Naar een gewijzigde opdracht? Nieuwe nota aan Drie Russische schendingen van tde vliegregels Wat te Londen eigenlijk gebeurde Moskou Londen optimistischer over de crisis te Berlijn Nieuwe moeilijkheden in Indië Aanslag" op V.N.- gebouw? LEVER BROTHERS UNILEVER De politieke verantwoordelijkheid in de oorlogsjaren Op de IrIBUNE Republiek breekt onderhandelingen af over de toekomstige status RUNNERS SLOEGEN HUN SLAG DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN DE K A 1UNETS I A Tl li P,v.d.A. weigerde wat fractieleider had toegestemd fN V- (onV.) Koude oorlog in de rubber Truman is zeer optimistisch Enquête-commissie brengt verslag uit Na ophef fing der blokkade tot overleg bereid 70sté JAARGANG VRIJDAG 23 JULI 1948 No. 20679 Dr. Beel geeft opdracht terug NED. POSTZEGELS UIT KOERS POLITIEK DELINQUENT NEERGESCHOTEN DIVIDENDVOORSTEL 8.9 PCT Netto winst ƒ28.391.926 (27.402.722) 'ffc ZOMERSPORT „HUPT" NIET De republikeinse regering van I dat hierover onderhandelt, in de Indonesië heeft heden besloten republikeinse hoofdstad Djokja- de onderhandelingen met de Nederlanders over de toekomstige status der republiek af te breken, aldus meldt volgens Reuter het republikeinse persbureau Antara. De Indonesische regering is be reid de overeenkomstige bespre kingen met de Nederlandse auto riteiten over het tot stand brengen van een bestandsovereenkomst voort te zetten. Volgens Antara zullen de leden van liet lichaam, karta blijven. MODERNE AESTANDEN DE BELGISCHE KONINGS KWESTIE Katli. Volkspartij overweegt nieuwe maatregelen VERTROUWEN IN ITALIAANSE REGERING TIJDENS SLEEPBOOTREIS Sigarettenverkopers gearresteerd MGR. GOUMANS TERUG NAAR INDIE DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaer- straat 1_ Telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt t 3.45 per kwartaal, 1.15 per maand. I 0.30 per week. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredacteur: Mgt. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde pry's op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden t 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. (Van onze redacteur). Dr. Beel heeft tot het laatste ogenblik naar een dplossing in de moeilijkheden gezocht; in dat laatste ogenblik echter heeft de P.v.d.A.-fractie hem in de steek gelaten. Scheen het Woensdagavond alsof een oplossing, zij het ook geen bijzonder fraaie, was gevonden, ook dit is tenslotte nog mislukt, zodat dr. Beel niets anders meer overbleef dan zijn opdracht terug te geven. Toen de formateur Woensdagmiddag met de fractieleiders der vier partijen onderhandelde, stonden de zaken reeds aldus, dat van een normale parlementaire regering geen sprake kon zijn. Dr. Beel heeft toen het landsbelang in het geding gebracht en de vier fractieleiders bereid gevonden hun medewerking te verlenen aan een half-parlementaire, half-extra- parlementaire regering. Parlementair voorzover het de Indische paragraaf en de Grondwetswijziging be treft, extra-parlementair voor de overige beleidszaken. Nadat de heer Van der Goes van Naters echter de zaak met zijn fractie had be sproken, schijnt hij te zijn teruggekomen met de mededeling, dat zijn partij ook deze oplossing niet kon aanvaarden. Gisteren vergaderde daarop nog de fractie van de V.V.D., welke tot het besluit kwam, eveneens aan deze, oplossing niet te kunnen meewerken, indien de P.v.d.A. zich daaraan zou onttrekken. Op dat ogenblik stond echter reeds vast, dat dr. Beel, die werkelijk alles in het werk had gesteld om in de hem gegeven opdracht, dm een parlementair kabinet te vormen, te slagen, deze opdracht zou moeten teruggeven. Wat hij dan tenslotte gister middag in een zeer langdurig onderhoud met de Prinses-Regentes heeft gedaan. Voordat de formateur naar Soestdijk vertrok, had hij nog een onderhoud met mr. Van Schaik. Prol Romme voerde te zijnen huize besprekingen