De gloriedag der Domfeesten Luisterrijke plechtigheden in en rond het tempelgebouw Mevr. Kosenkina Len woonark de oplossing Zomerfeest van kath. jongeren Amsterdam bereidt zich voor w R hoofdredactie de maasbode geeft relaas Oud-gijzelaars in Den Bosch bijeen LAufleineken's VANDAAG NIEUWE BESPREKING MET MOLOTOF VAN Door de aether trillen ivoorden van bezieling en bezinning Godsdienstigsportief en cultureel hoogtepunt Zuid-Koreaanse repu bliek geproclameerd zal een drukte worden Dat Meneer! Londen toont zich minder pessimistisch s Papieren overschot ADIO programma PAGINA MAANDAG 16 AUGUSTUS 1948 De Hoogeerw. Zeergel. Heer Mgr. Dr. J. Witlox, die sedert enige tijd ongesteld is, heeft zich tot ons leedwezen, op medisch advies, ten einde een volledig en blijvend herstel te verkrijgen, genoodzaakt gezien per 1 Septem ber a.s. aan het Bestuur van de Maasbode-Stichting ontslag als hoofdredacteur van De Maasbode te verzoeken. Deze functie werd door hem sedert 8 Februari 1929 vervuld. Het Bestuur van de Maasbode- Stichting heeft dit ontslag' aa) Z.Hoogeerw. op de meest eel^? wijze verleend, ond,er be u g g van diep gevoelde d^ vf hetgeen door hem m deze functie is verricht. Met ingang van dezelfde datum LI bet Bestuur van de Maasbode-Stichting tot hoofd acteur van De Maasbode be noemd de Zeereerw. Hooggel. Pater Prof. Dr. Stephanus Tesser O P., hoogleraar in de ethica en de sociologie te Zwolle. Dr. St. Tesser O.P. werd 19 October 1906 te Nijmegen ge boren. Na zijn studie aan het St. Dominicus College te Neer- bosph trad hij in de orde der E.E. P.P. Dominicanen. Hij werd in 1925 geprofest en volgde cle hogere studies in de philosophie te Zwolle en in de theologie te Huissen, waarna hij m 1930 werd priester gewijd. In dezelfde tijd verwierf hij de titel van lector m de theologie. Na zijn priester wijding studeerde Dr. Tesser van 1931 tot 1933 aan de Universiteit te Leuven, welke studies in 193o bekroond werden door zijn pro motie tot doctor in de sociale en politieke wetenschappen op een proefschrift, getiteld: „Maat- schappij-philosophie en maat schappij-leer bij Othmar Spann Nadien doceerde Pater Tesser in de jaren 19351946 de sociologie en de beginselen van de economie aan het theologicum van de Paters Dominicanen te Huissen, waarna hij gedurende een jaar optrad als moderator van de Kath. Studenten Vereniging „at. Franciscus Xaverius te Wage ningen, terwijl hij tevens enige jaren adviseur was van de Kath. Jonge Werkgevers Vereniging. Vanaf 1946 doceert Dr. Tesser de ethica en de sociologie aan het philosophicum te Zwolle. Behalve zijn proefschrift heeft Dr. Tesser vele artikelen gepubliceerd in het tijdschrift „Cultuurleven''. Het Bestuur van de Maasbode- Stichting heeft tot mede-hoofd redacteur benoemd de heer Leo Hazelzet, Kameroverzichtschrijver van De Maasbode, te 's-Graven- hage, die reeds eerder als hoofd redacteur ad interim is opgetreden. DE DIRECTIE. (Van onze speciale verslaggever). De zware Domklokken dreunden Zaterdagmiddag over de stad Keulen, waar in de straten rond het Domplein een dichte mensenmassa stond opeengepakt toen de kardinaal-legaat, Zijne Eminentie Clemens kardinaal Micara door kardinaal Frings werd verwelkomd. Tevens waren ter begroeting aanwezig de kardinalen Faulhaber, Van RoeyGrifjin en Innitzer en de pauselijke legaat voor Duitsland, mgr. Münch, hei bijna voltallig episcopaat van Duitsland en talrijke buitenlandse bisschoppen. Na een korte begroeting op het Domplein vond in de nabijge legen St. Andreaskerk de ojjiciële kerkelijke ontvangst plaats. De grote dag der Domfeesten was ongetwijfeld de feestdag van Maria ten Hemelopneming, waarop voor het eerst sinds vijf jaren weer de H. Mis werd opgedragen in de Dom. Sovjet-ambassadeur speelde een vreemdsoortige rol De erfenis van de Jozefgezellen draagt in het diocees Haarlepi een bijzonder mooie vrucht: de huidige Jeugdstandsorggnisaties, Voor een groot deel uit de Gezellen voortgekomen, voelen zich in vele uitingen vooral in de recreatieve