West Europa en een agressie Of Ned. bommenwerper tegen een heuvel gevlogen Joego-Slavische communisten te Belgrado bijeen Alles zal Amerika doen, om oorlog te voorkomen Maar dwingen laat het zich niet Belastingpolitiek fel gehekeld Katholieke werkgevers gaan samen met K.A.B. BEEL'S EERSTE OPDRACHT MISLUKT Inschakeling in 't Noord-Atlantisch verdedigingsblok Nu naar een kabinet acl hoe De nieuwe bonnen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Plannen op zeer lange termijn Er komen scholen uitl Finland NDER DE Zes inzittenden kwamen om het leven Tito laakt nogmaals kominform- beschuldigingen DIMITROF DEED EEN ZET OUP.E Verstand en inzicht DE KABINETSFORMATIE 70ste JAARGANG DONDERDAG 22 JULI 3948 No. 20678 OLIE EN VET VOOR NEDERLAND DESONDANKS TROUW AAN STALIN Negen Bulgaarse parlements leden verdwenen SPANNENDE KWESTIES BROOD VAN DE BON IN ENGELAND SABBATHJAAR DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaer- straat 1. Telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8. Telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwartaal, t 1.15 per maand, t 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1 L—Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. In gezaghebbende Londense kringen wordt het tussen de Verenigde Staten en Canada overeengekomen besluit om waar nemers dezer beide landen m de toekomst alle bijeenkomsten van de militaire com missie van de West-Europese Unie te doen bijwonen, beschouwd als een duidelijke aanwijzing, dat het z.g. Noord-Atlantische \-erdedigingsblok kortweg doch niet ge heel jiiist meestal de Atlantische Unie ge naamd werkelijk in volle wording is; dat de West-Europese mogendheden thans van substantiële overzeese militaire hulp verzekerd gunnen zijn; niet alleen voor het geval het inderdaad tot een gewapond conflict zou zijn gekomen, doch evenzeer bij de voorbereiding van hun verdedi gingsstelsel tegen een eventuele aanvaller. Dit laatste is minstens even belangrijk als het eerstd. In een derde wereldoorlog zouden de Verenigde Staten en Rusland als het ware automatisch als hoofdvijan den tegenover elkaar staan; en de over zeese hulp zou bliksemsnel moeten komen om een niet voldoende voorbereid West- Europa voor overweldiging en bezetting te behoeden. Daarom is het van het hoog- ste gewicht, dat het Westen klaar is om een mogelijke agressie te weerstaan, ot veel beter nog om deze te voorkomen. Maar onder de huidige na-oorlogse om standigheden is West-Europa, hoewel in een hecht militair verbond aaneenge smeed reeds een te duchten mach*, nog niet in staat uit zich zelf aan alle eisen van de moderne zelfverdediging want aan een aanval uit dit gebied valt met meer te denken- te voldoen. En daarom is het, ook in het belang van Noord-Ame- rika zelf, van de hoogste betekenis dat de Verenigde Staten en Canada reeds nu aan de wekelijks te houden beraadslagin gen van de te Londen zetelende militaire commissie der Westerse Unie, zij het dan voorlopig vooral als waarnemers en waar schijnlijk ook als raadgevers, deelnemen. Het spreekt vanzelf, dat deze consulta tieve deelneming tijd behoeft om tot volle daadwerkelijke verwezenlijking te komen. De Verenigde Staten schijnen zelfs de landen van de Westerse Unie te hebben gewaarschuwd, dat de Verenigde Staten aan een verdediging op lange termijn denken, de enige mogelijkheid overigens, welke de veiligheid van West-Europa af doende waarborgt. Op de jongste Haagse conferentie, aan welke het verslag van de Washingtonse besprekingen over de West- Europese verdediging was voorgesteld, blijkt men intussen door