met de voor naamste figuren uit de K. V. P. Vast schijnt voorts wel te staan, dat de Dr. L. J. M. Beel heeft gister morgen ter kennis van H. K. H. de Regentes gebracht, dat hij tot zijn leedwezen niet geslaagd is in de samenstelling van een parlemen tair kabinet. Hij heeft verzocht tan de hem gegeven opdracht te mogen worden ontheven. C. H. U. en de V. V. D. ook zonder bin dende afspraak toch niet van zins ble ken een van heide afzonderlijk aan de formatie mede te werken. De mededeling van de heer v. d. Goes v. Naters, dat zijn partij niet aan een kabinet, zoals dr. Beel had voorgesteld, zou medewerken, kreeg de formateur telefonisch kort voor zijn vertrek naar Soestdijk. De vraag is: Wat nu? Nu de P. v. d. A. zo star aan haar partijstandpunt heeft vastgehouden te genover dr. Beel, die toch bij de P. v. d. A.-fractie een groot vertrouwen ge- met, moet het voor een andere forma teur haast onmogelijk worden geacht een parlementair kabinet samen te stellen. Of de nieuwe opdracht zou een andere inhoud moeten krijgen, waar- i door nationale figuren en vakministers zouden kunnen worden aangetrokken. En deze opdracht zou ook aan dr. Beel kunnen worden verleend, daar deze bij de verschillende partijen een groot ver trouwen geniet. 9 J Donderdagmiddag vloog een onbekend vliegtuig over het hoofdkwartier van de V. N. te Lake Success en wierp een zwart voorwerp af, bevestigd aan een parachute. Het voorwerp explodeerde in de lucht, met een geluid als van een mortiergranaat. Er werd geen schade veroorzaakt. Het was helder weer en het vliegtuig vloog met geringe snelheid. Een vliegen de brigade van de politie zocht in het dichte struikgewas bij het V. N.-gebouw naar de resten van het geëxplodeerde object en de parachute. Overal wordt gezocht naar de piloot van een oranje „Aeronca .Cub", die op het vliegveld La Guardia is geland kort na de ontploffing. Het toestel wordt op het vliegveld vastgehouden. De piloot was zonder waarschuwingstekens geland. De piloot, die zich op het vliegveld als Supina 'bekend heeft gemaakt, zou met een sterk buitenlarfds accent hebben ge sproken. De politie, die het vliegtuig doorzocht, verklaarde, een kaart van het 'gebied van Lake Success te hebben ge vonden, waarop- de gebouwen van de V. N. met kruisen waren aangegeven. Ook verklaarde de politie, dat Supina's broer heeft medegedeeld, dat zijn broer, een leerling-piloot, aan hallucinaties leed en zich zeer bezorgd maakte over de toe stand in Europa. Anderzijds veronderstelt men, dat de „aanslag op het gebouw" aan een vérgis sing van een postvliegtuig te wijten zou zijn. In herinnering wordt gebracht, dat de Nederlandse postzegels met het zgn „meeuwtje" es op (tekening Chr. L.e- beau) sinds 1 Juli 1.1. buiten gebruik zijn gesteld. Om ontvangers van post het on-" aangename betalen van strafport te te sparen, verzoekt men ons het publiek er nogmaals op attent te maken deze ze gels niet meer voor frankering te ge bruiken. Een gedetineerde uit het kamp voor politieke delinquenten aan de rijksweg Amsterdam-Amersfoort te Laren, die gisteren in de vooravond probeerde uit te breken, is door een lid van de buiten wacht neergeschoten. De bewaker zag in het halfduister de man bij de prikkel draadversperring bezig deze door te knippen. Onmiddellijk loste hij een waarschuwingsschot; de gedetineerde werd hierdoor zodanig gewond, dat hij vrijwel op slag overleed. De raden van bestuur van Lever Brothers Unilever N.V. en Lever Brothers Unilever Limited hebben besloten aan de op 26 Augustus a.s. te houden algemene vergaderingen voor te stellen over 1947 een dividend van 8 9 (onv.) uit te keren op de gewone aandelen der Nederlandse en een divi, dend van 10% (onv.) op de gewone aandelen der Engelse maatschappij. Deze dividenden zijn gelijk in gelds waarde overeenkomstig de in de egali satie-overeenkomst voorgeschreven bere