nog steeds één. Waar in andere bisdommen het noodzakelijke contact tussen K.A.J., L.T.J. en K.J.M.V. dikwijls nog stroef verloopt, mag vooral het platteland van het diocees Haarlem zich verheugen op een goede samenwerking. Ken vleugje hoop voor woningzoekenden Plechtige Hoogmis AANKLACHT INGEDIEND TEGEN DS. BUSKES Op vier werven tegelijk ROOFOVERVAL RIJ OISTERWIJK PROFESSOR PICCARD NAAR SITTARD? hi het kader van Amerïka's militaire hulp aan Turkije worden de eerste 50 „AT-11"-vliegtuigen in gereedheid gebracht. DREIGEND BEGROTINGS TEKORT IN DE V.S. Vóór deze H. Mis, die om circa elf uur begon, trok een processie door de straten van Keulen, zó luisterrijk, als zelfs de inwoners van deze stad ook vóór de oor log nimmer aanschouwden. Reeds gedurende de nacht waren dui zenden uit geheel West-Duitsland naai de Domstad opgetrokken en politie-auto- riteiten schatten de mensenmenigte, die zich langs de processieweg had opgesteld op 400.000 a 500.000, terwijl rond de Dom het aantal op 100.000 a 150.000 geschat werd. Als men zijn ogen richtte naar de Dom dan werd men getroffen door het omhoog strevende lijnenspel van dit weliswaar gehavende, maar toch zo grootse bouw werk. Wendde men zijn blikken van de Dom weg, dan schouwde men overal de ruïnen en puinhopen, die nu door mas sa's mensen schenen bevolkt en waarte gen de groene slingers en vlaggen een fel contrasterende versiering vormden. Dit was een feest tussen ruïnen, dat was de gedachte, waaraan wij geen ogenblik ontkomen konden. De processie werd geopend door een erewacht van de eeuwenoude schutters verenigingen en daarachter kwam een zee van vlagden van de katholieke jeugd verenigingen, die weer tot nieuw leven zijn verrezen. Deze stoet ontleende zijn grote schittering echter niet aan de lange rijen priesters en kloosterlingen, niet aan de flonkering der gemijterde abten en bisschoppen en Maltezer ridders, zelfs niet aan de rode schittering der kardi naalsmantels, maar bovenal en dit was enig ook voor de stad Keulen aan de negen kostbare Reliekschrijnen, die op versierde auto's in de processie werden meegevoerd van de heiligen Ursula, Al- bertus, Severinus, Evergislus, Kunibertus Agilof, Heribertus, Engelbertus en het grootste en voornaamste daaronder dat van de H. H. Driekoningen. Al de kerken der stad Keulen, waar de gebeenten dezer heiligen eens rustten zijn verwoest. En nu werden de relieken alle de Dom ingedragen, waar ze nu ge zamenlijk zullen worden bewaard. Bij de kardinalen, die wij reeds noemden, had zich nu ook kardinaal Suhard van Parijs gevoegd, terwijl wij bij de bisschoppen ook opmerkten de Uisschoppen van Roer mond, Luik en Gent. De kardinaal van Berlijn en de kardinaal van Boedapest konden beiden niet komen wegens moei lijkheden met de bezettirigsautoriteiten. Terwijl de sonore Domklokken over de stad beierden en de honderdduizenden toeschouwers met Duitse welluidendheid de oude kerkelijke liederen zongen, trok in stralende zonneschijn de processie langs het gerestaureerde noordelijke por taal de Dom binnen voor het vieren der heilige geheimen. Slechts een klein gedeelte van de men-. senmassa genoot het voorrecht de Dom te kunnen betreden, maar d,e gehele plechtigheid werd door luidsprekers over het Domplein en de omliggende straten verspreid, ja over alle Duitse zenders, met uitzondering van die in de Russische zóne, uitgezonden en het was de grootste Duitse radio-uitzending in Duisland sinds de Olympische Spelen in Berlijn. Het priesterkoor bood tijdens de H. Mis een onvergelijkelijk schone aanblik, ge heel gevuld als het was door de hoog waardigheidsbekleders met de schitte ring van.hun liturgische gewaden en da fonkeling der bisschopsstaven en der mijters. Na het Evangelie las de domproost een persoonlijk schrijven voor van de H. Vader, waarin deze zeide, hoe hij zich het bekende beeld van Keulen voor de geest had geroepen en door smart was aangegrepen bij de gedachte, dat de schoonheid c|ezer stad en haar machtige Dom nu is verwoest, of