Actiede vuurslag in elk radiowoord De spanning tussen Oost en Onderhandelingen en concessies West Reynaud kan zijn financieel plan uitvoeren Besprekingen in liet Kremlin naderen haar einde EEN MAN VAN HET WOORD EN VAN DE DAAD TSJECHISCHE SANCTIES TEGEN ZUID-SLA VIE Op de IRIBUNE B'j het zilveren priesterfeest van Henri de Greeve mi DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Kanier gaf hem de gevraagde bevoegdheden 70ste JAARGANG WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1948 No. 20695 Henri de Greeve zal dezer dagen het gezegend feit herdenken, dat hij voor vijf en twintig jaar priester werd gewijd. Onbaat zuchtig man, die nooit met zich zelf rekening houdt, zal hij zich aan alle huldebetoon, dat hem natuurlijk van alle kanten bedreigt, bijna angstig onttrekken. Hoe kan 't eigenlijk ook anders? waar zou men de man op die dag willen zoeken of kunnen vinden.' Henri de Greeve is een permanente mobili satie, een vliegende colonne in eigen persoon. RUSSISCHE YAKS BOYEN WEST-BERLIJN ARABISCHE WEIGERING tot onderhandeling met Israël PUAN VOOR V.N.-LEGER mislukt V N °h™de6 VeVehmiUtaire staf der dJd. dafzü wit blt-TfdtSrdaad- r,!ge" van een gewapende macht der V N oo het dode punt is gekomen. Zo kwam Fanny BlankersKoen gisteren terug in Amsterdam, waar de Amsterdammers haar een triomfantelijke ontvangst bereidden. De snelste v rouw ter wereld" op weg naar 't stadhuis, bejubeld door 'vele tienduizenden langs de gehele weg. OPTIMISME OP KORTE, PESSIMISME OP LANGE TERMIJN Het probleem van angst, vertrouwen en veiligheid ZELFRESPECT EIS O.S. WEINIG OPTIMISME IN DE ENGELSE PERS DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaer- straat L Telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Telefoon 68g04. Giro-nummer 9U95 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt i 3.45 per kwartaal, 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur. J.'KUIJPERS. Hoofdredacteur; Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden t 1.—. leder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Van dr. Ariëns heilige gedachtenis heeft men indertijd kunnen zeggen, dat hij als kapelaan stond te Enschede, maar dat hij w erkte in heel Nederland. Henri de Greeve heeft geen vaste stand- plaats, beschikt zelfs niet over een eigeft woning, hij weet 's morgens amper waar hij tegen de nacht zijn vermoeide hoofd zal neervlijen. Hij is eeuwig en route, hij rolt, zelf achter het stuur, bij dag en bij nacht heel het land door, in een auto, die hij zeker niet uit luxe gebruikt. Apostel als hij is, gaan de „pedes apos- tolorum" hem toch te traag; deze dyna mische mens zou zich 't liefst per vlieg tuig verplaatsen, maar la*en wij hopen, dat hij 't nooit doet, want de risico s zou den voor hem, altijd in nieuwe gedachten en plannen verzonken, al te groot zijn. Henri de Greeve vijf en twintig jaar priester, dat betekent voor ons vijf en twintig jaren laaiende activiteit. En hoe veelzijdig en verscheiden! Deze man is priester, prediker, rede naar radiospreker, schrijver, journalist, sociaal werker, internationaal organisator. Een apostel ook, een evangelieverkon diger voor hen, die van het Evangelie niet weten- Wij herinneren ons hem in zijn eerste opgang in den Haag, toen hij lijdensmedi taties hield in de Theresiakerk aan het Westeinde. Een kerkmeester getuigde ons: „een jon ge De Greeve, neef van Borromaeus, maar dat wordt een Borromaeus in superlatief". De verwachting is niet beschaamd. Ja, hij is van het geslacht der welsprekende De