INDONESIË WENST BEMIDDELAAR Verzoek van Palar aan de veiligheidsraad EEN 7 Tito bereid Triest aan Italië af te staan DE TOEKOMST VAN WEST- DUITSLAND Weerbericht! Instelling van ondernemingsraden Sokolovsky, de ongenaakbare Op de' IrIBUNE Taak en bevoegdheid omschreven I DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Nederland het zwarte schaap De Tweede-Kamer verkiezing Weer goud terug naar Nederland Finland ging ter stembus In ruil voor Marshall-hulp 22. Het grote gezin Levertraan wordt duurder Vóór 1 Sept. constituerende vergadering It aliaanse machine neergestort Invloed van de Sociaal Econ. Raad Ook Sovjet-sector lijdt onder de blokkade Einde van het vier- mogendhedenbestimr van Berlijn Voor jonge DE TOESTAND VAN PROF. \ALBERSE 70ste JAARGANG VRIJDAG 2 JULI 1948 No. 20660 Volgens een „U-P."-telegram uit Lake Success heeft de repu bliek Indonesië gisteren bij de behandeling van de Indone sisch? kwestie in de Veiligheidsraad het verzoek gedaan één enkele bemiddelaar aan te wijzen om het Nederlands-Indone sisch conflict tot een oplossing te brengen. De Indonesische zegsman L. N- Palar, die dit verzoek indiende, zeide> dat het geschil bemiddeling vereist, zoals graaf Folke Bernadotte deze geeft in het Palestijnse geschil. Palar zei» dat de driemogend- lxeden-commissie van goede diensten, zoals deze op het ogen blik is samengesteld, aan één van haar leden practisch het recht van veto verleent- Hij liet doorschemeren, dat België, „een koloniale mogendheid", als lid van de Commissie van Goede Diensten het werk van de twee andere commissie-leden, Australië en Amerika, belemmerde. Ruim 5.400-000 stemgerechtigden TERUG UIT INDIë In sfeer van rust en orde MILITAIRE LUCHTVAART- KRIJGT NIEUWE VLAG Uitreiking door de Prinses- Regentes „SOLDATENMOEDER" VOOR HET GERECHT HONGAARSE PRIESTERS GEARRESTEJ^RD Minder wind „EEN WEEK AGIT IN ITALIë DE KANTOREN van de' Redactie en de Admi nistratie zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaer- straat 1. Telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt t 3.45 per kwartaal. 1 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde .prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden t 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Palar herhaalde zijn beschuldiging, dat Nederland probeerde de Indonesische republiek te saboteren en de poging van de Verenigde Naties om een permanen te oplossing te bereiken trachtte te ver ijdelen Palar beweerde, dat de repu bliek tijdens de besprekingen herhaal delijk grond had prijsgegeven, omdat zij meende hierdoor de oplossing van het geschil naderbij te brengen en wenste aan te tonen, dat de republiek „redelijk" is. Hij zei: „Telkens hebben de Neder landers van deze toestand hun voordeel getrokken'en de redelijke partij is de verliezende geweest". Palar beschuldigde de Nederlanders er van, een blokkade te hebben uitgevoerd, die niet alleen het uiterste lijden voor de bevolking en de ondermijning van de po litieke stabiliteit had veroorzaakt, doch tevens de gehele wereld verhinderd had gebruik te maken van de Indonesische productie. „Het is niet alleen de repu bliek, die de verliezende partij is", al dus Palar. „Het is de gehele wereld". In een rede, door de Nederlandse vertegenwoordiger Van Kleffens ge houden, gaf deze de raad de verzeke ring dat de Nederlanders alle moge lijke steun zullen verlenen aan wet telijke handel met leder deel van In donesië. Van Kleffens zeide, dat de Nederlanders niet het grondgebied van de republiek blokkeerden, doch uitslui tend trachtten een grote smokkelhan del tegen te houden, welke smokkel hij toeschreef aan de republikeinen. Hij voegde hieraan toe, dat de Indonesiërs belangrijke machinerieën het land uil gesmokkeld hadden, in ruil voor oor logsmateriaal, met duidelijke schade aan de economie van de eilanden. Van Kleffens zeide, er zeker van te zijn, dat een oplossing gevonden zou worden en wees er nog op, dat de