deze Amerikaan se plannen zodanig gesterkt zijn, dat men de Verenigde Staten en Canada, de like minded states als reële factoren in de handhaving en verdediging van de Westerse onafhankelijkheid, integriteit en instellingen kon opnemen. Dit geschiedde, nadat op een desbetref fende vraag van deze zijde, de Verenigde Staten er op hadden gewezen, dat lo. het Amerikaanse Congres iedere soort van lend-lease in vredestijd moet goedkeuren, en daarna nog de financiële middelen er voor beschikbaar moet stellen; 2o. de Verenigde Staten geen surplus aan wapenen hebben, terwijl het West- Europese-Unieprogram een toevoeging zou betekenen aan het Amerikaanse her bewapeningsprogram; 3o. de Amerikaanse militaire stafchefs ten slotte het ontwefp in studie zullen moeten nemen, en een middenweg zullen moeten vinden tussen de Amerikaanse behoeften en die van bet West-Europese- Unieprogram. Onder deze omstandigheden is het dui delijk, en Washington heeft daarop ook gewezen, dat de volla verwezenlijking van de militaire hulp op langer termijn in vredestijd eer jaren dan weken zal duren Intussen echter kunnen de West-Europese landen reeds een gemeenschappelijk ver dedigingsplan coördineren,, met uitslui ting van alle geld verspillen de duplicaten, hetgeen op het nieuwe Amerikaanse con gres dat in November wordt gekozen, on getwijfeld een uitstekende indruk zal ma ken. Want ten slotte zal dit, na de voor lopige garanties van de Washingtonse re gering, de definitieve waarborgen moeten vaststellen. Aan beide zijden van de Atlantische Oceaan is men elkaar echter reeds zo ver genaderd als het nog nodig was onder de druk van een steeds bitterder nood zakelijkheid dat nadat thans de eerste en moeilijkste stappen op de weg naar de Atlantische Unie zijn gezet, de verdere bijna automatisch moeten volgen. Dit wordt ook buiten de kringen der recht streeks betrokkenen, vooral in de Scan dinavische landen, ten diepste gevoeld en beseft. Zo schrijft het Zweedse blad „Stockholms-Tidningen", dat voor de hou ding van Scandinavië, speciaal voor Noor wegen, de Haagse bijeenkomst van de Consultatieve Raad van doorslaggevend belang zou kunnen zijn, indien het plan van een Atlantische Unie werkelijk ten uitvoer wordt (gebracht. En dit kan rede lijkerwijze worden verwacht. Dat de positie van Amerika tegenover Rusland door de Haagse besprekingen en de onmiddellijk daarop aansluitende reac tie uit Washington aanmerkelijk sterker is geworden, wordt door niemand betwij feld. Zelfs zal de indruk van de dwaze ministercrisis in Frankrijk, de zwakke plek in de Westerse Unie, door de paral lelle gebeurtenissen in Den Haag en Was hington grotendeels worden weggevaagd. Wat geen overbodige weelde is, want wat de Franse socialisten hebben ondernomen, zou op zich zelf neerkomen op een waan zinnige morele verzwakking van het Wes ten, het gevaarlijkste wat in dezev crisis- dagen kan worden gedaan. De hertogin van Kent inspecteert op het vliegveld Hendon de eerste vrouwelijke piloten, die haar opleiding hebben voltooid. Door de departementen van O. K. en W. en van Wederopbouw en Volkshuis vesting worden met gemeenten en school besturen onderhandelingen gevoerd over de plaatsing van een vijftigtal houten scholen, die uit Finland zullen worden ingevoerd. Deze zullen vijf tot acht loka len bevatten en ook ter beschikking kun nen worden gesteld van gemeenten, wel ke geen plaats op de urgentielijst 1948 hebben verkregen, met dien verstande echter, dat zij tenminste een maand voor de aankomst bouwrijpe grond voor de plaatsing beschikbaar hebben. Verschil lende grote gemeenten