Hoe Moskou spionnage-complotten in scène zet O) Indië's bestuur in overgangstijd R In Zandvoort de grote slag van het puikje der motor-cracks W eerberichti Landbouw- U r g e n t i e pro gr a 111 Chelsea nog steeds ongeslagen AANVRAAG VOOR LEGALE REIS SCHULTE EN COPPI IN FINALE ACHTERVOLGING N.V. J. VAN BEKKUM Vliegtuigen storten neer Door bezette gebieden uitgebuit Federale regering van uitsluitend Indonesiërs ADIO programma Publiek noodzaakte Bevilacqua strijd te staken Aan de regering voorgelegd Ned. Loeren naar Canada Sport in Engeland WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1948 PAGINA Er kwam vertraging Er zijn- twee werelden Oorlogsvoorbereiding beaxê mm ows, HOE DRUK HET WAS IN VALKENBURG TWEE RECHERCHEURS P.R.A. GEARRESTEERD Voor f 10.000 kwam het „in 'orde DE NATIONALE TITELS VORMEN DE INZET Elke coureur die een naam te verliezen heeft, schreef in SLECHT ENKELE BUIEN OOK PRONK ZONDAG IN FINALE STAYERS RAKKERSARBEID TIJDENS DE FEESTDAGEN DONDERDAG DE GEHELE DAG GESLOTEN NOG NIET AFDOENDE P.S. NA „1" WEDSTRIJD Maar eerst het ligger beroep van „Herr" Eisenstrager hn nu: Chelsea JVat wil Wilfred Mrs. Langton: „Nol" IV*) De meeste vreemdelingen hadden deze opzet door. We voelden, dat het tijd werd, dat er een Amerikaan in moeilijkheden raakte. Alleen wisten we niet, welke Amerikaan het zou zijn. Een vreemde samenloop van omstandigheden maakte, dat iïk, Robert Magidoff, Moskouse cor respondent van de N.B.C. en bijzondere medewerker van de Uitgeversmaatschap pij McGraw-Hill in New York, het zou zijn. Ik kwam in het midden van Februari j.L in de Sovjet-hoofdstad terug, nadat ik per vliegtuig naar de V. S. was ge weest. Ik had daar een tijdelijke aanstel ling gekregen als Europees vertegen woordiger van de N.B.C. televisie-afde ling, daarbij mijn baan als de Moskouse correspondent van de National Broadcas ting Corporation behoudend. Als onderdeel van mijn nieuwe werk kring moest ik in de lente en zomer een reis maken door alle landen achter het IJzeren Gordijn, om ervoor te zorgen, dat journaals en documentaires naar Amerika zouden gezonden wprden, om vertoond te worden door de televisie uitzendingen van de N.B.C.-programma's. Ik was bovendien van plan van de diveTse hoofdsteden uit een radio-uitzen ding te verzorgen, terwijl artikelen over mijn reis in McGraw Hill's bladen zouden verschijnen. Nauwelijks was ik in Mos kou terug of ik vertelde Vasilenko, de chef van de afdeling perszaken van mijn plannen. Hij zegde me de grootst mogelijke medewerking van de afdeling toe, speciaal wat betreft het verkrijgen van in- en uitreis-visa voor de Sovjet-Unie en de door haar bezette gebieden. De onder handelingen met de filmmaatschappijen van Polen, Hongarije, Oostenrijk, Tsje- ehoslowakije, Joegoslavië, Roemenië en Bulgarije werden door de instanties van deze landen enthousiast begroet. twijfelde beschuldigingen van mijn vroe gere secretaresse. De aan de gang zijnde actie tegen vreemdelingen, die de Sovjet bevolking ertoe moest brengen hen al leen te zien als degenere's spionnen, op lichters en misdadigers, heeft de Russen ertoe gebracht alles voor zoete koek te nemen wat hun over de vreemdelingen op de mouw wordt gesmeerd. En Wal lace (de zozeer voor vriendschap met Rusland vechtende Amerikaan) is daar van niet uitgesloten. Bovendien leek het alsof de brief van Cecilia Nelson van een Amerikaanse af komstig wgs, die uit eigenvrije wil de mededeling had gedaan. Toch ben ik er van overtuigd, dat intelligente Sovjet lezers aan mijn schuld twijfelden. Aller eerst was daar de brief van mijn secre taresse, die evenals die van Annabelle Bucar, oud-secretaresse van onze Am bassade, alle tekenen droeg van zijn ont staan in het Russische ministerie van buitenlandse zaken. Genoemde Bucar publiceerde in Februari een verhaal, waarin zij de Amerikaanse Ambassade aanbracht onder omstandigheden, die wezen op dwang via haar Russische man. De stijl, de indeling van het onderwerp en de onvermijdelijke lof op de U.S S.R. herinneren aan een officiële Sovjet-ver klaring. En ik ben nog zekerdervan het feit, dat velen, die na de publicatie van de brief van Miss Nelson aan mijn schulid geloofden, cynisch lachten, toen zij de volgende dag in de kranten lazen en van de radio hoorden, dat ik gestraft was met: over de grens-zetting. Het is de Ras sen nooit vergund geweest, om te ver geten, dat vreemdelingen, die van spion- nage beschuldigd worden, zoals in de af faire