com missie van goede diensten verklaard had, dat de AmerikaansAustralische voor stellen vanzelfsprekend niet de enig mo gelijke oplossing waren. De Oekrainse afgevaardigde Manoeils- ky noemde de toestand in Indonesië zeer critiek, zowel voor volk als regering, en haalde verscheidene voorstellen aan, welke naar vorengebracht waren doot de sovjet-unie, doch door de raad waren verworpen. Hij zei, dat zijn regering geen verantwoordelijkheid dragen kon voor maatregelen, welke uitgevoerd waren om de republiek te verzwakken. Tenslotte verzocht de Chinese afgevaar digde, dr. Tsjang, opnieuw, dat de Ame rikaans—Australische voorstellen aan de veiligheidsraad verstrekt zouden wor den, op grond van het feit, dat hierdoor de loop der besprekingen in Indonesië niet zou worden beïnvloed. Het Chinese voorstel werd door Canada gesteund. Bij de na de rede van mr. Van Kleffens gevolgde langdurige discussie bleek, dat de meerderheid van de raad er niet voor voelt, invloed uit te oefenen op de hui dige werkwijze van de C. V. G. D. De leden van de Russische en Oekrainse de legaties waren een ander inzicht toe gedaan en herhaalden de beschuldiging, dat de C. V. G. D. in geen geval het vertrouwen van de raad kan genieten, gezien haar sympathie voor de koloniale mogendheden. Aan het eind der beraadslagingen sprak de veiligheidsraad opnieuw zijn vertrou wen uit in de bekwaamheid van de C. V. G. D. voor de behandeling van zaken ter plaatse. De raad was echter niet in staat te beslissen, of een verdergaande actie van de zijde van de veiligheids raad noodzakelijk is. De heren Joekes, Logemann. Sassen, Kersten en Meijerink zijn Woensdag uit Batavia naar Nederland vertrokken en worden Vrijdag te 21.30 op Schiphol ver wacht Ook de nieuw benoemde gouverneur van Curagao, ir. L. A. H Peters, zal ver moedelijk in de loop van Vrijdag uit New York op Schiphol aankomen. Het aantal stemgerechtigden voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer, welke verkiezing op 7 Juli zalworden gehouden, bedraagt vpor het gehele land 5.444 785 Ter vergélijking diene, dat voor de Tweede-Kamerverkiezingen van 1946 5.229.927 personen op de kiezerslijsten stonden ingeschreven, voor 1948 dus een toename van meer dan 200.000 kiesge- r.chtigden.. De gemeente, met het grootste aantal stemgerechtigden is Amsterdam. Voor de eerste maal heeft de hoofdstad een aantal kiesgerechtigde personen van meer dan een half millioen, nl. 502.956 Dan volgen: Rotterdam 391.979, Den Haag 329.097, Utrecht 109.085, Haarlem 94.751, Groningen 78 680, Eindhoven 69.618, Til burg 60.638, Enschede 59.464, Nijmegen 59.234. Arnhem 58.118, Leiden 51.544, Hil versum 50.694, Apeldoorn 47 928, Leeu warden 45.701, Breda 45.583, Dordrecht 41.452, Maastricht 40.890. Schiedam 40.289 en Delft 35.374 Van de 1017 gemeenten in Nederland heeft een drietal minder dan 200 kies gerechtigden op de lijst staan Overslag in Zeeland is de kleinste met 147 kies gerechtigde*. Serooskerke op Schouwen heeft 154 en Bemelen in Limburg heeft 159 kiesgerechtigden. Ruim 30.000 Kg. toegewezen Naar de plaatsvervangende gedelegeer de voor Nederland bij de I ARA (Inter allied Reparation Agency) bevestigde, heeft de drieledige commissie voor de teruggave van het monetaire goud te Brussel, opnieuw een hoeveelheid van 30.646 kg goud aan Nederland toegewe zen. Zoals bekend werd tijdens de eerste toewijzing in November van verleden jaar een hoeveelheid van 35.000 kg goud toegewezen. Behalve aan Nederland werd 17 kg gond toegekend aan Albanië, 5.934 kg goud aan Oostenrijk en 73 kg aan Grie kenland. De médedeling werd van de zijde van het ministerie van Financiën bevestigd. Volgens verkiezingsdeskundigen, aldus Reuter heeft Donderdag de eerste dag der tweedaagse Finse verkiezingen, „een record-aantal Finnen" zijn stem uitge bracht. De verkiezingen behoorden „tot de rus tigste en meest vrije" in Finlands ge schiedenis. De politie verzekerde Reuter, dat er geen bijzondere