Mr. P. J. M. AALBERSE f De voorstellen van Bernadotte Trouw aanéén Het katholieke amateur-toneel in eigen verband Militaire luchtvaart toont haar vaardigheid Or Twee vliegtuigen na een botsing brandend neergestort Stembusuitslag in Finse volksdemocraten lijden gevoelige nederlaag Finland Russeri hebben „neen gezegd EEN DUITSER KWAM NAAR AMSTERDAM rr -."SS lavjö- „Ik weiger de koninklijke belofte niet in te lossen" DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Z.Exc. Minister van Staat En werd mei het Wilhelmus ontvangen De antivoorden der partijen Een flinke actie ingeluid Spanningen rond Joego-Slavië Groot vlieg festijn op Ype NDER DE OU RE 40 inzittenden omgekomen Dr. Beel op verkiezingsbijeenkomst te Venlo i De lonen in de bouwvakken Berlijnse crisis nog verscherpt 70ste JAARGANG MAANDAG 5 JULI 1948 No. 2CT662 24. JVIoeilijkhS' kft van de dag Jj SINDS 1937 LAM Merkwaardige genezing na bedevaart te Lourdes Albanië zegt overeenkomsten op OUD-MINISTER VAN SCHAICK POLITIEK LEKEN- APOSTOLAAT COMMUNISTISCHE LEUGEN PROPAGANDA VERIJDELD de KANTOREN van de Redactie en de Adini- nistra tie zijn gevestigd ,te Rotterdam, Kortenaer- straat 1. Telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" - Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt t 3.45 per kwartaal. f 1.15 per maand, t 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: a A. PAALVAST. UWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogde. Ingezonden Mededelin^n op redactionele kolom breedte 30 ets. per milffmeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden t I.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend by vooruitbetaling. Een van de meest achtenswaardige er> verdienstvolle figuren uit 't Neder landse staatkundige leven is ons heden door de dood ontvallen. Te 's-Gravenhage overleed in de nacht van Zondag op Maandag te on geveer half twee op de leeftijd van 77 jaren Z. Exc. de Minister van Staat, mr. Petrus Josephus Mattheus Aalberse Wie bij deze betreurde dood het levenswerk van deze grote staatsman en socioloog overschouwt, zal dadelijk getroffen worden door de schone har monie, die het leven van mr. Aalberse kenmerkt. Geboren te Leiden 1871, studeerde hij aan de universiteit van zijn vader stad in de Letteren en Rechten, in welke laatste wetenschap hij in 1897 promo veerde op een proefschrift: „Oneerlijke concurrentie en haar bestrijding vol gens het Nederlandsche recht". Reeds als student publiceerde hij een merkwaardig historisch opstel in „de Katholiek", het priester-tijdschrift waar Aalberse als eerste leek toegang werd verleend. Aan de Leidse universi teit was Aalberse een student, op wie grote verwachtingen voor de toekomst werden gebouwd, welke hij dan ook niet heeft beschaamd. Na zijn vestiging als advocaat in zijn geboortestad, werd hij al dadelijk ge kozen tot lid van de gemeenteraad en daarna aangewezen tot wethouder voor Sociale Zaken. In 1901 richtte hij het „Katholiek Sociaal Weekblad" op, dat hij als hoofd redacteur tot 1930 bleef redigeren. Tegelijkertijd werd hij de leider van de bekende serie: „Sociale en Politieke Studiën". Aalberse werd ook de op richter van de „Katholiek Sociale Actie", waarvan hij de eerste directeur werd. Hij werd de voorman en leider van alle sociale actie, welke onder zijn be zieling met geestdrift door alle jonge ren werd gevolgd. Reeds in 1903 kwam bij als opvolger van dr. Schaepman in de Tweede Kamer; dr. Schaepman zelf had bij zijn dood mr. Aalberse als zijn opvolger aangewezen. Ook dat was een onderscheiding. In de nu volgende jaren werd hij de organisator van de zo druk bezochte „Sociale Weken", waarop al de katho lieke jongeren van Nederland jaarlijks samenkwamen, om naar zijn bezielend voorlichting te luisteren. Uit deze sociale weken werd ook de organisatie van de Katholieke Middenstand ge boren. In 1916 werd Aalberse benoemd tot hoogleraar in de Arbeidswetgeving, Economie en Mijnrecht aan de Hoge school te Delft. Twee jaren lang bezette hij deze belangrijke leerstoel; toen kwam het grote moment van zijn leven. Bij de vorming van het kabinet-Ruijs de Beerenbrouck werden er twee nieuwe departementen ingesteld, een departe ment van Onderwijs onder ministeriële leiding van christelijk-historische dr J Th. de Visser, en een departe ment van Arbeid, waartoe mr. P. J. M, Aslbcrse werd aangezocht. Als