Zweden en Joegoslavië in de voetbal-finale Ned. wieler-tandem verslagen Nèd. zeilers behalen gunstige resultaten Olympisch Dagboek r/ Een avondje bij de krachtsport W eerbericht! DFMEENK/S Rank wil close-up van Dorando Petri Nederland won atliletiek-interland tegen Zwitserland met 91-77 punten Engeland met 3—1 verslagen Elfde plaats in de tijdrace De Jong derdeMaas en Jonker vierde OLYMPISCH PROGRAMMA -J Op bezoek in het grijp- en til-stadion DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1948 PAGINA 2 NEDERL. RUITERTEAM UITGEVALLEN NEDERL- SABEL-EQUIPE NIET IN DE FINALE DE KANO-WEDSTRIJDEN Geen Nederlandse successen mmmm V,;: é;rm ITALIË TANDEM-KAMPIOEN SCALDIS HOESTPOEDERS MAAR IS HIJ DE ECHTE? Stvallowhlasse Drakenklasse Fireflyklasse DUPONT WINT TIJDRACE Radio-uitzendingen .En Flying Fanny was er bij De overigens nog onzekere tijding dat ook Fanny Blankers Koen zou komen, heeft naar ons gevoel toch niet het grootste aandeel gehad in de opkomst van rond 3.000 toeschouwers naar de athletiek-interJand tussen de herenploegen van Zwitserland en Nederland die gisteravond op de Nenijto-baan te,Rotterdam werd gehouden. De athletiek beleeft nu eenmaal op het ogenblik ■een hausse insiders zeggen dat het heel goed merkbaar is en Rotterdam is niet zo koud voor de athletiek als men wel eens wil doen geloven. Dat laatste bleek gisteravond weer, ondanks de dreigende lucht, en de K.N.A.U. moge er aanleiding in vinden om nog vaak in de Maasstad terug te komen; ook om een verzuim van jaren gped te maken. NED. RECORD 4 x 400 M. WERD VERBETERD SCHUBART PLAATST ZICH IN DE DERDE RONDE CORMAN UITGESCHAKELD CHARITÉ WINT BRONZEN MEDAILLE PROBAAT MIDDEL TEGEN VERFVLEKKEN Verboden grepen Tivee wurmen in een pierenpotje Tillen is verheffend Plaatselijk reeenholen j (Van onze speciale verslaggever) De Joegoslavische voetbalschool meesters hebben Engeland een onge zouten lesje gegeven. Nadat de Britten achtereenvolgens Nederland en Frank rijk hadden gewipt, bleek de weg naar Wembley er slechts een, geplaveid met goede voornemens, die niet tot uit voering kwamen. Zij werden door de Joegoslaven met 31 geklopt en mogen nu Vrijdag tegen Denemarken vechten om de derde prijs. Het was wel een weinig modern spel, hetwelk de volgelingen van Tito ten beste gaven, het was een soort schaak spelen met een voetbal. Wij misten vol ledig de verrassende openingen en de snelle rushes van buitenspelers. Het was een gecenter en gekogel met de bal tot in de uiterste perfectie doorgevoerd volgens de Weense school en tegenover dit short passing stonden de Britten machteloos. „Look at this!" klonk het telkens naast ons als zo'n hele Joegoslaafse voorhoede, slaafs tot in het uiterste, steeds maar weer naar de naaste buurman centerde, om dan eindelijk te besluiten met een slecht gericht schot. Een figuur als Wil kes was hier zijn plaats driedubbel waard geweest! Een Engeland op topspeed en met hetzelfde Olympische vuur bezield als tegenover de Oranje-jongens had er echter nog wel wat van weten te maken, maar de Britten speelden duidelijk be neden hun vorm. Wel dreef de kaalhoof dige Hardisty steeds maar zijn aanval op, maar Kippax notabene linksbuiten in de profclub Burnley en Mc Ilvanny verprutsten de gemakkelijkste kansen. Bovendien stond er in het Joegoslavische doel een fantastische keeper, die harde schoten in de hoek, die reeds „geteld" waren, verschillende keren nog juist om de,paal vflst te wringen, waarmede hij herhaaldelijk een applaus van het niet al te talrijke publiek incasseren mocht. Na twintig minuten ontstond het eerste doelpunt. De Joegoslavische linksbuiten Cajkovski zette voor'doel, waar juist de rechtsbuiten was gearriveerd, die de bal een klein zetje gaf, zodat Bobek maar voor het intrappen had. De vreugde was Z. K. H. Prins Bernhard heeft giste ren een tweede bezoek aan Aldershot gebrapht waar hij echter slechts een der Nederlandse ruiters aan het werk heeft gezien, omdat, ztsils wij reeds gemeld hebben, de heer Siem wegens kreupel heid van zijn paard „Glen's Man" uit viel waardoor onze ploeg als team moest uitvallen en de heren Van Loon en dr.