Nieuws uit STAD en OMTREK Moskou beschuldigt politie te Rotterdam van terreur typerende Toetsstudies Kardinaal De Jong ter Beevaart Van ARMAMENTARIUM weer Arsenaal De doos dokter Sila MISDAAD BLOEMENCORSO EN DEFILE BIJ JUBILEUMFEESTEN «SS®"355 STAN0 VO K.V.P.! IN AMERIKA Voorzitters beide Kamers bij Regentes Met grootseminarie Rijsenburgnaar Brielle s Martelveld van VRIJDAG 9 JULI 1948 PAGINA 3 WIE KUNNEN DEELNEMEN „HERWONNEN LEVENS KRACHT" i.ST. AMBROSIUS" duivensport ZOMERAVONDCOMPETITIE EXAMENS VLAARDINGEN WAAROM DE PRIJZEN HOOG BLIJVEN 40: 39; RUÏNE LEESZAAL HOTEL GEVUURD OP COMMU NISTISCHE BETOGERS Leider gearresteerd GEDISTILLEERD VRIJ? Een onwaarschijnlijk bericht POSITIES TROEPENSCHEPEN mnmnpnmnnnnnnnnnnnnnnnnmnnmammDDaaODDODDDDaQDDj'- Ik ben maar een huisvrouw, zo'n heel doodgewone, Al staat 't op mijn stamkaart ook „eervol" vermeld. Je aanvaardde dat beroep, als cadeau op je trouwdag, 't Kostte geen moeite, geen zorgen, geen geld Maar komt er de stemdag en de lawine van blaadjes Dan valt er 't kiezen toch heus weer niet mee: Ze zijn allemaal goed, beloven het beste, Juist voor onze jongens in 't Rijk overzee Nu ligt er de uitslag naast mij op tafel, Twee en dertig Zetels, de K.V.P. kan 't dóen, Heel diep in mijn hart is de innige vreugde Om 't rood-gekleurde stipje van candidaat Groen M. WOERDENBAGCH-SENS 8 Juli '48. HnnnnnnnnnnnnnnnmnnmnnnnnmannnaDaaaaDaaaixiaaaDnnanD Reeds verzameling oorlogstuig bijeengebracht Men meldt ons uit Delft: door WALTER L. GEBAUER Aan zoveel mogelijk verenigingen, bonden, firma's en bedrijven, worden deze week circulaires rondgezonden door de Oranje-Vereniging, waarbij zij wor den uitgenodigd deel te nemen aan het bloemencorso enVof het défilé, welke op Maandag, 6 September a.s. zullen worden gehouden. Ook kan men zelfstandig hieraan deel nemen. Voor het bloemencorso wordt gerekend hp een groot aantal inschrijvingen in de groepen versierde fietsen, kindergroepen met bokkenwagens e.d., groepen van scho len, jeugd- en sportverenigingen, praal wagens, bedrijfsauto's, reclamewagens, versierde luxe auto's ruiters en tilburys. Vanzelfsprekend zal het zeer wore en °P Prijs gesteld als men in déze stoet his torische personen of groepen zal uitbeel den. Er zijn prijzen voor de mooiste en meest originele groepen. Verwacht mag worden, dat zeer velen er aan zullen medewerken om aan deze optocht door bloemen, vlaggen en andere versieringen een zo mooi, doch ook zo feestelijk mogelijk aanzien te geven. Met eenvoudige middelen zijn aardige resulta ten te bereiken en niemand late zich weerhouden om mee te doen, omdat hij over bescheiden middelen beschikt. Elke inschrijving is welkom. Er zal voor worden gezorgd, dat de route niet te lang is, mede in verband met het feit, dat er velen kunnen zijn, die ook 's avonds willen deelnemen aan bet défilé. Het défilé, hetwelk 's avonds voor de Burgemeester zal worden gehouden, staat open voor iedereen, voor alle verenigingen en bonden van welke aard ook, voor scholen, groepen van bedrijven enz. De deelnemers aan het défilé mogen niet jonger zijn dan 12 jaar. Daar het hoogtepunt van het défilé van zelfsprekend ligt bij het afnemén daarvan door de Burgemeester, zal de route van de stoet zeer beperkt zijn. Het is natuurlijk niet mogelijk ieder een circulaire te zenden. Wie dus geen circulaire heeft ontvan gen en mee wil doen, moet zich, voor het bloemencorso schriftelijk opgeven, onder vermelding van: aan welke groep men deelneemt, wat men wil voorstellen, met hoeveel personen, paard en wagen of auto enz. en voor het défilé met vermel ding van het aantal personen en of men over een band beschikt. Nauwkeurig cor respondentie-adres opgeven. De inschrijvingen moeten zo spoedig mogelijk, doch uiterlijk op 1 Augustus Hedenavond te kwart over acht zal over de zender Hilversum I (KRO) de heer J Vuijster, een kwartier spreken over het werk der katholieke TBC-be- strijding. Alle katholieken worden aangespoord deze korte causerie te beluisteren om 't werk, dat Herwonnen Levenskracht ver richt, beter te begrijpen. Zaterdag 17 Juli houdt de plaatselijke v afdeling haar jaarlijkse speldjesdag. Collectanten en collectrices kunnen zich opgeven hij de heer M. Rensroan, Anth. Muijsstraat 38. Wij verwachten zeer vele Gidsen, Kajotters en Verkenners, boven dc 16 jaar_ Busjes kunnen worden afgehaald Vrij dag 16 Juli des avonds tussen 89 uur aan het gebouw Volksbond, VD^mt dus allen vanavond af op de H.RO te 7.45 a s zijn ingekomen bij de heren L. Jetten, Prof. Kam. Onneslaan 144b (tel. 69514), C. Pelt, Bosboomlaan 10, (tel. kantoor 68394), voor Kethel e.e.: J. v. d. Griend, Kerklaan 10, tel. 