Wilhelmina zal het heten Neerlands nationaal huldeblijk De toekomst van „Ypenburg VIJFDE TESTWEDSTRIJD ENGELAND—AUSTRALIË Geen liquidatie van 'f Koninkrijk Amsterdam bereidt zich voor Half zeven 's avonds in de radio GEBR. STORK EN CO. W eerberichtj k/-y koninklijk gezag in Nederlands Indonesische Unie Wezenlijk Minister-president over het kanker- hestrijdingsfonds Verbeteringen op til ADIO programma De tweede dag Republikeinen demonstreerden De Nieuwe Kerk wordt ingericht Èruto ivinst j 2.582.020 (l>867,962) Hier Polygoon 0, DINSDAG 17 AUGUSTUS 1948 PAGINA 2 Concurrentie-kwesties V> EMISSIE WERELDBANK lp Nederlands kapitaalmarkt AMERIKA'S EXPORT DAALT Kroon en Unie Politieman gedood in HET STRIJDKRACHTEN PROGRAMMA DRIE JAAR Weinig verandering DAN MAAR LIEVER IN DE BAJES Felle brand, docli geen ernstige schade NATIONALE TENNIS KAMPIOENSCHAPPEN BEVERS WINNEN WISSEL- SCHILD HET INTERZONE TOURNOOI TE STOCKHOLM V.U.C. SLAAT INDIA Duizenden in den lande lopen sinds kort getooid met een gulden medaille aan een rood-wit-blauw lint Maar tien duizenden blijken er neg te zijn, die ondanks de publieaties daaromtrent nog niet weten, wat die medaille betekent. Dat het 't insigne is, dat wordt verkocht ten behoeve van het nationaal hulde blijk aan onze vorstin, het kanker- bestrjjdingsfonds. Daarom temeer was het goed, dat de minister-president, Z. F.xc. Drees, gisterenavond in een radio toespraak de betekenis van dit fonds heeft uiteengezet. Spr. herinnerde in de eerste plaats aan de stichting nu vijftig jaar geleden, hij het eindigen van het regentesseschap va" Koningin Em'ma, van het Emmafonds, dat bij de bestrijding van de tuberculose In ons land sedertdien de prachtigste steun heeft verleend De strijd tegen die ziekte heeft uitstekende resultaten afgeworpen, al is zij nog niet definitief overwonnen. Juist thans is het ziektecijfer weer hoog, de sterfte aan tuberculose is ech ter zeer sterk gedaald en de grote be klemming, die de dreiging van de tuber culose een halve eeuw geleden nog op ons volik legde, de beklemming van het onafwendbare, het ongrijpbare, het on geneeslijk is geweken. Datzelfde kunnen wij, al'dus de minis ter, helaas, van de kanker nog niet ge tuigen. De dreiging van deze ernstige ziekte neemt toe. De sterfte ten gevolge van de kanker wordt groter in plaats van kleiner. Van het begin dezer eeuw tot nu toe steeg het sterftecijfer van 9.4 OP 131 per 10.000 Inwoners. Weliswaar is ■dit voor een deel een gevolg van de toeneming van het aantal ouderen ter- wijl betere methoden van onderzoek lei den tot het onderkennen van meerge vallen. Toch is er ook een reele sujtjng, een tergend stijgen, dat op ma^tel°°T heid schijnt te Ruiden tegen een aan tuinend gevaar, waar men geen vat op kaTLlgfn. Dit'maakt dat de kanker tot een gevaar, dat de levensvreugde van velen bedreigt. Hoe deze dreiging te keren? In beginsel moet de strijd tegen a kanker op dezelfde wuzegevoerdwor- den als die tegen de tuherwiose.De medische wetenschap moet alle heschi bare krachten aan het werk «ttep. om meer inzicht te verschaffen over de aard en de oorzaken van deze ziekte en de wetten van haar verloop, over de mogelijkheden van haar bestrijding als de mogelijkheden «n haar '0°d komen. Daarnaast en daarna ™°®ten mannen en de vrouwen van de practijk de resultaten van het weter.schappehj onderzoek toepassen door de jn®kte ui haar spelonken te drijven - het de kanker thans nog maar al te e 7nal«? het vroeger met de fte. mg de patiënt diurft zich niet te realiseren waar hij aan toe is. Zij, de mannen en vrouwen van de practijk, gullen de handeling moeten verlenen, waarvoord wetenschap de grondslagen heeft ge legd Zij zullen de ziekte moeizaam, ■zorgvuldig moeten uitsnijden uit ons V°He't is gemakkelijk dit als wens en als plan te stellen. De verwezenlijking ech- ter is een verre van eenvoudige zaak. De kanker is een hardnekkige kwaal, die zijn oorsprong diep verborgen houdt Teams worden gevormd van onderzoe kers die gezamenlijk het probleem, ieder van'verschillende gezichtshoeken, be naderen en waarin de beoefenaars van de meest uiteenlopen-de wetensehappe elkander stimuleren en onderling hun be vindingen uitwisselen. Dit alles vergt naast de persoonlijke ook grote financiële offers voor de in richting van laboratoria en de aanschaf fing van kostbare apparaten en instru menten. Daarmee is echter de weg naar het doel negmaar ten halve