Hoe Moskou spionnage-complotten in elkaar zet ssr-sSwS»- Vervoer der Marsliall-goederen eerberichtj De Nationale Tenniskampioen schappen Het Kasteelfeest van Spangen [Wederwoord ter zuivering van blaam geweigerd ssiïïï is; SAffi-WKSsSsii VINDEN MIDDELKAMP, VAN VLIET EN SCHULTE INSPIRATIE IN DE VADERLANDSE BODEM? Valkenburg het strijdtoneel van de wieler-reuzen op de weg SJAH BIJ DE PAUS Snippers papier ZATERDAG 21 AUGUSTUS 194v PAGINA' 3 dl\ran^koord0opCal deze bescbuldigm- „n schreef ik een verklaring naar ce redactie van „Izwestia" met het verzoek rite publiceren, en een gelijke brie naar het hoofd van de afdeling pers e-ken van het Ministerie van Buiten landse Zaken. Doorslagen van beide ver spreidde ik onder alle buitenlandse cor respondenten in Moskou. Wereldkampioenschappen wielrennen DE „FIFTY-FIFTY" - CLAUSULE KOLENPRODUCTIE GESTEGEN mm Hl Iets ivarmer en een vreemde botsing Beroeps-wegvervoer Onderhandelingen met horten en stoten KINDERBIJSLAG VOOR ZELDSTANDIGEN (Van onze speóiale verslaggever) Nauwlijks zijn de Olympische Spelen achter ons of een nieuw en eveneens groots sportgebeuren staat op het programma. De Nederlandse Wieier Unie zal haar 20-jarig bestaan vieren met de organisatie van de wereldkampioenschappen wielrennen 1948. Deze kampioenschappen beloven de grootste te worden na de laatste wereldoorlog. Het rennersveld zal grotèr zijn dan in 1946 in Zürich en ook groter dan vorig jaar in Parijs en Reims. Vele deelnemers aan de Olympische Spelen zullen op hun terug reis naar het vaderland, de wereldkampioenschappen bezoeken. PARCOURS WERELDKAMPIOENSCHAPPEN 1948 rsprofiel STERKE BEZETTING MET TALRIJKE FAVORIETEN STAAT VAN BELEG IN BIRMA ZAANDAMS MEISJE WIL KANAAL OVER ZWEMMEN Wederom verrassingen bij de dames-partijen OM DE DAVIS CUP HET 48ste TOERNOOI OM DE ZILVEREN BAL STAATSIEPORTRET KONINGIN JULIANA EINDELIJK RAAK WERD A AGS INTERNATIONAAL CONCOURS-HIPPIQUE TE ROTTERDAM Möring weer in actie Cecilia Nebon. de secretaresse van de Amerikaanse journalist Magidoff in Moskou, had op bevel van de N. K. V. D. een aanklacht tegen hem gepubliceerd in de „Izwestia", wegens spionnage. Deze brief droeg alle sporen van het Russische Himmler.atelier. De voornaamste passages luidden als volgt: BRIEVEN MET NIEUWS Enige dagen geleden, terwijl ik in Magidoffs kantoor werkte, z°<£ttk maar een brief die ik nodig Jiad. Geheel te- gen mijn wfl ontdekte ik tussen Magi- doffs papieren vele documenten, die niet door mijn handen waren gegaan en die Magidoff via de Amerikaanse Am- w„I i„ Moskou hadden bereikt. Uit deze documenten blijkt zShnéklaar, dat Magidoff systematisch opdrachten heeft ontvangen uit de Verenigde Sta ten voor het verzamelen van spionnage- inlichtingen in de U. S. S. R. en dat er bij de Uitgevers Maatschappij Mc. Graw Hill in New York bedienden wer ken, die de tijd van hun baas gebruiken voor het verrichten van spionnage, ter wijl zij bovendien zijn briefpapier ge bruiken. In deze brieven, „zo ging de beschul-^ diging verder", worden behalve spionna- ge-opdrachten ook instructies gegeven om in connectie te komen met bekende sovjet-persoonlijkheden en op een goe de manier, achter dure en geheimzinnigs Waarheden te komen. In een brief uit de V. S. van 26 Juni 1947 worden aan Magidoff over ondergrondse instanties tot m kleinste nauwkeurigheden gevraagd. Het is onze taak om over de Jpge -even vragen een zo uitgebreid en volledig mogelijk beeld te krijgen en U eult zeker in staat zijn ons dat te ver eCMfnnsecretareese had er in haar ver- personeel tegen een brief, besmetting. Ook citeeide^ J onder- waarin gevraagd zou zijn. van dg zoek heeft plaats op het g brief atoom-energie? *fn waal.in over het van zeer recente da rapport Sovjet-vervoer door de lucht eeu gevraagd werd. rapporten". •Uit de afsch"ftenvan die ik citeer weer de b ik eveneens Magidoff oprn^kU vQnd blijk, duidelijk. Met het volgende