hebben reeds toe gezegd, deze scholen, waarvan de kosten op ongeveer f 15.000 per lokaal komen, te zullen accepteren. De Internationale Nood Voedselraad van de F.A.O. heeft aan de betrokken regeringen de herziene voorlopig aanbe volen toewijzingen bekend gemaakt, wel ke betrekking hebben op de distributie van 3.26 millioen metrs ton aan vetten en oliën gedurende het lopende jaar. De Nederlandse marine-luchtvaartdienst is gisteren door een ramp getroffen. Een Mitchell bommenwerper B 25 is des morgens aan de Oostkust van Engeland tegen een heuvel gevlogen en verni'eld. De gehele bemanning, die uit ze^ personen bestond, kwam om het leven. Het vliegtuig was in de morgen van Valkenburg opgestegen om onderdelen voor het vliegkampschip „Karei Doorman" naar Lossiemouth te brengen. Men neemt aan, dat het ongeluk is veroorzaakt door slecht zicht bij het „aanvliegen" van de kust. De ramp had plaats enkele kilometers ten Noorden van het vliegveld Vordoun. De slachtoffers De namen van de slachtoffers luiden: Officier-vlieger tweede klasse D. H. Gentis uit 's-Gravenhage; officier zee waarnemer tweede klasse F. Grimmon uit Amsterdam; sergeant-vlieger J. van Don kelaar uit Heemstede; de sergeant-vlieg- tuigtelegrafist- H. A. Bolleurs uit Dor- Het congres van de Joegö-Slavische communistische partij is gistermorgen te Belgrado geopend. Tito werd tot voorzitter gekozen. Om het Topchida Paviljoen, waarin het congres gehouden wordt, waren zeer uitgebreide bewakingsmaatregelen getroffen. Eenheden van het leger wa ren geposteerd rond het gehele gebied en het verkeer was geheel stilgelegd. Binnen deze verdedigingsring zaten alle communistische leiders van het ge hele land. Er waren batterijen afweer geschut opgesteld, waarmee bewezen werd, dat Tito op elke gebeurtenis voorbereid \ras. Toen Tito de zaal binnentrad, waarin bustes van Engels, Lenin en Stalin wa ren opgesteld, werd hij door de 2.341 afgevaardigden toegejuicht. Herhaaldelijk verzocht bij hun,- het wat kalmer aan te doen met de huldebetuigingen. Verslaggevers van de bladen der sov- jet-Russische communistische partij van bladen uit de Slavische landen waren aanwezig, maar de buitenlandse commu nistischs partijen hadden geen van alle officiële vertegenwoordigers gestuurd, ofschoon zij een uitnodiging hiertoe ont vangen hadden. Na een „historisch overzicht" te heb ben gegeven van de socialistische bewe ging in Joegoslavië sinds 1880, zeide Tito o.m.: „De arbeidende klasse en de In het Brits Informatiecentrum" te Berlijn heeft Anthony Eden een grote menigte Duitsers toegesproken, die hem luide bijval schonken. Hier boven: Eden voor de microfoon naast hem zijn tolk. communisten van Joegoslavië zullen nimmer vergeten, dat ons betrouwen ei.' onze bescherming berusten bij de sovjet unie en haar leider, Stalin". Voorts gaf Tito een resumé van Jpego- slavië's strijd tegen de nazi's, hetwelk was bedoeld als een antwoord op de desbetreffende beschuldigingen van de kominform Hij wilde hun, die trachtten de heldhaftige strijd van de Joegoslavische volken te bagatel'ise- ren, bewijzen, dat zij ongelijk hadden en dat hun houding de Joegoslavische vol ken zeer griefde. Tito verklaarde, dat de Westelijke ge allieerden geen vriendschappelijke hou ding tegenover Joegoslavië op de vredes conferentie hadden aangenomen en geen rekening gehouden hadden met zijn grote bijdrage en reusachtige offers. Hierop verhieven alle afgevaardigden zich van hun zetels en juichten de maar schalk toe. Na nogmaals zijn met weinig dank beloonde trouw aan de sovjet-unie te hebben onderstreept, beklaagde