Hoe Moskou spionnag in scène zet Schulte plaatst zich in de halve finale achtervolging "Weerbericht! Hulpverlening sedert de oorlog Europa's katholieken moeten Op bezoek bij de Kardinaal van Keulen samenwerken R m I Magidoff vertrekt met een trap na r~ ADIO ii A111i-Bondgenoteti- Propaganda in eigen land hoofddoel De inhuldiging van Koningin Juliana Nederland ontving in totaal ruim $1 milliard yV' Sportvaria j zeilwedstrijden „de maas* J programma DINSDAG 24 AUGUSTUS 1948 PAGINA 2 1 I m Met een paartje Het vertrek VERZETSLIEDEN ONTVINGEN AMERIK. ONDERSCHEIDINGEN De achtergrond De achtergrond van deze ogenschijnlijk dwaze gebeurtenissen heeft een feilloos en logisch eigen perspectief. Het is voor vrije wereldburgers zeer moeilijk te be grijpen, maar het is er. Het is er zo we zenlijk, dat de buitenlandse correspon denten in Moskou, bij mij geroepen na mijn onderhoud met Vasilenko, zeer be nauwd keken. Voor mij was duidelijk in hun ogen te lezen: „Ben ik de vol gende? Wat zullen ze tegen mij in te brengen hebben?" ACHT JAAR VOOR OMROEPER .VAN BREMEN Wereldkampioenschappen wielrennen WEINIG VERANDERING j bakker in eindstrijd 100 K.M. ACHTER MOTOREN o GRADUS SPEELT INDIAANTJE MET JUNIOR INTERLAND-SEIZOEN VOOR TAFELTENNISSERS (Van onze speciale verslaggever) KEULEN, 20 Augustus 1948. Heeds verschillende malen was ik langs de uitgebrande ruine van het aartsbisschoppelijk paleis van Keulens Kardinaal gekomen in de stad, deze morgen stond ik voor het eenvoudige landhuis aan de Bayenthal Gürtel in een der buitenwijken, waar Kard. Frings nu verblijft. Na enkele minuten wachten gaat er een deur open in de spreekkamer en nodigt me Z. Emi nentie uit in zijn werkkamer te komen. Van 't eerste ogenblik af treffen mij de eenvoud en hartelijkheid van deze Kerkvorst. Zijn felle ogen in het gebruinde ascetische gezicht zouden een Italiaan kunnen doen^ ver moeden, maar als Z. Em. met een kistje sigaren komt aandragen en zegt: „Kom, we roken een sigaar", behoef ik niet meer eraan te twijfelen, dat ik een gemoedelijke Rijnlander voor me heb. Wij vestigen de bijzondere aandacht van onze lezers op dit interview van onze spe ciale verslaggever bij de Keulse Dom-feesten met Z. H. Em. Kardinaal Frings, waaruit zo duidelijk in het belang van godsdienst en vrede de wens naar toenade ring blijkt. I Toen ik die middag in de werkzaal met kamer kon men deze ruimte, waar in de chef van dc afdeling perszaken verdronk moeilijk betitelen werd binnengelaten, kwam Vasilenko mij halverwege tegemoet lopen en gaf mij een hand. Mi], de spion. Hij deed zo links, dat ik hem bijna wilde verontschuldigen voor het feit, dat hij me moest vertellen, dat „het onmoge lijk was, gezien de inlichtingen, welke Miss Nelson's brief bevatte, de geldig heid van mijn perskaart te verlengen. Het Ministerie van Buitenlandse Zaken kon mij niet toestaan langer dan, laten we zeggen, twee of drie dagen in de Sovjet Unie te blijven". De kranten bevatten echter de korte verklaring van het Ministerie van Bui tenlandse Zaken, dat mij bevolen was onmiddellijk de Sovjet Unie te verlaten Mijn assistent Andy kreeg diezelfde dag het bericht van de afdeling Pers- zaken, dat hij mijn werk kon voortzet ten en verhalen mocht blijven schrijven voor al mijn relaties, de uitgeverij Mc Graw Hill Inbegrepen. Dat geen tijd meer had, om alles naar behoren voor mijn vertrek te rege len, was geen bezwaar, want Mr. Vasi lenko verzekerde mij, dat Andy daar voor alle gelegenheid zou krijgen. Dit zei hij, alsof het overdragen van een zo omvangrijk correspondentschap aan een oDvolger de meest alledaagse bezigheid was. Per eerste toestel, dat ik in handen kon krijgen, belde ik Nila op, om haar te zeggen, dat we naar het Westen gin gen Twee dagen werkten we als bezetenen. De ambassadeur vroeg ons de laatste 24 uur in Moskou op Spasso, zijn residentie, te komen doorbrengen, maar we sloegen deze hartelijke uitnodiging af, omdat we de Russen geen ogenblik de indruk wil den geven, dat we uit vrees een schuil plaats zochten. Ik ben ervan overtuigd, dat het scha duwen in de afgelopen week uitsluitend was gebeurd om ons in een angsttoestand te brengen, die ons zou verleiden naar