ooit een minister met een alge meen vertrouwen bij zijn optreden werd begroet, dan was dit wel minister Aalberse^ door wiens hele leven en werken 'de ademtocht naar sociale rechtvaardigheid was gegaan. Nog geen twee maanden was hij aan het bestuur of de wapenstilstand van 11 November 1918 maakte een einde aan de eerste wereldoorlog. Maar de geestelijke be roeringen binnenslands werden er daar door niet minder om. Denk aan de revolutie-poging van Troelstra, die door het wakkere optreden van de regering gelukkig bezworen werd. Minister Aalberse bleek de juiste man op de rechte plaats. Aalberse be gon met zijn arbeidswetgeving, in voering van de 'achturen-werkdag met een vrije Zaterdagmiddag, instelling van een Hoge Raad van Arbeid, die een alzijdige voorlichting en deugde lijke behandeling van sociale zaken zou waarborgen, uitvoering van de sociale wetten van Talma, die indertijd wel waren aangenomen, maar door de oorlogsomstandigheden nog niet waren uitgevoerd. Aalberse toonde zich een democraat, een volksman, wie de eerlijkheid .des harten naar de lippen welde en hem tot daden bezielde. Een man, die zijn voorgestane theorieën en beloften met klinkende daden heeft bezegeld. Geen schoner getuigenis voor zijn persoon dan de korte uitlating en erken ning, welke mr. Troelstra over hem gaf in zijn „Gedenkschriften" „het is gebleken, dat een groot deel van de sueiale hervormingen van het kabinet- Ruijs reeds waren voorzien in het werkplan, dat de minister van Arbeid, de heer Aalberse, vóór zijn toetreding tot het ministerie had opgesteld". Bij zijn aftreden als minister na een zevenjarige werkzaamheid, hebben de ambtenaren van zijn departement een gedenkboek samengesteld, dat een over zicht geeft van alle sociale bemoeiingen van minister Aalberse gedurende zijn zegenrijk ministerieel bestuur. Na zijn aftreden als minister in 1925 nam Aalberse weer zijn zetel in de Tweede Kamer in. Tevens werd hij tot 1928 hoofdredacteur van het dagblad „het Centrum". Nadien zocht hij zijn plaats bij „De Maasbode", waar hij tot aan de dag van zijn dood bij voor keur zijn politieke voorlichting gaf. Na de dood van mgr. Nolens werd hij voorzitter zowel van de Katholieke Kamerfractie als van de Partijraad der R. K. Staatspartij; tevens lid van de Hoge Raad van Arbeid en Rijksbemid delaar. In latere! jaren werd hij lid van de Raad van State, tot ten slotte, als de erkenning van zijn grote verdiensten voor land en volk, mr. Aalberse be noemd werd tot Minister van Staat Een groot en voorbeeldig staatsman is ons nu in mr. Aalberse ontvallen, al mogen wij dankbaar zijn voor de hoge leeftijd, die hij heeft mogen bereiken. Een hartelijk huisvader ook voor zijn gezin; hij had zo innig er zich op ver heugd, dat hij nog deze maand de gouden echtverbintenis zou gaan vieren met de geliefde vrouw, die hem zo'n grote steun is geweest bij zijn werk zaam leven. Hij laat ons de herinnering aan een integere, onbaatzuchtige persoonlijk heid, een man in het openbaar leven, over wie, zeldzaam feit in onze dagen, nooit één kwaad woord is los gelaten. Zijn naam zal ook in de geschiedenis niet eerbied en dankbaarheid genoemd worden. Een federale unie van Arabische en Joodse staten, waarbij Jeruzalem aan de Arabieren wordt toegewezen, is de kern van de voorstellen voor een duurzame vrede in Palestina, die door graaf Bernadotte, de bemiddelaar van de V.N. werden ontworpen, zo wordt van officiële zijde te Lake Success medegedeeld. De voorstellen werden in het diepste geheim op 28 Juni aan Joden en Arabie ren voorgelegd. Het plan van graaf Ber nadotte voorziet in een unie van Ara bische en Joodse staten, die het gebied beslaan van het oorspronkelijke Pales tijnse mandaatgebied met inbegrip van het huidige koninkrijk Transjordanië Graaf Bernadotte stelde eveneens voor, dat de gehele Negev (Zuid-Palestina) of een gedeelte ervan bij het Arabische ge bied zou komen en geheel West-Galilea of een gedeelte ervan bij het Joodse ge bied. Jeruzalem zou aan de Arabieren komen, maar aan de Joodse gemeenschap zou gemeentelijke autonomie worden verleend. In het plan is ook nog voor zien een vrijhaven te Haifa en een vrije luchthaven te Lydda De unie zal de gemeenschappelijke economische belangen bevorderen, ge meenschappelijke diensten als de douane uitoefenen en instandhouden, projecten, die de ontwikkeling van