BERNADOTTE laat krachtige taal horen Voorstellen tot het doen staken van de strijd Dr. Beel ontvangt opdracht tot formatie Romantiek van de zee herleeft Een tweede Lutine-geschiedenis? Het rode gevaar in Indonesië EEN REGERING OP BREDE BASIS? Vernieuwing gevangeniswezen Het GESOL met eerberichti Gong 5 r v.. De stakingen in Frankrijk De Belgische koningskwestie vertrouwelijke stukken DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Palestina in de Veiligheids-raad Een Amerikaanse resolutie .J Communisten duiken overal op Eisen der C.H. voor deelnemen 'S ÏÜT Eerste maatregelen reeds in uitvoering Streng onderzoek wordt gesteld LAGEN Onze textiel 70stë JAARGANG WOENSDAG 14 JULI 1948 No. 20671 De minister-president dr. L. J. M. Beel heeft Dinsdagavond van de Prinses-Regentes op dracht ontvangen voor het vor men van een parlementair Kabinet, dat een zo groot mogelijk vertrouwen van de Tweede Kamer geniet. De minister heeft de opdracht in beraad gehouden. ONDERNEMENDE ZAAN DAMMERS WILLEN EEN GOUDSCHIP LOSSEN m We samensteUing - eenjeronder- schreven °inS toezteht" op buitenlandse za- in Wisselend beu-nikt. WIJ ZIJN NOG NIET THUIS Bereidverklaringen zijn niet meer nodig DE DREIGENDE STAKING IN CANADA Stopzetting der exporten k.. DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaer- straat 1. Telefoon 2527Ü; te Schiedam, Broersvest 8, Telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode-" Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt I 3.45 per kwartaal. I 1.15 per maand, t 0.30 per week. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWf SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIEPRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden L—Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Graaf Bernadotte, de Palestijnse be middelaar der V.N. heeft gisteren voor een volle zaal van de veiligheidsraad gesproken. De vertegenwoordigers van het Arabische hoge comité waren af wezig uit protest tegen de uitspraak van Manoeilsky, volgens welke de Joodse afgevaardigde als de „vertegen woordiger van de staat Israël" werd beschreven. In een dramatisch persoonlijk appèl verklaarde Bernadotte, dat er een eind aan de gevechten in Palestina moet komen, zelfs al zouden de V. N. hun toevlucht tot sancties of een interna tionale politiemacht moeten nemen. „Voor het ogenblik heb ik alles ge daan wat mogelijk was en ik kan mets meer uitrichten", aldus Bernadotte: „De situatie van Palestina ligt in han den van de raad". Graaf Bernadotte zei, dat de raad een krachtig bevel moest geven om het vu ren onmiddellijk te staken en beiae par tijen duidelijk moest maken, dat het ge bruik van geweld niet langer geduld zou ■worden. HU zei, dat de raad de demilitairi- satie van Jeruzalem moet bevelen en voegde er aan toe, dat zowel het oevel „staakt het vuren" als dat der demi- litarisatle gesteund moet worden door het onwrikbare besluit sancties toe te passen of een internationale politie- macht te gaan gebruiken. „Slechts deze stappen". aldus verklaar de hij, „kunnen de weg effenen om tot een permanente oplossing door bemidde ling te komen" Op de desbetreffende vraag van Gro- myko (Rusland) antwoordde Bernadotte te menen, dat die partij, die tegen het ver lengen van het bestand was, de verant woordelijkheid had voor het hervatten der gevechten. Gromyko en Manoeilsky verklaarden, dat een plebisciet niet overeenkwam met het plan der algemene vergadering. Naar aanleiding van een vraag van Arce (Argentinië) zeide de bemiddelaar, dat 1000 man bewakingsstrij'd'krachten voor d-t controle van Jerusalem een minimum was. Hij zou echter aan 2000 man de voorkeur geven. NIEUWE STRIJD IN PALESTINA JOODSE AANVALLEN GALILEA Acru Je-i r rel Avlv Uaffa Z3 EGYPTISCHE bombardementen tXJJOODSE