Nieuwe Koninkrijk met grote meerderheid aanvaard Fors betoog van Z.Exc. Sassen i rftsyafc.** Op de Iribune Voor CHRISTUS en HONGARIJE Kard. Mindszenty, de ..Ster van de poesta Alarmkreet van graaf Bernadotte mmm Schietpartij te Berlijn CONFLICT TUSSEN REGERING EN VAKVERENIGINGEN DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Gedane zaken nemen geen keer Sober bouwen Goedkoper staal Het geduld der Fransen raakt uitgeput Een suikerboot VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1948 No. 20703 L. H. Officiële foto van het Prinselijk Paar, opgenomen enkele dagen vóór de grote verandering, welke in liet leven van de Prinses-Regentes en Prins Bernhard zal plaatsgrijpen. Twee Duitsers op Pots- dammerplatz gedood Alarmtoestand, afgekondigd WEERT GAAT'HONDERD MONTAGE WONINGEN BOUWEN NOG SLECHTS DRIE BISSCHOPPEN IN ROEMENIE RECORD-BABY füSSEN LONDEN EN HELSINKI Zoals reeds voor kort is gemeld, werd de president der katho lieke Actie in Hongarije, Mgr. Mihailovics door een Hongaars gerechtshof tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. De pre laat is er echter in geslaagd uit Hongarije te ontvluchten. Tijdens de vlucht vertoefde hij in Salzburg, waar hij aan de katholieke pers de volgende gegevens verstrekte over de situatie der Katholieke Kerk in Hongarije. „TOESTAND IN JERUZALEM ONHOUDBAAR" y/z millioen kilo zoet uit Indonesië GEEN MISDAAD IN y SCHOONHOVEN ssezstzucsam DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaer- straat l Teietoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" t Rotterdam De abonnementsprijs bedraagt t 3.45 per kwartaal, t 1.15 per maand, 1 0.30 per week. Directeur: J. KUUPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden I 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Nadat gisteren nog een viertal afgevaardigden over het eerste der vier Grondwetsherzieningsvoorstellen zijn licht had doen schijnen> heeft minister Sassen nogmaals het standpunt van het nieuwe kabinet toe gelicht en daarbij de gestelde vragen beantwoord. Het historisch moment der beslissing kwam eerst in de avond vergadering tegen 10 uur, toen ook de andere revisie-voorstellen waren afgehandeld. De Kamer bleek au grand complet (98 leden) Slechts de communisten Wagenaar en de Groot ontbraken. In de loop der vergadering was de pas benoemde K.V.P.-afgevaardigde, rar. J, A, M. Cals, regelrecht van het vliegveld naar het Kamergebouw gekomen, nog even geïnstalleerd. Tegen het eerste voorstel (betreffende de nieuwe rechtsorde) stemden de A.R., Stk. Ger., Communisten en de heer Weiter. Voor de drie andere voorstellen, die eveneens de vereiste twee-derden-meerderheid behaalden, zij verder naar onderstaande bijzonderheden verwezen. De Kamer is op reces gegaan tot 8 September. Dat was het motto door prof. Schermer- liorn gekozen voorrijn sterk-determims- tische bespiegelingen over de gang van zaken met het Indonesische probleem, ten aanzien waarvoor niet alleen de protes tants-christelijke partijen worstelen tus sen geloof en beginsel enerzijds en de harde werkelijkheid aan de andere kant. Vrijwel iedereen ondergaat volgens dit „jonge" Kamerlid der P.v.d.A., dat per soonlijk zo veel heeft meegeworsteld, de invloed der steeds vervloeiende werke lijkheid. Overigens deed 's professors rela tivisme weer danig opgeld. Het federa listisch beginsel werd bovendien voor zijn personalisme geannexeerd; net De- paalt de houding der partij tegenover de republiek en de Ned.