MEDEZEGGENSCHAP van WERKNEMERS Het wetsontwerp op publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie Trouw aanéén Stormhoek Noodtoestand afgekondigd Engeland JAPAN werd lievig geteisterd Politieke explosie in De communist Tito te Moskou Oosten in ongenade Hitlers fantasie-auto naar Amerika r in DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Instelling product- en bedrijfschappen bij afzonderlijke wet V. 19' Orde in het rechtsleven 'N J In de Koninklijke proclamatie DE PATRONES DER DIENSTBODEN VLOEDGOLVEN EN AARDBEVING Wegens haatdragende houding,r tegenover Rusland PROTESTBRIEVEN BIJ HONDERDEN Vrede en welvaart"! Tsjechisch vliegtuig in Frankrijk geland 70ste JAARGANG DINSDAG 29 JUNI 1948 No- 20657 Bij de Tweede Kamer is thans ingediend het reeds verleden week aangekondigde wetsontwerp op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Het ontwerp is ondertekend door alle ministers en is vergezeld van het rapport der commissie- Van der Ven, in welk rapport de commissie er haar leed wezen over uitspreekt dat, tengevolge van het complexe karakter van het vraagstuk, haar werkzaamheden langer tijd hebben gevergd, dan in haar bedoeling en die van de regering heeft gelegen. INSTELLING VAN EEN SOC.- ECONOMISCHE RAAD I» VORMING VAN OPENBARE LICHAMEN HELICOPTèRE MAAKTE NOODLANDING -- Stoffelijk overschot der H. Zita nog gaaf VERKLARING VAN ROEM WELTERGEWICHTEN ROERGANGER Ontelbaar veel doden, gewonden en vermisten Cominform adviseert de Joego- Slaven, zich nieuwe leiders te kiezen KERK EN STAAT IN HONGARIJE Men vreest voor algehele breuk 20 CHINESE KATHOLIEKEN GESTENIGD EXPOSITIE VOOR EEN GOED DOEL PROF. ROMME TERUG UIT INDONESIË GELDIGHEIDSDUUR BOTER BONNEN VELENGD DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaer- straat 1. Telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwartaal, f 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden t 1.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bi» vooruitbetaling. Reeds geruime tijd voor de tweede wereldoorlog werd het ia brede kringen meer en meer duidelijk, dat de diepgaan de veranderingen in de gang van de voortbrenging en verdeling der stoffe lijke welvaart aanpassing vereisten van de organisatorische vormen, waarin zich het proces van de welvaartsverzorging voltrekt. Vrijwel algemeen werd ingezien, dat zij ongelijk hebben, die menen, dat een maximale volkswelvaart wordt bereikt,, indien het sociaal-economische leven aan zich zelf wordt overgelaten De regering is er zich eveneens bij voortduring van bewust, dat niet' slechts onvoldoende ordening schade berokkent aan de welvaartsverzorging, maar dat evenzeer ondoelmatige ordening een be letsel kan zijn voor het bereiken van een maximale volkswelvaart. Bij de opstel ling v%n het onderhavige ontwerp van wet heeft zij dan ook de bedoeling gehad de mogelijkheid te openen tot een doel matige ordening van het maatschappe- tijk-economische leven, waarbij ruimte wordt gelaten om op realistische wijze recht te doen aan het verschil in om standigheden en het verschil in rijpheid der geesten, zoals dit nu eenmaal in de onderscheiden sectoren van het sociaal- economische leven wordt aangetroffen. Bij de opstelling van dit ontwerp van wet is uitgegaan van de gedachte, dat men aan een lager orgaan dient over te laten, wat dit evengoed of beter kan doen dan een hoger orgaan. Voor de oorlog was een belangrijke strijdvraag met betrekking tot de sociaal- economische ordening of deze ordening wil zij vruchtbaar, d w.z. doelmatig zijn dient te groeien „van onder op" of wel door de centrale overheid moet worden opgelegd. Deze strijdvraag blijkt ook thans bij de discussie rond het probleem der publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie nog niets aan belangrijkheid te hebben ingeboet De regering heeft er naar gestreefd in het onderhavige, ontwerp van wet beide opvattingen met elkander te verzoenen, overtuigd als zij er van is, dat