keningswijze en onder herleiding van het pond sterling tegen een koers van f 10 691. Bij de Nederlandse maatschappij be draagt de geconsolideerde winst totaal 94.077.552 (v.j. 64.132.865) vóór aftrek van naar de winst geheven binnen- en buitenlandse belastingen, doel* na reser- vanging van vaste activa en van 10.000.000 6,000 000) tegenover voor raden; de geconsolideerde netto-winst na aftrek van genoemde belastingen en van het aandeel van derden in de winsten van onderhorige maatschappijen is 34.481.962 32.050.898); de netto-winst volgens de winst- en verliesrekening vóór winstver. deling 28.391.926 27 402.722). Bij de Engelse maatschappij bedraagt de geconsolideerde winst 17.497 459 (v. j. 16.979.742) vóór aftrek van naar de winst geheven belastingen, doch na reservering van 2000.009 (nihil) voor vervanging van vaste activa en van 3.235 000 639.362) tegenover voorra den; de geconsolideerde netto-winst na aftrek van genoemde belastingen en van het aandeel van derden in de winsten van onderhorige maatschappijen is 5.286 818 (i 7.769.870); de. netto winst volgens de winst, en verliesrekening vóór winstver deling £4 757,132 6.187 647, waarvan bij de winstverdeling over 1946 2.500.000 werd toegevoegd aan de reserve voor toekomstige Britse belastingen).. De jaarverslagen van beide maatschap- Amerika en Rusland als concurrenten op de markt De koude oorlog heeft zich uitgebreid tot de rubbermarkt. Amerika en Rus land zijn felle concurrenten bij de aan kopen van rubber en de uitwerking daar van is dat de rubberprijzen de laatste drie maanden opgelopen zijn van 1 sh. per (Engels) pond tot 1 sh. 3d. De Russen zijn ongeveer drie maanden geleden begonnen rubber te kopen en wel voornamelijk op de Britse, Neder landse en Franse markten, aldus de „News Chronicle". De Ver. Staten zijn begonnen met een plan, om een strategische rubber-reserve te vormen van 700.000 ton, ter waarde van ongeveer 400 millioen. Enige weken geleden heeft men de rubbermakelaars in Londen een tip ge geven, dat de Ver. Staten voor alle be stellingen uit Rusland een hoger bod zouden doen. Het resultaat is geweest, dat Londen de laatste weken geen rub ber aan de Sovjet Unie verkocht heeft maar de prijzen gaan geleidelijk om hoog. (A.P.) Mwumn Eeuwfeest Delftse Studentencorps.... in Indië. De La ga-veteranen in Batavia hebben het eeuwfeest van het Delfts Studentencorps gepierd met het houden van roeiwedstrijden op het Antjol-kanaal. Hierboven de winnende ploeg: Muysken, Moll, van Berckelaer, Irijling en stuurman van ICesteren. vering van 17,500.000 (nihil) voor ver- pijen zullen 3 Augustus a.s. verschijnen. De Enquête-commissie regeringsbeleid 1941—1945 heeft een tweede verslag omtrent de stand van werkzaamheden uitgebracht. Het eerste verscheen op 4 Februari j.L De commissie deelt mede, dat meer dan eens gehoorde getuigen getracht hebben de persoon van H. M. de Ko ningin in het geding te brengen. De com missie heeft zich op het standpunt ge steld dat zij dit in verband met art. 55 der grondwet („de koning is on schendbaar, 'de ministers zijn J®£ant- woordelijk") niet mag toelaten. Ook ge durende de Londense periode bestond de ministeriële verantwoordelijkheid. Het is niet de taak der commissie de historische verantwoordelijkheid voor allerlei daden vast te stellen, haar taak is van politieke aard en beperkt zien dus tot een controle op het beleid der ministers. Handelingen van het staats hoofd persoonlijk kan en mag zij niet onderzoeken. De commissie heeft bij alle verhoren getracht verwijzingen naar persoonlijke daden van H. M. de Ko ningin te voorkomen. Waar een getuige zich niettemin uitlatingen in deze zin veroorloofde, heeft zij deze voor zover nodig uit de stenogrammen geschrapt. Naar haar oordeel dwingt de grondwet hiertoe. Dat zodoende, historisch bezien, haar onderzoek geen volstrekt zuiver beeld zal