Dr. Beel neemt seen risico s rl eerberichti Iribune Onvoldoende Ons vleesrantsoen maatregelen genomen in opspraak 6089 Verbeten mensen in de hitte Teruggave opdracht waarschijnlijk DE EXPLOSIE-CATASTROFE TE LUDWIGSHAFEN DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Vakunie in mijnen Op de Aanbod slachtvee zal spoedig stijgen DE VIERDAAGSE Kriebelplaag van ONWEER UIT EEN „TROG" donder beestjes N V. J Het Paasvee in de weide 70ste JAARGANG VRIJDAG 30 JULI 1948 No, 20685 Plotselinge moeilijkheden Aanhoudend ivarrn AANTAL SLACHTOFFERS BLIJKT GERINGER TE ZIJN wmmm Geen samenwerking meer met communistische bond LUCHTVAART EIST SLACHTOFFERS Warmte blijft, maar aan de kust lager maxima Erger dan 10 kilo grint VIERDAAGSE STEM VAN: WAT ARTHUR ELVIN VAN DE OLYMPISCHE SPELEN HOOPT DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaer- straat 1. Telefoon 25270; te Schiedam. BroersveSt 8, Telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt t 3.45 per kwartaal, 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KUUPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A PAALiVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRUS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1 1.—, Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. (Van onze redacteur). Nadat de formateur gisteren in de och tend de demissionnaire ministers prof. v. d. Brink en mr. Van Maarseveen had ont vangen, trokken er zich in de middag donkere wolken boven Den Haag samen. Dr. Beel zou in ernstige moeilijkheden .verkeren. Het was wel zó wij hebben het giste ren reeds vermeld dat het pad van dr. Beel de laatste dagen niet over rozen ging, maar het wachten was eigenlijk nog maar alleen op een functionaris voor Buiten landse Zaken, waarvoor de formateur reeds met verschillende candidaten had geconfereerd. Maar nog altijd zonder re sultaat. Volgens goed ingelichte kringen in Den Haag was deze post de sluitpost op Dr. Beel's begroting voor het nieuwe kabinet en daarop werd eigenlijk alleen nog gewacht. Maar zie: de middag kwam met verrassingen. 'De eerste verrassing was, dat de formateur zich in de middag rustig in de Kamer vertoonde alsof er geen kabinetsformatie en nog minder een kou dienaangaande aan de lucht was. Hoe wel wij onmiddellijk meenden te moeten veronderstellen, dat juist het feit, dat de formateur zich rustig in de Kamer op- hield, er op wees, dat het wellicht een stevige kou moest zijn.... óf hij zou ein 2 Weerverwachting, medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot Zaterdagvond: J Vannacht weinig of geen bewolking. Morgen overdag: zonnig, droog en warm tot zeer warm weer, maar in 5 het Zuiden van het land enkele ver- Spreid optredende onweersbuien. Langs de Waddeneilanden meest matige! Oostelijke wind, overigens weinig Wind. Aan de Noordzeekust op som- j mige plaatsen invallen van een koe- j lere zeewind. 31 Juli: Zon op 4.59 uur, onder 20.32 uur; maan op uur, onder 16.40 uur. delijk met de functionaris voor buiten landse zaken moeten zijn geslaagd. Daar op wees echter niets. Integendeel: het feit, dat de heer Beel des morgens met prof. v. d. Brink confereerde werd aldus uitge legd, dat mr. Schokking niet op het aan bod van de formateur was ingegaan en dr. Beel nu probeerde Verkeer en Waterstaat bij Economische Zaken onder te brengen. Achteraf bleek ons ook, dat de heer Schokking verschillende bezwaren had. En men kan het misschien het best aldus formuleren, dat de besprekingen met mr. Schokking dr. Beel de mogelijkheid heb ben duidelijk gemaakt» dat de twee-derde meerderheid, welke voor de grondwets wijziging nodig was, nog niet zo heel zeker -was. En ook nu bij zijn tweede po ging verlangt de formateur zekerheid. In ieder geval de grootst mogelijke zeker heid. Vast staat wel, dat de verhouding