Nieuws uit STAD en OMTREK Typerende Toetsstudies LANGS DE Stichting Katholieke Gezinszorg en Gezinshulp LAATSTE BERICHTEN De trein gaat weer naar Djokja Waarheen de wind waait... Woningbouw door particulieren Met de Hongaarse kinderen huistoe De doos dokter Sila MISDAAD IJN EEN TREIN KEERT LEEG TERUG IN AMERIKA Zullen er thans zaken gedaan worden Nieuwe financierings-regeling van i DONDERDAG 1 JULI 1948 PAGINA 3 „MIJN KAMPF"-DISCIPELEN Ka,th. Gezinszorg te Schiedam gecentraliseerd KVP-VERK1EZ1NGSRITTEN EXAMENS BURGERLIJKE STAND DE 3 K.M. ZWEMWEDSTRIJD IN DE SCHIE VLAARDINGEN DE TUCHTRECHTER HAD HET WEER DRUK LICHTER DAN LUCHT IN DE LUCHT Ballonopstijging in de R'damse Diergaarde GEROOFDE KUNSTSCHATTEN KEREN NAAR ITALIë TERUG POSITIES TROEPENSCHEPEN SS"' ,I,„, door WALTER L. GEBAUER DE „KOTA BAROE" HEEFT VERTRAGING BERNADOTTE'S PLAN INZAKE PALESTINA J Het is heus niet aardig, om elke studie te moeten baseren op de grote verkie zingsstrijd, die komende week Woensdag een abrupt en afdoend einde zal vinden in de definitieve politieke wils-uiting van het Nederlandse volk. De krant hangt haast scheef van de verkiezings-campagne. Men kan er allereerst uit opmaken, hoe belangrijk de politiek is. Zo belangrijk, dat we zonder onze actieve politiek wel licht het lot van Oostelijke landen zouden delen en onze eigen pers zouden moeten missen. Diezelfde pers, die ons nu vrij kan voorlichten over eigen standpunt, over laster van links en van rechts. Helaas ook van rechts. De heer Weiter noemt zich in zijn kinderlijk stuntelig ge redigeerd blaadje „Actie", de vertegen woordiger van de rechts-Katholieken. Dat dit niet gelijk staat met recht-uit Ka tholieken moge blijken uit het volgende praatje, dat door de Schiedamse volge lingen van deze eigenwijze heer wordt rond-géstrooid. Vooraf dient U te weten, voor zover het U nog niet bekend is, dat de heer Weiter zich in alle mogelijke bochten wringt om de ondubbelzinnige brief van de Bisschop pen zo uit te leggen, dat de KVP de dis sidente partij is, die de eenheid probeert te vernielen en dat het Hoogwaardig Episcopaat Weiter, de sterke man Weiter, heeft aangewezen als voorvechter en kampioen van die eenheid. Hij zou de man zijn, waarachter Katholiek Neder land zich zou moeten scharen. Omdat deze propaganda wat erg onbe holpen is, moet het standpunt door mid del yan geruchten toch de schijn van aan nemelijkheid krijgen. Niet waar, Hitier wist het al: hoe harder je liegt, des te meer van de leugen blijft er hangen. Een fikse leugen dus, die de theorie van bet Welterse kampioenschap voor de Ka tholieke eenheid zou moeten schragen, werd hier en daar terloops rondgestrooid. En sedert enkele dagen weet nu de hele stad, dat Kap. v. d. Heijden en Kap. Lan- gemeijer op Weiter zullen stemmen. Het heeft even geduurd, eer dit praatje de beide heren in kwestie had bereikt. Het had hen eigenlijk helemaal niet mo gen bereiken, want nu hebben zij de kans gekregen, om deze „laster" zo noemde een der heren het openlijk te ontze nuwen. Het verspreiden van die praatjes is immers veel gemakkelijker dan het be antwoorden van een vraag tijdens een verkiezingsvergadering: Hoe de oprich ting van de lijst Weiter te rijmen is met de brief van de Bisschoppen?' Nooit gat de heer Weiter op deze hem schriftelijk gestelde vraag, tijdens de vergadering in Musis Sacrum antwoord. Hij wist wel, waarom hij de vragen uitsluitend schrif telijk liet steunen. .Maar onze Katholieke Schiedammers weten nu tenminste met wat voor soort Katholieken zij te maken hebben die Ie. Een Protestantse krant i.e. De Rotterdammer gebruiken, om een on waar anti-papistisch stukje te plaatsen. 2e. De geestelijke leiding van de stad bekladden door aan kapelaans ongehoor zaamheid aan hun overheid in de schoe nen te schuiven. 3e, geen materiaal nieuw en massaal genoeg kunnen vinden, om tegen de wen sen van de Bisschoppen in te gaan; daar van zo provocerend mogelijk laten blij ken. Verslik je niet Een kostbaarder verzameling politieke windmolens als de V. V. en D. momen teel herbergt, zal men moeilijk bijeen kunnen brengen. De uitingen van deze heren zijn even' veelsoortig, als er voor aanstaande figuren in dit quasi-volkse samenraapsel zijn. Dit te bewijzen, is niet zo moeilijk. Het is al gebeurd. Hoe Stikker .Vonk en Oud ieder hun eigen opvatting over de Indonesische kwestie hebben, is uit de verschillende verkiezingsrede al gebleken. Hoe Oud zich absoluut niet wil binden, om na zijn verkiezing en na zijn lijst-aanvoerder- schap, een zetel in de Kamer in te ne men daarvoor kozen zijn volgelingen hem toch is even bekend. L Mijn Vlaamse neef heeft een paar da gen bij ons gelogeerd: Engelse sigaret ten, Hollandse sigaren, Amerikaanse sok ken (nylonseen echt Italiaanse stroo- hoed en een chique Franse