In Indonesië is geen terugweg gelijl Het meer oio sociaal-noodzakelijke wordt gehandhaafd Felle strijd om negerrecliten 4 Gong g Duizend schepen rond de Piet Hein bergsche maas opnieuw SOEKARNO:„NEDERLANDERS MOETEN NIET' PINGELEN" OVERBRUGD SOVJET-AMBASSADE IN ZWEDEN Prinselijk gezin bij Sneeker vlootrevue stelt een val op DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Begroting nagenoeg sluitend Ku Klux Klan laat desnoods bloed vloeien 1 LAGEN De actie der slagers Laaiende Friese geestdrift Herdenking derde verjaardag van de republiek Oeververbinding bij Keizersveer hersteld Transport naar Rusland verijdeld Brand in pastorie te Naarden WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1948 No. 20701 KATHOLIEKE ACTIE ZET DOOR Eisen in Alkmaar STAKING IN CHICAGO m OPENBARING DER GETALLEN ZWEEDSE WAARSCHUWING RUSSISCH „LUISTER VERBOD" IN LEIPZIG aan 19-jarige musicienne VETTE BUIT VOOR INSLUIPER DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaer- straat 1. Telefoon 25270; te Schiedam. Broersvest 8, Telefoon 68804 Giro-nummei 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt t 3.45 per kwartaal, t 1.15 per maand, t 0.30 per week. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRUS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Bij de voortzetting gisteren van het debat over de kabinetsformatie en de regeringsverklaring werd het pièce-de-résistance" gevormd door de rede van de nieuwe minister-president, die in deze kwaliteit al evenmin als bij de verdediging voorheen van zijn sociale politiek aan zijn benijdenswaardige welsprekendheid een breidel scheen te kunnen aanleggen. Uit zijn wijdlopig en op werkelijk alle gebied deskundig betoog volgen hieronder de hoofdzaken. Te voren Jiad een viertal leden der oppositie nog bezwaren aangedragen. Na de ministeriële speech werd kort gerepliceerd. De discussie is daarna gesloten. T^mdaag zou met de Grondwetsherziening worden begonnen. Het allervoornaamste uit de rede van de minister-president was wel haar be gin waarin Z.Exc. als samenvatting van het uit de Kamer te berde gebrachte meende te mogen stellen dat het kabinet een zakelijke beoordeling op zijn daden mocht verwachten en daarom een samen werking met de Kamer mogelijk mocht worden geacht. Wij geloven dat Z.Exc. hierin niet mistastte. In het karakter van het kabinet wilde de heer Drees zich niet verdiepen (parlementair of niet-parle- mentair). De aanduiding „program-minis terie" bedoelt te onderlijnen, dat het pro gram eigenlijk de kurk is waarop het kabinet drijft. Amsterdams hoogste toren in een zee van licht. De hoofdstedelingen kregen gisteravond een voorproefje van de illuminatie, welke straks bij het inhuldigingsfestijn in de hoofd, stad zal worden ontstoken. Dat hij zelf als minister-president op trad kan verwondering wekken. Maar vast staat, dat nóch de P.v.d.A., nóch de heer Drees zelf op die benoeming heb ben aangedrongen. Eerst op dringend verzoek van de formateur en toen bleek, dat zijn ministerpresidentschap tot oplos sing der crisis zou bijdragen, heeft hij het zijn plicht geacht de functie te aan vaarden. Wat de positie van minister Van Schaik betreft, wees Z.Exc. er op van hoe grote betekenis zijn advies moet zijn in de raad van ministers. Bovendien is er op staat rechtelij k gebied veel werk aan de win kel (reconstructie Koninkrijk en alge hele herziening der Grondwet) terwijl ook verschillende andere juridische pro blemen om bestudering vragen. Voor een en ander is mr. Van Schaik een uitne mende kracht. Over de persoonswisselingen in het ka binet wilde de minister-president zich niet uitlaten. Dat enkelen niet terugkeer den sluit niet in, dat er voor hun arbeid geen grote waardering bestaat. Natuurlijk vormde het Indonesische probleem, alsNiet ernstigste en meest ur