Honderdste Ned. bedevaart naar Beauraing Viering in Belgisch genade-oord Nieuwe kathedraal voor Utrecht Feestgave van Aartsbisdom aan jubilerende Kardinaal Nöodweer veroorzaakt stormvloed teisterde Kanaal ;e storm en Engelse kust Besprekingen te Moskou in een critiek stadium E Hernieuwde' spanning in Indonesië DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Schepen en.... vacantiegangers in gevaar Meningen van de Engelse pers r\ - z- il ONDER DE LOU RE 70ste JAARGANG MAANDAG 9 AUGUSTUS 1940 No. 20693 (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) Op 29 November 1932 had het schilderachtige, in een met smaragdgroene heuvels omringde vallei gelegen Waalse dorpje Beauraing, geen andere geschiedenis dan die van bijna al de dor pen en steden uit dit land, waar oorlogen als het ware niet van de lucht zijn geweest. In al het goede en kwade, dat de aloude streek van de Famenne in de loop der eeuwen heeft getroffen, had ook Beauraing zijn aandeel. De puinhopen van zijn acht honderd jaren oud feodaal kasteel wijzen op een rumoerig ver leden. In de kronieken van deze plaats komen namen voor van onder meer Filips de Goede, Karei V, Egmont en andere be kende historische figuren. Niet zo héél ver daar vandaan ligt Bouillon, bakermat van de onversaagdste der kruisridders, God fried van Bouillon, die, koning van Jeruzalem geworden, wei gerde een gouden kroon te dragen, waar de Zaligmaker met doornen was gekroond. Maar nu is het volop de mystiek die domineert. Z.Ex- Mgr. P. GIOBBE ONDER DE DEELNEMERS Pelgrims komen bij honderd duizenden de3te beogenZ«ne Exc. heeft Zon. dag een stille H. Mis opgedragen waar na mgr. Giobbe in de loop van de och- tendweer naar Den Haag moest ver trekken om daar bij een andere plechtig heid aanwezig te zijn. Bloemen uit het Westland PRINSES-lfEGENTES EN PRINSESJES OP HET LOO Si* OPVOLGER VAN MACKENZIE KING GEKOZEN HOOFDAALMOEZENIER NAAR INDIE ROEKELOZE BADERS OP PIER TE IJ MUIDEN dglfepi lllPliWj wmmm /V f'; SU TE EXTRA Militair optreden wegens incidenten DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaer- straat 1. Telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwartaal, 1.15 per maand, t 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WTTLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRUS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte, Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden t LIeder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Op hoger genoemde 29ste November van het jaar 1932 verscheen O. L. Vrouw aan vijf schoolkinderen van de gezinnen Voisin en Degeimbre. Over S6 dagen lang strekten deze verschijnin gen zich uit, die ten getale waren van niet minder dan 33. Er waren dagen, dit O. L. Vrouw niet verscheen, maar er waren andere dagen dat Zij zich drie, soms vier maal op een dag vertoonde. Zoals steeds in dergelijke gevallen leg den de kerkelijke autoriteiten de groot. ste omzichtigheid aan de dag en het was eerst op Februari 1942, dat de Bisschop van Namen, Mgr. Charrue, de verering van ,u- L. Vrouw van Beauraing goedkeurde op grond van stukken en onderzoekingen, waarmede door ziin doorluchtige voorganger op de bisschoppelijk® troon van Namen, mgr. Hevlen, een aanvang werd gemaakt. Een definitief oordeel over de verschijnin gen werd nog niet uitgesproken, doch het staat anderzijds ook vast dat nog geen enkele afdoende opwerping is ge vonden tegen het bovennatuurlijk en goddelijk karakter der verschijningen der H. Maagd aan de kinderen Voi sin en Degeimbre, terwijl integendeel de argumenten die pleiten tengunste van het goddelijk en bovennatuurlijK karakter zeer ernstig heten en na ver loop der jaren steeds treffender bewaar heid worden. Door