Rond liet NIEUWE KABINET R Studiedagen van katholieke arbeiders De nieuwe mannen in het kabinet De erfenis van een heilige Pastoor Uniek Nederlands landschap m gevaar 1 Inpolderingsplannen bedreigen de Biesbosch lÊmmm Ei Blijheid zonder enthousiasme ADIO De onderneming als gemeenschap en zij gingen beter naar buis 1 MAANDAG 9 AUGUSTUS 1948 PAGINA 5 programma BELGISCHE BAKSTEEN VOOR NEDERLAND? BEREN IN .DIERENPARK „WASSENAAR." i - SWxM iï! m TRANSITO VERKEER NAAR DUITSLAND Toestand officieel ongewijzigd (Van een medewerker). Tot de grote werken, die Nederlandse waterbouwkundigen in de nabije toekomst willen uitvoeren, behoort de inpoldering van de 10.000 Ha. grote Biesbosch. De inpoldering zal ge schieden in het kader van een groot project, dat beoogt uitge breide dijkverhogingen uit te voeren, waardoor de Zuid- Hollandse eilanden verbonden zullen worden. Mqn heeft tevens het voornemen een hoge dijk aan te leggen langs de oever van de Amer en daarmee komt een definitief einde aan het bestaan van de Biesbosch, het sprookjesland op de grens van Holland en Brabant. I - - 1 w- 1114 Ui De eerste reacties in de pers op de tot standkoming van het nieuwe kabinet zijn niet onwelwillend over het geheel geno men. Men is vooral blij, dat er eindelijk een einde is gekomen aan de crisis en in den brede wordt hier en daar betoogd, hoe noodzakelijk dat was in de huidige nationale en internationale constellatie. Toch is eigenlijk niemand enthousiast, hoe kan het ook anders na een dergelijke wordingsgeschiedenis en de grootste in teresse gaat dan ook algemeen uit naar het regeringsprogram. „De Tijd" spreekt van „een kabinet van uiterste noodzaak", dat formeel gescha pen door de handen van een katholiek formateur, in werkelijkheid het toevallig product is van krachten, die tegen e hebben ingewerkt in stede van in v trouwvol beraad gezamenlijk het e vast te stellen, dat 's ^"^„^akelijke énige en onontkoombaar noo leek. „Het merendeel van P»htu betrokken dit onverkwikkelijke gev^ g zijn geweest, heeft dit htig kabinetj dat voorschree hte basis van tactisch steunend op ee gtaat en bereid om de grotf Snselèn van de politiek der afgelopen twee jaren voort te zetten met afgelopen t doel voor ogen, alleen sterker en meer vastberaden dan dit het Inviel in menig opzicht te weifelachtige kabinet gegeven was geweest".... Het maakt de indruk, dat men hier Sléchts een kabinet heeft samengesteld uit heterogene delen om bepaalde poli tieke, in wezen door partijbelang voorge schreven doeleinden veilig te stellen. Wanneer dit langs deze smalle weg Èe~ beurd is. zal dit kabinet zijn dienst wei gedaan hebben. Het getuigt niet van ae grote visie, waarmede men grote vraa?" stukken aanpakt; het getuigt even van een geest van geloof en fairhei j een samenwerking die men we nieuwe bestand heeft willen noe iéder geval zullen de wijsheid va" en van Van Schaik samen mee dig zijn om ongelukken v0 van dit avontuur te voorkome „Ter wille van de grote "^"ring1 met volk hopen wij dat dere vjndrn aan Gods zegen de kracht mog ontstijgen en haar troebele herkomst £0edp het land te dienen zoals het goede regering betaamt" va„ OQrdeel De Nieuwe Rott Crt dat het nieuwe verkiczi uit_ weerspiegeling echts met een mi- "slaf' ^kje van een partij, die wel- nister-president van van iswaar een zetelvêrffleer dan !Taari, iv° vertegenwoordigt; daar- der bevolking vert naast rmateur blijkt nauwgezet premier. De for^ evenwicht he«ben Wrpéfd Wat de te verwachten politiek f we mJkt het blad op: „Het roer om wareen oPP°sitioneVelkieZingSleUS- De onverzoenlijke oppositie heeft bij de ver- Vio-ineen niet noemenswaard gewonnen, n i het roer om za^ gaan verwachten v il dan ook niet donderdag uit de rege ringsverklaring te zullen horen. Wel zal mogelijk de helmstok met meer vastbe radenheid worden gehanteerd en zal er minder neiging bestaan om de schoot te laten vieren". Overigens meent het liberale orgaan, dat de KVP wellicht nog het tevredenst is ma de formatie-strubbelingen. „Hoe langer hoe meer is men in ka tholiek» -1»* -*"1' oen uit andere kringen mede regerings verantwoordelijkheid moesten dragen. Welnu, dit is een feit geworden, en wel op een wijze die op het eerste gezicht in de hoofdzaken steun van de vertegen woordigers dier kringen ln de Staten. Generaal mag doen verwachten Het Ala