Nieuws uit STAD en OMTREK THUISKOMST vanuit het Thuisfront-nest LAATSTE BERICHTEN Na ruim tien jaar terug in vaderland het Rikketikketavi-horde f antareert Ouder-avond De doos dokier Sila MISDAAD IN AMERIKA Bossche KAB richt gezinszorgf onds op van DONDERDAG 15 JULI 1948 PAGINA 3 Op zoek naar Schiedammers op de Zuiderkruis PRIESTERWIJDING EN plechtige EERSTE II. MIS EEN MOOIE TAAK VERIKEERSINCIDENTEN - TEXTIEL VRIJl VERDUISTERING AUTORAT GEVANGEN Met pakje brood als aas BESCHOUWINGEN OVER HET DIENSTBODEVRAAGSTUK „ONDERMIJNING VAN HET I GEZAG" SCHILDERSCLUB BEAT! RUST IN DE TOUR DE FRANCE Piet Moeskops zeer tevreden over de Nederlanders „SIBAJAK" IN ROTTERDAM FORMATEUR OPENT BESPREKINGEN Ongewoon transport naar Bataafse Morgenavond op zijn bestemming Koningin Ingrid en dochters gewond UITVERKOOP TEXTIEL GOEDEREN PALESTINA IN DE VEILIGHEIDSRAAD MOTORSCHIP VOOR FINLAND EEN VERRASSING VAN TRUMAN Speciale zitting van het Congres bijeen geroepen GENERAAL PERSHING t AL WEER EEN DRIIELING POSITIES TROEPENSCHEPEN door ft WALTER L. GEBAUER BURGERLIJKE STAND OM DE GRENSCORRECTIES NEDERLANDSE BOKSERS TEGEN OOSTENRIJK Op 28 Juli a.s. wordt in het R A 1 - gebouw te Amsterdam een Internationa:e boksavond gehouden tussen een. Neder landse en een "Jostenrijkse ploeg profes sionalboksers. Er zijn die avond twee hoofdpartijen, t.w. in het middengew c.'t tussen Luc van Dam en de kampioen van Oostenrijk, Karl Balkowic en eenpar,y ln het halfzwaargewicht tussen Ruj' Quentemeijer en de ex-kampioen va'1 Europa, Heinz Lazek. NED VR\CHTENM\RKT Laat het voor andere vulpen-kras sers een opgave zijn om de thuis komst vaih onze jongens uit Indië te beschrijven vanaf Tandjong Priok tot «n met de wal in Rotterdam, voor uw 'enge reporter was de bescheidener, Waar niet ondankbaarder taak weg gelegd de thuiskomst te bezien vanui het standpunt van het gezin. Dat hort na de verkiezingen een taak, he men met vreugde vervult. We zouden de Zuiderkruis tegemoet ,^ren met de Qoudvink. een Nieuwe, Waterwe"rot tot in het diepst van de baden mft een motor, die van bijhou den wist Het had helemaal de schijn Van een Diezier-vaart, maar er zaten hiel en daar nog wel een paar zenuwtjes in de knel, die weinig, gediend waren van de „Hij komt wel, hij komt niet -grillen Welke (je berichten over de. Zuiderkruis Vertoonden. Wat doet een ervaren schipper als hij nieuws wil hebben over de schepen Voor-gaats. Hij legt in Maassluis aan het Hoofd aan en loopt even bij Dirkzwagers agenturen binnen. Wie het heeft over een belangrijk bedrijf in een klein keetje kan daar terecht. Je valt er over de te lefoon-toestellen en de P. T. T,-mensen die er kind aan huis zijn, want er staat bovendien nog een Telex-apparaat. Van de radar-installatie moeten ze afblijven. Daarvan hebben ze "geen kaas gegeten' Is dat een zeldzame vinding zo'n Radar- installatie. Weer of geen weer, nusc, sluier-regens of stortbuien boven op het dak voelt de molen de omtrek af en op het scherm verschijnen schip, wa en, dijken en andere obstakels als lich tende stippen. Veilig kunne Pen binnen komen. stPPH~ Intussen ligt dc Zuiderkruis nog steed. zamehng gebruinde Indië-gaste» de gebitten van die mariniers, kauwend als een echte Yankee, zijn een reuze reclame voor een tandpastanierk bezig de kat van het Vaderlandse welkom uit de boom te kijken. En dat terwijl ze neg niet eens hebben kunnen lezen, dat de arbeidsmarkt over verzadigd raakt en er moeilijkheden be ginnen te komen bij het plaatsen van mensen. Maar daarover is gisterenavond thuis nog niet gepraat. De vraag is of er wei over iets anders gepraat is dan over heel gewone on-avontuurlijke dingen Want reisverhalen vragen net als kaas om een zekere belegenheid willen ze te consumeren zijn. Na het feestdiner zal misschien vat) de verbouwereerdheid het schaaltje echt- Hollands fruit vergeten worden, dat Ka tholiek Thuisfront gisteren liet bezorgen. Op de hoek van de Lange Singeistraat en de Marconistraat moest een truck, be- stuurd door T. uit Rotterdam, plotseling stoppen. Achter de truck reed een per sonenauto, bestuurd door v. d. Z., die niet zo snel kon remmen, waardoor hij tegen de truck opbotste en de personenauto aan de voorzijde werd beschadigd. Op Zondag 1 Augustus hoopt onze stad genoot Frater Vincentjus Janssen van de Orde der Dominicanen uit de handen vatj Z. H. Exc. Mgr. W. P. A. M. Mutsaerts de H. Priesterwijding te ontvangen. De plechtigheid vindt plaats in de klooster kapel van het „Albertinum" te Nijmegen, Op Zondag 8 Augustus zal de neomist in de Havenkerk zijn eerste plechtige II. Mis opdragen. De ouders van de nieuwe predikheer wonen Hoogstraat 157a. Men schrijft ons: S. C. V. „De Postduif" wil op 31 Aug a. s. een wedvlucht organiseren, waarvan de opbrengst aan de blinden zal worden afgedragen. Voor djt mooie doel .wordt de hulp in- -mussen ugi ut .