Amerika s militaire garantie voor Europa Georges Bernanos overleden Missionaris promoveert met lof R Strijdhervatting in Palestina verwacht mm COMPLOT TE BERLIJN? Sf m&mmM,.m M No. 1 VAN LIJST - J Ik zal U ontroeren in liefde of in toorn V.. ADIO programma Bloemen in Berg en Bos Ondanks nieuwe voorstellen van Bernadotte Bobet (Fr.) verovert de gele trui PAGINA DINSDA** 6 JULI 1948 EEN MILITAIR VERBOND MET WEST-EUROPA Heden beginnen de besprekingen flees slim nrl op alle Communisten zouden Sovjets helpen bij uitdrijving der geallieerden Fraaie jubileumtentoonstelling te A peldoorn AUDIËNTIES GOUVERNEURS VAN CURASAO EN SURINAME GERUCHTEN OVER VER VANGING VAN SOKOLOFSKY NEGEN DUIZEND AMERIKAANSE TOERISTEN HAARLEMSE R.K. MIDDEN STAND NAAR HEI'LOO i NEDERLANDSE GEZANT BIJ Z.H DE PAUS GRADES ZIET VERBORGEN STERREN RONDE VAN FRANKRIJK DE GROTE PRIJZEN VAN BELGIë GROTE PRIJS VAN EUROPA DE CRICKETCOMPETITIE CRICKET IN ENGELAND DE RONDE VAN SPANJE WAS EEN GROOT FIASCO ATHLETIEKRECORDS DE IIENLEY REGATTA Aanhoudend koel j SCHAAKRUBRIEK Vóór en tijdens de republikeinse con ventie van Philadelphia heerste in het "Westelijk deel van Europa een nauwe lijks verholen spanning over de vraag, of de daar voor het presidentschap der Ver enigde Staten aan te wijzen candidaat min of meer isolationistisch zou zijn of werkelijk internationaal-minded. Was het eerste het geval, dan zou het er voor ons Europeanen bedroevend uitzien; in het tweede geval konden we op een effectieve v;oortzetting van het Europese herstelpro- gram, en waarschijnlijk ook op een mili taire waarborging van West-Europa tégen alle dictatoriale overweldigingspogingen rekenen. Het lot is ons gunstig geweest. De com binatie van de republikeinse candidaten voor presidentschap en vice-president- schap, Dewey en Warren, betekent een volslagen isolationistische nederlaag. Wel' heeft Dewey in een rede te Albany ver klaard en dit na een langdurige confe rentie met John Foster Dulles, die als de toekomstige staats-secretaris van een overwinnende Dewey wordt gedoodverfd dat de z.g. bovenpartijdige buitenland se politiek hoofdzakelijk geldt voor de Amerikaanse politiek tegenover de Ver enigde Naties en voor het Marshall-plan. en niet zozeer voor de Potsdam-politiek en de houding tegenover China, Grieken land en Turkije, maar de samenhang tus sen al deze problemen is zó hecht, dat het nauwelijks mogelijk zal zijn de Tru- man-leer: het opwerpen van een dam te gen het opdringende - communisme tot West-Europa alleen te beperken, zonder haar ook in de Middellandse Zee en in het Verre Oosten met kracht door te zet ten. Echter is het begrijpelijk, dat momen teel West-Europa, scherper omschreven nog: het gebied van de Westerse Unie de zeer bijzondere belangstelling van de Verenigde Staten heeft. Wil de Marshall hulp daar het volle effect hebben, d.w.z. willen de landen van de Westerse Unie tezamen met Amerika een onwankelbaar bolwerk tegen het communisme vormen, dan moet het bedoelde gebied de zeker heid van een militaire garantie van de Verenigde Staten tegen elke agressie hebben. Deze biedt het maximum aan veiligheid, dat het Westen kan hebben, tot het ogenblik, dat zijn weermacht zo danig georganiseerd is, dat daarin zelf reeds een waarborg van veiligheid is ge schapen. In officiële kringen van Washington leeft die overtuiging sinds lang. Maar de democratische president Truman kon geen/ op welke wijze dan ook bindende stappen doen, vóór het standpunt van de republikeinse candidaat voor het presi dentschap bekend was. Nu Dewey als zo danig is aangewezen, maakt het, in deze kwestie ten minste, weinig verschil uit. of Truman al dan niet wordt herkozen. Tru man en Dewey volgen hier eenzelfde po litiek, en daarom kan van dit ogenblik af begonnen worden met de voorberei ding van die maatregelen op verdedigings- gebied, welke, als heV nieuwe, het 81ste congres in 'Januari 1949 bijeenkomt, aan de Amerikaanse volksvertegenwoordiging ter sanctionnering zullen worden voorge legd. Uit deze gezichtshoek gezien hebben de heden te Washington aanvangende be sprekingen over een garantie van de Ver enigde Staten voor Europa en hun deel neming aan een West-Europees