bij de zetelverdeling 5-5-1-1 voor de K.V.P., P.v.d.A., C.H.U. en V.V.D. bij de beide laatste partijen geen zekere waar borg was voor het te volgen beleid. Maar ook in eèn extra-parlementair kabinet wilde dr. Beel geen risico nemen. In ieder geval schijnt de houding van de C.H.U. en vooral van de V.V.D. ten opzichte van deze verlangens van de formateur, de hele zaak op losse schroeven te hebben gezetmet het resultaat dat dr. Beel, die eerst nog eens in de Kamer zijn voel hoorns had uitgestoken en er toen blijk baar geen gat meer in zag, naar het Huis ten Bosch toog. Om ook zijn tweede opdracht terug te geven? Natuurlijk is de juiste aard van alle moeilijkheden op dit ogenblik nog niet geheel bekend. Het zou een complex van factoren zijn welke dr. Beel moeilijkheden hebben gebracht. De op het eind veran derde houding van de C.H.U. en V.V.D. die toch wisten welke kant het heen ging en naar welke verhoudingen der mi nisterszetels, is eigenlijk nog het meest verrassende van alles. Van de andere kant schijnt echter ook wel vast te staan, dat het complex van moeilijkheden ook de K.V.P. en de P.v.d.A. niet onberoerd hebben gelaten. Het uitblijven van een oplossing inzake de ministerzetelbezetting wat Buitenlandse Zaken en Verkeer en Er komen nog allerlei bijzonderheden binnen over het ontstaan en over de gevolgen van de explosieramp, welke Lndwigshafen geteisterd heeft. Men vermoedt, dat verslapping van het toezicht en de ongewone hitte de ontploffing hebben veroorzaakt. In dit verband wordt er aan herinnerd, aldus AFP, dat v'if jaar geleden In dezelfde werkplaats en op hetzelfde tijdstip een soortgelijke ontploffing heeft plaats ge. had. Wat het aantal doden als gevolg van de ontploffing betreft, zou dit vol gens de jongste berichten niet meer dan 200 bedragen In hoeverre deze opgave juist is, is momenteel niet te controle' ren. Van de naar schatting 2.000 gewonden is twee derde slechts licht gewond. Intussen duurt het reddingswerk voort. Zware rookwolken hangen nog boven de plaats van de ramp. Over de oorzaak van het ongeluk is van pfficiële zijde nog niets bekend gemaakt. Het Franse ministerie van buitenlandse zaken spreekt de in sommige Duitse bla den geuite beschuldiging tegen, als zou den de Franse autoriteiten de fabriek te Ludwigshafen hebben gebruikt voor de productie van springstoffen of brandstof voor V-2 projectielen. Volgens een U. P.-bericht hit Ludwigs- hafen hadden gistermorgen 600 Ameri kaanse manschappen de grens naar Franse' zone overschreden en men ver wachtte, dat zich nog meer personeel en materiaal.over de Rijn zou begeven,- om dat de Fransen niet bij machte zijn ge- Waterstaat betreft, heeft ook de K.V.P. en de P.v.d.A. niet bevredigd. Ook Justitie en Binnenlandse Zaken schijnen tussen deze twee partijen inzet te zijn geweest. Maar vooral wil het ons voorkomen, dat de grondslag voor al deze moeilijkheden wel ligt in de verhouding C.H.U.V.V.D. Er zal wel geen afspraak bestaan hebben tussen deze beide partije: om óf samen óf in het geheel niet mee te doen, maar toch menen wij, dat toen er geen oplossing voor de post Buitenlandse Zaken werd gevonden en hierdoor de V.V.D. practisch steeds meer buiten de formatie kwam te staan, dit de\>.H.U. een onbehagelijk ge voel heeft gegeven en de bereidheid ver dween om als enige middenpartij met de nieuwe combinatie in zee te gaan. Im mers: waarom zouden de plotseling tegen dr. Beel gerezen bezwaren, waarvan wij heden kennis namen, nu eensklaps zijn ontstaan, nu naar alle verwachting dr. Beel met zijn kabinet zo goed als gereed was? Dan had men met die bezwaren eer der naar voren dienen te komen en niet op het allerlaatste ogenblik, toen het steeds meer er naar uit ging zien, dat de •C.H.U. alléén haar steun aan het geval zou moeten verlenen. Intussen is