Motoren daverden te Zandvoort i FANNY over haar SUCCESSEN NED. ONGESTUURDE VIER OOK UIT DE STRIJD Olympisch Dagboek W eerberichtl NED. WATERPOLO-PLOEG WINT BRONZEN MEDAILLE WKAmm 9 augustus ms Uw Heinefisffs Meneer.' Surinaamse voetballers hebben aanleg voor een „grote maat Middelkamp wint te Steenbergen Zuidhollandse athleten streden om de provinciale titels Voor het eerst autoraces in Nederland De dames athleten misten de trein Meeste voldoening van de 80 nieter horden Verrassing in het skiff-nummer Kon. familie bij zwem wedstrijden 1 WRIJFWAS WrSSnSS ooyw» if PAGINA 4 i:>/ •••A ËH V MAAR VOORLOPIG NOG IN DE KINDERSCHOENEN ARIE VOOREN WERD VIERDE IN MILAAN-2UERICH ITALIË KAMPIOEN De „Flying Dutchrnam Kelly geslagen De grootste verrassing der drie dagen was de even onverwachte als spectacu laire overwinning van de sterke skiffeur Rifso uit Uruguay, op de 23 jarige reus föhn B. Kelly Jr. der V.S. die met de Australiër Wood favoriet was voor de louden medaille. In een ware wolkbreuk, Double S'culls De estafette Jansen te FAsloo CONCERT VOOR OLYMP- SPELERS V.U.C.-vINDIA UITGESTELD De eindstand luidt: De wedstrijd DRAVERIJEN te HILVERSUM HET INTERZONE-TOURNOOI TE STOCKHOLM OLYMPISCH KLASSEMENT STORM EN REGEN DRUKTEN DE PRESTATIE^ a i i 60 8 1 s 9 1 4 4 i i 1 fyê&i, katc, msC GRADUS WAARDEERT Z'N KRANTJE Verder afnemende wind De start voor de eindstrijd van de eerste autoraces in Nederland welke Zaterdag op het fraaie circuit van Zandvoort tverden gereden. De renners Zoeken positievoorop Rolt die tweede werd achter Prins Birabongse van Siam. (Van onze speciale verslaggever) Ruim dertig maal waren de twaalf snelheidsduivels die elkaar de finale om de prijs van Zandvoort betwistten het moeilijke circuit rondgegierd; de kienrige rij die ruim een uur te voren van de startstreep wegraasde met het lawaai van een natuurgeweld, was over de hele lengter van het parcours uit gerekt, maar nog steeds waren er twee, die telkens Ver voor de anderen de boeht voor het laatste rechte eind uit flitsten, twee rivalen die elkaar niets toegaven: de Siamese prins Birabongse in zijn Maserati onverstoorbaar op kop, en een meter of vijftig achter hem de taaie Brit Rolt met Alfa Romeo. Nog hoger voerde Rolt zijn razend ïeinpo op, nog beter werd zijn spectacu lair bochtenwerk, maar de blauw-gele wagen van de prins-beeldhouwer gaf geen krimip; ook hij versnelde, juist ge noeg om zijn koppositie te behouden. Ademloos volgden de tienduizenden op de tribunes, langs de baan en op de duin toppen dit duel en zelfs zij die door het weinig wisselende beeld van de finale of door heit warme zonnetje in het duin gras ingedommeld waren, verhieven zich als er een gemompel door de menigte ging „Daar zijn ze weer". En telkens is het weer de blauw-gele wagen die vóór ligt. Dan komt de laatste ronde. Bijna naast elkaar suizen de prins en zijn te genstander door de laatste boeht maar „Bira" ligt nog steeds een lengte voor. Dan haalt Rolt met een laatste inspan ning alles uit zijn wagen wat erin zit, hij wint eén, twee meter nadert de Maserati tot op enkele decimeters, Maar Bira slaat yook de laatste aanval af en onder donde rende toejuichingen gaat de prins als eerste over de streep, als winnaar van de prijs van Zandvoort, de eerste snelheids wedstrijd voor race-auto's die in ons land gereden is. In het begin van de middag was het nieuwe circuit door de burgemeester van zandvoort officieel geopend en even later werd begonnen met de eerste serie. In tussen hadden zich de nog niet geheel voltooide tribunes gevuld, en op de duintoppen langs de baan hadden duizen den en duizenden een gunstige plaats ge zocht om diit voor Nederland nieuwe schouwspel goed te kunnen volgen. Met oorverdovend lawaai startten tie* coureurs voor de eerste serie: twee Ma- serati's, twee Alfa Romeo's, 1 Bugatti, 3 Era's en een Alta. Aanvankelijk wist Harrison (Era) de leiding te veroveren, dóch in de 9e ronde fnoest hij helaas de strijd staken. Het werd nu een strijd tus sen Parnell (Masérati), Rolt (Alfa Romeo) en Bolster (Era) die in dézê volgorde door de finish gingen. Dé ge middelde snelheid van de winnaar was 120.06 km. Ook dé tweede serie werd één succes voor de Italiaanse auto-iftdustfie: De Ma serati van prins Bira gaf hier vast