De noden van het grote gezin voor de Geen extra-rantsoenen moeders Mr. Van Schaik houdt vol - Het contact met liet Kremlin DE NIEUWE BONNEN MORGEN DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Noodzakelijkheid van een behoorlijke huisvesting DE KABINETSFORMATIE Eerste Vrijdag j Berlijn-comité te Londen in beraad 70ste JAARGANG DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1948 No. 20690 Ziekenfonds en oudere kinderen met dagonderwijs ROEMENIë „BEHEERT" DE EREDIENST GODLOZEN TERREUR IN OEKRAÏNE DE KATHOLIEKE JONGEREN Vieren het feest van de zomer VOLGENDE WEEK UIT SPRAAK TEGEN CHRISTIANSEN PRINS BERNHARD OP VER JAARDAG KONINGIN ELISABETH GEEN EIEREN MEER IN RESTAURANTS cn VERZONKEN STEDEN BIJ SICILIË? in hst sprookje van Juliana's inhuldiging Onwillekeurig weven wij romantische dromen rond de aanstaande grote gebeurtenis in ons vorstenhuis. Misschien leeft er in ons nog iets van het kind, dat met glanzende ogen luistert naar het slot van het sprookje, dat eigenlijk een begin is: „En toen werd de prinses met alle pracht en luister tot koningin gekroond en zij leefde lang en ge lukkig, temidden van haar gezin en volk. Er brak een tijd aan van schone bloei, dank zij haar wijs en liefdevol beleid". Of misschien denken wij onbewust terug aan de verre tijden, toen de kroning van keizers en koningen met grote plechtigheden ook kerkelijke gepaard ging en oude meesters heel hun palet nodig hadden en zelfs nieuwe kleuren moesten zoeken om voldoende schakeringen te vin den voor de weergave van de flonkeringen van goud en edelgesteen ten-, van de honderdvoudige kleuren der weelderige kledij dier tijden toen sieraden, linten, kanten en veelkleurigheid niet enkel het privi lege van de vrouw wareh. Of willen we ook gedreven door eerbied voor ons vorstenhuis poëzie zoeken in de aanstaande plechtigheden welke plaats vinden in een tijd, waarin zovele dingen ontluisterd v/orden en van alle poëzie ontdaan GLOEIENDE PIJLEN Tot 28 Augcstus nog 400 gram vlees DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie zijn gevestigd te Rotterdam. Kortenaer- straat L Telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Telefoon 68804. Giro-nummer 9U95 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt i 3.45 per kwartaal, 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KUUPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. VPXTLOX NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden t 1.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Het bestuur van de Katholieke Bond „Voor het Gezin' richtte zich onlangs tot de Minister van Voedselvoorziening met het verzoek om aan moeders van gezin nen met 4 of meer kinderen beneden de leeftijd van 21 jaren extra-rantsoenen toe -te wijzen als toegekend worden aan per sonen, die zware arbeid verrichten. „Het is van algemene bekendheid, aldus het request, dat de moeders in de gezin nen, die wij op het oog hebben, bij gebrek aan genoegzame huishoudelijke hulp, als regel een meer dan gewone krachtsin-, spanning moeten opbrengen om het huis houden geregeld te laten verlopen. De ge volgen van deze voortdurende inspanning tekenen zich in steeds toenemende mate af in gevallen van uitputting, die de vrou wen dwingt het huishouden te verwaar lozen en zelfs zich voor korter of langer tijd aan haar taak geheel te onttrekken Voor de betrokken gezinnen is dit nood lottig". Het bestuur verklaarde van mening te zijn, dat alles moet worden beproefd om dit sociale euvel tegen te gaan en dat ver strekking van rantsoenen voor zware ar beid in de hierboven aangegeven geval len daartöe het zijne zal