Sovjet-Rusland is o zijn einddoel Mensen en oorlogsmateriaal naar Partijleiders over uitslag Koeiensmokkel over de Schelde DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN NDER DE PRAAGSE JEUGD demonstreert opnieuw voor Bcnes Lepel, lakmes Waterpolitie rolde complot op No. 20666 70ste JAARGANG DONDERDAG 8 JULI 1948 ONTGROEND POGINGEN TOT VERBLINDING SOKOLOFSKY NAAR MOSKOU? Prijzen aanzienlijk boven peil NIEUWE EUROPA CONFERENTIE In November verwacht IN MEMORIAM PROF AALBERSE GOTTWALD ZAL DE JEUGD WEL ZIEN TE KRIJGEN SOEKARNO KRIJGT DAKOTA ZWITSERLAND REORGANI SEERT DEFENSIE TIJDELIJKE STAKING MARSHALLHULP AAN BELGIë DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaer- straat 1. Telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam- De abonnementsprijs bedraagt 1 3,45 per kwartaal. f 1.15 per maand, 1 0.30 per week. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Nu zal men wellicht tegenwerpen: kleur moet men bekennen, maar wij zouden het heel wat Christelijker vinden, zo het voorschrift luidde, dat de kiezer zijn can- didaat moet schoon wassen, al heeft dan deze zich tijdens de verkiezingscampagne danig opgepoetst om een wit voetje te krijgen. Dat menige candidaat na afloop paars van woede is o\^r de uitslag, daar voor zijn de kiezers niet verantwoordelijk te stellen, want bij kiezen moet er altijd één lachen en één huilen. Dus wij dienden Groen rood te maken. Eigenlijk overbodig, want zo'n volbloed landbouw-candidaat zal wel geen kan toorkleurtje hebben. En aangezien wij een hekel hebben aan overbodige werk zaamheden, aarzelden wij even. Zulks verdroot blijkbaar de voorzitter, die ons toeriep: „U behoeft maar één lid aan te wijzen en niet alle honderd". Dat gaf een gelach achter de groene tafel; was ook niet ongeestig en boven dien, als je chef een mop tapt, dan lach je natuurlijk, al behoort deze die mop natuurlijk in een oude-mannenhuis. Enfin, we moesten dan Groen onder handen nemen en vroegen dus aan de voorzitter een scherp zakmes. „U bent toch niets van plan?" „Toch wel, een puntje slijpen aan het rode potlood". Toen werd de voorzitter rood zonder dat wij hem stemden. Hij dacht bepaald, dat wij hem op de hak wilden nemen. Dus maar gauw gestemd, voordat er ongenoe gen van kwam. Daar ploft ons biljet in de bus. „Zeker goed gestemd; heeft, lang ge noeg geduurd". „En of, het puntje achter Groen rood gemaakt". Daar schoot me het hele stel achter de groene tafel in een homerisch gelach en net toen wij wilden betogen, dat wij wel belasting betalen om te stemmen maar niet om uitgelachen te worden, grijnsde de voorzitter van de richting Drees-Mans- holt: „U hebt „onze Drees" gestemd". „Dan mijn biljet terug" riepen wij in wanhoop uit, doch de voorzitter beriep zich op artikel zoveel sub zoveel van de Kieswet, dat zulks niet geoorloofd was. „Kom nou" merkte hij echt venijnig-lief op, „zo groen bent U toch niet". •Toen zij allemaal lang genoeg gelachen hadden om bestand te zijn tegen een eventueel minder gunstige stembus-uit slag, hebben wij geantwoord, dat wij niet zo groen waren, dat wjj Drees gestemd hadden. „Hoe kunt U groen zijn om zoiets te bedenken. Wij Kozen niet groen maar „Groen". En sarcastisch beleefd groetten wij de ontgroende groentjes! volledig worden ingelicht om hen op de hoogte te houden van de rode voorne mens en doelstellingen. De democratieën, die zoals het ook moet vredelievend zijn, dienen voort durend op hun hoede te zijn tegen een kwade vrucht van die vredelievendheid: ■het pacifisme, het verlangen om te sussen Ik vrees, en met mij vrezen de millioenen in slavernij levende ménsen, dat zo Sta lin vandaag tot de democratieën zou zeg gen „Voortaan zullen we afchter het IJzeren Gordijn van de Stettig-Triëst- linie blijven; wij zullen u niet langer verontrusten, talrijke democratieën zou den opgelucht zuchten en zouden probe ren om de talloze millioenen Europeanen te vergeten, die door een handvol totali- tairen aan ketens