beschadigd. Maar vol vreugde was Z. H. om het energieke herstel van de Dom en daarom had Ijij gaarne Zijn Eminentie kardinaal Micara als Zijn legaat gezonden. Kardinaal Frings zeide in zijn feest rede, dat de Driekoningen in hun schrijn andermaal het huis waren binnengegaan, waar het Goddelijk Kind verblijft en Zijne Eminentie beschouwde deze Dom feesten als een geloofsbelijdenis voor de gehele wereld op een ogenblik, waarop zij op een keerpunt staat, of zij in vrede wil leven, of zich andermaal in de gru welijke waanzin van een oorlog storten wil. De puinhopen van deze stad roepen om vrede. Gij leiders der volkeren, ver volgde de kardinaal, waarom verzwijgt gij zo ijverig de naam van Hem, in Wie alleen de vrede is te vinden Na de pontificale H. Mis gaf de kardi naal-legaat buiten de Dom vanaf de trap van het Noorderportaal de pauselijke zegen. Na de middag wa_ er in het stadion een massale bijeenkomst, die door kar dinaal Frings in zijn aldaar gehouden rede een groot familiefeest van de Ka t'nolieke Actie werd genoemd en waarbij de kardinaal de leken wees op hun ki-acht, als zij eensgezind samenstrijden voor de goede zaak. Nadat o.m. de aartsbisschop van Parijs, kardinaal Subard en de aartsbisschop van Wenen, kardinaal Innitzer, 't woord had den gevoerd, bracht de bisschop van Roermond, mgr. Lemmens, aan de Duitse katholieken de groeten en beste wensen der Nederlandse katholieken over. De pauselijk legaat sprak hierna het slot woord. De eerste dag van de Keulse feestweek vond een schitterende beki-oning. Mevr. Kosenkina. heeft de politie mee gedeeld, dat zij uit een venster van het sovjet-Russisch consulaat te New-York sprong, nadat de sovjet-Russische am bassadeur, Alexandep Panyoesjkin haar verzocht had, een verklaring te tekenen, dat zij niet gevangen gehouden werd, al dus meldt de „New York Times De ambassadeur was speciaal uit Washington overgekomen om haar te be zoeken en beloofde haar persoonlijk, da, zij niet door de sovjets zou worden ge straft, indien zij de verklaring zou teke nen aldus mevr. Kosenkina. Deze ver klaring zou gebruikt worden als ant woord op het bevelschrift van het hoog gerechtshof te New-York, waarin zij ge dagvaard werd, zo vervolgt het blad. Zij weigerde te tekenen en toen de ambas sadeur aanhield, werd zij bang. Zij werd in het consulaat zwaar bewaakt en vrees voor wat er met haar zou gebeuren, bracht haar er toe uit het raam te springen. Volgens de artsen -heeft mevr. Kosen kina een bekken- en een beenbreuk en zal zij waarschijnlijk 12 weken in het ziekenhuis moeten blij-ven. ONTHULLING GEDENKSTEEN TE ST. MIGHÏE.DS-GESTEL (Van onze correspondent) Hebben de bezettingsjaren ons vijan den, leed en verdeeldheid gebracht, zij schonken toch ook vrienden en de vreugde der hechte saamhorigheid. Deze vriendschap en het geluk van wederzijdse trouw en steun werden in die jaren wel het innigst gevoeld door hen, die, van hun vrijheid beroofd, met elkander vele donkere maanden vol onzekerheid doorbrachten in de gevangeniskampen. En tot deze cate gorie kunnen zeker dc oud-gijzelaars van Haaren en St. Mlchiels-Gestel ge rekend worden, die dan ook ieder jaar opnieuw do behoefte gevoelen in een reünie bijeen te komen om de onver breekbare vriendschapsbanden uit be- zettings- en gevangenistijd andermaal weer eens aan te halen. En zo waren Zaterdag j.l. honderden oud-gijzelaars uit alle windstreken van Nederland dan weer als goede kamp- katneraden te Den Bosch bijeen. Deze samenkomst had ditmaal een bijzonder doel. Aan doktoren en verplegend perso neel van het Groot-ziekCngast'huis te Den Bosch zou namens de oud-gijzelaars een PhiUps-radio-installatie worden aange boden als dank voor hetgeen dezerzijds gedurende de kampperiode ondervonden was, terwijl voorts op 't Klein-Seminarie „Beekvliet" te St. Michiels-Gestel een gedenksteen zou worden onthuld. De aanbieding der radio-installatie ge schiedde door de oud-gijzelaar dr. Steyns uit Utrecht, in bijzijn van een deputatie van zijn ouddrampgenoten, de