bijdragen. In de aangegeven omstandigheden moet die verstrekking billijk worden geacht. Zij zal weinig omslag vereisen en onze voedsel positie niet overmatig bezwaren. Blijkens „Het Gezin" heeft Minister Mansholt echter bericht, dat het niet mogelijk is, tegemoet te komen aan het verzoek om toekenning van extra rant soenen voor bepaalde categorieën huis moeders. In de eerste plaats kan na jaren distri butie en in de verwachting van een ge leidelijk beter wordende verzorging, zo motiveert de Minister zijn afwijzende houding bezwaarlijk worden overge gaan tot verfijning der maatregelen, tenzij bepaalde omstandigheden daartoe dwin gen Zulke omstandigheden acht Z. Exc. hier niet aanwezig. Hierbij komt,, dat ten uitvoerlegging van zulk een maatregel billijkheidshalve met zich medebrengt de verstrekking van extra-kaarten ook aan verschillende andere grote groepen werk nemers, welke op het ogenblik niet voor extra-voeding in aanmerking komen. De Minister denkt hierbij aan melkslijters, broodbezorgers e.d. werknemers. De bewindsman geeft echter de ver zekering dat er voortdurend naar wordt gestreefd de voedingsmoeilijkheden te verminderen door verbetering van de basis-rantsoenen, d.w.z. de rantsoenen voor de normale verbruiker en zo moge lijk door algehele opheffing van de distri butiemaatregelen voor een bepaald pro ^Waarbij onzerzijds aangetekend zij, dat In Roemenië is de nieuwe wet betref fende de eredienst bekend gemaakt. Geen enkele eredienst wordt volgens deze wet geduld, zo hij niet door een decreet van da grote nationale vergadering, goed- gekeurd op voorstel van de regering, Is erkend. Om gegronde redenen kan deze erkenning worden ingetrokken. De formule van de eed, die de geeste- ïjkheid moet afleggen, bevat de volgen de zin: „Ik zweer getrouw te zijn aan het volk en de Roemeense volksrepubliek tegen de binnenlandse en buitenlandse vijanden te verdedigen", In de wet is bovendien bepaald, dat dé eredienst moet worden bekostigd door eigen bezittingen en bijdragen der ge lovigen, alsmede door eventuele toesla gen' der regering. De regering behoudt zich het recht voor, toezicht te houden op het beheer van alle erediensten. Geen enkele eredienst mag betrekking onder houden met buitenlandse erediensten, tenzij onder rijkstoezicht. In de toch al zo zwaar geteisterde Oekraine is de terreur van de godlozen in een nieuw stadium getreden. In fel heid overtreft zij alle tot nu toe gepleeg de excessen. Tot dusverre werd de Oekraïnische bevolking, welke deels ka tholiek is, „slechts" tot onderwerping aan de Russische orthodoxie gedwongen, ter wijl de godlozen hun activiteit hoofdza kelijk „beperkten" tot het officiële par tijwezen, de pers en de school. Deze methoden oogstten niet het gewenste succes. Daarom zijn de communistische autoriteiten thans overgegaan tot speciale strafacties. De kerken worden practisch overal in warenhuizen, clublokalen en bioscopen veranderd; in de bedevaarts oorden worden zij echter geheel verwoest, evenals de kloosterkerken. Tot de terreur-maatregelen behoort ook de gedwongen landverhuizing van de Oekraïnische bevolking. In de eerste plaats worden de intellectuelen en de boeren naar Siberië gedeporteerd. In hun plaats komen Aziaten naar de Oekraïne. Mongolen, Kirgiezen, Oezbeken en Kal- muken bevolken in stijgend getal dit land en wissen er de sporen van het nationa le en godsdienstige leven uit. de grote gezinnen met de opheffing van de distributie van een bepaaid artikel als regel weinig geholpen zijn, aangezien bij daarna optredende schaarste, juist de grote gezinnen de dupe worden. Antwooord op request inzake