Dr. BeeFs nieuwe opdracht m W eerberichtj Het parlement voor de beslissing Moskou-druk o f) de satellieten Sokolovsky's verklaringen tegengesproken Mystificatie of loslippigheid? Gongc Adviesbureau" voor Opvoeding, Onderwijs en Beroep DADEN van Barmhartigheid Suriname in de belangstelling r DE OPBOUW van de WERELD DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN DE KABINETSFORMATIE Djokja's nieuwe besluit Volksdemocratie Nieuwe opdracht J De crisis in Frankrijk Na Tito ook Gottwald en Rakosi in ongenade Een kopje koffie in de electrische „Koloniaal" gebied LAGEN Nieuwe instelling van de K.A.B. 70ste JAARGANG ZATERDAG 24 JULI 1948 No. 20680 Mededeling van de G.V.G.D, HONGAARSE GEESTELIJKEN VEROORDEELD „SCHIP VAN COLUMBUS" TERECHT I MINDER KOELE NACHT Zal André Marie de absolute meerderheid halen COMPLOT VAN WINKELDIEVEN ONTDEKT Richtlijnen van de H. Vader 15.000 KINDEREN VRAGEN Leer ook E.H.B.O: VOOR HET VADERLAND GEVALLEN RADIO.VATICANA OVER koningin DE ONDERZOEK NAAR CULTUURGROND OVERZEE FRANS BEVEL TOT DEMONTAGE VAN 38 DUITSE FABRIEKEN Uurwerk-industrie zou daardoc. worden lamgelegd KATII. REPUBLIKEINSE PARTIJ TE DJOKJA DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaer- straat 1. Telefoon 25270; .te Schiedam. Broersvest 8, Telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwartaai. 1.15 per maand, f 0.30 per week. Directeur; J. KUiJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS OP gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per rniirnneter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden t L—- Ieter woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. (Van onze redacteur). De mogelijkheid, welke wij gisteravond in het vooruitzicht stelden en welke in Haagse politieke kringen sterk werd be streden, is werkelijkheid geworden. Dr. Beel heeft een nieuwe opdracht van de Prinses-Regentes ontvangen, nadat gistermiddag eerst nog minister Drees op het paleis Soestdijk was ontboden. Daarna kreeg dr. Beel de opdracht tot vorming van.... een kabinet. Tout court. Het schijnt, dat de heer Drees door de Regentes werd gepolst over een nieuwe opdracht, maar deze zou hebben» ver klaard, dat dit verspilling van tijd zou betekenen. Men had zich hier Uitgeput in alle mogelijkheden, welke maar bij benadering voorhanden waren, maar bij welhaast elke mogelijkheid welke werd besproken, stuitte men op verschillende moeilijk heden, die bij de vorige besprekingen reeds aan het licht waren'getreden. Nu heeft dr. Beel de meest ruime op dracht gekregen, welke een formateur maar krijgen kon. Hij moet een kabinet vormen; het hindert niet wat voor een kabinet. Theoretisch gesproken behoeft het zelfs geen kabinet te zijn, dat een meerderheid in de Kamer achter zich heeft en het zou dus dan ook een kabinet kunnen zijn bestaande b.v. uit figuren van de K.V.P., de C.H.U. en de V.V.D., welke combinatie slechts op 49 zetels in de Kamer zou steunen. Dit is natuurlijk niet te verwachten, maar mogelijk zou het zijn, mogelijk. Indien b.v. dr. Beel geen andere uitkomst zou zien. Want hij zal er dan zeker op mogen speculeren, dat de oppositie in de Kamer, wat de Grondwetsherziening betreft, geen roet in het eten zou durven werpen. Vooral waar „Het Vrije Volk" nog eer gisteren schreef: „Wij moeten nog zien. dat de Staten-Generaal het zouden be staan, de Grondwetswijzigingen in tweede lezing te verwerpen, als zij door een kabinet op smallere basis zouden worden ingediend". Wij verwachten deze ontwikkeling In tussen niet. Dit zou immers een politieke noodsprong zijn en van zulk een nood sprong kan op dit ogenblik, nu de bespre kingen met verschillende figuren pas be gonnen zijn, nog geen sprake zijn. Maar evenmin verwachten wij de ont wikkeling tot een kabinet op de door de P. v. d, A. gewenste smalle basis. Da opdracht tot vorming van „een kabinet" zonder meer leidt echter wel tot de conclusie, dat men in politieke