AANVALLEN OP DE OUDE STAD I RUZALEM JOODSE TEGEN- AANVALLEN EGYPTISCHE iaanVallen eersheba I486SI V-PELT Toen de Veiligheidsraad later op de dag de besprekingen over Palestina voortzette, bracht de Amerikaanse af gevaardigde een resolutie ter tafel, waarin de toestand in Palestina een bedreiging van de vrede genoemd wonlt volgens artikel 39 van het handvest. De resolutie verzoekt de leden van de Veiligheidsraad, de regeringen en de betrokken autoriteiten te gelasten, in structies tot het staken van het vuren uit te geven binnen drie dagen na eventuele aanvaarding van de resolutie door de Veiligheidsraad. Voor de stad Jerusalem moet een ordS) uitgevaardigd worden tot een onmiddel lijk en onvoorwaardelijk staken van he' vuren, die 24 uur na de aanvaarding van de Amerikaanse resolutie van kracht moet worden. De wapenstilstandsconv missie moet de nodige maatregelen nemen om deze order effectief te maken, terwijl de bemiddelaar zijn pogingen moet voort- zetten om de demilitarisatie van de stad Jerusalem tot stand te brengen, zonder afbreuk te doen aan de toekomstige poli tieke status van Jerusalem, ep de toegang tot de heilige plaatsen, kerkelijke ge bouwen en plaatsen in Palestina te der- zekeren. Engeland heeft verklaard, de Ame rikaanse resoiut/s formeel te steunen. De gevechtshandelingen Wat de gevechtshandelingen betreft, hebben zowel Arabieren als Joden het volgende bevestigd: Noordelijk front: Israëlitische troepen zijn de Jordaan over getrokken en heb ben ten N. van Misjmar Hajarden Siri- sche bodem betreden. De haven van Haifa werd gebombardeerd. Centrale front: De Joden hebben het wat er pompstation Rasalein, 30 k.m. ten N.W. van Jeruzalem, ingenomen. Een Arabische poging om de Moesrara-wijk te Jeruzalem binnen te dringen is mis lukt Egyptische troepen hebben vorde ringen in de Zuidelijke voorsteden van Jeruzalem gemaakt. De Joden hebben Bethlehem gebombardeerd, de Arabieren de Joodse nederzetting Harel Ranat aan de weg Bethlehem—Jeruzalem. Ten N.O. van Lydda hebben nog zware gevechten plaats. Egyptische Dakota's bombardeer den Tel Aviv. Zuidelijk front: Egyptische strijdkrach ten zijn teruggetrokken tengevolge van Joodse aanvallen op Negba en Djoelis. Het uitvoerend comité van de vakbond van het Frans overheidspersoneel heeft de eerder genomen beslissing in staking te gaan, bevestigd en alle afdelingen ver zocht het stakingsbevel uit te voeren. Op de vliegvelden is intussen de sta king opgeheven. Woordvoerders van de twee voornaamste Parijse vliegvelden, Orly en Le Bourjset, bevestigden, dat het werk hervat was en dat alles normaal functionneerde in de radiocontröle- en meteorologische diensten. De Franse regering heeft intussen Donderdagmorgen als de einddatum vast gesteld -voor de staking van anderhalf millioen ambtenaren, indien zij in aan merking willen komen voor de geboden loonsverhoging. De christelijke vakbondleiders, waarbij ongeveer 200.000 leden zijn aangesloten, hebben het compromis-voorstel van de regering goedgekeurd en haar leden be volen „hangende verdere besprekingen" het werk voort te zetten. Men verwacht, dat de ambtenaren van de post- en telegraaf zich na de nationale feestdag van heden bij de stakers zullen aansluiten, indien hun eisen niet worden ingewilligd. Koning Faroek van Egypte (links) bekijkt de stafkaart tijdens zijn bezoek aan de Egyptische stellingen Pales tina. Zodra de wind in de Zuid-Oosthoek zit, zal de U. k. 230, welke thans rustig aan 't Kalf te Zaandam iigt, de meer touwen losgooien en zullen enkele ondernemende Zaankanters een expe ditie beginnen, welke hen, indien de opzet lukt, geen windeieren zal leggen. Zij zullen nl. een poging doen de 454 kistjes goud, welke zich nog moeten bevinden in het wrak van het in 1917 getorpedeerde Duitse