resultaat: GEEN CENSUUR OP ALLE BRIEVEN Bovendien namen de Sovjet-douaniers bij de grens mijn eigen afschriften van de twee brieven al, tezamen met andere paperassen, brieven, foto s en hoeken, mijn vrouw en ik bij ons hadden. Maai ik had een voorzorg genomen. Ik had afschriften van beide brieven aan mijzelt geadresseerd per order National Broad casting Company in New York en deze vi% de gewone post in aparte envelop pen verstuurd. Ik kreeg deze brieven later toegestuurd en werd bevestigd in de mening van al le buitenlandse correspondenten in Mos kou, dart niet alle post gecensureerd wordt. In mijn antwoord heette het: Mijn vroegere secretaresse, Cecilia Nelson, publiceerde een brief in de Izwestia van vandaag, waarin zij mij be- *chuldigt vah spionnage-arbeid 'in dienst van Mc-Graw Hill door middel van de diplomatieke koerier en van het aankno pen van bijzonder vriendschappelijke be trekkingen met de Amerikaanse Militai re 'en Marine attachés. (Wij wijzen in dit verband op de zaak Dreher in ons blad tan Maandag 16 Augustus J L Red) De feiten zijn, dat lk in al de twaalf jaren, dat ik in de Sovjet Unie werk niet één telegram, brief of andere verbinding met McGraw-Hill, de N.B.C. of wie dan ook heb gehad dan per nor male post. Het is waar, dat ik mijn brie ven via de Amerikaanse abassade ont vang, zoals dat met zovele poststukken van Amerikanen in den vreemde gebeurt maar, al mijn post wordt mij lVigs de ge wone' openbare wegen toegezonden. Ik heb nog nooit een bericht uit Mos kou verstuurd dan via de gebruikelijke kanalen der censuur. Het had geen zin de brief van mijn secretaresse punt voor punt te ontze nuwen. Het officieel orgaan van de sov jetregering nam de brief niet dan bij besluit van de hoogste instanties wel licht niemand minder dan Molotof of Vyshinsky op. Vaststond, dat er een van te voren uitgestippelde officiële ac tie zou volgen. Toch is het wel aardig, om eens een kijkje te geven, hoe weinig het Kremlin zich aan feiten gelegen laat liggen. Ik had werkelijk vragen over bepaal de onderwerpen gekregen. Dit waren de gebruikelijke rondschrijvens tot alle bui tenlandse correspondenten van McGraw- Hill. Zij vormden de basis van hun goed bijgehouden archief. Over de twee eerste vragen had ik geen gegevens beschik baar n.l. die over de ondergrondse installaties en de onderzoekingen op het gebied der atoom-energie. Op legale ma nier waren deze inlichtingen niet te krij gen, daar elke van deze kwesties in Rus land als geheim beschouwd werd. Ik deed geen moeite om de vragen te be antwoorden. JDe derde vraag die over het lucht-transport-wezen werd vol komen bevredigend beantwoord door het Moskouse bureau van McGraw-Hill. Het antwoord bereikte ons enige dagen voor de grote vlootschouw van de Rode luchtvaart. Die dag dropen alle Sovjet- kranten van verhalen over de Sovjet luchtvaart. De meeste ervan gaven over vloed van bijzonderheden -over het trans port door de lucht en over de burger luchtlijnen, maar niéts werd bekend ge maakt over de Rode luchtmacht, die steeds tot de geheime gebieden heeft be hoord. Al deze verslagen kwamen mij goed van pas, om ze in Amerika van dienst te kunnen zijn. Ik had genoeg werk met het uitwerken en controleren van een ander verhaal en dus worstelde mijn assistent zich door de berg materiaal heen en schreef een verslag van 26 kantjes. De censor kreeg ze door te wer ken. Volgens de voorschriften was ieder kantje getekend door de schrijver in dit geval de bewerker. Er moest een paar dagen gedelibereerd worden, eer de cen sor het verhaal tekende en elk vel af stempelde, Andy, mijn assistent, stuurde zijn verhaal onmiddellijk per gewone post naar New York. Daar liggen de originele 26 velletjes nog in het archief. Het artikel was zo goed, dat het in drie van Mc Graw Hills weekbladen verscheen met Andy's commentaar. Voor dat verhaal werd ik Rusland uit gegooid. Maar er waren