Palestina be ogen, uitvoeren en de buitenlandse poli tiek en gemeenschappelijke defensie maatregelen coördineren. Dit alles zou kunnen geschieden via een cehtrale raad, waarbij# ieder lid de volledige zeggen schap heeft in zijn eigen zaken, met in begrip van de buitenlandse betrekkin gen. Wat de immigratie betreft, stelt graaf Bernadotte voor, dat ieder lid over im migratie binnen eigen grenzen mag be slissen. Twee jaar na de totstandkoming van de unie echter, zou ieder lid ge rechtigd zijn, de raad van de unie te verzoeken, de immigratiepolitiek van 't andere lid te herzien met het oog op de gemeenschappelijke belangen van de unie. Zou de raad hier niet toe over- •gaan, dan zou de kwestie naar de eco nomischs en sociale raad der V N voor een bindende uitspraak kunnenworden verwezen. In drie andere suggesties wordt aan gedrongen op volledige bescherming van de rechten der minderheden door beide leden onder garantie van de VN., het behoud van de heilige plaatsen en ge bouwen van de eredienst en erkenning van het recht der bewoners van Pales tina, naar hun voormalige woonsteden terug te keren en zich weer in het bezit van hun eigendommen te stellen. Zoals reeds gemeld werd, hebben de Arabieren Bernadotte's voorstellen ver worpen. Volgens andere berichten zouden ze tegenvoorstellen hebben gedaan. Naar Reuter uit Caïro meldt, zouden ook de Joden het vredesplan van de hand ge wezen hebben Graaf Bernadotte is intussen op Rhodos teruggekeerd en schijnt nog hoop te hee- ben. „Mijns inziens", zeide hij, „staat de deur nog open". Maar Abdoellah, de koning van Transjordanië, verkondigt openlijk, dat „de Arabieren de strijd gaan hervatten". Staatkunde is een werk van lange adem- De krant daar entegen is een werk van een dag. En aangezien thans de doorsnee burger de bouwstoffen voor zijn oordeel over de staatkunde moet putten uit de krant, bie vandaag met grote letters opmaakt wat zij morgen vergeten is, heeft zijn inzicht in de staatkunde de neiging om van dag tot dag te veranderen en heen en weer geslingerd te worden met de moeilijkheden en de tegenslagen van "zulke moeilijkheden en tegenslagen komen °P ieder term? de staat'- kunde voor. Zij berusten op het feit. dat de macht van missies niet opschieten, dat er aan sommige de> parlementen een benoemingspolitiek wordt gevoerd, die bepaalde groepen van het volk met name de katholieken uitsluit inder daad, dat zij.x moeilijkheden van de dag. Het Indonesische beleid zit vol van zulke moeilijkheden. Ieder ogenblik opnieuw duiken zij op. Moeilijkheden van allerlei aard. Nieuwe chicanes van de Republiek; nieuwe chicanes van de Veiligheidsraad; nieuwe incidenten te gen onze militairen of tegen de onder nemingen; nieuwe moeilijkheden van personeelswisseling, voortgaan. de staatsman en de macht van d Staat gelukki» beperkt is. Tel kens opnieuw^ stelt de internationale ontwikkeling over der economi- de gecompliceerde aa verhoudingen sche en maatschappelijk vernmm nGen hem voor verrassingen, vo «es die hij niet kon voorzien Telkens opnieuw moet hij sturen m de mist. Zulke liggen, gelijk voorkomen, waarin de belastin0 zwaar treft, dat sommige lonen no„ al tijd met zo geregeld konden worden aai het gezin van de loontrekker behoorlijk kan bestaan, dat er fouten worden ge maakt bij de zuivering en bij de Pi - zending van vreemdelingen of bij de berechting van politieke delinquenten en be"eer van hun vermogen, oda onrechtvaardigheden worden begaan bij de, toewijzing of de niet-toewijzing van woningen en bij de aandrang tot safflenWOnen' ,dat' er n°S altijd krepeer- «Vallen voorkomen in de door de oor- f0g verwoeste streken van het land, dat Gr groepen zijn die van alle kanten te- eelfik bi moeilijkheden geraken door de formuMeren"?°mp®1.0I'ap' dooi de distri butie, door de pnjsbeheersihg en door de belas^n^' dat er sommige staatscom- Dit is het verhaal van een eenvoudige, thans 72 jaar oude, Duitse timmerman, die begin dezer eeuw in ons land woonde en het lief kreeg en die Zaterdagmiddag, na een lange moeizame reis door Duits land naar Amsterdam, vijf minuten lang zijn grote zakdoek nodig had, toen te zijner ere temidden der elite van de Ned. krijgsmacht ter zee, te land en in de lucht het zo vele jaren gemiste Wilhel mus werd gespeeld. 