een voorproefje van wat de finale brengen zou, al kwam hij in zijn serie makkelij ker aan de overwinning, zij het na een eeér fel gevecht in de eerste ronden met .Walker (Era) die échter wegens pech de ibaan moest verlaten. In de 9e ronde maakte prins Bira de snelste tijd van de dag (131.7 km.) en hij kon verder onbe dreigd de leiding behouden. Tweede werd Hampshire (Era), derde Hamilton (Era). Ongeveer om vier uur daverden veêr- tièn finalisten in topsnelheid van de startstreep, door dé iflöéilljke haarspeld bocht voor de tribune ën 't 4 y2 km. lan ge circuit langs, veertig maal. We schreven reeds over hét spannend duel om de eerstè plaats, maar ook in dé achterhoede wérden felle gevechten ge? leverd vooral tussen Parneil (Maserati) en Hamilton (Era) dié na veel stuivertjé wisselen tenslotte in deze volgorde als 3è en 4e doorkwamen. Vijfde werd Ash- more (Era), 6 Brooke (Era), 7 Hamp shire (Era). De tijd van de winnaar was 1 uur 25 min. 22,2 séc. Het talrijke publiek hééft eén spannen de, sensationele strijd gezien en het cir cuit heeft bewézen aap hoge eisen van de autorensport te kunnen voldoen, De gemeente Zandvoort en dè K.N.A.C. kun nen trots zijn op déze géslaagde Openings wedstrijd, al Blijft de organisatie buiten de baan nog wel voor verbetering vat baar. Met de HarWichtrein zouden Zondag morgen van Liverpool» treet-station te Londen de dames athleten vertrekken, gezamenlijk met de heren en de Officials Wirtz, Moerman en Blankers, alsmede enkele K.N.V.B.-officials als Herberts én Boeljon en de Ned. elftalspelers Kraak, Landman en Albers. Het was zêêr druk op het station, een ware uittocht van deélhemers, officials en bezoekers, want dê athletiek- en zwemwedstrijden waren nu achter de rug, twee takken van sport, welke in het middelpunt van de belang stelling hebben gestaan. Drie treinen gingen van Londen naar Harwich en irt één daarvan zaten de bovengenoemde le den van dê Ned. ploeg met de officials. Maar van de damês was geen spoor te/ bekennen. Jan Blankers keek tevergeefs naar zijn vrouw uit en de snelste sprint ster van de wereld was ditmaal te lang zaam geweest: zij miste de trein en met haar alle andere dames. Zo is Jan Blan kers Zondagavond alleen in Nederland aangekomen en zijn vrouw zat nog in Northwood, in Het college, waar de Ned. athleten warén ondergebracht. Wat was er gebeurd? Het vervoer van Northwood naar Londen klopte Zondagmorgen niét precies en het gevolg was, dat de dames veel en veel te laat van Northwood ver trokken. Bij Wembley gekomen, zag men hét hopeloze van de poging in om de trein naar Harwich in Liverpoolstreet- station nog te halen, zodat beslóten wérd naar Northwood terüg te keren. Onvrij willig maar misschien niet geheel onwel kon, werd dus nog een dagje aan het Olympische verblijf vastgeknoopt. De dames athleten komen nu heden in Nederland aan. De Ned. zwemploeg en de waterpolospelers vertrekken heden avond uit Londen en arriveren Dinsdag ochtend in Nederland. Na de commentaren op de wedstrijd van enige dagen terug tegen Ajax, toen de Surinamers een verdiend en eervol 22 gelijk spel wisten te noteren, heeft, de ontmoeting mét Feijenoord ons Zater dagavond teleurgesteld. De Rotterdam mers bleven zeer gedecideerd met 31 in de meerderheid en het was duidelijk, dat de uitslag voor de Surinamers veel sma- delijker had kunnen zijn indien daartoe van Feijenoord-zijde enige animo aan de dag was gelegd. Het voetbal van onze Rijksgenoten uit de West staat nog wel :kun eigen verdediging dit foefje al even Zaterdag én Zondag werd in twee etap pes de wegwedstrijd MilaanZilrich 'ver leden. In de eerste étappe MilaanLo carno won de Zwitser Kcrblet, terwijl 6nze landgenoten Lambrichts en Vooren zesde én tiende werden. Een andere Zwitser, Sömmer, won de tweede etappe LocarnoZürich, waarin Vooren zesde werd doch Lambrichts zich niet plaatste. In hêt algemeen klassément werd Som- mér winnaar; op dé zes eerste plaatsen prijkten allen Zwitsers (Sommer, Koblèt, Corci-Torti, Stettler en Hutmacher) uit gezonderd op de vierde plaats, die door onze landgenoot Arie Vooren werd in genomen; eén bijzonder fraaie prestatie! zeer in de kinderschoenen, al mag niet ontkend worden, dat de aanleg voor een „grote maat" aanwezig is. Het ontbreekt de Surinamers aan bekwame technische scholing; de periode van een paar maan den gedurende welke de D.F.C.