nog meer kenmerkende dingen in de verklaring van Cecilia. Had zij niet geschreven, dat er aanwijzingen waren om in contact te komen met Sovjet-persoonlijkheden? Eugene Varga, een eminent geleerde in de economie had bij Mac Graw Hill in New York een boek besteld. Dat was nog in de dagen, dat Varga hoofd was van het Instituut' van Wereld-politiek en Wereld-economie in Moskou. Toen hij zo onverstandig was, om te verklaren, dat Amerika nog geensdeels voor een ineen storting staat, werd dit instituut geli quideerd. Het aah dit instituut verbonden periodiek ging ook over de kling en werd vervangen door een ander, waaraan Varga wel meewerkte, maar onder de hoofd-redacteur professor Ostrovityanov, de Sovjet-profeet, die Amerika's aan staande duik in de afgrond vanf inflatie had voorspeld. Dat Varga het boek via mij toegesturd kreeg, mag ogenschijnlijk een volkomen legale procedure zijn. ik verzond het boek toch maar met een klein briefje aan Varga, inplaats van het aan hem te overhandigen, daar ik wist. dat de Sovjet-autoriteiten ieder direct con tact van buitenlanders met Russen ver dacht vinden. Varga liet nooit meer iets van zich horen. Ik deed geen moeite om hem nog te spreken te krijgen. Maar wat interesseerden de Sovjet autoriteiten dergelijke kleinigheden. Ik kreeg de telefonische mededeling, dat ik om 4 uur 's middags bij Vasilenko van Perszaken verwacht werd. Pak- en ver huizingszaken afdoende, kwamen Nila en ik tot de conclusie, dat we niet langer gevolgd werden. De Russen hadden ons geschaduwd om bevestigd te krijgen dat ik een spion was. Op de dag, dat zij aan de wereld kond deden, dat hun ver moeden juist was, lieten zij hun wild verder ongemoeid. De heer Arthur G. Syran van de af deling: vervoer te Washington van de E.C.A. vertrok heden (Zaterdag) uit Parijs naar 's-Gravcnhagc voor bespre kingen over de „fifty-fifty"-clausule van de wet op de hulpverlening aan het buitenland. Volgens deze clausule moet minstens 50 pet. van de met gel den van de E.C.A. in de V. S. gekochte goederen met onder Amerikaanse vlag varende schepen vervoerd worden. Engeland cultiveert zijn grond, zelfs de zomen langs de grote verheers- wegen! Op bovenstaande opname zien Engelse landbouw-autorifeiten tor, hoe de landarbeiders een belangrijke oógst aan gerst binnenhalen op de eerste strook vruchtbaar gemaakte grond. Gedurende de week van 9 t.m. 14 Augustus 1948 werden in de Nederland se steenkolenmijnen in totaal 215.556 ton kolèn geproduceerd tegen 210.594 ton in de voorafgaande week van 2 t.m. 7 Augustus 1948. Dit wil zeggen: 35.S2S ton per dag, vorige week 35.099 ton. Het aantal ondergrondse diensten was gemiddeld 21.138, vorige week 20.915. De prestatie per man/dienst van 8 uren bedroeg 1.789 kg, vorige week 1.766 kg. Het aantal verzuimen in dg week van 9 t.m. 14 Augustus 17.3 pro cent. Hiervan waren 7.8 procent zieken. In de week van 2 t.m. 7 Augustus be droegen deze cijfers resp. 18.3 procent en 8.1 procent. Zeventien personen werden op slag ge dood, toen een Amerikaanse B 29 te Rapid City (Zuid Dakota) neerstortte en m brand vloog. Z, H. de Paus heeft j.l. Vrijdagoch tend in plechtige audiëntie ontvangen de Sjah van Iran (Perzië). De vorst en .zijn gevolg werden in „Hotel Excel sior" te Rome afgehaald met auto's van Vaticaanstad, Toen de Sjah het gebied van Castei Gandolfo betrad, werd hij begroet door de gouverneur van Vati caanstad. Markies Camillo Serafini. Op de grote binnenplaats bracht de Pause lijke garde hem de voor de staatshoof den voorgeschreven eerbewijzen. Hierna werd de vorst in de Consisto riezaal door de H. Vad.er ontvangen, Die ■hem in een korte Franse toespraak dankte voor zijn welwillendheid tegen over het Katholicisme in Iran. De Sjah gaf de verzekering, dat hij zijn houding niet zou wijzigen en ver klaarde, dat de belijders van de andere godsdiensten in zijn land voor het werk van Z. H. de