Hebt U ook nog geen telefoon? typerende Toetsstudies LAATSTE BERICHTEN De doos dokier Sila m'ï Als Rusland zwijgt. militair geweld? Jongeman als „grand seigneur" MISDAAD KINDERUURTJE AAN DE LIJN Nederlanders voor Olympische Spelen m ■w<> Verdere uitbouw der luchtbrug Aanslag op IN AMERIKA Togliatti umn ov&wx x^enhu^öajcm. De hongerblokkade te Berlijn De textielopraiming Druivenactie WOENSDAG 14 JULI 1948 PAGINA 2 EEN DANSPARTIJ VOOR EEN TELEFONISTE JONGENS NAAR DE BARENDRECHT BURGERLIJKE STAND DRIELING GEBOREN BRUIN MAASSLUIS LOTING VOOR TWEEDE KAMERZETELS SAMENWERKING VAN VERZEKERINGS-AGENTEN H.H. WIJDINGEN VLAARDINGEN GEEN RUITERS VOOR ZWARE SPRINGCONCOURS J/s, De communisten-leider gewond voor militairen en zieken SCHREIEDER VOOR DE ENQUÊTECOMMISSIE POSITIES TROEPENSCHEPEN De „Grote Beer" vertrok Dinsdagmid dag van Batavia naar Soerabaja. LEEFDE VAN OPLICHTING, DIEFSTAL EN VALS SPEL door WALTER L. GEBAUER NED. VRACHTKNMARKT Hoe heette hij ook weer? Het ventje, dat verstandig was en telefoon nam. \Y as het een vóór-óorlogs mannetje, of verscheen zijn naam in de tijd van Koenraad van de Arbeidsdienst? Hij stond in het Zaterdagavondblad, maar hoe heette hij ook weer? In ieder geval het is al zolang geleden, dat er reclame gemaakt werd voor de tele foon, dat we soms denken er alleen over gedroomd te hebben. Tegenwoordig maken we reclame tegen de telefoon. Er worden ge- Spierde oproepen geplaatst om zo weinig mogelijk de teldVion te hanteren en het dan nog zo kort mogelijk te doen. Telefoondraad is schaars; er zijn weinig toestellen; centrale-installaties ontbreken. Kortom het parool van vóór de oorlog, telefoon in ieder huis, is voorlopig van het P.T.T.-vocabularium afgevoerd tot betere tijden. Vooral tot de tijden ,dat er weer tele fonisten zullen zijn, want deze vrouwe lijke verbinding in de lijn tussen zaken lieden, verliefde lieden, huis- en keuken- lieden val- en invaliden, schijnen ook zeer schaars te zijn, getuige de andere categorie advertenties, die wel in de bladen verschijnt. Aangezien gedeelde smart halve smart is, hebben we ter stilling der tranen en zuchten van adspirant telefoon-aanbid ders enkele gegevens over het land der beloften opgeduikeld uit het bekende maandschrift Reader's Digest. Het salvo cijfers zij u allen, onbediende P.T.T.- klanten, tot troost, Bell is de maatschappij, die in Amerika het grootste deel van de telefoon-aan sluitingen verzorgt. Op de dag van de overgave van Japan stonden er 2 mil- lioen klanten ingeschreven voor een toe stel met aansluiting. Het was veel, maar de maatschappij begon met goede moed aan de uitvoe ring van de orders in de hoop aan het eirti daarvan tot normaler verhoudingen terug te kunnen keren. De paar vredes- maanden, die in 1945 nog restten, werden gebruikt om 500.000 mensen tevreden te stellen, terwijl in 1946 en '47 zes mil lioen blijde gezichten voor het eerst de cijfer-cirkel van het eigen toestel de ratelende ronde-dans zagen maken. Maar Bell- had nog anderhalf millioen onvoldane klanten, wier bestelling niet was uitgevoerd Had in 1945 een op de twee Ameri kaanse families een telefoon; nu hebben twee op de drie families er een. Vroe ger stonden heel wat van deze klanten te boek als: „Bruintje kan het niet trek ken". Kleine s'eden zagen hun aantal aan sluitingen springen van 1950 op 4800, va 773 op 2055. Op iedere 100 inwoners heeft San Francisco 44 telefoons, Wash ington 41 en New York 29. Toestellen zijn natuurlijk moeilijk te krijgen ge weest bij zo grote vraag. Omkoopgeld liep tot ƒ1500. Oorlogs-veteranen hadden de voorkeur bij de instanties. Van deze gunst hebben firma's gebruik gemaakt door een oud soldaat in dienst te nemen, om op zijn naam een telefoon machtig te kunnen worden. Mensen, die op kamers woonden deze cursus m urgentie-gymnastlek voor onze lezers is geheel gratis leenden kantoor-rreubelen om het te doen voor komen, alsof hun slaapkamer een bureau was. Doktoren zyn natuurlijk in de arm ge nomen voor attesten. Gezonde mensen haalden doktoren over om hun een be paalde ziekte toe te dichten Dit euvel nam zodanige vormen aan, dat er een aparte afdeling bij de Bell-maatschappij in het leven werd geroepen, waarvan de leden gewapend waren met medische encyelopaedieën. Men ontdekte daarbij De directeur schreef een vriendelijke brief terug met een P.S.: „Toen ik zes tien jaar Was, had ik ook geen telefoon". Van iedere twee boerderijen heeft er tegenwoordig een telefoon; in 1940 was de verhouding een op de vier. Sinds de oorlog is er een mobile radio-telefonie- dienst ontstaan, die het mogelijk maakt vanuit een auto te spreken met de 35 millioen aangesloten toestellen in