maatregelen ge nomen zijn, daar men geen ordeversto ringen verwacht. President Paasikivi heeft deze keer geen leidraad voor de verkiezingen gegeven. In 1945 ried hij aan, „nieuwe mensen te kiezen, die niet gecompromitteerd zijn door samenwerking met Duitsland". De opkomst van de kiezers op de eerste dag kan volgens A.N.P. voor het gehele land op gemiddeld 50 procent worden ge schat. In enige districten van Helsinki vooral in de arbeiderswijken stemde op deze eerste dag reeds meer dan 61 procent yan het aantal kiesgerechtigden. H. K. H. Hoogheid heeft op de jubi leumsdag van de militaire luchtvaart in ons land, op het Binnenhof in Den Haag aan de luchtstrijdkrachten de nieuwe vlag uitgereikt, welke ter gelegenheid van het 35 jarig bestaan onzer militaire lucht vaart bij K.B. is vastgesteld. Te omstreeks 11 uur arriveerde H. K. H. op het Binnenhof, waar het comman do luchtvaarttroepen stond opgesteld en vele autoriteiten, o.a. de minister van oorlog, lt. kol. A. H. J. L. Fiévez en It. gen. mr. H. J. Kruis zich verzameld had den. Nadat Zij de troep geïnspecteerd had, nam de Prinses-Regentes, die in een blauw-grijs toilet gekleed was, op het tapijt, dat voor de eregasten bestemd was, plaats. Tegenover Haar bevonden zich de acht officieren en onder-officie ren, die even later zouden onderscheiden worden. „Voor allen, die in de militaire luchtvaart dienen, is dit een zeer bijzon dere dag, omdat ik U, namens H. M. de Kóningin en eigen vlag kan schenken", zo sprak H. K. H. „Moge het embleem, daarop aangebracht, U allen aansporen de voetstappen te volgen van hen, die door hun daden deze hoge onderscheiding voor het wapen der militaire luchtvaart hebben verdiend". Hierna reikte Prinses Juliana de on derscheidingen uit, aan majoor-vlieger- waarnpmer J. N. Mulder de Mil. Willems orde, aan luit. vlieger J. Zeegers de Bron zen Leeuw en ahn de overigen het Vlie- gerkruis. Met het spelen van het Wilhelmus en een défilé van het commando luchtvaart troepen was de plechtigheid ten einde. In een telegram cit Lugano aan het onafhankelijke Romeinse dagblad „Giornale Delia Sera" wordt gemela, dat maarschalk Tito aangeboden heeft het voorstel van de Westelijke mogend heden, om Triest aan Italië terug te geven, zal steunen in ruil voor hulp via het Marshall-plan. In het telegram werd een „diplo matieke vertegenwoordiger van een Westelijke mogendheid" aangehaald, die eergisteren in Belgrado uit Lugano aankwam. Van deze zijde werd verklaard, dat Angstiger dan alle .an dere proble men, waar deze wereld mee te kampen heeft, meer beslissend voor de toekomst van de mensheid dan de vraagstukken van oorlog en revolu tie, is het probleem van de gezinsethiek. Nauwer dan met enig ander probleem hangt hiermee samen de vraag of het christelijk of beter het zich christe- lijk-noemend Europa straks zal zijn of niet meer zijn. Europa en de Verenigde Staten van Amerika immers zijn tengevolge van de falende huwelijksethiek, van de falen de levenskracht en levensmoed hunner volken aan het uitsterven. Op betrekkelijk korte termijn zelfs. De geboortecijfers van verscheidene der grote Europese mogendheden ver toonden vóór de oorlog een tendenz, die onherroepelijk nog in deze eeuw de on- dergang voorspel de. Na de oorlog trad weliswaar overal een sterke stijging op, maar X of deze stijging zal aanhouden, of er blijvende verbetering zal optreden in het proces dat het voortbestaan van het menselijk geslacht bepaalt, valt op zijn minst ernstig te betwijfelen. Op het terrein van de ethiek bestaat geen noodlot. De ongeluksprofeten die het lot van Europa, van West-Europa althans en van Amerika als bezegeld beschouwen, miskennen de mogelijk heden tot herstel. Het zou niet de eerste crisis zijn waaruit het christendom zich weer heeft opgericht. Die oprichting echter is in de eerste plaats het werk van de Kerk en van de organisaties die zich onder haar lei ding rechtstreeks bewegen op het gees telijk