betreden. Er moet gewerkt worden niet enkel aan de toekomstige welensehap over de kanker, maar ook aan toepassing van de kennis, die reeds is vergaard, liet hele volk moet tot het inzicht worden gebracht, dat er in bepaalde stadia, met name in het allereerste begin, terdege iets aan kanker te doen valt, dat er een reële kans op genezing be staat, wanneer men maar zo vroeg mogelijk de kwaal herkent en medi sche hulp inroept. De doktoren moeten worden voorge licht, opdat zij zo volledig en zo snel mogelijk op de hoogte worden gesteld van de nieuwe vondsten, die het weten schappelijk onderzoek heeft opgeleverd De gelegenheid moet hen worden gebo den, om ten bate van elk hunner pa tiënten toegang te krijgen tot de specia listische kennis van diegenen, die van de kankerstudie en kankerbestrijding hun levenswerk maken. Deze specialis ten moeten worden opgeleid en zij moe ten de gelegenheid krijgen aan de artsen weer die technische kennis en vaardig heid bij te brengen, die zij bij de eerste behandeling van de kanker nodig heb ben. Ook dit vergt financiële offers Dit vergt dus wederom, gelijk vijf tig jaar geleden, dat zich achter de mannen en vaeuwen van de weten schap, achter de artsen en de ver pleegsters, achter de werkers, die de kanker met hoofd en hand bevechten, de grote massa van ons hele volk schaart, die met kleine en grote bij dragen het totstandkomen van het werk mogelijk maakt. De strijd tegen de kanker is een na tionale en sociale strijd, waaraan ieder naar best vermogen moet deelnemen. Het jubileum-geschenk aan H. M. de Koningin, het Wilhelmina-fonds, opent daartoe de mogelijkheid. Uit dit fonds zal zowel bet wetenschappelijk onder zoek als de organisatie van do kanker bestrijding zelf worden gefinancierd. Gesteund door een advies-college van deskundigen zal dit fonds de gelden, die toevloeien, zo kunnen verdelen, dat zij het grootste nuttige resultaat voor da kankerbestrijding opleveren. 'Overtuigd van de onschatbare waarde, die een dergelijk fonds,' die een goed opgebouwde organisatie tot bestrijding van kanker voor het welzijn van ons volk bezit, moge ik u allen, opwelfken uw plicht ten deze te verstaan. Niet slechts uw plicht van dankbaarheid je gens onze Vorstin, doch ook uw plicht om mede te werken aan de bevrijding van ons volk van het gevaar. Laat nie mand uwer de komende nationale feest dagen ingaan, zonder het jubileum-in signe te dragen ten bewijze, dat hij zijn steentje heeft bijgedragen. De jubileum-insignes, geslagen aan de Rijksmunt, worden reeds op vele plaat sen verkocht. Zij zullen in de laatste week van deze maand in alle gemeen ten des lands verkrijgbaar zijn. Zij val len binnen ieders bereik. Ik vertrouw echter, dat er velen onder u zullen zijn, die zich niet tot het aanschaffen van jubileum-insigpes voor zich en hun ge zin zullen bepalen. Ik vertrouw met name, zo besloot spr„ dat de bedrijven er de ondernemingen naar vermogen zullen* deelnemen aan het jubileum-in schenk, dat op zo waardige wijze de traditie voortzet van de leiding, die ons Vorstenhuis aan om volk gaf in de strijd tegen de volksziekten, die zijn kracht ondermijnden". Woensdag 18 Augustus HILVERSUM I (301 M.) NCRV 7.00 Nieuws, gymn., morgenwijding, gram (8.00 nieuws); 11.00 Cello, piano; 11.30 Gram.; 12.00 Trio; 12.30 Kerkdienst; 13.00 Nieuws; 13.15 Zang, orgel; 14.00 Strijkork.; 15.30 Liederen v. Diepenbrock; 16.00 Over postzegels; 16.15 v. d. jeugd; 17.30 Piano 18.00 Harmonie; 18.30 v. d. Ned. Strijdkr. 19.00 Nieuws; 19.15 Orgel; 19.30 Report, opening tent. „De Ned. Vrouw"; 20.00 Nieuws; 20.15 Residentieork.; 20.55 Viool; 21 20 Caus. „Socialisatie en bedrijfsorga nisatie; 21.40 Dameskoor; 22.00 Ork. en gram.; 22.45 Avondwijding; 23.00 Nieuws, viool en piano en gram. HILVERSUM H (415 M.) 7.00 en 8.00 Nieuws en gram.; 10.20 Kookpr.; 10.30 v, d. vrouw; 11.00 Gram.; 12.00 Ork. en gram.; 13.00 Niauws; 13.20 Corduwener kwartet; 13.45 Gram.; 14.00 Over Truman; 14.15 Kamerork. en sol.; 15.00 Hoorspel „Jane Eyre"; 15.30 v. d. zieken; 16.15 v. d. jeugd; 17.15 Ramblers; 17.45 Over In- dië; 18.00 Nieuws; 18.20 Orgel; 18.45 Kwartet; 19.00 Caus.; 19.15 Over Indië 19.30 VPRO; 20.00 Nieuws; 20.15 Metro- pole-ork.; 21.00 Hoorspel; 21.45 Gevar. concert; 22.25 Koftr; 23.00 Nieuws, gram. Radio-distributie III: 7-00 VI. Brussel nws.; 7.15 gram.; 7.30 kron-; 7,40 gymn. 7.50 gram.8.00 nws.; 8.15 gram.; 9.00 nws.; 9.05 lichte