Alexeev bevestigtwat heeft geschreven Geoefend economisch saboteur licht IJzeren Gordijn op ■PP it# Communistische vuilspuiterij Stormhoek „DRIE UUR MET MOLOTOF" Slagers en vleesvoorziening Hf. WEER TOMATENEXPORT NAAR ENGELAND Zijn moeder kwam te vaak Bij weerlicht en donderslagen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Idealistische hengsten V- - w iV H t a m 'i 'i-1 - Tegen de Katholieke Kerk V.S.-kapitaal voor Duitsland In de Gerrit de stotteraar" weer gepakt Ê?2£„rCl"c6« „e- Zware slag voor Griekse rebellen Roodvonk-epidemie te Bazel IV Afschaffing geëist op m korte termijn Loon en vervoer 40% van de totale aanvoer naar Duitsland STIJGENDE PRIJZEN 70ste JAARGANG DINSDAG 17 AUGUSTUS 1948 No. 20700 Moskou kent voor de acties van zijn geheime agenten geen grenzen, geen geldgebrek en geen tekort aan vernuft. Hiervan de wereld te doordringen, is een moeizame en ondankbare taak. Amerikaanse weekbladen hebben het op zich genomen hun lezers nieuws te geven over de schermutselingen op dit gevaar lijke front van de koude oorlog. In Nederland zijn we op deze mededelingen aangewezen, om feiten te vernemen van achter het IJzeren Gordijn. Daarom schromen we niet ruimte af te staan aan de waarschuwende stem van hen, die er zelf bij waren. Het is de „Saturday Evening Post" van 10 Juli, die Kirril Mikhailovich Alexeev aan het woord laat. Ingedeeld bij een groep, speciaal opgeleid om Moskou's programma voor de poli tieke en economische nederlaag van de Verenigde Staten te helpen verwezenlijken, kan de schrijver als weinig anderen een kijkje geven in de keuken van de Internationale gifmengers. Wij geven een vrijwel integrale vertaling. Alexeev verhaalt van zijn ervaringen. «r-W 'V; V 1*1 'i (Telefonisch van onze correspondent). BERLIJN, 17 Augustus 1948. De waarde van de door de Oost-Duitse communisten gegeven beloften van de volledige vrijheid van godsdienst in de door hen gewenste semi-Sovjetstaat werd gisteren op de duidelijkste wijze in het licht gesteld door de meest schaamteloze aanyal op de Katholieke Kerk, die te Berlijn tot nog toe ondernomen is. .Het „onafhankelijke" blad Berliner Zeitung, waarin de Russische bezetting vandaag de dingen laat zeggen, waarvoor zij haar eigen orgaan te officieel acht, heeft zich niet ontzien van de Keulse Dom- feesten te getuigen, dat zij „een afschuwelijke krijgsdans zijn", die „sinistere doeleinden" dient. EEN ONVERDEELD LEGER ENGELAND VERTRAAGT DEMOBILISATIE PRINSELIJK PAAR TEROG- ÖEKEERD DR. VAN MOOK ZIEK Eis van zes ons per 14 dagen Op-korte termijn naar het doel DE KANTOREN van da Redactie en de Admi nistratie zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaer- straat 1. TeletooD 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam De abonnementsprijs bedraagt t 3.45 per kwartaal, t 1.15 per maand, t 0.30 per week. Directeur: j. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden I 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend dj vooruitbetaling. In de winter van 1946-'47 verkeerde ik in hetzelfde gevaar als een bombarde mentsvlieger, die heeft moeten springen boven vijandelijk gebied'Ik was ontsnapt uit de Sovjet-ambassade in Mexico, waar ik attaché was geweest, maar kwam tov de onaangename ontdekking, dat New York krioelde van mij vijandige Ameri kaanse communisten. Na verloop van tijd leerde ik ook gewone, niet communisti sche Amerikanen kennen. Het was een opluchting om kennis met hen te maken. Een ogenblik had ik de dwaze gedachte gehad, dat zij, evenals de buffalo, uitge roeid waren. Ik werd in het begin door de wijze van redenering van deze argeloze Artienkanen in de war gebracht. Ik was gewend ge raakt aan communistische ideeën. Zowel in mijn jeugd als toen ik man geworden was, werd ik vol geheid met Marxistische theorieën. De slagzinnen zetten me in vuur en vlam. Totdat ik de tyrannie door zag en me er met