DE KABINETSFORMATIE Eindelijk contact met Molotof Straks een onderhoud met Stalin •Londen verwacht goed nieuws uit Moskou NIEUW ELECTRISCH TREINSTEL INGEREDEN ROTHSCHILDT MIST JUWELEN Onthulling monument te Haaren DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Eerste leverantie van Nederlandse industrie De krachtproef door de lucht boven Berlijn Ontspanning en vacantiestemming Haagse tram rijdt nog niet NDER DE PE ONDER LO U VONNIS TEGEN ALFRED KRUPP 70ste JAARGANG MAANDAG 2 AUGUSTUS 1948 No. 20687 Pakt mr. Van Schaik eerst de moeilijkheden aMn VLIEGTUIG MET 52 PERSONEN VERMIST „Europees herstel in gevaar" HOE MOSKOU SPION^EERDE Tot zelfs in Amerk. regerings- bureaux AAN* BOORD YAN „NIEUW AMSTERDAM" VERDWENEN HONGARIJE'S NIEUWE PRESIDENT Opgericht door ex-politieke VRIENDJE VAN MANSHOLT gevangenen 4 DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaer- straat 1. Telefoon 2527Ü; te Schiedam, Broersvest 8, Telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 1 3.45 per kwartaal, t 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. (Van onze redacteur). Ontving mr. Van Schaik, Vrijdagmiddag, zoals wij in ons blad van Zaterdag be richtten, leiders van de vier partijen te zijnen huize, Zaterdag verlegde hij de plaats zijner besprekingen naar het ge bouw van de Tweede Kamer, waar hij ook de heren Drees en Beel ontving, zoals wij Zaterdag eveneens konden melden. M.r van Schaik is een formateur van de oude politieke stempel, een, die niet praat, die rustig zijn gang gaat, zich niet overhaast, maar rustig en recht op zijn doel afgaat. Men nam dan ook Zaterdag in Den Haag reeds aan, dat er van de formatiepogingen vaö mr. van Schaik niet zo heel veel naar buiten zou blij ken. Het bleek dan ook al heel spoedig, dat hij niet van plan was kond te doen met welke figuren hij in verband met de formatie besprekingen zou voeren of reeds had gevoerd. Men meende dan ook, dat het bezoek van Drees en dr. Beel aldus moest worden verstaan, dat mr. Van Schaik zich nog eens duidelijk wilde vergewissen van alle besprekingen, welke in eerste instantie door dr. Beel waren gevoerd en van de moeilijkheden, welke daarbij waren gerezen. Dat deze moeilijk heden hun oorsprong vonden in de partij politiek van de P.v.d.A., mag thans vol doende bekend worden geacht. De op dracht aan dr. Beel had namelijk niet behoeven te mislukken, zeker niet in tweede instantie, indien de partijraad van de P.v.d.A. op de politiek van de P.v.d.A. niet van zo grote invloed yras geweest. Het is namelijk deze geweest, die zich tot het einde toe verzet heeft tegen bpneming in het kabinet niet alleen van de heer Oud, maar ook van de heer Stikker, die ernstig candidaat was voor de zetel van Buitenlandse Zaken. De V.V.D. nam er daarna geen genoegen mee, dat aan de heer Van Karnebeek het etiket van haar partij zou worden opgeplakt, nog afge zien van de bezwaren, die de heer Van Karnebeek zelf had. Dat de C.H.U. geen lust had als enige partij aan deze formatie mede te werken hebben wij reeds eerder uiteengezet. Maar vooral de verhouding P.v.d.A.—Beel heeft tijdens de formatie het vertrouwen in de laatste bij de mid denpartijen nog doen verzwakken en oor zaak hiervan is geweest, dat ook toen, bij het onderhandelen met personen alléén, de partijraad van de P.v.d.A. een rol heeft gespeeld, welke men ook poli tiek niet hoog kan aanslaan. Mr. van Schaik's moeilijke taak Wat zal nu, gezien tegen de achter grond van deze moeilijkheden, de taak van mr. Van Schaik zijn. Deze heeft on tegenzeggelijk een zeker aanzien bij deze middenpartijen, meer dan dr. Beel had, die sterk persona grata bij de P.v.d.A. was. Men mag dan ook tot de conclusie komen, dat de mislukking 'van dr. Beel's pogingen, feitelijk veroorzaakt door de partijpolitiek van de P.v.d.A., juist het door deze partij minst bedoelde gevolg heeft gehad. Er is hier reeds de mogelijkheid geop perd, dat mr. Van Schaik nu de