TOEWIJZINGEN VOOR HET| DERDE KWARTAAL BARTALI: bergenkeizer tot en met de laatste Col 11} R Storm woedde op de Kaag W eerberichtj He dagtaak Het Wetsontwerp Bedrijfsorganisatie DEZE WEEK ANTWOORD OP RUSSISCHE BLOKKADE? fLgen' ADIO X75S: Het plan-Marshall op de De Italiaanse ctfgod hield zijn brutale belofte op onnavolgbare wijze Gino's half-uur-vóór Militair en diplomatiek overleg te Washington GLIM SCHOENCREAM Bartali winnaar va n de bergprijs DINSDAG 20 JULI 1948 PAGINA 2 YOOR 1.118.800,000 BESCHIKBAAR GESTELD ALBATROS SUPERFOSFAAT- FABRIEKEN „SCHENKflVGEN" IN HET KADER DER E.C.A. GEHEIME ZENDER OPGESPOORD Ni eis dan LOF voor ROE 10 FF BOMAANSLAG IN JAPAN Op fcen communistenleider handhaafde zich in de wilde vlakke-weg-rush der Belgen Gino Bartali heeft woord gehouden! „In de Alpen ga ik de gele trui veroveren'', had hij pal na de Pyreneeën zeer zelfver zekerd gezegd. En nu zijn de Alpen achter de rug, en Bartali heeft de gele trui, en hoe! Zijn voorsprong is groter dan de vorige ereshirtdragers in deze Tour ooit hebben gehad. Van de vier jongste etappen heeft hij er drie in on genaakbare stijl gewonnen. Bergtop i bergtop bereikte hij als eerste; geen die zó klom. En iri de afdaling bleek hij ën de snelste en de moedigste èn de rijvaar- digste. Driemaal in successie, in de 13e, 14e en 15e etappe, reed hij alle anderen vele minuten los. Met een drievoudige eerste plaats schoof hij zich liefst drie kwartier vooruit. Gisteren draaide de laatste acte. Al was deze vierde Alpen étappe van Lausanne naar Mulhouse geen bergrit zoals de voorgaande drie, er kwam slechts één bergtop geldig voor het berg- klassement in voor, deze 16e étappe door ZZwitserse en Franse Alpen gold toch ffcteA k)"c müet programma GAAT SOVJET-UNIE BERLIJN VOEDEN? CHINA'S „RIJSTSCHUUR" MET VERWOESTING .BEDREIGD Overstroming teistert Jangtse- gebied BRUENING OP WEG NAAR DUITSLAND BELGEN IN HE AANVAL Zuidelijke wind Na een ochtend van mist en een regenbuitje, kwam de wind los... GRADVS MELDT: PISA'S TOREN KAN NOG 1000 JAAR MEE. DE NEDERLANDERS is niemand te zwaar met Mijnhardtjes. Zij^ieme^^oehei^e^loo^llSiiïSL De leider van de E. C. A. Hoffman heeft bekend gemaakt, dat voor de hulpverle ning aan Europa in het kader van het plan-Marshall in het derde kwartaal van dit jaar voorlopig een bedrag van $1.118.800.000 is beschikbaar gesteld. Dit bedrag is ongeveer $500 millioen lager dan oorspronkelijk door de deel nemende landen voor deze periode was aangevraagd. Naar Hoffman tegenover de pers verklaarde, houdt deze verlaging niet in, dat de deelnemende landen voor 500 millioen dollar minder aan goederen zullen ontvangen. Genoemde landen had den ramingen ingediend v6n de vermoe delijke positie hunner betalingsbalansen aan het einde der periode. Volgens deze ramingen zouden de deelnemende landen in totaal ongeveer 1.700 millioen dollar nodig hebben. De E. C. A. heeft echter na bestudering van de rapporten der Europese landen geconstateerd, dat door verlaging van de ramingen met betrekking tot de invoer- behoeften der afzonderlijke landen en door verhoging van de ramingen betref fende de dollarinkomsten uit hoofde van de uitvoer dezer landen Het totale beno digde bedrag met ongeveer 500 millioen kan worden verminderd. Bevordering Europese handel Het voor de maanden Juli, Augustus en September van dit jaar beschikbaar ge stelde bedrag ad 1.118.800.000 is verdeeld in de gewone basis-toewijzingen en een aantal aanvullende toewijzingen. Deze aanvullende toewijzingen, die in totaal 101 millioen belopen, worden verstrekt Omwisseling van cum. preferente in gewone aandelen De Albatros Superfosfaatfabrieken N.V. (v.h. N.V. Ver. Chemische Fabrieken) biedt aan houders van cumulatief pref. aandelen der N.V. Ver. Chem. Fabrieken (na de jongste statutenwijziging geraamd 4.8 pet. cum. pref, beperkt winstdelenae aandelen Albatros Superfosfaatfabrieken) De toewijzingen voor de verschillende aan over te gaan tot omwisseling hunner stukken in een gelijk nominaal bedrag ge wone aandelen, in dier voege dat tegen een cum. pref. aandeel a 500 zullen