Nieuws uit STAD en OMTREK Twee lichtflitsj es op Djokja LAATSTE BERICHTEN Republiek breekt de politieke onderhandelingen af Psychotechnisch onderzoek op de lagere school WET OP DE MATERIELE OORLOGSSCHADE De doos dokier Sila MISDAAD IN AMERIKA van het plan X Waarde en betekenis distributiedienst Eerste schermutselingen in de Tweede Kamer VRIJDAG 23 JULI 1948 PAGINA 3 {TAAL EN TABAK EXAMENS HUISHOUD SCHOOL KRUIS VAN VERDIENSTE VOOR DR. ORMEL BOND OUDEN VAN DAGEN Z O ME R AVO N D C O M P E TITIE r SCHIEDAMMERS VOOR DE TUCHTRECHTER NAAR de VIERDAAGSE BURGERLIJKE STAND DE INDRUK IN DEN HAAG HONKBAL WEINIG VERANDERING IN DE HUIDIGE SITUATIE DIEFSTAL IN HET VATIC A AN ~r CRITIEK VAN ALLE KANT door WALTER L. GEBAUER Zoals men in ons blad heeft kunnen lezen, is het lied Indonesia Raja" geko zen tot het volkslied van de Verenigde Staten van Indonesië. Dit lied, dat ver scheidene malen de woorden „Merdeka" bevlat, is niet zozeer daarom als om de titel tekenend. Deze betekent niet min der dan Groot-Indonesië en wil de al- omvattendheid van de Republiek, waar van het afkomstig is, weergeven. Een andere vorm van min of meer koude gelijkschakeling door de Republiek ondernojjien, is het invoeren'* van het Maleis als officiële taal voor geheel In donesië. Cokkie Vredebregt, die ons deze inlichtingen verschafte, vertelde ons, dat de Republiek deze taai-gelijkschakeling wil doordrijven. Er zijn verschillende talen op Java. maar in het door de Repu. blikeinen bezette gebied, zullen maar weinigen het wagen hun „moeders-taal'' té spreken. Het Maleis is de taa' voor geheel Indonesië en de invoering van de eenheid van taal mag niet belemmerd worden door volkse sentimenten. Daar is bij de jeugd trouwens weinig sprake van, want deze is het felst bezield van de Groot-Indonesische idee. De oude mensen kunnen zich niet zo gauw omstel len, maar dat geeft niets. Die zijn van weinig belang voor de toekomst. Officieel is het spreken van Javaans verboden. De vrijheid tegemoet Ha de vele maanden in de gevangenis was de vrijheid van de uitwisseling des te verrassender. Het begon met de ver beterde toestand in de gevangenis door tussenkomst van de Zwitser van het Rode Kruis en eindigde met het vertrek per delegatie-trein. Op de mar" -"der het stuk wordt zorgvuldig ond<~ souvenirs bewaard stond de gev ngene van Djokja vermeld als „adviseur van de Nederlandse delegatie". Op die terugreis toonde de Republiek zich in een van haar vertegenwoordigers in een typerende ge. daante. Vanwege de show was er met de uit- wisselingsgroep een kist sigaren meege- Bij de onlangs op de Huishoud- en In dustrieschool gehouden examens werd het getuigschrift voorbereidend onderwijs uitgereikt aan: J. A Hartman, N. L. de Hoog, P. Hoogland, j. P Korpel, A Om- mering, M. v.d Sloot, C. D. Velthuizen, M. E. v.d. Raaf, M. A. de Reuver, J. J. Thiermann, J. L. den Held, M. Pols, B, v.d. Plicht, A.' Verhoeff, C. A. Wildschut, L. Cauwe, N. Geveke, M. 't Hart, J C, Hoogwerf, B. Könemann, A. Monster, E Muis, M. Roeters. P. M v. Steenhoven. H. v. Steijn, J. G. v. Veen, C. M. Ver meulen, J. A. Zandbergen, M. v. Benne- kom, P. J- Bezemer, T. A. v. Eden, P. v. Grootveld, H Holstege, W. P. Lammers, C. L. Philippi, P. Pols M. B. Po'ppeliers. J M. Putters, G. Schouten, A. C. v.d. Vaart, H. v.d. Well, allen uit Schiedam. Aan 13 leerlingen werd geen getuig schrift uitgereikt. Van de 1ste klasse naar de 2de kl. wer den 133 bevorderd; 20 voorw. bevorderd; 26 niet bevorderd. Het getuigschrift Hulp in de Huishou ding werd uitgereikt aan: D. Brasser, J. de Bruin. E. C. W. G. Fredriks, J. J. v. Kampen. M. J. Klein, G. de Regt, E. Rijn! talder, M, J. v. Santen, G. Scharloo, H. J Verhoekx, H, Vink. W. Brinkman, T. M. Jacobs, J. Kreft, C. E.' v. Rossen, M. H. v.d. Tuuk; het getuigschrift Costuum- naaister aan: A. v.d. Horst, A. D. Paul, M, A, Vermeulen; het getuigschrift Cur sus Costuumnaaien a'an: M. M. Dijks hoorn; het getuigschrift Kinderverzorg ster aan: A. Akkerman, C. de Bruin, N. J. Wessels; het getuigschrift Naaister aan: D. den Boer, C. J. Brökling, N, Gerkema, C. Kiesling, J. Koning, A. W.'Prince, E Rodenberg, N. E. Schouten, C. L. Veld hoven, allen uit Schiedam. 