Nieuws dt STAD OMTREK Nieuwe Sintelbaan van W.Fnog wat traag Derde loonronde voorlopig ongewenst Onder topspanning behaalde Excelsior een benauwde tie LAATSTE BERICHTEN De dooi dokter Sila MISDAAD IN AMERIKA R van Naar de Economische Unie m ADIO programma PAGINA 3 MAANDAG 23 AUGUSTUS 1948 Herne Hill Harriers slaan Schiedam-Rotter clam-combinatie VLAARDINGEN MAASSLUIS terrein actie M. V. V. DE CASSATIE-ZAAK RAUTER POSITIES TROEPENSCHEPEN GERING VERSCHIL IN PRIJS NIVEAU MET BELGIE HONKBAL Schiedam met één been in de 2e klasse BIJ DE STAND 126-126 Koos Oosterholt haalde op het laatste nippertje het laatste Kampong-wicket lieer HENGELSPORT VOOR DE AMATEUR ZEILER GLEED VAN DEK VISSERIJ DE JAARLIJKSE BEDEVAART NAAR BEAURAING GRENSCONTROLE GAAT VOORLOPIG NIET DOOR MOTORRIJDER EN FIETSER GEDOOD S.H.V. HET BAARSJE door WALTER L. GEBAUER De sintelbaan van Wilton-Fijenoord lag er gistermiddag onder de blauwe hemel met de witte zeil-wolken stralend nieuw bij. Behalve de nogal felle wind dwars over de baan was het ideaal attoletiek- weer. Velen hadden de gelegenheid aan gegrepen om de populaire at'hletiek-sport eens van nabij en niet via racliö-vt-1-- slagen te komen bekijken en zoomde een flinke hoeveelheid toe. wers de baan. heide Precies op tijd Harriers athletiek-ploegen, de Herne H en de SchiedamBotterdam- naast elkaar het veld op, waa™ Z!J zlch in één lijn opstelden ^genoverde ge reserveerde plaatsen. Hier hadden o.a. pleats genomen Ir. Roemer dir. van de werf Wilton-Fijenoord, wethouder mr. P, van Bochove; gemeente-secretaris N. J. Post* politie-commissaris J. H. van Veen en de heren E. Leenderts en H. J. Schef- fers van de Gem. Sportcommissie en S.B.L.O. Het muziekcorps van Wilton-Fijenoord speelde de beide volksliederen, waarna de heer ir. Roemer de gasten welkom heette op de baan. Het hoofdbestuur van de K.N.A.U. was door plichten elders verhinderd te komen. Spr. wees op de populariteit van de athletiek na de mooie prestaties van mevr. Blankers—Koen. Hij hoopte, dat ook op de nieuwe baan mooie en sportieve prestaties geleverd zouden worden. Namens de Z.H.A.U. sprak nog de heer E. Mekés Jr., secr. van de Rotterdamse Athletiek-commissie. De man, die het eerst door de funsh ging iïi de eerste officiële wedstrijd op de nieuwe baan was de Brit Wilkinson. Wilkinson kwam dit jaar uit op de wereldkampioenschappen voor studenten in Oslo en legde daar beslag op de kampioenschappen 100 en 200 M. Hij stond op de nominatie pm in de Britse ploeg deel te nemen aan de Olympische spelen, maar moest zich door een spier- aandoening terugtrekken. Hij liep de 100 M. gisteren in 11.2 sec., terwijl zijn kampioenstijd 10.5 was. Dit was waar schijnlijk ten gevolge van de versheid van de baan. Deze is nog niet genoeg ingelopen en daardoor zeer los, hetgeen de snelheid niet ten goede komt. Seheune- man werd op dit nummer tweede in 11.4. R. Jackson 3, H. Betist 4. Op de 800 M. liepen de Engelsen Bona en Barry gedurende de twee ronden vo M. van Kampen en VaaV.v^„? 0J?et- kwam echter voor de finish flin P ten en bezette een goede twee P nadat Barry - h« trok van start afjhrik aan het tempo - onbednrevaal ttok met door de finish was legate latend. Barry liep 2 min. 2.4 sec. De 400 M. was voor J. Hofmeester in 52 sec gevolgd door P. Layzell, L. Blackmur en Th. Jacobs als hekken- Sl Intussen was op het midden-terrein -te afwerking der andere nummers gaande. Van Reeuwljk toonde zich bij het kogel stoten onbetwist de sterkste door met 12.37 c.M, boven de 11.68 van Pallett te blijven. Pallett Was een der merkwaardigste figuren van de middag. Hij is ruim 40 jaar, maar dit verhinderde hem niet op meer nummers uit te komen dan enig ander athleet. Hij nam deel aan kogel stoten, waar hij tweede werd, aan discus werpen, waar hij de vierde plaats bezette, aan verspringen, waar hij achter de En gelsman Janckson, maar voor de beide Nederlanders Grauwmeijer en v. d. Too ien eindigde en aan polsstokhoogspringen waar hij aan de Vries de eerste plaats moest laten, maar met 3.30 een zeer mooie prestatie leverde. Met een sprong van 1.80 won R. T. Hunt de eerste plaats voor de H.H.H., gevolgd door F. Robmson met 1.70 m.; P. Nolen en v. Meningen werden 3e en 4e met 1.65. D. Grigg wierp de discus 41.28; J. Meyer bracht het tot 38.71; J. Bakker tot 35.92 en G. Pallett tot 31.60 m. Op de 200 m ontmoetten Wilkinson en Scheuneman elkaar weer, maar de eerste liet geen twijfel bestaan over zijn supe rioriteit. Deze Oxford-student in de medi cijnen liep in 22.6 sec de afstand, wapr zijn rivaal 23.7 over deed. Derde M. Ger- stel; vierde E. Golding. Rowe nam aanstonds de kop ^j de 1500 m en stond die niet meer af, 4 m 1.5.9 sec. was zijn tijd; 2e H. de Swart, 3e K, Knop en 4e D. Evans. Bijzonder spannend was de 50Uö n Hier werd de loop voor de Rotterdam Schiedam combinatie zeer ongunstig beïnvloed door het buiten mededinging deelnemen van Barry, die ook als eerste door de finish ging. Hij leverde verschei dene malen moeilijkheden op bij het