De rode banvloek over Tito Het Joego-Slavische antwoord aan de kominform Berlijn vraagt interventie van de Ver. Naties Trouw aanéén ;aB Mogelijkheden in de lucht In 20 minuten over de Oceaan Lonen, vakbond en stakingen Aanleg startbanen voor Duitsers geoorloofd Verjaardag van Prins Bernhard m r DAGBLAD VÖOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Een vriendelijke brief van Sokolovsky. C20. De veiligheid van de Staat Toeslag melk veehouders Arbeid hervat in Britse havens LAGEN Nieuwe reus voor 163 personen De H. Vader spreekt tot 30.000 arbeiders Militaire stand- pensioenen De mijn-productie Directeur Holl. Beton Mijvoor Bijzonder Gerechtshof Beatrix en Irene 70ste JAARGANG No. 20658 „Alle beschuldigingen zijn gefantaseerde laster" OPOE HERFST t J DE GENEESKRACHTIGE PADDESTOEL In Augustus begint de uitbetaling Speciaal woord tot de vrouwen EIS NU GEEN TWEE HONDERD JAAR MEER WACHTEN J Voorstel tot extra-toeslag RAUTER OP 20 OCTOBER VOOR RAAD VAN CASSATIE Italiaanse mijnwerkers naar ons land DOODGRAVERS IN EIGEN KRING ONDERNEMINGSRADEN offreerden boetseerwerk MARGRIET SCHONK VLECHT- MATJE DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaer- straat 1. Telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt l 3.45 per kwartaal. t 1.15 per maand, t 0.30 per week. Directeur; J. KU1JPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde' prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden t 1.—Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. De Joego-Slavische communistische party heeft haar antwoord op de cri- tick van de kominform gisteravond door alle Joego-Slavische zenders la ten omroepen. In dit antwoord wor den alle beschuldigingen van de hand gewezen als „gefantaseerde laster" en wordt de manier gelaakt, waarop de sovjet-unie haar critiek in de komin form ter sprake heeft gebracht. „Het centrale comité van de Russi sche communistische partij", aidus het antwoord, „heeft op 27 Maart j.l. per brief alle leden van de kominform, be halve Joego-Slavië, in kennis gesteld van de ernstige beschuldigingen, die het Tito en de zijnen ten laste wilde leggen. De Joego-Slavische commu nisten werden noch van de inhoud, noch van het feit der verzending van deze brief in kennis gesteld. De leden der kominform hebben de beschuldigin gen van de sovjets aanvaard, zonder Joego-Slavië in deze te horen. Eerst na de aanvaarding hebben de sovjets de Joego-Slavische communisten op de hoogte gebracht". Vervolgens worden in het antwoord de verschillende beschuldigingen ont zenuwd als gefantaseerde laster, welke „moet dienen als een poging om in bin nen- en buitenland de Joego-Slavische communistische partij in discrediet te brengen De critiek. welke is uitgegaan van de sovjet-unie, is te verbazingwek kender, daar de Joego-Slavische com munisten op 1? April de Russen uitge nodigd hebben, ter plaatse een onder zoek te komen instellen. Deze uitnodi ging werd echter afgewezen en men ging voort, tegen ons te ageren zonder rede lijk onderzoek". „Het is beslist niet waar, dat civiele en militaire specialisten uit de sovjet- Unie onder toezicht stonden van de Joego-Slavische geheime politie. Daaren tegen is het absoluut juist, dat sinds de bevrijding leden van de Russische geheime dienst getracht hebben, zonder overleg Joego-Slaven te recruteren". Na ontkend te hebben, dat de Joego slavische communisten de klassenstrijd op het platteland niet zouden hebben ge voerd in overeenstemming met het marxisme-leninisme, en dat er in de partij een „Turks regiem" zou hebben geheerst, wordt ook de beschuldiging van een nationalistische koers met klem van de hand gewezen. „De oorlog tot nationale bevrijding en de inspanningen der Joego-Slavische communisten hebben het tegendeel be wezen. Dit verwijt