Ame rika. Vierduizend auto's zijn uitgerust met een zend- en ontvangapparaat en 8000 chauffeurs wachten op hun installa ties, die nog niet geleverd kon worden, omdat de beschikbare golflengten nog moeten worden toegewezen. Ieder zal zich nog herinneren het ver schrikkelijke ongeluk in Texas-City het vorige jaar, toen nitraat-schepen in de lucht Vlogen, olietanks in brand zetten en d| stad bijna van de aardbodem weg. vaagden, In de kolking van de ramp dreigden de medische hulp en daarmee de lemens van duizenden meegesleurd te worden. Voorraden aan verbandstoffen en medische preparaten waren nodig, dat een diagnose in schokkend-medisebmaar iagen jn Houston; de telefoonlijnen koeterwaals gesteld, mits anders bete- „,lrpn nvprlnHop kende dan een schorre keel of een De NEVAS gaat in stilte door de ban den tussen de Nederlandse scholen en de Nederlandse schepen te verstevigen. Per brief worden de verbindingen tussen de wal en het stukje varende export onder houden. De spanning stijgt aan beide kanten van de onzichtbare Zijn, die me deleven heet, als de scheepsberichten melding maken van de nadering van de schepen naar de thuishaven. De scholen maken zich klaar om de bemanning van hun eigen schip te ontvangen, terwijl de bemanning gaat zitten bedenken, hoe zij met haar peten zal kennis maken. Gisterenmiddag was het de beurt van de Jozefschool om op bezoek te gaan op de Barendrecht, een tanker van v. Ommeren. Door het Sterrebos gingen de 3 MULO- klassen naar de Nieuwe Waterweg, 70 leerlingen overstroomden het schip, 'na een zeer vriendschappelijke ontvangst. Zeventig jongens is wel wat veel om in een excursie rond te leiden, vooral als ze het naadje van de kous willen weten, zoals dat zeker met deze jongens het geval was. Daarom ontfermden de stuur lieden zich ieder over een groep, ter grootte van een klas. Zo ging het trap op trap af „pas op de treedjes", „denk aan je hoofd', „let op de drempel" geen kamertje werd overgeslagen, be halve de streng verbodene. In de machinekamer kwamen de tech nici niet uitgekeken; de enorme diesels zouden geïnstalleerd in een fabriek een middelmatig huis minstens voor onder dak nodig hebben. De stuurhut had de belangstelling van de avonturiers, die zich al voorstelden achter het stuurrad te staan en de kolos met scherpschutters- zekerheid te mikken naar de bestemming. Welke Hollandse jongen in de groei zou geen kijkje gaan nemen bij de kok, de centrale figuur van het gehele schip, de gezagvoerder van zoveel magen, dus van zoveel mannen. De grootste aantrekkingskracht had de nieuwe Radar-installatie. Zo jong is deze vinding niet, of de jeugd is er vertrouwd mee, probeert er het fijne van te weten te komen en vraagt honderd uit over technische beschrijvingen en details. Aan het eind van de rondgang bood de keukenmeester aan elk der 70 leerlingen een verfrissing aan, die tegelijk als vriendelijke geste en als verfrissing werd gewaardeerd. De eetzaal was op zo'n bemanning niet berekend en daarom werd de broederschap gedronken in de hutten der stuurlieden. De Kapitein en de stuurlieden werden door een der leerlingen bedankt. Zodra de Barendrecht weer buitengaats zal zijn. zal de briefwisseling hervat worden. Ds kennismaking zal aan de briefwisseling een nog persoonlijker karakter gtVen. GEBOREN: Carolina C. E. d. v. J. v. d. Steenhoven en C. C. E. v. Meeteren, Mariastr. 97; Gerardus L. J. z. v. W. A. Pil en H. v. d. Meijde, Roosbeek 1; Jaap- je L. d. v. W. Speijer en J. Holmgren Goereesestraat 24; Hendrikus J. z. v. J. B. Edelenfcos en E. Kloppenburg, van 't Hoffplein no.l; Teuna H. d. v. D. de Jong en R. Folkerts, Usselmondestraat 32; Franciscus C. z. v. C. J. de Koning en M. Kronselaar, van Ruysdaellaan 54; El len J. d. v. H. F. Schipper en P. C. Ver schoor, Nassaulaan 75; Herman M. z. v. H. M. v. d. Tuijn en W. C. Kleinekoort, Raam 42; Hendrika d. v. J. A. v. d. Loo m O, A Kool, Schiedamseweg 44. griepje. Sinds het eind van de oorlog zijn er 300.000 telefonisten aangenomen en op geleid, Om personeel te krijgen wejden danspartijen en dinertjes gegeven voor afgestudeerden van de middelbare scho len. Er wordt tienmaal zoveel met over zeese landen getelefoneerd als in 1940. De Amerikanen genieten daarbij van de service, die de niet-Engels sprekende landen hun bieden. Met even zoveel woorden staat er in het aangehaalde artikel: „Verbinding met niet-Engels sprekende landen is mogelijk, omdat die hun telefonisten Engels leren spreken". Kinderen hebben de telefonitus. Nau welijks is de school uit of de telefonisten krijgen aen berg gesprekken te verwer ken. Dit is zo erg, dat er een speciale advertentie-campagne gevoerd moest