wor- len uitgereikt twee gewone aandelen A 250, ten volle delendp in de resultaten van het boekjaar 1 Mei 194730 April 1948 e.v. Deze aanbieding is geldig t.m. Donderdag 30 September a.s. In de toelichting op de aanbieding wordt nog vermeld, dat het aanvankelijk in het voornemen lag tot uitbreiding van het ki- pitaal over te gaan, teneinde te voorzien in de grotere behoefte aan bedrijfsmidde len, veroorzaakt door uitbreidingen en prijsstijgingen. Inmiddels is men echter tot de overtuiging gekomen, dat het mo gelijk zal zijn de voor de naaste toekomst benodigde middelen uit de bedrijfsresul taten te financieren, zodat voorshands geen beroep op de kapitaalmarkt behoeft te worden gedaan. De fabrieken hebben het vooroorlogse met het doel de Europese handel, die thans door betalingsmoeilijkheden wordt belemmerd, te bevorderen. De landen, die voor hun economisch herstel materialen moeten invoeren, zullen hun aanvullende toewijzingen besteden voor het aankopen van deze materialen in andere aan het plan-Marshall deelnemende landen, die hieraan overschotten hebben. landen luiden als volgt: Basis- Aanvullende toewijzing toewijzing Oostenrijk 59 mill. 10 mill Denemarken 29 - 3 Frankrijk n 221 „30 Griekenland '45 7 IJsland 0.8 nihil Gr. Britannië 320 15 Italië *t 144 4 Nederland 105 23 Noorwegen 18 2 Brits Am. zone 42 i, 6 Franse zone 14 nihil Gisteren zijn gepubliceerd de nieuwe lc,v, toewijzingen in het kader van het E.R.P.,1 pructTepu"'wèer bereikt. Dé export, die de administrator van de E C.A., Paul hoewel in 1946/47 nog geringer dan voor Hofmann Zondag heeft bekend gemaakt. oorlog, neemt toe. De resultaten over Hiermee komt het totaal van de tot dus- boeyaar 1947/48 dat inmiddels ver- verre verleende aankoopmachtigingen streken ;s iaten zich nog gunstiger aan 01^ nsillinoM D(17P I Jn4 nrn op een bedrag van 815 millioen. Deze zien daQ *die van het vorigei toewijzingen vonden alle plaats in de vast3taat, dat wederom de zodat wel met het oog vorm van schenkingen, terwijl slechts één Qp dfi clividendbeperking maximale al iening werd verstrekt. videnden van 9 pet. op de gewone en 6 Het totaalbedrag van de aankocpmach- de preferente aandelen zullen kun- tigingen voor Nederland bedraafgt thans nen worden uitgekeerd. De productie van $48.877.564, 4948/49 is bijna geheel verkocht. IV (Slot). In het voorontwerp van minister Vos kwam de veel besproken „commissaris" voor. Deze figuur is vrij*dtel algemeen afgewezen als zijnde niet in overeenstem ming met het juiste karakter der bedrijfs organisatie. Dat hij dan ook in het thans voorliggende ontwerp niet voorkomt, kan geen verwondering wekken. Thans wordt voorgesteld, dat de voor zitter van de Sociaal-Economische Raad door de Kroon wordt benoemd, terwijl artikel 13 bepaalt, dat de voorzitter van de algemene bedrijfsorganisatie tevens voorzitter van genoemde Raad is. Ook de benoeming van de voorzitter van een productschap is bij de Kroon gelegd, ter wijl de voorzitters der bedrijfschappen door de besturen van deze lichamen wor den benoemd. Ter motivering van de voorzittersbenoeming door de Kroon wordt in de M. v. T. gezegd, dat waar borgen dienen te worden geschapen om de bepalingen van art. 2 en art. 71 (waar in de taakomschrijving is vervat) niet tot een zinledige frase te maken. Deze waar borgen zullen sterker moeten zijn naar mate het gebied, door een publiek- rechtelijke bedrijfsorganisatie omvat, met zekeringswezen en op sommige ter rei- betrekking tot het algemeen belang van I nen van het ambacht. De instellmgswe „roter eewicht is. zal hler z0 nodlg van de Parltelt kunnen De in het ontwerp gekozen figuur ter- at wij ken. Wel brengt de medeverant- zake van de benoeming van voorzitters schijnt vooralsnog aannemelijk, hoewel wij niet bereid zijn te onderschrijven,/dat bij een benoeming op een wijze waarop aan de daarvoor in aanmerking komende lichamen nog wat meer invloed was toe gekend, da waarborgen hadden ontbrri- ken om de artikelen 2 en 71 niet tot een zinledige frase te maken. Wordt door de gegeven motivering wij geven gaarna toe onbedoeld het