geven van hetgeen geschied is, acht zij voor haar doel, het vaststellen van de politieke verantwoordelijkheid, geen bezwaar. Het persoonlijke aandeel van H. M. de Koningin in het gevoerde beleid zal eerst veel later door historici kunnen worden vastgesteld, voor zover de daartoe nodige gegevens dan nog te achterhalen zijn. De_ Commissie laat hierna alle in het enquêtebesluit genoemde punten de revue passeren en deelt in het kort mede. hoe- Ver het onderzoek van elk dier punten gevorderd is. Het militair beleid Dr. Caec. Huigens ging heen als directeur der R. K. Kerkmuziek- school. Dr. Vroom, secretaris der Qregonusveren. neemt afscheid Bij het onderzoek van het milltairé be leid in de eigenlijke oorlogsdagen heeft de commissie getracht zich te beperken tot de hoofdzaken. Hierbij is het rege ringsbeleid als zodanig ook in mindere mate betrokken. Het kan niet haar taak zijn zich bezig te houden met het optre den van alle militaire onderdelen, wel heeft zij het echter nodig geacht zich omtrent bepaalde belangrijke punten yan de verdediging nader te laten voorlich ten bijv. de strijd aan de Grebbe, de Moerdijkbrug, Rotterdam, de brug bi Gennep, de vliegvelden, de Afsluitdijk. Het onderzoek naar dit onderdeel is zo goed als gereed. Wel zal. misschien nog een enkele getuige gehoord moeten wor den, doch de commissie meent dit punt in elk geval binnenkort te kunnen afslui ten Het verwerken van de verkregen gegevens zal echter nog geruime tijd in beslag nemen. Niettemin hoopt de com missie nog in de loop van 1948 een ver slag over dit gedeelte van haar taak aan de Kamer te kunnen aanbieden. De commissie is nl. voornemens, tel kens wanneer zij een bepaald onderwerp heeft afgewerkt, de resultaten #van haar onderzoek in een partieel verslag neer te leggen. Reeds thans kan de commissie mede delen, dat zij het niet mogelijk acht haar gehele taak te volbrengen binnen de tijd van één jaar. Daar zij het niet verant woord zou achten haar taak, nadat daar aan een g'ote hoeveelheid energie ten koste is gelegd, onvoltooid te laten, is zij voornemens te zijner tijd aan de Kamer voor te stellen de teifnijn van één jaar, binnen wélke zij krachtens besluit der Kamer haar rapport (d.w.z. een rapport omtrent alle onderdelen van haar taak) zou moeten uitbrengen, te verlengen. Met hoeveel tijd deze termijn verlengd zou i moeten worden, is thans echter noi niet te zeggen. Wel hoopt de commissie nog vóór het einde van het eerste jaar althans een groot deel van de bereikbare getui gen over de meast punten te hebben gehoord. Het England-spiel Bij het Ned. volk trekt waarschijnlijk de meeste belangstelling het punt betref fende de verbindingen met het bezette Nederlandse gebied, in het bijzonder de militaire en civiele inlichtingendiensten, omdat hieronder valt het onderzoek naar het z.g. Englandspiel. Het omvat echter veel meer, al is het Englandspiel wel het meest dramatische onderdeel Aan de verhóren over dit punt moest een uitge breide voorbereiding voorafgaan. De commissie heeft reeds de beschikking ge kregen over tal van interessante stukken, doch zij zet haar archiefonderzoek voort. Intussen is het voorbereidende werk in zake dit punt zo ver gevorderd,dat de commissie tot tiet oproepen van tal van andere getuigen is overgegaan. Met de Verhoren en met het verwerken van de verkregen gegevens zal nog geruime tijd gemoeid zijn. De commissie kan dan ook nog geen toezegging doen omtrent het tijdstip, waarop zij een rapport betref fende dit punt gereed denkt te hebben. Zij kan alleen de verzekering geven dat het onderzoek met kracht wordt voortgezet. Er is de laatste vier en twintig uur geen verandering gekomen in.de spanning rond de Berlijnse blokkade. Het wach ten is op de verzending van de nieuwe nota der Westelijke geallieerden aan Moskou. President Truman heeft intus sen als zijn mening te kennen