Nieuws uit STAD en OMTREK m De doos dokier Sila MISDAAD Routine-zaken in sneltreinvaart DE NEDERLANDSCHE BANK UITSLAG DER EERSTE KAMERVERKIEZING v.y.D. PROF. AALBERSE TEN GRAVE GEDRAGEN Koersrisico der investerings certificaten IK AMERIKA van K. V. P. 17 17 9 9 3 3 2 3 3 P. y. d. A. 14 14 2 2 4 4 4 4 4 4 Anti Rev. 7 7 1 1 2 2 2 2 2 2 Chr. Hist. 5 5 1 1 2 2 1 1 1 1 Comm. 4 4 1 1 2 2 1 1 3 3 1 1 1 1 1 1 St. Geref. 50 50 13 13 13 13 12 12 |l2 12 Overweldigende belangstelling heel het land uit Afwikkeling der geldsanering MEER NEDERLANDERS NAAR CANADA? DONDERDAG 8 JULI 1948 PAGINA 3 WEER TWEE WEKEN VOOR SCHEEPSBEZOEK WEINIG VERSCHIL CIRCULATIE WEER DICHT BIJ f 3 MILLIARD GEMEENTELIJKE PUBLICATIE KjMV-BERICHT BURGERLIJKE STAND PARTIJEN zetels oud GROEP I nieuw oud GROEP nieuw 11 oud GROEP III nieuw oud GROEP nieuw IV oud OPENING NED. BINNEN- SCHEEPVAARTCONGRES ITALIAANSE PERZIKEN BANTAMHORDE GEEFT OUDERAVOND EEN EXTRA HEFFING KAN EN MOET VOORKOMEN WORDEN door WALTER L. GEBAUER BARTALI'S BLOEMEN BIJ DE GROT TE LOURDES .;V> De belangstelling voor ons bureau tijdens het publiceren van de verkiezingsuitslagen De Schiedamse kantonrechter,1 mr. Cos, kreeg gisteren niets dan routine zaken te behandelen. In ijl-tempo werd dit klein-goed doorgenomen. H. D. uit Utrecht maakte een uitzonde ring op de routine-zaak. Gelukkig. Zij had zonder toestemming aan boord van het Noorse schip Atos vertoefd. De por tier van de werf had haar toegelaten en zij wist niet, dat het niet mocht, beweer de de juffrouw. Toen de ambtenaar 2 weken principaal eiste, keek ze toch wel wat raar. Dat kon niet, want de moeder was weduwe en zij moest voor alle kin deren zorgen. Dat had zij dan maar eerder moeten bedenken, meende de kantonrechter en veroordeelde conform. P. A. K. had zich in de schafttijd op het grasveld van de Plantagp bevonden. Zoveel plantsoenen hebben we in Schie dam niet, dus op wat er is, moeten we zuinig zijn meende de ambtenaar, 2 of 1 dag oordeelde mr. Cos. Vier gulden of 2 dagen voor D. v. Z„ die zonder nummerbewijs op de Gerrit Verboonstraat had gereden. Een remloze motor-carrier bezorgt L. O. uit Vlaardingen 20 of 8 dagen boete. Was er weinig verschil voor de KVP in de uitslag, even weinig verschil was er in de gang van zaken in de stad. Ons blad kon spoedig nr. de cijfers van alle kieskringen de zetelverdeling bekend ma ken. Alle overige dagbladbureaux lagen toen al in diepe duisternis. Wij wisten op dat late, of vroege, uur van een Politiek zeex goed geïnfor meerde, dat de coalitie met de A.R., C.H. en Liberalen hersteld zou worden en dat Oud kabinetsformateur zou zijn met Wei ter minister van Koloniën. (Wie het niet gelooft, kunnen wij dat geloof niet schen ken. Als wij er niet bij gestaan hadden, hadden we het ook als een inop be schouwd.) Zonder licht en zonder rijbewijs op de Kethelseweg in Vlaardingen rijden, kost M. L. uit Monster resp. 10 of 4 dagen en 15 of 6 dagen. C. Q. was het slachtoffer van de on houdbare toestand op de Lange Haven, waar dagelijks vele, auta's minuten-lang moeten wachten op de lossende en laden de voertuigen. Ook Q. had wel 10 minu ten gewacht. Daarna had de voerman H. v. S. zijn bespannen wagen terugge zet, maar de bijrijder had Q. verkeerde aanwijzingen gegeven en daardoor was een boom beschadigd, 7.50 of 3 dagen. H. J. v. H.-had op de Singel zonder rij bewijs gereden en daardoor schade ver oorzaakt. 20 of 8 dagen. D. J. A. had op de Overschieseweg twee wielrijders aangereden, dje bezig waren een bespannen voertuig te passe ren, daarna had hij, uitwijkend, een te lefoonpaal beschadigd. Het bleek, dat A. wel niet de op dat moment vereiste voorzichtigheid had betracht, maar dat de wielrijders evenmin vrij uitgingen, omdat zij naast elkaar de wagen waren gepasseerd, waardoor zij te weinig ruimte lieten voor het van achteren na derende verkeer. Conform de eis 15 of 6 dagen. J. G. had bij het achteruit-rijden met zijn 6 wielige vrachtauto een pand aan de Raamsteeg gehavend, 15 of 6 dajjen zal hem die onvoorzichtigheid kosten. De directeur J. A. B. had, komende van het erf van een der panden aan de B. K.