-trainer De Bois de spelers onder handen heeft gehad, is te kort geweest om ds ploeg op béhoórlijk technisch peil te brengen, De geringe wédstrijdgelegenhéid is uiteraard eveneens debet aan éen en andêr; ha een verblijf van twee seizoenen in Nederland zóu de Surinaamse ploeg échter eén flink woord in de eerste klasse meespreken. Het was een bij vlagen aantrekkelijke wedstrijd, aantrekkelijk omdat de Suri namers eén spel speelden, dat wel tótaal afweek van wat wij in doorsnee op onje voetbalvelden te zien krijgen. Een „néw look" die om zijn nieuwigheid een korte tijd boeide maar waarvan na verloop van tijd toch al gauw dé aardigheid afging. In feite eén „óld look", voetbal in zijn oer-stadium zoals Plm Muiier en Kick Schroder het gespeeld moeten hebben, 't spel van de individuele voetballer met veronachtzaming van teamverband en ploegtactiek, in hoge mate opportunis tisch maar weinig efficiënt. Dank zij hun snelheid en uithoudingsvermogen kon dén dé Surinamers acht kleurlingen van zwart tót de diverse nuances van bruin en drie blanken op deze wijzè nog aan Feijenoord partij bieden, en ze werkten er daarbij hard genoeg voor, Opvallend was hun grote snelheid ook van reageren maar hoe onbeholpen was dat ook; het stoppen van de bal was voor de meesten van hen nog abracadabra en het plaatsen was zeer vaak slechts een trap in het wilde weg dikwijls nog half mis. Ook liepen de Surinamers herhaal-» dèlijk in de buitenspelval, terwijl voor De strakke blik in de ogen was weg, de haren siingsAden los om het hoofd, de ene grap na de andere plagerij klonk op, zb vonden wij Fanny Blankers-Koen temidden van de andere dames-athleten, haar vriendinnen van de baan. Acht dagen van spanning, van uiterste concen tratie» van hóóp en van angst, van op geluchtheid na een overwinning en van beheersing voor het volgende nummeri dat alles moest afmatten, dat wekte een geestelijke moèheid, Welke opluchting zocht in opgewekt gebabbel over de din gen, die achter haar lagen. Inderdaad, Fanny vertelde het ons zelf, de geeste lijke inspanning was in dit tournooi nog groter geweest dan de lichamelijke. Ik zou, zo zegt ze, met geen mogelijkheid aan het'hoogspringen hebben kunnen meedoen en ik ben blij, dat ik ook het verspringen heb latën lopen, al zegt iedereen achteraf, dat ik ook op dat num mer een goede kans zou hebben gehad voor een olympische medaille. Maar een athléet kan ook te veel willen doen en een te Vëel zou verlammen. Elke dag concentreren óp de wedstrijd, op de start, op de tegenstandsters, aan hónderd én een kleinigheden denken, dat wékt een innerlijke spanning, welke soms ondra gelijk wordt. Eén dag had ik een inzin king maar iedereen heeft zó goed voor mij gezorgd, dat ik er gemakkelijk over heen kwam. Als vanzelf kwamen wij te spréken over de vier overwinningen welke de „Flylng Dutchrnam', zoals een Engelse krant haar mét een letterverwisseling typerend heeft gëhoèmd, In dit olym pische athletiektournooi hééft behaald. Fanny erkent rohduit, dat de zege op de 80 meter horden haar de meeste voldoe ning heeft gegeven, omdat de strijd om dè eerste plaats zo fel was geweest. Ik Na een fraaie race heeft de onge stuurde vier van „De Delftse Sport club", de laatste Nederlandse boot, die nog in de strijd was te Henley, in dé halve finale tegen de vlet van Italië, die tevens Europees kampioen IS, eervol het onderspit gedolven. De tijd van Italië was 7 min. 15 sec., die van Nederland 7 min. 23 sec. Beide ploegen startten in éen tempo van 42 en lagen tot op 250 meter gelijk. Na 400 meter nam Italië met 38 slagen per minuut de leiding en het vergrootte die geleidelijk tot één lengte bij de 750 meter. Het tempo van beide ploegen was toen gedaald tot 33. Op de helft van de baan dreven de Nederlander^ naar het midden van de rivier af en terugsturend naar hun buitenbaan, verloren zij op nieuw een volle lengte. Van de 1250 me ter-lijn, toen de Italianen reeds een voor sprong van 2% lengte hadden, dederf zij het kalmer *an. 100 meter voor de finish verhoogden de oranjëhemden het tempo doch ze slaagden er niet in noemens waard in te lopen. Met een achterstand Van 22% lengte gleden zij door de