zich. ontvangst op Zaterdagavond in de Am- stelbron voorafgegaan. Hier bleek de stemming al direct uitstekend. De voor zitter van de athle-tiek-afdelm-g van S.V.V. heette de gasten welkom in het Engels, hetgeenv de heer Pallett in zijn wedei-woord ertoe bracht toe te geven, dat de Engelsen niet zo goed zijn opge voed, dat zij in het Nederlands kunnen bedanken. Hij apprecieerde de geste bij zonder en hoopte aan het eind van de tour de Schiedammers te kunnen uitno digen vóór even aangename dagen in Londen het volgend jaar. Morgenavond worden op dezelfde sin telbaan de wedstrijden tussen S.V.V. Schiedam en een Herne Hill Harriers B- team gehouden, evenals een drie-kamp tussen de dames van S.V.V.. V.F.C. en Fortuna Vlaardingen. vrij lopen der Nederlanders. W. den Ouden gaf zeer lang het tempo aan en liep voornamelijk aan de kop. Toen de laatste ronde inging, .moest hij wegens maagpijn opgeven. Hij lag toen met Bam berg achter de drie Britten Kerridge, Speaight en Barry. Maar in de laatste ronde blijkt Bamberg nog over zoveel reserve te beschikken, dat hij met een prachtige eindspurt achter Barry aan snelt en als eerste van de werkelijke deelnemers door de finish gaat. Zijn tijd was 16.57; 2 Kerridge; 3 met een halve minuut verschil Speaight. Barry liep in 16 min. 56.6. De 4 x 100 m werd door de Nederlan ders gewonnen. Zij hadden door een vin nige v. Seeters de leiding genomen en Betist, Scheuneman noch Gerstel gaven die nog af, ook al liep de laatste tegen Wilkinson. 44.9 sec. voor de Schiedam Rotterdam-combinatie en 44.9 voor de H.H.H.-athleten. De eind-uitslag was Herne Hul Har riers 61 punten, SchiedamRotterdam- C°Aan de wedstrijden van Zondag was de 25-jarig Priesterfeest. Voorafgegaan door KAPELAAN ROZENSTRATEN GAAT HEEN. Kapelaan M. Rozenstraten gaat de Vlaardingse pa-ochie verlaten en thans als zodanig benoemd aan de Sint Franciscus-parochie, Afrikaanderplein te Rotterdam (Zuid). Gedurende het zestal jaren, dat ka pelaan-Rozenstraten in Vlaardingen heeft gearbeid, heeft hij zich doen kennen ais een hard werker en een grote stuwkracht vpor het Katholieke verenigingsleven. Nimmer werd tevergeefs een beroep op hem gedaan. Velen zullen hem dan ook slechts node zien vertrekken. In zijn plaats werd door de Bisschop van Haarlem benoemd kapelaan J. P. H. Koomen, die gedurende de laatste jaren werkzaam was in de St. Joannes-Onthoof- ding-parochie te Zoeterwoude. ZILVEREN PRIESTERFEEST PATER HAM. In de Parochiekerk zijner geboorte plaats, waar hij 22 Augustus 1923 ook zijn Eerste H. Mis opdroeg, heeft de ZeerEerw. Pater Corn. Ham M.S.C., Zon dagmorgen om 10 uur de Plechtige Hoog mis opgedragen uit dankbaarheid bij zijn een stoet van Acolyten, Priesterstudenten der Parochie, betrad de jubilerende mis sionaris het stampvolle Kerkgebouw, ter wijl het zangkoor op plechtige wijze het Veni Creator zong. Aan het smaakvol versierde Hoogaltaar droeg Pater Ham het H. Misoffer op, geassisteerd door de Zeereerw. Rector Kooien van de Una Sancta te Rotterdam als Diaken en Pater J. Huisman M.S.F., zoon der Parochie, als subdiaken. Het zangkoor onder lei ding van de heer C. F. Nastenpad, aan het orgel de heer Nico Corver, zong op uitstekende wijze de driestemmige Mis van Don Lornzo Perosi. De feestpredika tie werd gehouden door Kapelaan J. G. van Dijk uit Schiedam, die de waardig heid van het Priesterambt schetste en hierbij bijzonder wees op de grootse taak van de missionaris. Na het H. Misoffer gezongen van Verhulst. Des middags werd door het zangkoor het „Haec Dies hield de jubilerende Priester een druk bezochte receptie aan de Pastorie. „P. V. SNELPOST". Uitslag van de gehouden wedvlucht vanuit Quievrain (B.) op 22 Aug. j.l. Af stand 175 K.M. In concours 127 duiven. Gelost 9 uur. Wind Z. W. 1 11 32 M. Jordaan. 2 10 17 30 35 36 38 J. Scholten. 3 F. Verbitigen. 4 21 29 H. Zwaard. 5 7 27 K. Rijpsma. 6 8 13 24 25 W. v. Witsenburg. 9 14 40 J. Zwaard. 12 W. v. Witsenburg. 9 14 40 J. Zwaard. 12 16 22 34 B. Groenendaal. 15 M. Hammer. 18 A. Vermaas. 19 26 28 33 37 39 W. F. v. Wilgen. 20 J. C. v. Wilgen. 23 Jo Tie- lén. 31 41 M. Kleis. 42 A. Bakker. Aan komst eerste duif 11.19.48 uur. Laatste 11.45.14 uur. Uitslag van de africhtingsvlucht van uit Zwijndrecht. In concours 46 duiven. Gelost 9.30 uur. Wind Z. W. 1 3 6 W. F. v. Wilgen. 2 5 Jo Tielen. 4 7 9 A. Vermaas. 8 A. Bakker. 10 12 B. Groenendaal. 11 M. Jordaan. Aankomst eerste duif 11.22.13 uur. Laatste 10.29.08 UlA.s. Vrijdag inkorven voor St. Quentin van 67.30 uur en Zaterdag voor Roo sendaal van 67.30 uur. De belangrijke wedstrijd V. D. L.