grootste bewondering heb ben. 4 Z. H. overhandigde de Sjah de ver sierselen van de orde van de Gouden Spoor en een lijst van Perzische wer ken, die zich in de Vaticaanse biblio theek bevinden, waarna hij Gods zegen afsmeekte over de Sjah, de keizerlijke familie en het gehele Perzische volk. Syran deelde mede, dat ftet doel van zijn bezoek aan Parijs was, deze bepaling te bespreken met de commissie voor het zeevervoer van de organisatie voor de Europese economische samenwerking. De commissie besloot een subcommissie te vormen, welke plannen zal ontwer pen voor de deelnemende landen, die het vervoer der ladingen in overeenstemming moeten brengen met de eisen van de E.C.A., zo deelde Syran verder mede. Verder besloot zij, dat de administra teur van de E.C.A. globaal toezicht zal houden op de bruto-tonnage en 'dat de nieuwe subcommissie zal bepalen, welk percentage der goederen elk land met Amerikaanse schepen zal vervoeren, op dat het totale percentage van vijftig pro cent bereikt wordt., Syran wees erop, dat de administrateur van de E.C.A. slechts te maken heeft met het totale vervoer en niet met de afzonderlijke landen voor wat de uitvoe ring der bepaling betreft. De E.C.A. zo vervolgde hij, exploiteert geen schepen en regelt evenmin de beweging der goe deren. De Europese landen bepalen waar de goederen geladen en ontscheept wor den. Scheepvaart-autoriteiten in de V.S. hebben verklaard, dat de „fifty-fifty"- clausule slechts betrekking heeft op la dingen van de E.C.A. en niet op de aan kopen, die de deelnemende landen voor eigen rekening met dollars in de V.S. doen. Syran verklaarde tegenover de leden der commissie voor het zeevervoer, dat de vloten der Europese landen voldoende gelegenheid hebben om aan de wereld handel deel te nemen op plaatsen, waar vrijwel in het geheel geen concurrently van schepen onder Amerikaanse vlag is. Weerverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Matige tot krachtige Zuidelijke wind, later draaiend naar Zuid-West. Vooral aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen ulaar later opklaringen. Iets hogers tempe- raluur dan vandaag. Zonda'g 22 Aug. Zon op 5.35, or,der 19.50; Maan op 21 uur, onder 8.12, Maandag 23 Aug. Zon op 5.36. onder 19.48; Maan op 21.10, onder 0.21. De nieuwste aanwinst van de Britse Percival vliegtuigenfabrie is 0 Princeeen miniatuur lijntoestel, dat alle comfort heeft van het langt a 1st andvliegtuig' Dit nieuwe type heeft een snelheid van 200 mijl per uui b/ec/f plaats aan 8 a 10 personen, wordt aangedreven door twee motoren en heeft een spanbreedte van nog geen 17 meter. Enige dagen geleden politie in het bezit van een aantal BP pers papier. De stukjes werden aan dta gevoegd en men constateerde, dat scheiden afkomstig waren van eeni ner uit Arnhem. Men zette het onderzoek te Arnhem voort, waaruit bleek dat oe eigenaar van de bescheiden in het begin van Augustus met een aantal vrienden Den Haag had bezocht. Toen zij 's nachts op het plein in de auto wilde stappen om de terugtocht ie aanvaarden, had zich een bejaarde vrouw die de indruk wekte enigszins beschon ken te zijn, bij de tclub gevoegd en was tegen de Arnhemmer aangebotst. Tege lijkertijd had zij een portefeuille met 100,uiit de binnenzak van de Arn hemmer gerold. Op de terugweg werd. de vermissing bemerkt, maar of de por tefeuille verloren of op andere wijze was weggeraakt werd toen niet vastge steld. In Verband met de vermissing werd gearresteerd de 58-jarige G. T. wonende te Den Haag. Het geld werd in beslag genomen. Gisteren vergaderden te Utrecht afge vaardigden van de betrokken werkge versorganisaties en de Unies vervoer en verkeer ter bespreking van de loon- en arbeidstijdregelingen, zomede van een algemeen in de voeren arbeidsreglement. Alleen ten opzichte van dit laatste werd vrijwel overeenstemming verkregen; ten aanzien van de ander? onderwerpen niet. De besturen van alle betrokken orga nisaties zullen op korte termijn de situa tie in eigen kring bezien en zich waar schijnlijk lot de rijksbemiddelaars wen den. Op verzoek van het K.V.P.