finish. In de tweede heat won Denemarken van Groot Brittannië en in de derde heat Ver. Staten van Zuid-Afrika. dié vlak voor het einde van dè raCe lós- barstte, slaagde de Uruguees er in op de laatste 3Ö0 meter 2% lengte achterstand op de vermoeide Kelly in te lopen en hem op dê finishlijn met een decimeter verschil te kloppen. Maandagmiddag wordt dè finale ge roeid tussen Risso (Uruguay), Wood (Australië), die geen fout maakte en de Európesê kampiöefl Sépheriades uit Frankrijk mét 2% lengte voorsprong sloeg, #n Catasta (Italië), die in de derde halve finale dé Argentijn Cappozzi ach ter zich Het. In de double sculls hadden in de eerste halve finale de twee landen tegen elkaar geloot, wier ploegen belde Neumeier én Van der Meer hebben geslagen t.w. België (in dé eerste ronde) en Groot Brittannië (in de herkansing). Als derde startte hier de V.S. De twee Britten Burnell en Bushnell toonden zich ware finalisten; zij lagen bij de finish niet minder dan 3% lengte voor op de V.S. en zelfs zes op Piêssens en Collet (Bel gië). In de tweede heat won Denemar ken van Italië en in de derde heat Uruguay van Frankrijk. Bij de achten maakte de Amerikaanse ploeg alweer de snelste tijd, waarop men onder de weersomstandigheden, van Zaterdag overigens weinig peil kon trek ken. Zij plaatsten zich hierdoor in de finale met de Cambridgeploeg van Groot Brittannië, die de Canadese acht ver sloeg, en Noorwegen, dat Portugal achter zich liet. In het nymtmer twee met stuurman plaatsten zich Denemarken, Hongarije en Italië; bij de twee zonder stuurman Zwitserland, Italië en Groot Brittannië, bij de vier met stuurman Ver. Staten, Qenemukea en Zwitaerlaad, weet, verklaarde zij; ik was niet te laat weg en ook Maureen Gardner, diè naast mij in de startholes zat, niet, maar de beide buitenbanen waren te vroeg weg gegaan en de starter had ons moeten terugroepen. Dat deed hij niet en ik realiseerde mij in een onderdeel van een secohde, dat lk mét een achterstand be gon. En dan moet jé vechten, vechten tegen de nadelige start maar vooral ook decimeter voor decimeter proberen in te halen óp de anderen en dan op dié korte afstand! En tóch er voor zorgen dat je het evënwicht bewaart, dat je de snel heid nog opvoert. Op de laatste meters werd het beslist, ik had gewonnen, nfaar het was op hét nippertje. En dan ben lk blij met een overwin ning in de estafette, niet voor mij zelf alleen maar vooral ook vóór de andere meisjes. We moeten even glimlachen, als Fanny over de meisjes spreekt, omdat, dé ploeg uit viergehuwde dames bestond. Ook een wereldrecord! fanny vindt, dat het wisselen niet zo goed is gegaan, maar dat Gerda, Nettie en Xenia haar afstand uitstekend hebben gelopen. En al begon ik dan met de laatste 100 mèter met een achterstand die was toch niet zo groot, of ik kon de anderen inhalen. Het gaf zo veel voldoening met zijn vieren op het „schavotje" te staan en niet alleen, want deze overwinning was een zege van de gehele Nederlandse damesathletiek. Je bent de populairste athleet van deze Olympische Spelen, dat hebben wij in de afgelopen dag gemerkt, Fanny. Heb ben ze het niet te bont met je gemaakt? Óch wel nee, luidt de repliek. De En gelse kranten vinden het nu eenmaal in teressanter bijzonderheden over mijn man en over de kinderen te vertellen. Ze hadden daar een bijzondere voorliefde voor. Maar over de techniek van mijn prestaties, over de Voorbereiding, over de wedstrijden zelf, daar héb ik weinig van gelezen. En hoeveel handtekeningen ik wel niet heb gezet? Toén ik een keer mët de underground ging, kwamen plot seling tientallen mensen naar mij toe. Niemand had hun verteld, dat ik Fanny Biankers-Koen was, maar ze wisten het blijkbaat allemaal. Leuk waren die orchideeën, welke ik heb gekregen na de 4 x 100 meter esta fette, van de Amsterdamse bloemen markt. Als ze het met die huldiging in Nederland maar niet te bont maken, als ik thuis kom. Én dan rust, vacantie met de kinderen en daarna terug in het gewonè dagelijkse léven. In (het intern., wu>elercriterium te Steenbergen, 135 K.M. in 90 ronden, heb ben Zondagmiddag de sterkste NederL renners slag. geleverd tegen de beste Belgen op dé wég. Onzé naüona'c kam pioen Middelkamp én Scftulte bonden hier de strijd aan tegen de Belgen R.ik Van