zijn geklonken. Het aanvaarden van zulk een oplossing zou een nieuw München, een herboren Te heran betekenen. Vanzelf hebben wij gisteren ook ge stemd. Of dacht U, dat wij zo maar een vrije middag cadeau gaven? Al zeggen wij het zelf: wij zijn wel goed doch niet gek. Democratisch van de Minister om te bepalen, dat de werkgever vrijaf moet geven om te gaan stemmen! Analyst moest in een andere gemeente stemmen dan waarin hij zijn werkzaam heden pleegt te verrichten. Het spreekt, dat men voor deze burgerplicht geen risico mag nemen en dus pakten wij een paar treinen vroeger dan strikt nodig was. Nu troffen wij het. Alles ging op NS- rolletjes en aldus waren wij vroeg in de namiddag op het stembureau. „Zo" begroette ons de voorzitter een oude kennis van de richting Drees-Mans- holt „U bent vroeg. Bang te laat te komen?" Dat was natuurlijk hatelijk bedoeld maar wij hapten niet en antwoordden slechts: „Och, ik ben de candidatenlijst kwijt geraakt en nu moet ik deze nog even nazien. Ik 'hoop maar dat er keus bij is. Staat Mansholt er op?" „Neen, doch U kunt Drees nemen". „Merci, ik wilde bepaald Mansholt niet stemmen". Als blikken konden boksen, dan had den wij in no time op straat gelegen. Nu pakte de voorzitter ons biljet aan en riep tergend luid en langzaam: „Analyst, L.O.U.P.E.". „Deftig zoveel voornamen" was zijn zure opmerking. „Ja en dat zonder weelde-belasting". „Nu als ik minister word...." „Dan strandt het schip van staat". „Wat bent U leuk". „En zonder verhoogde vermakelijk heidsbelasting". „U kunt gaan stemmen". Nu is Analyst niet alleen ordentelijk maar ook ordelijk en dus boog hij voor het gezag en kroop in zijn hokje op bevel van de voorzitter. In de kieskring, waar wij stemden, moest Groen rood gemaakt worden. Ging eigenlijk een beetje tegen ons geweten in; vroeger hadden wij ook al bezwaren, toen men zijn candidaat zwart moest maken. Is toch in strijd met de naastenliefde! Maar och, wat is er in een kleur? Weiter zou veronderstel het onmogelijke n.l. dat hij Minister wordt b.v. evengoed kunnen voorschrijven, dat men een candidaat blauw moet maken, al wil hij de Indone sische kwestie volstrekt niet blauw-blauw laten. Er zullen er zijn, die beweren, dat in dien het Handvest van de Verenigde Na ties tegen Ruslands wens in veranderd wordt, Rusland zich uit de Verenigde Naties zal terugtrekken. Ik vraag me af of dit zo'n vreselijke ramp zou beteke nen Ruslands visie op de Verenigde Naties vond haar uitdrukking op een bijeenkomst van het Poolse Politburo in Warschau, toen in Mei 1945 de vol keren bijeenkwamen te San Francisco en de wereld hoopvol naar die stad opzag. Jacob Borman, de communistische leider van het hedendaagse Polen, zei voor een groep communisten op een geheime ver gadering: „De Sovjets spelen te San Francisco hun gebruikelijk slim spel. Wij zullen voortgaan, het Westen te verblin den door het sluiten van verdragen zoals wij te Yalta en elders deden". Men behoeft slechts de verslagen van de Verenigde Naties door te kijken, om zich een beeld te vormen van de frap pante wijze, waarop de Sovjet-Unie die organisatie uitsluitend gebruikt heeft als een klankbord. Rusland Is niet van zins om de Verenigde Naties te verlaten. De Roden hebben de oude leugentech niek van Goebbels overgenomen. Deze leugens moeten door de democratieën met waarheden bestreden worden. Geschiedt dit niet, dan zullen eventueel d. in slavernij levende volkeren geloof hechten aan wat zij lezen in hun gecon troleerde pers. De wereld kan niet -ver deeld worden, indien het om de mense lijke vrijheid gaat. De wereld kan niet voor de helft vrij en voor de helft in slavernij verkeren, en zeker niet wanneer het steeds wakkere en vastbesloten on vrije deel er op uit is, om het te winnen van de slaperige, zelfgenoegzame vrije helft. Voedsel uit de lucht. Sunderland-vliegbotenvan de R.A.F. zijn ingeschakeld bij de voedseltramporten naar Berlijn. Op de Wannsee.lossen ze huh begeerde