gente, waarvoor Nederland is gesteld, de hoofdschotel van het ministeriële betoog. Ab ovo werd het nog eens uiteengezet en alle fazen passeerden weer de revue. Terwijl wij aanvankelijk tegenover de republiek afwijzend stonden, zijn onder gewijzigde omstandigheden besprekingen onvermijdelijk geworden. Men kan over het verloop der feiten verschillend oor delen. Maar nu wij voor bepaalde verhou dingen staan, is het nodig dat we elkaar vinden al blijft over de uitwer king overleg mogelijk. Er is geen weg terug meer! Tegenover de niet-republi- keinse gebieden en de internationale waardering zouden wij in gebreke blij ven als de Grondwetsherziening werd verworpen. Alle goodwill zouden we weer verliezen. Er zou hier een nin- derheidsregering moeten gevormd wor den, die heel Indonesië tegenover zich zou vinden. Dan zou eerst recht de Kroon gebroken worden en de vlag neergehaald! Zelfs indien met de republiek niet tot een accoord mocht worden geko men, moet toch de reconstructie van het koninkrijk worden doorgevoerd. Die republiek zie men voorts niet enkel in zwart of wit. Met haar de besprekin gen afbreken is al evenmin mogelijk, zou diepe onrust, grote tegenstellingen en veel strijd teweeg brengen. Nederland zal Het plan van de Amerikaanse Demo craten om aan de negers in de Ver. Staten volledige gelijkheid van i-echten te geven, heeft in de Zuidelijke staten grote opwinding veroorzaakt. Dit blijkt o.a. hieruit, dat de reeds 80 jaar be staande geheime organisatie tot bestrij ding der negers, de Ku Klux Klan, weer begint op te leven en in het openbaar gaat optreden. Aanvankelijk richtte de Ku Klux Klan zich tegen de negers, doch later ook tegen Joden, Katholieken en Ieren. De laatste 25 jaar was de organisatie sterk op de achtergrond gedrongen. Nu wordt echter gemeld, dat de Ku Klux Klan een openbare meeting heeft gehouden te Stone Mountain in Georgia, waarbij 700 nieuwe leden der K.K.K. werden ge ïnstalleerd. In hun bekende witte ver momming mét puntige kap over het hoofd, werd hun door de „Grote Draak", Samuel Green, de eed afgenomen, dat zij de „grondwet der V. S. zouden eer biedigen en de heerschappij van het blanke ras zouden verdedigen'In zijn toespraak verklaarde de „Grote Draak" o.a.: „Wij zullen de negers nooit als een gelijkwaardig ras of als sociaal gelijk berechtigd erkennen- Indien Truman zijn vier-punten-program omtrent de gelijke burgerrechten in de Zuidelijke staten met geweld van bajonetten wil door voeren, dan zal het bloed in de straten vloeien. De Ku Klux Klan wil de heer schappij van }jet bia.nke ras, voor zo ver 7eiri?.?geliik is> °P vreedzame wijze ver maar indien het nodig is, zul- niet aarzelen geweld te ge- zekeren, len wij bruiken". Uif New-Ywk3 Tm and6r gelUir j - Thd«ns een meeting al- S1Seer? door de „Catholic rnriester verklaarde een ne.®e A^slin Chacere, dat op initiatief van de hiërarchie en van de katholieke jeugd, zich in de zuidelijke Staten een nieuwe s.roming aftekent naar rechtvaardigheid zonder rasverschil of- schoon op sociaal en opvoedkundig ge- bied nog onderscheid wordt gemaakt tussen blank en zwart. p Chacere gaf enkele voorbeelden aan' van deze nieuwe houding, zoals de toelating van negerstudenten tot de katholieke seminaries, de nieuwe ideëen, verkondigd op de preekstoelen der katho lieke kerken en het groeiend aantal organisaties zomder rasverschil onder de jeugd. De negerpriester toonde zich zeer ver heugd over deze houding van de Bis schop van Charleston, Mgr. Walsh, die de beperkende maatregelen en de ver plichtingen, welke de democraten in Zui'd-Carolina opleggen, als „onrede lijk, onrechtvaardig en on-Amerikaans" brandmerkte. „Wanneer een lid van de hiërarchie in het openbaar stelling neemt in 'n sociale kwestie voegde P. C^c«^e er aan toe, „betekent dit, dat er in Zuiden