K. V.P. WENSTDUIDELIJ KER INDIE-BELEID Reeds einde Ferme houding der noopt links tot capitulatie van regering de staking Industrialisatie eist vaklieden Arbeid-langs nieuwe wegen dX 1 1400 goedgelovigen opgelicht Pseudo millioenen-erfgenaam doet aan philanthropic De Kabinetsformatie ÜE TAAK VAN DE STAAT BIJ DE VOLKSGEZONDHEID Nederlands goud in Zwitserland DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Sociale verlangens 522 °- Uitvoer tomaten en komkommers De gewelddaden in Italië Voorbereidingen in onvoldoende mate Tegen 't Rrooistelsel Stichting van anne sloebers 4 70ste JAARGANG VRIJDAG 16 JULI 1948 No. J0673 Voorlopig stopgezet VACANTIEWEEK IN DE BOUWBEDRIJVEN Optreden tepen sociaal kwaad SUPERFORT VERONGELUKT Negen doden „Som? kan een dokter of wijk verpleegster meer doen dan een pastoor" FRANCS WERKLOOSHEID IN BELG JE DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaer- stxaat 1. Telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt t 3.45 per kwartaal. 1.15 per maand. I 0.30 per week. Directeur; 0. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden t 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. (Van onze redacteur). Ook in katholieke politieke kringen leven bijzondere wensen ten aanzien van het programma, dat de kabinetsformateur zal opstellen en waarop hij de medewerking, welke hij noodzakelijk acht, zal trachten te verkrijgen. Men verlangt daar natuur lijk een concreet progressief en christelijk program. Dit spreekt vanzelf. Maar ook hier culmineren de wensen in het Indië- hier «cuoen m beleid en men kan zelfs tot in hogere partjjregionen en onder katholieke poli tici de wens vernemen, dat er inzake de Indonesische politiek nu eens klare wijn worde geschonken. Dat wil zeggen, dat er dienaangaande door de formateur een program. -«■- hier culmineren de wensen in het Indië- n -i j »vi mPff Trar» ZGlfs er ka tl, dal iu ee j Wil 1^66"- dienaangaande door de formateur een vast omschreven program wordt opgesteld en een lijn wordt uitgestippeld, waarvan niet meer zal worden afgeweken. Men moet, zegt men in deze kringen, niet meer de situatie zien van de laatste twee jaar, toen men telkens voor verrassingen kwam te staan. En vooral ten aanzien van de re publiek meent men hier, dat de regering het volk duidelijk zal moeten maken wa. zij wil Dit noemt men namelijk de grote grief dat men niet weet, wat de regering eigenlijk met de Republiek voor heeft en daar kan het door dr. Beel op te stellen program voorlopig een einde aan maken. Daarna zal men dan ook hier de zeker heid willen hebben, dat aan dit program de hand wordt gehouden en slechts de te benoemen personen hier en in Indie kunnen deze waarborg geven. T»r„ tier in dit verband zelfs de Indonesiër, die de Unie Pre11- Voorts verlangt men in deze kringen de krachtige doorvoering van de bedrijfsor- ganisaJf met name invoering van de in- Donderdag is de uitvoer van tomaten naar Engeland tijdelijk stopgezet omdat de grens van de door Engeland verleende invoermachtiging is bereikt. Tot gister morgen zijn 12.000 ton tomaten naar En geland uitgevoerd. Woensdag werden nog grote hoeveelheden tomaten verscheept; uit Maassluis vertrokken drie schepen met in totaal 30.000 bakken, te Hoek van Holland werden 8.000 bakken en te Rot terdam 12.000 13.000 bakken verscheept. Met Ingang van heden is de uitvoer van komkommers eveneens tijdelijk stop gezet, omdat ook voor dit product de grens van de voorlopige invoejjpachtiging is bereikt. Voor beidl producten