is dan ook de grootst, mogelijke historische onrechtvaardig heid". „De vijandelijke propaganda zal de verklaring van de kominform mis bruiken om zowel de communistische partij van Joego-Slavië als die van de sovjet-unie te belasteren. Het centrale comité wyst alle verantwoordelijkheid daarvoor dan ook van de band en doet een beroep op alle Joégo-SIavi- sche communisten om de rijen te slui ten als enig antwoord op de beschul digingen". In antwoord op de beschuldiging, dat de Joego-Slavische communistische nartij opgeslokt zou zijn door het volksfront, wordt er op gewezen, dat de leiding van het volksfront in handen is van de com munisten en door hen „op een hoger plan gebracht is, in de geest van het marxisme-leninisme". Als reden, waarom het centrale comité der Joego-Slavische communistische partij geweigerd heeft aanwezig te Zijn op de bijeenkomst van de kominform te Boekarest, wordt aangegeven, dat de uitnodiging ertoe niet geformuleerd was in „de geest van kameraadschappelijke critiek, maar scherp was en onjuiste be schuldigingen bevatte, niet gegrond op een werkelijke feitenanalyse, doch slechts op eenzijdige informatie". In Amerikaanse diplomatieke kringen oppert men het denkbeeld, dat Rus land met de beschuldigingen aan bet adres van de Joego-Slavische com munisten beoogt .een voorwendsel te tebbcn om troepen naar Joego-Slavië te zenden. Men schenkt in dit ver band bijzondere aandacht aan de pas sage, waarin Tito ervan beschuldigd wordt te hebben toegestaan, dat „Rus sische militaire experts werden belas terd en in discrediet gebracht". Berichten, volgens welke de staat van beleg in Joegoslavië zou zijn afgekon digd, worden tegengesproken. De regering van de Ver. Staten zal onverwijld, naar A. F. P. uit Washington verneemt, 55 millioen gouddollar deblok keren, die Joego-Slavië in de V. S. bezit. Joego-Slavië zou als tegenprestatie on geveer 20 millioen storten voor Ame rikaanse burgers, als vergoeding voor het verlies, dat zij geleden hebben Inge volge de nationalisatie van sommige Joego-Slavische fabrieken. Anderzijds zal Joego-Slavië de gevorderde vergoe ding betalen voor de twee Amerikaanse militaire vliegtuigen, die in 1946 zijn neergeschoten. Waarnemeis in de Amerikaanse hoofd stad menen, dat de Sovjet-Unie tot; nog toe gekant was tegen het betalen van belangrijke vergoedingen voor de natio nalisaties en de vernieling der twee vliegtuigen. De aanvaarding van die clausule door de Joego-Slavische rege ring wordt opgevat als een bewijs, dat de regering van Tito de betrekkingen met de Westerse mogendheden en vooral met de V. S., wil verbeteren. :W'; Ruim 106 jaar oud is de oudste in woonster van Rotterdam en tegelijk ook van heel Nederland, mej. E. F. Herfst Braams, meer en beter bekend onder de nam Opoe Herfst gistermiddag over leden. Gedurende de laatste maanden was haar gezondheid sterk achteruitgaande. Opoe 'deef steeds meer te bed en voed sel nam ze bijna niet meer tot zich. Mej. Herfst-Braams was Amsterdamse van geboorte maar woondj sinds 1860 in de Maasstad. (Van een bijzondere correspondent). De spanning in en om Berlijn is nog toegenomen, nu de Berlynse gemeen teraad zijn goedkeuring gehecht heeft aan het voorste], een dringend beroep te doen op de Verenigde Naties ter be middeling tussen Moskou en de Weste lijke mogendheden. „De Bcrlijners dei- Westelijke sectoren gaan een physieke uitputting tegemoet, indien niet on middellijk wordt bemiddeld", aldus dc boodschap van de gemeenteraad. De plaatsvervangende burgemeester, Ferdinand Friendensburg, deelde mee, dat er „op het ogenblik besprekingen plaats vinden met een kleine Europese natie, die wellicht bereid is, deze kwes tie te behandelen. Zou deze natie weige ren, dan staat reeds een andere natie klaar, om een brief aan