Metro-Vlckers, zich gelukkig moch ten prijzen, dat ze er met tien jaar dwang arbeid in Siberië af kwamen. Het was ^duidelijk, dat ik om wille van de propaganda beklad was. Deze propaganda heeft geen ander doel dan de sovjet-onderdanen ervan te over tuigen, dat er twee werelden zijn en dat hun dappere nieuwe orde voortdu rend door de andere, dat is onze wereld, bedreigd wordt. „Houdt uw kruit droog, volken der U. S. S. R., die de hoop der mensheid zijt en aan wie de toekotnst behoort'* dit is het thema, waartoe al le variaties uiteindelijk terug te brengen zijn. De andere opzet van deze verdacht- makings-propaganda is de afzondering van de vreemdelingen in de U. S. S. R. On getwijfeld is dit voor practisch 100 pet. bereikt. Het kon ook fnoeilijk anders met de her en der rondgebazuinde voor vallen, het mijne incluis en op de koop toe de zuivering, die de rangen van Russisch personeel in de buitenlandse ambassades behoa-lijk gedund heeft. Van 7 ambtenaren, die op de Ameri kaanse Ambassade werkten, weet ik per soonlijk, dat zij gearresteerd werden in de drie maanden aan mijn verbanning voorafgaande. Ik ben me er ter dege van bewust, dat deze maatregelen in alles wijzen op de voorbereidingen tot een oorlog. Toch ben ik ervan overtuigd, dat de Russen geen oorlog in de zin hebben, tenminste niet in de nabije toekomst. Zij zouden terugdeinzen, als een meningsverschil zeker tot oorlog zou leiden. De beer likt nog zijn wonden, niet van zins en niet in staat de klauwen op te heffen tegen een macht, die de atoom-energie beheerst en hem industrieel in alle vitale takken de baas is met een productie van vier op één. De Westelijke levensstandaard is on vergelijkelijk veel hoger dan de Russi sche en het zal generaties duren eer de achterstand is ingehaald, ook al vertoont de Russische sinds het eind van de oor log een stijging. In Moskou hoort men niet langer de „Hoe-gaat-het"-moppen, waarvan hier een enkel specimen. Twee vrienden ontmoeten elkaar voor het mausoleum van Lenin op het Rode Plein. „Hoe gaat het"? „Dank je, uitstekend, precies als Le nin". „Hoe bedoel je dat"? „Nou, ze willen me niet begraven en ze willen me niet te eten geven". (De meer recente moppen zijn al tot Nederland doorgedrongen. Als u deze nog niet kent, geeft hij een goed beeld. In het andere geval de excuses van de vertaler). Een Rus staat tegenover een vreemdeling te 'pochen. „Aan het eind van het lopende vijf-ja renplan zal een op de drie Russen een vliegtuig hebben. Aan het eind van het volgende vijf jaren plan heeft een op de twee burgers een vliegtuig en na het vol gende vijf-jaren-plan heeft iedere burger een vliegtuig". „Maar waar hebben jullie al die vlieg tuigen voor nodig?". „Nou stel je voor, dat ik een doosje lucifers wil kopen, of een kam, of een paar schoenveters en in Moskou zijn er geen. Dan spring je in je vliegtuig, en gaat naar Gorki of Odessa'en koopt ze daar". Magidoff- besluit het verslag van zijn verbanning uit Rusland in de Saturday Evening Post met de volgende opmerking: „Natuurlijk moeten de V. S. voorbe reid zijn op elke gebeurtenis, maar op de eerste plaats is het de strijd der ideeën, die in alle hoeken van onze ge spleten wereld gevoerd wordt. O# die strijd moeten we ons concentreren. Die strijd moeten wij winnen". EINDE. I. II en III verschenen Vrijdag 20, Zaterdag 21 en Dinsdag 24 Augustus. Lk maakte me dus gereed om mijn tocht door Centraal Europa te beginnen en liet alles afstempelen op de paspoor ten van mij en Nila, mijn vrouw. Half Maart verzocht ik om de visa. Per drin gend telefoongesprek werd mij die dag meegedeeld, dat er vertraging was ge komen. Wat er verkeerd gegaan is, zal ik wel nooit te weten komen. Ik vermoed, dat Vasilenko zijn toezegging over medewer king van de afdeling Perszaken niet ge stand kon doen, omdat hij daarvoor eigenlijk bij een hogere ome moest zijn. Een van deze niet onwaarschijnlijk Vyshinski zelf voelde er weinig voor om een pottenkijker toe te laten In de landen achter het IJzeren Gordijn. Tege lijkertijd hadden zij een slachtoffer voor het vólgende door hen uit te lokken in cident. Een andere reden, die mij mogelijk tot doelwit van hun perfide propaganda maakte, waren mijn relaties met veie Russische kringen. Mijn vrouw was een Russische, die vier jaar geleden Ameri kaanse geworden was. Zij bleef bevriend sne,t tal van Russen; vriendschappen, die ver terug gingen. De meeste kennissen waren auteurs, artisten en toneelspelers mannen