s.s. „Renate Leon- fcardt." aan de prw-r vlakte te brengen. Om de ramp welke het Duitse schip trof, heeft steeds een geheimzinnig waas gehangen. Opvarenden van het schip ver klaarden na hun redding door vletter- lieden, dat het schip een kostbare lading aan boord moest hebben, doch het duurde bijna twintig jaar voor men begreep, hoe kostbaar deze lading wel was. De plannen, die in de hoofden van en- Naar aanleiding van het door de Com missaris-Generaal voor Singapore, de heer Malcolm McDonald, voor de radio uitgesproken vertoog over de communis tische activiteit op Malakka, schrijft „Katholiek Leven" te Batavia in het num mer van 11 Juli. dat ook in Indië het communisme niet beperkt blijft tot het gebied achter de demarcatielijn. „Er zijn binnen en buiten de republiek, niet alleen Welke zijn de op levende feiten ge gronde inzichten bij de samenstelling van het nieuwe kabinet? Dit is de eerste vraag welke men zich stellen moet. Wie luistert naar alles wat er alzo door grotere en kleinere politici en ook door niet-politici wordt gefluis terd en geopperd, doorloopt eenvoudig de geheie scala van alle mogelijkheden en onwaarschijnlijkheden enaperte on mogelijkheden en is dan aan het eind nog even wijs als tevoren. Een andere methode is zich de ernstige vraag stellen, welke conclusie er te trek ken valt uit de uitslag der verkiezingen samen met de politieke lijn zoals de ver schillende partijen die in de laatste jaren hebben gevolgd, en op deze vragen het antwoord trachten te vinden. Gaan wij echter uit van de veronder stelling dat de formateur zal trachten te geraken tot een kabinet van zo breed stelling, die allerminst tot toet rijk to fabelen behoort dan Juoe welke ogenblikkelijk de vraag stellen welke partij of partijen in aanmerking komen om aan de verb m?jpwerking basis van het kabinet haar medewerking te verlenen. En.welke eisenzh daarbij zullen stellen. In de huidige politieke om handigheden wordt dan begrijp Wijze allereerst gedacht aan de C. niet alleen tot de voorstemmers voor het voorstel tot grondswetswijzigmg "ebb®" behoord, maar wier politiek der aa," jaren trouw gericht Is geweest op de t - ten. Minder zuiver politiek geöriënteer dan de A.R en zich niet blind starend op het beleid van een bepaalde groep, maar het regeringsbeleid beoordelend naar de daden, hebben zij zich steeds minder dan de A.R. laten leiden door de politieke kleur en het valt dan' ook te ver wachten, dat besprekingen met de C.H. niet onvruchtbaar zouden zijn. Waar zal echter het zwaartepunt lig gen bij een eventueel deelnemen van de C.H. aan de komende regering? Haar po litieke lijn dei' laatste iaren volgend, is het niet moeilijk te voorspellen, dat dit de Indonesische politiek zal zijn. Zij hebben steeds vastgehouden aan het gezag en de inhoud van de Kroon als verbindend ele ment der beide delen, n.l. de Verenigde Staten van Indonesië en aan de andere kant het Koninkrijk nieuwe stijl. En zij n c tmnr eventueel deelnemen waarborgen eisen dat art. 208 4e lid van de nieuwe grondwet onverzwakt gewaar- U i". „_i ne souvereiniteit van de borgd blijven zal. De jam goed bestuur. moeten worden. Dat naar hun smaak de tot nu toe gevolgde politiek aan O. G. niet krachtig genoeg de souvereiniteit van de Kroon beschermde om het maar zacht te zeggen is algemeen bekend en het is dan ook niet zo moeilijk te raden, dat zij deze waarborgen vooral zullen zien in de persoon, die in het nieuwe kabinet als minister van Overzeese Gebiedsdelen zal gaan optreden. Daarnaast zullen hun verlangens op het terrein der volkshuishouding wel enigs zins afwijken van die van de Partij van de Arbeid. Zij zullen willen streven naar een langzamerhand steeds minder gediri geerde volkshuishouding. Dit alles in de veronderstelling dat de nieuwe formateur