gegeven, dat er alle reden is Jot hoop op een vreedzame oplossing. Hij onderschreef de verklaring van Marshall, dat de V. S. alle diplomatieke middelen zullen aangrijpen om deze oplossing te vinden en achtte de kansen voor wereldvrede „uitstekend". Bevin, de Britse minister van buiten landse zaken, verklaarde gisteren in het lagerhuis, dat Engeland blijft staan op zijn eis tpt opheffing van de Russische blokkade als voorwaarde voor vier-mo- gendheden-besprekingen inzake Duits land. „Een regering die zichzelve respec teert", aldus Bevin: „kan niet in bespre kingen over deze zaken toestemmen, in dien de normale coXinunicaties van haar troepen worden afgesneden en 2.500.000 mensen worden misbruikt om pressie uit te oefenen". Steeds meer begint de blokkade te druk ken op het bedrijfsleven in Duitsland. Nog steeds moeten er fabrieken worden stilgelegd wegegs gebrek aan brandstof. Het aantal werklozen in de Westelijke sectoren van Berlijn telt 75.000 op de 2 millioen zielen, tegen 5000 op de 1.2 mil lioen inwoners van de Sovjet-sector. De hoeveelheid kolen, die per vliegtuig van het Roergebied naar'Berlijn wordt ge bracht, is uiteraard niet voldoende om aan de enorme behoeften van 'de industrie te voldoen. In leidende politieke kringen te Berlijn is men de mening toegedaan, dat het Rus sische aanbod tot het beschikbaar stellen van levensmiddelen voor geheel Berlijn niet louter een propaganda-zet is, doch inderdaad verwezenlijkt zal worden. Er zijn details bekend gemaakt over de dis tributie der levensmiddelen, welke 1 Aug. a.s. zou ingaan. Zonder twijfel zullen echter de Duitse communisten politieke munt trachten te slaan uit deze nieuwe situatie. Tot dus verre werden de communistische coöpe ratieve verenigingen in de'Sovjet-sec tor van Berlijn zeer bevoorrecht en zij beschikten over groter voorraden dan alle andere winkels. De vrees is dus niet ongegrond, dat vele West-Berlij- ners zich bij deze communistische man telorganisaties zullen laten inschrijven. Mede hierdoor zouden wellicht de poli tieke hartstochten oplaaien, hetgeen zeer ernstige gevolgen met zich zou kunnen slepen. In alle niet com munistische kringen is men het er dan ook over eens, dat slechts door ophef fing van de blokkade een catastrofe kan wordin voorkomen. Leden van gemeentebesturen van West en Zuid-Duitse steden zijn gisteren in Berlijn aangekomen om zich persoonlijk te overtuigen van de ernst van de toestand, en om besprekingen te voeren betreffan- de het verlenen van hulp. In verschillen de steden van West- en Zuid-Duitsland is men reeds bezig met het organiseren van hulpacties voor West-Berlijn. De commu nisten verzetten zich tegen deze hulp en de laatste twee communistische ministers van West-Duitsland, n.l. die van Hamburg en van Wuerttemberg-Baden, zijn om deze reden uit de regering gesloten. Donderdagochtend hebben Russische vliegtuigen driemaal de vliegregels in de naar Berlijn voerende luchtcorridor van Bueckeburg overtreden. De eerste maal trokken twee Yaks op een afstand van 109 meter voor een Britse York op; de tweede maal volgden drie Yaks een toestel, dat een schietschijf achter zich aan sleepte; deze oefeningen zijn in de luchteorridors verboden; tenslotte was er een formatie Yaks, die in en uit een wolk vloog. o Voorts werd er gemeld, dat twee leden van de Amerikaanse militaire politie en een Amerikaanse burger door de Russen gearresteerd werden, toen zij de Sovjet- zóne binnen kwamen. Hoewel deze grens overschrijding op een misverstand be rustte, waren de Amerikanen strikt ge- nomen in overtreding en er zal dus geen officieel Amerikaans protest volgen. Een door de Russen gedaan aanbod om de A.E.G.