rol zou gaan vervullen van „père noble", zoals mgr. Nolens dat deed bij het eerste kabi- net-Ruijs. Wij geloven dit vooralsnog niet. En wel op grond van bovenstaande over wegingen, waarin de door V.V.D. en C.H.U. gevoerde politiek een belangrijke rol speelt. Indien mr. Van Schaik erop uit zou zijn een zakenkabinet te formeren en dit is op het ogenblik nog geens zins zeker, nog afgezien van het feit, dat iedere aanwijzing daartoe voorlopig nog ontbreekt zal het toch zeer moeilijk zijn allerlei nieuwe figuren voor het door hem te vormen kabinet te vinden. Deze liggen in ons land in politicis niet zo heel dik gezaaid. En ook mr. Van Schaik zal dus in vele gevallen bij de bekende ministrabele figuren terecht moeten ko men. En men kan slechts verwachten, dat nu ook aan de zijde van de P.v.d.A. het inzicht zal doorbreken, dat het tijd gaat worden wat helder water in de par tijpolitieke wijn te doen. Eerst Buitenlandse Zaken Of echter deze zienswijze bij alle mi nistrabele figuren van de P.v.d.A. en haar partijraad is doorgedrongen valt nog niet met zekérheid te zeggen. De figuren, die mr. Van Schaik gisteren en Zaterdag heeft ontvangen wijze daarop nog niet. Mr. van Schaik ontving namelijk Zaterdag en Zondag achtereenvolgens de heren mr. Sassen, van Rooyen, de Nederlandse Gezant in Ottawa, mr. Stikker, Prof. van den Brink en de heer Drees. Hieruit valt tot op dit ogenblik nog niet veel af te lei den. Men zou eruit kunnen concluderen, dat hij de moeilijkste zijde van het vraag stuk allereerst heeft aangevat, namelijk de bezetting van Buitenlandse Zaken, wat I voor dr. Beel het grote struikelblok is geweest. Wij zien daarbij af van de vraag, wie dat struikelblok op zijn weg heeft neergelegd. De vorengaande beschouwing suggereert duidelijk het antwoord daar op. Dat bij de ontvangen personen niet minder dan drie mogelijk gegadigden zijn voor deze post van Buitenlandse Zaken wijst duidelijk in deze richting. De Volgende conclusie is, dat mr. van Schaik zeer secuur te werk gaat, dat hij eerst de weg effent en alle moeilijkheden uit de weg tracht te ruimen om daarna zijn kabinet samen te stellen. En mis schien zal hij zich toch niet door de haast, die erbij is, laten verleiden tot óver- haasting. Men verkeert in het onzekere over het lot van de Franse vliegboot „FBDRC", die met 52 personen aan boord uit Fort de France (Martinique) was vertrokken met bestemming Port Etienne, aldus een communiqué van de „Air France". (Van onze redacteur). Het wordt weer ouderwets, dachten wij Zaterdag, toen wij met de directie van de N. S. een proefrit naar Arnhem mochten maken met het eerste electri- sche vierwagentreinstel, dat door de Nederlandse industrie is afgeleverd. Piek-fijn ingerichte rijtuigen, die het reizen tot een genot maken, dat nog verhoogd wordt door het zoete geneugte van gebak of een geurig kopje koffie, in de keuken „aan boord" bereid. Van alle kanten stroomt bij dit tropische weer frissche lucht naar binnen en hinderlijk tochten, wat ook voorkomt, wanneer de ramen slechts aan een zijde geopend zijn, wordt voorkomen door glazen schotjes, die tegen de zijwand, boven de ruggen der zitplaatsen zijn aangebracht. Wij hebben Arnhem wat je noemt met een wipje gedaan Ruim half elf uit Utrecht vertrokken en kwart over twaalf weer terug. Onderwijl genoeglijk gekout u kent dat en allerlei we tenswaardigheden over dit nieuwe ma terieel gehoord, die wij onze lezers gaarne overbrengen. Nu »en dan ging het met 'n vaartje van 120 Km., waar bij wij rustig en comfortabel zaten als in een club thuis en als het moet haalt deze trein wel 140 Km., maar de toe stand van de weg laat dit voorlopig niet toe. Naar alle waarschijnlijkheid zullen binnenkort de reizigers op het traject Utrecht-Eindhoven van dit nieuwe ma terieel profiteren. Op de lange afstanden zal het In de trein aanwezige keukentje eerst goed zijn diensten bereiken, omdat hier ook maaltijden worden