11 Leerlingen werden bevorderd van de lste naar de 2e kl. Naaister; 2 leerlingen werden voorw. bevorderd, Hoofdstuk II. De ademsappel van het genie huppel de vrolijk K> e» neer terwijl hij het bier door zijn keel liet klokken.... Die vro lijk huppelende adamsappel was beslist het enige vrolijke aan heel het gen e want zijn gezicht stond bars en zijn ogei schoten vlammen. „We hebben natuurlijk onze ambte.ijke instanties. Er is een woningbureau en een volkshuisvostingsdienst. Ik, zal geen kwaad van deze instanties zeggen, deze instanties doon hun bestze doen wat ze kunnenmagr ze kun nen niksof tenminste niet veel.... ze zijn met handen en voeten aan voorschriften gebonden en krijgen ieder kwartaal een petieterig kwan- tumpje materiaal toegewezen.de burgerij brengt deze instanties tot wan hoop door bergen aanvragen, verzoek schriften, en wagonladingen klachten en intussen trouwt het ene paartje na het andere...." „Ja, dat is niet tegen te houden"! merkte ik op.... „Nee, tegenhouden kunnen wij dat niet, maarmoet je eens horen: Er was een meisje van negentien, dat een half jaar verkering had.... goed, moet zs zelf weten.... in zes jaar geen kans op een woning natuurlijk.wat doet het meisje, denk je"? „Wachten, veronderstel ik;: een beetje geduld hebben en goed bidden-.." „Neeze trouwtwant zegt ze.een huis krijg je toch niet dus. waarom zouden we wachtenze woont nu bij moeders inevenals haar twee zusters die ook maar getrouwd zijn, omdat ze tpch geen huis krij gen...." „Ja maar, dat is waanzin „Natuurlijk is dat waanzin, maar het is gebeurddaar wonen nu vier. echtparen in één arbeiderswoning..-, moet ik je de toestand daar beschrij ven"? „Nee,'dank je" weerde ik af.... „Dit Volledig ontbreken van elk ge zond verstand maakt de toestand nog honderd maal erger dan die toestand toch al is, snap je". Ik snapte het volkomen en vond het niet nodig er nog woorden over heen te gieten „Er zijn echter ook andere gevallen gevallen, die normaal zijnjonge mensen, die netjes getrouwd zijn,, toen er een heel klein kansje op een huisje wasdie intussen een paar kindertjes hebben gekregen.... en anderen, die wat ik zou willen noemen „uit hun huis' gegroeid" zijnwij kunnen toch moeilijk „geboortebeperking" gaan pro pageren, is het wel „Zeer beslist niet"! gaf ik toe „Welnudan, ik herhaal het, moet •r iets gedaan worden SEBASTIAAN. geven. In dezelfde coupé, waar Vrede bregt zat met enkele leden' van de dele gatie, had o"k een T.N.I.-officier plaats genomen. Hij deed de gasten uitgeleide Toen de trein gekomen was op het punt, waar hij terug zou reizen, nam hij het kistje sigaren onder de arm, zonder er een gepresenteerd te hebben, en verliet de coupé onder grote hilariteit van dé Nederlanders. Zij weten niet, of het een schertskistje. gen door de officier voor eigen gebruik georganiseerd kistje, of een gevuüd kistje met verbod tot openen was. De ontvangst in Batavia was geweldig. Officieel werd door de Schiedammer rapport uitgebracht bij de autoriteiten over zijn verblijf in Djokja. Hij werd op genomen in het ziekenhuis voor een grondige keuring. Gelukkig viel die voor 100 pet goed uit: „Helemaal eeilezen". Op 1 September zal de OVW-er' mari nier af, en burger zijn. Het wachten is nu op de uitslag van de diverse keurin gen en op de mogelijkheden, die Neder land biedt voor deze burger met Tropen- gevangenis-erv-aring. Onze stadgenoot, dokter H. J. Ormel, zal de 26 Juli a.s. tijdens een parade in Breda, uit de handen van Z, K. H. Prins Bernhard, het Kruis van Verdienste ont vangen. Dokter Ormel was in de Mei dagen van 1940 als reserve-officier van gezondheid 'hoofd van de Militair Ge neeskundige Dienst van het speciaal door Duitse parachutisten zo hevig be stookte land van Dordrecht en omgeving. Hij leidde toen persoonlijk onder uiterst moeilijke omstandigheden die èn moed èn bekwaamheid vereisten, de evacuatie van het daar onder vijandelijk vuur staand militair hospitaal en het gelukte hem vele gewonden, waaronder zeer zware, behou den naar een veiliger onderkomen te brengen. Het zal velert, waaronder tal rijken die hij nadien als burgerarts aan de greep van de overweldiger wist te ont trekken vérheugen, dat men hem deze onderscheiding, die slechts zelden wordt verleend, heeft toegekend. De Algemene Bond van Ouden van Da gen afd. Schiedam hield de tweede jaar vergadering in het Volksgebouw aan de Tuinlaan. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter, de heer W. v. Beek, de over leden leden. Hij was voldaan over de op komst, al was zijn verwachting nog hoger gespannen geweest te dien aanzien. Het ledental is van 500 op 750 gestegen. Een uiteenzetting werd gegeven over de Noodvoorziening. Voor velen is deze wel een bruikbare hulp, maar toch geen toe reikende steun in de dure tijd van heden. Het hoofdbestuur doet'daarom al het mo gelijke oin hierin nog verandering te brengen. De verdere agenda-punten werden vlot afgewerkt. De aftredende bestuursleden werden herkozen. Tijdens de rondvraag wees de secr., de heer Vredebregt, er nog op, dat verschei dene leden bedankt hebben, nu de Nood voorziening een feit is geworden. Zij zijti er zich niet van bewust, dat in de komen de twee jaar nog alles kan gedaan worden om verbetering te krijgen van de huidige voorziening. HDVS 2 won met, 52 van Schiedam waardoor de stand thans al volgt is: gesp.gew. gel. vrl. pt. doelp. 