Een kalme Zondag voor dr. Beel \i^eerbe richt j En industrialiseren èn emigreren Ot Amerikaans tempo om Berlijn Clay: „Bereid tot concessies, mits blokkade wordt opgeheven" De blarenslag om een medaille André Marie vindt instemming Voor Europa OP DE BEEN IS Politieke spanning in België' Nog DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN DE KABINETSFORMATIE steeds bezwaren van de P.v.d.A. 3» mm Op beider gebied is nog een enorme achterstand in te halen Geen eenzijdige propaganda. NDER DE Twee „luchtbrug"-vliegtuigen verongelukt Een groots werkplan is vereist DE VIERDAA Record deelneming van ruim 7200 ivandelaars O U R E Daders van moord gearresteerd. 70ste JAARGANG MAANDAG 26 JULI 1948 No. 20661 Warm EEN SPOOKVLIEGTUIG EEN LUCHTFORDJE Nu de ministerlijst KOLENSLAG IN DE RUHR NIEUWE UITVINDING voor de behandeling van longziekten De vertegenwoordigers van de Marshall-landen hebben Zondag te Parijs twee uur geconfereerd onder voorzitterschap van Paul Henri Spaak. De conferentie werd bijgewoond door de administrateur van het E.R.P., Paul G. Hoffman, en de reizende ambassadeur van het plan, Averell Harriman. OP HET KERKHOF VLIEGTUIGRAMP EIST 28 DODEN HET 5000ste SCHIP IN DE NIEUWE WATERWEG Steeds weer de koningskwestie DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaer- straat 1. Telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, TelefooD 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 3.45 per kwartaal, t 1.15 per maand, I 0.30 per week. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. (Van onze redacteur). De dag van gisteren is rustig voorbij gegaan zonder dat de formateur zich naar buiten.... aan het formeren te buiten is gegaan. Dr. Beel heeft, naar men ons mededeelt, gisteren niemand ontvangen. Hij heeft zich na de gèsprek- ken met de heren Lieftinck, In t Veld, Van den Brink, Van Maarseveen, Göt- zen en Gielen blijkbaar teruggetrokken in stille overpeinzingen en niemand kan nog zeggen wat de geestelijke vruchten van deze politieke eendags-retraite zul len zijn. Hij heeft wellicht de balans der besprekingen opgemaakt. En dan weet dr. Beel dat hij de P.v.d.A. in zijn com binatie niet kan missen en dat hij dus op een los-vaste verkering zal moeten aansturen. Maar de formateur die, naar bleek, reeds tijdens de eerste opdracht geen risico wilde lopen, zal deze ook nu zoveel mogelijk vermijden en dus weer aansturen op een uitbreiding van zijn kabinet met enige vertrouwen wekkende figuren uit het andere kamp, waardoor hij weer bij zijn eerste object terecht komt. Dit object zal echter veel minder apert zijn dan het eerste plan en ook minder zekerheid bieden. Stelt men de vraag, hoe nu bij deze tweede poging daartoe de P.v.d.A. daar op zal reageren, dan menen wij te mo gen zeggen dat men het huidige stand punt tegenover deze poging van dr. Beel als volgt kan samenvatten, dat de deelname van de P.v.d.A. zal afhangen van de keuze der personen en van de mixture van het kabinet dat dr, Beel denkt samen te stellen. Men formuleerde het ons aldus: hoe dichter het kabinet bij een twee-partijen-regering zal staan, des te meer kans van slagen zal de forma teur hebben, hoe verder hij daarvan af zal zijn, hoe minder kans. Men zou hier uit kunnen concluderen dat de bezwaren in die kring tegen deze formatie nog al tijd belangrijk zijn, maar door de om standigheden minder sterk aan de dag treden als voorheen. Wat eveneens daar door komt, omdat het stadium der per soonlijke besprekingen, dat dr. Beel heeft ingeluid, de verantwoordelijkheid sterker een persoonlijk karakter geeft. Maar de P.v.d.A. weet te goed dat het zonder haar niet gaan zal. Wij zouden intussen niet durven beweren dat alle moeilijkheden, die de formateur te over winnen heeft, alleen van die kant komen Er schijnen in deze constellatie ook nog al moeilijkheden te liggen op economisch terrein. Intussen is het snelle tempo waarin de formateur startte, plotseling vertraagd. Dat behoeft nog niets te be tekenen; het kan echter aanleiding geven tot bezorgdheid en reeds daarom ware het te wensen dat dr. Beel de draad weer snel zal opnemen en er in zou slagen deze ook snel af te wikkelen. Weerverwachting medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot j Dinsdagavond. Heldere nacht met weinig wind. Morgen overdag zonnig, droog, warm t tot zeer warm weer. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen t Oost en Zuid, aan de kust in de na- middag op sommige plaatsen tijdelijk S een wat koelere zeewind. e Z 27 Juli: Zon op 4.53 uur, onder S 20.38 uur; Maan op: 23.02 uur, onder U.32 uur. Twee piloten en één passagier van een vliegtuig van de „Eastern Airline" heb ben verklaard een mysterieuze vliegma chine te hebben gezien, die geen vleu gels had en ongeveer 15 m. lange rode vlammen met een blauwe gloed uit braakte. Volgens dë piloten passeerde de mysterieuze machine hun vliegtuig met een snelheid van pl.m. 1000 km. op on geveer anderhalve km. hoogte t. Z.W. van Montgomery (Albana), gaande in de richting New Orleans. De piloten schatten de lengte van de romp der vreemde machine op ongeveer dertig meter. De romp vertoonde een dubbele rij vierkante vensters. Het interieur van de machine was verlicht. In de naaste toekomst zal een Franse fabriek een vliegtuig voor toeristische doeleinden in grote serie gaan vervaar digen. Het is de zogenaamde Norecrin II. waarvan de prijs niet hoger is dan die van een auto. De eerste exemplaren zijn reeds verhandeld. De Norecrin II kan vier passagiers vervoeren en heeft een snelheid van 220 km. per uur. De motor van 135 p.k. verbruikt slechts 12 liter benzine op de 100 km. PARIJS, 26 Juli 1948. (Telefonisch van onze correspondent). Nadat Zaterdagavond met 352 stemmen tegen 190 en een vijftigtal onthoudingen aan André Marie het minister-president schap was toegekend, zou men hebben kunnen verwachten, dat de samenstelling van het ministerie, waarop zo dringend gewacht werd, nu vlot zou verlopen en slechts een kwestie van uren zou zijn. In de uitslag van de stemming moet echter meer een hulde worden gezien aan de persoon van André Marie. De uitslag werd medegedeeld, toen geen van de socialisten meer in de zit ting aanwezig was. Zij waren reeds in vergadering. Ook de M.R.P. kondigde onmiddellijk een bijeenkomst van haar groep op Zondag aan. Het resultaat is geweest, dat nog 30 uur onderhandelin gen nodig waren, om het eens te wor den over het al of niet deelnemen aan het ministerie. Toen Zondagavond be kend werd, dat de M.R.P. vrijwel unaniem besloten had. de kabinets formatie niet in de weg te staan, ver nam men even na middernacht, dat ook de socialisten zich in hun lot geschikt hadden. De nieuwe Franse regering De nieuwe Franse regering, die tegen de middag aan de president zal worden voorgesteld, bestaat, zo verneemt Reuter uit betrouwbare bron, uit achttien minis ters en 17 staatssecretarissen. Dit is dan het grootste Franse kabinet sedert de oorlog. Bidault zou geweigerd hebben, de post van minister van staat te aanvaarden^ Een machtige bedevaart voor de vrede. Pelgrims uit Frankrijk en Engeland dragen m een voettocht, welke or vele deelnemers twaalf dagen heeft geduurd, het beeld van O. L. Vrouw van Boulogne tiaar de kapel van O. L. Vrouw van Walsingham. De geallieerde autoriteiten hebben be kend gemaakt, dat de steenkolenproduc- tie van het Ruhrgebied blijft stijgen. De gemiddelde dagproductie voor de op 18 Juli geëindigde week beliep 292.558 ton tegen 285.137 ton in de voorgaande week. Eenvoortzetting van de stijging, zou de vestiging van een nieuw na-oorlogs maandrecord betekenen. In Juni is een nieuw record gevestigd met een dag productie van 285.081 ton, aldus A. P. -s (Van onze