Ziekenfondsbesluit Zoals gemeld had het bestuur van de Katholieke Bond „Voor het Gezin" aan de Minister van Sociale Zaken verzocht om voor de kinderen, die dagonderwijs ontvangen evenals bij de Kinderbij slagwet de leeftijd van 16 jaar te ver hogen tot 20 jaar. Uit het antwoord van de Minister hetwelk „Het Gezin" afdrukte blijkt, dat hij de naar vorengebrachte aangele genheid heeft doen bestuderen. Voorals nog verzetten de terzake bestaande wet telijke bepalingen, met name artikel 13 van het Tweede Uitvoeringsbesluit inge volge het Ziekenfondsbesluit zich tegen de vervulling van de geuite wens. Z. Exc. acht echter termen aanwezig om nader je laten nagaan of wellicht overgegaan kan worden tot wijziging van het onderhavige voorschrift. Volkshuisvesting en kinder, rijke gezinnen Het bestuur van de Katholieke Bond „Voor het Gezin" heeft verder in een adres aan de Minister van Openbare werken en Wederopbouw de aandacht van deze Excellentie gevestigd op de noodzakelijkheid uit een oogpunt van behoorlijke volkshuisvesting bij de aanbouw van nieuwe woningen rekening te houden met de behoeften van kinder rijke gezinnen. Het bestuur* kan zich niet aan de in druk onttrekken, dat in de huidige moei lijke omstandigheden vele instanties voor deze'zijde van het woningvraagstuk te geringe belangstelling hebben. Daarom richt het tot de Minister het verzoek te willen bevorderen, dat bjj het verlenen van Rijks voorschotten voor de bouw van complexen woningen onder dë voorwaarden de bepaling wordt opgenomen, dat een redelijk deel der te bouwen woningen voldoende woonruimte zal bieden voor grote ge zinnen. Een antwoord op dit request met een ongetwijfeld effectieve suggestie vonden wij in het orgaan van genoemde bond nog niet afgedrukt: Met belangstelling wachten wij af, of de Minister het mogelijk en wenselijk zal achten bedoelde bepaling op te nemen. Zo ja, dan zal een dusdanige maatregel een behoorlijke huisvesting van de kin derrijke gezinnen in belangrijke mate kunnen bevorderen. Na voorbereiding in districten en gewes ten gedurende de maanden Juni en Juli zullen de jongeren van het Haarlemse diocees op Zondag 15 Augustus naar Lei den trekken om daar het Feest van de Zomer te vieren. Evenals het vorig jaar verleent ook nu weer het prachtige sport park „De Leidse Hout" gastvrijheid. Om tien uur zal de Nationale Aalmoe zenier der N.K.J.B. Rector H. A. J. Drost op het hoofdterrein een Plechtige H. Mis opdragen. Rector H, M. J. Brans uit Haar lem houdt onder de H. Mis een korte toe spraak. Om twaalf uur beginnen op twee ter reinen sportwedstrijden tussen de streek- kampioenen. Na vaak zeer spannende voorwedstrijden op districts- en geweste lijke sportdagen ontmoeten deze hand bal-, driekamp- en touwtrekploegen el kaar den in Leiden om te vechten om het diocesaan kampioenschap. De namiddag staat "in het teken van een Bonte Viering, waaraan meewerken „De Bouwers", een Haagse toneelgroep en als spreker de heer ir. E. Nicolas uit De Bilt. Het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem heeft hedenmorgen bepaald, dat de uit spraak inzake het proces tegen Chris tiansen zal worden gedaan op? Donder dag 12 Augustus. De procureur-fiscaal werd in de gelegenheid gesteld een cer tificaat van echtheid over te leggen be treffende de zgn. Abendmeldung van Christiansen, gedaan op 2 October 1944. Daarin meldde de W.B.N. (Wehrmachts- befehlshaber in den Niederlanden) aan het O.K.W. (Oberkommando Wehrmacht, dat Putten was platgebrand en de man nen tussen 17 en 50 jaar waren weggevoerd. Prins Bernhard, die thans voor de Olympische Spelen in Londen vertoeft, heeft een