das, enfin voor 100 pet „Belgisch".... „Awel, kozijn", zei hij, „wa doen al die bonte plakkaten an de ruiten?" „Dat is voor de a.s. verkiezingen" leg de ik hem uit. Wij liepen sarren door ons stadje en hij spelde de reclameborden afv „Rood is troef' las hij„Sjonges, das dangereus zunneik weet sjuust wa da gaat betekenenas rood troef is dan kun je seffes een „misère ouvert" verwachten.... en dan zonder praatje!" ,En die nummer twee, was da voor een clubke?" wilde hij verder weten. Nummer twee is de, Partij van de Ar» beid". „Arbeidahdas schoen doede gullie da ok al in Ollandikke dacht kik da gullie et meer van den handel most hebbe....' „En da manneke met die strepen op zijn frak?" „Die hoort er niet bij, die is van de reclassering „Reclassering.ah.... zogezegd een tuchthuis-boeikomme die bij jullie niet in het parlement?" „Hopelijk niet", antwoordde ik „ofschoon.... je kunt nooit weten na tuurlijk". Wij kwamen langs de Nieuwe Haven.. „Ei", zei hij opeens..., „Hedde gij mij nie eens gezegd, dat er zo weinig ma teriaal was?" „Weinig materiaal?" „Ja, om te bouwen, weinig hout en zo „Ja, dat heb ik gezegd...." .,Dan bende een lelijke leugenaor!" ..Ik?" vroeg ik stom verbaasd ..Weljaziede da daar dan nie die enorme schuttingen..:., das toch prima timmerhout zou ik menen!"...,.. „Ik neb gezegd, dat er niet genoeg hout was om huizen te bouwen maar niet dat we geen hout genoeg zouden hebben om reclame-heiningen .voor de verkiezings-campagne neer te zetten...... „O-... da makt een verschilwat het zwaarste is moet het zwaarste we gen natuurlijk „Precies", gaf ik zuchtend toe „enne.stel eens, neef, dat jij in Ne derland stemrecht had, Welke lijst zou je begunstigen?" „Da kan ik zo nie zeggen"daor moet ik eerst es over peinzen". Wij praatten verder over Vlaamse koetjes en Hollandse kalfjes, maar toen wij voor wiin bescheiden woning ston den, zei hij opeens: „ik zou op ijjSf één stemmen" „Hoe 'weet je dat zo plotseloos?" Hij lachte... en wees op de K.V.P.- plaat voor mijn venster „Omda 'k met jou geen ruzie wil heb ben", zei hij toen. SEBAST1AAN, Maar de uitlatingen van de heer Oud en de advertenties van fie V. V. en D. lieten toch zo al iets doorschemeren, dat de V. V. en D. niet zo sociaal-achterlijk en niet zo wereld-vreemd conservatief was als delen van de partijen, waaruit zij gevormd werd, lieten veronderstel len. De arbeiders werden gepaaid met vage, maar aardige beloften en men zou werkelijk denken, dat een verjongings kuur a la Beveridge onze Liberalen had opgekalefaterd. Te vroeg gejuicht. In een popaganda- blad van deze V. V. en D. leest Typer zoiets als het volgende: Welter is in Schiedam geweest en hij heeft veel ware dingen gezegd over het Indië-foeleid. Maar beste kiezers, dat betekent niet. dat jullie ineens allemaal Wglter moe ten gaan stemmen, want als het op an dere punten, dan het Indië-beleid neer komt, volgt Weiter toch de koers van de K. V. P. Dit is de zuivere inhoud van het beweerde. Typer heeft op deze opmerkelijke ti rade een eigen kijk. Om de Katholieke lezer zand in de ogen te stfooien het artikel richt zich immers spetfiaal tot onze prptestantse stadgenoten wordt gesuggereerd, dat de Lijst Weiter met de KVP niet in sociale opvattingen, maar alleen in de Indië-politie'k zou ver schillen. Deze vriendendienst kon men onder liberalen, zjj het van verschillen den huize, vanouds verwachten. De lezer weet, dat dit zeker niet het geval is. Uit de vaagheden in „Actie" valt op te maken, dat van een christelijk sociale, dus vooruitstrevende politiek bi) Welter niets valt te verwachten. Het was ook niet het Indië-beleid op de eer ste plaats, maar juist de positie van de arbeiders in de Volkspartij en in het so ciaal program daarvan, die Weiter en zijn volgelingen tot dissidenten maak te. Dat de volgelingen van Oud dit niet zouden weten, durven wij op grond van hun toch niet on-politiek verleden niet aannemen. 2ij weten dus, dat Weiter epn sociaal- reactionnaire politiek voorstaat met wel ke mooie begrippen als sluitende begro ting e.a. dit ook wordt gecamoufleerd. Maar zelfs deze politiek is dan vol gens het pamflet van de V. V. en D. nog te progressief. De V. V. en D. adverten ties over de waarde van de arbeid zijn wel minder dan Platonische liefdesver klaringen aan het afwezige volksdeel van deze „volkspartij". TYPER. Naar wij vernemen, is een dezer da gen de notariële acte van oprichting van bovengenoemde stichting gepas seerd. Mede als gevolg van een over eenkomst met het Wit-Gele Kruis te Schiedam wordt het Huishoudbureau van deze vereniging met ingang van heden door bovengenoemde stichting overgenomen, zodat dan de k.tholieke gezinszorg in één stichting zal zijn on dergebracht. Deze plaatselijke stichting is ondergeschikt aan het diocesaan be stuur té 