- Ten Cate slechts aan de individuele wedstrijd kunnen deelnemen. De heer Ten Cate, die gisteren' als op één na de laatste ruiter de ring binnen reed, maakte een heel behoorlijk par cours waarbij hy echter jammer' genoeg een grote fout maakte bij het aansprih- gen in de galop terwijl hij even daarna in de galop een slangenbeweging maak te die als zijgang en rechte lijn bedoeld was. Fouten die hem veel strafpunten gekost zullen hebben. Maar toch maakte het geheel een heel behoorlijke indruk en vooral het paard deed het goed. Voor „Unique de Genval" behoeft Nederland zich zeker niet te schamen, was de com mentaar van de heer Ten Cate na de wedstrijd. De heer Van Loon kreeg een zeer eer volle 26ste plaats van de 45 deelnemers met 271 punten (maximum 400),. De heer Ten Cate kwam in een groep van drie ruiters, die elk 256 punten haalden en 33. 34 en 35 geklasseerd werden. Het hoogst aantal punten bereikte de Franse kolonel Jousseaume (322), terwijl op hem volgden de Zwitser Buhler (320) de Italiaan markies Fabio Mangilli (297) en de Franse kapitein Chevalier (296) De Nederlandse sabel-équipe werd voor de halve finale in een poule met Italië, Ver. Staten en Frankrijk onder gebracht, terwijl de tweede poule be stond uit Polen, België, Argentinië en Hongarije. De eerste wedstrijd NederlandItalië werd door onze landgenoten met 3 tegen 13 overwinningen verloren. Onze over winningen werden behaald door Kuypers (twee) en Mosman. - De wedstrijd Nederland—Ver. Staten werd door de Ned. schermers verloren met 2 tegen 9 overwinningen. De overwinningen werden behaald door Kuypers en Mosman. Met twee verloren matches was Neder land uitgeschakeld voor de finale. De resultaten waren: Poule l: HongarijeArgentinië 151, België—Polen 9—7, Hongarije—Polen 12—3, BelgiëArgentinië 9—4. Poule 2: ItaliëNederland 133, Ver.' StatenFrapkrij'k 11-5, ItaliëFrankrijk 95, Ver. StatenNederland 92. In de finale-poule plaatsten zich Hon garije, België, Italië en Ver. Staten. Uit slagen: Hongarije—Ver. Staten 10—6, HongarijeItalië 106; Ver. Staten België 11—5. echter van korte duur en Engeland maakte door Donovan onmiddellijk ge lijk. Maar het weinig verrassende, maar zéér zekere spel der Zuidelijken bracht hun vóór de rust nog een voorsprong. De Engelse hazewinden kwamen na de pauze de kleedkamers uit met de ken nelijke wil te winnen. Een hele reeks aanvallen bedreigde toen keeper Sostaric, maar reeds zeven minuten na de hervat ting wees scheidsrechter Van der Meer, die de wedstrijd uitstekend leidde, al weer naar het midden voor het derde Joegoslavische doelpunt. Toen begon het publiek zich met het geval te bemoeien en onder luide toejuichingen poogden de Engelsen het verloren terrein te herwin nen. Maar de voetbalartisten lieten zich niet in de luren leggen en in de schemer van Wembley, waar het Olympisch vuur op een laag pitje stond te sudderen, plaatsten zij zich in de finale van het Olympisch tournooi, die, als de tekenen niet bedriegen, een hoogstaande finale zal worden tussen twee gelijkwaardige ploegen. Woensdagmiddag zijn de Olympische kanowedstrijden begonnen en wel met de lange-afstasdnummers (10.000 me ter) voor K 1, K 2, C 1 en C 2. Ze wor den hedenmorgen voortgezet met de series korte afstand: 500 meter K 1, 1000 meter K 1, K 2, C 1 en C 2. Van avond volgen dan tenslotte de vijf fi nales van deze korte afstandnummers. Nederland heeft uitsluitend ingeschre ven voor de Kayak (K 1 en K 2) klasse. De Canadese kano's (C-klasse) waarin de deelnemers in een half staan de houding varen, zijn in ons land min der populair. In de eerste wedstrijd op de lange af stand voor de Kayaks (10.000 meter K 2) kwamen de Nederlanders Koch en Stroo van de „Geuzen", Zaandam, uit.- Ze werden zesde met een tijd van 47 min. 35,6 sec. De uitslag was: 1. Zweden 46 min. 9.4 sec.; 2. Noorwegen 46 min 44.8 sec.; 3. Finland 46 min. 48,2 sec.: 4. Denemarken 47 min. 17.5 sec.; 5, Hongarije 47 min. 33.1 sec.; "6. Neder land 47 min. 35,6 sec. In de 10.000 meter K 1-klasse weed ons land vertegenwoordigd door Bobel- dijk van ..Quo Vadis", Koog a. d. Zaan. Hij werd zesde. De uitslag was: 1. Fre- deriksson (Zweden) 50 min. 47.7 sec 2. Wires (Finl.) 51 min. 13,2 sec.; 3. Skabo (Noorw.) 