muz.; 10.00 Eng. H.S lichte muz.; 10.30 „Music while you work": 11.00 marssnuz-; 11.30 liederen 12.00 VI. Brussel: gram.; 12.15 ens. Larue 13.00 nws.; 13.15 gram.: 14.00 Eng. H. S.: „Second House": 14.15 P. C J.: schip d. week; 14.45 Eng H S: gram.; 1520 hoorspel; 16.05 report. King George Cup; 17.00 Kootwijk: Batavia18.00 VI, Brussel: piano; 18-25 gram.; 13,30 v, d. sold-; 19.00 nws.; 19.30 Eng. H .S London Symph. Orch. met solisten (van. 19.55 af ook Fr. Brussel); 21.00 Eng. H, (S.: nws.; 21.15 Fr. Brussel: vervolg conc.; 22.10 Beromunster: Musette; 22.35 Eng L. P-: dansmuz.; 23.15 .Staircase to the stars; 23 56 nws. Radio-distributie IV: 7.00 Eng. H. S. nws.- 7-15 lichte muz.; 7.55 weer; 8.00 Fr Brusselnws.; 8.10 gram.; 9-00 Eng, L. P.: nws-; 9.10 gram.; 10.00 „the Westerners"; 10.15 „Music in your house"; 11.00 voordr.11.15 gram-; 11.25 cricket; 11.45 dansmuz-: 12.30 Eng. H, S.: gram.; 12.55 weer; 13.00 nws.; 13.10 Fr. Brussel: werken v. Massenet; 1330 gram-; 14.00 VI. Brussel: gram,; 15-00 Eng. L. P.: 5e Testmatch; 16.00 voordr. 16.15 Maopherson; 16.45 Scottish Orch 1730 Fr. Brussel: Musette; 18.00 v, •old-; 18.30 walsen; 18.45 Eng. L- F hoorspel; 19.00 Fr. Brussel: Gram.; 19.30 Eng. L. P.: walsen; 20.00 V-I. Brussel omr. ork.; 21.00 actual.; 21.15 gram. 22.00 nws-; 22.15 volksliederen; 22.40 pi-am.22,50. nws.; 22.55 gram.; 23.00 div. Het begint er op te lijken, dat het interessante trio Burgerveen, Schiphol en Schieveen een wijsje heeft geblazen, dat ook door Ypenburg is ingestudeerd. Amper is n. 1. de strijd in het voordeel van Schiphol en Schieveen beslist men weet, dat j. 1. Maandag de toe stemming van de overheid tot het ne men van de voorbereidende maat regelen werd gepubliceerd of Ypen burg blijkt naarstig te hebben gewerkt aan een uitvoerige motivering van bet standpunt, dat dit vliegveld gemakke lijk kan w-orden uitgebreid tot een luchthaven, zoals Rotterdam dit wenst. Gemakkelijk en goedkoop! De Duitsers hebben tijdens hun heer schappij over Ypenburg niet alleen „Spielerei" bedreven. Tientallen millioe nen guldens zijn oök productief besteed, doordat het terrein werd uitgebreid, nieuwe gebouwen werden opgericht en wegen en taxibanen zijn aangelegd. De aanwezige klei- en veenlagen langs de rand van het veld zijn, met het oog op het aanleggen van startbanen, geheel uit gegraven en in plaats daarvan werd niet minder dan 500.000 m3 zand gestort. Op het ogenblik is Ypenburg na Schip hol het belangrijkste vliegveld in Neder land. Instructie en sportvliegerij, repara tie- en onderhoudsbedrijf en de lucht vaartmaatschappij Aero Holland N. V. hebben Ypenburg rendabel gemaakt, zonder dat subsidies behoefden te wor den aangevraagd. Er is echter een ver schuiving op komst. Ten eerste wordt de instructie zeer sterk ingekrompen, doch daartegenover staat, dat een belangrijke toeneming van het ongeregeld luchtver keer wordt verwacht. En in verband met deze „wilde" luchtvaart zal het vliegveld moeten worden aangepast aan de eisen, welke het luchtverkeer stelt. De geprojecteerde verbeteringen hou den in, dat de kantoorruimte zal wor den uitgebreid en twee nieuwe hangars zullen worden gebouwd. Bovendien zal het opstelplatform worden vergroot, terwijl twee startbanen van resp. 1280 en 1080 meter zullen worden aangelegd. Bij al deze verbeteringen wordt uit gegaan van de eisen, welke de Inter national Civil Aviation Organisation aan een vliegveld van de klasse E stelt. Nu zou men dus de figuur kunnen krijgen, dat twee vliegvelden van de klasse E, te weten Schieveen en Ypen burg, op 10 km. van elkaar zouden komen te liggen. De directie van Ypenburg is van oordeel, dat dit op zich zelf geen bezwaar behoeft te zijn, ook niet in vlieg technisch opzicht, daar de hoofdbanen van beide vliegvelden evenwijdig zullen komen te lopen en waarschijnlijk een centrale verkeersleiding zal worden in gesteld- Maar..,, de mogelijkheid bestaat ook, dat Schieveen de gehele luchtvaart in Holland's Zuidwesthoek tot zich zal trek ken. Dit zou het doodvonnis betekenen van Ypenburg en het dwingen zijn poor ten te sluiten. In die omstandigheden is het begrijpelijk, dat men aarzelt te be sluiten tot bovenbedoelde verbeteringen, al zouden die, dank zij de werken van de Duitsers, slechts 2.900.000 vergen om het tot een vliegveld E te maken, terwijl de startbanen gemakkelijk kun- nep worden verlengd tot 2550 meter, de afmeting van een