Weerbericht! Wetsontwerp mijnwerkers pensioenen aanvaard Ons sportpubliek lijdt ,zomerzi aan NEDERLANDSE STAATSSCHULD Nieuw overzicht van 24 milliard De „Grote Dames Vier" domineren te Wimbledon MIDDENSTAND EN ZEVEN JULI Troepenbewegingen in en bij Joego-Slavië Overzicht Eerste Kamer Intern. Tarwe-overeenkomst goedgekeurd M3EP WEET WORTELTJES-WEEK Nog steeds ivorden de knopen geteld WOENSDAG 30 JKN'I 1048 PAGINA 2 f 9 milliard doch f 720 millioen PRAESES VAN SCHAIK Afnemend buiig Een verklaring van Bulgarije MIDDELKAMP WTNT I)E 50 KILOMETER Om het haankampioenschap voor profs De mijnwerkerspensioenen proqrammaidit een vraagstuk is, dat niet alleen de MACHTIG CRICKETRECORD STEMT TOT NADENKEN Zomersporten ten onrechte nog weinig populair Nederland scheidde van het tournooi GRADUS SR- HAALT EEN DRIE GEEN AMERIKANEN IN DE FINALE HEREN EN KELSPELl Serie verrassingen bereikt hoogtepunt in demifinales DE TWEEDE TESTWEDSTRIJD ENGELANDAUSTRALlë DAMRUBRIEK SCHAAKTORNOOI TE MARIENBAD Toeneming sedert bevrijding geen welke toen In feite materieel reeds be stond worden geschat op 5214 mill. In verband met het verstrekken van onjuiste en onvolledige gegevens over de ontwikkeling van de Nederlandse staats schuld, deelt het Ministerie van Financiën het volgende mede: In officiële stukken is indertijd uiteen gezet, dat de staatsschuld per 30 Juni 1945 bedroeg bruto 25,5 milliard en netto 21,5 milliard. Per 30 Juni 1947 is een specificatie gegeven, vermeldende 26.230 mill, bruto en 22.801 mill, netto. Uit deze cijfers blijkt reeds, dat de staatsschuld tussen beide data niet zo sterk is toegenomen als publicaties van de laatste tijd beweren. Daarin wórdt zelfs gesproken van een toeneming van de staatsschuld sinds de bevrijding met 9 milliard. Tussen 30 Juni 1945 en 31 Mei 1948 is er een netto schuldstijging van ongeveer 720 tnill. Bij de vraag hoe dit klopt met begrotingscijfers over deze jaren moet, aldus het Ministerie van Financiën, het volgende in acht worden genomen. Het bedrag van 5214 mill., dat uit dezen hoofde per 30 Juni 1945 verschuldigd is en dat van 3766 mill., dat op 31 Mei 1948 als schuld is opgenomen, zijn be rekend aan de hand van de thans gelden de wettelijke bepalingen terzake van ver goeding van oorlogsschade. Indien het thans aanhangige wetsontwerp ongewijzigd tot wet zou worden verheven, zouden dele bedragen op beide data met onge veer 2000 mill, moeten worden ver hoogd. In parlementaire kringen wordt ver wacht, dat mr. J. R. H. van Schaik mor gen de laatste werkvergadering van de Tweede Kamer vóór de zomervacantie weer zal voorzitten en ook met de ge bruikelijke reces-rede zal besluiten. Weerverwachltng. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot J Donderdagavond. Wisselend bewolkt, In de kustge- bieden bijna nergens buien meer, in het binnenland voornamelijk in de 5 namiddag plaatselijk énkele buien. Weinig verandering in temperatuur, t wind tussen 1 Juli: Zon op 4.24 uur, onder 21.03 uur: Maan op 0.56 uur, onder 15.00 j uur. - f In de eerste plaats moet men onder scheid maken tussen de begrotings tekorten en de kas-tekorten, slechts de laatste beïnvloeden de stijging van de schuld. Lang niet alle op de begrotingen toegestane gelden konden worden uitga geven, vooraltengevolge van gebrek aan deviezen en materialen. Anderzijds brach- Zwakke tot matige ten de belastingen meer op dan. was ge- j West en Noord, raamd. Hierdoor geven de kastekorten een heel ander beeld dan de begrotings tekorten. Vervolgens moet in acht worden ge nomen, dat in de begrotingstekorten over het tijdvak sinds de bevrijding niet is rekening gehouden met de opbrengst van regeringsgoederen, welke reeds in 1945 werden gekocht, doch Waarvan de op brengst tussen 1945 en 1948 in 's rijks kas is gevloeid. Het gaat hier om een be drag van 1 milliard. Vervolgens dient men, teneinde dubbel tellingen te voorkomen, van de tekorten af te trekken de bedragen van de aflos singen op de geconsolideerde schuld en de betalingen wegens oorlogsschade. Verder moet ln aanmerking worden ge nomen, dat tengevolge van het stelsel van de zekerheidstellingen reeds bedra gen in 's rijks kas zijn gevloeid, welke tot 31 Mei 1948 nog niet onder de midde len waren verantwoord. De „Daily Mail" maakt melding van een bericht uit Triest, volgens hetwelk talrijke Joegoslavische vluchtelingen, onder wie bekende persoonlijkheden, de Italiaans-Joegoslavische grens hebben overschreden. Deze vluchtelingen zouden verklaard hebben, dat in Joegoslavië troeperbewe gingen plaats hebben en dat eenheden van het rode leger zich langs de Joego slavische grenzen .verplaatsen. Het Bulgaarse nieuwsbureau heeft een officieel communiqué gepubliceerd waar in o.m. wordt gezegd: „De beslissing van de kominform