„„pUten We usrei.wurat ut buitengaats op de loods te wa I geroepen van alle Schiedamsche post- -kken niet verder af zegt «Ie sipper, anders krijgen we straks ,0ry's iopen tegen stroom op. Die Victory lopen Afzitten' vader en moeder nog een uur Lnaer in een spanning, waarvan langer m e iipfelijkheid van een Maassiuis met «Ue üefe 3 d-Hollaiai behoorlijk geconserveerd g stadje rugmand a^rtvoor drie - trekt be QoudlhlkVweer op uit. Boven de bijk aan de horizon verschijnt een schip: -f 7eifs de geroutineerde ^SrS ^or het algemeen enthousiasme bedotten en gooit er de voije fut achter. Als we later het geval t,0J, ,le peiling nemen, blijken ^verkeerd te hebben. Dat kost weer een druppeltje Valeriaan, dat !UMaarvisie1 nu goed boven de dijj} Maar gis jeoch werkeljjk d£ Zuider^ kijkt, zie je kruis, beloodsd en al.. Hij loopt behoor lijk hard. De Hoofden van Vlaardingen, Maas sluis en Schiedam staan opgepakt met mensen en verenigingen. Vlaggen met emblemen worden breed, uit gespannen om toch maar vooral aan de jongens te laten zien, hoe er op hen gewacht wordt. Wat zijn 2000 mensen op een Victory- schip, anders dan een troep mieren op een mierenhoop. Zonder kijker en op zo'n afstand is Jan niet yan Piet te pp derscheiden. „Daat staat hij". „Nee daar". Een groot plakkaat met de naam van de gezochte in massale letters wordt uit gerold als een banderol tussen twee en geltjes in de kerk onder een heiligen: beeld. Dan duurt het niet lang meer, of daar te de zoon werkelijk. De Goudvink kruipt m» ook wat dich ter onder de Zuiderkruis en de conver satie kan beginnen. „Welkom in het vaderland". „Dragen jullie 'ook al van die lange ïekken? Volkomen fout". „Waar is het apie?" „Zijn de sigaretten al van de bon". „Ga je weer terug?" „Ik wel, mij te koud hier, wat een land". „Je treft het nog, 't is warm vandaag Met dfeze conversatie, die niets heeft van omhelzings-gesprekken wordt de ®erste spanning gebroken. Moeder staat al weer te zorgen: „Hoe laat moet ik de aardappels opzetten?" „We zijn om een uur of 7 ontscheept". Rondom het schip zwerven nu veel broertjes en zusjes van de Goudvink^ met Jr°Uwen, vaders, moeders en verloof den. „Welkom Hannes" staat er op een Van die boten geschreven. Zal er bij al die terugkerende mariniers en soldaten maar één „Hannes" zijn? Op de wal spant de militaire kapel zich in, om wat vrolijkheid in de aan komende troepen te pompen, want be halve bij de enkeling, die familie langszij heeft, is er weinig geestdrift. Een ve? Op de hoek van de Marconistraat en de Korte Singelstraat werd gistermorgen het vierjarig meisje S. aangereden door een vrachtauto, bestuurd door C. uit Schiedam. Het meisje stak onvoorzichtig de rijweg over, de bestuurder trachtte door krachtig remmen een aanrijding te voorkomen, maar dit kon niet meer be letten, dat het kind werd overreden, Zij kreeg een hoofdwonde. Na ter plaatse geholpen te zijn, kon zij naar huis worden gebracht. Onder dit opschrift verscheen enige degen geleden in de couranten een be licht dat bepaalde textielgoederen zou den worden vrijgegeven. In de geest zag 'k al, hoe de verschillende winkels zou den bestormd en belegerd worden door buismoeders om de linnenkast thuis eens teeer gevuld te krijgen. Diezelfde huismoeders willen deze waek natuurlijk ook eens winkelen voor onze Sehiedamse jongens in Indië. Het Kath, thuisfront, Nieuwe Haven, van de pa- r°chies Gorzen en Frankeland, wil met St- Nicolaas niet achter blijven en zoals v°rig jaar 0nze Schiedammers verrassen Met een geschenk. We willen er tijdig bii zijn, omdat we uit ondervinding we ten, dat er heel wat tijd verloopt, oer het St. Nicolaaspakket ter bestemder Plaatse is. Kiest dan. uit onderstaande lijst en brengt uw geschenk Zondag 18 Juli mede, als u naar de II. Mis gaat en deponeert bet in de mand -achter in de kerk. <f>ankeland-Hoofd en bijkerk-Gorzen). Zeer gewaardeerd worden de volgende beschenken:Schrijfpapier, scheerzeep, scheermesjes, tandpasta, tandenborstels, r°lfims, pepermunt, zonnebrillen, sigaret ten, sigarettenkokers, sigarettenaanste kers, boeken, vulpotloden, zakportefeuill voor foto's, kaartspelen, dam- en schaak spelen, voetballen, voetbalbroekjes