A-baan. Hiertegenover stelt men. dat de aanleg van Schieveen 26 millioen zal vergen. Zo men er van overtuigd was, dat de verschillende bedrijven (en voornamelijk de wilde luchtvaart) Ypenburg als basis zullen blijven gebruiken, zou men jegens Schieveen geen bezwaren hebben. In tegendeel, in dat geval zou men gaarne met Rotterdam samenwerken en zo snel mogelijk de verbete ringen aan Ypenburg doen ge schieden, opdat Rotterdam, in afwach ting van het gereedkomen van Schie veen, alvast een behoorlijke luchthaven in de omgeving zou hebben. Maar, zoals gezegd, men heeft geen zekerheid en vreest voor de mogelijkheden van de toekomst. En weet dus op het moment niet, welke kant men zal uitgaan. Do Roemeense delegatie op de Donau-conferentie. In het midden de voorzitsterAnna Punker, de Roemeense minister van Buitenl. Zaken. De tweede dag begon in ieder geval met zonnig weer en een pitcih, die niet al te veel in het week-end had geleden, hoewel zij de bowlers wel iets meer assis tentie verleende en de batsmen geen grote vrijheden veroorloofde. Het bgt- tingduo begon dan ook heel rustig, waar bij echter al spoedig bleek, dat Morris het oog erin had en het hout er fors op dorst te leggen. Hij bereikte zijn honderd en passeerde met Hassett de 200. Echter vóór de lunch zouden de Engel sen toch nog hun kans krijgen. Het eer ste slachtoffer was Hassett, die er geheel deze serie niet zo in geweest is en de laatste wedstrijden zelfs heel matig scoorde; hij kon gaan voor een goede De correspondent van de Fin. Times te 's-Gravenhage meent te weten, dat er momenteel onderhandelingen gaande zijn tussen de Internationale Bank voor her stel en Wederopbouw (Wereldbank) enerzijds en de Nederlandse regering en een syndicaat van Nederlandse bankiers anderzijds, over de uitgifte van certifi caten van de Wereldbank tot een bedrag van 10 millioen dollar op de markt te Amsterdam. Bij informatie te bevoegder plaatse werd dit bericht bevestigd. Nadere ge gevens konden niet worden verstrekt, daar de onderhandelingen nog niet be ëindigd zijn. Het departement van handel te Was< hington deelt in het maandelijkse rap' port over de handel der V.S. mes, dat de Amerikaanse export ten gunste van de E.R.P. landen in Juni gezakt is tot een totaalwaarde van 324.100.000, ver geleken met 343.900.000 in Mei. Tijdens het eerste kwartaal van 1948 bedroeg dit totaal ongeveer 375 000.000 per maand Deze cijfers betreffen de uitvoer uit de V.S. krachtens E.R.P. en de directe aankopen der West-Europese landen. Uit deze landen hebben de V S. in Juni goe. deren geïmporteerd tot een totaalwaarde van 81 100 000. In Mei was dit bedrag 65.300.000. De Amerikaanse export naar Rusland bedroeg in Juni 6.850.000, Het gemid delde per maand sinds het begin van dit jaar was 6.900.000. „Met alle beslistheid ontkent de re gering, dat de voorgestelde wijzigin gen in de Grondwet een liquidatie be vatten van het Koninkrijk of de richt lijnen langs welke deze liquidatie wordt bevorderd. De herzieningsvoor- stellen beogen daarvan het tegendeel. Het gaat niet óm afscheiding doch om het scheppen van nieuwe verhou dingen en het is geenszins juist, dat de „nieuwe rechtsorde een onbestemd ideaal zou zijn", Aldus de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag der Tweede Ka mer over de wetsontwerpen tot wijzi ging van de Grondwet. Aanvaarding van de grondwetsherzie ning, zo heet het verder o.m., zal de houding van het Ned. volk, dat in grote meerderheid duidelijk heeft te kennen gegeven in te stemmen met een algehele liquidatie van het koloniale stelsel, in cje ogen van Indonesië en van de wereld 'ondubbelzinnig duidelijk ma ken. De nieuwe staatkundige structuur mag alleen met vrijwillige instemming der Indonesische volken worden ge realiseerd. De eis der vrijwilligheid geldt echter niet alleen voor Indonesië, maar ook voor Nederland. Het is de bedoeling, dat er zal worden gevormd een reële Koninklijke Unie met een of meer eigen organen, die met het hoogste gezag op het terrein van werkzaamheid dier unie zijn bekleed. De Kroon der Unie zai de plaats innemen, welke hieruit volgt. Derhalve staat ook de regering voor ogen, dat de Kroon aan het hoofd van de Unie inderdaad zal worden gehandhaafd en er een wezenlijk ko ninklijk gezag zal zijn. Communistische invloeden Voor wat betreft de openbare orde en rust' valt in bepaalde gebieden dc laatste tijd achteruitgang te constateren. Met