wor den voor kinderen, om hun beleefd te verzoeken hun gesprekken kort te hou den. De directeur van de Bell-maatschappij ontving kert geleden een brief van een knaapje van om en nabij de zestien jaar. Meneer deelde mede. dat zijn „maatschcppelijk" leven ernstig belem merd werd door het ontbreken van een telefoon: „De meisjes kunnen mij per telefoon niet bereiken en klagen daar ook erg over". v/aren overladen met andere gesprekken; er was geen woord tussen te krijgen. Toen kwam de mobile-foon te hulp, van uit een vrachtwagen, die op de ver' keersweg stond. De voorraden kwamen op tijd binnen. Als de telefoondienst hier weer zover is, dat we kunnen opbellen om te vragen hoe dat ventje van de advertentie-cam pagne toch ook weer heette was het niet Oscar? dan zullen er in de Neder landse straten taxi's rijden met eigen mobilefoons en politiewagens met eigen zender en ontvanger. Tot dan voeren we alleen urgente gesprekke" (nietwaar teer-minnenden?) Het gezin Bleecke-Hoogenboezem aan de B. K.-laan 241 is gisterenmiddag ver blijd met de geboorte van drie zoons, n.l. Hendrik, Martin en Mari. De blijde gebeurtenis, waarbij Dr. F. Jungerius medische assistentie verleende, vond plaats in het gem. ziekenhuis. De baby's wegen resp ruim 5, 3 en 5 pond. Moeder en kinderen maken het goed. Door de firma Schrijver, Broersvest, is aan de ouders een drie-dubbele wieg aangeboden. Waarom zouden we het niet eens over het weer hebben? De regen gaat van tik, tak tik en we lopen, zij het niet onder moeders parapluie, dan" toch minstens dagelijks in een regenjas, om van de winterjas maar niet te praten. Geen kans op bruin worden, geen ietse pietsie zonneschijn. Wat moet dat worden van de winter bij al dat gemis aan zonne- vitamine? Als het dat alleen is, kunnen we u nog een straaltje optimisme in plaats van een straaltje zon of een gutsje regen geven: de gezondheid van een bruine huid is een mythe. Dat wordt ons ten minste in Collier's, het Amerikaanse advertentie-prenteboek verteld. Duizenden Hollanders willen zich deze zomer weer laten bruin-branden. Langs het hele strand van Rottum tot Knocke zullen, overigens verstandige, mensen zich beschikbaar stellen als brandoffer voor de zonnegod. En die het niet aan het strand doet, zal het in navolging van Tante Nel door de spijlen van het balcon proberen. Na enkele dagen kwelling pro duceren zij een „gezonde" kleur, die hun het recht geeft met minachting neer te zien op hun bleke, ietwat bloedarmoedige mede-burgers. Typer moet u, op gezag van Snowden, T. Herrick en John E. Pfeiffer meedelen, dat dit geloof in het heil van de zon. helaas berust op een valse bijbel. De wetenschap is namelijk in een stadium gekomen, waarop zij kan meedelen, dat het blootstellen van het lichaam aan de zon practisch van nul of generlei waar de is. Er zijn vele onware stellingen in om loop gebracht door de zonne-cultus wat betreft de heilzame eigenschappen van zonlicht. Eén ervan is de fabel, dat de zon de bron is van alle leven. Door de wonderbaarlijke scheikundige werking van dé omzetting door licht verandert de plant de energie van het zonlicht in energie voor eigen groei. Als, zo zeggen de zen-aanbidders, zonlicbt goed is voor planten, moet het zeker goed zijn voor ons. Het vervelende van deze theorie is het feit, dat mensen geen planten zijn. Onze lichamen kennen niet de omzetting van zonnewarmte door middel van licht hl energie, en zij zullen die niet kennen, tenzij we van structuur veranderen. Bovendien is er het oude geloof dat zonlicht een versterkende werking heeft op de menselijke organen. Kinderen uit de achter-buurten, die naar buiten wor den gestuurd, komen gezond, bruin en ga- hard terug. Zij zijn de levende getuigen van de waarde van het zonlicht. Maar vergeet niet, dat deze kinderen bovendien frisse lucht, ontspanning, veel slaap en beter voedsel kregen. Verwant aan dit alles is de zonlicnt- produceert-vitamine-legende. De enige vitamine, die de zon vormt is vitamine D, welke Engelse ziekte bij kinderen voor komt. Maar gewoonlijk krijgt ieder zij.i vitamine D zonder een verbrande plek te riskeren door het eten van eieren t.n zuivel. U kunt alles wat u nodig hebt van de zon krijgen in een veel kortere tijd, dan u nodig hebt om bruin te worden. Achteraf hebben we die zon dus toch nodig, zij het niet om met of zonder boter op ons hoofd aan het stille strand van Soheveningen te liggen. TYPER. CREDO PUGNO. Zaterdagavond hield de Credo Pugno Club ten recollectie-avond in de Kapel van de E.E. W.W. Zusters Ursulinen. Hierbij werd het woord gevoerd door Pater Engelbertus O.F.M. Capucijn. Zondagmorgen om 8-.30 uur was er een H. Mis met algemene