—- Fortuna die Zaterdagavond gespeeld is op het V. D. L. terrein ten bate van Maaslands Voetbalver. M. V. V. mocht zich in een zeer grote belangstelling ver heugen. Na een spannende strijd won Naar wij wememen, zal mr. A. M baron van Tuyll van Serooskerken als proeureu-fiscaal optreden, wanneer de zaak Rauter 20 October a.s. m cassatie, behandeld wordt. Waterman, op reis van Batavia -n. Rot terdam vertrok 21 Augustus van Aden. Zuiderkruis 23 Aug. van Rotterdam 1 Batavia. Het kranige Schiedamse negental Is er in een zeer enerverende en spannende striid in geslaagd halfweg de promptie te 'komen, door een klinkende 21-13 overwinning op de honkbalvereniging „Halfweg" Gemakkelijk hebben zij het echter niet gehad en het was maar goed. dat er een grote schare gras etende en bevende supporters aanwezig was, die door hTar enthousiasme een groot aandeel in dit su«es heeft gehad. De zwart,-witten startten goed en hadden ra 3 mnings een 5-1 voorsprong. Geheel onnodig werden er toen echter enkele fouten gemaakt waarvan Halfweg dankbaar en waardoor de stand m Qe jt- op 10-11 gebracht werd. Op Punt, dat. een keerpunt in de strijd had kunnen worden, sloeg Schiedam er - duchtig op los en scoorde in 2 mn ng 10 punten tegen Halfweg 3. Na de la® inning, die voor geen van beide partip- Winst opleverde, kwam met een zucht va verlichting het einde van deze match en daarmee feestvreugde in het Schiedamse kamp. Dit bleek o.a. op de Koemarkt, toen enkele supporters met luid gejuich de bus met ons negental inhaalden. De stand in deze promotiestrijd is nu als volgt; gespeeld punter Schiedam 1 2 D.O.S. 1 1 Halfweg 2 1 De wedstrijd SchiedamD.O.S., die a. s. Weekend op Boshoek gespeeld wordt, zal de beslissing moeten brengen. Reeds lang voor de aanvang van de wedstrijd ExoelsiorKampong hadden zich verschillende sportliefhebbers langs de lijn geschaard om deze belangrijke wedstrijd te zien. Onder de diverse aanwezigen merkten wij jje heren Nolet en Wunder van de N.C.B. op, die deze wedstrijd niet wilde missen. De Kampong-aanvoerder koos, nadat hij de toss gewonnen had fielden. Voor Excelsior trokken dus A. Hoende- rop en A. Beukers naar de wickets, een «peningspaar, dat dit jaar nog zeiden ge faald heeft. Kampong begon zijn aanval met de fastbowler A. de Waard en de legbreak- bowler K. C. v. d. Bijl. A. Beukers was reeds spoedig verdwenen op het bowlen van v. d. Bijl toen C. v. d. Waard hem voor 1 ving'. A. Hoenderop maakte het ook niet lang en eveneens werd hij het slachtoffer van v. d. Bijl, ditmaal door een vang van A. de Waard (2 voor) J. Oosterholt en M. Geene bleken ook niet in staat het bowlen van v. d. Bijl te over meesteren en wtuden beiden gecleand. Met een stand "oor 15 runs en reeds 4 kopwickets down zag het er voor Excel sior verre van rooskleurig uit. Echter met J. Dries en A. Oosterholt op de mat bleek er in de stand een verande ring te komen. Beiden batten zeer voor zichtig en met singles werd het totaal op-gevoerd. Het was daarom ook des te betreuri- genswaardiger dat A. Oosterholt zijn wicket door zeer onverstandig runnen prijs gaf (523). Ook Huet maakte het niet lang en reeds spoedig kon hij verdwijnen, na 4 runs achter zijn naam te hebben gebracht. L. Brounts kwam J. Dries nu de nodige steun verlenen. Beiden behandeldei het bowlen met ontzag, maar vergaten toch niet de losse ballen af te straffen. J. Dries trakteerde het publiek nog op enige zes sen. Captain H. Wagenvoort gunde zijn fastbowler A. de Waard, die zeer accu raat bowlde enige rust en nam zelf de bal ter hand. t rSteen totaal van 83 werd J. Dries op t^rm5n ',:e vr« en werd op een wilde „3 aa» ho boundary gevangen door B. V. d. Waard. Hij had met L. Brounts het SrïfoJuik m!,,?1 tenminste een enigszins dragelijk aanzien gegeven en de 44 runs, die hij met recht uit het vuur gesleept had kwamen dan ook wel van pas. F. Bakkei hield het ook niet lang op de 'mat uit, maar L. Brounts bleek ook aan no. 10 H. ter Braak nog een zeer goede steeun te hebben. Beiden speelden zeer rustig en H. ter Braak scoorde 2 zeer mooie boundary's aan de off-side. Juist toen H. ter Braak de 100 op het scormg- bord had gebracht, ging hij I.d.w. op het bowlen vain J. Offerman. J Westerholt stelde echter als nummer 11 niet teleur en was voor Brounts even eens een goede steun. Toen het totaal echter tot 126 opgeklommen was, cleande v. d. Bijl Westerholt. (14). L. Brounts bleef dus not out en 'had een heel rustige en goéde 30 op zijn naam gebracht. Na een slecht begin had Excelsior zich dus nog aardig hersteld en was zij nog met een behoorlijk totaal uit de bus ge komen. Bowlingcijfers Kampong: A. de Waard 0—34; H. C. v. d. Bijl 7—57; H. Wagen voort 0—14: J: Offerman 2—17. Aan Kampong thans de beurt om deze 12 runs te maken. J- Oosterholt en J. Dries openden als gewoonlijk de Excel- sioraanval en bleken beiden op dreef. Toen het scoringbord vertelde, dat Kampong 13 runs had cleande J. Ooster holt het eerste Kampongwicket L. de Waard. J. Offerman, die hierna inkwam gaf J, Oosterholt zeer spoedig een zeer eenvou dige vangkans en Oosterholt maakte geen fout 2 voor 14. Kampong werd nu heel voorzichtig en die beide batsmen Eikelboom en B. v, d. Woord namen totaal geen risico. T-oen de score gestegen was tot 42. slaagde slowbowler F. Bakker erin het wicket van v. d. Woord te nemen. Captain H. Wagenvoort, die nu Eikel, boom de benodigde steun kwam verlenen speelde een ware captain innings. Langzaam maar zeker voerden beiden de score op "en menigeen vreesde voor Excelsior reeds het ergste, totdat J. Dries er in slaagde H. Wagenvoort l.b.w. te krijgen en hij deed hierdoor de kansen keren. Met een stand van 85 voor 4 was alles nog mogelijk. Lefthand v.' d. Bijl en Eikelboom lieten zich echter van hun beste zijde zien en riskeerden niets. Op 102 ving A. Oosterholt v, d. Bijl op het bowlen van Dries, maar 'het bleek, dat de bal de grond had geraakt en de umpire gaf not out. De volgende bal bowlde Dries echter een venijnige bal op off, v. d. Bijl gaf een vangkans in de slip en Beukers liet deze niet onbenut. 