Spasso te vluchten om aan de Justitie te ontkomen. De twee mannen, die aanvankelijk ons spoor moesten be snuffelen en de twee meisjes, die hen op de tweede dag kwamen assisteren, de den geen enkele poging om niet op te vallen. Een keer moest Nila plotseling stoppen voor een passerende auto. Zo dicht zat haar achtervolger haar op de hielen, dat hij tegen haar aanbotste en viel. Zij hielp hem zeer welwillend op de been, maar hij was zo verrast, dat hij niet eens zijn excuses maakte. Wat zouden zij een heerlijk propagan- da-geval hebben kunnen opbouwen, als ik een veilige haven gezocht had eer Cecilia de brief gepubliceerd had of on middellijk daarna. Al sloegen we de uit nodiging van de ambassadeur af, wij stemden toe om ons galgenfaal in Mos kou met hem en zijn vrouw op Zater dagavond te gebruiken. Nog waren we met ons toilet niet klaar voor deze gebeurtenis, toen twee Russische jonge vrouwen binnen kwamen en zich aandienden als Inspecteur van het Burobin. Deze afdeling.van het Mi nisterie van Buitenlandse Zaken belast zich met het oplossen van de vele ont stellende huis-, tuin- en keuken-proble men, waartegenover de vreemdeling zich in Moskou geplaatst ziet. Deze inspecteurs vertelden ons, dat de kamers vóór 7 uur de volgende morgen ontruimd moesten zijn; slechts enkele ogenblikken voor we naar het vliegveld zouden vertrekken. Het was de eerste keer, dat onze walging overliep. Vooral de kleine donkere kippige juffrouw haat ten wij. Zij scheen haar taak om een Amerikaanse spion eruit te smijten bij zonder te waarderen. Weg met deze 'vijand, die een apartement had van drie kamers in het door woningnood geteister de Moskou. De lange blonde collega, die zelfs onder andere omstandigheden char mant geweest zou zijn,gedroeg zich meer als een maatschappelijk werkster dan als een ontzagwekkende inspecteur. Ik weigerde op hun eisen in te gaan en zei hun dat mijn opvolger mijn apar- tementen zou overnemen Vasilenko had immers verklaard, dat Andy geen moeilijkheden zou ondervinden. Deze opmerking sloeg een stroom van verontwaardiging los, omdat aldus het donkere juffie-, de afdeling Pers-zaken zich niet met apartementen had in te laten. Dat was hun werk. Zij zouden niet dulden, dat zij gedwarsboomd we-- den door andere takken van het Minis terie. Bovendien krioelde het huis van de termieten, zodat Burobin toch al van plan was geweest om ons eruit te zetten. Deze laatste mededeling klonk met een vol accoord van onbedreigde triomf. Ik wist dat ze ons te pakken hadden; Andy zou de appartementen niet krijgen. Hoewel ik de nederlaag toegaf, wei gerde ik mijn spulletjes op zo korte ter mijn te verhuizen, een onmogelijke job. Na een stormachtige discussie werd als volgt besloten. De sleutels zou ik de volgende morgen afgeven, maar mijn bezittingen zouden blijven staan. Aan gezien de inspecteurs een gedetailleerde inventarisatie wensen, moest Andy om 7 uur op de kamers komen. Hij kon dus geen afscheid van ons nemen op het vliegveld, maar moest assisteren bij het opmaken van de inventaris. Bovendien tekende hij een stuk, waarin hij ervoor garant was, dat mijn bezittingen binnen drie dagen verwijderd zouden worden. Waarheen wist niemand. Hopelijk had den ze in de ambassade nog wat pak huis-ruimte. S De volgende morgen was Ambassa deur Smith met de twee Sovjet-ambte naren, in burger, die hem overal vol gen, op het vliegveld. Een klein groepje triest-kijkende diplomaten en correspon denten was bij elkaar gekomen om af scheid van ons te nemen Wij waren de enige buitenlanders in het vliegtuig. Da andere passagiers waren Sovjet-burgers, waarvan de meesten in Minsk uitstap ten. De douane was daar gewoonlijk voor buitenlanders nogal schappelijk, maar zij deden het deze keer wel bij zonder grondig. Een uur en 25 minuten werden we door een officier Van de grenswacht onderzocht. Centimeter voor centimeter werd onze kleding betast, alle papieren, brieven en foto's, die zij vonden, werden afgenomen. Alles zou naar het Ministerie van Buitenlandss Zaken geituurd worden om vandaar, na grondig onderzoek, doorgegeven te wor den aan de ambassade of Andy. Ik heo er nooit meer iets van gehoord. Met meer dan een uur vertraging