de UNO voor te leggen". Hij noemde de naam van de betrokken aatie niet, doch zei wel, dat het geen van de vier bezettende mogend heden was. De communisten stemden en bloc te gen de resolutie en stelden voor, de kwestie in handen te geven van de viet bezettende mogendheden, waarop de anti communistische fracties terstond konden antwoorden, dat zulk een lichaam niet meer bestond, nadat de Russen de geallieerde controleraad op 20 Maart hadden verlaten. Toch zal het communistische voorstel Donderdag in de gemeenteraad bespro ken worden en wellicht zullen de Wes telijke geallieerden de gemeenteraads leden dan laten weten, dat zij het com munistische voorstel goedkeuren, om daardoor maarschalk Sokolovsky, die Vrijdag opnieuw voorzitter wordt van de geallieerde controleraad, in de gelegen heid te stellen, de raad bijeen te roepen zonder helemaal zijn gezicht te ver liezen. Van de andere kant is het echter niet uitgesloten, dat .e Berlijners de verzekering zullen vragen, dat de raaü dan ook werkelijk weer bijeenkomt, al vorens het communistische voorstel goed te keuren. Hoe het ook zy, de spanning neemt niet af, zelfs niet door eei vriendelijke brief van maarschalk Sokolovsky aan Vóór de oor log kenden wij het probleem van de niet- democratische partijen in de democratische Staat. Hoe ver mag men partijen, waarvan» men weet, dat zij, eenmaal aan de macht, deze zullen aanwenden om de demo cratie om hals te brengen, vrijelijk haar ondermijnende arbeid laten voortzetteil? Tot meer dan theoretische discussies en in portefeuille gebleven aanbevelin gen heeft men het voor 1940 nooit ge bracht. Met het gevolg, dat de aanhan gers van het Duitse nazisme ongehin derd hun schandelijk bedrijf konden voorbereiden. Zij hebben er weliswaar weinig ple zier van beleefd. Hun Duitse vijanden verachtten hen zo mogelijk nog meer dan hun Neder landse vfjanden, zodat zij, gelijk alle verraders in de historie, van Judas af aan, tussen twee stoelen kwamen te zitten. Dit is echter geen argument om zulke politieke zee rovers vrijelijk hun gang te laten gaan. rode satellie ten van Mos kou de rug toe te keren. Daar was eerst een Praag voor nodig. Intussen zat zij echter met de stukken, of beter met de commu nistische wethouders en député's, die zich krampachtig aan hun stoel vasthiel den en er brutaalweg hun anti-demo cratische gezindheid volkomen blootge vend, niet aan dachten voor een votum van wantrouwen te wijken. De Regering moest haar te hulp komen met wette lijke bepalingen waardoor dergelijke wethouders en député's gedwongen kon den worden van hun zetel op te staan. Intussen had zij zich reeds op andere maatregelen voorbereid, ten doel heb bend de afweer der burgers tegen een eventuele greep naar de macht te orga niseren. Slechte propaganda weliswaar maatregelen niet hun effect doen ren, maar heeft deze nog volle sorte- hun De nederlaag van het nazisme heeft het probleem van de moordenaars aan de boezem der democratie niet opgelost. Direct na de bevrijding heerste er wel even een stemming van laten wij pro beren elkaar te begrijpen en te ver trouwen— een romantische bevlieging, die volkomen paste in de karakteris tiek van de man, die aan het eerste be- vrijdingskabinet zijn naam schonk. Bij het optreden echter vari het thans zittende kabinet werden de verhou dingen scherper. Het communisme trad met eigen internationale doelstellingen brutaler in de openbaarheid. Dr. Beel weigerde als formateur botweg met de communisten zelfs maar in overleg te treden. Van den beginne af aan sneed hij het laken tussen de Regering en de partij van het rode nazisme door. In de lagere colleges vierde de hoera- politiek der verbroedering nog enige tijd na. De Partij van de Arbeid kon het niet .over zich verkrijgen om de vuur- aanwezigheid en de door het initiatiefvoorstel-Romme nieuw te scheppen mogelijkheid om in bijzondere omstandigheden, bijzondere bevoegdheden aan burgerlijke gezags organen te verlenen, kunnen als eerste stappen op de weg naar de veiligstelling van de Staat worden beschouwd. 