en vrouwen, die in het oog van de Sovjet-regering beschikken over het machtigste van alle wapens, die in deze koude oorlog gebruikt worden de propaganda. In mij zagen ze wellicht een ondermij nende invloed, ook al moesten de autori teiten weten, dat wij onze gesprekken angstvallig binnen de grenzen van de kunstdebatten en koetjes- en kalfjes-on derwerpen hielden. Zij hadden immers gruwelijke werkzame middelen om er achter te komen, waarover hun onderda nen plegen te converseren. Maar het terrein der Muzen heeft bij zonder de aandacht van het Kremlin. Hoewel terughoudend in mijn gesprekken met Russen was ik zeer positief geweest in mijn critieken op de streng doorge voerde organisatie-campagne voor de Sovjetkunst, juist op dat ogenblik gaan de, voornamelijk onder leiding van An drei Zhdanov. Vela Sovjet-burgers geloofden zonder DONDERDAG, 86 AUGUSTUS HILVERSUM I (301 M.) KRO. 7.00 Niehws, gram., morgengebed (11.00 Zie- kenprogr.); 12.33 Ork. KI- v. Beeck (13.00 Nieuws); 13.45 ,,De Ned. Vrouw"; NCRV 14.00 Koor; 14.40 Voor de vrouw; 15.00 Metropole-ork.; 15.30 Omroepork.; 16.U0 Bijbellezing; 16.45 Piano; 17.00 Klank beeld; 17.45 Koor; 18.15 Lezing; 18.30 Ned. Strijdkr-; 19.00 Nieuws, gram., actual.; 19.45 RVD; 20.15 Gram.; 20.40 Or gel; 21.40 Lezing; 21.30 Opemluchtconc., 22.15 Wereldraad van Kerken; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws, gram. HILVERSUM H (415 M.) AVRO. 7.00 Nieuws, gram.; 12.00 „De Papavers"; 12-38 Piano 13.00 Nieuws, gram.: 14.15 So- listenconc.; 15.00 Ziekenprogr.; 16.00 Operaprogr.; 17.30 Orgel; 17.50 RVD; 18.00 Nieuws; 18.20 Musette-ork.; 18.45 Sport; 19.00 Filmkrant; 19.30 „The Sky- masters"; 20.00 Nieuws, gram.; 20.45 Le zing; 21.00 Gram.; 22.25 „The Avroleans" 23-O0' Nieuws, gram. RADIODISTRIBUTIE Hl 7.00 VL Brussel: nws; 7.15 gram.; 7.30 kron.; 7.40 gymn.; 7.50 gram.; 8.00 nws.; 3.15 Eng, H.S.: licht ork; 9.00 dansork.; 9.40 piano: 10.30 „Music while you work"; 11.00 muz. van Hawaii; 11.30 recital; 12.00 VI. Brus sel; gram.; 12.15 orkest Michiels; 12.30 weer- en landbouw; 12.40 ork. Michiels; 13.00 nws.; 13.15 gram.; 15.00 Eng. L.P.. paardenrennen; 15.10 muz.; 15.30 sextet Griffiths: 16.00 voordracht; 16.15 orgel 16.30 muz.; 17.00 Kootwijk: Batavia; 18.00 Fr. Brussel: voor de sold.; 18.30 VI. Brus sel: voor de sold.; 19.00 Eng. H.S.: „Hello Anybody"; 19-30 piano; 20.00 VI. Brussel: gram.; 21.00 actual; 21.15 gram.; 21.30 Fan tasia; 22.00 nws.; 22.15 gram.; 22.50 nws. 22.55 gram.; 23.00 nws. RADIODISTRIBUTIE IV 7.00 Eng. H.S.: nws.; 7.15 Welsh, ork.; 7.55 weer, 8.00 Fr. Brussel: nws.; 8.10 gram.; 9.00 Eng L.P.: nws.; 9.10 gram.; 10.00 The Wes terners; 10.15 Music in your house; 11.00 voordracht; 11.15 muz.; 11.45 orgel; 12.15 Schots ork.; 13.15 accordeon orkest; 13.30 Geraldo; 14.00 Eng. H.S.: Midland Light ork.; 15.00 dansork. Black; 15.30 hoorspel; 16.00 licht ork.; 16.30 Kentucky Minstrels; 17.00 Eng. L.P.: gevar. muz.; 17.45 ork. Caroll; 18.15 Richard Crean ork.; 18.45 hoorspel; 19.00 Fr. Brussel: operamuz.; 19.30 Eng. L.P.: Show time; 20.15 verz. progr.; 20.45 Blackpool Night; 21.30 Jacque strijkork.; 22.00 nws.; 22.15 Taxi; 22.35 Squadronnaires dansorkest; 23.15 Over de plannen ten aanzie- van de interim-regering in Indonesië, heeft de Nederlandse regering thans het volgend communiqué uitgegeven: De Nederlandse regering heeft aan de federale conferentie te Bandoeng mede gedeeld, hoe zij zich de verdere staat kundige ontwikkelin; in Indonesië zou kunnen voorstellen. Met zeer vergaande toepassing van de te Bandoeng aangenomen resoluties be reidt de regering een wetsontwerp voor betreffende het bestuur in Indonesië in overgangstijd, dus in afwachting van de totstandkoming der Verenigde Staten van Indonesië en van de Nederlands-In donesische Unie. Behoudens in overgangstijd noodza kelijke besprekingen wordt de uitoefe ning van alle bevoegdheden met be trekking tot Indonesië.