walging vanaf keerde. Ik wist het gedaan te krijgen, dat ik naar het buitenland mocht en hoopte vurig kennis te maken met vrije mensen. Maar de onverbiddelijke bevelen van de N.K.V.D. sloten de ambassade-mensen af van ieder contact met onschuldige Mexi canen. Vriendschap konden we sluiten met mensen die een kaart hadden van de Communistische partij en met sympathise- renden. Ik had dus practisch geen relaties, toen ik vluchtte .behalve met wat Mexi caanse en Spaanse communisten en wat scherts-Trotskyisten. De communisten, die Mexico onveilig maken, kunnen evenals in Amerika/ ver deeld worden in drie categoriëen. Groep I zijn de getrainde. Taai genoeg voor spionnage en veel te schrander om zich enige illusie over de rozengeur en maneschijn van Stalin's regime te maken.' Groep II zijn de schlemielen, de idealis tische communisten, die de propaganda van Moskou geloven. Groep III is de troep lachende imbecielen, de sympathiseren- den. De ambassade maakte van alle drie deze groepen gebruik en verachtte ze. Lev Tarasov, de chef van de N.K.V.D. kon zich bijzonder laatdunkend over hen uitlaten. De idealistische communisten waren bij de ambassade bekend als de „hengsten". En of de N.K.V.D. ze de spo ren gafl De Russische ambassade had altijd bij zonder schik als deze hengsten te kennen gaven, dat zij toch zo graag dat paradijs, de Sovjet Unie eens wilden zien. „Wel er is plaats genoeg voor dat stel letje. Plaats genoeg in de mijnen van Siberië placht Tarasov te bulderlachen. De sympathiserenden waren uitsteken de loopjongens, meer niet De idealistische Communisten zouden zich een aap ge schrokken zijn, als hun geld was aange boden om documenten achterover te druk ken de NKVD begin die stommiteit maar een keer met een Mexicaanse rege- rings-ambtenaar maar ze waren uitste kende hulpjes voor de propaganda. Namaak Trotzkyisten voor provocatie. De stalen beroeps-mensen van Groep I moesten betaald worden niet met hoog dravende Marxistische dialectiek, maar met contant geld. Ten gevolge hiervan waren zij de afhankelijkste van het hele stel. Met wat dollars kwam de ambassade een heel eind. „Alleen de Amerikanen zijn stom genoeg om goed voor spionnage te betalen", aldus Tarasov. Sommige van deze zware jongens wa ren NKVD-agenten, die zich voordeden als Trotzkyistische bannelingen. Toen Leon Trotzky in 1929 door Stalin uit Rus land verjaagd yerd, nam de NKVD de gelegenheid waar om een flinke injectie geheime politie in de verschillende landen te spuiten. Natuurlijk onder het voor wendsel, dat zij arme politieke vluchte lingen waren. Sommigen waren werkelijk vluchtelingen, die verlof kregen om Rus land te verlaten, als zij wilden werken voor de NKVD. Over de gehele wereld drongen ze zich in anti-communistische kringen en rolden stuk voor stuk dé acti viteiten van de ware Trotzkyisten op. De Ssvjet spionnage en propaganda be reikte een toppunt van efficiency, toen Tarasov NKVD-chef in Mexico was en Constantine Oumansky ambassadeur al daar. Oumansky zelf was het slachtoffer van de schaduwing door de NKVD. Hij hoopte weer in Stalin's gunst te komen door de Amerikaanse invloed in Mexico en daarna in geheel Zuid-Amerika te ver nietigen. Hij richtte Russisch-Mexicaanse clubs op met sympathisanten en onnozele halzen als leden. De clubs waren spuika- nalen voor de propaganda en luisterposten voor de Sovjet-agenten. Het Instituut voor ..Culturele uitwisseling Instituto Inter- cambio Cultural was een ander instru ment voor de Sovjet-machinaties. Men meende, dat dit instituut geheel in stand gehouden werd door giften van particu lieren, maar het werd volledig bekostigd door de Sovjet-Ambassade. De „cultuur" was een banjir van Sovjet propaganda. Terwijl Oumansky aan de touwtjes trok, waakte hij er wel voor zijn hand ver borgen te houden. Beruchte Mexicaanse communisten werden zelden voor func ties op de ambassade