verantwoordelijk heidsgevoel van de leden der hier bedoel de organen niet min of meer geweld aangedaan? Wij vermeldden hierboven, dat de voor zitters der bedrijfschappen door de be- In samenwerking met de politie is de I P.T.T. er Zondagmorgen in geslaagd de sturen van deze lichamen zullen worden benoemd. Artikel 78 houdt echter eep beperking in. Daarin is immers bepaald: „De voorzitter van een hoofdbedrijf- of een bedrijfschap wordt, voor zover bij de wet tot instelling van het betrokken 1 zender "Twente", die sedert ge- lichaam niet anders is bepaald, door het ime tyd clandestien van d 280 m golf bestuur, al dan niet uit zijn midden, benoemd. De benoeming behoeft de goed keuring van de betrokken ministers Hier kan dus bij de wet van deze bevoegdheid worden afgeweken. In de Mem. van Toelichting wordt deze beperking verdedigd door er op te wij zen, dat in het bijzonder de bedrijf schappen en hoofdbedrijfschappen op ge bieden, waar geen productschap kan wor den ingesteld, afwijking wenselijk kan zijn, waarbij aan de voorzitter, wanneer de omstandigheden dit zouden vereisen, een suspensief vetorecht kan worden verleend. Aanvankelijk lijkt ons deze motivering niet zo sterk, dat zij bedoel de beperking rechtvaardigt. Intussen kan hier een nadere uiteenzetting worden af gewacht. Het ontwerp gaat uit van een pari taire vertegenwoordiging van onderne mers en arbeiders en de besturen van de bedrijfschappen en de hoofdbedrijf schappen. De mogelijkheid wordt echte* opengelaten, dat voor bedrijfschappen met een in hoofdzaak economische taak op grond van de in de bedrijfstak be staande venhoudingen en omstandigheden aan een andere samenstelling de voor keur wordt gegeven. De regering denkt hier aan bedrijfschappen op het gebied van de handel, het bankwezen, het ver en ruime tijd gebruik maakte, op te sporen. De speur tocht, die in de stromende regen werd gehouden, leidde al spoedig tot het re sultaat, dat in de buurtschap Eisen bij Markelo de zendplaats (de kelder van een boerderij) werd ontdekt. Bij de inval in het huis zaten de schul digen, alsof 'er niets aan de hand was, naar 'de Hilversumse. zender te luisteren, maar in de kelder werd de zendinstal- latie, die nog even te voren gebruikt was ontdekt. Een van de eerste estafettelopers met da Olympische fakkel, die naar het 2000 mijlen verre Wembley-stadion moet worden gedragen, op weg naar de Griekse haveTi Katakolon. HET OLYMPISCH VUUR SNELT DOOR ITALIË Bij aankomst te Bari, waar het Olym pisch vuur door een Brits zeecadet van de„Whitesandbay" aan wal werd ge bracht, had zich een enorme menigte ver zameld. De fakkel werd overgenomen door een Italiaanse infanterie-patrouille. Een officier bracht hier een groet aan alle athleten ter wereld. Hij zei: „Mag de Olympische fakkel de brenger zijn van de overwinning van liefde over haat, van vrede over oorlog. Laat dit vuur zijn een vuur van liefde en vertrouwen". Daarna begon de estafette door Italië op weg naar de Zwitserse grens. De secretar-is-generaal der Japanse com munistische partij, Tokoeda, is gewond tengevolge van een tegen hem gerichte bomaanslag. Tokoeda. die lid is van de landdag, voerde juist het woord in het stadhuis van Saga, op het eiland Kioesjioe, toen van een tribune een bom naar hem ge worpen werd. Ze kwam bij zijn voeten terecht. Tokoeda wankelde even, doch slaagde erin nog 30 minuten te blijven staan, om zijn toespraak af te maken. De artsen verklaren, dat hij op 30 plaatsen gekwetst is, doch dat zijn toe stand niet ernstig is. Verwacht wordt, dat hij binnen een week het ziekenhuis zal kunnen verlaten. De aanvaller,' een 28-jarige mijnwerker, heeft zich vrijwillig aan agenten van de Amerikaanse contra-spionnage overgege ven. Operatie vliegende kolenman" N.Vi GtlMFABRIEK ÖVERSCHIE WOENSDAG 21 JULI. HILVERSUM I (301 M.). NCRV. 7.00 Nieuws, gram.; 12.00 Orgel; 12.33 Me- tropole-ork.; 13.00 Nieuws; 13.15 Kerk- conc.; 14.00 Gram.; 14.30 Ens. Bagatelle; 15.00 Kwartet; 15.30 Solistenparade; 16.00 Voor de jeugd; 17.35 Vijf Zapakara's; 18.00 Delfzijl's Havenkapel 