-laan aan de passerende L. F. K. geen voorrang verleend. Blijkbaar meen de hij, dat deze voor hem moest stop pen. 15 of 6 dagen kost hem die me ning. „Stik-groos" waren de jongens, dat zij het paard van A. de J. naar het land mochten brengen, maar de politie vond het werk-verrichting door minder-jari- gen. Verdachte hing neg een verhaal op over de Kuup etc. etc. maar de kanton rechter sneel zijh woordenvloed af met 4 of 2 dagen. De trein Amsterdam-Dordrecht kan op bepaalde uren een respectabele lengte hebben. Het gevolg is, dat het achterste" deel buiten het perron komt te staan; de reizigers moeten dan op de spoor baan uitstappen. H. J. K. meende, dat hij dus zo snel' mogelijk moest zorgen van die verboden spoorbaan af te komen door via de over weg de baan te verlaten. Dat was té spitsvondig en daarom veroordeelde de kantonrechter tot 4 of 2 dagen, omdat hij de controle had moeten passeren. Hoewel hij bij zijn zwager thuis ge weest was, maar toevallig in het café stond, toen de agenten binnen wamen. kreeg C. T. H. v. d. G. 2 of 1 dag, om dat hij zich na de verplichte sluitings tijd in een eet- of drinkgelegenheid had opgehouden. Drie kapotte matrassen had P. O. op straat gelegd, omdat zij de ratel van de vuilnisman in haar hofje niet kon ho ren. Dat mag niet 1.50 of 1 dag. 15 of 6 dagen kostte he' C. S., dat hij op Zondag een tot het vervoer van personen ingerichte vrachtauto had la ten rijden. Omdat 't zeer onhygiënisch is om bo ven uit een melkbus te scheppen en niet de tapkraan te gebruiken, moet W. K. 4 betalen of, als hij daartoe besiist niet in staat is 2 dagen brommen Bekendmaking Burgemeester en Wethouders van Schie dam, brengen ter openbare kennis, dat door de Gemeenteraad in zijn vergadering van 2 Juli j.l. gunstig is beschikt op het verzoek van het Bestuur van de vereni ging vooi Gereformeerd Schoolonderwijs om met toepasing van artikel 72 van de Lager Onderwijswet 1920 medewerking te verlenen voor het aanbrengen van een verduistering in een lokaal van de Groen van Prinstererschool aan de Singel 24, aldaar, ten behoeve van scljoolfilmvoor- stellingen. Ingevolge' het behaalde in het 2e lid van artikel 76 van genoemde wet, kan ieder ingezetene binnen 38 vrije .dagen na heden van genoemd besluit bij Gede puteerde Staten van Zuid-Holland in beroep komen. Afsluiting Koemarktbrug In verband met de herstellingswerk zaamheden zal de Koemarktbrug in de nacht van 12 op 13 Juli a.s. van 226 uur voor alle verkeer zijn afgesloten. Toch zijn de leidsters en de Welpen van de Bantamhorde van de St. Franciscus- groep er gisterenavond in geslaagd het spel van verkennen voor Welpen op een aantrekkelijke wijze uit te beelden in korte schetsjes, die vlot achter elkaar opgevoerd werden. De opbrengst van de tombola, die na de pauze gehouden werd, zal dienen om de kosten van het zomer kamp "te bestrijden. Voor de derde maal richt de KJMV zich in dit „zomerse" seizoen via de gastvrije kolommen van deze couraht tot haar leden, vrienden en bekenden om hen op te wekken deel te nemen aan de fietstocht naar Den Haag op Zon dag 11 Juni a.s. De twee vorige tochten hebben bewe zen, ondanks de weinige animo die er voor bestond, aan hun doel te beantwoor den nl. door gezonde ontspanning te ge ven en vooral ook door het contact met KJMV-ers uit andere plaatsen. Zij, die er aan deelnamen, waren dan ook on verdeeld enthousiast. Echter, hoe meer zielen hoe meer vreugdDen Haag verwacht onsHet loont zeer zeker de moeite om de Resi dentie eens door een Haagse bril te be kijken. Jonge middenstanders, verwissel voor één Zondag je luie stoel voor het zadel van een fiets. Je wordt verwacht om 10 uur v.m. op de Koemarkt Je zult er geen spijt van hebben. Tussen haakjes; zorg voor voldoendq, boterhammen. En voor degenen, die het nog niet weten: alle inlichtingen betreffende KJMV za ken zijn te allen tijde te bekomen bij M v. Adrichem, Westfrankelandsestraat 83 en J. Roodbol, Rubensplein 16. HET BESTUUR GEBOREN: Christianus J z v G H C Huiskens en L Kuijpers, A de Teerstoof 16; Caroline L d v H A M Roelants en E I C Haakman, B K laan 32; Dirkje H d v P Pasztjerik en C H v Oosterhout, woonwagenkamp; Johanna A M F d v B Loog en J v d Eijnden, Dr. Noletstr. 