kringen overtuigd Is, dat de omstandig heden spoed vereisen en dat met de samenstelling van het kabinet niet lan ger kan worden gewacht. De aankomst van het nieuwe Amerikaanse lid der Commissie van Goede Diensten, het af breken der politieke onderhandelingen door Djokja, de deelstaten en de inter nationale situatie vragen spoed en nog eens spoed. Daarom zulk een ruime en vérstrekkende opdracht aan dr. Beel. En nu is het dan ook verklaarbaar, dat dr. Beel met al de ervaringen bij de eerste besprekingen opgedaan, aanstonds met verschillende politici aan het onderhan delen is gegaan en het zal ons niet ver bazen, indien hij heden reeds een heel eind zou zijn gevorderd. Dr. Beel kennende, die niet spoedig zijn pogingen om het gestelde doel te, bereiken opgeeft, en die bij de eerste op dracht, waarlijk onvermoeide pogingen in het werk heeft gesteld om te slagen, geloven wij, dat hij met de ruime op dracht wel .niet zal falen. De vraag ligt nu voor de hand, in welke richting deze formatie zal gaan. Uit het feit. dat dr. Beel de eerste opdracht, de vorming van een parlemen tair kabinet op zo breed mogelijke basis heeft teruggegeven, mag men conclu deren, dat de regering, die hij nu bezig is samen te stellen, niet de vorm zal krijgen van een' parlementair kabinet. Wat voor een kabinet het wel zal zijn, zullen wij nog even moeten afwachten. Zeker is reeds, dat het in de bedoeling van de formateur ligt, figuren uit de P. v. d. A. uit te nodigen er zitting in te nemen, daar dr. Beel nog gisteravond besprekingenvoerde met de heren mr, In 't Veld en ^rof Lieftinck. Dat de formateur in deze omstandig heden de preliminaire besprekingen met de voorzitters der fracties heeft over geslagen, ligt voor de hand, daar hij int' mers bij zijn eerste besprekingen reeds van de opvattingen der fracties werd in kennis gesteld. Meer is er op het ogenblik, dat wij dit schrijven, nog niet bekend, maar de ijver waarmee dr. Beel de uitvoering van deze tweede opdracht heeft ter hand geno men, maakt dat, naar wij vernemen, nu een spoedige oplossing mag worden ver wacht De C.V.G.D. heeft gisteren te Kalioe- rang een communiqué uitgegeven waar in wordt medegedeeld, dat Moh. Roem in de vergadering van gisteren van de agenda-commissie berichtte, dat de re publiek voor een onbepaalde termijn al leen onderwerpen met betrekking tot de Utivoering der bestandsovereenkomst wilde bespreken. In die verklaring zei- ae hij o.m., dat er sedert acht weken een „complete stilstand" in de politieke onderhandelingen is geweest, namelijk sedert de Ned. delegatie categorisch heeft geweigerd, 't Amerikaans-Austra lische plan in beschouwing te nemen Hij voegde daaraan toe, dat de Neder landers daarentegen wel hun pogingen vermeerderen tor de vorming van de Ver. Staten van Indonesië en de Unie, zonder de republiek. Namens de Ned. delegatie maakte de heer Elink Schuurman bezwaar tegen het woord „stilstand". Hij herhaalde, dat er geen belangrijke besluiten kon den worden genomen tot het tijdstip, waarop in Den-Haag een nieuwe rege ring optreedt. Met betrekking tot de uit lating van Moh. Roem over de Ver. Sta ten van Indonesië, zeide de heer Schuur man, dat het de bedoeling van de Ned. regering is. Verenigde Staten van In donesië te vormen voor geheel Indo- nesië J De C.V.G.D. heeft later,op de dag vergaderd en een telegram aan de Vei ligheidsraad opgesteld, waarin rapport wordt uitgebracht over hetgeen in de vergadering van de agenda-commissie is voorgevallen. Inmiddels zijn voor de volgende week geen vergaderingen voor de agenda-commissie vastgesteld. Bisschop Sigismond Mihailovitsj, lei der van de Katholieke Actie in Honga rije, is gisteren bij verstek door een communistische volksrechtbank tot tien jaar dwangarbeid veroordeeld wegens „het aanzetten tot oorlog en rebellie". Zijn secretaris en voornaamste adviseur kreeg zes jaar gevangenisstraf. Vier andere geestelijken werden als mede plichtigen veroordeeld tot gevangenis straffen, variërend van zes maanden tot een jaar. De Gainsborough Filmmaatschappij heeft bekend gemaakt, dat het vermiste schip „Nina", thans veilig bij de Barba- dos-eilanden ligt. Het schip, dat tijdens een proeftocht verdween, werd ontdekt door een wa tervliegtuig en is naar Holetown op de Barbados-eilanden gesleept. De 20 personen, die zich aan boord bevonden, zijn ongedeerd. De „Nipa" was, zoals gemeld, ge bouwd voor een film over het leven van Christopher Columbus. 