zal, even als dit in het verleden is gebeurd, een nieuwe voorlopige invoermachtiging wor den verleend, welke elk ogenblik ver wacht kan worden. stellingswetten om de bedrijfsorganisatie te verwezenlijken. En dan een gezinspolitiek, waarin ge vraagd wordt een progressiever belasting beleid voor de grote gezinnen alsmede eenzelfde progressie in de kosten van gas en electriciteit. Men meent hier, dat de belastingwetgeving de grens der ont eigening raakt en de geheven belastingen in sommige gevallen 'reële heffingen op fictieve bedragen zijn. Maar dr. Beel kent deze wensen en zal hier in zijn program wel de nodige aan dacht aan schenken. Ook in deze kringen prefereert men een bredere basis, óók om politieke redenen, want, aldus redeneert men, wat zal er ge beuren bij de vorming van een kabinet op de smalle basis van K.V.P.—P.v.d.A.? in dat geval wordt de grondwetswijziging speculatief, daar voor alle wetten die daaruit voortvloeien, een meerderheid van twee derde der stemmen nodig is. En dan heeft de oppositie bij iedere nieuwe wet de mogelijkheid roet in het eten te wer pen, waardoor het regeringsbeleid wel zeer instabiel zou worden. Wat de combinatie van de vier partijen betreft, acht men ook het instituut der Staatssecretarissen van belang, dat nu reeds een rol kan spelen, ofschoon de in stelling hiervan eerst na de grondwets wijziging aan de orde kan komen. Een eventuele mogelijkheid acht men ook een extra-parlementair kabinet op een regeringsprogram; dit is echter voor lopig nog niet aan de orde. Wat de bereidheid der P.v.d.A. betreft, hiervan houdt men zich overtuigd. Theo retisch zou het natuurlijk mogelijk zijn een regering te vormen van K.V.P., C H. en V.V.D. als voornaamste partijen, maar zelfs theoretisch is deze mogelijkheid zó klein en de basis zó smal, dat wij ze al leen curiositeitshalve vermelden. Men houdt zich overtuigd, dat het zonder de P v. d. A. niet zal gaan, maar dan zal toch de Indië-politiek een belangrijke rol spelen, omdat men ook in katholieke kring een duidelijker bepaiing van de In dische lijn wenst zonder dat de regering zich daarvan nog zal laten afbrengen. Ingevolge een beslissing van de mi nister van sociale zaken mag aan bouw vakarbeiders geen bijslag op de vacantie- bonnen worden verstrekt. Alleen aan de volgende categorieën arbeiders kan een bijslag tot het bedrag der overbruggings uitkering worden verleend: a. nouwvak- arbeiders, .die aan een rijkswerkplaats voor vakontwikkeling zijn tewerkgesteld doch op grond van de korte tijd van te werkstelling na het verlaten van de cursus niet voldoende vacantiebonnen hebben kunnen sparen; b. niet-bouwvak- arbeiders, werkzaam bij de DUW en gedemobiliseerde mil itairen-bou wvakar- beiders, die als gevolg van de tijd, door gebracht in militaire dienst, niet in net bezit zijn van voldoende vacantiebonnen Z. K. H. Prins Bernliard reikt in de Burgerzaal van het KonPaleis te Amsterdam namens H. M. de Koningin onderscheidingen uit aan leden van marine, landmacht en K, N. I. L. Links staan de gedecoreerden, rechts de genodigden. De communistische agitatie in Italië bevonden, werden als gijzelaars vastge- kwam gisteren opnieuw sterk tot uiting toen een menigte van ongeveer 20.000 personen op «le Piazza Esedra te Rome door gejuich haar goed keuring gaf aan een voorstel tot benoeming van een commissie van 11 personen, welke er bij president Einaudi op aan zou moeten dringen, de regering te vragen af te treden. Na de bijeenkomst begaf de menigte zich naar het ziekenhuis, waar