name in West-Java hebben zich de laatste maanden meer wanordelijkheden voorge daan dan in een voorafgaande periode. In het algemeen nemen de schendingen van het bestand toe. Er zijn aanwijzingen, dat daarbij mede communistische invloeden werkzaam zijn. Hieraan wordt zeer sterk de aandacht gewijd. Tegen ordeverstorin gen zal met kracht worden opgetreden. De financieel-economische verhouding tussen Nederland en Indonesië zal wor den vastgelegd in een overeenkomst, waarvoor een ontwerp it opgesteld, dat mede omvat de verhouding tussen de toe komstige Verenigde Staten van Indonesië en de deelstaten, voor zover nodig, met het oog op de financieel-ecopomische een heid van Indonesië. Hieromtrent wordt overleg gepleegd o.m. met de Indische re gering. f Een politieman werd gedood, toen gis teren op het erf van het „Gedong Repu- blik Indonesia" (vertegenwoordiging der republiek-einse regering te Batavia) de monstrerende republikeinen aan de voor avond van de republikeinse onafhanke lijkheidsdag door de politie werden ver spreid en een schietpartij ontstond. De repubiikeinsen hadden een vreugdevuur ontstj)ken en aangezien demonstraties bij residentsverordening zijr, verboden, greep de politie in en verspreidde zij de me nigte. Plotseling werd op de politie ge schoten. Hierop werd onmiddellijk door de procureur-generaal huiszoeking in Ge- dong Indonesia gelast. Dit gebouw is achtereenvolgens ambtswoning geweest van Soekarno, Sjahrir en Gani en ,is ge legen aan Pegangaan Oost 56. (Van onze Amsterdamse redacteur.) In het brandpunt van de belangstelling zullen in de feestelijke week natuurlijk het Paleis op de Dam en de Nieuwe Kerk staap. In en buiten de Nieuwe Kerk is p.:en al geruime tijd aan het werk. Eerst werden de, tijdens de oorlog verwijderde, gebrandschilderde ramen weer aange bracht, daarna ging men de kerk in richten voor de inhuldigingsplechtig heden. Buiten do kerk ziet men werk lieden doende met het maken van tribu nes voor officiële gasten. In de kerk is vrijwel alles verwijderd wat er oorspronkelijk stond, waardoor een enorme ruimte verkregen werd. De gehele kerk is nu voorzien van een hou ten vloer die van het koorhek af lang zaam oploopt. Koningin Juliana zal met Prins Bernhard plaats nemen voor liet prachtige koperen koorhek, daaromheen zullen in lange rijen de gasten en geno digden zitten. Irv de beide zijbeuken zijn, hoog in de lucht, ook tribunes aange bracht. Een ervan is voor de pers, achter deze tribune zijn acht cellen voor radio verslaggevers, die vanachter hun glazen venstertje de gebeurtenissen zullen kun nen beschrijven. Achter het koorhek neemt het Concert gebouworkest plaats, dat onder leiding van Eduard van Beinum en met mede werking van het Toonkunstkoor, de plechtigheid zal opluisteren. Geheel ach ter in de kerk is men nu reeds bezig met de technische apparatuur van radio en telefoon; het is er een wirwar van draden en apparaten. De in de kerk aanwezige kostbaar heden hebben een grondige beurt gekre gen. Het ongeëvenaard mooie zeventien- de-eeuwse koperen koorhek wordt gron dig gepoetst. De laatste maal gebeurde dat tien jaar geleden bij het veertigjarig jubileum van H. M. Koningin Wilhelmina. Vier mannen zijn nu al meer dan een maand aan het poetsen, zij staan te werken tussen stapels lege dozen poets- goed. Ook het prachtige orgel, met de be schilderde luiken is grondig gereinigd. De restaurateur van het Rijksmuseum heeft de luiken op dezelfde manier onder handen genomen als de Nachtwacht en ook hier is het resultaat verrassend. Ver der is het houtwerk schoongemaakt en goed ingewreven. De Dam zal prachtig versierd worden door zes 13 meter hoge masten, die een verlichte kroon dragen. Het lijkt reus achtig hoog 13 meter, maar het Paleis is 30 meter hoog en dus was het wel nodig iets monumentaals te ontwerpen. Om ongelukken te voorkomen zullen de kleurige fleurige masten zo goed mogelijk gefundeerd worden. Meters diep in de grond is men nu aan het graven om deze fundamenten aan te brengen, iedere mast zal dan ook een tegendruk van 80.000 kg kunnen dragen, het zal dus heel hard moeten waaien willen hier ongelukken gebeuren. De masten zijn verder zo ont worpen dat het publiek er onderdoor en tussendoor kan lopen. Volgens een ooggetuige waren op het erf zes tot achthonderd Indonesische jon geren verzameld, het merendeel lid van jeugdverenigingen. Zij zaten om een kampvuur. Er zou