de zwak heid van ieder der beide standpunten is gelegen in de eenzijdigheid. Het ware onjuist, indien het thans aan geboden ontwerp van wet, dat het karak ter draagt van een raamwet, een star schema zou verschaffen, dat. in de zeer verschillende sectoren van het econo misch leven op eenvormige wijze zou moeten worden toegepast Dit ontwerp voorziet dan ook slechts in de instelling van een algemene be drijfsorganisatie met als bestuur een so ciaal-economische raad, terwijl de instel ling van productschappen, hoofdbedrijf schappen en bedrijfschappen aan de wet is overgelaten Uit de zelfstandigheid der ontworpen publiekrechtelijke bedrijfsorganisaties vloeit voort, dat de zelfwerkzaamheid der bedrijfsgenoten in deze lichamen zoveel mogelijk tot ontwikkeling moet komen. VS v De helicoptère, gestationneerd op Ypenburg, moest gisteren een nood landing maken bij Nootdorp, De drie schroefbladen werden daarbij vernield De Duitse bezetting liet niet alleen de Nederlandse economie, on ze staatsfinanciën, onze bedrijven, onze landerijen en ons verkeerswezen, maar ook ons hele rechtsleven in een chaoti sche verwarring achter. Vijf jaren lang hadden onze staatsinstellingen niet ge- functionneerd, vijf jaren lang hadden landverraad en collaboratie vrij spel en Landverraad en «collabora tie zijn welis waar nog niet geheel geli quideerd, maar er zijn te dezen aanzien toch zeer belangrijke vorderingen ge maakt. De zuivering van het overheids personeel is practisch voltqoid. In het bedrijfsleven hebben enkele zuiverings raden hun taak reeds beëindigd, ter wijl de nog resterende ter afdoening hoopte zich de verontwaardiging tegen van een aantal nog lopende gevallen de ongestrafte bedrijvers dezer wanda den op; vijf jaren lang zag ons volk zich gedwongen om in zijn illegale organisa ties de eigen richting ter hand te nemen, zichzelf recht te verschaffen. De gren zen tussen recht en onrecht waren ver vaagd; vinnige tegenstellingen leefden in de boezem van ons volk over de be grippen „goed" en „fout" in de waar dering van het gedrag der landgenoten in bezettingstijd. Het valt niet te ontkennen, dat ge durende de jaren, die sinds de bevrij ding verstreken, deze chaos zo goed als volledig werd overwonnen. Het optreden van het kabinet-Beel vormde reeds het eerste gevolg van het herstel der grond- wettelijke verhou dingen. De op dracht van dr. Beel immers sproot voort uit de samen stelling van het eerste, langs nor male weg gekozen en met normale be voegdheden uitgeruste parlement na de bevrijding. Reeds aanstonds heeft de formateur zich doen kennen als een man, die de goede constitutionele verhoudingen angstvallig in acht nam. Tijdens de formatie bood hij de scherpste weer stand tegen iedere poging om verant woordelijkheden op de verkeerde plaats te leggen en wat op dit punt mogelijk aan anderen verweten kan worden aan hém niets. De dingen, die hem wor den verweten zijn gebrek aan mede deelzaamheid aan de pers bijvoorbeeld spruiten in wezen voort uit zijn nauwgezet constitutioneel geweten, dat geen mededeling toelaat vooraleer het door wet of beleid gevorderd ovérleg is beëindigd of vooraleer de grondwette lijke vertegenwoordiging des volks, het parlement, is ingelicht. in een zuiveringsraad zijn samenge trokken. Het probleem der berech ting van de politieke delinquenten, dat bij het optreden van het kabinet Beel als haast onoplosbaar leek, is door een vereenvoudiging van de pro cedure vrijwel tot een definitieve liquidatie gebracht. Twee jaren geleden zaten er nog 70.000 mensen in de kam pen, terwijl het normale aantal gevan genen in Nederland voor gewone de licten nog geen 10.000 bedraagt. Het aan tal politieke delinquenten dat nog van zijn vrijheid is beroofd bedraagt nog wel enige duizenden meer dan het aan tal gewone gevangenen, maar de dis proportie van twee jaar geleden is ge heel verdwenen. Het aantal der nog niet berechten onder hen is dermate gering dat met de overdracht