Tito zich over de door Rusland- geïnspi reerde resolutie van de kominform. Deze resolutie is een beroep op alle destructieve elementen om alles te ver nietigen, wat wij voor het geluk van ons volk hebben geschapen Het is een aansporing tot burgeroorlog in ons land een aansporing tot verwoestmg van ons land". De rede van Tito duurde bijna ach uur, met onderbreking van enige rust pozen. Berichten uit Athene melden, dat alle sovjet technici met hun gezinnen Joe- go-Slavië verlaten. De laatste vertegenwoordigers van de oppositie in het Bulgaarse parlement Kosta Loeltsjef, leider der soc. dem., en acht vooraanstaande partijgenoten zijn .plotseling uit het openbare leven in Sofia verdwenen en vermoedelijk gearresteerd. Deze negen sociaal-democraten hadden hun oppositie tegen de communistische Bulgaarse regering volgehouden, ondanks een waarschuwing, die zU 12 Januari 1.1. ontvingen van Dimitrof, de communisti sche premier, die zeide, dat de oppositie wijs deed „zich het lot van Petkof voor ogen ie nouden". Zoals bekend, werd Petkof na een „proces" door de commu nisten uit de weg geruimd. drecht; sergeant-vliegtuigtelegrafist C. L. Swens uit 's-Gravefhage en korporaal- vliegtuigmaker M. N. A. Brouwer uit Amsterdam. Zódra de machine werd vermist, stegen Britse toestellen in Lossiemouth en Leuchars op om haar op te sporen. Een boer had het wrak toen echter reeds ge vonden op een heuvelhelling, vijf kilo meter ten Noorden van het dorp Auchinbleck bij Stonehaven. Het stoffelijk overschot van enige in zittenden. is eveneens gevonden. De Mitchell is een twee-motorl-ge één dekker met dubbel richtingsroer, voorzien van intrekbaar landingsgestel en neus- wiel. In tegenstelling met andere toestellen heeft de B 25 'n geringe rornpdoorsnede. De neus is gedeeltelijk doorzichtig en biedt plaats voor een schutter en bom menriehter, zij kunnen door een kruip- gang in de bestuurderscockpit komen. Achter deze cockpit is de ruimte van de navigator en de radio-telegrafist. De be manning bestaat normaal uit 5 koppen, doorgaans met dubbele functies, t.w. 2 piloten, een navigator tevens schutter of bommerfrichter, een marconist tevens schutter en een hekwaarnemer tevens schutter en fotograaf. De M.L.D. (320e squadron) maakte met de B 25 tijdens de oorlog in R.A.F.-ver band 3300 operationele vluchten, o.a. tegen kustbatterijen, vliegvelden, fabrie ken, startbanen van de V-l en tijdens de campagne in Normandië. De marine hier te lande beschikt over 28 B 25's. De Ned.-Indische luchtmacht heeft eveneens een aantal Mitchell's in gebruik, die, als onderdeel van de Amerikaanse luchtmacht, in het Verre Oosten als 18e squadron tegen de Japanners opereerden. Naar Reuter van gezaghebbende zijde te Washington verneemt, is een nieuwe protestnota van de Westelijke mogend heden inzake de sovjet-Russische blok kade van Berlijn opgesteld, die nog slechts de goedkeuring van een nieuwe Franse regering behoeft om naar Mos kou verzonden te worden. Het ontwepp is, naar men meent, door Bevin tijderis zijn verblijf in Den Haag voorlopig goedgekeurd en door de Brit se ambassadeur te Washington, Sir Oliver Franks, met Marshall besproken. Men verwacht in de nieuwe nota géén opzienbarende bedreigingen. Hooggeplaatste Amerikaanse functio narissen hebben gisteren de journalisten verzocht om een „kalmer" behandeling van de Berlijnse kwestie. Men wees er hierbij op, dat de aangekondigde blind- vluchten van sovjet-vliegtuigen in de luchtcorridors naar Berlijn in werkelijk heid nog niet zijn voorgekomen en dat men, met twee maanden goed vliegweer voor de boeg, nog