's-Gravenhage In het bestuur der Stichting-treden ais afgevaardigden van de R. K. Vrouwenbeweging te Schie dam op de dames Smulders. Willems. Reynart, en Bruynel, terwijl van de zijde van het Wit Gele Kruis zitting hebben de heren M. A. H. v. d. Laar schot, P. J. Scheffers en A. J. C. van Oppen. Namens de R. K. Artsen heeft zitting de heer dr. A. Kunze. Het dag. bestuur bestaat uit: mevrouw M. J. G. A Smulders-Waucquez, presidente; mevr. J. M. Willems-Kioppenburg, .vice-presi- dente en de heer A. J. C. van Oppen, secretaris penningmeester. Als admini strateur is aangesteld de heer de Boer. Zoals gebruikelijk verzorgt de K.V.P. op 7 Juli a.S. het vervoer van Katho lieke ouden van dagen en invaliden naai de stembureaux. Zij, die hiervoor in aan merking wensen te komen, moeten dit zo spoedig mogelijk opgeven aan de secretarissen van de parochiële propa- ganda-clubs, t.w_: voor het centrum: W. Roeling, Hoogstraat 83, Schiedam; voor het Westeh: M. A Rensman, Anthonie Muijsstraat 38, Schiedam; voor het Oos ten: B. A. Hengst, Boterstraat 63a, tel. 68655; voor het Zuiden: W. v. d, Pluijm, Pendrechtsestraat 5. Er zullen binnenkort nog enige krach ten aan de medewerksters worden toe gevoegd, zodat met ingang van 1 Sep tember a.s. het bestuur de beschikking zal hebben over één gediplomeerd so ciaal werkster, acl t gediplomeerde ge zinsverzorgsters en 5 gezinshulpen. De sociaal werkster is het hoofd van de dienst en tevens leidster van de gezins verzorgsters, die onder de naam van „Prinses Marijke Colonne" in het pand Hoogstraat 198 woonachtig zullen zijn. Zoals bekend wonen momenteel reeds 4 Marijkes in datzelfde pand. Naar bekend mag worden veronder steld, zijn de 4 Marijkes reeds sinds 1 April in de Schiedamsche gezinnen, on verschillig van welke stand of gods dienst werkzaam. Voor het toelatingsexamen tot de cur sus V.M.T.O. te Rotterdam, slaagden de heren: A. v. d. Mark, B. May, A Schoen makers, A Werner, T Besemer, G. v. u. Eirdt, W. de Jong, M. Muyselaar, J. v. d. Zouwen, G Akkerman, P. Jongekrijg, G. Kalkman, W. Ketting, P. Korpel, I. Berk hout, F. Koudenberg, J. van Rutten, J Troost, W de Wit, L. van Gog, allen leer ling van de pro-V.M.T.O.-cursus te Schie dam. Voor de Mulo-cursus in het Verenigings lokaal slaagden: Aanvullend diploma: J. den Admirant, Vlaardingen; P. de Bruin, Schiedam; W. Hofman, Naaldwijk; A. C. Stolk, Maas land; Ph. Roorda, Rozenburg; P. v. d. Pol. Maassluis. Mulo-diploma B: J. Korpel, Schiedam; G. J. Nooteboom, Schiedam; I. A. van Leersum, Schiedam; A. J. Schipper, Schiedam; F. Dens, Vlaardingen; N. Hak bijl, Vlaardingen; A. A. Liebregts, Vlaar dingen; T. Smit, Vlaardingen; J. A. Suik- kers, Schiedam; D. Schouten, Schiedam. Mulo-diploma A: D. Jongsma, Rotter dam. A. de Hon, Schiedam; J. de Graaff, Schiedam; P. G. v. Brugge, Schiedam; C. de Vlieger, Rotterdam; W Stok, Rotter dam; E. Verschuur, Rotterdam; J. Zwolle, Rotterdam; A Zwolstnan. Rotterdam; J. M. Sloot, Rotterdam; J. Rietveld, Rotter dam; J. J. Mak, Schiedam; A. de Koek, Schiedam. Er werderf zeven candidate» afgewezen GEBOREN: Bernardina M., d. van J. G. Smit en R Stellingwerf, Nassaulaan 75; Gilles, z. van J. Pappers en S. W. v. d.fBerg, Singel 2i5; Arie en Hendrik J„ zns. van H. Burggraaf en N. Kraan, Ploegsfraat 31; Louis, z. van J. van Log- chem eil A. M. H Lagrouw, Nassaulaan 75; Johanna B., d'. van H. J. Scheffers en M. Huijken, Havendijk 140; Wilhel- mina, d. van Q. v. Dijke en E. Hartman, Dr. Noletstraat 1; Jacoba P., d. van J. J. Westhuis en C. M. Clausing. Warande 207; John A., z. van D. Ottelé en E. I. 'Brathen, Nassaulaan 75. Zaterdag a.s. 's middags half 3 zal de Rotterdamsche Zwemclub weer de be kende jaarlijkse 3 K.M. zwemwedstrijd in de Delfshavense Schie, in het gedeelte tussen de Spoorbrug en de Lage Erf- brug, houden. Ongeveer 60 zwemsters en zwemmers, onder wie de beste van ons land, heb ben voor deze wedstrijd ingeschreven. Bij de dames zal de winnares van het vorige jaar, Annie van Kampen uit Hil vérsum, een zware taak hebben de be ker voor de tweede keer in successie te winnen, aangezien ook haar clubgenoten Annie Veldhuizen en Lies Put en de Rotterdamse zwemster mej. de Hooge van de partij zijn. Ook bij de heren zal het te bezien zijn of Geert Jan van Rooy, de winnaar van verleden jaar, de beker mee near huis zal nemen, want de kampioen van Ne derland op de 1500 M„ Rinus van Daat- senaar van A. Z. 1870 behoort tot de deelnemers. Stellig zal men Zaterdagmiddag van een spannende en fraaie strijd getuige kunnen zijn. Precies om half 3 zal de ere-voorzitter van de R. Z. C., de heer C. W. van Has selt, bij de Spoorbrug aan de Spaanse Bocht het startsein geven. Het keerpunt is gelegen nabij de Lage Erfbrug. SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester van Vlaardingen zal in plaats van Vrijdag 2 Juli spreekuur houden op Zaterdag 3 Juli a.s., van des morgens 1011 uur; voorts zal de burge meester wegens afwezigheid op de vol gende Vrijdagen in de maand Juli geen spreekuur houden. O De veearts W. Bos, die tildens ,1e bezetting burgemeester was van Winterswijk, in welke functie hij personen aan opsporing en vervol ging blootstelde, ^s door het Arnhems bijz. gerechtshof tot 4% jaar gevan genisstraf met aftrek veroordeeld. Marktkooplieden volgden elkander in lange rij, toen de Rotterdamse tuchtrech ter voor de prijzen het laatste bedrijf opende van het drama, dat begonnen was op de markten van Rotterdam, Delft, Vlaardingen, Dordrecht, Gouda, waar de huisvrouw de bitter benodigde gordijn stof kon vinden, die in de winkel niet te koop was. Met textielpunten hielden de meeste kooplui zich niet op; ze waren vlot en vaardig; en vele guldentjes wer den kreunend en in arren moede voor hen neergeteld. Te vele, oordeelde de tuchtrechter, temeer waar welhaast geen dezer kooplieden een factuur kon topen, waaruit de herkomst en de inkoopsprijs van de goederen kon blijken. Vitrage, gaasdoek, spanstof, glasgor dijnstof, gaaslinnen, werden in grote hoeveelheden verhandeld tegen prijzen, variërend van ƒ1,25 tot ƒ6.50 per meter. De geldboeten bleven aan de lage kant. van T5 tot 60, doch vele honderden meters gordijnstof, vitrage .spanstof en gaaslinnen werden verbeurd verklaard. Winkelier v. H. te Rotterdam verkocht belegde broodjes met 11% gram rook vlees voor 20 cent, met 14 gram lever voor 25 cent en met 11 gram ham voor 30 cent. De tuchtrechter legde v. H. voor deze prijsoverschrijding een boete van ƒ100— op. De prijs van 1.50 de kilo voor flessen- lak, welke de Rotterdamse koopman S. zijn afnemers in rekening bracht, vond geenszins genade in de ogen van de tucht rechter. De boete bedroeg ƒ700. De eerste kleermaker die voorkwam was S. te Rotterdam. Wegens het in rekening brengen van prijzen als 125 en ƒ126 voor een costuum werd hij ver oordeeld tot ƒ150 boete. Daarna verscheen zijn naamgenoot, ook S. dus; deze had o.m. voor pantalons §6,25 en 51 gerekend', voor een ulster 150, voor costuums 204,25 en 208, ter zake waarvan hem een boete werd op gelegd groot 5000. (Van onze Indische correspondent) Batavia, 1 Juli Maandag zal de delegatie-trein weer naar Djokja rijden, dat staat nu nagenoeg vast. „Voor de hoeveelste maal?" vroeg aan een tafeltje in „Hotel Des Indes" een -lid der club van politiek geïnteresseerden. „Dat is de vraag niet", merkte zijn buur man op. „De vraag is de hoeveelste deadlock daar ditmaal bereikt zal wor den." „Ook dat is de vraag nog niet", kwam een derde er tussen, „tenminste niet zolang de huidige deadlock voort duurt. En wie heeft de oplossing daar voor?" Niemand had die en zo bereikte het ge sprek aan het tafeltje met splitjes al evenzeer een deadlock, zoals overigens „bon ton" is wanneer de besprekingen met de republiek ter sprake komen. Roem, de voorzitter der republikeinse delegatie, heeft gezegd: „Het is de me ning van de republikeinse regering, dat de voorstellen van de Amerikaan Dubois en de Australiër Critchley van de com missie voor goede diensten op het ogen blik de enige mogelijkheid vormen om tot een regeling te komen". En de Nederlan ders verklaarden in dezelfde vergadering blijkens hetzelfde communiqué van de goede diensten-commissie dat het besluit der Nederlandse regering om de voor stellen niet in beschouwing te nemen, de finitief is! Een geheide deadlock! En de commissie voor goede diensten is in zich zelf ver deeld en bovendien binnenkort onvol tallig wanneer Dubois' verzoek om van zijn functie ontheven te worden, is inge willigd. Op „Oud-Rotterdam", dat tijdelijk in de Rivièrahal te Rotterdam weer herleeft, mag de oudste tak van luchtvaart, de al oude luchtballon, niet ontbreken. Zater dagmiddag zal de nieuwste ballon van de Haagse Ballonclub voor de eerste maal in Nederland starten. Deze ballon, die een inhoud heeft van niet minder dan millioen liter, is de grootste ballon, die ooit in Nederland met waterstofvulling opsteeg. De aërostaat heeft, geheel gevuld een hoogts van 22 M. Het gas wordt van de fabriek Oxygenium te Schiedam in rond 140 cylinders aangevoerd en met een druk van 150 atmosfeer in de ballon ge stuwd. Het omhulsel van het kostbare lucht vaartuig is samengesteld uit een dubbele laag zijde, gedrenkt ni rubber, om het omhulsel gasdicht te maken. Een hand- genoopt net, waarin ongeveer 3000 M. touw is verwerkt, draagt het ballonmand je, zo groot als een flinke wasmand. Dit verblijf van de vier leden van dc bemanning meet slechts één Meter in het vierkant. Toch is er nog plaats voor ver schillende instrumenten, zoals kompas, hoogtemeter, barograaf en variometer. Reeds 's morgens zal