Sovjet startte onze Douglas van Sovjet-makelij. Intussen warren alle Russen, die naar Berlijn moesten, aan den lijve gevisi teerd. Na een paar uur landden we in de Reichshauptstadt. Toen we over de grens van de Russi- De Amerikaanse ambassadeur dr. H. B, Baruch heeft gisteren te zijnen huize drie vrijheidsmedailles met bronzen palm en achttien vrijheidsmedaüles aan Neder landse mannelijke en vrouwelijke ver zetslieden uitgereikt- Dr. Baruch dankte hen voor .de hulp aan geallieerde oor logsvliegers en herdacht in het bijzonder de heren M. A. M. Bouman uit Roermond en pater E. A. F. Goossens uit Echt, die in de vrijheidsstrijd vielen. Namens de gedecoreerden verzocht pa ter Bertram van de Congregatie der Pas- sionisten aan dr Baruch aller dank over te brengen aan president Truman. ^„Wij hebben gaarne onze plicht gedaan", zeide hü, „en temeer omdat die^piloten zulke goeie jongens waren, die begrepen, waarom het ging en ons in onze moeilijk heden en gevaren steunden. Het ging ons om de herwinning van de vrijheid van ons land en daarvoof hebben we graag alles overgehad". Onderscheiden met de „Medal of Freedom" met bronzen palm zijn: M. A. M. Bouman (posthuum) uit Roermond, P. Kruyff uit Arnhem en J. A. Meewis uit Amsterdam. De „Medal of Freedom" werd toegekend aan C. J- A. ter Galestin, Amsterdam, A. Baars uit Echt, M. C. M. M. Bartels uit. Maas tricht, Hilda Bergsma uit Rijswijk, de zeereerw. pater J. A. L. Damen (pater Bertram) uit Echt, A. de Bruin uit Beer- zeveld, C. den Boer uit Zwyndrecht, H. Faro uit 's Gravenmoer, T. H. Gielens uit Maastricht, pater E. A- F. Goossens (posthuum) uit Echt, S, W. Hovens uit Maastricht, J. H. Jeurissen uit Echt, G H. Leroson uit Maastricht, H. van de Pol uit Bennekom, C. van 't Land uit Epe, C. van Zeeland uit Elshout, G. van den Heuvel van Curagao en W. A. G. Wol fensbarg-er uit Bladel, sche en Amerikaanse sector reden, voel den Nila en ik voor de eerste keer in drie dagen, dat we weer baas waren over onszelf. Mijn geval was niet de eerste, noch zal het de laatst" intrige zijn, die in Moskou tegen buitenlanders wordt ger spannen. In de late herfst van 1947 be gon de A. K. V. O. ermee. Generaal Hilton, de Britse militaire attaché, pas in de hoofdstad aangekomen, was vurig skiër. Hij werd op een achtermiddag gegrepen, terwijl hij langs de Moskwa liep om de ski-terreinen eens op te ne men. De beschuldiging tegen hem luidde, dat hij foto's genomen had van een che mische fabriek in de nabijheid. Terwijl de generaal volhield, dat hij geen notie had van 't bestaan van zo'n fabriek in die buurt, erop wees dat hij een fototoestel in zich had, verscheen in de Sovjet-pers in grote opmaak de beschuldiging van spionnage. Zijn verzoek ofti hem te vi siteren was zonder meer afgeslagen. Daar Hilton diplomatieke onschend baarheid bezat, iets, waar buitenlandse correspondenten geen aanspraak op kunnen maken, konden de Russen hem niets doen. Maar tot op de dag van van daag houden ze hem iedere keet, dat hij een wandeling maakt, aan. Zij laten hem daarna weer vrij, in de hoop, dat hun pesterij hem ertoe zal brengen Moskou op te geven. Dat zou hun de kans ge ven er een slaatje uit te slaan voor de propaganda. In Januari 1948 werd een affaire te gen een Britse officier van de pers-sec tie openbaar gemaakt. Hij zou zijn se cretaresse geholpen hebben bij het im porteren van kleren en andere consump tie-goederen met het doel haar grote winsten te laten maken. Er kwam een proces en de schuld werd bewezen ge acht. Hij moest daarop de Sovjet-Unie verlaten. Daarna bleven de voorvallen met buitenlanders een gewoon verschijn sel. Er is'geen buitenlander, die onschul dig bevonden wordt aan de tegen hem ingebrachte beschuldigingen. Deze wor den dan door de Russen uitgebuit voor anti-Westerse propaganda. Deze stelt de buitenlanders bloot aan laster en hoon in artikelen, uitzendingen, spotprenten, schouwburg, film, cabaret en circus. (Wordt vervolgd). Omtrent de inhuldigingsplechtigheid van Koningin Juliana worden thans nog enkele bijzonderheden bekend. Om half tien des morgens zullen de leden der Staten-Generaal, die wensen deel te nemen aan de gezamenlijke op gang van het