Togliatti verpleegd wordt. De voornaamste spre ker op de bijeenkomst was de vicc- secretaris van de communistische party, Lulci Eongo. De weg tussen Marghera en Venetië werd Donderdag door communisten ver sperd, Spoorwagons wtrden omvergewor pen en een generaal en een kolonel, die in een auto zich in die omgeving In de brochure „De toekomstige in dustrialisering van Limburg" wordt er "ver geklaagd, dat het de mensen, die een nieuwe onderneming willen begin nen, tegenwoordig zo vaak aan verbeel ding schort. De meesten betreden plat getrapte paden, sluiten zich bij bestaan de toestanden aan en zoeken geen nieu we wegen meer op. JEr komen ruim schoots aanvragen binnen voor vestiging van conserven-, meubel- en kousenfa- brieken, maar conserven-, meubel- en kousenfabrieken zijn er al zoveeli Weini gen komen op de gedachte artikelen te gaan vervaardigen, die in Nederland ner gens worden gemaakt en misschien zelfs voor het buitenland volkomen nieuw zijn Waar bestaat op het ogenblik het mees te behoefte aan? Aan nieuwe chemische artikelen, apparaten en machines of meer in concreto: aan plastics, matrijzen, smeedwerk, combines, cellulose, hete- luchtmotoren, lenzen en schrijfmachines. Vermoedelijk zal er binnenkort op de arbeidsmarkt een overvloedig aanbod van werkkrachten ontstaan, maar er zullen Dê meest gedecoreerde Lloydkapitein J. C. van der Tol, diethuis varend met de „Sibajak", gisteren de dienst met pensioen heeft verlaten. onder deze lieden weinig vakbekwame hoofd- en handarbeiders worden aange troffen. Het Nederlandse volk. dat over het algemeen veel te weinig waardering voor goede ambachtslieden heeft, is daar zelf grotendeels de schuld van. want de meeste ouders laten hu ren een middelbare of kantoorop - g volgen, maar vinden de ambachtsschool beneden hun stand. Het schijnt nog me tot hen doorgedrongen te zijn. dat een goed vakman in een overall gewoonlijk een betere boterham verdient dan me nig kantoorbediende met een gesteven en gestreken boordje om. Er worden in teressante cijfers opgesomd, die aanto nen hoe ver we bij andere landen in dit opzicht achterstaan, vooral bij Zwit serland, waar 50 pet. van de jongens van 1519 jaar in opleiding is voor de nij verheid, terwijl we in ons tand slechts 22 pet. halen. Er moeten meer ambachts- en middelbaar technische scholen ko men en de stichting van een tweede Technische Hogeschool is voor het zich industrialiserend Zuid-Nederland drin gend gewenst. Sterk springt ons gebrek aan inge nieurs in het oog. Over het algemeen treft men in de Nederlandse mdustr e op 450—500 man personeel slech.s -en ingenieur aan. Bij Philips is deze ver houding van 1 op 45 man heel wat be ter, maar zij haalt nog niet bij sommi ge moderne industrieën in Amerika en Zwitserland, waar men zelfs 1 ingenieur op 10 man personeel aantreft! Neemt men als minimum aan, dat er op iedere hon derd man personeel één ingenieur moet zijn, dan hebben we er In ons land 10 a 15.000 te kort. Sedert geruime tijd gaat men in het buitenland van de gedachte, uit. dat tech nische verbeteringen in z.g. research-la- boratoria sneller en doeltreffender wor den ontdekt dan in de practiik. waarin de ontwikkeling zich gewoonlijk slechts langzaam en stap voor stap voltrekt Er worden daar kapitalen aan dit doel oe- steed. In Engeland gaf het Department of Scientific and Industrial Research er in 1946-'47 2.700.000 voor uit en voor dit jaar worden deze bedragen reeds op 15.000.000 geraamd De industrie geeft er zelf -20.000.000 aan