103 voor 6. Op hetzelfde totaal gaf A. de Waard een vangkans op mid on op het bowlen vail J. Oosterholt en Beukers rekende hem eveneens in (103 voor 7). De wed strijd kreeg nu wel een zeer spannend karakter, hetgeen zowel in als buiten het veld duidelijk te merken was. 10 runs werden er aan het totaal toe gevoegd en toen werd C. van Esveld het slachtoffer van J Oosterholt, Reeds in dezelfde over nam J. Ooster. holt, die er steeds beter in kwam, het wicket van H. de Waard. Met de laatste Kampongmensen op de mat en nog 13 runs te scoren werd er onder hoogspanning gebowled en gefield. De 121 was reeds op toen Ufkes een bal van Dreis verkeerd beoordeelde. Deze schoot echter gelukkig door de slip en leverde Kampong 4 runs op. Nu was het de beurt weer aan J. Oosterholt. v. d. Wiele scoorde een run en beide partijen stonden gelijk. Vele van de bezoekers liepen reeds naar de uitgang veronder stellende, dat d-it Excelsior's eerste neder laag was. Zij vergaten echter, dat bij cricket alles mogelijk is. Op de 5e bal bowlde J. Oosterholt een zeer goede bal. Ufkes kon zich niet be heersen en wilde de overwinning voor zijn club, en hiermede het kampioenschap veilig stellen. Tot grote teleurstelling der ICampongers werd hij echter gebowled Het onmogelijke was gebeurd. Na eeri slecht begin had Excelsior zich keurig hersteld en met een in cricket zo zeld zame tie zijn leidende positie,, zijn on geslagen staat en zijn kampioenschaps kansen behouden. Vogelide week spelen zij hun laatste wedstrijd op eigen terrein tegen Quick en hopen van harte, dat deze wedstrijd hun het zo vurig begeerde kampioen schap zal brengen. Het was jammer, dat A. Beukers, die goed stond te keepen een bal in het ge zicht kreeg en daardoor van verder kee. pen moest afzien. L. Brounts heeft hem echter zeer naar behoren vervangen. Tót slot volgen dan hier de bowling cijfers van Excelsior: J Oosterholt 541, J. Dries 3—43, H. ter Braak 0—9, F Bakker 224. De Nederlander dr. Jaspar, secretaris generaal van de Tolunie te Brussel, heeft aan een verslaggever van de Volkskrant blijkens een publicatie in dat blad van Zaterdag j.l. verklaard, dat mits een der de loonronde wordt aanvaard, de koop kracht van het Nederlandse publiek op hetzelfde peil gehandhaafd kan blijven. Nederland moet bij een streven naar vrije economie, nodig ter verwezenlij king van de Economische Unie, op kor te termijn zijn economisch en financieel roer volkómen omgooien. Het is ons gebleken dat er uit deze uitlatingen van dr. Jaspar hier en daar weer vrees voor scherpe prijsstijgingen is ontstaan. De gedachtegang van dr. Jaspar is de typisch Belgische, die men herhaaldelijk in allerlei Belgische pu blicaties kan aantreffen. Na de bespre kingen op het Chateau d'Ardennes heb ben wij in ons blad van 17 Juni j.l. reeds uiteengezet dat ook zonder ean streven naar verwezenlijking der Econo mische Unie met België per 1 Januari 1950, het streven tot afschaffing van de controles op het verbruik zodra de schaarste achter de rug zou zijn, een ge leidelijke afschaffing der subsidies en een sluitende begroting tot de doelein den van onze economische en financiële politi'ek zouden hebben behoord. Dat men van Belgische zijde gaarne een spoedige stijging van het loon- en prijs niveau van ons land zou zien, is zeer goed verklaarbaar. België heeft een meer liberale loon- en prijspolitiek ge volgd dan Nederland en dientengevotge zijn de prijzen en lonen aldaar in ster kere mate gestegen dan in ons land en bevinden zij zich er ook op een hoger niveau dan in Nederland. De subsidies kan men hierbij buiten beschouwing laten, want België geeft aan steun voor economisch zwakkeren geen geringsy bedrag uit dan wij aan subsidies. België ondervindt nu geleidelijk aan de nadeien van zijn hogere prijzen. De export stag neert hierdoor, al is daarnaast de ds- viezennood van zijn afnemers ook een ongunstige factor Ook op de binnenland se markt loopt de afzet terug. Van Juni 1947 tot Juni 1948 is het aantal werklo zen in België zeer sterk gestegen. Gaat men het verschil in prijsniveau tussen België en Nederland na, dan is dit veel geringer dan men hier te lan de veelal aanneemt. Volgens een dezer dagen verschenen publicatie in de ..Li bre Belgique" zouden de deskundigen op het Chateau d'Ardennes tot de con clusie zijn gekomen dat de Belgiscne prijzen circa 12 pCt. hoger zijn dan de