Steenbergen. Sterkx én Van verre. Door het ontwikkelen van éen felJ|é strijd in de eerste ronden werden de Belgen achtereenvolgens uitgeschakeld alleen Vanverre bleef tussen de Neder-, landers. Vier ronden voor het einde wist Middelkamp uit de kopgroep weg te springen en gaandewèg een voorsprong te nemen, die op het eind tót 1 min. 20 sec. was aangegroeid. In de kop groep won Schulte de sprint vöor Van verre en v. d. Zande (Halsteren), vijfde nning, 6 de Korver, 7 van Franken, 9 Pauwels en 10 Werd Bras] Gelderen, Reijndiers. De tijd van de winnaar was 3 uur 47 min. en 20 sec. De Ronde van Elsloo (125 K.M.) voor profs wérd gewonnen door Jansen (Els loo) in 4 uur 2 min. 11 sec.; 2 Schweitzer (Maastricht), zelfde tijd; 3 Savelsberg (Treebeek)4 uur 2 min. 38 sec.; 4 La këman (Amsterdam), 4 V-.U r 3,-rPin' .17 sec.; 5 Seven (Maastricht), zelfde_ tijd: 6 Bellenaars (Breda), 4 uur 3 min. 34 séc.; 7 Loos (Amsterdam), op 1 ron de; 8 Schoenmakers (Eindhoven), op 1 ronde; 9 De Hoog (Amsterdam), op 1 ronde; 10 Hulshof (Den Bosch), op 1 ronde. De Ronde van Alkmaar over 80 K.M voor amateurs is gewonnen door Witte- veen (A'damtf in 2 uur 15 min. 35 sec.; 2 Betrie (A'dam)3 Lademus (A'dam) 4 Henneman (Beverwijk) 5 Henntnk (Alkmaar). 'Nièuwêlihgen. 30 K..M.: 1 Donker (A'dam). (Telefonisch van onze correspondent). Hef Concert, dat gisteravond o^der auspiciën van de B.B.C. voor het Olym pisch ontvangst-comité in de Albert Hall gegeven wérd, was een merkwaardig evenement voor de honderden Olym pische athleten, die het bijwoonden. Het had evenwel in géén enkel opzicht een Olympisch karakter, behalve, dat aan het slot van de avond het OiyrnpiSChe lied gezongen werd. Het Syniphoniè Orkest van de B.C.C. stond onder leiding van sir Malcolm Sargent en opende het concert met de Romeinse Carnavals-ouverture van Ber lioz, gevolgd door het scherzo „L'apprenti sorcier". Ooa Tsjaikovsky stond op het program. Het meeste succes oogstte Ida Haendel met een zeêr schone opvoering van Mozart's vioolconcert In G. kl. en ook de aria uit Verdi's Balmasquê, ge zongen door Eva Turner, maakte op alle aanwezigen een bijzonder diepe indruk. De gang van de vele honderden athle ten naar dê Albert Hall, waarvan men zich had voorgesteld, «let p®n merk waardige aanblik zoU bieden liep op niets uit, daar het weer buitengewoon stormachtig én regenachtig was. vreemd was. Er werd echter meer dan genoeg gelopen, maar dan ook vaak to taal overbodig en zinloos; een kras staal tje daarvan haalde de rechtshalf Babb overigens een vart de besten uit, toen hij tweemaal het veld in de breedte over rende (met de bal, wel te verstaan) daarbij vijf a zes tegenstanders passeerde om tenslotte volkomen .in de knóóp op zijn keeper terug te spelen. Gevoel voor humor hadden de herèn wél, al was de sprintende linksbinnen die meer buiten liep Netom op het laatst niet bepaald origineel méér wannéér hij na 'buitenspel de doorgespeelde bal tot achter de lijnen stillegde om hem dan., te laten liggen; de manier.echter waarop hij de schaarbeweging van Arie de Vroet belachelijk maakte, veroorzaakte een hi- lariteitssalvo in het door bijna 20.000 toe schouwers bezette stadion. Opmerkelijk tenslotte Waren de scherpe en harde vleugelschoten van de Surinamers; uit één er van scoorde Netom hun enige doel punt. Feijenoord in de verdediging soms wat te hard voor deze bijzondere sportgebeurtenis, wat jammer was scoorde door Brandes' (3) en v. d. Korput De wedstrijd V.U.C.India, die aan vankelijk hedenavond zou worden ge speeld, is uitgesteld tot Maandag 16 Augustus te 8 uur namiddag. t Dr. Sammy Léfe, de kleine Amerikaan se Chinees, heeft het torenschoonsprihgen gewonnen en .kan zich nu in vrede te rugtrekken" /zoals hij zelf verklaarde. Hij zegt werkelijk van plan te zijn niet meer aan wedstrijden te zullen deelrte- men. Iemand Vroeg hem: „gaat u tfou wen?" Waarop Sammy antwoordde: „ik heb nog geen meisje kunnen ontdekken dat klein genoeg voor mij is". Het Ned. Water poln-zevcntal heeft Za terdag de wedstrijd tegen Italië, welke de beslissing móest brengen voor de eerStO plaats, mét 4—2 verlorén. Daar door werd Italië Olympisch kampioen, Hongarije dat met 30 van België won, Werd tweede én Nederland bezet de derde plaats, die met eên bronzen medaille