229, Kethel. v Alleen aan tijdig ingekomen aanmel dingen kan een juiste plaats in de stoet worden gegarandeerd. Na inschrijvingen krijgt men een nummer van volgorde toe gezonden met nadere inlichtingen. Ringsteken te paard en in tilburys' Daar in Kethel het jubileumfeest reeds eerder wordt gehouden, is het de bedoe ling ook in Schiedam ringsteken te paard °f in tilburys te organiseren, te houden °P Zaterdagmiddag, 4 September a.s. in de Prof. Kam. Onneslaan. Verwacht wordt, dat velen ook in Schiedam zullen deelnemen aan dit aan zo aantrekkelijke nummer. In verband met de voorbereiding dient men zich hiervoor voor 1 Augustus a.s. op te geven aan de volgende adressen: L. Jetten, Prof. Kam. Onneslaan 144b (tel. 69514), J. Verspeek, Hoofdstraat 155 en voor Kethel: J. v. d. Griend, Kerklaan 10 (tel. 229). Het door v, frograrnma van de uitvoering sius'* Harmonie-Orkest „St. Ambro- 8 uur°^ tel'dag 10 Juli a.s. des n.m. luidt-m C'e muziektent in de Plantagt 2. La^Pmf' -and True. Mars. C. Teike. Pee de Nurnberg. Ouverture. 3. Lustiee Rw^d' Adam, arr. L. Rugers. 4 Faust Wals- R- "Volstedt. Fantasy v. Goundel, 5 Tc tv. .„u-u arr. Jos. Kess. \J° blll0n' Pal Boullon. rim?, j00! c'atmet uit te voeren door de heer G. SchaaD -6. Cavalerie Legére. Ouverture, Suppé. 7' Song PopulaTretSS56' 8' EuSeland-Vaarders. Mars. W. Schild. dag^de'n vUDeQnideioncours hield Zon* vanuit Chateauroux afstand' het eerst in de Ned. duivensport" werd gebruik gemaakt van het vervoer per vliegmachine, wat nu juist geen onver deeld succes genoemd kan worden. Door vertraging kwamen de duiven ts laat. op hun lossingsplaats aan en werden eerst om 11,15 uur in vrijheid gesteld. Door ongunstige weersomstandigheden werd het de duiven niet gemakkelijk ge maakt. Toch kon de eerste duif gemeld Worden om 19,48,7 van de heer Joh Pronk waarna er s avonds nog 17 duiven hun hokken bereikten. De voor deze competitie gespeelde wedstrijd DHSExcelsior '20 levérde na een aardige strijd een 11 gelijk spel op. Door deze uitslag wint de hedenavond te spelen wedstrijd DRZSchiedam aan belangrijkheid daar beide nu nog een kleine kans hebben op de eerste plaats. De wedstrijd wordt gespeeld op Sportpark Boshoek om 7.15 uur. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden slaagde onze stadgenote mej. M. Stegmann voor het candidaatsexamen geneeskunde. BESTAAT ZATERDAG 675 JAAR Zaterdag 10 Juli 1948 herdenken wij het vóór 675 jaar verkregen Stadsrecht. Dan zullen zeer veel vreemdelingen naar Vlaardingen .omen. Enige honderden mo toren doen mede aan de „Haringrit" en arriveren tussen 2 en 6 uur in de stad. Maar ook per trein, bus en fiets zal Vlaar dingen bezoek krijgen vanuit de steden en dorpen in de omgeving. Er is feest! Muziek op de Westhavenplaats van „Voorwaarts" en „Sursum Corda'. Rond vaart op de Maas met de mooiste en nieuwste Spidoboot, om 3 en 5 uur. Voorts orgelbespeling in de R.K. Kerk van half vier tot half vijf in de Grote Kerk een orgelconcert van 5 uur tot kwart over zes. Beide kerken gratis toegankelijk voor een ieder. Verder is de toren der Grote Kerk gratis te beklimmen. De pri ma Hollandse haring zal geheel klaar gemaakt kunnen worden gegeten in de Harmonie en in het Volksgebouw. Zater dagavond is er feest op het feestterrein aan de Broekweg, waar de Burgemeester het woord zal voeren. Bij ongunstig weer wordt dit feest gevierd in de zaal „Har monie". Men wordt verzocht Zaterdag de vlag uit te steken. POSTZEGELS GEVRAAGD Welke postzegelverzamelaar is genegen tijdens te houden Oranje-Tentoonstelling te exposeren de postzegels met de beel tenis van H.M. de Koningin, verschenen in de jaren 1898 tot heden? Vitrines aan wezig en de verzameling wordt verze kerd. Aanbiedingen bij de gemeente- ar chivaris, Raadhuisplein 5, bij voorkeur des middags. MUZIEK—FESTIVAL Zaterdag 24 Juli a.s. zullen de leden der Federatie van muziekverenigingen, n.l. Sursum Corda, H.V.O., Van Dijk's Amu sementsorkest, Voorwaarts en De Pijpers, op het feestterrein aan de Broekweg een groots .muziekfestijn aanrichten, met tot slot een grote taptoe. V.F.C. GAAT BOUWEN In de ledenvergadering van V.F.C. werd het voorstel om te gaan bouwen op het Sportpark, met algemene stemmen aan genomen. De leden van V F C zullen me dewerken aan de opbouw van de kleed gelegenheden, tribune, enz. Men hoopt over 4 maanden met dit werk gereed te zijn. Een groothandelaar in nouveauté's te Rotterdam werd door de prijsbeheersing geverbaliseerd wegens het berekenen van te hoge winstmarges. Hetzelfde lot onder- ging een grossier in kledingstoffen, die 6 pet coupagemarge berekende bij afleve ring van stoffen in hoeveelheden van 10 meter