51 min. 85.4 sec.; Ditlevsen (Den.) 51 min. 54,2 sec.; Eberhardt (Frankr.) 52 min. 9 sec.; Bobeldijk (Ned.) 52 min. 13.2 sec. Uitslag 10.000 meter Canadian 1: Capek (Tsj.slow.) 1 uur 2 min. 5,2 sec.. 2. Havens (Ver. St.) 1 uur 2 min. 10.4 sec.: 3. Lane (Canada) 1 uur 4 min. 35.3 sec.; 10.000 meter Canadian 2: 1. Ver Staten 55 min. 55,4 sec.; 2. Tsj Slowakije 57 min. 38,5 sec.; 3. Frankrijk 58 min 0,8 sec.; 4. Oostenrijk 58 min. 59,3 sec., 5. Canada 59 min. 48,4 sec.; 6. Zweden 63 min. 34,4 sec. ¥#ïjc> De Nederlandse en Zwitserse athletiekploegen tijdens het spelen van de volksliederen. In de eerste serie der kwart-fina les van het tandemnummer over 2004 meter wielrennen werd het Ned. tan- dempaar BuchleyVan Gelder op ge makkelijke wijle door de Britten Har- risBannister geslagen. In de tijdrit over 1000 meter bezette Blankenauw de elfde plaats met een tijd van 1 min. 17.7 scc. Het Britse tandempaar legde onze landgenoten de tactiek op. Bij het in gaan van de voorlaatste bocht gingen Harris en Bannister binnendoor, bleven evenwel op dezelfde hoogte liggen van Van Gelder en Buchley, vingen bij het uitkomen van deze bocht de aanval van onze landgenoten op, versnelden meteen en lagen in volkomen gewonnen posi tie. De machteloze demarrage van Van Gelder en Buchley had slechts tot re sultaat, dat zij tot op enkele centimeters van het achterwiel van de Engelsen kwa men. De uitslagen waren: Kwartfinales: Eerste serie: 1. Gr. Brit- tannië (Harris en Bannister) -11.6 sec. 2. Nederland (Buchly en Van Gelder): tweede serie: 1. Frankrijk (Faye en Dron) 11.9 sec.; 2. Denemarken (Ander sen en Klamer); derde serie; 1. Zwitser land (Roth en Aeberli) 12 sec.; 2. Ver. Staten (Thomson en Stiller); vierde se rie: 1. Italië (Teruzzi en Perona) 11.2 sec.; 2. België (Van Shil en De Pauw). Halve finales; Eerste serie; 1. Gr. Brit- tannië 11.4 sec.; 2. Frankrijk; tweede ss- rie: 1. Italië 11.5 sec.; 2. Zwitserland. Finale:: Eerste rit: 1. Gr. Brittannië 11.1 sec., 2. Italië; tweede rit: 1. Ital:ë IIRAS KAMP M.V. FABRt KANTE VAN Prlj» per pceder 7'/2 cent Gisteren had Bob Maas in de Star klasse een goede start doch hij kwam even later door het schiften ran de Wind in de middengroep terecht. De bakboordvlag naar merkteken 1 werd. op het laatst gunstig, hetgeen beteken de, dat verschillende schepen, welke merkteken 1 juist niet konden bezeilen, gedwongen waren nog een kortere stuurboordslag te maken. Maas kwam hierdoor ook in een gevaarlijke positie over stuurboord bij merkteken 1; dank zij een van zijn geniale momenten wist hij tijdig voor de over bakboord nade rende groep te wijken. Door in de aller laatste seconden te leiwaart van de over bakboord zeilende groep te wen den, zag hij nog juist kans merktenen 1 te bezeilen. Er bleef minder dan een handbreedte ruimte over en dat tijdens golfgang! Weer een enerverend moment vol risico, hetwelk door grote kundig heid een zestal winstplaatsen oplever de. Na merkteken 1 was de volgorde; Cuba, Brazilië, Argentinië, Canada en Nederland. Het ging nu bakboord ruim wind qaar merkteken 2, waar Maas kans Zag tijdig boord aan boord te ko men met Argentinië en Canada zodat beiden hem ruimte moesten geven en hij de derde plaats veroverde. Op net laatste ruimwindrak hpd Engelahd zeer goed gestuurd en zich tot de vierde plaats opgewerkt. Italië leidde, gevolgd door Cuba. Ruim wind ging de Engels man zo snel, dat hij bij het laatste merk teken nog juist ruimte kon eisen van Maas, zodat hij derde werd. In deze volgorde kwam tot aan de finish geen wijziging meer, zodat Italië eerste bleef, gevolgd door Cuba, Engeland en Neder land. Onder de tienduizenden die op de grote noora-triDune van het Wemoley- staaiion de finish van de Olymprscne Marathon-loop gadesloegen, bevond zich ook een 63-jarige caféhouder uit Bir mingham, die beweert de grote Dorando Petri te zijn. Petri was de Italiaan, die historie maakte toen hij op de Olympische Spelen van 1908 (ook te Londen) de Ma rathon won maai- door de jury gediskwa lificeerd werd omdat dalopgewonden Ita liaanse supporters op de laatste 100 meter van de sint el baan in hun overkokend