gehonoreerd wordt. géSp.gew, gel. vrl. pt. doélp. Italië ..3 3 6 127 Hongarije 3 1113 10— 8 Nederland 3 2 12 911 België 3 1 2 1 5—10 De verdere uitslagen waren: Zweden— Frankrijk 1—1, Ëgyptè—Spanje 3—i, «o- dat de verdere volgorde wérd; 5. Zwe den, 6 Frankrijk, 7 Egypte, 8 Spanje. De Nederlandse ploeg had ditmaal Ko- revaar weer als linksachter ên Ruimscho- tél als rechtsvoor opgesteld. Nederland had de kans, toen Smol, Pandólfinó en ftubini naar dè kant waren gestuurd; Cfr Braasehi schoot, de bal stuitte af van de Staander, kwam in hét bereik van Ruim'» schótél, diens schot werd niét goed ge houden door de döêlman én Rudi van Féggeien kon de bal toen rustig het doel iHduwën (1o). Met een ónVerwacht achterwaarts schot maakte Aféna gelijk (1—1). Even later maakte Arena uit een pass van Ghira ook het volgende doel punt (21). De Italiaanse doèlyerdediger WaS zeêr góed óp dreèf en wist véle scho- tên tê hóuden én goed weg té werken; zelfs één vrije doelworp vafi Van Feg- gélen dééd hij teniet. Doch na samenspel van Braasem én Van Féggeien kreeg hij het nakijken én was de stand weer ge lijk (22). Even voor rust wist Arena door snel opzwommen vóór de dérde maal onhoudbaar in te sohietén (3—2). Na rust kwamen dé Italianen fel opzet ten en het Nederlandse doel had énige narrow escapes. De midaéhter Ognio wist na goed opzwemmen de stand op 42 té brengen, waarmee het einde kwam. Gistermiddag werden te Apeldoorn zwemwedstrijden gehouden, Waarbij de grootste attractie werd gevórmd door een demonstratie schóonspringen dóór twee dames en twee heren van de Olym pische zwemploeg der Vér. Staten n.i. Ann Olson, Patrica Elsener, Bruce Har lan en Sómmy Lee, alle vier tót de prijs winnaars van Londen béhorende, die de toeschouwers fabelachtige staaltjes van springkuiiét lieten geniéten. H. M. de Koningin, H. K. H. Prinses Juliana en de twee oudste prinsesjes ar riveerden éen half uur na hét bégin op het térrein en bléven ondanks hét slechte Weer tot het einde. Waarschijnlijk ten plëziëre van de beide prinsesjes gaf dé Olympische kampioen Bruce Harlan ook nog enige komischè staaltjes op dé springplank te zien, waarmede hij hiêt alleen haar, maar alle aanwezigen vér- maakte. Na afloop werd 't Amerikaanse kwartet en verscheidene andere deelne mers aan de koninklijke familie voorge steld. Sportparkprijs 2020 m.: 1. Merel S. (v. d. Berg) tijd 3.23.4 (1.40.7); 2. Lex V.; 2é afd. 1. Leidstar (Kramer) tijd 3.24 4 (1.42.2); 2. Leo O. Raadhuisprijs 2040 m.: 1. Lucky Saint (De Vries) tijd 3.20 (1.38); 2. Lord Gre- gor; 3. Kate Bonner. St. Vitusprijs 2240 m.: 1. Jopie the Saint (v. d. Veen) tijd 3.47 (1.37.8); 2. Impor teur; 3. Kitty K. Grote prijs van Hilversum 1600 'm. heat: 1. Juggler (Doofnekamp) tijd 2.27.6 (1.31.2); 2. Hanover; 3. Hény's Gdld. Omroeppfijs 1140 m.: i. NobiliSsimus (Kats) tijd 2.18.2 (2.01.8); 2. Nita K; 3. Nora C. 't Gooiprijs 2400 m.: 1. Lazuur (De' Graaf) tijd 3.54.2 (1.37.2); 2. Jacoba; 3. Hanover T. Het interzone-tournooi te Stockholm, d«t een belangrijke functie vervult in de hiërarchie van de strijd om net wereldkampioenschap schaken, nadert zijn einde. Nog vier ronden zijn er te 4pelen, maar de vermoedelijke wimnaaf is op geen stukken na nog aan te wij zen. De strijd aan de kop is zeer span nend. Alle vijf eerstgeplUatsten Brofi* stein, Büleslavsky, Szabo, Lilienthal en Kotof hebben nog gelijke kansen, maar ook bijv. de Argentijn Najdorf met zijn vele rangpartijen kan in de eindspurt nog een gevaarlijk candldaat blijken ondanks zijn achtste plaats. Na de vijftiende ronde en met dus nog vier ronden.voor de boeg is de stand: 1 Bron- stein (Rusland) 9% en 1 afgebroken: 2. Bolèslavsky (Rusland) 0%; 3. Szabó (Hongarije) 9 en 2 afgébr.4. Lilienthal (Rusland) 8% en 2 afgebr.; 5. Kotof (Rusland) 8% en 1 i 3. en 7. Flohr (Rusland) én Stahlberg (Zwedèn) 8%; 8: Najdorf (Argentinië) 7% en 3; 9. Bondarevsky (Rusland) 7% en 1:, 10. en 11, Trifunovic (Zuid-Slavië) en Gligoric (Zuid-Slavië) 7 en 2; 12. en 13. Boeoek (Finland) en Pirc (Zuid-Slavië) 6',i en 1; 14. Tartakowér (Frankrijk) 6%; 15. Ragosin (Rusland) 6 en 2: 16. Yanovsky (Canada) 5Vz en 2: 17. Stolz (Zwédèn) 5%: 18. Pachman (Tsjechoslowakije) 4% en 1; 19. Steiner (Australië) 4%; 20. Lundin (Zweden) 2% en 1. Na de