en meer en bovendien te hoge winst nam. De bakker Sch. werd door de tucht rechter veroordeeld tot 26 boete en ontneming van de onrechtmatig verkre gen winst tot een bedrag van 480 ter zake van het te duur verkopen van sprits, moppen, janhagel e.d. De Rotterdamse tuchtrechter voor de prijzen nam in Juni 401 tuchtbeschikkin- gen, welke een boetebedrag van 78644 opbrachten, In 34 gevallen werd schik king voorgesteld tot een bedrag van 690. Verder werden 32 waarschuwingen gegeven. Als bijkomende straffen werd in 1 geval sluiting bevolen, in 2 gevallen openbaarmaking van het vonnis op kos ten van de veroordeelde, terwijl in 4 ge vallen het al» gevolg van de overtreding te veel genoten winstbedrag werd ontno men en in 14 gevallen de in beslag geno men goederen verbeurd werden ver klaard Er kwamen 417 nieuwe verbalen binsen. Een boete van 500 met ontneming van een winstbedrag ad 3200, werd de N,V. Rijwielfabriek K, opgelegd wegens te' dure verkoop van transportrijwielen, bracket-assen en sloten De uitslag is als volgt: Joh Pronk 1- Stolk 2, 15; L de Ligt 3, 5, 9, 29 H Priem 4, 22: G Scheffer 6, 11, 14 8 L Priem 30, 27, 7, 10, 18, 24, 37; A Berg 34; A Pronk 12; P Verhart 13, 19, 28 M v Schie 16, 25; P v d Knaap 17! 00 a Moerman 20, 23. 31; M Schuiijer 21, Liu; de Ruijter 26; J Zijlstra 32; Joh £,pen 33; A Vonk 35; C Pille 38. wincj duH'en werden gelost met Z.W.- 17.]. 'y inkomst eerste duif Maandag 13, Maxen r,'dag a-s- inkorven voor Pont St nce vad 7,30-8 uur. K. Pil. g Jan z, v. P. de Kruijff en L. Hertog Haat 25: Leonardus z. v. gel 34: Yvon E' Meeder, Snelliussiu- C. Kerssejyiejj6' d- v- H; Bezemer en J. tus Coenradug'. Nassaulaan 75; Alber- C. Kerdel, v v' M- A- Korsten en ONDERTRÓuvv£uwenhoeckstr. 57- T. C. Kuijl 23 j 3. Harte 28 j. en C. Havelaar 20 j'. 3°nkman 26 j. en j. en M. C. w J- v. d. Knaap 28 Leeuwens 26 j. en JIlsbr9.ek 26 j.; J. J. j.; G. Slagmoolen A" C' A- Alberts 24 burg 20 j.; G. Tol 27 A Rn T- Dugten* 17 j.; D. v. Touw 23 en A- v- t Hoeft 20 j.; A. J. de Vries ,„n. F- Hammer Jansen 26 j. I- en Th. W. GEHUWD: C. A. Lane„rt... M. J. Mollee 23 j.; W. p A3 ,24 i- en 20 j. en A. Meijboom 17 'i den Be!'S 38 j. en C. van der A4 Ebben Krlithof 24 j. en M. Verhaal iq t' Skaiaa 38 j. en H. de Bruijn 24 i". A Lans 25 j. en A. P. Damen 19 j T' A Schotel 27 j. en A. van Heiten 34 *j Als Typer de Hoeken en Kabeljauwen iets niet vergeeft, is het de vernieling van het Huis Mathenesse; later nog eens flink overgedaan door de Spanjaarden in de Tachtig jarige oorlog. Waarom hij op die hopelijk juist, schaarse, historische gegevens uit Schie dams verleden uitgerekend nu terugkomt na de meer papier-achtig-gevoerde na-bloeiers van de Hoekse en Kabel jauwse twisten, zal U verderop duidelijk worden. Aangenomen, dat de Ruïne van Ma thenesse op dit ogenblik niet ontdolven moest worden, maar er stond als kasteel in volle macht en majesteit; aangenomen, dat uitgerekend dat majesteitelijk kas teel het voorwerp zou zijn, waarop de dun gezaaide genegenheid van Schiedam mers voor de historie van hun stad zich had ontladen; aangenomen, dat hel kas teel geen plaats had moeten maken voor een halte- plaats voor' RET-bussen; Ty per herhaalt, aangenomen, dat deze sterke verhalen verwezenlijkt waren, dan zat Schiedam nu niet met een raadhuis- kwestie. Noem dit nu geen praat voor de vaak. Want afgezakt naar het „donkere" Zui den, naar een plaats, die volgens Typer's opvoeders met kranten zit dichtgeplakt, ontdekte hij daar een juweel van een raadhuis in een fluwelen tuin, met slot grachten en vestingwallen, maar bovenal met veel representatie: het stadhuis van Helmond. Terwijl wij in Schiedam met moeite zoeken naar een historie van de stad,vertelt Helmond's burgervader de belangstellende bezoekers aan de hand van de vele wapens in de raadzaal de ge schiedenis van het kasteel Helmond, het kasteel, dat de loop der stads-historie even dwingend zal hebben bepaald, als dit in Schiedam met het Kasteel Ma thenesse het geval was. Het oude kasteel Helmond, nu is het stadhuis, is een der ongeopenbaarde Baedeker-vondsten voor wie tot het stadje doordringt. Maar er is meer in deze stad van 32.000 inwoners. In de tijd, dat het stadhuis nog niet in het aangekocht kasteel gevestigd was, Stelde de gemeenteadministratie zich te vreden met een toren-achtig geval op de Markt. Welk een geste om dit bolwerk van stedelijk administratie, getuige van echtelijk lief en huiselijk leed niet over te doen aan eigenaars van kantoor-ma chines of vertegenwoordigers in gas-for- nuizen, maar het in handen te geven van de R.K. Leeszaal en Bibliotheek. Sinds enkele jaren vinden we op de Markt