verandering op "omst 's dienen te vermijden van een mislukking de schuld te moeten dragen. Voor het overige wees de minister president op enkele lichtpunten (in veel gebieden geleidelijk herstel en economi sche opleving), gaf hij toe, dat in West- Java de onrust toeneemt en ook elders de communistische propaganda sterker naar voren treedt. Over het'gebeurde van Bondowoso sprak Z. Exc. zijn afschuw uit; dat er nog 15.000 gedetineerden in de republiek zouden zijn, noemde hij een „losse bewering". Dat de regeringsverklaring voorts wat sumrriier is gebleven, trok de minister president blijkbaar op zijn fatsoen. Na tuurlijk had bij de formatie de tijd ont broken voor uitvoeriger beraad over allerlei onderdelen. Maar nu er van alle kanten aanmerkingen werden gemaakt op de beknoptheid, mocht de gemoedelijke keuvelaar het toch niet ondier zich laten er het zijne van te zeggen. Wij kunnen slechts aanstippen: Minis ter Van „Schaik blijft slechts tijdelijk „Verkeer en Waterstaat" begeren, dat (zoals aanvankflijk overwogen) niet onder „Econ. Zaken" en „Wederopbouw en Volkshuisvesting" verdeeld zal wor den; het ontwerp op de materiële oor logsschaden wordt overgenomen; de kleine boeren, de middenstand en de binnenscheepvaart, alsook de jeugd zorg zullen volle aandacht krijgen; er komt geen departement van defensie, maar één minister van landsverdediging met drie deskundige autoriteiten (staats secretarissen?); prof. Romme krijgt zijn regeling van de burgerlijke staat van beleg zodra de Grondwetsherziening haar beslag heeft gekregen; een wette lijke regeling van de gezondheidszorg is op komst; het radio-vraagstuk is in die paar dagen nog niet bekeken, maar de verschillende levensrichtingen behouden haar zelfstandige uitingsmogelijkheden; de kinderbijslagen zullen verbreed wor den (zelfstandigen en gepensionneerden) terwijl correcties1 worden aangebracht voor de grote gezinnen; het kleuteron derwijs zal nog even op de gelijkstel ling moeten wachten; in economicis zal een conjunctuur-politiek worden ge volgd, een constructieve politiek met 'n plan in zeer algemene zin zonder gede tailleerde dichtsnoeren voor de diverse bedrijven; wat de financiën betreft, de siuiting der begroting wordt „nagenoeg" er\ de regering spant zich tot het uiter ste in om het sociaal-noodzakelijke te handhaven. Want de volkswelvaart blijft primair. Het Kabinet moge zo spreken wij gëarne de minister-president na het Nederlandse volk op de weg opwaarts een goed stuk vooruit brengen. Vit het vóór-debat Alvorens de regering aan het woord kwam, had nog een viertal afgevaardig den het hunne gezegd over de regerings verklaring en de kabinetsformatie. De anti-rev. fractieleider Schouten, ging daarbij voorop, maar veel „ubstantiëels leverde zijn uitvoerige critiek niet op. Het optreden van een nieuw kabinet had deze opponent niet noodzakelijk ge vonden; nij zag het motief, waarom dit nochtans geschiedde, in de wens der K.V.P naar een verbreding der rege ringsbasis, een wens, die reeds in 1946 had gegolden, doch steeds ook nu weer door de P.v:d.A. werf! tegen gewerkt. Uiteraard kreeg laatstgenoemde frac tie de wind weer van voren. Zij zit, volgens spreker, nog altijd te hoog te paard en blijft te eenzijdig in de beoor deling. van eigen betekenis en kracht; in haar domineren nog steeds de ten- denzen der Ned. Volksbeweging, be lichaamd in prof. Schermerhorn. Aan de hand van Matth. XVI 25 kreeg "ij dan ook een extra vermaning de zelf verloochening wat meer te beoefenen, al is zij dan ook bereid in Indonesië alles te verliezen om alles te behouden. Partijgenoot Paul de Groot zette een eigen propaganda-plaa! op, die uitslui tend Indonesische klanken te horen gaf. Veel nieuws was er niet bij. En vóór alles werd de lof der republiek gezon gen. Met de regeringsverklaring