Hoe Moskou spionnage-compiott in scène zet en R UIT DE SPORTWERELD Werkelijkheid in een wereld van schijn Vandaag laatste ontmoeting met Stalin en Molotof W eerbericht j NEDERLANDSE VOORLICHTING IN AMERIKA NIET GOED? Journalist Magidoff ging luitenant Dreher al voor MIEP PRU1MENTIJD Ameland komt in verzet ADIO programma Parijs optimistischer dan Londen Vaeantiepot voor België is op. RUIT-NIËÜ,WTJES VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1948 PAGINA 2 De strijd van de N.K.V.D. tegen bekende personen, die aan het Sovjet regiem onwelgevallig zijn, gaat door. In het super-vrije Amerika kan het gebeuren, dat een gloednieuwe Amerikaanse Packard of Cadillac langs het trottoir stopt, om twee Snel handelende Russische agenten gelegenheid te geven het voorwerp van hun fatale belangstelling in te pakken en mee te nemen. Kosenkina's, Gouzenko's, Kravchenko's. Alexeev's en hoe de geluk kigen ook mogen heten, die het konden navertellen, zijn uitzonderin gen. Helaas geen uitzonderlijke figuren als aankomend slachtoffer van de Russische wereldterreur, maar als de enkelen, die verslag konden doen van wat millioenen dagelijks doorstaan. DE SECRETARESSE OPENBAART DE TELEFOON RINKELDE BESCHERMENDE AMBASSADE DE LEVENSLOOP VAN DE V.VROUTV Tegen vraatzucht der zee ZONDAG 5 SEPT. KOMT PRINSES MARGARET GEDWONGEN LENING IN FRANKRIJK? TENNISKAMPIOENSCHAP PEN TE SCHEVENINGEN In heren-enkelspel handhaven de geplaatste spelers zich CINETONE STUDIO'S GAAN OPEN Decorbouw voor de eerste Neder landse film al begonnen \MERIKA*S VERTEGEN- WOORDIGERS bij de Jubileumfeesten OUD-OFFICIEREN BIJ EREFRONTEN GOUVERNEUR BRONS WORDT GEZANT DE TESTWEDSTRIJDEN ENGEL AND-AUSTRALIË Weinig verandering nieuwe munteenheid IN CHINA Geen reisjes meer op collectief paspoort 0 DE KLASSEINDELINtG VAN DE VOETBALCOMPETITIE ÖM DE DAVIS CUP HET VISJE EN DE KABELJAUW FLAMINGO'S-MCC Ei" bestaat voor de Russische Geheime Dienst geen wezenlijk verschil tussen werkwijze in eigen land of in den vreem de. Dat bewijzen de dossiers in Moskou, die de hele wereld omvatten. Als de N.K.V.D. zijn zin gezet heeft op de li quidatie van een onwelgevallige, zal die ten uitvoer gebracht worden, of dit nu op Broadway in New York, op de Cool- singel in Rotterdam of de Gerrit Ver boomstraat in Schiedam moet gebeuren. De uitzonderingen zijn er om deze regel te bevestigen, want zelfs de uitzonderin gen zullen levend begraven zijn in het opgejaagd incognito van gevangenis-ach- tige bescherming van Zweedse, Ameri- is weer terug van vacantie zij is in de Be tuwe geweest en neuriet nu een liedje uit haar kinderjaren ..Jantje zag eens pruimen hangen. Oh, als eieren zo groot J" Miep weet hetnu is het Van Mevr. R. LotgeringHiUebrand heeft zii de volgende wenken voor pruimentijd gekregen. PRUIMENDESSERT 4 gr. beschuiten, 12 mooie pruimen, 1 ei, suiker, beetje limonadestroop, 20 gram boter, Maak pruimen schoon, snijd ze in kleine stukjes, laat toegedekt even staan met sui ker en limonadestroop. Klop het ei, voeg 1 Vj dee. uitgelekt pruimensap met wat water bij. Overgiet beschuiten met dit vocht. Bak ze viug in hete boter. Op ieder bord een beschuit en bedekken met de stukjes pruimen. VEEL PRUIMEN Goed voor inmaak. Prui. menmoes, lang ingekookt tot het van bodem loslaat, blijft zonder suiker lang goed. Mét suiker geven pruimen een heerlijke jam. Ge halveerde pruimen met water en wat suiker kunnen gesteriliseerd worden. Zoetzuur van pruimen geeft van de winter een herinnering aan de zomertijd. Pruimen zijn heerlijk op boterham. Met peren en appelen samen vormen zij een lekkere vruchtensla. Proemen-bölle, in het Noorden een bekend winter-nagerecht, is oud brood met pruimen gekookt Wees niet zuinig met dit fruit, zegt Miep, want „aan een boom, zó volgeladen mist men twee drie pruimen niet". kaanse of Britse asyl-rechten. Zolang in Moskou het broeinest van de hevigste en volmaaktste terreur aller tijden blijft be staan, zal geen der ontvluchten waarlijk vrfj zijn. Wat in Nederland over deze gebeur tenissen verschijnt, is gering vergeleken bij de bijna wekelijkse onthullingen, waarop de Amerikaanse magazines hun lezers tracteren. Men zou soms de idee krijgen, dat Nederland in het veilig iso lement van een Atlantische Oceaan en Stille Zuidzee lag en Amerika op luttele dagen rijdens van de voorposten van het Stalinisme, voorposten even sterk geinfil- treerd met alle middelen, waarmede dit regiem op de been gehouden wordt, als het Rode Moskou zelf. Want deze vol maakte slavernij duldt niet de zwakke plekken van menselijkheid, vrijheid of angst-loosheid. Een nummer van „The Saturday Eve ning Post" brengt het verhaal van de Amerikaanse journalist Robert Magidoff, die