terrein. De taak van de Staat op dit gebied is slechts secundair. De overheid kan met deze organen samenwerkén; zij kan in haar wetgeving en in haar be leid de omstandigheden scheppen, die een betere beleving van de gezins- en huwelijksethiek mogelijk maken. Zij kan de openlijke overtreding dezer ethiek verhinderen, zij kan de, levens-, mogelijkheden voor het grote gezin scheppen of vermeerderen. Op dit punt is de Regering in de laatste twee jaren niet in gebreke ge- bleven. Reeds in haar eerste troonrede be loofde zij het vraagstuk van de ontduiking der echtscheidings bepalingen in studie te zullen nemen en een ontwerp van wet in deze aan gelegenheid is inderdaad gereed geko men en aanhangig gemaakt» Sinds de invoering van de kinderbij slagwet wordt reeds in de bepaling van het feitelijk genoten loon rekening ge houden met de grootte van het gezin. De Regering is op die weg voortgegaan; de kinderbijslagen zijn onder deze Re gering bijna verdrievoudigd, terwijl niet slechts de grote maar ook de klei nere gezinnen er van mee profiteren. Weliswaar voldoet de werking van de kinderbijslagwet niet in alle geval len. Er zijn gezinnen, die ondanks de looncorrectie, die het gevolg i» van deze wet, toch in uiterst moeilijke omstan digheden blijven verkeren, doch in dien er één fractie is, die op dit punt y weet wat zij wil en die zelfs tegen de minister van Sociale Zaken in, be paaldelijk voor deze gezinnen en in het bijzonder voor de grote gezinnen op kwam, dan was het de katholieke fractie. Gezinspolitiek is ook in veel sterker mate dan voor de oorlog gevoerd in het belastingbeleid. De verschillen tussen de belasting van grote en kleine ge zinnen zijn aanmerkelijk groter dan voor de oorlog het geval was. Gezinspolitiek wordt ook gevoerd door middel van de woningbouw. Voor eerst doordat aan woningen thans de hoogste prioriteit is gegeven. Het pro bleem van de samenwoning moet wor den opgelost binnen de kortst mogelijke tijd, en de enige oplossing is nieuwe woningenbouw. Terwijl er tot nu toe nog slechts ruim 30.000 gereed kwamen, staan er thans reeds ruim 40.000 op stapal. die binnen korte tijd voltooid kunnen zijn. Het zal echter weer van de invloed der katholieken in het Ka binet en in de Kamer afhangen in hoe verre bij de opbouw der woningen re kening wordt gehouden met, de belan gen van het grote gezin. Om dit beleid in deze geest te kun nen voortzetten is voor alles nodig dat de katholieken in ons staatkundig leven blijven staan: TROUW AANEEN men in diplomatieke kringen In Bel grado eeds meer dan een maand op de iioogte was «ui de moeilijkheden tussen Joego-Slavië en de kominform en dat gedurende die periode onderhan delingen gevoerd werden tussen Tito en Amerika over hulp via het Marshall plan. Albanië beledigt Joego-Slavië Albanië is in de afgelopen paar dagen het toneel geweest van „georganiseerde incidenten, die beledigend zijn voor de Joego-Slavische volkeren en ten doei hebben, de Albaans-Jcego-Slavische be trekkingen te verstoren", aldus wordt uit Belgrado gemeld. Een van de incidenten was, dat bet Albaanse ministerie van binnenlandse zaken een Joego-Slavische boekwinkel in Tirana gesloten heeft en de verkoop van het Joego-Slavische communistische dagblad „Borba" verbood. Voorts heeft het Albaanse ministerie van onderwijs alle leerboeken, waarin sprake is van Maarschalk Tito, verboden, evenals het zingen van liederen, waarin Tito gehuldigd wordt. Portretten van Tito moeten uit openbare gebouwen ver wijderd worden. Joego-Slavische diplomatieke verte genwoordigers hebben een protest bij de Albaanse regering ingediend „betreffende deze vijandige en brutale daden" Prijsstijging van uit Noorwegen geïm porteerde levertraan heeft een nieuwe prijsregeling voor levertraan noodzakelijk gemaakt. De nieuwe prijs voor de ver bruiker .bedraagt met ingang van 8 Juli 1.20 per fles van 300 cm3. inclusief fles (voorheen 1.05). Hierin is een iets rui mere marge voor de kleinhandel begre- Pgp. Mevr. M. /l. Hiddinkden Haan, be kend als de „soldatenmoeder" hoorde door de proc.