2 0 12 18— 7 SVV 2 7 4 1 2 9 19— 8 HDVS 2 ..6 3 2 1 8 13—18 6 3 1 2 14—11 Excels. '20 7 2 3 2 7 10—13 Martinit ..7 2 1 4 5 13—17 Schiedam 7 1 2 4 4 13—25 SFC ..7 0 2 5 2 11—22 De Zaterdagavond 24 Juli om 7 uur te spelen wedstrijd DRZHDVS" 2 op het terrein van DRZ aan de Laan ons Genoe-, gen is dus van hét grootste belang daar van deze uitslag afhangt wie er met no. 1 DHS om de wisselbeker zal mogen kam pen dan wel. of er nog een beslissingswed strijd nodig zal zijn. Koopman O. bood coupons herenstof aan, mooie stof; 'dure stof ook. De prijs- beheersing toonde belangstelling en nam een coupon mee, die koopman O. voor 165 had aangeboden Daar kwam proces verbaal van en dit eindigde met een ver oordeling door de tuchtrechter voor de prijzen te Rotterdam tot 10 boete en verbeurdverklaring van de coupon stof. Het Bouwbedrijf K. had zich eveneens te verantwoorden. De ten laste legging vermeldde het aan verschillende op drachtgevers in rekening brengen van hogere prijzen dan toegelaten ingevolge de daarop betrekking hebbende prijs- voorschriften. De lijst van delicten op di* gebied werd waterdicht bevonden; de boete bedroeg 5000, vermeerderd met f 100 wegens lvet niet'voldoen der admi nistratie aan de voorschriften. Informerende naar de algemene gang van zaken met betrekking tot de prijzen vernamen wij, dat alleen in Juni jl, bij de Rotterdamse tuchtrechter voor de prij zen 542 nieuwe zaken binnenkwamen en dat aan het einde van die maand nog 692 zaken onafgedaan waren, 79.334 aan boe ten en schikkingen was het resultaat van Juni, verder 1 voorwaardelijke sluiting, 14 verbeurdverklaringen en 2 openbaar makingen Maandagmorgen zullen 26 leden van de s.w.v. „De Sc'hiedamse Wandelaar" met een autobus naar Nijmegen vertrekken om deel te gaan neftnen aan de' Int. Vier daagse afstandsmarsen. Vertrek 8.30 uur vanaf de Rotlerdam- sedijk 213. GEHUWD; A de Lange 24 j. en C Pool 24 j,; F Th Naring 25 en P M v Es 32; H J v d Knaap 28 en M C W Heijhsbroek 26; G J Heesbeen 25 en C 'J L Schaap .22; I, H H Heesbeen 28 en A P Ooms 20; G J M Lourens 27 en M Ilmer 22; G Tol 27 en A van 't Hoeft 17; C Slagmoo- len 25 en T Lugtenburg 20; D v Touw 23 en F Hammer 20; J H Vink 24 en E fc25;P c Schouwenburg 25 en E oo. p A L Valk 28 en M Groenendaal 20' P K WincfiNois 23 en A H Limburg ONDERTRnmrn6F Bosman 24 Jaar- ONDERTROUWD: C Bos 33 j. en J J Gerritse 36 j., J <le Later 23 en J E Hoos- stad 23; W Martens 27 en j Hoogendam 27; W Snijders 27 en M Lolkus 27- D D Sprong 26 enJ M Key 26; L Vervoort 29 en G A v Wyngaarden 24; A Vermeer 22 en M C v. Olm 17 jaar. GEBOREN: Josepbus, z v J R0ctus en M L v Rutten, Dr. Noletstraat 1; Gerar- dus P, z v J M Refoers en v Grootveld Otterbuuxt 7; Cornelia Th, d v H j w Uijtdewilligen en G M Blok, Westfranke- landsestraap 45; Hendrik, z v P M Rui tenberg en J N Hoogendoorn, Nassaulaan 75; Hermanus F, z v H F Zwayts on A Hamerslag, Dr. Noletstraat 1; Jacobus A, z v A Cohen en E A v. Osch, Grofbaan 8; Adriaan, z v C J Stouthandel en O, Wouters, Herenstraat 47. OVERLEDEN: P Kraaijevcld, 60 j„ Nas saulaan 75; K v d Gaag, 77 j„ Rotterd. dijk 43; J Westeling, 67 j., Hoogstraat 64. De gemeenteraad van Rotterdam nam onlangs het besluit een aantal leerlingen van het hoogste leerjaar van een twintigtal lagere scholen psychotechnisch te laten testen. Een novum in Nederland. Een experi ment, dat wellicht tot navolging gaat leiden. Verwondering behoeft dit besluit overigens niet te wekken. Het psychotechnisch onderzoek geniet brede belangstelling. Deze verdient het ongetwijfeld, ware het niet dat het, evenals ieder modeverschijnsel, te pas en te onpas met vlag en wimpel wordt binnengehaald, lil verband met het onderzoek op brede schaal, zoals het in Rotterdam staat te worden toegepast, zal het niet ondienstig zijn bier in kort bestek na te gaan welk doel hiermee wordt nagestreefd en welke resultaten men hiervan kan verwachten. Doel van het psychotechnisch onder zoek is, door middel van psychologische tests, een beter gefundeerd inzicht te krij gen omtrent aanleg en capaciteiten der onderzochte personen. In het onderhavige geval betreft het de graad van aanleg en de .ontwikkelingsmogelijkheden van die leerlingen, welke de lagere school gaan verlaten, en voor wie meer zekerheid met betrekking tot de keuze- der verdere stu dierichting van groot belang kan zün. Uit de testresultaten, moet ten aanzien van de te onderzoeken functies blijken of de betrokken leerling, boven, op of be neden het gemiddelde van de te onder zoeken groep ligt. Of. met betrekking tot reeds verkregen normen het resultaat nor maal dan wel daarboven of beneden moet worden geacht. Het onderzoek naar de verstandelijke aanleg