twaalf jaar in Moskou werkte en dbor middel van een in scène gezet spionnage-complot uitgewezen werd. De bofferd In enkele afleveringen hopen wij U het volledig verslag van zijn ervaringen te geven. Zij zuHen veel overeenkomst vertonen met het deze week gepubli ceerde geval over luitenant Robert Dre her. medewerker van de Amerikaanse militaire en, vlootattaché in Moskou, z.g. betrokken in een spionnage-complot en z.g. door Washington teruggeroepen. Hier volgt Magidoffs verslag: Op 15 April van dit jaar, vroeg in de morgen, werd ik wakker door het rin kelen van de telefoon. Meer slapend dan wakend nam ik haar op. Eddy Gilmore, chef van het Bureau van Associated Press was aan de lijn. Zijn stem klonk gejaagd en hees. Zonder me ook maar met een „Goeie morgen" kans te geven bij mijin positieven te raken, vroeg hij me „Bob, moet je soms een verklaring af leggen" „Een verklaring afleggen Zeg, waar heb je het over" „Wil je daarmee zeggen, dat je me niet begrijpt, of probeer je van me af te komen' „Ja, Eddy, neem me niet kwalijk, maar alles wat ik weet is, dat jij me opbelt en schreeuwt om een verklaring. Ik ben nog niet wakker. Wat is er eigenlijk aan de hand" „Na een pauze kwam het antwoord, „Neem me niet kwalijk Robert, maar je secretaresse heeft een brief aan „Izwestia" geschreven, waarin ze zegt, dat je een spion bent". Ik was ineens klaar wakker. „Wat vertelt ze, Eddy?" „Oh, het is een lang en ingewikkeld stuk, en ik denk, dat je beter zult begrij pen wat er achter steekt, als je het origi neel zelf legst". Daarop gooide Eddy de telefoon op de haak en sprong naar de schrijfmachine, om zijn copie op papier te zetten vóór een van zijn collega's hem te vlug af zou zijn. Mijn vrouw, Nila, probeerde per tele foon een nummer van de „Izwestia" te be machtigen. Zo kwam ik er achter, dat ik een spion was. Een week van achterdocht had haar hoogtepunt bereikt. Zeven dagen lang werden Nila en ik nu reeds gescha duwd en we wisten, dat het guillotine-mes op de ruk aan het koord wachtte. Maar dat de beschuldiging tegelijkertijd zo be lachelijk en zo gevaarlijk zou zijn, was niet bij ons opgekomen. Voor Alfred Hitchcock moet het een hoofd-huid-krie helende situatie zijn geweest, om jaloers op te worden. Ik wist, dat de Amerikaanse ambassa deur ih Moskou, Bedell Smith, iedere dag om 9 uur op de Ambassade was, dus belde ik hem op en verraste hem met het nieuws over de stap van mijn secretaresse. Ik vroeg om een auto van de Ambassade, omdat ik vreesde gearresteerd te worden op hetzelfde ogenblik, dat ik mijn hotel verliet In dat geval zou ik geen kans meer krijgen,- om nog ooit de Ambassa deur te zien. Zijn eigen wagen reed voor met de Stars and Stripes wapperend aan de verchroom de .vlaggenstok als een uitdaging en een wapenschild. Bedell Smith was kalm, toen ik met mijn vrouw Nila in de Mokhovaya-straat tegenover het Kremlin arriveerde. Maar de levens-lustige-twinkel in zijn ogen, die van zijn streng gelaat die milde in druk achterlaat, was verdwenen. Hij begon met erop aan te dringen, dat wij onmiddellijk met hem mee zouden gaan Spasso zou rennen, zou ik de Russen juist het argument in handen geven, om te bevestigen, flat ik schuldig ben. „Hij moet immers onderduiken", zullen ze zeggen. Bovendien zou ik verdenking werpen op de Ambassade en op Mc Graw-Hill, mijn uitgevers-maatschappij, die volgens de beschuldiging van mijn secretaresse in de krant mijn tussen-schakels waren. De deskundige raadgevers van de am bassadeur, op Russisch gebied, werden binnen geroepen. Zij hadden tezamen reeds gesproken over de impasse, waar in ik mij bevond. Zij waren eveneens tot de slotsom gekomen, dat ik me uit deze netelige situatie zou kunnen redden, als ik ervoor vocht. Niet, dat ze dit bij voor baat zeiden, maar zij waren opgelucht, toen bleek, dat ik voor mezelf die weg reeds gekozen had. Een vierde deel van zijn oppervlakte heeft Ameland in de loop der tijden al verloren aan zijn erfvijand, de zee. Ge hele dorpen vielen eraan ten offer en nog steeds knabbelt de zee dag en nacht aan het strand en bij stormvloeden rukt zij er dikwijls hele happen uit. Een Duitse bunker, die eerst nog een behoorlijk eind van het strand lag, ligt nu, beschadigd, aan de voet van de duinen. De duinbeplant'ing stort omlaag en zo gaat het altijd maar verder. Een deel van de mensen, die Walcheren op het water hebben heroverd, is thans echter te hulp gekomen en zij zijn nu op Ameland aan het werk. Het voornaamste werk hebben hierbij de rietvledhters uit Bedell Smith had waarschijnlijk op I Werkendam, die vroeger ook al de zink- deze afloop gerekend, want de vrolijke twinkel kwam weer in zijn oogopslag. Als echt soldaat zal hij