een imposante stoet bisschoppen en prelaten, gevolgd door duizenden gelo vigen, werd op 22 Augustus een smaak vol witstenen Mariabeeld geplaatst on der de hagedoorn van de kostschool der zusters, waar zich bijna al de verschij. ningen hebben voorgedaan. Honderd duizenden pelgrims zijn in de loop der jaren naar Beauraihg gestroomd om bij de Moeder Gods hulp en troost te ko- nien afsmeken en onder die honderddui zenden bevonden zich ontelbaar vele Ne derlanders. De faam van O. L. Vrouw van Beauraing heerst niet alleen in Bel gië, maar is ook doorgedrongen in Frank rijk, Duitsland en Nederland, ja tot in de Congo, waar een missiepost naar Baar werd genoemd. De Nederlanders kwamen talrijk en dikwijls, zó dikwijls, dat wij Zaterdag, Zondag en Maandag m Beauraing .het jubileum van de honderdste Nederland se bedevaart naar dit genade-00rd vier d6ln talrijke autobussen waien nu ruim 350 pelgrims uit Nederland geko men met zieken, waar zich Waaise en Vlaamse bedevaarten kwamen bijvoegen 7 ?nExc. de Pauselijk Internuntius in mgr. P. Globbe' Was Zater- Der auto eveneens naar Beauraing dag per du instemming m~t gekrrwandse bedevaarten naar kau ne dagindeling der Nederlandse be- devaart vermeldde tal van plechtighe- dpn oD en rond het Maria-domein waar den p Uppf+ gemaakt met d«2 men een b a - verschijningen; bouw van de kapel aer er waren een pontificaal mi, hoedje, avondwake, predikaties, weg, Mariaspel en vooral was daar de pontificale Hoogmis van Zondag. Niei heel het programma kon evenwel vol ledig afgewerkt worden. De pontificale Hoogmis was het hoog tepunt i«n deze honderdste Nederlandse bedevaart. Processiegewijs begaven de Nederlandse pelgrims zich langs de straten van Beauraing naar de klooster tuin der verschijningen. Er waren niet alleen gebeden en ge zangen in deze processie, en waren daar ook bloemen, véél bloemen, héél veel bloemen: twee 'duizend gladiolen, acht honderd anjers, drie honderd lelies, dit alles geschonken of gratis gekweekt door Westlandse tuinders. De Waalse en Vlaamse bedevaarten kregen er ook van en de tuin der verschijningen zèli was dobr de zorgen van een kunstzinnig bloemist uit Den Haag in een ware bloemenhof herschapen. Bij het Maria beeld onder de hagedoorns prijkten de lelies en anjers in decoratieve motieven en op het altaar gloeide een weelde van gladiolen. Nederlandse verpleegsters en verkenners verzorgden en t-ansporteer den de zieken. Het dameskoor ..Doziie' uit Den Haag luisterde de pontificale Afscheid als voorzitster van het Ned. Roode Kruis Zaterdagmiddag zijn H.K.H. de Prin ses Regentes en de vier prinsesjes op het paleis Het Loo aangekomen voor een verblijf van enkele weken. Korte tiid later reed de Prinses Regentes weer uit om zich naar de congreszaal van de tentoonstelling „Bloemen m Berg en Bosch" te begeven, waar opdat ogenblik de aleemene vergadering van het Neder- landsche Roode Kruis ten einde liep. In een kort eenvoudig woord nam de prinses hier afscheid als voorzitster wy] zoals zij het zeide, teveel andere werk zaamheden haar thans in ,besi?£ Gaarne greep H.K.H de gelegenheid aan om te zeggen met hoeveel y dit werk sinds 1934, toen haar vader was gestorven ,had gedaan en hoezeer zya het Nederlandsche Roode Kruis, wa g hechten. De voorzitster sprak voortshaar heugenis uit over de aanwezigheid der vertegenwoordigers van de docnteiyi.su nisaties in Indonesië, Suriname en Dura- gao welke steeds meer zelfstandig wor den doch in eenheid met de „moeder blijven verbonden. De Prinses Regentes besloot haar af scheidswoord met de beste wensen voor het Nederlandsche Roode Kruis - in de hoop dat zij nog vele malen in deze kring zal mogen vertoeven. Nadat de Vergadering teneinde