klaar gemaakt, die men gebruiken kan in de restauratie afdeling, waar slechts elf zitplaatsen zijn, of in enkele afzonderlijke tweede en derde klas afdelingen, in welke ruimte heel gemakkelijk aanzettafels geplaatst kunnen worden. Het interieur van de nieuwe trein stellen is vrijwel gelijk aan dat van de bestaande gestroomlijnde electri- sche treinen De balcons zijn breder, waardoor de reizigers sneller kunnen uitstappen. Een vierwagentreinstel biedt plaats voor in totaaT 360 reizigers. Er zijn en kele coupé's die afgesloten kunnen wor den en waarin de asbakjes door de con ducteur met een treinsleutel zo nodig vastgezet worden en dan getransfor meerd inhet waarschuwingsbord „verboden te roken". De Nederlandse industrie heeft van de N. S. opdracht tot het bouwen van 65 vierwagentreinstellen, 79 tweewagen- treinstellen en 13 tussenrijtuigen, wel ke laatste tussen de bestaande twee- wagentreinstellen gevoegd worden. De order is gesplitst in drie bouwop drachten Allereerst zullen 14 vierwagen treinstellen en 4 tweewagentreinstellen gereed komen, daarna 51 „viertjes" en 25 „tweetjes" en tenslotte nog 50 „tweetjes". Eind 1952 moeten al deze treinstellen in dienst zijn De orders zijn verdeeld over de wa- gonfabrieken van Beijnes te Haarlem, Werkspoor te Utrecht en Allan te Rot terdam. In de N. S. werkplaats te Leid- sendam worden de rijtuigbakken tot treinstellen gecombineerd, de electri- sche installaties beproefd en de rem' men gecontroleerd. Het was ons een genoegen bij de „doop" van het eerste treinstel peter te mogen zijn en wij geloven niet, dat wij er veel zorg over zullen hebben. Een gelukwens èn aan de fabriek èn aan de directie der N. S. bij deze fees telijke gebeurtenis is zeker op zijn plaats. In het Palace.hotel te Scheveningen kwam de burgemeester van Pontianak ter gelegenheid van het zevende eeuwfeest van 's Gravenhage zijn geluk wensen aanbieden dan burgemeester Visser en zijn wethouders. Burgemeester Cremers van Haarlem werd door de bloemenkoningin onderscheiden met het grootmeester schap in de orde van Flora. AMERIKAANS SENATOR SIGNALEERT ZWENDEL Volgens senator Kenneth Wherry (re publikein, Nebraska) wordt het effect van het Europees herstelprogram in ge vaar gebracht door gezwendel met ex portvergunningen, tot bedragen van mil- lioenen dollars, voor verschepingen van zekere schaarse goederen, die periodiek in bepaalde hoeveelheden aan bepaalde landen worden toegewezen. Senator Wherry schrijft in de „Ame rican Magazine", dat er openlijk gehan deld wordt in uitvoervergunningen en douaneverklaringen, dat dergelijke docu menten vervalst worden en dat schaarse goederen verscheept worden naar lan den, die er niet voor in aanmerking komen Op grond van materiaal, verzameld door de senaatscommissie, waarvan Wherry voorzitter is, concludeert de se nator, dat de schaarste aan 'bouwmate rialen en auto's bijvoorbeeld mede aan dit gezwendel te wijten is. Wherry stelt als tegenmaatregel voor een nauwere samenwerking tussen het bureau voor internationale handel en de douane en wijziging in de methode van toewijzing van uitvoervergunningen. Molotof, de sovjet-Russische minister van buitenlandse zaken, heeft aan zijn voor velen irriterende vacantie een einde gemaakt en is Zaterdag te Moskou teruggekeerd. De vertegenwoordigers van de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk hebben zich Zaterdagavond gehaast, de weerbarstige bewindsman af zonderlijk een bezoek te brengen op het sovjet-ministerie van buiten landse zaken. Frank Roberts, eerste privé-secretaris van "Ernest Bevin, Brits minister van buitenlandse zaken, en Jeffrey Harrison, Brits zaakgelastigde, legden namens Engeland het bezoek af. Walter Bedell Smith, de Amerikaanse ambassadeur, en Yves Chataigneau, de Fransche ambassa deur. namens hun regeringen. Molotof was van zijn vacantie terug geroepen. Ofschoon de vertegenwoordi gers van de westelijke mogendheden zien van commentaar onthielden, was de stem ming te Moskou niet pessimistisch, maar veeleer gematigd optimistisch. Volgens welingelichte diplomatieke kringen heb ben de vertegenwoordigers der westelij ke mogendheden Molotof een voorstel voor een onderhoud met Stalin over Duitsland en de kwestie Berlijn voor gelegd. Verwacht wordt, dat maarschalk Stalin de diplomatieke vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk en de V. S.