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Nieuws, gram., repor tage; 20.15 Oratorium „Daniël"; (21.40 Lezing); 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Ens. „Euphonia": 11.45 Gram. HILVERSUM II (415 M.). VARA. 7.09 Nieuws, gram.; 12.00 Schrammelork.; 12.38 Orgel; 13.00 Nieuws; 13.20 Ork. Frans Wouters; 14.00 Voordracht; 14.15 Kamerork.; 15.00 Voor de zieken; 15.35 Hoorspel; 16.00 Koor; 16.15 Voor de jeugd; 17.15 Gram.; 17.45 Lezing; 18.0C Nieuws; 18.20 Weens progr.; 19.00 Le zing: 1915 RVD; 20.00 Nieuws; 20.20 ReSidentieork.; 21.00 Hoorspel: 21.50 Koor; 22.10 Malando; 22.40 Orgel;, 23.00 Nieuws, gram. RADIODISTRIBUTIE III; 7.00 VI. B. nws 7 30 kron. 7.40 gym. 7.50 gram. 8.00 nws! 8.15 gram. 9.00 nws. 9.05 gram. 10.00 Eng. H.Si London Czech Trio. 10,30 „Music while you work". 11.00 VI. B.: beiaardconc. 11.30 Marsmuz. en koren. 12.00 Vera Lynn en Hawaiians. 12.30 weer 12 32 om.ork. 13.00 nws. en report, 13.15 gram. 13.30 v. d. sold. 14,00 zangpl. 15.00 Eng. L.P.-ork. Byfield. 15.15 Schip v. d, week. 15-30 Arbeidersork, 16.00 voordr. 16.15 Macpherson. 16.45 Fr, Brussel: report. 17.00 Kootwijk; Batavia. 18.00 Fr. Brussel: gram. 18.30 Nelly Mount. 18.45 gram. 19-00 Eng. H.S.; „Sweet Music". 19 30 It's a great iife, 20.00 Lond. Kamer ork. en solisten. 21.15* VI.' Brussel omr.ork. 22.00 nws. 22,15 dansen. 23.00 nws. 23.05 gram. RADIODISTRIBUTIE IV; 7.00 Eng. H.S.: nws. 7 15 ork. Reynolds. 17.55 weer. 8.00 Fr Brussel: nws. 8.10 verz.progr. 9.00 10.00 v. d. sold. 10.15 parlem-. 10.30 Ty- pica ork. 1100 voordr. 11.15 ,)Going pla ces". 1L45 Quintet Phillips. 12.15 ork. Hardy. 13 00 Reginald Dixon. 13.30 strijk- sext. "Bright. 14.00 Eng. H.S.: ork. Gib bons. 14 40 „Private Bar". 15.00 ork. v. Bournemouth. 16.00 Fr. Brussel: omr.ork 16.30 gram. 16.45 Eng. L.P.: Schots ork. 17.45 Felix King. 18.15 Apachenband. 18.45 hoorsp. 19-00 Fr Brussel: gram. 19.30 Eng. L.P.: Borelli Striikens. 20.00 Ff Brussel; Symph. ork. o.l.v. Fr. André 21.15 Eng. L.P.: „Gert Daisy's Working Party" 22.00 nws. 22,15 „Private Bar" 22.35 Pieces of eight, 23.20 Dulcet Strings. 23.56 nws. woordelijkheid van de werknemers vöor de economische gang van zaken mede. aldus de M. v. T., dat zij, zij het niet noodzakelijkerwijze op paritaire basis, in de besturen zitting hebben. Waarbor gen dat in die besturen over sociale aan gelegenheden paritair wordt gestemd, be vatten de artikelen 73 en 87. Is hier geen inconsequentie te bespeu ren? Het zitting hebben van de werkne mers wordt immers verdedigd op grond van hun medeverantwoordelijkheid ook voor de economische gang van zaken. Waarom dan, op diezelfde grond, geen paritaire vertegenwoordiging? Dit is ons niet duidelijk geworden. Wanneer de M. v. T. deze medeverantwoordelijkheid zo nadrukkelijk stipuleert, dan rijst de vraag, of de werknemers die verantwoor delijkheid wel ten volle kunnen aan vaarden, wanneer principieel hun min dere invloed op de gang van zaken als juist wordt erkend. Wij vermoeden, dat ook dit punt bij de behandeling van de wet nog wel nader zal worden bespro ken. Hebben wij goed geluisterd, dan schijn President Truman heeft gisteren, na zijn wekelijkse bespreking over de bui tenlandse politiek met minister Marshall, zijn voornaamste militaire medewerkers voor een conferentie over de Russische blokkade van Berlijn naar het Witte Huis ontboden. Aanwezig waren de onderminister voor het leger, William Draper, die juist was teruggekeerd van een bezoek aan Europa; de minister voor het leger, Kenneth Royal en de onderminister voor buiten landse zaken, Robert Lovett. Na deze conferentie had Sir Oliver Franks, de Britse ambassadeur tc Was hington, een onderhoud van 41 minuten met Robert Lovett over de toestand te Berlijn. Hij weigerde zich over dit ge sprek uit te laten. Verwacht wordt, dat de Westelijke mogendheden deze week overeenstem ming zullen bereiken omtrent krachtige, over de gehele wereld te nemen maat regelen tegen de Russische blokkade van Berlijn. De eerste stap zal waarschijnlijk be staan uit het zenden van nieuwe nota's uit Washington, Londen en Parijs naar Moskou. Daarin