trouwens tot op de dag van zijn sterven genieten van een goed gevecht. Het beschikbaar stellen van een am bassade-auto was de laatste bescherming, die hij aanbood, maar ook dit voorstel wezen wij terug. We zouden lopen, waar we ook heen moesten. Wilden ze ons op pakken, dan zouden ze dat in de drukke straten van Moskou moeten doen. Terwijl ik op mijn kantoor een ant woord klaar maakte op de brief van mijn secretaresse, pakte Nila de koffers, niet wetend, pf dit voor een reis naar Siberië of naar de V. S. zou zijn. De andere vraag, die zij ziiiizelf niet durfde stellen, was, of we gescheiden zouden worden, dan wel bij eikaar zouden mogen blijven. Op mijn bureau werd mij verteld, dat Cecilia Nelson vier jaar geleden in dienst getreden als mijn secretaresse 's morgens vroeg had opgebeld, om te vertellen, dat zij iets ergs over mij had ontdekt. Zij kon niet langer voor mij werken. Op mijn bureau lag een krab beltje: „Hier is het geld, dat ik een half jaar geleden van U leende". 900 roebels begeleidden het vodje papier. Die had ik haar eens voorgeschoten. Cecilia Nel son, blauwe ogen, een baby-gezichtje, blond en klein, ongeveer 1 M. 55, werd in de staat Michigan in de V. S. 33 jaar geleden geboren. Zoals zovele Finnen in dat deel der Staten raakte haar vader in de crisisjaren rond 1930 zonder werk en verhuisde naar de Sovjet Unie met naar Spasso House, het vroegere verblijf zijn gezin. Zij werden allen genaturali- stukken vervaardigden yoor de Zuider zeewerken. Het zijn gevaarten van 1200 tot 1600 vierkante meter, die zij in elkaar vlechten en die moeten dienen om het eiland te redden en de kracht der golven te breken. In het geheel worden acht van deze zinkstukken vervaardigd, die dus een oppervlakte van meer dan 10.000 vierk. meter zullen beslaan. Publ. Centr. Bur. v. d. Tuinbouwveilingen. (Adv.) van een Tsaristisch koopman, dat nu aan hem als residentie was toegewezen. Hij, Bedell Smith zou de kwestie uit praten met Molotov zelf. Tot we de Sovjet-Unie konden verlaten, zouden mijn vrouw en ik in zijn huis veilig zijn. Wij waren erop tegen. Ik herinner me nog, dat ik zei: „Generaal, als U, als ambassadeur ons dat beveelt, moeten w^ het doen, maar liever zouden wij zien, dat U ons niet dwong. Ik ben niet schuldig aan enige misdaad tegen de Sovjet Unie en ik wens niet de indruk te vestigen, dat ik enige schuld toegeef, al zou'dit nog zo indirect gebeu ren, als door dit zoeken van asyl. De ambassadeur keek me recht in de ogen en vroreg: „Weet je welk risico je loopt?" „Ik woon al meer dan 12 jaar in Rus land om dat meer dan voldoende .'te be seffen", antwoordde ik. „Wellicht wordt het 10 tot 25 jaar Siberië, volgens de wet, maar er is een kans om er vechtend uit te komen. Die kans grijp ik". Als ik naar seerd een gebeurtenis, die zorgvuldig door de Sovjet-censuur uit de telegram men der buitenlandse correspondenten geschrapt werd. Cecilia is een hard-wer- kend, loyaal en net meisje. Haar enige gebrek: zij was Sovjet-onderdaan, doch ter en vrouw van Sovjet-burgers haar man, eveneens een in Amerika geboren Fin, blaast de wildste trombone van alle in Moskou werkende jazz-orkesten. Toen bevoegde Sovjet-autoriteiten haar de opdracht gaven om materiaal tegen mij te vinden en te helpen een brief op te stellen en te tekenen deze procedure was .de enige, die 'ik logisch kon ver- kiaren had zij geen andere keus dan te doen wat haar gezegd werd. De stijl van de brief was wel zo iden tiek aan soortgelijke Sovjet-verklaringen dat niemand anders dan een of andere houwdegen van het Ministerie van Bui tenlandse Zaken hem geschreven kon hebben. (Wordt vervolgd.) Prinses Margaret van Engeland zal met haar gezelschap Zondag 5 Septem ber naar Nederland vertrekken, om aan wezig te zijn bij de inhuldigingsplech tigheid. Prinses Margaret zal vergezeld wor den door de hertog van Beaufort, lid van het Hogerhuis, gravin Halifax, echtge note van de vroegere ambassadeur van Groot-Brittannië in de Verenigde Sta ten, Lady Margaret Egerton, hofdame van kroonprinses Elisabeth en wing- commander Townsend. ,i Geruchten gingen in Parijs, dat de nieu we minister van financiën van plan zou zijn een gedwongen lening uit te geven. Dit verwekte een hausse-stemming op de Parijse goudmarkt. Vooraanstaande han delaren verklaarden, dat zij zich niet zouden verbazen, wanneer de Franse Na poleon binnenkort de 5.000 frs. zou over schrijden vergeleken met de huidige koers van 4.350 frs. Het Vaticaan maakt bekend, dat het bureau voor onderzoek naar krijgsgevan genen en verplaatste personen van de H. Stoel tussen 1939 en 1945 9.891.497 verzoe ken om inlichtingen heeft ontvangen. Het bureau heeft 11.293.511 boodschappen ver zonden, maar