*geza menlijk op het Kremlin zal ontvangen. Volgens Westerse waarnemers te Ber lijn zou een geheel onder sovjet-Rus sische bescherming staand bestuftr voor geheel Berlijn mogelijk aanstonds in func tie treden. Volgens het IXütse nieuwsbureau D. P. D. zou maarschalk Sokolofski aan de soc. eenb. partij hebben laten weten, dat hij gaarne een deputatie der partij zou ontvangen, zodra de partij het bestuur over de stad „geruisloos heeft overgeni - men". Naar verluidt, heeft Sokolofski voorts hplansriike economische concessies toe gezegd aan „een werkelijke volksve tegenwoordigmg van Berlijn Y"16®®" woordigers van soc. eenh. partij, beraal-democraten en van chri - mocraten woonden de betreffen sprekingen op het sovj et-hoofdkw bij, aldus het D. P. D Eén der plaatsvervangers van steld worden, om, ondanks perioden van slecht vliegweer, een daggemiddelde van 4500 ton te kunnen handhaven. Er zou niet gezorgd kunnen worden voor. huisbrand voor de 2.200.000 mensen in West-Berlijn, behoudens in bijzondere gevallen. Gustav Klingelhofer, lid van de Ber- lijnse gemeenteraad, heeft op een ver gadering van de sociaal-democratische partij te Berlijn verklaard, dat het ver voer van steenkool naar Berlijn door de lucht een zodanige omvang had bereikt, dat alle fabrieken van de westelijke sec toren voorzien konden worden en net personeel aan het werk kon blijven. Elizabeth Bentley, tijdens de oorlog communistisch spionne an agente, heeft te Washington voor de senaatscommissie van onderzoek getuigd, dat zij geheimen over de Amerikaanse oorlogsvliegtuigen- en synthetische rubberproductie ontving van William Remington, thans geschorste functionaris van het departement van handel. Remington ontkende dit, evenals miss Bentley's bewering, dat hij een re gelmatig betalend lid was van de com munistische partij. De commissie vernam verder van miss- Bentley, dat haar contacten als Russisch spionne reikten tot in de staf van wijlen president Roosevelt. Voorts stond zij in verbinding met ongeveer 20 invloedrijke officieren van leger, luchtmacht, het bu reau voor strategische diensten en andere belangrijke oorlogsinstellingen in de Ver. Staten. Miss Bentley vertelde een verbazing wekkend verhaal: hoe zij in oorlogstijd haar inlichtingen kreeg en doorgaf aan 't Russische reisbureau „World Tourist". Een lid van de staf van het Witte Huis gaf haar de informatie, dat de Ver. Staten er vrijwel in geslaagd waren, de sovjet code te ontcijferen. Een autoriteit van het Witte Huis plaatste communistische agen ten op sommige sleutelposten, aldus miss Bentley. De naam van deze autoriteit is De „Nieuw Amsterdam" van de Hol- land-Amerikalijn heeft Zaterdagmiddag na aankomst uit New-York gedurende 214 uur in quarantaine Belegen, toen alle passagiers nog aan boord waren, hoe wel het grootste deel van de bemanning het schip reeds had verlaten. De quarantaine was het gevolg van een uit Southampton ontvangen telegram, waarin werd gemeld, dat een passagier, die daar van boord was gegaan, omdat hij zich onwel voelde, een „verdacht ge val" bleek te -zijn. In overleg met de directeur van de Rotterdamse G. G. en G. D., de inspec teur van de volksgezondheid uit Den Haag en de directie van de H.A.L. werd Paul üi£U UCl t)iaata»cn«"ov-- j Markgraf, de door de Russen ges eun hoofdcommissaris van politie te Berlijn, heeft Zondag de arrestatie bevolen van alle politie-agenten, te Berlijn, die order» uitvoeren van Johannes Stumm, de door de westelijke mogendheden