shirts enz. Onze jongens in Indië danken u. Kap. J. G. VAN DIJK, Nieuwe Haven 117 Verdacht van verduistering vgn esn fiets is door de politie aangehouden en ingesloten mej. J. v. E. duivenliefhebbers alsook van particulie ren, winkeliers en caféhouders, voor het maken van propaganda voor dit 'mooie doel. De prijzen yoor dit concours worden tentoongesteld Hoogstraat 15, Duivenliefhebbers, zet voor dit doel uw duiven in. Het is een taak uw gevleugelde vrienden waardig. Slaat de handen ineen, zodat deze wedvlucht een succes zal wor den, waar Schiedam trots op Kan zijn. Wie dit doel wil steunen, kan inlich tingen verkrijgen bij J. Doejaaren, Hoog straat 15, telef. 68278. Men meldt ons uit Rotterdam: Twee grofesiers merkten verleden leek op het Noordplein, dat hun pakje met brood uit de cabine van hun auto was gestolen. Toen zij dan ook Maandagmor gen in alle vroegte een man rond de op het Noordplein staande auto's zagen slui pen, stelden zij zich verdekt op. Inder daad opende de man op een gegeven ogen blik een portier en graaide hij vlug en pakje brood weg. Hierop sprongen de grossiers too en voerden ze de brooddief in triomf naar een groepje collega s en chauffeurs. Het feest begon hier pas recht, want een chauffeur jubelde het plotseling uit, omdat de man zijn kort geleden uit zijn auto gestolen regenjas bleek aan te heb ben. Een andere chauffeur was opgetogen, toen zijn gpllega haastig zijn regenjas terugnam, want onder de regenjas had de autoschuimer het colbertjasje aan, dat de tweede chauffeur was ontstolen. De geknipte vogel werd daarna aan de politie overgegevep en die bracht nog veel meer aan het licht. De man, de 45- jarige grondwerker L. J. W. heeft een prachtige staat van dienst en bleek te zijn ontvluchi van 'n werkobject te Lem- sterland, Hij is n.l. ter beschikking ge steld van de regering, die hem liet wer ken voor de kost, Sinds zijn ontvluchting heeft W. dief stallen aan de lopende band gepleegd. Het onderzoek naar al deze diefstallen wordt echter ernstig belemmerd, doordat de meeste benadeelden geen aangifte heb ben gedaan. Zo zoekt dg politie nog naar de eigenaars van vier lederen vjssan, en kele regenjassen en 'n -»anta) colbertjas jes (alle gestolen uit auto's), terwijl de man, die voornamelijk H> de omgeving van het Noordplein en het Vasteland opereerde, ook elders het een en ander op zijn zondenregister heeft staan. In de binnenstad, de Calapdstraat, de Jong kindstraat en de Rochussenstraat heeft hij n.l. ook fietsen getolen. De vluchteling is opgesloten aan de lost Bergsingel, waar de eigenaars van de hierboven vermelde goederen zich dienen te vervoegen. De Wesüandse processie naar Den Briel Wordt gehouden op Woensdag 28 Juli a. s, De reis geschiedt met autobussen van VIOS. De tweede Westlandse processie naar Heilo Wordt gehouden op Dinsdag 20 Juli a. s. De reis geschiedt met autobussen van VIOS De Delft se studenten in klederdracht van 1848 op de Buitens te I oorschoten Doet U allemaal Uw ogen dicht. Pas als ik zeg „open", moogt U ze open doen. Hiermee zijn de gordijnen van het toneel gesloten voqr het grote spel van het Ros Beyaert. De welpen van de Rikketikke- tavi-horde zullen een episode uitbeelden uit de Vier Heemskinderen, precies zoals ze dat bij de horde doen. Alle improvi satiekunst. waarover zij beschikken wordt te hulp geroepen. Beeldschone jonkvrou wen verschijnen met „elegante pasjes, een minstreel zingt het lied van het Ros Beyaert zoet-gevooisd en niet macht en majesteit komt Keizer Karei de Grote, vergezeld van paladijn Roeland zijn paleis binnengeschreden. Akela Kerklaan heeft van tevoren de bijzonderheden over de Vier Heemskinderen aan de aanwezigen uitgelegd en zonder moeite is het spel te volgen. Improvisatie en fantasie zijn het ken merk van de gehele avond en daarmee het kenmerk van de goede opvatting van het opvoedings-systeem waarmee in de horde gewerkt wordt, De aanwezigheid van de grote mensen mag het rimboe-spel dan minder spon taan maken; er blijft genoeg te zien van de middelen, waarmee de Akela, de Bagheera, de Raksha en de andere leid sters hun jonge wolven de gelegenheid geven tot spel. Dat inzicht te geven is het voornaamste van de ouderavond. St. Lodewijk verschijnt nog met aure ool en verder geheel compleet, zonder gebroken gipshandjes of gelijmd hoofdje, in de zaal om de voortrekkers een tip te geven voor het aanboren van geld bronnen. De min of meer gebruikelijke on-emg- heid over de toestemming van vader en moeder omtrent toetreding tot de welpen, wordt in het sprookje in 14 bedrijven gedemonstreerd. Aangezien er een autrice aan het woord was, moest Pa-koning bak zeil haden voor Ma.