44 Jaar geleden was de toen 23-jarige timmerman Gackstaetter sergeant bij het 12e bataljon van het Ned. leger in Atjeh. Hij toonde bij de krijgsverrichtingen zo veel moed, beleid en trouw, dat hem op voordracht van zijn bataljonscomman dant, majoor Swart, de hoogste Ned. on derscheiding, de Militaire Willemsorde, werd verleend. Enkele jaren later keerde hij noodgedwongen naar zijn woonplaats in Duitsland, Heilbron am Neckar, terug Als timmerman leefde hij verder. Gedu rende de laatste oorlog verloor hij heb ben en houden en ook zijn Nederlandse onderscheiding. Nu woont hij in een houten hutje, dat hij zelf hit wat bijeen gegaard plankenhout heeft opgetrokken. De Nederlandse stichting „Fonds Rid- derdagen", die ieder jaar ridders huldigt die 40 jaar geleden deze onderscheiding ontvingen, verzocht ridder Gackstaetter in 1946 naar ons land te komen om de bijeenkomst der ridders bij te wonen en tevens zelf te worden gehuldigd. Gack staetter, beu van de oorlog, verlangde niets liever dan Nederland te bezoeken, doch kon in die tijd nog geen reisvergun ning krijgen. Dit jaar was het anders. Hij kreeg officieel toestemming, doch had 4 dagen geleden, toen hij zijn reis aan vaarde, zijn paspoort nog niet ontvan gen. Dus vertrok hij zonder paspoort en kwam bij de grens natuurlijk in grote moeilijkheden. Een Nederlands officier, die hem daar toevallig ontmoette, kwam hem echter te hulp; hij telefoneerde met Den Haag, met het Fonds Ridderdagen en het resul taat was, dat Gackstaetter door de dou ane-beambten zonder paspoort in ons land werd toegelaten. Zo stond de oude man dan na vele lange jaren voor het eerst weer op Ne derlandse bodem, temidden van 52 Ne derlandse ridders, trots als een pauw met een geleende Willemsorde op de borst en met tranen in de ogen toen aan het slot van de door de voorzitter van het fonds, de heer M. C. Koning, uitgespro ken huldiging de aanwezigen van hun stoelen rezen en te zijner ere het Wilhel mus zongen. De ridders waren, zoals ieder jaar, bij een gekomen in het paviljoen van Artis. Het waren practisch alle hie te lande vertoevende ridder: 'er M. W. O. bene den de rang vqn officier. De meesten onder hen hadden de Willemsorde ver diend in Atjeh; de overigen in de Mei dagen 1940 of in de Javazee en op Timor t 1942, En zo kan men Iedere dag staan zij in de kranten. Iedere dag is er stof tot opwinding en stof tot critiek, .Dit zijn echter niet de proefstenen waarnaar de weldenkende burger zijn oordeel over de staatkunde opbouwt. En maar al te goed doorziet hij het ge makkelijke spel van de vogelaars, die met kwistige hand de lokkende zaad korreltjes van de critiek uitstrooien. Alsof er ooit één regering zal optreden gedurende welker bewind een vrije pers niet dagelijks vol zal staan met soort gelijke critiek. Zolang regeren mensen werk blijft staat het onder de vloek der onvolmaaktheid van ieder mensenwerk. Waar het op aan komt is, dat de Rege ring door alle moeilijkheden heen het goede beginsel in bet oog houdt en dit beginsel met alle kracht haar ge geven is nastreeft Dat is ii. de afgeiopefi twee jaren gebeurd. Dat dit kon gebeuren was te danken aan het feit dat de katholieken aaneen gesloten achter hun leiders stonden. Wil dit in de komende periode weder om gebeuren dan kan dit alleen wan neer de katholieken blijven TROUW AANEEN. Met alle waardering voor het nuttige werk door de Ned. Amateur-toneelunie (NATU) verricht is men in de kring van katholieke amateur-toneelverenigingen ons lieve landje telt er liefst ongeveer 3000 toch de behoefte gaan voelen aan een eigen verband, een „eigen huis" zou men kunnen zeggen, waarin men vorming, opvoeding geniet en morele steun bij het overigens op eigen benen staan. Eigenlijk is het zo geweest, dat Z. Em. Johannes Kardinaal de Jong aan het Ka tholiek Centrum voor Ned. Cultuur, op dracht gaf om te onderzoeken of net wenselijk was te komen tot de oprichting van een katholieke toneelbond van ama teurtoneelspelers en lekenspelbeoefenaars. Een commissie onder voorzitterschap van mr. Jan Derks bracht over deze vraag uitvoerig rapport uit, waarvan de con clusie luidde, dat een katholieke organi satie nodig is voor het amateurtoneel, om het toneel, dat voortkomt uit de katho lieke beginselen en deze wil uitdragen tot een zo hoqg mogelijke ontwikkeling te brengen. Om hetzelfde motief hadden bekende personen uit de wereld van het amateur toneel dit ook nodig geacht en vandaar, dat zij con amore