aangestelde opvolger van Markgraf. Het betrokken bevel luidt: „Alle mo gelijke maatregelen arrestatie incluis, zul len worden genomen om te verzekeren, dat niemand instructies van Stumm uit- voerf. Degenen die Stumm gehoorzamen, worden gerechtelijk vervolgd". Het officiële sovjet-blad de „Taegliche Rundschau" heeft alle personen en in stellingen in de westelijke sectoren van Berlijn gewaarschuwd om niet te gehoor zamen aan de orders, welke gegeven wor den door de Britse, Franse of Amerikaan se bevelhebbers. „Een ieder, die zulks doet, doet dit op eigen risico". Het blad voegt hieraan toe, dat alle orders, die in dg toekomst door de bevelhebbers van de westelijke sectoren gegeven worden, elke rechtsgrond missen. Intussen heeft de Amerikaanse mili taire gouverneur :n Duitsland, generaal Lucius Clay, verklaard, dat het derde vliegveld, dat voor Berlijn is ontworpen, het mogelijk zal maken de luchtbrug prestatie te brengen op 8000 ton voed sel en steenkool per dag, mits voldoende vliegtuigen beschikbaar zijn Een dage lijkse'aanvoer van 4500 ton zou voldoende zijn om de Berlijnse economie op een iets hoger peil te handhaven dan op het ogenblik, doch 8000 ton per dag moest ge- (Telefonisch van onze correspondent) Londen, 2 Augustus Het toneel der diplomatieke bedrij vigheid is geheel verplaatst van Lon den naar Moskou. Bevin bracht het weekend te Londen door, teneinde coifr tact te onderhouden met zijn particulier secretaris, Frank Roberts te Moskou en h(i de hand te zijn, indien zich een be- 'angrijke ontwikkeling zou voordoen. Overigens heerst hier vacantiestem ming. Bevin heeft gisteren de rappor ten van zijn secretaris uit Moskou ont vangen en deze> bestudeerd. Attlee be vindt zich met zijn familie in Ierland, waar hij een vacantie van 3 weken doorbrengt. Het parlement is verdaagd tot midden September. Het is echter niet op reces gegaan, opdat het zonder tijdrovende formaliteiten tot een zitting kan worden opgeroepen, indien de re- regering dit noodzakelijk mocht achten. Volgens de correspondent van de „Daily Express" te Moskou heerst daar in het minst geen crisisstemming. En hetzelfde kan thans van Londen gezegd worden, waar de vacantiemaand gisteren aange vangen is met de grootste uittocht van Londenaars naar de badplaatsen, welke men sedert de oorlog béleefd heeft. De wegen naar de kust in Noord-, zowel als in Zuid-Engeland hadden gisteren een veel omvangrijker verkeer te verwerken, dan in enig jaar sedert 1939 en-voor van daag, de Augustusbeurs-vacantiedag ver wacht men een nog groter uittocht uit de steden. Sommige bladen herinneren er aan, dat Augustus zo vaak reeds een cri- tieke maand geweest is in de ontwikke ling van gevaarlijke internationale crises en dat de historische Bankhollday van 3 Augustus 1914 tevens de dag was, die ein digde met Engeland's oorlogsverklaring aan Duitsland, maar men kan niet zeggen dat op het. ogenblik onder het Engelse publiek zeer grote belangstelling bestaat voor het internationale niéuws. De Olym pische Spelen -te Wembley zijnthans reeds van een groot financieel succes ver zekerd. Meer dan 250.000 personen heb ben ze tot nu toe. bijgewoond en voor deze week hebben reeds 432.000 personen plaatsen besproken. Ook dit schijnt te wijzen op de onbezorgde stemming, die op hét ogenblik hier heerst. De opgewekte vacantiestemming wordt echter bevor derd, doordat men algemeen de indruk schijnt te hebben, dat de internationale spanning voor het ogenblik aanmerkelijk minder is. De berichten uit Moskou zijn tot nu toe niet ontmoedigend geweest: dat Molotof zijn vacantie onderbroken heeft, om de diplomaten der Westelijke mogend heden te ontvangen vindt hier enige waardering, evenals te Washington. Dat de diplomaten, di^ Molotof elk afzonder lijk gesproken hebben, dezen gevraagd hebben, om een onderhoud met Stalin was het meest verrassende nieuws van gisteren. Stalin en Molotof zouden werkelijk wensen de