in Helmond een Leeszaal om je geestelijke vingers bij af te bijten. Wat tot heden in Schiedam aan de R.K. Leeszaal niet gelukt is en 2eker zal dit ook hot geval zijn met de openbare slaagde in Helmond: de Leeszaal veroverde een plaats m de harten van de bewoners; de Leeszaal was hun zaak; de Leeszaal had de belangstelling -van alle lagen. Want ei is drang naar ontwikkeling in Hel mond. Toen Typer moest vergelijken tussen een stad van 32.000 inwoners of een van 70.000 met een derde Katholieken, kon hij niet nalaten te zuchten over het verschil. Het stond die vergelijking eigen lijk niet toe. Niet dat "hier een blaam zou vallen op I Bestuur of Directie der Leeszaal. Er is een voortdurend stimulerende of ontmoe digende wisselwerking van het publiek op de werkers en van de werkers op het publiek en de mentaliteit is daarbij zeer belangrijk. Wie de successen van het Zuidelijk Helmond vergelijkt met de Schiedamse resultaten, zal allereerst moe ten zoeken naar de gemeenschapszin in beide gevallen. Hoewel Helmond een in dustrie-stad is als Schiedam, is de band tussen de mensen veel groter. Zo'n band in de Katholieke Schiedamse Gemeen schap geleidelijk aan te vormen zal een der grondslagen moeten zijn voor het uiteindelijk slagen van alle gezonde initi atieven, die hier maar niet tot wasdom kunnen komen. Zonder hieraan op de eerste plaats te werken, zal geen vereni ging erin slagen blijvend wortel te schie ten in de belangstelling van ons Katho lieke volksdeel. Wij wreven voor een derde keer onze ogen uit, toen de hotelier ons de kamers toonde waar wij zouden overnachten. Was in Schiedam niet onlangs een plan tot bouw van een hotel gevallen door het risico? Wat moest dit hotel, West Ende, doen in een plaats iryst minder dan half zoveel inwoners; met een achterland, dat het niet kon halen bij het Schiedamse; in een streek, die allerminst touristen- centrum is; voor een industrie, die de Schiedamse in omvang zeker niet zal overtreffen? Typer was met nog enkele Schiedam mers, die eveneens hun ogen uitwreven. Als deze plaats dit hotel kon gebruiken en rendabel maken, hoeveel meer reden zou er zijn om in Schiedam het bouwen van een hotel te ondernemen. Toegegeven, het Helmondse hotel was geen nieuwbouw, maar een omgebouwd herenhuis. Toch waren de onkosten zeker de tonnen belopend en het initiatief ge durfd. Typer was er niet van overtuigd, dat Schiedam een hotel als West Ende niet zou kunnen gebruiken. Wel is zeker, dat ondernemingszin en durf voor zo'n pro ject eerste vereiste zijn. Zal een vreemde ling het emplooi voor onze stad moeten ontdekken, of zal Rotterdam de tijdelijke achtersténd weer inlopen, omdat men in Schiedam geen moed had. Wat is het goed om de neus eens buiten de deur te steken, wanneer men de posi- tei van eigen stad eens in een ander pers pectief wil zien. TYPER. Men weet, dat er een verbod be staat om biljetten op muren en schut- tingen te plakken, zonder voorafgaan de vergunning. De afgelopen verkie zingstijd is dit verbod door honder den personen van alle richtingen „ver geten" en uiteraard zijn er vele plak kers in contact gekomen met de politie. De nieuwste stunt uit Moskou is nu aan een van deze arrestaties opgehan gen. In „De Volkskrant" van hedenmorgen lezen wij nl. het volgende bericht: „In zijn voor binnenlands gebruik bestemde Russische uitzending van he denavond (8 Juli) 9 uur, gaf Radio- Moskou, het volgende beeld van de ver kiezingen in Nederland: Deze verkie zingen zijn gehouden met gebruikmaking van alle democratisch-kapitalistische ter reurmethoden. De communisten waren niet vrij bij het uitbrengen van hun stem. Zij werden gehinderd en gemolesteerd door speciaal door de andere politieke partijen afgerichte terreurploegen. Het was de communisten niet mogelijk aan de verkiezingspropaganda mee te doen, daar hun plakkaten systematisch wer den afgescheurd. In Rotterdam bereik te deze terreur een hoogtepunt. De lei der der communisten werd gearresteerd door de politie. Vijfduizend verontwaar digde communisten organiseerden hierna een demonstratie voor het politiebureau, waar zij de invrijheidstelling van hun leider eisten. De politie greep In en open de het vuur op de betogers". Bij het lezen van dit bericht hebben wij ons direct 'n artikeltje in „De Waar heid" van 7 Juli herinnerd en wij zoch ten enig vérband tussen dit commentaar en het bewuste artikel. Het luidde: „Dinsdagavond (6 Juli dus) zijn de voor bijgangers op de Hofdijk getuige geweest van een buitengewoon ergerlijk -optre den door enkele personen in de uniform van de Rotterdamse- politie. De 18-ja- rige G. K. werd n.l. door twee agenten aangehouden als