H. Communie, spe ciaal voor de leden van de Credo Pugno Club in de Kapel, opgedragen door Pa ter Engelbertus. Als afgevaardigde van de K. A. B„ was de districtsbestuurder de heer Keesen hierbij tegenwoordig. Na de H. Mis werd aan alle leden het C. P. Diploma uitgereikt. Na deze plechtigheid was er voor de leden een gezamenlijk ontbijt in de „Mo riaan', waarna de Z. E. Heer- Pastoor een toepasselijk woord tot de C. P. mannen sprak en hen aanspoorde, te trachten nieuwe leden te winnen, zodat weer met de nieuwe vormingslessen begonnen kan worden. Kath. Maassluis beschikt thans over een officiële Credo Pugno Club van 12 spe ciaal gevormde mannen, die hun kennis, welke zij in de vormingslessen opgedaan hebben, zich nu ten nutte kunnen gaan maken. V. D. L.—EXCELSIOR M. Onder vrij grote belangstelling is Za terdagavond de plaatselijke derby voor de Westland competitie gespeeld tussen V. D. L. en Excelsior M. Dit was het eer ste treffen in competitie-verband tussen beide 30 jarig bestaande verenigingen. Aan spanning heeft het tijdens deze wed strijd niet ontbroken. Van het begin af aan was het V. D. L. die de toon aangaf, maar toch wist Excelsior de leiding te nemen. Met de rust leidde Excelsior door v. Dijk met 01. Na de rust weer een sterk aanvallend V. D. L„ dat na 10 min door v. d. Heuvel gelijk maakte I1. De vreugde was echter maar van korte duur, Binnen enkele minuten nam Excelsior door Bekker weer de leiding (12!, waarna het weer de beurt van V. D. L. was om gelijk te maken door de Korvet (22). Ondanks het sterke overwicht van V. D. L. wist de Excelsior-voorhoede andermaal de leiding te nemen (23) Naarmate het einde naderde steeg de spanning die nog verhoogd werd toen V. D. L. door v. Straten de partijen weer op gelijke voet bracht 33. Met deze stand kwam het einde. „POSTD. VER. SNELPOST". De uitslag van de wedvlucht vanuit Pont St. Maxence (afstand 319 K.M.)' luidt: gelost 1.20 uur, wind west: 1 12 J. v. Tien; 2 14 J. Scholten; 3 M. Kleis; 4 W. v. Witsenburg; 5 6 7 16 M. Jor- daan; 8 W. F. v. Wilgen; 9 A. Vermaas; 10 B. Groenendaal; 11 15 K. Rijpsma; 13 M„ Hammer. In concours 48 duiven. Aan komst eerste duif 3.41.37 uur. Laatste duif 4.32.14. Vrijdag inkorven voor Limoges van 78.30 uur en voor Zwijndrecht jonge duiven Zaterdag van 68 uur. Het centraal, stembureau voor de ver kiezingen der leden van de Tweede Ka mer heeft gistermiddag ia het Haagse stadhuis vergaderd ter vaststelling van de officiële uitslag der plaats gehad heb bende verkiezing. De zetelverdeling bleek dezelfde als wij reeds hebben gemeld. Bovendien werden door lotingen aange wezen om zitting te nemen de heren F. J. Goedhart te Amsterdam voor de Partij van de Arbeid, G. van Praag te 's Gra- venhage voor de CPN G. Ritmeester, den Helder voor de V.V.D. De heer Zegering Hadders (V.V.D.) die zowel voor de Eerste als voor de Tweede Kamer was gekozen, zal in de Tweede Kamer gaan zetelen. In zijn plaats komt in de Eerste Kamer de heer S. Bierema, Usquert. De gezamenlijke hoofdbesturen van de federatie van agenten-verenigingen (F.A. M.) de vereniging „M.A.A." (groep agen ten) en de bond van verenigingen van vertegenwoordigers van verzekering-maat schappijen en ziekenfondsen (bond der zes V.'s) hebben besloten de verschillen de problemen van de agenten in het assu- rantiebemiddelingsbedrijf en het zieken fondwezen onder ogen te zien en te trach ten deze tot een oplossing te brengen. Voorts werd besloten in nauwe samen werking naar buiten op te treden. Ge streefd zal worden naar sanfenwerking met alle categorieën in het assurantiebe- middelingsbedrijf. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft op 13 Juli in de Kapel van het Philosophicum te Warmond de Tonsuur toegediend aan de volgende Eerwaarde Heren: J. Baas, Th. C. J. Beemer, F. M. Bekkers, C. de Blok, J. W. van der Burg, J. G. Fransen, E. E. F. Guljé, P. de Haan, H. P. M. Habets, H. G. Kreike, C. Th. M. Kuylaars, G J. Laan, P. T. M. Langedijk, G. Q. A. Meershoek, W. B. Miedema, A. Th. Mous, F. J. M. Pinxter, R. A. Renc- kens, ,T. M. Roodbol, G. M. J. Rosenberg, P. G. B. Ruiter, M. Rutte, G. A. J. Sam, F. C. J. M. Schoonebeek, R. J. van der Steen, P.. J. I. Truyens, P. J. A. van Vel- zen. E. Vereecken, J. J. Verlaan, S. C. Th. de Vette, F. J, van der Vlugt, C. van der Wel, F. J. Wüst, allen studenten van het Philosophicum te Warmond. DE TOPKWALITEIT TANDPASTA POSTDUIVENSPORT Met 183 duiven in concours hield Zon dag de P. V. ,,De Adelaar" een wedvlucht vanuit Pont St. Maxence (Fr.), afstand 325 K.M. Met deze wedvlucht werden tevens de vitessevluchten (vluchten onder de 500 K.M.) voor oude duiven afgesloten. De duiven werden wegens regen eerst om 11 uur 20 min. in vrijheid gesteld met N. W.