was, heaaf de Prinses-Regentes zich met de leden van het hoofdbestuur naar het terras van het restaurant, waar zij te midden van het publiek geruime, tijd ongedwongen vertoefde. H. Mis en andere plechtigheden met haar gezangen op. Het was één zege tocht en lofzang voor Maria. Van Belgische zijde ontvingen de Ne derlandse pelgrims bijzonder hartelijke blijken van belangstelling, dankbaarheio en waardering. Mgr. Kerkhofs, bisschop van Luik, gaf Zaterdag reeds persoonlijk van zijn hoge belangstelling blijk, nie mand minder dan de bisschop van Na men, mgr. Charrue droeg Zondag de pontificale Hoogmis op. Onder de aan- wezige hoge geestelijkheid bevonden zich n.m. mgr. dr. Graaf De Jonghe d'Ardoy, apostolisch delegaat in Indo nesië. die momenteel in België verblijft, mgr. Dr. Hugo Lamy, Norbertijner abt van Leffe, mgr. Van Whyn, missie-bis schop, benevens vicarissen-generaal en kanunniken van het kapittel van Na men. De Bisschop van Namen werd aan het altaar geassisteerd door Deken G. Kuys van Poeldijk, voorzitter van het Ned. Comité van Bedevaarten „Pro Ma ria", die als presbyter assistens fungeer de; pastoor W. Boin uit Hazerswoude en pastoor L. Nouweland uit Heemskerk als troondiakens, kapelaan H. Remmer uit Amsterdam als diaken en de pater Assumptionis.t R. de Jongh uit Boxtel als sub-diaken. Een nieuw en delicaat blijk van ba- langstelling gaf de Waalse bisschop van Namen met in de Nederlandse taal van af zijn troon een toespraak tot onze pelgrims te houden, waarin Z. H. Exc. de gelovigen uit Nederland roemde, die in 15 jaar tijds nonderd bedevaarten naar Beauraing maakten. Sober en welsprekend sprak vervol gens Deken Kuys over Maria de Moe-,, der met het gouden Hart. Hierop verleende de Bisschop de be devaartgangers zijn zegen. Over het dal van Beauraing luidden de klokken gedurende heel de H. Mts. sloeg de wind woest door de bomen, afwisselend donkere en heldere wolken gleden over het landschap, soms viel er regen, soms was er een ogenblik zonne schijn, soms zonneschijn met een re gen boog, in zekere zin het leven illustre rend met zijn wel en zijn wee, dat toch steeds overheerst wordt door het gees telijke, zoals ook de wind het gelui der klokken niet kon dempen. Heden, Maandag, zullen de deelnemers aan deze honderdste Nederlandse be devaart voor de laatste maal bij O. L. Vrouw van Beauraing neerknielen am van Haar afscheid te nemen met eeti laatste zang van het Magnificat. Heel deze bedevaart was trouwens ééi grote en grootse lofzang. Vele autoriteiten kwamen gisteren bij gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het R. K- Ziekenhuis aan het Westeinde hun gelukwensen aanbieden; we zien hier de heer W, G. Pauwel, voorzitter van het college van regenten tussen de minister-president, Z. Exc. W. Drees en de kabinets-formateur mr. J. R. H. van Schaik. Louis St. Laurent, de 66-jarige Cana dese minister van buitenlandse zaken, is door de liberale conventie tot leider der Canadese liberale party gekozen als opvolger van Mackenzie King. St. Laurent wordt minister-president, wanneer Mackenzie King (waarschijnlijk in September) aftreedt. De Canadezen verwachten, dat de rege- ringspolitiek onder St. Laurent groten deels die van Mackenzie King voort zal zetten en men verwacht, dat de laatste als de oudste staatsman van Canada niet te ver op de achtergrond zal blijven. Mogelijk zal St. Laurent er naar streven, enkele linkse stromingen van de laatste tijd in de partij tegen te gaan. Het is bekend, dat hij de aansluiting van Canada bij een Atlantisch pact met Enge land, de Benelux, Frankrijk en de V. S. voorstaat. Met het K.L.M.