een film vertoond wor den, hetgeen echter door de aanwezige politie werd verboden, daar geen ver gunning was aangevraagd. De menigte verwijderde zieh en trok zich voor een deel terug op de achtergalerij van het gebouw. Plotseling weerklonk een schot, waardoor een politieman van een afstand van ongeveer dertig meter aan het hoofd getroffen werd. Een later gevonden pa tronenhouder deed vermoeden, dat de kogel waarschijnlijk uit een stengun af komstig was. Hierop begon de politie In de lucht te schieten. Er werden echter twee meisjes en een jongeman getroffen. Hierna verdween de menigte spoedig- Twee Indonesiërs werden, gearresteerd- Bij huiszoeking in de Gedong Repu bliek Indonesia werden door de politie slagwapenen gevonden en op een der aanwezigen een automatisch revolver met twee patroonhouders. De eigenaar was een overste van het republikeinse leger en lid van de republikeinse delega tie, die van mening was, dat hij gemach tigd was wapenen te dragen. Het staat nog niet vast door wie de agent van Chi nese landaard werd doodgeschoten en evenmin wie de verdere schoten losten. Het onderzoek duurt nog voort. De hoofd commissaris van politie te Batavia, Da- men, verklaarde tegenover Aneta, dat de kogels in de muur van de achtergalerij van klein kaliber waren en onmogelijk afkomstig konden zijn van een der politie- wapenen. De inspecteur van politie, die achter de menigte Indonesiërs stond, meende, dat op hem geschoten werd. Alle bijeenkomsten ter gelegenheid van de derde verjaardag van de republiek zijn op last van de Nederlandse autoriteiten af gelast. De politie is zeer actief en voor 't hoofdbureau staan thans wachten opge steld. maar niet kansloze 37, en zowaar Miller, de freethi'tter, van wie verwacht werd, dat hij met een Morris in vorm de stand eens even zou opvoeren, liep in de val van Hollies, de enige succesvolle bowler van deze innings en kon gaan voor een wel heel magere 5. Zo kwam do lunch- stand inet 243 voor 4: een mooi totaal, echter niet voldoende en lang niet vol doende om, met regen in de lucht op de lauweren te kunnen gaan rusten. Harvey, de grote held van de vierde test, kwam Morris na de lunch gezelschap houden, maar zou ook heel spoedig ver dwijnen voor 'n vlotte maar niet vlekke loze 17. De stand was inmiddels de 250 gepasseerd; Moris had de 150 reeds ach ter zijn naam staan en zag de ballen als voetballen gelijk. De 300 kwam in zic'ht, maar hoe langer hoe meer begon het wicket tekenen van verval te tonen. Op 325 was het de beurt van Loxton te gaan; zeer onfortuinlijk stapte hij op een korte bal wat onbesuisd achteruit en sloeg daarbij zijn wicket aan diggelen, hij had slechts 15 runs gescoord en geen der batsmen van deze dag had de bowler.y met vertrouwen bespeeld. Lindwall kwam n-u Morris gezelschap houden en algemeen werd nu een partijtje free-hit- ten verwacht. Ook dit kwam echter anders uif, hij sloeg inderdaad in vlot tempo twee vieren, maar kon toen op een slimmertje van Young zijn bat op bergen. Zelfs Morris, werd met de 200 in zicht wat kalmer en een half uur bracht ook hem slechts zes runs. Op 337 voor 7 werd gerust voor de thee. Morris stond toen op 186, Tallon had nog niet gescoord. Het achtste wicket viel op 35g en het was de geweldenaar Morris, die na een meesterlijke innings van 196 op een moeilijk en onbetrouwbaar wicket bij een gewaagde run tijd te kort kwam en zich de zo dubbel verdiende 200 zag ontgaan. Vermelden we tenslotte nog het goede batten vïin Tallon, dat 31 runs aan de score toevoegde. De innings sloot ten slotte op 389. Er was op deze tweede dag door Enge land zeer goed gefield. Hollies liet bet beste bowlen van het seizoen zien en was met 5—131 de held van de dag. Engeland begon met een achterstand van 337 runs de tweede innings met Dewes en Hutton op het fasttopwlen van Miller en Lindwall, Reeds op 20 kan Dewes voor een povere 10 verdwijnen, doch hoe Bradman zijn bowlery ver anderde en hoe accuraat vooral Ring met vijf opeenvolgende maidens zijn eer ste test opende, Hutton en Edrich hielden stand en op 541 eindigde deze dag. Hutton bleef met 19, Edrich wet 23 not out, (Van een verslaggever.) Wanneer Om half zeven 's avonds door de radio de herkenningsmelodie van het programma der Nederlandse Strijdkrach ten, het „Marching throu' Georgia", weerklinkt, scharen in vele huisgezinnen allen zich rondom het toestel om te luisteren naar de stemmen van hen, die