KARDINAAL DE JONG: Mens en persoonlijkheid Bij zijn 40jarig Priesterfeest Sovjetvlag van Kommandatura- gebouw neergehaald De genodigden bij de inhuldiging MEER SLACHTVEE WORD'T AANGEVOERD Autobotsing bij Den Bosch MaricTJ Fanny Blankers-Koen mede geïnviteerd BETALING VAN BUNKERKOLEN DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Russen draaien duimschroeven in Berlijn weer aan emelvaart hengelaarsfortuin 70ste JAARGANG ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1948 No. '0698 Door DR. A. C. RAMSELAAR, president van het Aartsbisschoppelijk Seminarie te Apeldoorn. Als een artikel bij de viering van een jubileum enkel de bedoeling had iemand te huldigen, zou ik bij het veertig-jarig priesterfeest van Kardinaal De Jong weigeren een woord op papier te zetten, omdat het onvermijdelijk de indruk zou maken van een byzantijns gebaar. Maar er kan ook iets anders mee bedoeld zijn. Grote mannen zijn dikwijls grote onbekenden. De publiciteit is zo vluchtig. Een toeschouwer velt zijn oordeel dikwijls alleen op indrukken. Overheidspersonen gaan schuil achter de besluiten, die zij nemen. Zodra deze ingaan tegen eigen smaak of oordeel rijst ook een antipathie of vooroordeel of zelfs een twijfel aan capaciteit of goede bedoeling. In een bisschop, de herder van zijn Kerk, in een bisschop, die in barre tijden een nationale figuur is geworden, zien wij allereerst op naar de mens, die hij is, omdat hij met diepere ban den met ons verbonden is dan uiterlijke macht tot stand kan brengen, omdat zijn plaats in de geloofsgemeenschap een levensgemeenschap betekent en wij uiteindelijk in hem weten de dienaar der dienaren Gods, en opzien naar het Christuswerk ln hem en door hem. Twee en twintig arbeiders gewond RIJKSPOSTSPAARBANK J-le - BETERE PERSPECTIEVEN VOOR HET VLEESRANTSOEN Amgtelhotel te Amsterdam huisvest vorstelijke gasten „MAAR WAT ZIJN WIJ AAN HOLLAND SCHULDIG?" Stem uit de Russische zone DE VOLMACHTEN VAN REYNAUD IN DE R'DAMSE EN A'DAMSE HAVEN Belangrijk besluit van de JSederlandsche Bank s t $*y#4 DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaer- straat L Teletoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Telefoon 68804 Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam De abonnementsprijs bedraagt t 3.45 per kwartaal. 1.15 per maand, l 0.30 per week. Directeur: J KUUPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom- breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom- breedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden I 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. juist het kwetsen van de menselijkheid die hem zo diep griefde in de wanorde der na-oorlogse rechtspleging. Als het de bedoeling van een jubi leumartikel was, iemand te huldigen dan was er wel al te weinig genoemd uit zijn vruchtbaar priesterleven. Als het de bedoeling is, zijn persoon in een duidelijker licht te plaatsen, dan is deze karakteristiek wel zeer sum mier, ma^r zij verklaart zeker een zeer grote betekenis van het leven van Kardinaal De Jong, een ontzaglijke waarde juist voor deze generatie in Gods Kerk! Zij verklaart, waarom hem zo hartelijk een lang leven wordt toe gewenst. Op de grens van Rosmalen en Nuland bij Den Bosch reed yrijdagnacht een autobus met arbeiders ©p een stilstaande bus, waarin eveneens arbeiders zaten. De chauffeur van laatstbedoelde bus was thuis even een zieke bezoeken. De bot sing kwam zeer hevig aan; een der voer tuin werd in de slapt, geslingerd, het andere reed tegen een|bOom. De gevo.