heeft nooit contact kunnen opnemen met Sovjet Rusland. Zonder een set te verliezen in alle acht partijen tussen de vrijgestelde en dus sterkst geachte en „geplaatste" spe lers en de winnaars der eerste ronden hebben de geplaatsten in het heren enkelspel zich gehandhaafd en dus hun keuze gerechtvaardigd. Grote gevechten waren er niet. sterk spel ook nog niet. Maar we zijn nu in de laatste fazen van de strijd tussen de kampioenscandidaten gekomen en die beloven méér te bren- gen'dan totnutoe geboden isHet beste spel was er tussen Knottenbelt, die zich weer in zijn vorm van vijftien jaar te rug gespeeld heeft en TÖnjes, die zich dapper tegen de all-round aanval ver weerde. Van Swol sloeg zich in tegen Stas. Van Meegeren sloeg alleen maar hard tegen Cooke ,'n nieuwe figuur (uit Indië) met jaren ervaring achter zich. Van Meegeren had met wat minder overwichtsgevoel tegen hem mogen spe len. Linck was snel en soepel tegen Wiegers doch tegen sterker spelers zal zijn onvoldoende controle nog wel afge straft worden. In het dames-enkelspel werden wèl geplaatste speelsters geslagen. Na mevr. Scholten nu ook mevr. Lubbers en me vrouw Schmier. De eerste kon geen sla gen vinden om de befaamde vastheid van mevr. Koch te breken, de tweede was niet tegen het sneller tempo van mevr. BorrenDiemer Kool opgewas sen. En de plotselinge verandering van balsoort speelde - ook haar parten. Van de dubbelspelen moge de leven dige, spannende en vaak zéér goede par tij van mevr. KoopmanLinck en de heer en mevr. Borren gememoreerd worden. De laatsten vormden een slui tende combinatie en ware Linck niet zo beweeglijk geweest, zijn overmatig aan deel (nodig omdat mevr. Koopmans te weinig naar voren kwam) zou afge straft geworden zijn. Nu was hij het, die de strijd in drie sets redde, maar qua dubbel waren de Borrens de win naars. Heren-enkelspel, vierde ronde (ge plaatste spelers tegen winnaars eerste ronde): Van Swol sl. Stas 63, 62; v. d. Kruk sl. Marinkelle II—9, 6—3; Lij- sen sl. Timmers 64, 7—5; Linck slaat Wiegers 64, 7—5; Van Meegeren sl. Cooke 61, 6—3; A. Borren sl. v. Oort 62, 64; Rinkel sl. T. Borren 60, 64; Knottenbelt sl. Tönjes 6—3, 6—2. Dames-enkelspel. derde ronde (gepl. speelsters tegen winnaressen tweede ronde): mevr. Blaisse sl. mej. v. d. Schrieck 6—1, 6—0; mevr. Roos—v. d. Wal sl. mevr. Vlielander—Hein. 86. 62; mevr. Koopmans sl. mevr. v. Ber- kel 26, 61, 61; mevr. Koch slaat mevr. Lubbers 6—2, 6—4; mej. Hermsen sl. mevr. Goossens 6—4, 61; mevr. Bor ren sl. mevr. Schmier 63, 63. Gemengd dubbelspel, kwart-eindstrij den: mevr. Koopmans en Linck sl. de heer en mevr. Borren 97, 36, 6—3; mevr. Roos en Knottenbelt sl. mevr. v. Berkel en Lijsen 61, 64; mej. Cou- querque en Wilton sl. mej. Hermsen en Stas 63, 36, 64; mevr. Lubbers en Van Meegeren sl. mevr. Scholten en v. d. Kruk 9—7, 6—3. ZATERDAG 21 AUGUSTUS. HILVERSUM I (301 M.) KRO. 7.00 Nieuws, gyrnn., morgenwijding: 8 00 Nieuws, gram.; 11.00 Zonnebloem; 12.00 Piano; 12.30 Ork. K. v. Beeck; (13.00 Ned. Strijdkr.); 13.50 „Film eri toneel"; 14.10 Kamermuziek en vioolsol.; 15.00 Gram.; 15.15 Zang, piano; 15.45 Gram.; 16.20 y. d. a.s. Kath. studenten; 16.30 Grego riaans; 17.00 Wigwam; 17.50 Report, we reldkampioenschappen wielrennen te Valkenburg; 18.00 Gram.; 18.15 Journ. weekoverz.; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Nieuws, gram.; 19.45 V. d. Nederlanders in Duitsland; 20.00 Nieuws, gram.; 20.20 tichtbaken; 20.50 Keulse Domfeesten; 1.25 Gram.; 22.00 Ork. z. naam en caus.; 22.45 Avondgebed; 23.00 NieuwSs gram. HILVERSUM II (415 M.) VARA. 7.00 en 8.00 Nieuws en gram.; 12.00 Report, wereldkampioensch. wielrennen te Val kenburg; 12.15 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.20 Vaudeville-strijkork.; 14.00 Wielerkam- pioensch.; 14.15 Gram.; 15.00 N. V. V.; 15.15 Concertgeb.-ork.; 16.00 Caus.; 16.15 Orgel; 16.45 Wielerkampioensch.; 17.00 Gram.; 17-.30 Hoorspel; 18.00 Nieuws gram.; 18.45 Volksliedjes; 19.00 Voordr.; 19.30 VPRO; 20.00 Nieuws; 20.15 Om- roepork.; 21.15 Soc. commentaar; 21.30 Ween se muziek; 22.00 Hoorspel; 22.35 Gram.; 23.00 Nieuws, gram. Radio-distributie III: 7-00 VI. Brussel: nws.; 7.15 gram.; 7.30 kron-; 7.40 gyrnn.; 7.50 gram.; 8.00 nws.: 8.15 Eng. H .S. dansork.; 9.00 muz.; 9.30 gram.; 9.45 bari ton; 10.30 „Music while you work"; 1100 Northern Orch.; 12.00 VL Brussel: gram; 12.30 weer; 12.32 kwartet Hernould; 13.00 nws.; 13.15 gram.; 14.00 Eng- H. S.; arbeidersork-: 14.30 Ramblers"; 14-50 piano; 15.00 VI. Brussel: gram.; 15.15 piano: 15.30 gram.; 16.00 Eng. H. S-: Shots ork.; 17.00 Kootwijk: Batavia18.00 VI. Brussel: ork. Kostelanetz; 18.30 v. d. so}d.; 19.00 nws.; 19-30 Eng. L. P.: Promenade cone.: 22.00 nws.; 22.15 Bero- munster; verz. pr.23.00 Eng. L. P.: gram.; 23.56 nws- Radio-distributie IV: 7.00 Eng. H. S.: nws.; 7.15 gram.; 7.55 weier; 8.00 Fr. Brussel: nws.; 8.10 gram-; 9.00 Eng- L. P.: nws.; 9.10 gram.; 10.00 dansmuz. 