hun schouders onder het zo zware en moeilijke voorbereiden de werk gezet hebben, toen het Hoog waardig Episcopaat zich met deze ge dachte kon verenigen en het resultaat is geweest, dat het Werkverband Katho liek Amateurtoneel is opgericht met een voorlopig bestuur, dat inmiddels reeds statuten heeft vastgesteld, die door het Episcopaat zijn goedgekeurd. Het doel is uitgaande van de katholieke beginselen, het £oede toneel te bevorde ren en aldus bij te dragen tot de Ned. cultuur. Lid kunnen worden alle Ned. amateurtoneelverenigingen en lekenspel- groepen, welke worden aangemerkt als Katholiek, indien zij zich in haar statu ten uitdrukkelijk stellen op de grondslag Vier van hen, waaronder Gackstaetter, werden gehuldigd, omdat het 40 jaar is geleden, dat zij geridderd werden. De drie anderen waren: de 67-jarige beambte bij de Ned. ambassade te Brussel C. Close de 65-jarige gepensionneerde stoker van de Mij. Nederland D. de Vries uit Arn hem en de 72-jarige gepensionneerde postbode E. Kant uit Biezelinge op Zuid- Bevelatid. 'Naar Reuter uit Brussel meldt, stel len medische en kerkelijke autoriteiten een onderzoek in naar aanleiding vau de plotselinge genezing ener 29-jarige vrouw uit Leuven, die volkomen lam was sinds 1937. Ze zou na een bezoek aan Lourdes genezen zijn. De vrouw was niet tot lopen in staat. Lourdes bereikte ze op een brancard. Thans loopt ze normaal, zeggen de berichten uit Brussel. O In verband met het feit, dat de aan slag voor de verplichte levering van slachtvee is afgeschaft, is met ingang van heden de veehouder gerechtigd zijn slachtvee zonder tussenkomst van een handelaar ter lévering aan te bieden. Uit Belgrado wordt gemeld dat Albanië alle bestaande overeenkomsten met Joegoslavië heeft opgezegd en alle Joegoslavische specialisten heeft aan gezegd, binnen 48 uur het land te ver laten. Albanië heeft de economische relaties met Joegoslavië verbroken. De Joegoslavische, regering acht dit een eenzijdige handeling, „in strijd met elk beginsel van internationaal recht en eer bied voor internationale verdragen". Joegoslavië en Albanië hadden in 1946 een pact getekend, dat economische een heid tussen beide landen vestigde. Radio-Belgrado heeft de tekst uitge zonden van een nieuwe nota van de Joegoslavische regering aan Albanië, waarin de regering te Tirana verant woordelijk wordt gesteld voor de gevol gen, die eventueel uit de „eenzijdige„op zegging van de AlbaneesJoegoslavische economische overeenkomsten" zullen voortvloeien. Volgens berichten uit het grensgebied van Joego-Slavië en Oostenrijk zijn Joego-Slaven „in koortsachtige haast" be zig versperringen op te werpen op de voor naamste wegen, die over de grens naar Oostenrijk leiden. Langs de gehele grens zijn de bomen over een strook van 160 meter verwijderd, terwijl op afstanden van ongeveer 1 Va kilometer houten uit kijkposten zijn opgericht, die dag en nacht van wachten zijn voorzien, van de katholieke levensbeschouwing. Voor zover het technische kwesties be treft wordt samengewerkt met het hoofd' bestuur van de NATU. Meer innig en volledig, ook hecht is de samenwerking met Vlaanderen. Het W K A luidt zijn actie op groot scheepse en naar het ons lijkt doeltref fende wijze in met een toneelfestival Zaterdag 17 en Zondag 18 Juli a.s. te Utrecht, waarbij sprekers van naam ver schillende vraagstukken het toneel be treffend zullen inleiden en vanzelfspre kend het nodige toneel te zien gegeven zal worden. Dan verschijnt ook een spe ciaal nummer van het orgaan, waarvoor het bestaande tijdschrift „De Nieuwe Spoel" wordt overgenomen. Voor wat de middelen betreft, waarmee het WKA zijn doel tracht te bereiken, wordt verder gedacht aan concoursen en uitgaven, sub sidies, regiecursussen gn regie- en spe- lersweek-ends. Reeds staat een regiecursus, te geven van 26 tot 31 Juli in het boerencentrum „Ons Erf" in de Steeg op het program. Een aardig idee is weer het oude Wagen spel in té voeren waarvoor mr. Jan Derks een stuk heeft geschreven, getiteld „De dood speelt mee", zeer geschikt ter op voering bij de a.s. jubileumfeesten. Het scherm is opgegaan. Ongetwijfeld zullen spoedig vele amateurtoneelvereni- ginen voor het voetlicht door het WKA geprojecteerd treden. Oud-minister ïr. S. van' Schaik te Arn hem, directeur van de A.K.U., is door Z. H. de Paus benoemd tot ridder in de Orde van de