ogenblikkelijke moeilijk heden uit de weg te ruimen, ook al om dat de subordinatie tegen Moskou in een aantal Zuideuropese satellietstaten de positie van Rusland niet versterkt heeft. De diplomatieke medewerker van de „Daily Tel" voorziet een belang rijke ontwikkeling, indien Stalin per soonlijk de besprekingen met de drje Westelijke diplomaten gaat voeren en sinds gisteren houdt men te Londen re kening met de mogelijkheid, dat het Duitse probleem in zijn geheel spoedig het onderwerp zal zijn van besprekin gen tussen de ministers van Buitenland se Zaken der 4 grote mogendheden en misschien zelfs tussen Attlee, Truman, Marie en Stalin. Volgens de correspondent van de Daily Herald te Moskou is de algemene indruk daar, dat Stalin, Molotof en andere Sov jetleiders vrede wénsen. Ondertussen wordt er op' gewezen, dat een wens der drie Westelijke vertegenwoordigers Stalin persoonlijk te ontmoeten bezwaarlijk had kunnen worden afgeslagen, daar ambas sadeurs het recht van toelating hebben tot het hoofd der regering en zelfs tot het hoofd van de staat. Ontvangt Stalin de drie diplomaten, dan kan dit dus niet als een werkelijke concessie worden be schouwd, maar de indruk is toch, dat in leidende kringen te Moskou de wens be staat tot een oplossing van de crisis te ge raken. de maatregel na 214 uur opgeheven. Van welke aard de ziekte van de passagier was, is niet bekend. De „Nieuw Amsterdam"heeft ditmaal een bijzonder en bewogen reis gehad. Kort na het vertrek uit New York bleek n.l. een der passagiers, een lid van de familie der .Rothschildts, die met vrouw en kinderen op weg was naar Europa, een cassette met zeer kostbare sieraden en juwelen te missen. Een onderzoek le verde tot nog toe geen resultaten op. De heer dr. Walter Rothschildt, die zich minder om de waarde van het ge- stolene bekommert dan om het feit, dat zich onder de sieraden familiejuwelen en persoonlijke geschenken bevinden, is na aankomst van de „Nieuw Amsterdam" via Den Haag doorgereisd naar Zwitser land. Voor de opsporing der juwelen is in ons land een beloning uitgeloofd van 2000. Naar aanleiding daarvan hebben zich reeds enkele personen aangemeld bij de rivierpolitie te Rotterdam die met het onderzoek is belast. De dooi* deze per sonen uit Amsterdam en Rotterdam ver strekte gegevens, bleken echter bij nader onderzoek niet tot enig resultaat te lei den. De mogelijkheid, dat de juwelen, welke zich in een buigzaam leren etui bevonden en welke een waarde vertegenwoordig den vah 25.000 tot 30.000, reeds in New York zijn verdwenen is evenmin uit gesloten. aan het Federal Bureau of Investigation opgegeven. Hij is niet meer in regerings- dienst, maar nog wel in leven. De staking bij de H.T,M. duurt nog onverminderd voort. Vanmorgen reden alleen trams op de lijnen 12 en 9 en ver der enkele wagens op de Wassenaarse lijn; alles onder politietoezicht. Gisteren morgen heeft ook lijn 6 nog gereden, maar tenslotte besloot de directie de wa gens van deze lijn naar de remise te doen terugkeren, omdat een motorwagen op de Parallelweg door stakers met stenen was bekogeld en de ruiten ervan werden in. geworpen. Onder het H.T.M.-personeel is een groot aantal werkwilligen, maar de meeS' ten van hen durven zich uit angst voor de bedreigingen der stakers niet aan de remises te melden. De werkwilligen wor. den door 'de stakers gemolesteerd, niet alleen bij de remises, maar ook reeds als zij zich ^an hun woning op weg daarheen begeven. De staking is uitgebroken, hangende de onderhandelingen van de besturen der vakorganisaties met de directie van de H.T.M. over een nieuwe loonregeling. Juist was daarover rapport gereed om in de ledenvergaderingen der organisaties te worden besproken, toen de staking uit brak. Door op dat moment onder de ge organiseerde trammannen wantrouwen jegens hun besturen te zaaien, hebben communistische elementen hun spel ge speeld. ..Het gaat niet tegen de directie der