militair verbond (men voelt de sterke nuance in de twee delen van deze zin) een strek king, welke verre boven een louter theo retisch contact uitgaat. Al zullen de on derhandelingen aanvankelijk louter in formeel zijn, zij banen toch de weg voor een verdrag van diepgaande betekenis, wat overigens ook blijkt uit het feit, dat zij van Amerikaanse zijde onmiddellijk op regeringsniveau worden gevoerd, nl. door staatssecretaris Marshall, en zijn plaatsvervanger minister Lovett. De lan den der Westerse Unie zijn (voorlopig) door hun ambassadeurs te Washington vertegenwoordigd. Naar uit Washington wordt gemeld, zal de conferentie zich vooral met de vol gende vraagstukken bezighouden: lo. de vorderingen, welke de militaire commissie van de Westerse Unie met het opstellen van een gemeenschappelijk ver dedigingsplan heeft gemaakt; 2o. een West-Europees militair verbond binnen het kader van de Verenigde Na ties, waaraan de Verenigde Staten actief zouden kunnen deelnemen; en 3o. de wijze, waarop de Verenigde Sta ten oorlogsmateriaal aan de vijf landen van de Westerse Unie zouden kunnen leveren, en de voorwaarden voor derge lijke leveringen. Deze besprekingen hebben een zuivere principieel karakter; leiden zij, zoals wel te verwachten is, tot een gunstig resul taat, dan zal in meer ter zake deskundige kringen de omvang van de te verlenen militaire steun onder ogen moeten worden gezien, waarna de generale staven het laatste woord zullen hebben om aan de te sluiten accoorden het volste effect te geven. Waarschijnlijk zal het begin 1949 worden, vóór dit complex afgesloten is, en dan heeft het congres het allerlaatste zuiver politieke woord bij het verlenen van de voor het opgestelde plan noodza kelijke credieten. Men twijfelt er niet aan. dat deze, zij het misschien na heel wat oppositie, verkregen zullen worden. Voor Dewey is het belangrijk, dat Ame rika met een nieuwe eenheid in Europa; de Westerse Unie kan spreken. Vóór deze tot stand kwam, heeft hij eens gezegd; „Als Europa in een vrije federatie aan eengesloten was, zou het een waarachtig bolwerk van de vrede zijn". West-Europa heeft zich aaneengesloten; en daarmede is ook de grondslag van de vrede in Europa gelegd. Het moet een vreugde voor Dewey zijn aan de voltooiing van dit vredeswerk te kunnen helpen. poetsartike ■- - j, „3 Een woordvoerder van de Britse am bassade te Parijs heeft gisteravond ver klaringen afgelegd over „een communis tisch complot om de geallieerden er toe te dwingen Berlijn te verlaten". Hij zei, dat „een geheime order naar communistische cellen te Berlijn was gezonden, waarin de leden bevel werd gegeven, op een later te bepalen datum tegen de geallieerden te demonstreren". „Na de demonstraties zou de Berlijnsc politie worden opgeroepen om het ge allieerde personeel tegen de menigte te beschermen. De politie zou dan verkla ren onmachtig te zijn dit doeltreffend uit te voeren en om de hulp van de Sovjettroepen verzoeken. De Sovjet troepen zouden het geallieerde perso neel in een speciaal daartoe afgesloten gebied samenbrengen en het vandaar naar de Westelijke zones zenden". De woordvoerder voegde hieraan toe: „De leden van de communistische cellen hadden instructies om de order na lezing te verbranden of te vernietigen". Het com plot zou door een lid van een der „com munistische cellen te Berlijn" bekend zijn gemaakt. De woordvoerder van Ge Britse ambas sade gaf nog te verstaan, dat hij sprak over een bericht, dat door het Parijse blad „Figaro" was ontvangen. Hij had het on derzocht en beschouwde het als waar. Ook het Franse ministerie van buiten landse zaken had het bericht onderzocht en bevonden, dat het „op essentiële pun ten overeenstemde met de inlichtingffn, die het zelf had. ontvangen". Beuter seint uit Londen, dat daar nog geen officieel rapport over de ontdekking van een dergelijk complot uit Berlijn was ontvangen. Men sluite echter de mogelijk heid niet uit, dat de communisten eerlang „spontane" demonstraties zullen houden. Een bevestiging van de Parijse berichten is echter te Londen' niet ontvangen tot dusver. (Van onze correspondent). De bekende Franse katholieke schrij ver Georges Bernanos is na een