlijn zetelende geallieerde bestuurs raad het een keer eens geworden over een of ander besluit, dan begonnen de volgende dag de onenigheden over de in terpretatie Van het besluit. En die span ning is tot op de dag van heden voortdu rend toegenomen en verhevigd De Rus sen. die hun zóne volkomen van het overige Duitsland hadden afgesloten en dwars door het land het ijzeren scherm hadden neergelaten, gedoogden geen en kele regeling in hun gebied, welke niet volkomen in hun lijn lag: maar eisten an derzijds volledige medezeggingsschap in de Westelijke zones. Van economische eenheid, om van politieke eenheid niet te spreken, wilden zij niets weten, al lag dit woord als propagandastunt in hun mond bestorven. De tegenstelling WestOost moest op een gegeven moment een hoogtepunt be reiken; zij haalde dit, na de Londense zesmogendhedenconferentie over Duits land, bij de geldzuivering in het Westen. Het spreekt van zelf, dat de Russen alle maatregelen troffen, opdat de waardeloos geworden marken niet. in onoverzienbare hoeveelheden van het Westen naar het Oosten stroomden; de geallieerden zou den, in het omgekeerde geval, precies hetzelfde hebben moeten doen. Het Wes ten begreep ook, dat, nu Rusland ge dwongen was spoed te maken met de geldzuivering in de Oostelijke zóne, hét voor de hand lag, dat in Berlijn een een heidsmunt werd ingevoerd, en wel die, welke de Russen zouden gecreëerd heb ben. Theor^isch is het bestaan van twee verschillende, overigens waardevaste (Van onze Parijs» mode-medewerkster) In Juni komen 4e Amerikaanse kopers naar Parijs voor de najaars collecties die door de mo- disten speciaal voor hen ontworpen zijn. Gewoon lijk doen die fluwelen en melutine hoeden in de Zomerdagen dwaas aan, maar dit jaar lijken ze meer op hun plaats dan de strohoeden van de be zoeksters. Kunnen de zomerhoe den niet groot genoeg zijn, die van het najaar zijn tot normale afmetin gen teruggebracht. De lage bollen lopen van achteren haast met de rand geiyk. Deze is van voren ook aanmerkelijk groter dan van achteren, waar hij dikwijls slechts uit een heel smal strook- Je bestaat. De modisten hebben eich voornamelijk ge ïnspireerd op de cloche van 1930, met dit verschil, dat de cloche van 1948 in geen geval ver over het voorhoofd getrok ken wordt, zoals op dat moment mode •was. Van achteren gaat het haar er ook niet onder schuil, integendeel de hoed rust op een tamelijk grote toet haar. fan voren komt bij Maud Roser een grote krul uit de hoed. Bij de meeste modisten worden de hoeden zeer schuin op het hoofd gedragen en daardoor is een groot gedeelte van het haar zicht baar dat merkbaar gekapt is voor de hoed. dus naar één kant gehaald. Fluweel en melutine behoren tot de meest geliefkoosde materialen, terwijl de jersey's meer bestemd zijn voor de gedrapeerde winterhoeden, die oren en hals bedekken. Als mode-kleuren! beige, van heel licht tot rood koper toe, groen, zwart en grijs, maar ook het donkere rood van bieten. Sommige zwarte hoedjes zijn gegar neerd met licht marine-blauwe rozen! Alleen marine blauw In een lichte nuan ce kan op zwart gedragen worden; is het blauw te donker dan is die kleuren combinatie heel lelijk. Op de meeste hoedjes Is een niet te tange veer geplant, die uitdagend de lucht insteekt. De voluminente stro- hoedenspelden zijn vervangen door sier spelden met zfechtgekleurde steentjes. Nog altijd veel voiles, minder dun dan die in het voorjaar gedragen werden. Meestal zijn ze met lint afgeboord en worden gewoon voor het gezicht gedra gen. Maud Roser drapeert de voile als een klein masker voor ogen en neus. Dit alles is voor de Amerikaanse ko pers. Over een maand tonen de modis ten ons voor Europa misschien heel an dere modellen! In Parijs wordt op net ogenblik nog veel geel en goud bruinen strohoeden gedragen. Veel minder voiles maar in de provincie en het buitenland zijn de vrouwen nog dol op die tulen gevalletjes. Dit bleek op het feest dat het zijde con gres in Versailles gaf. Bijna allé vrou wen van de „soyeux" waren uit Lyon gekomen en hadden op alle mogelijke manieren meters tule om hoed en ge zicht gedrapeerd. De