1t C Het is mogelijk principieel verder te gaan, dan tot nu toe geschiedde. Tot nu toe richtten alle getroffen maatregelen zich tegen ieder, die de veiligheid van de Staat in gevaar brengt, in het alge meen. Wij zijn nog niet zo ver dat wij het communisme met name als anti democratische beweging bestempelen en wettelijk als zodanig behandelen. Zal het zover komen? Degenen, die er op hebben aangedrongen en die de scherpst mogelijke maatregelen tegen het com munisme hebben voorgesteld waren de katholieken bij monde van hun fractie voorzitter. Al deze maatregelen echter helpen niet zó goed als de politieke eenheid der katholieken. De veiligheid van de Staat vergt dal de katholieken blijven: TROUW AANEEN zyn Britse collega, Sir Brian Robert son, waarin de Sovjet-gouverneur de verzekering geeft, dat „alles in het werk gesteld wordt, om de spoorlijn met het Westen wederom in bedrijf te stellen." Waar het op aan komt zyn daden; de werkelijke opening van de spoorwegverbinding de openstelling van de grote verkeersweg, het weder in werking stellen van de gas- en elee- triciteitstoevoer, een oplossing geven inzake de valuta en tientallen anderen grote en kleine obstakels, die het nor male leven in deze in vier stukken ge hakte stad dagelijks belemmeren. Meer dan 400 ton voedsel kwam gisteren via de „luchtbrug" in 125 Amerikaanse vliegtuigen op Tempelhof aan, waar een bedrijvigheid heerst als in een bijenkorf in hoogzomer. Het slechte weer verhin derde de Amerikanen niet, het aantal vluchten nog te vergroten en voor het eerst was ook de R.A.F. in de lucht, om met 50 ton voedsel een steentje bij te dra gen. Maar deze voorraden betekenen wei nig, wanneer het er werkelijk op aan zal komen, om de 2!ó millioen Berlijners in de drie Westelijke sectoren te voeden. ge- Doktoren te Baltimore melden het bruik van een nieuw geneesmiddel, dat naar zij zeggen in staat is een lijder aan typhuskoorts binnen drie dagen te gene zen. Het geneesmiddel wordt onttrokken aan de paddestoel en draagt de naam Chloromycetin De regering heeft, zoals bekend, aan de Staten-Generaal voorstellen voorge legd voor de financiering van de toesla gen, die als uitvloeisel van de in het na. jaar van 1947 in de Tweede Kamer be handelde moties zullen worden verleend. Eerst nadat de Staten-Generaal de ver eiste gelden voor deze toeslagen hebben gevoteerd, kan tot uitbetaling der toe slagen worden overgegaan. De regering heeft evenwel besloten een uitzondering te maken voor de toeslag van 17.000.000 gulden, die bedoeld is als compensatie voor de te lage melkprijs in 1947. De toeslag zal aan de rechthebbende veehouders zo spoedig mogelijk worden uitbetaald op de grondslag van 12,50 per melkkoe, met uitzondering van de melkkoeien, die uitsluitend voor zelfver- zorgingsdoeleinden worden gehouden. Een en ander op basis van de Mei-inventari satie van 1947. De aanvang der uitbeta ling kan in de loop van Augustus wor den verwacht. De havenarbeiders té Londen en Liver pool keerden hedenmorgen in grote ge tale naar het werk terug, waardoor practisch een eind is gekomen aanwde staking, welke zeventien dagen geleden begon en op haar hoogtepunt meer dan dertigduizend man omvatte. Ook kan toorbedienden, schuitevoerders en stu wadoors gingen weer aan hét werk Eerst zullen nu de voedingsmiddelen, met het lossen waarvan reeds door mi litairen begonnen was, aan land gebracht worden, waarna de in de loop der dagen opgestapelde goederen voor de uitvoer zullen worden ingeladen. De door de staking