1; Gijsberta, d v G J de Reuver.en J M A de Zwart, Hagastr. 16. OVERLEDEN: D Verboom, 58 j P Pot- terstr 40. Tot. aaiit. nieuw Ongeveer 250 congressistep hoorden hedenmorgen de rede aan, waarmee de secretaris-generaal van het ministerie van verkeer en waterstaat, mr. D. G W. Spitzen, namens de minister in hel Kurhaus te Scheveningen het veertien de Nederlandse binnenscheepvaartcon- gres opende. In zijn inleiding sprak mr Spitzen met waardering over het initia tief van de organiserende vereniging er- hij moedigde de studie aan van de problemen samenhangende met de bin nenscheepvaart. Medegedeeld werd nog, dat het wetsontwerp watervervoer goe deren aan de Raad van State is voor gelegd. On#er indrukwekkend grote belang stelling uit alle kringen der maatschap pij hebben hedenmorgen de plechtige uitvaart en begrafenis plaats gehad van de grote en alom beminde staatsman, de minister van Staat, prof. mr. P. J. Aalberse. Treffend was daarbij, dat niet alleen ouderen, die het vruchtbaar Blijkens de verkorte balans Ivan de Nederlandsche Bank, afgesloten op 5 Juli, is er ook in de afgelopen week nog een grote vraag geweest naar contante jniddelen, als gevolg waarvan de hang bil jettenomloop, die vorige W6ek reeds onder invloed van de ultimo met ruim ou miihoen was opgelopen, thans een tweede aanwas vertoont en wel van ruim ƒ30 millioen. Hiermede is de circulatie beland op 2991,3 millioen, een peil der halve dat de 3 milliard weer vrij dicht benadert. Men moet teruggaan tot de jaarwisseling, toen de drie milliard over schreden w«rd, om dit niveau van circu latie geboekt te zien. De positie van de geldmarkt is wat moeilijk geworden en hoewel call money nog steeds 1 pet, noteert, is het geld toch aan de krappe kant. Op de discontomarkt zijn practisch alle termijnen aangeboden. Belangrijke mutaties vallen overigens jn deze weekstaat niet te constateren. De geldkrapheid blijkt min of meer uit de-toeneming der beleningen met ruim f 1 miHi°en- Jn de goudvoorraad is geen wijziging gekomen, zodat het pas uit Duitsland teruggekeerde goud ter waarde van ƒ90 miUmen nog met is bijgeschre ven Wat de buitenlandse deviezenpositie betreft deze vertoont een daling van 6 milhoen, waarmede de totale vorderin gen op het buitenland zijn gekomen op f Hef rekenhig courant saldo schatkist is van f 741 4 tot f H9'6 null, verminderd en ook dé geblokkeerde saldo's van banken vertonen een daling. De geblok keerde saldo's van anderen, alsook de vrüe saldo's zijn echter onveranderd gebleven, zodat het jy totV 1291 7 courant saldo's met ƒ36 null, tot ƒ1291,7 mill, is ingezakt. Crediet Int. Bank uitgeput Thans is beschikt over het volledige Men meldt ons: „Gewoonlijk komen in de maand Juli jn ons land veel buitenlandse perziken binnen, voornamelijk uit Italië. Deze per ziken moeten groen worden geplukt, om dat ze anders het vervoer van Italië naar Nederland niet kunnen verdragen. Wel rii,-cn ze tijdens dat vervoer na, maar meé mag toch niet verwachten, dat de kwaliteit gelijk is aan de Nederlands* «Prz,ken die bijna uitsluitend in kassen worden geteeld. Moch U. wat wij niet hopen perziken kopen, waarvan de Laak' U tegenvalt, wil dan vooral infor meren of deze perziken wel van Neder landse origine zijn. Het zou te, betreuren zijn, wanneer er door de mvoer van bui tenlandse perziken een smet zou worden geworpen op het Nederlandse kwalrteits- jiroduct". nog resterende bedrag van het crediet der Internationale Bank. Blijkens een mededeling van de Nederlandsche Bank nl. werden sedert de vorige opgave op het crediet van 195 millioen door de Internationale Bank voor Herstel en Ont wikkeling aan Nederland verleend, ver schillende bedragen opgenomen tot een gezamenlijke waarde van 24,3 mill., waarmede dit crediet thans is uitgeput. Bij het Internationale Monetaire Fonds werd sedert de vorige opgave geen vreemdg valuta met guldens gekocht. Activa: 5 Juli 28 Juni (in ƒ1000) Schatkistpapier 1.800.000 1.800.000 Beleningen 151.270 150.155 w.v. N.