speciale verslaggever). Dat Nederland in. 1952 ruim anderhalf millioen mensen meer zal hebben dan in 1938 was voor drs. Th. Platenburg aanleiding eens na te gaan, wat er in ons land in dit verband nu en m de naaste toekomst moet gebeuren. Immers niet alleen het feit, dat een zo snelle bevolkingstoename in zo korte tijd moet worden opgevangen, was voor de immer actieve Volkshogeschool in Limburg aan leiding dit vraagstuk op haar jongste weekeinde te Roermond te stellen, maar dat dit moet gebeuren na een oorlog, zoals wij die hebben beleefd, en na een volkomen destructie van het maatschap pelijk bestel. Na een duidelijke uiteenzetting van de moeilijke situatie, waarin ons land mede door zijn uitermate snelle bevolkings groei gekomen is, kwam drs. Platenburg tot de conclusie, dat zowel een eenzijdige propaganda voor emigratie als een een zijdige propaganda voor industrialisatie van ons land fataal moet worden ge noemd. Juist omdat aan beide zujke enorme moeilijkheden kleven, dat eên alléén nooit die uitkomst zal kunnen bieden, welke ons land behoeft, zal naar het oordeel van Platenburg hier zeer nadrukkelijk moeten gelden èn emigra tie èn industrialisatie. Nederland heeft de zware plicht een actieve politiek t.a.v. beide te voeren. Op beide gebieden heeft ons land nog een geweldige achterstand in te halen. Over de emigratie speciaal van Limburgse jonge boeren voerde op uitnemende wijze Fons Erens het woord. Om wille van de jonge boeren, die boer willen zijn en blijven, maar in het eigen land geen bedrijf meer kunnen vinden, bepleitte hij met klem een actieve emi- gratiepolitiek, waartóe hij de Overheid verplicht acht op grond van het feit, dat 'althans vo">r hèn aan emigratie de voor keur gegeven moet worden boven indus trialisatie. Duidelijk en klaar weerlegde hij de vele vooroordelen, welke in ons land alsnog tegen de emigratie bestaan, en ter versterking van zijn bewijs gaf hij een uitvoerig overzicht van de vele gevaren, welke van de zijde der indus trialisatie dreigen. Dr. Roemen behandelde zakelijk en overtuigend de noodzaak en de mogelijk heid van de industrialisatie in Limburg, teneinde het overbevolkingsvraagstuk in het eigen gewest op te lóssen. Speciaal ten aanzien van de arbeid van het onge huwde meisje in de fabriek bepleitte hij de oplossing van halve dagen in de fa briek en halve dagen ter voorbereiding yan de toekomstige taak van het meisje m het gezin. Tot slot gaf de heer Kampschöer een overzicht van de taak der Overheid en die der vrije organisaties bij de emigra tie, waarbij hij vooral de nadruk legde op de primaire en principiële taak der vrije organisaties tegenover de aanvul lende en subsidiërende taak der Over heid. Onbevredigend noemde hij de taak verdeling, zoals deze thans is, maar hij sprak de hoop uit, dat binnenkort een juiste taakverdeling tot stand moge komen. Alleen dan immers zal het spe ciaal voor de katholieke organisaties mogelijk zijn haar krachten ook op dit gebied ten volle te ontplooien. De jonge, 25 jarige Franse geleerde, Pierre Banet, heeft in het centrum voor wetenschappelijk onderzoek van Mar seille een nieuwe uitvinding wereldkun dig gemaakt. Het gaat hier om een toe stel, dat penicilline houdende lucht in de longen brengt. Dit apparaat, dat gemak kelijk hanteerbaar is, maakt een behan deling aan huis van de zieken mogelijk. Zaterdagmiddag werden de Prinsesjes verblijd met een nieuwe ponnywagen Het oude wagentje, dat kort na de be vrijding werd gegchonken door de P.aarnse Oranjevereniging, was in het ongerede geraakt en daarom besloot de Prov. Utrechtse vereniging van carros serie- en wagenbouwers ..Het Sticht' een degelijk en sierlijk wagentje te ver vaardigen, dat een plaats in de kon stallen ten volle waardig zou zijn Aan vankelijk waren drie verschillende ty pen rijtuigjes ontworpen, waarvan Prin ses