verdacht van „plakken". Zonder dat daartoe enige aanleiding was, begonnen de twee wakkere mannen de jongen met de knuppel af te ranselen, ter wijl zijn kleren, aan flarden werden' ge trokken. Een groep toeschouwers volgde verontwaardigd, doch rustig, de agenten met hun slachtoffer op weg naar het bu reau Zwaanshals. Op de Noordsingel draaide een van de agenten zich plotse ling om en loste, geheel overbodig, een schot in de lucht". Tot zover „De Waar heid" met haar zakelijke mededelingen over dit verkiezingsincident. Men ziet het vage verband, dat tus sen beide aanhalingen bestaat, doch ver moedend, dat ook het laatste bericht wel enigszins gekleurd zou zijn, hebben we getracht te weten te komen, wat er pre cies is gebeurd met deze 18-jarige „lei der". Het bleek, dat de .jongeman, ais andere plankers, die tegen de lamp lie pen, is opgepakt. Daarbij heeft hij zich echter verzet en een politieagent enkele stompen toegebracht, zodat deze zich verweerde met de gummiknuppel. De voorbijgangers schaarden zich, tuk op een verzetje, rond het groepje en op de tocht naar het politiebureau drongen zij zozeer op, dat de politie zich met een waarschuwingsschot wat lucht verschaf te. De „leider" kreeg behalve het ge bruikelijke proces-verbaal wegens plak ken, er ook één wegens verzet tegen de politie! Ziehier het mugje, dat op Moskou's Propaganda-Ministerium tot 'n mamouth werd opgeblazen. Zo men het bewijs wil, dat deze gebeurtenis inderdaad de aan leiding tot Moskou's sensatiebericht is geweest, dient men te weten, dat zo een verslaggever van „De Waarheid" zien tegenover ons in een boze bui liet ont vallen! een correspondent van het Russische persbureau „Tass" 7 Juli in ons land verschillende berichten heeft genoteerd als stof voor commentaar op onze verkiezingen. Daarbij is o.a. ook melding gemaakt van dit incident en he't afscheuren van aanplakbiljetten. Jammer, dat de correspondent behalve deze berichten, ook niet wat zoete drui ven heeft meegenomen. „Minister Mansholt heeft, naar wij vernemen. Woensdagmiddag besloten, het gedistilleerd voor caféhouders en slijters vrij te geven en de quotering voor distillateurs over drie maanden Zo stond het Donderdag in de socialis tische pers te prijken. De minister is demissionnair, maar toch is Zijne Exc. zo vriendelijk geweest, nog even het gedistilleerd vrij te geven op de dag van de verkiezingen. Dat lijkt ons een gezond standpunt; loopt het goed met de verkiezingen, dau een feestborrel; gaat het niet goed (on helaas ging het voor Zijne Exc. niet zo goed), dan een borrel om de moed erin te houden. Brood, boter, kaas, vlees, textiel etc. etc., alles nog op de bon, maar jenever vrij!! Nu wij daaraan denken, bekruipt ons helaas ernstige twijfel aan d» authen ticiteit van het bericht. Heeft een grappenmaker een vrolijke noot in de ernstige verkiezingssfeer willen brengen? Zo ja, dan is hij beslist geslaagd. H. K. H. de Regentes heeft heden ten paleize Soestdijk de voorzitters van de beide Kamers der Staten-Generaal ter conferentie ontvangen. De „Indrapoera" op de thuisreis naar Rotterdam, passeerde gistermorgen 7 uur Kaap Guardafui. De „Waterman", op reis van Rotterdam naar Batavia,' passeerde Donderdagmor gen 8 uur Pan teilaria. De „Zuiderkruis", op reis van Java naar Rotterdam, passeerde gisteravond 8 uur Malta. (Van onze verslaggever). Was het in 1947 Haarlems Kerkvorst, die met de studenten van Warmond de grafstede van de H.H. Martelaren van Gorkum bezocht, nu is Z. Em. Johannes kardinaal de Jong met de theologanten van het groot-seminarie „Rijsenburg" naar Brielle gekomen om onze vader landse geloofshelden te eren en in danK- baarheid te gedenken op dezelfde plaats en op dezelfde Jnli-dag, waarop zij in het jaar 1572 na veel lijden en smaad x Bij de bevrijding werd het Armamen tarium, dat vanaf de bouw in 1602 steeds als opslagplaats van wapenen etc. voer het ieger had gediend, in gebruik geno men als interneringskamp voor poiitieki- delinquenten. Het grote kolossale gebouw dat in 1940 nog rijk voorzien was van alle mogelijke benodigheden voor het leger, was in de loop der jaren, geheel en grondig leeggehaald. Een dergelijk gebouw kon natuurlijk niet terstond voldoen aan de geringste eisen, die voor een interneringskamp gel den en heel wat is er in de loop dei" tijd aan gedokterd. Elke verandering van commandant, bracht ook weer een andere indeling of verbouwing mede Maar nu na drie jaar het gros der po litieke delinquenten is afgevloeid en concentratie mogelijk en bovendien ge makkelijker en goedkoper werd, is be sloten het gebouw zijn oorspronkelijke bestemming weer terug te geven. Voor dat het zover