-Indië 39.529 39.529 Staat der Ned1.500.000 1.500.000 Goud 481.702 481.702 Zilver 459 428 Pap. buitenl315.820 318.166 Corr. buitenl139.559 143.610 Buitenl. bet.m5.832 5.649 Div. rek222.047 220.877 PASSIVA! Bankb. (oud) 119.516 119.999 Idem (nieuw) 2.991.443 2.960.500 Bankassign187 151 Rijks Schatk719.554 741.421 Gebl. banksaldi 44.718 56.897 ld. v. anderen 22.297 23.609 Vrije saldi 505.168 506.384 Div. rek215.225 212.772 Om het spel van Verkennen onder woorden te brengen is moeilijk: om het in de praktijk te brengen is veel moei lijker, maar om het op het toneel uit te beelden is zeer zeker het moeilijkste. Tegen het wetsontwerp „Afwikkeling van de Geldzuivering", dat in grote lij nen vrijwel overeenkomt met de rege ling, welke was neergelegd in de be schikkingen ,die eind November 1947 werden gepubliceerd, worden nogal wat bezwaren aangevoerd. Men weet, dat 't geblokkeerde geld dat men na de beta ling van de eigen aanslagen in de bij zondere heffingen en oude belastingen overhoudt, kan aanwenden voor het ver werven van bepaalde vermogensobjec ten van anderen, die heffingen moeten betalen en geblokkeerd geld tekort heb ben, voor verzekeringspolissen of aan koop van 314 pet beleggingscertificaten en 3 pet. investeringscertificaten. Van deze investeringscertificaten zal, zoals bekend ,elk jaar, te beginnen met 1 Juli 1947, 1/5 deel worden omgezet in ter beurze verhandelbare stuiken. De vraag, die natuurlijk gesteld wordt, is, waarom krijgt de houder van het restant geblokkeerd geld, niet voor het gehele bedrag direct verhandelbare staatsfondsen? Vrees voor ontsparing heeft niet tot de gekozen oplossing geleid, daar im mers bij overdracht aan derden van de met geblokkeerd geld verkregen staats fondsen geen nieuw geld wordt ge creëerd, Ook de kans. dat de verkopers van de staatsfondsen 'tot ongewenste ontsparing zouden overgaan, terwijl dit gevaar bij de oude houders van 't vrije geld, die als kóper optreden, niet be staat, kan geen rol hebben gespeeld. Want de houder van het aanvankelijk geblokkeerde geld en daarna van de staatsfondsen zal allicht -vrij geld tot zijn beschikking hebben, dat hij voor vertering kan aanwenden, of andere vermogendsbestanddelen, die hij in vrü geld. kan omzetten, zodat ontsparing niet zou kunnen worden tegengehouden. Wij zien dan ook de werkelijke reden voor het blokkeren van de investeringscerti ficaten in de o.i. gerechtvaardigde vrees, dat de kapitaalmarkt niet in staat zou zijn om het plotselinge massale aanbod bij verkopen van de vroegere houders van geblokkeerd geld, op te nemen. Aan gezien immers verreweg het grootste ge deelte van het geblokkeerde geld in handen is van handel en industrie en niet van particulieren, moet men wel bedenken, dat de houders zullen trachten de met geblokkeerd geld verworven staatsfondsen zo spoedig mogelijk van de hand te doen, omdat zij, gezien de bestemming, welke de geblokkeerde gel den hadden, geen staatsfondsen mogen of moeten aanhouden. Dcarom kan inder daad niet worden ontkend, dat tempo risering van het aanbod noodzakelijk is. Ook met een hogere rente voor de investeringscertificaten, bijv. 316 pet., zou zonder temporisering van het aan bod een verstoring van de staatsfondsen- markt niet zijn te voorkomen. Daarnaast geldt de overweging, dat de z.g. blok kade-termijnen voor de verschillende vermogensobjecten, welke met geblok' keerd geld kunhen worden verworven, ongeveer op elkaar