bij een eventuele ver breding van de regeringsbasis zeker aan de C. H. zal denken. Of dezen die een zo groot mogelijke verbreding zeker zul len voorstaan een eventuele uitbrei ding, door hun partij alleen zullen accep teren zal men moeten afwachten. Maar dat de C.H. bij de a.s. besprekin gen een rol zullen gaan spelen, mag wel als vast staand worden aangenomen. onder de Indonesiërs, maar ook onder de Chinezen en Indo-Europeanen, verenigin gen, die opgericht zijn met goede demo cratische bedoelingen, ..die echter bloot staan aan het gevaar van communistische invloeden en pogingen tot penetratie. Het is een zeer gevaarlijk politiek spelletje het te doen voorkomen, alsof de commu nistische activiteit in Indonesië beperkt is tot achter de demarcatielijnen. Com munistische invloed treedt daar zeker sterker aan de dag dan elders, maar het zou toch al te naief zijn, wanneer wij werkelijk zouden gaan geloven, dat het communisme zich tevreden stelt met een terrein van actie, dat een derde cleel van Java en twee derden van Sumatra be slaat. Het getuigt ook van politieke be krompenheid, wanneer men er van uit zou gaan, dat communistische agitatie en invloed moeten worden toegeschreven aan de demarcatielijnen doorborende in- vloedsstralen en dat met het oplossen van het politieke geschil ook het commu- nistische gevaar bezworen zal zijn. Overal blijft waakzaamheid geboden en het is beter erop voorbereid te zijn, dat met het tot stand komen van een negara en het oprichten van een federatie uit onverwachte hoeken moeilijkheden zullen komen opduiken". kele Zaankanters gerijpt zijn, dateren meï i van vandaag of gisteren. Reeds in 1937 kwam de Wormer tuinier P. Visser, ge meenteraadslid voor Wijde Wormer, tot de ontdekking, dat wat zich in het jaar 1917 had afgespeeld, belangrijke gevolgen kon hebben. Ter hoogte van Egmon.d spoelde toen 600 ton cacaoboter aan, waaromheen zich een laagje zout bevond, dat de cacaoboter voor bederf had ge vrijwaard. De Egmondse jutters wisten 1e vertellen, dat dat afkomstig was van de „cokesboot", die in 1917 was gezonken. Zij vertelden er ook bij, dat wat er aan gespoeld was, nog lang niet alles was. Na veel snuffelen kwam Visser uiteindelijk aan de weet, dat bet Duitse, convooi, waarvan dit schip deel' uitmaakte, Dij Egmond uit elkaar geslagen was, dat er twee vaartuigen geweest waren, die in de richting van de kust waren gevaren, nl. de „Josina" en de „Renate Leonhardt'' en dat deze schepen vlot gekomen waren, maar te dicht langs de kust hadden ge varen, waardoor de „Renate" nabij den Helder weer aan de grond was gelopen. Vlettermensen, die het schip lostrokken, wilden het naar den Helder slepen, maar daar voelde de kapitein August Mehtling niet voor. „Hij gaat naar buiten". Het werd zijn ongeluk, want nauwelijks bui ten, werd het schip door een torpedo midscheeps getroffen. De vlettermensen konden de leden van de bemanning red den. De boot verdween naar de diepte. Waar dit precies was gebeurd, was een der moeilijkste problemen waar de heer Visser zich voor gesteld zag. Hij werk:e destijds op een bergingsvaartuig bij Pat ten en hij meende, dat met lichte spring stoffen het mogelijk zou moeten zijn de lading van het schip aan de oppervlakte te brengen. Deze gedachte was de Wor- merveerder sleepbootkapitein C. van der Toorn ook toegedaan. Samen zetten zü de onderzoekingen voort. Spoedig bleek, dat vele jutters op de hoogte waren met de kostbare lading, die aan boord van het schip was. De „Josina was met brand aan boord de haven van IJmuiden binnengelopen en had zijn vracht een kolenlading gelost tegen- In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Donker deelt de minister van justitie o.a. mee, dat met de uitvoering van de uitbouw van het gevangeniswezen