Juliana tenslotte het zg. wagonelle- model koos. Het wagentje werd Zaterdagmiddag op het paleis Soestdijk voorgereden en zowel het prinselijke ouderpaar als de prinsesjes toonden zich zeer verrast door de prachtige uitvoering. De prin sesjes Beatrix. Irene en Margriet maak ten dadelijk een rondje door de tuin en ook Prinses Juliana stelde er prijs op het wagentje even te beproeven if Bedell Smith, de Amerikaanse am bassadeur te Moskou, is gistermiddag per Russisch vliegtuig in Berlijn aan gekomen, waar hij besprekingen voer de met generaal Clay, Lewis Douglas, de Amerikaanse gezant te Londen, en Charles Bohlen, deskundige in Rus sische aangelegenheden. Na deze be sprekingen heeft generaal Clay mede gedeeld, dat de V.S. bereid zijn be paalde concessies te doen wat de munthervorming in Berlijn betreft, mits de Russische blokkade wordt op geheven. Clay wees er op, dat de dwang, waar onder de Westelijke mogendheden steeds geweigerd hebben met Rusland te on derhandelen, dan verdwenen zou zijn en een bespreking door de vier mogend heden mogelijk zou worden. Bedell Smith, Douglas en Bohlen zijn gisteravond doorgereisd naar Londen, waar zij de Franse en Engelse diploma tieke vertegenwoordigers van de Ame rikaanse zienswijze betreffende de te nemen stappen op de 'hoogte zullen stel len. Men neemt aan, dat de V.S. het niet geheel eens zijn met de door Engeland opgestelde nieuwe nota aan Moskou. De geldverwisseling in 9e Sovjet-zóne van Berlijn is gisteren begonnen. De drie bevelhebbers van West-Berlijn had den toestemming gegeven om in de Wes telijke sectoren kantoren te openen, waar de West-Berlijners de „zegel-marken" zouden kunnen verwisselen tegen de nieuwe biljetten. De Russische autoritei- teiten wezen dit aanbod echter van de hand. „Luchtbrug" vliegtuigen verongelukt Een tweemotorig .Amerikaans vlieg tuig, dat ingeschakeld was In de „ope ratie Luchtbrug", is in de nacht van Zaterdag op Zondag verongelukt. Het raakte de tak van een boom en stortte neer in de Prinz Regenfenstrasse, op dc grens van de Amerikaanse en Britse sector van Berlijn. Het toestel vloog onmiddellijk in brand, waardoor ook een flatgebouw van vier verdiepingen vlam vatte. Twee vliegeniers zijn om het leven ge komen. De brand in het flatgebouw eiste geen slachtoffers, doch de bekende ge leerde Kurt Pastenaci verloor al zijn kostbaar materiaal voor het derde deel van zijn „Geschiedenis der wereld". Duitse vrouwen en kinderen hebben Zondag bloemen gelegd bij het wrak. Zaterdagmiddag is bij het vliegveld Fassberg in de Britse zóne een Dakota van de R.A.F. verongelukt. Het toestel, dat kort na het middaguur was opgeste gen* met drie ton steenkool voor Berlijn, vloog enkele minuten na het opstijgen in brand. Er,deden zich geen persoonlij ke ongelukken voor. De Russen hebben geprotesteerd tegen 24 Amerikaanse en 32 Britse overtredin gen van de luchtvaartregelingen en schendingen van de veiligheidsvoor schriften. Volgens de onder Britse controle ver schijnende „Telegraf" worden Duitse pi loten in het bijzonder zij, die bekend zijn met straalvliegtuigen gebruikt om sovjet-Russische leerlingvliigers te trainen. Sovjet-bonnen voor geheel Berlijn De onder sovjet controle staande Duit se economische commissie in de sovjet- zóne heeft aangekondigd, dat zij per 1 September bonkaarten voor voedsel zal uitgeven voor geheel Berlijn, met inbe grip van de Westelijke sectoren. De kaarten zullen uitgereikt worden op de bureaux in de sovjet-sectoren. Het Britse militaire bestuur heeft me degedeeld, deze maatregel niet als van toepassing op de Britse sector van Ber lijn te beschouwen. Tijdens de bijeenkomst, heeft Hoffman o.a. het volgende gezegd: Wat naar mijn mening vereist is, is een groots werkplan, gericht op het volledig herstel van de Europese eco nomie tegen 30 Juni 1952, wanneer de Amerikaanse hulp