1 Het Juliana kinderziekenhuis te Den Haag kreeg van de Amerikaanse marine-attaché aldaar, Capt. Parke H. Brady couveuses van een nieuiv Amerikaans type ten geschenke. De babies komen niet uit de couveuse, doch de verpleegsters helpen hen door de handen door met plastic dichtgehouden openingen te steken- H. K. H. de Regentes heeft dr. L. J. M. Beel ontheven van zijn vorige opdracht en hem thans opdracht verleend tot het vormen van een kabinet. In het overzicht gisterenavond van de Eerste-Kamerzitting van Donderdag werd gesproken van intrekking der Scheep vaartregeling. Wij schreven echter Sleep vaartregeling. Weervërwachting, medegedeeld door j het K.N.M.1. te De Bilt, geldig tot J Zondagavond. Over tiet algemeen veel bewolking met plaatselijk enige lichte regen. Weinig wind. Iets warmer, vooral des nachts. s 25 Juli: Zon op 4.50, onder 20.41 u.; Maan op 22.41, onder 9.12 uur. 26 Juli: Zon op 4.52, onder 20.40 u.; 5 Maan op 22.52, onder 10.21 uur. (Telefonisch van onze correspondent) Vandaag moet het Franse parlement de benoeming van de minister-presi dent bevestigen. Het is daarvoor niet nodig, dat de kabinets-formateur zijn lijst van ministers bekend maakt en wat het program betreft, is een ver klaring omtrent enige algemeenheden voldoende. De candidaat voor het pre- mierscbap moet echter de absolute meerderheid van 311 stemmen halen. Daar communisten en Gaullisten de heer André Marie hun vertrouwen niet willen geven, hangt de uitslag van de radicalen en gematigden af, die tot dusver niet warm waren voor de poli tiek, door socialisten en M.R.P. gevoerd. Maar deze partijen zelf hebben tegen de wijze van oplossing der crisis ernstig In diplomatieke kringen te Washing ton heeft men berichten ontvangen, die er op wijzen, dat de Hongaarse vice- premier Rakosi en de Tsjechische pre sident Klement Gottwald mettertijd vervangen zullen worden, omdat zij te gematigd en evenals maarschalk Tito te nationalistisch zijn. Rusland oefent steeds sterker druk op zijn satellieten uit om bevoegdheden over te dragen aan meer radicale, communis ten, die bereid zijn slaafs gevolg te geven aan de bevelen uit Moskou. Volgens betrouwbare berichten wordt Rakosi er door het Kremlin van verdacht een dubbele rol te spelen als een loyale Hongaar, die probeert het optreden van de communistische partij te matigen en de harde kanten van de sociale revolutie af te slijpen. In Tsjechoslowakije werden vorige week 71 mensen gearresteerd, onder be schuldiging deelgenomen te hebben aan een complot, dat de steun van Amerika geniet, tegen het nieuwe communistische regiem. Dit wordt in Washington be schouwd als het begin van een verregaan de zuivering. Uit diplomatieke berichten blijkt, dat Rusland niet kan rekenen op de Tsjechoslowaakse strijdmacht. Hetzelfde werd ook verklaard door gen. Hasal, een van de hoogste Tsjechische officie ren, die naar de Amerikaanse zone van Duitsland is gevlucht. Intussen draaien de grote Tsjechische wa penfabrieken Skoda en Brno op capaciteit, om Rusland wapens te kunnen leveren ter betaling van het graan, da de sovjet-unie dit jaar geleverd heeft. Binflenkort zal begonnen worden met de aflevering van de eerste na de oor log in 'Nederland gebouwde electrische treinen Een kijkje in de keuken van de restauratie-wagen, een novum in ons land. bezwaar. Zij waren echter bereid, zich naar Marie te schikken op grond van enkele