aan de hand van de denkbeelden, neerge legd in het rapport der commissie-Fick, reeds een aanvang is gemaakt en op be paalde punten reeds resultaten zijn be reikt. In dit kader is o.a. bij de afdeling gevangeniswezen van het ministerie van justitie een nieuwe onderafdeling C in het leven geroepen, belast met de voor bereiding en de organisatie van de sociale verzorging in de strafgestichten, waaron der ook vallen de ontwikkeling en ontspan ning van de gedetineerden en de admini stratieve voorbereiding der voorwaarde lijke invrijheidstelling, voor zover deze in de strafgestichten geschiedt. De minister is van oordeel, dat een per manente uitbouw van het gevangeniswe zen in de geest van het rapport der com- missie-Fick niet mag worden gebaseerd op deze voor een noodtoestand in het leven geroepen wettelijke regeling. Daarom is begonnen met de uitwerking van een ont werp hetwelk de beginselen voor een vernieuwd gevangeniswezen inhoudt. Dit ontwerp verkeert ten departemente in een gevorderd stadium van voorbereiding. In afwachting van de totstandkoming van de legislatieve bepalingen te dien aanzien, zijn reeds stappen gedaan, om te geraken tot samenstelling van een minis teriële adviescommissie voor het gevan geniswezen, waarvan de installing zeer binnenkort kan worden tegemoet gezien. De commissie zal voorlopig als adviesin stantie bij de uitwerking der reorganisa tieplannen voor het gevangeniswezen op treden en ook eigen initiatief op dit ter rein kunnen ontwikkelen, totdat het per manent adviescollege in het leven kan worden geroepen. De Belgische senaat heeft gisteren besloten een wetsontwerp in studie te nemen ,dat, indien het wet zou wor den, een einde zou maken aan het re gentschap en de in ballingschap kvea" de koning Leopold HI op de Belgische troon zou terugbrengen. Met de rechtse katholieke senatoren stemden de communisten voor bestu dering van hst wetsontwerp, terwijl de socialisten tegen en de liberalen zich van stemming onthielden. In het wetsontwerp, voorgesteld door de katholieke senator baron Bené de Doriodot, wordt gezegd: „De wet van 2 Juli 1945 is ingetrokken". Deze wet bepaalde, dat koning Leopold in een positie verkeerde, die het voor hem onmogelijk maakte te regeren. Doriodot stelde zich op het standpunt, dat uitsluitend het parlement het recht had, een einde te maken aan het regent schap van prins Karei. Het wetsontwerp gaat nu naas een se naatscommissie, di« er later in de ple naire zitting van de senaat over zal rap porteren De ongewone houding van de communisten, die met de katholieken meestemden, werd toegelicht door een communistisch woordvoerder, die zeide, dat zijn partij het ontwerp niet wilde tegenhouden, voor dit bestudeerd was. Men kan echter verwachten, dat, als het ontwerp ter behandeling in de senaat terugkomt, zich een hevig debat over de koningskwestie en de houding der rege ring ten aanzien van de koning zal ont spinnen. over het visserijbedrijf „Praxis". Ook ontmoetten Visser en van der Toorn kapitein de Vries die een merk waardig gesprek had gehad met de vrouwelijke opvarende, die verteld hal, dat er verraad m het spel was geweest, omdat de jagers op de schepen hadden liggen wachten. Het schip was nl. niet alleen met cacao-boter geladen, maar be vatte tevens 454 kistjes goud en geheime staatspapieren. Het goud vertegenwoor digde een waarde van 55 millioen gulden. Met zijn botter ging kapitein de Vries met de goudjagers naar de plek waar de „Renate Leonhardt" moest liggen. Een sleeplijn tussen twee varende botters duidde hun al spoedig de plaats aan. Op 22 meter diepte liep de lijn vast. Met het blok werd het wrak afgepeild en met een speciale Siemensboor werden boringen verricht. Sporen van cacaoboter bleven op de boor achter. Deze proefvaart werd