aangeworven, tenzij zij konden opgaan in een grote massa. Een receptie bracht eens meer dan 2000 mensen op de ambassade tezamen. Terwijl Oumansky met een partij-bons stond te praten, trok een Mexicaanse jongen uit de onderste proletarische lagen aan zijn jas „Tovarisch Oumansky, ik ben lid van de Communistische Partij, Zou ik mis schien kennis met U mogen maken?" De luisterrijke ambassadeur sloeg ter nauwer nood acht op de verachtelijke worm en keerde hem zijn rug toe. De jonge Mexicaan draaide mee en begon opnieuw: „TovSrisch Oumansky, mijn naam is Een ijzige trek kwam op Oumansky's gelaat. Nogmaals verplaatste hij zich, zo dat de jongeman tegen zijn achterzijde keek Verlegen schuifelde deze af en zocht een doorgewinterde partijgenoot op, om hem bij de ambassadeur te introduceren. Oumansky doorstond deze ceremonie, terwijl hij verwondering veinsde. „Is deze man alleen. Ik dacht, dat er drie waren?" Na die gebeurtenis controleerde Oumansky voortaan zelf de lijst van ge nodigden zorgvuldig. Economische betrekkingen zijn maar middelen. Toen ik mij in 1944 bij Oumansky meldde, was hij zeer verwonderd, dat Moskou mij niet bestemd had voor New York om daar studie te maken van de methode van de Amtorg, de Sovjet Han dels Maatschappij. Ik was nu wel naar Mexico gestuurd om de handel van dat land met Rusland te stimuleren, maar kende ik de nieuwe politiek? Ik vertelde instructies gekregen te hebben in Moskou. Wij moesten de Ame rikaanse zaken van de Zuid-Amerikaanse markten verdringen en de economie van alle landen ten Zuiden van de Rio Grande gaan beheersen. Sovjet-agressie in Europa tezamen met getraind voetenwerk in Zuid-Amerika zou de Verenigde Staten isoleren tot de positie van een economisch eiland. „Maar we hebben practisch niets aan te bieden", opperde ik. „En hoe moeten we anders kopen? We zullen toch Ame rikaanse dollars nodig hebben". „Je praat als een kruidenier'", zei Oumansky. „Economie is geen doel in zichzelf. Wij kunnen het Communisme er in brengen als zoete koek. Wat geeft het, dat die Mexicanen er niets van willen weten. Zorg jij nu maar geld te krijgen dan zal ik het wel uitgeven en je zult eens zien, hoe gauw ze hier Communist zijn. We hebben maar drie dingen nodig, om in Mexico de macht over te nemen: ten eerste geld, ten tweede geld en ten derde geld". Op verzoek van Oumansky ging ik alle mogelijkheden na, die er voor handel met Sovjet-Rusland bestonden. Hij verwerkte mijn rapporten in zijn brieven aan het Commissariaat voor Buitenlandse Handel Mikoyan. Daarin maakte hij deze warm voor een opvoering van de handel met Mexico en beloofde goede politieke resul taten. Mikoyan was onder de indruk. Hij gaf Nicolaev, de beste man van de Amtorg in New York opdracht om eens pools hoogte bij ons te gaan nemen. Nicolaev kwam overgevlogen, bestudeerde mijn rapporten en gaf toe, dat de mogelijkhe den voor onze handel er goed uitzagen. Nicolaev was een expert voor de we reld-handel. Hij kwam in 1924 naar New York, toen het Sovjet-regiem door de Verenigde Staten niet erkend werd. De immigratie-officieren stopten hem zolang weg op Ellis eiland, maar Nicolaev legde uit, dat hij een Sovjet-zakenman was, die voor zichzelf een handelsmaatschappij op touw wilde zetten, de Amtorg. Hij had al belangrijke credieten overgeschreven ge kregen op New Yorkse banken te zijnen gunste. V"'/ v 5 Sv1 'f - i w'V* Y* jf - - - t v AC.