-Indonesische Unie. Realistischer politiek beoefende mr. Vonk namens de V.V.D. door, eveneens uitgaande van de gedane zaken, a zijn best te doen om „volkomen objectief de Memorie van Antwoord als een „be leidsstuk" in optima forma te kenschet sen (naar gelang immers van het beleid is het regeringsvoorstel bruikbaar of fullest) en in het nieuwe kabinet met alleen .verbetering in de beleidsverhou- dingen" maar ook „herboren regeer kracht" te ontdekken, waarbij hij boven dien het in art. 209 bepaalde als plecht anker beschouwt als een „vrij deugde lijke vloer tegen verder afglijden". Noch tans kon hij er niet buiten om, zich bij de vragen van de heer Tilanus inzake de Unie even aan te sluiten om dreigend „misverstand tot zo klein mogelijke pro porties terug te brengen". band en een werkelijk Koninklijke Unie worden nagestreefd. De Unie door prof. Gerbrandy gewenst zou een volkenrecht telijke constructie zijn met ongeoorloofde verbindingen tussen staat en natie. Zo ziet haar de regering niet. Zij zal inder daad een staatsrechtelijke constructie moeten zijn. Het Ned.-Indonesische staats recht zal te onderscheiden zijn van het volkenrecht, het Nederlandse en ook het Indische staatsrecht. Die Unie zal ook geen vorm zijn van Nederlandse over heersing. Ook de Unie-koning zal een constitutioneel vorst zijn en geen absolu tistische macht bezitten; het Unie-statuut wordt niet eenzijdig opgelegd maar moet door gemeen overleg tot stand komen. Replieken Uit de korte replieken vermelden wij de laatste schermmutselingen tegen prof. Gerbrandy, die heftig bewogen de Kamer nog bezworen had deze „sprong in het duister" toch niet.te wagen, waarbij zowel prof. Romme als jhr. v. d. Goes zich weer den om de nieuwe orde tegen de aanvallen te verdedigen. Eerstgenoemde had nog een persoonlijk woord te zeggen over zijn aardige „krantje" en wat hij er In schreef, verkeerd door prof. Gerbrandy geïnter preteerd; de laatste vond, dat de manier waarop genoemde professor de Konink lijke rede naar beneden had gehaald, een banaliserende indruk moet hebben ge maakt. Van de heer Weiter noteerden wij zijn protest tegen de „ezelstrap", waarvan van de zijde van prof. Gerbrandy geen sprake kan geweest zijn, omdat de bedoeling daartoe bij hem zeker niet heeft voorge zeten. De beslissende stemming werd aange houden tot na de afhandeling der drie overige revisie-voorstellen. Het tweede regelende het inkomen van een koning of koningin, die afstand heeft gedaan passeerde zonder meer de voorzittershamer. Het werd met al gemene (98) stemmen aangenomen. Staatssecretarissen Bij het derde opperde de e.h. fractie leider Tilanus zijn bekende bezwaren. De staatssecretaris acht hij een niet gewenste figuur, die de staatsmachine onnodig in gewikkeld en kostbaar maakt en een bron van conflicten kan zijn. Hem con- trarieerde de heer v. d. Goes (P. v. d. A.) door te betogen, dat het nodig is de sfeer der politiek-verantwoordelijke personen uit te breiden. Ook de communisten handhaafden hun oppositie. Minister Drees verdedigde het instituut o.m. door op de zich sterk uitbreidende bemoeiin gen der bewindslieden *te wijzen en zich op dg instemming van oud-minister De Wilde (A.R.) te beroepen. Het ontwerp werd met 83 tegen 15 stepimen aanvaard. Alleen de c.h. en de communisten waren tegen. Burgerlijke staat van beleg Het vierde revisie-voorstel werd niet verdedigd door de initiatiefnemer prof. Romme, maar op instigatie van voor zitter Kortenhorst die zich o.m. beriep op een antecedent uit1840door 4e nieuwe minister van Binnenlandse Zaken mr. Van Maarseveen. Z. Exc. had alleen te reageren tegen een fulminatie van de communist Gortzak, die gelijk bekend in deze wijziging een aanslag ziet op de vrijheden van het volk. De minis ter legde uit, dat de communist tegen spoken vecht en met zijn critiek beter wachten kan, tot de organieke wet er is, die ook zal moeten uitmaken op welke organen van burgerlijk gezag grondwet telijke bevoegdheden zullen worden overgedragen. Ook zijn angst voor de inderdaad