Greeve's, Jan de Greeve, Borromaeus en nu de jongste vertegenwoordiger Henri. Jan de Greeve's stem is klankloos ge worden, Borromaeus is door de dood het zwijgen opgelegd, Henri de Gjreeve staat in volle glorie. Onder de zorgzaam ge kweekte welsprekendheid der vermaarde De Greeve's is Henri te roemen als een Victoria Regia. Hij zal de ene avond pralend wit zijn, de- andere avond lichte lijk roze, maar de derde avond verwel ken doet hij gelukkig niet. Om van de bloemen naar de klokken over te gaan, pater Borromaeus z.g. Was als een zware bourdon, Henri de Greeve is als een veel- tonig carillon, dat periodiek over ons komt neergespeeld. Gelukkig dat de radio is uitgevonden, de kansel en de katheder zijn voor een Henri de Greeve te eng en te benauwd, zijn stem moet uitgaan over heel een land en zelfs ver over de grenzen. En er wordt naar hem geluisterd. Waar het geluid van een priester nooit door dringt, wordt zijn stem gehoord, wordt er zelfs op gewacht.. Zijn welsprekendheid is geen ijdele woordparade, dat in de lucht als een vuurwerk verschiet, hij be doelt altijd weer zijn machtig en bezie lend woord te maken tot een daad. Hij predikt de naastenliefde, zegt met Sint Paulus „draagt elkanders lasten" maar hij organiseert tegelijk de „Bond zonder Naam", mobiliseert een heel leger binnen en buiten de grens, dat deze naas tenliefde daadwerkelijk in klinkende da den wil omzetten. Actie, actie, actie is de vuurslag van elk radiowoord, dat hij spreekt. Actie voor het ontberend en hongerlijdend kind, actie voor hen, die geen dak boven hun l ivM hebben, actie voor hen, die niet weten aan voedsel en kleding te komen. Actie voor glas. actie voor aardappelen, actte voor beddegoed en textiel En hij trekt er zelf op uit aan het hoofd van zijn lange hulpcolonnes. Zijn persoon is een klankbord en een klaagmuur geworden voor allen, die in zorg en nood verkeren, maar meteen is hij ook de Jozef van Egypte, de redder, die uitkomst brengt. De Duitsers hebben hem gedurende de oorlogsjaren zorgzaam opgeborgen, omdat zijn onverschrokken woord her. weieens in verlegenheid had kunnen brengen. Maar de stille jaren van zijn kampleven zijn voor hem een tijd ge worden van bezinning op nieuwe plan nen van actie voor de toekomst. Een vrijzinning auteur als. dr. Ritter, die met hem de gijzeling, deelde, heeft er aan leiding gevonden een geestdriftige biogra fie en karaktertekening te schrijven over Henri de Greeve's persoonlijkheid. Onvervaard, onvermoeid en onver schrokken staat Henri de Greeve nu al dertien jaar voor de radio,zonder dat hij ooit een keer op zich laat wachten. Oudere generaties klagen weieens? dat onze tijd geen grote mannen meer kent, maar Henri de Greeve mag zeker gere kend worden tot de eerste en meest mar kante figuren van ons land. Een die. alléén zijn weerga vindt in een gelijke priesterfiguur als de Amerikaanse Fulton Sheen. Nu viert Henri de Greeve Zondag a.s. zijn volwaardig zilveren priesterjubileum. De gelegenheid om hem die dag de hand te drukken en te complimenteren, krijgen wij niet, maar de man verdient, dat hij, die zo dikwijls als hij ons de les heeft ge lezen, en wij naar hem hebben geluisterd, nog eenvoudig „ik dank u!" tot ons zegt, op zijn beurt door ons wordt bedankt met een gezamenlijk gebed, opdat God hem nog lang vr«or ons moge sparen, en ziin krachten versterken, voor het grote apos tolaat, dat hij zich heeft opgelegd. Moge het hem toegedachte „zilveren Boek der naastenliefde" nog eens gevolgd worden door een tweede „Gouden" deel. P. HYACINTH