paleis naar de Nieuwe Kerk de Raad van State, de vertegenwoordi gers van Oost en West en de ministers zich in het paleis verzamelen. In dezelfde volgorde verlaten zij het paleis aan de Damzijde, de leden der Staten-Generaal om 9.55 uur, de overigen om 10.10 uur. In de kerk worden zij naar hun plaats ge leid o.a. door de griffiers en de commie zen-griffier der Staten-GeneraaL Te 10.20 uur zullen ten paleize aanwe zig zijn de vorstelijke personen, die de plechtigheid zullen bijwonen, met hun gevolg en de Nederlandse eredienst. Zij zullen het paleis aan de Damzijde bin nengaan. De vorstelijke gasten met hun gevolg zullen te 10.40 uur uit het galeis vertrekken en zich door de pergola naar de kerk begeven, voorafgegaan door de kamerheren jhr. mr. W. M. de Brauw en mr. J. F. baron van Haersholte. „Een der meest onsmakelijke en meest onsympathieke collaborateurs" noemde die adv.-fiscaal bij het Amsterdams bijz. gerechtshof de 28-jarige Amsterdammer C. Tonneman, tegen wie hij 8 jaar gevan genisstraf eiste en voor de tijd van 15 jaar ontzetting uit het recht een journa listieke functie te bekleden of een be trekking als omroeper bij de radio te ver vullen. In November 1942 kwam Tonne man als omroeper bij de Duitse propa- ganda-zender „Bremen en Friesland", waar hij zich o.m. beijverde de met fan fares aangekondigde „Wehrmachtsberich. ten" waarin van grote Duitse „successen" werd gewag gemaakt, zo geloofwaardig mogelijk te doen klinken. In September 1943 werd verdachte omroeper bij de soldaten-zender „Calais", in Mei 1944 ging hij weer naar Berlijn waarna hij van December 1944 Jot April 1945 als tech nisch leider en omroeper van de tegen die bondgenoten van Nederland in het bevrijde Zuiden gerichte zender „Het Vrije Zuiden" optrad. Verd. die het op ruiend werk met plezier schijnt te hebben gedaan hij volgde zelfs een desbetref fende cursus zal op 3 September ver nemen, wat het Hof beslist heeft. De leden van de bijzondere missies worden om 10.20 uur in de Nieuwe Kerk, ingang N. Z. Voorburgwal ontvangen. De moeder vergezeld van de prinsesjes Beatrix en Irene en prinses Armgard van Lippe-Biesterfeld zal om 10.50 uur het paleis aan de Damzijde verlaten en zich pc - auto naar de Nieuwe Kerk, ingang N. Z. Voorburgwal, begeven. In het ge volg zijn mevrouw L. Th. de Beaufort, geb. baronesse Van Hardenbroek èn mej. J. C. M. M. Geldens. Zodra de vorstelijke personen in de kerk hebben plaats ge nomen, wordt het orgel bespeeld. Zoals gemeld zal Koningin Juliana ver gezeld van Prins Bernhard, zich om 11 uur, in officiële stoet naar de kerk be geven. Alle autoriteiten zijn in ambtscostuum, in gala, de officieren zijn in ceremonieel tenue. Bij de ingang van de kerk wordt Hare Majesteit ontvangen door de inrryddels samengestelde commissie van in- en uit geleide uit de Staten-GeneraaL De volle dige commissie volgt in de stoet; de op- per-ceremoniemeester gaat voor H. M. uit. Weer ver wachting medegedeeld dooi- het K.N.M.I. te De Bilt geldig tot j Woensdagavond: In het Noorden van het land: j Matige, langs de Waddeneilanden aan- vankelij'k nog krachtige wind tussen West en Noord. Wisselende bewolking t met enkele plaatselijke buieA. Vrij koel weer. In het Zuiden van het land: Meest zwakke wind, hoofdzakelijk uit Weste- lijke richtingen. Wisselende bewoi- king,' maar bijna overal droog weer, doch plaatselijk ochtendmist. Onge- S veer dezelfde temperatuur als van- j daag. J 25 Augustus; Zon op 5.39 uur, onder 19.44 uur; maan op 21-34 uur, onder J 11.46 uur. (Van onze speciale verslaggever) Het terrein van de strijd om dc wereldtitels bij het wielrennen heeft zich verplaatst van Valkenburg naar Amsterdam. Na de wegkampioenschap- pen, die het afgelopen weekeinde in het uiterste Zuiden van ons land werden gehouden, zijn Maandag op de wifeler- baan van het Olympisch Stadion de baanwedstrijden begonnen, die daar verder de hele week voortgang zullen vinden, De eerste dag aldaar stond in het teken van de voorwedstrijden. In de ochtend van Maandag werd begonnen met de voor-ritten voor de achtervolging, zowel voor profs als voor amateurs. Ruim een uur na de officieel aangekondigde tijd (o, die Maandagmorgenstemming) was