be treffende de Joegoslavische communis tische partij wijzigt geenszins de vriend schappelijke betrekkingen tussen de volksrepublieken Bulgarije en Joego slavië. De Bulgaarse regering zal met de Joe goslavische oprecht blijven samenwer ken overeenkomstig het verdrag van vriendschap en wederzijdse bijstand, dat tussen beide landen is gesloten en dat beantwoordt aan de levensbelangen van beide volken. Zij rekent er op. dat de Joegoslavische regering dezelfde ge dragslijn zal volgen. De Bulgaarse regering zal zich van alle interventie in de Joegoslavische bin nenlandse aangelegenheden onthouden, daar zij dit als een elementaire plicht beschouwt". Intussen heeft het hoofdbestuur van de Bulgaarse communistische partij zich aangesloten bij een resolutie der Tsjecho- slowaakse communistische partij, waar in een befoep wordt gedaan op „alle eerzame Joegoslavische communisten, die getrouw zijn aan de Marxistisch-Lo nistische politiek, hun leiders er toe te brengen hun fouten te erkennen of, wanneer zij dit niét willen doen, hen te vervangen". Gistermiddag hield de Senaat een uli vv cia vix v uJ-aiiiiii uusu. I Tenslotte wordt opgemerkt, dat een be- flve!£dl langrijk verschil tussen de specificaties van de schuld per 30 Juni 1945, zoals die in vroegere officiële stukken is gegeven en zoals die hierboven is vermeld, ligt in de vergoedingen wegens oorlogsschade Aanvankelijk was hiervoor bij elke achtereenvolgende opstelling van de staatsschuld na de bevrijding een stelpost van 3000 mill, opgenomen. Aan de hand van nader bekend geworden gegevens kan echter de schuld per 30 Juni 1945 grote toeloop aan de ministerstafel welker levendige aanblik door vele an jers werd verhoogd een serie kleinere wetsontwerpen zonder discussie of stem ming is aangenomen. Wij noemen de wijziging van de Geldschieterswet; de is, ook de penïioenen voor de mijn- beambten op te trekken tot het niveau van dat der mijnwerkers, maar dan zal er eerst een centraal beambtenpensioen- fonds moeten komen of een algemeen pensioenfonds voor de mijnindustrie. Voorts ligt het, zei de minister, in het voornemen aan de pensioengerechtigden Gisteravond is op de baan van het Olympisch Stadion te Amsterdam het nationaal kampioenschap op de ,50 k.m. zonder gangmaking voor profs verreden. Vijf en veertig renners startten in zeer hoog tempo. Spoedig trokken Van As en Arie Vooreri er tussen uit en wisten een kwart baan te nemen. Lakeman trok het peloton echter aan en de twee weglopers werden weer ingehaald. Na 10 k.m. liep Evers weg, werd' ingelopen door het peloton en toen was het Arie Vooren weer die wegsprintte. Lang bleef hij niet alleen, want een groepje van 7 man, waaronder Schulte, Evers en De Best. voegde zich bij hem en ofschoon zij lange tijd een voorsprong van circa 125 meter wisten te behouden, was het peloton, waarin o.a. Middelkamp, Arie van Vliet, Gerard Peters en Jan Derksen de sprint jes aantrokken, na 25 k.m. weer inge lopen Die eerste 25 k.m. waren in 32 minuten en 3 sec. gegaan, een zeer snelle tijd op deze frisse zomeravond. In de volgende vijftien k.m. verzetten Schulte, Evers, Van der Voort, De Best, Van Beek en Middelkamp bergen werk. De groep bleef bijeen tot 12 k.m. voor het einde. Middelkamp. Evers, Steen bakkers, Verschuren en Liebregts namen toen een 200 meter en toen het peloton even ging rusten, zagen Schulte en De Best hun kans schoon, gingen de uit lopers achterna en wisten zich bij hen te voegen. De voorsprong van deze groep werd een halve ronde en het was duide lijk dat uit deZe renners de winnaar naar voren zou komen. Op het laatste rechte stuk, ongeveer 40 meter voor de finish zat de groep zo dicht op elkaar, dat Verschuren, die in derde positie lag, gedwongen werd het gras in te rijden,' waardoor hij viel en even bleef liggen. Schulte moest, om zelf niet te vallen, buiten hem om en de laatste rukken van blonde Gerrit waren nog net voldoende om Liebregts naar de zesde plaats te verwijzen. Middelkamp won de eindsprint nu gemakkelijk voor De Best, Steenbakkers en Evers. Ver schuren was intussen weer opgestaan en kwam met zijn fiets op zijn schouder lopend over de finish, werd onderweg echter nog door het peloton ingehaald en in het eindklassement als elfde ge klasseerd. Zoals te verwachten was, won Arie van Vliet in het peloton de eindsprint voor Cor Bijster en Motke. De uitslag luidde: 1 Middelkamp 1 u. 5 min. 49.6 sec.; 2 De Best; 3 Steen bakkers; 4'Evers; 5 Schulte; 6 Liebregts; 7 Van der Voort; ,8 Arie van Vliet; 9 Bijster; 10 Motke. In de sprint deden zich geen verras singen voor. Arie van Vliet en Jan Derk sen plaatsten zich bij de profs in de fiale en bij de amateurs zullen Hijze- lendoorn en Contelaar Zondag om de kampioenstitel strijden. goedkeuring van het