-die volgens de bestaande wetgeving aan de Kroon, de Staten-Generaal of dc Gouvemeur- Generaal toekomen, overgedragen aan een federale regering, die uitsluitend uit Indo esiërs zal bestaan. De leden dezer federale regering wor den aangewezen door een federale raad, samengesteld uit vertegenwoordigers van alle aan de federatie deelnemende gebie den: De federale regering, overeenstem ming met de federale raad, zorgt zo spoedig mogelijk voor de instelling van een vertegenwoordigend lichaam, een federale vertegenwoordiging var het In donesische volk, waarin ook afgevaardig den van minderheidsgroepen zijn op te nemen. Voor' wordt een kabinetsraad inge steld, bestaande uit de federale regering en de gezamenlijke secretarissen van staat, die als regel departementshoofden zullen zijn. Naast de federale regering, die uit sluitend uit Indonesiërs bestaat, benoemt de Kroon een hoge ver tegenwoordiger, aan wie gedurende de overgangstijd bepaalde bevoegdheden met betrekking tot het bestuur in In donesië zijn toegekend. Hij kar in be paalde gevallen zelfstandig voorzie ningen treffen en oefent enkele be voegdheden uit, "e in overgangstijd noodzakelijk voorbehouden moeten blijven, teneinde het de Kroon mogelijk te maken de verantwoordelijkheid voor de gang van zaken ir Indonesië te blijven dragen. Overeenkomstig vroeger gedane toe zeggingen is een daartoe strekkend voor lopig voorontwerp van wet door de Ned. regering om advies gezonden naar Indo nesië, waar het o.m. door de voorlopige federale regering te Batavia en door de conferentie te Bandoeng wordt bestu deer#. De regering hoopt de suggestie uit Indonesië spoedig te harer beschik king te hebben teneinde op korte termijn de instelling van een federale regering in Indonesië voor de interim-periode mogelijk te maken. Uiteraard zullen daartoe echt^: eerst de thans aanhangige grondwetswijMgingen, die met grote meerderheid in tweede lezing alreeds door de Tweede Kamer werden aanvaard kracht van wet moeten hebben verkre gen. Immers, de instelling van zulk een fr .eiale regering moet geschieden bij de wet, krachtens het nieuwe artikel 209 der Grondwet. De voorbereiding van een en ander heeft de regering echter reeds ter hand doen nemen, om ook in Indonesië duide lijk te maken, dat, als eenmaal de grond wetsherzieningen zouden zijn aanvaard, zij deze zaak ook dezerzijds met kracht aan kan vatten. Volgens tellingen van de grenskanto- ren in de omgeving van Maastricht hebben minstens 125.000 Belgen de we reldkampioenschappen wielrennen in Valkenburg bezocht. Bij de grenskanto- ren te Smeermaes, Caberg, Bilferbaan, Oud-Vroenhoven, Neer-Canne, Sint Pie telf Hoogcruts en Eijsden passeerden Zondagavond in totaal: 5200 personen auto's, 1400 autobussen. 650 vrachtwa gens 2240 motoren en meer dan 10.000 fietsers. Bovendien waren acht 'extra- treinen naar Luik en Hasselt ingelast. Dit is de getrouwe beiaardier van het carrillon van het koninklijk paleis op de Dam in Amsterdam: J. Vincent, die in December 80 jaar wordt. De bejaarde musicus poseert hier voor het klavier waaraan hij bijna een halve eeuw, 52 meter boven het stadsgewoel, rijke zilveren klanken heeft ontlokt. Naar wij vernemen zijn twee recher cheurs van de politieke recherche K. en E. gearresteerd, omdat zij bij de behan deling van een collaboratiezaak tegen een firma te Rotterdam hadden voorge geven de zaak wel „in orde" -te kunnen brengen, mits de firma maar geld gaf. De firma stond 10.000 af. De gedragingen van de rechercheurs kwamen echter aan het licht en op aan gifte van het hoofd van de dienst werden zij gearresteerd. Zij hebben bekend. Met het puin van 35 hotels en 700 hui zen, gedurende de oorlog door de Duit sers in Zandvoort gesloopt, is op initia tief van oud-burgemeester H. van Alphen na de bevrijding in de Zandvoortse dui nen een race-circuit aangelegd, dat in ons land zijn weerga niet vindt en dat onder de grote Europees circuits eeu van de fraaiste is. Op dit heuvelcircuit, 10 meter breed en 4200 meter lang, ondanks de hoge snelheden zeer veilig, en dank zij de welvingen duin op ..duin af van start tot finish geheel te overzien, wer den op 7 Augustus de eerste grote (in ternationale) motorraces in Nederland gehouden; op 28 Augustus, a.s. Zaterdag, zullen de Nederlandse kampioenschap pen motorrennen er worden beslist. Men verwacht al dan niet op de grote tri bune een enorme macht toeschouwers, en met recht; want met Assen en Tub- bêrgen vormt Zandvoort het illustere trio der grote motorsportkampplaatsen. Het aantal deelnemende coureurs is de 200 al royaal gepasseerd. Aangezien evenwel, in het belang van de veiligheid, niet meer dan 25 renners in elke klasse worden toegelaten, zal bij de junioren in de 125 en 350 cc een kleine selectie wor den toegepast. In de trainingsrltten wor den aan de hand van de tijden de 2 x 25 besten uit de 60 resp. 39 inschrijvers ge selecteerd. Wat de seniores betreft: alle grote Ne derlandse cracks zijn present. En daar deze races gelden voor de kampioen