zal het Kremlin recht streeks 'gewezen worden, op het buiten- Gistermiddag is de R A. F. begonnen, kolen van het vliegveld Fassberg naar het geblokkeerde Berlijn te brengen. Om de vijf minuten streek een Britse Dakota neer op het Berlijnse vliegveld Gatow met een lading van meer d^n 3 ton steenkolen uit het Roergebied, verpakt in plunjezakken. Dit kolentransport door de lucht, hetwelk genoemd wordt: „Operatie vliegende kolenman". zal nu zonder on derbreking voortduren. J O fc/S-A U CAI- OV'iJJJJit I O 1 er in sommige kringen nogal bezwaar te gewoon ernstig gevaar voor oorlog en zat bestaan tegen het niet dwingend voor- men trachten de Russische argumenten schrift, dat de Sociaal-Economische Raad betreffende de blokkade te wederleggen bij zijn werkzaamheden op sociaal gebied steeds de Stichting van de Arbeid moet inschakelen. Het wetsontwerp wil dit overlaten aan het oordeel van genoemde Raad. Wij geloven, dat dit standpunt aan vaardbaar is. Het overleg binnen de Sociaal-Economische Raad schijnt ons, gegeven ook zijn samenstelling met in achtneming van de mogelijkheid om de Stichting in te schakelen voldoende om een juiste gang van zaken te kunnen bewerkstelligen. Tot slot een opmerking naar aanleiding van de minderheidsnota van de heer A. Borst. Dit lid van de commissie-Van der Ven bepleit bedrijfsrechtspraak, terwijl het ontwerp overtredingen van de door de bedrijfsorganisaties vastgestelde ver ordeningen, voor zover deze een straf sanctie behoeven, wil doen berechten in gevolge de bij de Tweede Kamer inge diende wet op de Economische delicten. Voor zijn standpunt beroept de heer Borst zich op de bedrijfsrechtspraak, welke in verschillende bedrijfstakken reeds gedurende vele jaren in de vorm van een bindend advies bestaat. Hieraan kan nog worden toegevoegd, dat ook de arbitrale rechtspraak reeds een groot aantal jaren toepassing vindt. Maatregelen als het sluiten van het Panamakanaal en Suez-kanaal, het nemen van economische sancties en het zenden van een gewapend convooi van vrachtauto's naar Berlijn worden over wogen, maar zijn te beschouwen als een uiterste stap. pe Russische bekendmaking, dat een toenemend aantal Russische vliegtuigen „oefenvluchten" in de Berlijnse lucht, corridors zal maken, heeft in Washing ton het gelobf doen toenemen, dat de Russen bereid zouden zijn het tot oorlog te laten' komen, teneinde het verblijf in Berlijn voor de Westelijke bezettings- mogendheden ondraaglijk te maken Op het ogenblik beschouwen Ameri kaanse officiële personen het gevaar van een oorlog als zeer groot. Waarover zij in het onzekere verkeren is, of de Rus, sen het werkelijk op oorlog aansturen, of een van de reusachtigste blufferijen ui' de geschiedenis proberen te doen slagen. „Indien het Westen enige zwakheid toont bij het beantwoorden van de Rus sische uitdaging, zullen de sovjets trach ten op andere punten met soortgelijke De brandstoffenpositie van Berlijn Is zo nijpend, dat de militaire besturen der Westelijke sectoren de aanwezige voorraden hebben geblokkeerd. Aan ondernemingen, die .levensmidde len fabriceren, is bevolen onmiddellijk te sluiten, bakkerijen en margarinefabrieken uitgezonderd. Spoorwegen, rivierscheepvaart, kinder bewaarplaatsen, scholen, theaters; politie ke partijen en vakverenigingen zullen behalve voor het bereiden van middag malen geen vaste brandstof mogen gebruiken. Openbare restaurants vallen hierbuiten. De drie geallieerde opperbevelhebbers in West-Duitsland zijn gisteren in Berlijn bijeen gekomen om te trachten de Franse bezwaren tegen de voorgestelde West- Duitse staat uit de weg te rüimen Ook de tegenvoorstellen van de elf West- Duitse premiers met betrekking tot het zelfde onderwerp werden besproken. Na afloop der vergadering, die vier uur duurde, verklaarde Clay, de Amerikaanse gouverneur, dat de Berlijnse crisis niet besproken was. Vandaag voeren de drie gouverneurs te Frankfort besprekingen met de elf West-Duitse premiers over de Londense voorstellen. In do door de sovjets gecontroleerde pers wordt medegedeeld, dat de gemeen teraadsverkiezingen