Nederlandse. De volgende cijfers wor den vermeld: Nederland België curreren op de wereldmarkt in staat te zijn. t Een snelle aanpassing aan het Belgische niveau en snelle volledige opheffing der subsidies zullen echter, indien wij de zaak goed zien, niet tot stand komen Minister Drees heeft er op 17 Augustus ter gelegenheid van de beraadslaging over de regeringsverklaring op gewezen (men zie de Handelingen d. Tweede Ka mer pag. 77) dat de regering het onmo gelijk acht de subsidies op dit ogenblik af te schaffen, omdat dit een schok zou geven in het sociale leven. Hij wees kt voorts op dat er tegen verhoging van het Nederlandse prijsniveau van Neder landse kant bedenkingen zijn, omdat net voor onze sociale verhoudingen ongun stig zou kunnen zijn en omdat het een belangrijke vraag is op welk peil wij bij een vrije concurrentie op de wereldmarkt komen wat onze exportprijzen betreft „Zonder twijfel zal daarom van Neder ïandse kant de gedachte van de stijging van de prijzen, samenhangend met eer stijging van da ionen, met wat meer te rughoudendheid worden behandeld dan van sommige Belgische kanten wordt ge wenst„In Nederland zal waar schijnlijk met de afschaffing van sommi ge subsidies die tot prijsverhogingen zou den kunnen leiden, gepaard kunnen gaan een prijsverlaging op ander gebied <l'e een zekere compensatie kan geven, maar voor zover het zo zou kunnen lopen dat een noemenswaardige stijging van het levensonderhoud intreedt, spreekt het vanzelf dat daarin moet worden voor zienetc.". Gezien deze uitlatingen zal men er goed aan doen zich voorlopig niet onge rust te maken over een derde loonronde: zelfs als zij t.a.t. zou komen, is het de vraag of zij van betekenis zal zijn, ge zien de dalende'tendenz op de wereld goederenmarkten voor granen, huiden. Zondag j. 1. hield de Hengelsportvere- niging „De Amateur" een fruitconcours in de Delftse Schie. Na twee maal anderhalf uur vissen bleek de vangst tegengevallen te zijn. In totaal werden 31 maatvissen gevangen met een totaal gewicht van 1381 gram. De prijzen werden als volgt gewonnen: 1. J. Schel; 2. C. v. Leeuwen; 3. W. Sta pels; 4. E. v. Leeuwen; 5. J. D. v. Rooijen Jr.; 6. R. v. Leeuwen: 7. J. v. d. Horst; 8. H. Overheul 9. H. Gordijn; 10. P. Gor dijn; 11. C. v. Rooijen. Het geheel stond onder leiding van hoofdcontroleur J. Pijl- Voedingsmiddelen 100 102 Kleding 100 122 Schoenen 100 1'7 Brandstoffen 100 229 Onderhoud 100 110 Uitrustihg huishouding 100 108 'Gemiddelde 100 112 Laat België zijn prijzen verlagen Indien dus thans reeds tot een zekere aanpassing van ons niveau aan het Bel gische zou plaats vinden (de aanpassing behoeft trouwens geenszins tot een vol ledig gelijk niveau te leiden), dan zou de prijsstijging uit dezen hoofde niet veel om het lijf hebben. Maar deze aan passing is thans nog geenszins nodig, want eerst in Jan. 1950 zal de globale aanpassing een feit moeten zijn. Het zoti echter beslist verkeerd zijn, zoals de Belgen doen, te veronderstellen dat een dergelijke globale aanpassing alleen lot stand kan komen door verhoging van het Nederlandse prijsniveau. Een aanpassing ban ook plaats vin den door verlaging van het Belgische niveau en hiermede is op sommige ge bieden reeds een begin gemaakt onder invloed van de afzetcrisis, weike zich bij onze Zuiderburen aftekent. Gelei delijk aan wordt de concurrentie op de wereldmarkt scherper en het zou wel zeer te betreuren zijn, indien wij na ons jarenlang zware financiële of fers getroost te hebben, ons prijsniveau direct maar zouden verhogen om aan de Belgische wens te voldoen om wel licht over l'/2 jaar. of nog eerder met een te hoog prijsniveau niet tot con- vetten, etc., textiel andere verbruiksgos- deren. Voor de beurs is er zeker geen re den om in een eventuele derde loon ronde een haussefactor te zien want. loonsverhogingen betekenen verhoging der productiekosten en die zouden dan Juist plaats vinden op een tijdstip, waar op voor vele artikelen de tijd van dr hoogste prijzen achter de rug zijn en de concurrentie een prijsdruk gaat uitoefenen, zodat in feite de winstca paciteit door een eventuele derde loon ronde extra zou dalen. Leningiantasie van Dr. Jaspar Men weet dat de verruiming van de goederenvoorziening en afschaffing de" controles op het verbruik in Nederland slechts mogelijk zal zijn, indien Ame rika bereid zal zijn om ons naast de Marshall hulp een extra Amerikaanse le ning te verstrekken voor het finan cieren van de aanvullende goederenaan- kopen, welke in België zouden moeten worden verricht om de goedereninjecriv te bewerkstelligen. De Volkskrant schrijft: „De heer Jaspar heeft de overtuiging dat de lening zelfs op de vrije markt verkregen kan worden". Een dergelijke uitlating geeft blijk van volkomen on kunde t.a.v. de verhoudingen op de Amerikaanse kapitaalmarkt. In Mei 1947 kon Nederland, nadat men vele maanden had moeten wachten op het gunstige moment, een 3% pet. tienja rige lening groot 20 millioen tegen pari uitgegeven, welke slechts met kunst- en