-bestuur heeft enige tijd geleden het Centrum voor Staatkundige vorming de zgn. com- missie-Michielsen ingesteld om het vraag stuk te bestuderen van de kinderbijslag voor zelfstandigen. Voorzitter dezer commissie was de heer A. B. Miehielsen, secretaris de heer G. Veldkamp, terwij] als leden er deel van uitmaakten de heren W. J. Andries- sen, mr_ F. Cerrutti, Th. Hooy, mr. J. Laudy, J. v. Meegeren en C. v. Uden. Prof. Romme was adviserend lid. Het rapport dezer commissie is thans in druk verschenen. Het bevat een vol- ledig uitgewerkte „Proeve van een wets ontwerp" terzake, vergezeld van een brede toelichting. Eerlang hopen we Op de geformuleer de voorstellen meer uitvoerig terug te kottien. We volstaan voor hedbn met de vermelding, dat het ontwerp uiteraard nauw aansluit bij de reeds bestaande kinderbijslagwet. inet de wenselijkheid, dat voor zelfstan digen ook spoedig zulk een bijslag zal worden vastgesteld,-vooruitgelopen op de algehele herziening van de sociale ver zekering om op die wijze een spoedige invoering mogelijk te maken. Een knap stuk werk, dat bij de uitwer- ging van de door minister Drees in de regeringsverklaring vermelde plannen omtrent deze materie, waarschijnlijk goe de diensten zal kunnen bewijzen. LENGTE PARCOURS IO.I12 met*r HOOGTE W METERS N.A.P. STAffT k.nv to De wegwedstrijden in Valkenburg, die vandaag en morgen worden gehouden, gaan over hezelfde parcours, dat ook in 1938 voor de wereldkampioenschappen werd gebruikt, met dit verschil, dat er nu belangrijke verbeteringen in het par cours zijn aangebracht. Ook nu is de beroemde Cauberg weer de grote hin derpaal bij de wegwedstrijden. De profs zullen deze „berg" 27 maal moeten be klimmen, de amateurs behoeven dit in de loop van vandaag „maar" 22 maal te doen. Een voorspelling te doen zowel wat de weg- als wat de baanwedstrijden betreft, is practisch ondoenlijk. Niet minder dan 21 landen zijn hier met hun sterkste ren ners, zowel profs als amateurs vertegen woordigd. Kijken we op de deelnemers lijst Van de profs voor de wegwedstrijden van morgen dan vinden we daar direct al namen als Bartali, de winnaar van de Tour de France van dit jaar en zijn grote mededinger Coppi. De Fransen sturen Bobet, Lapebie en Lazarides, ook al drie Tourrenners, naar Valkenburg; de Bel gen komen met Impanis. Lambrecht, Ockers, Schotte, om maar 4 van de 6 renners te noemen, die ieder land bij deze wegwedstrijden mag afvaardigen. En dan zijn er nog de Zwitsers met Kübler, Plattner en goede bekenderi uit de Ronde van Nederland als Croci-Torti en Tarchini. Tenslotte onze landgenoten, op de le plaats Theo Middelkamp, de wereldkampioen op de weg van het vorig jaar, verder Gerrit Schulte. de Bossche reus, die op hetzelfde parcours enkele maanden geleden Nederlands kampioen werd. Jef Jansen, Lambrichts, Sijen. en onze onfortuinlijke, maar toch zo dappere Tourrijder Pauwels. Neen, voorspellin gen bij zulk een sterke bezetting, zelfs al zouden we het pechduiveltje kunnen uit schakelen, zijn niet te doen. Maar ook bjj de baanwedstrijden in Amsterdam is spanning te over. Zal v. Vliet zich revancheren voor zijn neder laag het vorig jaar in Parijs? De Woer denaar, nbg steeds een der sterksten, is onze grootste troef op de baan, en on danks alle tegenslagen van het vorig jaar verwachten wij van hem bij de sprint méér dan van Schulte bij de achtervol ging. Maar daar is ook nog Peters, die het in 1946 tot wereldkampioen bij de achtervolging bracht, en nu met Schulte de Nederlandse kleuren bij de achtervol ging voor profs zal moeten verdedigen. En dan de baanwedstrijden voor de amateurs. Wij zullen in Amsterdam de Engelsman Harris kunnen zien. De man die meende dat hij onverslaanbaar was en toch