in de Russische zóne vai. Berlijn waarschijnlijk zullen worden uitgesteld, In verschillende kringen ziet men hier in de vrees van de communisten, zich een deel van de Duitse bevolking te zien ontsnappen, daar dit deel alles behalve te spreken is over de blokkade van Ber lijn. De Sovjet-regej-ing zal 100,006 ton broodgraan uit de Sovjet-Unie naar Berlijn vervoeren, om de Berlijnse be volking te voeden, aldus meldde het Sovjet-persbureau in Duitsland heden morgen. Dé West-Berlijners zullen voedsel in de Sovjet-sector van de stad kunnen* kopenj maar alleen met het nieuwe geld, dat in de Sovjetzöne in omloop is. De stortregens hebben de Jangtse Kiaiv en haar zijrivieren buiten haar oévers doen treden, zodat in de oever-provin cies de oogst is verwoest en honderddui zenden mensen dakloos zijn. 600.1)00 ha staan onder water en in het gehele ge bied zijn het wegennet en de bruggen vernield. In de provincie Hoenan, „China's rijst schuur", zijn 300.000 ha rijstvelden ver woest, meer dan 1 millioen ton rijst zijn daarbij verloren gegaan en in de getrof fen provincies wordt de bevolking met hongersnood bedreigd. De Jangtse Kian, waarvan het peil bliift wassen, heeft de lage wijken van ver scheidene steden, waaronder Kioekiang en Nansjang, overstroomd; andere sleden worden ernstig bedreigd. De 63-jarige dr. Heinrich Brüning, de laatste "Duitse kanselier voor het regiem van Hitler, is met de „Veendam" op weg naar Duitsland uit New York te Sout- hampton aangekomen. Dr. Brüning denkt 12 dagen bij vrien den in Engeland door te brengen, alvo- rens hij zijn eerste bezoek aan Duitsland brengt sinds 1934, toen hij voor de zuive ring ontsnapte. Brüning verklaarde toestemming ge kregen te hebben, vier weken in Duits land door te brengen. Dr. Brüning, om zijn bezoek zuiver particuber noema (bezoek aan'zijn zieke zuster te Mu wil tijdens zijn verblijf in Duitsland niet in het openbaar optreden. Hij is leraar aan een scd°°jj°?r,,st?ats" huishoudkunde aan de Harvard univer siteit (V.S.). wel als de afsluiting van de tweedelige bergenslag. Wel, Bartali heeft woord ge houden tot-en-met. Met zijn overwinning op de laatste prijsberg halverwege deze étappe heeft de Italiaaiise reus zich in derdaad als de „keizer der bergen" doen kennen: onweerstaanbaar, onbetwistbaar, onnavolgbaar. En de Belgen, die als enig devies zijn gaan voeren: „aanvallen", mochten dan met al hun kopstukken Schotte, Engels, Ockers, Impanis, Van Dyck en Brulé nog zo furieus om beurten demarreren op het laatste rechte eind, Bartali bleef in hun spoor, en geen tien zich leeg rijdende Belgen hadden de Italiaanse fietsende menselijke machine kwijt kunnen raken, Bartali gunde de Bel gen hun in een vertwijfelde eindrush behaalde étappe-zege, op „zichtafstand" kon hij zich er mee vergenoegen hun wil de finish gade te slaan en zelf ongefor ceerd en fit in het eerste volgpeloton Mulhouse binnen te „freewheelen". Aan de bewonderenswaardige inlossing van zijn belofte doet dat niets meer af: zijn minuten-voorsprong schommelt rond de 30: een half uur! De Belgen mogen pochen: „De weg naar Parijs gaat nu over vlakke wegen, en daar komen wij!", de Belgen mogen dan in slaat zijn om in de nog volgende etappen een hevig offensief te laten dreunen, Bar tali heeft met zijn overwinning in de eerste etappe reeds bewezen ook op de keien der vlakke noordwegen een „kei" te zijn en zal ook nu zijn mannetje staan. Voorlopig heeft hij zegge en schrijve niet minder dan een half uur op zijn naaste concurrenten voor! Aanvankelijk gebeurde er weinig en bleef het veld rènners geheel aaneenge sloten. Pas in de buurt van de Col de la Vue des Alpes (1288 m hoog) trachtte de Italiaan Geminiani er tussenuit te trek ken. Onmiddellijk reageerde een groep van vijf renners en binnen korte tijd had zich zodoende een kopgroep gevormd, be staande uit Bartali, Brule, Ockers, Gemi niani, Volpi en Lazarides. Dit groepje viel gezamenlijk de Col aan en in een felle sprint werd het laatste klassement, geldend voor de grote bergprijs, beslist. Bartali bereikte de top het eerst, gevolgd door