en capaciteiten neemt daarbij een zeer voorname plaats In. Voor de te kie zen studierichting is het ongetwyfeld van belang te weten of iemand een meer uit gesproken technisch dan wel practisch of theoretisch inzicht heeft in verstandelijk opzicht. Naast dit intelligentie-onderzoek wor den nog andere functies onderzocht, zoals geheugen, aandacht en voorstellingsver mogen, handvaardigheid, werktempo, fan tasie enz. Wij hebben hier te doen met een onder, zoek in groepsverbsnd, dst veel overeen- komst vertoont met een vergelijkend examen. Voor de keuze van studie en be roep spelen behalve de capaciteiten op de genoemde gebieden, factoren, die de ka rakterstructuur bepalen, een belangrijke rol. Welnu, dit karakteronderzoek vindt binnén dit klassikale verband geen plaats; het heeft trouwens alleen waarde, wan neer het individueel wordt toegepast. An- derzyds is de karakteraanleg bepalend voor de waarde, die aan iemands capaci teiten wordt toegekend. Immers de door zetter zal met minder aanleg meer be reiken dan de zwakkeling met vele talen ten. Alles hangt er daarom van af, wat men gaat doen met de resultaten van dit on derzoek, dat slechts een betrekkelijke waarde kan hebben. Indien het doel van deze opzet een de finitieve uitspraak beiheist ten aanzien van de te kiezen studierichting of van de te volgen lavensweg, dan vergete men niet mede aandacht te schenken aan de beoordeling der onderwijskrachten met betrekking tot de gebleken karaktereigen schappen van de leerling Doch evenmin late men na, het oordeel der ouders of voogden in te winnen en rekening te hou den met de wensen en ambities van het lijdend voorwerp zelf. Anders zou het resultaat van dit on derzoek wel eens nadelig kunnen worden voor het individuele belang van de meest geïnteresseerde bü dit alles, het kind zelf. Mijns inziens zijn ouders en opvoeders niet in staat hun voordeel te doen met de te geven adviezen zonder een zeer deugdelijke voorbereiding. De tijdsomstandigheden en de geest van de tijd werken ook in dit opzicht tegen. Beter ware het daarom, de resultaten van dit onderzoek te beschouwen als een globale verkenning van het potentieel, en nog beter, het onderzoek zelf te doen plaats vinden aan het begin van het zes de studiejaar, in stede van bü bet ver laten der school. Ten aanzien van een zo serieuse aan gelegenheid als deze past op zyn -minst een serieus beraad. Dr. TH. A. M. SCHREURS In regeringskringen te 's Gravenhage was men hedenmorgen niet geneigd het bericht, dat de republiek de politieke onderhandelingen zou hebben afgebro ken, anders dan zeer rustig te beoorde len. Hoewel men nog geen beschikking had over officiële gegevens, veronderstelde men voorshands, dat het woord „afbre ken" dient te worden begrepen in de zin van „onderbreken", evenals zulks het ge val is geweest, toen op 16 Juni j.l. onzer zijds de politieke besprekingen werden geschorst. Zulk een opderbreking, zo meende men, heeft op dit tijdstip zeer zeker haar objectieve mérites. Ten eerste immers is de Nederlandse regering de- missionnair en kan het optreden van een nieuwe regering nog niet in de eerstko mende dagen worden verwacht. Voorts vertoeft jhr. Van Vredenburch nog in Scheerzeep voor kappers De Distributiedienst Schiedam maakt bekend dat herenkappers voor de 8e, 9e, 10e en 11e periode 1948 wederom in aan merking komen voor scheerzeep op basis van 20 rts. per bediende met inbegrip van de patroon, indien deze medewerkt. Aanvragen kunnen in de week van 26 t.m. 30 Juli 1948 per formulier MD 233-41 worden ingediend aan 't kantoor: Broers- vest 111,- Schiedam; Kortestraat 1, Vlaar- dingen; Reineschool, Maassluis; Molen weg, Rozenburg; Tavenu, Maasland. Loonlijsten en bewijs van inschrijving 1948 vakgroep kappersbedryven mede te brengen. Nadat de een na laatste wedstrijd in competitieverband van verleden week Zondag Schiedam 1Sdhiedam 3 (1715) zoals wel te voorzien was een tamelijk slappe wedstrijd werd, zal er a.s. Zondag wel iets heel anders op „Boshoek" te zien zijn. Als oefening voor de komende zware promotiewedstrijden van de zwart-witten spelen zij n.l. Zondag a.s. om 2 uur te gen Neptunus. De Neptunianen die een sterke vertegenwoordiger van de 2e klas se vormen, zullen in hun sterkste opstel ling komen om hun Schiedgmse broertjes nog eens even een lesje te geven. V. d. Touw c.s. zullen het echter niet cadeau geven en alles proberen om hun vroegere leermeesters onder de duim te houden, zodat we met jeCht een spannende honk balwedstrijd kunnen verwachten. Nederland, zodat de Nederlandse onder handelingsdelegatie bezwaariyk tot be slissingen kan geraken. En ten derde heeft de vervanging van Coert Dubois in de C. v, G. D. nog niet haar feitelijk be slag gehad. Tenslotte wees men er met