gedecideerd werd geklopt door de jonge Italiaan Ghella, die over bijzon dere capaciteiten bleek te bezitten lijders de baanwedstrijd in Herne Hill. Mogelijk is de jonge Italiaan de toekomstige we reldkampioen sprint amateur. Het zou ons niet verwonderen. Onze sprint amateurs zijn wel ernstig gehandicapt door de val die Hijzelendoorn in Enge land maakte Mooht hij aan de start ver schijnen, dan betwijfelen we toch of wij van hem grote prestaties mogen verwach ten, en van Contelaar en Bontekoe mogen wij toch in deze bezetting geen eerste plaatsen verwachten. Zo gaan we een serie wielerwedstrij den tegemoet die ons 9 dagen achtereen in spanning zullen houden. Zal een onzer landgenoten evenals het vorig jaar Theo Middelkamp, ons een grote verrassing be zorgen? Zal v. Vliet door velen als de wereldkampioen sprint gedoodverfd deze belofte kunnen inlossen? Of is Schulte in ongenaakbare vorm nu hij de vaderland se bodem ondar zijn wielen voelt? Even veel onzekerheden als vragen en dat maakt juist de spanning ro-nd deze We- eldkampioenschappen op de baan en op de weg. LEO PAGANO Parcours verkleind Het congres, van de Uci, de Union cycliste internationale, dat gisteren in Maastricht werd gehouden, heeft een be langrijk besluit genomen. Op voorstel van Frankrijk werd nl. bepaald, dat de afstand, die de amateurs vanmorgen zou den moeten afleggen, van 220 K.M werd verkleind tot 185 K.M., zodat ze in plaats van 22 slechts 18 ronden behoeven af te leggen. In de toekomst zal de afstand voor amateurs 150200 en voor profs 250300 K.M. bedragen. Uruguay, dat eerst niet zou mogen starten, omdat de. inschrijving te laat was binnengekomen, werd alsnog toegelaten, omdat de inschrijvingsbrief buiten de schuld van de Uruguese federatie was zoek geraakt. Aangezien Blankenauw zich niet geheel fit voelt om aan de kampioenschappen voor amateurs deel te nemen, heeft hij zijn plaats afgestaan aan de Limburger Hub. Vincken. Bartali, de Winnaar van de Tour de France en zijn landgenoot. Coppi, waren gistermiddag samen aan het trainen op het parcours. President Sao Sjwe Thaik van Birma heeft j.l. Vrijdagavond in een proclama tie de staat van beleg voor het gehele land afgekondigd, aangezien „door op standen in verschillende delen van de unie een ernstige toestand is geschapen". De staat van beleg zal niet onmiddellijk van kracht worden, maar pas als de toe stand in een of ander deel van het land dit vereist. Een 17-jarig meisje uit Zaandam, Tiny Jonker, wil het volgend jaar het Engelse Kanaal over zwemmen. Zé is al een paar jaar met de training bezig en gisteren presteerde ze het «m van Alkmaar naar Zaandam te zwemmen, een afstand van 30 K.M. Toen ze gisterenavond om ne gen uur, na een tocht van 12 uur 45 mi nuten aan de Wilhelminasluizen arri veerde stonden 5 a 6000 Zaandammers haar op te wachten. Het meisje was niet overmatig vermoeid en heeft vol ver trouwen, dat ze het 't volgend jaar wel zal halen. Het waren de dames, die voor verschil lende verrassingen zorgden in de ten niskampioenschappen te Scheveningen. Twee van de vier geplaatste paren wer den door de winnaressen van de eerste ronden uitgeschakeld, daaronder de as pirant-kampioenen mej. Hermsen en mevr. Roos! En datnog wel nadat zij met 6—0 2—0 naar een volkomen on bedreigde zege (in de kwart-finale) le ken te gaan. Doch daarna weerden mevr. Borren-Diemer Kool en mevr. Blom Die- mer Kool zich zo geducht aan het net, dat de anderen overrompeld werden en tenslotte met 6—0 4—6 4—6 verloren; en mevr. Koopman en mevr. Goosséns profiteerden van de onzekerheid van mevr. Seholten en schakelden haar en mevr. Schmier eveneens in drie sets uit: 6—4, 0—6, 6—3. In het heren-enkelspel ging het in drie partijen van de vier kwart-eindstrij den secuur voor de favorieten Van Swol, Rinkel en Van Meegeren, de drie Davis Cup spelers. Linck en Lijsen speelden een fraaie partij en vochten een span