- gen waren ernstig. Er;werden in totaal 22 arbeiders gewon d| waarvan vier zo deerlijk dat zij onverwijld naar het zie kenhuis te Den Bosch; moesten worden overgebracht. De autobussen behobrden toe aan de garages van D. te Deij Bosch en K. te AmmeTzoden. Het bedrag van de ipleg bij de Rijks postspaarbank over d? maand Juli be liep 21.832.929 en dafc van de terugbe taling 32.060.016, zodat er een overschot is van terugbetaling boven inleg vaa 10.227.086. De roem van Kardinaal De Jong is een gemeenplaats geworden. Hij is de geleerde, die geschiedenis schreef, maar ook geschiedenis maakte, de geestelijke gezagsdrager die met zijn stoere, Friese onverzettelijkheid en onvermoeibare vasthoudendheid een symbool is geworden van heel het Nederlandse verzet. Wij zien hem graag als onze glorie. Maar wordt zijn betekenis dan niet te zeer gemeten naar het succes? Ais de slag eens anders gevallen was en Europa had moeten zwichten voor het rauwe Duitse geweld, was dan zijn betekenis kleiner voor ons geweest of misschien nog groter? Is de waarde van een mens ook voor de gemeenschap meer gelegen in wat hij doet, dan wat hij is. Daarom zou het jammer zijn als een man als Kardinaal De Jong bedolven werd onder zijn eigen roem. Het gevaar is niet denkbeeldig. De geschiedenis levert er voorbeelden van te over, Zijn rol in het verzet wordt niet licht overschdt, maar zijn betekenis is niet gedaald, nu het verzet voorbij is. De grote waarde van zijn leven is niet zijn inzicht alleen, of zijn werk op zichzelf beschouwd, maar zijn per soonlijkheid. Deze heeft duidelijk zijn levensloop bepaald. Daarin is de aard en wijze van zijn studie te vinden, de kracht van zijn professoraat en het beleid van zün bestuur als president van het Groot-Seminarie. Daarmee is de uiter lijk verrassende wending naar het bisschopsambt in wezen heel natuur- i Heel zijn bestuur is een weer spiegeling van zijn persoonlijkheid. Daarom is het zelfs van ondergeschikt belang, dat hij om wille van zijn gezondheidstoestand zeer veel werk uit handen heeft moeten geven. Zijn persoonlijkheid is het, waardoor hij onverminderd zo grote waardering en invloed geniet in den lande, meer dan door zijn kardinaalsrood. Wat dan het kenmerkende van die persoonlijkheid is? Het zal zeker onvolledig zün, als deze alleen getypeerd wordt met zijn mens" zijn- Voor tallozen is de over heersende indruk van een ontmoeting geweest, te doen gehad te hebben met een „mens Misschien is het voor velen genoeg te spreken over eenvoud en zeker is de eenvoud hem persoonlijk zeer dier baar. Hij ontmaskert gemakkelijk uiterlijk vertoon en dringt snel door tot het wezenlijke, maar het is altijd het menselijke wezen, dat hij speurt. Voor hem telt de hele mens en iedere mens, de hoogste autoriteit en de eenvoudigste wegwerker, en zij teljen voor hem allen en alleen als mens. Er leven in hem grote vurigheid en vasthoudendheid, een alles begrijpen en een ruime scepsis, met een sterk gevoel van tiet absolute, maar het is toch in alles het totale complex van het menselijke, dat al zijn doen en laten overheerst. Zijn groot geschiedeniswerk heeft ralloze lezers geboeid en geïmponeerd, omdat hij de geschiedenis weet te benaderen als mens. Zijn kijk op de geestelijke stromingen, zijn grote be langstelling voor de Renaissance, zijn oordeel over Luther, zijn studie over het Jansenisme zijn alle doortrokken van die trek naar de mens. Zijn felheid tegen het nationaal- socialisme, zijn