rekbare term „buitengewone omstandigheden" is misplaatst, als de communisten er werkelijk niet aan den ken wanorde te organiseren. Het voorstel werd aangenomen met alleen de 6 stemmen der communisten tegen (92-6). Voor de „Internationale" bleven we ditpiaal gespaard. Er werden 'aan het slot veel handen geschud. Ook dr. Beel kwam alle minis ters feliciteren; een felicitatie, die stellig wederkerig zal geweest zijn. IWvï-, De politie van de sovjet-sector van Berlijn hield gistermiddag een razzia op zwarte handelaren, die zich terugtrok ken naar de Potsdammerplatz, gelegen in het centrum van de stad en op de grens van de Westelijke sectoren. Daar namen zij een dreigende houding aan en begonnen stenen te werpen naar de politie. Enige agenten werden gewond. De politie wilde een charge uitvoeren en de Berlijners vluchtten naar het Ame rikaanse deel van het plein. Daar voelden ze zich veilig en met groter hevigheid zetten ze de bekogeling met stenen voort. Een met een rode vlag getooide auto, die het plein opreed, werd aangehouden, de chauffeur werd uit de wagen gesleurd en de rode vlag verscheurd. Hierop werden in de lucht enige schoten gelost, doch toen de aanvallers, ongeveer duizend in getal, niet op de vlucht sloegen maar een nog dreigender houding aannamen, werd het vuur op de menigte geopend. Er vielen enige gewonden, van wie er reeds twee over leden zouden zijn. Ogenblikkelijk werden in West-Ber- .lijn maatregelen genomen. De toegan gen tot het plein werden afgezet. De politie is gemobiliseerd en de alarmtoe stand is voor haar afgekondigd. Naar het Duitse nieuwsagentschap meldt, wordt de spoorlijn Berlijn- Helmstadt, die zeven weken geleden door de Russen voor de Westelijke geallieerden gesloten werd wegens „noodzakelijke reparaties", weer door de Russen gebruikt. De diensten zijn zelfs normaal, maar alleen voor sovjet-vervoer. Minister Sassen antwoordt In een even helder als fors betoog heeft de nieuwe minister van Overzeese Gebiedsdelen het standpunt van de huidige regering uiteengezet daarbij uiteraard niet tredend in het be leid van het vorige kabinet maar zijn op eigen mérites te beoordelen voorstel niet temin met kracht verdedigend. Het is de bedoeling van de regering geen bloot feitelijk nieuw bestel in het leven te roepen maar een echte rechts orde te vestigen in gemeen overleg met de Sta ten-Generaal, wier contact en ad viezen zij zal zoeken. In deze geest is reeds de commissie van 9 mannen aange vuld en het initiatief genomen tot overleg met de Indonesische commissie. Van een blanco-volmacht is dus geen sprake. Van de andere kant gaat het weer niet om een reeds voltopide constructie maar om een bouwwerk, dat op basis der Koninklijke rede en de nieuwe grondwettelijke bepa-' lingen moet worden opgetrokken, waarbij wij echter niet de enige bouwers zijn maar ook de volken overzee meedoen. Anders komen er niet de beloofde vrij heid, gelijkwaardigheid en duurzaamheid. Wij hebben grote belangen overzee en moeten die goed verzorgen; maar die belangen zijn niet tegengesteld aan de be langen der volkeren van Indonesië. Want voorop staat in de nieuwe rechtsorde de vorming van een welgeordende rechts staat. Dit Is het beginsel (niet als een beperking te zien) en in de kracht van Gods genade hoopt de minister ook dit beginsel niet te schenden. Op de vragen van de heren Tilanus en Vonk ingaande herhaalde de bewindsman met klem, dat een sterk staatkundig ver- In de toekomst zal geen rijksgoedkeu ring meer worden verleend voor wonin gen, waarvan de bouwkosten 20 procent hoger zijn dan het bedrag dat dn sobere uitvoering nodig zou zijn, tenzij deze verhoging mede zou worden veroorzaakt door bijzondere omstandigheden als ex tra kosten aan funderingen, geïsoleerde