de teruggave van de tweede opdracht óp het ogenblik dat wij dit schrijven, nog steeds niet officieel. Gisterenavond laat hadden wij nog een kort onderhoud met dr. Beel zelf, nadat hij van zijn bezoek aan de Regentes was teruggekeerd. Hij kon ons geen enkele inlichting geven, die niet eerst van het kabinet van de Regentes was uitgegaan. En wij verstaan dit, dat hij zich niet aan een indiscretie wilde schuldig maken. Volstrekte I zekerheid was er dus niet. Maar het is nu, na bijna drie dagen, wel haast niet meer aan te nemen, dat er als nog een wending ten goede komen zou. bleken de ramp op afdoende wijze het hoofd te bieden. Volgens de laatste gegevens ter be schikking van het Franse militaire be stuur te Neustadt bedraagt het aantal bij de ontploffingsramp in de fabriek van de I. G. Farben omgekomenen 133, onder wie 3 Fransen, terwijl het aantal gewonden geschat wordt op 2300. Onder de doden zijn ook de directeur en de bedrijfsleider van de aniline- en soda- fabrieken te Baden. Het bericht, dat 80 procent van het fabriekscomplex is verwoest, is door het Franse militaire bestuur „absoluut vals" genoemd. Slechts een beperkt ge bied zou getroffen zijn. De maatschappij heeft op zich genomen te zorgen voor de gewonde leden van het personeel en de nagelaten betrekkingen van de omgekomenen. In vele Duitse steden worden hulpacties georganiseerd, evenals door vakvereni gingen en Rode- Kruis. De Katholieke Mijnwerkersbond heeft op grond van de tweeslachtige houding, welke door de Algemene Bond van Wer kers in het Mijnbedrijf werd aangenomen tijdens de wilde staking op de mijn Oranje-Nassau II. besloten volledig te breken met deze bond en er in geen enkel opzicht meer mee samen te wer ken. De A.B.W.M. heeft zich achteraf achter de stakers gesteld en was daar door gedwongen reeds up de derde dag van de staking te gaan collecteren. Deze bond zal. in verband hiermede, ook geen deel hebben aan het overleg, dat voortaan plaats zal hebben tussen de beheerder en de vakunie in het mijnbe drijf, waarin de Katholieken, de Prot. Christelijke en de Alg Ned. Mijnwer kersbond zijn verenigd/ Twee Britse deelnemers, aan de inter nationale bijeenkomst van zweefvliegers te Samadan, zijn Donderdag neergestort op een berg bij Sondrio (Italië) en om het leven gekomen Bij het opstijgen is een passagiersvlieg tuig te Tsingtao (China) omlaag ge stort. Men vreest, dat alle 19 inzittenden zijn gedood. Te Buenos Aires is een passagiers- vliegboot van een Argentijnse luchtvaart maatschappij bij het landen neergestort. Achttien van de 23 inzittenden kwamen om het leven. Verschillende overleven den zijn zo ernstig gewond, dat men voor hun leven vreest. Overzicht van het Wembley-stadion op het moment, dat de brandende toorts wordt binnengedragen. (Van onze speciale verslaggever). Het onlangs gepubliceerde bericht, dat de geldigheidsduur van de lopende vleesbonnen met een week is verlengd, terwijl ten aanzien van die der nieuwe bonnen een verlenging min of meer in het vooruitzicht werd gesteld, heeft bij vele huisvrouwen een zekere ongerustheid en veelal ook wrevel verwekt. Men vertelt ons zo redeneren ze dat de veevoederpositie is verbeterd, dat er veel gras is dit jaar en dat er meer krachtvoer beschikbaar is gekomen en meer voer kan volgens Bartjes in plaats van minder vlees alleen maar meer vlees betekenen. Zo op het eerste gezicht lijkt deze redenering inderdaad logisch, maar de fout, welke er aan kleeft, is, dat zij geen -rekening houdt rr t de practijk. De practij'k namelijk, zoals deze, nadat nog niet zo lang geleden de verplichte vee levering werd opgeheven, in het vee houderijbedrijf weer volop van kracht is Een veehouder immers zal, indien hij niet verplicht wordt om vee voor de slachtbank af te zetten, er in de regel op uit zijn om bij