beslistheid van het begin af zijn misschien het best te verklaren, omdat zijn menszijn daar botste op de totale onmenselijkheid van het systeem. Zijn menselijkheid overheerste het beraad omtrent alle maatregelen, die genomen moesten worden. Nooit werd de mens vergeten die door de maatregel getroffen werd of er het slachtoffer van werd. Het is (Telefonisch van onze correspondent). BERLIJN, 14 Augustus 1948. De Sovjet Militaire Administratie heeft medegedeeld, dat de Sovjet-rege ring besloten heeft na het politiek brood thans ook politiek vet naar Duitsland te zullen zenden ter verzor ging van de Berlijners in de sovjet zone. In Augustus en September zul len, volgens de officiële mededelingen, 10.800 ton vet beschikbaar worden ge steld. De afgelopen week heeft zich geken merkt door een duidelijke Russische koersverandering op het Berlijns toneel. De duimschroeven zijn weer strakker aangedraaid, nadat er gedurende een paar weken een zekere stilstand in de ontwikkeling was waargenomen. Het eerste doel der Russen is nu blijkens deze week genomen maatregelen, de ad ministratieve splitsing der stad door te voeren en wel op4 zulk een wijze, dat daardoor in het westelijke deel onhoud bare toestanden moeten ontstaan. Tot nog toe heeft de S.M.A. evenwel geen maatregelen kunnen nemen, die niet ter stond beantwoord konden worden. Gisteren hebben de Russen de vier zijdige controle van Berlijn als toet ware officieel begraven. Zij haalden de rode vlag naar beneden van het in de Amerikaanse sector gelegen gebouw der Kommandantura en ontruimden het gebouw, waar zij slechts de por tretten van Lenin en Stalin achterlie ten. Dit was niet meer dan het demon stratieve slot van een maatregel, die de Russen reeds voor vele weken had den genomen, doch het wordt kenmer kend geacht, dat- dit juist geschiedde in dit stadium van de Moskouse confe rentie en tegelijk met nieuwe commu nistische eisen tot inlijving van Berlijn bü de Sovjetzone. Er blijven te Berlijn thans nog drie instanties, waarin alle geallieerden naast elkaar werken. Het secretariaat van het Allied Control Authority zet zijn werk zaamheden, ook na de terugtocht van maarschalk Sokolofsky uit de Controle- raad, nog altijd voort en fungeert als het enige contactorgaan voor de algemene zaken. Voorts hebben de Russen nog zit ting in het Luchtveiligheidsbureau en nemen zij nog deel aan de bewaking van de 7 top-nazi's, die hun Neurenb%rger vonnis in de gevangenis van Spandau uitzitten. De communistische propaganda richt nu alle beschikbare pijlen op de stede lijke magistraat, die zich gisteren tot „strijdmagistraat" heeft uitgeroepen en nogmaals heeft verklaard, dat zij geen enkel deel van haar rechten wil prijs geven. In het Russische gedeelte der stad heeft de magistraat practisch reeds niets meer te zeggen en wordt het bestuur overgenomen door de organen^ van de Economische raad der Sovjet-zóne. Men wacht thans slechts op het ogenblik, waarop ook het hoogste stedelijk orgaan naar het Westen verbannen zal worden. Het moeilijkste te omzeilen blijven de financiële maatregelen, die door de Rus sen genorrien worden. In deze lopen de Duitse en geallieerde meningen sterk uit een. De Duitse woordvoerders hebben vanaf het begin een volledige financiële scheiding in Berlijn geëist. De geallieer den vertrouwden er evenwel op, dat een dubbele geldomloop mogelijk zou zijn, wanneer de Russen er aan zouden willen medewerken. Uiteraard' is van dit laatste niets gekomen en de politieke