uit en er-wer ken 9000 academisch gevormde krachten in. Hadden de Verenigde Staten er tn 1920 2.900.000 dollar voor over. in 1940 was dit bedrag gestegen tot 23.400.000 dollar! Ook in Nederland hebben verschillende grootbedrijven zoals de Staatsmijnen. Philips, B P, M., Organon e a eigen research-afdelingen opgericht Er zijn daar opvallend goede resultaten verkre gen. Bij Philips werd een hete-lucht- motor geconstrueerd, ingenieurs van Or ganon ontdekten de bereiding van sommi ge synthetische vitaminen en op de la boratoria van de Staatsmijnen werd eer nieuwe manier voor sodabereiding ge vonden. De Regering dient dit research- werk met subsidies te steunen. Voor de vestiging van nieuwe bedrij ven moeten geschikte industrieterreinen in gereedheid worden gebracht. Sommige fabriek» hebben aan een stuk grond langs eën verharde weg voldoende, doch andere hebben terreinen aan vaarwater en-of spoorwegen nodig De aankoop van dergelijke terreinen brengt vaak onge wenste verwikkelingen met zich, doordat ze niet van één instantie ver kregen kunnen worden Er valt op dit gebied nog heel wat te verb.eteren. De beste oplossing zou zijn, dat de gemeen ten deze gronden onteigenen, bouwrijp maken en reserveren voor de industrie. Ook zou het aanbeveling verdienen, dat de Overheid op deze industrieterreinen, in navolging van het door Engeland ge geven voorbeeld, fabrieken in voorraad ging bouwen, die ze dan aan onderne mers verkopen of verhuren kan. Begin nende bedrijven zouden in een afgescho ten gedeelte van een dergelijk pand kun nen worden ondergebracht, waar ze een tijd lang zonder grote risico's te lopen beproeven kunnen of ze voldoende ren dabei zijn. Blijken ze een gezonde le vensvatbaarheid te bezitten, dan kunnen ze later hun productie op grotere schaal elders voortzetten. In de brochure wordt de vraag ge steld of onze Regering wel een vast om lijnd industrialiseringsplan heeft. In ieder geval moet zij de industriële ontwikke ling stimuleren en niet remmen, zoals zij meermalen doet. Zoals algemeen be kend is, zijn de klachten, die hierom trent van de zijde van het bedrijfsleven worden geuit, legio. Op een tweetal fou ten, die door de Overheid worden be gaan, wordt ernstige critiek geleverd Vooreerst wordt haai verweten, dat zij aan jonge ondernemingen veel te grote administratieve moeilijkheden in de weg legt. Hoeveel moeite kost het beginnende fabrikanten om aan een bedrijfsvergun- ning. toewijzingen van grondstoffen, tn voervergunningen en deviezen te komen! Een tweede klacht geldt de zware druk waarmee nieuwe industrieën worden be last. Over het algemeen wordt er in ons land nog te veel commercieel en te wei nig industrieel gedacht. houden. Verder werden enkele fabrieken door communisten bezet. In Bari werd bij het opruimen van een barricade een politieman aangescho ten. In Napels werd gestaakt. Duizenden communisten hielden er op ordelijke wijze een massa-demonstratie. Voor de provincie Genua is de staat van beleg afgekondigd, tegelijk met een verbod van samenscholing. Er zijn bewegingen van gemotoriseerde troepen in verscheidene streken der pro vincie en te Genua zelf zijn politieposten opgesteld in de voornaamste straten en op de kruispunten van het centrum der stad. Elf politiemannen werden gewond bij een gevecht, dat uitbrak, toen arbeiders trachtten de Motta-suikerwerkfabriek te Milaan te bezetten. De arbeiders namen sommige agenten de wapens af, doch politievel sterkingen, die met traangas „gewapend" waren, veegden de straten