van de politieke berechting uit de handen van de bij zondere, daartoe in het leven geroepen organen naar de normale recht spraak reeds kan worden begonnen Naar mate dit alles vorderde is de rust in het land ook toegenomen. Af en toe doen zich nog wel gevallen voor waarin opschudding ontstaat over een al te clemente houding van de rechtspre kende organen in bepaalde gevallen, 'over het algemeen echter zijn de scher pe tegenstellingen die twee jaar geleden nog fel oplaaiden afgesleten en is de gerustheidwekkende overtuiging terug gekeerd, dat geleidelijk aan de rechts staat weer is hersteld. Er is geen sprake van dat het regeringsbeleid in het ver leden de rechtsstaat niet zou hebben willen herstellen; er is dus ook geen enkele aanleiding om het herstel van de rechtsstaat tot inzet te maken van een politieke campagne, die de katho lieken tracht te verdelen. Wat dat be treft kunnen zij blijven wat zij in de af gelopen twee jaren Waren: TROUW AANEEN da, het zoveel mogelijk instituties „van het bedrijfsleven zelve" dienen te zijn. De onmisbare afhankelijkheid van het algemeen belang brengt echter mede, dat waarborgen dienen te worden geschapen ten einde te voorkomen, dat de bepalin gen van artikel 2 (dienen van het be drijfsleven) en. artikel 71 (gemeenschap pelijk belang van ondernemingen en per sonen) van het ontwerp van wet tot een zinledige phrase worden Deze waarbor gen nu zullen sterker moeten zijn naar mate het gebied, door een publiekrech telijke bedrijfsorganisatie omvat, met be trekking tot het algemeen belang, van groter gewicht is. Het is om deze reden, dat de benoeming van de voorzitter van een productschap bij de Kroon is gelegd, terwijl de voorzitters der bedrijfschap pen worden benoemd door de besturen van deze lichamen. Om dezelfde reden is bepaald, dat de voorzitter van de sociaal-economische raad door de Kroon wordt benoemd, ter wijl ten hoogste een derde van het to tale aantal leden van de raad eveneens door de kroon kan worden benoemd Ook het recht van de Kroon tot ver nietiging en schorsing van verordenin gen der bedrijfsorganisaties moet wor den gezien als rechtstreeks gevolg van de afhankelijkheid van het zelfstandig doel dezer lichamen van het algemeen belang. Met opzet heeft de regering geen op somming gegeven van de onderwerpen, die door de productschappen, hoofd bedrijfsschappen en bedrijfsschappen kunnen worden geregeld. Deze licha men zullen immers telkens bij afzonder lijke wet woxden ingesteld. Naarmate de ontwikkeling voortschrijdt, zal eer, helderder inzicht worden verkregen in de taken, die, gegeven de dan geldende omstandigheden, met succes aan deze lichamen kunnen worden opgedragen- Met uitzondering van de algemene oedrijfsorganisatie, die reeds bij de thans besproken wet zelf wordt inge steld, worden de nieuwe lichamen in de opzet van het ontwerp bij afzonderlijke wet in het leven geroepen. De voorbe reiding van deze instellingswetten ts zo veel mogelijk beantwoord aan de wen sen, die in dit opzicht in brede krin gen van de bedrijfsgenoten worden ge koesterd en bij voorkeur voortbouwt op datgene, wat uit samenwerking op vrij willige basis is gegroeid. Voorzieningen zijn getroffen om een soepele omvorming van reeds bestaande 'ichamen en organen, zoals de bedrijf schappen op het gebied der voedsel- norziening, de bedrpfsraden en de mijn. .ndustrieraad mogelijk te maken en de g. organisatie-Woltersom geleidelijk op te heffen. Het ontwerp voorziet in de mogelijk heid van instelling van product-, be- Irijf- en hoofdbedrijfschappen Bedrijf- en hoofdbedrijfschappen zijn horizon taal, d.w.z. naar bedrijfstakken en sa menvattingen daarvan, productschappen verticaal, dit is naar bedrijfskolommen opgebouwde organisaties. In het algemeen zullen bedrijfschap pen. met bevoegdheden op economisch en op sociaal terrein, wel het eerst tot stand komen. Waar nodig zullen deze Kunnen worden overkoepeld door hoofd bedrijfschappen. In de besturen