partijen van West-Berlijn hebben daarin aanlei ding gevonden opnieuw een verzoek tot de bezéttingsautoriieitén te richten om uitsluitend de westelijke valuta toe te laten en mgesloten deel der stad daarmede tot een enclave der westelijke zónes te maken. Het Amstel-hotel te Amsterdam wordt als residentie voor de hoge buiten, landse gasten ingericht. Voorbereidingen worden getroffen voor een waardige ontvangst. Nooit, zegt St. Bernardus, is 't ge hoord dat iemand, die tot Haar zijn toe vlucht heeft genomen, verstoten is ge worden, zonder hulp en zonder troost is weggestuurd. Altijd helpt Zij mits wij vragen met vertrouwen. Zij is de liefde volle Koningin, de middelares van alle genaden, de uitdeelster van alle goed. O. Maria bid dan voor ons, die in dit tranendal tot u verzuchten en tot u onze toevlucht nemen temidden van al onze zorgen. Help ons de moeilijkheden te overwinnen. Gij zijt de middelares, Gij zijt onze moeder, onze Koningin. Groots is de feestdag, welke de Kerk morgen in haar Liturgie viert, n.l. de ten Hemelopneming van Maria. A's moeder Gods en als moeder van de men senkinderen zal Zij als Koningin van hemel en aarde in de hemel regeren. Daar zal Zij de voorspreekster zijn voor al len, die in hun nood hun toevlucht tot Haar nemen. Want wat is er troostrij ker dan de gedachte, dat wij in de ne- mel 'n moeder hebben, dié voor ons ten beste wil spreken, die bij Haar Zoon wil bidden voor ons en ons gebed wil onder steunen. Wat 'n troostende gedachte; 'r> moeder te hebben, die altijd voor ons klaar staat, tot wie we altijd onze toe vlucht kunnen nemen bij al onze moei lijkheden. En welk mens heeft in zijn leven geen problemen en moeilijkheden. Het is tegenwoordig allemaal zo heel moeilijk. Heb je kleine kinderen zegt 't spreekwoord dan heb je kleine zorgen, zijn ze groter dan heb je grote zorgen. En wie kent die zorgen niet? Hoe dikwijls wordt er niet 'geklaagde mijn jongen, mijn dochter, dreigt van 't goede pad af te gaan. 'n Moeder in de hemel die redding en uitkomst kan brengen. Wat 'n troostende gedachte! Maria hemelvaart, dan herdenkt de Kerk de ten hemelopneming van Maria met ziel en lichaam. Zij de moeder van God, de moeder van Christus, komt de zelfde voorrechten toe als Haar Zoon. Waarom zou Zij dan niet met ziel en lichaam ten hemel worden opgenomen, waar Zij nu de middelares, de uitdeel ster van alle genaden is. Nu, morgen, de Kerk dit grote voorrecht van Maria herdenkt, is dat voor ons tevens een nieuwe aansporing om ons vertrouwen in Haar te versterken en nog eens heel extra tot h^ar te bidden. Zij is de Koningin van hemel en van aarde, Zij is de toe vlucht de Christenen en de hulp. Zij is de machtige voorspraak in de hemel bu Haar Zoon. Met ziel en lichaam werd Zij ten hemel opgenomen om als Konmginiie te heersen en te regeren. Zij is de lief devolle Koningin, tot wie wij met ver trouwen kunnen gaan, aan wie wij alle3 kunnen vragen. Tot bijwoning van de plechtige inhul diging van Koningin Juliana op 6 Sep tember in de Nieuwe Kerk te Amster dam zullen, naar de regeringsvoorlich tingsdienst meldt, o m. de volgende uit nodigingen worden verzonden aan auto riteiten, deputaties, vertegenwoordigers van organisaties e.'o.. De leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten Generaal; de minis' ters; de directie van het kabinet der Koningin; deputaties van de overzeese gebiedsdelen; het Corps Diplomatique en het Internationaal Hof van Justitie; de Raad van State; de Algemene Reken kamer; Hoge