buitenlandse vrou wen spanden helaas de kroon wat sma keloosheid aangaat. Een wolk van witte tule heeft b.v. nog nooit een bleek onopgemaakt ge zicht geflatteerd! Maar het ergste van alles was een Italiaanse, die schuil ging onder een grote vuurrode hoed. Dat ge- Fluwelen najaarshoed van Maud Roser (Foto Guy Arsac) vaarte was grotendeels bedekt met rode tule die tot op de borst afhing en als garnering waren hierop enige echte vlinders geprikt. Het effect van deze combinatie was afschuwelijk, zelfs lachwekkend en de Parisiennes meenden dat die hoed al leen al het uitstapje naar Versailles waard was. Het is onbegrijpelijk hoe weinig aanpassingsvermogen sommige vrouwen hebben. Maar na een verblijf van een week in Parijs zullen wit mus kietgaas en opgeprikte vlinders wel on der in een koffer zijn gestopt, om er nooit meer uit gehaald te worden; niet in Parijs, en zeker nog minder in Hol land of Italië! DINY K—W. geldeenlieden in één stad ongetwijfeld denkbaar; practisch echter zouden zich in het dagelijkse leven zó veel moeilijkhe den hebben voorgedaan, dat ieder de munteenheid voorstond. En deze komt ook ongetwijfeld, want bet Westen heeft reeds de voorzorg getroffen om in Ber lijn slechts Duitse marken, met een B ge stempeld, welke alleen in de tirie Weste lijke zènes der stad geldig zijn. uit te geven. De uitermate prikkelbare Russen kun nen deze gemeenschappelijke uitgifte echter niet zonder hatelijke incidenten laten verlopen. Zij eisten, dat het desbe treffende besluit alleen door de Russische bevelhebber zou worden ondertekend, terwijl de drie andere commandanten, overigens daarbij volkomen in hun recht, vier volkomen gelijkwaardige onderteke ningen eisten. Iets meer derhalve dan een prestige-kwestie, maar toch bovenal een prestige-zaak vooral tegenover de Duit sers, die echter bij eventuele Russische „represailles" daarvan het slachtoffer zullen worden. Er wordt zelfs reeds ge dreigd, dat de gehele levensmiddelenaan- voer naar de drie Westelijke zónes van Berlijn zal worden afgesneden Achter dit probleem staat dan liet vraagstuk van de AmerikaansBrits Franse bezetting van Berlijn. Zuiver ge zien heeft deze geen betekenis meer. Nu het Westen een West-Duitse staat heeft gesticht, en op de conferentie van War schau, de Oostelijke tegenhanger van de Londense conferentie. hoewel daar slechts zij het op voor het Westen onaannemelijke voorwaarden de eis van een vredesverdrag voor Duitsland is gesteld, als alternatief op de achter grond heeft gestaan de officiële erken ning van de practisch reeds bestaande Oost-Dhitse staat, vervalt zelfs de fictie van een gemeenschappelijk bestuur van geheel Duitsland; dat is de harde realiteit. Maar dan is ook het symbool van hetgeen tenslotte altijd een fictie is gebleven, iets volkomen onreëels. Als dan de Russen de hoofdstad van Oost- Dui+sland nog naar Leipzig verleggen, zoals in hun plannen schijnt te liggen, zou Berlijn volslagen elke betekenis ver liezen. De aanwezigheid van het Westen in die provincie-stad zou dan iets ridi cuuls krijgen, dat het prestige ongetwij feld meer zou schaden dan een fiere af tocht, vooral als daarvoor een eompro- mis-weg. bijv. in de kwestie-Oostenrijk, zou kunnen worden gevonden. Het zwaarste? zou het heengaan van het Westen de Beriijners treffen. Hun lot zou zeker hard worden; en nog verergerd door de gedachte dat zij zelfs hun positie verliezen in het gespleten Duitsland. Maar Duitslahd heeft de oorlog gewild enverloren. De onverbiddelijke con- sekwenties zullen de Duitsers zelf moe ten dragen. 