H.T.M., maar tegen de besturen der vak organisaties", fjeweren de stakingsleiders. Maar indien dit inderdaad zo is, dan zou de enig juiste weg zijn de besturen naar huis te zenden en nieuwe te kiezen. Het is toch met alles in strijd interne kwes ties uit te vechten op de rug van het publiek. De nieuwe president van Hongarije, op volger van de afgetreden Zoltan Tildy, ?.al onderpremier Arpad Szakusits wor den, ex-sociaal-democraat en thans voor zitter van de communistisch-socialistische eenheids-arbeiderspartij. Aldus wordt volgens „U. P." door een Hongaarse re geringsautoriteit medegedeeld. Reuter meldt daarentegen slechts, dat Szakusits door zijn partij candidaat ge steld is voor het presidentschap en dat het parlement heden, Maandag, zou bij eenkomen. Een plaatselijk denazificatietribunaal te Stuttgart heeft dr. Hugo Eckener, de be roemde constructeur van de „Graf Zep' pelin", „zuiver" verklaard. Hoewel in 1939 benoemd tot een hoge post in de bewa^ pening, trad hij nooit in functie. Behalve 'minister Lieftinck blijkt ook zijn collega Mansholt een vriend te heb ben en deze man zond ons een briefje helaas niet onderteKend waarin hij aan .mijnheer Analyst" schrijft, dat „hij tot vervelens toe de stukjes ieest over minis ter Mansnolt". Lat inzender het vez elend vindt om die stukjes te lezen is voor hem niet zo siim; als het hem ver veelt, ieze hij ze niet. Enfin, dat is zijn zaak! Maar dat epistel raakt ons. „Heeft U soms een hekel aan die man" wordt in het brieije gevraagd. Verbeeld Ut Wij een hekel hebben aan „onze Mansholt". „Of heeft U soms een vriendje, die minister van Voedselvoorziening moe]! worden? Waar U aan ook wijzer van wordt", luidt de tweede vraag. Nu, die grote onbekende heeft ons aardig door, maar nog niet helemaal, want wij willen natuurlijk zelf minister worden. Dat de scherpzinnige inzender dat niet eens ge voeld heeft! Van vriendjes gesproken, men weet, dat wij wel een a-poiitieke vriend heb- oen, üie geen ministeriële adspiraties heeft en dus, als zijnde niet belangheb bende, "neutraal geacht kan worden. „Wat denk jij nu van de vleeskwestie", vroe gen wij hem. „Neem mij niet kwalijk", antwoordde hij, „ik denk helemaal niet bij dit warme weer; is me veel te in spannend. Ik weet alleen, dat het vlees beter is dan de benen. En aangezien de slagers niet eens benen hebben ik beaoel natuurlijk beenderen dan be hoef je niet te vragen, hoe ik over die excellentie opper-slager denk. Ik zou met die Mansholt wel eens een hartig brokje willen eten." ,Wij ook!" „Maar jij maakt geen kans na al die mooie stukjes." Ja dat vrezen wij ook en daarom keren wij maar terug tot het hartig briefje van onze onbekenae opponent,, want die heeft nog meer op zijn hart. Hij zegt, dat wij eens moeten schrijven over „dat kopstuk Prof. v. d. Brink, die ook schreeuwde" f. men excusere ons; inzender is aan het woord toen hij twee dagen minister was; serviesgoed vrij. Maar waar zit dat nu"? Kijk,- juist om niet vervelend te wor den hadden wij het de laatste tijd daar over niet, omdat wij reeds de dag na de schreeuw" van minister v. d. Brink o.m. schreven: Het serviesgoed vormt figuurlijk en letterlijk de zwakke plek. Deimnister geeft zelf toe, dat het'nog wel enige tijd officieel heet het: „binnen afzienbare tijd", maar in ambtelijke kringen zijn er, die acrobatisch ver kunnen zien zal duren, voor een „redelijk voorzieningspeil" zal zijn bereikt. Nu is „redelijk" een rekbaar begrip, want het' is werkelijk onredelijk, wat men soms redelijk durft te noemen. In elk geval was het o.i. beter geweest, wanneer met het vrij geven van het ser viesgoed ware gewacht tot de „afzienbare tijd", waarop het „redelijke voorzienings peil" de onredelijke koopdrang tot rede zal kunnen brengen. Wij hopen, dat de benjamin onder de Excellenties geen stukken heeft gemaakt doordat hij vergat, dat nog steeds de voor zichtigheid als de moeder van de porse leinkast fungeert. Wij hopen, dat inzender blijkbaar een P. v. d. A.