van de bednjfschap- >en en hoofdbedrijfschappen zijn onder nemers en werknemers paritair verte genwoordigd Denkbaar is echter, dat voor bedrijfschappen met een in hoofd zaak economische taak op grond van de in de bedrijfstak bestaande verhou dingen en omstandigheden aan een andere samenstelling de voorkeur wordt gegeven In dit verband valt b.v. te, den ken aan bedrijfschappen op het gebied van de «handel, het bankwezen, het ver zekeringswezen en op sommige terrei nen van het ambacht. De instellingswet zal hier zo nodig van de pariteit kun nen afwijken. De aanvaarding van de medeverant woordelijkheid van de werknemers voor de economische gang van zaken brengt echter mede. dat ook in besturen van bedrijfschappen, als hierbedoeld, de werknemers, zij het niet noodzakelijker wijze op paritaire basis, zitting hebben. Uit de toekenning aan de werknemers van medezeggenschap, ook op econo misch gebied, vloeit verder voort, dat deze ook in het bestuur van het pro ductschap, zij het ook hier niet nood zakelijkerwijze op paritaire basis, die nen te zijn vertegenwoordigd. Openbaar lichaam voor bedrijfs leven in het algemeen Bij de onderhavige wet wordt inge steld een openbaar lichaam voor het bedrijfsleven in het algemeen, algemene bedrijfsorganisatie geheten, waarvan het bestuur is genaamd: Sociaal-Econo mische Raad. Hiermede wordt uitvoering gegeven aan artikel 152 van de Grond wet, dat, behalve de instelling van openbare lichamen voor bepaalde tak ken van bedrijf, instelling van een open baar lichaam voor het bedrijfsleven m het algemeen mogelijk maakt. In het bij het voorontwerp van wet op de bedrijfschappen gevoegde begelei dend schrijven sprak de toenmalige mi nister van handel en nijverheid uit, dat hij de Sociaal-Economische Raad voor namelijk zag als adviesorgaan van de regering voor alle algemene vraagstuk ken van sociaal-economisch beleid. Met de hierin tot uiting komende gedachte, dat voor het treffen van algemene re gelingen op sociaal en economisch ter rein de centrale overheid als regel de aangewezen instantie is en dat voor de Sociaal-Economische Raad derhalve hier geen belangrijke taak kan zijn wegge legd, anders dan een adviserende, kan de regering instemmen, al meent zij. dat met name op organisatorisch gebied een mogelijkheid tot het zelfstandig treffen van regelingen $oor de Sociaal-Econo mische Raad moet worden opengehou den. De benoeming van ten minste twee derden van de leden van de Sociaal- Economische Raad geschiedt door re presentatieve organisaties van onderne mers en van werknemers. De overige leden worden door de Kroon benoemd. Het aantal leden benoemd door organi saties van ondernemers is even groot als dat, benoemd door organisaties van werknemers. In hét ontwerp wordt aan de betrok ken ministers de bevoegdheid toege kend de vergaderingen van de Sociaal- Economische Raad en zijn commissies bij te wonen en door door hen aan te wij zen ambtenaren te doen bijwonen. De regering' acht het niet noodzake tijk om zoals de commissie-Van der Ven heeft voorgesteld dwingend voor te schrijven, dat de Sociaal-Economische Raad bij zijn werkzaamhedsi op sociaal gebied steeds de Stichting van de Ar beid zai inschakelen. Adviserende taak van Sociaal- Economische Raad Het ontwerp wijst de Sociaal-Economi sche Raad niet alleen aan als hoogste be stuursorgaan van de Algemene Bedrijfs organisatie, doch krachtens artikel 80 van de grpndwet ook als vast college van advies aan de regering voor sociale en economische aangelegenheden. In deze adviserende functie is de Sociaal- Economische Raad geen orgaan van de algemene bedrijfsorganisatie, doch van de staat. Volgens het ontwerp zijn de door de Kroon aan te wijzen ministers verplicht over alle belangrijke door hen voorgenomen maatregelen op sociaal en economisch gebied het advies van de Sociaal-Economische Raad in te winnen. Gisterenmiddag omstreeks half vier werd de helicoptère van de Stichting Hefschroefvliegtuigen