meer voer ook meer vee op zijn bedrijf te houden. Een alleszins begrijpelijk streven, aan gezien hij op deze wijze tot de hoogst mogelijke productie komt, waarmede zonder meer de rentabiliteit van het be drijf ten zeerste wordt gediend. Zo gezien is het dus begrijpelijk, dat bij de welige grasgroei van de vooraf gaande natte periode de boer minder vee naar de slachtbank heeft verwezen -dan hij onder voor hem ongunstiger weersomstandigheden zou hebben gedaan. En aangezien het Bedrijfschap voor Vee en Vlees thans, nu de levering van vee vrij is. in deze geen pressie meer kan uitoefenen, moest deze gang van zaken, noodzakelijk tot een verlaging van het vleesrantsoen leiden. in stilte verwachtte, dat het ook met het vlees binnen niet al te lange tijd weer eens wat royaler gesteld zal zijn, wordt men nu plotseling voor het feit gesteld dat de toch al niet bijster overvloedige portie vlees inplaats van een groeiende, een slinkende tendenz vertoont. En te meer zal men verstoord zijn geweest over het feit, dat de maatregel werd afgekondigd op een moment, toen de huisvrouw geen bijzondere voorzorgen meer kon treffen De bonnen van de lopende periode waren veelal op, zodat Zondag a.s. en de komende week slechts in zeer weinig gezinnen, die geen ex traatjes hebben en ook geen zwarte bon nen 'kopen, vlees op tafel zal verschij nen. Van de veehouders kan men moeilijk verlangen, dat zij onverplicht om het hardst met hun vee naar de slachtmarkt lopen. Maar toen de verplichte levering werd opgeheven, had men o.i. de grootst mogelijke zekerheid dienen te hebben, dat de voorziening van de consument gewaarborgd zou zijn, We nemen aan. dat men heeft verwacht gedekt te zijn, doch men heeft dan blijkbaar niet met alle factoren rekening gehouden. Een troost- bij dit alles is echter, dat men de verwachting mag koesteren, dat het hier om een kwestie gaat, welke onvoorziene omstandigheden voorbehou- Voor bet publiek is dit alles echter den van betrekkelijk snel voorbij verre van prettig. Terwijl men wellicht gaande aard zal zijn. Het blijft met het weer, zo meent het K.N.M.I., nog wel even bij het oude, het geen dan deze keer wil zeggen bij het stralende, maar volgens de meesten al te hete zomerweer. Er heeft zich nu echter boven Frankrijk een kleine trog van lage druk ontwikkeld, die zich ook over het uiterste zuiden van Engeland en Ierland uitstrekt. Deze trog beweegt over de Britse eilanden nee langzaam naar het Noorden, maar op het West-Europese vasteland is zijn verplaat sing wel uiterst gering. Aan de zuidzijde van de trog is nu in West-Frankrijk wat koelere oceaanlucht binnengestroomd, die daar aanleiding gaf tot uitgebreide on weersverschijnselen. Op sommige plaatsen in Frankrijk waren de onweersbuien zeer zwaar. Bij zijn verdere verplaatsing naar het Noordoosten wordt deze lucht al weer belangrijk opgewarmd, zodat slechts van een tijdelijke afkoeling sprake is geweest. Intussen is de circulatie in de hogere luchtlagen nog bij voortduring ongunstig voor het doorkomen van de koelere lucht naar Nederland. Daar bovendien de ver anderingen zich in bijzonder langzaam tempo voltrekken, mogen we er op reke, nen aldus De Bilt, dat het warme weer bij óns ook nog gedurende het week-einde zal aanhouden, al zullen de maximum temperaturen vooral in de kuststreken wat minder hoog worden. De kans op enkele onweersbuien neemt evenwel tets toe. (Van onze speciale verslaggever.) NIJMEGEN, 29 Juli. Mocht u voor deze derde Vierdaagse dag nog betere superlatieven vinden, zoiets van „trillende record-hondsdag- hittegolf-combinatie", dan laat mijn halfverdroogde vulpen gaarne enkele regelen open. Na de derde dag, le weer aanmerkelijk in martelende int e- intensiteit won op de vorige dagen, zijn wU „uitgesuperlatiefd". Wij trans pireren nog slechts in