Hbld. ziet eveneens een over eenstemming tussen de samenstel hig van dit kabinet en de verkiezingsuitslag. H program echter zal moeten bewij e van deze ploeg waarin over het alge geen gebrek is aan kundige en energieke mannen, werkelijke regeerkracht kan uit gaan. Blijkt dit program rekening te wil len houden met de realiteiten waarvoor wij ons geplaatst zien, en zich niet te willen verliezen in het najagen van par lij-politiek wensdromen, of het tot elke prijs doordrijven van partijpolitiek dog ma. dan zal men zich moeten verheugen over deze poging om in breed verband samenwerking te zoeken in het benarde landsbelang. Ven kabinet aan een dun draadje aldus betitelt Het Parool het resultaat van de bemoeiingen des heren Van Schalk. En het betreurt, dat tenslotte een extra- parlementair kabinet uit de bus is geko men, omdat voor regeren nu eenmaal de steun van .de meerderheid van de Staten. Generaal nodig is. „Nu wij om der wille van de fameuze twee-derde-meerderheid en van prof. Romme's vrees voor het afbrokkelen van de katholieke eenheid de oplossing van het twee-partijen-Kabinet, dat is: de voortzetting yan een koers, die door een duidelijke kiezersmeerderheid gedragen wordt, hebben afgewezen, staan wij aan de vooravond van compromissen-politiek, waarbij elke rechtlijnige beslissing ver ijdeld wordt door het onvermijdelijk streven naar de eenheid van de tegen delen". „Extra-parlementaire kabinetten han gen min of meer in de lucht, aan het draadje van de telkens incidentele me dewerking van het parlement. Een dun draadje in dit geval lijkt ons". Het anti-rev. Trouw is vol vertrouwen wat de personen betreft, maar zakelijk. „Het feit, dat de heren Drees en Van Schaik de signatuur van het kabiftet zullen bepalen, wekt vertrouwen. Het is wat dat betreft het beste wat uit de huidige constellatie te voor schijn komen kon. Het goede zit dus in de personen. Zakelijk staat de zaak er minder gun stig voor. Want dit kabinet dit is dui delijk zal in zake Indië het roer niet wenden, niet kunnen wenden. Het zal naar alle waarschijnlijkheid een iets be teren koers varen dan het vorige kabinet deed, dat op zijn beurt weer een tikje beter was dan het kabinet-Schermerhorn. Het zal door de politieke constellatie, waaruit het geboren werd en waaraan DINSDAG 10 AUGUSTUS. TTTT VER SUM I (301 M-> K.R.O. 7.00 HILVERbUlYi i bwi ,9.00 Licht- Nmuws, gram.. f 01. spelen; baken); 12.03 Hiano, 1345 12-45 Ork. z. naam (13 00 meuws. Lezing; 14.00 Gram.1«° V°°r bf| vrouw; 15.00 Gram.; 15.45 Ziekenl 17.00 Voor de jeugd; 17.45 R.V.D., Gram.; 18.30 NederL Stnjdku. M het gebonden is, niet kunnen doen, wat het doen moet. In zoverre neemt dit kabinet onze 'be zorgdheid over Indië en het Rijk niet weg. Integendeel. Het zal de principiële ontbinding der rechtsorde, die met de Grondwetsherziening een feit wordt, voltooien". Het Vrije Volk betreurt, dat het ook nu niét weer een tweepartijenregering is geworden, maar Nederland heeft ein delijk weer een regering. „Al is die dan niet geworden zoals wij haar het liefst zouden hebben gezien, wij hebben een zeer groot vertrouwen in haar leiding en wij voelen het als een opluchting, dat ons land verlost is uit een impasse, die nationaal en internationaal grote moei lijkheden dreigde te veroorzaken. Het wachten is nu op de regeringsverklaring, waarin de koers zal worden uitgezet. Zij zal wel door de minister-president wor den opgesteld, een reden om haar zon der wantrouwen tegemoet te zien. In verband met de critieke toestand waarin het Belgisdhe steenbakkersbe- drijf zich bevindt, heeft Spaak, eerste minister en minister van buitenlandse zaken, in aanwezigheid van hoge ambte naren van buitenlandse handel en ar beid een afvaardiging van de steenbak kerij-nijverheid ontvangen. Spaak heeft beloofd de toestand te onderzoeken en te trachten deze te ver beteren. Onderhandelingen zullen eerstdaags worden aangeknoopt met het oog op het uitvoeren van Belgische bakstenen naar Nederland, Waarvoor de gelden, die ter beschikking van Nederland zijn gesteld binnen het kader van het Mashgll-plan zouden kunnen worden gebruikt. (Van onze redacteur). De K. A. B. in het Aartsbisdom kan met bijzondere voldoening op de in Apel doorn gehouden Studiedagen terugzien. Na het interessante betoog van prof. dr J. A. Veraart, dat wij reeds in ons