lading. De veiligheidsraad is gisteren bij eengekomen om de antwoorden van Joden en Arabieren op het voorste) tot verlenging van de wapenstilstand te bestuderen. Manoeilsky (Oekraïne), deze maand voorzitter van de raad, nodigde de Jood se vertegenwoordiger als vertegen woordiger van de regering van Israël uit aan de conferentietafel plaats te nemen. Tot nog toe werd deze steeds „de vertegenwoordiger van het Joods bureau" genoemd. Uit protest verliet Djamal Bey Hoes- seini, vertegenwoordiger van de Arabi sche hoge commissie, de zaal. Ook de af gevaardigden van Engeland, België, Frankrijk, China, Syrië en Canada pro testeerden tegen deze betiteling, daar de V. N. het bestaan van een souvereine regering van Israël nog niet erkend heb ben. Manoeilsky betoogde, dat Israël in de zelfde positie verkeert als Indonesië, waarvan de raad wel het recht erkent als staat zitting te nemen. Enkele minuten later nodigde Ma noeilsky Aubrey Eban uitals „vertegen woordiger van de staat van Israël" te spreken, hetgeen een sferk protest uit lokte van Fawzi Bey (Egypte). Na eon heftig debat van meer dan een uur, liet Manoeilsky over de kwestie stemmen. Slechts vijf stemden tegen, waarna de voorzitter voortging met te spreken over „de regering van Israël". Tot zover het verslag van de raads zitting. Wat de toestand in Palestina zelf be treft, valt melding te maken van een Reuter-bericht uit Londen, luidende: Volgens verklaring van een woord voerder var het Britse departement van buitenlandse zaken, zou de „Irgoen Zwai Leoemi" 5 Britse onderdanen te Jeruza lem ontvoerd hebben uit een gebouw, waarop de vlag van de bestandscommis sie der V. N. was gehesen. „Wij nemen dit geval zeer ernstig op", aldus zeide de woordvoerder, „en verwachten, dat de 5 personen in kwestie onmiddellijk zullen worden losgelaten". Engeland, Frankrijk. België, Tsjecho- slowakije, Brazilië en Columbia hebben geantwoord op het verzoek van de veiligheidsraad, graaf Bernadotte te helpen bij het nakomen van de be palingen van het wapvnstilstandsvoorstei. Frankrijk wijst er op, 31 officieren als waarnemers ter beschikking te heb- ANALYST Maarschalk Wassili Sokolofsky, de Sovjet opperbevelhebber in Duitsland, zal een dezer dagen naar Moskou vliegen, om aan Molotof, de Sovjet-minister van buitenlandse zaken, verslag uit te bren gen, aldus melden Duitse politieke krin gen, die in nauw contact staan met het Sovjet hoofdkwartier. Dit bezoek zou in verband staan met de ontvangst te Moskou van de Britse, Amerikaanse en Franse nota's over de toestand te Berlijn. Sokolofsky zal waarschijnlijk met maarschalk Boelganin, Sovjet-minister van defensie, die in de afgelopen dagen le Berlijn was, naar Moskou reizen, aldus deze Duitse kringen. Naar A. P. meldt, heeft de Praag se politie gisterennacht op het „Vac- lavske Namesti", het grootste plein in Praag, opnieuw moeten ingrijpen, nadat wederom kreten van „lang leve president Benes" door een aantal demonstranten aangeheven waren. Het merendeel van de demonstranten had zich verzameld voor het gebouw van het dagblad „Szobodne Slovoj" (het vrije woord) waar een énorme lichtre clame voor het elfde sokol-cbngres aan gebracht was. De politie trachtte eerst door overre ding de massa, die hoofdzakelijk uit jeugdige personen bestond, te versprei den, maar ging er daarna toe over om met e^p cordon van politie-agenten, die elkaar de arm hadden gegeven, de de monstranten terug te dringen. Aan de trambestuurders werd opdracht gegeven zonder stoppen over het plein te rijden. Vele politie-agenten droegen, Ids ge woonlijk, revolvers, maar er werd geen gebruik van gemaakt. Met geïmporteerde vorken, lepels en messen wordt, aldus de Prijscontrole- dienst, een omvangrijke zwarte handel gedreven, ten gevolge waarvan de ge- bruikersprijs tot een ontoelaatbare hoog te is gestegen. Hetzelfde geldt voor huis houdelijk aardewerk, waarvan sinds de opheffing van de distributie van servies goed de prijzen aanzienlijk