K.B. d.d. 17 Dec. in de mijnindustrie kinderbijslag te ver- dat sommige men sen spreken van „peen" als zy wor-1 me_er de revue, teltjes bedoelen. Zij blijft echter spreken van '47 houdende opschorting van de heffing van enige invoerrechten en van dat d.d. 15 Dec. '47 inzake voorlopige inwerking stelling van enige wijzigingen in het ta rief dat deel uitmaakt van de Benelux- douane-overeenkomst; en de wijziging van de Noodtoewijzingswet Ook de financiële regeling vpor de- na bestaanden van dr J. Ridder, in leven Thesaurier-Generaal, die in de Tweede Kamer minister Lieftinck een pijnlijk ogenblik bezorgde, passeerde hier zonder Zelfs de goedkeuring der Intern Tarwe-overeenkomst van 6 Maart jl. sloeg geen welsprekendheid los, ofschoon het even de schijn had dat de voorzitter aan een der senatoren het woord 'ging geven. Het oponthoud in de parlementaire Mevr. Lotgering-Hillpbrand geeft nog machine werd echter louter veroorzaakt door de mededeling, dat de communis twee recepten. tische fractie tegen het verdrag, dat WORTELTJES voor 5 jaren de broodvoorziening van MET PETERSELIESAUS ons land waarborgt, haar tegenstem 1 kg. kleine worteltjes, 2 eetl. fijngeknipte wenste te zien aangetekend. De sovjet- peterselie, Vi 1. bouillon van l blokje, 30 unie doet er nu eenmaal met aan mee. gr. marg./boter, 20 gr. bloem, eetl. Na een kwartier reeds werd de ver suiker. zout. gadering geschorst tot het avonduur én Was de geschrapte worteltjes en kook ze gingen de leden in de afdelingen om de rge'pa^nSlnmTrgXotefïn ÏÏJ3t£. openbare behandeling van nieuwe spoed. Laat goed heet worden en schud de wor teltjes hiermee door. Maak intussen van de rest marg./boter, bloem en bouillon een gladde saus. Laat 5 minuten doorkoken. Roer van het vuur de fijngeknipte peter selie er door. Geef worteltjes en peter seliesaus met nieuwe aardappelen. BONT ALLERLEI 1/3 kg. worteItj.es, 1/3 kg. peultjes, 1/3 kg^ stoofasperges, zout, 25 gr. marg./boter, 2 voorfvioejencj uit de herziene pensioen- schoon! ffli'toMklW regeling der mijnwerkers, behandeld^ Knip «pek in reepjes, doe ze met marg./ Over het wetsontwerp zelf, dat voor ae boter, groenten, zout, een paar lepels 1 «»-- water in stoofpan. Laat zachtjes gaar smoren, af en toe schudden. Bind zo nodig stoofvocht. Smaakt heerlijk bij gekookte vis. eisende wetsvoordrachten voor te berei- den" - L H In dé avondvergadering van gisteren heeft de Senaat het wetsontwerp ter voorziening in de dekking der lasten. Maak dp eroenten i voortvloeiend uit de herziene pensioen- verdeel ze 'in héél kleine stukjes, regeling der mijnwerkers, behandeld. ,rek in reepjes, doe ze niet marg./ Over het wetsontwerp zelf. dat voor ae boter, groenten, zout, een paar lepels mijnwerkers de. vervulling van een lang t -«-hu» ggjjQggjgydg wens op het gebied van sociale voorziening betekent, waren de Kamerleden het allen roerend eens. Om het ontwerp heen werden minister Van den Brink echter nog enige vragen ge steld. Zo vroeg o.a. de heer Wijffels, of de pensioenen, welke reeds zijn toegekend of binnenkort toegekend zullen worden, dus die, welke nog onder de oude pen sioenregeling vallen, niet met 25 pet. kunnen worden verhoogd om in de nood- Ra I I zakelijke behoeften der betrokkenen te AUI VJ voorzien. De minister antwoordde hierop, dat mijnwerkers, maar ook andere catego- DONDERDAG I JULI. rieën van gepensionneerden betreft, en HILVERSUM X (301 M.) K-R.O, 7.00 daarom onder de minister van Sociale Nieuws. gram., morgengebed; 9.45 Zaken ressorteert. Voorts deelde de be- Schoolradio (10.0011.00 N.C.R.V.); 11.00 windsman op een vraag van dezelfde af- Ziekenbezoek; 12.03 Piano, zang; 12 33 gevaardiede mede dat het de bedoeling KI. v. Beeck (13.00 nieuws); 13.45 Hors'* Geef eens wat vaker geraspte kom-1 kommer bij de maaltijd. Miep is steeds vol goede moed. Kijk naar wat zij Vrijdag doet! Publ. Centr. Bur. v. d. Tuinbouwveilingeif. Adv. „Was het alvast maar weer winter, dan werd er tenminste weer gevoet bald Aldus het Nederlandse sport publiek ill de zomer van 1948. Is het niet vreemd, dat men nu reeds deze verzuchting hoort slaken? Nauwelijks is de voetbal voor een paar maandjes opgeborgen, - of men verveelt zich al en weet niet meer hoe de Zondagen door te Brengen. Het Nederlandse sportpubliek zo wel het actieve als het passieve schijnt wel erg eenzijdig en derhalve verkeerd ingesteld te zijn. En dat ter wijl er zó veel zomersporten bestaan Noem maar op; athletiek, zwermen, cricket, wielrennen, honkbal, tennis, paardenrennen, roeien, zeilen. Toegegeven dat er financiële bezwa ren bestaan tegen het actief beoefenen van voetbal in de winter en een andere sport in de zomer, vooral als die „an dere sport" nogal hoge kosten mee brengt, zoals bijv. bij tennis en zeilen. Maar