vliegwerk kon worden ge plaatst! Sindsdien zijn de verhoudingen op de Amerikaanse kapitaalmarkt voor Europese leningen nog aanzienlijk ver slechterd. Onze lening noteerde volgers de statistische publicatie van het Int. Monetaire Fonds eind Juni j.l. 91, g"- vende een rendement van 5.06 pet. De 4% pet. Denemarken 1962 noteerde toen 70, rendement 8,09 pet. en de 4 pet. Noorwegen J965 77, rendement 6.5 pet. Sindsdien is er in de tendenz niets verbeterd. Daarom is er geen schijn van kans voor een Nederlandse lening op de vrije markt en evenmin voor een lening van een ander Europees land op dan de vrije markt zal Nederland de middelen, vereist voor de verruiming van de' goederenvoorziening, kunnen verkrij gen. Zaterdagsmiddag heeft zich op het Braassemertneer 'n dodelijk ongeluk voor gedaan, waarbij de 19-jarige J- P. uit Fallensbeck in Denemarken om het leven is gekomen. Deze jongeman logeer de enige dagen bij de familie E. te Leiden. Zijn gastheer ging met hem zei len. Samen met een Deense vriend van ongeveer dezelfde leeftijd. Ondanks de waarschuwingen van de heer E. om toch voorzichtig "te zijn op het kajuitdek, is P. op een gegeven ogenblik daarvan af gegleden en onmiddellijk in de diepte verdwenen. De heer E. wierp hem een reddingsboei na, maar tegelijk sprong de vriend de drenkeling na. Tot zijn schrik bemerkte de heer E. toen, dat deze jongeman niet kon zwemmen. Niet zon der moeite slaagde hij er in de tweede drenkeling in de boot te trekken, maar van P. werd niets meer gezien. De jongeman, die de enige zoon van een weduwe is, zou vandaag naar huis zijn teruggekeerd. SCHEVENINGEN, 23 Sul» Binnen van de haringvisserij de loggers SCH 20 met 27 last haring, SCH 87 35 last, SCH 302 30 last\ SCH 116 36 last. SCH 275 18 last. SCH 140 15 latt, SCH 77 26 last, SCH 262 36 last. SCH 51 23 last, SCH 332 31 last, SCH 122 24 last. SCH 339 38 last, SCH 107 26 last, SCH 7 18 last en 500 kn. verse haring, SCH 36 700 kn. verse haring. Notering verse haring 11.7014 per kist van 50 kg. Vangstberichten van hedenmorgen uit zee: SCH 78 geen vangst, SCH 20 2 k., SCH 254 geen vangst, SCH 341 4 k„ SCH 402 3 k„ SCH 56. 15 k„ SCH 159 geen vangst, SCH 329 10 k., SCH 263 geen vangst, SCH 365 30 k., SCH 53 5 k., SCH 104 geen vangst, SCH 274 s k.. SCH 39 6 k„ SCH 4 6 k„ SCH 32 12 k.,- SCH 40 13 k., SCH 48 geen vangst, SCH 49 17 k., SCH 132 geen vangst, SCH 133 50 k., uit de halve vleet, SCH 189 geen vangst„ SCH 285 4 k., SCH 5 4 k., SCH 15 geen vangst. SCH 19 17 k„ SCH 25 20 k., SCH 30 geen vangst, SCH 45 50 k., SCH 130 geen vangst, SCH 210 35 k.. SCH 249 60 k., SCH 312 geen vangst, SCH 399 3 k., SCH 223 1 k„ SCH 79 10 k„ SCH 141 8 k., SCH 186 geen vangst, SCH 284 20 k„ SCH 361 20 k.. SCH 46 40 k., SCH 50 60 k., SCH 63 2 k.. SCH 66 1 k„ SCH 72 1 k.. SCH 95 geen vangst, SCH 97 17 k„ SCH 103 17 k„ SCH 160 geen vangst, SCH 80 50 k., SCH 3 geen vangst, SCH 6 8 k.. SCH 14 5 k., SCH 47 50 k., SCH 110 4 k., SCH 118 geen vangst, SCH 125 6 k., SCH 333 50 k. Besomming kustvisserij van Zaterdag: SCH 2 ƒ800. SCH 38 ƒ560, SCH 67 560, SCH 18 940, SCH 80 f 240, SCH 12 300, SCH 71 530, SCH 11 ƒ320, SCH 62 ƒ130, TH 1 60. KW 61 390, KW 215 140, en 4 320. ARM 14 220. Sedert Zaterdag hebben extra-treinen uit geheel België en autocars uit Vlaan deren en Nederland duizenden personen vervoerd ter grote jaarlijkse bedevaart te ere van O. L. Vrouw vain Beauraing. Nadat Zondag op de plaats der ver schijningen door Z. H. Exc. mgr. Hui- bers, bisschop van Haarlem, een Com- muniemis was opgedragen, werd te half 11 een plechtige Hoogmis gecelebreerd met pontificale assistentie van mgr. Cent, apostolisch nuntius, in tegenwoor. digheid van de bisschop van Namen, Z. H. Exc. mgr. Charue, en van de bis schop van Haarlem, de bisschop vaD Roermond, Z. H. Exc. mg. Lammens en andere hoge geestelijken. 53. Dadelijk nadat Wicked op de knop in de doos van Sila had 'gedrukt, verdween de mist alsof ze door een on zichtbare hand werd weggevaagd. De 'naderende kruiser stak nu scherp af tegen het strakke blauw van de lucht. Als waarschuwing aan de mannen van de „Snowicked" om zich over te geven, volgde het onver mijdelijke schot voor de boeg. „Men maakt de grote Wicked niet bang met een eenvoudig schot", riep Geoffrey terwijl hij zich op de borst sloeg. „Snop houdt niet van dat geschiet gaf Jeremias toe. Snop werd al bleek om z«n neus. Hij keek benauwd om zich heen als zocht hij naar hulp. Toen viel zijn oog op de doos van Sila. „Maar Geoffrey, nep Snop uit. „Je hebt alleen maar de mistkraan dichtgedraaid. Snop vermande zich en draaide een grote gele kraan m de doos open. De gevolgen overtroffen iedere verwachting. Dezer dagen zou er uitvoering worden gegeven aan artikel 10 van de beschik king van de minister van verkeer en wa terstaat, hetwelk bepaalt, dat alleen par ticuliere vaartuigen aan de Nederlandse grenskantoren mogen worden in- en uit geklaard, indien de schippers in het bezit zijn van een door de Nederlandse Parti culiere Rijnvaartcentrale