4- In het kader van de viering van het gouden regeringsjubileum van H. M. de Koningin is Zaterdag 10 Juli bestemd als „Dag van de Jeugd". Op die dag zal door alle jeugdorganisaties, verenigd in het overkoepelend orgaan van de Ned. Jeugd Gemeenschap, in het Am sterdamse Stadion een groots jeugdspel opgevoerd worden, als een manifesta tie van trouw en hulde aan H. M. De tekst voor dit spei werd geschreven door dr. H. Knorringa, de regie berust by de heren Ben Groeneveld, Anton Sweers en Ben Albach. Ruim 3000 Amsterdamse jonge mensen uit alle jeugdgroeperingen zullen in dit spel in het eerste deel de toeschouwers een beeld geven van het leven en werken van de jongeren uit het laatste kwartaal van de vorige eeuw, bet ontstaan van dc gedachte aan een vrije tijdsbesteding in georganiseerd jeugdverband en de op komst van de jeugdbeweging. De spelers zullen gekleed zijn in 18-eeuwse cos- tuums, hetgeen een aardig spectaculair effect kan opleveren. Het tweede deel, dat opgevoerd wordt in de uniformen der onderscheiden or ganisaties is gewijd aan liet leven en streven van de jeugd in deze tijd met de vele aspecten uit het huidige jeugd werk, de strijd van de gezamenlijke jeugdorganisaties tegen nihilisme en verveling en de bereikte resultaten in de laatste- 50 jaren in de geestelijke zede lijke en culturele opbouw. Het geheel zal uitmonden in een massale hulde aan H. M. de Koningin. De betekenis van deze manifestatie ligt voornamelijk bij Om 4.49 uur Vrijdagnamiddag vertrok te Roosendaal onder grote belangstelling de eerste grote bedevaartstrein na de oorlog. De Roosendaalse hulpcolonne voor de Lourdestreinen stond voor een zware taak om de zieken, die van alle windstreken werden aangevoerd, in de trein te dragen. De coupé.s waren met blhemen versierd ter ere van deze eerste na-porlogse grote bedevaart uit Neder land. Toen het vertreksein werd gegeven, wa ren 573 bedevaartgangers geteld, waar van 32 liggende en 78 lopende zieken. Deze bedevaart, welke onder auspiciën van het Ned. Lourdesbedevaartcomité staat, vertrok onder leiding van de heer Stieger uit Breda. Zaterdagnamiddag om 5 uur hoopt men te Lourdes aan te ko men. De leider was enthousiast over het prachtige materiaal dat de N. S. deze keer beschikbaar stelde. Een groep verkenners onder leiding van de 70-jarige leider dr. Nuyts uit Vught zal te Lourdes hulp verlenen. De bisschop van Haarlem, mgr. Hui- bers. die aanvankelijk het plan had deze eerste grote bedevaart mee te makn, moest zich op het laatste ogenblik terug trekken. Op 2 Juli keren d» pelgrims naar Ne derland terug. Op 3 Juli om 2 uur wordt de bedevaarttrein te Roosendaal ver wacht. (Van onze Farijse correspondent) LOURDES. 26 Juni. De K.L.M.-skymaster., bestuurd door Van Hulsen, streek Vrijdagmiddag om half drie op het vliegveld van de Mora- ne-Saulniervliegtuigenfabrieken te Ossun bij Lourdes neer. De 38 pelgrims, waar onder 9 zieken met gehele of gedeeltelij ke verlammingen, waren opgetogen over de voorspoedige reis, die hun alle ver moeienissen had bespaard. De verzorging der zieken was toevertrouwd aan zuster Janssen van „O. L, Vrouw van Zeven Smarten", het genootschap voor de zie kenzorg der Nederlandse Lourdesbede- vaartgangers. De overbrenging der zie ken naar Lourdes, dat op acht K.M. van het vliegveld gelegen is, had een vlot verloop. Hierbij was tegenwoordig de president der Lourdes-brancardiers, de heer De Beauchamp. De geestelijke lei ding bij dit luchtransport berustte bij pastoor Eras uit Vught. De deelnemers aan de Nationale Bede vaart, die per trein komen, worden van middag te vijf uur te Lourdes verwacht, waar, na een vrij lange periode van slecht weer. prachtig zomerweer is aan gebroken. het gemeenschappelijk en eendrachtig samenwerken tussen de vele groeperin gen, een eendracht, die vooral op de vele repetities die al in Amsterdam zijn ge houden, tot. uiting is gekomen, terwijl toch iedere organisatie van uit een eigen begipsel werkt. De Minister van O. K. en W. heeft aan meer dan 2090 directeuren en hoof den van scholen geadviseerd de jeugfd die dag vrijaf te geven. Delegaties uit alle gemeenten zullen de gehele jeugd uit ons land vertegenwoordigen. Finan ciële medewerking verleenden rijk en gemeente door deelneming in een garan tiefonds. Om half drie des middags wordt dt- eerste opvoering gegeven, die alleen toe gankelijk zal zijn voor de jongeren be neden de 23 jaar. Des avonds om half acht wordt de opvoering herhaald voor de ouderen. Dé spelers zijn allen Amster dammers met een groep Brabanders, die een demonstratie vendelzwaaien tea beste geeft. Er zijn nog besprekingen gaande om de optocht van de 10.000 Amsterdammers waarmee die middag de Amsterdamse sportweek