vorig nummer weergaven, kwam Zaterdagmor gen prof. dr. F. van der Ven aan 't woord over „De onderneming als gemeenschap' waarbij hij er met klem op wees, dat niet alleen aandacht voor de bovenbouw van de bedrijfsorganisatie nodig is, maar ook voor hervorming van de onderne mingsstructuur. Een pleidooi, dat de on derneming een gemeenschap moet zijn, is bittere noodzakelijkheid in een tijd, dat de menselijke verhoudingen van mens In ons blad van 29 Juli komt een foto met tekst voor betreffende de aankomst van een tweetal beren, welke een ge schenk van Bern aan Den Haag zijn. In de tekst stond vermeld: hier ziet men het tweetal in de Haagse Dierentuin. Deze twee .beren werden echter niet onderge bracht in de Haagse Dierentuin, doch in het Dierenpark „Wassenaar". 20.12 Nieuws, gram.; 19.30 19.45 R.V.D.; 20.00 Nieuws, gram. Promenade-conc.21.50 Cello, piaWK! 22.15 Avondgebed: 22.30 01. Spelen; 23.UU Nieuws; 23.15 Kamerorkest. HILVERSUM II (415 M.) A.V.R.'O. 7 00 Nieuws, gram. (7.20 Ol. Spelen); 11.30 Piano; 12.33 Piano; 13.00 Nieuws; 1.3-15 Romancers (e.o.)13.45 Gram.: 17.00 Koor: 17.15 Filmkrant; 17.45 Ol Spelen; 18.00 Nieuws; 13.15 Piano; 18.30 R.V.U.19.00 Solistenconcert; 1.9 45 Vraaggesperk; 20.15 Septet; 20.45 Weens progr.: 21.45 Gram.; 22.13 Buit. overz.; 22.30 Skymasters; 23.00 Nieuws, gram. Radio-distributie III: 7.00 VI Brussel nws.7.15 gram.; 7-30 kron.; 7.40 gym.; 7.50 gram- 8.00 nws.; 9.10 gram.; 9.45 piano; 10.30 Hammondorgel: 11.00 voordr.11.la Northern orch.: 12.00 VI- Brussel: gram.; 12.15 ork. Loos; 13.00 nws. en kron.1345 gram.; 14.00 Symph. muz.; Eng. H. S 15.30 Scottis Var. Otch.: 16.00 voordr.; 16.15 Weish Orch; 17.00 Kootwijk: Batavia: 18.00 Fr. Brus- »cl- v d. sold.; 18.30 VI. Brussel: v d- sold.; 19.00 nws 19.15 report. Ol Spelen; 'loèló Eng- H. S.: Midland Light Orch.: 20 30 Eng. U. P': gram.: 21.15 VI. Brus- sei omroepork.: 22.00 nws.: 22.15 jazz: I? 30 gram.: 22.50 nws.; 22.55 gram.: 23 00 div. Radio-distributie IV: 7.00 Eng. H. S.: 7 15 mil muz.; 7.55 weer; 8.00 Fr 7.m 900 V1 B P-ussel' nws.; 8.10 gram.: a.uu vi. orus- rTws 9 06 romantisch operapr.10.00 5?' uoo Eng. L P.: orgel: 12.30 can- 12 55 weer; 13.00 Fr. Brussel: 13 10 Casinopr.; 13.30 gram.; 14.00 ïv»' T P v d. vrouw; 14.50 div.; 17 00 Vi RriisséV gram.: 17.05 nws en weer; 17 15 gram 17 45' viol; 18.00 Eng L. P vprz nro 18.45 hoorsp.19.00 Eng H s Ws fine to be young"; 19.30 V) Bnissel' gram.: 19.45 Fr. Brussel: nws.; 20.00 fr'agm. ..I' Elisir d'Amore en uit ..Louise":' 22.00 Eng. L. Pk nws.: 22.15 her. v Ol Snelen; 22,30 „To Elaine" I 22.45 orgel; 23.00 gram. Van de ministers in het kabinet- Drees, die geen zining hadden in het afgetreden kabinet-Beel laten we hier onder enige levensbijzonderheden vol gen. Mr. Van Schaik Mr. Josephus Robertus Hendrlcus van Schaik, die het nieuwe kabinet samen stelde, is 31 Januari 1882 te Breda ge boren. Hij bezocht het stedelijk gymna sium te v's-Hertogenbosch en studeerde vervolgens in de rechtswetenschappen aan de rijksuniversiteit te Utrecht. In 1905 promoveerde hij hier op een proef schrift, getiteld „De overheid tegenover de art.. 1401 e.v. Burgerlijk Wetboek". Na zijn promotie vestigde bij zich als advocaat en procureur te Arnhem, waar hij ook kantonrechler-plaatsvervanger is geweest. In 1919 vestigde hij zich als advocaat en procureur te 's-Gravenhage. Op 20 Februari 1917 deed hij zijn intrede in de Tweede Kamer, waar hij, gelijk wij dezer dagen memoreerden, aanvoerder was van de tien Kath. leden, die destijds tegen de Vlootwet hebben gestemd. Op 20 September 1929 werd de heer Van Schaik benoemd tot voorzitter der Twee de Kamer. Deze functie bekleedde hij tot hij in Mei 1933 voor de duur van vier jaren als minister van Justitie in het crisis-kabinet-Colijn optrad. Toen de toenmalige Kamer-president, prof. mr. Aalberse met ingang van 10 November 1937 benoemd was tot lid van de raad v. Staten, keerde mr. v. Schaik op de pre sidentszetel terug. Na de bevrijding werd hij weder als zodanig benoemd. Mr. Van Schaik is buitendien voorzitter geweest van het Centraal college voor de reclas sering, vdorzitter van de Algemene raad voor psychopathenzorg, voorzitter van de a <1082-1033) en -van enige an dere colleges. Hij is o.m. curator van de R. K. Universiteit te Nijmegen. Mr. Van Schaik is commandeur in de