schoon. Een der directeuren van de firma de voormalige generaal Bendini, werd eveneens gewond. Dè arbeiders kregen tenslotte toestemming -le fabriek te be zetten ,op voorwaarde, dat geen schade toegebracht zou worden aan de inventaris. Te Piombino is het bureau van de christelijk-democratische partij in brand gestoken. De minister van binnenlandse zaken heeft In de kamer van afgevaardigden meegedeeld, dat de spoorlijn tussen Rome en CivitaVecchia op twee plaat sen is opgeblazen. De electrische krarht- stations aan deze lijn zijn door opstan- digen bezet. Minister Seeiba verklaarde verder, dat soldaten naar Genua zijn gezonden, waar een volksmenigte vijl gevechtswagens op de politie buit maak te. In Turijn hebben arbeiders 30 vooraan staande industriëlen gevangen gezet, on der wie de directeur van de Fiat-fabrie ken, zo ging Scelba voort. Dit ge schiedde onmiddellijk, nadat het nieuws van de aanslag op Togliatti bekend werd. D» gevangenen zijn intussen weer vrij gelaten. Einde der algemene staking Ue algemene staking is geen succes geworden. Wel lagen inderdaad tijdelijk alle verkeer en alle handel stil, maar intussen trof de regering aiom maatrege len, om aan de linkse dreiging het hoofd te bieden. „Indien het vakverbond tegen de regering is, zal de regering tegen het vakverbond zijn", aldus zon de premier verklaard hebben. Ook de christelijk-democratische leden van het hoofdbestnur van het vakver bond hebben klare taal gesproken: „In* dien aan de beroering geen einde wordt gemaakt, zullen wij de vakbondseenheid eenvoudig verbreken", verklaarden zij, „wfl eisen het onmiddellijke einde van de staking". Voor deze ferme houding zijn de krem- linisten blijkbaar gezwicht. Het Italiaans vakverbond heeft bevel gegeven de alge mene staking heden te beëindigen, meldt het Franse persbureau A.F.P. Voor hun nederlaag apert werd, heb ben dus de revolutionnairen gecapitu leerd. De toestand van Togliatti Volgens het laatste communiqué der geneesheren is in de algemene toestand van Togliatti geen verandering gekomen. De patiënt heeft echter voor het eerst weer enig voedsel genomen. Het arrondissement Breda is te velde getrokken tegen het z.g. krooistelsel bij de seizoenarbeid in de landbouw Don derdag hadden zich enige krooibazen voor het Kantongerecht te Bergen op Zoom te verantwoorden. De ambtenaar van het O.M. noemde dit'stelsel een sociaal kwaad, hetwelk met wortel en tak moet worden uitgeroeid. De sociale, zowel als de lichamelijke en geestelijke gevaren voor de arbeider zijn niet te overzien Tegen de krooibaas W. v O. uit Steen bergen werd een boete van 500 geëist en een maand voorwaardelijke gevange nisstraf. De uitspraak was 250 boete en een rifaand voorwaardelijk. Des namiddags stond een twintigtal boeren uit West-Brabant voor de bijzon dere politierechter te Breda, wegens het in dienst hebben van krooibazen. Volgens de officier van Justitie wordt hier af breuk gedaan aan de binding tussen werkgever en werknemer. De hoogste eis was 300 boete en een maand voor waardelijk. De uitspraak reduceerde de boeten belangrijk, doch de voorwaarde lijke gevangenisstraffen bleven gehand haafd "or» een stok achter de deur te hebben. In. de nabijheid van Salina (Kansas, V.S.) is gisteren een Amerikaans super fort brandend neergestort. Van de der tien inzittenden zijn er negen om het leven gekomen. waarop elke regering moet voortbouwen. Wel zou bundeling van krachten met behoud van ieders vrijheid mogelijk zijn. Daarna hield minister Verbist een rede, die