schapscompetitie, zal er stellig fel ge vochten worden. In de 125 cc. moet Dick Renooij het opnemen tegen Oude Aven- huis. de ongenaakbare juniores-winnaar te Tubbergen en nu een der grote favo rieten, in deze klasse bij de seniores, ter wijl voort ook Vierdag en Heineman het de aspirant-kampioen, die Renooij heet te zijn, zeer lastig zullen maken. In de 250 cc. Komen Piet Knijnenburg, W. Simons en Henk Vink ais de grote keien aan de start, terwijl de Rotterdammer v. Dón gen een gevaarlijke outsider kan blijken. In de 330 cc heeft Ben Maltha in de slag van Tubbergen de eerste prijs veroverd, die hij nu moet verdedigen tegen een uitgelezen veld als Sannes, Simons, van Rijswijk, Knijnenburg en Boef En in de 500 cc. tenslotte zullen de zware machi nes van het puikje der Nederlandse ren ners de zwaarste en meest meedogenloze slag voeren: Drikus en Jan Veer, Piet Knijnenburg, Van Rijswijk en Draayer als de grootste keien waarborgen een enerverende strijd. En dan krijgen wc nog de internatio nale' zijspan aces. De kampioen van En geland, België en Zwitserland, t.w.. Oli ver, Vanderschrick cn Haldermann, de Engelsman Harris, de Belg Puttemans en de Nederlandse zijspanartisten Zuur, Steman, Knijnenburg, v. Rijssel en Hom mel. Hqt is wei een indrukwekkend pro gramma, waarmee Zandvoort op Zater dag 28 Augustus a.s. zich vooraan dringt in de nationale en internationale motor sport. Weerverwachting medegedeeld door toren over 100 kilometer. In deze tweede serie startte onze landgenoot Pronk met gangmaker Wiersma in eerste positie, gevolgd door de Fransman Lamboley, de Hongaar Nagy, de Belg Clautier en de Zwitser Heimann. Pronk en Lamboley leverden een zeer felle strijd met elkaar. Zij wisten allengs uit te lopen op de anderen en Pronk kreeg op de duur bijna een ronde voorsprong op de Frans man. Hoezeer hij hiervoor ook zijn best deed, het lukte hem niet Lamboley te lappen en tenslotte werd Pronk winnaar in een tijd van 1 uur 22 min. 10.9 sec., op 490 meter gevolgd door Lamboley. De derde plaats voor Clautier op drie ron den, de vierde voor Heimann op 4 ronden, vijf was Hansen op zes ronden en zesde en laatste was Nagy op 23 ronden. Evenals Bakker plaatste dus ook Pronk zich in de eindstrijd achter de motoren, welke Zondagmiddag wordt verreden. LEO PAGANO (Van onze speciale verslaggever) Aan sensatie heeft het op tie tweede avond van de wereld-wielerkampioen schappen op de baan niet ontbroken. Het waren de Italianen Coppi en Bevi lacqua, die nu eens niet door hun on stuimig Zuidelijk bloed, maar door een stoïcijnse kalmte het stadion in rep en roer brachten, waar gisterenavond ongeveer 20.000 toeschouwers waren gekomen om de finale van de achter volging profs te zien. Tot die finale is het evenwél niet ge komen. De Italianen Coppi en Bevilac- qua, de Zwitser Koblet qn onze landge noot Schulte, hetzelfde kwartet, dat ook het vorig jaar tot de halve eindstrijd doordrong, moest via twee halve fihales tot de eindstrijd komen. Het ihternationaal reglement van de U.C.I. schrijft voor, dat de renner, die in OPLEIDINGSCURSUSSEN VOOR de kwart-finale de besteltijmaakt in Z\VEMONI^RWUZERS(ESSEN) In verband met de inhuldiging van Prinses Juliana is vergunning verleend om in de nacht van Vrijdag 3 op Zater dag 4 eptember met de bakkersarbeid, te beginnen. In de nacht van Maandag 6 op Dins dag 7 September mag één persoon om middernacht beginnen met het stoken der ovens, onder voorwaarde dat op Maan dag 6 September geen arbeid wordt ver richt. Aan broodbakkers, die van de vergun nihg gebruik maken en in wier brood bakkerijen dus op Maandag 6 September niet gewerkt mag worden, is het toege staan op Zaterdag 4 September des mor gens 7.30 uur met het vervoer en om 8 uur met verkopen en afleveren van het brood te beginnen. het K.N.M.I. te De Bilt geldig tot Donderdagavond; Matige tot krachtige, langs de Wad- denkust aanvankelijk nog harde wind uit Westelijke richtingen. Wisselend bewolkt met enkele verspreid op- tredende buien. Voornamelijk in het Noord-Westen van het land. Iets j lagere temperatuur. j 28 Augustus: Zon op 5.41 uur, onder j 19.41 uur; maan op 21.51 uur, onder I 13.02 uur. GOUDSEIUJWEG 83 - BOTTERDAM Tienduizend Nederlanders Land bouwers en hun gezinsleden zullen, zoals men weet, dit jaar naar Canada emigreren. Als alles volgens de voor lopige plannen verloopt, zullen er het volgend jaar twintigduizend .gaan, zo verklaarde, volgens U. P., de Canadese minister McKlnnon. Besprekingen