-fabrieken in de Britse sector van electrische stroom te voordien, is door de Britten van de hand gewezen, om dat aan het- Russische aanbod de voor waarde was verbonden, dat de stroom gebruikt zou worden voor reparatie van uitrustingen ener electrische centrale, die onder Russische controle staat. Ter ontlasting van de voedselmoeilijk- heden zullen 15.000 in Berlijnse kampen vertoevende Joodse vluchtelingen vóór 28 Juli a.s. met Amerikaanse vliegtuigen naar Beieren worden overgebracht. De Russische kranten -te Berlijn spre ken het bericht, als zou Sokoiovsky ver vangen worden, tegen. Op haar beurt ver klaren deze kranten, dat Clay naar Wash ington is geroepen om een berisping in ontvangst te nemen voor zijn „kortzich tige politiek". De elf West-Duitse premiers, die hun besprekingen te Ruedesheim over 4e spoe dige vorming van een afzonderlijke West- Duitse staat gistermiddag beëindigden, hebben een formule uitgewerkt, die naar hun mening zal leiden tot een wederzijds bevredigende overeenkomst met de drie militaire gouverneurs in West Duitsland op de vergadering van Maandag a.s. Vol gende week zal door twee commissies een begin worden gemaakt met het Voorberei dende werk betreffende de vorming van een constituerende vergadering. Hoewel het in de sport op het ogen blik lang geen komkommertijd is, valt er toch weinig te „supporteren". De zomersporten lenen zich daar blijkbaar niet zo toe. Het is de gewoonste zaak van de wereld, om met wijlen Louis Davids juichen van „hup Ajax en hup Feijenoord", bij de zomersportén „hupt" men niet. En vergeleken bij „uw buur man en uw zwager, die altijd afgrijse lijk staan te krijten als Wilkes een pass om-te-zoenen of Rijvers een veulenach tige dribbel weggeeft (U zelf krijt natuurlijk nooit) daarbij „vergeleken dan is Jan de zomersportkijker een zeer beheerst en beschaafd mens. Het zou een novum zijn, als wij bij een cricketwedstrijd gingen roepen van „hup Molenaar! knal dat wicket uit elkaar!" of van „hup Oosterholt! geef nog es 'n zessie!" Evenveel bevreemding zou het wekken, als wij op het hyper-correcte centrecourt van Noordwijk-of-zó gingen „huppen" voor Van Meïgeren -of Falken- burg of Van Swol; 'tzou „shocking" met een erg geaffecteerde „o" zijn. Bij de athletiek begint het gebruik van sup porterskoren thans een beetje ln zwang te komen, per micro wordt er zelfs om verzocht; men heeft ons toegefluisterd, dat dit een navolging is van de Tsjechi sche methode, volgens welke een stroom van verafgodingsgejubel aldaar de natio nale held Zatopek rijp maakt voor finish-dolheidj en diezelfde „men" wist te vertellen, dat Lataster voornamelijk aan een koorttje!) van tien „Jefke"-roe- pérs drie weken terug zijn nieuwe record op de tien kilometer te danken heeft; wat zou er allemaal van waar zijn? Eén uitzondering: zwemmen, daar is altijd geschreeuw genoeg bij, maar het feit dat men hier meer meisjes aantreft dan ooit elders, is d.o. duidelijk genoeg. Wij mengen ons niet onder schreeuwen de badpakkenmeisjes, noch voelen wij ons zo studentikoos, om met een toeter aan het hoofd een aanmoedigings-rijwiel- race-op-het-jaagpad te houden met de fine fleur der ur/iversiteitsroeiers, even min zijn wij zo'n durfal dat wij de decente voornaamheid van rustige beschaafde tennissers, cricketers, athletiekeïs (zo lang het duurt) en andere zomersport- zonnebaders-noem-maar-op gaan storen met een onwelluidende supporters-yell. Dies zitten wij daar altijd op dè tribune incognito. Maar verleden week zaten wij nergens, zelfs Vrijdag niet, zelfs niet in cognito. Dat moet af en toe eens: zo hele maal weg. Het enige waarvoor wij „ge supporterd" hebben, is voor een over winning van de zon op de wolken; dat was voor één keertje eens supporter voor eigenbelang. Maar dat Sint Margriet op haar beurt 'minstens zes weken aomerse zomer heeft gegarandeerd, is voor velen van belang, vooral voor de zomersporten. Over goed drie weken begint de voet- balrazerpij alweer. Wij vinden voetbal een prachtige sport, wij houden ervan, maar beschouwen haar niet als de alleen