bij Nootdorp door een motorstoring gedwongen te landen Er werd een landingsterrein uitgezocht. Bi.i het aan de grond komen kantelde het hefschroefvliegtuig, waarbij de rotor bladen werden beschadigd. De drie in zittenden, onder wie de piloot, de heer E. Senger. kwamen ongedeerd uit het toestel. s Een kijkje op het tverk aan het circuit van Zandvoort; op deze weg, temidden van de duinen gelegen en ongeveer 41/» km. lang, wordt op Augustus de eerste internationale auto-race in ons land gehouden. In tegenwoordigheid van de kroon raad heeft de Engelse koning te Edin burgh een proclamatie ondertekend, waarbij bekend wordt gemaakt, dat de noodtoestand in Groot-Brittannië is NRgekondigd als gevolg van het zich uitbreiden der havenarbeidersstaking. De wet op de noodtoestand verleent de regering verstrekkende bevoegdhe den, echter niet het recht tot het instel len van industriële arbeidsplicht. Ook maakt de wet geen inbreuk op het stakingsrecht of 't recht met vreedzame middelen staking te propageren. Overtreding van de wet kan na ge rechtelijk proces drie maanden ge vangenisstraf en/of een boete van dui zend pond tot gevolg hebben. De wet treedt in werking, indien aan di- koning is medegedeeld, dat er een situatie bestaat, die het volksbestaan in gevaar brengt door een uitgebreide on derbreking van de bevoorrading of de distributie van water, brandstof en licht. Zonder toestemming van het parlement mag de wet slechts één week toegepast worden. De laatste maal, dat in Engeland de noodtoestand werd afgekondigd, was bij een algemene staking in 1-926. De auto riteiten kregen toen de bevoegdheid, alle essentiële productiemiddelen, alsook het vervoer;Taver' te hémen. Lord Salisbury; leider van de oppo sitie in het hogerhuis. heeft verklaard, dat de regering bij de te nemen maat regelen van de steun der oppositie ver zekerd kan zijn. In het lagerhuis deelde premier Attlee gistermiddag mede, dat de noodmaatre- Naai uit Lucca (Italië) wordt ge meld, is op 4 Juni j.l., in tegenwoordig heid van mgr. Torini, aartsiisscho van Lucca, opnieuw een graf geopend van de II. Zita, wier stoffelijk overschot nog steeds gaaf bevonden werd. In het graf vond men gelijkluidende verklaringen, daterend van 1821 1841 en 1878, Mgr. Torini heeft er de ,-ijne a~n toegevoegd. De H. Zita leefdi -an 1210 tot 1272. Te Lucca was zij meer dan 50 jaar dienstbode bij dezelfde familie en wist in deze functie tot zulk een volmaakt heid te komen, dat zij patrones der dienstboden is geworde gelen binnen 48 uur getroffen zouden worden, Volgens officiële cijfers zijn nog steeds 19.040 Londense havenarbeiders in sta king. Ruim 1100 militairen zijn begon nen met het lossen van vlees uit drie schepen. Te Liverpool eif Birkenhead staken bijna 10.000 havenarbeiders. Te Glasgow en Huil zijn de havenarbeiders gisteren op hun werk verschenen. Gisteravond deed Attlee via de ra dio een nieuw beroep op de havenar beiders om liet werk te hervatten. Naar aanleiding hiervan hebben de havenarbeiders van Southampton be sloten, niet mede te staken. In plaats daarvan drongen zij er bij hun Lon dense collega's op aan ,dat dezen hun werk weer zouden opnemen. Mohammed Roem, voorzitter der repu blikeinse elegatie, heeft verklaard, dat zijn delegatie geen andere weg ziet om de besprekingen voort te zetten dan die van rechtstreekse discussies over de Australisch-Amerikaanse, voorstellen. Honderdduizend ogen hebben het zien. gebeuren In de elfde ronde roffelden Louis' vuisten op Walcott's kaken en de brown bomber" gaf zich uiteindelijk voor het ejsrst in de partij met een mach tige rechtse. Even stilte en toen was het gebeurd. De titel bleef behouden voor een wereldkampioen, die in een vorige partij op zijn retour scheen te zijn. Ver betenheid en één moment losbarstende vechtlust brachten hem echter eek dit keer weer de zege. Millioenen ogen kunnen 't zien gebeu ren Op de slaapzaal van onze jongeren organisaties snurken ze ijverig