in Augustus 1939 gemaakt en zij plaatsten een boei. J. Visser wpn nieuwe informaties in. Ditmaal bij de verzekeringsmaatschappij te Hamburg, maar de verzekeringsagen ten waren niet toeschietelijk. Toen kwam de oorlog en alle plannen moesten opge schort worden. De Duitsers haalden de boei weg en slechts tot 1942 konden de „expeditie-leiders" nagaan of er nog iets van de lading was losgekomen. In 1945 zetten zij opnieuw een offensief in. De marine veegde het terrein schoon in de herfst van 1947, maar het weer was te ongunstig om toen een poging te wagen. Toch zaten de mannen niet stil. De architect Pengel uit Zaandijk kwam in 1939 reeds met Visser en van der Toorn in contact en zou aanvankelijk als duiker fungeren, maar men heeft thans de be schikking over een duikerskooi, zoals ook gebruikt, werd bij de berging van hei goud van de „Egypt" in de Middellandse Zee. Van de assuradeuren ontving de heer Visser op zijn verzoek een opgave van de inhoud van de schepen: 54 kisten geld, 754 kistjes goud, 1440 ton cacaoboter, 7 okshoofden rum en 50 of 60 ton cokes. Van deze lading is 'n deel aangekomen. Dat klopt, want volgens eerder gedane informaties zou de „Renate Leonhardt" maar 454 kistjes goud vervoerd hebben. Bijlkbaar hebben dus 300 kistjes in een Naar aanleiding van schriftelijke vra gen van het Tweede-Kamerlid Van der Goes van Naters hebben de minister-pre sident en de minister van Justitie o.m. geantwoord dat het hun niet is ontgaar. dat de laatste tijd in persorganen en brochures een groot aantal ambtelijke en vertrouwelijke stukken wordt gepubli ceerd, welke blijkens hun inhoud afkom stig zijn van met. opsporing en informa tie belaste ambtelijke organen. Hierbij mag aangenomen worden, dat bij de af gifte van deze stukken de wetenschap bij de betrokken ambtenaren moet aanwezig zijn geweest, dat zij zouden misbruikt worden in de huidige politieke strijd le gen bepaalde politieke personen. Uit het rapport van de commissie Wijnveldt is komen vast te staan, dat alle verhalen omtrent een actie van de lei ding van het voormalige B.N.V. tegen be paalde politieke personen op laster van ontslagen personeel berusten. Door bo venbedoelde leiding is daarentegen juist zorgvuldig gewaakt tegen'het misbruik Weerverwachting, medegedeeld i door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Donderdagavond. S Wisselende bewolking met enkele j plaatselijke buien. Matige, af en toe nog vrij krachtige wind uit Westelijke richtingen. Weinig ver- andering van temperatuur. 5 15 Juli: Zon op 4.37 uur. onder 20.54; Maan op 15.57 uur, onder 0.30 uur. maken van ambtelijke gegevens voor po litieke doeleinden. Naar de vraag, of op Duitse gevangenen door ambtenaren on geoorloofde aandrang is uitgeoefend om verklaringen af te leggen gericht tegen een lid van de Tweede Kamer, wordt een onderzoek ingesteld. Blijkt uit dit onder zoek, dat de vraag bevestigend beant woord moet worden, dan zal tegen de ambtenaren met alle wettelijke middelen worden opgetreden. Een gestreng onder zoek wordt ingesteld naar de plegers van de strafbare feiten waarbij ook ge dacht wordt aan schending van ambtsge heimen die de bovenbedoelde publica ties hebben mogelijk gemaakt. Gemeentelijk, nationaal en internatio naal bestaan er nog steeds spanningen van jewelste. We doen goed dit ons elke dag opnieuw te realiseren, teneinde het mensdom strijdvaardig te houden en mo gelijk onverwachte teleurstellingen te kunnen „nemen". Herstel en wederopbouw kunnen niet in enkele jaren worden afgedaan Tel kens blijkt opnieuw, hoe radicaal eigen lijk de verwoestingen zijn geweest. We hebben zo juist een half uur gebladerd in een verslag over 1945 en 1946 van het Staatsbedrijf der posterijen, tele grafie en telefonie. Op een ontzettende wijze was dat bedrijf uitgehold en leeg geroofd. Voor vele millioenen is aan technische apparatuur verwoest en ge stolen. We telefoneren en telegraferen weer, we verzenden en ontvangen post. Het gaat weer gesmeerd. Maar wat voor deze gang van zaken nog maar een onderdeel van de algemene huishouding is nodig geweest aan energie, weten schap, berekeningen en samenwerking leert het verslag. Extra valt nog te rele veren, dat 106 leden van de P.T.T.