orde van de Nederlandse Leeuw en groot kruis in de orde van Polonia Restituta. Mr. JVijers Mr. Th. R. J. Wijers werd te Roermond geboren op 27 Juni 1891. Hij voltooide zijn gymnasiale studie te Rolduc en pro moveerde te Leiden tot meester in de rechten in 1915. Vervolgens was hij van 1915 tot 1930 advocaat en procureur in 's-Hertogenbosch, waarna hij enige jaren als rechter fungeerde' bij de rechtbank te Rotterdam. In 1939 werd hij benoemd tot raads heer bij het gerechtshof in 's-Hertogen bosch. In 1945 werd hij president van het, bijzondere gerechtshof te 's-Hertogen- boseh en in 194? vice-president van het Bossche gerechtshof. Prof. Ratten Frans Jozef Theo Rutten werd 15 September 1899 te Schinnen (L.) geboren. Hij bezocht het gymnasium te Roermond en daarna de universiteit te Utrecht, waar hij Ned. letteren studeerde. Vervol gens gmg hij naar Leuven, waar hij "1928 cum laucie m de Ned. letteren promo- veerde. Het volgende jaar behaalde hij de doctorstitel curn laude in de letteren en wijsbegeerte aan de Utrechtse univer siteit. Van 1925-1926 was hij assistent aan het psychologische laboratorium aldaar en was hij tevens leraar aan het St. Ignatiuscollege te Amsterdam. In 1927 werd hij assistent aan het psychologische laboratorium van de R. E-. universiteit te Nijmegen. Voorts was hij docent aan de psychologische paedagögische institu ten der R. K. Leergangen te Tilburg. In 1931 werd dr. Rutten benoemd tot bui tengewoon hoogleraar in de experimen tele psychologie aan de R. K. universi teit en in 1933 volgde zijn benoeming tot hoogleraar. Behalve zijn Leuvense dis sertatie over Felix Timmermans en die over psychologie der waarneming (Utr.) verschenen er verscheidene bijdragen van zijn hand in de jaarboeken der R. K. Upiversiteit. Mr. Sassen Mr. E. M. J- A. Sassen, lid der Tweede Kamér, is ln 1911 geboren en bezocht het evmnasium aan het St. Jansiyceuro Ie 's Hertogenfoosch. Aan de R. K. Univer siteit te Nijmegen deed hij in 1936 doc toraal examen in de rechten. Hij hesft jarenlang het beroep van advocaat en procureur uitgeoefend, voorts is hij id van Ged. Staten van Noord-Brabant, mede-oprichter en bestuurslid van de stichting Christofoor", curator der R. K. lycea in Den Bosch. Hij vertegenwoor digde in 1935 de Ned regering ter con ferentie van de raad van bestuur der Intern, arbeidsorganisatie te Quebec (Ca nada). en behoorde tot de Ned. delegate naar het uitvoerend comité uit de com missie van voorbereiding der U.N.O. te Londen in 1946. In 1947 werd Mr. Sassen lid van de Ned. delegatie bij de alge mene vergadering der Verenigde Naties over de verdeling van Palestina Voorts was hij lid van de staatscommissie-Rut ten ter voorbereiding van de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie voor de mijnindustrie. Korte tijd was hij ook be stuurslid van de stichting Radio Neder land en van de Wereldomroep. Thans is hij lid van de commissie van Negen voor overleg met de regering met be trekking tot de staatsrechtelijke recon structie van het koninkrijk. Mr. Stikker Mr. D. U. Stikker werd 5 Februari 1897 te Winschoten geboren. Hij bezocht hev gymnasium en daarna de universiteit te Groningen. In 192? behaalde hij de graad van meester in de rechten. Hij was werkzaam bij de Kroninger Bank daarna bij de Twentsche Bank te Amster dam en werd vervolgens directeur "an de Lissese Bankvereniging te Lisse. Toen de Tw. Bank de Lissese Bankvereni ging overnam, werd de heer Stikker ba stuurslid van het westeiijk rajhin dezer bank, eerst ter standplaats Leiden, later te Haarlem. Op 1 Juli 1935 werd rij benoemd tot directeur van Heineken s Bierbrouwerij Mij. N.V. te Amsterdam Voorts werd hij belast met de leiding van de Kol. Brouwerij Cobra te Amster dam. Als voorzitter van de Partij van dr Vrijheid voerde mr Stikker iri 1947/'48 het als zodanig bekend staande „poli tieke gesprek" met mr. P. J. Oud, weika laatste uit de Partij van de Arbeid trad Dit „gesprek" heeft de oprichting van de Volkspartij voor Vrijheid en Demoera tie tengevolge gehad. Mr. Schokking Mr. W. F. Schokking is 14 Augustus 1900 te Amsterdam geboren en behaalde de titel van mester in de rechten aan de gemeentelijke universiteit aldaar. In 1924 vestigde hij zich als advocaat en pro cureur in de hoofdstad en in 1932 werd hij aldaar plaatsvervangend kantonrech ter. In 