geopend zal worden, in het grote Stadionspel te betrekken. Joe Louis heeft op overtuigende wij ze revanche genomen. Kon hij op 5 December j.l. zjjn wereldtitel zwaar gewicht boksen slechts behouden door een zeer dubieuze en hevig aangevoch ten puntenzege over de volle 15 ron den. gisteravond heeft hü in de twee de wedstrijd tegen zijn uitdager Jersey Walcott (eveneens 'n neger, die eigen lijk .Arnold Cream heet) met knock out in de elfde ronde gewonnen. Ge zien het feit, dat Louis tot voorheen met alle tegenstanders die hjj voor de tweede keer ontmoette, zeer korte metten bad gemaakt, stonden de wed denschappen ook nu 125 te zijnen gunste. Met recht, zoals bleek, „Louis is nog altijd de kampioen!" zoals ook zijn tegenstander na afloop verklaarde. De.aanvalstactiek, of liever gezegd de ont.wijkingstact.iek van Walcott stelde ook nu Louis voor problemen. Walcott be paalde zich tot. korte attaques maar trok zich onmiddellijk terug, zodra Louis de aanval zou overnemen. Daardoor moest Louis voortdurend om zijn tegenstander heendraaien, waarbij hij uiteraard wei nig risico tam. Walcott verdedigde fu rieus, maar Het het toch weinig op een slagenwisseling aankomen. Zo kon het gebeuren, dat het publiek joelde óm meer actie en dat later ook de scheids rechter de boksers daartoe c^nmaande. Walcott volhardde echter in zijn tactiek van retireren, ontwijken en in kringen ronddraiaen, terwijl Louis hem steeds volgde zonder evenwel door te zetten. In de tien ronden die aan de knock out voorafgingen, hadden beide boksers in korte slagwisselingen veel te incasseren en Louis ging zelfs één keer voor één tel SPONSEN KWASTEN BORSTELS. W. DE WITHSTR. 44 - IEL. 27513 - R'DAM WAGEHSTR 115, TEL 110156 - DEM HAAG neer. Na de tiende ronde had Louis er vijf en Walcott drie op zijn naam ge bracht. In de elfde ronde liet Louis plot seling alle voorzichtigheid varen en viel Walcott hevig aan. Om deze stormloop te kunnen doorstaan, moest Walcott daar op eveneens ten aanval tijgen. Maar Louis gaf hem nu geen kans meer. Louis ving zijn tegenstander voortreffelijk op en dreef hem onmiddellijk met een zwaar bombardement van zeer gevarieerde stoten in de touwen. Walcott moest enorm veel incasseren, totdat een rechtse op kin hem uiteindelijk vloerde. Wel stond hij op de negende tel overeind, maar prompt daarop zakte hij terug op zijn knieën en werd uitgeteld. Na de wedstrijd verklaarde Joe Louis voor de microfoon: „Vanavond heb ik definitief mijn laatste wedstrijd gebokst'' De wereldkampioen zal dus in het be houd van zijn titel in volle glorie de ring verlaten. Het eerste klasprogramma voor Zondag luidt: A.C.C.—H.C.C II. H.C.C I—P.W., H.D.V.S.HBS. Quick (N.)V.R.A., Rood en WitHaarlem. „Het Prins Bernhard Fonds is naar mijn overtuiging een onmis bare aanvulle.nde bron van kracht, zonder welke de Nederlandse cul tuur niet die hoogte kanbereiken, waarop zij kan staan. De culturele belangstelling van het Prins Bernhard Fonds reikt van bet kleinste dorp tot de grootste stad, van een bescheiden amateurgezel schap tot de rpemvolste culturele beroepsorganisatie, van de dorps bibliotheek tot de universiteit. Het Prins Bernhard Fonds kan dat doen, omdat het organisatorisch een unieke plaats inneemt in het culturele leven van Nederland, en,, indien het Nederlandse volk vol doende middelen verschaft, om handelend te kunnen optreden". Dg minister -van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen. Dr. JOS. J. GIELEN. Er is climax in de verrassingen te Wimbledon. Gisteren groeide de verras sing tot „a thrill", tot een sensatie. In een groot, vaak groots gevecht ging niemand minder dan Amerika's no .t, Parker, ten onder. Een niet-geplaatst speler, de blonde, lange Zweed Bergeiin, die men over zijn hoogtepunt heen dacht te zijn, troefde het oer-vaste spel van de Amerikaan. Won na drie uur strijd, na grote spanning, ondanks 3—5 en 30.40 in de vijfde set met: 5—7, 75, 9—7, 0—6, 10—8! Een tennis-epos. Een klassiek gevecht. Niet het overrompelende van de door lopend hamerende vaart-slagen a la Kramer en Budge en Vines, ook niet het louter-schaken en manoeuvreren, doch een