HERMANS. Kort voor het vallen van de nacht hebben een twaalftal Russische Yaks gisteren in twee groepen een vlucht ge maakt boven de Britse en Amerikaanse sectoren van Berlijn, op ongeveer 1200 M. hoogte. Deze gebeurtenissen baarde groot op zien in de stad. De bewoners verdron gen zich op straat om de vliegtuigen gade te r-Iaan. De Britse en Amerikaanse autoriteiten van het viermogendhedenbureau voor de luchtveiligheid hebben geen enkele ver klaring over de vluchten afgelegd. Men weet dus niet of de Russen de Westelijke mogendheden tevoren van de vluchten in kennis hadden gesteld. Wel is van Britse zijde medegedeeld, dat „een onderzoek" wordt ingesteld. De Arabi^he liga heeft de Joodse uit nodiging tot h«l openen van vredeson derhandelingen verworpen. De liga heeft in een nota aan graaf Bernadotte, de be middelaar der V. N., meegedeeld, dat de liga niet het bestaan erkend van een Joodse staat of regering, weshalve de Arabische landen geen onderhandelin gen met de Joden kunnen openen. In Juni deed de tuchtrechter voor de voedselvoorziening in totaal 2956 uitspraken, waarbij 217.888 aan boeten werd opgelegd en voor 90.984 aan schikkingen werd be taald. Reuter verneemt te Praag uit betrouw bare bron, dat de regeringen der Oost- Europese landen het uitoefenen van eco nomische druk op Joego-Slavië overwe gen in verband met het kominform-con- flict. Te Praag wordt bevestigd, dat Tsjechoslöwakije de controle op de han del met Joegoslavië reeds versterkt., Vol gens een betrouwbare zegsman zal deze controle tot sancties uitgroeien. Joegoslavië zal in de toekomst „grote moeilijkheden" ondervinden bij. het ver krijgen van importgoederen uit Tsjecho- slowakije. Indien sancties worden doorgezet, zou Joegoslavië zich meer tot Italië, Zwitser land en Oostenrijk moeten richten en misschien nog naar andere gebieden, ais het industrieproducten en kapitaalgoe deren voor de opbouw van zijn eigen in dustrie wil importeren. Reuter seint nader uit Londen, dat Joegoslavië, „dat on-officiële oliesanc ties door Roemenië en Albanië onder de ogen moet zien" bij de „Anglo-Iranian Oil Company" een koop van naar men van gezaghebbende zijde verneemt 10 muuqen ton heeft afgesloten. °ewel olie-experts te Londen ver- Twee jaar is de commissie doende ge weest te trachten zo'n strijdmacht on te richten. klaren, dat dit niet geheel zonder pre cedenten is, zijn diplomatieke waarne- mers van oordeel, dat dit, gevoegd bij pogingen om via Triest olie te kopen, een illustratie vormt van de moeilijkheden, die Joegoslavië tegemoet gaat 'ten gei volge „van de eerste stappen der landen Ofschoon de Moskouse besprekingen nog steeds in het diepste geheim zijn ge wikkeld, vóelt men toch aan de interna tionale stemming, dat het verloop er van grote kans maakt op een zekere overeen stemming. Typisch is bijv. een uitlating van de diplomatieke correspondent van Reuter, dat men te Londen, en hetzelfde kan mén van alle andere betrokken hoofdsteden zeggen, algemeen optimisme op korte, maar pessimisme op lange ter mijn koestert. Men acht het zo goed als zeker, dat het ten slotte tot een viermogendhedenconfe- (Telefonisch van onze correspondent.) PARIJS, 11 Augustus 1948. Na 3 dagen en nachten te hebben vergaderd heeft het Franse parlement hedenochtend te half zes met 325 tegen 215 stemmen aan de minister van finan ciën, Paul Reynaud, de bevoegdheden gegeven voor de saneringsmaatregelen van de financieel-economische toestand. Deze aanzienlijke overwinning voor het ministerie André Marie betekent vooral een