-köningin en Zoon- prins, waartoe zelfs de hulp van een toverheks werd ingeroepen. Deze onder mijning van het vaderlijk gezag werd door de vele aanwezige vaders protest- Joos aanvaard. Tijdens het slot-kampvuur vertelde de aalmoezenier, pater B. v. Pampuns O. P., een spannend kampvuur-verbaal. De veie ouders en familieleden van de welpen waren zeer voldaan over de avond. De schildersclub „Beati" van het per soneel van de werf Gusto zal vanaf Vrij dag 16 Juli wederom exposeren in de Gusto Powerhall. De opening vindt 's middags om 5.15 uur plaats. De expositie is Zaterdag van 12-18 uur en Zondag van 10-18 uur geopend. Op de vergadering der stienting „Dio cesane Katholieke Gezinszorg" in het bis dom 's-Hertogenbosch, gisteren te Den Bosch gehouden, was een van de belang rijkste punten, die behandeld werden, de vraag of de Gezinszorg zich zou kunnen bezighouden met de voorziening in huis houdhulp, iets dat voor talloze gezinnen momentele! een zeer urgente kwestie is geworden, nu het verkrijgen van een ge schikte hulp in de huishouding welhaast een uitzonderlijk iets te noemen is. De vergadering was het er echter over eens, dat de gezinszorg, welke zelf over slechts zeer beperkte krachten beschikt, onmoge lijk deze zware taak op zich kan nemen, hoewel door persoonlijk ingrijpen van gezinszorgleidsters wel wat te bereiken kan zijn. Veeleer moet de oplossing van de dienstbodenmoeilijkheden gevonden worden in het ombuigen van de mentali teit en in preventieve maatregelen. Een der leden wees er op, dat de me vrouwen én de dienstboden van menta liteit moeten veranderen, in de zin dan van Christelijke samenwerking, en dat verder de verhoging van de accommoda tie in de huizen (b.v. stofzuigers etc.) hier een uitkomst kan opleveren. Als bo vendien de a.s. huisvrouwen in de laatste jaren van bun schooltijd een goede huis houdschool gaan bezoeken, zodat, zij zelf handiger worden, dan zal er ook al wat verbeterd zijn, terwijl ook gezamenlijk optreden b.v. het coöperatief zich aan schaffen van een wasmachine, van nut kan zijn. Verder dient de overheid bet grote gezin te steunen, door de lasten daarvoor te verlagen o.a. door gratis lagere-schoolonderwijs en vergemakke lijking van het voortgezet onderwijs. De uitgespaarde gelden kunnen dan weer dienst doen voor de verlichting van de huisvrouw. Hoofdzaak is echter het los slaan van gen bewuste en spontane bu renhulp, tenslotte dus een veranderen van mentaliteit, waarvoor de heer van Loon, praeses der vergadering, ook de hulp van de pers inriep. Een tweede belangrijk punt was het door ,de R.A.B. opgerichte gezinszorg fonds- De K.A.B. van bet diocees Den BoscJr heeft een fonds in het leven geroe pen, waartoe leden van de K.A.B. vrij willig kunnen toetreden door wekelijks een bijdrage van f 0,10 te storten, waarna van de deelnemers, indien zij hulp be hoeven geen extra kosten meer zullen gevraagd worden. De tewerkstelling van de gezinsverzorgsters en de beoordeling der gezinnen blijft echter uitsluitend de taak van de plaatselijke stichting van Gezinszorg, zodat de garantie bestaat dat de gezinsverzorgsters niet uitsluitend voor de arbeidersgezinnen zullen worden ingezet. Toch kon een der leden zijn bezorgd heid niet verhelen, dat nu het aantal aan vragen voor gezinszorg van arbeiders zijde zeer sterk zou toenemen en bij niet bevrediging van de verlangens een ze kere ontevredenheid zou kunnen ont staan, daar het mensen betreft, die toch geregeld betalen voor deze zorg. Echter, dit initiatief van de katholieke arbeiders vond toch de algehele instem ming der vergadering en men zag het als een groot nut. Het doel van het fonds is op%e eerste plaats, dat de leden van de K.A.B, door dit onderlinge hulpfonds, in staat zullen zijn, voor de gezinszorg zelf een behoorlijke gezinsbijdrage te kunnen betalen, naast de subsidies die door de overheid en de bedragen, die mogelijk door de werkgevers hieryoor worden uitgetrokken en op de tweede plaats: het bevorderen van de opleiding van arbeidersmeisjes tot gezinsverzorg ster door het bijdragen in de opleidings- kosten. De vergadering hield zich verder bezig met technische en financiële problemen. Terwijl de renners flaneerden en van de zonneschijn genoten, hebben de wed- strijdcominissarissen vanmorgen beraad slaagd over de drie deelnemers, die gis teren te laat zijn binnengekomen: Bram- billa, Mertens en Goutsot. Er werd geen aanleiding gevonden om in hun geval clementie te betrachten en dus zijn ze uit de koers genomen. Zo blijven er nog gekwalificeerde renners over. Men verwacht vandaag, op een van de zwaarste étappes van de „Tour een felle strijd tussen de drager van d gele trui, Bobet, en Lambrechts. En wat zal Bartali doen? Sinds Parijs heeft hij telkens weer herhaald, dat hij pas in de Alpen zou aanvallen. De tijd is dus voor hem gekomen om zijn be lofte in te lössen: hij staat aan de voet van de hoogste Cols, en het is: nu of nooit. Wat de Ned.