ontstane vertra ging in de scheepsbewegingen zal nog wel het gehele jaar door haar invloed ctoen gevoelen. De oudste inwoner van Soest offreert bloemen aan de jarige Prins Bernhard. [je 93-jarige oude heer tijdens een gemoedelijk praatje met de Prins. (Van 0114e Amsterdamse redacteur). „In zeven ijur zal men dan over de Oceaan zijn. Wij hebben een ontwerp voor een verkeersmachine met twee jet-motoren, die met vijftig passagiers een grote afstand met 600 mijl per uur kan afleggen", aldus dr. Hall L. Hib- bard, vice-president en chef-construc teur van de Lockheed Aircraft Corpo ration, die gisteren een bliksembezoek aan Amsterdam bracht. In een klein zaaltje van het Amstel- hotel was een merkwaardig gezelschap bijeen. Er was dr. Hall L. Hibbard, die er uitziet als een welvarend managing director, daar was de Europese managing director, die er uitziet als een chef constructeur en er was een technisch beambte, die leek op een hoogleraar in oe philosophie. En daaromheen de jour- Z. H. de Paus heeft gisteren op het grote Belvedère-plein 30.000 katholieke arbeiders, die op het feest van de grote Apostelen hun trouw aan de Kerk kwa men betuigen, toegesproken en geze gend. De H. Vader laakte stakingen als poli tiek wapen en hield de arbeiders voor, dat stijging der lonen alléén de arbeiders en het land niet de door allen nagestreef de terugkeer der welvaart kon brengen. Ook wees de Paus erop, dat eenheid van vakbond hoogstens toelaatbaar is, zo lang het gaat om de doeleinden van vak bonden. Dit voelden ook Italië's katho lieken en hier wees de H. Vader op de tegenstand der katholieke arbeiders je gens de communistische leiders der nati onale arbeidersfederatie van Italië, die ophitsen tot slakingen, welke alleen reeds daarom onwettig zijn, omdat zij de ar- beidsvrijheid van hen, die werken willen aantasten. Tot de aanwezige vrouwen zei de Paus, dat de welvaart van hun gezinnen af hing van hun huiselijke spaarzaamheid en de arbeid, die verricht werd, om de mannen en kinderen een goed tehuis te verschaffen. Na afloop van de rede begaf de hei lige Vader zich naar het balcon van de Sint Pieter, om de duizenden te zegenen die daar samen gestroomd waren ter vie ring van de feestdag van Petrus en Paulus. De Paus ontving van de arbeiders sym bolische geschenken, van de mannen en kele flessen wijn en van de werkende vrouwen van Rome een grote cake. Dj mannelijke katholieke arbeiders van Rome en de provincie schonken de Paus een beeld van Sint Jozef met het Chris tuskind op de arm, waarmee de zegening van de arbeid werd uitgedrukt. In hun optocht naar het Vaticaan droe gen de arbeiders banieren mee met de woorden „Lang leve de Paus met de blan ke handen", hiermee wilden zij de bewe ring van de communisten weerleggen, als „zouden de handen van de Paus druipen van bloed". Feest was het gistermiddag it Hulst (Z.-Vl.). feest omdat Prins Bernhard jarig was en ook omdat de troepen, gelegerd in Bergen op Zoom, de Schelde waren overge stoken en mede in het kader van de jubileumfeesten een klinken- de parade hielden. Burgemeester Truffino was er dan ook dankbaar voor. Hij liet in zijn dankwoord aan de commandant der troepen uitkomen, dat er vanaf 1740 geen militaire eenheden meer in Hulst geweest waren; in dat jaar werd nl. het aldaar gelegerde garnizoen opgeheven. Hij hoopte in ieder geval, dat het nu geen 200 aar mee zou duren, alvorens Huls: weer eens militair vertooD zov> tien. Ep dan te denken, dat Hulst nog wel een vestingstad is! Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot verhoging van militaire standpensioenen met een extra toeslag. Om aan de bezwaren van de oud- gepensionneerden tegemoet te komen, wil men het behoefte-element laten varen en daarmede elke herinnering aan de steun- gedachte uit de weg ruimen. De uit kering, welke tot dusver door de Stich ting, bedoeld in de wet'van 26 Juni .1923. aan de oud-gepensionneerden werd ver leend, voor zover aan de uitkering be paaldelijk behoefte bestond, zal na aan neming van de wet in de vorm van een toeslag als een wettelijk recht aan iedere oud-gepcnsionneerde worden toegekend. Deze toeslag zal 400 pet. van het oor spronkelijke pensioen moeten bedragen, waarbij voorts rekening dient te worden gehouden met de toeslag ad 100 pet. (tot een maximum van 500), waarop, na de totstandkoming van de wet. tot verhoging der pensioenen met een toeslag, aan spraak zal bestaan voor hen, die recht, op een pensioen ontlenen uit hoofde van een ontslag verleend voor 1 Januari 1918. Er zal voorts een maximum worden gesteld, ten einde te voorkomen, dat oud-ge pensionneerden aan pensioen en toeslag belangrijk meer zullen gaan ontvangen, dan militairen, die krachtens de militaire pensioenwetten van 1922 in het genot van pensioen zijn gesteld. De datum waarop de behandeling van de cassatie-zaak Ranter door de Bijzon dere Raad van Cassatie zal geschieden, is bepaald op 20 October a.s. óm 10 uur. nafiisten; een oude Chinees, die steeds verbaasder over de bril op het puntje van zijn neus keek, een zeer levendige Italiaan en een aantal nuchtere Nederlanders. De blozende dr. Hibbard, die bij hei- ontwerpen van de vliegtuigen het eerste, maar ook het laatste woord heeft* ver telde met verve en enthousiasme over zijn geesteskinderen. De Constellation, zijn lievelingskind, heeft zestig millioen dol lars aan experimenteren gekost. Er is nu een verbeterd ontwerp met turbine- motoren, wat veel bezuiniging geeft. Er zijn van de voor de Amerikaanse rege ring gebouwde Constitutions twee exem plaren klaar. Deze reus, waarvan de passagiersruimte twee dekken heeft, kan 168 persdnen vervoeren. Verder bouwt men een jager, die een snelheid van 623 mijl kan ontwikkelen en een marine- vliegtuig, dat tegen de 12.000 mijl aan één stuk kan vliegen. Over zeven, acht jaar Maar dat alles is nog niets bij wat op stapel staat, doch waaraan men nog we' zeven a acht jaar zal moeten werken; want het duurt drie jaar voor een werke lijk geheel nieuw vliegtuig op het vlieg veld staat. En dan duurt het zeker ook nog vier jaar voor er geregeld passagiers mee gaan vliegen. Dat zegt in volle gemoedsrust deze-man, waarvan men toch moeilijk kan beweren, clat hij zo geduldig is. Lastige vragen slaat hij met zijn arm weg. „Inderdaad, dit ontwerp is geheel nieuw. Alles wat er bij elkaar is op de wereld is hiervoor veranderd". „Ook de nieuwste jet-machines?" „Die zeker. Deze machine moet nog een zeer grote ontwikkeling doormaken. Vergeet verder niet dat 25 pet. van de bouwduur het ontwerp geldt. De hele rest is voor de accessoires, motoren, remmen, luchtverversing en al die duizenden andere dingen. Voor een gewoon, ontwerp kan men putten uit wat de handel biedt, maar hier moeten wij alles zelf experi menteren. En wat de snelheden .betreft., die gaan met de dag omhoog". „Kan het menselijk lichaam dat ver dragen?" wordt er angstig gevraagd. Weer dat gebaar met de hand. „Natuurlijk. Alleen bij het aanzetten en afremmen een beetje rustig aan" Lachend zegt dr. Hibbard, dat men be rekend heeft, dat de grens hier lag: in twintig minuten over de oceaan, tien minuten aanzetten en afremmen en tien minuten voor de grote plas. Het geluid is zeker de grens niet. Men was wat trots, toen die bereikt was, maar nu laat men dat geluid al weer minachtend achter zich Hoewel, er zijn heel veel problemen boven die grens in de laatste vergadering van de Miin-industrieraad is medegedeeld, dat de beheerder onder de aandacht van de regering heeft gebracht, dat het niet mogelijk is de productie op het voor 1948 geraamde peil