Brule, Ockers, Lazarides en Volpi. Geminiani lag op 20 sec.; Teisseire, Schot- te, Impanis en Kirchen op 50 sec. Het eindklassement van de grote bergprijs luidt: 1. Bartali (Italië) 62 pet.; 2. Laza rides, (Frankrijk) 45 pet.; Robic (Fïank- rijk) 30 pet. De Belgen hebben in deze etappe een hoofdrol gespeeld. Van Dijck, Ockers, Impanis, Mathieu, Schotte, Engels en Du- pont, ze waren voortdurend by de kop groep en draaiden een ferm tempo. Bartali ondervond ditmaal alle steun -van Volpi, Biagioni en Pasquini die bij hem bleven, maar twee andere Italianen. Corrieri en Bevilacqua, hadden ook een belangrijke taak: zij reden aan het hoofd van de tweede groep en fnuikten alle pogingen van Camellini, Bobet en Robic om uit te lopen. Het leidende peloton kwam met meer dan 20 minuten voorsprong op de twee de groep, waartoe de gedemoraliseerde Bobet behoorde, in Mulhouse aan. Wij zijn het op dit punt met de heer (iruk ook hun zin af te dwingen", aldus Borst eens en wij hopen, dat de moge lijkheid van bedrijfsrechtspraak op een of andere wijze in de wet zal worden op genomen. Wij willen hiermede onze beschouwin gen over dit zo belangrijke ontwerp van wet besluiten, overtuigd als we zijn. dat het slechts een zeer onvolledige behande ling heeft ondergaan. Ons eindoordeel is. dat het ontwerp, vrucht van ernstig be raad een goed ontwerp is. Dit betekent niet dat het daarom ongewijzigd de Kamers zal passeren, doch aan het zoeven gegeven oordeel behoeft dit geen gfbrauk te doen We besluiten met een passage uit de M. v. T.: „Uit de zelfstandigheid der ontworpen publiekrechtelijke be drijfsorganisaties vloeit voort, dat de zelf werkzaamheid der bedrijfsgenoten in deze lichamen zoveel mogelijk tot ontwikke ling moet komen, dat het zoveel moge.ijx instituties van het bedrijfsleven zaïf dienen te zijn". - Moge het ontwerp, wet geworden, daa.- toe leiden. Het za! een zegen zijn voor „nd volk. deze zegslieden; Weerverwachting, medegedeeld door S het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot j Woensdagavond. 5 Aanvankelijk overwegend droog S weer met tijdelijke opklaringen en hogere temperaturen dan vandaag. 1 Later zwaar bewolkt niet plaatselijk regenbuien, hier en daar vergezeld 5 van onweer. Matige, vooral aan de kust tijdelijk krachtige wind uit Zui- i delijke richtingen. J 21 Juli: Zon op 4.45, onder 20.47 uur; Maan op 21.41, onder 4.24 uur. j •««••••••••••••••••a Het zou geen echte K a a 2 w e e k z j n .i dien er ook niet een stormdag .1 gekomen. Dat werd de middag van de vierde dag. 'tWas eigenlijk angstig stil geweest de eerste dagen en het biiesje, waarmede de zeilers toen genoegen had den moeten nemeh, bevredigde eigenlijk maar weinigen. En de vierde dag zette al op dezelfde wijze in. 'tWas mistig, af en toe in stof regen neersijpelend, doch tijdens de wed strijd der Draken en Regenbogen stak er plotseling wind op uit het Westen, in felle vlagen joeg hij de. lucht schoon, het water werd opgezweept tot golven met witte kuiven en de schepen joegen voort in de stormvlagen, welke in snelheid af wisselden van 10 tot 13 M. per seconde. Toen werd er weer in eens alles van zeilers en bemanning gevergd maar niet minder ook van schip en tu'gage* P® zeilen moesten het danig ontgelden, hier was het een fok, daar een gfootzeil, dat het moe t ontgelden en midden in de storm knapte de mast van de Regenboog Eelco van de Voorburger W. Bergsma door midden Vooral in het Stoomboten gat, de vernauwing tussen Novremeer en Dieperpoel. spookte het danig en daar werd de meeste averij opgelopen. Aan co i oer lager wal tegen De Kok liep een Valk vol water en het scheepje zonk onmid dellijk. Talrijke motorboten doorkruisten de plassen om de schepen, die averij hadden opgelopen, op te halen. Wie de Wedstrijd tot een goed einde bracht, be schikte over uitstekende stuurmanskunst en bijzondere tuigage, maar bovendien had hij het geluk op zijn hand, want de vlagerige storm greep hier en daar wat hij grijpen kon. Hollandse Regenbogen winnen De inzet van de vierde dag was weer de'teamwedstrijd der Regenbogen tussen Holland en