voor malige kampleidingen van Beekvliet en Haaren, de provinciale vertegenwoor digers, <3e directeur van het Groot- ziekengasthuis, dr. K. Lamers, doktoren, ^crplegend personeel, B. en W. van Den Bosch - en anderen. Dokter K. Lamers dankte voor de aan- e mg van het prachtige en kostbare geschenk:, waarna hij dit aan het bestuur van het ziekenhl^ overdl.oeg. Namens dit bestuur en tevens als loco- burgemee er Van pen jjjjggw voerde tel woord. M' van Soestbergen Onthulling gedenksteen De oud-gijzelaars verzaln,eld6n zich daarna in de Bossche congreshal, waar de koffiemaaltijd werd gebruikt. V;a het Groot-Semmarie te Haaren vertrek men vervolgens naar „Beekvliet", waar de gedenksteen onthuld werd. Hier was het ftger Olden-hof, burgemeester van Kampen -die de president van het Setnl- Uirie Mgr. Goyaerts, namens de oud- gijzelaars dank bracht voor de thans ge boden' gastvrijheid en f nvedewmkm, bij het plan om m hei Seminarie een gedenksteen te plaatsen. Door deze steen wiM* voor de geschiedenis worden va-i- flBiegd hoe eertijd* „Beekvliet" als gijze- (Van onze verslaggever Drost droeg het H. Misoffer op met as sistentie van reetor H. J. Brans, dioees. aalmoezenier van de Kath. Jonge Mid denstandsvereniging en de Land- en Tuinbouw Jongeren als diaken en dis trictsaalmoezenier rector L. Vester als subdiaken. Het openluchtaltaar was op een fraai met bloemen versierd podium opgericht. Het ogenblik om de natuur volledig in de godsdienstige sfeer te be trekken was dan ook bijzonder gunstig, zoals de predikant, rector H. Brans in zijn korte toespraak deed uitkomen. Wij katholieken hebben juist het meeste recht op de natuur en dat mogen we ons niet laten ontnemen. De intentie van de H. Mis was dan ook: door Het FX. Offer te trachten de goddelijke gave van de natuur terug te geven aan de Schepper. Aalmoezeniers trekken aan het Gisteren is de Koreaanse republiek - in het door de Amerikanen bezette Zuid- Korea geproclameerd. Tijdens een plechtigheid, die werd bijgewoond door gen. Macarthur, de geallieerde opperbe velhebber in Japan, werd in Seoel de Koreaanse vlag gehesen. De regering van Zuid-Korea werd ge vormd na de algemene verkiezingen in Mei en werd Vrijdag door de V, S. de faeto erkend. Het door de Sovjits bezette Noord-Korea heeft zijn eigen regering. Z. H. de Paus heeft de president van de nieuwe republiek telegrafisch Zijn geluk wensen doen toekomen met de „wederge boorte van de Koreaanse souvereiniteit". Een van de hoogtepunten in deze sa menwerking is het jaarlijkse diocesane zomerfeest, dat gisteren op Maria ten Hemelopneming werd gevierd in de Leidse Hout te Leiden. Begunstigd door fraai weer zette öq dag om 10 uur in met de Hoogmis. De cjioces. en nation, aalmoezenier van de Katholieke Jongeren Beweging, rector J. l-aarsfcamip door de bezetter werd mis bruikt. In de gedenksteen zijn drie emblemen verwerkt, die de bezettingstijd symboli seren. Daar is de sleutel met het haken kruis als teken der vijandelijke sleutelt macht, die ons d-e vrijheid ontroofde; daar is de dolk, die de doodsbedreiging verbeeldt, waaraan de gijzelaars bloot stonden, een bedreiging die voor enkelen hunner tot een wrede volvoering kwam en tenslotte is er het kruis, als symbool van de christelijke en geestelijke ver dieping. die het gijzelaarsleven vermocht te brengen. Mgr. Goyaerts wilde deze fraaie ge denksteen gaarne aanvaarden als een appèl aan de kome-nde generaties, het vaderland te verdedigen en lief ta hebben. Namens de oud-gijzelaars bood mr. J. A v. d. Dussen tot slot aan de burge meester van St. Michiels-Gestel een oor konde aan, sprekend van de dank der oud-kampgenoten aan de Brabantse be volking in het algemeen en aan de in woners van „Gestel"- in het bijzonder. langste eind Na spannende strijd in de districten kwamen thans de sport-kampioenen van de K.J.B. elkaar de eer betwisten de eerste van het diocees te zijn. Het was een waar Olympisch festijn, bijzonder de driekamp, waar ploegen hun veelzij dige bekwaamheid