zaligmakende. Neemt voor dat het bruine monster weer allen in zijn onverbidde lijke ban gaat vangen, no£ eens even de gelegenheid waar Een feilloze estafette-, middelafstand-, of hordenloop, 'n rustige zonnige crioketmatch, het laveren v^n de witte zeilen, de gratie van het spel met het racket, de verfrissing van de sprint door het water, noem maar op, het is allemaal zo mooi en zo de moeite waard. Ook zonder „yell".... SUPPORTER. (Telefonisch van onze correspondent) Londen, 23 Juli 1948 Gisteren was de stemming te Londen optimistischer dan op enige dag sedert de crisis te Berlijn in een acuut stadium getreden is. Het was een getemperd en een voorwaardelijk optimisme, maar de algemene indruk is toch deze, dat in de »»rstvoIgende dagen een ver scherping van de betrekkingen tussen Rusland en de Westelijke mogendheden niet te vrezen is. Het is niet onaannemelijk, dat de con ferentie in Den Haag tot deze hoopvoller stemming, welke trouwens eergisteren reeds merkbaar begon te worden, bijge dragen heeft. Het gevaar van de toestand, zoals deze zich in de voorafgaande dagen ontwikkeld had, schijnt vooral hierin ge legen te hebben, dat het geschil meer en meer het karakter aannam van een pres- tige-kwestie. Het was onder de grote mogendheden, vooral Frankrijk, dat dit vermijden wilde en dat vreesde, dat Washington, zoveel veiliger gelegen dan Parijs, hard op weg was er een prestige kwestie van te maken. Het wordt niet onwaarschijnlijk geacht, dat de Benelux- landen dit standpunt deelden en dat ook het Britse Foreign Office met afkerig was van een poging tot herstel van vier- mogendhedenoverleg inzake Duitsland. De Britse nota aan Moskou was ont worpen vóór de Haagse conferentie, maar laatstgenoemde heeft blijkbaar voldoende steun gegeven aan de grondslagen dier nota om ook Washington's houding ten aanzien van nieuw contact tussen de vier grote mogendheden minder stroef te ma ken, dan zij tot voor enkele dagen was. Uit de korte verklaringen, door minis ter Bevin in het lagerhuis afgelegd, bleek, dat Engeland bereid is, niet alleen de Berlijnse crisis, maar de hele Duitse si tuatie aan een viermogendheden confe rentie te onderwerpen. Vroeger op de dag had de minister op een bijeenkomst van het kabinet, dat o.m. werd bijge woond door de hoofden van marine, le ger en luchtmacht, zijn collega's inge licht, zowel omtrent de resultaten der Haagse conferentie, als omtrent zijn standpunt t.a.v. het geschil met Rusland. Ook de aan Moskou te zenden nota werd gisteren op de bijeenkomst van het kabinet uitvoerig besproken en ofschoon omtrent de beraadslagingen der minis ters niets bekend gemaakt is, wordt ver zekerd, dat Bevin bij het uitbrengen van zijn rapport blijk gaf van een zeker op timisme. Het belangrijkste punt in zijn ver klaringen in het parlement is wellicht, dat de kwestie van hervatting der be sprekingen met Rusland onderworpen blijft aan de voorwaarde, dat eerst een einde komt aan de blokkade van Ber lijn. Een standpunt, dat ook te Was hington. streng gehandhaafd wordt. In een communiqué, waarin de repu blikeinse regering haar- besluit bekend maakt, verklaart zij, dat vijf weken ge leden de voorstellen van de Australi sche en Amerikaanse leden der Com missie van goede diensten om tot een oplossing te komen „zonder toelichting door de Nederlandse werden afgewe zen". Nederland had ook geen andere methodes voorgesteld om een impasse in de politieke besprekingen te voorko men, aldus het communiqué. „Daardoor zijn de onderhandelingen over een po litieke regeling tot stilstand gekomen en zij kunnen op het ogenblik onmoge lijk worden hervat". „Het heeft geen zin voor de politieke sectie van de republikeinse delegatie bijeenkomsten voort te zetten, waar niets zal besproken worden. De rege ring heeft besloten, dat het voor de po litieke sectie der republikeine delegatie met nodig