mengeling van beide, zowel be rekend als intuitief, zowel opportunis tisch als strategisch. Met deze twee bases: bij Parker het pogen Bergeiin achteruit te drijven, uit het voorveld te houden door lengte, lengte en onverwachte schoten naar de zijlijnen, bij Bergeiin het zoeken naar het wijd wegdrijven van Parker naar diens backhand, dan naar voren en op de gewoonlijk diagonaal gespeelde backhand de volley in het open veld. Maar tussen die twee bedoelingen lagen duizend -schakeringen van ander spel. Parker, die drie ronden gewonnen had met verlies van slechts negen, zegge negen games in negen sets. vond opeens een tegenstander die zijn spreiding be streek, die zijn serveren pareerde. Hij kwam waarlijk achter, kwam 45 in de eerste set, kreeg se.tpunt tegen, deed het te niet met een prachtig, naaldscherp passeerschot. Won de set. onverstoorbaar onbewogen. Kwam 54 in de tweede set door een doorbraak van Bergelin's ser vice, wat beslissend leek. En verloor toén zijn eigen service door returns waarin Bergeiin heel zijn tennisziel scheen te leggen. Nog eens gebeurde dit. na 56, 57. Eén set gelijk. En ondanks sterk spel! Maar Bergeiin zette de derde set in met het verlies, van zijn service. Reactie, Kwam 13. 23. Vond zijn diepste returns en beste volleys, doorbrak de service van Parker op love! Ten tweeden male sloeg deze, forcerend, een dubbele fout.. Doch na 44 was het Parkers beurt, nu zelf meer naar voren gaande, telkens ook uitstekende, afgemeten lobs gevend, Berglin's service te winnen: 54. Dat moest de set betekenen. Zijn voor hem ongewone tactiek: naar voren gaan, werd afgestraft, driemaal, door scfcftrp passeren. Hij verloor dit. spel; 5—5 Na 7—7 was Bergeiin, onstuimig en toch beheerst, alles op alles zettend, onweer staanbaar. Na 8—7 won hij wéér de service van Parker, wéér sloeg deze op een kritiek moment 'n dubbele fout. Iets in het mechaniek van de robot was niet helemaal goed afgesteld. Twee sets tegen één voor Bergeiin. En wéér verloor deze zijn service in het eerste spel. Nog eens; 0—3. Een blijvende reactie, een ommekeer? Blijk baar voelde Bergeiin het zelf.. Hij nam zij.n lot in eigen hand en liet de set gaan, forcerend missend. Maar toen lukte zijn opvering niet.Want ten derden male zette hij met een verloren service game. En het scherpe spreiden van de als de macabere, vonnis-voltrekkende Parker werd hem te machtig. Op 5—3 kwam de Amerikaan. En matchpoint.... En hier sloeg Bergeiin met een zijner mooiste slagen de illusie weg. Parker verloor de kans, het spiel, zijn service-spel nog wel. Zelfs op hem had dit invloed. En de jonge Zweed toonde zich een groot tacticus. Hij behield bij zijn' forceren zijn beheersing, kwam op 6-=-5, 6—6, 7—7, Aan gene zijde van het ijzeren gordijn (Van een bijzondere correspondent). Een paar dagen geleden stond ik in de modder van datgene, wat men in eert dorp in Oust-Hongarije een straat noemt. De regen gutste in weldadige overvloed over de kleine akkers der nieuwe Hongaarse boeren. Een paar kilometers verder zag ik grauw en wazig de bergruggen van de Karpathen opstijgen. Dat was de grens der Sovjet-Unie. Vandaar kwam de zwarte avond over het land stolpen, voor dc ^boeren een alledaagse werkelijkheid, voor ons tegelijk een sombere symboliek. Maar de avond was niet alleen zwart, hij veegde nat en zoel over de vette aarde. Dit was de symboliek voor de boeren, die alles goud noemden wat in striemende vlagen reeds dagenlang over de bergkammen werd gestuwd. Dit gaf hun voor he.l eerst sedert drie jaren een hoopvolle verwachting voor hun kleine landerijen, gesneden uit de onafzienbare velden der onder de 'Russische tanks vermorzelde latifundien. w Weerverwaehting. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Zondagavond. Zwaar bewolkt met tijdelijk enige j J regen of motregen en later, voorname. lijk aan de kust, enkele tijdelijke op- S klaringen. Matige, later vooral langs S de Waddenzee nu en dan krachtige wind tussen Zuid-West. en West. Wei- l l nig verandering in temperatuur. i J J 27 Juni. Zon op 4.21 uur, onder 21.04 t j uur; Maan op 0.24 uur. onder 10.13 uur 28 Juni. Zon op 4.22 uur, onder 21.04 uur; Maan op 0.34 uur. onder 11.24 uur De heren Joekes, Logemann en Meye- rink reizen heden naar Djokja. waar zij tot. Maandag zullen vertoeven. Eveneens reizen de heren Critchley _en Herremans en nog enige leden hunner delegaties naar Djokja. De leden van de groep van negen mannen gaan naar Djokja ter oriëntatie, de anderen ter bijwoning van het huwelijk van Pakoe Alam's zuster. Wij spraken de leidende boeren van het dorp. ees in getal. Gebruinde en geharde typen, die men het aan kon zien, dat hun hele leven slechts zwoegen in uitzichtloze armoede was ge weest. Vijf hunner verklaarden trots communist te zijn, zit waren alle katholiek en een hunner was lid van het kerkbestuur. Hun begrip van communisme was gevangen in de nauwe grSnzen van hun akkers, die zij nu drie jaren met hun zweet bevruchtten en die voor het eerst een belofte brachten. In andere dorpen hadden wij 's middags kleine processies zien trekken, waarin jonge mannen en vrouwen liederen zongen met de kracht en de melancholie die uit een zigeunerviool bruisen. In de gitzwarte avond belandden wij in Sarospatak, een kleine provinciestad, die haar naam „Modderige Beek" met ere bleek te dragen. wi) waren er gasten van de gereformeerde hoge school en zagen er gereformeerde professoren gearmd met. communistische regerings-vertegen- woordigers volksdansen uitvoeren. Waarom blijven zulke kleine ervaringen de diepste indrukken van een lange studiereis? Wat zeggen de uit de as herrezen, helverlichte boule vards van Budapest en de van szardasklanken tintelende tuinen dier stad? Wat, het bonte zorg loze strandleven aan de Moldau bij Praag? Voor mij zeggen zij dit; dat het uiterliik-van het leven aan gene zijde van het ijzeren gordijn heel anders is als men zich aan deze zjlde gewoonlijk voorstelt. Zij zeggen, dat de brede onpolitieke massa zich gemakkelijker schikt naar nieuwe piolitieke verhoudingen dan wij doorgaans ge neigd zijn aan te nemen. De politiek is in deze landen een zaak van de upper ten, zij is dat steeds geweest en de overheersing der commu nistische partijen heeft daar niets aan veranderd. De communisten zijn hier de nieuwe elite, zij scholen hun nieuwe kaders en vervuilen deze met een verbeten felheid en met de heilige in tentie, alles wat een potentieel tegenwicht kan vormen, meedogenloos uit te roeien. Wat er nog leeft aan oppositionele machten is niet meer dan een vormeloze en machteloze massa, die ineen zal schrompelen naarmate het de communistische leiders zal gelukken, de materiële condities te verbeteren of minstens de suggestie van ean verbetering te wekken. Wat er in deze dagen in Hongarije op het gebied van de nationalisatie der scholen ge beurt, kan in deze als een klassiek voorbeeld gelden. Terwyi tachtig procent der bevolking de nationalisatie niet wenst, kan de regering zo goed als ongehinderd haar wil doordryven. De vormloze massa reageert nanweiyks, de eenling zet zyn handtekening op een commu nistische petitionnement, zodra het hem ge vraagd wordt. Er is geen twijfel, of net volk zal zich schikken naar deze communistische nens, zoals naar honderd wensen voordien en honderd wensen, die nog komen gaan. Het vindt steeds meer Idealistische en energieke werkers onder de communistische elite, die ;,zo kwaad niet" of zelfs charmante kerels zijn. Tenslotte pretenderen de nieuwe leiders der volksdemocratieën gebroken te hebben met historische „belastingen" van de arbeidende massa. Als bun materiële plannen slagen, zul len zij ook in deze geloof vinden by velen dergenen, die thans stuurloos dryven tussen het voorgoed gebroken verleden en de nog niet aanvaarde toekomst. Bij de overweldigende indruk, die gemaakt wordt door de wijze, waarop in deze volks democratieën dat wat wy in 't Westen als demo cratische vormen betrachten systematisch wordt vermorzeld, loopt men misschien Jiet risico, voorbij te zien aan het constructieve werk, dat hier met koortsachtige activiteit wordt verricht. Dit Hongarije is wellicht het sterkste voorbeeld van de kracht, die een doelbewuste en van een concreet plan bezielde regering kan los slaan. Dit