had het ir. elk geval zo goed als niets te maken. Geen wonder, dat het aspect van de ministerstafel nog al eens wisselde, waar slechts een 3 a 4-tal collega's de beide uiteraard hokvaste excellenties, flrees en v. Schaik, op den duur trouw bleven. Jhr. v. d. Goes v. Naters (P. v. d. A.) bleef ondanks het bezwaar van de heer Schouten bij zijn loftuiting op dr. Beel De K.V.P. draagt de last, dat net parle mentair kabinet-Beel niet is gecontinu eerd en "volgens de heer v. d. Goes zou dit verband houden met een poging om de heer Welter, die de coalitie zo graag verbroken zag, voor zich te winnen Met nog enkele opmerkingen in repliek door de minister-president gemaakt was toen de kennismaking tussen het nieuwe kabinet en de Kamer voltooid. L. H Het hoogtepunt gistermiddag op het Sneekermeer. Na het admiraal zeilen omstuwden honderden boten en bootjes de Piet Hein, waarop het Prinse lijk gezin de vlootrevue had gevolgd. In Alkmaar kwamen gisteren 400 sla gers uit Noord-Holland bijeen, teneinde hun misnoegen kenbaar te maken over de hui'dige gang van zaken bij de vlees- distributie. Een der grieven was het feit, dat de slager het vet niet kan verkopen, omdat de kruidenier dit al doet. De slagers kunnen niet meer tegen de concurrentie van de grootbedrijven op. De mening van de vergadering was, dat de bestaans mogelijkheid der slagers tot ongeveer 40 pet. is gedaald. Uiteindelijk werd door de vergadering een motie aangenomen, waarin bij de hoofdbesturen der bonden en bij de vak groep wordt aangedrongen op het nemen van maatregelen om te komen tot: 1. Het verzekeren van een rantsoen van 600 gram vlees per persoon per veertien dagen; 2. Het bevorderen yan .de verkoop van slacht- en niervet door de slagers; 3. De aankoop van vlees in 't buiten land uitsluitend door vakmensen te doèn geschieden; 4. Het stopzetten van de import van mindere kwaliteit vlees tegenover de export van vers vlees; 5. Het beperken van de huisslachtin gen en het opvoeren van de varkens stapel. Meer dan 24.000 leden van de „Ver enigde automobielarbeiders-unie" hebben in zeven fabrigken van de „Internatio nale Harvester-maatschappij" te Chicago het werk neergelegd als gevolg van net mislukken der onderhandelingen over loonsverhoging. „Hallo Beatrix, weg 'daar". Een bul derende stem klonk over het Sneeker meer. Beatrix, de prinses keek op, half verschrikt. Doch deze barse woorden, gesproken via een luidspreker vanaf een boot der rijkspolitie te water, gol den niet haar, maar een plezierboot van dezelfde naam, die gistermiddag na het admiraalzeilen het prinselijk jacht de „Piet Hein" te dicht naderde. Trou wens, de „Beatrix" was niet de enige, die een kleine maar luide vermaning van de waterpolitie moest incasseren. Om half drie gistermiddag arriveerde het prinselijk gezin met uitzondering van het jongste prinsesje aan de Jous- terkade te Sneek, waar de Piet Hein reeds lag gemeerd. Vijf minuten later zette het jacht koers naar het Snee kermeer. Het was een zeer rustige tocht, wani de politie had aangekondigd, dat de toegang tot het Sneekermeer tot twee uur open was, zodat iedereen, die maar een boot bezat of een plaatsje op een vaartuig had kunnen bemachtigen op dat tijdstip al op het grote Friese water lag. Het begon met een vlootrevue. Onder het gejuich der opvarenden en het la waai der scheepstoeters voer de Piet Hein statig langs de honderden sche pen, die daar lagen. Toen kwam het adrrtiraalzeilen. Drie groepen van elk zestien jachten, dertig M2. Regenbogen en 1 bm 2, geleid door het admiraalsjacht, zeilden in kiel- en in frontlinie voorbij. Het was een groots gezicht en de vorstelijke bezoekers sloe gen de bewegingen der imposante groe pen met onverflauwde belangstelling gade. Doch het admiraalzeilen zou niet het hoogtepunt vormen van de