verjaardagsbezoek gebracht aan koningin Elizabeth Van Engeland, die gisteren 48 jaar werd. Een beschikking van de minister van Landbouw, Visserij en voedselvoorzie ning is gepubliceerd, welke aan horeca bedrijven het verbod oplegt zowel kip pen- als eendeneieren of spijzen, waarin eieren zijn verwerkt, te verkopen, af te leveren of voorhanden te hebben. Het I verbod is het gevolg van de beëindiging - van de tijdelijke verstrekking van eieren j aan horecabedrijven. Voorbereidingen! In de koninklijke stallen te Den Hang heerst nu hoog spanning; de gouden koets wordt voor de inhuldigingstocht in gereedheid gebracht. Prinses Irene, die heden haar verjaardag viert, ontmoet tijdens haar verblijf in Zermatt, in Maart van dit jaarenige landgenoten in Volendmns- costuum. GIFTEN VOOR NEDERLANDERS IN DUITSLAND De aardappelactie voor de „gezuiverde" Nederlanders in Duitsland is een succes geworden. Ruim 500 ton aardappelen werden ontvangen en de 1500 ton. die nog ontbraken aan de 2000 ton, welke uitgevoerd mochten worden, werden aangekocht uit binnengekomen geldelijke bijdragen. Van deze gelden is ongeveer f 100.000 overgebleven, een bedrag, dat voor de aankoop van huishoudzeep en toffees voor de kinderen. zal worden besteed. Deze geschenken zullen worden gevoegd bij liet jubileumpakket, dat vanwege de Ned. regering in Augustus aan Nederlanders in Duitsland wordt uitgereikt. Van het geld, dat dan nog overblijft wordt een fonds voor bijzon dere noden gevormd. De „Corriere della, Sera" drukt een verhaal af van een Siciliaanse duiker, die zegt, dat tussen Sicilië en het eiland Pantellaria op de bodem van de zee drie verzonken steden rusten. De. duiker heeft een bezoek gebracht aan deze steden, die grote 6traten zouden hebben en muren van 'marmer. De duiker dacht, dat de ste den tenminste 6000 A 7000 jaar oud wa ren. (Van onze redacteur). m^fitC-°mrn?ntaJen °P mr- Van Schaik's bewogen zich gisteren jnT,V„r„ti lcbtste optimisme tot het donkerste Pessimisme. tic?ifZ»nkw??ac!:ltIngen waren pessimis- hfdden nm f 0Indat WÜ §oede redenen dnnr mr v."6™60. dat het aanbod door mr. Van Schaiu- ker gedaan niet het ap« had. opgeleverd. E„ „?s?!!e"ste «sultaat onze zienswijze bevestigd to ref w? werd, dat de formateur m°"1 ZekM lijkheden verkeerde, doordat !l "If6' Stikker de hem aangeboden portefenfito van Verkeer en Waterstaat niet had aan vaard om de reeds gisteren genoemde redenen en de heer Sohokking t..en eveneens geen lust bleek te hebben al léén zijn medewerking, te verlenen. De ministerlijsten, welke verschillende bla den reeds gisteravond meenden te kun nen aanbieden, waren dus op z'n minst gen-omen zeer voorbarig, afgezien dan van het feit, dat de publicatie van een zo goed als volledige ministerlijst in een der-bladen reeds eergisteravond in inge wijde politieke kringen de hoogste ont stemming had gewekt, vanwege het feit, dat een groot aantal daarin genoemde ministers nog niet eens door de forma teur was gehoord. Nu is het natuurlijk heel goed moge lijk,.dat de heer Van Schaik, die reeds talloze malen met de heer Stikker had onderhandeld, zijn kabinet op papier reeds zo goed als gereed had, maar het staat wel vast, dat de weigering van de heer Stikker de formateur in dezelfde moeilijkheden heeft gebracht als daar voor dr. Beel had. Men moet in de politiek nu eenmaal geen hei roepen, voor men over de brug is. En dat deden o.i.. de bladen, die meenden, dat de zaak reeds zo goed als in orde was. Hoe was nu dat kabinet, dat mr. Van Schaik in gedachten reeds had samen gesteld? Wij schreven gisteren reeds, dat Drees hierin premier zou worden en wfj hadden nog