enthousiasme hadden ondersteund. Ko ningin Alexandra van Italië was echter zo met Petri's tegenslag begaan, dat zij hem ter vergoeding van de verloren gou den medaille een gouden beker aanbood.. De 63-jarige caféhouder uit Birmingham beweert nu, deze Petri te zijn. Maar vol gens een' schrijven van het Italiaans Olympisch Comité, zulks naar aanleiding van Engelse informaties, is de echte Do rando Petri in 1942 in Italië overleden en rust zijn beroemde gouden koni-nginoe- be-ker thans onder de zorgen van de Ita liaanse Sportfederatie. Kletserij, zegt ech ter de caféhouder: ik had een stiefbroer die ook Petri heette en ook hij nam deel aan de Marathon -van 1908; daar twee Petri's echter verwarring zouden kunnen wekken, veranderde déze stiefbroer zijn naam in Tornros, en hij is het die later naar Italië is teruggekeerd en daar is overleden. Daarop schreef het Italiaans Olympisch Comité echter weer: in heel Italië wléet niemand van het bestaan van twee Marathon-dopers Dorando Petri af en het verhaal van de naams verandering is zeer onwaarschijnlijk. Merkwaardigerwijs geeft de Dorando van Birmingham geen enkele verklaring voor het feit dat de gouden komnginne- beker niet bij hem, maar in Italië is. Met dat al, of liever; ondanks dat alles, is Dorando Petri van Birmingham een populaire figuur in Engeland, en toen hij daar dan ook op die grote noord- tribune van het Wembley-staddon zat. was dat niet alleen om de finish van de Marathon te zien, maar ook omdat de filmoperateurs van het Rank-concern, dat deze Olympische Spelen in een kleurenfilm zal véstleggen, hem dat ver zocht hadden: ze willen hem namelijk voor een colse-up in deze film hebben. Na deze wedstrijd werden verscoP- Lende protesten ingediend, zodat de ie- finitieve uitslag eerst heden bekend kan worden gemaakt. De Vries Lentsch bezette een goede positie tijdens de start, doch oij merk teken 1 was de volgorde: Denemarken Zweden, Canada; De Vries Lentsch lag op de 11e plaats. Op het laatste ruim windrak waren de voorliggende schepen weinig van positie verwisseld; Brazilië lag voor Amerika en Noorwegen, Ne derland tiende. Voor de finish bleek je Amerikaan iets sneller, zodat Brazilië tweede werd, Noorwegen drie en Neder land tien. Met een windsnelheid van zes tfit ze- ven meter per seconde zou Jonker wei eens iets goeds kunnen laten zien. Na een algemeen goede start zagen we hem dan ook als vijfde bij merkteken 1 ko men. De steeds wisselende windrichting bracht ook hier regelmatig de nodige onvoorziene veranderingen. Zo zagen we Jonker na de tweede ronde nog een moment als derde achter Argentinië er. Portugal en even later zelfs als tweede doch een terugschiften van de wind richting bracht Italië aan de kop, ge volgd door Argentinië, Noorwegen en Nederland, in welke volgorde ook de finish gepasseerd werd. De Jong startte goed op tijd en nu ook in gunstige positie als vijfde. Bij merkteken 1 arriveerde Canada als eer ste, Denemarken tweede, Frankrijk der de De Jong vierde, België vijfde. Bij het begin van het eerste grote kruis- rak lag Denemarken voor om de leiding niet meer af te staan. Er volgde een plaatsenwisseling tussen de nrs. 2, 3 en 4 welke in het voordeel eindigde van Frankrijk en Canada met op korte af stand De Jong. Het laatste stukje van merkteken 3 naar de finish was vrijwel bezeild zodat hier nie'#s meer te verdie nen viel. Denemarken leidde nog stee-ls bij de finish, op korte afstand gevolgd door Frankrijk en Canada, waarachter op enkele meters Nederland. Door een protest van Frankrijk tegen Canada werd deze laatste uitgesloten zodat Da Jong derde werd. 11.3 sec., 2. Gr. Brittannië; derïe rit; 1. Italië 11.6 sec., 2. Gr. Brittannië. Om de derde en vierde plaats: 1. Frankrijk 2 overw. in 11.7 en 12.2 sec., 2. Zwitserland. Eindstand: 1. en Olympisch kampioen Italië, 2. Gr. Brittannië, 3. Frankrijk, 4 Zwitserland. De laatste kans van Nederland bij de baanwedstrijden was gelegen in het num mer 1.000 meter tegen het horloge, waar voor Blankenauw uitkwam. Hij startte als tiende van de 21 deelnemers en voor hem waren al tijden genoteerd van 1 min. 13.5 sec. van de Fransman Dupont, van 1 min. 14.5 sec. van de Belg Nihant, van 1 min. 15.5 sec. en 1 min. 15.7 sec. resp. van de Deen Schandorff en van de Australiër Patterson. Blankenauw no teerde 1 min. 17.7 sec. Hij werd ten slotte elfde. De uitslag was: 1. Dupont (Frankr.) 