middag. Het In een herdenkingsrede ter gelegenheid van de derde verjaardag der republiek zeide Soekarno in een radiorede, dat, in dien de Nederlanders willen bewijzen, dat zij werkelijk oprecht zijn als zij zeggen, dat het kolonialisme dood is, zij niet moeten pingelen aan de datum van 1 Ja nuari van het volgend jaar, waarop In donesië onafhankelijkheid zal krijgen. Hij zeide, dat uitstel het gevoe) van wan trouwen van het Indonesische volk je gens de Nederlanders zou aanwakkeren. Ten aanzien van de politiële actie zei hij, dat zeer duidelijk bewezen was, dat „Nog even en de pont heeft hier haar diensten weer bewezen'*. Deze woorden sprak vanmorgen de veer man van de pont aan Keizersveer tót ons, toen wij wachtten op het mo ment, dat de herstelde brug, welke Brabant en Holland op deze plaats voor de derde maal zal verbinden, of ficieel zou worden geopend. Over het herstel van deze belangrijke schakel is grote vreugde uitgesproken en wel zéér in het bijzonder door bur gemeester Oderkerk van Dussen, die het Land van Altena thans een volwaardig deel van Brabant beschouwt en niet min der door het hoofd der gemeente Raams- donk. burgemeester Prinssen, die ook de belangen van zijn streek beter ziet ge diend worden. De arbeidende bevolking aan beide zijden der Bergse Maas, wel ke dagelijks het water moet oversteken, is met deze herstelde schakel wel bij zonder gebaat en vooras onderschatte men niet het grote belang dezer her nieuwde verbinding met het oog op de zich steeds uitbreidende industriali satie van het Brabantse land. In 1931 kwam deze oeververbinding tot stand door een monumentale brug Nog geen tien jaar later knapte di' staaltje van Nederlandse bruggenbouw als een lucifer af, toen in de oorlogs dagen van 1940 de brug moest worden opgeblazen. En nog maar amper her steld, of opnieuw, bij het naderen van dt oorlogshandelingen in het Zuiden in het najaar van 1944, werd dit massale bouwwerk, ditmaal door de Duitsers, volkomen vernield. Met een bescheiden begroting moest de Dienst van de Rijkswaterstaat onge veer een jaar latei het herstel ter hand nemen. Voorwaar geen gemakkelijk karwei, nu het einde van de materiaal- schaarste nog lang niet in zicht is. Bo vendien moest ditmaal een nieuw Noor delijk landhoofd worden aangelegd en een geheel nieuwe Zuidelijke pijler ge bouwd. Maar nu het isolement is opge heven is er vreugde onder de bevol king, doch deze blijdschap wordt wel enigszins getemperd door het feit, dat nog steeds geen grote rivier-overgang bii Sleewijk-Gorinchem is tot stand ge komen waarvoor toch de 'plannen reed.' voor de oorlog in een vergevorderd sta dium verkeerden. de Nederlanders de republiek willen ver nietigen. Als buitenlandse politiek ^er republiek gaf Soekarno aan: het brengen van het Indonesische probleem voor het internationale forum en het zoeken van een vredelievende oplossing. Amnestie Ter gelegenheid van de derde verjaar dag van de republiek heeft Soekarno amnestie verleend aan majoor Soedar Sono en aan de anderen, die hun gevan genisstraf uitzitten voor het plegen van de staatsgreep in Juli 1946. Indien onze vrijheid wordt aangeval len, aldus Soekarno verder, zullen wij met ons leven en met alle middelen, met guerilla-oorlog, politiek van de verschroeide aarde, sabotage, boycotts eti stakingen onze vrijheid verdedigen. Tsn aanzien van de Renville-overeenkomst, waarin een plebisciet werd voorgeschre ven, merkte Soekarno op, dat de repu blikeinse regering er van overtuigd is, dat de meerderheid van het volk voor de republiek zal stemmen. Wat de interim-regering betreft, zeide Soekarno oa.: De souvereiniteit gedu rende de interimperiode rust in princi pe in Nederlandse handen, doch is in feite gebaseerd op artikel 1 van de be ginselen der Renville-overeenkomst en moet worden uitgevoerd door