land, historisch achter in zijn ontwikkeling en zwak in zijn feodale structuur, behoorde aan het einde van de oorlog tot de meest gedesorgani seerde delen van Europa. De hoofdstad, zenuw centrum van het geheel en samenbundeling van het grootste deel der industrie, was in een beleg van twee maanden en door félle straatgevechten, verwoest. Het weinige, wat door de Duitse be zetting intact was gelaten, werd door de triomferende Slavische legers uit het land go dragen. Er waren practisch geen spoorwegen meer over en een over het platteland vegende revolutie had hier de dingen volkomen uit elkaar gerukt. Onervaren landarbeiders moesten zon der hulpmiddelen de nieuwe oogsten gaan win nen. Drie jaren van catastrofale droogte vorm den een nieuwe zware belasting. Van buiten landse hulp was het land verstoken en deze be perkte zich practisch tot de levering van leger- vrachtwagens uit de Amerikaanse surplus property. Integendeel moet het land het,derde deel van zijn budget offeren voor herstel betalingen. Wanneer men thans in Hongarije rond zwerft, komt men er nauwelijks toe aan deze omstandig heden terug te denlten. In de meeste delen van Budapest zijn de oorlogsverminkingen niet meer terug te vinden. Men staat verbaasd over het levensrhythme, dat men alom ontmoet en dat zich dwars door alle politieke hindernissen een weg baant. Men vindt het 'nieuwe tempo weer spiegeld in de eethuizen en in de fabrieken en ook in de grotendeels met nieuwe mensen be volkte ministeries, waar men dra ontdekt in vele functionarissen van het nieuwe regiem uitsteken de technische en organisatorische krachten te ontmoeten. Men vindt het voorts, en dat is belangrijker dan ai het andere, zeer nauwkeurig terug in de statistieken der productie Met een ten dele door de Russen gedemonteerd Industrieel, apparaat en met zes procent der fabrieken in handen der „bevrijders", heeft de productie in de voornaam ste takken van bedrijf het vooroorlogse peil reeds overtroffen. Het ziet er naar uit, dat de communistische auteurs van het eerste drie jarenplan gelijk zullen krijgen met hun belofte, het algemene industriepeii in 1950 tot 30 pet boven het vooroorlogse te zullen opvoeren. Zij hebben omvangrijke plannen voor het delven van de grote reserves aan kolen, die het land nog bezit, zij zullen binnen tien jaar zestig procenl van het Hongaarse platteland, dat nog van elec- trische energie verstokerf is, met nieuwe kracht centrales bezaaien, zij zuilen in hetzelfde tijds bestek omvangrijke irrigatiewerken aanleggen, die het land tot een grote rijstproducent zullen maken, zij gooien zonder aarzeling voor honderd ongunstige factoren hun gehele landbouwsysteem om, zij zinnen op de aanleg van katoenplantages. Hoevëel moeilijkheden en hoeveel ontberin gen voor de bevolking men ook ontmoet, men kan hier niet aan de indruk ontkomen, dat dit land op weg is in economische zin snel bergop te gaan. In Polen hebben wij reeds veel vroeger hetzelfde ontwaken van gen nieuw levenstempo gezien. Reizigers uit Joegoslavië spreken over de machtige fabrieken, die daar als paddestoelen verryzen. Er is, menen wy reden te over om dwars door het volks- democratiseh waas deze economische ont wikkeling zeer scherp te volgen. Dit springt te meer in het oog wanneer men de koortsachtige inspanningen van Oost-Europa stelt tegenover de verstarring van het leven in de drager van het West-Europese potentieel: West-Duitsland. Dit deel van Duitsland ligt aan deze zijde van het befaamde gordijn, doch pr heerst meer vertwijfeling, meer apathie, meer wanhoop en meer passief verzet dan in alle lan den achter het gordijn tezamen. Het is de Buiten landse Kroniek, die wij vorige week in dit blad lazen, waarin op de noodzaak van een gewijz'gs inzicht in de ontwikkeling van de zaken m West-Duitsland werd geduid, die ons aanleiding gaf op deze veelbetekenende tegenstellingen te wijzen. Wy kunnen in dit deel van Europa, terwyi in het Oosten nieuwe krachten ontluiken, ons leven niet laten verstarren ln vrees voor de fictie van een toekomstige Duitse agressie Wie de verslagen en verstompte steden van West-Duitsland kent, weet al te goed, hoe weinig actueel deze vrees genoemd mag wor den en hoe veel groter de gevaren zyn, <tie kunnen ontstaan by een verder voortwoekeren van de maatschappeiyke ontbinding over onze grenzen. 