-Luxemburgse ploeg aan gaat, verkeert Kirchen, die tot de sterk ste deelnemers gerekend moet worden, ongeveer in dezelfde positie als Bartali, Ronconi en Impanis. Zijn landgenoten Ackerman, Biever en Kemp hebben op gegeven, zodat hij aangewezen is p Janssen, de Hoog en de Ruyter. Maar de drie Nederlander: mogen hei. op vla.s terrein van dienst kunnen zijn, in het bergland zullen zij het eerst aan zich zelf moeten denken, zodat Kirchen waar schijnlijk tot Lausanne en misschien tot Mulhouse min of meer geïsoleerd zal rij den Tenzij Janssen, die steeds beter draait, capabel blijkt hem in de Aipen gezelschap te 'vrnden De man uit Elslo .is er toe in staat, want verleden jaar heeft hij zich ook in ,ae bergen kranig weten te handhaven. Hij bezet nu de 27e plaats- in het algemeen klassement en dat zegt genoeg over zijn huidige con ditie. De Ruyter en de Hoog hebben even eens werkelijk zeer goede prestaties ge leverd. In de ogen van Piet Moeskops, die rgcht van spreken heeft, behoren deze twee renners tot de grote verras singen van de Tour. Zij ziir vast van plan het volgend jaar weer deel te ne men, als ze gekozen mochten worden, en de nu opgedane ervaringen zal hen dan misschien in staat stellen een hoofd rol te spelen. 'Wij vernemen zo juist, dat hedenmor gen om 6 uur 20 70 renners te Cannes zijn gestart voor de 13e étappe. Namen van de uitvallers waret nog niet be kend. Laatste schip van <le repatriërings diens t Na een voorspoedige reis arriveerde hedennacht het m.s. „Sibajak" van de Kon. Rotterdamsche Lloyd aan de Lloydkade. Aan boord bevonden zich ruim 900 -passagiers, onder wie circa 300 militairen met vrouwen t-n kinderen, waarvan 130 beneden de drie jaar. Er waren onderdelen van het K. N. I. L. aan boord, die na ruim tien jaar weer voor het eerst de vaderlandse bodem betraden. Verder oorlogsvrijwilligers van de K. L. en mariniers. Na dertien jaar afwezigheid arri veerde ook de aalmoezenier van het K.N.I.L., kapt. M. Neyers die onder de Japanners aan de Siam-Birma spoorweg heeft moeten werken. De stemming onder onze jongens noemde de aalmoezenie uitstekend. Verder ont: moetten wij nog de pastoor van Falem- bar.g, pater A. Coenderman S.C.J-, die de toestand aldaar bevredigend noemde. Ter begroeting waren onder meer aan wezig de hoofdaalmoezenier kol. H. J- J. M. van Straelen en de viootaalmoeze- nier Cools. Afscheid kapt. J. C. van der 1 ol Een bijzondére gebeurtenis na deze aankomst was het afscheid van de meest gedecoreerde Lloydkapitein, de heer J. C, v. d. Tol, die met pensioen gaat Deze kapitein, die reeds 38 jaar in dienst van de Lloyd is, heeft zich vooral in de oorlogsjaren een ontzag wekkende staat van dienst verworven. Op verschillende Lloydschepen nam hy deel aan de anti-Rommelcampagne voor Lybi, de strijd om de Philippijnen en in de Pacific, en vervoerde daarmee bijna 100,000 soldaten over de .wereldzeeën. Voor zijn bijzondere verdiensten ver- wief hij dertien binnen- en buiten landse ónderscheidingen, waaronder een kruis van verdienste en het bronzen kruis voor persoonlijke dapperheid, per soonlijk door H. M. de Koningin te Londen aan hem overhandigd na een moedige tocht met soldaten over de Middellandse Zee naar Alexandne. be stook!. door bommenwerpers, juist in de tijd van El Alamain. De „Sibajak" was tevens het etler- laatste schip, dat in ons land kwam on der auspicin van de Repatriëringsdiensr. o, 1. v. overste C- van Bockel. Hierop komen wij nog nader terug. Nader vernemen wij, dat de forma teur in de loop van vandaag en mor gen besprekingen voert met de leider» der Tweege-Kamerfracties van de K. V, P„ de Partij v. d. Arbeid, de Chr. Historische Unie en de V. V. D. O De weduwe H. Visser-Dokter, op Ameland meer bekend als „Tante Hieke" vierde gisteren te Hollum haar 100ste verjaardag. Een interessant transport werd giste ren bij de N.V. Machinefabriek „Breda", v/h Backer en Rueb te Breda begonnen. Bij deze