slechts een vacature voor O. G-, imüen wij aannamen, dat mr. Sassen op Buitenlandse Zaken zou komen.... öf een vacature voor Buiten landse Zaken, indien de heer Sassen O. G. zou gaan bezetten, wat wij voor lopig aannamen. Het was ons bekend, dat de heer 's Jacob, secretaris-generaal van het Departement van Financiën, ook een bezoek aan de formateur had ge bracht, maar hij had verklaard, dat dit niets met het nieuwe kabinet te maken had. Kon men dat geloven? Wij meenden beter te doen maar even af te wachten. want gisteren werd weer de mening ver kondigd, dat de heer 's Jacob voor Over zeese Gebiedsdelen zou zijn aangezocht. Dan zou Sassen voor Buitenlancse Zaken zijn bestemd geweest en dan zou Stikker dus Verkeer en Waterstaat zijn aangeboden. De overige bezetting is van minder belang, daar juist hier de moei lijkheden lagen. Zoals wij gisteren echter reeds meld den, sloeg Stikker dit aanbod af, waarop mr. Van Schaik zich naar de Prinses- Regentes 'begaf. Naar nu blijkt, om tussentijds verslag uit te brengen. En het blijkt nu tevens, wat wij gisteren ook reeds in het mogelijke vooruitzicht stel den, dat Van Schaik toch nog andere pijlen op zijn boog heeft. Het schijnt namelijk, dat de V.V.D. het tafellaken tussen zichzelf en de forma teur niet geheel heeft doorgesneden, maar^de mogelijkheid 'van een andere oplossing heeft opengelaten. Deze andere oplossing zou kunnen zijn, dat de heer a" Schaik een wat 'neutraler figuur zoekt voor Verkeer en Waterstaat, een "guur, .die -voor de V.V.D. zeer accep tabel is en voor de V.V.D. zo nodig een andere post open stelt. Hij zou dus enige verschuivingen in zijn opstelling moeten aanbrengen. De vraag bjijft dan echter of de uit te nodigen heren van die richting dan wél met het premier schap van de heer Drees accoord zullen gaan. Naar wij vernemen blijft het bezwaar van de V.V.D. tegen een socialistische lei ding van het kabinet onveranderd be staan. In het gebouw der Tweede Kamer confereerde mr. Van Schaik gisterenmid dag gedurende anderhalf uur met mr. Oud en men kan aannemen, dat in dit ge sprek verschillende ministrabele figuren uit de V.V.D. de revue zijn gepasseerd. Daarvoor zal de formateur het advies van de heer Oud hebben nodig gehad. Dat de formateur dit gesprek met mr. Oud direct na de fractie-verga dering van de V.V.D. kon voeren, kon dit gesprek slechts ten goede komen. Verder sprak mr. Van Schaik gezamen lijk met de heren .Lieftinck, v. d. Brink, van Maarseveen en Drees. In ieder geval: de heer Van Schaik heeft de moed nog niet opgegeven en dat is na de slechte berichten van gisteren een weer moed gevend teken. Het zou nog slechts gaan om het vinden van een V.V.D.-man voor het te formeren kabinet; dan meent men, dat mr. -Van Schaik deze week toch nog gereed zal kunnen komen. O, er zal poëzie zijn op de zesde Sep tember! Er zal iets realiteit worden van de sprookjes onzer jeugd en van de MM» PlgH en van herinneringen aan de roemrijke middel eeuwse kroningen. Zeker, alles zal thans veel eenvoudiger zijn, ingetogener, veei meer passendj bij onze volksaard en tijd, maar toch, toch zal alles schilderachtig zijn en vol vanpoëzie. Zoals we dezer dagen reeds schreven, wordt koningin Juliana niet gekroond doch ingehuldigd. Er komen echter zo veel Symbolen van het koningschap pij de inhuldiging te pas, zoveel oude, tra ditionele gebr 'ken, dat het diepgaand verschil tussen kroning en inhuldiging uiterlijk nauwelijks merkbaar zal zijn. De grondwet bepaalt, dat de kroon bij erfopvolging automatisch overgaat op de grondwettelijk aangewezen opvolger. „Kroning" is een spirituele inwijding van het