eindigt Dit plan zou uiteraard een samenstel van door de zestien deelnemende landen. West- Duitsland en Vriëst opgestelde pro gramma's zjjn. Ik wens er geen twijfel over té laten bestaan, dat wat ik in gedachten heb. een werkplan is en geen stroef en on handelbaar vijfjarenplan, dat het levens proces van een land in een aantal voor schriften en statistische tabellen tracht samen te persen". Behoeften van een nieuwe wereld Hoffman verklaarde voorts, dat elk der deelnemende landen zich moet gaan instellen op de bevrediging van de be hoeften van een nieuwe wereld. Deze aanpassing kan niet op natio nale basis langs de oude separatis tische lijnen worden verricht. Zij kan alleen worden uitgevoerd als elk land zijn doel bepaalt op basis van de eco nomische capaciteit en de economische kracht van Europa als geheel. Amerika begrijpt, dat deze aanpassing uiterst moeilijk is en grote eisen stelt^ aan de volken, die nauwelijks tijd heb-" ben gehad wat op adem te komen na de beproevingen van de oorlog. Behalve de programmes voor elk der landen afzonderlijk diende de organisa tie voor economische samenwerking in Europa een eigen werkplan met een looptijd van vier jaar te hebben, waarin specifieke doelen zouden moeten wor den gesteld in de richting van vrijmaking van het verkeer van goederen, diensten en personen tussen de betrokken landen. „Ik hoop", aldus Hoffman, „dat het werkplan voor vier jaar wordt aange vuld, mét vier werkplannen voor een jaar opdat aan het einde van elk jaar de vorderingen kunnen worden afgeme ten. Technische hulp Hoffman onthulde, dat de E.C.A. de beschikking had over een f°n'ds van 6 millioen om, waar dat in Europa nodig was, technische hulp en advies te kunnen geven. Men zegt weieens van een zeker ge sticht, dat er i^eer patiënten buiten lopen, dan er in zijn. Mager geloot geslagen aan hen, die de berechting van oorlogsmisdadigers in ons land be- critiseren, dan moet van het kerkhof hetzelfde gezegd. Wij willen ailerminst als doodgraver fungeren het kerkhof is tenslotte maar een sombere omgeving, al kan de gedachte aan de dood heilzaam wer ken doch in gedachte hebben wij dezer dagen er een paar onder de aarde gestopt. Dat was schennis, geen lijken schennis maar wellicht nog erger schennis van wat juristen noemen het „heilig recht". Zulks is'natuurlijk zeer laakbaar, doch mogelijk kunnen velen der lezenden onze gedachten billijken en ons dus willen absolveren. Hierbij dan onze rouwmoedige biecht. Toen in de afgelopen week de ex- „Wehrmachtsbefehlshaber in den Ne derlanden" Christiansen zich moest ver antwoorden, ja toen zagen wij in de geest weer het hoofdkwartier van de „General der Flieger" in de Residentie, stevig bewaakt door een wacht van Duitse militairen en door Haagse politie mannen, die blijkbaar moesten zorgen, dat de Duitse wacht ongestoord kon „wachten". En aan de muur die hate lijke plakkaten, dat op bevel van de zelfde „Befehlshaber" die en die Neder landers waren neergeknald. Had op dat moment eens tegen een „goede" voorbij ganger gezegd: „Tegen die Mof wordt nog eens 20 jaar geëist". Die „goede" had vast gedacht, dat u geen „goede" Gedachten zijn natuurlijk niet onder alle omstandigheden tolvrij, maar toch dachten wij bij die Chnstiansen-ge- schiedenis: „Zal Rauter nu nog tol moe ten betalen aan de gerechtigheid?" Hoe vaak werd deze S.S.