ziekte van verscheiden weken op 60-jarige leeftijd te Parijs overleden. Georges Bernanos heeft in een buiten gewoon voorbeeldig afsterven de geest gegeven. De Franse letteren verliezen in hem de enige schrijver wellicht van de generatie, die tussen de beide oorlogen aan het woord kwam en wiens ontzag lijk oeuvre blijvend zal zijn. De katho lieke'letteren verliezen in hem een zeer omstreden figuur, die stormde als geen, Aan de Rijksuniversiteit te Utrechc is gistermiddag „met lof" tot doctor in de letteren en wijsbegeerte gepromoveerd pa ter Th L Verhoeven SVD, geooren te Uden, op een proefschrift over de H Drievuldigheid bij Tertullianus. Deze promotie werd bijgewoond door Z H Exc Mgr M N Lucas SVD, aposto lisch delegaat van Zuid-Afrika, ae pro vinciaal van de Congregatie der Paters van het Goddelijk Woord, pater G Teeu- wen uit Teteringen en vele conlraters en familieleden van de promovendus. De promotor, prof dr H Wagenvoort, de eerste opponens, zei o.a., nat pater Verhoeven tot de beste studenten in de klassieke letteren van zijn generatie heeft behoord en zich door een sterke critische discipline heeft onderscheiden. Het ge vaar was bij hem niet uitgesloten, dat de theoloog er met de klassieke philoloog van door zou gaan, maar hij heeft zich „Vergeleken bij de hoge belangen, die op het spel staan bij de opbouw van een christelijke staat en maatschappij en de afweer van het communisme, zijn de meningsverschillen onder de Katholieken over staatkundige vraagstukken, hoe belangrijk ook op 'zichzelf, toch van' ondergeschikte betekenis. Reeds' het vgrlies van weinige stemmen kan in ons kiesstelsel ernstige gevolgen hebben. En die staatkundige eenheid der Katholieken is een machtig wapen in de gemeenschappelijke strijd tegen het communisme, terwijl zij bij de maatschappelijke en staatkundige opbouw van ons christelijk levensideaal een zeer waardevol goed is, welks verlies niet te overziene schade zou berokkenen aan de belangen van het Christen dom en het welzijn van ons dierbaar vaderland". (Uit de bisschoppelijke richtlijnen voor de verkiezingen van morgen). WOENSDAG, 7 JULI. HIILVERSUM X (301 M.) NCRV. 7.00 Nieuws, gram.; 12.00 Ancora-trio; 12.33 Mandolïne-ork.; 13.00 Nieuws; 13.15 Cello en orgel: 14.00 Piano, viool en zang; 14.30 Ens. „Bagatelli": 15.00 Gram; 15.30 Metropole-ork.; 16.00 Voor de jeugd: 17.35 Kwartet: 18.00 Harmonie korps; 18.30 Ned. Strijdkr.19.00 Nieuws, gram., actual.; 20.001.00 Uitslag Kamer verkiezingen. HILVERSUM II (415 M.) VARA. 7.00 Nieuw, gram.; 12-00 Ork. Fr. Wouters: 12.38 Jodelclub „Echo"; 13.00 Nieuws: 13.20 Operette-ork.14.00 Gesproken portr.; 14.15 Kamerork.; 15.00 Hoorspel: 15.30 Ziekenbezoek: 16.00 Koor; 16.15 Reportage „Blij-Dorp": 16.45 Vragen- rubr.; 17.15 Studio-ork.; 17.45 RVD.; 18.00 Nieuws, varia; 18-30 R.V.U.: 19,00 19.30 Verkiezingsuitsl.(19.3020.00 VPRO); 20.00 Nieuws; 20.15—1.00 Ver kiezingsuitslagen. Radiodistributie III: 7.00 VI. Brussel: Nws., 7.15 gram., 7.30 kron., 7.40 gymn., 8.00 nws., 8.15 conc., 9.00 nws.. 9.05 gram, 10.05 Eng. H.S.: v. d. scholen. 10.30 Sil vester. 11.00 ork. Temple. 11.20 v. d. scho len. 11.40 piano. 12.00 VI. Brussel: Richard Crooks. 12.15 „The Rainbow". 13.00 nws. 13.15 Bach. 14.00 gram. 15.00 Eng. H.S.: RecitaL 15.15 Schip v. d. week. 15.40 Eng. H.S.: gevar. pr. 16.00 VI. Brussel: gr. 16.34 Ronde v. Frankrijk. 17.00 Kootwijk: Ba tavia. 18.00 Fr. Brussel: v. d. sold. 18.30 VI. Brussel: v. d. sold. 19.00 Fr. Brussel: Ohr. koren. 19.30 Eng. L.P. Strijkens. 20.00 Fr. Brussel: Symph. ork. 21.15 gram. 22.00 VI. Brussel: nws. 22.15 gram. 22.50 nws. 22.55 gram. 23.00 Div. Radiodistributie IV: 7.00 Eng. H.S.: nws 7.15 conc. 7.55 weer nws. en progr. overz. 8.15 kookpr. 8.20 Ork. White. 8.45 „The Masqueraders". 9.00 Eng. L.P.: nws. 9.10 verz. progr. 10.00 v. d. sold. 10.15 parle ment. 10.30 Balalaika ork. 11.00 voordr. 11.15 „Londorï Studio Players". 11.45 muz. 12.15 Salonoik. 12.45 Schots ork. 13.30 Strijksextet. 14.00 Eng. H.S.: ork. Dean. 14.30 Kalundborg: Grete Rix. 14.50 ork. Thomsen. 15.45 Eng. L.P.: Harmonie ork. 16.00 voodr. 16.15 ork. v. Bournemouth. 17.15 Macpherson. 17.45 „Mayfair Music". 