en sportiviteit moes ten tonen. En al was het voor de toe schouwers niet zo buitengew»on aantrek kelijk en al verstoorde een buitje in de namiddag af en toe de feestvreugde, men heeft deze dingen tenslotte niet allemaal in de hand. De driekamp, bestaande uit verspringen kogelstoten en hardlopen, alle in esta fette, werd gewonnen door Stompwijk met 24 punten van de 27 punten, 2 Vlaar- dingen 20 punten, 3 Alphen I 18 punten, 4 en 5 Rijswijk en Rotterdam ieder met 16 punten, 6 Wervershoef12 punten, 7 Hoorn 10 punten, 8 Warmenhuizen 6 pun ten, 9 Alphen II 3 punten. In de handbal-finale kwamen na een felle strijd tussen 7 ploegen Stompwijk e,n Rijswijk tegen elkaar uit. Stompwijk won met 4-1, zodat deze ploeg evenals het vorige jaar diocesaan handbal kam pioen werd. Het touwtrekken bleek de hoogste troefivan de L.T.J.-ers te zijn, maar niemanl kon toch op tegen de knapen uit Westwoud, waar vroeger Flo- ris V nog vermoord is, maar dat is al erg lang geleden. De aalmoezeniers trokken tenslotte tegen de diocesane lekenleiding aan het langste eind van het touw en overwonnen onder luide toejuichingen. If. Edm. Nicolas ter bruiloft, De grootste verrassing was het slot: het openluchtspel, geleid door de „Bouwers", een K.J.B. groep uit de Haagse St. The- resiaparochie met aalm. kapelgan v. d. Bogerd. Tot hun eigen verbazing werden de toeschouwers, in totaal bijna 1000, in de loop van het spel zeil de spelers. Na een inleiding, gevormd door een samen spraak van Thomasvaer en Pieternel werd de bruiloft van dochter Roosje en schoonzoon Kloris met- zang en dans ge vierd. Binnen de speelkring slingerde Zich de stoet met Catootje naar de Rose- straat en de geïmproviseerde Ringelrei. De huisdokter kwam sok delen in de bruiloftsvreugde: het was I;. Edmond Nicolas, die vol inspiratie een dosis le venselixer toediende. Hij had slechts weinig woorden nodig om deze jonge mensen een bruikbaar recept te geven. Het was het i^iord van de Bergrede: „Zalig zijn de zuiveren van hart, want zi, zullen God zien". Wanneer men alles verricht met een zuivere intentie, ge richt op het door God bestemde doel, dan bestaan er geen echte gevaren. Dan is er geen plaats voor angst en wantrou wen, voor misstanden en ellende. De re medie is: liefde voor de natuur, de mens en de schepping. Wanneer wij hierdoor de wereld, die ons is ontnomen, weer te rugwinnen, zal deze mooi en zuiver zijn en on:, leven hier op aarde een geluk. Deze dag waarvan vooral het culturele deel een geslaagd experiment vormde, werd besloten met eer, prijsuitreiking, waarna jonge boeren, tuinders, arbeiders en middenstanders broederlijk het feest met de Zevensprong .uitdansten. (Van onze Amsterdamse redacteur). De drukte die in Amsterdam tij dens de huldigings- en kroningsfees ten wordt verwacht is enorm. Hotel- directies hebben nu geen benijdens waardig bestaan; dagelijks krijgen zij aanvragen binnen, maar er is niet meer aan te voldoen. Niet alleen was alles reeds volgeboekt, maar men moet altijd een zekere reserve houden voor officiële personen en voor belangrijke buitenlandse gasten. Onder deze laat- sten nemen de journalisten een be langrijke plaats in. Men had veel ver wacht van de belangstelling nit het buitenland, maar dat het zo zou wor den had men niet kunnen bedenken. Nu reeds is het zeker, dat meer dan tweehonderd buitenlandse journalisten, fotografen en radioreporters zullen ko men. In een der grote hotels zijn veer tig kamérs besteld alleen door Ameri kaanse journalisten. Beroemdheden van de grote bladen speu'en nu reeds door de stad. Het Amerikaanse weekblad Life zal een kleufenbijjage aan de feestelijk heden wijden en met een hele staf naar de hoofdstad komen. Maar ook van parti culiere zijde in 't buitenland dn vooral Amerika is de belangstelling enorm, bij duizenden komt men naar Amsterdam, om toch maar een glimp op te vangen van wat er te zien zal zijn. Maai- waar te te bergen? De Nederlanders zullen of hoofdza kelijk voor één dag komen of bij fami lie of kennissen