nende strijd uit, waarin de kansen voor Linck in de derde set keerden zonder dat er een bepaald aanwijsbare reden voor was. Linck was in die set (na één set gelijk) 2—5, doch hij vond, sterk verdedigend en nu en dan aanvallend zijn weg naar 55 en na wisselende leiding won h# die set, uitstekend plaat send met 10—8. Dat bleek de beslis sing te betekenen, want in de vier ie set was Lijsen minder op dreef en bo vendien waagde Linck zich minder' aan het net, waar Lijsen hem zo vaak ge passeerd had. In het dames-enkelspel wederom een prestatie van mevr. Jonquière. Immers van de aspirant-kampioene verloor zij na pittige tegenstand met slechts 6—8, 6—8. In beide sets was zij vóór: 6—3 en 4—2, doch mevr. BlaisSe, weinig con- tröle hebbend, vocht wat zij kon en won met beide sets. Mevr. Roos leek de 'wedstrijd tegen mevr. Koopmans in handen te hebben, toen zij 75 54 stond, doch miste daarna slag op slag. In de derde set was zij echter op dreef met service en forehand en won met 61 Voor het overige moqten wij naar da uitslagen verwijzen. Zondag beginnen de eindstrijden te 1 uur met het dames-enkelspel, daarna het heren-enkelspel en de dubbels. De uitslagen waren: Heren-enkelspeV. kwart-eindstrijden: Van Swol slaat van der Kruk 64. S—2, 63; Linck si. Lijsen 62. 46, 108, 63; Van Meegeren sl. Borren 6J, 61, 63; Rinkel sl. Knottenbelt 6—4, 7—5. 6—4. Dames-enkelspel, kwart-eindstrijden: mevr. Blaisse sl. mevr. Jonquière 3—6. 86; mevr. Roos-v. d. Wal sl. mevr. Koopmans 75, 57, 64; mej. Rollin Couquerque -sl. mevr. Koch 62. 64; mej. Hermsen sl. mevr. Borren-Diemer Kool 6—1, 61, Herendubbelspel, kwart-eindstrüdten Wilton en Knottenbelt sl. H. en F. Beer- nink 60, 60. Linck en Dehnert sl. T. Borren en Bieukink 75, 79. 7- 5. Van Swol yn Rmkel sl. Cooke en Tón- jes 62, 63: v. d. Kruk en Wiegers sl. Stas en Ke#ils 75, 64. Gemengd dubbelspel, halve eindstrij den mej. Couquerque en Wilton sl. mevr. Lubbers en Van Meegeren 61, 75: mevr. Roos en Knottenbelt sl. mevr. Koopmans en Linck 61. 75. Damesdubbelspel, kwart-eindstrijden: mevr. Borren-Diemer Kool en mevr. Blom-Diemer Kool sl. mej. Hermsen en mevr. Roos 06, 64, 64. mevr. Koop mans en mevr. Goossens sl. mevr. Schmier en mevr. Scholten 64, 0—6, 63; mevr. Blaisse en mevr. Lubbers sl. mevr. Jonquière en mevr. Hoyer 62, 86; mej. Rollin Couquerque en mevr. v. Berkel sl. mevr. Koch en mevr. Vlielander Hein 62, 62. Bovendien is mem, rekening houdend slotte de Ver. Staten als tegenstander. Ook het tweede enkelspel van de Davis-Cup ontmoeting Australië—Tsje- choslowakije werd door de Australiërs gewonnen zodat dit land thans met 20 de leiding heeft in de interzone finale. Sidwell sloeg Drobny 63, 62 911 1412. Een later bericht uit Boston meldt in tussen, dat Tsjechoslowakije het dubbel spel heeft gewonnen, zodat de stand nu 21 voor Australië is. Drobny en Cernik sloegen Long en Brown 46 63 64. Vandaag worden de twee resterende enkelspelen gespeeld. De winnaar van deze ronde krijgt ten- Overal in den landq, "mag men in deze dagen-vóór-de-competitie royaal opge zette voetbaltournooien organiseren, zoals dat om. de Zilveren Bal is er niet éen. Het driedaags Kasteelfeest- van Spangen geldt dan ook al sinds jaar en dag als de officieuze inzet van het voetbalseizoen Zo is het ook in 1948, nu voor de 48ste maal dit tournooi, dankbare nalaten schap van een in nóód en armoe geboren initiatief, wordt gehouden. (Wat dit nood en' armoe betreft: toen in 1901 Sparta degradeerde en Rotterdam geen eerste klasser meer had, creëerde men „De Bal" om op deze wijze toch eerste-klas-voetbal in de Maasstad te hebben; Sparta was een jaar later wederom eerste-klasser. maar het tournooi bleef, gelukkig, en mét het Rotterdamse voetbal is het sinds dien een en al, welvaren.) Er hangt op Spangen altijd een feeste- Naar wij vernemen, ligt het in de be doeling 'reproducties van het staatsie portret, dat vervaardigd