*:. i C V C C C CC....; S 'C I*" j i >-v. f Overzicht van de processie door geteisterd Keulen ter gelegenheid van de jubileum-feesten bij het 700-jarig bestaan van de Dom. Volgens de „Neue Ruhr Zeitung" te Essen .bestuderen de economische auto riteiten der Brits-Amerikaanse zóne thans een Amerikaans plan, krachtens hetwelk twee milliard dollar aan Ame rikaans particulier kapitaal gedurende het komende jaar in de vorm van een lening ter beschikking van de Duitse nijverheid zou worden gesteld. Het is wellicht gewenst, nog even de koers van verleden week aan te houden. Een toevallig gesprek met een lezer deed n.l. uitkomen, dat hij de practi- sche zijde van het probleem van verle den week niet kon bekijken. Laten we ons daarom eens spiegelen aan een re volutie, zoals deze op het ogenblik in Frankrijk zich voltrekt. Frankrijk dan tobt met nog meer pro blemen dan wij. En ook daar tracht men aan de moeilijkheden het hoofd te bieden door vooral de jeugd te mobili seren. In dit kader heeft de Kerkelijke overheid in Frankrijk een aantal pries ters opdracht gegeven, de soutane aan de kapstok te hangen en de overall aan ts trekken. Tientallen priesters trekken nu dage lijks in werkkleding de fabrieken in en vervullen daar de dagtaak van de ge wone arbeider. Maar als deze een rust periode heeft, begint het tweede deel van de taak van de nieuwe apostelen. Dan wordt er met de arbeider gepraat (niet alleen over het geloof!), dan wordt er gezongen en een spelletje kaart meegespeeld, dan.... nu ja, dan leren zjj de arbeider, vooral de jonge arbeider, begrijpen. En de jonge arbei der maakt .nieuwe vrienden. Hierbij dient aangestipt te worden, dat deze priesters uit het parochie werk worden genomen, ondanks 't feit, dat het tekort aan parochie-geestelijken zeer groot is. Deze omstandigheid maakt misschien meer dan alles duidelijk, hoe belangrijk deze wijze van herkerstening en bundeling van krachten is. Zo be langrijk zelfs, dat op een seminarie (te Lisieux) priester-studenten speciaal op dit werk worden voorbereid. Zijn zij afgestudeerd, dan zullen jongeren naast jongeren kunnen werken. Nu zou het een teken van domme slaafsheid zijn, zonder meer ook in ons land deze wijze van werken te willen zien invoeren. Met dit doel wordt ze in het geheel niet aangestipt. Maar sterk moet hier nog eenmaal beklemtoond worden, dat nieuwe tijden nieuwe inzichten met zich brengen. En een van deze inzichten is, dat een on verdeeld leger van felle katholieken on mogelijk is, zolang het wederzijds be grijpen van de soldaten niet bestaat. In Frankrijk doet men het op de hier voor omschreven wijze, in ons land kan het anders. Maar dan moet het ook! (Wordt vervolgd). wSfi bei"uchte 27-jarige Amsterdamse .eker"uitbreker „Gerrit de stotteraar" L ^raï,?d om half 7 in een woning Den w^e ^an Dimburg Stirumstraat in g ?°r drie rechercheurs van de Gemt, die reeds tweemaal uit een politiebureau, n 1. aan de Stadhouders" kade en de Spaamdammerstraat te Amsterdam was ontsnapt, werd na ziin derde arrestatie onmiddellijk in het huis van bewaring aan de Weteringschans te Amsterdam ingesloten, omdat men dacht dat hij daar wel niet uit zou kunnen Gisteravond is op het Kremlin de vijfde bespreking tussen Molotof en de drie westelijke vertegenwoordigers be gonnen. Het onderhoud duurdek vol gens Reuter uur. Bij hun aankomst op de Britse ambas sade, na het onderhoud op het Kremlin, weigerden de westelijke diplomaten iets aan de journalisten te zeggen, behalve Bedell Smith, die zeide: „Zoals gebrui kelijk drie uur met Molotof. De^ bij eenkomst begon een weinig te laat". Toen de journalisten vroegen, of er iets was besloten voor een volgende bij eenkomst, kregen zij geen antwoord. Ook toet op de vraag: „Heeft u er gedineerd?" „Neen, neen, neen, we kunnen u geen antwoord geven", was alles, wat de jour- nsten verder te horen kregen. P de Britse ambassade in aanwezig- frv Kr»n de Dritse ambassadeur, Geof- een BS°n!. begonnen de afgezanten ken voor Ho raPP°rt klaar te ma" westeUjke ^3^ naar de drie h J'Kremlto w^!