herhaaldelijk door toejuichingen on derbroken en door vele andere toespra ken werd gevolgd. De heer Ign. Nieuwenhuis uit Olden- zaal bood namens alle plaatselijke afde lingen van het Wie-Gele Kruis en het Limburgse Groene Kruis een enveloppe met inhoud aan, bestemd voor de bekos tiging van de inrichting der vergader zaal in het kantoorgebouw aan de Voor straat te Utrecht. Mej. mr. Tjeenk Wil link bood namens de inmiddels opgeheven raad van Volksherstel een" bedrag van 50.000 aan en verder waren er nog veel meer geschenken. In de namiddagvergadering sprak dr. R. de Guchteneere, voorzitter van het Verbond van medio-sociale werken van „Caritas" te Brussel, over de grondsla gen van de gezondheidszorg. De grondslagen tan de gezondheidszorg Het Wit-Gele Kruis, aldus spr. wijst de weg, hoe de medisch-sociale vraag stukken van de tegenwoordige tijd moe ten worden opgelost. De socialisering en nationalisering op economisch gebied wekt reacties, maar veel gevaarlijker zijn dergelijke verschijnselen op het gebied van de opvoeding en de gezondheid. Hier staat de hele mens op het spel. Dat de staat verantwoordelijk is voor het tijde lijk welzijn, dus ook voor de gezondheid, betekent niet, dat hij nu ieder welvarend gaat maken, want dat hangt af van per soonlijke vrijheden. Wanneer de Staat ieder de kans geeft, zijn tijdelijk welzijn te bereiken, heeft hij zijn taak vervuld. De persoonlijke vrijheid tegen staatsin menging kan men slechts verdedigen door natuurlijke gemeenschappen en familiaal en sociaal verband. De aangekondigde rede van het Tweede Gisteren werd het zilveren jubileum van de Nationale federatie het Wit-Gele Kruis te Utrecht op feestelijke wijze ge vierd in tegenwoordigheid van vele gees telijke en wereldlijke autoriteiten. Voor al de aanwezigheid van Z. Era. Joh. Kardinaal de Jong, minister W. Drees en de Belgische minister van volksgezond heid en het gezin, Z. Exc. A. Verbis#., in de ochtendvergadering in Tivoli gaf aan deze herdenking een bijzonder cachet. Z.K.H. Prins Bernhard gaf blijk van zijn belangstelling door deelneming aan de lunch. De dag begon met een pontificale H Mis in de kathedrale kerk, welke werd opgedragen door mgr. D. Huurdeman. Om 11 uur begon de herdenkingszit ting onder leiding van de vice-voorzitter dr. L. v. d. Meerendonk, daar de voor zitter, dr. 'L. Veeger wegens gezond heidsredenen afwezig was. In het kort de geschiedenis van de federatie releverend, noemde de voorzit ter met ere dr. P. v. d. Heyden, die ook tot de aanwezigen behoorde en de minis ters wijlen jhr. mr. Ch Ruijs de Beeren- brouck en mr.T. Verschuur, wiens echt genote de vergadering bijwoonde. De federatie telt thans 106 afdelingen, waar bij 500.000 gezinnen als leden zijn aan gesloten. Na deze openingsrede hield Z. Em. Kardinaal de Jong een toespraak, waarin hij zijn grote waardering uitte voor het werk van het Wit-Gele Kruis. „Wij beschouwen, aldus de Kardinaal, het Wit-Gele Kruis ais een belangrijk hulpmiddel in het apostolaat van de ka tholieke zielzorg". Tenslotte deed Z. Em. onder luid applaus mededeling van enige pauselijke onderscheidingen, met name het verlenen van hst erekruis Pro Eccle-« ^Camerlid, dr. Chr. Mol uit Etten, moest sia et Pontifice aan zuster A. M. Seemann te Hengelo, zuster M. A. Roelvink te Breda, zuster B. F. Thijs te Heerlen, zuster T. J. Schutte te Nijmegen, de Eerw. zuster Prudentia te Eemnes en zuster H. Th. Persoons te Lieshout. Waardering van de regering Z.Exc. minister Drees sprak woorden van