grote lijdzaam heid, schermen tegen wespen rondom ons tiende glaasje appelsap, vechten tegen myriaden donderbeestjes. hap pen stof en willen voor de variatie nu liever eens een zwèmvierdaagse ver slaan: lui achter een motorboot, of des noods van uit een drijvende halfvolle badkuip met buitenboord motor. Niet zo deze supermensen van de weg! Of zij de hele nacht in een ijskast waren opgeborgen, zo fris en monter tippelden ze in alle vroegte de Graafse weg af. richting Neder Asselt. De ochtend hing blauwgoud tassen roerloze bomen, dampte op uit de vlakke weilanden, en werd tegen de tijd dat elk „normaal mens" z'n door de mug genbeten gezwollen oogleden probeert „op te tillen" tot een mist van hitte aan de einders. Bloedheet, maar niet druk kend, gelukkig. Snappu nauw die mense!?zeiden de voortuintjes vol matineuze Graafseweg bewoners. Wel, eerlijk gezegd snappen wij ze ook niet altijd (de mensen), maar de Vier dagenaars amuseerden zich opperbest- 6089 tippelden, vastbeslotener en verbe tener dan ooit de zinderende hitte in: er waren er maar 52 die him startkaar! niet kwamen halen."nu medaille en voor al voldoening om een dergelijke prestatie biologerend dichtbij kwamen: nog „maar" honderd tien kilometer" weet u wel. De 55ers begonnen met een fris „om wegje" over Neder Asselt, waarna ze zich bij Over Asseit „oplosten" (bij deze temperaturen kan men nog slechts in vloeibare" termen denken) in de 50er groepen om gezamenlijk met de 40-ers voorbij Heumen in de richting Mook- Plasmolen-Groesbeek op te trekken. .Goeden morgen dames en heren wan delaars(de dames en heren wande laars: „Mögge!") U passeert op het ogen blik Heumen joviaalde de radio- distributieluidspreker en prompt raakten de wandelaars in dit vriendelijk koelbe- schaduwde Heumen van de kook door de schetterende marsmuziek. Allemaal erg aardig en reuze hartelijk bedoeld, maar bijna elke groep, die doorkwam raakte halverwege de trompetgalop uit de pas, wisselde dan in hemelsnaam maar, moest 200 meter verder vanwege „Alte Kame raden" weer „schakelen" en hervond eerst buiten het eigen tempo. Fransen allerindividueelst De enigen die daar pertinent géén last van hadden, waren de Fransen, die op gymnastiekschoenen dit jaar óók in groep lopen. Maar desondanks aller indivi dueelst, ieder in zijn eigen tempo, ieder in de pas, die hij 't prettigst vindt. Ge volg dat die groep alleen 's morgens -n gesloten gelederen de poort uittrekt en tier minuten later reeds half uit elkaar ligt. Maar géén uitvallers, in -tegenstelling met de Noorse ploeg, die twee (dodelijk vermoeide) veren liet. En daar had je dichter bij huis de Rotterdamse tram: we schrokken, eer lijk gezegd van die Rotterdamse, tram: hun groep in groen zomeruniform met een houten R.E.T.-standaard bleek n.l. tot twee te zijn teruggelopen Tot die twee vertelden, dat ze alleen maar „bijwagen" waren! 't voorste stuk (slechts één uitvaller, op doktersadvies wegen? hartkloppingen) was allang door, niet eens „allemaal voorzien" (van bla ren) Hel gaat ze best en ik moesl Rot terdam de groeten doen. Majoor Breunese: ,<Ik heb sterk de indruk dat er dit jaar onder degenen die zich wèl lieten inschrijven, die zelfs hun startkaart kwamen halen, maar die niet gestart zijn, een aantal lieden zijn, die eens een week goedkoop vacantie in Nij megen willen komen houden. Dit is misbruik maken van de spreek woordelijk geworden Nijmeegse 4 dagen gastvrijheid en ik zal me hier met de meeste kracht tegen verzetten." Majoor Breunese: „Ik heb na sluitingsdatum, 1 Juli meer dan 300 mensen, die alsnog wilden inschrijven af moeten wijzen. De dik opgelegde reclame langs 't parcours is ook volkomen in strijd met de 4 daagse mentaliteit, waar de morele waarden ver boven de materiele en commerciële uit gaan Majoor Breunese: De Belgische