£entie met Molotof op t „7 onw W td c boven Moskou een hevig onweer met £ei weerlichten en zware donderslagen. en Onze Londense correspondent seint: Gisteravond belegde mr. Herbert Morrison, de wnd. eerste minister, die Atlee gedurende diens vacaatie ver vangt, een bijeenkomst van ministers en hoofden der defensie-diensten, welke komen. Niettemin gelukte het hem toch. Ongeveer twee maanden geleden wist hij uit zijn cel te ontkomen en was sindsdien spoorloos. De centrale recherche volgde van dat moment af nauwkeurig alle personen, die iets met de „stotteraar" te maken konden hebben en zo viel het op, dat zijn moeder vaak naar Den Haag reisde. Gisteravond sloegen de rechercheurs hun slag en troffen de gezochte aan op het adres, waarheen zijn moeder zich begaf. Met hun vangst begaven de recher cheurs zich naar de hoofdstad, waar de arrestant in het hoofdbureau van politie werd ingesloten. Zolang hij op het hoofd bureau is, zal zijn ontsnappingskans wel klein blijven, want de politie heeft speciale maatregelen getroffen om iedere uitbreekpoging te verijdelen. „Gerrit de stotteraar" heeft zich schul dig gemaakt aan een groot aantal kleine intoraakjes. Mleestal bediende hij zich van Valse sleutels, waarmede hij woningen binnen drong of maakte ge bruik van ogenblikken, waarop de trap deuren open stonden. De buit, die hij op deze manier had verzameld, was echter respectabel. In een der lange artikelen, die het blad regelmatig aan de z.g. 'politieke verbin dingen tussen het Amerikaanse kapitaal en de Katholieke Kerk wijdt, gaat het blad zich ook nu weer te buiten aan een reeks persoonlijke beledigingen van ker kelijke hoogwaardigheidsbekleders. Het is overbodig de gehele inhoud van de hoogdravende communistische onzin, die hier wordt uitgekraamd, weer te ge ven. In de communistische voorstelling heeft „een kleine groep Amerikaanse monopolisten de leidende rol overgeno men, die in het begin der twintigste eeuw door de leidersklassen der Donau- monarchie werd gespeeld". In de rode hersenen blijven nog altijd de schimmen rondspoken van Jezuietische plannen tot het vormen van katholieke staatkundige blokken vanaf Spanje tot aan de Oe kraïne. De geest waarin dit onderdeel der com munistische propaganda is opgezet, kan blijken uit de volgende passage: „Nu hebben het Amerikaanse grootkapitaal en de Curie de leiding op zich genomen van een onderneming, die het middel eeuwse bijgeloof en de onoverwinnelijke scheiding tussen arm en rijk voor de wereld terugveroveren wil. In alle landen van het „christelijke avondland hebben zich onder leiding van de hoge clerus politieke groepen en partijen ge constitueerd die verbeten het bezit der bezittenden en de macht der machtigen van gisteren verdedigen tegen de wil van de volken, die zich niet langer het recht op een" beter leven willen laten ontzeggen". Men kan er van afzien aan deze haat- volle rode campagne een lang commen taar te verbinden. De enige positieve conclusie, die men :r uit kan trekken is, dat het internationale communisme, dat in Berlijn voor het behoud van de voor posten strijdt, heeft voorzien, dat het ongeveer een uur en 3 kwartier duurde. Tegenwoordig was Sir Geoffrey Inche, het permanent hoofd van het departe ment van arbeid, die verantwoordelijk is voor de demobilisatie van militairen en hun opneming in de industrie. Hier uit wordt afgeleid, dat vertraging van het tempo der demobilisatie, waarvan sinds enige tijd reeds sprake is, te berde gebracht werd. De aanwezigheid van hoofden der defensiediensten kan ver band houden met de voorziening van Berlijn door middel van vliegtuigen. Gevaarlijk spel van twee Yaks Twee Russische Yaks zijn gisteravond gevaarlijk dicht langs een Viking passa giersvliegtuig van de British European Airways gevlogen. De Yaks kwamen recht op de Viking af, om eerst op 30 m. af stand weg te zwenken. De Viking was naar Londen onderweg. Er is een protest bij de Russen inge diend, waarin gezegd wordt, dat dit inci dent reminiscenties wekt aan de fatale botsing van April j.l. tu#en een Yak en een Engels passagiersvliegtuig boven Berlijn. Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn gistermiddag per vliegtuig uit Londen op Soesterberg geland. Zij hebben zich onmiddellijk per auto naar het Loo be geven Naar Aneta meldt, is dr_ Van Mook heden naar Tjipanas vertrokken om kor te tijd rust te nemen. De luit gouver neur-generaal was reeds enige tijd ziek. Maandagavond is te Athene bekend gemaakt, dat Aetomelitza, waar het hoofdkwartier van generaal Markos, de leider der Griekse guerillastrijders, ge vestigd is, is ingenomen. De verovering van Aetomelitza werd bekend gemaakt door het hoofdkwartier van de Griekse generale staf, dat er aan toevoegtfc, dat ook de verdedigings werken van de troepen van Markos in het gebied van Stavres, in de westelijke sector van het Grammosfront, waren in genomen, alsmede alle dorpen in de omtrek. Volgens andere berichten uit het Grammos-gebied is het front der gueril lastrijders hier overal aan het .instor ten. met deze bandeloze anti-religieuze poli tiek niets meer bereikt heeft, dan de le vende christelijke krachten van het avondland wakker te roepen. Indien de rode stroom thans in het westen gestuit wordt, dan zeker niet in het laatst, om dat hij in zijn machteloze haat zijn ware doeleinden niet langer verbergen kan. In Keulen zal de Dom zijn oude glorie herkrijgen, alle rode vuilschrij verij ten spijt. De scholen te Bazel zijn volgens „U. P gesloten tengevolge van een roodvonk epidemie. Reeds meer dan 1000 gevallen hebben zich in deze stad voorgedaan. Naar vernomen wordt, hebben zich .ook in het kanton Bazel gevallen van rood vonk voorgedaan, maar cijfers hierover zijn nog niet beschikbaar. De beidé kin derziekenhuizen van Bazel zijn overvol en men heeft reeds scholen als nood ziekenhuizen moeten inrichten. Naar van officiële zijde wordt medegedeeld, heb ben de geneeskundige autoriteiten op grote schaal penicilline verstrekt. De elfjarige Ann en Peter Coomber uit Hayse in Middlesex (Eng.) aan de wandel met de jongste tweeling van de familie, Michael en Marydie 14 maanden oud zijn. Het gezin telt nog twee tweelingen van resp. 15 en 17 jaar. Enkel een broertje van zes jaar kwam alleen op de wereld! De oud.Engelandvaarders zullen H. M. de Koningin ter gelegenheid van Haar gouden regeringsjubileum een geschenk aanbieden in de vorm van een penning. Aan de voorzijde is een afbeelding van de woning van H. M. in Londen met de tekst: Gij zijt de schakel tussen hen, die thuis bleven en Mij Juni 1942Nov. 1944". De achterzijde draagt de opdracht: „Aan de Moeder van Oranje-Haven". Meer dan 400 slagers uit het Oosten, Noorden en Zuiden des lands hebben gisteren op een nu en dan zeer rumoerige vergadering in Deventer fel geprotesteerd tegen de gang van zaken bij de vlees distributie. De voorzitter van de bijeenkomst, die was belegd door het gewest Overijssel van de Ned. Slagershond, zeide in het openingswoord, dat men hier wilde protesteren tegen het beleid van minis ter Mansholt inzake de vleesvoorziening. De slagers, zo zeide hij, gevoelen zich in hun bestaan bedreigd door staats- absolutisme. Bij de scherpe discussies eiste een der vele sprekers, dat men de distributie van vlees zou brengen op zes ons in de veertien dagen, afschaffing der vlees distributie met ingang van 5 September, het recht voor de slagers zelf vee te kopen bij de boeren en afschaffing van de contröle der prijsbeheersing. Spr. verwachtte daarbij eerder daling dan stijging van de vleesprijzen. Een ander betoogde, dat er al „zwart" vlees goed koper wordt verkocht, dan het vlees op de bon. Weer een andere spreker verklaarde, dat het bestuur van de Alg. Ned. Slagers- bond niet energiek genoeg bij de rege ring optreedt. De bondsvoorzitter, de heer Van der Eijk uit Den Haag, zocht de oorzaak van alles in de afschaffing der verplichte veelevering. Er zijn nog te weinig var kens voorhanden. De minister heeft, zo zeide hij, in een conferentie met de sla gers reeds toegegeven, dat de gevolgde vleespolitiek gefaald heeft. De mede zeggenschap