logeren. Men kan er ze ker van zijn dat stromen auto's e-n auto bussen iedere dag naar Amsterdam zul len trekken en dat de treinen de bezoe kers bij duizenden-den zullen afleveren. Dat zal een toestand worden. Is men niet bang voor een chaos? Ja zeker is men daar bang voor. Wie de intocht van Fanny heeft meegemaakt, zal de schrik om het hart slaan. Nu was die zaak slecht improvisorisch georgani seerd, maar men kan het in die week niet hebben, dat door een rijtoer de bin nenstad urenlang een chaos is. Iedere dag zal er dan zoiets zijn en de belang stelling ervoor, zal nog veel groter wor- dep. Het is dan ook zeker dat de poli tie zeer, zeer ingrijpende maatregelen zal nemen om alles vlot en ordelijk te laten vejlopen. Het is vrijwel zeker, dat de gehele binnenstad gedurende belangrijke uren voor alle verkeer zal worden afgesloten; buiten de singels (Stadhouderskade, Nasisaukade, Mauritskadè) blijven, zal dan het parool zijn. Doch ook in de stil lere uren zal men in Amsterdam niet kunnen rijden en gaan waar men wil. Autobussen zullen al deze dagen wel taboe zijn en ook ander onnodig parti culier verkeer. Ook met (je tram over weegt men zeer ingrijpende, de alge mene toestand bevorderende maatrege len. En zelfs op het water zullen maat regelen genomen worden, om te voor komen dat de grachten vol komen te liggen met allerlei overvolle vaartui gen. 1 Vier personen hebben bij de officier van justitie te Amsterdam een aanklacht ingediend tegen ds. J. J. Buskes Jr., omdat zij een passage uit een preek, weike hij 21 Maart j.l. in een door het Ikor uitgezonden dienst in de Nieuwe Kerk te Amsterdam hield, beledigend achten voor generaal Spoor. (Van onze Amsterdamse redacteur) Op een druk punt in het centrum van Amsterdam is een ingenieursbureau gehuisvest. Op zichzelf niets bijzonders. Het bijzondere van het ingenieursbu reau van Junior Vlaming op de Prins Hendrikkade 48 bij de St. Nicolaaskerk, het bureau, waarop wij doelen, ligt in de grote toeloop van mensen, die het dagelijks te verwerken krijgt. De gehele dag d-oor is het een komen en gaan van mensen, meest jongelui, die allen hopen hier een oplossing te vinden van hét probleem, waarmee zij misschien al enkele jaren worstelen. Junior Vla ming bouwt n.L woonschepen en liefst in series tegelijk. Vandaar dat velen met hem komen praten, een woonschuit be zichtigen en na onderhandeld te hebben, met een blij gezicht naar hun bruid toe gaan om haar te vertellen, dat de trouw plannen niet langer uitgesteld hoeven m worden, omdat er een woning gevonden is. Een woning, bovendien waar men geen last van de buren heeft, niet lastig gevallen wordt over inwoning; een wo ning, die rustig wiegend in het kabbelend water op hen ligt te wachten. We willen niet zeggen, dat hier ae oplossing van het woningprobleem ligt, maar van een nood-oplossing kgn toe. ook niet geepr-oken worden. Het is voor d^ heer Junior Vlaming geen nieuwigheid: het bouwen van deze woonschepen. Zijn vader deed het al in 1917, maar zo'n vlucht als het bewonen van deze arken thans genomen heeft, dat had zelfs hij niet durven dromen. Op vier.werven, in Amsterdam, Purmerend, in Heemstede en ergens in Friesland, zijn werklui bezig om in de kortst mogelijke tijd de „waterwoningen" te vervaardi gen. Op een onderbouw van een afgedankte ijzeren tjalk of andere schuit, wordt de bovenbouw gezet, van een houttoewijzing van 4 tot 7 kubieke meter. Gedegen vak lui en technici weten er een comforta bele woning van te maken, met een ge zellige huiskamer, frisse slaapkamer, een keu-ken, W.C., ruime kasten, somis zelfs een badkamer en een baicon. Het is zeker niet onpleizierig wonen in zo'n ark. Maar er zijn ook bezwaren aan ver bonden. Voor een gezin met twee kinde ren kost een dergelijke schuit toch altijd nog een achtduizend gulden. Ze zijn er ook in mindere klassen van 56% en 7 duizend gulden. Het is echter voor iedereen niet gemakkelijk om zo maar dat geld eventjes te fourneren. Dan komt er nog sleeploon en liggeld