88, 98. Kwam op match-point, dwong Parker tot scherp passeren, doch het machaniek was ontregeld en Parker miste de' kans: 108. Hier werd een tennislevensdoei ver nietigd. En prachtig-sportief gedragen! Natuurlijk verloor mevr. Blaisse van de grote mevr. Dupont-Osborn: 2fi ,maai!.ZIJ. heeft fris en gedurfd ge speeld, zelfs in het voorveld.' At. hoe backhand werd bestookt! MeJ. Couquerque en rnej. Weivers S^ennmeti-2-6 2~* ten "«Ier tegen rnej Quertier en mej. Gannon, sins histoire, twee verschillende generaties En waarlijk wonnen Van Meegeren en Coen ten tweeden male, weer van een middenklasse-paar. Masneil en Tuckett 5 7, 6—4, 63, 6—4 iVIaar mi tegen Mottram en Sturgess! Heren-enkelspel, vierde ronde: Berge- n«w. slaat Parker (Am> 5—7, 7—3 nTr' AA 1P~?: Mulloy (Am.) si. Har- per (AustrJ 75, 6—0, 64; Brown (Am.) si. Bose (Ind) 46, 86, 64, Dames-enkelspel, eerste ronde: mevr -Terwï^t r*2 mevr' Blai?se (svi .i mevr. Landry (Fr) sl. mevr. Tuckey (Eng.) 6—1, Heren-dubbelspel. tweede ronde: Brown en Mulloy (Am.) slaan Misra en Sahwney (Ind.) 6—1, 5-7, 4-6, 7-5, 6—3, Bromwtcn en Sedgman (Austr.) slaan Drobny en Cernik 6—2, 4—6 6—7 61. In de tweede ronde van de eerste race aer T.T.-wedstrijden, die in de 350 cc- klasse waarmede de T.T. Zaterdagmor- gen aanving, is de Finse motorrijder Goesta Loennfors, die op A.J.S. reed. in een haarspeldbocht met volle vaart tegen de stroowand gereden. Hij kwam ten val en de dicht achter hem rijdende Frans man, Marcel Perrin, kon niet meer voor- korfien, dat hij met zijn Velocette over hem heen reed. Zwaar gewond werd de Finse rijder naar het ziekenhuis te As sen overgebracht, maar tijdens het trans port is Loennfors bezweken. Perrin maakte eveneens een buitelang. doch kwam er met lichte verwondingen af. Zijn machine was echter zwaar becha- digd, zodat hij de strijd moest staken. Op de in gewone omstandigheden reeds bijzonder gevaarlijke Zuiderzee straatweg tussen Nunspeet en Zwolle, heeft het extra drukke T.T.-verkeer Vrij dagavond onder de gemeente Doornspijk een ernstig ongeluk veroorzaakt. De mo torrijder A. G. uit Rotterdam, reeds met zijn verloofde als duopassagiere in de richting Zwolle. Een hem tegemoetko mende trailer, welke juist bij een pomp station benzine had geladen, schijnt even op de verkeerde helft van de'weg gere den te hebben. De motorrijder wilde stoppen, maar een achter hem rijdende personenauto reed tegen hem op, met het gevolg, dat de motor tussen de tractor en aanhangwagen terecht kwam. De gevol gen waren zeer etnstig. De duopassagiere verloor het leven en de heer A. G. werd zeer zwaar gewond. Gisteravond meldde onze speciale ver slaggever uit Assen dat de Italianen Cle- mencich en Léoni in de 125 cc. klasse niet zullen starten. Artie Bell, de Engelse winnaar in de 500 cc klasse van het vo rig jaar. rijdt ook mee in de 350 cc klas se met Norton. De Nederlander L. Si mons komt ook uit in de 350 en 500 cc. klasse. Bij de training op Vrijdagmiddag is een van de vier Gilera's. de zware 4 cyl. mo toren der Italianen, stuk gereden. Was het. de eerste dag aan de Engelsen om verheugd te zijn een goed bow ling wicket dat de spin scherp aan nam, een Bradman (381 verre van in vorm en een bowler Bedser, die in top vorm was. waardoor het dag-resultaat, 258 voor 1 (Morris 105) verkaard is, de tweede dag was de dag der Australiërs wier staart-bats zo van zich afbeten dat de eindscore nog 350 werd. En toen trok de Australische bowlerij van leer. Lindwall bowlde perfect en zo snel als Engeland sedert Larwood niet. aan schouwde. Van de top-wickets boden slechts Compton 53 en Yardley 44 be hoorlijk weerstand en op een perfect batting-wicket kon Engeland het met verder brengen dan 207 voor 9. Was bij de Engelsen Bedser met, 4 voor 100 de beste bowler. Lindwall bracht het tot 4 voor 66, terwijl ook Johnston met 3 voor 59 lang geen slecht figuur maakt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 3