tussen de beide regeringen zijn daarover gaande. Wie gisterenmiddag de heer Uouwcs, voorzitter van de Stichting voor de Landbouw, op een speciale conferentie het urgentieprogram van de land- en tuinbouw heeft horen verdedigen, zal wel begrepen hebben, dat het de geor ganiseerde landbouw ernst is met het in de naaste toekomst te voeren land bouwbeleid. De georganiseerde land- en tuinbouw kijkt thans niet meer gelaten toe, maar wil aelf het te voeren beleid mede bepa len. En daartoe is alle reden. Want wie onbevooroordeeld dat urgentieprogram, dat aan het nieuwe kabinet bij zijn op treden is aangeboden, bestudeert, moet wel tot de gedachte komen, dat men Jiet in „zekere kringen" niet zo nauw neemt. Met kracht erf klem wordt geprotesteerd tegen het lang uitblijven van de de land bouw rechtmatig toekomende compensa tie- en overbruggingstoelagen, welke hem, nu ongeveer een jaar geleden, als gevolg van de bekende motie-Groen wer den toegezegd, maar nog niet verstrekt. Maar bovendien heeft hij zijn ernstige ontstemming te kennen gegeven over het feit, dat de regering het wil doen voor komen alsof 'door deze toelage aan de landbouw steun zou worden verleend, terwijl zij in werkelijkheid juist steun vpor de consument betekent. Eenzelfde veronachtzaming van de landbouw ontmoetten wij bij het vaststel len van de landbouwlonen, die nog steeds bij die van de andere gelijkwaardige tak ken van bet economisch leven achter staan, bij de aanneming van de wet op het bedrijfspensioenfonds voor de bouw, bij de wederopbouw van boerde rijen bij de aanwinning van cqltuur- grond en bij de teruggave van bet glas aan de tuinders, dat dezen onmiddellijk na de bevrijding zo welwillend afstonden; allemaal voor de land- en tuingouw zeer belangrijke aangelegenheden, waarmee door de betrokken instanties wel wat al te gemakkelijk de hand wordt gelicht Niet enkel klachten Maar het urgentie-pi*°Sram laat niet enkel klachten horen. Ook wordt de aan dacht gevraagd voor de export door onze tuinbouw, welke voor die tak van bo- derncultuur een levenskwestie is. voor de economische unie, welke ook voor onze land- en tuinbouw belangrijke conse» quenties geeft, x?bor de organisatie van het bedrijfsleven met name voor de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie ten opzichte waarvan de land- en tuinbouw reeds het verst gevorderd is, voor het onderbrengen van de plandiensten onder één verantwoordelijk minister en last but not least voor een actieve emigratie-po litiek, welke juist voor het agrarische volksdeel uitermate urgent is Zoals men ziet, een heel program, waar aan minister Mansholt voorlopig de han den vol heeft. de halve finale moet coureur die de slechtste tijd maakte. Koblet had in die kwart finale de beste tijd en Schulte de slechtste tijd gemaakt, Er was dus niets aan te merken op de halve eindstrijden tussen Koblet en Schulte en Coppi—Bevilacqua. Maar de Italianen vonden het onsportief dat twee landgenoten elkaar iq de halve eind strijd moesten bevechten en eisten dat voorkomen zou worden, dat de Italianen eikaars kansen zouden elimineren. Hun protest had echter bij de wedstrijd-com missarissen niet de minste kans. Schulte plaatst zich in finale De strijd tussen Koblet en Schulte was bijzonder spannend. Zoals gewoonlijk had de Bosschenaar weer 'n snelle start en na de eerste ronde had hij enkele meters voorsprong behaald. Maar al spoedig had de Zwitser die achterstand weer weten om te zetten in een kleine voorsprong doch Schulte, gesteund door de aanmoedigingen van het publiek, wist op zijn beurt deze achterstand te nivel leren en practisch gelijk liggend werd door de beide renners de laatste ronde ingezet. Onder buitengewone spanning bereikten zij de finish en het was op het eerste gezicht werkelijk niet te zien Wie als eerste passeerde. Met 1/10 seconde verschil bleek Schulte winnaar te zijn en hij was daarmede doorgedrongen tot de finale. Zijn tijd over de vijf kilometer was 6 min, 21.9 sec. de snelste tijd tot nog toe op deze wereldkampioenschappen genoteerd. Bevilacqua bood geen tegenstand Zij, die gehoopt hadden op een fel duel tussen de twee Italianen zijn bedrogen uitgekomen. Blijkbaar is dc verstand houding tussen hen beiden beter dan die tussen Coppi en Bartali, want direct na de start was het duidelijk, dat Bevi lacqua opdracht had gekregen geen strijd te leveren tegen Coppi en hem dus fit te laten voor de finale, die de Italiaan dan zou moeten