de jury gereed en konden de amateurs op hun fietsen plaats nemen. Zestien landen hadden voor het num mer achtervolging ingeschreven, zodat dit nummer wel een grote populariteit heeft gekregen sinds 1946, toen 't voor het eerst werd verreden op de wieler-wereld- kampioenschappen. Blankenauw en Kunst moesten hierbij de kleuren van Neder land verdedigen. Blankenauw won zijn rit tegen de Amerikaan Stuller maar kwam niet zo ver, want na de vierde ronde nam de Italiaan een voorsprong en vergrootte die zonder moeite. Toen in de laatste ronde de Luxemburger een lekke band kreeg, had hij reeds een achter stand van vijftig rfleter. De laatste kwartfinale tussen Schulte en de Deen Nielsen was er een van matig gehalte. Direct na de start nam Schulte de leiding en zette aanvankelijk een fel offensief in. Maar toen hij zag, dat hij de Deen zonder al te veel moeite kon heb ben, geloofde hij het wel. Schulte, Coppi, Koblet en Bevilacqua plaatsten zich dus in de halve eindstrijd achtervolging profs. Achter de motoren Was deze eerste avond van de baan- kampioenschappen met een onbetekende klassementswedstrijd voor amateurrs over 10 km begonnen, hij werd besloten met de eerste van de drie series, die vooraf gaan aan de wedstrijd om de wereldtitel achter de grote motoren voor profs over een afstand van 100 km. In deze serie startten de wereldkampioen 1947 Lesueur, onze landgenoot Bakker met Kaser als gangmaker en verder de Belg Michaux, de Zwitser Schaer, de Deen Pedersen en de Oostenrijker Svoboda. Onze landge noot vertrok in vierde positie achter Mi chaux, Svoboda en Lesueur. De strijd over de twee honderd ronden ging hoofd zakelijk tussen Lusueur en onze landge- bUÖÖCIJ DUSUCUl CU UÜ/.C ittIJ.U.gC- Kunst kon het tegen de Fransman Coste n0ot Bakker, die op uitstekende wijze niet bolwerken. Alleen Blankenauw tempo van de wereldkampioen wist I en II Vrijdag 20 en Zaterdag 21 Augustus. Volgens gisteren gepubliceerde statis- j schafte financiële hulp een tische berichten van de Uno heeft Enge- j draagt van 6.670.000.000. totaal be land sinds het einde van de oorlog verre weg de meeste schenkingen en credieten ontvangen van de rest van de wereld. Uit de cijfers blijkt, dat tussen Mei 1945 en Juni 1948 de aan Engeland door de regeringen en door particulieren ver- VtWOl**-. vJfWx» Ik In ditzelfde tijdvak hielp Engeland an dere door oorlog verwoeste gebieden zowel van regeringswege als particulier op.financieel gebied tot een bedrag van 2.450.000.000- Frankrijk kreeg op een na het meest en wel een bedrag gelijkstaan de met 3.957.000.000. Daarna komen respectievelijk de Bizöne in Duitsland met $1.876.000.000, Italië mgt $1.859.000.000 Polen met 1.150.000.000 en Nederland met 1.054.000 000, aldus meldt A. P. Bovengenoemde getallen hebben be trekking op alle hulp, die door regerings instanties en door particuliere instel lingen is verleend. Hieronder vallen niet de bedragen, die verschaft zijn door be paalde hulporganisaties als het fonds voor hulp aan kinderen en de internatio nale vluchtingenorganisatie. Uit de cijfers blijkt, dat de particulie re hulp en de hulp van regeringswege uit de V. S., die een bedrag bedraagt van 16.160.000.000, bijna 70 pet. vormt van alle financiële hulp. Engeland komt als tweede, Canada als derde met 1.894.000.000, Argentinië met $681.000.000, Zweden met $521.000 000 en de Sovjet Unie met 478.000.000. Deze Russische bijdrage bestaat geheel uit een regeringslening aan Polen. plaatste zich dus voor Nederland in de kwart-finale, die eerst Maandagavond verreden zou worden, maar later naar Dinsdagavond werd verschoven. Schulte en Peters waren de Neder landse vertegenwoordigers bij de achter volging profs. De Bosschenaar liet er geen ogenblik twijfel over bestaan, dat zijn krachten groter waren dan die van de Luxemburger Kemp en ook de ex- wereldkampioen Peters wist de Belg De Bakker overtuigend te kloppen. In de avond wérden hier dé kwart-finales ver reden en achereenvolgens zagen we tegen elkaar uitkomen de Zwitser Koblet tegen de Fransman Landrieux de Italiaan Bevi lacqua tegen onze landgenoot Peters, de grote favoriet voor de wereldtitel de Ita liaan Coppi tegen de Luxemburger