te brengen zonder aan neming van een voldoende aantal nieuwe werkkrachten, welke volgens de beschik bare informaties alleen uit Italië te krij gen zijn. De beheerder heeft evenwel tot de indienstneming van deze vreemdelin gen niet willen overgaan zonder speciale opdracht van de regering. De regering is van oordeel, dat de werving van de hier bedoelde buitenlandse arbeidskrachten ter hand moet worden genomen. Verschillende leden opperden ernstige bezwaren «gen verdere indienstneming van vreemdelingen. Na uitvoerige ge- dachtenwisseling besloot de raad de defi nitieve bepaling van zijn standpunt tot de eerstvolgende vergadering uit te stellen. Volgens de krantenverslagen heerst er onder de kopstukken van de VVD geen eenstemmigheid inzake het In donesisch beleid. In eerste instantie stemden de leden vóór de grondwetswij. ziging. Of ze het bij de tweede lezing zullen doen, schijnt af te hangen van de vraag, of de firma V.V D in de regering wordt opgenomen. Bij voorbaat heeft de P. v.d. A.-fhan, Van der Goes van Naters in een Rotterdamse spreekbeurt al ver klaard, dat, wanneer de P. v d. A. weer aan de regering deelneemt, daarin voor mr. Oud en de zijnen geen plaats zal zijn. Steunpilaren hebben we nodig, geen doodgravers. Van doodgravers gesproken. Hebt U soms ook het blaadje gelezen van de katholieken, die een geloofsbelijdenis hebben afgelegd terzake van hun toetre den tot de Partij van de Arbeid? Welk een onbeholpenheid van bewijs kracht! Wanneer men toch verklaart, dat naar diepste overtuiging zonder Christendom voor de ontredderde wereld geen enkel perspectief bestaat, is over de rest te praten en in uitersten een gezond com promis te vormen. Maar dan loopt men niet weg. Een katholieke partij, die alleen maar katholieken verenigt op grond van hun katholiciteit is niets, zeggen dan de heren. Bedoelt men daarmee de KVP? Katholifeken stichtten de KVP, doch haar richtlijnen kan iedereen aanvaarden. Zij werkt op grond van de geboden en Pau selijke en bisschoppelijke aanwijzingen. Daarnaast zijn er nog vrije kwesties. Nu kan er over een onderdeel verschil be staan. over de noodzakelijkheid of het tempo. Maar dan is de vraag gewettigd; Denken alle leden van de P. v.d. A. eender? Waarom dan bovendien nog in die groep aparte werkgemeenschappen van katholieken en protestanten? Verder is men voor toenadering tussen Christendom en socialisme Op de eerste plaats bedoelt men waarschijnlijk samen werking. Van toenadering kan geen sprake zijn. En van welk socialisme is hier sprake? Er zijn nogal wat soorten, ook al duidt men op de vorm. waaraan de P. v.d. A. zich poogt te houden. Als' alles zo duidelijk was. zou de „oude SDAP" niet met een nieuwe lijst uitkomen. De katholieken van de P. v.d. A. zijn voorts van mening, dat niet mag worden teruggekeerd tot de kapitalistische ver houdingen van vóór de oorlog. Waartegen vecht de KVP anders door haar bezits- spreiding, bedrijfsorganisatie en winst aandeel? „Een confessionele partijvorming leidt tot een aantal machtsblokken op levens beschouwelijke grondslag, waaruit op den duur geen goed wordt geboren noch voor Kerk. noch voor Vaderland", lezen we verder. Nou breekt.m'n klomp. Als er ooit goed gebjren is voor Kerk en vaderland, dan is het wel geweest in de afgelopen twee jaar door de werkkracht van de KVP en met Beel aan het hoofd der regering. Men moet ziende blind willen zijn Nog een argument: „We moeten uit ons isolement". Neen, heren, eerst een eigen stevige groep en dan samenwerken, waar zulks mogelijk is. Er zijn unies bij onderscheiden vakbonden. Maar de K.A B. blijft en geeft mede leiding aan algemene dingen. Zo moet het ook in de politiek. Bij een fusie zou de katholieke arbeidersbeweging worden genomen, haar invloed' zou. nul zijn. Evenals thans