voldoening op, dat blijkens het persbericht intussen de republiek thans ook een duidelijke on derscheiding heeft gemaakt tussen de po litieke onderhandelingen en de bespre kingen over het bestand: een onderschei ding, waaraan de Nederlandse regering steeds zeer principieel heeft vastgehou den. (Van onze Indische correspondent). Batavia, 23 Juli. Aangezien er de laatste weken toch reeds nauwelijks Van besprekingen tus sen de Nederlandse en republikeinse de legaties meer sprake was en zy, zo zy al over detailkwesties werden gehou den, niet tot enig resultaat leidden, ver andert de bekendmaking der repubii keinse regering, dat zy de politieke on derhandelingen afbreekt, niet zo veel aan de feitelijke situaties. Zy markeert haar slechts. Nochtans mag het bericht der republikeinse regering, genomen aan het einde der drieweekse Kalioerang- periode, waar de Amerikaan Ogburn het woord „teleurstellend" reeds de vorige week liet vallen, zeer verrassend wor den genoemd. De motivering van de republikeinse regering is aanwijsbaar onjuist. Het is niet zo dat de Nederlandse delegatie zonder opgave van redenen de voorstel len van Dubois en Critchley afwees. In tegendeel, verklaard werd dat de voor stellen op vele punten afweken van de Renville-beginselen, op basis waarvan de besprekingen gehouden worden. In stede in te gaan op de ongewenste en niet gevraagde en formeel onjuiste Amerikaans-Australische voorstellen werd de oplossing gezocht door een contact tussen Hatta en Van Mook. Indïè en de kabinetsformatie Het nieuws uit Djokja bereikte Bata via ongelijktydig met het bericht uit Den Haag dat dr. Beel niet geslaagd is in de opdracht tot het samenstellèn van een parlementair kabinet. Hoewel de persberichten melding maakten van overeenstemming op het punt van het Indisch beleid, blijft de impasse van de kabinetsformatie teleurstellend aange zien zij een tempo-verlies betekent op een ogenblik dat vele tekenen wijzen op het verlangen naar spoedige beslis singen van een nieuwe regering. Hoe zullen de verdere onderhandelingen met - de republiek gevoerd worden? Welke lijn zal gevolgd worden ten aanzien van de staatkundige hervormingen? De deelstaten wachten met spanning op verklaringen uit Den Haag daarom trent. Terrorisme duurt voort En intussen is het einde van bet terro risme in West-Java nog niet in zicht. Bij Poerwakarta, Soekaboemi, Tasikamalaja en Soemedang zyn de laatste dagen aan slagen gemeld. In de stad Bandoeng werd een Chinees overvallen door vier gewa pende Chinezen en in het centrum van Batavia werd voor het eerst sedert meer dan een half jaar 'n handgranaat gewor pen. En wel geldt dat de daders in vele gevallen vrijwel onmiddellijk gegrepen werden, maar dit doet niets af -aan de indruk dat de toestand schynt af te glij den. Het Chinees blad te Batavia „Sinpo", dat overigens slechts belangstelling heeft voor de Nederlandse politiek voor zover het Indië betreft, hekelt in een hoofd artikel „dat men zich door partybelan gen laat leiden in Nederland". Het blad vergelykt de „partystrijd om de porte feuille van Overzeese Gebiedsdelen" met getwist van kinderen van dit land om de pit. van de mangga. De mangga is een zoete Indische vrucht met een grote pit, waaraan bij het schoonmaken gewoonlyk veel vruchtvlees blijft zitten. Blykbaar doorgrondt de „Sinpo" niet de mérites van de Nederlandse politiek, doch dit geldt voor velen hier, die met de grootste belangstelling uitzien naar de verklaring uit Den Haag over het te volgen beleid. De veiligheidscommissie Een communiqué van de C. v. G. D. meldt, dat de veiligheidscommissie geen overeenstemming kon bereiken t.a.v. de status van de eilandjes buiten de kusten van Java en Sumatra. Het vraagstuk was oorspronkelijk voor de C. v. G. D. te ber de gebracht, omdat de bestandsovereen komst geen specifieke melding van het gezag op deze eilanden maakte. De kwes tie wordt thans terugverwezen naar dè agenda-commissie. De Nederlandse dele gatie had van de republikeinse delegatie een iyst gevraagd, waaruit zou moeten blyken, waar op 17 Januari, toen het be stand werd getekend, republikeinse een beden aanwezig waren. Toen de repu bliek het belang hiervan niet inzag, zei- de de Ned. delegatie deze zaak niet in de subcommissie te kunnen opnemen, totdat er een lyst aanwezig was. Uit een vitrine van het Etruskisch mus- seum van het Vaticaan zyn gouden voor werpen gestolen. Omtrent de juiste aard van de ontvreemde stukken verkeert men nog in het onzekere. De pauselijke gen darmerie sterf een onderzoek in. In een zeer omvangrijk verslag hébben de Tweede-Kamerleden hun voorlopig oordeel neergelegd over het wetsontwerp op de materiële oorlogsschade. En zoals tot dusver in ontelbare uitingen veel ver schil van mening in den lande