ligging van het bouwterrein, kosten van vreemde arbeiders, toeslagen voor mou- tagebouw enz,, dus kosten," welke nood zakelijk zijn om de bouw mogelijk te maken. Boven het hierboven genoemde per centage mag hoogstens nog worden goed gekeurd het maken van een centrale verwarming. In de gemeenteraad van Weert heeft de burgemeester medegedeeld, dat Weert evenals Roermond en Sittard honderd mo-ntagewoningen gaat zetten voor bijna 1 300.000 met een inlhoud van 289 M3 e k en gelijkwaardig aan traditionele woningen. Tevens wordt onderhandeld er drie 6-klassige Finse houten scho len a 90.000. Voor grondaankoop en woningbouw Krachtens de nieuwe Roemeense wet op de kerkgenootschappen zal het aantal Katholieke bisschoppen in Roemenië van 13 worden gebracht op 3. Deze maatregel der communistische regering betekent, dat er slechts 1 bisschop mag zijn op 750.000 gelovigen. door nieuw procédé De Republic Steel Corp: te Cleveland en de Babcock en Wilcox Tube Co. te New York hebben naar vernomen wordt een nieuwe methode en een eenvoudige ma chine ontwikkeld, welke een omkeer te weeg zullen brengen in de Amerikaanse staalindustrie. Volgens dit nieuwe procédé kan staal in één bewerking worden gegoten, zodat de vele kostbare bewerkingen van het vloei bare stadium tot het halffabrikaat over bodig worden. Door deze nieuwe methode worden de productiekosten van staal $3 per ton verlaagd. Naar A.P. uit Rome meldt, is in Augustau (Sicilië) een jongetje geboren, dat 7 kilo en 9 ons weegt, en meer dan 70 centimeter lang is. De moeder is 19 jaar oud. Telefonisch van onze Parijse correspq/ident) PARIJS. 20 Augustus 1948. Terwijl het gouvernement gisteren in de nationale vergadering gemakkelijk de vnije hand verkreeg voor zijn gedragslijn in Indo- China ey daamee een der laatste parlementaire struikelblokken ver dween, die zijn bestaan in gevaar brachten, ontwikkelde zich een ernstig conflict tussen regering en vakverenigingen, dat in de nacht tot een voorlopig afbreken van de onderhandelingen tussen de drie grote federaties van vakverenigingen en de minister-president heeft geleid. De voortdurende stijging van de kosten van levensonderhoud, een stijging, die de statistiek vaak in strijd met de werkelijk heid brengt, heeft een gemeenschappelij ke actie doen ontstaan om van het gou vernement de onmiddellijke doorvoering van belangrijke prijsdalingen eventueel door subsidies voor sommige levensmid delen, als brood en melk, af te dwingen ofwel tot een onmiddellijke loonsverho ging over te gaan. Merkwaardig genoeg gaat de christelijke vakbondsfederatie 't verst, en eist een verhoging van de loon- grondslag van bijna £rs. 3000 ofwe! bijna 20 pet. per maand. De minister-president heeft in langge rekte onderhandelingen een opschuiving van de datum, waarop niet-inwilliging van de eisen door staking wu gevolgd worden, weten te verkrijgen; maar in middels' aan de landbouwvertegenwoordi- gin^ en de patroonsfederatie een politiek In uitzicht gesteld, waardoor de land bouwprijzen zullen stijgen en een uit breiding der overuren in de industrie is te verwachten. Dat besluit is zo ernstig, dat een breuk tussen vakvereniging en regering zich aftekent en de vakvereniging op een keerpunt is gekomen in haar actie. Het langdurig wachten op prijsdaling heeft het geduld uitgeput en van overal ko men berichten, dat plaatselijke gemeen schappelijke acties plaats vinden tus sen de aangeslotenen by de drie vak federaties. Deze drang van beneden af wordt door de communisten geëxploiteerd om de communistische centrale der C-G.T. het door de afscheuring van de Force Ouvrière verloren terrein te doen her winnen en ook de christelijke vakbonden af te brokkelen. Om hun aanhang vast te houden moeten de christelijke en so