geruststellingen, door de kabl netsformateur gegeven. Maar hun te genstanders hebben gisteren de kabinets formateur gedwongen, verklaringen af te leggen omtrent de verkiezingen, de economie en buitenlandse zaken, die de geschonken geruststellingen vrijwel te niet doen en zodoende liggen op het ogenblik nog enige grote struikelblok ken op de weg van de kabinetsforma teur. Bijvoorbeeld Reynaud, die econo mie in handen krijgt, de zekerheid dat de verkiezingen zullen worden gehou den en de laïciteitskwestie, wat de so cialisten betreft. En wat de M R P aan gaat, het voornemen van Marie om Bidault aan Buitenlandse zaken te ver vangen door Schuman, Dit zijn moeilijkheden, die de stem ming onzeker maken. Het debat zal dan ook grote omvang nemen en het voor nemen van socialisten en M.R.P., om de verklarin* van André Marie af te wach ten, alvorens hun houding te bepalen. Is meer dan- een formaliteit. Bovendien is in de partijen zelf de verdeeldheid over de wijze van oplossing der crisis groot. Indien in de grote partyen de discipline niet algemeen gevolgd wordt, waarvoor ernstig gevaar bestaat, kan Marie de meerderheid niet bereiken Overigens zullen de aanvallen der com munisten op Paul Reynaud de socialis ten in een moeilijke positie brengen bij de partyafdelingen. Het is dus op het ogenblik nog erg onzeker, of de steun door de kopstukken der partijen, als Blum, Schuman, Ramadier en Reynaud aan de kabinetsformateur beloofd, vol doende zal zyn om dit premierschap veilig te stellen. Men verwacht dat het debat de gehele dag zal duren. De politie te Deventer heeft een com plot van winkeldieven ontdekt, dat op verschillende plaatsen in ons land ver takkingen heeft. Een Amsterdammer, en twee vrouwen, afkomstig uit Amsterdam en een uit Apeldoorn, bevinden zich reeds in hechtenis. Een grote party gestolen textielgoederen is in beslag genomen De goederen werden te Amsterdam eri elders in de zwarte handel verkocht. De „Osservatore Romano" heeft giste ren in het Frans de tekst gepubliceerd van de brief, die Z. H. de Paus heeft gericht aan Charles Flory, de presi dent van de Sociale Week in Lyon „De ongeëvenaarde ramp, die nauwe lijks achter ons ligt," aldus de H. Vader, „heeft niet alleen haar sporen op onze beschaving achtergelaten, ze heeft ook bii de volken in zelfs de meest afgelegen overzeese gebiedsdelen een beroering verwekt, waarvan de gevolgen niet te overzien zün. By velen is het verlangen gegroeid naar een onafhankeiyk bestaan. Zij heb ben deelgenomen aan het internationale conflict en dit heeft hun besef bijge bracht van hun eigenwaarde. De dorst naa. emancipatie, die dik wijls gepaard gaat met geweld, brengt gevaren met zich mee. Men bedenke immers, dat de Westelijke mogendheden die krachtens hun positie en hun roe ping tot boodschappers van het evan gelie, de taak van oudere zusters te ver- unilen hebben ten opzichte van de ge bieden, welke nog in het duister en in de schaduw van de dood verkeren, zich in een staat van verzwakking bevm- deDat de evolutie gepaard zal moeten gaan met de nodige yerandermgemza) niemand betwisten. Het is echter te sen dat deze veranderingen zich zullen voltrekken op ordelijke, rechtvaardige wüze en met wederzqds begrip i één woord: in de geest van naasten liefde. Het oude Europa, het centrum en ae wieg. van het katholicisme heeft, naar men redelijkerwijze mag hopen, nog niet opgehouden, een belangrijke rol te spelen bij de opbouw van een we reld, die in broederlijke liefde vernieuwd is volgens de onaantastbarenormen van het evangelie. Men zal echter profijt moeten trekken uit de les der gebeur tenissen, om vastbesloten zijn toevlucht te nemen tot de deugden van het chris tendom, die alleen een duurzame over winning kunnen behalen op de materia listische leer, welke thans een zo ern stige bedreiging voor de wereld vormt". Zoals gisteren in een gedeelte onzer oplage werd medegedeeld, ver spreidde