die bezwaren gelden niet voor het toeschouwen. Niet alleen echter het aantal beoe enaars. ook de schare der kijkers is in doorsnee bij de zomer sportwedstrijden ze r gering. Op het ogenblik vinden in Engeland de grote critket-matches tussen Enge land en Australië plaats. In Australië is het nacht, wanneer in Engeland de zon behoort te schijnen. Maar zó massaal is in Australië de belangstelling voor deze wedstrijden, dat de electri- ieitscentrales het kunnen merken. Prompt op het uur dat de radio-reportage van de testmr.teh begint, ondervinden de electriciteitsnet- ten een aanzienlijk w iardere belasting. Dan staan tienduizenden Australiërs op uit hun slaap, steken het licht aan. scha kelen de radio in' en gaan op hun elec- trische fornuizen een potje thee zetten*. Tienduizenden onderbreken hun nacht rust om deze cricket-reportages te be luisteren. Daarbij vergeleken is het hier in Ne derland maar povertjes. En toch wordt ook hier, zij het op aanzienlijk beschei dener schaal, de cricketsport beoefend. Er zijn echter talrijk" steden, waar deze sport geen voet aan de grond heeft. Het gevclg daarvan is, dat het aantal cricket clubs die op eerste klas peil staan, zo gering is ,dat de gehele competitie der eerste klas slechts tien clubs, over het gehele land verspreid, bevat, hetgeen een landelijke competitie noodzakelijk nis&kt Maar wat in die eerste klas geboden wordt, staat dan ook op hoog peil. Zo hoog, dat men het oprecht moet betreu ren dat niet meer sportliefhebbers zich hiervoor gewonnen geven. Helaas, het kan in. Nederland gebeuren, dat een unieke prestatie op cricketgebied bijna geen aandacht trekt, dat het gros van hen, die zich sportief willen noemen, er geen waarde aan hecht. J.l. Zondag heeft de grote Hermes D. V. S.-crack, Molenaar, de weergaloze prestatie geleverd om in 7 overs een aantal van 7 wickets te veroveren voor 0 runs. Dat wil dus voor de niet- cricketers zeggen, dat hij in 7 series van 6 worpen achter elkaar 7 slagmen sen van de tegenpartij van het toneel deed verdwijnen zonder' dat een van hen ook maar een enkel puntje had weten te scoren. Vergelijk bijv. dat Hermes D.V.S. zelf voor hét verlies van 8 wickets 152 runs scoorde, dan is de be tekenis van dit record duidelijk. Dit is inderdaad een machtige presta tie, zelfs zonder weerga in de diaman ten vaderlandse cricket-geschiedenis, Maar in Nederland haalt men daarvoor de schouders op in Australië blijft men er een nacht voor wakker. De verstarde Nederlandse voetbal maniak behoeft zich /.es zomers niet te vervelen. Wij namen nu een cricket voorbeeld. Cricket is inderdaad een zeld zaam mooie zomersport, die waard is om door duizendmaal meer mensen bezocht te worden dan thans het geval is. Maar wat wij met betrekking "speciaal tot cricket zeggen, geldt evenzeer voor de vele andere zomersporten. Er is materiaal genoeg voorhanden. Het Nederlandse sportpubliek kan zich uit zijn zomerslaap verheffen. De zo mersporten staan in ons land op een alleszins goed peil. Het publiek schudde het odium van kortzichtige eenzijdigheid van zich af. Als het waar is, dat goedgerichte massale sportpopulariteit een uiting is van een gezond volksleven, dan is de verwaarlozing van noem maar op honkbal, roeien, cricket, athletiek, tennis, een blijk dat ons volk in de zomer ziek is. Om deze „zomerziekte". deze apaihie van voetbal-of-niets, te bestrijden en de sportiviteit in een bredere richting te keren, is echter op de eerste plaats no dig. dat de zomersportverenigingen zelf royaler voor de dag komen. Dat er daar aan wel eens wat schort, constateert men aan het gemis van propaganda. Zou hier niet de kern van de hele zaak lig gen? Molenaar met 7 wickets Voor 0 runs de record-botvier van 60 jaren vaderlandse cricket sport. strekken in overeenstemming met de algemene nieuwe kinderbijslagregeling. Een merkwaardige discussie ontspon zich tussen prof. Molenaar (V.V.D.) en de heer Woudenberg (P. v. d. A.) over het feit, dat de partijgenoot van de heer Woudenberg, de heer Kramer, enige detailopmerkingen had gemaakt over mijnwerkersaangelegenheden. Prof Mole naar was van mening, dat, nu in de mijnindustrie een goed werkende publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie bestaat, het parlement zich de nodige beperkin gen moet opleggen en de behandeling van detailkwesties aan.de vertrouwens mannen in de bedrijfsorganisatie moet overlaten. Daarmee was de heer Wouden berg het volstrekt niet eens. Hij eiste voor de Volksvertegenwoordiging „als orgaan, dat er boven staat" de behande ling van alle vraagstukken op. Wellicht dat straks bij de bespreking van het wetsontwerp op de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie het ter rein van bemoeienis der verschillende publiekrechtelijke