1 min. 13.5 sec., 2. Nihant (België) 1.14.5, 3. Godwin (Gr. Britt. 1.15, 4. Fluckiger (Zwits.) 1.15.3, 5. Schandorff (Den.) 1.15.5, 6. Patterson (Austr.) 1.15.7, 11. Blankenauw (Ned.) 1.17.7. VRIJDAG 13 AUGUSTUS Ruitersport: samengestelde wed strijd driedaags concours (licht springconcours) Wielrennen: wegwedstrijd. Voetbal: eindstrijd ZwedenJoego slavië en wedstrijd om de derde plaats Groot BrittanniëDenemarken. Schermen: sabel individueel (halve eindstrijd en eindstrijd). Boksen: finales en om de derde plaats. Basket ball: finale. Gymnastiek. Hilversum 1 (301 M.): 7.20—7.45. 18.30—20.30 (finale voetbal): 22.30— 23 00 Hiiversum II (415 M.): 12.30—12.45; 17.45—18.00. B.B.C. (342.1 M21.15—21.20; 21.35 —22.00. B.B.C. (1500 en 261.1 M.): 20.00— 20.15; 22.15—22.30. Voorts uitslagen in de gewone nieuwsuitzendingen. De jury had uitgemaakt, dat de Uruguees Basilio Alves zijn partij in het vedergewicht van het Olympisch bokstournooi tegen de kleurling Eddie Johnson uit Amerika had verloren. Alves incasseerde de uitspraak met een onge lukkig glimlachje. Maar de andere leden van de Uruguese boksdelegatie wonden zich zo op, dat zij de bokser op hun schouders namen, hem in processie door de Wembley Pool droegen en hem ver volgens midden tussen de paperassen van de jury op de tafel neerlieten. Een staaltje van Zuid-Amerikaanse heetbloe- digheid, dat een zeer onaangename in druk maakte. Officials van andere lan den zeiden: „Ook wij zijn de dupe ge worden van de vreemde beslissingen van deze boksjury, maar wij hebben het sportief gedragen". „Ja, maar nu ben ik het ook zatkwam toen een Braziliaan los, „straks smijt ik de hele jury in het water(N.B. de bokswedstrijden wor den gehouden in het Olympisch zwem- stadion en de ring is boven het bassin aangebracht)De Internationale Olym pische Boks Federatie heeft inmiddels de heren van Uruguay een ongezouten reprimande toegediend. Maar een feit is, dat het boktournooi het minst ge slaagde deel van deze Olympische Spe len is. Het regende gisteren weer eens in Londen, en terwijl de Wembley-torens schuil gingen in de regensluiers, stond voor de hekken een groepje ontgoochel de opkopers de kaarten voor de helft van de prijs van de hand te doen. Althans, zij probeerden het, maar er was bijna geen vraag naar. Dit bewijst te meer hoezeer de organisatoren zich ver gist hebben met de indeling van het programma waarbij alle belangrijke ge beurtenissen in de eerste week zijn sa mengeperst en de minder populaire num mers voor de tweede week zijn bewaard. Dave Brown had een van de acht gou den medailles gekregen die de Califor- nische ploeg te Henley had veroverd. Bij het uit het water halen van de boot verloor hij echter zijn plak, die nu op de bodem van de Theems ligt. Er gaan stemmen op om spelers met een lengte van 1.95 meter uit de bas ketball-wedstrijden te weren. De Ameri kaan Bob Jurland b.v. meet 2.10 meter; hij steekt ver boven alle anderen uit en kan de bal als het ware in het net druk ken, wat natuurlijk geen concurrentie is. Er zijn nog meer fenomenen dan alleen Fanny. Mevrouw Meta Forginson is een Deense, 38 jaar oud en reeds grootmoeder. Zij neemt deel aan het Olympisch tour nooi boogschieten. Na elk nummer wekt zij grote sensatie door een knots van een sigaar te roken. Geef ons Fanny maar. Men mag veel van de Amerikaanse schermer George Worth zeggen, maar niet dat hij te weinig geestdrift zou héb ben: hij brak gisteren in één partij twee sabels. In het Olympisch bokstournooi vallen niet alleen boksers uit, ook scheidsrech ters. Tot nu toen zijn er reeds achttien geschorst, onder wie ook onze land genoot Sanders die de partij tussen de Uruguees Alves en de Amerikaan Johnson (zie boven) arbitreerde. Rotterdam is geen Amsterdam. Aan de Maas krijgt het Wilhelmus geen tong los, ook deze avond niet, en vergeleken bij de hoofdstedelijke confetti was de huldiging van ,,'s werelds snelste vrouw" hier