achtste dag der Olympische Spelen zijn de medailles, r'esp. gouden, ziléveren en bronzen, in de tot dusver verwerkte 74 verschillende nummers Ver overd als hieronder volgt. Voor dé pun-» teiltelling krijgt hêt lahd voor eén gou den medaille drie, vöbr een zilveren tWeè en voor een bronzen één punt Goud Zilver Brons Prit. Ver. Staten 29 Ëwedèh 11 Op Zaterdag 7 en Zondag 8 Augustus j.I. organiseerde de Rotterdamse Athle- Uekcommissie op de NenijtosiUtelbaan de jaarlijkse Athletiek-kampioenschappen van Zuid-Holland voor Dames en Hëren De sintelbaan was tengevolge van de regen van Zaterdagmorgen in een betere conditie dab in de laatste weken het gé val was geweest. Het valt zeer te prijzen, dat men dit jaaf voor de eerste maal de Dames- en Herenkampioenschappen en die van de jongens en meisjes (die volgende week te Leiden plaats vinden), van elkaar Heeft gescheiden. De voordelen hiervan zijn dat het programma in tegenstelling met andere jaren niet zo overladen was en dat de jongens en meisjes nu eens hun Zuidhollandse kampioenschappen krij gen. Was het weer Zaterdag al niet bijzon der moöi, Zondag was er van een „Athle- tiekweertje" helemaal geen sprake méér. Héftige rukwindeh en félle regehvlaggn daalden op de wéinige, nog deelnemende athletén nèër. Dat de prestaties dan ook binnen de perken biëvën, spreekt baast van ielf. De 3000 m. lopers kregen net ti'el het zwaarst te verduren, terneer, daar tijdens deze race de heftigste stort bui van deze middag op hen neerdaalde. De tijd van no. 1. C. Kraan van De Ba taven" 16 min. 36.6 sec. was onder dezé omstandigheden werkelijk goed te noe men Ook de 800 m. lopers ondervonden zéér' veel nadeel van de regen en de hevige wind, getuige de tijd van de win naar, H. de Swart DO? 2 min. 10.— sec. Slechts enkele flummers zöals dè 100 m. en de 200 m. gaven enigszins normale prestaties tè zien. H. Schéuneman van DOS, die Zaterdag de 200 m. won in de goéde tijd van 22.4 sec. (demi-finale 22.3 sec.) werd Zondag eveneens kampioen op de 100 m. in 10.9 sec. Ook Aad de Bruin van V L was zeer goed op dreef. Hij won Zaterdag het kogelslinge ren met een worp vah 50,18 m. én Zóndag het kogelstoten met, 13,18 m. Door de afwezigheid van enige cracks, zoals Gerda v. d. Kade—Koudlis (Victo ria) en Ans Noordraven (Palthena) ble ven de prestaties van de dames ook enigszins beneden peil. Als uitzondering vermelden we de goede prestatie van C. Lindroos Minerva. Zij won het Speer werpen met 31,60 m. Ook de prestatie van Mej. Marinus van AHC 28, die het discuswerpen won met een worp van 34 67 m. was zeer goed te noemen. Ten slotte won Méj. Lucas van Hollandia de 100 m. in 12,5 sec., terwijl zij Zaterdag reeds de 200 m. won in 26.4 sec. Volledigheidshalve vermelden we hier onder nog even de Zuidhollandse Kam pioenen op de betreffende nummers Dames100 m. G. Lucas Holl. 12.5 sec. 200 m. G. Lucas 28,24 sec., 30 m. Horden W. Smit SHOT 12,9 sec., verspringen L. Kassëls Dyh 5,05 m., hoogspringen C. Wormmeester 1,435 rn. discuswerpen T. Marinus AHC '28 34,67 m„ speerwerpen C. Lindroos Min 31,60 m., kogelstoten J. v. SchouwenCramer AHC '28 11,31 m., Relais (2001008060 rn.) Palthena 60,5 see., 4 x 100 m. Celebes 54.sec. Heren100 m. H. Scheuneman DOS 10,9 sec., 200 m. H. Scheuneman DOS 22,4 sec., 400 m. J. Louwerens V&L 54,8 sec., 800 m. H. de Swart DOS 2 min. 10.— sec., 1500 m. J. Meyborg SIOMO 4 min 10,6 sec., 5000 m. C. Kraan de Bataven 16 min. 36,6 sëc., 110 m. Hördèb G. Witkamp V&L 17,9 sec., Verspringen L. van Nóoyen V&L 6,215 m., hoogspringèn P. 5,eei"infs SP. D. 1.67 m., Hinkstapsprong T. Mooy AAV '36 13,29 lil., discuswerpen A. de Bruin V&L 46,55 S^rWe^êfl W. Versteeg AAV '36 49.31 mkogelstoten A. de Bruin V&L 18.80 m„ kögelshngeren A dé Bniin V&L 50,18 m„ Polshoogsprm- ién A Gieske De Bataven 3 - m„ 4 x 100 m. DOS 46,2 sec., 4 x 400 m. V&L 3 min. 36,2 sec. 18 Hongarije Frankrijk Turkije Italië Nederland Australië Gr.