is, zal er wederom het een en ander aan moeten veranderen, zal een restauratie nodig zijn en zullen waarschijnlijk ook vele bouwsels, die voor het nieuwe doel niet geschikt zijn, wederom verdwijnen Studieverzameling In het zuidelijk deel van dit gebouw, dat in de officiële stukken van het Mi nisterie van Oorlog steeds de naam van 15. Eerst toen hij door talloze politieagenten was omringd, begfeep Basli, dat men iets tegen hem had. Onze vrienden verlieten de krant niet als reporters, maar als gevangenen, „Is U niet de filmspeler Mugli Basli?", vroeg de commis saris verbaasd, toen hij Mugli tegenover zich zag. „Dat was ik", gaf de'detective toe. „De laatste maanden was ik dic tator op Mars. Ik heb de planeet een democratische regering gegeven en ben toen heengegaan". Dezelfde wantrouwende blik, die Basli bij de hoofdredacteur had opgemerkt, ver scheen nu op het gezicht van dé commissaris. Mugli sloeg ditmaal niet meer, als een lam liet hij zich wegvoeren in een politieauto. Bim dacht onderwijl diep na. Arsenaal heeft gehad, is inmiddels reeds een verzameling oorlogstuig bijeenge bracht. Dit gedeelte moet met gezien worden als een oorlogsmuseum, maar als een verzameling, die voor studiedoelein den zeer geschikt is Zowel voor mili taire doeleinden als voor studenten op velerlei gebied en constructeurs .van ar tikelen, die ook in vredestijd een nuttig gebruik kunnen geven Onder leiding van de generaal majoor b.d. J. C. Spaich, hebben we een kijkje in deze uitgebreide verzameling mogen nemen. De verzameling is zeer over zichtelijk gerangschikt. De talrijke soor ten van grarnten zijn hier in hun geheel zowel als in doorsnee te zien. Ook land mijnen, rookkaarsen, vernietigingsladin gen etc. zijn tentoongesteld. De geheel electrische mittrailleurs uit de Engelse vliegtuigen ontbreken niet, evenmin als een tankkanon. Een zeer mooie en rijk gesorteerde ver zameling pistolen op elk gebied is hier te zien. owel de pistolen om lijnen weg te schieten, als seinpistolen. Maar ook de gewone soorten van alle mogelijke kalibers en constructies. Engelse, Ameri kaanse. Duitse, Tsjechische, Franse etc. ligge'n hier bijeen. Ook de geluidloze, met extra lange loop zijn hier vertegen woordigd. De draagbare wapens zoals pantser vuisten. piats en hoe deze soorten in de diverse uitvoeringen ook genoemd wor den, naar gelang het land van herkomst, liggen hier in verschillende soorten bij een. Het aantal mittrailleurs verschilt al evenzeer naar herkomst, kaliber, draag wijdte en waartoe ze moesten worden gebruikt Ook de nevel- en raketwerper hebben hier een plaatsje gevonden, even als de „Goliath-tank", het kleinste tank je, dat automatisch bestuurd werd en fliende als tankwapen. Een complete V. I het gevreesde wa pen, waarvan ook Nederland zo vaak te verduren had en waarvoor indertijd ook nog een startplaats was gemaakt in de Lijm- en Gelatinefabriek aan de Rot- terdamseweg, staat hier opgesteld, even als de V. I, die door een man, die mee vloog, bestuurbaar was. Ook het onder deel van een V. II, de raketbom, die rechtomhoog werd geschoten en in en kele seconden de stratosfeer bereikte om dan om te kantelen en haar baan te gaan afleggen, staat ontdaan van omhulsel, te kijk. Aan zend- en ontvangtoestellen is even eens een ruime plaats toegewezen en alle mogelijke soorten zijn hier te zien, zo wel van Duitse ,als van Nederlandse, de palm der overwinning hebben be vochten. Nu vlamt het kardinaals-rood over het lage land van Voorne, dat eens het uit gangspunt van de protestantisering, cie „meest corrupte plek" van deze gewesion was (vgl. L. J. Rogier „Geschiedenis van het Katholicisme"). Maar thans niet meer het gekrijs en getier van het ruwe geuzen- volk, een schare totterdood benauwde priesters en kloosterlingen met hoon en spot belagend op hun laatste tocht. Sina» lang is de ondergang in glorie verkeerd, sinds lang pelgrimeren onze katholieke landgenoten bij duizendtallen naar bet nationale heiligdom, ter vrome nage dachtenis van onze roemrijke belijders opgericht. Als een reliekschrijn van hoge waa-de staat daar de bedevaartskapel. Wonderlijk valt het licht door de ramen van het priesterkoor. Het vult met glanzen van goud de ruimte, waarin, levensgroot, de beelden van Leonard van Vechel en zijn Gezellen zijn opgesteld. f Het is half elf op de grijze Sinte Catha-, rinatoren als de Kardinaal de stemmig versierde- kapel wordt binnengeleid. De Heilige Handeling begint. De cele brant is de Hoogeerw. heer mgr. G. C. Hartmann, president van „Rijsenburg". De schola cantorum van het groot-seminarie voert de Misgezangen uit. 7ij stonden pal Na de H.