in alle hartelijkheid toch vrij nuchter. Er waren bloemen, veel gejuich, veel hand drukken en nog enige blijvende attenties, maar als Bok de Korvet zich niet over haar had ontfermd, zou Fanny gedurende de wedstrijd moederziel alleen op de tri bune hebben gezeten. Pas na de wedstrijd stormde het publiek het middenterrein over om Fanny te zien en was het een gedrang en hoera-geroep dat de speaker jot voorzichtigheid voor de geluidska bels moest manen. Wij zouden bijna verbeten, dat au fond de wedstrijd het belangrijkste was. De Nederlandse ploeg behaalde met 91 tegen 77 punten een fraaie en royale overwin ning, die aantoonde dat over de gehele linie, zowel de loop- als de technische nummers, onze heren juist over dat „ietsje meer" beschikten. Er sneuvelde ook een nationaal record, eh wel dat op de ésta- fette 4 x 400 meter, dat op naam stond van de Trekvogels met 3 min. 21.8 sec., maar dat nu door de combinatie Hofmeester- Nusse-Blok-De Kroon op 3 min. 20.9 sec. werd gebracht. Overigens won onze ploeg dit nummer niet; de Zwitsers deden er 3 min. 18 sec. over, hetgeen ook een nieuw Zwitsers record betekende. Ook de beide andere kampen op de 400 meter werden een Zwitsers succes: Hardmeier won in'49 sec. en Keiler werd tweede in 50 sec. De Kroon hield te vroeg in, waardoor Keiler op de streep zijn borst nog net voorbij onze landgenoot kon steken; de tijd van De Kroon was 50.1 sec., die van Bakels als vierde 50.4 sec.; en op de 400 meter horden werden Rugel en Christen resp. eerste en' tweede in 55.2 resp. 56.8 sec., 3 Schaay 57.1 en 4 Woldendorp 57.4. Daar tegen leverden de 100 en 200 nieter een volledig Nederlands succes op; Lammers, Zwaan, Scholten en weer Lammers wer den 1 en 2 in resp. 10.9, li, 22 en 22.1 sec.; Biirgisser, Giger, weer Bürgisser en Dell'Olivo werden 3 en 4 in resp. 11.3,11.4, 22.8 en 23.4 sec. Frits de Ruijter boekte op de 1500 meter een goede overwinning in 4 min. 2.7 sec., maar een eveneens zeer fraaie prestatie verrichtte Groen die op de laatste dertig meter met een krachtige eindspurt nog de derdq plaats veroverde in 4.6.8; tweede werd Waldvogel in 4.6.1 en vierde Mainer in 4.7.1. De Zwitser Volkmer won de 800 meter in in 1.57.4, Ribbens en Meijborg werden 2 en 3 in resp. 1.57.9 en 1.58.1 en Hubler 4e in 1.58.6. Op de 5000 meter kwam de grootste trekpleister onder de j In de derde ronde van het Olympisch bokstournooi zijn nog twee Nederlanders vertegenwoordigd: Schubart en Corman. De Groninger, middengewichtkampioen van ons land der amateurs, ontmoette in de tweede ronde de Egyptenaar Fahim die een vlug en beweeglijk bokser bleek. Schubart maakte echter uitstekend ge bruik van zijn langere reach, verdedigde uiterst solide en zeer stijlvol, maar was ook in de aanval superieur, wat bleek toen Fahim in de tweede ronde voor zeven tellen neer moest. In de derde ronde was er maar één bokser; Schubart; schitterend beheerst duikend, ontwijkend en blokkend kwam hij keer op keer ook zelf in de aanval en plaatste de ene serie treffers na de andere. Een on aanvechtbare puntenoverwinning was het resultaat. In de vlieggewichtklasse heeft onze landgenoot Corman gisteren een knock- outnederlaag geleden, tegen de Koreaan Soo. Weliswaar had Corman een uit stekende eerste ronde achter de rug waarin hij er zelfs in slaagde Soo aan te slaan, maar in de tweede ronde bleek hij reeds te veel van zijn krachteh te hebben gevergd, bokste zeer onsamen hangend en ging spoedig na een heftige slagenwisseling op korte afstand op een zware rechtse voor tien tellen neer; knockout. ©1109 Nog nauwelijks bekomen van de spanning van Londen en de triomftocht door Amsterdam was Fanny BlankersKoen gisteravond al weer als gast aanwezig bij de athletiekwedstrijd NederlandZwitserland te Rotterdam; 's lands beroemdste sportvrouw hier in gezelschap van een in zijn glorie jaren bijna even beroemd sportman, Bok de Kor ver. deelnemers aan de start: Wim Slijkhuis, die tot op de laatste 250 meter in derde positie lag maar toen in zijn bekende eindspurt onbedreigd als winnaar naar de finish gleed: 14 min. 58.8 sec. Ook Sjefke Lataster liep een uitstekende race en maakte als tweede met 