rijden tegen Schulte, die in zijn halve finale alles had móeten gevet» Bevilacqua vervulde zijn opdracht perfect, Na de eerste ronde was hij al twintig meter achter en bij het ingaan van de derde ronde was deze achter stand gegroeid tot 300 meter. Maar de Italianen' hadden buiten het publiek ge rekend, dat er genoeg van kreeg, dat er zo onsportief gereden werd. En het waren weer de zitkussentjes, die dienden als bewijs van grote afkeuring. Ze vlogen Bevilacqua om de oren, vóór en achter zijn fiets en de Italiaan was genoodzaakt de strijd op te geven en Coppi werd daarna winnaar verklaard. Toch geen finale De Italianen iwaren door het opgeven van Bevilacqua in zoverre geslaagd, dat zij nu een Coppi in de eindstrijd konden brengen die geen wedstrijd in de benen had. Maar ook deze vlieger 8®S MP op. want de Nederlandse delegatie dien e bij de wedstrijdcommissarissen een pro test in, dat werd toegewezen. De anale werd verschoven naar Woensdagavond om, aldus het motief van dit besluit, tot een meer sportieve eindstrijd te komen. Bevelacqua kreeg nog fr» 2500 boete voor het niet verdedigen van zijn kans Onze landgenoot Blankenauw, die was doorgedrongen tot de kwartfinale achter volging amateurs, heeft in deze strijd in dë Fransman Coste zijn meerdere moeten erkennen. Tot de halve finales drongen verder nog door de Fransman Dupont de Italiaan Benvenuto (wereldkampioen 1947) en de jeugdige Italiaan Messina. Ook hier zullen, om dezelfde reden als bij de profs in de halve finale, weer twee Italianen tegen elkaar moeten uitkomen Tronk tuint, tweede serie achter zrnte motoren D, avond werd. evenals gu leren, be- iioten met een wedstrijd achter de uw Het hoofdkwartier van de Amerikaanse luchtmacht te Wiesbaden maakt bekend, dat 2 Amerikaanse Skymasters gister morgen ongeveer 15 km van Hanau (Hessen-Nassau) zijn neergestort. De beide „luchtbrug"-toestellen zijn met elkaar In botsing gekomen in de buurt van het plaatsje Rapolshaussen. De bemanningen, in totaal vier personen, zijn om het leven gekomen. Een Lancaster van de R.A.F. is bij het landen in Kinloss (Schotland) neerge stort. Acht vliegeniers werden gedood. In Amerika stortte een vliegtuig neer dat bestuurd werd door William Fluhrer' republikeins candidaat voor de Senaat In het toestel bevonden zich nog drie andere leiders van de republikeinse partij. Alle inzittenden vonden de dood. Minstens 7 personen zijn gedood bjj een botsing tussen een Dakota C 47 van het Amerikaanse leger en een Mitchell B25, 8 K.M. ten Noorden van Newton (New Jersey). Twee Amerikaanse vliegtuigen zijn. ongeveer 32 km. ten Oosten van Frank fort aan de Main, met elkaar in botsing gekomen en wel in de buurt van Rapolz- hausen. Volgens het hoofdkwartier van de Amerikaanse luchtmacht te Wiesba den zou ieder vliegtuig vermoedelijk slechts een bemanning van twee koppen hebben gehad. Het grote tekort aan goed, onderlegde leerkrachten voor het zwemonderwijs heeft het bestuur van de K.N.Z.B. ge noopt, wederom opleidingscursussen in bijna alle grote steden van ons land te organiseren. Inlichtingen hieromtrent worden gaarne door het Bon'dsbureau van de Kon. Ned. Zwembond, Gerard Dou- straat 20, Utrecht, verschaft. De uitslagen van de Maandag in Enge land gespeelde voetbalwedstrijden der Engelse Footlball League luiden: eerste divisie: Blackpool—Manchester Un. 0—3; tweede divisie: Blackburn RoversBrad ford 2—3, Cardiff C.—Luton T. 3—3, Co ventry C.Tottenham Hotspur 20, Shef field Wedn.—West Ham Un. 3—0- „Herr Eisenstrager begreep er niets van. Daar hadden ze 'm zowaar gezegd dat hij niet mocht spelen in de profes- sionele voetbalbond van net sportieve Engeland. Hij is 1111 Pas 22 jaar, en toen z'n grote" broers wat bommetjes over Londen weg-..blitzten", had Eisenstrager het dus nog niet veel verder gebracht dan een goed „H-Jottertje". Later, met de „troep mocht hij meegalmen dènn wir fahren gegen Engeland", en hij kwam ér tenslotte, maar vraag met hoe! „Prisoner of War" Het melkmuiltje was echter, net als Onkel Adolf, onzaliger gedachtenis, tot „gïote bek" getransformeerd, en hij was nog 'n grote back bovendien, zodat hii waar hij tóch in Albion was blijven hangen, (niet letterlijk, maar dan ten minste figuurlijk) een beroep deed op Trowbridge F.C. om in het eerste elftal te worden opgenomen. Dat kwam do plaatselijke bond, de Wiltshire Football Association, ter ore, en die nam dat niet. Geen Moffen in Engelse elftallen d'r zat tenslotte wat in. Maar