waardering voor het werk van het Wit-Gele Kruis namens de regering. Daadwerkelijk bewees de regering dat, door H.K.H. de Prinses-Regentes te ver zoeken de heer H. P. Matthee, secretaris van het Noord-Brabantse Wit-Gele Kruis te Moerdijk, te benoemen tot officier in de Orde van Oranje Nas^u, terwijl aan zuster A. v. d. Meyden, districts huisbe zoekster te Boxtel de gouden ere medaille van die Orde is toegekend. Be langrijk was hetgeen Z.Exc. opmerkte bij een toespeling omtrent hetgeen op het gebied van de volksgezondheid wettelijk in voorbereiding is. De minister kon zich voorstellen, dat in de vrije organisaties wel eens ongerustheid bestaat, doch spreker achtte het niet denkbaar, dat men voorbij zou zien, wat door verschillende geestesrichtingen is tot stand gebracht en wegens tijdsgebrek vervallen. De laatste redenaar was mgr. F. Feron. vicaris-generaal van het bisdom Roer mond, die het had over de geqst, die het werk van de katholieke kruisvereenigin- gen moet bezielen. Mgr. richtte zich daar bij in het bijzonder tot het verplegend personeel. Wij kunnen, zo zei hij ongeveer, de zieke mens alleen zien door het licht van ons H. Geloof. De moderne mens kent de eenvoudige natuurlijke waarhe den niet meer en offerAie wil op aan een dictator. Het geloof zegt ons het no dige over de verhoudingen tot onze mede mensen en de verhoudingen tot God. In de Wit-Gele Kruis-sfeer zien wij ziekte en lijden anders dan onze medeburgers. Voor ons is nog het lijden een teken van liefde van God, een redding uit de erf zonde en uit onze eigen zonde. Soms heeft de parochie meer te danken aan de dok ter of aan de wijkverpleegster dan aan de pastoor, want de wijkverpleegster, al heeft zij zelf geen kinderen, is een wer kelijke moeder \joor wie aan haar zijn toevertrouwd. Aan Z. H. de Paus, H. M. de Koningin en H. K. H. de Prinses-Regentes zijn te legrammen verzonden. Het Wit-Gele Kruis jubileerde in Utrecht. Aan de bestuurstafel tijdens de rede van dr. Van den Meerendonk, van links naar rechts: minister Drees Kardinaal De 'Jong, de Belgische minister Verbist, rector Venings, dr. Gerris en dr. Mol. éiAI V I rLTrnNTTF RT MTT T 250 millioen in goud beschikbaar te stel OM VIJr nUiTlAlVIVU mil.U )en W3artegen»ver de regeringen der Naar aanleiding van bet communiqué van de Zwitserse regering izake haar weigering tot het voeren van besprekin gen met de Ned. regering over naar Zwitserland vervoerd Nederlands goud. deelt men ons van regeringszijde het volgende mede: Op 25 Mei 1946 werd te Washington een overeenkomst gesloten tussen de Amerikaanse. Britse en Franse regerin gen enerzijds en de Zwitserse regering anderzijds. Deze overeenkomst bevat een bepaling, waarbij de Zwitserse regering zich verbindt een bedrag van Zw. frs. drie grote mogendheden, die zich in deze bevoegd achtten, afstand doen van alle geallieerde aanspraken op de Zwitserse regering of de Zwitserse Nationale Bank met betrekking tot door Zwitserland ge durende de oorlog van Duitsland ver kregen goud. Aangezien de Nederlandse regering over aanwijzingen beschikt, dat alleen reeds voor een waarde van meer dan Zw frs 500 millioen aan uit Nederland afkomstig goud door de Duitse Rijksbank naar Zwitserland werd vervoerd, héett zij zich tot de. regeringen van Frankrijk Groot-Brittannië en de Ver. Staten ge wend en hen op deze omstandigheid gewezen. (Van or.ze Amsterdamse verslaggever). Een 63-jarige Amsterdamse kraandrij ver, wonend op. de Wittenkade 16 drie hoog, vertelde hij aan ieder, die het horen