Friesland. Weer hadden de Friezen hun weertje niet. Er woei een kleine bries uit het Zuiden, reden waar om de Noord-Zuidbaan werd gezeild welke een terugweg geheel in de wind opleverde, waardoor er volop gekruist moest worden De Friezen lieten hst echter weer lelijk liggen. Aanvankelij lagen dr. v. d. Zijpp en Klaas VrolJ. aardig in de voorhoede, maar al spoe g zakten ook zij af. Weer kwamen ae Hollanders aan de kop, zelfs T^mm die wegens te vroeg started geroepen en dus onmiddelHl achterstand had. Holland verwerf daar door weer 26.1 pnt. tegen Frlesland 10 zodat het totaal werd, Holland 52.2 Friesland 10 pnt. Hiermede hadden de Honandse Regenboogzeilers de gehele driedaagse wedstrijd reeds beslist en de race van de laatste dag kan geen invloed meer hebben op het eindresultaat. De uitslagen in de voornaamste klas seri der persoonlijke wedstrijden luiden 12 M2. klasse, afd. I; 1 Hanepoel, st. jap Moóy; 2 Woelwater, st L. H. Hahn: afd. H: 1 Mustang, st. Sj. Kraan; 2 Claire st. P. v. d. Bergh, Valkenklasse A.' afd I: 1 Tonny, st. H Stumpe; 2 Oranje, st. J. de Wilde; afd II: 1 Josyta, st. W. A. de Ridder; 2 'tSpul. st. H, C. Kirkenier. 16 M2 Eenheidsklasse. afd. I: 1 Ideaal st. H. Molenaar; 2 Oehoe II, st. D van Burgh; afd. II: 1 Bestevaer, st. D. Woer deman; 2 Annie III, st. N. Both. Drakenklasse, afd. I: 1 Conihckskint, st G. A Pfeiffer; 2 Puzzle, st.. G. van Wijk; afd, II; 1 Goede Wind. st. L. P. Vollebregt: 2 Sterna, st. J. (-. Tims, Regenboogklasse, afd I: 1 Dolfijn, st. K Vrolijk; 2 Sleur, st L v. d. Steur; afd. II: t Anne Marie, st. L. de Wit; 2 Duke, st, J. C. van de Velde. Wat de Nederlanders betreft kan ge constateerd worden dat ze alle drie goed gereden hebben. Jammer genoeg misten ze de aansluiting met het eerste peloton, waarin Kirchen wel zat en het gevolg was dat de Luxemburger weer op zich zelf was aangewezen en alle krachten moest irispannen om niet door de Italia nen en de Belgen te worden los gereden. Hij wist zich te handhaven en samen met Bartali en nog negen anderen, aan te komen, maar hij heeft het met gemak kelijk gehad. De Ruyter werd 22ste m 7 uur 5 mm. 59 sec Janssen werd 27ste en De Hoog 35ste, beiden met 7 uur 6 min. 2 sec. In het algemeen klassement is Bartali met ruim 32 minuten voorsprong op de Belg Schotte, die de tweede plaats bezet, nog steeds de onbereikbare nummer één. Kirchen is no. 6, direct achter Bobe-, Janssen no. 37, De Ruyter no. 43 en De Sm imen. D, plaats. T->„ „Uslag van deze 16e étappe Lausan- n^Mulhouse 243 km. luidt: Van Dyck (Belgie A) 6 uur 44 mm. 2. Ockers (België A) zelfde tijd; 3 Engels (België B) 6.44.25; 4. Bar 3tin (N.O Frankrijk), 5. Geminiani (Z.W. Frankrijk), 6. Thietard (Parijs), 7. Piot (Parijs). 8. ex asquo het eerste peloton waarin Bartali (Italië A), Impanis (Brig. A) en Kirchen (Ned.-Lux.) allen in de- ztelfde tijd als Baratin n.l.* 6.44.39. Het algemeen klassement ziet er nu aL lf Bartali (Italië A) 115.13.39; 2. (België A) 115.45.59; 3. Frankrijk) 115.48.55; Teisseire Frank*ijk) 115.49.18; 5. Bobet H'rankrijk)115.49 19, 6. Kirchen (Ned.—Lux.) 115„55'57/, 7'Th."- tod (Par j 116.08.26; 8. Camellini (In tern ploeg) 116.09.57; 9. Lambrecht (Int. i 116 12 33* 10. Brule (Parijs) 116814.07; 11. Iirtpanis CBelgie A) 11015.25; rHk) 116 46 48; 37. Janssen (Ned.-Lux.) IiR31 S3- 43. ne Ruyter (Ned.—Lux.) De Hoog (Ned.Lux.) 118.31.58; 43 119.04.29; 45. 120.18.39. Het ploegenklassement ziet er thans als volst uitl 1 Franse nationale ploeg (Teisseire, Rnhet Vietto) 348.10.19; 2. België A (Rcho'tte, Impanis, Ockers;,) 348.24.55; 3. Pa'*ijS (Tdietard Brule, Piot) 348.53.32^4. Intern ploeg (Camellini, Lambrecht, Kla- binsky) 349 32.28; 5. Italië A (Bartali, Pasquini, Volpi) 350.05.24; 6. Centrum en Z W Frankrijk (Lepebie, Geminiamu Ka- moulux) 350.32.41; 7. Ned.-Lux ploeg (Kirchen, Janssen, De Ruyter) 353.3z.zi, 8 Z.O. Frankrijk (Remy. Gauthier, Mar tin) 353.41.34; 9. lie de France en N.O. Frankrijk (Devreese, Baratin, Thuayre. 355:17.43; 10. Italië B (Lam-bertim, Magn:, Seghessi) 356.02.44.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2