bij, dat echter niet zo hoog is. Een geschikte lig plaats zoeken is oo-k niet eenvoudig. In Amsterdam zijn er nu ruim 100 woon schepen, die gelegen zijn op 8 vaste en 32 verspreide plaatsen, o.a. aan de over kant van het IJ en in de Schinkel achter het Stadion. In het centrum van Amsterdani zelf mogen de schepen niet gemeerd worden. De dienst „woonwagens en woonsche pen" van de -hoofdstedelijke politie con troleert iedere dag of er niet aan ver boden ligplaatsen gemeerd wordt. Zou er geen mogelijkheid bestaan, dat een stille gracht ook als ligplaats toegestaan wordt? De heer Junior Vlaming, die de sche pen ontwerpt, heeft nog vele plannen in zijn brein om zijn woonarken sneller en beter te gaan Ijouwen. Momenteel weet hij het voor elkaar te brengen om er drie in zes Weken af te maken. Meer dan 10.000 families bewonen nu in geheel Nederland een woonschuit. Als er niet snel een afdoende oplossing voor het woningprobleem gevonden wordt, kon 't wel eens gebeuren, dat dit getal zich spoedig verdubbelt. In de nacht van Zaterdag op Zondag is een roofoverval gepleegd op de alleen wonende mevrouw De Pressigny, die een landhuisje bewoont in de Oisterwijkse bossen. Twee gemaskerde mannen drongen haar huis binnen, bonden baar en brach ten haar een snede over het gezicht toe. Zij namen voor een belangrijk bedrag aan gouden sieraden mee. De politie tracht de traders op te Sporen. Professor Piccqrd. de bekende Belgi sche stratosfeer- en diepzeevorser, is door het comité' „Sittard 700 jaar" uit genodigd om het stdrtsein te geven voor de internationale ballonwedstrijd, wel ke ter gelegenheid van de herdenkings feesten van Sittard op 21 Augustus zal worden georganiseerd. Er is op 21 en 22 Augustus een speciale weerkundige dienst te Sittard ingericht, terwijl een staf van 150 man technisch personeel behulpzaam zal zijn bij het klaar ma ken van de ballons voor de wedstrijd, want deze zal onder alle Weersomstan digheden voortgang vinden. LONDEN, 16 Augustus (Telefonisch van onze correspondent) Het verblijf in Lonesen van generaal Robertson, de Britse militair gouverneur in Duitsland, heeft korter geduurd, dan men verwacht had, want reeds Zaterdag middag vloog hij naar Duitsland terug, n« aan het Foreign Office overleg te heb ben gepleegd eerst met mr. Bevin en Sir William Strang, het hoofd van de Duitse afdeling. De Franse en Amerikaanse ambassadeurs te Londen werden in deze besprekingen gekend. Vandaag zal ge- generaal Robertson zijn collega's Clay en Koenig te Frankfort ontmoelen opa hen in te lichten omtrent de reacties der Britse regering op de ontwikkeling der diplomatieke gebeurtenissen te Moskou. Gedurende h„- weekend waren de In zichten te Londen misschien iets. min der pessimistisch dan zij in vooraf gaande dagen geweest waren. Men had in ieder geval de indruk, dat de vast houdendheid, waarvan de westelijke diplomaten in de afgelopen 17 dagen blyk gegeven hebben, niet zonder uit werking gebleven is op het Kremlin, waar men aanvankelijk gemeend schijnt te hebben, dat de westelijke bondgenoten bereid zouden zijn hun plannen t.a.v, een Westduitse staat op te schorten. De Sunday Times zinspeelde er giste ren op, dat de westelijken er Molotof '4 van overtuigd zouden hebben, dat de schepping van een verenigd Duitsland door een Westduitse staat niet belem merd hoeft te worden, maar er door kan worden bevorderd, indien de sovjetrege ring medewerkt. De twee voornaamste punten, waarin de besprekingen zich thans zouden bewegen, zijn; wat de wes telijke bondgenoten aangaat, hun rechten te Berlijn; wat de Russen betreft, hun aanspraken op een aandeel in de con trole van het Roergebiqd. Te Londen heeft men de indruk, dat als gevolg van de loop der gebeurtenis sen in Duitsland zelf de positie der wes telijke bondgenoten bij het voeren van besprekingen voortdurend versterkt is. De algemene toestand in de oostelijke zóne van Duitsland zou als gevolg van de blokkade van Berlijn en van de on derbreking van handel en verkeer met westelijk