Raad der Nederlanden; Bij. zondere Raad van Cassatie; vertegen woordigers van hoge rechterlijke colleges presidenten en procureurs-generaal van rechtshoven en bijz. -gerechtshoven; Hoog militair gerechtshof; vlag. en opperoffi- cieren van zee. en landmacht; deputaties van het KNIL; kapittel Militaire Wil lemsorde; kanselier der Ned. Orden, res. generaal-majoor H. Root (die comman dant der binnenl. strijdkrachten was); grootkruizen Ned, Leeuw en Oranje Nassau-orde; Hoge Raad van Adel; Landcommandeur en vertegenwoordigers van de Souvereine Orde van Malta en de Orde van St. Jan; hoogste ambtena ren van de verschillende departementen van algemeen bestuur; Commissarissen der Koningin; Gedeputeerde Staten van Noord Holland; burgemeesters van de grote gemeenten; voltallige gemeente raad van Amsterdam; Comité Kronings- stad 1948; ere-escorte voor de rijtoer van de vorstin op 6 September; voormalig verzet in Nederland en in Ned, Indië, vertegenwoordigd door de verschillende duwe van de laatste president van de Oranje-Vrijstaat. De in het buitenland geaccrediteerde Nederlandse diplomatieke vertegenwoor. digers zullen op 6 September niet hun posten verlaten. Echter zullen wel in de kerk aanwezig zijn onze ambassadeur in Frankrijk en jhr. mr. A. W. L. Tjarda organisaties en groepen en vele oorlogsin- van Starkenborch Stachouwer als drager validen; vertegenwoordigers van de ver- grootkruis Ned. Leeuw en onze gezant schillende kerkgenootschappen, w.o. Kar. bij het Vaticaan. dinaal De Jong; Leger- en ylootpredi- De leden van de beide kamers der kanten en aalmoezeniers; de comman- staten-Generaal zullen zich desgewenst dant van het Leger des Heils; vertegen- in <je morgen van de 6de September naar woordigers van de Ned. Herv. Gemeente het paleis op de Dam begeven. Vandaar te Amsterdam, die als gastvrouwe der zullen zij te voet in cortègeonder de Staten-Generaal in de Nieuwe Kerk op- pergola naar de Nieuwe Kerk gaan en b—edt; Orde van vrijmetselaren; verte- het gebouw aan de Damzijde betreden, genwóordigers van universiteiten en an- Te kwart over tien wordt in het kerk- dere instellingen van onderwijs en we- gebouw der vergadering der verenigde tenschap (de schooljeugd zal vertegen- hamers geoPend. Na voorlezing van het woordigd zijn door twee jongens en desbetreffend koninklijk besluit zal de twee meisjes); prominente figuren uit de commissie voor in. en uitgeleide van de kunst- en sportwereld (ook mevr. Blan- nieuwe vorstin worden samengesteld, kers-Koen krijgt een uitnodiging); de Deze commissie zal Hare Majesteit bij de l ingang van het kerkgebouw ontvangen, jeugdbeweging in al haar schakingen waarna de voorzitter dezer commissie vertegenwoordigers van de Stichting van Koningin Juliana en Prins Bernhard naar de Arbeid |h ae S ie mg voor e hun zetels op het troon-platform zal ge bouw; de 58-jarige minister van water- staat in het kabinet De Meester (1905- 1908), prof. dr. ir. J. Kraus (prof. Kraus is de oudste in leven zijnes vroegere minister); mevrouw M. T. Steyn, De hengelaar A. v. d. Bergh te Tiel deed Donderdag een zeldzame vangst. Een zalm van 6% pond wist hij met zijn hengel in de rivier de Waal te verschalken. De fortuinlijke visser heeft bij het binnenhalen van zijn goudvisje ntaar geen risico genomen en is pardoes het water ingestapt om het zekerder te bemachtigen. De aanvoer op de slachtveemarkten was in de afgelopen week iets ruimer, dan in de voorgaande. De mededeling, dat de boeren voor levering in het