naast elkaar. De dekens deinen in een rustig rhythme op en neer en op de vele ge zichten ligt een lachje van een prettige droom, die ze hebben. Drie maanden terug de datum der verkiezingen stond amper vast is op deze plaats eens ge wezen op de noodzaak van actie. Met roerende eenstemmigheid is toen „Ja" geknikt en.... is men fluks in bed ge kropen. De dekens deinen al drie maan den, de dekens deinen over een week nog en als het niet al te erg tegenloopt, zal de rust op de slaapzaal nog wel wat jaartjes aanhouden. Mijn twee ogen hebben het gelezen. „Wij ouderen dienen aan de jeugd, die door de oorlog zo heeft geleden en aan wie de haar toekomende zorgeloze en zonnige jaren zo somber zijn voorbijge gaan, haar idealen terug te geven. De ongewisse toekomst, welke de jeugd aangrijnst, verlamt haar energie. Wij die nen haar warme verlangens naar een goede positie, een eigen huis en een gaaf. gezond gezin te verwezenlijken. Wij dienen voor de jeugd»te strijden".' Aldus in „Actie", het blad van de heer Weiter. Rafel' deze woorden eens uit elkaar en dan staat er: „Och arme jongetjes, heb ben jullie zo erg voor je broekjes gehad in de oorlog? Foei! Stil maar, laat mij dat nu eens voor je opknappen. Geen won der, zieltjes, dat het laatste restje fut uit je is. Hier, neem een paar zuurtjes en laat de rest maar aan mij over Tja, geestelijke ondervoeding doet het gewicht teruglopen en van al die zwaar, gewichten, gehard in vijf bittere oor logsjaren. zijn de meesten alweer een klasse minder geworden, welter-gewieh- ten! Zo doorgaan en dan is de ring bin nenkort helemaal taboe. Dan valt er niets meer te vechten, maar zal moeten worden afgewacht, hoe de laatste voor vechters, de kerels mét durf en pit, moe derziel alleen worden uitgeslagen. Nóg ligt er een dikke week tussen ons en de verkiezingen, nóg kunnen we ons aan een geforceerde training onderwer pen Vooruit, onder die dekens vandaan en de tanden op elkaar Zwaargewichten gevraagd en met verbetenheid Knokken Voor Plusstemmen. Gistermiddag hebben hevige aard- bevingen de kuststreek Midden-Japan geteisterd, waardoor duizenden personen werden gedood en gewond en tien duizenden huizen werden verwoest. Ge weldige vloedgolven volgden op de bevingen, die verschillende plaatsen in Midden-Japan met de grond gelijk ge maakt hebben. Volgens de jongste schat tingen zou het aantal doden, gewonden en vermisten 30.000 bedragen, terwijl minstens 100.000 personen dakloos zijn geworden. In de 200.000 zielen tellende stad Kana- zawaontstonden hevige branden en de Ue Tsjechoslowaakse communistische partij heeft in een communiqué ver klaard, dat het informatiebureau der communistische partijen (cominform) in de tweede helft van Juni in Roe menië een conferentie heeft gehouden, waarop afgevaardigden uit Bulgarije. Roemenië, Hongarije, Polen, de Sov jet-Unie, Frankrijk, Tsjechoslowakije en Italië aanwezig waren. Op deze vergadering is de positie der Joegoslavische communistische partij besproken en op initiatief van de Russen is eenparig een resolntie aan genomen, waarin de politiek van de Joegoslavische communisten wordt af gekeurd, „Inzonderheid de politieke vergissingen van de kameraden Tito. Kardelj, Djilas en Rankovitsj" Voorts wordt de Joegoslavische com munisten verweten, dat ze geweigerd hebben deel te nemen aan de vergade ring van de kominform te Boekarest en wordt vastgesteld, dat de Joegoslaven een verkeerde weg /zijn opgegaan wat de buiten- en "binnenlandse politiek, alsme de haar betrekkingen met de Sovjet- Unie aangaat, tegen welke zij „een haat dragende houding" aannemen „In Joegoslavië", aldus de motie: „duldt men een onwaardige politiek, waardoor de Russische militaire des kundigen en hét rode leger in discre- diet worden gebracht. Tito heeft bij vorotduring gepoogd, de politiek van de Sovjet-Unie te ver gelijken met de politiek van imperia listische mogendheden en verkondigde de mening, dat kapitalisten minder gevaar voor