N. V. is n.l. een va- cuum-distillatie-colonne (oen soort ketel) vervaardigd, welke is bestemd voor de N. V. Bataafse Petroleummij. te Perms. De lengte van deze colonne bedraagt 30 metèr, de diameter 4.5 meter en het gewicht 111 ton Zij is geheel electrisch met de hand gelast. Daar het hijsvermogen van de kranen der machinefabriek niet meer dan 40 ton bedraagt ontstond 'n transportprobleem. Besloten werd het transport uit te voeren met de hulp van een drijvende bok, die een hefvermogen heeft van 80 ton. Samen mét bovengenoemde kranen werd dus een hefvermogen van 120 ton verkregen. Omstreeks half elf werd het gevaarte aan een zijde met de drijvende bok van de fa, Gijsbers uit Zwijndrecht en aan de andere zijde door de kranen van Backer en Rueb opgetild en boven het water ge bracht. Daarna liet men het zakken en in een half uur was het hele karwei votjr- bij. Twee sleepboten, een van 150 en een van 100 P. K. zullen deze colonne, welke 3Mi meter boven de waterspiegel uit steekt, Vrijdag via het Markkanaal, Amer, Merwede, Noord en Nieuwe Maas naar Pernis brengen. Om 6 uur 's mor gens wordt afgevaren en 's avonds om 8 uur hoopt men de afstand van ongeveer 70 K. M. te hebben volbracht. Koningin Ingrid van Denemarken en haar twee dochters, de 8-jarige prinses Margrethe en de 2-jarige prinses Anne Marie, hebben verwondingen opgelopen bij een auto-ongeluk op 2 kilometer af stand van het koninklijk kasteel Graas ten (Zuid Jutland). De koningin chauf feerde zelf en verloor de macht over het stuur, zodat de auto op de gladde weg slipte en tegen een boom botste. Zij liep daarbij, benevens inwendige kneuzingen, een gebroken knieschijf en een hoofd wond op. De prinsesjes werden in het gezicht gewond. De toestand van koningin Ingrid en de beide prinsessen is bevredigend en hun verblijf in het ziekenhuis zal van korte duur zijn. De chauffeur, die achter in de auto zat, werd met een schedelbreuk en kaakfrac- tuur in het ziekenhuis opgenomen. Zijn toestand is bevredigend. In aansluiting aan hetgeen wij reeds berichtten, ontvingen wij gisterenmiddag nog 't volgende communiqué van het mi nisterie van Economische Zaken; Aan de textiel-detailhandel zal de gelegen: heid worden geboden, binnenkort een uitver. 09P te houden. Gedurende ee i periode van ongeveer 14 'dagen zal de detaillist textielgoederen vrij of tegen verlaagde punten waai dering mogen ver kopen, mits hij de prijzen met minstens 10 procent verlaagt. Bij de hervatting van de zitting van de Veiligheidsraad over de Palestijnse kwestie, hebben Frankrijk, België, Co lumbia en Canada zich uitgesproken vóór de Amerikaanse resolutie, waarin hej nemen van effectieve maatregelen wordt voorgesteld om een einde te maken aan de strijd in Palestina. Enge land had reeds medegedeeld, de resolu tie te zullen steunen. Gromyko (Sovjet Unie) verklaarde, dat hij slechts de paragrafen 1, 2, 3, 4 en 6 van de Amerikaanse resolutie zou steu nen. Het schijnt thans vrijwel zeker, dat het vereiste aantal van 7 stemmen zal wor den behaald en de Veiligheidsraad de door de V.S, voorgestelde maatregelen zal goedkeuren. China en Syrië zijn tegen de resolutie, maar verwacht wordt, dat China zich eerder van stemming zal onthouden, dan gebruik te maken van zijn recht van veto Op de scheepswerf De Haan en Oerie- mans te Heusden werd te water gelaten het motorschip „Elle", gebouwd voor rekening van de „Wasa Steamschip Co" te Mariehamn in Finland. Het schip is lang 46.50 M. breedte op grootspant 8.20 M., hoi 3.37 M. Het laadvermogen be draagt circa 610 ton. 20. Het groepje gangsters dat .door het opstijgen van de gevangenis in M. op vrije voeten was gekomen, vierde Basil als held en bevrijder. Ook iemand, die zijn vrijheid niet ver dient, verheugt zich erover, dat ls nu eenmaal menselijk. „Wat moeten wij nu beginnen?" fluisterde Basli ontzet in het oor van Bim. „Wij moeten deze mensen een kans geven om weer nuttige leden van de maatschappij te worden", ant woordde Bim. „Het lijkt me wel goed, wanneer je een kleme toespraak gaat houden, Mugli, om de mensen op hun ver antwoordelijkheid te wijzen. Misschien kunnen onder goede leiding geweldige resultaten met deze lieden worden be reikt!" „Ik hoop het", zuchtte de detective in twijfel, terwijl hij zich op een kleine redevoering voorbereidde. President Truman heeft In zijn aan vaardingsrede als democratisch candidaat voor het presidentschap, de opzien barende mededeling gedaan,, dat hij een speciale zitting van het Congres, te hou den op 26 Juli, zal bijeenroepen. Hij had deze stap genomen,, „wegens het falen van de republikeinen, om iets te doen tegen de hoge prijzen en voor de behuizing" Hij zou het congres tevens verzoeken een nieuwe wet aangaande de verplaatste personen op te stellen om „die anti-semietische en anti-katholieke wet" te vervangen. Het Congres z°u niet meer bijeenge komen zijn voor Januari, na de verkie zing van de nieuwe president. Deze tus sentijdse bijeenroeping is zonder prece dent in de Amerikaanse geschiedenis, meldt Reuter. 