militaire attaché, die gisteren 't parcours bezichtigde was enorfn enthousiast. De marine: „seafuries" en „Fireflies" (boven de stad) Zieieieieie-brrrrrt! De Luchtstrijdkrachten: (te voet) Zij wel! Een onverbeterlijke deelnemer: „Zijn we d'r nóu al?" Asjeblief, wie volgt? Een matroos, die een laatste waarschuwing kreeg omdat ie langs strompelde, gesteund door twee meisjes, teder moet op eigen kracht (of desnoods wanhoop) het parcours lopen. Nee, zo best had die Jan 't niet gescho ten/al had ik beroerder convooi kunnen treffen: z'n zeevoeten een en al tartaar. En maar niet opgeven! Net zo min als de patiënten op de Mo- lenhoek-eerste hulppost: 400 massages, 200 blaren op één morgen Sta daar nou eens even bij stil! En geen onvertogen woord, zei Breunese.sta dan nóg eens even stil. Alles correct en keurig omdat de Vierdaagse zo opvoedend werkt Komt me daar door Groesbeek nel hoorden we naast ons de opmerkina: .ze leggen d'r aan te komen") om kwart voor tien een soort flits de hellende dorpsstraat af Een zekere meneer Ho- gendoorn van de Amsterdamse P.T.T., on getwijfeld afdeling „telegrammen en per expressestukken", want hij was om 5 uur gestart, liep de 55 en had een gemid delde van ruim 7 kilometer, zonder rust. Wij wilden 'm nog vragen of ie 't par cours twee keer per dag afkuierde. maar hij was al een kilometer verder. In Groesbeek was 't feest. Men kon er oliebollen kopen (niks an!) en gerookte paling (ene gerookte paling totde an dere: „óók zo'n last van blaren. En verder was er muziek. De fan fare „Wifhe'rtina" vierde namelijk h*a- 50-jarig bestaan- „50 Jaar muziek stond er op de feestelijke borden langs de weg. Een week lang vierden ze feest De kassen waren hoorbaar schor van de feestweek-exhibities. En tamboefs gin- gen de eerste groep tegemoet, die door kwam en roerden diepe trommen en staken trompetten: allemaal ter ere van de Ambachtsschool Volkerheide Die ambachtsschool had_ een soort blauw zwemvest aan en wij hadden in arge loze zakelijkheid gedacht dat ze iets met de zee te maken zouden hebben Het waren geen zwemvesten. Zakjes grint waren het. Ieder droeg 10 kg. grint mee. Wij waren te verbluft voor de onmerking alsdat men grint tegenwoor dig, ook zonder al te veel risico's en niet te prijzig per vrachtauto vervoert. Een paar gram donderbeestjes Verder had ieder van hen, zoals alle deelnemers, supporters en belangstellen den nog een paar gram donderbeestjes bij zich. Erger dan 10 kilo grint! Afschu welijk, zo'n donderbeestjes-vierdaagse: allemaal individuele kriebelaars. De Ambachtsschool opende in Groes beek de lange rij groepen militairen en bnrgers, wandelsportverenigingen, ma rinemensen, infanteristen. Muzikaal: ..Madeleine, die met nonja langs de kade liep" en de „natuur, die ons een motor meegaf" (al sputterde ie vandaag dan wel even). Onze ontdekking van vandaag: de A.K.S. uit Breda die om twaalf uur door- kwaift: een weg banend voor de Marva's Keurig hoor, voortreffelijk tempo, los, soepel marcherend „zo rust je nou uit tussen iedere stap" zei een wandeltech nicus. En morgen züllen we dan eens even een medaille in dé wacht slepen! Op slof fen (afgetrapt en stoffig) drie provinciën door! Tegen de herfst verbetering Die verwachting is naar onze mening alleszins gewettigd. Eerstens omdat het een normaal verschijnsel is, dat het slachtvee-aanbod in de herfst dus voor de dieren worden opgestald een sterke stijging vertoont. En op de tweede plaats, omdat de stalvoederpositie van de weide-bedrij- ven lang niet zo florissant zal zijn als de thans geldende weide-voederpositie. Niet vergeten mag immers worden, dat de voorafgaande natte periode weliswaar gunstig was voor de grasgroei, maar ongunstig voor de hooi-winning. Dit alles in aanmerking nemende, verwachten wij met stelligheid, dat het aanbod