de katholieken in de P. v.d. A. worden genomen. Hun invloed is van' nul en van gener Waarde. Met al hun Christendom en toenadering tot het socialisme, varen ze steeds meer in rood vaarwater. Dat zien ze echter niet meer, of ze zijn te stijfkoppig om het te erkennen. Dat laatste is een lelijke kwaal. HENK VAN DER MAZE Binnen enkele dagen is de indiening te verwachten van het wetsontwerp„On dernemingsraden" Gisteren verscheen voor het. B G. te 's-Gravenhage L. Doedes uit 's-Graven- hage, directeur der Hollandse Beton Maatschappij N V. Hem werd ten laste gelegd, dat hij vanaf het najaar 1940 tot medio 1942 werkzaamheden had laten uitvoeren aan het vliegveld Gilze-Rijen, zoals het aanleggen van startbanen en de vergroting van het vliegveld Dr. H. M. Hirschfeld uit Den Haag werd als getuige a charge gehoord Vol gens getuige was het werken op een vliegveld alleen dan geoorloofd, wanneer het 't onderdak van de bezetter betrof. De procureur-fiscaal vroeg de getuige, of het hem bekend was, dat generaal Winkelman kort na de capitulatie geëist had, dat de bevolking het werk terstond weer zóu opvatten en of daaronder ook verstaan konden worden allerlei werk zaamheden, die de bezetter meende te moeten opdragen ten eigen behoeve Ge tuige herhaalde, dat alleen onder dwang gewerkt mocht worden voor de bezetter. Kolonel Scheepers trad als getuige a décharge op in deze zaak. Als vertegen woordiger van generaal Winkelman was hij meermalen aanwezig geweest bij be sprekingen, die gevoerd werden aan gaande de vraag in hoeverre de bouw maatschappijen en de industrie in 't alge meen, voor de Duitsers werken mochten. Kolonel S. verklaarde, dat de bezetter het recht had, om onderdak voor .de troepen te vragen, maar eveneens onder dak voor zijn materieel, zoals auto's of vliegtuigen. Aangezien vliegtuigen niet kunnen vertrekken zonder startbanen, impliceerde dit zowel de bouw van han gars als het aanleggen van startbanen. In de middagzitting eiste de proc,- fiscaal tegen verdachte Doedes 6 maan den voorwaardelijk, benevens een boete van 25.000 en verbod om een leidende functie in de bouwbedrijven te bekleden gedurende een jaar. De prinsesjes hebben de verjaardag van .hun vader niet ongemerkt voorbij laten gaan en ongetwijfeld, zal de Prins met trots de geschenken bekeken hebben, die zijn dochters hem aanboden. De drie oudste prinsesjes meenden niet beter te kunnen doen, dan hun vader met een stukje „eigen handwerk" te verrassen. Cp Soestdijk is een ieder'het er over eens. dat het zelf-geboetseerde hondje van prinses Beatrix een waar kunstwerk s en naar alle waarschijnlijkheid een trouwe Weergave van het origineel. Het witte, 30 c.M. hoge beest zit recht over- j e;nd met de pootjes voor zich uit, juist zu. alsof hij op een koekje zit te wachten. Ook prinses Irene heeft *voor haar scheppingsdrang een object uit de dieren wereld gekozen. Zij heeft eveneens van boetseerklei een schaapje ge maakt, dat heden trots prijkte tussen de geschenken, die voor de Prins op de tafel waren uitgestald. Prinses Margriet die het in de beeldhouwkunst niet zo ver heeft gebracht als haar oudere zusjes, heeft zich dit jaar nog beperkt tot het traditionele „gevlochten matje". H. M. de Koningin was te Soestdijk om de verjaardag van prins Bernhard te vieren. In de middag was er op het con- coursterrein achter het paleis een con cours h'ippique. waarbij behalve de Koningin, de Prinses-regentes en de drie oudste prinsesjes, een beperkt aantal ge nodigden aanwezig was. Willy Zuehlke, de eerste Duitse oorlogsmisdadiger die voor het Amsterdamse B. G. terecht staat, die vele gevangenen martelde en geestelijke bijstand aan ter dood veroordeelden weigerdetijdens de behandeling van zijn zaak.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1