moeten zijn afge stemd; doch daar van het vermogens changement met geblokkeerd geld niet vee) terecht schijnt te komen, achten wij dit argument van geringere waarde. Vervroegde verwisseling Hét ernstige bezwaar, dat tegen de blokkade gedurende 1 tot 4 jaar van de investeringscertificaten kan worden inge bracht, is, dat de houder gedwongen is ai die tijd het koersrisico te lopen, ter wijl hij toch al extra gedupeerd is door het feit. dat hij als toevallig houder van het geblokkeerde geld de beschik kingsmacht over zijn geld zo lang moet missen. Gedeeltelijk wordt dit bezwaar tn het wetsontwerp ondervangen door de houders van investeringscertificaten, die dringend middelen nodig hebben 14. Het gevecht begon met onderhandelingen zoals 1 de meeste kloppartijen. „Ga nou mee zonder een vin te ver roeren mensen, of ik word ongemakkelijk" had de uitsmijter gezegd. „Zeer ongemakkelijk" had de hoofdredacteur, achter zijn bureau verschanst, herhaald. „Mens wees verstandig en tracht geen geweld te gebruiken", was het antwoord van Basli geweest. „Ik heb nog maar weinig geduld" had de detective eraan toegevoegd. De uit smijter, niet gewend zo te worden aangesproken, evenmin als Basli, greep een stoel en begon uit te halen voor de eerste klap. Toen was de maat vol De detective greep in zijn rechtvaardige boosheid het bureau van de hoofdredac teur alsof het een bonbondoos was en met een bliksem snelle beweging liet hij het op zijn aanvaller neerdalen. „Nog nooit heb ik zo'n afschuwelijk gezicht uit het blad van een schrijftafel zien opduiken" zei Basli toen de uitsmijter hopeloos zat vastgeklemd. voor investeringen, in staat te stellen, een aanvraag in te dienen tot vervroeg de verwisseling van hun investerings certificaten in ter beurze verhandelbare investeringscertificaten, zodat zij door verkoop de liquide middelen voor hun bedrijf kunnen verkrijgen. Bij een soe pele toepassing van aeze regeling zullen ongetwijfeld zeer velen geholpen kun nen worden, en vooral zij, die het meest in de knel zitten. Dit alles neemt echter niet weg, dal degenen, die voor vervroegde verwisse ling niet in aanmerking komen, met het koersrisico blijven zitten en dus in feite een extra vermogensheffing op hun dak krijgen. Dit is inderdaad een ernstig feit. Niemand zal van de Minister van Fi nanciën kunnen eisen, dat in plaats van investeringscertificaten, die bij de 'e volgen procedure een geleidelijke con solidatie van staatsschuld betekenen, voor het geblokkeerde geld maar een voudig vrij geld aan de houders moet worden verstrekt. Indien de minister van financiën zijn deficit op de begroting door geldcreatie dekt, wijst iedereen hem erop, dat een dergelijke geldschepping toch zo gevaarlijk is met het oog op: in flatie. Hetzelfde zou echter gezegd moe ten worden van het scheppen van vrü geld ter afwikkeling van het geblokkeer de geld. Jaarlijkse wisselende voorwaarden noodzakelijk De verbetering, die er in het bestaande ontwerp moeten worden aangebracht, zal o.i. dan ook in die richting moeten gaan. dat het koersrisico voor de hou ders van investeringscertificaten zo vepl mogelijk uitgeschakeld wordt. Dit zou o.i. kunnen geschieden door weliswaar voor de geblokkeerde certi ficaten slechts een rente van S pet. toe te staan, doch door voor het vijfde ge deelte, dat jaarlijks op 1 Juli in ver handelbare fondsen aan de houders wordt verstrekt, de leningsvoorwaar den (rente en looptijd) telkens opnieuw vast te stellen aan de hand van de marktpositie op de staatsfondsenmarkt in de twee maanden voorafgaande aan de eerste Juli. Indien deze voorwaarden zodanig zou den worden vastgesteld, dat voor de uit te reiken verhandelbare stukken circa pari kan worden gemaakt, dan is de kans, dat de houders van de investeringscerti ficaten grote verliezen lijden, in ieder geval uitgesloten. Kleine verliezen zul len in bepaalde gevallen wellicht, niet te vermijden zijn, b v. bi.) vervroegde verwisseling