van slachtvee tegen en in de herfst om streeks van September af in belang rijke mate zal stijgen. Met als extra gunstige omstandigheid, dat het later af zetten van de- dieren in de regel een gewichtsvermeerdering, dus meer kilo's vlees per dier, tengevolge heeft gehad. Bedriegen deze tekenen dus niet, dan valt te voorzien, dat reeds in de loop van September het leed van het verlaagde vleesrantsoen geleden zal zijn. Wij hopen, dat wij met deze voorspelling vele verontruste huis moeders een hart onder de riem hebben gestoken. Het standpunt der slagers Dat men in slagerskringen allerminst is gesticht over de maatregel, maar integen deel ten ernstigste verontrust het be tekent immers een zeer aanzienlijke ver mindering van de voor het gros der winkeliers toch al schrale omzet valt te begrijpen. We spraken in dit verband met de secretaris van een der provinciale ge westen van de Ned. Kath. Slagershond- In vakkringen, zo zeide hij, heerste reeds lang de overtuiging, dat verschil lende bepalingen betreffende de vlees distributie nodig herzien moesten worden in verband wiet de gewijzigde omstandig heden. De gVote fout is momenteel, dat er voor het rundvee het gehele jaar door nagenoeg één zelfde prijs per kg. levend gewicht is vastgesteld. Dit heeft tot ge volg, dat de boeren hun vee deze zomer zo lang mogelijk in de weide laten, voor al nu de leveringsplicht is opgeheven. Aan het einde van de weide-periode, dit is eind September en October, is er dan een overgrote stroom van slachtvee te verwachten, die door de abattoirs en fabrieken nauwelijks verwerkt kan wor den. Dan staat er weer hetzelfde te ge beuren als het vorige jaar, nl.: de dieren worden van de ene plaats naar de andere getransporteerd en het kan voorkomen, dat zij pas 10 of 14 dagen na de leve ring worden geslacht. Daar zij al die tijd honger en dorst lijden, verliezen zij aan vlees en vet, welk verlies door de slager en uiteindelijk natuurlijk de consument moet worden opgevangen. (Hier ligt ook een taak voor de dierenbescherming). De boer staat hier buiten. Een tijdelijke verhoging van 't vleesrantsoen kan geen oplossing brengen, omdat de consument in het algemeen niet meer* dan 350 400 gram per persoon, per week, be talen kan. Dan tracht men de stroom van slacht vee op te vangen door zoveel mogelijk runderen door de fabrieken te laten in vriezen en inblikken en de slagers heb- Het is een verheugend teken, dat nu de Olympische Spelen dan eindelijk zijn be gonnen, alle critiek, die voornamelijk in de buitenlandse pers tegen de O. S. naar voren was gebracht, al sinds weken is verstomd. Wij mogen dus blijkbaar aan nemen, dat men in alle kringen over de gehele wereld nog ontvankelijk is voor het ideaal van deze manifestatie der uit alle takken van sport voortgekomen en in één vriendschap verenigde jeugd van alle volkeren. Het is twaalf jaar geleden, dat de laatste O. S. werden gehouden, lang genoeg geleden om honderdduizen den sportminnaars gretig te maken naar de thans begonnen nieuwe O. S. De ouderen, die zich Antwerpen, Parijs, Amsterdam, Los Angeles en Berlijn kun nen herinneren, beseffen wellicht, dat zij sinds 1936 iets hebben ontbeerd. En de jongeren, die in het beste geval nog flauwe reminiscensies hebben aan Ber lijn, leven in deze dagen in een roes van ongekend heroisme, want de idealen van ridderlijke, sterke jeugd en internationale sportieve vriendschap hebben voor onze jeugd, ook voor de veel-aangewreven nat oorlogse, iets heroieks, gelukkig. Gisteren zijn met plechtig en ontroe rend ceremonieel dan de Veertiende Olympische Spelen te Londen 1948 offi cieel geopend, en in deze krant kan men de eerste verslagen ervan lezen. Ja, dit zijn goede dagen; voor de sport worden het twee mooie weken. En niets zou zo verkeerd zijn, als het loochenen of