voldoende gelegenheid zal hebben, om langs diplomatieke weg tot een regeling te komen. „Mocht Rusland eenier niet willen me dewerken aan het zoeken naar een goede oplossing, doch proberen met geweid zijn doel te bereiken, dan zullen de V. S. en de andere Westelijke mogendheden ge reed staan om dit geweld met geweld te beantwoorden", aldus deze zegslieden. Marshall, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken heeft zich gis teren in soortgelijke bewoordingen over de Berlijnse kwestie uitgelaten: „Er zal alles worden gedaan om qjet de Russen tot een accoord te komen en aldus de wereld de tragedie van een nieuwe oor log te besparen, maar intimideren of dwingen laten de V. S. zich in geen ge val". Generaal Clay, de Amerikaanse mili taire gouverneur in Duitsland, is Woens dagavond per vliegtuig in Washington aangekomen om president Truman ver slag uit te brengen over de Berlijnse crisis. De militaire inlichtingen van Clay zul len waarschijnlijk betrekking hebben op de opstelling van de Amerikaanse troepen en de laatste gegevens omtrent de sterkte van de Russische troepen in Duitsland. Het Amerikaanse landleger telt er slechts ongeveer 96.000 man, waaronder gevechtstroepen, van een kleine» 24.000 man, en een groter aantal politietroepen. De rest van het bezettingsleger bestaat uit administratief en technisch personeel. In het gebied van Triëst bevinden zich '5.000 Amerikaanse militairen. De sterkte van de Amerikaanse lucht macht is ongeveer als volgt: Op bases in West-Duitsland of in Enge land zijn drie groepen van B-29 bommen werpers, in totaal 90 vliegtuigen; één groep van 75 F-47 jagers; 96 vliegtuigen voor het vervoer van troepen, tijdelijk versterkt met 54 grote viermotorige bom men werpers, die helpen bij de bevoor rading van Berlijn. "16 Straaljagers zijn gisteren in Schot land aangekomen, terwijl 75 straaljagers van de 36e Fighter Wing morgen met de „Sicily" uit de Panama-kanaal-zóne ver scheept zullen worden naar Duitsland. Het leger in de V.S., waarop in geval van nood een beroep gedaan kan worden bestaat slechts uit 54.000 man, welke dringend in Amerika nodig zijn voor de opleiding van dienstplichtigen. Met inbegrip van de drie groepen, die een bezoek aan Europa brengen, beschikt Amerika over 11 groepen zware bommen werpers B-29, welke vergeleken met de tweede wereldoorlog aanzienlijk verbe terd zijn wat betreft vliegbereik en snel heid. Verder zijn er in de V.S. nog 12 groepen van elk 75 jagers. Tegenover dit alles staat het Rode leger, waarvan de stcikte geschat wordt op 3 millioen man. Bovendien heeft Rusland in de Oost-Europese landen zeggenschap over ongeveer 1.121.000 man. Schattingen van de grootte van de DE LUCHTBRUG NAAR BERLIJN RIT5E LIEGBOTE OEFENTERREIN RUSS HAMBURG BRITSE VLIEGTUIGEN HANNOVER Zonc-gnfns AMERIKAANSE VLIEGTUIGEN LUCHT CORRIDORS FRANKFORT V.PELT Russische luchtmacht lopen uiteen tus sen 400 en 450 duizend man, met 14.000 vliegtuigen, waaronder verscheidene honderden straalvliegtuigen en op zjjn minst 100 bommenwerpers, waarvoor het Superfort B-29 als model gediend heeft. Wij beleven weer van die echt span nende dagen. Iedereen kan met of zon der keuze-bon naar verkiezing in spanning zitten. Laten wij, zoals elk gesprek, be ginnen met het weer. Zal Sinte Margriet een période van draaglijk weer hebben ingeluid, zodat de ijssalons niet langer erwtensoep behoeven te serveren inplaats van plombières Wie zal het zeggen „Enfin, regen of niet, de Amerikanen zullen vast niet als Chamberlain met een parapluie naar Berlijn gaan" merkte een van het gezelschap amateur-de-Bilters