-Mis houdt prof. H. Mulders de predikatie. Met huivering en ontroe ring, aldus de gewijde redenaar, hebben wij hedenmorgen de grond betreden, waarop de H.H. Martelaren van Gorkum hun strijd hebben gestreden, deze vader landse helden, waar zij pal stonden voor het heilig geloof tot het verschrikkelijke einde toe. Standvastig waren zij in de strijd des levens, trouw aan hun priesterroeping. Deze eigenschappen moeten ons tot voor beeld zijn en blijven. Spr. geeft' hierna een omstandig historisch relaas van de- lijdensgang der martelaren, de slachtof fers der geuzen, tot aan de nachtelijke executie in de turfschuur van het kloos ter Terugge toe. Nu zijn de zielen van cleze rechtvaardigen in de handen van God, ze zijn in vrede. Ootmoedig buigen, aldus spr., priesters en toekomstige pries ters, het hoofd voor deze geloofshelden, die trouw bleven temidden van veel apos tasie en verwording. Naar deze pegentien Mannen willen wij blijven opzien, trouw aan ons-geloof, trouw aan ons priester schap. Als de predicatie is geëindigd trekt bin nen de muren, welke het eigenlijke mar telveld omsluiten, de processie uit, waar in de reliquieën van de H.H. Martelaren worden rondgedragen. Door de gietende regen moest deze plechtigheid aanzienlijk bekort worden. Des middags om half drie werd het plechtig lof door Zijne Eminentie de Kar dinaal gecelebreerd. Dan Is het einde ge komen van deze luisterrijke dag. jx 8) De hoofdj gangster s»hudde ongelovig zijn tri u 5 duiveJf: dat is iets geweidies' Had ik dat goedje maar een paar jaar eerder gekend, dat zou me veel verdriet bespaard hebben Hij stond op en omklemde krampachtie het flesje. Tot dusver heb ik voor geen enkel mens achting gehad, maar u maakt in druk op me, boss!", zei hij geestdriftig. Schireliy weerde, zachtjes af. Dat zijn allemaal nog maar kleinig heden, Gredy Toch zul je er nu lang zamerhand wél een idee van hebben, waarom het voor de noütie zn oemoKke lijk is met jullie klaar te komen. De speur honden hebben alle middelen tot hun be schikking en een uitgebreide wetenschap staat achter hen. En wat hebben jullie er tegenover te stellen? Stoutmoedigheid, lenigheid en handigheid in het schieten, en daarmee zijn we ook al aan het eind, Zie~je-nu, Gredy, hoe ongelijk de krach ten verdeeld zijn? Het is dus niet te ver ken. Daar mijn woning niet veilig genoeg lijkt als bewaarplaats, laat ik ze voorlopig hier". Rookbommen, die u zelf hebt ge maakt?", vroeg Gredy vebaasd. Natuurlijk dat is immers een klei nigheid. Had ik die dingenzo gekocht, dan zou de politie gauw bij me op bezoek komen. Daar ik echter alleen de nodige stoffen kocht en die zelf mengde, ver moedt geen mens niet eens de jonge man, die mij hielp wat ik van plan ben. Misschien denkt hij. dat ik aan maagkrampen lijd, want ook daartegen zijn de stoffen, die ik kocht, zeer goed". Een fijn lachje gleed over de mond van de oude. maar hij werd dadelijk weer ernstig. Een uur geleden was sergeant Dra per bij me Van hem vernam ik, dat ze je hotel reeds hebben ontdekt, Gredy. De huisknecht is dadelijk naar de politie ge lopen en heeft je verraden. Je zou dus nu al achter de tralies zitten, wanneer je zo onverstandig was geweest, bij het Union Square uit te stapPen. De gangster had al zijn kleur verloren. Verdraaid, en de sergeant was bij u? Wel. drommel, hoe kwam die speurhond daartoe? Wees kalm. Drape is een goede vriend van mij. Niet. zoals jij denkt. wonderen, dat jullie vroeg of laat het on derspit moeten delven". Gredy zag de oude met flikkerende ogen aan. Maar u, boss u hebt een verstand, dat misschien nog groter is dan dat van de ellendige speurhonden. U kan de po litie nooit iets maken. U moet altijd de overwinning behalen, omdat u de hele troep de baas bent". De oude wiegde het hoofd heen en weer. Het zal gauw blijken, of je voor spelling uitkomt. Maandag zal ik de eer ste ronde al met de politie hebben uit te vechten". Een felle blik schoot van achter de scherp-geslepen oogglazen naar de gang ster. Maar je zult nog ontzaglijk veel moeten leren, Gredy. Onthoud dat het niet de spieren zijn, die de strijd beslis sen, maar altijd en eeuwig de hersenen. Wanneer het daaraan ontbreekt...." hij tikte tegen ziin voorhoofd ..dan is alles verloren". Gredy, die weer plaats had genomen, waagde het niet, hem tegen te spreken. Hij voelde bij instinct, dat de oude gelijk had. en zijn egoisme spoorde hem aan. zoveel mogelijk van Schireliy te leren Wat hebt u tn de koffer, die u daar net hebt meegebracht, boss? Bevat hij soms ook zulke geheimen?" Schireliy schudde het hoofd. Neen. niets- bijzonders Ik heb een aantal rookbommen gemaakt, die wij misschieiv Maandag zullen moeten gebrul- badig