-vliegtuig van heden ochtend is kolpnel H. J. J. M. van Strae- len, hoofdaalmoezenier, naar de tropen vertrokken. Het Aartsbisdom gaat Kardinaal De Jong ^ren bij gelegenheid van diens veertigjarig priesterfeest op Zondag a.s. In een schrijven dat gisteren in de ker ken van het Aartsbisdom werd voorge lezen stelt het metropolitaan kapittel voor bij deze gelegenheid de grondslag te gaan leggen voor de bouw van een nieuwe kathedraal die in de toekomst blijvend getuigenis zal afleggen van de offervaardigheid en de volle opbloei van het aloud-katholiek geloof, dat door Sint Willibrord in Nederland is gebracht en door zijn waardige opvolger, onze jubi lerende Kardinaal-Aartsbisschop zo machtig is beschermd en versterkt. Zolang met de uitvoering hiervan nog niet begonnen kan worden, zal de thans als kathedraal in gebruik zijnde kerk ook als zodanig in stand moeten worden Een zware storm, gepaard gaande met vreselijke slagregens, woedde gisteren het Kanaal. Op de Engelse kust overstroomden verscheidene plaatsen en vissersschepen en andere kleine bo ten zonken. Vlak voor het aanbreken van de dag bereikte de wind Zondag een snelheid van 112 km. per uur. In de buurt van Hastings zijn honderden telefoonleidingen stukgewaaid. De golven veroorzaakten een overijlde vlucht van de duizend vacantiegangers, die in Brookland in bungalows vertoef den, Vëleh hunner moesten met behulp van roeibootjes en ducks worden, gered. 245 vacantiehuisjes werden door het on stuimige water weggevaagd. Op sommige plaatsen stond het water vier voet hoog. Verscheidene reddingsboten in Britse havens aan het Kanaal moesten uitvaren doordat schepen in nood raakten, o.a. het Amerikaanse vrachtschip „William Haw kins", de Panamese boot „Cockerel" en vier kleinere jachten. Het noodweer behoorde tot 't kwaad ste, dat de zeelieden en bewoners van e Ranaalkust zich kunnen herinneren. Ned. jacht in storm vergaan een°ur reddingboot van Guernsey, tend anaaleilanden, is Zondagoch- pikt, vo. ^'jarige Nederlander opge- WeiselmanKenS een Reuter-bericht N. echter spoedi«eIJ.eten; de man raakte in het noodziekp^U-SteIooos en werd opgenomen. Uls °P het eiland Toen hij later weer r.--, hij, dat hij met vijf riWam vertelde het Nederlandse jacht .Peff°,nen ruwe zee verlaten had om zich3 m ,J roeibootje in veiligheid te brengen Hm bootje was echter omgeslagen en daarna had de geredde mets meer vaanar™ anderen gezien. Allen waren van een zwemvest voorzien. De heer Weiselman had zes uur in het water gelegen en was bovendien gewond. Geen verdere opvarenden gevonden Een woordvoerder van Lloyds, ver klaarde later, dat volgens het register de „Duenna" (61 ton) toebhoort aan mevr. V. d. Broek te Southampton. Later is echter bericht, dat de eigenares en ge- zagvoerster een Britse vrouw zou zijn, ijievr. D. S. van den Bergh. Een reddingboot van Guernsey is te ruggekeerd na een derde poging om ver dere overlevenden of het wrak van de „Duenna" te vinden. Men neemt aan, dat mevr. Van den Bergh de echtgenote is van de in Londen geboren luitenant-kolonel Donald van aen Bergh, voorzitter van het „Neder lands weldadigheidsgenootschap' („Ne therlands Benevolent Society") en lid der Londense magistratuur Mevr. van den Bergh heeft de haven autoriteiten van Guernsey Zaterdag mee gedeeld, dat zy Het plan had van Cher bourg naar Zuid-Afrika te varen. Stormvloed aan Friese kust Door de zuidwesterstorm werd het water van het IJsselmeer langs de Friese kust gistermiddag tot ongekende hoogte opgezwiept. Bij Makkum kwam het zo hoog, dat de wadden voor de kust, die na de afsluiting van de Zuiderzee alleen bij zeer hoog water in voor- en najaar nog wei eens overstroomd worden, bin nen korte tijd enkele meters onder wa,- ter stonden. Omdat de wadden in deze tijd van het jaar veelal droog liggen en er veel gras op