in verhandelbare stukken enkele maanden voor de eerste Juli in dien de rentestandaard in de lopende jaarperiode na de voorafgaande eerste Juli is gestegen. Natuurlijk zou de re geling zodanig moeten worden, dat wach ten met aankoop der investeringscertifi caten geen voordeel geeft. Iedereen zou dus een vijfde van alle coupures moe'en krijgen indien geen vervroegde verwis seling wordt toegestaan. De minister van financiën zal mogelijk zeggen: ik verwacht geen hogere rente standaard. Doch hij dient de houders der investeringscertificaten „the benefit of the doubt" te geven. Slaagt hij erin zijn rentestandaard te handhaven, dan zal zulks wel gelijken bij de jaarlijkse vast stelling van de condities voor het ge deelte dat telkens verhandelbaar wordt. Er is in het bijzonder aanleiding om de boven aangegeven weg in te slaa" omdat men zeker mag aannemen, dat het streven naar verwezenlijking van de werk van prof. Aalberse van nabij heb ben gezien en meebeleefd waren op gekomen om de katholieke staatsman en socioloog de laatste eer te bewijzen, maar ook de jongeren, wier hart hij, door zijn, ondanks zijn hoge leeftijd nog steeds jeugdig enthousiasme, voor zijn Idealen zo volkomen had gewonnen. Om half elf droeg de Zeereerw. heer J. A. Annegarn, pastoor van de parochie kerk van de H. Familie aan het Kam perfoelieplein te Den Haag de plechtige Requiemmis voor de zielerust Van de overledene op, daarbij geassisteerd door- rector W. Bongers van Huize Eykenburg ais diaken en1 kapelaan A, Oeverhaus ais subdiaken. CeremoniaJius was kapelaan C. Pouw. Het kerkelijk zangkoor voerde de Requiemmis van Perosi uit. Na de H_ Mis verrichtte pastoor Anne garn met dezelfde assistentie als bij de H. Mis de absoute. Aan de voet van de lijkbaar, waarop de onderscheidingsteke nen van de overledene prijkten, was een krans neergelegd van witte rozen, gezon den door H.M, de Koningin. Hoge belangstelling Tot degenen, die de plechtige Requiem mis bijwoonden behoorden de Pauselijk Internuntius mgr. P. Giobbe, dë hoog- eerw. deken kanunnik W. J. Pompe, pa ter J. v. Lieshout S.J. als vertegenwoor diger van de hoogeerw. pater Provin ciaal der Jesuieten, pater Keyzer, oud provinciaal van de Jesuieten, mgr. dr. Th. Verhoeven, rector W. Witteman, pa ter Hyacinth Hermans O.P., pater Vrij- moed O.F.M.; de minister-president dr. L. Beel, de ministers W. Drees, mr. P. Witteman en mr. J. H. van Maarseveen, prof. R. K. Kranenburg, voorzitter van de Eerste Kamer, Mr. H. Kolfschoten oud-minister van Justitie, de staatsra den mr. J. R. M. van Angeren en mr. dr. L. N. Deckers, oud-minister ir. M. C. E. Bongaerts, mr. Bachg, lid van de Tweede Kamer, mr. P. C. Boele van Hensbroek, secretaris van de Raad van State, Max, van Poll. A. C. de Bruijn, voorzitter van de Katholieke Arbeidersbeweging, mr J. Wintermans, oud-lid van de Tw«cde Kamer, H. de Witte, secretaris van de Franse ambassade, B. F. Peeters, direc teur van de Mijnraad, mr. S. J. R. ne Monchy, oud-burgemeester van Den Haag, Ph. J. Idenburg, directeur-generaal van de Statistiek, het dagelijks bestuur van de K.V.P., mevr. van Schalk, echtgenote van de president van de Tweede Kamer, Th. Schaepman, oud-lid van de Tweede Kamer, de besturen van de R. K. Stu dentenverenigingen Sanctus Augustinus uit Leiden en Sanctus Virgilius uit Delft, N. Hoogeboom, vertegenwoordiger van de katholieke Houtb»werkers£bond, C. G. M. Quaedvlieg, F. K. van Iterson, biblio thecaris van de Tweede Kamer, de heer Hans Hermans, secretaris van de minister president en C. J. G. Struycken, oud voorzitter van de R. K. Middenstandsbond in het bisdom Haarlem. 