18.15 „Music while you work". 18.45 hoor- sp I 19.00 Eng. H.S.: „It is a great life". 19.30 Northern ork. 21.00 nws. 21.15 Eng. LP.: „Gert and Daisy's Working Party". 22.00 Eng. H.S.: Cabaret. 22.30 Eng. L.P.: Holloway. 22.50 Ens. Gold. 23.30 „Dulcet Strings". 23.56 nws. In het bijzijn van een 800-tal genodig den, onder wie de burgemeesters der om liggende gemeenten, heeft Apeldoorns burgemeester, mr. A. L. des Tombe, gis terenmiddag de tentoonstelling „Bloemen in Berg en Bos" (B.B.B.), welke wordt gehóuden op een deel van het gelijkna mige gemeente-landgoed, geopend. In zijn openingsrede wees hij erop, dat de B.B.B. geen commerciële, grondslag heeft, doch bedoeld is als een nationale hulde aan onze jubilerende Koningin, ge organiseerd door de zomerresidentie en waaraan zelfs de Oost en de West, als mede het stamverwante volk in Zuid- Afrika deelnemen. Een dankwoord richtte spreker tot al len, die aan de totstandkoming der expo sitie hebben medegewerkt, in het bijzon der tot mr. J. Huges en de heren N. de Koo en D. Bouman, die de architectuur, resp. de flora hebben verzorgd. Laatstge noemde deed de mededeling, dat een nieuw geraniumvarieteit, door de ge meente plantsoendienst gekweekt, naar mr. HugeS is genoemd, uit waardering voor diens werk. Na de openings-speeches maakten de genodigden een rondgang over het 15 ha. grote terrein, dat van Veluws bos in een fraai park met prachtige borders is ver anderd, waarin 100.000 planten in circa 120 soorten en variëteiten voor een groot deel reeds hun bloemenschat dragen. Op het tentoonstellingsterrein zijn ver scheidene gebouwen verrezën, geheel uit vers boshout vervaardigd, o.a. een con greszaal, een restaurant voor 800 perso nen, een bloemenhal, een theehuis en 'n postkantoor, benevens de nodige dienst gebouwen. De congreszaal, welke bijna 800 per sonen kan bevatten, is voor nagenoeg de gehele duur der tentoonstelling (t.m. 21 Augustus) gereserveerd voor het houden van landelijke congressen en jaarverga deringen. aan de afspraak gehouden an zijn proefschrift een philologisch bosk te ma ken. De dissertatie werkt verhelderend en heeft tot belangrijke resultaten geleid, afwijkend van de opvattingen van bekende geleerden. Prof Wagenvoort maakte ver volgens enkele critische opmerkingen, waartegen de promövendus zich verde digde. Uitvoerige bezwaren had prof dr C J de Vogel, die eer. breed historische oriën tering miste, doch op geestige wijze deed da aanstaande doctor uitkomen, dat dit te geven niet tot zijn taak behoorde. Tenslotte opponeerde prof Verdenius, die eveneens Van een belangrijk stuk werk sprak. Nadat de senaat in raadkamer was ge gaan, deelde de rector-magnificus, prof dr U G Bijlsma tot verrassing van velen mee, dat pater Verhoeven „met lof" rot doctor was gepromoveerd en prof -Vagen- voort wenste de jonge doctor geluk. De promotor wees erop, dat nu spoedig een hartewens van pater Verhoeven in var vulling gaat met zijn vertrek naar de missie. Op Flores zal hij de leiding van een seminarie op zich nemen, welk seminarie spr. feliciteerde, omdat er van dr. Ver hoeven een goede rustige, versterkende, invloed zal uitgaan. De nieuw benoemde gouverneurs van Curasao en Suriname zullen audiënties verlenen, voor wat betreft de gouverneur van Suriname op Maandag 12 Juli a.s. van 9.00—13.00 en 14.00—16.00 uur, in de com missiekamer van het ministerie van Over zeese Gebiedsdelen, en de gouverneur van Curasao op Dinsdag, 13 Juli a.s. op de zelfde uren en dezelfde plaats. Degenen, die een audiëntiewensen te hebben, kunnen dit opgeven aan de ze vende afdeling van het ministerie vóór Vrijdag a.s. bij wie vergeleken een Barbeye d'Aure villy en een Huysmans in de schaduw blijven. Van scherper wapenstoot dan een Péguy of een Bloy, bracht hij on tegenzeggelijk wonden toe die ook in de toekomst velen zullen schrijnen of lou teren. Lichamelijk krachtige verschijning, echter reeds lang bespookt met de idee dat hij kanker had wat niet het geval was, werd hij sinds het voorjaar ge kweld door een toenemende geelzucht. Juist een maand geleden werd hij uit Tunis, waar hij toen woonde, per vlieg tuig naar het Amerikaanse hospitaal te Neuilly overgebracht voor een