op. U begrijpt, dat die mijnheer doelde op de spanning tussen Oost en West. Het is tegenwoordig noch in de Oost noch in de West best. Maar met dat Oost-West waren wij meteen thuis in een spannende kwestie en het frappeert, hoe vele men sen volkomen thuis zijn in ingewikkelde vraagstukken. Die sinjeur had met dat Berlijn natuurlijk een gevoelige snaar aangeraakt en de sfeer zat vol spanning, toen een juffrouw zenuwachtig vroeg: Zal er oorlog komen mijnheer Die mijnheer wist het precies doch om de spanning bij U niet tot een hoogtepunt op te voeren, zullen wij het antwoord maar verzwijgen. Vanzelf deden de weer- profeten zich nu plotseling kennen ais uitgeslapen diplomaten en knappe stra tegen, zo doorgewinterd, dat zij zelfs tegen een Russische winter bestand zou den zijn. Wij dachten zo, dat, hoorde Montgomery al deze wijsheid, hij ze» ervaren, dat men nooit te geleerd is om nog te leren. De norse Bevin zou lelijk op zijn neus kijken, wanneer hij bemerk te, dat men het spel der diplomaten door heetf. En Stalindie zou nood leert immers bidden de hemel in doodsangst een heilig geweld aandoen, dat hem niet alles moge overkomen, wat men hem toewenst. Maar er is nog meer om over te span nen. Indië staat zo permanent onder spanning, dat de spanning er een beetje af gaat. De boog kan immers niet altijd gespannen blijven. Doch de kabinetsformatie, deze spant meer, zo zelfs, dat de boel op springen staat. Zal Beel komen of niet komen En zal de keuze-bon blijven of niet blijven....? De keuze-bon staat nu pas goed onder hoogspanning, want juist heeft het de partement laten weten, dait de keuze-bon voorlopig blijft. Maar het kan weieens precies als met de melkdistributie gaan; die zou ook nog wat blijven en plotse lingle roi est mort! Krek hangt het zwaard van Damocles boven het hoofd van de keuze-bon en moet hij dramatisch klagen: „to be or not to be;'daar gaat het nu maar om". Weet U, waar wij nu het meest over in spanning zitten? Op de eerste plaats na tuurlijk, of vrouwe Fortuna de ton van de staatsloterij ditmaal onze loterijclub in de schoot zal werpenMaar voorsl ook: wie het eerst, minister Mansholt of de keuze-bon, zal moeten uitroepen: De broodrantsoenering zal in Engeland met ingang van Zondag 25 Juli a.s. wor den afgeschaft, aldus heeft de mini^ |„Moriturus te salutat". (Die sterven gaat, van voedselvoorziening in het lagernuis groe4. jj) medegedeeld. ANALYST. Onmiskenbaar stond de figuur van het aftredende Tweede-Kamerlid mr. F. Teu- lings in de volle belangstelling van de jaarvergadering der Algemene Katholieke Werkgeversvereniging, gisteren in Den Bosch gehouden. Een afscheid voor deze bewindsman, die jarenlang de financiële politiek der K.V.P. mede richtte, maar ook een begin, want de algemene secre taris der R.K.W.V. vroeg in het debat, of de heer Teulings niet zijn kostbare adviezen zou willen geven aan de A.K.W.V., om te komen tot formulering van een juiste financiële politiek, die zou zijn afgestemd op het belang van' de werk gevers, maar ook op het belang van het gehele volk en uit het geestige antwoord van mr. Teulings bleek wel, dat hij zijn hart voor zijn oude werkzaamheid nog warm voelde kloppen. In een zeer gefundeerde en technische redevoering leverde mr. Teulings kritiek op de politiek van minister Lieftinck. De deblokkering heeft gefaald, aldus spreker, daar om te beginnen thans de opbrengst al 1V2 milliard lager wordt geraamd dan in den beginne, terwijl van de bedoeling de vermogensaanwasbelastin-g en ver- De Duitse maarschalken von Rundstedt, von Brauchitscb en von Manstein zullen als