10.45 piano; 11.00 lichte muz.; 11.45 motorrennen Graind Prix d'Europe: 12.25 Fr. Brussel: gram; 13 00 nws.; T13-15 gram.; 13-30 verz. pr.; 14.30 gram.: 15.00 klass. pr.; 16.00 gram.; 17.00 Eng. L. P.: Revue ork-; 17.30 Fr. Brussel: ena. P<eistm; 18.09 .v. d. sold.; 18.25 Eng. H. E.„Those were the days"; 19.15 Fr. Bussel: gram.; 19.30 VI. Brussel: gram; 19.45 Fr. Brussel: nws.; 20,00 gram; 22.00 VI. Brussel; nws-; 22.15 gram; 23.00 nws-; 23.05 gram.; 23.30 gram. Canada roept Nederland Vele Nederlanders luisteren geregeld naar de Ned uitzendingen uit Canada, vooral nu het aantal Nederlandse tmmi granten in Canada steeds toeneemt. Zij worden erop attent gemaakt, dat de uitzendtijd thans is; elke avond om zes uur (tot half zeven). Dr. Van der Sleen houdt elke Donderdag in deze uitzending een interessante causerie over de Cana dese parken. En verder is er elke dag niéuws en berichten aan familieleden in Nederland. Niet ten onrechte wordt een film studio vaak een „droomfabriek" ge noemd. Wie een bezoek brengt aan de kleinste van de twee ruime opname hallen van de herbouwde en geheel verbouwde Cinetone Studio's in Dui- vendreeht onder de rook van Amster dam, waar de eerste decors worden gebouwd voor „Niet tevergeefs", de eerste speelfilm, die, zoals gemeld, sinds de bevrijding in Nederland wordt gemaakt, bevindt zich inderdaad in een droomwereld, waar wat latten en plan ken de illusie scheppen van een boerderij of het interieur van een molen, waar uit gips, behang en verf een wereld van schijn wordt geschapen. Maar geen schijn is de nuchtere outil lage, welke nodig is om de producten van de droomfabriek op het celluloid vast te leggen en nog werkelijker zijn de kleine honderdduizend gulden, welke de „Stichting Nederlandse Film" heeft uit gegeven om deze ultra-moderne inrich ting in het leven te roepen. Het kapitaal voor deze stichting is bijeengebracht uit bijdragen, welke door de leden van de Nederlandse Bioscoop bond vrijwillig van hun recettes werden afgestaan. In de stichting hebben dan ook drie vertegenwoordigers van de Bond zitting met twee vertegenwoordigers van de regering. Commerciële overwegingen hebben bij het inrichten van deze studio slechts een ondergeschikte rol gespeeld. Allereerst wilde men tegen een zo schappelijk mo gelijke prijs een werkplaats ter beschik king stellen van de Nederlandse film industrie en deze daarmee een levens kans geven. Eventuele winsten zullen worden gebruikt om de reeds bestaande voortreffelijke outillage nog meer uit te breiden. Over medewerking van de zijde der overheid heeft men tot nog toe niet te klagen gehad en men hoopt, dat dit in de toekomst ook zal blijven, vooral met betrekking tot de vermakelijkheids belasting. Indien Nederlandse films voor de volle 35% worden belast, zal het niet mogelijk zijn de Nederlandse filmindustrie nieuw leven in te blazen, want met de vervaardiging van een normale speelfilm is minstens een slordige 300.000.- gemoeid. Gebruik makend van de ervaring der grootste Europese en Amerikaanse stu dio's, ls er de afgelopen maanden in Duivendrecht met man en macht gewerkt om de leeggeplunderde ruïnes, welke de Duitsers er hadden achtergelaten, te her scheppen in een stüdio, die aan de aller hoogste eisen voldoet. Het is een wondere wereld, die studio, een kleine gemeenschap op zich, die bijna geheel „autarkisch" ls. De circa zeventig man vast personeel, die er wer ken, vertegenwoordigen vrijwel alle denkbare ambachten; timmerlieden, met selaars, stoffeerders en schilders, behan gers, meubelmakers en electro-technici, gipswerkers en kappers, allen kunste naars in hun vak, die er niet voor terug schrikken het schijnbaar onmogelijke te ondernemen en met succes te volbien- gen. Zo hebben eigen electriciens in enkele maanden een omvormingsinstalla tie gerepareerd, waarvoor de greptste fabrieken in ons land drie jaar nodig zeiden te hebben. Naast de beide opname-hallen, tal van werkplaatsen en bergruimten (waarin o. a. ook het atelier van Joop Geesinx voor de vervaardiging van poppenfilms wordt ondergebracht), een kappersafde ling voor acteurs en figuranten, kleed lokalen en douche-inrichting, cantines. een enorm „lampenpark" en een labo ratorium voor het ontwikkelen, afar uk ken, snijden en monte/en van de films, beschikt de studio nog over een prachtige geluidshal voor de na-synchronisatie, welke tevens als projectiezaal kan wor den gebruikt. Het spreekt vanzelf, dat voor een dergelijk