-wind. De uitslag luidt als volgt; A. Pronk 1, 14, 17; A. Smil 2, 4, 15. 16, 21; G. Scheffer 3; G. Verhart 5. 6; C. Droog 7, 8, 10, 12; B. Blanker 9, 11, 25; M. J. v. Schie 13; J. Vink 18; G. Papen 19; G. v. d. Knaap 20; C. Hille 22, 23; W. Boog 24; J. Zijlstra 26. Het concours had een regelmatig ver loop. Aankomst eerste duif 15.41.54. Laat ste duif 16.27.1. Vrijdag inkorven voor Limoges (721 K. M.) van 6.30 tot 8 uur. De behaalde kampioenschappen zijn: A. Smit, le kampioen met 3993 punten; A. Pronk, 2e kampioen met 3783 punten; G. Scheffer, 3e kampioen met 3706 punten; B Blanken 3207 punten; H. Janse 2670 punten. Het bestuur van het Nederlands Olym pisch comité heeft besloten uitsluitend een ruiter-equipe naar de Olympische Spelen voor de samengestelde wedstrijd uit te zenden. De Nederlandse Hippische Sportbond had geadviseerd ook een ruiter-equipe voor het zware springconcours af te vaar digen, doch het bestuur van het N. O. C. was van mening, dat de prestaties niet van die aard waren dat uitzending ge rechtvaardigd zou zijn. Bovendien moest men tevens rekening houden met de aan tallen uit te zenden deelnemers der andere nationale sportbonden. De ploeg voor de samengestelde wed strijd ziet er als volgt uit: L. H. M. van Loon (Tilbtirg) met „Spring Steele", D. Siem (Wassenaar) met „Glens Man" en dr. A. H. ten Cate (Meppel) met „Uuique de Genval". Chef d' equipe is It. kol. J. M. de Kruyff (Bennekom). De Nederlandse Atliletiekploeg voor de Olympische Spelen is als volgt samen gesteld: Heren: 100 m.: J. Kleyn, J. Meyer, J. G. Zwaan; 200 in.: J. Lammert', G. Scholten; 800 m.: F, A. de Ruyter; 1500 m.: F. A. de Ruyter, W. F. slijkhuis; 5000 nr.: J. Lataster, W. F. Slijkhuis; 10.000 m.: J. La- taster; 3000 m. steeple chase: (voorlopige inschrijving) W. F Slijkhuis; 110 m. hor den: J. M. Zwaan; speer: N. B. Lutkeveld; discus: A G J. de Bruyn; kogelstoten; A. G. J. de Bruyn; kogelslingeren: A. G. J. de Bruyn, J. H Houtzager; 4 X 100 m. J. Kleyn, J. Lammers, J. Meyer, G. Schol ten, J G. Zwaan. Chef d' equipe: J. II. Moerman. Dames: 100 m,; F E. Blankers-Koen, G. de Jongh, X Stad-de Jong; 200 m.: F. E. Blankers-Koen, G. de Jongh, N. Karelse; 80 m. horden: F. E. Blankers-Koen, G. J. M. v. d. Kade-Koudijs; verspringen: F. E. Blankers-Koen, G. J. M. v. d. Kade- Koudijs, N. Karelse; hoogspringen; i F. E. Blankers-Koen; speer; E. Dammers, A. Koning, J. E. Teunissen-Waalboer; discus: A- Panhorst-Niesink, P. C. Roos-Lodder; kogel; A. Panhorst-Niesink; 4. X 100 *m.: F. E. Blankers-Koen, G. de Jongh, G. J M. v d. Kade-Koudijs; X. Stad-de Jong, P G. M. Witziers-Thnmer. Chef d' equipe; B. Wirtz. Als coach zal de heer Jan Blankers het team vergezellen. Aangezien Polen, Palestina en Birma zich uit de Olympische voetbal-competi tie hebben teruggetrokken, en volgens berichten Hongarije voornemens is hun voorbeeld te volgen zal de indeling voor het tournooi wellicht gewijzigd moeten worden. De betrokken .commissie van de F.I.F.A. zal, naar verwacht wofdt. in de loop van de week een beslissing nemen. 19. Het muziekcorps van de politie gaf in het stadje Meadow een openluchtconcert. De agenten speelden uit stekend. Geen valse noot werd gehoord en wat meer zegt. er werden er ook maar weinig gespeeld. Er zou van dit concert dus weinig te vertellen zijn, indien niet een merk waardige wolk de blazers met grote snelheid was genaderd. Deze wolk bevatte de complete gevangenis van M., die enige minuten tevoren door Bims handbeweging in de doos van Sila was opgestegen. Even onverwacht als de gevange nis zich te M. in de lucht h^l verheven, daalde zij mi «eer. Eerst kwamen de fundamenten, toen de muren, de vloeren van de verschillende verdiepingen en tenslotte het dak. Het pleit voor de koelbloedigheid van het muziekcorps, dat de agenten bleven doorspelen. Zij hadden geleerd een eens begonnen taak nooit op te geven voor zij beëindigd was. De toeschouwers, die dachten dat deze vreemde gebeurtenis een onderdeel was van de demonstratie, staarden met oe- wondering naar het keurige grijze gebouw, waaruit de laat ste tonen van een vrolijke wals klonken. (Telefonisch van onze correspondent.) Berlijn, 1 Juli 1948. Het einde van de derde week der Berlijnse blokkade brengt voor Berlijn nog weinig hoopvolle vooruitzichten. De S. M. A. is in de laatste dagen doorgegaan met haar maatregelen tot verdere afsluiting van de stad, maar ook de toon, die zij de communistische bladen liet aanslaan, was weinig be moedigend. De verwachtingen over de inhoud van het Russische antwoord op de aan Moskou aangeboden nota zijn heden