oorlogsmisdadigers voor een Brits ge rechtshof in Hamburg terecht staan. (Van onze redacteur.) Gistermiddag kwam het bericht, dat dr. Beel zich opnieuw naar de Prinses Re gentes had begeven en daarmee kwam voor ons vast te staan, dat hij met ziin opdracht in zeer grote moeilijkheden ver keerde en dat hij nu tiaar Soestdijk was gegaan om mogelijk zijn opdracht aan de Regentes terug te geven. Waarvoor wij reeds vreesden, toen wij gisteravond schreven, dat dr. Beel naar de Prinses Regentes was geweest, maar zijn opdracht „nog niet" had terug gegeven. Gistermiddag om 12 uur confereerde dr. Beel nog langdurig met de vier fractieleiders en daarbij kwam men, naar wij vernemen, tot de conclusie, dat men, wat de Indonesische paragraaf betreft, niet zover van elkaar stond en hierop overeenstemming mogelijk was. Dit was echter niet het geval wat an dere kwesties betreft, vooral wat het economisch beleid aangaat, zodat het onmogelijk bleek op een algtnjeen program, waarop men zou kunnen samenwerken, tot overeenstemming te komen. Het verschil van opvatting tus sen de K. V. P. en de P. v. d. A., wat de basis betreft, bleef te groot, zodat men rustig van een impasse kon spreken. In deze moeilijkheid zou men nu tot een oplossing zijn gekomen, vooral omdat algemeen de overtuiging heerste, dat in verband met de omstandigheden spoed noodzakelijk is en een langdurige kabi netscrisis niet in het belang van net land kon zijn. Men zocht dus naar een uitweg en deze zou men na twee en half uur confereren hebben gevonden. Om half drie in de middag verlieten de vier fractieleiders het toneel van de strijd i. c. de werkkamer van dr. Beel aan het Plein 1813. De heren hadden natuurlijk niets te verklaren. Prof. Romme vertelde alleen, dat hij opnieuw naar de vergadering ging van de R. K. fractie, die sinds de morgen reeds in het gebouw van de Tweede Kamer bijeen was. De oplossing, waarvan wij spraken zou deze zijn. dat dr. Beel aan de Prinses Regentes de opdracht om een kabinet te formeren, dat een zo groot mogelijk ver trouwen in de Kamer zou genieten, zou teruggeven en tegelijk een nieuwe op dracht zou vragen, namelijk tot formatie van een kabinet ad hoe. De mededeling echter, dat ook de Kamerpraeses, mr. v. Schaik, gisteravond door de Regentes werd ontvangen, zou ook kunnen inhou den, dat deze nieuwe opdracht aan hem zou worden gegeven. Het zou dan een kabinet moeten zijn dat alleen zou samenwerken op de Indonesische para graaf, met de bedoeling de grondwets wijziging veilig te stellen, opdat men, wat Indië betreft, niet in een impasse zou geraken. Dit kabinet zou dan slechts een korte zittingsduur beschoren zijn. Wij mogensheffing ineens te doen geschieden uit het geblokkeerde geld ook al wordt afgeweken, want tot heden werd 19 pet. in vrij geld betaaldDe heffingen hebben te lang op zich laten wachten en zo ont stonden er onbillijkheden. - Dan leverde spr. kritiek op de goed- koopgeldpolitiek der regering, waartoe de geblokkeerde gelden werden gebruikt. Ook de conversie der Staatsleningen kon sprekers goedkeuring niet wegdragen, al is die dan formeel geslaagd. Wat de fiscale politiek betreft, hier richtte mr. Teulings zich met krachtige argumenten vooral tegen het boek van Hofstra: „Socialistische belastingpolitiek" en verklaarde, dat het fnuikend voor de herleving van Nederland is, wanneer een ondernemer maar tot een bepaalde grens zijn energie wil ontplooien, omdat boven die grens de opbrengst tóch voor het allergrootste deel door de Staat wordt wegbelast, iets wat ook gebeurt in de vrije beroepen ea zelfs in de lagere in komens, als het overwerk betreft. Interessant was het debat. Mr. Teulings verklaarde er b.v. nadrukkelijk in, dat er in de K.V.P. ondanks alle fabeltjes geen linker- en rechtervleugel bestonden; er heerste principiële eenstemmigheid. Mededeling werd gedaan door de voor zitter der vergadering, de heer L. Jans- sens, van het oprichten van een com missie, die, in verband met de industria lisatie voor geheel Brabant, de toe komstige ontwikkeling van het technisch onderwijs moet bezien, zowel het Smbachtsonderwijs, de M.T.S. en de T.H.