'Jrumans intieme mede werkers zeggen, dat de zet van Truman bedoeld is, de republikeinen te dwingen, blijk te geven van. hun oprechtheid, ten aanzien van hun verkiezingsprogram. Uit Washington wordt het overlijden gemeld van generaal John Pershing, de bevelhebber van het Amerikaanse expe ditie-leger in de eerste wereldoorlog. Hij overleed heden te Washington, 87 jaar oud. In het Sint Antonia ziekenhuis te Ter- borg is Woensdag een drieling geboren. De moeder, mevr .H. Th. A. Keetelaar- Liebrand uit Gaanderen en haar drie jon gens, Martin, Guus en Antoon maken het uitstekend. De „Indrapoera", op de thuisreis naar Rotterdam, arriveerde gistermiddag 4 uur te Suez. De „Zuiderkruis" arriveerde gisteren van Batavia te Rotterdam. 12). VI. en GEBOREN: Arie z. van H. B. v. d. Vlies en J. Roelofs, v. Marumstraat 35; Hen drik, Martin, Marie, zonen van M. M. Bleecke en H. Hpogenboezem, Nassau- laan 75; Elisabeth M. d. van C. Jansen en M. Boas, Lange Singelstraat 92; Arij z. van j. Baron en M. Koppend, Jozef Js- raëlstraat 14. OVERLEDEN: J. Th. van Es, 79 j„ we duwe van A. vp Keulen, Nw. Haven 225. Detective Doyle krijgt argwaan. Commissaris Burton, die het bericht van de zelfmoord van de strafgevangene Schirelly voor zich had liggen, drukte op de signaalknop. Tot de bediende, die op dit sein binnentrad, zei hij: Lee, hebben Doyle en Wesson zich weer gemeld Ja, chef! Ze zitten beiden ln de an dere kamer en schrijven hun proces-ver baal betreffende de zaak Carpenter- De commissaris knikte. Juist, het gaat om het twijfelachtige alibi van diedie Walling, aldus maakte Lee de zin vol en hij duwde zijn kauwgom niet de tong van de rechter naar de linker wang zak. Walling, dat klopt, Lee. Dus breng de beide mannen bier. Ik heb een zaak, die haast heeft. Lee knikte en schoof zijn magere, ge spierde gestalte door de deurspleet, om het bevel van zijn chef op te volgen. Hij stapte bedaard door de wachtkamer en klapte het hek omhoog, dat zijn schrijf tafel scheidde van de voor de bezoekers bestemde ruimte. Daarna ging hij naar een der deuren, die van matglas waren voorzien, en zette ze op een kier, die juist groot genoeg was, om zijn hoofd er door te steken. De detectives Doyle en Wesson waren juist in een opgewonden debat gewikkeld Ze redetwistten over de kwaliteiten van twee zwaargewichtboksers, die elkaar die avond in de ring zouden ontmoeten. Nou, ik zet tien dollars tegen een knoop, dat Jim niet verder komt dan de tweede ronderiep Doyle en bij sloeg zo heftig met zijn vuist op tafel, dat de telefoonhoren uit de houder sprong. Wesson grijnsde alleen maar sarcas tisch. Het heeft immers geen zin, met jou te wedden, want je hebt niet eens tien dollar Maar dat zeg Ik .je, wanneer Jim jouw lamme Doggi niet binnen de vijf minuten buiten de ring zet als een ge barsten kinderballonnetje, dan zal Ik al leen nog maar., Maak u niet ongelukkig, Wesson riep Lee in de deuropening er tussen en hij zag de detective zwaarmoedig met zijn bruine ogen aan. Wesson lachte- Kom binnen, LeeJe bent toch een verstandig mens en je moet dus toegeven, dat deze baby, hij wees daarbij naar zijn collega Doyle, zijn verstand heeft ver loren. Doggi zal tegen Jim uitkomen daar moet ik alleen maar om lachen. Lee wreef zijn kin, daarna zei hij: Ja, dat is een heel moeilijk vraag stuk. Als men u hoort, Wesson dan zou men haast geloven, dat Doggi niet veel kans heeft. Maar wanneer men bedenkt, dat de heer Doyle bereid is, tien dollar tegen een knoop Wesson stopte zijn oren dicht. Schei uit, Lee Wat moet je eigen lijk hier? Je ziet toch, dat wij werken! Zeker, dat heb ik de chef ook al gezegd, maar die De gezichten van de beide detectives namen plotseling een ernstige uitdruk king aan. Lee vermaakte zich over de uitwerking van zjjn woorden en ging langzaam door: wenst u onmiddellijk te spre ken, mijne heren. Verdraaid, en het proces-verbaal over Walling is nog steeds niet klaar gromde Doyle en zocht haastig de noti ties bij elkaar, die op het schrijfbureau