Gilles en in de laatste kwart-finale Schulte tegen de Deen Nielsen. Peters kansloos tegen Bevilacqua j Na een overtuigende zége van Koblet op Landrieux kwam de met spanning te gemoet geziene strijd tussen Bevilacqua en Peters. Aanvankelijk wist onze land genoot door snel starten een kleine voor sprong te krijgen, inaar op de helft van de afstand lagen de renners gelijk. De manier, waarop Peters daarna door de soepel draaiende Italiaan werd overlopen, duidt er wel op, dat Peters zijn glanspe riode achter de rug heeft. Toen in de derde kwartfinale de Luxemburger Gilles een kleine voor sprong nam op Coppi werd hij door de zesduizend toeschouwers geestdriftig toe gejuicht. Als deze Luxemburger er in zou slagen de Italiaan een nederlaag te bezorgen, zouden de kansen voor Schulte ineens vele procenten stijgen. Maar het bij te houden Na 75 km lag Lesueur nog steeds op kop, maar Bakker moest toen steeds verwoeder pogingen in het werk stellen om niet door de Fransman gelapt te worden. De andere rijders lagen toen van drie tot elf ronden op Lesueur ach ter. In de laatste tien ronden bleef de Fransman op nog geen 25 meter volgen, maar gelapt werd hij toch niet meer. De uitslag luidt: 1 Lesueur (Frankrijk) tijd 1 uur 24 min 46 sec; 2 Bakker (Neder land) op 480 meter; 3 Michaux (België) op 6 ronden; 4 Pedersen (Denemarken) op 11 ronden; 5 Schaer (Zwitserland) op 14 ronden; 6 Svoboda (Oostenrijk) op 18 ronden. Lesueur en Bakker plaatsten zich dus voor de eindstrijd. LEO PAGANO De Nederlandse tafeltennissers zijn be gonnen met de voorbereidingen voor het nieuwe seizoen. Speciaal wat de interland-wedstrijden betreft staan er zeer belangrijke ontmoetingen op het programma. Reeds 11 Sept. komt het Ned. heren team in Eindhoven uit tegen België. Ia het Nederlandse team werden gekozen Cor du Buy, Pelser en Kreuger, reserve Van Zoelen. Voor de heren staan voorts op het programma de Europa-Cup-wedstrijd NederlandEngeland op 5 October na. in Den Haag, NederlandSchotland, De nemarkenNederland. NederlandZwe den en LuxemburgZuid-Nederland. De dames zullen voor Europa-Cup uit komen tegen Schotland en voorts bezoek brengen aan België. een O De Italiaan Lorenzetti op Guzzi werd winnaar van de Ronde van Glady (bij Belfast), voor de EngelsmVi Locket op Norton en de Engelsman Graham op AJS. Ondanks zware regenbuien en stormachtige wind reed Lorenzetti het parcours van 396 km. af in een gemid delde uursnelheid van 136 km. <J> Dé uitslagen van de eerste klasse der honkbal-competitie luiden: Blauw Wit Ajax 3—5, Haarlem—O VVO 12. De Koninklijke Roei- en Zeilvereni ging De Maas zal op 18 en 19 September internationale en nationale zeilwedstrij den houden. Op beide dagen zal er een zeewedstrijd worden gehouden uitslui tend voor jachten gemeten volgens de voorschriften van de Royal Ocean Racing Club. De baan loopt Zaterdags van Hoek van Holland-H.K. 13 (B.B.)—vuurschip Goeree (B.B H.K. 13 (S.B Hoek v. Holland en Zondags van Rotterdam naar Hoek van Holland HK 13 (BB)—Hoek van Holland-Rotterdam. De baan voor de overige klassen loopt Zaterdags van Pernis naar Hoek van Holland en terug naar Rotterdam te zei len in twee gedeelten n.l. van Pernis naar Hoek van Holland en van Hoek van Holland naar Rotterdam en 's Zondags van Rotterdam naar Hoek van Holland en terug, te zeilen in 2 gedeelten n.l. van Rotterdam naar Hoek van Holland en van Hoek van Holland naar Rotterdam. Ik druk mijn bewondering uit over de Dom- féesten en de kardinaal antwoordt me: „U heeft het ware gezicht van de Duitse Rynlander ge zien; ondanks alles blijft Keulen een katholieke stad en als de Kedk feestviert, verdringen ze zich by duizenden rond de Dom, en ziet men biydschap op de gezichten. Deze feesten hebben me vooral ook voor de stad Keulen zelf zo'n vreugde gedaan, daar de stad altijd teruggezet werd. Onder het Hitlefregime moest men niets van Keulen hebben, omdat het „te zwart" was en jammer genoeg hebben ook de bezettings- autoriteitem weer Keulen achter Düsseldorf ge steld". „Hoe is uw verhouding tot de bezettende macfht?" vraag ik de kardinaal. „Nü heel goed", zegt Z.Em., „maar het heeft vooral in 1U45 en 1946 vaak moeilykheden ge geven, dat ik te