up-to-date bedrijf grote belang stelling bestaat. Na „Niet tevergeefs" heeft men reeds een contract tot De cember voor een tweede Nederlandse film, terwijl er contacten zijn gelegd met het buitenland, o.a. met Amerikanen. Woensdag a.s. des middags om half vier wordt de nieuwe studio officieel geopend, waarbij de minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen zal zijn vertegenwoordigd, terwijl het zelfs niet uitgesloten is, dat ook prins Bernhard, zelf een enthousiast amateur-filmer, deze plechtigheid met zijn tegenwoordigheid zal opluisteren. Gisterenmiddag heeft de vice-voorzit-1 mening, dat onze voorbclitmg m de VS ter van de International Bar Association) aanzieniijk zal^moeten ^beterer^ in de American Businessmen's club te Amsterdam een .causerie gehouden over de Nederlandse voorlichting in de Vere nigde Staten. Mr. Saher is elf jaar in Amerika geweest en neemt deel aan het juristeneongres, dat in Den Haag gehou den wordt. In zijn causerie zeide hij om, dat de Nederlandse voorlichting in de V.S. veel te wensen overlaat, Nederland houdt naar zijn mening te weinig reke ning met wat de Amerikanen over Ne derland willen weten. De Nederlandse voorlichters vertellen slechts wat zij zelf belangrijk achten en dit heeft tot gevolg, dat er veel misverstanden zijn en dat de Amerikanen een verkeerd denkbeeld krij gen van Nederland. Mr. Saher is van President Truman heeft gisteren de vertegenwoordigers aangewezen van de Ver. Staten bij de jubileumfeesten van H. M. Koningin Wilhelmina en de in huldiging van Koningin Juliana. Het zijn dp Amerikaanse ambassadeur In Den Haag, dr. Herman Baruch, mevrouw WilsonMc. Adoo, een dochter van de voormalige president der V. S., en Tho mas J. Watson, president van de „In temational business-machines Cy,". Bij de op 6 September a.s. te Amster dam te formeren erefronten zullen ook oud-beroepsofficieren en oud-reserve-of- ficieren ingedeeld kunnen worden. Ge gadigden moeten zich zo spoedig moge lijk opgeven bij de garnizoens-comman- dant te 's-Gravenhage, Groenhovenstraat 3, onder opgave van het wapen waartoe zij behoren en van de uniform, waarin zij wensen deel te nemen. Deelneming in de grijze uniform van voor 1940 of in burgerkleding is niet toegestaan. Mr. J. C. Brons, die zo pas aftrad als gouverneur van Suriname, is bij Kon besluit benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij de repu bliek Cuba alsmede bij de republiek Haiti en de Dominicaanse republiek. dien wij ooit begrip bij de Amerikanen willen vinden. De causerie werd door vele leden van de club aangehoord. Een ander geluid Tegenover dit somber geluid, dat ook van andere zijde wel eens is gehoord over onze propaganda in den vreemde, staat een uitlating op dezelfde middag van de Amerikaanse ambassadeur te Den Haag, dr. Herman Baruch. De ambassadeur bezocht n.l. in' het ge bouw der A.N.V.V. te Den Haag de kleine tentoonstelling die daar is ingericht be treffende hetgeen de A.N.V.V. het laatste jaar in de Verenigde Staten heeft ver richt teneinde de toeristische mogelijk heden van Nederland onder de aandacht van het Amerikaanse volk te brengen. De ambassadeur was o.a. vergezeld van de heer Altan Valentine, vertegenwoordi ger van het plan Marshall in Nederland. Na bezichtiging van de tentoonstelling verklaarde de heer Baruch zeer voldaan te zijn over hetgeen de A.N.V.V. in de V. S. bereikt heeft, terwijl hij het belang van een en ander in het kader van het plan Marshall onderstreepte. De heer Valentine sprak de hoop uit, dat van de zijde der Nederlandse rege ring het grote belang van de „tourist dollar" moge worden begrepen. Hij ver klaarde zich bereid hierbij zijn volle steun te verlenen. Hij juichte het zeer toe, dat in Nederland de propaganda voor het vreemdelingenverkeer door een particu liere instelling wordt gevoerd, De testwedstrijden zijn weer achter de rug en duidelijker dan ooit heeft Austra lië ditmaal zijn superioriteit bewezen. Heel het team was in alle onderdelen de meerdere van de Engelsen. Zo kon het dan ook bestaan, dat Bradman een nieuw record op zijn naam wist te zetten door Engeland in Engeland zonder één over winning achter te laten wat sinds 1877 nimmer geschiedde. Een der hoofdver schillen was zeker de captaincy van Bradman, die veel meer uit zijn team wist te halen dan Yardley en ook meer vooral op momenten dat de schaal wan kelde dorst te riskeren. Een tweede oorzaak is te vinden in de bowlery, waar in Australië bijzonder excelleerde. Vooral het bezit van drie fast-bowlers bleek van grote importantie. Lindwall was een fast- bowler van de klasse Larwood, welke Engeland momenteel niet bezit en dan kreeg hij nog assistentie van Miller en