organen duidelijk wordt afgebakend. Anders zouden ver schillende aangelegenheden Tiiet slechts ln twee Kamers, zoals thans reeds het geval is, maar in drie colleges uitvoerig worden besproken. En dat wordt toch zeker van het goede te veel! Nadat het wetsontwerp zonder hoof delijke stemming was aangenomen,. deel de de heer Anema, die de voorzitters hamer hanteerde, mede, dai het de be doeling is, de Senaat niet vóór Dinsdag -13 Juli weer in openbare vergadering bijeen te roepen. Ad int. Het was „ladies day" vandaag: de vier kwart eindstrijden van het dames- enkelspel, een serie zonder een spoortje romantiek of avontuur. Op dit punt staan de tennisdames dit jaar ver ach ter bij de herenDe „Grote Vier": Dupont, Brough, Hart en Todd hand haafden zich zonder een set te ver liezen. En toch zijn de „Grote Vier" niet meer zo superieur als beide vorige Jaren, toch is er niet meer dat grote élan, die over rompelende dash van Voorheen, onge twijfeld omdat de superioriteit 'niet meer bevochten behoeft te worden. In één partij van de vier -was dit ge durende een korte periode wel het ge val. Dat was toen mevr. Dupont, de kampioene van verleden jaar, 13 ach ter kwam tegen Engelands nummer ééo, mevr. Bosiock, die de inspiratie overge nomen scheen te hebben van een Berge- lin, een Cucelli. Zij capituleerde niet tegen de Amerikaanse aanval, zij door boorde die telkens met lage, even ge sneden backhands, zij bestreek heel naar veld. En had haar volley, had vooral haar smash op hetzelfde peil gestaan, mevr. Dupont zou "het in de eerste set zwaarder te verantwoorden hebben ge had dan nu reeds het geval was, want de taaie verdediging noopte haar net alleen tot forceren, maar hield haar ook van het front, van het net weg, belette de neergesabelde volley. Het was de lob, de zeer tactisch gespeelde lob, die haar de eerste set gaf: 75. De winst deed haar spel vrijuit stijgen, een vleug van briljant spel, van breed-spreiden der drives en keurig afkappen van de passer pogingen gaf haar 42. Een regen-onder breking brak dit briljante, doch een zeer tactische laag gehouden aanval Op de Britse backhand, afgewisseld met de lob en besloten met een onhoudbare service gaf haar 63 (75, 63). Mej. Hart declasseerde de kampioene van Frankrijk, mevr. Landry, niet alleen door eigen verdienste. De linkse Frangaise was dodelijk kwetsbaar op haar backhand. Die werd dan ook geëxploiteerd en ge- executeerd en in het eenvoudige en snelle proces van 60 6—2 in twee en twintig minuten Verstuikte enkel elimineert Miss Fry Mej. Brough kwam nóg sneller in de laatste vier. nóg minder op eigen ver dienste. Haar dappere jonge landgenote mej. Fry zag al de durf vafl de jeugd te d'oeuvréN.C.R.V. 14.00 dram.; 1500 Zang; 15.30 Gram.; 16.00 Bijbellezing; 16.50 Voor de jeugd; 18.15 CN.V.i 18.30 R.V.D.; 19.00 Nieuws, gram.; 19150 Verkiez.toespr. (Weiter)19-45 R.V.D.; 20.00 Nieuws, gram.; 21.00 Orgel; 21.30 Openluchtconcert; 22.15 Lezing; 22.4o Avondoverdenking; 23.00 Nieuws, gram, HILVERSUM II (415 M.) A.V.R.O. 7.00 Nieuws, gram.; 12.00 Orgel" 12.38 Lvra-frio; 13.00 Nieuws; 13.15 Metro- pole-ork.14.00 A.N.W.B. 65 jaar; 14.20 Sollstenconcert; 15.00 Ziekenprogr.16.00 Gevar progr.17.00 Kaleidoscoop17.30 Sport;'17.50 R.V.D.; 18.00 Nieuws, sport; 18.30 Nederl. chanson; 19.00 Film; 19.45 Verkiez.toespr. (Weiter); 20.00 Nieuws; 20.15 Philh. ork.; 2125 Hoorspel; 22.00 Vacantieprogr.; 22.45 Lezing; 23.00 Nieuws, sport gramofoon. RADIODISTRIBUTIE III: 7.00 VI. Brus sel: nws; 7.15 gram.; 7.30 kron.; 7.40 gymn.; 7.50'gram.; 8.00 nws; 8.15 Eng. Jgj H.S. ork'; 9.40 piano; 10.05 v.d schoten; ik antwoorden: Natuurlijk stemmen ook w°rk' U'00 *a: Middenstanders op één van lijst één. Op mijn bureau werd een Brief ge deponeerd van een katholieke mid denstander. Een brief met een aantal vragen en opmerkingen. De schrUver stelt de vraag, de laco nieke vraag, of ook middenstanders op de KVP moeten stemmen, na drie jaar te zijn uitgekleed. Dan heeft in zender nog de mening, dat na de ver kiezing de middenstand helemaal wordt vernietigd. De KVP volge een andere koers, voordat het te laat is. Even laconiek als briefschrijver moet 10.30 Music while you lundborg: ork 12 00 VI. Brussel: gram.; 12.30 nws; 12.40 gram.; 13.00 nws; 13.15 gram.; 14.00 muziek; 15.00 Kalundborg: conc.; 15 40 Eng. L.P ork.; 16 00 voordr 16.15 orgel; 16.30 Courtiers; 17.00 Koot wijk; Batavia; 18.00 Fr. Brussel: v. d. sold.; 18.30 VI Brussel: v.d sold.; 19.00 Fr. Brussel: omroepork.; 19.30 VI. Brus. sel: gram.; 20.00 verz. progr.; 21.00 Tun nel o.d. Schelde; 21.30 gram.; 22.00 nws 22 15 Fr. Brussel: gram.; 22.35 nws; 23.00 Luxemburg: dansmuz. de middenstanders op De hele wereld staat op haar kop. Er is niemand tevreden. We hebben alle maal klachten. Echter