groeit, worden er koeien efl paarden op geweid en dit was thans ook het geval. Toen het water zo ongewoon snel op kwam zetten, stond men voor de moei lijkheid om de dieren zo snel mogelijk op de vaste wal te brengen. Met de koeien gelukte dit, doch de paarden lie ten zich niet vangen en konden daar door niet in veiligheid gebracht wor den. Het water steeg en de dieren begaven zich naar de hoogste plaats op het wad, doch ook hier bleken zij niet veilig en het water kwam zo hoog, dat na korte tijd alleen de koppen der dieren nog zichtbaar waren. De Makkummers die zich aan de oever verzameld hadden konden de paarden met het blote oog nauwelijks meer zien en soms over spoelde een stuifzeetje ze geheel. Voor op het wad worstelden drie paar den met het water. Enkele mannen be gaven zich te water om de dieren naar de wal te leiden. Ze slaagden ér in om er één op het droge te brengen, doch de beide andere liet zich niet benaderen en zwommen van de kust af. Gelukkig draaide tegen de avond de wind naar het Westen, waardoor het wa ter snel zakte. Door het invallen van de duisternis heeft men tot nog toe niet kunnen nagaan of er paarden verdronken zijn. Market.boot aan de grond Het s.s. „Eiland Mark- n" van de rede rij Koppe, dat een toeristendienst van Marken naar Monnikendam onderhoudt, is gisterenmiddag tengevolge van de storm in de Gouwzee aan de grond ge lopen. De tientallen passagiers, die zich aan boord bevonden, zijn met een klein bootje naar Monnikendam vervoerd. Storm stremde verkeer in Oranjesluizen De zuid-wester storm was oorzaak, dat gisterenmiddag om 4 uur op de Oranjesluizen te Amsterdam een rode vlag en een witte bol werden gehesen. Dit betekende dat de waterstand in het Buiten-Y zo laag was, dat geen schepen meer geschut konden worden. Verschil lende schepen van passagiersdiensten op plaatsen rond de eilanden in het IJsselmeer moesten buitengaats blijven liggen. De passagiers werden door klei nere scheepjes opgehaald en naar Am sterdam vervoerd. De waterstand be droeg in het Buiten-Y om 5 uur giste renmiddag 1.95 beneden Amsterdams peil, dat is ongeveer 1.70 beneden nor maal. Gisterenmiddag hebben de weinige badgasten, die zich in de nabijheid van de zuiderpier te IJmuiden bevonden, een spannend avontuur meegemaakt. Twee jongelui hadden zich te ver op de zuiderpier gewaagd, waar het water door de storm overheen beukte. De heren durfden niet meer terug, zodat de reddingboot ..Neeltje Jacoba" van de N.Z.H.R.M. er aan te pas moest komen. Intussen had zich een groep vrijwilli gers gevormd, die met behulp van een reddingslijn de waaghalzen dwars door de overslaande zeen naar het strand .terughaalden. De „Neeltje Jacoba" bleef in de nabijheid om eventueel assistentie te verlenen, wat echter niet nodig was gehouden; momenteel zal ze zelfs hoog nodige herstellingen moeten ondergaan. Het Kapittel doet daarom in vol ver trouwen een beroep op aller edelmoedig heid en medewerking, om op 15 Augustus a.s. aan Z. Em. namens het gehele Aarts bisdom een feestgave aan te bieden voor de vorming van een Kathedraal-fonds. De collecte voor de feestgave zal plaats hebben op Zondag a.s., 15 Augustus 1948. In zijn rondschrijven zegt het Kapittel, dat zelden een Kerkvorst op de zetel van Sint Willibrord zulk een zware taak zal gehad hebben, als de thans jubileren de Aartsbisschop; en wat deze taak nog des te zwaarder maakte, was, dat zijn natuurlijke geaardheid zo geheel verschil de van hetgeen de ongunstige tijdsom standigheden van Hem vroegen. „Reeds voordat Z. E. de Aartsbisschop- lijke troon beklom, had Hij met vooruit ziende blik de geweldige storm zien aan komen, die over Godsdienst en Vaderland zou losbreken. In zijn Handboek der