-fiscaal bij het bijz. ge rechtshof te Den Haag een gevangenis straf van 11 maanden en ontzetting uit het „recht om bij de gewapende macht te dienen" tegen zich eisen, bij welke eis requirant rekening gehouden had met een psychiatrisch rapport, dat verdachte o.m. verminderd toerekeningsvatbaar en opvliegend verklaarde. Verdachte was er o.m. van beschuldigd, dat zij de hoofd- v'erpleger C. Hoegen van het Rijkshospi- taai in Den Haag verraden had. wegens het feit, dat hij anti-Duits was en. zich meer met Joden dan met andere ge wonden zou hebben bemoeid. De inmid dels overleden hoofdverpleger werd hier door een tijd in Vught gevangen gezet. De raadsman van verdachte eiste vrij spraak, resp. ontslag van rechtsvervol ging. De uitspraak is bepaald op 15 Juli. Vier Katholieke priesters onder wie de secetaris van de „Actio Catholica", zijn volgens „A. P-" door de Hongaarse poli tieke politie gearresteerd, omdat zij „de bevolking tegen de democratie opzetten" Aldus werd Donderdag door het Hon gaarse ministerie van binnenlandse zaken medegedeeld. De majoor•vliegericaarnemer J. Ar. Mulder ontvangt van de Prinses- Regentes de ridderslag als drager van het ridderkruis der If, I? O. ter gele genlied van de uitreiking van onderscheidingen bij het 35-jarig bestaan der militaire luchtvaart, welke plechtigheid gisteren op het Binnenhof te Den Haag plaats had. Donderdagmorgen zijn de elf West- Duitse premiers te Frankfort bijeenge komen met de drie Westelijke geal lieerde gouverneurs. De bijeenkomst duurde slechts één uur. De premiers werden door de gouverneurs gemach tigd, vóór 1 Sept. a.s. een constitueren de vergadering bijeen te roepen. Generaal Clay verklaarde, dat ieder wetgevend lichaam van een staat vrij zou zijn de procedure te bepalen, waar bij afgevaardigden moesten worden ge kozen of benoemd. Het totaal aantal af gevaardigden zou bij benadering 1 op iedere 750.000 inwoners van iedere staat zijn. „De 'onstituerencle vergadering", N ai- dus Clay: „zal een democratische grond wet opstellen, die voor de deelnemende staten een federalistische regeringsstruc tuur zal bepalen, die het best is aange past aan het uiteindelijke herstel van de Duitse eenheid. Ze zou de rechten van de deelnemende staten moeten bescher men en tevens moeten voorzien in een toereikend centraal gezag en zekere waarborgen voor individuele rechten en vrijheden". De grondwet behoeft goedkeuring van de militaire gouverneurs, waarna ze in iedere deelnemende staat aan een refe rendum zal worden onderworpen. Indien tweederden der staten de voorgestelde grondwet bij meerderheid goedkeuren, zal ze binnen 30 dagen na ratificatie voor alle staten gelden. De Franse gouverneur, gen. Koenig, legde een schema voor van een, bezet tingsstatuut, waarin de Westelijke geal lieerden zich de volgende bevoegdheden voorbehouden: 1. De Duitse buitenlandse betrekkingen 2. De controle over de buitenlandse handel en binnenlandse maatregelen, die de buitenlandse handel ongunstig zouden beïnvloeden. 3. De uitoefening van overeengeko men controlebevoegdheden, o.m. op het Roergebied, de herstelbetalingen, de industrie, ontwapening, demilitarisatie en „zekere takken" van wetenschappe lijk onderzoek. 4. De bescherming van het prestige en de veiligheid van de bezettingsstrijd- 5 Weerverwachting. medegedeeld door t het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond: Meest zwaar bewolkt met slechts enkele verspreide buitjes. Afnemende, maar langs de Waddeneilanden aan- S vankelijk nog vrij krachtige wind, 5 overwegend tussen Noord-West en West. Aanhoudend koel weder. 3 Juli: Zon op 4.25 uur; onder 21.02 5 Maan op 1-27 uur, onder 17.42 uur. krachten en de voorziening van hun be hoeften. 