Johnston! Eenter wat bij Engeland het meest tegenviel was het batten. Geen der topbatsmen der Engelsen heeft kans ge zien zijn vorm te demonstreren. In tegenstelling hiermee was heel het Australische team goed voor een 50 runs en dat b.v. in een der testen de staart voor meer dan 150 runs wist te zorgen is hiervan het sprekend voorbeeld. Ook het fielden der Aussies was van heel hoger gehalte en de geboden kansen wer den hier voor 100 pet. geaccepteerd. Sinds 1877 hebben de Aussies 153 testen gespeeld tegen de Engelsen. Hiervan heb ben zij er 64 gewonnen tegen Engeland 55, terwijl 34 maal een draw het resul taat was. Ten slotte enkele persoonlijk behaalde resultaten: Bij de batsmen staat Morris met 696 runs - gemiddeld 87 - ver bovenaan, dan volgen Barnes 329 gem. 82.25, Bradman 500 gem. 72.57, Harvey 133 gem. 66.55, Tos- hack 51 gem. 51, terwijl de laatste man toch nog een gemiddelde van 10.20 noteer de; hiertegenover luiden de cijfers van Engeland: Compton 562 gem. 62.44, Wash- brook 336 gem. 50.85, geen batsman komt dan nog boven de 50 terwijl de laatste man 5.66 gemiddeld heeft. Met de bowlery is het verschil nog veel groter. Engeland gebruikte 10 bowlers tegen Australië 6; Lindwall de topman nam 27 wickets voor 19.62 gemiddeld tegen Yardley de beste Engelsman 9 wic kets voor 22.66; onder de 25 bleef bij En geland verder niemand, bij de Aussies echter Miller 13 tegen 23.15 en Johnston 27 tegen 23.33. Het duurste was bij de Australiërs Johnson, die 7 tegen 61 nam, terwijl Compton bij de Engelsen de kroon spant met 1 wicket voor 156 runs. Tot slot laten we even de gemaakte centuries volgen: Australië, Bradman twee n.l. 173 n.o. en 138, Morris drie n.l. 196, 182 en 185; Barnes een 141; Har vey een 112; Hasset een 137; totaal acht. Engeland: Compton 184 en 145 n.o.; Edrich 111 en Washbrook 143, totaal vier. (Telefonisch van onze correspondent) LONDEN, 20 Augustus Te Londen verwacht men, dat de vier mogendhedenbesprekingen te Moskon over de blokkade van Berlijn zeer spoedig ten einde zullen komen, mo gelijk nog dit weekend. In berichten uit Moskou wordt gezinspeeld op de mogelijkheid, dat vandaag de laatste ontmoeting van de drie westelijke di plomaten met Stalin en Moiotof zal plaats hebben. In afwachting hiervan en van het communiqué, dat na afloop gepubliceerd zal worden, is de belang stelling voor hetgeen te Moskou ge beurt, zeer aanmerkelijk verflauwd. Terwijl men weinig geloof meer hecht Weerverwachting medegedeeld door j het K N. M. I. te De Bilt geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Hier en daar ochtendmist. Overigens half tot zwaar bewolkt met enkele j plaatselijke buien en later in 't Zuid- Westen van het land opklaringen- Zwakke tot matige wind overwegend j uit Zui-delijke richtingen, morgen overdag in het Zuid-Westen van het land draaiend naar Westelijke richtm- gen. Weinig verandering van tempera- I tuur. Zaterdag 21 Augustus: zon op 5.33, onder 19.52; maan op 20.50, onder 7.02. „Gouden Yuan" voor 100 pet gedekt China heeft een nieuwe munteenheid, gebaseerd op de gouden standaard aan genomen. Alle banken, die de komende twee dagen gesloten zullen zijn, hebben opdracht gekregen om te zorgen voor een ordelijke conversie. Hollington Tong, regeringswoordvoer der zei, dat de nieuwe munteenheid de „gouden yuan" genoemd zal worden en voor 100 pCt. gedekt' zal worden door de reserves. In een officiële bekendmaking werd niet medegedeeld tegen welke koers het oude papiergeld zal kunnen worden om gewisseld. Uit officiële bronnen wordt echter ver nomen, dat men voor 1 gouden yuan 3.000.000 van de thans in omloop zijnde Chinese dollars zal moeten inleveren. De verhouding t.o.v. de Amerikaanse dollar is 4 op 1, tav. de Chinese zilveren dol lar 2 op 1, aldus meldt A. P. aan cle mogelijkheid van eed positief resultaat, kan men enige neiging waar- nemen zicli te verenigen met de on- langs door de Russische radio gepropa geerde opvatting, dat in ieder geval de atmosfeer gezuiverd zal zijn. Te Parijs acht men daarentegen een bevredigend resultaat van de diplomatie ke besprekingen te Moskou waarschijn lijk. Men vindt er het heersende pessi- misme van Londen in het lidht van de laatste inlichtingen uit Moskou onge rechtvaardigd. Wat de Internationale toestand aangaat is de belangstelling te Londen voor het ogenblik behalve naar de moeilijkheden en incidenten te Berlijn, vooral verplaatst naar het Franse plan tot instelling vatl een Europese vergadering van afg«v®ar" digden van landen, die Marshall-hulp aanvaard hebben,een vergadering, are voorafgegaan zal worden door een soort gelijke kleinere bijeenkomst van de vu landen van het Brusselse land, frankrijken de Beneluxlanden. Naar