koningschap en zou dus enkel door een hoge geestelijke autoriteit kunn°n geschieden; men denke bijv. aan de kroning ,_an de middeleeuwse Duits® keizers, welke eerst rechtsgeldigheid ver kreeg. indien de Paus deze Zelve had verricht. In landen met een zgn. staats kerk heeft kroning nog plaats, in Enge land bijv. door de aartsbisschop van Can terbury, m Denemarken door een Luther se bisschop. Maar welke geestelijke autoriteit hai Willem I tot koning van Nederland moeten kronen; Het Noorden was sterk calvj nistisch van inslag, het Zuiden overwe gend katholiek. Teneinde het gevaar van ontevredenheid te omzeilen, werd in de giondwet de vorm der inhuldiging geko- zen. Op 30 Maart 1814 werd Willem 1 te Amsterdam ingehuldigd, in dezelfde Nieuwe Kerk waarin alle na hem ko mende Oranje-vorsten plechtig de eed op de grondwet hebben afgelegd. Bij besluit van het congres te Wenen wer den Nederland en België verenigd, ten einde een bolwerk tegen een eventueel nieuwe Franse agressie te vormen Op 16 Maart 1815 nam Willerr. I de ko ningstitel aan over het koninkrijk de- Nederlanden er op 21 September 181") werd hij eveneens te Brussel als koning Ingehuldigd, niet gekroond. En zo is. het gebleven. Maar we zeiden het reeds: de vele symbolen en traditio nele gebruiken, die in ere zijn gehouden, maken dat de uiterlijke luister nauwelijks, van die van een kroning zal verschil len. Nemen we allereerst de symbolen van het koningschap: de koningsmantel, de kroon, scepter en rijksappel. De konings mantel is van purperrood fluweel, be zaaid met gouden leeuwen en gevoerd en omboord met'kostbaar hermelijn. Hij heeft reeds drie Oranjes bij de plechtige inhuldiging om de schouders gehangen. De andere symbolen, dié insigna of regalia genoemd worden en tijdens de plechtigheden op de vóór de troon ge plaatste credenstafel zullen zijn uitge steld, zijn in 1840 door Nederlandse kun-, stenaars ontworpen en door Nederlandse goudsmeden uitgevoerd'. Zij werden het eerst gebruikt bij de inhuldiging van ko ning -Willem li. De kroon drukt wel het meest wezen lijke van het koningschap uit, vooral in de volksverbeelding. De Nederlandse rijkskroon bestaat uit een gouden hoofd band, waarin vier grote, ovaalvormige robijnen, vier langwerpige saffieren en acht kleine smaragden elkaar afwissélen. Op die band bevinden zich acht gouden bladen, tussen ieder waarvan op een gouden sierlijke boogpunt een grote parel prijkt. Uit de acht bladen rijzertf gouden bandeau s op, die .zich in het miaden van de kroon verenigen en een gouden we reldbol met kruis dragen. De kroon is vastgehecht op een roodfluwelen, met wit satijn gevoerde toque, waarop goud, paarlen en edelstenen bizonder prach tig uitkomen. Naast de kroon ligt de rijksscepter, een el lange zilveren, zwaar vergulde staf, eindigend in een Corinthisch kapiteel, waarop een rijksappel met kruis zich verheft. De rijksappol, die de aardbol voor stelt, bestaat uit een gladde vergulde bal, gevat in een met antieke versier selen verluchte gouden rand, ingelegd met schitterend gekleurde stenen. Voorts ligt er op de credenstafel een prachtig gebonden exemplaar van onzs grondwet. Het vroeger gebruikte boek was gebonden in rood fluweel, opgesierd met gouden kwasten, goud op snee en met zwaar vergulde wapens op de platten. De grondwetswijzigingen van de laatste decenniën maakten het nodig, dat voor de eedsafegging van prinses Juliana een nieuw exemplaar werd vervaardigd. He: is in fraai perkament gebonden, niet gouden opdruk van het koninklijke wapen. Een functie in de plechtigheid hebben de beschreven rijkssieraden behalve dan de grondwet niet. Zij