cialistische federaties wel haar houding in het loonvraagstuk versAerpen. Teneinde gemeenschappelijke actie te bevorderen remmen de communisten voor het ogen blik de plaatselijke stakingen, maar trachten de leiding te hervatten van de landelijke toonbeweging. Deze toestand is zeer ernstig, en de vrees is niet ongewettigd, dat het afbre ken van de onderhandelingen tot het be sluit zal voeren om niet eens de eerste September af te wachten om door een algemene actie de loonsverhoging af te dwingen, die het gehele werk van ver betering van de koopkracht van de franc, door de vorige en door deze regering om dernomen, weer in elkaar zal doen stor ten. De agitatie is verscherpt doordat ook in de omroeprede van de heer Reynaud geen feitelijke aanwijzing voor zijn po litiek is gegeven; integendeel de indruk is versterkt, dat de landbouwbelangen t eerst zullen worden gediend. Het is stil geworden na Londen. Maar dat wil geenszins zeggen dat wij nu alle Olympische gedachten moeten uitbannen tot Helsinki actueel begint te worden. Integendeel, men zou de Olympische Spelen moeten beschouwen als een ka derbijeenkomst, waar de onderscheidene delegaties van alle landen die zij verte, genwoordigden nieuwe moed en nieuwe bezieling hebben opgedaan. De Spelen zijn niet een instituut, voor welks spor tieve prestaties men gedurende een korte roes in bewondering ligt verzonken: zij zijn veeleer een instituut, op welks ide- ele opzet en sportieve geest men nog lange tijd na de sluiting moet terug grijpen. Vermits de Olympische Spelen de su blimatie zijn van elke vorm van sport beoefening. is elke sportwedstrijd een miniatuur-afstraling van deze Olympi sche Spelen, Dan dient ook elke sport man of -vrouw in elke sportwedstrijd te streven naar een Olympische d, i. waarlijk sportieve houding. Onlangs za. gen wij een Olympische sportdelegatie van India in ons land aan het werk; deze mensen moeten een sieraad van de Olympische Spelen zijn geweest, schreef fee krant; eenieder stelle er de hoogste eer in dat van hem of haar ge zegd kan worden: als hij (zij) aan de O. S. had deelgenomen, hij (zij) zou een toonbeeld van de Olympische geest zijn geweest. De Nederlandse sportdelegatie te Lon den heeft daar niet van zichzelf maar van het gehele Nederlandse volk getui genis van de hier levende sportieve geest afgelegd. Dat mogen alle Nederlandise sportbeoefenaars wel bedenken: dat zij deze getuigenis niet verloochenen. Het Olympisch ideaal blijft altijd actueel, de Olympische geest blijft altijd primair, of de Spelen nu lang of kort achter de rug zijn en of men nu zijn sport in een propvol stadion dan wel in een verge- t-- hoekje achteraf beoefent. Verheugend was te Londen ook de so- lidariteit van alle Nederlandse sportlie. den. Als de voetballers speelden, kwa men de zwemsters, athleten en hockey ers hun steentje aan morele steun bij dragen. En als onze zwemsters in een •verwoede spurt lagen, yellden aan de kant de voetballers, hockeyers en ath leten. En als de Nederlandse hockey- voorhoede in de vijandelijke slagcirkel was doorgedrongen, riepen athleten, zwemsters en voetballers luidkeels om een goal. En als onze athleten hun baan liepen, scandeerden voetballers, hockey ers en zwemsters'hun naam in een spreekkoor van stimulerende sympathie. En dat was niet alleen bij deze groepen zo, maar overal waar Nederlanders in de strijd waren. Men had waardering voo eikaars sport en men respecteerde en bewonderde elkaar op ieders eigen terrein. Dat mogen ook zij, die achter bleven, de tienduizenden van de grote massa, wel bedenken. De toestand zoals die op vele gemengde sportcomplexen is: naijver, minachting en twistzucht, is sportieve mensen onwaardig; de vriend schap en collegialiteit dienen er voor in