-Ober tijdens de bezetting al niet in de geest ter dood veroordeeld waarbij de wens de vader van de' gedachte was wanneer zo'n brallend plakkaat aangeplakt werd betreffende terechtstelling van Neder landers. Maar Rauter leeft nog en mag men sommige bewakers van het heilig recht geloven, dan is het lang niet ze ker, dat deze „General der Polizei" met de kogel voor zijn daden zal moeten boeten. Onze gedachten mogen niet wraak gierig zijn, doch o.i. bestaat er nog steeds zo iels als de wrekende gerech tigheid en deze is ons wel een beetje heilig. Een kwestie van verantwoorde lijkheidsgevoel! Van verantwoordelijkheid gesproken, zekere Duitse ex-hoogwaardigheidsbe kleders schijnen niet ten volle verant woordelijk te zijn voor hun daden, want hoe meer de rechters deze onder de loupe nemen, des te kleiner wordt de schuld. Onze Loupe blijkt van een ander fabrikaat te zijn. Men zou ais leek zo zeggen: als dragers van de waardigheid, welke naar buiten de ver antwoordelijkheid droeg voor de ge wraakte daden, kunnen en moeten zij hiervoor ook ten volle verantwoordelijk gesteld worden. Kan men voor een functie geen verantwoordelijkheid dra gen, dan legge men haar neer. Het gaat o.i. echter niet op om achteraf te zeg gen: „Hij was maar een oude man, een generaal honoris causa eji had niets te vertellen". De bevelen, welke getekend zijn, komien voor rekening van hen, die hun handtekening zetten. Er moge misschien nu berouw zijn, doch dan is dit er na de zonde. *Zo zagen wij in onze gedachten het recht, doch wij zullen wel als slechts een amateur-bewaker van het heilige recht gediskwalificeerd worden. Wat ons niet zal deren, want men begrijpe ons goed: wij pleiten niet voor gerechtelijke Bijltjesdagen, Dat zou trouwens geen zin hebben; immers èn bij het proces-Rauter èn bij dat van Christiansen is gebleken, dat hetgeen al lang spreekwoordelijk was de dadersop het kerkhof liggen! ANALYST. Met betrekking tot de duur van de Marshall-hulp zeide Hoffman met na druk: „Na vier jaar scheiden wfö er mede uit. Wij verwachten, dat na vier jaar elk der 16 landen sterk welvarend en politiek onafhankelijk zal zijn -en geen behoefte meer zal hebben aan economische steun van buitenaf". Een Amerikaans vliegtuig met 26 pas sagiers en een bemanning van 2 aan boord is Zaterdagavond neergestort en verbrand in een afgelegen deel van Quebec. Alle inzittenden kwamen om het leven. Het Zaterdagmorgen binnengekomen Nedp m.s. „Koningin Emma" was het 5000ste schip, dat sedert 1 Januari de Nieuwe Waterweg is binnengevaren. Vorig jaar had dit glaats op 12 October, (Van onze speciale verslaggever) Wat een.zomer („Pardon?")! Hebben we Berlijn, Tito en Palestina, verkie zingen en spanningen om het nieuwe kabinet, hebben we Olympische Spelen en.... de Nijmeegse Vierdaagse! En in alle bescheidenheid van deze op dracht wij wilden Londen niet rui len voor de Waalstad! Want al worden hier dan geen nieuwe records gevestigd (behalve dan in het aantal deelnemers) en al zullen vooral de „oldtimers" het wel uit hun hart laten tegen hél uurwerk te gaan lopen, wij kunnen ons nauwelijks voorstellen, dat het in het sportieve wereldbrandpunt Londen zo familiair, zo kameraadschap pelijk zal toegaan als hier in' Nijmegen om van alle andere „wereldbrandpunten maar niet te spreken. En nou kunt U nurks vragen: „Waar is dat allemaal goed voor?" en dan moeten wij eerlijk bekennen dat wij en die ruim 7200 wandelaars dat ook met weten, tenzij natuurlijk de voldoening om eigen prestaties (die niet gering zijn vooral niet bij de giganten van de 4 x 55 km.!) en de medaille! De medaille en nog veel meer, want in deze „blarenslag" vergeet je voor een paar dagen alle an dere „slagen" (zelfs de èanslagen); je doet een hoop nieuwe kennissen en vrienden op, je wordt lid van een ont zaglijk grote familie en dat is nu de grote verdienste van Nijmegen en de Vierdaagse. Reeds vanmiddag (Zondag) toen we hier het station uitkwamen en op het Stationsplein de vlaggen zagen wappe ren was er plotseling het eerste vleugje •*an wat men bij gebrek aan nadere om schrijvingsmogelijkheid maar „de Vier daagse sfeer" noemt. En op alle singels, waar de luie zonnige Zondagsstad pro- meneerde achter kinderwagens, de feest versiering: In de bomen grote oranje lampions, de paden afgezoomd met dui- DE VIERDAAGSE DINSDAS 17 JULI- EERSTE MARSDAS