op grond van ge zamenlijke offers en gezamenlijk werken moet een nieuwe wereld worden opge bouwd Dat alles is een kwestie van in zicht. Men moet de zaken bezien door het wereldvenster en niet doe*." de bril van de middenstander, de fok van een arbeider of de lorgnet van Weiter. Maar genoeg. Laat ik enkele passages RADIODISTRIBUTIE IV: 7 00 Eng. „even uit een artikel van „De Opmars", H.S.: nws; 7.15 BBC Midi. Orch.; 7.55 geschreven door het 2e Kamerlid Ilooy, .weerber.; 8.00 Fr. Brussel: nws; 8.10 conc; een middenstander, die wel een deskun- 9.00 Eng. L.P.: nws; 9.10 verz progr. v. dige jS. De heer Hooy verklaart o.a.: d vrouw; 10.00 v.d. sold.; 10.15 'parlement; Als je een vergadering meemaakt, en 10.30 muz.; 11.00 voordr.; 11.15 Going I ais nï de inleiding van de spreker de Places; 11.45 orgel; 12.15 BBC Sc. Orch. gedachtenwisseling komt, iz de critiek en ace. muz.; 13.30 Geraido en ork.; 14.00 niet van de lucht. Bij alle verscheiden- v. d vrouw; 15.00 Eng. H.S.: Lambeth deid is men het echter hier over eens. Conf.; 16.00 sport; 17.00 Fr Brussel nws; dat men zelf in de hoek zit waar de 17.10 v.d. zteken^l7_30 Eng.^L.P. mil. ork. j j,ardste klappen vallen. 18 15 ork 19.00 Eng H.S.: Listen my i children; '19.30 Eng. L.P.: Show-time; gó 15 verz. progr.: 20.45 gevr. progr.; 21.00 yhilh ork 22.00 nws; 22.15 Taxi; 22.35 #tk.; '23.15'Eawaiianmuz.; 23.56 nw.s Dit laatste geldt vooral ook voor de middenstanders die men spreekt ip of buiten vergaderingen. En 't is zo begrijpelijk! Wanneer men alleen kijkt naar eigen onderneming of eigen bedrijfstak en wat is menselijker -dan is men geneigd de maatregelen op het gebied van de belastingen, de prijspolitiek, de rant soenering en de daarmee verband hou dende bureaucratie,, die alle een dras tische beperking van' winst- en vermo-1 gingsvorming inhouden, niet alleen on begrijpelijk te vinden maar aan te zien als plagerijen van de Overheid, erger als een „aanval" vooral op het klein- en middenbedrijf. Is dat nu geheel redelijk? Moet men ook bij de beoordeling van deze maatregelen (waarop, ik geef dat grif toe. incidentocl gefundeerde critiek is te leveren) de achtergrond van onze zeer moeilijke na-oorlogse nationaal- sociaal-economische situatie niet in zijn gezichtsveld betrekken? De vraag stellen is haar beantwoor den Bij de bevrijding waren de voor- raden bij Handel en Industrie met 96 pC't t.o.v. 1940 teruggelopen. Onze industriële apparatuur was voor een groot gedeelte weggevoerd, terwijl het overgeblevene verouderd was. Daar door en door psychologische oorzaken en Jiet teruglopen van de vakbe kwaamheid was de arbeidsproductivi teit catastrophaal verminderd. Anderzijds schreeuwde ons volk om sedert lange Jaren uitgestelde behoef' ten van gebruiks- en verbruiksgoede- ren. Ieder zal het er over eens zijn, dat in deze moeilijke periode de Overheid moest ingrijpen om uit deze ontredderde situatie te komen. Had zij dit niet ge- da;*n, dan waren wij in alle vrijheid regelrecht afgestevend naar een economische ontreddering, een chaos, een ontwaard/ng van het ruilmiddel, waarvan Frankrijk en Italië ons een voorbeeld geven. Zijn er nu bij het zoeken naar op lossingen van deze grote na-oorlogse vraagstukken geen fouten gemaakt? Zeker, ik geef dat grif toe! Als gij de critiek hebt gevolgd, die door de organisaties, ook door de Ka tholieke. en vooral ook in de Volksver tegenwoordiging is geleverd, dan zult gij begrijpen dat de geneesmiddelen die de noodgedwongen harde heelmeester voorschreef om het zieke lichaam der maatschappij te genezen, niet altijd in stemming vonden en tengevolge van de critiek dikwijls zijn verzacht geworden. Moet die staatsbemoeiing, met al de daaraan verbonden lasten, nu maar steeds zo blijven voortduren zult ge vragen? Neen, deze toestand is abnormaal en moet zo spoedig mogelijk plaats maken voor de normale, waarin het bedrijfs leven weer een zo groot mogelijke vrij heid geniet. Het is daarom noodzakelijk: Dat naarmate de oorzaken van het ziekteproces minder worden, de Staat zich moet terugtrekken en wel in een zodanig snel tempo, dat de dosis genees middelen het gezond worden niet in de weg staan, dw.z., dat de ..ondeskundige" Staat zo spoedig mogelijk zijn bemoeiin gen beëindigt en overgeeft aan het be drijfsleven zelf; dat de knellende banden van een rant- soenerings- en prijsregelingspolitiek. wanneer de grondstoffenpositie en pro ductiemogelijkheden dit maar nlgs- zins toelaten, gevierd of zo spoed: j mo gelijk geheel losgelaten moeten wor den: dat dit nog meet; klemt, omdat hier door de ambtenarij weer tot haar nor male proporties kan worden terugge bracht, tot voordeel van de schatkist en van de wederinschakeling van deze krachten in het productie-proces, maar vooral ter