zelfoverwinning van de volksver tegenwoordiging, die tenslotte aan het ministerie overlaat, wat zij zelf niet kan doen. Nog de gehele dag en een groot deel van de nacht werden verbruikt met stem mingen over obstructie-amendementen. Er zijn dan ook verschillende records be reikt. Zo heeft de Kamer nu reeds sedert 1 Januari het aantal van 200 zittingen be- Arbeiders van de I. G. Farben zijn bezig met het oprui men van de puinhopenveroorzaakt door de ontploffings. ip in de fabrieken te Ludwigshafen. Van de fabrieksgebouwen in de onmiddellijke nabijheid van de ploffing is geen steen op elkaar gebleven. De straten zien er uit als na een hevige luchtaanval rami ont- reikt, een getal even groot als in het ge hele jaar 1947. Zij hield hedennacht haar 1000ste stemming van dit jaar. De premier zeide, dat de Kamer ongeveer 150 wets voorstellen ten achter is. Tot heden zijn 6000 voorstellen en amendementen inge diend en over het algemeen gaat het over kleine bedillingen, die gevoeglijk aan de regering zelf ter oplossing kunnen wor den overgelaten. Wat nu de aangenomen teksten voor de machtigingen van Reynaud betreft, deze zijn tot stand gekomen dank zij hardnek kig overleg om tot minnelijke schikking te komen. Zij zijn zeer afwijkend van de oorspronkelijke teksten van Reynaud, om dat het parlement de schijn wilde wek ken, dat het zich niets uit de hand laat nemen, vooral niet op belastinggebied Maar voor wat het wezen van de zaak betreft, heeft Reynaud toch over de ge hele lijn zijn zin gekregen. Zo werd voor wat de aanzienlijke hervormingen van het belastingstelsel betreft niet een machtiging gegeven, doch „bevolen", dat Reynaud vóór 10 November de nieuwe regelingen als aanhangsel der begroting moet indienen In de nacht had er echter een verras sing plaats, doordat de socialisten op een te strakke houding van Reynaud wraak namen en het communistische amende ment, om de invoering der belastingher vormingen aan het votum van het parle ment te onderwerpen, aannamen. Het is echter de vraag, of de Raad van de Repu bliek die lezing van het aangenomen arti kel zal handhaven en de tweede lezing zal de regering zich niet laten verrassen De aarzelingen bij de M.R.P. duurden voort, tot de christen democratische frac tie de zekerheid had verkregen, dat bij de belastinghervormingen niets verloren zou gaan van de verzachtende maatregelen, die tot dusver ten gunste van de gezinnen waren veroverd. Reynaud heeft tot het einde toe kunnen volhouden, niets van zijn plannen bloot te leggen. De psychologische schok en het herstel van vertrouwen in de staatsfinan ciën, kunnen echter eerst het gevolg zijn van bepaalde maatregelen. De tijd dringt en men zal dus niet lang daaromtrent in het onzekere blijven. Betere verdeling van de belastingdruk en minder soorten belasting moeten hun weerslag doen voelen op de prijzen; ern stige bezuiniging in de staatsuitgaven moeten de leningsmogelijkheid heropenen tot dekking der behoefte van de schat kist. Een vermindering van sommige beurs- belastingen is echter reeds afgekondigd, terwijl ook de vrijstelling van inkomsten belasting voor de coupons van bepaalde staatsleningen, met name de rente van de schatkistbons, reeds mogelijk is gemaakt. De Kamer zal nu Donderdag en Vrijdag de verkteHnvswijze voor de Raad van de Republiek vaslstellen.