on derschatten van de ideologische beteke nis van deze Spelen, die 's wereld mooiste en verhevenste sportfeesten zijn. Reeds meermalen is ook vanaf deze Tribune het schone ideaal van Pierre de Coubertin, de bezielde stichter van de moderne Olym pische Spelen, uitgebazuind, en ook in de gewone sportkolommen van dit blad heeft men meermalen kunnen lezen, hoe men overeenkomstig de ideële opzet van Pierre de Coubertin de Olympische Spe len dient te beschouwen. Wij hebben hier echter een ander citaat voor ons, en daar zullen wij het vandaag mee doen, want al zouden wij het onszelf nooit vergeven als wij op deze Vrijdag geen „Olympische Tribune" schreven, wij ontveinzen ons niet, dat de meeste be langstelling toch op deze dag hoort uit ie gaan naar de woorden van onze „Olympi sche verslaggever te Londen". Het citaat dat wij hier dan lebben, is uit een in teressant artikel getiteld „De tovenaar van Wembley" in een recent nummer van het weekblad „Het Kompas". Sir Arthur Elvin was vijf-en-dertig jaar geleden nog geen „Sir" maar een sigarettenjongen. Op nauvtfelijks zeven en-twintig jarige leeftijd had hij echter met fantastische wilskracht en koop manszin de functie van directeur van 't Wembley-stadion veroverd. Hij heeft van Wembley in de loop der jaren het groot ste en meest universele sportcentrum ter wereld gemaakt. Daarvoor is hij dan door de Engelse koning tot ridder gesla gen, zodat hij nu „Sir" is. Deze Arthur Elvin zegt van de Olym pische Spelen, die nu in zijn stoute schepping worden gehouden, het vol gende: „Alles zal weer goed zijn, als de jongeren over de hele wereld, die hier eikaars krachten meten, de politiek ver geten. Wat wij vandaag aan de dag nodig hebben, is noch politiek, noch propagan da, maar echte sportgeest, goede kame raadschap. Als de Olympische Spelen er in slagen, deze geest van kameraadschap te versterken, dan zal al mijn moeite' niet vergeefs zijn geweest". De Londense O. S. zijn voor Arthur Elvin de triomf van zijn leven als self made schepper en beheerder van éen Olympische sportcomplex. Mogen zij ook voor hem als overtuigd en bezield idea list van de wereldvriendschap van de ge hele jeugd door middel van de sport dé schoonste triomf van zijn leven worden. x SUPPORTER ben nu in de afgelopen 7 maanden ter dege ondervonden, dat het publiek op' zijn zachtst gezegd een hekel heeft aan bevroren vlees, om van blikvlees nog maar niet te spreken. Als geregeld systeem is naar onze me ning het invriezen of inblikken van ons kostelijk Hollands vee slechts sterk te veroordelen, temeer omdat er een betere methode mogelijk is om het vleesrantsoen veilig te stellen. Op een op 12 Juli j.l. te Utrecht ge houden vergadering van voorzitters en secretarissen van alle slagersverenigingen uit het gehele land, zijn verschillende maatregelen ter verbetering opgesomd, namelijk: le. Een flinke verhoging van de vee- prijzen in zomer en winter en een dien overeenkomstige verlaging van de vee- prijzen in September en October, met het doel een spreiding van de levering te verkrijgen. 2e. Verlaging van de prijs van de min dere kwaliteiten (zgn. C- en D-runderen) ten doel hebbende dat de boeren deze soorten in najaar en winter op de stallen vet maken met het thans veel ruimer voorhanden zijnde veevoeder, om daarna ook een hogere prijs te ontvangen. 3e. Zo min mogelijk inblikken .en in vriezen. Alleen met behulp van deze maatrege len wordeï de belangen van de consu ment het beste gediend. Het wordt hoog tijd dat de slagersbon den met de huisvrouwen-organisaties ge zamenlijk in het geweer komen, aldus be sloot onze zegsman. Neen, dit is geen kijk je op een Afrikaanse rivier; het zijn de olifanten Strassburger.circus, die te Scheveningen een oclitendbad in zee nemen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1