15.4.4 zijn tot dusver beste tijd. De moedige Zwitser Schudel werd op ca. 50 meter derde in 15.8.8 en de vierde man Günthef eindigde met een halve baan achterstand in 15.35.4. Tegenover deze Nederlandse successen stond weer een Zwitserse zege op de 110 meter horden: 1 Bernard 15.2, 2 Zwaan 15.3, 3 Christner 15.7 en 4 v. d. Hoeven 16. Maar het laatste nummer van de avond was weer voor Nederland: dank zij een prachtige start van Scholten en een even goede race van de laatste man Lammers won de Nederlandse ploeg (waarin ook Kleijn en Zwaan liepen) de 4 x 100 meter estafette in 42 sec., Zwitserland 43.5. De uitslagen van de technische num mers luiden: Kogelslingeren: Houtzager 52.92, De Bruijn 51.77, Veeser 45.81, Vogler 42.45. Polsstokhoogspringen: Korn 3.65, Verkes 3.30, Swart 3.25, Manger 3.20 (laatstge noemde had het ongeluk zijn hand aan zijn schoeisel open te scheuren, terwijl van Verkes de stok het bij een zijner sprongen begaf). Verspringen: Leeuwen hoek 6.81, Naaktgeboren 6.65, Studer 6.60, Keiler 6.19. Speerwerpen: Lüthy 57.50, Lutkeveld 56.20, Dammers 56.04, Nussbaum 52.74. Kogelstoten: Senn 14.17, De Bruijn 13.97, Hirsch 13.88, Houtzager 13.41. Hoog springen: Wahli 1.90, Briener 1.80, Keijzer 1.75, Bulder 1.75. Discuswerpen: De Bruijn 42.94, Brasser 41.70, Hirsch 40.515, Bach- mann 38.97. Hinkstapsprong: v. Egmond 13.51, Lourens 13.38, Gilgen 13.30, Studer 12.49. Aan het slot van de wedstrijd heeft na mens de Rotterdamse Athletiek Commis sie, die onder auspiciën van de K.N.A.U. en de Rotterdamse Raad voor de Lichame lijke Opvoeding deze interland had geor ganiseerd, de heer E. Mekes Jr, nog Fanny BlankersKoen en Wim Slijkhuis voor hun Olympische successen gehuldigd. Ook van de zijde der Zwitserse ploeg waren er bloemen een zeer sympathieke geste en tenslotte heeft Fanny de uitgeloofde beker aan de winnende Nederlandse ploeg uitgereikt. Uiteindelijk moest de bereden politie er nog aan te pas komen, om vrije aftocht van „Flying Fanny" te waarbor gen. Derde prijs in gewichtheffen In de wedstrijden der zwaargewicht- klasse gewichtheffen wist onze land genoot Charité de derde plaats (bron zen medaille) te bezetten met een totaalgewicht van 412Vu kg, waarmede hij 2 Jtg boven het oude Olympische record van Manger (Duitsland), in 1936 te Berlijn gemaakt, bleef. De winnaar van de gouden medaille was de Ameri kaan navis met een totaal gewicht van 452l/a kg, terwijl de tweede prijs voor de Amerikaan Schcmansky was. Charité bracht hef Ned. record zwaar gewicht drukken op 127% kg, waarmee hij het oude record 2l/r kg verbeterde. Voorts bracht hij het Ned. record trek ken, dat op 122 kg stond, op 125 kg, terwijl ny in het derde onderdeel 160 kilo stootte, waarmee hij het Ned record met 4.1 kilo verbeterde. De eindstand van de halfzwaargewicht- klasse gewichtheffen luidt: 1. Stanczyk (Ver. Staten) 417.500 kg (nieuw Olym pisch record), 2. Sakata (Ver. Staten) 380 kg, 3. Magnusson (Zweden) 375 kg. Tevens verbeterde Stanczyk de Olym pische records drukken, trekken en sto ten .waarbij hij resp. 130 kg, 130 kg en 157.500 kg omhoogwerkte. In de pers van Rome wordt hulde gebracht aan Gismonde Cason, een ver pleger uit Verona, oud 40 jaar, die het wereldkampioenschap bloedgever op zijn naam heeft staan. Cason heeft 1227 bloed transfusies op zich laten toepassen, het geen ongeveer 270 liter bloed vertegen woordigt, aldus A. P. (Van onze verslaggever) Worstelen is een pradht-sport maar een kracht-sport. Vorige week hebben wij ons op een donkere avond door de poor ten van de Empress Hall geworsteld, om dat wij de Olympische verbroedering met volle teugen wilden genieten, ondanks het feit, dat vele „knepen" van het worstel-wel-en-wee ons zouden ontgaan. Er bestaan van deze hart(kwaal) verhef fende sport namelijk verschillende gen res en het zou interessant wezen te on derzoeken wat de Grieken en Romeinen in vroeger eeuwen misdeden, dat een dezer worsteledities hun gemeenschap pelijke namen dragen. Wij waren name lijk aanwezig bij een partijtje „grieks romeins" en kregen de indruk, dat hier bij bepaalde grepen ongeoorloofd zijn, die bij „vrij" worstelen zonder blikken of blozen