lever operatie. In een biografie van grote doden plaatst men gewoonlijk het afsterven aan het eind. Aan Bernanos is men ver schuldigd het voorop te laten gaan. On middellijk bij aankomst vroeg hij de H. Communie en tot de dag van zijn sterven heeft hij die dagelijks ontvangen. Want deze stormende geest leefde altijd in vroom vertrouwen en hij besefte de ston de van zijn dood als de enige levens ochtend. Luc Estang, de enige der vrienden, die nog bij de treurige terugkomst in Parijs bij Bernanos werd toegelaten, haa de pastoor van St. Séverin te Parijs var, het overbrengen uit Tunis op de hoogte gesteld en deze geestelijke raadsman van zovele schrijvers en geleerden heeft sindsdien Bernanos voortdurend bijge staan. Het stoffelijk overschot zal dan ook naar deze vermaarde kerk worden overgebracht, waar het rusten zal op de plek waar Dante bad en Huysmans veel vuldig kwam mediteren. En na de uitvaart die Donderdag' ochtend zal plaats hebben zal Vrijdag het in de strijd voor het herstel der ze delijke waarden en door de teleurstel ling omtrent 's werelds verzinken ga- sloopte lichaam rusten naast dat van zijn moeder te Pellevoisin in het depar tement Indre. Soldaat van Christus De afgelopen winter hebben wij bij hei verschijnen van de voortreffelijke, door Bernanos 'zelf zo gewaardeerde studie van Luc Estang over het oeuvre van de romancier en pamflettist, uitvoerig ge schreven. Zijn analyst en biograaf herin nerde in dat omvangrijke werk aan de belofte, door Bernanos bij zijn eerste werk gedaan: „Ik zal U ontroeren in liefde of in toorn". En die belofte heeft hij tot het eind toe gehouden. De wijze waarop hij het bovennatuur lijke in de Franse roman heeft terugge vonden als soldaat van Christus en strij- der binnen de christenheid zelf, maar met stormend ongeduld en zonder daarbij zelfs de hoogst geplaatsten te ontzien, heeft door zijn heftigheden vele katholieken meer dan gehinderd. Van het vermogen om door zijn taal bliksems te doen flit sen maakte hij gebruik om zelfs de Spaanse bisschoppen te treffen in de tijd van de burgeroorlog, toen hij meende dat zij op gevaarlijke wijze het optreden van het Franco-regiem dekten. Hij stormde door tot het uiterste: van zijn „Soleil de Satan" af, dat zulk een schok had gegeven in de katholieke pu blicaties tot zijn jongste werken toe. Maar hij had de katholieken die daaromtrent schenen ingeslapen te zijn, bij de nek ge grepen om ze de realiteit weer voor de geest te zetten. Onvergankelijke figuren Juister, meer nog in katholieke sfeer, heeft hij priesterfiguren getekend, waar bij die van .een- Barbeye d'Aurevilly en van Huysmans verbleken. Zijn „Curé de Dombes", waarin men voor de inspiratie de H. Pastoor van Ars heeft willen zien, zijn „Curé de campagne" zijn figuren, die onvergankelijk in de literatuur zijn ge treden. Bernanos was in 1868 te Parijs geboren, maar hij heeft zich nooit Parijzenaar ge voeld. Integendeel, hij ontvluchtte deze stad altijd. Tot de grote revolutie had zijn familie, die gedeeltelijk van Spaanse oorsprong was, in Lotharingen gewooed. Tijdens de laatste oorlog verbleef Berna nos in de dichte wouden van Brazilië. Hij bieef toen ook als Fransman voort strijden en was een van de eerste mede helpers van De Gaulle. Zijn belangrijk werk, in die jaren verschenen, verscheen juist in deze dagen bij Gallimard te Parijs. In de grond was hij. ondanks de reeds vroegere breuk met de Action Franeaise een verwoed monarchist ge bleven. In Russische kringen te Berlijn gaat het gerucht, dat men binnenkort rekening 'moet houden met de vervanging van de Russische opperbevelhebber, maarschalk Sokolofsky. Voorts zou ook de Berlijnse stadscom- mandant, generaal Kotikof, naar de sovjet-unie terugkeren. Reeds enkele maanden geleden hebben soortgelijke geruchten te Berlijn de ronue gedaan. Zowel Sokolofsky als Kotikof zijn intussen onlangs door Stalin wegens hun verdiensten in verband met de sovjet- Russische militaire bestuur van Berlijn, met de Leninorde onderscheiden. Tijdens een bezoek aan de American Businessmen's Club in Amsterdam heeft de heer Ralph T. Reed, president van de American Express Company te New- York, medegedeeld, dat