de plaats te treden. Ook wanneer Londen straks vergeten is en wanneer men aan Helsinki nog niet denkt, dient de Olympische geest, die niet aai. tijd of plaats gebonden is, te worden hooggehouden. Dan pas zal men kunnen beoordelen, "of de Veertiende Olympische Spelen van Londen 1948 aan hun doel en opze* hebben beantwoord. SUPPORTER. Een elftal op de motor. Leden van de Haagse motorpolitie veroverden gisteren een Ned. record door met tien man op een motorfiets te klauteren, toen die door adjudant Kuintjes werd bereden. Dr. Szebeni, de communistische poll- tiereferendaris in het Hongaarse minis, terie van buitenlandse zaken, die ver antwoordelijk is voor de onnoemelijke wreedheden, die thans in Hongarije te genover de niet-communistische bevol king worden bedreven, zei nog ongeveer een maar.d geleden tegen Mgr. Mihailo vics; „Kardinaal Mindszenty zal geen mar telaar worden, maar zijn omgeving zullen wij zonder enig mededogen ver nietigen. W« zullen dan zien. als hu alleen staat, hoe lang hö dan nog stand zal houden". Anderzijds verklaarde de vertrouweling der Kominform, Sodanow, over de toe stand in Hongarije tot de leden van het politieke kader der Hongaarse Commu nistische Partij: „Mindszenty is onze ge vaarlijkste tegenstander. Wij moeten hem hoe dan ook tot zwijgen brengen". Deze beide uitspraken geven duidelijk weer in welke situatie de Katholieke Kerk en met haar geheel de niet-commu nistische bevolking zich bevindt. Kardinaal Mindszenty is onwrikbaar in de duidelijke principiële houding, die hij heeft aangenomen en door zijn trouw aan de katholieke beginselen. Hij aar zelt niet de regering openlijk de waarheid in het gezicht te slingeren Evenmin Iaat hij zich van zijn plannen afbrengen on bevreesd al die maatregelen te treffen, die voor de toekomst van het katholi cisme onontbeerlijk zijn. Terbestrijding van de algemene nood, d:e door het communistische dwangsys teem over brede lagen van het Hon gaarse volk is gekomen, zonden vrien den in het buitenland grote voorraden levensmiddelen. De communisten namen deze in beslag en wezen ze aan commu nistische organisaties toe. De Kardinaal nam daarop de beslissing, dat voortaan dergelijke liefdegaven in de kerken zou den moeten worden bewaard. De communistische minister van bin nenlandse zaken, Rajk, een der grootste vijanden van de Katholieke Kerk in Hongarije, maakte sen reis naar Moskou om met het Politbureau de nieuwe maatregelen ter bestrijding van Minds zenty te bespreken. De Kardinaal procla- mêerdere tijdens de afwezigheid vgn de minister het „Jaar van Maria" en riep de gelovigen op tot betogingen voor het christelijk geloof en de persoonlijke vrij heid. Openlijk en plechtig sprak hij de ex communicatie uit over alle leden der regering, die aan de inbeslagneming van de scholen hebben medegewerkt. De herderlijke brieven worden steeds in beslag genomen. Toch worden zij ge regeld langs geheime weg over het gehele land verspreid. Zijn strijd voor de vrijheid Hoewel het streven "an de Kardinaal louter en alleen gericht is op de hand having der christelijke beginselen, is zijn strijd tot de vrijheidsstrijd van alle vrijheidslievende en anti-communistische Hongaren geworden. De „Ster van de Poesta", zoals de Kardinaal in de volks mond genoemd wordt, is in werkelijk heid de ongekroonde koning van het land Weliswaar beschikken zijn com munistische -tegenstanders over de zwaar bewapende politiemacht, maar het dap pere en onbuigzame Hongaarse volk staat met ziel en hart aan de zijde van de Kardinaal. Zijn woord „Voor Christus en voor Hongarije moet ieder bereid zijn te ster ven" is het verlossend woord geweest, dat het verraden Hongaarse volk de kracht heeft gegeven zich weder op te richten. Ook de protestanten