Kerkgeschiedenis waarschuwde Z. E. reeds in het jaar 1936 tegen het onrust barend aangroeien van de macht van het Nationaal-Soeialisme, dat zo onnoemelijk veel leed over de wereld en ook over ons zou ^rengen". „In ons vaderland, zo vervolgt het Ka pittel o.m., zou de geschiedenis leren, dat er wel middelen van verweer mogelijk waren, waardoor de Kerk zou zegevieren, óók over het Nationaal-Soeialisme. En deze zege danken wij na God aan het machtig verzet van alle Christelijke Ker ken in ons land, met name aan de wijze, voorzichtige en tegelijk vaste leiding, die daarbij uitging van ons Episcopaat onder aanvoering van de Aartsbisschop van Utrecht. Met onwankelbare moed en on buigzame vasthoudenheid hebben zij ge streden voor de rechten van de Kerk en voor de rechten van iedere mens, zó dat zij de overweldiger ontzag wisten af te dwingen. Wij herinneren ons allen nog levendig, hoe we vanaf het eerste ogenblik, dat de storm tegen onze geestelijke en stoffelijke vrijheid losbrak, onszelf gelukkig voel den, dat er tenminste nog een stem was, die zich openlijk deed horen, nu eens als protest tegen de onderdrukkers, dan weer om ons te troosten en te bemoedigen in de ontzettende beproevingen. Het was de stem van onze Bisschoppen. Hoevele maatregelen wisten zij te nemen ter be scherming van de rechten en vrijheden van de goede vaderlanders, hoevele kost bare wenken en raadgevingen te geven voor de gedragslijn, die tegenover de be zetter moest worden gevolgd. Het ligt ons nog zo vers in het geheugen, hoe fier en altijd waardig onze beminde Aartsbis schop openlijk zijn veroordeling uitsprak over al de onrechtvaardigheden, die ons volk werden aangedaan en hoe uitdruk kelijk Z. E. waarschuwde tegen elke vorm van samenwerking met de gewelddadige overheersers. En daarom was het ook voor ons allen een onbeschrijfelijke voldoening, toen het hoogste Kerkelijke Gezag, Z. H. de Paus deze nobele strijder, voor waarheid, recht en vrijheid wilde opnemen in het opper ste bestuurscollege van de H. Kerk, het college van de Kardinalen, om aldus te genover de gehele wereld uiting te geven aan zijn grote bewondering voor de hou ding, die de Ned. Bisschoppen in deze uiterst moeilijke tijd hadden aangenomen ter verdediging en bescherming van de hoogste belangen van ons volk. Laten wii ons beijveren om met grote vurigheid tot de Allerhoogste te bidden, dat Z. E. nog lange tijd gespaard moge blijven voor ons, voor de kerkprovincie en voor het Nederlandse volk in zijn ge heel". LONDEN, 9 Augustus. (Telefonisch van onze correspondent). In overeenstemming met een bericht uit Washington acht de Daily Tel. het aannemelijk, dat de besprekingen te Moskou thans in een critiek stadium getreden zijn. De westelijke diplomaten zouden harde waarheden hebben ge zegd omtrent Berlijn en Stalin niet minder harde waarheden omtrent West-Duitsland. Op de bijeenkomst van j.l. Vrijdag met Molotof zouden scherpe meningsverschil len aan de dag getreden zijn. De Russen schijnen er op uit te zijn te ontdekken hoe hoog de prijs is. die de Westelijke mogendheden bereid zijn te betalen voor ofheffing van de Berlijnse blokkade. Zelfs indien men in aanmerking neemt, dat het hoofddoel van de Russische poli tiek in Europa is, heel Oost-Europd aan zich te onderwerpen, is er weinig in het nieuws uit Moskou, dat er op wijst, dat •*-V. V mm Na de beëdiging van de nieuwe ministers door de Prinses-regentes. V. I. n. r. de heren W ijers; Joekes, Rutten, Schokking, Stikker en Sassen. de besprekingen op iets zullen uitlopen. Iets minder pessimistisch is echter de diplomatieke medewerker van de Daily Herald, die schrijft, dat het stempel der onderhandelingen ongeveer overeenkomt met wat men te Londen