sterk voor de belangen van het volk opkwam". In deze jaren, verhaalt me de kardinaal, kregen onze mensen b.v. hoege naamd geen kolen ter beschikking, en dat in die zware winters, terwijl we toch om zo te zeggen boven op de kolen wonen. Ik heb toen openlijk gezegd, dat het vol'k recht erop had en ze desnoods kon nerr^en, wanneer het in nood was; vandaar is het woord „Fringsen" ontstaan, verklaart Z. Em. me lachend. Ik vraag dan de kardinaal me enkele erva ringen te vertellen van de tijd van het Hitler- regime en Z. Em. verhaalt me, hoe het de bruine tactiek in Duitsland was, om alles wat de Kerk betrof volledig dood te zwijgen. In 1942 werd de kardinaal door mgr. Orsenlgo tot bisschop van Keulen gewijd en naar schatting verdrong zich een menigte Van 20 duizend mensen rond de Dom. Toch kwam er niét één woord van in de kranten. Het enige was een advertentie van een dame, die haar handtas had verloren ter gelegenheid van de bisschopswijding in Keulen en die in de krant vroeg, dat men haar ten minste het portret van haar aanstaande dat *in haar tas zat, zou willen terugbezorgen. De tac tiek van het Derde Rijk was er een vaö volledig doodzwijgen, van negeren, als ten ty'de van Juliaan de Afvallige. Onze bisschoppen deden ze niets, maar ze troffen ons in onze priesters, en er zyn er velen van hen In de concentratie kampen terecht gekomen en omgebracht. Ik kom dan over de toestanden van het ogenblik te spreken in het diocees Keulen en Z. Em. verhaalt, hoe de priesternood zich nog jaren zal doen gelden. Zes jaren lang is er practisch geen toevoer van nieuwe pries ters geweest, want in de jeugd werd systema tisch de godsdienst bestreden; de ouders, die een jongen voor priester lieten studeren, stonden daardoor als vanzelf op de zwarte iyst: de oudere priesterstudenten en veel priesters moesten opkomen; en velen zijn niet meer teruggekeerd, daar ze sneuvelden of gevangen genomen werden. Toen ik voor drie weken in Lourdes was, zo zegt de kar dinaal, waren bjj die gelegenheid 60 Duitse priesters daarheen gekomen, die nu nog in Franse krijgsgevangenschap vertoeven. Degr oen, die in Russische krijgsgevangenschap zijn, zullen wel nimmer terugkeren. Voor een dioceea van bijna twee en een halt mtllioen zielen had ik vroeger 2400 priesters, nu maar amper 2000 meer. Toch ii de kardinaal vol goede moed over het opleven van het godsdienstig leven onder de jeugd, die weer ten getale van 950 duizend ge organiseerd is. De kardinaal gaat naar zijn bureau en zoekt een nummer van het jeugdtijd schrift „Die Wacht" voor më en een van „Die Ketfceler Wacht", het orgaan van de arbeiders beweging. Met zichtbare vreugde vertelt de kar dinaal, dat er weer verbinding is met de katho lieke Arbeidersbeweging van Holland en dat op het voorbeeld van ons land onlangs een begin gemaakt is in het diocees Keulen met het Werk geversverbond. Weer gaat de kardinaal naar zijn bureau en ik kryg als herinnering een boekje, dat Z. Em. onlangs schreef over de beginselen voor katholieke sociale arbeid. Het is een ogenblik stil in de kamer. Ik kijk naar buiten door de brede ramen en zie de feil loze grasperken en de kleurige bloemen rond de woning. Ik zou graag iets vragen omtrent de wederzijdse verstandhouding tussen onze katho lieken en de Duitse, maar het is een delicaat punt. De Kardinaal helpt me er evenwel direct overheen, zodra ik een enkele vraag heb gesteld. „Ja, het is jammer, dat onze wederzijdse ver standhouding zo pijniyk werd verstoord door de oorlog. Maar u kunt zich niet Indenken, wat het betekende voor ons, te leven onder 't regime van een tyran als flitler Het volk was volledig uitge schakeld. De oplossing van de „tyrannen-moord" moesten wij als katholieken krachtens onze mo raal verwerpen. Er bleef dus geen uitkomst dan een verliezen van de oorlog; in zoverre moeten we de geallieerden dankbaar zijn, dat ze ons van het Hitler-regime verlost hebben. Maar het gaf voor ons als Duitsers toch een pynlijke situatie en ik kan-'u ge rust zeggen, dat b.v. kardinaal v. Galen daaronder zeer heeft gele den. Waarvoor moes ten we bidden? Voor de neder laag of voor de overwinning? Wie bad voor dc nederlaag, daardoor zijn eigen volk