morgen versterkt door een opvallende publicatie in het officiële orgaan van de S. M. A„ dat in een uitvoerige be- - schouwing nogmaals het Russische standpunt vastlegt en slechts de voor steilen van Warschau die het afslui ten van een vredesverdrag en het terugtrekken der bezettingstroepen binnen een jaar inhouden grondslag van eventuele besprekingen noemt. De voorstellen, door de westelijke gealli eerden in hun nota's gedaan, worden door het blad met „lachwekkend" be stempeld. Ons bericht van gisteren over de ko mende opruiming in de textielzaken behoeft ee^i verbetering. De verkoop van bepaalde goederen zonder punten zal namelijk nog niet terstond kunnen door gaan, omdat de voorbereiding daarvan nog veel werk meebrengt. In verband daarmede zal het nog enige tijd duren eer liet zover is. Men houde er echter rekening mede, dat de puntenvrije ar tikelen over de gehele linie genomen slechts betrekkelijke uitzondering zullen zijn en dat men voor de meeste goederen normaal punten zal moeten'neertellen. A. P. seint uit Rome: Hedenochtend is een aanslag gepleegd op de communis tische leider Falmiro Togliatti, terwijl deze de kamer van afgevaardigden ver liet. De aanrander, wiens identiteit niet on middellijk bekend gemaakt werd, loste vier schoten, waarvan er een Togliatti in de dij trof. Andere berichten spre ken van ernstiger verwondingen. De dader werd onmiddellijk gearresteerd. De 54-jarige communistische leider werd met grote spoed naar de zieken zaal van het Montecitorio-regeringsge- bouw gebracht. Do aanslag op Italië's communist num mer één. een der medestanders van de Kominform tegen Joegoslavië vond plaats op het ogenblik, dat de uiterste linker zijde overeenkwam, vast te houden aan haar verbond tot gemeenschappelijke actie tegen de regering van premier Alcide de Gasperi. Volgens de eerste berichten was Tog- liatti's verwonding niet ernstig, maar het semi-officiële persbureau „Ansa" meldt, dat Togliatti door drie van de vier scho ten van zijn aanvaller is getroffen: in de milt, onder de long en in het hoofd. Aagezien de doktoren van mening waren, dat hij niet vervoerd kon wor den, is hij naar de ziekenzaal van de kamer_ overgebracht. Prof. Mario Cervaslo, eerste chirurg vau het ziekenhuis, waar Togliatti word ondergebracht, meende de toestand van de communistenleider „ernstig". „Ik moet mij echter mijn oordeel nqg voor behouden". zei hij. Het werd belachelijk genoemd te ver wachten, dat dé Sovjet-Unie de maat regelen zou intrekken, die zij „na de geldsanering in West-Duitsland moest nemen in het belang van de Duitse be volking en de economie der Sovjet-zone". Ook de verwachting, dat er besprekin gen over de verbindingswegen naar Ber lijn zonder meer zouden kunnen plaats hebben wordt als belachelijk aangemerkt. Het blad schrijft; „Wie met deze split singsmaatregelen de besluiten van Pots dam en Yalta en de overeenkomst inzake de Controle Raad heeft vernietigd, heeft uit vrije beweging alle juridische en morele voorwaarden voor een deelnemen aan de controle van Berlijn verlorén". De in felheid toegenomen activiteit der Russische propaganda wordt dooi de westeijjke pers te Berlijn op een scherpe wijze beantwoord. Zo kon men in het officieuze blad der Britse be zetting, „Die Welt", gisteren reeds de aankondiging lezen, dat bij een negatief antwoord uit Moskou de blokkade met militair geweld gebroken zou worden. Het blad der Amerikaanse bezetting voegt daar vandaag nog aan toe, dat het de hoogste tijd wordt, dat Moskou zijn antwoord opzendt. Het blad schrijft dat er voor Rusland op dit ogenblik nog één kans bestaat, om niet alle poli tieke prestige over boord te gooien. Daartoe zou evenwel een onmiddellijke' openstelling der verbindingen nodig zijp. Het blad vraagt zich af, of Rus land met zijn antwoord wil wachten, tot het deze voordelige kans om zijn prestige te behouden niet meer zal hebben. Terwijl de tijd begint te dringen, wordt de luchtbrug naar Berlijn steeds verder uitgebouwd Nadat de Britse minister voor luchtvaart, Henderson, haar geïn specteerd heeft, zou ook luchtmaarschalk Tedder een bezoek aan Berlijn brengen, teneinde maatregelen voor de verdere uitbreiding van het vliegverkeer voor te bereiden. Hij wordt door de communis tische pers verwelkomt als de „verwoes ter van Berlijn". Nu morgen de vierde week van de blokkade begint, beschikken de levens middelenmagazijnen, dank zij de lucht- aanvoer, nog voor minstens 4 weken over voorraden. Daarentegen zijn de industriële vooruitzichten zeer somber en neemt het aantal gesloten bedrijven met de dag toe. Evenals in de vorige twee jaren, orga niseert ook dit jaar het Ned. Rode Kruis een