7) ziezo, dat is klaar! Wanneer de jon- Kens met hun voorbereidingen ook klaar zun kan de dans beginnen. was tamelijk moe. Hij haalde nu f.fil P, i j tN1' die geheel mét watten was gevuld. Daarin kwamen de glazen boilen te liggen, waarvan elke bol afzon derlijk nog zorgvuldig werd ingewikkeld. Schirelly sloot daarna de koffer en nam hem mee naar zijn werkkamer Hij keer- de echter nog een keer terug, spoelde de blikken dozen met spiritus om, droogde ze en vulde ze daarna met een poeder- achtige stof, die hij uit een grote bak nam. Tenslotte voorzag hij de dozen nog van passende opschriften. Zo, nu zal het de speurhonden moei lijk vallen vast te stellen, dat deze sier lijke rookbommen uit mijn werkplaats afkomstig zijn!", bromde hij. Voor hij liet licht uitdeed, keek hij nog eens vorsend over de lange reeks glazen kooien, daarna sloot nij de deur. De koffer met bommen mocht in geen geval in zijn woning gevonden worden. Hoe licht kon sergeant Draper nog eens terugkomen of een ander ongelukkig toe val het geheim verraden! Hij vond het daarom het beste, de kof fer naar Gredy in het kantoor te bren gen. Hij had met die jonge man toch nog allerlei dingen te bespreken, want er wa ren nog enkele belangrijke dingen te doen, die Gredy zeer goed op zich kon nemen. De oude maakte echter geen haast maar rookte eerst rustig 'n sigaret en bladerde daarbij gedachteloos in de couranten. Toen hij het bericht las over de roofoverval in de Maiden Lgne, schud de hij het hoofd Het bleek daaruit na melijk, dat een der beide juweliers, in wier zaak Gredy de roof had gepleegd, een levensgevaarlijk schot door de long had gekregen. Als die man sterft, dan is Gredy rijp voor de electrische stoel wat een gewelidige stommiteit van die jongen!" geweldige stommiteit van die jongen!" De oude verfrommelde woedend de cou- weer glad, want hij had een bericht op gemerkt, waaruit bleek, dat de politie ver moedde. dat de dader alleen in een auto ontvlucht bon zijn. Schirelly greep naar zijn keel en maakte met ruwe hand zijn boordje losser, daar het hem plotseling erg benauwde. Die ellendige stommiteit van die jon gen kon de gehele lawine aan het rollen brengen! De oude dacht met gefronst voorhoofd na In zijn verbeelding overwoog hij reeds alle mogelijkheden, die uit de on derzoekingen der politie konden voort vloeien. Hij zocht ook naar een uitweg, maar vond geen geruststellende oplossing en dat drukte zwaar op hem. Bijzonder onaangenaam was het voor hem. dat ook hij op het gunstige toeval moest vertrou wen, want hoe gemakkelijk kon iemand hebben gezien, dat Gredy bij hem in de wagen was gestapt. Schirelly verkeerde daarom niet in een goede stemming, toen hij enkele minuten later met het houten koffertje, dat de rookbommen bevatte, het kantoorgebouw betrad. De gangster was bezig de edel stenen uit de sieraden te breken. De beide vertrekken, die tot de schuil plaats behoorden, waren ingericht als kantoor. Schrijfbureaux, maphouders en enige machines versterkten de indruk. Doch 'het bed, dat in het kleine kabinet stond."en de kast. die met kleren gevuld was pasten er helemaal niet bij. Dit was echter niet opvallend, want er waren vele kleine zelfstandige zakenlieden, die naast hun bureau zulk een vertrek had den ingericht. Voor de politie was er dus bij een onverwachte huiszoeking niets verdachts. Ook was het niet waarschijn lijk, dat de speurhonden deze schuil plaats zouden ontdekken. Schirelly plaatste de koffer onder het schrijfbureau en nam in een draaibare bureaustoel plaats. Hij keek de gangster een paar minuten aan en zei toen: Ik zou je erkentelijk zijn, Gredy, als je je interessante werkzaamheid voor korte tijd zou willen onderbreken, want ik heb je belangrijke dingen te vertel len!" De gangster legde zijn werktuig uit de hand. Schirelly merkte op, dat de jonge man zich intussen had verkleed. Hij moest de kledingstukken wel uit Bills garderobe in de Kast genomen hebben. Gredy droeg thans namelijk een donker linnen jasje en een lichte sportbroek. Het is zeer verstandig, dat je je uiter lijk iets hebt veranderd, Gredy. Natuur lijk helpt dit toch niet veel. en het zal je niet tegen ontdekking vrijwaren. Toch wil ik je graag helpen, om je geheel onherkenbaar te maken". De oude greep in zijn