boven het toelaatbare peil zijn opgedreven. Reeds kon genoemde dienst enkele kongsies op dit laatste gebied oprollen; de dienst heeft in de vakbladen de in dustrie en de handel nadrukkelijk ge waarschuwd. Alle geledingen in de ge noemde branches hebben de bijzondere aandacht en zullen aan een grondig on derzoek worden onderworpen, een on derzoek, dat de bona fide uiteraard met gerustheid tegemoet kunnen zien. Na de algemene waarschuwing zal met grote gestrengheid worden opgetreden, het geen in het belang van het kopend pu bliek geboden is. In welingelichte kringen te Londen verwacht men, aldus Reuter, dat in November te Parijs een conferentie zal worden gehouden over eenheid van Europa, indien de Engelse regering over dit voorstel van eeij aantal afgevaardig den ter Haagse conferentie, onder wie ChurchiU, de regeringen in Europa wil polsen. kan men, gelet op de enorme zwaarte van de taak, die de regering-Beel had te ver vullen, bepaald geen nederlaag noemen. Dat zijn wij eerder geneigd als een over winning te beschouwen. Een overwinning voor de regering èn voor het Nederlandse volk, waarbij het gezonde verstand aan de winnende hand is gebleven. Er blijkt een trek naar rechts geweest te zijn, aldus het blad. T.a.v. de P.v.d.A. verklaart het Amsterdamse orgaan: Wij betreuren het verlies, dat de P.v. d.A. heeft geleden. Zij heeft beter ver diend. Zij heeft met de K.V.P. de hitte en de last van de dagen de afgelopen rege ringsperiode gedragen. De critiek, die het regeringsbeleid noodzakelijk moest ver wekken, heeft zich vooral op haar, die niet op zulke aan de conjunctuur onttrok ken beginselen berust als de K.V.P., ge wroken. Het blad meent, dat uit de stembusuit slag gebleken is, dat het Ned. volk de in zake Indonesië gevolgde politiek goed keurt. De „Nieuwe Rott. Crt." constateert, dat 't kiezerscorps een ruk naar rechts heeft gegeven. Ongetwijfeld heeft de P.v,d.A. verliezen geleden aan de V.V.D. De op richting van deze nieuwe vrijzinnige par tij is een succes gebleken. Een voorlopige indruk van de cijfers uit de zuidelijke provinciën wijst er op, dat de katholie ken die in 1946 op de P.v.d.A. hebben gestemd in de schoot van de katholieke partij zijn weergekeerd. Opmerkelijk is de wijze waarop de KVP zich heeft gehandhaafd, ja, haar algemene percentage nog heeft weten te verbeteren. En zulks ondanks de actie van de groep- Welter, die weliswaar een zetel heeft be haald, doch zonder aan de K.V.P. afbreuk te doen, aldus het Rotterdamse blad. De Tsjechoslowaakse minister-presi dent Zapotocky heeft na de gisteren ge melde demonstraties te Praag van Tsje- choslowakije's sportjeugd aan een dele gatie van de vakverenigings gymnastiek- organisatie meegedeeld, dat de in het programma van Gottwald voorgenomen vereniging van alle TsjechoslowaaKse gymnastiekorganisaties thans met meer spoed zal worden doorgevoerd. Ir. Soekarno, die dezer dagen na zijn reis over Sumatra te Djokja wordt terug verwacht, heeft van de bevolking op Sumatra een Dakota-vliegtuig ten ge schenke gekregen, dat t. z. t. naar Djokja zal worden gevlogen. De terug keer van Soekarno is even uitgesteld door een defect aan het vliegtuig van de C. V G. D.. dat hem zou komen halen. Louis de Montmollin, chef van de Zwitserse generale staf, heeft een reorganisatie van Zwitserlands strijd macht aangekondigd die Zich alleen op defensie zal instellen Het land zal geen zware bommenwerpers of zware artil lerie bezitten Het plan voorziet wel in .pffensief-defensieve" aanvallen op een binnenvallende vijand Het principe van een leger, dat de vijand in de bergen afwacht, noemde hij „uit de tijd". Het Zwitserse leger zal alleen in de vlakte strijden Evenals voorheen, zal het leger bestaan oil weerbare manschappen van 20 tot 00 iaar. die allen een dienstplicht van isarliik^ 4 maanden hebben. Aan de burgerlijke autoriteiten wordt verzocht schuilkelders aan te leggen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1