wilde, een schoon verhaal. In de oorlog had hij als lijnwerker aan een spoorlijn bij Hagen in Duitsland gewerkt. Op zeke re dag zag hij een luxe auto de spoorweg overgang passeren, toen plotseling van beide kanten een trein aan kwam snellen. De spoorwegbomen werden gesloten en de auto zat er tussen gevangen. Met grote tegenwoordigheid van geest was hij m een seinpaal geklommen en had een der draden doorgeknipt, waardoor de treinen het signaal „veilig" niet te zien kregen en vlak voor de auto stopten, die al een zekere ondergang tegemoet ging.Een dame met enige kinderen was uit de wagen ge stapt en had haar redder omhelsd. Zij stelde zich voor als gravin die en die en maakte hem erfgenaam van een millioe- nen-vermogen Enige tijd na de capitula tie de man was a) tang terug in Ne derland kwamen twee heren uit Duits- 'and bij hem op bezoek om de nalaten schap "te regelen Tijdens zijn leven zou de „nobele redder" al revenuen van deze onverwachte erfenis krijgen. En nu kwam zijn philanthropische aard boven. Hij bezat kind noch kraai, had altijd in armoede moeten leven en zag nu een kans schoon om zijn lotgenoten, arme sloebers, die even eens een karig bestaan leidden, te helpen. Zij zouden zijn mede-erfgenamen worden. Hij richtte daartoe een stichting op, waar ieder, die kon bewijzen, dat hij moest tobben om rond te komen, lid van kon worden, tegen betaling van een rijksdaal der, waarvoor hem een acte ter hand werd gesteld. De kraandrijver, een man met een grote overredingskracht en een imponerend uiterlijk, bracht eerst zijn buurvrouw op de hoogte Deze, die het verhaal dadelijk grif geloofde, bracht het verder en het duurde niet lang of Laurens Vermij, de fantast, kon overgaan tot de oprichting van de Vereniging Z.N.L.F. Wedererf- en Woningbouwstichting „Van Geslacht op Geslacht" Ruim 1400 goedgelovigen wer den lid. zij betaalden hun rijksdaalder en kregen een soort lidmaatschapskaart en een akte Drie jaar lang heeft Vermij zijn „melkkoetjes" uitgebeend. Hij liet hen uit hun eigen midden een bestuur kiezen, dat regelmatig met hem onderhandelde over de manier waarop de vele millioenen on der de leden verdeeld zouden worden. Eindelijk begon men te wantrouwen en toen bij officiële instanties in Amsterdam informaties werden ingewonnen, kwam de aap,uit de mouw. Voor de politie is het een moeilijke zaak V. in de kraag te grijpen, want er is hem heel weinig ten laste te leggen. De opgerichte vereniging stond op deugdelijke grondslag en ook de actes bleken alle in orde te zijn. De man heeft zich aan alle kanten gedekt en hy is zo glad als een aal. Gebleken is dat hu ook voor' de oorlog al dergelijke moeilijk door het gerecht te veroordelen praktij ken verricht heeft. Uit de statistiek van de Belgische Werkloosheidsverzekering blijkt, dat in de week van 4 tot 10 Juli l948 gemiddeld 68.658 volledig werklozen per dag wer den gecontroleerd alsmede 52080 gedeel telijk of toevallig werklozen. Vergeleken met de vorige week stelde men een verhoging van 4.352 volledig en 6.347 gedeeltelijk of toevallig werklozen VSDe verhoging van de volledige Werk loosheid vindt men vooral in de groe pen textiel, bouwbedrijf en landbouw en ls gedeeltelijk te wijten aan de terugkeer der seizoenarbeiders uit Frankrijk. De toeneming van het aantal gedeelte lijk werklozen is insgelijks te wijten aan de moeilijke toestand in de textielindus trie alsmede aan een vermindering van arbeidskrachten aan de haven te Am- werpen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1