de ballon worden uitgelegd en in de loop van de middag zal de vulling zich voltrekken. Door mid del van een geluidsinstallatie zal een des kundige toelichting worden gegeven. Tussen half 5 en 5 uur zal het startsein worden gegeven en begint een tocht naar onbekende bestemming. Nooit is men ze ker van de plaats, waarheen de wind de gasbol zal voeren. Een klein brokje ro- mantiek-in deze nuchtere tijden Rotterdam heeft op het gebied van de ballonsport een verleden, waaraan geen enkele Nederlandse stad kan tippen. Reeds op 4 Juni 1785 werd er door de heren J. C. de Jongh, koopman aan de Glashaven en H. W. Roüppe, een ballon opgelaten en wel een onbemande Mont- golfière (hete-lucht-ballon). Nog geen twee maanden later, op 30 Juli 1785, steeg de beroemde Franse pionier Blanchard in Rotterdam op. Ook de eerste Nederlandse luchtvaar der. Abraham Hopman, steeg voor de eerste keer op in Rotterdam. Deze pri meur' beleefden de Rotterdammers op 29 Sept. 1804. Ver kwam hij niet, want reeds bij Schiedam raakte, het mandje de grond, waardoor onze koene luchtheld over boord tuimelde om zijn luchtschip, nu zonder hem, in de wolken te zien ver dwijnen. Na dien zijn er ontelbare ballons in Rotterdam opgestegen en zelfs waren er twee wedstrijden met verscheidene bal lons, o. a. op de „Nenijto". Nn is het al weer 14 jaar geleden, dat de laatste luchtbol van Rotterdams bo dem af het hogerop zocht. Maar a. s. Zaterdagmiddag kunnen de Rotterdam mers hun schade inhalen. Wie zal hem opvolgen? Men krijgt de indruk dat dit een zwaar wegend punt is voor de autoriteiten te Batavia. Na de Australiër Kirby kwam Critchley uit de staf van Kirby; na de Belg Van Zeeland kwam Herremans uit de staf van Vaii Zeeland; na de Amerikaan Graham kwam Dubois. Wie volgt? Op een uitzondering na Werd door de vervangers het begin- formaat niet gehandhaafd. De kwestie, waarvoor de Veiligheidsraad de commis sie voor goede diensten naar Indië af vaardigde, mag belangrijk genoeg geacht worden om het op mannen van formaat te houden. De goede diensten dreigen anders een paskwil te worden. De hui dige situatie met de deadlock door de on gevraagde, sterker nog ongewenste voor stellen van twee leden der commissie is reeds een enormiteit. Intussen gaat de trein maar weer naar Djokja. Och, tenslotte is het klimaat in. Kalioerang zo kwaad nog niet, ook al is het geestelijk hlimaat zo, dat wel weer geen zaken zullen worden gedaan. Onder de Italiaanse kunstschatten, waarvan het Ministerie van Openbaar Onderwijs de terugkeer uit Duitsland heeft gemeld, bevindt -ich het beroemde 15e eeuwse altaar van Vitepeni, dat doof de Duce ten geschenke werd gegeven aan Hermann Goering. Het meesterwerk bevindt zich te München. De „Indrapoera" op de thuisreis naar Rotterdam vertrok gisteren van Colombo. De „Kota Baroe", op reis van Java naar -Rotterdam, passeerde hedenmorgen 2 uur Ouessant, doch wordt in plaats van morgen in de loop van Zaterdag te Hoek van Holland verwacht. De „Waterman" vertrekt vermoedelijk 2 Juli om 13 uur van Rotterdam naar Batavia. De „Zuiderkruis", op reis van Java naar Rotterdam, is Woensdag bij Aden voor anker gegaan. De minister van wederopbouw en volkshuisvesting heeft een nieuwe finan cieringsregeling bekend gemaakt ten be hoeve van de particuliere woningbouw. Deze regeling is in de plaats van de „Financieringsregeling woningbouw 1947" gekomen. Het hierin gevolgde systeem als zodanig wordt niet veranderd, wel wor den regelen gegeven, speciaal in verband met dè herberekening van de bijdragen bij wijziging van de exploitatie-mogelijk heden. Hierbij wordt rekening gehouden met verandering van huurprijzen en kosten van levensonderhoud. Verder wordt duidelijk vastgesteld, dat de uiteindelijke afrekening van de onren dabele topkosten na 10 jaren zal plaats hebben. In vergelijking met de bestaande finan- rieringsregeiing brengt de nieuwe een be perking van de maximale inhoud der wqningen. Vervolgens is naast de moge lijkheid. dat het rijk voorschotten geeft om de gemeenten in staat te stellen le ningen onder verband van tweede hypo theek te verstrekken, thans een bepaling opgenomen, krachtens welke aan ge meenten garanties kunnen worden ver strekt, indien deze de voor de hypotheek- verlening nodige middelen op andere wijze dan door rijksvoorschotten ver krijgen. De nieuwe regeling biedt voor het hypothecair crediet een grotere ze kerheid, terwijl ook de exploitatie-moge lijkheid enigszins verbeterd is. Voorts is een beschikking uitgevaar digd, welke een uitwerking van de reeds eerder in het Woningbesluit opgenomen regeling betreft en de bijdragen voor woningwetwoningen bevat. Krachtens deze regeling draagt het rijk de onren dabele exploitatie-kosten; in het normale exploitatie-risico wordt niet bijgedragen. Voorschriften