de interim- regering. Tot slot deed Soekarno een beroep op alle Indonesiërs om de eenheid te bewa ren. Wij zitten in het fort en u (buiten de republiek) bevindt u daar buiten, doch indien wij binnen het fort omsingeld zijn. moet u buiten het fort uw deel van de strijd intensiveren Voor het hele Indo nesische volk bestaat er slechts één doel: onafhankelijkheid op 1 Januari 1949, al dus Soekarno. hoogtepunt van de dag werd iets heel anders: een onverwachte, niet te stui ten doorbraak van de duizend boten, de schouwen, valken, larken, regenbogen, pampusjachten, sharpies, vrijbuiters en wat zich nog meer voor vaartuigen met of zonder zeil op het Sneekermeer be vonden. Een ogenblik was het, of het water was verdwenen en met het water de Piet Hein. Het was nog slechts een woud van masten en zeilen. Men kon over afstanden van honderden mieters van de ene boot op de andere stappen en temidden van dit gekrioel doken gewel dige gevaarten op, waarop honderden Friezen, dicht opeengepakt trachtten ook een blik op dat fraaie vorstelijke jacht te kunnen slaan, waarop vooral Beatrix en Irene met grote verbazing dit schouwspel gadesloegen. Steeds meer boten omringden de „Piet Hein", steeds meer vernauwde zich de kring om het jacht. Reeds raakten enige zeil jachten het schip en de positie van de Piet Hein scheen een ogenblik hachelijk. Toen kwam de rijkspolitie te water. Enorme, angstaanjagende stemmen klon ken over het water: „Van de Piet Hein vandaan". De grote schoonmaak begon. Het water werd weer zichtbaar, de masten verspreidden zich over het wa ter en' de Piet Hein kon weer varen. Na onze laatste hartekreet om, voor zover het maar enigszins kan, de woning productie op te voeren, kregen we ver scheidene publicaties onder de ogen, die duidelijk te verstaan gaven, dat om tal van redenen de zaken er nog scheef voorstaan. En zo scheef, dat de minister zich genoodzaakt heeft gezien de hoe veelheid werk op de markt niet meer te vermeerderen. Natuurlijk, met alleen goedkeuringen voor honderdduizend wo ningen, verschaffen we geen onderdak, bouwerijen die halverwege de optrek blijven steken, kunnen we niet met jonge gezinnen bevolken. Anderzijds is het echter een teken van wijs beleid om een behoorlijk aantal goedkeuringen ge reed te houden opdat tijdig de voorberei dende werkzaamheden aan de terreinen kunnen plaats vinden. Volgens de jongste gegevens zijn 43.000 woningen in uitvoering, maar het tempo van gereedkomen ligt even boven de 2000 per maand, dus er komen nog geen 25.000 woningen per jaar klaar en dat bij een tekort van 300.000 stuks. We schreven reeds de vorige maal, dat de woningpro ductie een probleem is van de dag en de nacht. Het ministerie zal derhalve blij vend moeten activeren en er op toezien, dat zuinig met materiaal wordt omge sprongen, de hoeveelheden zo hoog mo gelijk worden opgevoerd en hoofd- en handarbeiders zich tot d;e bouwerij voe len aangetrokken. In de bouwvakken is een enorm tekort aan arbeidskrachten, terwijl de verdeling nog anders is dan eigenlijk ware gewenst. Propaganda van boven af en bij herhaling is dringend nodig. In sommige „ectoren, staan we of nu al of spoedig voor overbodige werk krachten, in de bouwerij komt Nederland dringend handen tekort. We schrijven Nederland, want de volkshuisvesting is geen zaak meer van bouwen en geld verdienen door particulieren, maar een nationale zaak, die om de geestelijke en lichamelijke gezondheid van ons volk nooit genoeg kan worden bevorderd in geldelijke verplichtingen en aanwenden van beschikbare krachten. Cement, hout, ijzer en steen zijn hier de vier grote materiële factoren. De po sitie van cement blijft nog zorg baren, die van hout is zwevend, die van metsel- ba'ksteen en kalkzandstee:- achteruit gaande. Wat steen betreft, raken we spoedig een teer