het persbureau U.P. een interview, dat een zijner correspon denten zon hebben gehad met maarschalk Sokolovsky, de Sovjet- gouverneur yan Duitsland. De verklaringen, die d,e maarschalk zou hebben afgelegd, waren zeer verzoenend van toon en werden uiteraard met de grootste aandacht in Washington, Londen en Parijs ontvangen. Sokolovsky zou o.a. hebben gezegd, dat de blokkade van Berlijn niets anders was dan een tegenmaatregel tegen de Amerikaanse voorschriften, die een speciaal toegangsbewijs eisen voor de Russen, die de Ameri kaanse zóne willen betreden. Zodra deze Amerikaanse voorschriften zouden worden opgeheven, zou ook de blokkade van Berlijn eindigen. Kort nadat er van Amerikaanse zijde op was gewezen, dat de door Sokolovsky gelaakte beperkingen eerst op 5 Mei 1948 werden ingesteld, daar de Russen enige dagen eerder overeenkomstige beperkin gen voor de Amerikanen hadden afgekon digd, deelde het Russische nieuwsbureau gisteravond mede, dat maarschalk So kolovsky geen interview heeft toegestaan aan enige correspondent van U.P. en evenmin een verklaring van enige poli tieke betekenis heeft afgelegd. „In werkelijkheid zijn er hem terloops enige Vragen gesteld, terwijl hij op een Poolse receptie in druk gesprek gewik keld was met buitenlandse vertegen woordigers en Russische antoriteiten, maar zijn antwoorden hebben niets ge meen met de verklaringen, welke hem door dë U.P.-correspondent |n de mond zijn gelegd. De maarschalk heeft met geen enkel woord over de blokkade van BeTlijn gesproken, noch enige aandui ding in die richting gedaan." De betrokken correspondent houdt echter vol, dat hij Sokolovsky's woorden juist heeft weergegeven, zodat men zich in politieke kringen bezig houdt met de vraag, of het „interview" moet worden toegeschreven aan een mystificatie of wel aan loslippigheid. Opmerkelijk is het in ieder geval, dat men In Sovjet-kringen te Berlijn een op vallend optimisme aan de dag legt in ver band met de zij het dan ook voorwaar delijke bereidwilligheid der Westelij ke geallieerden om binnenkort besprekin gen over het probleem Duitsland te openen. Het zou dus mogelijk kunnen zijn, dat Sokolovsky zijn verzoenende toon iets te voorbarig heeft laten horen. Generaal Clay, die te Washington ver slag heeft uitgebracht over de toestand in Berlijn en inmiddels naar Duitsland is teruggekeerd, heeft tijdens een vergade ring met enkele leden van de commissie voor buitenlandse betrekkingen van het Amerikaanse huis van afgevaardigden verklaard, dat de Amerikaanse strijd krachten in Duitsland volgens hem bij machte zijn, *bm het besluit der regering om in Beriyn te blyven, uit te voeren. Hij verwachtte, dat de „luchtbrug" in staat zou blijken West-Berlqn voor onbe paalde tijd van het nodige te voor/ien, waardoor tijd wordt gewonnen voor on derhandelingen, die moeten leiden tot oplossing van de moeilijkheden. Clay deelde voorts mede, dat de „lucht brug" versterkt zal worden met een groot aantal C-54 transportvliegtuigen, die een laadvermogen hebben van 10 ton. Er zal in de Amerikaanse zóne een nieuw vliegveld worden aangelegd. Clay gaf tenslotte als zijn mening te kennen, dat de Russen zeer geïmponeerd waren door de „luchtbrug" en een der gelijke prestatie ni%t hadden verwacht. „Ik ben er zeker van, dat de Russen geen oorlog wensen. In Berlijn heerst er thans echter een dermate ernstige toestand, dat een heethoofd gemakkelijk oorlog kan uitlokken, riet zal echter niet zover ko men, maar we zullen op vreedzame wijze een oplossing vinden". Een der gevaarlijkste kanten van de huidige toestand rond Berlijn blijft het incident. Gisteren hebben Sovjet-vlieg tuigen weer tweemaal de vliegregels in de Britse luchtcorridor naar Berlijn overtreden. Een twee-motorlg Sovjet- toestel voerde nabij Kremen (ten N.W. van Berlijn) bombardementsoefeningen uit en nabfj Perleberg oefende een Rus sisch vliegtuig in het schieten op een ander