H. Gregorius de Grote. De onderscheiding werd hem gisteren door de hoogeerw. heer. G. Voskuilen, pastoor der St. Jansparochie te Arnhem, uitge reikt. Een bewolkte hemel, daverend mo torgeronk, tientallen vliegtuigen, hon derden toeschouwers een krachtige stem, die door luidsprekers tot dc gren zen van de grote grasmat reikt en zich niet voor luidschallende marsmuziek laat smoren, drukte en geroezemoes dat was het beeld, dat het vliegveld Ypenburg Zaterdag en Zondag bood, toen de Ned. militaire luchtvaart haar jubileumviering met een ware vlieg- show besloot Het kleine oeroude toestel „De Spin", Fokker's eerste toestel, dat om der wille ven de „Lustrijkra" terzijde van de grasmat is opgesteld, vermag onze aan dacht niet meet te boeien. Als drie pijl snelle „Gloster Meteors" met donderend geweld door het luchtruim schieten, ver vaagt de herinnering aan een tijd, waarin zo'n klein geraamte met wat doek een zeker niet minder grote schare toeschou wers dan hier op Ypenburg, in vervoe ring bracht. Zo is de metis, die leeft bij snelheid, lijn en hoogst opgevoerde verplaatsbaar heid en de volbloed aviateur, die deze eigenschappen weet te benutten, vermag slechts na een serie stunts een welwillend zakdoekgewuif van hem in ontvangst te nemen. Zo is er twee dagen met zakdoeken gewuifd en heeft men een vliegfestijn kunnen meemaken, dat de evolutie, die het vliegwezen in de loop der jaren heeft doorgemaakt, in een duidelijk licht stel de. Het programma wordt geopend met een vlaggenparade, die ons de pas door H. K. H. de Prinses Regentes aan de jubileren de militaire luchtvaart gegeven vlag vro lijk in de wind laat zien wapperen. En daarna klimmen de vliegtuigen van di verse pluimage langs de luchtwand om hoog en 'aten ons om beurten genieten van loopings (al dan niet in formatie) vrilles, opwaartse rollen, Immelmanns enz. Zo tonen tegen een laag wolken dek, drie „Harvards", dat er geen „stalen draden" vopr nodig zijn om in een loo ping, glij- of duikvlucht, precies op de gewenste afstand en in het juiste verband bij elkaar te blijven. Een sierlijk zweef vliegtuig getrokken door een Tiger Moth weet, nadat het de helpende hand heeft afgewezen een tijdlang te boeien, door uitnemend uitgevoerde vliegfiguren. Twee „Promotors", met hun dubbele staartdragers, scheuren dan de stilte weer vaneen met donderend geronk tot. vlak over de toeschouwers. Het is een variété gelijk, met prachtige staaltjes van lucht- acrobatiek. Er is „crazyflying", een duik- bombardement door „JJpitfires", voorts een „food-dropping" door „Mitchells", ca- capriolen van Austers" en een „In structor" en een „Seafury", wilden ook al niet voor elkaar onderdoen. Laatstgenoemd toestel, een schroefjager van de marine-luchtvaartdienst, is be stemd voor bet gebruik van vliegdeksche pen af. Het kan zelf zijn vleugels vouwen en wordt beschouwd als de snelste schroefjager ter wereld.. En als tenslotte een Junkers „Ju 52" een eenzame stip uitspuwt, die onder een veilige parachute de landingsproef neemt, waarna nog vijf parachutisten de sprong wagen en keurig landen, voor het eerst door Nederlanders op een vliegfeest gedaan, zijn daar de drie straalvliegtuigen „Gloster Meteors", die een passend besluit maken aan een vlieg-weekend, waaraan de velen, die er een van de beide dagen waren, met veel genoegen zullen terugdenken. Zijne Eminentie Johannes Kardinaa-l de Jong en zijn doorluchtige Collega-Bis schoppen kunnen wel inpakken. Men excusere ons; het moge wat oneerbiedig klinken, maar juister en radicaler kunnen wij het niet uitdrukken. Men herinnere zich, dat het Episcopaat, ongetwijfeld na grondige oriëntering en rijp beraad, de gelovigen ernstig ver maanden om in het belang van de Ker^v op de Katholieke Volkspartij te stemmen. U weet wel, de eerste lijst met de beste candidaten! Doch nu heeft een moderne Wijze uit de Oost zijn eigen ster ontdekt en slechts deze beschrijft volgens hem de baan naar Rome. Om duidelijk te zijn: als men de K.V.P. stemt, kiest men volgens Weiter c.s. „Rood Katholiek" en slechts, indien aaen óp Weiter zijn stem uitbrengt, „Rooms Katholiek". En orthodox in de leer, zoals wij Neder landers nu eenmaal zijn, passen wij voor een Rood Katholiek Episcopaat; wij wil len alleen Rooms Katholieke Herders, papistisch in hart en nieren. Waartoe het politieke lekenapostolaat al niet leiden kan. Daar