verwacht had. Niemand had zich voorgesteld, dat on middellijk overeenstemming bereikt zou worden of een snelle bijlegging der ge schillen. Van alle zijden verwacht men, dat de gang van zaken te Moskou traag zal zijn. De bijeenkomst, die heden ge houden zal worden, zal zeker niet de laatste zijn. De belangrijkste beschouwingen, die gedurende 't weekend verschenen zyn zijn vervat in een hoofdartikel in de Observer, die betoogt, dat in Me loop der onderhandelingen de positie der Westelijke mogendheden met de dag Gisterochtend wat vroeger naar de kerk gegaan, iets langer nagebeden en op een andere plaats gezeten; dit alles om onze a-politieke vriend té ontlopen. Verder ons zelf de gehele dag huisarrest opgelegd maar.... tevergeefs, 's Avonds om 9 uur klinkt de bel, een van de sprui ten holt naar de deur en op een desbe treffende vraag werd geantwoord, dat wij inderdaad thuis waren. Waarheids liefde eist offers; wij vinden het boven dien al heel onpaedagogisch om de kin deren te laten jokken, dat vader of moe der niet thuis is. Dus wij waren thuis! Onze a-politieke vriend deed alsof hij ook thuis was en nestelde zich in een crapeaud. „Ben je niet goed"? informeerde hij met meer spot dan medelijden. „Ik heb je van ochtend niet in de kerk gezien". Wij stelden hem gerust, dat wij onze plichten wel degelijk hadden vervuld, waarop de aap bij hem uit de mouw kwam, toen hij langs zijn neus weg op merkte: „O, ik dacht, dat het nieuwe ka binet je wat zwaar op je maag lag". Daar was de plaaggeest aangeland, waar hij wilde zijn. Onzerzijds werd echter niet de minste lust gevoeld om over de onverkwikkelijke kabinetsforma tie te spreken en dus antwoordden wij: „Je heb natuurlijk het hoofdartikel ge lezen". Zulks moest hij bij uitzonde ring toegeven, doch hij wilde er zo entre nous nog wat over napraten. Spe ciaal wenste hij te weten, hoe het mo gelijk was, dat, tegen alle regels van het spel in, de verliezers de hoogstp troef in handen kregen; i.e. hoe de P. v. d. A., welke zetels verloor aan het Premier schap kwam. „Man", riepen wij wrevelig uit, „dat weten wij ook niet. Zeer velen zullen Mr. v. Schaik dit kwalijk nemen en hij zal zware argumenten moeten aanvoeren om de ontstemming te doen luwen. Denk maar niet, dat wij gaan oreren over nood zakelijkheid van compromissen en landsbelang. En de functie van minister president wordt door ons wel degelijk belangrijk geacht. Neen, wij willen heus de druiven niet zuur noemen. Het is een bittere pil, welke wij moeten slikken". „Als je een bittertje inschenkt, slik ik mee", was alles wat deze a-politicus met zijn materialistische inslag wist te ant woorden, waarna wij, nu echt kwaad, hem uitnodigden om, wanneer hij alleen de boel kwam opdrinken, te vertrekken. „Ik ben oud-minister Gielen niet; ik laat me zo niet aan de deur zetten", re pliceerde hij om, onze grote ogen ziende, te vervolgen: „Ja, ik heb onze gemeen schappelijk vriend Politicus gesproken. Die ontplofte bijna. Maa* ik vind de op lossing zo gek niet. Ik snap best „Natuurlijk snap jij, a-politicus, het tfest, omdat het geen politieke oplossing is". „Maar Drees is toch zo kwaad niet, die bijt niet". „Een hond, die niet bijt, neem je om met de kinderen te spelen, doch niet als waakhond". „Ik dacht, dat het een prima ministerie is; er staat toch bij extra- parlementair; dus van bijzondere kwaliteit". „Hemel, houd op; die opmerking is extra-stom". - „Weet je nog meer van die extra's"? „Ja, die weten wij! Dat n.l. de Katho lieken in tegenstelling met de andere partijen extra op het landsbelang hebben gelet en extra-zware offers hebben ge- -acht. O.i. te extra! Gelukkig wisten zij voor zich enkele voorname posten te ver werven; anders...." „Nu