zo merseizoen geen toeslag op de prijs krij gen, doch dat zij, die thans leveren, in het najaar voorrang bij levering zullen hebben, speelt bij deze iets ruimere aan voer waarschijnlijk een rol. De aanvoer is nog niet zodanig, dat het tijdelijk in gekrompen rantsoen weer op het peil van 200 gram vlees per week kan wor den gebracht. Vertraging in de import van bevroren Argentijns vlees en van levend slachtvee uit Ierland, en Dene marken is hier ook van invloed. De stagnatie in de vleesvoorziening werd opgevangen met een partij Argen tijns vlees, welke uit Belgische koel huizen werd betrokken. Voor dit Argen- tijns vlees zal na verloop van tijd aan België een kleinere partij vers vlees worden teruggeleverd. Het betreft hier dus een ruilovereenkomst, die noodge dwongen moest worden aangegaan om de vleesvoorziening van Nederland enigszins op peil te houden. Rumoer over Argentijns vlees Over dit Argentijns vlees is in het Zuidèn des lands rumoer ontstaan. Men klaagde, dat dit vlees te vet was en in sommige plaatsen weigerden de slagers het in ontvangst te nemen. Te Maas tricht werd een partijtje afgekeurd, waarvoor arbitrage werd ingeroepen. Officieel aangewezen deskundigen keur den dit zelfde vlees onvoorwaardelijk goed, waarbij werd gezegd, dat het vet aan enkele bouten wat garstig was en weggesneden moest worden, doch dat zulks niets afdeed aan de kwaliteit of smaak van het vlees zelve. Deze partij is elders in distributie gebracht en er is geen enkele klacht over geuit. In de komende weken zal de aanvoer van vers vlees langzamerhand weer nor maler worden, totdat het grotere aan bod vlak voor de stalperiode begint. In die tijd zal gepoogd worden de tijdelijke vermindering van het vleesrantsoen enigermate te compenseren door het aanwijzen van een of enige extra-bon- nèn. Hierover is echter nog geen defi nitief besluit genomen. O Het ms „Oranje" van de Mij. „Ne derland" wordt Maandagochtend om 11 uur te IJmuiden en om ongeveer 15 uur te Amsterdam verwacht. Na aankomst zal onmiddellijk met de ontscheping worden begonnen. De verblijfplaats voor de vorstelijke gasten, die tijdens de jubileumfeesten en op de inhuldigingsdag van Prinses Juliana in ons land zullen verblijven is thans vastgesteld. De keuze is gevallen op een van de meest eerbiedwaardige hotels van oris land, het tachtig jaar oude Amstel hotel te Amsterdam. Hier zullen gedurende 5 dagen de ko> ninklijke bezoekers uit Zweden, Enge> land, Noorwegen en Denemarken hun intrek nemen. Met het eigen gevolg, dat de gasten zullen medebrengen en de hof dames en gezanten, die van Nederlandse zijde aan het bezoek zullen worden toe gevoegd, zal het gezelschap uit vijf en vijftig personen bestaan. Daar het Am- stelhotel beschikf over ruim honderd kamers kan het hotel naast de vorstelijke gasten gedurende de jubileumweek nog slechts aan 45 andere bezoekers onderdak bieden. De voorbereidingen voor de ontvangst van de buitenlandse vorstelijke bezoekers is natuurlijk in volle gang. Schilders zijn reeds begonnen de gevel van het hotel een extra kwastje te ge ven en in het hotel wordt verwoed met zware rollen tapijt gesleept en breekt men zich het hoofd over de indeling der kamers. Vast staat reeds, dat alle gasten apartementen zullen krijgen, die uitzicht bieden op de Amstel. Vanaf de rivier gezien zal de rechter vleugel van het hotel de Scandinavische vleugel zijn. De gehele eerste verdieping van deze vleugel wordt bezet door de kroonprins Oscar, kroonprinses Louise van