druivenactie, teneinde aan de ge wonde Ned. militairen en aan de zieken in de hospitalen en sanatoria in Neder land en Zwitserland dit fruit gratis aan te bieden. Het Centraal Bureau voor de tuinbouwveilingen heeft reeds 12.000 kg druiven voor deze verdeling toegezegd. De actie zal worden gevoerd in de eerste helft van September. De technische ver zorging zal weer liggen in handen van het Ned. Rode Kruis afd. Naaldwijk. Gisteren zijn in verband met het on derzoek van het England-Spiel door de parlementaire enquêtecommissie gehoord Kriminaldirektor Joseph Shreieder en de Oberstleutnant bij de Mil. Abwehrstelle Giskes. De „Zuiderkruis", op de thuisreis naar Rotterdam, passeerde gisterenmiddag Ouessant. Voor de 21-jarige A. C, v. d. H. uit Eindhoven is zijn rijk uit. Zondagmor gen nog reed hij in een grote, glanzen de Cadillac in Den Haag rond en was hij de „grand seigneur", 's middags zat h(j in een cel en morgen zal hy in het Huis van Bewaring onderdak krygen. Voor de tweede keer is daarmede zijn roemruchte loopbaan verstoord door Vrouwe Justitia. Totaal bedorven door oudere vrienden, heeft dit jongmens een leven geleid, dat door het woord „avontuurlijk" slechts be trekkelijk wordt getypeerd. Hij heeft in een concentratiekamp gezeten, terwijl hij 12). We zullen daarover geen woord verliezen, want nu moeten we over belangrijker dingen denken. Wat zuilen onze tegenstanders nu doen? Welke gevolgtrekkingen zullen ze maken, wanneer ze zien, dat het lijk van de zelfmoordenaar werd ontvoerd? Bill richtte zich op. De verdenking zal onmiddellijk op u vallen, vader. De speurhonden zullen een huiszoeking bij u doen!, riep hij verschrikt uit. De oude schudde het hoofd. Het is mogelijk, dat ze dat doen. maar ik denk niet. dat de politie aan deze verdenking zal vasthouden, wan neer Gredy het maar enigszins handig heeft gedaan. Wie is Gredy? vroeg Bill verbaasd Een gangster, een jonge, stoutmoe dige kerel, die ik toevallig heb leren kennen. Voor mijn latere plannen kan hij ons van groot nut zijn- Het zou me plezier doen. als jullie elkaar konden verstaan, want hij moet de volgende dagen bij' je blijven. De oude vertelde thans zijn avontuur in de Maiden Lane. Bill keek strak voor zich uit, plotseling legde hij zijn hand op de arm van de oude en vroeg met klem: Wat bent u van plan, vader? Ik kan niet toelaten, dat u nog meer gevaar loopt Schirelly grinnikte. Je gebruikt je hersens niet, Bill. Je kunt je immers niet eeuwig verstoppen. En waarvan moeten we leven? Ik heb vijftigduizend dollars betaald, om jouw ontvoering tot stand te brengen. Een paar dagen zullen we ons nog een beetje rust gunnen, maar dan moet de grote kraak lukken, die ons zoveel zal opleveren, dat we kunnen verdwijnen. Al kan de politie mij ook niets bewijzen, toch zal ze mij van nu af aan voortdurend in het oog houden. En jij, wil je je leven als eeu wige gevangene en in voortdurende angst voor de speurhonden doorbrengen? Laat mij dus maar begaan. Ik denk. dat ik de zaak een beetje verstandiger en met meer overleg aanpak, dan jij en die Gredy hebben gedaan. De oude stond op. Ik ga nu naar hem toe en zal hem bij je sturen. Ik heb zo'n gevoel, dat het niet lang meer zal duren, of ik heb een paar detectives op bezoek. Wanneer ik weer bij je kan komen, weet ik nog niet. Maar je hebt immers Gredy bij je. Bill keek hem verbaasd aan. U bent een eigenaardig mens, vader, zelfs ik ken u nog niet, Schirelly glimlachte. Ik heb iets op jou voor, m'n Jongen, ik kan denken, zei hij toen en streek haastig met zijn hand over zijn hoofd. Vóór hij ging, kleedde hij zich om, want zelfs Gredy mocht niet te weten komen, welke rol hij bij Bills ontvoering had gespeeld. De gangster had ondertussen een op' gewonden kwartiertje doorgebracht en stormde de oude tegemoet. Gelukkig, dat u er weer bent! Ik geloof, dat de cops komen. Schirelly liet zich niet uit zijn rust brengen, maar zei kalm: Ja, dat is wel mogelj/k. Jij moet daarom verdwijnen, Gredy, maar vertel eerst, voor je gaat, wat er intussen ge beurd is. Het was net zoals u dacht, boss. Sergeant Draper heeft opgebeld en ik heb hem met de wassen plaat geantwoord. De oude wreef vergenoegd zijn handen. Uitstekend, Gredy, heb je kunnen verstaan wat hij van me wou? Ja, hij vertelde, dat uw zoon zelf moord gepleegd had. En toen heb je de plaat laten draai en? De gangster knikte. Uw gil, boss, was zó natuurlijk, dat hij me zelf door merg en been ging. Dra per werd zeer opgewonden. Hij brulde, dat hij zou komen en u moest om 's he mels wil het hoofd niet verliezen. Schirelly had al weer zijn bril afgezet en streek ln gedachten over zijn kin. Wanneer was dat.dat