5. pp waarborg, dat de goedgekeurde grondwetten zullen worden nageleefd. Behoudens deze voorbehouden bevoegd heden, zullen de militaire gouverneurs hun volledige bevoegdheden hernemen, indien een toestand zich voordoet, die de veiligheid bedreigt. Donderdag zullen de elf premiers van de West-Duitse staten te Koblenz bijeen komen om de plannen der Westelijke ge allieerden voor een West-Duitse „consti tutie" te bespreken. v 9 van 12 inzittenden gedood Gisteren is een Italiaans vliegtuig van de lijn MilaanBrussel nabij het vlieg veld van Veerbergen, (ten Z.O. van Mechelen) verongelukt en in brand gevlogen. Vier passagiers en de uit 4 man bestaande equipage werden gedood. Vier passagiers bleven ongedeerd. Een ander vliegtuigongeluk had plaats bij Fredericksburg in Virginia waar ëfcn transportvliegtuig van de Amerikaanse marine neerstortte. Vijf leden der be manning kwamen om. Aan de Tweede Kamer is aangeboden het Ontwerp van Vi'et betreffende „Regelen omtrent Ondernemingsraden." Volgens de bepalingen van dit wetsontwerp moet in elke onderneming, waarin 25 of meer werknemers werkzaam zijn een ondernemingsraad worden ingesteld. Deze raad zal tot taak hebben, onder erkenning van de zelfstandig? functie van de ondernemer, naar vermogen bij te dragen tot een zo goed mogelijk functionneren der onder neming, o.a. door bet bevorderen van een goede ver standhouding en samenwerking in de onderneming. Onverminderd de nadere regelen, welke de ondernemingsraad bij zijn regle ment omtrent de uitoefening van zijn taak en bevoegdheden kan stellen, worden hem bij dit wetsontwerp de volgende be voegdheden toegedacht: Het behandelen van wensen, bezwaren en opmerkingen van het personeel, voor zover van belang voor de positie van de werknemers; het plegen van overleg in zake het vaststellen van vacanties, werk- roosters e.d.; het. Houden van toezicht op de naleving van de geldende arbeidsvoor waarden. en de voorschriften ter bescher ming van de werknemers, hygiëne e.d., het deelnemen in het beheer van instellin gen ten behoeve van de werknemers: He' adviseren en het doen van voorstellen omtrent maatregelen, die tot verbet prins? van de technische .en economische gang van zaken in de onderneming kunnen bijdragen. Het hoofd van een onderneming is ver plicht aan de ondernemingsraad alle medewerking te verlenen en in het bij zonder alle inlichtingen te verstrekken welke de ondernemingsraad behoeft voor de uitoefening van bovengenoemde be voegdheden. Het ondernemingshoofd moet periodiek aan de ondernemingsraad mede deling doen omtrent de economische gang van zaken in de onderneming en overleg plegen, alvorens een arbeidsréglement vast te stellen of te wijzigen. De leden van de ondernemingsraad, met uitzondering van de voorzitter, wor den gekozen aan de hand van candidaten- lijsten, opgesteld door de door de bedrijfs- comrijiissie daartoe aangegeven organisatie o*: organisaties van werknemers Indien ■de samenstelling vanhet personeel daar toe aanleiding geeft, bepaalt de bedrijfs- commissie in hoever eveneens candidaten- lijsten ki*inen worden ingediend door een aantal werknemers. Bedrijfsconnnissies Het wetsontwerp voorziet ook in de instelling van de reeds hierboven ge noemde bedrijfscommissies. Deze worden door de Sociaal-Economische Raad, be doeld bij de Wet op de bedrijfsorganisatie, voor groepen van ondernemingen inge steld, ter behandeling van aangelegen heden betreffende de ondernemingsraden. De leden van deze commissies worden voor de helft benoemd door de door de Soc. Ec. Raad daartoe aangewezen repre sentatieve organisaties van werkgevers en voor de helft' door eveneens door de Soc. Ec. Raad aangewezen representatieve organisaties van werknemers. De Soc. Ec. Raad stelt regelen omtrent de samenstel ling en werkwijze van de bedrijfscom missies. Met betrekking tot de ondernemings raden is een belangrijke taak toegekend aan de Soc. Ec Raad. Afgezien b.v. van wat hierboven reeds genoemd werd kan de S.E.R. andere regelen stellen omtrent de bevoegdbeden en samenstelling van de ondernemingsraden. Blijkens de