zijn voorts gegeven om trent het vormen van een reserve door de woningbouwverenigingen, waardoor de financiële positie yan deze verenigin gen zal worden verstevigd en het dus mogelijk wordt eventuele normalé exploi tatie-verliezen op te vangen. Deze laatste regeling is speciaal van belang in ver band met het stopzetten van de voor schot-verlening van rijkswege. De ge meenten kunnen zich thans een oordeel vormen omtrent de weg, welke t. a. v. de financiering van de woningwetbouw zal worden ingeslagen. (Van een onzer medewerkers Zelf hadden tve ze gehaald op die koude December-Zaterdag van het vorig jaarkleine bleke 'en zeer sober geklede Hongaartjes, en tve hebben ze zelf teruggebracht bij de innig dankbare ouders, nu met bolle rode wangen en goed gekleed en bepakt en bezakt, beladen met de bewijzen der echte Hollandse liefdadigheid. Welk een weldaaden welk een diepe dankbaarheidOp liet Centraal Station te Amsterdam was het die middag van de I9e Juni reeds vroeg een bedrijvigheid van je welste. Padvinders die er de orde in hielden; een perfecte organisatie onder leiding van de Stations chef; een geroezemoes van kinderen en een zee van tranen van afscheid na zoveel moois en zoveel liefde. Zelden zagen we het woord „Partir c'est mourir un peu" helderder voor onze ogen. Stoere Volendammers die zelf vaders van grote gezinnen, van hun pleegkind geen afstand wilden doen, kinderen die hun Hollandse ouders niet wilden verlaten. Met zachte drang zorgden de zusters dat de lange trein werd geladen en precies op tijd stoomde deze het station uit voor de lange vermoeiende reis naar Boedapest. In Utrecht, Eindhoven en Venlo nog even een kleine herhaling der afscheids- toneeltjes en dan op het doel aan. Reeds aan de Hongaarse grens begon nen de bewijzen der Hongaarse dank baarheid, Hongaarse liefde voor Neder land, Hongaarse hoffelijkheid, welke zich uitte in bloemen, juichkreten, model in (L houding staan van het stationsperso- neel in één woord in alles, waarin dank baarheid zich slechts uiten kan. Deze tafereeltjes hadden de honderden pleeg ouders moeten meemaken; geen groter dank zouden ze hebben kunnen verlan gen. Zo komen we tegen tien uur van de 8. „Let nu goed op, Basli", zei Bim wijsneuzig. „Zodra wij de walvis horen spuiten is dit een teken dat wij aan de oppervlakte zijn". „Wij moeten hem dan een teken geven dat wij eruit willen", zei BaSli zorgelijk. Als wij hem in zijn maag stompen wordt hij kwaad. Roepen hoort hij niet. „Wij moeten een zacht-werkend middel vinden om hem te Maandagmorgen te Boedapest aan. Een overweldigende ontvangst! Honderden mensen, mannen en vrouwen met vlag gen en bloemen op het station; nog stond de trein niet stil of de welkomstkreten klonken door de stationshallen, het en thousiasme kende geen grenzen En toen eindelijk de trein stilstond, begon de offi ciële begroeting. Mgr. Mihalowics trad, vergezeld van mevrouw gravin Czizy naar voren om de Nederlandse afvaar diging in de persoon van de leider van het gezelschap hartelijk welkom te heten in Boedapest en hartelijk dank te zeggen voor alles wat Nederland zo lange jaren Hongaarse Rode Kruis en diverse offi- deed en gedaan had voor Hongarije en speciaal voor het Hongaarse kind. Ver tegenwoordigers van de minister, het ciële instanties werden aan het bestuur der hulpactie voorgesteld en daarna was het een drukte met besprekingen met ouders, uitdelen van pakketten, waaraan een eind gemaakt moest worden. Heel hek gezelschap begaf zich dan naar het interessante gebouw der Actio Catholica het centraal caritasgebouw voor heel Boedapest waar we het be richt ontvingen, dat de onderhandelingen tussen regering en Actio van die aard waren, dat man vreesde, dat de trein geen nieuwe kindertjes zou kunnen en mogen meenemen. Terwijl de officiële afvaardiging zich met het bestuur der Actio in conferentie begaf, kreeg heel het gezelschap gelegenheid te genieten van de schoonheid van Boedapest, verlaten", zei Bim. „Iets dat hem een beetje onpasselijk n_ fontein klaterde. „De goeierd begint te spuiten nep Bim !orcn dat de vertegenwoordigers vannen vrolijk. „We zijn weer boven Jan", vulde Basli glunderend aan. „Maar we moeten voortmaken", zei Bem, „anders duikt hij wéér onder". volk, dat zo enorm veel in de loop der jaren te danken had aan Nederland; een volk, dat zich zo ondubbelzinnig dank- Een kennismaking. Leon Schirelly zette een bezorgd ge zicht toen hij zich met kleine, voorzich tige passen langs de kadeterreiften aan de South Street haastte. De lippen van zijn scherp omlijnde mond waren vast opeengeklemd, terwijl hij strak voor zich uit keek. Het drukke leven, dat hem omgat, keurde hij geen enkele blik waardig. Hij had een soepele stroohoed over zijn voorhoofd gedrukt en de rand ervan diep over de ogen gebogen, om