getekende ver klaring, waaruit blijkt, dat het bestuur van deze instelling goedkeuring aan de reis heeft verleend. Wij vernemen thans, dat deze grens controle is uitgesteld, omdat de tijdelijke minister deze aangelegenheid wil over laten aan.de definitieve minister, die nog niet is benoemd. Op de Emmastraat te Hilversum schoot een aanhangwagen van 'n kermisbedrijf los van de auto. Tengevolge hiervan werd een 14jarige jongen op slag ge dood, terwijl een bejaard wielrijder met een zware hersenschudding naar hei ziekenhuis werd overgebracht. Zaterdagavond zijn door onbekende oorzaak op de Middelsluisdijk te Numans- dorp de 26-jarige motorrijder H. R. en de 58-jarige wielrijder K. V. R. met elkaar in botsing gekomen. Beiden wer den op slag gedood. Goedingeliehte kringen noemen het waarschijnlijk, dat het vraagstuk der Europese pariteiten door het Fonds op de a.s- vergadering door het Fonds op deld hoewel maatregelen met het oog op een 'aanpassing der koers dezer valuta aan de dollar niet in het vooruitzicht zijn I gesteld. Zondag hield „Het Baarsje" een onder ling concours in de Schie. De vangst was Wegens het ongunstige weer zeer slecht. De prijzen werden behaald door: 1. F. Slavenburg 323 gram; 2. D. Voets 256 gr.; 3. G. Gybels Sr. 230 gr.; 4. A. Hordijk 164 gr.; 5. K. Kok 148 gr.; 6. J. Zuidgeest 142 gr,; 7. J. Willemse 131 gr. 46) Hm. dat heeft prompt gewerkt. De eerstvolgende uren zal hij vast slapen en niets merken, van wat er om hem heen gebeurt. De oude moest al zijn krachten inspan nen, om Bill naar bed te brengen. De slaap van de jongen was zo diep, dat hij niet eens een beweging maakte, maar dadelijk machteloos op de kussens zonk. De oude spreidde een deken over hem heen en legde zijn hoofd zodanig, dat het met het gezicht naar de wand ge keerd was. Toen dat kisar was, spoelde Leon Sohirelly de glazen om en legde een nieuw laken op tafel. De kan met de geprepareerde drank zette hij er naast. Zijn blik gleed nog eens onderzoekend over de tafel en daarna ging hij naar voren in de cabine. Hij schoof het zware gordijn, dat voor de deur was aange bracht, terug» Dit gordijn moest verhin deren, dat het schijnsel - Van het licht uit de wagen naar voren kon schijnen en de bestuurder hinderen. Hij gmg zon der een woord te zeggen naast Gredy zitten, die hem geen blik waardig keur de en vooruit keek op de straat, die het felle licht van de schijnwerpers was gedompeld. Zeker vijf minuten zaten ae beide mannen zonder te spreken naast elkaar, .en alleen het geronk van motor was te horen. De oude verbrak het eerst het zwijgen en vroeg: Heb je in het kamp nog wat gehoord Gredy De gangster gaf niet onmiddellijk ant woord, maar dacht er over na, of hij zou zeggen wat hij te weten was gekomen. Het gevoel echter, dat de oude er zich misschien over kon ergeren, bracht hem er toe, zijn wedervaren te vertellen. Tri omfantelijk zei hij tenslotte: Bill en mij kan niets gebeuren, maar u zitten de G-mannen op de hielen. Die speurhonden kennen geen pardon, wan neer je een van hen naar de andere we reld hebt gezonden. Leon Schirelly was bleek geworden. Gredy kon weliswaar niet zien, maar hij vermoedde, dat de oude van onrust beefde en dat gunde hij hem graag. Hij grijnsde daarom alleen maar, toen Schirelly thans woedend siste: Je bent een domoor, want als ik werkelijk gesnapt werd, dan was jouw rol ook uitgespeeld. Jij hebt immers de gasbommen geworpen en daardoor de man gedood, .dus jij bent de moordenaar Ja. dat kan wel, maar het eerst komt hij op het stoeltje te zitten, die het leuke idee heeft uitgebroed. Och, 't is immers om het even, als we maar in Chicago zijn, dan kunnen de cops ons niets meer ma ken. Ik véronderstel, dat we daar uit el kaar gaan en dat de buit van te voren eerlijk wordt verdeeld, voegde de gang ster er bij en hij keek de oude wantrou wig aan. Leon Schirelly knikte. We zullen zelfs al vóór Chicago af scheid nemen Gredy, want ik wil daar niet heen. Ik zal je dat later uitleggen maar ga nu eerst eten. Bill hei^t alles al voor je klaar gezet, dan ga ik zo lang aan het stuur zitten. We zullen wel tot een bevredigende oplossing komen. De gangster nam zijn voet van het gas pedaal. Het is te hopen. Als u niet de stad in wilt gaan, daar heb ik niets mee te maken, ik zal dan op tijd uitstappen. Ja, dat heb ik ook gedacht, ant woordde de oude en hij ging vlug op zijn plaats zitten, die Gredy juist had verla ten. Toen de gangster de wagen binnen trad en aan tafel ging zitten, liep de wa gen al weer met vol gas. XIX. Commissaris Smith weet geer> .aad. Commissaris Smith en de chef-detcut; ve j duivels, er moet iets gebeuren Wat doet waren druk bezig, de uit alle deieo va,j dat meisje feitelijk, ik zie of hoor niets het land binnenkomende beften ten' en van haar? aanwijzingen te onderzoeken Ei hac)|J2 Frank keerde zich langzaam om. zelfs aanhoudingen plaats gehad, m-'i'j Juffrouw Doyle leert vliegen, mijn men had jammer genoeg verkeerd er ge-jongen. Overigens weet ik evenmin als pakt. Van Leon