- rentie over Duitsland zal komen; dat der halve de in December van het vorig jaar .te Londen afgebroken besprekingen zul len worden hervat; maar niemand heeft enig idee, hoe het nieuwe gesprek tot een gunstig resultaat kan leiden. Natuurlijk weet men, dat. er concessies zullen moeten worden gedaan. Het eigene van onderhandelingen tussen personen en evenzeer volken, die op afwijkende of zelfs tegeno.ver elkaar staande standpun ten staan, is juist, dat men naar een evenwicht, naar een geschikt midden tus sen de uitersten zoekt. Wie, zodra het woord concessie in welke vorm ook ge bruikt wordt, onmiddellijk van een her nieuwde München-politiek spreekt, mis kent het ware karakter van onderhande lingen. De vraag is slechts, van welke aard de concessies zijn, welke men doet; en ook of zij wederzijds gelijkwaardig zijn. Tactisch kan men zijn tegenpartij vaak veel toegeven, mits men het eigen principiële standpunt maar handhaaft. En zelfs bij de tactische toegevingen zal men steeds moeten overwegen, of en in hoe verre zij de toekomstige ontwikkeling be ïnvloeden. Maar boven alles staat de kwestie van het vertrouwen, dat helaas tegenover het communistische Rusland even gering is als destijds dat tegenover het nationaal-socialistische Duitsland. Anderzijds is het een feit, dat het ver trouwen van Moskou jegens h»t Westen met de kleinste maat gemakkelijk kan worden gemeten. Dit gebrek aan, dit volslagen ontbreken van wederzijds vertrouwen brengt een geestesgesteldheid voort, welke in de in ternationale politiek steeds het groo.ste gevaar inhoudt: de angst. Geheel de tus- senoorlogse periode is door de ramp zalige en demoraliserende angst van Frankrijk voor Duitsland beheerst ge bleven. Die Franse angst bestaat nog. maar wordt door de Verenigde Staten als een kinderachtige mentaliteit op zijde ge schoven. Maar Rusland en zijn satelliet staten koesteren die angst voor Duits land in misschien nog sterker mate dan Frankrijk; hun angst voor het Westen is nog groter dan de angst van het Westen voor Rusland. Dat zijn twee factoren, ge weldiger, dan de ideologische, welke de politiek van Moskou determineren; en bijgevolg, door actie en reactie, ook die van Washington. In dit complex speelt automatisch Duitsland de beslissende rol, en een zegs man van het Britse ministerie van bui tenlandse zaken formuleerde de huidige, verwikkelde diplomatieke situatie zeer terecht als volgt: „Het Westen zal nim mer vrijwillig geheel Duitsland aan Rus land afstaan, om aldus een nieuwe Rus sische satellietstaat te dóen ontstaan; de Russen zullen Oost-Duitsland nimmer vrijwilli opgeven, zo lang zij het voor uitzicht hebben, dat een herenigd Duits land zich achter het Westen tegen hst Oosten zal scharen; er is echter ongeluk kigerwijze geen dërde weg voor Duits land, dat daarom veroordeeld is tussen West en Oost verdeeld te blijven". In deze o.i. zeer juiste redenering ligt ongetwijfeld óok dc d'iepere reden van het pessimisme op lange termijn. Beide partijen gaan wat haar Duitslandpoiitiek betreft uit van een van haar standpunt juist of onjuist, dat doet niet ter zake gezien consekwënt beginsel. En zij heb ben zich daarop vastgelegd: het Oos.en door Oost-Duitsland tot een communisti sche staat te maken (dit is een feit, dat door geen Moskouse loochening valt weg te cijferen)het Westen, i.e. Amerika, door van de Westduitse staat in oprich ting te maken, wat hij inderdaad is: de hoeksteen van het herstel van West- Europa, het kernstuk van het Marshall plan.. Het is practisch ondenkbaar, dat op deze principiële punten Washington en Moskou elkaar iets kunnen of willen toe geven; bgiden hebben hun posities be trokken, en gaan ten minste in de eigen gedachtengang, var defensieve overwe gingen uit. Rusland