bleek te bestaan, zo zijn deze verschillen ook tot uiting gekomen bij de behandeling in de afdelingen der Kamer. Zo werd er al terstond een uitgebreide discussie gevoerd over de rechtsgrond van de schadevergoeding, waarbij het al dan niet integrale karakter dezer vergoe ding de inzet is. Verscheidene leden, ernstig teleurge steld over de inhoud van het ontwerp, verklaarden, dat er huns inziens maar één regeling is, welke tot een aanvaard bare oplossing kan leiden, nl. een zo danige waarbij" van alle getroffenen een recht op integrale vergoeding van de door hen geleden materiële oorlogsschade wordt gegeven, en in den brede verde digen zij dit standpunt. Rechtsgrond der schadevergoeding Vele andere leden konden zich met dit betoog op vele ponten niet verenigen. Zij meenden, dat ieder persoonlijk het risico had te dragen en er dus geen recht op integraal herstel bestaat. Als rechts, grond voor schadevergoeding namen zy daarentegen aan: 1. ten aanzien van 't herstel en de ver vanging van die goederen, welke voor het herstel der algemene welvaart nood zakelijk zijn, de plicht van de staat om voor het algemeen welzyn zorg te dragen; 2. ten aanzien van alle overige schade, welke een direct gevolg is van de oor logshandelingen, de sociale plicht van de gemeenschap om zorg te dragen voor de bestaansmogelijkheid harer leden. Aan deze plicht zal op Redelijke wyze worden voldaan, als de schade-uitkering de ge troffenen in staat stelt, zich te herstellen of te,handhaven in hun sociaal milieu. Bij het effectueren van deze sociale plicht tot hulp hebben de oorlogsgetroffenen 27 Basli's volgelingen keerden zich even snel tegen hun leider, ais zij hem hadden toegejuicht. Enige ex-gevangenen vielen de detective van achteren aan, anderen grepen zijn armen vast. Eén hunner, waarschijnlijk een beroepsmoordenaar, legde zijn handen vakkundig om Basli's nek. Het lukte Bim niet, de detective te ontzetten: een grote kerel gooide hem op de grond en hield Bims hand op zijn rug vast, „Geef je maar over", riep hij. Met zijn andere hand omklemde Bim de kostbare doos van Sila. Hij slaagde er in, de deksel onopgemerkt te ope nen. Voorzichtig ging zijn hand naar één van de kraantjes. Bim draaide het volgende kraantje open en kneep zijn ogen dicht in afwachting van de dingen die zouden komen. een gelyke aanspraak als anderen, wier noden even dringend zijn. Indien de 'financiële mogelijkheden beperkingen noodzakelijk maken, moeten dus bij de vaststelling van de schaderegeling de verschillende sociale belangen en de eisen van het algemeen welzijn tegen over elkaar worden afgewogen. Deze leden konden zich geheel vereni gen met het argument, in de memorie van toelichting aangevoerd tegen de in tegrale schadevergoeding: dat de econo misch zwakken niet op gelijke wijze voor de sterken behoeven in te staan als dezen voor de zwakken. Zy zouden ook geen bezwaar hebben en zelfs toejuichen, in dien de meerdere uitkering als goede gemeenschapsdaad zou plaats hebben door een herverdeling van het bezit en deze dus uitsluitend ten laste van het volksvermogen zou worden gebracht. Getroffen gebieden In het algemeen kan men de zaak volgens vele leden zo stellen, dat door artikel 71 op de getroffen gebieden, waarin de woningen, bedrijfspanden en bedrijfsuitrustingen met behulp van de fmancieringsregelingen zullen moeten worden hersteld, een opbouwhypotheek wordt gelegd, die betekent: een blyven- ae achterstand van die gebteden en een voor de eerste 10 jaren daarop druk kende hypotheeklast. In concrete geval len zal het vaak een ondraaglyke last blijken te zijn, waardoor de getroffenen steeds ten achter zullen blijven by de niet-getroffenen, zowel in de wdonsfeer als in de bedryfssfeer, Uit het financieringssysteem van ar tikel 71 vloeit naar de mening van vele leden tevens voort een sterke staatsbe moeiing gedurende de 10 jaar van de opbouwfinanciering. Tegen deze staats bemoeiing hadden deze leden welhaast onoverkomelijk bezwaar. In. het algemeen concluderende, zagen de leden, hier aan het woord, tegen het systeem van artikel 71 vele en grote bezwaren, die hen angstvallig maakten daaraan hun medewerking en goedkeu ring te verlenen. Vele bezwaren werden ook geuit ten aanzien van huurders, pachters en eige- naren-landgebruikers. t Huisraad Zeer vele leden waren van oordeel, dat de regelingen tén aanzien van de hui»- raadschade een opmerkeiijk voorbeeld waren van de ook elders geuite klacht, dat te veel buiten de wettelyke rege ling werd gehouden. Ten aanzien van dit onderdeel kan men zeggen, dat alles aan de beschikking van de hierby be trokken minister wordt overgelaten. Ook voor de bepaling van de huis- raadschade, zo betoogden vele leden, zal 20). .IX. Doyies laatste poging. Sergeant