hebben slechts symbolische waarde. Wij zien de kroon niet het hoofd van de koningin sieren: ook draagt zij de scepter of rijks appel niet, zoals de vorsten in het verre verleden dat deden. Zelfs worden deze attributen thans niet meegevoerd in de koninklijke stoet, wat nog wel het geval was bij de inhuldiging van koning Wil lem II. Twee andere attributen van het rijk worden nog wel meegevoerd, n.l. het Men klan verklaren grote liefde te be zitten, maar wanneer die liefde zich niet manifesteert in daden van velerlei aard en bij herhaling, dan kan er toch hoog stens sprake zijn van een miezerig struik je in een barre woestjjn. Toen de Christus aan Margaretha Maria Zijn H. Hart openbaarde, opdat de devotie tot dit Hart een nieuw middel zou kunnen worden tot redflin'g van zie len, werd aan deze zuster van O.L, Vrouw Visitatie duidelijk gemaakt, dat het hier ging om Zijn onmetelijke liefde voor de mensheid, ondanks alle vernede ringen, hoon, ondank en heiligschennis sen. Wanneer wij derhalve van liefde en eerherstel willen getuigen, zullen wij daarvoor zekere vormen moeten aanwen den Verering en hoogachting voor het voorwerp onzer liefde doen ons naar al lerlei wegen zoeken. Er zijn kostbare en eenvoudige middelen. Dit laatste soort benadert in de regel jje innigheid. St. Gertrudis zond dikwijls een of ander schietgebed als een gloeiende pijl naar het Hart van haar welbeminde. In gepeins over die liefde-acten stelde ze een keer de vraag: Heer, wat moet Ge toch met al die wonden beginnen? Het H. Hart toonde als antwoord haar een. gouden halsketen, waarin de verzuchtin gen als velerlei schitterende edelstenen waren gevat. Aan St. Gertrudis werd een speciaal gebed met dergelijke schietge beden voorgehouden met de verklaring, dat in hen, die dit gebed verrichten, het goede nog beter zou worden en schitte ren als goud in de zon. De grote man van het inwendig leven St. Franciscus van Sales, die ook leefde in een tijdperk van een zich gaarne hals over kop storten in het wereldse leven, merkte als ervaren man eveneens op: schietgebeden zijn de grote kracht van een godsdienstig leven; zij kunnen alle andere gebeden vervangen, niets kan deze vervangen. Zonder schietgebeden kar» een werkend leven niet slagen, zonder deze is rust niets anders dan ledigheid en arbeid niets dan nutteloze bedrijvig heid. Voor gloeiende pijlen verwijst hij dan o.a. naar de psalmen van David en naar het Hooglied. We zitten in moeilijke tijden en worden door vele zorgen gebonden. Juist daarom moeten we het zoeken in korte, krachtige ontboezemingen. Want contact moet er toch geregeld zijn. willen we het tot een tevreden einde brengen. En om dit laat ste, het is hier door anderen al meer geschreven, gaat het toch maar. AMATOR. rijksvaandel en het rijkszwaard. Het laatste is een embleem van het wereldlijk gezag en wordt ontbloot voor de konir.a of koningin uitgedragen door een hoge militaire dignitaris, in dit geval It. gen. Kruis, die zich, wanneer de stoet de kerk is binnengetreden, naast de troon op stelt en daar gedurende de géhele plech tigheid onbeweeglijk blijft ?taan. Te anderer zijde van de troon stelt zich lt. adm. Helfrich, de drager van het rijksvaandel, op. Dit vaandel hangt aan een vergulde speer en is van witte moiré zijde, beschilderd met het rijkswapen en afgezet met franjes en kwasten van goud en Nassaus blauw. En dan is er tenslotte de troon, waarop thans voor de vierde maal een Oranje plaats zal nemen om te worden ingehul digd. Hij is van moiré mahonyhout, be kleed met scharlakenrood fluweel, waar op een met goud geborduurd Alziend- oog prijkt. Daaronder