telefoonge' sprek, bedoel ik? Nou, ongeveer een half uur geleden. Zo, en heeft Draper er niets van gezegd, dat het lijk gestolen is? Neen geen woord. Hebt u dan uw plan werkelijk uitgevoerd?, vroeg Gredy haastig. Waarom niet, jonge man? Bill is aan de overkant in het kantoorgebouw en gevo. '4 zich naar omstandigheden wel. Maar je wilt immers dadelijk kennis met hem maken. De oude keek de kamer onderzoekend rond. Zet je de telefoon weer op zijn plaats? De wassen plaat en de phono- graaf moeten verdwijnen. Neem die din gen meeWacht even Je sigaretten moet je ook meenemen. De plaat moet je onmiddellijk verbranden Hij keek de gangstei aan. Ja, dat is voorlopig alles. Ik zou het prettig vinden, wanneer je met Bill vriendschap kon sluiten. Gredy. Naar te voorzien is .zullen wij -drieën immers samenwerken en daarom moeten wij ook goede vrienden zijn. Juist bij onze plan nen komt het er op aan, dat je op el kaar kunt vertrouwen. Aan mij zal het niet liggen, boss, maar het wordt wel tijd, dat u iets dui delijker wordt. Het is heel aardig bij u, De oude knikte geruststellend, maar ik kan niet altijd stil zitten, zon der te weten, waarom. Ik zie overal spo ken als ik met mijn gedachten alleen ben. Ik kan dat begrijpen. Je wilt je spieren gebruiken. Je zult er weldra gele genheid toe hebben. Vergeet echter niet, dat de cops naar je zoeken en geen moei te zullen sparen om je in handen te krij gen. De eerstvolgende dagen moeten wij drieën ons nog stil houden, tot over jouw zaak en de hak, die ik het gezelschap heb gezet, een beetje gras is gegroeid. Voorlopig zullen ook de detectives mi) veel aan het hoofd zeuren, en daarom moet ik de gedachten oij elkaar houden en kan niet aan toekomstplannen denken. We hebben echter veel voor te bereiden en te overleggen, voor wij de grote slag, die ons voor de toekomst van alle zorgen zal bevrijden, kunnen slaan. Zo, °uie gaan, Gredy, ik voel, dat ik dadelyk een prettige visite zal ontvan gen. Bij de laatste woorden lachte hij sar castisch en hij begeleidde de gangster, die het toestel droeg, naar de keuken, om de geheime deur voor hem te openen. Toen Gredy verdwenen was. sloot de oude de deur haastig achter hem. Hij ging nu aan het werk, om alle sporen te verwijderen, die de detectives waar schijnlijk konden opvallen. Toen dat klaar was, nam hij een boek van de plank en ging aan zijn schrijfbureau zitten. Zo, nu konden de speurhonden komen, hij zou het wel met hen klaar spelen (Wordt vervolgd.! ruim een jaar in Frankrijk heeft rond gezworven. Ook Monte Carlo heeft de eer van zijn bezoek gehad en behalve met de vruchteloze pogingen om op de speeltafels zijn geld te verdienen, heeft hij zijn tijd daar zoek gebracht met het leven van vals kaartspelen. Terug in ons land, bleek hij daarmede aardig zijn geld te kunnen verdienen en zo was hij een vaste klant in een Haags speelhol. Deze verdiensten vulde hij aan met de lonende resultaten van een „trip" door ons land. Onder klinkende namen woon de hij in chique hotels en bij vrienden. Meestal verdween hij echter weer zo snel mogelijk, met medeneming dan van, kleding en beddegoed. Ook met oplich ting verdiende hij nog een kleinigheid, d°-NT *e..^aastricht liep hij tegen de lamp. Na zijn tijd te hebben „uitgezeten", gtng hij ten tweede male op tournee. Deze escapade was echter van kortere duur, omdat zijn antecedenten nu volledig be kend waren. Op 29 Juni werd hij te Seheveningen gesignaleerd, doch er viel daar niets te halen, zodat hij weer ver dween. In Rotterdam dook hij op in een pension, waar hij snel weer verdwenen was.met een costuutn en jas van de gastheer. Inmiddels waren er ook weer andere klachten binnengekomen en zodoende werden de nodige maatregelen genomen. C.a. stelde men de hotels op de hoogte en dit werd v. d. H.'s noodlot. Zondagmiddag werd hij nl. herkend, toen hij in een van de chiqueste hotels in Den Haag kwam, zgn. als Spanjaard. Hij sprak Spaans en wilde wat Spaans geld omwisselen. De politie werd gewaar schuwd en voorlopig is het nu gedaan met zijn hoge sprongen. BOTTERDAM. 13 Juli 1948. 300 ton chili Sas van Gent: 80 ton Idem Oirsohot; 160 ton Idem Dordrecht; 200 ton idem Ruisscherbrug; 80 ton idem Poortugaal; 50 ton lood 's-Hertogenbosch; 300 ton kolen Gorinchem; 50 ton puin Middelharnis; 200 ton oud ijzer IJmuiden; 150 ton talkpoeder Wageningen; 260 ton meel Almelo; 195 ton idem Maastricht; 130 ton Idem Roermond; 195 ton idem Arnhem: 65 ton idem Venlo; 90 ton olie Zwijndrecht; 300 ton tabak Am sterdam; 120 tor mais Doesburg; 78 ton idem Apeldoorn; 86 ton div. granen Wageningen: 50 ton petroleum cokes Utrecht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2