toestel. Beide manoeuvres waren niet aan het Berlqnse luohtveiligheidscentrum gemeld, ofschoon de Sovjet-autoriteiten des mor gens een „gedetailleerd program" van de in de corridor te houden oefeningen had den bekend gemaakt. ■Zestien der snelste Amerikaanse jagers met straalaandrijving zijn hedenmorgen in Engeland opgestegen voor manoeuvres in de Amerikaanse zóne van Duitsland. De Russen houden dezer dagen oefenin gen in hun zóne met 17 superforten, die gebouwd zijn naar het voorbeeld van de 4-motorige Amerikaanse B-29. Sokolovsky heeft een order uitgevaar digd, waarin is bepaald, dat met ingang van 25 Juli nieuwe bankbiljetten ge naamd „Deutsche Mark" van de „Deut sche Notenbank" (een nieuw opgerichte circulatiebank van de Sovjet-zóne) wor den ingevoerd in de Sovjet-zóne en in geheel Berlijn. De gezegelde oude Marken zullen een tegen een worden omgeruild voor de nieuwe biljetten, die na 27 Juli als de enige geldige geldsoort zullen wor den beschouwd. De Berlijnse politiemannen die aangeslo ten waren by de „Vrije Duitse vakbond", hebben zich van deze organisatie losge maakt en zich aangesloten, bü de opposi tionele vakbeweging, die niet met de communisten wenst samen te werken. We staan nu eenmaal voor het feit, dat vacantie tot een elementaire eis is ge groeid voor alle geledingen. Iets anders ;s of van de „toewyzing" voor die dagen of weken vrij-af een zodanig gebruik kan worden gemaakt, als bij de propaganda voor vacantie voorzit n.l. een doorbraak van de sleur, een verfrissen van de geest, een opknappen van het vaak vermoeide lichaam. Door individuen, bedrijven en specials instellingen worden wegen gezocht om het ideaal van vacantie ook in een ideale vacantie om te zetten. Voor de ouders en ook de kinderen zelf van de steden is echter heel dikwijls de sèhool-vacantie een speciale puzzle, di-i sterke zenuwen vordert, alleen reeds om huiselijke moeilijkheden, maar daarnaast nog heel andere eisen aan beleid en in zicht stelt in verband met de zedelijke gevaren, die het straatleven meebrengt. De Katholieke Arbeidersbeweging, ook in dit opzicht haar tijd kennend, organi seerde reeds het vorig jaar onder haar leden een actie tot uitzending van stads kinderen. Twee duizend kinderen kregen door de medewerking van goedwillende:: een fijne vacantie. Dit jaar herhaalt »de K.A.B. deze actie. En reeds ontving zij vijf duizend aanbie dingen van pleegouders. Een grandioos succes. Maar.... het aantal aanvragen beloopt thans reeds vijftien duizend. Zodat het begrijpelijk is, dat de heren van de K. A. B. in Utrecht, die de actie leiden, zich achter de oren hebben gekrabd bij de vraag: hoe krijgen we deze 15.000 kin deren geplaatst. Nu kunnen wat harde gemoederen ver klaren: „Ik kan aan iedere mode-gril niét meedoen, laat ieder zijn eigen boontjes maar doppen", maar daarmee is de kin- der-K.A.B.-puzzle niet opgelost. De aanvragen zijn er, die aanvragen zijn voor wie als oudere over ervaring beschikt, gezond en redelijk. Dus moeten er daden worden gesteld. Dus ook* hier de vraag: wie melden zich als pleegouders voor een, twee, of meer weken ten bate van een stadskind, dat om principiële en Uchaméiyke redenen behoefte heeft aan een overheveling uit de vaak grauwe wijk van zijn woonplaats. We hadden het hier de vorige maal over werken van barmhartigheid. Hier is er weer een. En weer een van mo derne vorm volgens de geest van het oude Evangelie. Of is er by U ook geen plaats voor het kind? Laat uw verstand spreken, maar voor al uw hart aan het woord komen. Be tuig dan hartelijke instemming en schrijf nog vanavond of morgen want de tijd dringt een kaartje naar^e KAB, afd. Kinderuitzending, Oudenoord 12 te Utrecht met uw naam, adres en voor hoelang ge een stadsdreumes van 6 tot 14 jaar wilt ontvangen. Deze daad kan bovendien weer prach tig bijdragen tot verhoging van het gees telijk banksaldo. U weet wel. HENK VAN DER MAZE. Zoals we reeds aankundigden zal op Zondag 8 Augustus a.s. de jaariykse E. H. B. O.