ziet men de letters A* bet vorige koninklijke naam cijfer, en erboven een kroon, versierd met edelgesteenten. In vier kolossale leeuwen- klauwen rusten de poten, die op de grond zijn samengevat door een gelijkvormig ornament. Op ieder armkussen prijken twee. veldmaarschalkstaven, terwijl het geheel zeer rijk is bekleed en met gouden galon en franje omzet is. Deze troon werd in 1840 voor het eerst gebruikt bij de inhuldiging van ko ning Willem II. Diens weduwe, konin gin-moeder Anna Paulowna, schonk hem daarna aan haar zoon, koning Willem III. Een opschrift aan de achterzijde van de rug brengt deze schenking in herin nering. Ook de kleurige kledij van de wapen koningen en herauten zullen het ge heel een bizondere aanblik geven. Maar als koningin Juliana in de gewijde stilte van de Nieuwe Kerk haar eed op de grondwet zal afleggen, zal al het uiter lijke, het sprookjesachtige, glans en kleur verliezen bij de schone realiteit van de koninklijke belofte: dat Oran je Nederland en zijn volk trouw zal blijven, evenals omgekeerd het volk Oranje, „totter doot". (Telefonisch van onze correspondent) De Amerikaanse staatssecretaris Mar shall, die gisteren op een persconferentie te Washington geen woord zeide omtrent de resultaten Van de conferentie te Mos kou, waarschuwde de pers, dat specula tieve beschouwingen betreffende die be sprekingen een zeer schadelijke uitwer king zouden kunnen hebben. Ditzelfde was een dag daarvoor in nagenoeg de zelfde bewoordingen ook van officiële zijde te Londen te 'verstaan gegeven. De paarden, die de gouden koets zullen trekken bij de plechtigheid der nhuldiging, krijgen nu reeds hun dagelijks portie feestgedruis, om er straks beter tegen te kunnen.' Voor het tijdvak van 8 t/m 21 Aug. zijn de volgende bonnen geldig ver klaard: Bonnen voor brood en vlees: 087-2 Brood: 800 gr. brood (geldig t/m 14 Augustus). 088-2 Brood: 200 gr. brood (geldig t/m 14 Augustus). 089 Brood: 400 gr. brood (geldig t/m 14 Augustus). 084 Vlees: (reeds aangewezen) 100 gr- vlees (geldig t/m 28 Augustus). 085 Vlees: 300 gr. vlees (geldig t/m 28 Augustus) 086 Vlees: 100 gr. vlees (geldig t/m 28 Augustus) Alle bonkaarten 808: 094 Algemeen: 400 gr. brood of 1 rantsoen gebak. Tabaks- en versnaperingen kaarten ens. QA, QB, QC 808: 85, 86, 89 Tabak 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. De niet-aangewezen bonnen van strook 2 kunnen vernietigd worden. Terwijl gisteren te Moskou de drie Westelijke diplomaten besprekingen voerden, die volgens de „Daily Herald 90 minuten duurden en geheel onver wacht plaats hadden, heeft te Londen voor het eerst sedert 27 Juli, de dag waarop besloten werd, stappen te Mos kou te ondernemen, het z.g.n. Berlijn- comité weer vergaderd. Dit comité bestaat uit sir William Strang, het hoofd van de Duitse afdeling van het Foreign Office, de Amerikaanse ambassadeur Douglas en de Franse am bassadeur Massigli. Laatstgenoemde, die te Parijs geweest was, om overleg-te ple gen met de nieuwe minister van buiten landse zaken Schuman en andere leden van het kabinet, keerde speciaal voor deze vergadering naar Londen terug De diplomatieke medewerkers van de „Daily Tel" en de „News Chronicle" leiden uit het beleggen van. deze bijeenkomst af, dat instructies voorbereid worden voor een nieuwe conferentie tussen de diplo maten te Moskou met Molotof, of volgens de „Daily Express" tussen hen en Stalin, Generaal Robertson, de Britse militaire gouverneur in Duitsland, kwam gisteren per vliegtuig te Londen aan en werd on middellijk door Bevin op 't Foreign Of fice ontvangen. V

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1