worden onbevangen hunne Excellenties de Bisschoppen op de korrel genomen en te licht bevonden. Want al zouden de Welterianen willen tegenwerpen, dat zij zich niet tegen het Episcopaat keren, zulk verweer gaat toch niet op Immers, de opponenten wraken een handeling van leken, welke gedekt wordt door het gezag van de Bisschoppen. De verkiezingsleuze: „Stemt niet Rood Katholiek doch Rooms Katholiek" is daa ook in dubbel opzicht grof. Enerzijds betekent het een figuurlijke klap in het gezicht van het Episcopaat, anderzijds is het een wel buitengewone arrogantie cm uitsluitend voor zijn keuze op eigen geza^ het praedicaat „Rooms Katholiek" te adopteren. Veel behoeven wij over dit verkiezings jargon, geboren uit een geestelijke kolder, niet te schrijven. Zelfs .verkiezingsreclame kan te doorzichtig zijn en daardoor haar doei voorbij schieten. Zulks is ook hier het geval; menig twijfelaar zal ongetwij feld zeggen: „Neen, die heren maken het me toch te grijs". Natuurlijk zit in verkiezingsreclame veelal wat muziek en deze klinkt niet steeds bepaald klassiek. Maar och, in deze agitatie-dagen luistert men niet zo nauw. Doch de dissonant bij het Welter-orkest dreigt zelfs het oorvlies van de onmuzi- kaalsten te doen scheuren. Wij kunnen dan ook de Welterianen, al hebben zij als lijstnuwimer 10, voor de verkiezingsstunt geen tien geven. En tien zetels krijgen zij vast niet. Want waarom zou men op lijst 10 stemmen? De lijst der K.V.P. heeft de 1 en dat is genoeg; wat heeft men aan die 0?,Met nullen doet men niets! Neen, al steekt de Welter-verkiezings- plgat nog zo dringend twee vingers op, de kiezers zullen de partij vast niet in de blijkbaar hoge npod helpen. En het moge nog zo'n mooie kroon zijn, welke op de affiches prijkt, zonder persoonlijk te wil len worden, het leiderschap over de dissi denten kunnen wij niet zien als een be kroning van een in menig opzicht onge twijfeld eervolle carrière. Door het op treden immers van Weiter c.s. lijdt de Katholieke gemeenschap onder een groter kruis dan hetwelk op der dissidenten biljetten staat geplant. ANALYST. Een vliegtuig, behorende aan "de Scandinavische luchtlijnen, welke ge zamenlijk door Zweden, Noorwegen en Denemarken worden geëxploiteerd, en een „York" van de Britse luchtmacht zijn met elkaar in botsing gekomen en nabij het vliegveld Northolt (Londen) neergestort. Alle 40 inzittenden van beide toestel len, welke geheel uitbrandden, zijn om het leven gekomen. Vijf muziekcorpsen uit Venlo en om geving brachten Zondagmiddag duizen den Limburgers sommigen van ver,, naar de Venlose veilinghallen, waar minister president Beel Limburgs KVP-lijsttrek- ker en het tweede-kamerlid J. Peters een rede hielden over de komende ver kiezingen en speciaal over het Indie- beleid. Dr. Beel verdedigde de politiek, die de regering t.o.v. de Indonesische bevolking voert en zijn toezegging: „Ik weiger de Koninklijke belofte niet in te lossen werd met applaus ontvangen. Hij onder streepte nog eens het streven naar blij- Bij de jongste algemene verkiezin gen in Finland hebben de volksdemo craten (partij van Leino, Hertta Kuusi- nen en Mauno Pekkala, de minister president) een gevoelige nederlaag ge leden. Zij bezetten in het oude parle ment 51 zetels, nu 38, zodat zij niet minder dan 13 zetels verloren hebben De agrarische partij bezat in het oude parlement 48 zetels; wint er thans 8. De sociaal-democraten winnen 7 zetels. Zondagavond waren op 1 of 2 zetels na, waarvoor de stemmen nog niet ge teld waren, de einduitslagen van de Finse algemene verkiezingen bekend. Zij luiden: Agrarische partij 56 zetels Sociaal-democraten 55 Volksdemocraten 38 Qonservatieven 31 Zweedse volkspartij 15 Liberalen 5 De sociaal-democratische en de agra rische partij zouden naar alle waar schijnlijkheid weigeren zitting te nemen in een regering, waarin de posten van minister-president en die van minister van justitie door volksdemocraten zou den worden bezet, zoals dit thans het geval is. De huidige minister-president, Mauno Pekkala, en diens broeder de minister van justitie, Eino Pekkala, zijn n.l. bei den ieden van deze partij. VÉpr de post van minister-president worden op het ogenblik vooral twee namen genoemd: die van de sociaal-democraat Fagerholm en van de leider vdn de linker-vleugel van het Agrarisch verbond, Urho Kekko nen. Waarschijnlijk zouden de volksdemo craten Urho Kekkonen bij de formatie van een kabinet ondersteunen. In een te Nijmegen gehouden bijeen komst heeft de minister van wederop bouw en volkshuisvesting, mr. dr. J.