worden toegestaan. Maar zelfs op het nummer „griek-romeins" zouden wij ons voor geen geld ter wereld met deze dikke Amerikaan uit Cincinatti in een oefenpartijtje begeven. Eerst hebben wij de toeschouwers op hun innerlijke waarde getaxeerd en vastgesteld, dat minstens de helft wel geen donateur zal wezen van de „Metro politan Opera" en de andere helft nog nooit in het „Victoria and Albert-mu seum" zal zijn geweest. Er waren kenne lijk vele en veelkleurige dames plus de nodige Yankees, waarvan de haan naast my een ontelbaar aantal keren dezelfde zin door het „Grijp-stadion" gilde: Watch him buddy, put him down, that's the idea", zodra er maar een trnns- oceanische figuur het worstelveld vuldè. Twee kerels in overhemden gaven eerst even een demonstratie van „verboden grepen". Dat was een hele serie. Jonge, onschuldige worstelaars, die gezien het feit. dat zij er speciaal op werden attent gemaakt misschien nog nooit „toegestane" grepen over- van een „verboden greep" hadden ge droomd, werden meteen en voor goed voor de fijnere worstelsport bedorven. Trouwens, wij hebben met stijgend en thousiasme al die verboden grepen gade geslagen, maar tijdens het werkelijk worrfelgewriemel niet kunnen ontdek' ken, welke bleven. Toen begon het spul. In iedere hoek ging er een worstelaar op de stoel zit ten, waarna hij werd opgewreven en hij zijn spieren wat spande. De armen zwei den op, er werd een blik geworpen op de massa en na een allerhartelijkste handdruk schoten de beide deelnemers dan als twee nijdige bokken op elkaar toe, waarbij de hele kunst bleek de te genstander met de schouders op de grond te krijgen. Zy grepen elkaar om het middel, duikelden, rolden en stonden weer op, zoals zelfs bij een Cnp Final nooit is voorgekomen. Het geheel had veel weg van twee wurmen in een pie renpotje. Er waren er die een-twee-drie voor het vloertje gingen, maar andere paren lagen lange tijd schier onbewege lijk op de grond om zich dan plotseling te ontwringen, gelijk de opgerolde elas tiekjes waarmede wij vroeger de ge schiedenisles aanlokkelijk maakten. Bij tijd en wijle lag ook de scheidsrechter op de bodem om te kijken of er soms zo'n „verkeerde" greep werd toegepast. Zo ging het de hele avond door, maar wij zijn niet de gehele avond gebleven. Wij worstelden ons in de Underground en ontwaakten de volgende ochtend na een bange droom over woest-wentelende- worstel-wezens. Diezelfde Empress Hall is deze week van grijpstadion tot til-stadion gepromo veerd, Tillen is „verheffend" verhe ven niet. Op een vierkant plankier, fel bestraald door enige lampen, liggen sta pels gewichten geduldig te wachten in opklimmende volgorde en een levens grote jury in vo-1 ornaat hunkert met de zaal naar kradhtprestaties. Dan wordt er een naam afgeroepen. Een potige Spanjaard verschijnt ten to nele. Het kan een slager uit Saragossa wezen. Hij draagt een kort broekje en een trico-truitje en trekt een gezicht als of hij de hele zaal wil oppeuzelen. Dan richt hij een minzame blik naar de hal ters van 120 kg., smeert wat krijt o-p zijn handen, bukt, grijpt de staaf vast en een, twee, drie,hupla drukt hij het hele gewicht boven zijn hoofd. Dat duurt enige seconden en langzaam druipt het gewicht weer naar de bodem. Kwalificatie „goed" omdat hij niet onder de last bezweken is. Dat lukt niet ieder een. De snuiten der kerels kan men ver delen in drie categorieën: de eerste cate gorie koimt op met een gezicht van „dat zal ik hem eens eventjes leveren": de tweede groep is minder zelfverzekerd en denkt zichtbaar „hoe zal ik hem dat leve ren?" En de derde afdeling is kennelijk de wanhoop nabij en voelt „dat lever ik hem nooit!" De tiller kent blijkbaar pre cies zijn kracht, want de expressies der gelaten hierboven vermeld, kloppen meestal precies met de uitslag. I Weerverwachting medegedeeld door i het K.N.M.I. te De Bilt geldig tot j Vrijdagavond: Half tot zwaar bewolkt me.t plaatse- lijk regenbuien. Matige tot vrij krach- tige wind tussen Noord-West en i Noord. Koel weer. 13 Augustus: Zon op 5.20 uur, onder 20.09 uur; maan op 16.25 uur, onder I 23.37 uur. t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2