Alous Eisenstrager deed wat hij vroeger nooit kón doen en ging in hoger beroep bij de Upper (Football) Ten van Lancaster Gate 22, Mister Stanley F Rous Himself. Mr. Rous riep de Verenig de Grootheden in Spoedeisende Vergade ring bijeen en zij ordonneerden dat Herr Eisenstrager moest worden geaccepteerd. Hij mag nu beroepsvoetballer worden. Hj sneelde Zaterdag tegen H Trowbridge en de courant verhaalt er geen animositeit was tussen die ene Duitser en die tien Engelsen. Dat is ere prettig voor die Engelsen. Marshal) heeft gezegd: de grenzen moeten verdwil nen. Zijn er nog grenzen? Men zou zo zeggen. Daar zaten we dan weer met z'n ze venenvijftigduizenden. Allemaal om dat ene stomme Chelsea. En toen wij die |dicht bevolkte tribunes overschóuwden. hebben wij ons (in gemoede) afgevraagd, waaróm nu juist dat éne stomme Chel sea direct weer het hóógste aantal toe schouwers moest boeken uit heel eeo Koninkrijk. Is 't hua spel? Weineen, in divisie drie wordt voor minder geld méér vertoond. Zijn het de sterren? Ook niet, de echte Chelsea sterren zijn allang begraven in. andere clubs, zij voelen zico bij Chelsea nooit „happy". Het kan alleen de sféér zijn, de echte Chelsea familie-sfeer, zo echt knus Zaterdagmid dag bij „Paps Birrell And His Boys" op thee-visite. Maar Zaterdag was liet wel een verve lende visite. Na de Olympische Spelen kwam die (laten we zeggen) „wedstrijd" legen Middlesbrough als een slaap-tablet. Niemand wond zich op, behalve de meneer achter ons die. steeds maar „What are you doing?" riep, terwijl Chelsea letter lijk helemaal niets,, maar dari ook niéts deed. Middlesbrough was, zonder Man- nion, tenminste nog vervuld van de ge dachte dat zelfs het pogen loffelijk kan wezSn, maar Chelsea deed eenvoudig snakken naar de heren Cajkovki, Cimer- mancic en Atanakovic uit Yoegoslavia en de heren Nordahl, Nordahl en Nor dahl uit Sverige. Zo dutten we dan de eerste helft door. Een doelpunt in deze periode zou een vlek geworpen hebben op het beeld van de „kamp". De thee was, als steeds, voor treffelijk: er zaten echter minder kren ten in de cake dan anders we hollen hier (maatschappelijk) achteruit. Doch ter zake: laat nu op een gegeven mo ment het zal, om in Olympische ver- slaggeverstermen te spreken, twaalf mi nuten en 24/5 seconde na de rust ge weest zijn een center van Campbell regelrecht naar Tommy Walker geplaatst worden, laat nu Tommy springenen missen.... en laat nu net die blonde jongeling Roy Bentley moederziel alleen voor goal staan met 'n voetbal! Nou, dat was róók, omdat het niet mis kón we zen Boven dit artikel behoort geplaatst te worden „Chelsea nog steeds ongesla gen" het zal misschien weer 'n heel jaar duren voor wij weer zo'n „headline hebben. Wij hadden het daarnet over Wilfred Mannion. Die Mannion Is een rare snaak. Hij wil weg uit Middlesbrough. Er zit zegt men een meisje achter. Maar Middlesbrough zegt: „niks te meisjes, voetballen' Nu loopt Mannion, crack van het Engelse elftal, krèk vier weken zónder contract (maar mèt Mary) onder z'n arm. Dat zou nog niet zo erg zijn als Engeland niet op 26 September in Kopenhagen tegen de Denen moest op tornen en ze kunnen geen contractloze speler opstellen. Wat wil Wilfred trou wens, behalve trouwen? Vroeger kon zo'n speler onmiddellijk naar Ierland gaan of naar Frankrijk, maar Engeland is sinds een tijdje lid van de „Fédera- tion Internationale de Football Associa tion", en hun overschrijvingsbepallngen zijn 'nog strenger dan die van meneer Valkema uit Leeuwarden. Over overschrijvingen gepraat: Missus Langton heeft „no" gezegd. Voor de re cord-somma van 25.000 Pond had New castle de Engelse (en Blackburn Rovers) linksbuiten Bobby Langton willen heb ben: 25.000 Pond plus de gebruikelijke villa. Missus Langton toerde drie uur door Newcastle en zag vele paleizen. Bij het ene gebouw zat de badkamer op het Oos ten en bij t andere gebouw klopte do kleur van da bloemen -tuin niet met le kleur van d'r njoe-ioek en 't derde ge bouw had geen bushalte pal naast de deur. En, zei ze, Newcastle is ook niet .de stad waar ze zou willen wonen en sterven. Wèg transfer. Wég Bobby. Als het ze doorgaat, lijkt het ons logi scher dat Brighton en Harrogatê en Southsea ter attractie hunner seizoenen een bod doen op de diverse Missussen van de spelevs van het Engelse elftal'. ze krijgen er dan een binnenvoorwaarli gratis bij. Die vrouwen toch, die vrouwen 70

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2