lagen. Voor zover ik ben ingelicht, gaat het niet om de zaak Walling, zei Lee waardig en hij trok zich geruisloos terug. De beide detectives keken elkaar aan Doyle grijnsde mot leedvermaak. Jij bent de oudere in vang. William, dus hierneem de notities en brei) verslag uit Onzin, leg die rommel Weg. Je hebt immers gehoord, dat het om iets anders gaat* Kom nou Hij stapte energiek naar de deur. Zijn collega streek het blonde haar van zijn voorhoofd en volgde hem. Toen ze by de commissaris binnentraden .knikte Burton hen vriendelijk toe. Het spijt me, mannen, dat ik Jullie midden uit je werk haal, maar kijkt dat eens door! Hij gaf daarbij Wesson, die het dichtst bij hem stond, het bericht uit het huis van bewaring. Jullie moetfen een onderzoek instel len. Wij moeten te weten komen, hoe de gevangene aan het vergif is gekomen Er zal dadelijk aan gewerkt worden, chef!, antwoordde Wesson dienstvaardig. De commissaris gaf de beide detecti ves met een groetende handbeweging te kennen, dat ze konden vertrekken, daarna vestigde bij zijn aandacht weer op de voor hem liggende acten. Wesson en Doyle renden met grote stappen door de gang. Wesson was een breedgeschouderd. gezet en kort man tussen de dertig en veertig met een breed, fors gezicht, waaruit een paar heldere lichtgrijze ogen onder borstelige wenkbrauwen nuchter en zelfbewust de wereld inkeken. Als hij .werkte, kon zijn blik hard en koud als ijs worden. Doyle, zi.in collega en beste vriend, was pas vóór in de twintig en had een slanke gestalte. De uitdrukking van zijn gezicht was dromerig en onschuldig Men kon in hem misschien 'n jonge kunste naar of student zien, maar ln geen geval een detective. En juist deze zo openlijk tentoongespreide onschuld die een zak kenroller beslist aanleiding zou hebben gegeven, Doyle op straat van zijn gouden horloge te beroven, als hij er een had bezeten, was zijn grootste gave. Daar aan had hij enkele zeer grote successen te danken, waarom Wesson hem be nijdde en bewonderde. Bovendien ver stond Doyle het meesterlijk, zijn tegen standers door boksstoten en wanneer het moest, met het pistool te bedwingen. Ik denk, dat deze zaak ons niet vee) moeite zal opleveren, meende Wesson, toen ze in de gereedstaande wagen staDten. De chauffeur riep hij toe: Naar het huis van bewaring Jim, maar geef flink gas, want ik wil op tijd voor het middageten thuis zijn! Doyle leunde gemakkelijk achterover in de kussens en hield zyn vriend een pakje sigaretten voor. Voor een sigaret hebben we nog wel even tijd, zei hij daarbij en hij grinnikte tevreden Ze hadden nun sigaretten echter pas tot de helft opge rookt. toen de wagen voor de portiek van het huis van bewaring stopte. Goed gedaan. Jim! Wacht op ons we zijn dadelijk weer hier!, riep Wesson en hi.l wierp de rest van zijn sigaret weg Hij spoorde Doyle, die achter hem aan kwam stappen .tot haast aan De optimis tische veronderstelling van Wesson, dat de zaak in 'n paar minuten afgehandeld zou zijn. werd niet bewaarheid. De directeur ontving de beide mannen m tamelijk gedrukte stemming en Het Wes«o!n eerst helemaal niet aan woord komen. (Wordt vervolgd.) Het parlement van Neder-Saksen heeft de regering verzocht zich te verzetten tegen de wijziging van de Duitse west grens, zoals door Nederland is voorge' steld. In de resolutie wordt de overtuigin-, uitgesproken, dat de meerderheid van het Ned. volk de grenswijzigingen niet gun stig gezind is en slechts het herstel van goede economische en culturele betrek kingen tussen de beide landen wenst. Nederlanders en Neder-Saksets, aldus de resolutie, hebben eeuwen lang aan weerskanten van de grens op goede voet geleefd en elke verschuiving van de grens zou complicaties met zich brengen. het De overige partijen zijn als volg. samen gesteld: middengewicht: Beb van Klave ren-Hans Norbert Novotny: zwaarge wicht: Jan KieinKurt Schiegl. vrij ga wicht: Theo Nolte—Frimz Kochmano- vitsch. ROTTERDAM, 14 Juli 1948. 130 ton mals Leiden: 50 ton idem Zutphen 325 ton stukgoed Amsterdam: 55 ton ijzer Leiden- 275 ton idem Gortnchem; 1020 ton kolen Vlissingen; 1000 ton idem Westdorpe; 575 ton Idem Nijmegen; 150 ton idem Kerk' driel- 378 ton lood Delft: 500 ton papi.-rhout Renk'um: 100 toi fosfaat Helmond: 500 ton idem Doesburg- 103 ton idem Groningen; ii-> ton ammonia!; WaddinxVfcen: 265 ton koper draad Delft: 100 ton oud ijzer Umuiden. 2W ton steen Schiedam: 425 ton meel Amstei- dani; 200 ton kunstmest Delfzijl-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 3