prijs, de eigen solda ten, die onze broers en vaders waren. Boven dien werden wij volledig dom ge houden, over hetgeen er wer kelijk in het bui tenland gebeur de en de gewone man weet ook nu nog niet ten vol le, wat uw va derland heeft geleden- De kardinaal getuigt me, dat hij het ten zeerste ^betreurt dat de verhouding tussen Nederland en Duitsland zó is en vertrouwt me toe, van plan te zijn bij gelegenheid in een herderlijke brief de gelovigen op hun verplichtingen in dezen te wijzen. De Kardinaal vertelt me dan, dat nog slechts voor enkele weken een redacteur van een grote niet-katholieke krant uit de Ver enigde Staten by hem was geweest en hem had gezegd, dat het zijn overtuiging was, dat de z.g. Verenigde Staten van Europa alleen mogeiyk zouden zyn, als de katholieken van West-Europa elkander zouden vinden en zou den samengaan. Ilij had Z. Em. gewezen op de Katholieke Volkspartij in Nederland, op de Democrazia cristiana in Italië, op de Christeiyke Volkspartij in België, die alle een vooraanstaande en leidende plaats in nemen. Als deze alle samengaan betekenen ze een geweldige macht voor de eenheid van Europa. We kunnen toch niet jaar in jaar uit van el kander verwijderd blijven staan; we moeten weer tot toenadering en eenheid komen, juist w«, katholieken van Duitsland en Nederland- schien hebben de Domfeesten daar ook ie •TSSSS. me werkelijk, dat de Kardinaai^n Keulen me zo duidelijk zyn mening ge ".in- over enkele brandende punten Ik dank Z Em. voor het la"Sl, h^hh" g8 onderhoud,'dat ik met hem mocht hebben, maar met een breed gebaar en met een hartelijk: ..Aul Wiedersehen! neemt hy. afscheid Links kardinaal Frings en rechts mgr. Micara. tijdens de plechtigheden bij hel 71M-jarig bestaan van Keulens Uom Woensdag 25 Augustus HILVERSUM I (301 m) NCRV 7.00 Nieuws, gram. (10.00 Congres tegen drankmisbruik); 12.33 Aurora trio; 13.00 Nieuws; 13.15 Orgel; 14.00 Ens. „Baga telle"; 14.30 Lezing 15.00 Zang; 15.30 Kamerork.; 16.15 v.d. jeugd; 17.30 Strijk- ork.; 18.00 Koor; 18.30 'Ned. Strydkr.; 19.00 Nieuws, gram.; 20.15 „Wijdingsure"; 21.30 Kon. Mil. Kapel; 22.15 Strykkwar- tet; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws, gram.; HILVERSUM II (415 m) VARA T00 Nieuws, gram.; 12.00 Malando, 12.3o Or gel" 13.00 Nieuws; 13.20 Ork. Fr. Wouters; 14 00 Voordracht 14.15 Gram.; 15.00 Hoor spel; 15-30 Voor de zieken; 16.00 Voor de j jeugd; 17.15 Gram.; 17.45 RVD; 18.00 I Nieuws, gram.; 18.45 Sport (wielrennen); 19.00 Lezing; 19.15 RVD; 20.00 Nieuws; 20.05 Lezing Pater de Greeve; 20.15 „Fest- spielorchester"; 21.35 Hoorspel; 22.40 Kwartet; 23.00 Nieuws, sport (wielren nen), gram. RADIODISTRIBUTIE Hl: 7.00 VI. Brussel; nws; 7.15 gram.; 7.30 kron.; 7-40 gym.; 7.50 gram.: 8.00 nws; 8.15 gram.; 9.00 nws; 9.05 gram.; 10.00 Eng. H.S.: recital; 10.30 Music while you work; 11.00 Marsmuz.11.30 liederen 12.00 ens. Hurst; 12.30 VI. Brussel: weer; 12 32 ens. Niehaelli's Rihsvsody; 13.00 nws; 13.15 Beethoven; 14.00 Eng. H.S.: Second House; 14.45 dansork.; 15.15 Welsh OrCh. (eventueel 15.15 P.C.J, sehip v d. week)16.15 Eng. H.S.: How about this?; 16.30 hoorspel; 17.00 v. d. sold.; 18.30 VI. Brussel: v. d. sold.; 19.00 Eng. U.S.: It's a great life; 19.30 Muz. festi val te Edinburgh (concertgebouwork.) 20.25 West Country Singers; 21.00 div.; 21.15 VI. Brussel: operette; 22.00 nws: 22.15 cabaret: 22.50 nws; 22.di gam.; 23.00 div. RADIODISTRIBUTIE IV; 7.00 Eng. H.S.: nws; 7.15 gram.; 7.55 weer; 8.00 Fr. Brussel; nws; 8.10 gram.; 9.00 Eng. L.P.: nws; 9.10 gram.: 10.00 The Westerners; 1015 Music in your house; 1100 voor dracht; 11.15 muz.; 11.45 ens Lucraft; 12.15 Midland Light Orch.; 13.00 orgel; 13.30 strykens. Bright; 14.00 VI. Brus sel: gram.; 15.00 Eng. L.P.; paardenren nen; 15.10 muz.; 15.30 mijnwerkersork.; 16.00 voordracht; 16.15 orgel; 16.45 Schots ork.; 17.45 ork. Rome; 18.15 Promenade Players; 18.45 hoorspel; 19.00 Fr. Brus sel: gram.; 19.30 Eng. L.P.: strijkens. BoreJli; 20.00 VI. Brussel: omr.ork. 21.05 Beromünstei"; gram.: 21.30 modern? HolL vioolmuziek; 22.00 Eng. L.P.: nws. 22.15 revue-orlt.22.35 ork Winstone: 23.15 muz.; 23,56 nws

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2