behoren tot de grootste bewonderaars en aanhangers van de Kardinaal. De communisten heb ben dan ook in hun bestrijding van Kar dinaal Mindszenty geen gemakkelijke taak. De houding zonder compromis van de Kardinaal, die zelf aan de regering mededeelde, dat hij haar voor onwettig hield, zijn zedelijke kracht en zijn on omkoopbaarheid, doch bovenal zijn bij na legendarische aanhang in alle lagen der bevolking dwingt de communisten tot de grootste voorzichtigheid. Thans pogen zü, gelijk Dr. Szekem zelf aan Mgr. Mihailovics heeft verklaard de omgeving van de Kardinaal te liqui deren, tenein^i- later gemakkelijker de Kardinaal te kunnen uitschakelen. Het eerst geschiedde zulks met Mgr. Mihailovics in zijn functie van leider der Katholieke Actie. Vele anderen zullen zeker volgen. Dit zal echter niet ver hinderen dat „de Ster van de Poesta juist daardoor voor het gemartelde Hon- In de Cinetone-Studio's is men reeds begonnen met de decorbouw voor „Niet tevergeefs", een eerste sinds de bevrijding in Nederland ver vaardigde film. DE BAKKERS EN DE FEEST DAGEN In verband met de komende feestda gen mogen de hoofden en bestuurders van bakkerijen en bakkersgezelen op 30 Augustus, des morgens om 2 uur met het werk beginnen. In broodbakkerijen die een vergunning hebben krachtens art. 37 I van de Arbeidswet, mag te mid dernacht worden begonnen met het ge- Ireed maken van de ovens, een en ander op voorwaarde, dat op 31 Augustus niet wordt gewerkt. De veiligheidsraad der V. N. kwam Donderdagavond voor een speciale zit ting bijeen, naar aanleiding van een telegram van graaf Bernadotte, bemid delaar der V. N. voor Palestina, over „de slechter wordende toestand in Je ruzalem". Bernadotte rapporteerde in zijn tele gram aan Lie o.m. dat, ondanks zijn (Ber- nadóttes) voortdurende pogingen en die van de waarnemers der V. N* het vuren practise!) nimmer gestaakt werd in Je ruzalem en de toestand geleidelijk on houdbaar wordt. Onder de huidige om standigheden. aldus Bernadotte. is het moeilijk uit te maken, welke partij de meeste schuld heeft. Beide partijen gaan thans zo ver, dat zij opzettelijk het gezag van de V. N. negeren. De toestand is op het ogenblik echter nog alleen tot Jeruzalem beperkt, zo merkt Bernadotte op Niettemin, zo gaat hij voort, moet men voor ogen houden, dat een verslechtering van de toestand in Jeruzalem zou kunnen leiden tot een her vatting van de vijandelijkheden over de gehele linie. Bernadotte verzoekt de veiligheidsraad derhalve direct maatregeléh te nemen, teneinde uitvoering te geven aan de reso lutie van 15 Juli. Indien de huidige actie van de veiligheidsraad de vorm van een waarschuwing zou aannemen, moet, zo stelt Bernadotte voor, beide partijen net volgende duidelijk gemaakt worden. Begin volgende week wordt het 10.000 ton metende m.s. „Kertosono" een oorspronkelijk Duits z.g. „prizeship". dat na de oorlog in het kader van de re constructie-regeling van de Ned. scheep vaart aan de Kon. Rotterd. Lloyd werd toegewezen, uit Batavia te Rotterdam verwacht. Tfr gezagvoerder, kapitein Knook, heeft aan passagiers en bemanning „geen kind gehad": iedereen was „zoet", want het schip heeft voor Nederland niet minder dan bijna 3% millioen kilo sui ker aan boord Deze „suikerboot" brengt ook nog copra en rubber mee, terwijl hij bovendien 850 ton hout uit Indonesië in Djeddah afleverde. Zoals gemeld werd dezer dagen tn Schoonhoven in een sloot het lijk ge vonden van een oude man. Daar het aan handen en voeten was gebonden vrees de men, dat hi.r een misdrijf was ge pleegd. Het onderzoek van de justitie heeft echter geen spoor van misdaad aan het licht gebracht Het stoffelijk over schot is nu voor dé begrafenis vrijgege-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1