-dag worden gehouden. Ongetwyfeld is men bekend met her feit dat de E. H. B. O. van het Wit-Gele Kruis zó'n E. H. B. O. dag jaarlijks wenst te houden. Vorig jaar bleek het een emi nent succes! Na de E. H. B. O. dag kon den tientallen E. H. B. O. onderafdelingen door geheel het land worden opgericht waar niet alleen het onderwijs met kracht ter hand werd genomen (hetgeen reeds het geval is op meer dan tweehonderd plaatsen van ons land) maar ook in de af gelopen maanden reeds daadwerkelijk bij alle soorten van ongevallen kon wor den opgetreden. Onze Moeder de H. Kerk laat ons jaar op jaar het bekende tafereel aanschou wen het „ongeval", dat plaats had op de reisweg JeruzalemJericho, n.l. op de twaalfde Zondag na Pinksteren, die dit jaar valt op Zondag 8 Augustus. Het E. H. B. O. werk in Katholiek ver band wist door zijn zuivere intentie dit Evangelie te maken tot een grondslag, 'n basis van en voor duizenden vrouwen en mannen, van verschillende leeftijden van iedere rang en stand, die dage lijks gereed staan af te wijken van hun reisweg in het belang van de vreemde ling. Dit werk van christelijke naastenlief de meer dan 2000 jaar oud omge werkt in moderne vorm, aangepast voor De regering maakt bekend, dat in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht: Sold. G. Kou- wenberg, uit Amsterdam, overl. t. g v. oorlogsverwonding 13 Juli; korp A. W. Lips, uit Oud-Beierland, gesn 14 Juli; korp. H Stoppelenburg, uit Rotterdam, gesn. 12 Juli. De Kon. Marine en het K. N. 1. L nebben in de periode van de afge lopen week geen verliezen gerap porteerd. onze dagen gaat in de eerstvolgende da gen, in afwachting van Zondag 8 Augus tus a.s. aandacht vragen door midüej van Uw courant. Elke dag geeft de krant door de on gevallenrubriek het antwoord op uw vraag of 'n organisatie voor E. H. B. O. nodig is Ter gelegenheid van het aanstaand aftreden van Koningin Wïlhelmina heeft Radio-Vaticana hulde gebracht aan de Landsvrouwe, die steeds een sympathieke houding tegenover het Katholicisme heeft aangenomen. Bij de vele instellingen, welke de KAB rijk is, is een nieuwe dienst gevoegd, n.l. het Adviesbureau voor opvoeding-, onder wijs- en beroepsvraagstukken. De KAB is zo gelukkig geweest als lei der hiervoor te vinden de Eerw. Broeder Carolus van het bekende Instituut „St. Louis" te Oudenbosch. Broeder Carolus is reeds een twintigtal jaren op dit gebied werkzaam, bovendien nog vertoonden aan een ander groot bureau op dit gebied, zo dat de KAB meent in hem een eerste klas leider te hebben gevonden. En dit is nodig. Want het gaat niet meer of minder dan om de toekomst van onze kinderen. Wat moeten dezë worden? Een verkeerd gekozen of opgedrongen beroep wreekt zich op een tijdstip, waarop men moeiiyk meer terug kan en de vreugde, die men in zijn beroep moet vinden, is hiermede vervlogen. Hoevele ouders zitten met opvoedings moeilijkheden. Hoe vaak komt het voor, dat men de kinderen niet begrijpt, of dat deze onhandelbaar zijn en lastig. Van wie dus gezegd wordt „er is geen land mee te bezeilen". Hoe komt dat? Men komt ook jongens en meisjes tegen die reeds een beroep hebben gekozen en daarin geen bevrediging vinden. Wat is de oorzaak hiervan? Is het beroep ver keerd gekozen? Is de omgeving voor hem, of haar funest, of zpn er andere oor-* zaken? Dit alles moet een oorzaak hebben en hierover moet op rustige en verantwoor delijke wijze met een ervaren paedagoog gesproken kunnen worden. Al deze redenen zijn voor de KAB aan leiding geweest dit bureau te openen en (Van onze Utrechtse redacteur). Prof. dr.' A. A. Pulie van de Utrechtse universiteit heeft ons enige mededelingen gedaan over een natuurwetenschappelijke expeditie, die 13 Augustus a.s. in drie groepen naar Suriname vertrekt. De eerste groep, die onder leiding siaat van prof. dr. J. P. Bakker van de ge meentelijke universiteit