de onafhankelijkheid vin Joegoslavië betekenen dan de Sovjet unie. De kominform concludeert, dat de lei ders van de communistische partij van Joegoslavië, pit wier daden en hun wei gering om de bijeenkomst bij te wo nen een antipathie spreekt tegen de communistische partij en de Sovjet- Unie zich afgescheiden hebben van het verenigd socialistische front tegen bet imperialisme en de weg zijn opgegaan naar het verraad aan de zaak van de. internationale solidariteit van het wer kende volk. Het centraal bestuur van de com munistische partij van Joegoslavië heeft zich en zijn volgelingen derhalve buiten de broederschap van commu nistische partijen geplaatst, buiten het verenigde communistische front en derhalve ook buiten de gelederen van de kominform. De kominform gelooft, dat dit werd veroorzaakt door het feit, dat in de lei ding van de Joegoslavische partij gedu rende de afgelopen vijf a zes maanden openlijk nationalistische elementen naar voren zijn gekomen. Bovendien overschatten de Joegosla vische leiders hun macht in het binnen land, alsmede de mogelijkheid, de onaf hankelijkheid van Joegoslavië te be houden, én een socialistisch stelsel op te bouwen zonder de steun van de com munistische partijen in andere landen en van de Sovjet-Unie Daar zij bevreesd zijn voor de- op chantage neerkomende bedreigingen van de imperialisten. - geloven zij de gunst van de imperialistische staten te kun nen winnen en een overeenkomst te be reiken t. a. v. de onafhankelijkheid van Joegoslavië met zich op het kapitalisme oriënteren. Daarom wordt aan alle loyale leden van de communistische partij in Joego slavië de raad gegeven, zich andere lei ders te kiezen, indien de tegenwoordige hun politiek niet kunnen wijzigen" Dé openlijke Russische oproep van verzet tegen maarschalk Tito die niet alleen premier doch ook minister van oorlog is heeft te Belgrado, dat als ironisch met rode vlaggen en communis tische emblemen is versierd ter gelegen heid van het aanstaande eerste openbare congres van de Joegoslavische commu nistische partij, uiteraard een grote schok veroorzaakt. Volgens bericht uit Belgrado is maar schalk Tito nog steeds in functie Hij Z,eri°? T,,m?mcnteel °P zi)n zomerver blijf te Bied Er hebben nog geen wijzi- gmgen in de regering plaats gehad. In welingelichte kringen in Vaticaan stad wordt de vrees geuit, dat het in Hongarije zal komen tot een algehele breuk tussen de kerkelijke autoriteiten van dat land en de regering. De katholieken in Hongarije schijnen eensgezind de houding van het episcopaat betreffende het regeringsbesluit tot nationalisatie van de scholen te onder steunen. Op het departement van onder wijs worden dagelijks honderden brieven en telegrammen van protest tegen deze maatregel ontvangen. Naar schatting vertegenwoordigen de katholieken in Hongarije bijna zeventig procent van de bevolking. Hun eensge zindheid onder leiding van de veertien bisschoppen en de overige geestelijkheid zou de regering tot nog toe afgehouden hebben van scherpere maatregelen tegen de katholieke kerk. De H. Vader heeft mgr. Andrea Havn- vas. bisschqp van Csanad, in particuliere audiëntie ontvangen en hem een bood schap van bemoediging meegegeven, waarin Hij uiting geeft aan Zijn bewonde ring voor de door de Hongaarse katholie ken aangenomen houding. In de laatste drie jaren is in Hongarije een driehonderdtal geestelijken ge arresteerd, waarvan thans nog minstens een veertigtal gevangen zou zitten. tad Fukui (52.000 inwoners) en vier an- lere steden zijn grotendeels van de aard bodem verdwenen. De gevolgen van deze ramp worden even ernstig geacht als die van de aard beving van 1923, toen ruim 10.000 Japan ners het leven verloren. 