dit jaar meer dan 9000 Amerikanen Nederland zullen be zoeken, hetgeen miftstens 2000 meer is dan vorig jaar. De Diocesane Middenstandsbond in het bisdom Haarlem organiseert op Woensdag 14 Juli a. s. haar jaarlijkse be devaart naar Heilo. De opgave voor deel name is nu reeds overweldigend. De intentie dit jaar is; „Door een die pere godsdienstige beleving het Commu nisme bestrijden". Reuter's correspondent meldt uit Am man,'dat de spanning in Palestina stijgt, nu, naar verluidt, Arabieren en Joden de voorstellen van Bernadotte hebben verworpen en beide partijen zich gereed maken de strijd na 9 Juli te hervatten. Men heeft nog slechts een geringe hoop op verlening van het bestand. Waarne^ mers hebben de algemene indruk, dat men zich verder in gewapende strijd wil meten, nu het bestand beide zijden de gelegenheid heeft gegeven, zich te versterken. De twee voorstellen, die de heftigste kritiek van de zijde der Joden hebben uitgelokt, zijn: het voorstel, dat Jeruza lem aan de Arabieren zou worden toe gewezen en dat er toezicht op de immi gratie zou worden uitgeoefend. Graaf BerrfSdotte is gisteravond te Tel Aviv aangekomen om het antwoord der Joden in ontvangst te nemen. Graaf Folke Bernadotte heeft officieel aan de Joden en Arabieren voorgesteld, de wapenstilstand in Palestina te ver lengen en Jeruzalem en de havenraffina derijen te Haifa te demilitariseren. Verder stelt Bernadotte voor, de drie landen, die in de wapenstilstandscommissie vertegen woordigd zijn (Frankrijk, België en de VS) te verzoeken, gewapende wachten te zenden ter bescherming van de gede militariseerde plaatsen. De K. R. O. zal hedenavond, in af wijking met het aanvankelijk vastge stelde programma, in de pauze van het avondconcert, rond 21.00 uur, een me- moriam wijden aan prof. Aalberse, ÈM&M Jan Pronk, de kampioen achter de motoren Z. H. de 'Paus heeft jhr. mr. M. W. van Weede, buitengewoon gezant en gevol machtigd minister bij de H. Stoel, in audiëntie ontvangen. De zesde étappe van de Ronde van Frankrijk, BordeauxBiarritz (244 km) is gewonnen door de Fransman Bobet in 6 uur 27 min. 12 sec. Dezelfde tijd maak ten de Fransen Muller, Marie-Joly en Teisseire, daarop volgden met 6.29.19 de Belgen Ramon en Ockers. Een tijd van 6 uur 29 min. 49 sec. maakte een groep renners, waaronder De Hoog, De Ruyter en Kirchen, die elfde geklasseerd wer den. Janssen zat in, een groep die van 60 t/m 77 geklasseerd werden, Franken behoorde tot een groep welke 04 t/m 95 werden, Pauwels werd 98, Bakker werd 101. De laatste arriveerde met zijn ploeg genoot de Luxemburger Ackermjn met meer dan 10 pnt. achterstand op de eerst- aankomênde. In het algemeen klassement bezet nu Bobet de eerste plaats met 38.56.06; twee de is Lambrecht met 38.56.17. De Hoog is 38e; Janssen 49e; De Ruyter 79e: Fran ken 97e; Bakker 100e en Pauwels 101. Zondag zijn op het circuit van f'ran- corchamps de grote prijzen van België verreden, waarbij alle records gebroken werden. In de 350 cc klasse vers.meoen 38 ren ners aan de start. Na de derde ronde werd Frith van de kop verdrongen door zijn landgenoten Withworth en t oster, die evenals hij een Velocette Bereden en tot het einde toe ging de strijd om de ere plaats eigenlijk alleen maar tussen deze twee Engelsen. Foster vestigde met een ronde van 6 min 0,1 sec eu een gem snelheid van 144.598 km voor die ronde, een nieuw record. Foster ging als eerste over de eindstreep' en na hem kwamen 7 andere Engelsen. In de 600 cc klasse met zijspan won de Belg v d Schrick op Norton in 43 min 25 sec (gem 120.184 km). Van der Schrick (B); Oliver (GB); Haldemann (Zwits) en Aibino Milani (It) namen om beurten de leiding waarbij Van der Schick een ron de aflegde in 7 min 8 sec (gem snelheid 121.962). In de laatste ronde moest de Ita liaan Alfredo Milano oogeven. In de 500 cc klasse moesten de records er eveneens aan geloven. De eerste ronde werd afgelegd in 6 min 0,9, de tweede in 5 min 51 en de derde in 5 min 48, welke laatste tijd thans het record voor deze klasse is. Bovendien werd de aig gemid delde snelheid steeds opgevoerd, hoofd' zakelijk door toedoen van de beide Nor' ton-renners Lockett en West. Lockett werd tenslotte