goed dan", suste onze bezoeker, die merkte, dat wij intussen strijdlustig weer ons politiek stokpaard hadden bestegen", als jij nu een extra glaasje inschenkt, dan drinken wij op de gezondheid van dr. Beel". Vanzelf mocht hier geen weigering velgen -en dus klonken wij op „onze Beel": „dat deze weer spoedig zou terug keren". „Nu nog een op Mansholt, Lieftinck en De zin werd beëindigd op het trottoir, doch was onverstaanbaar door de klap van de buitendeur. ANALYST versterkt en die der Russen met de dag verzwakt is, als gevolg van de ontwik keling der Berlijnse blokkadee De reac ties der Westelijke mogendheden hier op zijn doeltreffend geweest en de Russen hebben er thans veel meer be lang bij dan de drie Westelijke landen een einde te maken aan de toestand te Berlyn. Een communique van de C.V.G.D. meldt, dat luitenant-generaal Buurman van Vreeden Zaterdagmorgen in de ver gadering van de Veiligheidscommissie verklaard heeft, dat Nederlandse auto riteiten wegens de ernst van de hui dige toestand ten aanzien van de be standsovertredingen genoodzaakt zou den zyn aan de plaatselijke comman danten order te geven om „de nood zakelijke militaire maatregelen" te nemen, indien vuur ontvangen werd, of indien botsingen voorkomen, waar bij ernstig gevaar voor troepen of burgers wordt veroorzaakt. Ingevolge de bestandsovereenkomst zou dan aan militaire waarnemers van de C.V.G.D. verzocht worden de toe stand in ogenschouw te nemen. De gene raal deed een beroep op de republikeinse delegatie om de republikeinse autoritei ten te verzoeken haar uiterste best te doen een einde te maken aan de inci denten en hij verzocht aan de C.V.G.D. krachtige stappen te doen bij de repu blikeinse regering. Het communique van de C.V.G.D. meldt voorts, dat dr. Leimena, die lid is van de republikeinse delegatie, ver klaard had de indruk te hebben, dat vele van de recente incidenten in de gedemi litariseerde zone te wijten zijn aan mis v men. Dr. Leinema verzekerde de Ned. delegatie, dat de republiek geen inciden ten wilden provoceren. Het schijnt, zo zeide hij, dat Nederland de status-quo- lijn als ijzeren gordijn wil beschouwen. De incidenten in de Ned. gebieden nabij de status-quo-lijn versterkten, naar hij voorts verklaarde, de achterdocht van de republikeinse bevolking, dat Neder land het geschil met geweld wil oplos sen. Hij stelde voor in de gedemilitari seerde zones de militairen door burgers te vervangen, regelmatige bijeenkomsten van de plaatselijke commandanten van beide partijen te houden, tezamen met militaire waarnemers bezoeken te doen organiseren van de C.V.G.D. of van mil™ taire teams aan de zones en, tenslotte, transportmiddelen tgr beschikking te stellen voor militaire waarnemers om te helpen ernstige incidenten, waar moge lijk, op te lossen. Namens de C.V.G.D. verklaarde Glen Abbey, dat de C.V.G.D. berichten over toenemende spanning mét groeiende on gerustheid had gadegeslagen en dat zij het als een dringende aangelegenheid beschouwde een oplossing te vinden in deze toestand, waartoe een beroep werd gedaan op beide partijen. Tenslotte deelde generaal Buurman van Vreeden mede. dat de Ned autori teiten besloten hebben onmiddellijk 18 jeeps ter beschikking van militaire waar nemers te stellen. Uit een officieel rapport over het ge vangeniswezen in Engeland blijkt, dat *t gemiddelde aantal gevangenen thans on geveer 19.700 bedraagt, tegen 10 a 11.000 vóór de oorlog. Men verwacht een nog verdere stijging. De overbevolking van iiiuiicvtiuvi ic. ij x-rji.» UU11 mw l rerstand, volgend uit republikeinse actie de gevangenissen is een ernstig probleem om kwaadwillige elementen op te rui-1 geworden. i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1