1939 werd hij tot lid van de ge meenteraad der hoofdstad gekozen voor de Chr. Hist, Unie. Deze functie vervulde hij tot in 1942, Hi'' is toen door de Duit en auditeur-militair bij een krijgsraad te' velde. Na de bevrijding werd de heer Schok- king, die stafofficier bij de Binnenlandse Strijdkrachten was, gekozen tot wethou der voor de openbare gezondheid te Am- Sterdam. Hij bekleedt voorts nog een aantal functies in het maatschappelijke leven van de hoofdstad. Mr. Joekes Mr. A. M, Joekes behoort tot onze oude parlementaire figuren en werd op 5 Mei 1885 te Boea (Sumatra) geboren. Na zijn gymnasiale studies bezocht hij de LeidSe uni'versiteit, waar hij rechten en staats wetenschappen studeerde en in 1908 de meestertitel behaalde. Drie jaar later werd hij doctor in de staatswetenschap pen. In 1910 trad hij (n dienst van de Semarang-Joana Stoomtram Mij en na zijn promotie keerde hij naar Indië terug als secretaris van de hoofdvertegenwoor diger der zg. Zustermaatschappijen. Van 1918—1920 trad hij op al§ secretaris van de directie dier maatschappijen te 's-Gra venhage. In laatstgenoemd jaar werd hii benoemd tot referendaris aan het toen malige departement van arbeid en in 1923 tot administrateur Van 1921—1924 was hij secretaris van de Ned delegatie op de intern, arbeidsconferentie te Genève en in latere jaren herhaaldelijk regeringsge- delegeerrte op die conferenties. In 1925 werd mr Joekes gekozen tot lid van de Tweede Kamer voor de Vrijz. Dem Partij- van welke hij van 19331937 fractie voorzitter was In 1938 trad hij ,weer als zodanig op Toen mr. Marchant wegens zijn overgaan tot. het' Katholicisme als partijleider aftrad, volgde mr. Joekes hem als zodanig op. sers gevangen genomen en als gijzelaar jn 1939 werd bij gekozen tot lid van naar St. Michielsgestel gebracht. Gedu rende acht maanden is hij in gijzeling geweest. Tijdens de mobilisatie was mr. Schokking reserve-kapitein der artillerie de Haagse gemeenteraad en later tot voorzitter van het college van rijksbemid delaars. In talrijke commissies had hij zitting. tot mens zijn miskend voor een onpet- soonlijke verzakelijkte collectiviteit. Het debat leverde een interessant duei op tussen prof. Veraart en prof. Van der Ven, die naar het oordeel van eerst genoemde de betekenis van de scheiding van ondernemingsraden en de bedrijf; organisatie, welke z.i. noodlottige gevol gen heeft, onderschat. Nadat 57 jaar geleden de Paus reeds tot bezitsspreiding heeft aangespoord, is men nog niet aan oplossing van dit vraagstuk toegekomen en is de massa bezitloos ge bleven. Spr. deed verschillende suggesties tot bezitsspreiding aan de hand, dankba re punten voor de gedachtenwisseling. Pakkend als altijd was weer de rede van pater Jac. Jacobs M.S.C., die het had over „De mens en de fabriek". Het be staan van de katholieke arbeidersbewe ging noemde hij een eerste voorwaarde maar ook een hoopgevend feit, dat de in dustrialisatie in ons land niet tot een ont- christelijking zal leiden als in andere landen. Men moet haar evenwel niet als een kerkelijke instelling zien, doch als een sociale instelling, die het hele leven van de arbeider omvat. Aalmoezenier H. Th. Beel sprak over „De christen in zijn arbeidsmilieu" en putte daarbij uit een rijke ervaring. Voor de Zondag was nog een les over gebleven, die gegeven werd door de veteraan de heer H. C. Nijkamp uit Eu schede over „De christen en zijn stands- milieu". Met een plechtig Lof werden de uit stekend geslaagde studiedagen, waarvoor ook belangstelling getoond werd door de Zeereerw. heer Breys. algemeen proost van het Alg. Chr. Werkliedenverbond in België, gesloten. Naar wij vernemen zal ln de eerstvol gende Verbondsvergadering van de KAB. besproken worden de mogelijkheid om in eigen kring tot bezitsverwerving te komen in de vorm van een eigen woning. I Een Duitse huismoeder heeft het geluk, dat een kolenauto op veeg naar een depot kostbare brandstof verloor. Naarstig pakt ze het verlorene op om tveer een paar dagen vooruit te kunnen. In bevoegde Antwerpsg-jhavenkringen staat men 'zeer terughoudend tegenover het bericht, als zOu een oVereenkonUjt bereikt zijn tussen de Brits-Amerikaan se bezettingsoverheid in Duitsland ener zijds en de Belgische en Nederlandse overheid anderzijds over het gebruik van de havens van Antwerpen en Rot terdam