-Brittannië Denemarken Finland Jamaica Zwitserland Arfëntihië Tsj. Slowakije Oostenrijk België Noorwegen Egypte j. Cèi on Zuid-Slavië México Panama Canada 5 4 6 3 5 1 1 2 20 12 139 8 14 3 8 20 5 7 20 4 2 28 5 2 21 5 2() 6 5 20 5 3 16 3 3 15 1 3 1 13 2 7 2 3 7 1 2 2 1 1 2 1 2 2 2 2 2 H>% GtlMfASBlt* O V C t I C H I tf Paraguay heeft geen sportdèlégatie naar de Olympische Spelen afgevaardigd, maar desondanks is Paraguay tóch ver tegenwoordigd. De minister van Onder lijs was zo teleurgesteld dat hij géén ploeg had küniien afvaardigen, dat hij Om de andere Olyfnpianén Op te vrolij ken liiaar eeri groep zangers en guitaris- ten heeft gestuurd. Een nieuw Olympisch record: Wem bley was Zaterdagmiddag schoon uitver kocht. De eerste helft van de Spelen is nu vOorbij. er rest nog een Week, en t8t n* toe zijn er al ruim 600.000 kaar ten in totaal verkocht. De totale rêcétte van Berlijn 1936 ,te weten 3.500.000 gul den. is nu in Londen reeds ruim gepas seerd. En de zwarte kaarten stijgen tot dubbele prijs In de Londense ondergrondse-statlons hangen biljetten om de mensen té vei- telien dat het weinig zin heeft om naar Wembley, te gaan als men Sfen kaa' heeft want dat allés is uitverkocht. Ja. die Löndense ondergrondse kan nu ook haar pleizier wel op aan de üuizenaen record, waarvan sprake was in de zon der kop en her en dér Vèfspmde Dag- boek-aantekeningen van Zèterdag, be- treffende de schermwenstrijd tussen Fin land en Amerika gold de toen door pro testen en scheidsrechters „kif" gerekte duur van drie uren. dit ter vervanging van een Zaterdag weggevallen regel Elders vindt men het: klassement over de tot. dusver afgewerkte Olympische nummers. Hier de plaats om te vertellen dat in het landetiklassement damês-athle- tiek Nederland als eerste is geëindigd met 4 gouden, 0 zilveren en 0 bronzen medailles, 1 vierde, 2 Vijfde en 2 zesde plaatsen en met een aantal jftinten van 49; Frankrijk werd tweede (zie volgorde hiervóór) 2.0-2-2-0-0 en 34 punten en Groot Brittannië derde met 0-4-2-2-0-0 en 26 punten; Oostenrijk 20 punten en de Verenigde Staten 17 punten. Wat, de Amerikaanse athletiek-dames tekort kwamen, hebben de heren echter dubbel en dwars goed gemaakt. Maar vraag hen niet naar hun mening over Groot Brittannië's tot dusver enige gou den medaille Zoals men weet verovert- dèn de Britten deze plak op de 4 x 100 meter estafette hardlopen heren door datAmerika werd gedtskwaliflseerd na als eerste over de finish te zijn gegaan doch de derde wissel verkeerd te hebben genomen, Prompt heeft Amerika gepro testeerd Maar het zal wel vergeefse moeite blijken; In het landenklaasement zwemmen en •schoónspringcn dames is winnaar Ame rika mét 68 pun.tèn, tweede Denemarken mët 37 puntèh én derde Nederland mét 24 punten dit laatste behaald dank zij 1 gouden medaille, 2 bronzen médailles, 2 vijfde en 2 zesde plaatsen; Hongarije hêêft 12 punteh. Vicky Draves, de Amefikaanses kam pioene schoon- en torenspringen is van plan volgens Larry Crosby, ait-ectéür_ van een groot zwembad in Los Angelesj» om beroepszwemsler te worden; zélf echter heeft zij verklaard rnaaT* ééh wens tè hebben: te trouwen én moeder te Wor den. Maar het een höêft hét ander na tuurlijk niét uit te sluiten. Eenzelfde wens sprak Maureen Gard ner, het Engelse balletdanseresje dat hêt Fanny Hlankers-Koen op de 80 nieter horden zo lastig heeft gemaakt, uit. Zo als l atlhy met de trainer Van de Neder landse athletiêkploeg Jan Blankers ge trouwd is, zo zal Maureen over. vijf we- khh met de trainer van de Engelse athletiekploeg Geoffrey Dyson trouwer\. Maureen hoopt evenals Fanny ook kin deven te krijgen en dan ook bijv. in 1952 als „flying mother" Olympisch kampioene te Worden. Het persbureau van kamp Uxbridge heeft verklaard, dat de geruchten als zouden de athleten een vergiftiging heb ben opgelopen als gevolg van de voeding, absoluut ongegrond zijn. De buitenlandse athleten zijn nauwkeurig onderzocht en niemand heeft tets anders gehad dan een eenvoudige darmstoornis. Déze wordt veroorzaakt door de nerveuze opwinding die natuurlijk is bij athleten die aan dê Spelen deelnemen. Waarvan acte. Weervérwachting medegedeeld door het K.N.M.I. te De .Bilt, geldig tot Dinsdagavond. Wisselend ewolkt met enkelè plaatselijke regenbuien, hier en daar met onweer. Weinig verandering in temperatuur. In het Noorden van het land matige tot zwakke wind uit Westelijke richtingen. In het Zuidén j van het land meest zwakke in later veranderlijke wind. 10 Aug. Zon op 5.15 uur, Onder 20.14 uur; maan op 12.21 uur, onder 22.27 S uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 4