nieuws van hun zonen, verloofden en vaders brengen, nieuws uit de Oost en uit de West, waar zij voor kortere of langere tijd verblijven om de plicht, die het vaderland hun heeft opgelegd zo goed mogelijk te vervullen. Dezer dagen bestond dit programma drie jaar en de ijverige leider, de res, kapt. Karei Nort, die het enkele maan den na de bevrijding in het leven riep en er iedere dag een half uur zendtijd voor kreeg, heeft in de afgelopen jaren heel wat contacten tussen verwanten en militairen overzee, tussen leger en volk tot stand gebracht. Met ingang van 15 Augustus 1945 begonnen de dagelijkse uitzendingen en het driejarig bestaan is nu op stijlvolle wijze herdacht in hotel restaurant „Djumpol" in Oud-Loosdrecht, waar zeer veel autoriteiten van land-, Nadat wij reeds melding maakten van de hervatting der dividenduitkering door de N.V. Machinefabriek Gebr. Stork en Co. te Hengelo met een dividendvoorstel van 6Yi pet. aan de preferente (4 pet.) en 6 pc-t. (nihil) aan de gewone aandeel houders is thans het volledige jaarver slag over 1947 beschikbaar gekomen. Hieruit blijkt, dat er in 1947 een bruto winst van 2.582.020 (v. m. 1.867.962) werd behaald, waaruit na afschrijvingen ad 1.834.661 (v. j. 1.094.017) een net towinst resteert van 747.359 (vorig jaar 782,945). Nadat in Juni 1947 een emissie van 2% millioen gewone aandelen 120 pet. heeft plaats gevonden, blijkt de li quidatie per uit. December 1947 ad 2.03 millioen in vergelijking met uit. Dec. 1946 ad 2,7 millioen te zijn verminderd o-a. als gevolg van de uitbreiding en vernieuwing van de productiecapaci teit. In het verslag wordt melding gemaakt van de moeilijkheden, die zich vooral in het eerste halfjaar 1947 hebben voorge daan en 'n terugslag hebben uitgeoefend op de gang van zaken. Hef tweede half jaar geeft echter een belangrijke ver mindering van de uitgaven te zien. Een van de moeilijkheden blijkt de perso neelsbezetting te zijn, die begin 1947 te rugliep door het nivelleren van de loon- standaard in de verschillende bedrijfs takken en tussen geschoolde en onge schoolde werkkrachten. De achterstand in het machinepark werd in 1947 ingehaald. Er blijkt echter een tekort aan capaciteit in de ijzergiete rijen -te bestaan en dit geldt speciaal ook voor de totale Nederlandse ijzergie terijproductie. De uitbreidingsplannen zijn daarvoor onderhanden en in voorbereiding. De productiviteit werd in 1947 weder opgevoerd, ofschoon de gemiddelde pro ductiviteit door hef grote verloop niet veel verbeterde. De vooruitzichten voor het bedrijf en de dochterondernemingen zijn voor het komende jaar gunstig. De orderpositie is van dien aard, dat, bijzondere stagnatie in de materiaallevering voorbehouden, een. goed resultaat mag worden verwacht. zee- en luchtmacht aanwezig waren. Wij merkten o. a. op: de chef van de Generale Staf, generaal Kruis; de generaal Drost, adj.-chef van de Generale Staf; de se cretaris van het ministerie van Marine, de heer Van Houten; de directeur van de R. V. D., mr. J. M. Landré; da chef van de Marine Voorlichtingsdienst, kpt. Itn. ter zee Kroese; kolonel Aler van de Luchtstrijdkrachten en majoor-aalmoeze nier Goossens. Het spreekt vanzelf, dat allen hun gelukwensen aanboden aan de leidende personen van het strijdkrachten programma, met name de heer Nort. De heer Rietveld, secretarisgeneraal van het departement van Oorlog, die namens de minister van Oorlog en Ma rine a. i. sprak, bracht zijn dank over voor de eenheid, die deze organisatie werkzaqm voor het heil van de soldaten, tot stand heeft weten te brengen. Het hoogtepunt van de bijeenkomst werd gevormd door een rede van luit, generaal Kruis over „Leger en publici teit". De chef van de Generale Staf bracht zijn gelukwensen over aan het strijdkrachtenprogramma met zijn drie jarig bestaan, waarna hij de grote taak van fadio-uitzending, die hij in drieën wilde verdelen, naging. Allereerst kwam hij te spreken over de voorlichting, ontspanning en het nieuws van de ver wanten in Nederland, dat de militairen overzee geboden wordt; vervolgens de wederwaardigheden van de jongens over zee, waarmee de familieleden op de hoogte gehouden worden, om te eindig^i met de publiciteit en voorlichting, het gehele Ned. volk krijgt over de krijgsmacht. Aan het slot heeft kapt. Nort hartelijk dank gezegd voor de vriendelijke woor den van waardering, die hem en zijn medewerkers waren ten deel gevallen. S