zijn gezicht tegen de fel stralende zon te beschermen. Telkens moest hij. blijven staan, om de zware vrachtauto's, die volgeladen van de kade naar boven kwamen, te laten passeren. Rook en walm vulden de van hitte trillende lucht. De signalen der stoom- kranen snerpten en daar tussen loeiden de sirenes van de veerponten en sleep boten. Schirelly hoorde er niets van. Hij was veel te veel van eigen gedachten vervuld. Hij had een belangrijk onder houd achter de rug. Dit had bijna twee uur geduurd en hem vijftigduizend dol lars gekost. Het geld was in ontvangst genomen door een man, die er niet bij zonder vertrouwenswaardig uitzag. Schirelly bleef staan, zette zijn bril af en maakte zorgvuldig de -glazen schoon met een zeemleren lapje, dat hij uit zijn vestzak te voorschijn haalde. Eén ogen blik knipperde hij met de ogen tegen het schelle licht en wierp een misnoegde blik over de vaalgroene rivier, dan zette hij de bril op. Hij kwam thans voorbij een eindeloze rij parkerende wagens. Bij een Ford bleef hij staan, keek naar het nummer bord en trok dan een sleutelbos uit zijn zak. Toen hij daarna het portier van de wagen opende, golfden hem een verstik kende hitte en benzinedamp tegemoet. Schirelly duwde, zijn hoed achterover, klom in de wagen en opende ook de deur aan'de andere zijde. Wel vijf minuten Dleef hij achter het stuur zitten, zonder een beweging te ma ken. Zijn blik zwierf weer over de rivier, maar hij was er zich niet eens van be wust, want vóór hem stond nog steeds het beeld van het magere jongmens, dat met een onverschillig gezicht het pak bankpapier van grote waarde in zijn broekzak stak, als was het een pakje tabak. Als die schurk mij bedriegt, dan is alles verloren, bromde Schirelly en zijn lippen beefden. Hij streek met de hand over zijn transpirerend gezicht. Nu, ik hoop dat die lui woord zul len houden, anders zullen ze me leren kennen! voegde hij er dreigend aan toe. In de wagen was het iets draaglijker geworden. Schirelly wierp de portieren dicht, draaide de ruiten naar beneden en trapte op de starter. Met veel lawaai sloeg de motor aan. De Wagen was van 'n vrij oud model, maar dat hinderde in 't geheel niet. Voorzichtig stuurde hij hem uit de rij. Hij reed nu langzaam langs de South Street, sloeg links om, de Maiden Lane in, om dan de Broadway op te rijden. Hij raakte in een oneindig lange rij van langzaam vooruitkomende voertuigen. Schirelly schakelde weer over op de eer ste versnelling, teneinde de motor niet door het voortdurende plotseling remmen te doen stilstaan. Zijn blik was daarbij alleen op de achterbumpers van de vóór hem uitrijdende wagen gericht., maar plot seling overviel hem een verlammende schrik. Hij hoorde rechts van zich een paar schoten, vernam het kletterende breken van grote ruiten en dan het gillen van een sirene. Bliksemsnel draaide hij zijn hoofd naar de kant, vanwaar de geluiden kwamen, maar hij kon niet zien, wat er gebeurd was, want het uitzicht werd hem door de stroom van tegemoetkomende wagens belemmerd. Toch kon Schirelly door een spleet waarnemen, dat er in een oogwenk een geweldige mensenmenigte aan de over kant was samengestroomd. Nu weerklon ken kreten, en daarna ook reeds schelle politiesignalen. De rij wagens vóór hem was tenslotte vastgelopen. Hij nam daar om zijn voet van het gaspedaal en leunde ver uit het raam. Daar zag nij, dat er enkele motorcops (verkeersagenten op motorfietsen) kwa men aanstuiven, die zich met acrobatische vaardigheid tussen de auto's doorwron gen. Een zacht klikkend geluid dicht naast hem deed hem omzien. Verschrikt en verstoord keek hij in de donkere loop van een pistool, dat een man hem voor hield, die op hetzelfde ogenblik behendig in zijn wagen sprong en het portier voorzichtig achter zich dichttrok. Geen enkel woord, beste vriend, anders kan ik verdraaid ongemakkelijk worden stiet de haastige indringer uit. die thans vlak naast Schirelly zat. Hij liet de hand, die het pistool vasthield, zakken en drukte de loop stevig tegen het lichaam van de oude Schirelly. Ziezo, dat hebben we gehad Zoals gezegd mijnheer, géén beweging, anders wordt het een gat. Schirelly staarde nog steeds onthutst naar de jonge man, die thans brutaal en vergenoegd tegen hem glimlachte. Wie bentu en waarom dreigt u mij?, bracht hij er eindelijk met moeite uit. De jongeman wees met zijn duim naar de overkant van de straat. Dat zouden de speurhonden ook graag willen weten, zei hij grijnzend. Hij greep in zijn zak en haalde een pakje sigaretten te .voorschijn, daarbij ontviel hem een ring, die over de bodem van de wagen rolde, om vlak voor de voeten van Schi relly te blijven liggen. Deze keek er naar daarna gleed zijn blik weer naar de jonge man. Maar vóór hij iets kon zeggen riep de onbekende: Vooruit mijnheer, geef