ontlasting van de martelende bureaucratie, waaronder het bedrijfsle ven zucht; dat de fiscale politiek van de Over heid, èn wat de hoe-grootheid van de heffingen, èn wat de termijnen van in vordering betreft, rekening houdt met de beperkte draagkracht van het bedrijfs leven, vooral van het klein- en midden- bedrijf; x dat de Overheid door een verantwoor de subsidie-politiek nieuwe wegen helpt banen voor de middenstand, om zich door commerciële bundeling en interne rationalisatie te consolideren^ en zo mo gelijk te vergroten en te verbreden; dat, tenslotte, de Overheid de voor waarden schept om de vrije organisaties van de Middenstand, zowel in vak- als standsverband, :ich te laten ontwikkelen opdat zij een stevige onderbouw gaan worden voor de komende publiekrechte lijke bovenbouw. Daarom slaat in ons VERKIEZINGSMANIEFEST onder punt 12: „liet beschermen van hel particuliere bedrijfsleven en het doelmatig verster ken van de gezondheid van de mid- denstandsbedr(jven door: bijzondere zorg in de organisatie-politiek, ln de voorlichtingspolitlek, ln de prijspoli tiek, in de belasting-politiek". Na deze „mededelingen" van de heer Hooy kan ik het er wel bij laten Er blijkt uit dit artikel en voor wie de kranten heeft bijgehouden ook uit de practijk dat de K.V.P.-ers nu juist niet alleen maar „ja" he&ben zitten knikken. Daarom is voor de middenstanders ook op 7 Juli de KVP-lijst de beste lijst. HENK VAN DER MAZE. niet gedaan door een val, die haar eokel verdraaide. Met 31 voor mej. Brough was het afgelopen. Van mevr. Todd scheen de „devil" van dé geest zo zeer in haar slagen ge- electriseerd te worden, dat zij mej. Quer- tier van hoek naar hoek dreef, om dan egn vrije opening te vinden. Na 62, 51 ontstond er echter ergens kortsluiting, doch op tijd draaide de dynamo weer op volle toeren en steigeren de vrij uitge vierde drives van de Engelse: 6^1 64. In het gemengd dubbelspel bleek Brugnon te weinig uitgerust van liet zware herendubbel van de vorige dag, om mevr. Blaisse voldoende steun te geven. Met 16 16 tegen mevr. Pren tiss en Wilkinson scheidde Nederland van Wimbledon. In het herendubbelspel dribbelden en doken de beide bruine Italianen Delbelio en Cucelli vergeefs naar de doorborende drives van Sedgeman en de diagonaal verdwalende vollies van de listige artist Bromwich. Met 6—1 62 75 plaatste de Australiër zich in de laatste vier. Daar kwamen ook de Amerikanen Parker en Falkenburg. Na 6—1 6—2 maskeerden zij tégen de honderdkilo-er Kukuljevie en Vodicka hun verveling minder goed dan zij hun slagen deden in de eerste sets. De derde ging dsn ook nret 3—6 verloren, maar daardoor wonnen zij de vierde in negen minuten met 60. Hun landgenoten Mulloy en Brown hadden onverwacht moeite met de Argentijnen Moreja en Russell, die zij eerst na 97 46 36 ■7 62 wisten te slaan. Zij hadden het sneller kunnen doen In het damesdubbelspel tenslotte nog op het eind van de dag een verrassing, door dat het geplaatste Engelse paar mevr. Hilton en mevr. Menzies door de A'.neri- kaantjes mevr. Rihbany en mej. Scofield met 4—6 75 6—2 geslagen werd, naOat zij op 25 in de tweede set verloren leken. Tenslotte nog enige verrichtingen der Nederlandse spelers in de troostwedstrij den: ln de eerste ronde van de dames sloeg mej. Couquerque mej. Herbst 62 63, mej. Hermsen sloeg mej. Cowney 62 64. En toen bracht het lot hen waarlijk tegen elkaar: mej. Hermsen won met 63 6—4. Bij de troostwedstrijden der heren won de Pool Wittman van Van Meegeren met 36 62 6—4. Gisteren werd de vierde „geplaatste" speler van het herenenkelspel, de Ame rikaan Tom Brown, uitgeschakeld cn wel door de Hongaar Asboth (46, 63, 46, 61, 61). De Australiër Bromwich sloeg de Amerikaan Patty met 1—6, 64, 75, 61. In de twee andere halve eind strijden won Falkenburg met 64. 62 36, 6—4 van Bergelin en verloor Mot- tram van Mulloy 6—2. 1—6, 7—5, 6—2. De halve eindstrijden gaan tussen Brom wichAsboth en MulloyFalkenburg, geen Amerikaanse finale dus. In de laatste acht van het dames enkel spel speelden zich vijf Amerikanen, twee Engelse en een FFrancaise. Bij de „Big FFour" voegde zich een vijfde Amerikaan se mej. Shirley Fry, die de Hongaarse kampioene Kormorczy sloeg met 46, 6—4, 64. Mevr. Bostock, de Engelse fa voriete, sloeg de Zuid-Afrikaanse mevr Muller met 6—2, 2—6, 7—5. Mej. Quertier (Eng.) sloeg de Zuid-Afrikaanse kam' pioene mevr. Summers 75, 62. De kwart eindwedstrijden gaan nu tussen mevr. Dupont—Mevr. Bostock, mej. Hart—mevr. Landry— mej. Quertier mevr Todd, mej Fry—mej Brough Vermeiden we tenslotte dat de Franse dubbel Borotra—Brugnon verloren van KukuljevieVodicka met 62, 36, 64, 3—6, 68. De laatste dag begon met een regen buitje, dat weer iets van de kostbare tijd, welke tenslotte de beslissing