wij vernemen, is het contingent Belgische francs, door de Ned. Bank be schikbaar gesteld voor reizen per tou ringcar naar België op collectief pas poort, uitgeput. De regeling voor deze reizen, die oorspronkelijk zou gelden tot 30 September a.s., moest daardoor reeds thans worden ingetrokken. Het bovenstaande slaat echter niet op de regelingen voor hen, die in vereni gingsverband met een cultureel doel rei. zen op een collectief paspoort (vqpr de ze reizen zijn geen deviezen beschikbaar gesteld) en evenmin voor reizen, die op grond van een reciprociteitsovereenkomst tussen een Nederlandse en een Belgische of Luxemburgse touringcar-ondernemer, welke door de Ned. Bank is goedge keurd, worden georganiseerd. Vrijwel alle luchtvaartmaatschappijen die diensten onderhouden ^tussen Noord-Amerika en Europa, begoten gedurende het blak ke seizoen „excursie-tarieven in te voeren. Dientengevolge zullen van 1 October a.s. af tot 1 April 1949 spe ciale retour-tarieven gelden met be- perkte duur. O In de Staatscourant van 18 Augustus 1948 is een regeling gepubliceerd, vol gens welke producenten of handelaren aan wie het is toegestaan de kosten van het eigen vervoer in de prijs door te berekenen, niet meer dan 90 pCt. van het overeenkomstige beroepsver- voertariQf mogen berekenen. Nu zo langzamerhand iedereen weer over de komende voetbal-competitie be- gint te praten, geven wij hieronder (en voor zover wij haar gedeeltelijk reeds publiceerden: weer) de volledige com petitie-indeling van de eerste en tweede klassen van District I en van de eerste, tweede, derde en vierde klassen van District II: District I: le k'asse: ADO, Ajax, Blauw Wit, DOS, 't Gooi, Haarlem. Sparta, Stormvogels, SW, De Volewiic- kers en Xerxes; 2e klas A: AFC, DWV. Elinkwijk, Hilversum, HVC, De Spar taan. Velox, Volendam, Vriendenschaar, WFC, Zaandijk; 2e klas B: Alcmaria Vie- trix, Hercules, De Kennemers, OSV, Ra- piditas, SDW, TOG, UW, Watergraafs meer, West-Frisia, ZFC. District II: le klasse: DFC, DHC, DWS, EDO, Feijenoord, HBS, Hermes-DVS, KFC, Neptunus, VSV en Zeeburgia. District II: 2e klasse A: Coal, CW, DCV, Emma, Fortuna, Quick, RCH, RFC, Scheveningen, UVS, Velsen. District II: 2e klasse B: EBOH, Excel sior, Gouda, HW, Leerdam, ODS, Over maas, Sliedrecht. Unitas, VFC, VUC. District II: 3e klasse A: Alphen, HBC, Hillinen, LFC, RKAVV, Roodenburg, SJC, Tonegido, TYBB; 3e klasse B: Con cordia, DHS, De Hollandiaan, Laak kwartier, Leonidas, De Mussen, VDL, Vios, Wassenaar; 3e klasse C: BEC, BI. Zwart, BMT, Cromvliet, GDA, GSV, ONA, VGS, Westerkwartier; 3e klasse D: Excelsior '20, HPSV, Olympia, Postdui ven, The Rising Hope, RVC, Texas, VOC, Woerden; 3e klasse E: DCL, EDS, Fluks, Hillesluis, LSV, Papendrecht, Slod, Slik kerveer, Zwijndrecht; 3e klasse F: Al- blasserdam, CKC, DHZ, DRL, HAV. Moordrecht, FSV Pretoria, Spartaan '20. SVW. Distriet II: 4e klasse A; Alphense Boys, BSM, Docos, Hillegom, Lisse, Lug- dunum, Rouwkoop, Teijlingen, VVSB, 4e klasse B: Alphia. ASC, Bodegraven, HDV, LDWS, Maasstraat, VVD, VVP, Te Werve; 4e klasse C: DOSR, DSÖ, Lenig en Snel, SOA, Spoorwegen, Vo gel, Voorburg, Wilhelmus, Zwart Blauw: ic klasse D: Archipel, Celeritas, DONK. Duno, Gouderak, Haastrecht, De Jagers, KRVC, Postalia; 4e klasse E: Ammerstol, DVC, GDS, Kranenburg, Oudewater, Quick Steps, Rava, Saturnus, VDS; 4e klasse F: Belvédère, BTC, Germinal, Rijswijk, Schiedam, Spoorwijk, Stolwijk, Terlaak, Waddinxveen; 4e klasse G: Aeolus, Delft, DHL, Full Speed, 's-Gra- venzande, Hoek van Holland, Naaldwijk, Oliveo, Westlandia; 4e klasse H: DEH, Dilettant, DZB, Florissant, Hion, Lek- kerkerk, RDM, Schoonhoven, Zwer vers; 4e klasse I: Flakkee, Hillegers- berg, Martinit, NHS, Steeds Volharden, Sunrise, Transvalia, Ursus, VND, Wit- Rood-Wit; 4e klasse' J: DDC, Dindua, DJS. Hellevoetsluis, St. Lodewijk, Mer- westeijn, OSS, OVV, RCD. Strijen; 4e klasse K: Bloemhof, DRZ, Merwede, Het Noorden, Oud-Beijerland, P F C, Puttershoek, SFC. SMV, SSW; 4e klasse L- Barendrecht, Bolnes, Dubbeldam, Ge luksvogels, 's-Gravendeel, Hardinxveld, Hermandad, Poortugaal, Steeds Hoger. Gisteren begon te Boston de interzone- finale voor de Davls-cup tussen Austra lië en Tsjecho-Sli wakije. Het eerste enkelspel tussen Quist (Australië) en Cernik (Tsjecho-S'.ow werd door de Australiër gewonnen met 62. 1311. 6—0. Australië leidt dus met 1—0. Het tweede enkelspel zal gaan tussen Sidwell (Austr.) ert Drobny (Tsjecho- Slowakije). In Bilthoven is gisteren een cricket wedstrijd gespeeld van een elftal van de Flamingo's tegen de M.C.C. De strijd eindigde in een draw. M.C.C. scoorde 87 voor 6. de Flamingo's 166 voor 8.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2