gas, ze rijden al! Verdraaid, het was ook hoog tijd! Schirelly gehoorzaamde mechanisch. De druk tegen zijn heup was krachtiger ge worden. Door een vluchtige blik merkte hij op, dat zijn passagier gespannen de straat in het oog hield. Toen hij een eind gereden had, siste de jonge man hem toe: Zo,' nu rechts af, ouwe jongen Het is veiliger, wanneer we langs de Bek man Street rijden en daar in de Broad way uitkomen. Ik denk, dat de agenten nu elke wagen, die de Maiden Lane op komt. bijzonder lief zullen aankijken. Schirelly gehoorzaamde zwijgend. Hij wist, dat het zelfmoord voor hem be tekende, wanneer hij ook maar een enkel ogenblik weifelde. De ring aan zijn voeten sprong met heldere klank over de houten vloer en was voor de oude een afdoend bewijs, dat het jongmens naast hem een inbreker ot gangster moest zijn, die zo juist in de Maiden Lane zijn slag ge slagen had. Schirelly werd in zijn gedachten ge stoord, want de jonge man had zich naar hem toe gebogen en zei glimlachend: 't Doet me genoegen, mijnheer, dat u zo'n scherp inzicht toont. Bij het Union Square zal ik u verlaten. Op een door mij gegeven teken rijdt u daar iets lang zamer. Schirelly knikte. (Wordt vervolgd) baar getoond had, ons volk het verdriet zouden aandoen, geen kinderen mee te mogen nemen. En toch bleek ten slotte alles tevergeefs Allé pogingen de minister, die alles aanging, te spreken te krijgen, mislukten; van huis naar huis, van autoriteit naar autoriteit werd er gereden, doch geen onderhoud werd ge arrangeerd en zo vervloog de tijd en de hoop. Een rustig onderhoud, een beroep op hart en gezond verstand bad hier wel licht uitkomst kunnen brengen Doch alles mislukte. Zo brak de laatste dag aan.,., een dag vol emoties en belevenissen om nim mer te vergeten. Vooral de audiëntie bij Kardinaal Minzendty, in zijn paleis te Estergom. Zijn dankwoord was een woord van vaderlijke goedheid, maar tevens van onverbiddelijke standvastigheid. Holland heeft enorm veel gedaan. Holland wil nog meer doen. Leed deed het Z. Era., dat Holland geen kinderen meer mocht meenemen, doch Holland kon wel uit het nieuwe Boedapest een ervaring meene men, een ervaring, welke het van zelf zal nopen, veel, héél veel voor het arme Hongarije te bidden Daarna schonk Zijne Eminehtie alle pleegouders en heel wei- doend Nederland zijn zegen Diep onder de indruk verliet het gezelschap het paleis, oprecht belovend heel Nederland op te wekken voor Hongarije, te bidden ook voor zjja primaat, een rots in de branding. Op het station wachtte de lege trein. Een station vol enthousiaste Hongaren Onder hgn de grijze prelaat mgr. Mihaloi wier met .zijn trouwe helpster gravin Czizy, nog eenmaal Nederland dank bren gend, nog eenmaal de vriendenhand drukkend, nog eenmaal de hoop uitspre kend, dat Hongarije toch ter elfder ure anders zijn dank tegenover Katholiek Nederland zou betonen dan door deze demonstratieve ledige trein, die tergend langzaam het station uitreed Zoals bekend, zou het troepenschip „Kota Baroe" met ongeveer 1400 dgmo- biliserenden en verlofgangers Vrijdag te Rotterdam aankomen. Naar wij thans echter vernemen, heeft het schip ver traging, zodat het niet e-rder dan Za- terdVS in de haven v„,, Rotterdam kan borden verwacht. De ontvangst op het vliegveld „Ypenburg" komt hiermede te vervallen, daar op 3 Juli op dit terrein vliegfeesten van de luchtstrijdkrachten worden gehouden. Het Arabische blad „Al Misri" publi ceert het voorstel. Het bevat de volgen de tien punten, dat door graaf Berna- tlotte aan Joden en Arabieren zou zijn voorgelegd. 1. Vereniging van Transjordanië en Palestina. 2. Dit gebied zou moeten worden ver deeld in twee onafhankelijke staten, namelijk een Joodse en 'n Arabische. 3. Toewijzing aan de Joodse staat van alle gebied, als reeds door de V N. is toegewezen, met uitzondering van de woestijn van Negeb, die aan de Arabieren zou komen. De Joden zouden dan geheel Galilea krijgen. 4. De Arabische staat zal de Arabische gebieden van Palestina en Transjor danië omvatten. 5 Haifa wordt vrijhaven. Over Jaffa wordt later beslist. 6. Speciaal bestuur voor Jeruzalem onder de VN. ter waarborging van de heilige plaatsen. 7. Joodse en Arabische staat zullen een centraal comité vormen voor be slechting van geschillen tussen bei den. 8. Dit comité zal ook de verdediging en de economische politiek van beide staten coördineren. 9 Eventueel draagt dit comité de kwes tie over aan de trustschapsraad. 10. De Joodse staat zal immigratie mogen toestaan op eigen gebied, echter met inachtneming van de V.N.-voorschrif ten, wat betreft de verhouding tot het economis/he opnemingsvermogen. „Al Misri" critiseert dit plan als zijnde „van Britse en Amerikaanse zijde geïn spireerd".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 3