aangelegde zoon. Ik heb hem een rige leerling vinden. foto meegegeven van mij. Het is te hopen, dat het hem lukt, ze aan mijn zoon te laten overhandigen. Gredy trok zijn schouders op. Dat begrijp ik niet: wat moet uw zoon met uw foto? De oude grinnikte, Die zal hem troost brengen. Dat zei ik ook tot Draper. Ik zei hem echter niet, dat aan deze foto een bijzonder geheim is verbonden. Wanneer Bil] haar in han den heeft dan Wat dan?, vroeg Gredy gespannen. Sshirelly glimlachtte. Dan zal de sleur van zijn ce) open gaan De gangster lachte spottend. Maak geen grappen, boss! U meent toch niet in ernst, dat ik die onzin zal geloven? Schireliy haalde zijn schouders op. Ik neem het je niet kwalijk, dat je er aan twijfelt, Gredy. Waarschijnlijk houd je mij nu voor een gek, maar je kunt me geloven, als ik zeg, dat ik zelden zo helder nagedacht heb als in deze kwestie. Hoe de zaak zich in haar onderdelen zal afwikkelen, dat kan en wil ik je nu niet uitleggen. Maandag, wanneer vermoede lijk alles voorbij is. zul je het horen. Verdraaid, dat is gek!, antwoordde de gangster en hij staarde verbaasd voor zich uit. Plotseling hief hij het hoofd op neen. neen. ik heb hem niet omgekocht erj kéék Schireliy aan. en zou er niet eens een poging toe dur j Mij looot 'het hoofd helemaal om, ven wagen Draper heeft medelijden met maar voor de duivel, van u verwacht ik me. want in ziin ogen ben ik de door net nog liet onmogelijke. Mocht u toestaan, leed zwaar getroffen vader van een mis- dat ik n help. dan" zou 11 in mij een ijve- De oude knikte. Je zult nog veel moeten leren, Gredy. IV. Zelfmoord? Het was in de nacht van Zondag, op Maandag, toen de politiearts Hugh door de directie van het huis van bewaring werd opgebeld. We hebben hier een eigenaardig ge val, dokter. Een gevangene heeft zelf moord gepleegd. Indien het u mogelijk is, kom dan als 't u belieft dadelijk hierheen,, zei de telefonerende ambtenaar opgewon den. Dokter Hugh ging onmiddellijk op weg. Toen hij de directiekamer binnentrad, stond de wachtmeester, die hem naar de zelfmoordenaar zou brengen, al gereed. Ook de directeur van de gevangenis, die eveneens van het gebeurde op de noogte was gebracht, stond reeds ongeduldig op de politiearts te wachten. -r Het is een raadselachtige geschiede nis, dokter, zei de directeur, toen hij Hugh de hand gaf. De politiearts wendde zich tot de wachtmeester, dia er in eerbiedige houding bij stond. Jij hebt dus de zelfmoord ontdekt? Ja. op mijn inspectieronde zag ik dt gevangene uit, cel no 13ï in onnatuur lijke stijve houding voor zijn bank op de vloer- liggen. Dat kwam me verdacht voor. Ik stak het licht aan, ontsloot de cel en trad op hem toe Toen ik hem aanraakte, was hij ijskoud. (Wordt vervolgd). Engelse, Amerikaanse en andere her komst Bijzonder aardig is het kleinste zend- en tegelijkertijd ontvangtoestelletje van Zweeds fabrikaat, dat met de beno digde batterijen, antenne otc., zelfs een handdynamo voor het opnieuw vüllen van de accu, door een persoon rond het lichaam wordt gedragen. De afdeling kijkers neemt eveneens een ruime plaats in, en ook hier zijn alle mogelijke soorten opgesteld, die zowel in tanks, als in de loopgraven, of ln bun kers zijn of konden worden gebruikt- Mijnzoekers, zwemvesten, vlammeti- wespers, gaswaarschuwingsmiddelen, wa terreinigers, weerstations, rekenmachi nes etc. hebben een plaatsje in deze ver zameling gevonden. Maar ook ls er te zien wat er zoal op het gebied van geschut heeft gewerkt. Scheepsgeschut, zowel enkel als dubbe'- loops. het 4 leiding landgeschut, vuiv- ieidingtoestellen, anti-tank en luchtdoel geschut, veldgeschut, zwaar belegerings geschut, zelfs van Russische makelij, staat hier opgesteld Ook het gescm.'. dat :n bunkers werd gebruikt en dat geheel ingebouwd slechts enkele gatm vertoonde voor de Kijker en het kanon, is hier in zijn geheel te zien. Ook gene ratoren voor het opwekken van stroom, hoor en hiisterapparaten en zoeklichten in verschillende soorten en sterkten heb ben 'lier een plaats gekregen Zelfs een deel van de startbaan voor d V I en de afschietplaats voor een V II heeft men hier bijeengebracht. Zeker is deze verzameling, die reeds op de leek een geweldige indruk maak! door de enorme verscheidenheid, voor de vakman van bijzondere betekenis. Van de andere kant, kunnen we ons voorste! len, dat toch ook radiobouwers en elek trotechnici veel kunnen vinden, dat hun interesse zal opwekken Heden (Vrijdag middag) is deze verzameling door gene raal Kruis in het trtizyn van vele auto riteiten, geopend, waarop wij morgen nader hopen terug te komen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 3