met 23 sec voorsprong winnaar. De Nederlander H Veer jr op Triumph werd 10de en Piet Knijnenburg op BMW 12de. De tijd van de winnaar was 59 min 11,8 sec (gem 146,967 km), Verongelukten gedurende de training te Bern de Italianen Tenni en Varzi, Zon dag, tijdens de auto-races om de grote prijs van Europa, eiste het Bernpr cir cuit een derde slachtoffer. Ir. de eerste ronde maakte de Zwitserse Maserati-cou- reur Kautz plotseling een geweldige slingering, hij werd uit zijn wagen ge gooid en hierbij zodanig gewond, dat hij is bezweken. De race werd gewonnen door de Itali aan Trossi op Alfa Romeo, die de 291,200 km (40 ronden) aflegde in 1 uur 59 min 10,3 sec met een gemiddelde uursnelheid van 146.462 km. Tweede werd de Frans man Wimille op Alfa Romeo m 1 uur 59 min 10,5 sec, eenverschil dus van slechts 0,2 sec. Tot aan de "7ste ronde had Wimille de leiding, onmiddellijk ge volgd door Trossi, Farina, Vilioresi en Ascari. Toen Wimille moest steppen om brandstof in te nemen, werd hij gepas seerd door Trossi, terwijl Farina ten gevolge van motorstoring moest opgeven. Trossi behield, regelmatig zijn ronde draaiend, de kop, terwijl Wimille lang zamerhand vanuit het achterveld het ver loren terrein trachtte terug te winnen. Ondanks een uiterste krachtsinspanning gelukte hem dit niet, hoewel het ver schil op de eindstreep nauwelijks 2 meter bedroeg. V.O.C.Hermes-D.V.S.: gewonnen door Hermes-D.V.S. met 131 runs. V.O.C. 89. (Konert 14, Terwiel 1'5, Grijseels 13, Koop man 15): Molenaar 4-18, Dellow 3-52, Tet- telaar 1-5). Hermes 220 (Molenaar 18, Scheepmaker 13, Tettelaar 13, van der Ende 66. Ruiterman 65, van der Tuyn 16); Krul 1-51, Lochem van Bennekom 1-66, Koopman 4-44, Van Herwaarden 0-15. V.O.C. 2e innings: Van Eek 10, Konert 11 not out, Terwiel 15 not out); van der Tuyn 1-6, Scheepmaker 1-12, Tettelaar 1-6. H.B.S.Haarlem: gewonnen door Haar lem met 19 runs. Haarlem 69, (Harmsen 10, Boerec 19, Wessel 13), van der Vegt 1-25, van Katwijk 3-20, Marsden 6-21. H.B.S. 50 (van Vliet 11); Maas 0-10, Pes- har 4-8. Tweede innings Haarlem 107 voor 8 (Harmsen 36, Boeree 48 not out): van der Vegt 1-13, van Katwijk 0-^9, Marsden 6-48. Quick N.H.C.C. I: bij stand H.C.C. 123 tegen Quick 4 voor 0 gestaakt. H.C.C. 123 (Koeleman 13, v. d. Bosch 16, v.Manen 11, Mc Donald 23. De Beus 23. Bakleer 15): Stanley Rose 5-37, Burki 3-52, Fiegé 1-29. p.'w,—Rood en Wit: draw. P.W. 122 (Visser 76): Ligtenstein 5-37, R. W. 75 gestaakt (Kramer 45 not out, Zijp 16). V.R A.A.C.C.: gewonnen door A.C.C. met 9 wickets. V.R A. 79 (Ingelse 28, Nordbeck 13): Sanders 2-30, H. J. van Weelde 2-16. W. van Weelde 6-24. A.C.C. 134 voor 4 gestopt (De Baere 45, Scheep stra 12, H. J. van Weelde 37, W. van Weelde 11, van Kranendonk 14 not out); Smit 1-51, Zeverijn 1-21, Wittebol 2-19. Tweede klasse: H.-D.V.S. II .187-7 wint met 133 runs van U.D. 47; Excelsior 302- 3 (J. Oosterholt 119) wint met 244 runs en 7 wickets van C.V.H.W58: Xerxes 86 verliest met 8 runs van U.D. 94. H.C.C. Ill 172-5 wint mtet 74 runs en 5 wickets van Quick 98; L.C.C. 103 wint met 2 runs van A CC. II 101; Cric 57 wint met 27 runs van Ajax (L.) 30; A.C.C. III 75 verliest met 5 wickets van Voorburg 120-5; Haar lem II 57 en 41 verliest met 6 runs van V.U.C. 65 en 39; Hercules 223-6 wint met 204 runs en 4 wickets van Quick (N.) 19. In de wedstrijd tegen het sterke Coun ty Gloucestei scoordi Australië 560 runs voor 5 wickets; hiervan kwamen op naam vafri de lefthander Morris 290 runs: dit is de hoogste score van de toer en tevens de hoogste score in Engeland sinds de oorlog gemaakt. Het testteam dat Donderdag a.s te Manchester tegen Australië voor de der de test zal optreden, is als volgt samen gesteld: Yardley. captain, Edrich. Was- brook, Emmett, Compton, Dollery, Crapp, Evans, Bedser, Pollard, Young en Laker. De Ronde van Spanje, waarvan Zon dag de twintigste en laatste etappe werd verreden, is gewonnen door de Span jaard Ruiz. Op 9 minuten Rodriguez, op 21 minuten Caps, op 25 minuten Lan- garica. De eerste negen plaatsen werden door Spanjaarden bezet; de slechts zeer matige Belgische, Franse en Italiaanse deelnemers speelden geen rol. Overigens was deze Ronde