-ge- meenschap om wille van hun overtuiging de dood vonden in concentratie-kampen, terwijl 55 P.T.T.-ambtenaren voor het vuurpeloton gingen. Deze Nederlanders mogen niet alleen bij de posterijen als lichtend voorbeeld voortleven, doch evenals zovele andere slachtoffers bij het gehele volk. Na hun offers, bekroond met de gift van eigen leven, dienen wij, de overlevenden, op onze beurt te kunnen offeren en welge moed de moeilijkheden van gezin en be drijf tegemoet te treden. Van de week trof ons een plaatje van die oude Joodse zwerver, die van een schip in Haifa het Beloofde Land bin nentrok. Eindelijk thuis. We zijn hier nog lang niet thuis. Ber gen werk moeten nog worden verzet. Uitermate veel hangt hierbij af van de geest, die ons volk bij herstel en we deropbouw bezielt. Voor eigen belang zonder meer en zelfgenoegzaamheid is geen tijd. Een geest is noodzakelijk, zoals die werd voorgehouden op jongste kader- dagen van de R. K. Vrouwenbeweging. Een geest; een geestelijke werkme thode, bij al ons denken en doen geba seerd op ernst, eenvoud en diep gods dienstig leven zonder te vergeten, dat alle lijnen van het tijdelijke haar ver dwijnpunt vinden in de eeuwigheid. „Wat is vrouwelijker dan het verlan gen om te ontfermen en goed te zijn", stond in bedoeld verslag inzake de kader- dagen te lezen. Ontfermen en goed zijn is evenzeer een mannelijk bedrijf. Hard heid en bruut geweld hebben in de kapitalistische maatschappij pijn genoeg gemaakt, blijvende verwondingen ver oorzaakt. Ook in dit opzicht zijn we nog niet thuis. HENK VAN DER MAZE. ander schip van het convooi gezeten, het welk de plaats van bestemming bereikte. Waar dit geld vandaan komt? Natuurlijk heeft de heer Visser er üj:i gedachten over. De „Renate Leonharai" moet 'n smokkelschip geweest zijn, waar schijnlijk zelfs een min of meer officieel smokkelschip. Beweerd wordt, dat de munten door Belgische vluchtelingen mee genomen zijn. „Sommige berichten sp-e- ken zelfs van juwelen", zo zegt de heer Visser. Gisteravond werd er een degelijks financiële basis gelegd door enkele Zaan kanters. Als nu de wind maar Z.O. wil worden Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bereidverklaringen, welxe tot dusverre voor dit kantoor werden ver langd voor het verkrijgen van vergunnin gen voor woninginrich.tingartikelen e.d„ in den vervolge niet meer vereist zijn. Zij, wier aanvrage om deze artikelen reeds werd toegestaan, doch aan wie nog geen vergunningen werden verstrekt, daar zij nog niet over de vereiste bereidver klaringen beschikten, zullen nog door de plaatselijke distributiedienst worden op geroepen tot het in ontvangst nemen van de vergunningen. Zij die zowel over een vergunning als over een bereidverklaring beschikken, doen uiteraard verstandig js zij hun inkopen doen bij de zaak welke hun de bereidverklaring heeft verstrekt. Naar Reuter uit Ottawa seint, zullen alle Canadese exporten naar Europa Don derdag stopgezet worden, wanneer de spoorwegarbeiders hun bedreiging, in staking te gaan om hogere lonen, ten uit voer brengen. De regeringsbemoeiïngen tot afwendmg van de staking hebben tot nog gefaald. toe Het Nederlands Openluchtmuseum te Arnhem bestaat dertig jaar. Bij deze gelegenheid heeft minister Gielen gisteren een jubileumtentoo» stelling geopend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1