is na de huidige besprekin gen te Kalioering bij Djokja naar Batavia te gaan. Alleen de commis sies der delegatie, die over de totstand koming van een bestandsovereenkomst besprekingen voeren, zullen voortggan met haar werk", aldus het communiqué. Enkele dagen geleden bracht de heer De Laat, gezagvoerder bij de K.L.M., een extra machine met Mennonieten als passagiers van Schiphol over de Zuide lijke route naar Asuncion (Paragay) in 'Zuid-Amerika. Vier uur na aankomst kreeg hij opdracht het lijntoestel van Rio de Janeiro naar Dakar te brengen, waar een „wissel-bemanning" de machine op wachtte en naar Amsterdam bracht. Toen piloot De Laat,in Dakar het toestel ver liet bleek, dat hij binnen de tijd van 20 uur tweemaal de Oceaan was overge stoken Tijdens een gistermorgen gehouden vergadering vari de kamerfractie der Belgische katholieke volkspartij is be sloten, zo spoedig mogelijk het initiatief te nemen tot oplossing van het thans reeds drie jaren hangende koningspro bleem. Vandaag zijn de kamer- en senaats fracties der katholieke volksparty bü- een gekomen om ovA de te nemen maat regelen te beraadslagen. De Italiaanse senaat heeft Donderdag avond een door de communisten inge diende motie van wantrouwen in de rege ring in verband met haar beleid tijdens de jongste algemene staking verworpen met 173 tegen 83 stemmen, bij onthoudingen. twee De Ned. zeesleepboot „Maas" vertrok met een zandzuiger en een bok, waarop enige runners geplaatst waren, van Vlaardingen naar Boulogne. Deze runners stelden tijdens de tocht een onderzoek in, in een door middel van verzegeling ge sloten manschappenverblijf. Dit onderzoek leverde voor de manschappen een grote verrassing op. In het ruim bleken n.l. 'n partij van 30.000 sigaretten en een hoe veelheid boter, kaas en koffie te zijn opgeslagen. Door het slechte weer was de kapi tein van de sleepboot genoodzaakt de ha ven van Vlissingen binnen te lopen. Deze gelegenheid werd benut cm een partij van 15.000 sigaretten, 8 kg. boter, 8 kg. kaas en 5 kg. koffie aan de wal te verkopen en de opbrengst te verdelen. Deze opbrengst werd verbrast, op zoda nige wijze, dat de kapitein genoodzaakt was twee man wegens doorlopende dron kenschap te ontslaan. Na aanvulling van de bemanning werd de reis voortgezet. Bij overgave van de sleep te Boulogne werd de diefstal ontdekt. De politie van Maassluis werd telegrafisch op de hoog te gebracht en door de recherche van. Maassluis, werden de twee ontslagen runners, wonende te Vlaardingen van hun bed gelicht. De twee andere daders eveneens uitVlaardingen. werden bij aankomst van de slbt. „Maas' in Maas sluis door de recherche van boord ge haald en evenals hun collega's in be waring gesteld. De daders S„ S„ v. O. en H. zullen in het huis van bewaring te Rotterdam worden ingesloten. Uit uitvloeisel van deze niet onbe langrijke diefstal, werd tegen 3 perso nen, tefzake schuldheling en voor het ontvangen van z.g. zwijggeld eveneens proces-verbaal opgemaakt. DRONKEN CHAUFFEUR „Principiële moordenaar" De bedrijfsleider van een melkfabriek was die dag blijkbaar zeer dorstig ge weest. want toen de politie hem om zijn gevaarlijke autorijden aanhield, bleek hij zeer sterk onder de invloed van sterke drank te verkeren. Het O.M. bij het kantongerecht te Deltt, waar deze zaak gisteren diende, noemde verd een „principiële moordenaar en eiste ƒ500 boete tegen hem, subs, een maand hechtenis plus -een maand voor waardelijke gevangenisstraf en intrek king van het rijbewijs voor een jaar. Het vonnis luidde ƒ200 boete subs. 20 dagen, een maand voorwaardelijk en on.- zegging van de rijbevoegdheid voor zes maanden. Mgr. Goumans, apostolisch vicaris van Bandoeng, die enige maanden vacantie in Venraij heeft doorgebracht reist 29 Jiui per k' L. M. terug naar zijn missiege bied in Indië.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1