zal worden ter gelegenheid van de a.s. troonsbestijging van Koningin Juliana, algemeen Ver krijgbaar te stellen. \\u* 1S1097 lijke stemming wanneer de heren van de Zilveren Bal-Commissie er voor drie Zon dagen hun tenten opslaan. Dan is het Kasteel het toneel van het stemmig zwart (hoge hoeden incluis), maar ook van het „kamperen" der „dagjesmensen": met grote pakken brood en" thermosflessen van 's morgens vroeg tot tegen de avond een Zondag op vacantle. Maar bovenal kenmerkt het Kasteel zich dan door een gemoedelijke, vriendschappelijke en spor tieve sfeer, waarin spelers en officials, scheidsrechters en toeschouwers wed ijveren om het prettigste humeur. De voetballoze zomer heeft verlangen ge wekt naar de capriolen van dat bruine ding op het groene graslaken, naar de levendigheid van de sportieve wedkamp, naar de bonte veelkleurigheid der onder scheidene clubshirts naar de entourage ook: al wat er 'bij en aan te pas komt. Of nu de een of de ander wint, dat is nimmer het belangrijkste; voor de clubs is het mogen deelnemen aan dit tournooi altijd al de hoogste eer. Daarom is bij de Zilveren Bal ook nog geen wanklank gehoord; daarom is ook de sfeer van de Zilveren Bal de prettigste die wij ooit bij voetbalwedstrijden hebben onder vonden. Zo zullen dan R.F.C. en Emma dit 48ste tournooi openen, en vervolgens treedt de gastvrouwe, Sparta, tegen het pittige V.V.V. uit Venlo binnen de lijnen. Een Zuid-Oost-duel tussen sterke eerste klas- sers wordt Eindhoven-Heracles, en dan zal veel belangstelling uitgaan naar het debuut van S.V.V. als eerste-klasser tegen Enschedé. De Bal Houdster H.V V.. verleden jaar strafschoppen-winnares, zal dan deze eerste dag besluiten met het verdedigen van de trophee tegen 't Gooi. Als vrijgeloten komen Feijenoord. Storm vogels en Willem II. met de vijf win naars van de eerste dag, pas op de tweede dag in het veld. En dan op de derde dag de finale, die wij altijd het rrp'nst gezellig vindenmaar daarvoor hebben we nog twee weken de tijd. Landenwedstrijd op 5 September (Van onze speciale verslaggever.) De „federation Equestre internati onale", de .nternationale organisatie op hippisch gebied, geeft telkenjare in elk van de bij haar aangesloten landen één maal de gelegenheid om een'offi cieel internationaal concours-hippique te organiseren. Voor 1948 is deze orga nisatie, waar het Nederland betreft, opgedragen aan de „Sociëteit geves tigd in de Rotterdamse Manége", welke dienovereenkomstig van 2 tot 5 Sep tember op haar terrein aan de Kra- lingscweg aan ruiters en paarden uit vele landen gastvrijheid zal verlenen. Zoals het zich laat aanzien belooft dit concours, dat in het kader van de Jubi leum-feesten in overleg met het „Comi té ter behartiging van nationale belan gen van de Rotterdamse gemeenschap" wordt gehouden een nippisch evene ment te worden, zoals in zijn soort tot dusver hier te lande nog met plaats vond. Naar wij vernemen, zullen behalve de beste paarden en ruiters uit het eigen land ook vertegenwoordigers van België, Engeland, Zweden, Turkije en het Britse bezettingsleger aan de Rijn aan dit con cours deelnemen. Het gebeuren staat vooral in het te ken van de' springconcoursen, welke op 5 September culmineren in een landen wedstrijd met hindernissen tot 1.60 in, waarbij een parcours wordt uitgezet, dat naar ons werd medegedeeld even zwaar zal zijn als dat van de Olym pische springconcoursen iri Londen. Z. K. H. Prins Bernhard aanvaardde het beschermheerschap, terwijl het Ko ninklijk Huis voorts door het uitloven van fraaie medailles van zijn belang stelling doet blijken. De Enschedé-spil Henny Möring, spil ook van het Nederlands Elftal, die door een beenbreuk lange tijd op non-actief is geweest, zal morgen op de eerste dag var. het tournooi om de Zilveren Bal in „de. wedstrijd EnschedéS.V.V. wederom in actie komen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 3