te Amsterdam, houdt zich voornamelijk met het onder zoek van de aardkorst bezig, de tweede onder leiding van dr. W. Lanjouw, con servator van het Botanisch Museum te Utrecht neemt het botanisch gedeelte voor haar rekening, terwüf de derde onder leiding van dr. D. C. Geyskes, ver bonden aan het Landbouwproefstation te Paramaribo haar taak op zoölogisch ter rein vindt. Het doel is niet zo zeer het doen van ontdekkingen als wel in bepaalde ge bieden, met name een terrein nabij Para- piaribo, een kuststrook van N. tot Z. tus sen Moengo en de Wia Wia bank, een gebied in de buurt van Coroli langs de Westelyke kust, savannen, zijnde grote open plekken in het oerwoud tussen de Koppename-rivier en Sara- macca en een bosgebied bij het Nassau- gebergte aan de rivier de Marowijne, de mogelijkheden voor bosbouw, landbouw en veeteelt te onderzoeken, In Mei worden de drie groepen terug verwacht, die haar bevindingen zullen uitwisselen om gezamenlijk een rapport op te stellen. Het initiatief tot deze expeditie is uit' gegaan van de natuurwetenschappelijke studiekring in Utrecht en geniet de steun van het Kon. Ned. Aardrijkskundig ge nootschap en de Ned. Mij. voor natuur wetenschappelijk onderzoek in Oost- West-Indië. De kosten bedragen ongeveer 85.000, welk geld bijeen is gebracht door het gouvernement van Suriname, de reeds genoemde instanties, de vereniging „Zui ver Wetenschappelijk Onderzoek het Prins Bernhardfonds en de Stichting voor culturele samenwerking tussen Neder land, Indonesië, Suriname en de Nederl. Antillen. Het ligt in de bedoeling, deze weten schappelijke reis later door meerdere te doen volgen. haar leden in de gelegenheid te steller hiervan gebruik te maken. Het onderzoek van een kind zal on geveer 6 uur duren, zodat hiervoor een volledige dag moet worden, genomen. De leden dienen een kleine vergoeding te betalen, n.l. 5 per uit te brengen advies, hetgeen in verhouding tot de kosten zeer miniem genoemd mag worden. Juist in deze tijd, nu velen weer de lagere school zullen verlaten en een of- andere beroepsschool zullen kiezen, dan wel zullen gaan werken, is het een mooie gelegenheid om advies in te winnen. Men melde zich aan het bureau voor de KAB, Anth. Duyckstraat 91 te Den Haag, onder opgave van volledige naam en adres. van 38 demon- Het Franse bestuur in Duitsland heeft aan de regering van Zuid-Wuertem- berg opdracht gegeven onmiddellijk te beginnen met de demontage fabrieken, die niet eerder in tageliisten zyn genoemd. De 38 fabrieken omvatten bijna de gehele uurwerkindustrie, w.o. interna tionaal bekende firma's als Junghans en Kienzle en zijn onmiddellijk onder beheer van het Franse militaire bestuur gesteld. Volgens de Duitse autoriteiten zal de demontage de uurwerkindustrie geheel verlammen en de exportcapaciteit op dat gebied met 6,5 millioen dollar per jaai verminderen. Ongeveer 6.000 arbeiders in een klein, semi-landelijk gebied zouden hun betrekking verliezen. De Franse functionaris, die het bevel ter kennis van de betrokken firma s bracht, werd gewaarschuwd voor -de waarschijnlijkheid, dat de Duitse arbei ders zulien weigeren de demontage Uit te voeren. De Fransman antwoordde daarop, dat hij in dat geval gedwongen zou zijn verplaatste personen voor het werk te gebruiken. Duitse autoriteiten hebben zich tot de Amerikanen gewend, teneinde „interven tie te verkrijgen in het belang van het Europees herstelprogram". Dezer dagen heeft de Partai Katolik Republik Indonesia (PKRI) te Djokja haar congres gehouden. Dit is het eerste partijcongres sedert de oprichtingssamen komst in Malang in November 1945. Besloten werd tot een wisseling van het hoofdbestuur, terwijl het congres: in principe accoord ging met het z.g. Na tionale programma. Voornaamste besluit van het congres is wel, dat de katholieke jeugdbeweging, de AMKRI, los gemaakt wordt van de politiek,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1