Duitsland de Russen in toene mende mate zorg baren, terwijl boven dien het Russisch prestige in Duitsland hieronder zwaar geleden moet hebben Dl* zou de Rusgen by het voeren van onderhandelingen evenzeer kunnen be ïnvloeden, als de versterkte positie der westelijke mogendheden haar invloed zal doen gelden. Een papieren overschot President Truman heeft de V. S. ge waarschuwd, dat zij zich geplaatst zullen zien voor een werkelijk begrotingstekort van 1.500 millioen in het lopende be lastingjaar vergeleken met het record overschot van 8.400 millioen vorig jaar. „Deze grote achteruitgang", zo zeide Tru man in zijn beschouwing, „heft een van de voornaamste factoren op, die een ver dere inflatie te'gennHlden". Hij onthulde dat de militaire uitgaven van in totaal 12.100 millioen 1.100 millioen hoger waren dah oorspronkelijk was geraamd, Truman weet -hqt dreigende tekort voor- narnelijk aan de republikeinen, die zich eerder in het jaar voor een aanzienlijke verlaging van de inkomstenbelasting hadden uitgesproken. „Het is duidelijk, dat onze nationale en internationale ver plichtingen iedere aanzienlijke verlaging van de regeringsuitgaven in 1950 onmo gelijk maken, het is zelfs waarschijnlijk, dat zij zelfs nog zullen' stijgen". Truman zeide, dat de begrotingsuitgaven voor het belastingjaar van'l Juli tot 30 Juni 1949 thans geraamd werden op 42.200 mil lioen vergeleken met 39.600 millioen in Januari. De ontvangsten werden thans geraamd op 40.700 millioen tegen aan vankelijk 44.400 millioen. Truman gaf echter toe. dat in opdracht van het con gres 3.000 millioen van het ovetschot van, verleden jaar naar de begroting van dit jaar werd overgebracht zodat „op pa pier" een overschot van 1.500 millioen werd bereikt. DINSDAG, 17 AUGUSTUS. HILVERSUM I (301 M.) KRO. 7.00 Nieuws, gram.. morgengebed; (900 Lichtbaken); 12.03 Metropole-ork.13.00 Nieuws; 13.20 Zang, piano; 13.45 Gram,: 14.00 Koor; 14.30 „Onder ons"; 15.00 Gram.; 16.00 V d zieken; 17 00 V d. jeugd 17.45 R.V.D.; 18.00 Vaudeville-ork.18.20 Sport; 18.30 Ned. Strijdkr.19.00 Nieuws gram.; 19.30 Klankbeeld; 19.45 R.V.D. 20.00 Nieuws, gram.; 20.12 Cembalo- igezelsch.; 20.45 Voordracht; 21.00 Radio Philh. ork.; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws, yam. HILVERSUM II (415 M.) AVRO. 7.00 Nieuws, gram.; 12.33 Viool, piano; 13.00 Nieuws; 13.20 „Jodlerklub"; 14.00 Repor tage; 14.15 Gram.; 17.30 „The Seven Wing's"; 18.00 Nieuws; 18.20 Tom Erich; 18-30 R.V.U.; 19.00 „Les Gars de Paris"; 19.30 Promenadeconc.; 21.00 Lezing: 21.15 Omroep-ork.; 22.15 Buit. overz.; 22.30 Kwintet; 23.00 Nieuws, gram. Radio-distributie III: 7 00 VI. Brussel: nws.; 7.15 gram.; 7.30 kron-; 7.40 gymn.; 7-50 gram.; 8.00 nws.; 8.15 conc.; 9.00 nws; 9.05 gram.: 10.00 Eng. H. S.:» licht recital.; 10.30 „Music while you work"; 11.00 orgel; 11.30 recital; 12.00 VI. Brus sel: aria's;' 12.15 ork. Laeremans; 13.00 nws. en tuinb.13-20 gram.: 14.00 Eng. H. S-cricket: 14.05 Schots ork.: 15.40 dansnvuz-; 16.00 gram.; 16.30 Test; 17.00 Kootwijk: Batavia; 18.00 Fr. Brussel: v. d. sold'; 18.30 gram.; 18.45 causerie en postduivenber.: 19.00 chansons; 19.30 Eng. H. S.: Midland Light orch.; 20.15 Eng. L. P.: „Take it fom here"; 20.30 verz. pr. 21.00 Among your souvenirs; 21-35 Eng. H. S.: „Flotsams Follies; 22.00 Eng. L. P.: nws.; 22.15 dansmuz.; 23.00 ens. Leopold; 23-30 Griffith and Thomas; 23.56 nws. Radio-distributie IV: 7.00 Eng. H. S-: nws.; 715 mil. ork.; 7.55 weer: 8.Q0 Fr. Brussel; nws.; 9.10 gram-; 10.00 ,.the Westerners; 10.15 „Music in your house" 11.00 voordr-; 11.15 lichte muz.; 11.25 cricket11.40 Welsh Qrch.; 12.30 Fr. Brussel: gram.; 13-00 nws.; 13.10 Casiao- pr-; 13.30 gram.: 14.00 VI. Brussel: Casi- nopr.; 15.00 Eng. L .P.: cricket; 16.00 voordr.; 16.15 Macpherson; 16.45 muz.: 17.30 VI Brussel: „Figaro's Hochzeit"; (relais v. Salzburg); 22.00 nws; 22.15 jazzmuz.2230 gram.; 22.50 nws.; 22-55 •gTam.23.00 diiv. to es - ■JjS'oteice wSf&vP -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 5