11 100 Km. ten Noorden van Peking, in het grotendeels katholieke dorp Sangyoe, werden sinds de communistische bezet ting 20 personen gestenigd. De commu nisten dwingen de bewoners van de streek, aan de volksberechtingen deel te nemen en de daarop volgende terecht stellingen bij te wonen. Het waren bar baarse executies. Kinderen werden on der de ogen van hun ouders, vrouwen onder de ogen van hun mannen geste nigd. Voorts is een tiental personen in de gevangenis geworpen, omdat zij aan de communistische eisen geen gehoor ga ven; terwijl meer dan dertig ïensen van alles werden beroofd en de bedelstaf moesten opnemen. Het dorp Sangyoe telt 70 families, merendeels 300 jaar gele den bekeerd Deze families hebben 10 priesters en 7 vrouwelijke religieuzen aan de kerk geschonker. Het dorp heeft reeds veel te doorstaan gehad. In 1938 werden bij de Japanse inval de kerk en de helft der huizen in brand gestoken. Zondagavond tegen het invallen van de duisternis is een vliegtuig, dat de Tsjecho slowaakse kleuren droeg ,in de buurt van Cayeux geland. Aan boord bevonden zich vier passagiers onder wie een vrouw. De drie mannen droegen, toen de politie hen aantrof, burgerkleren doch schenen in of ficiersuniform geweest te zijn. Een der mannen, die de politie in het Frans te woord stond, verzocht zo spoedig mogelijk met zijn gezellen naar Dieppe te wor den gebracht, om vandaar naar Engeland te kunnen vertrekken. De Franse politie bewaart het stilzwij gen over de identiteit en de verklaringen der betrokken personen. Hitiers fantasie-auto komt naar de Ver enigde Staten als een armzalig substituut voor Amerikaanse cash, zo wordt in de pers gemeld. De Mercedes Benz, die Hit- Ier hielp ontwerpen en die met pantser platen, kogelvrij glas en deurzakken met revolvers is uitgerust, arriveert hier uit Zweden. In 1941 gaf Hitier-opdracht tot de bouw van het vehikel en in 1942 deed hij het cadeau aan de Finse veldmaarschalk Mannerheim ter gelegenheid van diens 75ste verjaardag. Later kwam de auto in Zweden terecht, toen de Russen het Finse gebied bedreigden. De auto heeft pantserpiaten, die rond om Hitier omhoog konden worden ge draaid. kogelvrije ruiten van 1U inch dik. op alle vier de deuren hoilders voor revolvers en machinegeweren, een inge bouwd loudspeaker-systeem, zeer iuxu- euse lederen bekleding, een 230 pk mo tor, transmissie met 5 versnellingen voor uit en«l achteruit, een assortiment van grotee koplampen, mistlampen, parkeer- lichten en richtlampen, terwijl er plaats voi#r acht passagiers is. Christopher G. Janus, de manager van een import firma te Chicago verwierf het voertuig als gedeeltelijke betaling voor aan Zweden geleverde machinerie. Toen deze zending onderweg was beperkte de Zweedse regering de export van dollars en na maandenlange onderhandelingen heeft Janus aarzelend het aanbod van de betrokken Zweedse firma aanvaard om de Hitler-auto te accepteren „als een armzalig substituut voor Amerikaanse cash". Janus is van plan om de auto in Ame rika te exposeren; toch nog een nut tige bestetnming voor dit voertuig, daar de opbrengst besteml is voor verenigin gen. die kinderen helpen in de door oor log geteisterde landen. Na een verblijf van drie weken in Indonesië is prof. mr. C, P. M. Romme, voorzitter van de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer, gisteravond om half elf cp Schiphol gearriveerd. Prof. Romme heeft de conferentie te Bandoeng bijgewoond. Hij meende, da: deze veel overeenkomst vertoonde met de West-Indische conferentie te Den Haag. Ook hier duurde het lang eer men op gang kwam. Prof. Romme zal in de komende ver kiezingsvergaderingen over de indrukken tijdens zijn laatste verblijf in Indonesië opgedaan, spreken. Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat de geldigheidsduur van de bonnen voor 500 gram boter enz. reserve 434 eij reserve 437 tot en met Zaterdag 3 Juli is verlengd. Een deel van het publiek heeft name lijk in de mening verkeerd, dat deze bonnen gedurende vier weken geldig zouden zijn. Dit is niet het geval. Alle boterbonnen zijn geldig gedurende veer tien dagen, ook die, welke eens per vier weken worden aangewezen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1