wil zijn veiligheid waarborgen door geheel Duitsland, en misschien zelfs geheel West-Europa in zijn invloedssfeer te brengen; de Verenig de Staten daarentegen hun veiligheid door geheel Europa ten Westen van het ijzeren scherm zo sterk mogelijk tegen 'n eventuele Russische agressie te maken. Het Europese herstelprogram, de Ameri kaanse politiek tegenover Duitsland en Italië, de welwillendheid tegenover Fran-* co. de morele en waarschijnlijk ook wel militaire steun aan de Westerse Unie zijn alle slechts uitingen van een en dezelfde politiek, welke soms niet erg consequent lijkt, maar ten slotte één groot doel heeft; West-Europa aan de greep van Rusland te onttrekken, en er zo al geen bondge noot in de volle zin van het woord, dan toch een welwillende neutrale van te maken. Dit alles is evenzeer een Amerikaans als een Westeuropees belang. En daarom zien wij in het AmerikaansRussische geschil slechts één mogelijkheid van op lossing: de opheffing van de Russische angst en het herstel van wederzijds ver trouwen. In het huidige stadium is het echter nauwelijks denkbaar, dat een zo geweldig werk tot een goed einde kan worden gebracht: men zal hoogstens de grondslagen daarvan kunnen leggen. Maar dit zou reeds heel, heel veel zijn. Wanneer wjj beweren dat de indruk ken van de Olympische Spelen over wegend gunstig zijn, hebben wij niet zozeer het oog op de sporttech-aische prestaties, nog minder op de organisa tie, als wel op de geest en de sfeer. Te genover één incidenteel geval van een ongelukkige geste en vaak zijn de omstandigheden nog zodanig dat een simpel en toevallig malheur als zo'n „geste" wórdt gebrandmerkt, meestal geheel ten onrechte en slechts ten ge rieve van hen die hun vooroordelen van onbegrijpen tóch wensen te uiten staan tientallen gevallen van eerlijke sportieve strijd zoals het hoort. Onder de dieelnemers heerst inderdaad een. geest van kameraadschap; daar doen een melkoorlog, een boksprotest, eé*l meningsverschil bij het schermen, een botsing in een voetbalmatch alleroaa1 niets aan af. Ondanks de Babylonischs taaimengelingen gaan de deelnemers vriendschappelijk met elkaar om. wis selen handtekeningen, souvenirs, com plimenten en opbeuringen uit en dra gen op elkaar over een mooie vriend schapsherinnering voor het leven. Bij dat alles doet de sportieve eer zucht haar werk. Daardoor lijkt het vaak alsof eigenlijk de prestatie het belangrijkst is. Maar zo zwaar kan men haar gewicht niet oordelen en zo chau vinistisch kan men zich niet er op in stellen, of steeds weer gebiedt de eer lijkheid een correctie in de ware Olym pische geest. Het eren van een sterkere tegenstander is een deugd die op de Olympische Spelen meer dan elders, in ere dient te worden gehouden. Datzelfde gieldt trouwens voor het respecteren van eigen krachten: de Spelen zijn de triomf van die sport in dienst van de jèugd en de vriendschap en daarom mag daar nimmer de sport tot verdwazing leiden (zoals dat trouwens nooit mag). Een toneel als van de jeugdige Belgische Marathon-loper die half bewusteloos naar de eindstreep waggelt, ontsiert, elk maar zeker een Olympisch sportveld. Ook in ons land mag men wel beden ken, dat niemand het recht heeft om critiek uit te oefenen op een sporter die respect voor zijn eigen lichaam heeft. Wim Slijkhuis heeft gelijk als hij liever binnen de perken van zijn vermogen op brons aanstuurt dan dat hij zijn krach ten forceert en een ineenstorting ris keert omwille van goud of zilver. En Fanny BlankersKoen heeft naar haar geweten en tegenover