en Bill Schirelly was „een spoor te vinden. Het gezicht van de commissaris werd steeds zorgelijker, en ook Frank had veel van zijn vertrouwen verloren. Als dat zo doorgaat, zullen we in het zonnetje gezet worden. Nu al zijn de verslaggevers zo brutaal, dat ze er zon der veel omhaal op wijzen, dat we een nederlaag hebben geleden. We kunnen immers niet blijven zeggen, dat we veel belovende sporen volgen, als we niet eens de schijn van ^en spoor hebben! Weldra gelooft geen mens dat meer en wij ma ken ons belachelijk, raasde Smith en hij wandelde op zijn bureau als een getergde tijger op en neer. Hij wierp giftige blik ken op de paperassen, die zijn schrijfbu reau bedekten. Alles onzin en misdrukkengromde hij en hij veegde met één enkele hand beweging de papieren van het bureau blad. Daarmee was deze uitbarsting van toorn geluwd, want zijn stem klonk weer heel verstandig, toen hij Frank, die voor het raam stond, vroeg: Walter, heb je er geen idee van, Wat we nog kunnen proberen Wat heb je eigénlijk voor met deze Ellen Doyle, als je ze nu niet aan het werk zet Alle jij, wat we nog zullen proberen. Ik heb wél nog een idee, maar met de uitvoering ervan moet ik wachten, tot juffrouw Doyle enige vorderingen gemaakt heeft. Zo, zo, juffrouw Doyle leert vliegen Mag ik misschien weten, wat dat met haar taak te maken heeft Moet ze misschien over de Staten zweven en van een hemel se hoogte naar Schirelly uitkijken, of wat betekent die opzin? Frank fronste verstoord zijn voorhoofd. Ik denk, dat veertien dagen verlof je wel goed zouden doen, Joe. Jouw zenu wen zijn niet meer helemaal in orde. Juf frouw Doyle's opleiding staat in nauw verband met mijnjdee, maar daarover wil ik nog niet spreken. Afgelopen Het is verbazingwekkend, dat Leon Schirelly, ondanks zijn opvallend uiterlijk, nog ner gens is gezien. De oude moet gebruik maken van een list. De commissaris schudde wanhopig zijn hoofd. Theorieën, vermoedens, veronder stellingen en verwachtingen, ziedaar ons materiaal Feiten kunnen we echter niet aantonen. Zo is het nu al dagen lang, ja, daarmee is zelfs de hele zaak begonnen. Bijvoorbeeld de dokters, die weten nu nog niet, wat de vier bewakers en de portier eigenlijk gescheeld heeft. Vraag Hugh er een naar Hij zal zijn schouders ophalen en misschien een Latijnse for mule prevelen, maar in werkelijkheid weet hij er totaal niets van, in ieder ge val niet meer dan wij. leken. (Wordt vervolgd). DINSDAG, 24 AUGUSTUS HILVERSUM I (301 M.) KRO, 7.00 Nieuws, gymn., gram. en morgengebed; 8.00 Nieuws, gram. (9.00 Lichtbaken), 10.40 Voordr. uit Homerus, 10.55 Gram. (11.30 Caus.), 12.00 Piano, zang, 12.30 Sextet, 13.00 Nieuws, gram., 13.45 Bijbel lezing, 14.00 Gram., 14.30 V. d. vrouw, 15.00 Gram., 16.00 Zonnebloem, 17.00 V. d. jeugd, 17.15 Gram., 17.45 RVD over Indië, 18.00 Gram., 18.20 Sportpr.. 18.30 Ned. Strijdkr., 19.00 Nieuws, gram., 19.30 Hoorspel „Het spel met de dood", 19.45 Niwin, 19.50 Wederopbouw, 20.00 Nieuws, 20.10 Hoorspel, 21.35 Omroepork.. 22.37 Actual., 22-45 Avondgebed, 23.00 Nieuws, gram. HILVERSUM U (415 M.) AVRO. 7.00 Niéuws, gram. en morgenwijding, 11.45 Tentoonst., De Ned. Vrouw, 12.00 Trio. 12.30 Gram., 13.00 Nieuws, 13.20 Metro- pole-ork., 13.50 Kinderkoor, 14.15 Voordr. 14.30 Gram-, 16.30 Knipcursus, 16.35 Gram., 17.00 „Collegium musicorum' 17 30 Wereldraad der kergen, 18.00 Nieuws 18.15 Piano (Tom Erich), 1830 Caus., 19.00 Echo v.' d. dag, 19.10 Over tropische ziekten, 19.30 Concert uit Edin burgh, 20.55 Buitenl. overzicht 21.10 Ro mancers". 21.40 Voordr., 22.00 Orgel, 22.. 0 Wielerkampioensch., 23.00 Nieuws en gram. RADIODISTRIBUTIE III: 7.00 VI. Brus sel" nws" 7.15 gram.; 7.30 kron.; 7.40 gymn 7 50 eram - 8 00 nws; 8.15 Eng. H.S.: licht ork 9 00 dansork.; 9-30 recital; 10.30 Music while you work; 11.00 orgel; 11.30 recital; 12.00 VI. Brussel: zang; 12.30 weer 12 92 omr ork.; 13.00 nws en kron.; 13.15 ïam.; M D0 Eng. H.S.: Schots ork, 15.40 dansmuz, 16.00 gram, 16.30 test. 17.00 Kootwijk: Batavia; 18.00 Fr Brussel: v.cL sold.; 18.30 VI. Brussel: v.d. sold., ljfcuu Eug H.S.: It's fine to be young; 19-30 theater ork, 20.30 Eng. L.P, verz progr 21.00 Among your souvenirs; zi-ou vi. Brussel: report. Wereldkamp. V nen;, daarna Fantasia; 22.00 nws: 22. a gram, 22.50 nws; 22.55 gram. 23.00 div. RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Eng. H S. nws 715 mil. ork. 7.55 weer 8.00 Fi; Brussel: nws. 8.10 gram. 9.00 Eng. nws. 9 10 gram. 10.00 The Westerners. 10.15 Music in your house. 11.00 voor dracht 11 15 muz. 11.45 orgel 2.1o Welsh Orch. '13.15 var. ork. 14.00 VI. Brussel, kamermuz. 15.00 Eng. L.P, muz 15.30 ork Allen 16.00 voordracht. 16.15 orgel. 16 45 mil ork. 18.15 Kursaal ork. 18.45 hoorspel. 19.00 Fr. Brussel: gram 19-30 V' Brussel: gram 19 45 Fr Brussel: nws. en' actual. 20.00 Die Verkaufte Br au!. 2130 Eng. H.S.: Elotsam's Follies. 22.0» Eng. L.P, nws. 22.15 ork. Phillips. 23.00 muz 23.30 ork. Griffiths. 23.56 nws.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 3