jaszak en nam er twee flesjes uit, die hij aan de gangster gaf. Hier. neem aan, jonge vriend, het zal je van nut zijn! Het flesje, dat ik met de letter A heb gemerkt, bevat perhy- drol, dat met B gemerkt, collodium. Ver wissel de flessen niet, want de inhoud dient voor geheel verschillende doelein den. Het perhydrol moet je met water verdunnen en daarmee je haarborstel VQchtig maken. Hiermee behandel je je haar, terwijl je de borstel voortdurend bevochtigt. Het beste is, dat je dit voor een spiegel doet. Ik denk, dat het een a twee uren misschien ook iets" langer zal duren. Dan is je haar zo licht gewor den, dat niemand je meer kan herkennen. Nog beter is het, wanneer je ook je wenkbrauwen en oogharen-met dit mid del behandelt". De gangster woog het flesje in zijn hand en zette het daarna voorzichtig op tafel. Ik moet dus mijn haar verven?", vroeg hij verbaasd. Schirelly schudde verstoord het hoofd Onzin! Perhydrol is geen kieurmjfi- del, maar geconcentreerd waterstofsuper oxyde het bleekt het haar. Dat heeft een veel natuurlijker uitwerking dan kleurstof en is ook bestendiger. Je hebt immers voldoende tijd om dit tamelijk moeilijke proces uit te voeren Geweldig, Schirelly! Ik zie al, dat u uw vak verstaat. Ik veronderstel, dat u de boss, de hersens van een of andere bende bent?" Schirelly glimlachte spottend. Je schiet met je oordeel altijd ver boven je doel. Eerst hield je me voor een fantast en nu voor een bendeleider beide gedachten zijn verkeerd". Gredy knipoogde tegen hem en de uit drukking van zijn gezicht bewees thiide- ifik, dat hij niet van plan was, de mening, die hii nu had opgevat, zo spoedig te veranderen. En de tweede fles. boss wat is dat voor een wonderelixer?" Ik zei het al. het flesje bevat collo dium", antwoordde Schirelly wat onge duldig. Met een paar duppels ervan moet je je vingertoppen bestrijken. Collodium bevat aether, dat zeer vlug verdampt, er blijft dan een onzichtbare elastische laag te vergelijken met een film op je huid achter. Je voorkomt zodoende, dat je er gens vingerafdrukken, waardoor de cops belangstelling zouden kunnen hebben, achterlaat". KUIlIlcIl UCUDCll, (Wordt vervolgd), is ingediend economische Unie op 1 Januari 1950 d; kans op enige stijging van de rentestand in ieder geval doet toenemen. Een andere concessie, die ongetwij feld gewenst is, is dat in alle gevallen waarin bankcrediet is opgenomen door de houders van geblokkeerd geld de vervroegde verwisseling in verhandel bare investeringscertificaten Aordt toe gestaan. Voorts zou het aanbeveling verdienen, dat de Kamer elk jaar op nieuw eveq met de minister van ge dachten wisselt over de mogelijkheid of verkorting van de normale verwis seling op de vijf bewnste jaarlijkse tijdstippen wellicht mogelijk is, indien de opnamecapaciteit van de staats fondsenmarkt groter blijkt te zijn. dan men thans meent te kunnen verwach ten. Dana H. Porer, minister voor de plan ning in Ontario (Canada), zal spoedig een bezoek aan Nederland brengen om regelingen te treffen voor uitgebreider emigratie van Nederlandse boeren naar Canada. Later zal hij met Engelse in dustriëlen besprekingen voeren over het overbrengen v an industrieën naar On tario. Voor de achtste etappe van de Roitfe van Frankrijk, Lourdes-Toulouse <261 startten vanmorgen 94 renners. Duizenden toeschouwers waren aanwe zig, toen alle renners, v oor de beroem de grot van Lourdes Theas, door de Bisschop van deze bedevaartplaats, Monseigneur Theas, werden gezegend. Bartali legde bij deze gelegenheid net bloemstuk, dat hij gisteren ais etappe- winnaar ontving, aan de ingang van ae grot neer. De commissarissen van de Ronde van Frankrijk hebben vanmorgen bekend ge maakt, dat zij vanavond te Toulouse het, protest zullen behandelen dat docr de voorzitter van de sportcommissie van ac Belgische Wielerbond Smulders betreffen de het klassement van de zesde etappe

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 3