haar plicht als echtgenote en moeder juist gehandeld, toen zij de geestelijke en lichamelijke overspanning van het deelnemen ook •aan de springnummers vermeed. Sportverdwazing is het roekeloos om gaan met eigen lichaams- en geestes krachten. Zij is immer verwerpelijk. Zij is vooral in strijd met de Olympische geest. Dat mogen zij die teleurgesteld zijn omdat onze Nederlandse sporters niet nóg meer successen hebben behaald en die teleurgesteiden zijn er, hoe vreemd het moge klinken - bedenken De prestaties mogen belangrijk zijn, zij blijven op de Olympische Spelen en m feite altijd en overal onderge schikt aan de geest. SUPPORTER. Links: tijdens de honderdste lSed. Bedevaart naar Beauraing trekt een processie langs de straten van het genade-oord; links achteraan Z. Exc. Mgr. P. Giobbe, pauselijk internuntius te Den Haag. Rechts: ook tijdens de Ned. bedevaart kwamen de twee meisjes, die vijftien jaar geleden de verschijningen der H. Maagd hadden gezien, 's avonds het rozenhoedje voorbidden, een gewoonte die zij reeds vijftien jaar achtereen volhouden. Het zijn de zusters Gilberte (links) en Andrée Degeimbre. (Telefonisch van onze correspondent*. LONDEN, 11 Augustus. Men verwacht, dat deze week nog een bijeenkomst tussen de vertegen woordigers der westelijke mogend heden en Molotof te Moskou zal plaats hebben. Maar volgens een bericht uit deze stad zou Frank Roberts, de Britse vertegenwoordiger, de journalis ten hebben gezegd, dat de 3 westelijk* diplomaten niet veel langer „het voor naamste wereldnieuws" zuilen zijn. Dit kan betekenen, dat de besprekingen haar einde naderen en dat een com muniqué te verwachten is, waarin óf een overeenstemming, of een misluk king aangekondigd wordt. De diplomatieke medewerker van de Daily Tel. acht het laatste waarschijn lijker. De mening wint veld, dat de onderhandelingen geen bevredigend ver loop hebben. Er zou groot verschil van mening heersen t.a.v. 3 essentiële punten. Men gelooft, dat Molotof verlangd heeft', dat de Westelijke mogendheden haar' planne" voor een West-Duitse regering opschorten of aanmerkelijk wijzigen, als voorwaarde voor het houden van vier- ""■ogerdheden-besprekingen over het Duitse probleem in zijn geheel. Hij zou verder aangedrongen hebben op Russi sche deelname in het bestuur van het Roergebied, hetgeen een oude Russische eis is. Voorts op de uitsluitende circulatie van de Russische Mark in Berlijn, zon der viermogendheden contróle, iets waar op de drie westelijke mogendheden steeds hebben aangedrongen. Bevin, die vandaag naar Zuid- Amerika zou vertrekken om daar een vacantie van verscheidene weken door te brengen, heeft zijn passage geschrapt en zal in verband met de internatio nale toestand voorlopig te Londen blij ven. Gistermorgen ontving hij de Amerikaanse ambassadeur en er heb ben te Londen belangrijke beraad slagingen plaats gehad tussen vertegen woordigers der westelijke mogend heden over de jongste rapporten van Frank Roberts nit Moskou. He Amerikaanse en Franse ambassa deurs hadden o.a. een onderhoud met Sir Williams Strang, het hoofd van de Duitse afdeling van het Foreign Off ce. Aan de beurs werden gsteren de min der hoopvolle vooruitzichten weerspie geld door een doffe toon. De verscherping van de strijd over de voedselvoorziening en rantsoenering van Berlij- neemt thans in de meeste Lon- dense bladen meer ruimte in beslag dan de gang der diplomatieke besprekingen, waarover de meeste op het ogenblik in het geheel niets zeggen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1