< In 't Veld, medegedeeld, dat, wanneer de proeven met. opheffing van het plafond- loon in de 'bouwvakken, welke reeds enige tijd in Groninger, en Amsterdam genomen zijn, en waarmee thans ook te Nijmegen begonnen is, bevredigende re sultaten hebben, verwacht mag worden dat in September dit plafondloon in het hele land zal worden opgeheven. vende verbondenheid tussen Nederland en de overzeese gebiedsdelen in een nieuwe staatkundige vorm en schetste het ontstaan van het Indonesische ver langen naar zelfstandigheid, een verlan gen. dat niet valt te miskennen Iri het kort behandelde dr. Beel nog enige an dere punten van het regeringsbeleid en meermalen werd hij met applaus onder' broken. Dr. Beel besloot met de verze kering, dat hij bij de stembus op de Limburgers rekende. N* hem sprak het Limburgse kamer lid J. Peters een verkiezingsrede uit, waarin hij, sprekend over het samen gaan met de P. v.d. A., wees op de Pau selijke rede, zo 'nodig samen te gaan met hen, wier sociaal program wij voor een aanmerkelijk deel kunnen onder' schrijven, ook al zijn zij een andere overtuiging toegedaan dan de katho lieken. De „York" had 8 inzittenden aan bobrd. Onder hen bevond zich Sir Edward Gent, hoge commissaris van Malakka. Vast staat, dat er zich 25 passagiers en een 7 koppen tellende bemanning aan boord van het Scandinavische toestel, een DC-6 (Skymaster), bevonden. De „York" had bijna een uur boven het vliegveld rondgecirkeld en had we gens het slechte zicht niet kunnen lan den. Sir Edward Gent vertrok Donderdag uit Colombo om met het ministerie van koloniën te Londen overleg te plegen. Hij zou zijn teruggeroepen in verband met meningsverschillen ten aanzien van de stappen, die men wilde nemen tegen het verzet in Malakka. De Skymaster was Zondagmorgen uit Stockholm vertrokken en vloog via Ko penhagen naar Northolt. Sir Edward Gent, die bij het vliegtuig ongeluk te Northolt is omgekomen, streed tijdens de eerste wereldoorlog in Vlaan deren en Italië. Na de oorlog was hij in de koloniën werkzaam en werd hij een deskundige op het gebied van aangele genheden betreffende het Verre Oosten. Van 1942 tot 1946 was hij plaatsvervan gend onderminister van buitenlandse za ken. Daarna werd hij benoemd tot gou verneur en opperbevelhebber van de Unie van Malakka. Na de wijziging van de staatsvorm aldaar in Januari 1946 werd Sir Edward benoemd tot hoge com missaris voor de federatie van Malakka en in Februari 1948 als- zodanig te Koeala Loempoer beëdigd. Zaterdag poogden communisten te Utrecht büjetten aan te plakken, waar op vermeld stond, dat de regering.beslo ten had de militaire actie in Indie voort te zetten. De loco-burgemeester, de beer H. A. Bekker,heeft onmiddellijk inge- I grepen en alle biljetten in beslag doen nemen. ln het hoofdkwartier te Babelsberg van maarschalk Sokolofsky, de mili taire sovjet-bevelhebber in Duitsland, werd Zaterdag een bijeenkomst gehou den tussen hem en de drie overige ge allieerde militaire bevelhebbers, nadat Sokolofsky zich bereid verklaard had van gedachten te wisselen over de ver- keersbeperkingen tussen Berlijn en de westelijke zones. Officieel is meegedeeld, dat de drie geallieerde commandanten geen verze kering van maarschalk Sokolofsky hebben gekregen, dat de „verkeers- hlokkade van Berlijn", zou worden op geheven. De drie westelijke mogendheden zou' den een gezamenlijk protest aan Moskou doen toekomen, nu Sokolofsky in zijn antwoord niet beloofd heeft het weg- en spoorwegverkeer naar Berlijn weer open te stellen. „Indien deze nota, die te Lon den reeds wordt opgesteld, wordt over handigd, zal de' crisis in de betrekkin gen tussen de S. U. en het Westen inza ke Berlijn een nieuwe en ernstiger fase ingaan", aldus Reuter's diplomatieke cor respondent. Volgens een Amerikaanse woordvoci der was de sfeer ter conferentie „be leefd en niet onvriendschappelijk De conferentie was niet belegd op verzoek van de Britse, Amerikaanse en Franse regeringen, doch ivel met haar medewe ten. Na de zonder gevolg gebleven confe rentie kondigde generaal paT ff>i de „luchtbrug naar Berlijn gehandhaafd cn versterkt zal "worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1