voor het goederenvervoer naar Duitsland, aldus het „Laatste Nieuws" Volgens het betreffende bericht zou den de Brits-Amerikaanse bezettiogs- autoriteiten er de voorkeur aan geven rechtstreeks met de verschepers te on derhandelen, in plaats van de betrek kingen via de regeringsdiensten tot stand te brengen Voorts zegt het be richt, dat de ondertekening van deze overeenkomst binnenkort plaats zal kun nen hebben. Te Antwerpen vestigt men echter de aandacht op het feit. dat de onderhan delingen na de bijeenkomst te Frankfort op een dood punt zijn gekomen en dat er tot nu toe geen datum werd bepaald, waarop de onderhandelingen hervat zouden worden. Wel hebben verscheidene Belgische. Nederlandse en Duitse particulieren on langs te Duisburg besprekingen gevoerd, maar officieel is de toestand ongewij zigd gebleven. (Van een bijzondere correspondent) Het is geen schande, wanneer men niet precies weet, waar het dorpje Ars ligt. In 1818 werd er een nieuwe Pastoor be noemd en hU wist het ook niet precies. Wat hij wel wist, heeft hij kort en goed gezegd en daarmee deed hij zijn eerste voorspelling: er zouden nog eens veel mensen naar die plaats komen. Omdat de nieuwe pastoor een heilige was, kwam zijn voorspelling uit Bij zijn leven kwamen er gemiddeld 20 000 vreemdelingen, zelfs uit Amerika en uit de meest afgelegen plaatsen, die elk jaar gedurende enige dagen het plaatsje be volkten en zich meestal tevreden moesten stellen met een zitje in de open lucht Zij kwamen om een heilige te zien, te spreken en te horen preken, en zij gingen allen beter naar huis. Ook na de dood van de heilige pastoor bleef de voor spelling steeds van kracht: Hij stierf op 4 Augustus 1854 en de parochie, Ars loopt nog steeds over van vreemdelingen Toen wij met de auto te Ars arriveer den, was het al donker. Maar aangezien de wegens in Frankrijk buitengewoon goed zijn aangegeven, hadden wij niet de minste moeite om op een donkere avond het dorp te vinden. Alles was in diepe rust. maar een signaal van de auto was voldoende, om de leiding van Hotel de la Basilique te alarmeren, dat die late Hollanders nu toch werkelijk gekomen waren. Met de bekende Franse hoffelijk heid werden wij welkom geheten en in een luttel aantal minuten zaten wij ln een spiksplinternieuwe afdeling van het hotel, dat niets te wensen overliet. Voordat ik het goed besefte, stond ik des morgens aan het hoofdaltaar van de heilige pastoor van Ars. Hieraan heeft hijzelf vele jaren de H. Mis opgedragen. Ik moest er bij de Sanctus wel bijzonder aan denken, dat de heilige bij dat ge deelte van de Mis eens opvallend ver- Deze plannen zijn van vérstrekkende betekenis, v/anneer men overweegt dat de Biesbosch nergens elders in ons land zijn weerga heeft. Het is onze enige zoetwater-delta, die ontstond tijdens de grootste natuurramp uit onze geschiede nis, de Sint Elisabethsvloed (1421). Geographisch gezien is deze streek een unicum. Men kan in dit zonderlinge oord uren, ja dagen rondvaren zonder een medemens te ontmoeten. Bij de volks telling in 1939 bleek dat er slechts 590 personen in dit waterrijke gebied woon den De Biesbosch bleef tot nu toe, niet tegenstaande sterk groeiend bezoek van watertouristen, een vrijwel ongerepte herinnering aan de verschrikkelijke watervloed, die wegen. Duizenden watergangen kron kelen zich door biezenvelden, riet gorzen, grienden en slikken, en boren grillig gevormde goten in de bij ebbe droogvallende moddervelden. Twee maal per dag wielt de stroom door de killen en kreken die zich schilderachtig een weg zoeken. Er is veel schoons te bewonderen in de Biesbosch en jagers en vissers heb ben hier een dorado, dat zij node zullen missen. Slechts ingewijden kun nen zich zonder kaart in de geheim zinnige doolhof wagen. Zij kennen de namen van de „gaten", de grote water gangen als het „gat van de vissen", „gat van de zalm", „gat van de turf- zak" en vertellen aan vreemdelingen duizenden men sen het leven kostte. De bijna tropisch aan doende vege tatie verhoogt de schoonheid en ook de avi fauna is er uiter aard sterk ver tegenwoordigd. Juist thans staat dit unieke Hol landse landschap in het middel punt der be langstelling, om dat voor- en nadelen van het grote plan wor den overwogen. Voorstanders voeren aan. dat de Biesbosch na de inpoldering een veel grotere opbrengst zal