Draper had zich by commis saris Burton laten aandienen, om verslag uit te brengen van zyn bezoek by Leon Schirelly. De commissaris liet echter de opgewon den beambte niet eens aan het woord komen, maar zei: Wacht met je verslag tot Wesson en Doyle er zyn. Ik heb aan hen de behan deling van de zaak Schirelly opgedra gen. Hij greep naar de telefoon en liet de detectives roepen, daarna wendde hy zich weer tot Draper. Waarom ben je eigenlijk naar de oude gegaan? Ben je met hem bevriend?, vroeg Burton gemoedelijk, maar er klonk toch een speurende toon in zijn stem. Draper schudde het lioofd Neen, daarvan is geen sprake. Ik heb de oude heer leren kennen, toen hij Bill in het huis van bewaring bezocht. Hy leek me zeer hulpbehoevend. Zo, zo, en later was je in zyn wo ning? Ja, 'n paar keer. in de tyd, dat Bill veroordeeld werd en daarna, toen het door hein aangevraagde beroep niet werd toegestaan. Is je gedurende je samenzijn met Schirelly iets opgevallen? Kon je mis schien uit zijn gedragingen afleiden, dat hij aan een gewelddadige bevryding van zyn zoon dacht? Dat is uitgesloten, chef, daartoe zou de oude helemaal niet in staat zijn. Hij leek me niet altijd geheel normaal, ja, en .vandaag was het helemaal eig. Daarover zullen we, het later hebben. Je houdt het dus niet voor waarschijnlijk dat Leon Schirelly met de zelfmoord van zijn zoon en met de latere ontvoering van het iyk iets te maken heeft? Neen, chef! Hm, ik geloof bet trouwens ook niet. maar je weet wel. Draper, dat Doyle dp oude verdenkt? Ja, dat weet ik, maar ik kan die ver denking niet delen. De commissaris speelde ongeduldig met zijn briefopener. Nu zyn er al drie dagen voorbij er» we hebben nog niet het minste spoor. De wagen met de draagbaar is verdwenen, de beide zogenaamde verplegers zijn niet te vinden én het lijk is ook weg'. De zaak ia niet by het publiek bekend, gelukkig, want andess was al lang de hel losge broken. Op dit ogenblik stak Lee liet hoofd door de kier van de deur en hij meldde, dat Doyle en Wesson waren aangekomen. Ja, we wachten al, riep Burton on geduldig. De beide detectives traden bin nen. Doyle was gedurende de laatste da gen aanzienlijk veranderd. Het onbezorg de glimlachje was van zyn gezicht ver dwenen, en ook zyn ogen hadden een an dere uitdrukking aangenomen. De commissaris wees naar zün bezoe ker. Sergeant Draper is bij me gekomen, om over zijn bezoek bij Leon Schirelly verslag uit te brengen. Ik vind het van beiang. dat jullie meteen hoort, wat Dra per te zeggen heeft. Begin maar, Dra per! De sergeant vertelde zyn wedervaren. Volgens myn mening heeft de oude het verstand verloren. Wanneer hij zijn bedreiging met de brieven ten uitvoer brengt, dan beleven wé een schandaal aldus eindigde hij zijn verslag. De commissaris staarde naar zijn brief opener, die hij nog steeds in zijn handen hield. Wesson knikte slechts, alsof hij verwacht had, dat de zaak zo moest ver lopen. Alleen Doyle was opgewonden op gesprongen en riep: Dat is niet waar. Die mail is even helder bij zijn verstand als wy. maar hij speelt een heel geraffineerd spel met ons. Wanneer ik hem zou kunnen krygen Hij balde onwillekeurig de vuisten. Wesson wendde zich tot hem en grijnsde. Je bent met je idee vastgelopen. Eddie. Tot dusver bezitten we niet net minste bewys er voor, dat Leon Schirelly er iets mee te maken heeft. Integendeel, veel ls er tegen. Nu, Doyle heb je dan een bepaal de reden voor je verdenking?, vroeg Burton en keek op: Je hebt de oude nog drie dagen lang bespied en je was ook in zyn woning De detective haalde de schouders op Een bewijs heb ik niet, en het zou ook moeilyk zijn, tegen Leon Schirelly er ien te vinden. Ik houd hem voor de meest gewiekste schurk, waarmee we ooit te doen hebben gehad. De commissaris glimlachte uit de hoog te. Jo gaat nu toch wel te ver, Doyle Leon Schirelly is haast 60 jaar oud en hij heeft zich nooit aan iets schuldig ga- maakt. Wat geeft Je dus het recht tot een dergeiyke bewering? Doyle werd eerst tood en dan weer on natuurlijk bleek. Zijn ogen schitterden, toen hij riep: Ik zal u nog wel de bewyzen Ie- veren, chef! Het moet me alleen maar gelukken, de oude te bespieden, zonder dat hij er iets van merkt. Je staat met je mening alleen, Doyle. Het zou me aangenamer zyn, als je me weldra kon melden, dat je een spoor van de wagen of van het begeleidend perso neel gevonden had. Vage en ongegronde vermoedens helpen ons niet verder. Döor een handbeweging beduidde hij hun, dat ze konden gaan. Zo, nu weet jo het, gromde Wesson, toen ze weer in de wachtkamer waren Doyle zei er niets op, maar liet zich in een fauteuil vallen. Met de Kin in zijn hand gesteund, dacht hy er diep over na. De avontuurlykste plannen spookten door zyn hoofd, maar hoe vlug