der slagers wordt thans voorbereid. Spr. waarschuwde de slagers, dat, als zij zelf de toeslag aan de boeren bij aan koop van vee zouden moeten betalen, dit hun dan op zeventig millioen gulden zou komen te staan. De distributie van niet meer dan 300 gram per hoofd is voorlopig verzekerd, zij het ook met enig risico, aldus spr. Argentinië za! ons land thans 25.000 ton vlees leveren. Vrije handel be tekent voor de slagers meteen een moordende onderlinge concurrentie. De regering zal de vleesdistributie zeker eerder afschaffen dan men thans denkt, zo meende spr. Door geroep van: „Schei maar uit", 'werd de bondsvoorzitter er toe bewogen zijn rede te beëindigen. Slechts op drin gend verzoek van de vergadering en van de voorzitter ging spr. echter nog voort. Tenslotte is met algemene stemmen een motie aangenomen, die telegrafisch aan de minister zal worden gezonden. Daarin wordt er bij de minister op aan gedrongen, onmiddellijk maatregelen te nemen tot algehele vrijheid van het be drijfsleven. Verder wordt gevorderd voorlopige distributie van zes ons vlee^per hoofd per 14 dagen, vrije i»koop van het vee door de slagers, algehele afschaffing der vleesdistributie en het niet doen in vriezen van vlees in de komende herfst. De slagers, aldus de motie, zijn bereid hiervan de verantwoordelijkheid op zich te nemen via de bondsleiding. De leiding der vergadering zegde toe, dat als na 5 September de vleesdistributie niet is afgeschaft, een nieuwe vergade ring der slagers zal worden bijeen geroepen- De slagers zouden dan de vleesvoorziening zelf ter hand kunnen nemen als zij daartoe besluiten. Tenslotte werd toegezegd, dat het be> stuur een contact-commissie zal in stellen. De besturen van de Unie Verkeer en de Unie Vervoer kwamen gisteren te Utrecht bijeen ter bespreking van de situatie van het beroepsvervoer over de weg. Medegedeeld werd, dat Vrijdag a.s. de aanvankelijk vastgelopen onderhande lingen met de besturen van de werk geversorganisaties kunnen worden her vat- De vergadering besloot aan de uit nodiging voor deze bespreking gehoor te geven en daar, op de grondslag van de door het op 30 Juli gehouden congres aangenomen resolutie, het standpunt van de werknemers krachtig toe te lichten, alsmede de eis te stellen, dat thans op zeer korte termijn overeenstemming moet worden bereikt. Een der voornaamste geschilpunten is basering van het loon op 48- of 55-urige werkweek. De werknemers houden aan 48 uur als basis voor een nieuwe loon regeling vast. Er gaan weer tomaten naar Engeland Er is een contingent van 2000 ton toege. staan Dit kwantum moet evenwel vóór 28 Augustus a.s. zijn ingevoerd. De ver wachting is. dat vóór deze datum het toegestane contingent niet geheel zal kunnen worden geleverd. Gevolg van deze export naar Engeland is een zeer sterke stijging van de toma tenprijs. De tomatenprijs was Zaterdag jl. reeds flink omhoog gegaan, doch gis teren steeg de prijs tot 21 per bak. Verleden week gingen de tomaten weg voor de minimumprijs d.i. 0.18 per kg In tijd van 4 dagen werd de prijs 10 maal zo hoog nl 1.80 per itg Vooral nu de druivenprijs voor de tijd van het jaar zeer laag is, betekent deze export van tomaten naar Engeland voor het Westland een meevaller Het is te wensen, dat het gehele contingent van 2000 ton zal kunnen worden verwerkt. Vervoer naar Duitsland Teneinde de markt in Duitsland te veroveren en te kunnen behouden Duitsland is en blijft de eerst aangewe zen afnemer van onze tuinbouwproduc- L i heeft het bedrijfschap voor Groen, ten en Fruit in overleg met de veilingen bepaald, dat 40 pet. van de totale aan voer tomaten naar Duitsland wordt ge- exporterd. Deze bepaling komt in de practijk hierop neer, dat van elke 100 bakken tomaten, die de tuinders aan de veiling aanvoeren, er 40 bestemd zijn voor export naar Duitsland, I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1