geven dan thans het geval is want momenteel is hoofdzakelijk het Hollandse deel in exploi tatie en de z.g. A W de Biesbosch, grillig en schoon eerst eeïl iangfe .tovilt over het watvi Brabantse Biesbosch of „de Bergse Veld" is nog een der dunst bevolkte gebieden, waar slechts riet- en griend- cultuur wordt aangetroffen. En inderdaad biedt de inpoldering perspectieven. Er zal een groot, vrucht baar landbouwgebied ontstaan met nieuwe schuren en boerderijen en groeiende dorpen. Veeteelt en tuinbouw zullen intensiever beoefend kunnen worden en uit deze welvarende streek zal een onafgebroken stroom van de beste producten naar de markt stromen., waardoor het financiële herstel van ons land wordt bevorderd. De Biesbosch-boeren zullen daarom, maar ook om andere redenen, de in poldering met vreugde begroeten. De boer is er verstoken van de wel daden der twintigste eeuw als gas, electriciteit en telefoon. Voor iedere tocht naar een dorp in de omtrek moet hij gebruik maken van een roeibootje, en laat het weer die tocht niet toe, dan zit hij volkomen geïsoleerd. Tijdige doktershulp in noodgevallen is vrijwel uitgesloten. Als hij zijn kinderen regel matig de school wil laten bezoeken, moet hij ze elders in de kost doen. Wil de boer met zijn gezin naar de kerk, dan moet hij eerst een lange tocht over het water maken; bij storm of ijsgang zitten de gezinnen soms dagenlang van de buitenwereld afgesloten. Leveran ciers ziet men er zelden. Er wordt b.v. slechts éénmaal per week brood be zorgd De post komt één keer per dag; de bode maakt geen gebruik van zijn fiets, maar van een motorbootje.,.. Geen wonder, dat dc Biesbosch-boer naar verbetering van zijn positie uitziet. Maar naar het oordeel van de natuur minnaar is de inpoldering van de Bies- >osch een onherstelbaar verlies, omdat men nergens elders ln ons land een zo grillig en schoon oord kan vinden. Het is voor velen onbegrijpelijk, dat dit wondermooie landschap niet als natuurmonument is gereserveerd. De schoonheid ervan is reeds dopr velen ontdekt en steeds meer watertouristen doen er ontdekkingsreizen over water plassen breed als rivieren, maar even goed op kreekjes, die smaller en smal ler worden, tot zij zich verliezen in stroompjes, die onbevaarbaar zijn. Vreemdelingen kunnen gemakkelijk verdwalen in deze wirwar van water zonder aarzelen de namen van polders en platen en griendeilanden. Ieder stukje grond en ieder stroompje in de Biesbosch heeft een eigen naam, waar aan soms vreemde verhalen zijn ver bonden. In, dit wonderlijke land, een brok ongerepte natuur, heeft de roman tiek een vruchtbare voedingsbodem. Het zou te betreuren zijn, als dit landschap, enig in ons land, ten onder zou gaan. Ook zakelijk bezien zijn er nadelen aan de inpoldering verbonden. De producten van het wilde Biesbosch- gedeelte, riet en griendhout, vinden veel aftrek op de markt en de export ervan levert deviezen op. Enorme hoe veelheden riet worden er jaarlijks ge sneden, waarvan de kwaliteit door geen andere rietsoort in ons land wordt ge ëvenaard. De Biesbosch was het riet- centrum voor het Westen. Bovendien vonden honderden arbeiders werk in dit ruige land. Alleen in het naburige dorp Werkendam wonen minstens vijf honderd griendwerkers. Deze zijn ver groeid met hun werk en arbeidsterrein en zullen niet gemakkelijk omgeschoold kunnen worden, daar het landbouw- werk hun vreemd is en weinig sympathiek. strooid omkeek. Men vroeg hem later wat dit beduidde. Hij antwoordde met heilige eenvoud, dat hij de engelen rond om het altaar zag knielen. Het altaar zelf was niet. opvallend mooi, maar wel voor zijn tijd meer dan een voudig te noemen. Boven op het taber nakel staat het beeld van Sint Jan de Doper. De heilige Pastoor vereerde hem bijzonder, niet alleen, omdat hij hield van deze boeteling, maar ook omdat hij zijn parochianen een afschrikwekkend voor. beeld kon voorhouden; het dansen in de 'parochie was een bron van zonden en de pastoor wees dan ook herhaaldelijk op de gevolgen: wanneer de hartstochten op laaien, is elke rem op non-actief gezet. E- had het dansen van de dochter van Herodias ook niet het hoofd gekost aan Sint Jan de Doper? Na <je Mis trokken wjj vanzelfsprekend naar het votiefaltaar van de heilige Pastoor In het midden van de rechter- zübeuk van de basiliek. Daar lag de Pastoor voor ons, het