Weer verwachting medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt geldig van i; Dinsdagavond tot Woensdagavond. ij Wisselende bewolking met plaatselijk j oühtendimUt, enkele verspreide buien, - hier en daar met onweer. In het J Noordwesten van het land meest ma- tige wind uit richtingen tussen West en Zuid. Overigens weinig verande- ring in temperatuur. Woensdag 18 Augustus: zon op 5.28, onder 19.58; maan op 20.08, onder 3.25. In de filmfabrieken van Polygoon'aan de. Koudenhorn te Haarlem is gisteren middag een felle "brand uitgebroken in de ontwikkelkamer, toen in een ontwikkei- apparaat een defecte lamp moest worden vervangen. Hét zeer brandbare materiaal vatte ogenblikkelijk vlam en de kamer stond binnen enkele seconden van boven tot onder in vlammen. Doordat de in het gebouw aanwezige snelblussers weiger den, kon het vuur om zich heen grijpen, zodat in korte tijd ook de opnamekamer, de projectiekamer en de droogkamer in brand geraakten. De brandweer tastte het vuur met vier stralen aan en kreeg de hulp van het militaire personeel uit de Koudenhornkazerne die vlak naast het brandende gebouw ligt. Zodoende was het mogelijk veel van de kostbare inventa ris te redden. Na de brand bleek, dat van de kost bare apparatuur -bijna niets was ver brand, slechts enige betrekkelijk waar deloze geluidsbandjes gingen in vlam men op. De werkzaamheden in de fa briek zouden vandaag gewoon kunnen doorgaan en Vrijdag komen normaal de nieuwe journaals uit. De directie van „Polygoon" deelt me de, dat bij nader inzien de schade min der belangrijk is dan eerst werd gedacht. Verschillende kostbare apparaten zijn op het laatste nippertje door militairen gered. Hoewel er toch enige stagnatie in het bedrijf -zal zijn, hoopt de directie bin nen enkele dagen de productie voort te kunnen zetten. Nader wordt nog gemeld, dat de brand niet is ontstaan in de ontwikkelkamer maar in de mintagekamer. vermoede lijk door kortsluiting. De eerste dag heeft al heel wat schif ting gebracht. Zowel in het dames- als in het heren-enkelspel hebben enkelen de derde ronde reeds bereikt. Daaronder mevr. v. Berkel, die de jeugd een lesje gaf in plaatsen en scherpte. In het heren enkelspel viel het- pittige spel van de jonge Van Dalsum op. De voornaamste uitsldgen waren: Heren-enkelspel, eerste ronde Van den Broeke sl. jhr. De Boy van Zuidewijn 62 64; Timmers sl. W. Heidt 86 6—3; Cooke sl. Van Meegeren sr. 63 63 Heynen sl. Pieters 86 97; Van Oort sl. Ketjen 6—3 6—1; H. Beernink sl. Th. van Eek 6—0 5—7 7—5.; Van Dalsum sl. Klinkspoor 63 64. Tweede rondeBreukink sl. H. Lim 6—4 6—2; Van Oort sl. Heynen 6—2 64; T. Borren sl. H. Beernink 36 6—4 119; A. Lim sL Cort v. d. Linden 64 63; Tönjes sl. Van Gaaien 6—1 62; Van Dalsum sl. van Eek 36 63 63. Dames-enkelspel, eerste rondemej. v. d. Schrieck sl. mevr. v. Miert 61 7—5: mevr. Sonquière sl. mej. Eggersman 26 86 64; mevr. v. Berkel sl. mej. Herf- kens 6—3 8—6 mej. v. d. Torre sl. mevr. v. Haagen 7—5 6—2; mej. Van Kuyk sl. mevr. v. d. Berg 64 62. Tweede ronde: mej. v. d. Schrieck sl. mej. Walthausen 2—6 6—3 6—3; mevr. v. Berkel sl. mevr. Anjema 60 64. Bij dia patrouillewedstrijdcn van de Kath. verkenners uit geheel Nederland, die in Ommen zijn gehouden, hebben de Bevers, de zeeverkenners van de Ed mund Campiongroep van het St. Aloy- siuscollege te Den Haag het wisselschild gewonnen met 249 puoten. Tweede wer den de Spechten van de Mgr. Ariëns- groep in Deventer met 243 punten en derde de Herten van de Parcifalgroep in Laren met eveneens 243 punten. De volledige eindstand luidt: 1 Bronstein (Rusland) 13% pnt; 2 Szabo (Hongarije) 12% p; 3 Boleslafsky (Rusl.) 12 p.; 4 Kotof (Rusl.) 11 p.; 5 Lilienthal (Rusl.) 11 p 6 7 8 en 9 Bondarefsky en Flohr (Rusl.) Najdolf (Argentinië) en Stahlberg (Zweden) elk 10% p.; 10 Trifu- novic (Zuid-Slavië) 10 p.; 11 12 en 13 Gligoric en Pirc (Zuid-Slavië) en Boeoek (Finland) elk 9% p.; 14 en 15 Ragosin (Rusl.) en Yanofsky (Canada) elk 8% p.; 16 Tartakower (Frankrijk) 8 p.; 17 Pach- man (Tsj Sl.) 7 p.: 18 Stolz (Zweden) 6% p.; 19 Steiner (Australië) 5% p.; 20 Lun- din (Zweden) 414 p. De gisteravond gespeelde voetbalwed strijd V.U.C.—India te Den Haag werd door de Hagenaars met 10 gewonnen. Beroemd tot ridder Oranje Nassau de heer A. C. v. d. Vliet, te Rotter dam, voorz. der Ned. Ver. van land en tuinbouwonderwijzers.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2