Memorie van Toelichting volgt het wetsontwerp in grote lijnen net rapport van de commissie betreffende de ondernemingsraden. Niettemin wordt op sommige punten hiervan aanmerkelijk af geweken. Zo wat betreft de nadere concretisering van de bevoegdheden van de ondernemingsraden, welke in het rap port van de commissie niet was opge nomen. Ook werd het raadzaam geacht de ■onderhavige regeling niet op te ne'men m dit Wbt op de bedrijfsorganisatie maar bij afzonderlijke 'wet vast te leggen. GEBREIDELD OPTIMISME. MAAR. ..r Lange tijd is het Nederlandse sportpu bliek zeer optimistisch gestemd geweest ten aanzien van de komende Olympische Spelen. Een heel rijtje gouden, zilveren en bronzen medailles zou daar in Londen slechts liggen te wachten om door de Ne derlandse deelnemers (sters) in de wacht te worden gesleept. Zij zouden eigenlijk niet eens moeizaam veroverd behoeven te worden, want strijd zou er practisch niet zijn, daarvoor waren onze favorieten in voetbal, athletiek en zwemmen te su perieur om voorlopig maar bij deze drie sporten, waarover men wei het hoogst van de toren had geblazen, te blijven. Herinnert u zich, dat de verwachtingen verleden jaar ook zo hoog gespannen wa ren? En dat toen de Europese zwemkaim- pioenschappen en de wereldkampioen schappen wielrennen op de baan wat de prijzen betreft voor onze landgenoten een zwaar fiasco werden? Daartegenover had het groepje van vier op de wereldkampioenschappen wiel rennen op de weg slechts bitter weinig vertrouwen. En kwam toen niet voor dé eerste maal in de geschiedenis een Ne derlander als eerste, als wereldkampioen, over de eindstreep! Inmiddels is ten aanzien van Londen de voorpret al aanzienlijk gedaald en is er van het onblusbare optimisme geen sprake meer. Integendel. Men maakt zich bezorgd over de zware en naar verhou ding onbillijke loting van het Nederland se Elftal het voetbal-elftal, wel te ver staan. Onze grootste troef in de dames- athletiek is dezer dagen in haar speciali teit voorbijgestreefd. Onze als gouden- plak-winnaar gedoodverfde lange-afstand- loper heeft enkele malen zwaar teleurge steld. Onze meest favoriete (en overigens meest omstreden) zwemster kan nog niet in „vóór-Amerikaanse" vorm te komen, en de butterfly-training van de gehele schoolslag-élite schijnt zo weinig succes te hebben dat er mee is gestaakt. Laten wij er intussen maar niet rouwig om zijn, dat het ongebreidelde optimisme van de baan is. Levert de Nederlandse sportgeschiedenis niet een aaneenschake ling van voorbeelden, dat op optimisme een fiasco en op pessimisme een triomf volgde! Maar in ieder geval doen we mee in Londen! Nederland zal straks in vijftien takken van sport deelnemen aan de fees ten. waarvan ieder rechtgeaard sports man hoopt, dat zij zullen bijdragen tot de bevordering van meer vriendschap tussen de jeugd der volkeren. We doen mee, on geacht of we al dan niet goud, zilver of brons oogsten. Rusland doet niet mee, want al» is de sport en vooral de training der topklasse daar «en onverbiddelijke staatszaak, de Russen hebben niet voor zichzelf de ga rantie, dat zij alle gouden plakken zou den kunnen veroveren: en vermits een nederlaag niet zou passen in de propa ganda voor de heilstaat ook op sportge bied, houden de Russen zich terug ach^ ter hun gordijn. Dat in ons land nimmer de sport een zodanige staatszaak moge worden en dat ons land altijd ongehinderd moge blijven deelnemen aan feesten waar internatio nale sportiviteit en wereldvriendschap primair zijn, is een wens die wij in deze spannende Juli-dagen niet onder ons kun nen houden. SUPPORTER. (Van een bijzondere correspondent). De pogingen der Sovjets, om Weste lijk Berlijn uit te hongeren, beginnen op de hoofden der Russen zelf neer te komen. Doordat de westelijke mogend heden de aanvoer van goederen naar de sovjet-sector hebben stopgezet, heerst daar alreeds gebrek aan tarwe bloem. insuline, penicilline, streptomy- cine, waarvan het eerste