lichaam nog geheel ongeschonden, in een glazen reliekschrijn, met een vredige rust op zijn gelaat. De schrijn is een geschenk van de priesters van Frankrijk aan hun grote patroon. Defunctus adhuc loquitur: zelfs na zijn dood spreekt hij nog zijn parochianen toe. Welke Pastoor geniet het zeldzame voorrecht om in zijn eigen kerk opge baard te worden en door Gods almacht verrijkt te worden met de onbederfelijk, heid van het lichaam Weinig mensen het-ben meer dan hii hun lichaam zozorr veracht gegeseld en verstorven. Zijn lichaam zelf is nu een voortdurend, spre kend wonder tot allen die het voorrecht hebben erbij te mogen neerknielen. Nooit begreep ik beter de woordfn van Hem Die sprak: Zoekt eerst het Rijk Gods en het overige zal U worden gegeven als toegift. De broeder-koster was een beminnelijk man. Op ons verzoek om een korte rond leiding. liet hij sacristie en al in de steek, blijkbaar pleizier hebbend in die pelgri merende Hollanders, en hij ging terstond met ons meg. De tegenwoordige basiliek bestaat uit twee gedeelten. Het voorste gedeelte vanaf de kleine nauwe ingang is de kerk van de heilige Pastoor: gro tendeels nog intact, laag en smal, met enkele altaren erin: zijn hoofdaltaar staat links vooraan, opzij, het Maria-altaar rechts, waar de H. Maagd tweemaal aan hem verschenen is; de plaats waar de Heilige bij voorkeur bad. vooral in de eerste eenzame jaren, werd door de broe der aangewezen: een kale stenen plaat op de grond. De tegenwoordige sacristie is nieuw; maar de sacristie van de Pastoor van Ars is nu de doorgang naar de nieuwe uit bouw en ziet er nog net precies even armoedig uit als in zijn tijd. Daar ziet men ook de biechtstoel staan, die door duizenden werd belegerd, alsmede de credenstafel waaraan hij staande zijn ser. moenen schreef. In de kerk staat de smalle preekstoel, en vanaf deze plaats liet hij zijn vermanende woorden en zijn eenvoudige preken horen. Naast de kerk staat de oude pastorie: beneden de woon- en eetkamer. Met een piëteit zo groot, dat ieder zich erover moet verbazen, is alles bewaard gebleven, zoals men het vond bij zijn dood: arm', doodarm, een ijzeren pot voor de be schimmelde patatten, een paar lage hou ten bankjes, een versleten tafel. Nog meer kan men zich verwonderen over wat men boven aantreft: zijn slaapkamer met de boeken van zijn eigen eerste Pastoor, zijn eenvoudig bed waar op hij gestorven is, zijn vele schilderijen m t de afbeeldingen van heiligen die hij vereerde; de loden kist waarin zijn lichaam ongeschonden is bewaard. Op een kamer ernaast worden in glazen kasten bewaard de paramenten van de Pastoor waaronder die van zijn eerste Mis, de geselwerktuigen, buisjes met vloeibaar bloed uit zijn lichaam, exem plaren van geschreven preken, 'n plukje haar, zijn kousen eh schoenen, zijn kanunikkenmanteltje hetwelk hij een half uur van zijn leven gedragen heeft en zo voorts. Men moet wel diep overtuigd geweest zijn.van zijn heiligheid, dat men reeds bij zijn leven en terstond na zijn dood alles wat van hem afkomstig was en al zijn gebruiksvoorwerpen zorgvuldig beeft bewaard. De tegenwoordige Pastoor van Ars las zelf om half zeven de H. Mig aan het hoofdaltaar van de basiliek. Het nieuwe gedeelte van de kerk ziet er fraai en* ver zorgd uit. Als een herder stond hij tus sen zijn schapen, die rondom het altaar geschaard waren: kleine jongens en meisjes in heldere schorten, kinderen van de Providence: deielfde stichting waaraan de heilige zijn hart verpand had en waarin hij verschillende wonde ren van God verkreeg. Ik moest hierbij denken aan de toe komst van Frankrijk. Wanneer Frankrijk rekenen mag op de voorbede van een heilige Pastoor, om van God te verkrij gen een vermeerdering van heilige pries terroepingen en een geestelijk réveil van de jongeren, dan behoeft men niet,, te wanhopen aan de oudste dochter der Kerk. De erfenis van de heilige Pastoor van Ars is hiervoor een teken en een belofte. In de nacht van Zaterdag op Zondag heeft een niet geïdentificeerd vliegtuig erscheidene passagiers afgezet op een vliegveld ln het Engelse graafschap Middlesex. Het vliegtuig is onmiddellijk daarna weer opgestegen. Door de duis ternis hebben de onbekenden zich uit de voeten kunnen maken "zonder de con trole gepasseerd te hebben.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 5