-studie. Minister Beel doet de fractieleiders uitgeleide, die gisterenmiddag lang durig met hem confereerden. Van links naar rechts: Jhr. v. d. Goes van Naters, dr. Beel, prof. Romme, mr. Oud en de heer Tilanus. Naters opnieuw een bezoek aan dr. Beel. Indien al bovenbedoelde inlichtingen juist zijn en wij hebben geen enkele reden om aan de juistheid hiervan te twijfelen dan zou de nieuwe formateur toch zijn onderhandelingen opnieuw moe ten beginnen. Maar hij zou dan het groot ste gedeelte van het door dr. Beel ont worpen program voorlopig kunnen los laten en het zal dan voldoende zijn, in dien hij met de partijen, maar dan met alle vier, tot overeenstemming geraakt vernamen nog, dat deze oplossingalleen over de Indonesische paragraaf. was gezocht, omdat de P.v.d.A., die op haar standpunt van een smalle basis was blijven staan, evenmin geneigd zou zijn geweest mede te werken aan een extra parlementair kabinet en ook nu nog zou de heer van der Goes van Natérs ziin fractie van de noodzakelijkheid ,van een kabinet-ad hoe moeten overtuigen In de namiddag bracht de heer v. d. Goes V. ooes Daarop alleen kan hij^ian herbeginnen. Hij moet dan echter de overtuiging heb ben, dat dit niet lang behoeft te duren en vooral, dat hij zeker tot deze over eenstemming zal geraken. Maar er moet een oplossing komen: een kabinet-ad hoe of iets anders, maar liefst snel. Om een regeringscrisis te vermijden. Intussen wagen wij het nog niet, de een of ander voor deze primaire mis lukking aansprakelijk te stellen. Daar voor ontbreken ons op dit ogenblik dr. Beel is, terwijl wij dit schrijven, nog niet yan Soestdijk terug de nodige gegevens. Maar het valt te betreuren, dat het tot deze impasse is gekomen in een tijd, die geen partijpolitiek gebruiken kan en waarin alle handen zouden moeten wor den ineengeslagen. Het valt te hopen, dat er een op lossing komt. En indien het de oplossing is, welke wij thans voorzien, zou er wellicht iets voor zijn te zeggen, dat een ander deze opdracht zou krijgen, om dr. Beel voor nieuwe onderhandelingen daarna veilig te stellen. Ook de P.v.d.A. zal dit waar schijnlijke gaarne zien. Intussen ver gadert heden de fractie van de P.v.d.A. opnieuw. Een Amerikaanse advertentiemagnaat geeft, volgens A.P., zijn employé's na elke zes dienstjaren een sabbathjaar, dat is een jaar vacantie met behoud van het volle salaris. Enige voorwaarde is, dat de vacantie- ganger(ster) dat jaar van vrijheid „op bouwend" besteedt en elke week een brief schrijft aan de collega's op het kan toor. Niet gek! Voor het tijdvak van 25 Juli tot en met 7 Augustus zijn de volgende bonnen aangewezen: Bonnen voor brood. 047-2 Brood. 800 gr. brood (geldig t.m. 31 048-2 Brood: S200 gr. brood (geldig t.m 31 BroodMOO gr. brood (geldig t.m. 31 Juli a.s.). Alle bonkaarten 808. Algemeen: 480 gr. brood of 1 rants, gebak. Tabaks- en Versnaperingskaarten. 79, 83 Tabak: 2 rants, sigaretten of kerf tabak. De niet aangewezen bonnen van strook 1 kunnen worden vernietigd. 04S 054

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1