moest bren gen. deed verloren gaan. Toen Compton en Dollery hun afgebroken innings voort zetten, was het wicket voor de vijfde dag buitengewoon goed. Inderdaad, er waren hier en daar plekken waarmee de bowler zijn voordeel kon doen, maar hij moest ze zoeken en behoorlijk batten was niet uitgesloten Wie nog hoopten dat Compton met zijn stalmaat Dollery het de bowlery danig lastig zou maken, kwa men bedrogen uit, want de eerste ballen van Lindwall bleken hem reeds in moei lijkheden te brengen, terwijl even later Johnston hem zo verraste, dat Miller de kans van de dag kreeg en de taaiste man verdween zonder één run aan de score te hebben toegevoegd. Dollery had er goed het oog in en met captain Yard- ley rees de score dan ook langzaam, doch nog voor de lunch hadden ook deze twea een beurt 'gehad en een yorker van Tos- hack smeet de palen van Yardley uiteen, terwijl even later een keiharde van Lindwall Dollery wel wat te kras leek. Hij had een zeer verdienstelijke 37 aaii de score toegevoegd. Coxson 0, Laker 0 en Bedser 9 brachten er al bedroefd wei nig van terecht en slechts aan *t study- batten van Evans, die het bowlen aan zich hield, was het te danken, dat de wedstrijd niet voor de lnnch ten einde was. Nu ging de rustpoze in op 179 voor 9. Het bowlen en fielden was van zeer hoog gehalte en geen moment kwa men de batsmen „on top". Na de lunch was het al heel spoedig gedaan. Wright wist de eerste bal van Toshack voor vier naar de boundary te jagen, doch het was tevens het luiden van de doodsklok, want de eerstvolgende bal was hem reeds noodlottig en op 186 was de strijd voor Engeland roemloos verloren. De bowlingcijfers luiden: Toshack 4 voor 40; Lindwall 3 voor 61; Johnston voor 62. Totalen: Australië 350 en 460 voor 7 totaal 810 voor 17 wickets. Engeland 215 en 186 totaal 401 voor 20 wickets. Alle correspondentie te richten aan H. J. v ,d. BROEK, Nwe. Binnenweg 46, Rotterdam C. No. 673. (24 Juni 1948.) PROBLEEM No. 2102. Uit een partij, ingezonden door C. A. v. d. Velden, Delft. Zwart: 14, 16/9, 21, 23/4, 26. Wit: 27/8, 32/4, 37/8, 48/9. PROBLEEM No. 2103. JAN SCHEIJEN, Kerkrade. Ie Plaatsing. Miniatuur. Zwart: 7, 17, 26/7, 32/3, 37. Wit: 29, 30, 38, 43, 46, 48, 50. Met eindspel. Oplossingen worden binnen drie weken ingewacht. OPLOSSINGEN. Probleem. No. 2088 (Jan. Scheyen) Zwart: 4, 11/3, 17, 19, 21/2, 28, 30, oo 45 Wit!' 15, 20, 24/5, 29, 33/5, 37, 39/42, 49 Wit: 15—10, 20—14. 25—20, 29—24, 34:25, 49:9, 9—4, 4:50. Ook wint 20—14, 37—31, 31—27, 33 22, 39—33, 35:24, 41—36, 36:9, 15:4, (zw. 32—37), 4:34 (zw. 37:48) en 49—43. Probleem No. 2089 (Jan Scheyen) Zwart 5, 14/5, 20/1, ?0, 37. Wit: 23, 32/3, 38, 40/1. 49. Wit: 32—27, 49 38, 40—35, 35 13 (zw. 1419 13 24, 33 24, 24—19, (zw. 10—14) 1910. 38—33. Probleem No. 2090 (Jan Scheyen). Zwart: 10, 13/5, 19, 22, 24. g7. 29, 31. Wit: 25/6, 30, 33, 35/7, 41/3. Wit: 43—39, 39—34, 41—37, 26—21, 36:29. (zw. 47:24), 34—29. 30—24 (zw. 19:30). 35:24, 25:5. OPLOSSINGEN. Probleem No. '2091 (Jan Scheyen). Zwart 7, 8. 19. 23/4, 28/9, 33, dam op 25. Wit: 17, 26, 30/1. 34, 40/1, 43. 50, dam Op 44 Wit: 41—37, 17—11, 11:24, 37—32, 44 25, 50 39. 25 48. (zw. 37—41), 48—37 Ook wint 3127. 17—11. 1124. 2722 44:25. 50:39. <T Probleem No. 2092 'Jan Scheyen). Zwart: 7. 8, 18, 21, 24, 28. Wit: 16, 27, 38, 40 45. 48. Wip 1611, 11:33 (zw 4349). 4843 (49 29). 40—34 en 45:34; Probleem No. 2093. (S. Korpershoek). Zwart- 11/4. 16, 20. 24. 30. dam op 46. Wit" 21/2, 27/8.' 32/3. 38/9. 42/5. Wit: 22—17, 33—29, 42—37.39:10, 45 14, 105. 5 14. In de vorige rubriek No. 672, 10 Juni 1948, gelieve men de nummers der pro blemen te veranderen in 2098/2101. De afgebroken partijen van de veer tiende ronde gaven de volgende resul taten: SteinerTartakower remise; "irc— Richter remise; Sajtar wint van Pod- gorny; Moelier verliest van Trojanescu. De resultaten van de 15de ronde waren: Steiner verliest van Podgomy; Stolz wint van Sajtar; Rohacek wint van Gawlikowski; Golombek remise met Moeller: Barcza wint van Stulik; Prins wint van Troianescu; Tartakower verl. r... van Richter; Zita wint van Vidmar; Opo- Prins en Tartakower ieder 8 pnt. censky remise tegen Pirc; Foltys wint van Yanofski Partijen van de 16e ronde: Stoltz Steiner afgebr.; BarczaFoltys afgebr., Gawlikówsky—Yanofski afgebr.; Vidmar —Troianescu rem.; Opocensky Tarta» kower rem.: Pirc wint van Zita; Richter wint van Podgorny; Golombek verloor van Prins Na deze' ronde leiden Stolz; Sterner cn Barcza, ieder met 10 pnt en 1 afgebr. Dartij, dan volgen Pirc met 10 pnt; Foltys 9Y» pnt en 1 afgebr partij; Vidmar 9 P"1 en 1 afgebr. partij; Yanofsky 8)4 pnt en 1 afgebr. partij: Podgomy 8% pnt, Opo censky 8 pnt en 1. afgebr. partij; Sajter,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2