punt in een vaderlandse indus trie. We tobben hier met ongunstige voorwaarden op materieel en op sociaal terrein. En dan wordt het activeren niet zo eenvoudig. Naast het Nederlandse materiaal blijft de invoer van buitenlandse goederen noodzakelijk. Derhalve bij alle ellende ook nog de deviezenkwestie. Geld, goe deren en opvoeren van de arbeidspro- ductie. Voor een voortreffelijk doel, dat tegelijk een bestaan verschaft. Het op voeren van de productie vormt evenwel een vraagstuk van zodanige allure, dat we er wel een aparte gongslag aan kun nen wijden. HENK VAN DER MAZE Een van de twee zilve ren Olympische médail les arriveerde gister avond in de persoon van mevr. v. d. Anker te Haarlem. Hier be groetten de kano-col lega's haar met veel confetti en peddels! „Die Welt" meldt, dat het aan de be volking van Leipzig (sovjet-zóne) verbo den is te luisteren naar de uitzendingen van de onder Britse of Amerikaanse con trole staande stations te Berlijn. Functio narissen van de socialistische eenheids partij hebben instructie gekregen over treders van dit verbod op te sporen. Overtreding zou gestraft worden met verbeurdverklaring van het radiotoestel. Het Zweedse ministerie van buiten landse zaken heeft de sovjet-ambassade te Stockholm gewaarschuwd, dat zij een 19-jarige Russische musicienne, die wei gert naar de sovjet-unie terug te keren, met rust moet laten. Als naam van het meisje werd opgegeven: Lyda Mkaprova, dochter van een Russische kolonel in Leningrad. Het meisje zou verklaard hebben, dat Russische diplomaten alles in het werk stellen, haar in de ambassade te lokken, teneinde haar van daar uit op transport naar de sovjet-unie te stellen. Volgens het Zweedse ministerie van buitenlandse zaken hebben de Russen herhaaldelijk verzocht het meisje uit te leveren. De verzoeken zijn van de hand gewezen, omdat het meisje wil blijven en Zweedse wil worden. Iemand van de sovjet-ambassade zou zich met geweld toegang tot haar huis hebben verschaft. Hij wgftl echter ver wijderd door een tuinman en een Zweeds legerofficier, die toevallig voorbij kwa men. In een brief van de Russische ambas sade stond: „Verlaat dit spinneweb en keer naar het vaderland en de vrijheid terug" In de enveloppe was ook een bundeltje Russische muziek gedaan en enkele nummers van het tijdschrift „Sovjet-nieuws". liet Zweedse ministerie van buiten landse zakerl; dat verdere stappen tegen de sovjet-ambassade overweegt, na ken nisneming van een politie-rapport, heeft de familie, waarbij het meisje inwoont gewaarschuwd, dat zij haar des avónds niet alleen moet laten uitgaan. De sovjet-ambassade te Stockholm ont kent, dat pressie op het meisje werd uit geoefend of dat getracht werd haar te ontvoeren. „Wij willen haar in de sovjet unie hebben", zo werd verklaard: „omdat baar vader ons dat herhaaldelijk heeft verzocht. Zijn vrouw is bij het beleg van Leningrad om het leven gekomen. Hij voelt zich erg eenzaam en verlangt naar zijn enige dochter". Gistermiddag ontstond er brand in de pastorie van de St Vituskerk te Naarden waar Zondag j.l. -tog op zo luisterrijke wijze het gouden priesterfeest van pas toor Hermsen werd gevierd. De v-ijwil- lige brandweer kon zeer sne. uitrukkpn, waaraan het te danken was. dat de brand beperkt bleef tot de zit-werkkamer van de pastoor en een zijkamer De fraaie boekenkast met een kostbare verzameling boeken, alsmede het bureau, een groot gedeelte van het me bilair en enige schilderstukken, gingen in de vlammen verloren. Over de oorzaak is nog niets bekend. Een insluiper heeft kans gezien het winkelpand van rijwielhandel A. in het centrum van Helmond binnen te dringen. Hij maakte uit een geldkistje een bedrag van 6.000 buit en ontvreemdde verder twee gouden ringen en een armband.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1