een groot fiasco; er werd met een gemiddelde van nauwe lijks 25 kilometer gereden, hoewei de organisatoren herhaaldelijk de pre mies lieten vervallen uit protest tegen de onwil van de renners. Tijdens de Amerikaanse nationale kam pioenschappen van de Amateur Athletic Union liep Herbert Mckenley (Jamaica) de 400 meter in 45,9 sec; waarmede hij het wereldrecord, dat sinds 1939 op naam staat van Rudolf Harbig (Duitsland) met 46,sec en welk record in 1941 door Klemmer (VS) werd geëgaliseerd, verbe terde. Tijdens de nationale wedstrijden in Zweden liep Goesta Bergkvist de 1500 meter in 3 min 48 sec waarmede hij de beste wereldprestatie leverde op deze af stand van dit seizoen. Hij sloeg in deze wedstrijd de wereldrecordhouder Len- nart Strand (3 min 43 sec) die 1,8 sec na Bergkvist over de finish ging. Door de IAAF werden de oeide we- wereldrecords door Mikko Hietaner. (Fin land) in Mei 1948 gemaakt, cp de 15 mijl met 1 uur 17 min 28,6 sec en op de 25000 'meter met 1 uur 20 min 14 sec erkend. Van de finales 'van de Henley Regatta, luiden dè voornaamste uitslagen; Skif (diamond Sculls): 1 Mervin Wood Austr)2 Bushnell (Gr Britt); Double- sculls: 1 PiessensCollet (België); 2 Quin- tin Rowing Club (Gr Britt) op twee lengten. Acht (grand challenge Cup): 1 Thames; 2 Cambridge. te Noordwijk gehouden wedstrijd sen een team van de Internationale O De tussen een Club van Nederland en de Internatio nale Club van Cambridge is in een 120 overwinning voor de Nederlan ders geëindigd. Van de 12 te spelen partijen konden de Engelsen er, geen enkele winnen en slechts een set eindigde in hun voordeel. w eerbericht! 0 Weerverwachting medegedeeld door j het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot S Woensdagavond. Zwaar bewolkt met tijdelijke op- klaringen en op sommige plaatsen t enige regen of motregen. Matige, in de J t kuststreken nog krachtige Noord- Westelijke wind. Aanhoudend koel weer. 7 Juli: Zon op 4.29 uur, onder 21.00 uur; maan op 4.25 uur, onder J 22.15 uur. (Schaakredacteur: P. A. Koetsheid, Achterweg 86, Lisse). „ZO SPRAK WCfLFGANG PAULï". Een bloemlezing uit zijn schaak problemen. Van de verschillende schaakwerken, die de laatste tijd in onze taal zijn ge schreven of vertaald, komen we thans de aandacht vestigen op bovengenoem de uitgave. Péuly, die met Loyd en Shinkman tot de allergrootste probleemcomponisten heeft behoord, was, behalve zijn mees- terkwaliteiten, buitengewoon produc tief. Vierduizend composities! Een res pectabel cijfer, nietwaar? Dit boek nu bevat een bloemlezing uit deze schep pingen, 170 stuks. De aanschaffing van dit interessante boek durven we iedere probleemliefheb ber met klem aanbevelen, te meer waar het door een deskundige, dr. Niemeyer. is samengesteld. Op dit gebied heeft deze schrijver onze probleemliteratuur" reeds met verschillende uitgaven ver rijkt. We herinneren hier aan de verza. melingen, onder de titel: „Probleem componisten", waarin beurtelings onze landgenoten: dr. de Jong, De Boer, Op- denoordt, Hartong en Drese werden be handeld en zo net schaaklievend pu bliek een vertrouwde kijk op hunne composities werd gegeven. De prijs van dit boek, tijdsomstandlg. heden in aanmerking genomen, is zeer laag gesteld, slechts ƒ2.75. Bij bestelling wende men zich rechtstreeks tot dr. M- Niemeyer. Adres: Prinses Marielaan 11, Wassenaar. PROBLEMEN. No. 6413. J. HARTONG, Rotterdam. Eerte plaatsing. Mat in twee zetten. Wit: Kh3, Dg4, Th5, Kg3, Pg2—h7; c3. f4. Zwart: Ke4, Th8, Rg7, Pf7; b7, c6, d3, No. 6414. P. A KOETSHEID. Eerste plaatsing. Mat in drie zetten. PROBLEEMOPLOSSINGEN. No. 6405. 1. Da5d8 dreiging: 2. Dd8—f6tt. No. 6406. 1. Ka6—a7 dreiging 2 Pd7 b8 enz. 1Tf2, Tgl, Ri'8, 2. Kf3!, Rg2!:, Pf8: enz. GOEDE OPLOSSINGEN Goede oplossingen van no 6405 en no. 6406 zonden in: ir. A Bergstein, Geleen; J. Dickhaut, Nijmegen; Ph. Hou- dijk. Rotterdam; C. J. Lutz, Rotterdam: F. Pijls, Maasbracht: C. v. d. Weide, Rotterdam; F. Witte, Den Haag. Van no. 6405: V. Blom, Maastricht; W. H. Haring, Schipluiden; C. H. Nij- kamp, Almelo; H F. Verheij, Breda. Nagekomen van nos. 6401/04: C. v. d. Weide, Rotterdam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2