ze ook opdoken, even snel verwierp hy ze weer. Hij wist, dat het geen zin had, de oude alleen maar te schaduwen, er moest méér gebeuren. Leon Schirelly was niet de onschuldige, dwaze grysaard. waar voor de anderen hem hielden. Hy had dc ogen van de oude gezien en wist. welk een ontzagiyke wilskracht en vastberadenheid er achter diens blik la gen. Doyle keek Wesson aan. Eén ogenblik dacht hy er over na, zijn vriend in zijn plan in te-wyden. maar hi) was bang. dat deze hem toch niet zou begrypen. Het was trouwens ook beter, als niemand zyn. voornemen vermoedde Lukte het hem niet. het overtuigend be wijs van Schirelly's schuld te leveren, dan wist geen mens iets van zijn neder laag af. Gelukte het hem echter, dan had hy nog steeds de tyd, naar zijn chef te gaan en te zeggen: Hier zijn nu de bewijzen, dat de oude een misdadiger is! (Wordt vervolgd.) men blijven uitgaan van de bestaande regeling, zoals deze is ontleend aan het besluit op de materiële oorlogsschade 1945. De wettelyke sanctie, welke men hierop nu vraagt om de z.g.n. „bydrage" vast te stellen, dient derhahtfe tot sanc- tionnering van de vele bedenkelyke kanten, welke deze voorlopige rege ling had. Onvoldoende gegevensy Blykens de paragraaf „De feitelijke" gegevens" merkten vele leden op, dat de feitelyke gegevens omtrent de geleden materiële oorlogsschade, zoals die in de memorie van toelichting worden ver strekt, bepaald onvoldoende zyn om als grondslag te dienen voor de belangrijke beslissingen, waarvoor de wetgever zich hier ziet geplaatst. Vele andere leden waren eveneens van mening, dat het nuttig zou zijn, da: de in de memorie van toelichting ver strekte cyfers uitvoerig gespecificeerd werden. Door vele leden werd betoogd, dat zij, indien de regering aantoont, dat een volledig herstel der geleden oorlogsscha de in verband met 's lands economische toestand niet aanstonds mogeiyk is, als consequentie daarvan bereid zouden zijn een systeem, waarin een sociale diffe rentiatie dus een differentiatie naar draagkracht wordt aangebracht voor wat betreft de mate van het herstel op kosten der gemeenschap, te aanvaarden. Tot hun leedwezen waren zy echter na kennisneming van het wetsontwerp lot de overtuiging gekomen, dat een systeem van waarlyke differentiatie naar draag kracht daarin stellig niet juist en niet billyk is uitgewerkt, zy achtten in ieder geval een differentiatie naar vermogen ver uit te verkiezen boven een z.g. dif ferentiatie van draagkracht naar ren dabiliteit, die uitsluitend in de bedrijfs- sfeer biyft steken en aan de personen geen aandacht schenkt. Verscheidene an dere leden hadden tegen de voorgestel de differentiatie eveneens ernstige be zwaren, Vele andere leden wilden geenszins ontkennen, dat tegen het stelsel van differentiatie, dat in het wetsontwerp is neergelegd, bezwaren kunnen worden aangevoerd. Met het beginsel, dat diffe rentiatie nodig is, stemden zy echter geheel in. Zij waren van mening, dnt vergoeding naar vervangingswaarde noodzakelijk is voor hen, wier maat- schappeiyk bestaan gemoeid is met een integrale vergoeding. Toepassing vnn differentiatie naar inkomen en vermo gen zou naar hun oordeel vooral in aan merking komen bü de huisraadschade ter vervanging van de thans toegepaste, in derdaad zeer grof werkende criteria. Bewoning door eigenaar Van verschillende zijden werd ernsti ge critiek uitgeoefend op de bepalingen in zake de bewoning van het getroffen object door de eigenaar of bepaalde fa milieleden van de eigenaar. De hier aan het woord zijnde leden bepleitten met aandrang het loslaten van de beperking Van het eigehaar zyn gé- weest na 9 Mei 1941. Vele andere leden konden eVenmin veel waardering heb ben voor de eis, dat het getroffen pand door de eigenaar zelf bewoond of ge bruikt moet zijn na 9 Mei 1941hun be zwaren waren echter gegrond op ande re motieven. Ook deze leden zouden gaarne net hier gewraakte criterium zien vervallen. Het gevolg zal echter zijn, dat den nog een groter aantal kapitaalkrachtigen, huizenexploitanten enz. tegen de bedoe ling in van dit artikel zou profiteren Daarom zou dan tevens een beperking voor de toepasselykheid van dit arti kel gezocht moeten worden door bijv, een inkomens- en/of vermogensgrens. Vele andere eden waren eveneens van oordeel dat het wanselyk is beroep en bedrüf op gelüke voet te .behandelen. Met betrekking tot de regeling voor schepen meenden vele leden, dat net hier genoemde bedrag van 9000 veel te laag moet worden geacht, méde ge let op de verhouding tot de in dit ka der vastgestelde waarde voor onroeren de goederen. Uit de kringen van de bin nenscheepvaart werd vernomen, dat dit 'bedrag ten minste verhoogd diende te worden tot 15,000.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 3