HUISSEN HOMOET LIJNDEN HOUT-O ^KKER BEMMEL rr-Ewij* NI J:MEdj PARCOURS GEDEELTE NIET VOOfl AUTOS AFSTAND 5km E.H.B.O POST 30 ROUTE30km 40 ROUTE 40km 50 ROUTE 5Okrr 9 5 ROUTE S5kiT> WEGEN SPOORWEGEN zenden kleinere oranje lampjes, de his torische levensgrote figuur van 't Lus trumspel aan weerszijden van de allées in het gras (Noorman via Karei de Grote tot Napoleon) en in de parken de fon teinen spuitend in haar eigen zilveren stuifsel. Er waren nog weinig vreemdelingen, hoewel het reeds drukker was dan op gewone Zondagen. De grote invasie be gint morgen, wanneer van tien uur al ae startkaarten kunnen worden afgehaald aan „De Vereniging". U moet ze zien binnen komen, de in vasie van tippelaars, gewapend met do zen voetpoeder, extra sokken, salicylspi- ritus en jodium. Je haalt ze er zó uit! Bruingebrand van de trainingstochten, sportief, een tikje opgewonden. Acht-en- twintig-honderd negen-en-zestig deelne mers zullen in groepsverband lopen. Mi litairen (w.o. niet minder dan 465 Jan maten en 27 hunner vrouwelijke (excu- sez) „evenknieën" die op 2 schepen aan de Waalhaver worden ondergebracht), overheidspersoneel, burgers. De indivi duele wandelaars bereikten het record aantal van vierduizend tweehonderd acht-en-zestig. En dan de buitenlanders. Bij de vlag- genparade Maandagavond om 6 uur zul len de volksliederen van Noorwegen, Frankrijk, Denemarken, België en Enge land het plechtige rijzen der onderschei dene landskieuren begeleiden. Tevoren is er een.generale repe titie van de massazang.' Majoor Breunese heeft n.l. dit Jaar als voorwaarde voor deelneming aan de tocht een aantal marsnummers verplicht gesteld. Wij hopen dat dit op zich lofwaardig initia tief de klanken op dit feest niet in een al te uniform keurslijf zal wringen. Waarvoor, de ouwe rotten kennende, wel geen gevaar zal zijn. Dinsdagochtend starten we dus voor het vierdaagse wandelaarsfeest. Een half uur vroeger dan anders voor de vijf-en- vijftigers. Maar ze zullen .staan trappelen vg.n on geduld bij de slagboom. In het vaderland terug. De „Van Kinsbergenheeft dé stoffelijke over schotten van de slachtoffers der vliegramp in Schotland naar Den Helder overgebracht D$ kisten worden van boord gedragen. De politieke toestand in België is, als gevolg van de ontwikkeling, die de koningskwestie de laatste dagen neemt, weer vrij kritiek. Verscheidene kran ten doen uitkomen, dat de tegenstelling tussen katholieken en socialisten thans te groot is, dan dat een ministeriële crisis nog te vermijden szou zijn. Dat de toestand inderdaad gespannen is, blijkt wel uit het feit, dat de kabinetsraad van Vrijdag j.l. tot Maandagavond is uitgesteld en dat staatsminister Paul van Zeeland voorlopig van zijn reis naar Irak heeft afgezien. Ook de debatten die a.s. Dinsdag in de senaa» gehouden zullen worden, mogen met spanning tegemoet worden gezien. De Venlose recherche is er in geslaagd de daders van de roofoverval, die Woensdagavond op de venter P. R- te Sittar.d is gepleegd, te arresteren. Zoals bekend, werd de venter met een hard voorwerp van zijn fiets geslagen, in be wusteloze toestand naar een weide ge sleept en daar van zijn geld beroofd. Terstond na de aanslag werd door de Sittardse politie een signalement van de daders verspreid, voorzover dit uit de verklaringen van het zoontje van de venter, dat hem vergezelde, kon wor den opgemaakt. In Venlo werden spe ciale surveillances uitgevoerd met als resultaat, dat M. G. en J van der W. uit Sittard. die ervan verdacht worden de misdaad te hebben gepleegd werden aangehouden. Er werden met bloed be vlekte kleren in beslag genomen. Van het gestolen geld hadden zij reeds in Venlo verschillende inkopen gedaan ter vervanging van hun vuile kledingstuk ken. De toestand van' het slachtoffer is nog steeds zorgwekkend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1