Zweden en hun gevolg en de tweede en derde verdieping van de vleugel wor den bewoond door resp. kroonprins Olav en kroonprinses Martha van Noorwegen en prins Axel en prinses Margaretha van Denemarken. De eerste verdieping nan de andere vleugel, dat is dus het gedeel te aan de zijde van de Hoge Sluis, is ge reserveerd voor prinses Margaret Rose en de graaf en gravin van Athlone en de andere verdiepingen worden ingenomen door de erfgroothertog van Luxemburg en prins Aschwin. De met Sowjet-Russische vergunning verschijnende „National Zeitung", het orgaan van de onlangs gestichte nationaal- democratische partij der Sowjet-zone heeft de door Nederland geëiste grens wijzigingen tot' probleem nummer een verklaard. Volgens het blad is het Duit se volk onder geen beding bereid, met deze „roof van Duits gebied" genoegen te nemen. Het blad geeft weliswaar toe, dat Duitsland zijn herstel duur betalen moet, doch knoopt daar de vraag aan vast: Maar wat zijn wij aan Holland schul dig?". De „National Zeitung" eist, dat de West-Duitse ministers-presidenten zien onverwijld tot de militaire bestuurders zullen richten om „deze ernstige nationale catastrophe" af te wenden. De vraag die het blad stelt ten aan zien van de gehuld aan Holland" moce.t wel ietwat duidelijker zijn omschreven. Zo zonder meer lijkt het erop, dat de redactie nog nooit gehoord heeft van enige schade, die de Duitsers aan Ne derland hebben berokkend. Is dit in derdaad juist dan zal het gemakkelijk zijn haar uit de droom te helpen. Misschien zal ze dan over de grenscorrecties anders gaan denken. De Franse raad van de republiek heeft na een rumoerige nachtvergadering Zaterdagmorgen zijn goedkeuring gehecht aan het wetsontwerp tot verstrekt:: ng van speciale volmachten aan Paul Rey- naud, de minister van financiën, en wel met 173 stemmen voor en 90 tegen De communisten hadden zeven-en-zevenüg amendementen op het ontwerp ingediend. Het ontwerp gaat thans in tweede lezing naar de nationale vergadering. Het in het begin van dit jaar genomen Nederlandse besluit, dat een groot deel van de in Rotterdam en Amsterdam ge- i bunkerde scheepskolen in U.S.A.-dollars betaald moest worden, heeft destijds m internationale rederskringen^ veel ont stemming veroorzaakt en mede tot ge volg gehad dat de bunkeractiviteit in de De rijkssieraden, die tijdens de inhuldiging op de zgn. credenstafel ^Rotterdamse en Amsterdamse haven liggen uitgestald. Het zijn de rijksappel, het rijkszwaard, de kroon en ^hans/herft de Nederlandsche Bank dit de scepter. Boven de tafel hangt het rijksvaandel, dat even"1? het yjesiuit zodanig gewijzigd, dat met ingang zwaard in de stoet wordt meegedragen. 'van Maandag 16 Augustus a.s. alleen Duitse, Griekse, Panamese en Spaanse schepen hun bunkerkolen welke zij in Rotterdam of Amsterdam innemen, In dollars moeten betalen. Leveringen aan Italiaanse, Britse, Deen se, Zweedse, Noorse, Finse, £r.anse_ Joe goslavische, Belgische, Russische. Portu gese, Ierse en Poolse schepen jannen betaald worden naar de wens van de re ders of timecharterers m dollars pon den sterling of welke andere valuta ook, al naar gelang bepaald is m de hande overeenkomst welke Nederland heeft ge sloten met het land waarm de reders of timecharterers zijn gevestigd. Aangaande de levering van bunkerko len aan zeeschepen van een andere dan de genoemde nationaliteit zal de Neder landsche Bank bepalen in welke valuta de betaling zal geschieden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1