-er thans overtuigd is, dat wij dat andere i.e. katïtolieke „kop stuk" ook wel van zijn voetstuk durven halen, als ons zulks wenselijk lijkt. Daarom sans rancune! Wij belo-ven onze opponent, dat wij geen „vervelende stukjes" meer zullen schrijven over Mansholt, als deze geen vervelende distributie-streken meer uithaalt. ANALYST. (Van onze correspondent) Aan de. poort van het groot-seminarie te Haaren werd Zaterdag onder grote belangstelling het monument der ex- politieke gevangenen voor hun gevallen lotgenoten op plechtige wijze onthuld. Het gedenkteken, dat de beeldhouwer CL Stauthamer te Amsterdam uitvoerdé en waarvoor de dichter Jan Engelman de inscriptie schreef, brengt de gedach ten „lijden en vertroosting op zinvolle wijze tot uitdrukking. Het is daarom zowel een blijvend aan denken aan hen, die vielen voor de va derlandse zaak, als aan de menslievend heid der landgenoten, door wier harte lijk medeleven de donkere maanden der gevangenschap werden verlicht. Bij de onthullingsplechtigheid waren o.m. tegenwoordig vele oud-gevangenen van Haaren, familieleden en nabestaan den van hen die daar verbleven, jhr. mr. Th. Smits van Oyen, namens de commis saris der Koningin in de provincie Noord- Brabant, mej. J. Geldens, particulier se cretaresse van H. M. de Koningin, mgr. A. v. d. Meyden, president van het groot seminarie en tevens vertegenwoordiger van de bisschop van Den Bosch, generaal- majoOr J. J. A. Sitsen, bevelhebber 3e mi litaire gewest en velé anderen. Bij het monument heette de voorzitter van het eomité oud- politieke gevangenen van Haaren, de heer Ben v. Huygevoort de vele genodigden welkom, waarna mej. J. Geldens het gedenkteken onthulde. Nadat de muziekkapel van het Reg. Stoottroepen het Nederlandse en Belgi sche volkslied had gespeeld, droeg dr. M. J. E. M. Steins uit Utrecht namens de oud-gevangenen het monument aan de nabestaanden der gevallenen over. Spr, betreurde het dat de minister-president wegens ambtsbezigheden verhinderd was en oefende vervolgens felle critiek uit op het destijds gevoerde beleid van de re gering te Londen, die de gevangenen aan hun lot overliet. Er werden kransen gelegd namens H. M. de Koningin, de commissaris der Ko ningin in de provincie Noord-Brabant, het comité oud-politieke gevangenen van Haaren en de Ned. vereniging van oud- politieke gevangenen. Vele nabestaanden legden bloemen neer aan de voet van het monument. In het vervolg van het Krupp-proces te Neurenberg op j.l. Zaterdag, werden Al fred Krupp en 10 van zijn 11 medebe schuldigden schuldig bevonden aan depor tatie, exploitatie en misbruik van dwang arbeiders. Het Amerikaanse tribunaal verwierp ten aanzien van anderen de theorie van gemeenschappelijke schuld, verklarende, dat het behoren tot het Krupp-directoraat of het vervullen van een hoge functie bij de maatschappij niet voldoende was als basis voor schuldigverklaring. Alfred Krupp werd veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf en confiscatie van al zijn bezittingen. De tien anderen kregen gevangenis straffen, variërend van kortere perioden tot 12 jaar. Alleen Karl Pfirsch, chef van de afdeling voor verkoop van oorlogs materiaal, werd vrijgesproken. In de ^notivering van het vonnis tegen de leiders van het Krupp-concern, wordt o.a. gezegd, dat Krupp ook in Neder land zijn slag sloeg. Hier ging het tame lijk gemakkelijk, aldus het vonnis, omdat Krupp relaties had met dochteronderne mingen in Nederland. De vertegenwoor digers van Krupp bezochten diverse fir ma's in dit land en zochten machines uit, die zij konden gebruiken. Op een stil gelegde scheepswerf vorderden zij zelfs scheepstoiletten. Bij de firma's, die ge plunderd werden .bevonden zich Rade makers, de Vries, Robbe Co. en Lips. Het monument nerd, door mejuffrouw Celdennamem H. M. de Koningin onthuld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1