weliswaar vervangen kan worden door rogge, waaraan de Sovjets geen gebrek heb ben, doch de drie laatste producten onvervangbaar zijn. De sovjets hebben dan ook gisteren reeds een aas uitge worpen, om verse melk te ruilen tegen tarwebloem en alcohol en ether tegen insuline, penicilline en streptomycine. De Amerikanen echter geven geen krimp. Z|j wachten tot de Russen over de situatie in Berlijn in het algemeen willen spreken. De mogelijkheden tot zulke besprekin gen zijn intussen weer met één vermin derd, doordat de Russen eenzijdig het einde van de geallieerde Kommandatura proclameerden. De gevolgen van deze Rus sische stap zijn nog niet duidelijk. Wel licht zullén zij proberen, de oostelijke sector van Berlijn in te lijven bij de sovjet-zone, ofschoon dit practisch on mogelijk is, omdat daardoor duizenden Berlijners, die dagelijks van en naar hun werk door de sovjet-sector moeten, hun werkgelegenheid ontnomen zou worden. Op Tempelhof en Gatow blijft de ein deloze luchttrein der geallieerden, zwaar beladen met levensmiddelen neerstrij ken. Toen ik gisteren op Gatow, het Britse vliegveld buiten Berlijn, in de controletoren stond en de toestellen een voor een zag landen, lossen en weer op stijgen, was het zicht 10Q0 yards en wer den de zilveren rompen herhaaldelijk in een grotesk licht gezet door de blik sem. Voordat een vliegtuig van de grond is is het vanuit de controletoren nauwe lijks meer zichtbaar om daarna voor goed te verdwijnen in een wolkendek. dat zich uitstrekt van 300 tot 20.000 voet. Neen, ideaal vliegweer is het voor de ge allieerden niet. Des te schitterender is hun prestatie. Nog geen maand geleden was Gatow een van de rustigste lucht havens van Europa, waar dagelijks niet meer dan drie of vier toestellen binnen kwamen. Nu wordt vanavond het 200ste toestel van deze week verwacht, waar mee in totaal 500 ton levensmiddelen zul len zijn aangevoerd. Doch ongenaakbaarder dan ooit blijft de man, wiens naam onverbrekelijk .ver bonden zal blijven aan dit grootste eve nement in de geschiedenis van de geal lieerde luchtmacht, maarschalk Soko lovsky, Sovjet-gouverneur van Duits land, „held van de Sovjet-Unie". Als de angstvallig bewaakte boeman zetelt hij in zijn sprookjesachtig verblijf in Pots dam, waarheen hij Zaterdagavond zo snel wilde terugkeren, dat een Ameri kaanse jeep 60 mijl per uur moest ma ken om zijn glanzende Buick in te halen. Nog geen correspondent is er in ge slaagd. schriftelijk of mondeling van Sokolovsky een woord los te krijgen, niemand vermocht tot dusver door te I dringen tot het Sovjet hoofdkwartier in Karlshorst om de maarschalk „voor drin gende aangelegenheden" te spreken. Zal van hem het verlossende woord voor Berlijn en geheel de wereld komen, nu de Russen zelf ongemak gaan onder vinden van hun blokkade? De Sovjet-Russische stafchef, kolo nel Boris Kalimin, heeft op een gister middag gehouden bijeenkomst van de geallieerde stafchefs een schriftelijk verklaring voorgelezen, waarin we~ medegedeeld, dat het viermogen denbestuur van Berlijn ten einde gekomen. Eerst een staking vi man Zeven millioen Itali: dracht gekregen, te staken als eerste agitatie", die door verbond, waarin overhand hebben, meldt Reuter uit bare diensten, wegen, electricit werking blijven Dit is de eerst" tionale onrust si het voorjaar, waa munisten en links slagen. De staking hei handelingen te van loonpeil en De arbeiders het indusriële activitei dernacht Jtil te tramdiensten van tot middernacht. toelage in Bt Volgens een in 't Belgisc.. verschenen besluit, zal aan ders van Belgische nationality 3 maanden na de geboorte van een toelage van fr. 500 word kend. Indien zij geregeld een c tiebureau voor zuigelingen heoo zocht en haar kind zelf voeden, behoeftige moeders zal geduren maanden een premie worden van fr. 600. Naai- wij vernemen was J>e^enJ?°^aeI" de toestand van prof. mr. P. berse onveranderd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1