Dubbel eerste klas in deSchiedamse feestliturgie i Schiedam viert Koninginnedag Geheugen Hulp Een goede inzet van de feestweek Over 50 jaar praten we nog over deze gondelvaart Een bontgezelligecht Hollands feest WOENSDAG ,1, SEPTEMBER, 1948,, PAGINA 2 Terwijl we de eerste vingers zetten op onze trouwe schrijf machine, om de indrukken van deze dagen weer te geven, snerpt „Skyliner" door de versterker van onze benedenbuur, jodelt het Orkest zonder naam door de aether en roffelt het rom-dom-dieridiriedom door de Hoogstraat, beconcurreerd door „de zee ligt vol mijnen" van de trekpiano. Wat zouden we nerveus de ramen dicht getrokken hebben van wege al dit rumoer, als het geen Koninginnedag was geweest Het zal zo vreemd zijn op de komende 30e April de gang van. een jaar werken te onderbreken en op 31 Augustus juist te doen, alsof er nooit Koninginnedag was. Vandaag nemen we afscheid van die dag. Onthulling van gedenksteen DE TAMBOER-MAITRE VAN DE JONG HARMONIE VERDIENDE OVATIE WAAR ZIT JE CENTEN- BIJTER, BOEIENKONING MAYOR VtAN WANDSWjORTH OPENT JULIANABRUG EXCELSIOR-SUCCES! OPENING SEIZOEN KATHOLIEKE KRING W OONCOMPLEX GEREED HET WAS NIET UIT TE ZEGGEN De aubade Het, avondprogramma de PRIJSWINNAARS DER DIVERSE ATTRACTIES KAJOTTERS VOETBAI TOURNOOI WANDSWORTH WINT SCHIEDAM XI—WANDS- WORTH XI DE ZIEKEN WAREN DANK- BAAR VOOR DE GULLE GAVE Per auto naar de Nolet De zon haalt de schade in voor alle Koninginnedagen, dat zij dagdiefde en achter dé wolken een sit-down-staking hield als Oranje-attribuut, Al heel vroeg prikte ze op onze bol, terwijl we op de trappen van het stad huis stonden te luisteren naar de aubade Het zou warm worden. Burgemeester Peek was er in vol or naat, een dracht, de hoge klasse van de dag in het directorium van de - Vader landse Liturgie passend. Vandaag paste niet het semi-duplex van de korte ge klede jas, maar het dubbel le klasse van steek en beëikenloofd zwart. Op het bordes staan meer vertegen woordigers van het gemeentebestuur. De echtgenote van de burgemeester, de wethoudster mevr. Benthem-de Wilde, wethouder H. v. d. Kraan, de gem.-secre- taris N. J. Post en leden van het bestuur van de Oranje Vereniging. De O. V. zal zich bij monde van de heer L. Kamp, tolk maken van de ge hele burgerij,els de bronzen gedenk plaat onthuld moet worden. Eerst klinken enkele nummers van de aubade. Dan neemt de heer Kamp het woord. Schiedam heelt niet achter willen blij ven met uiting te geven aan de dank en de hulde voor de onvergetelijke regering van H. M. Koningin Wilhelmina. Als herinnering voor het nageslacht moge de gedenkplaat een blijvende plaats vinderi in het raadhuis en ik moge me j. Peek verzoeken de onthulling te willen ver richten. In de hal van het stadhuis neemt Rudie Peek dan de Schiedamse vlag van de plaquette weg: Dat die "kleine tamboer-maitre van de Jong Harmonie gisteren geen ovatie heeft gehad, dankt hij niet aan zijn gebrek aan correcte representatie, maar aan de aan geboren afkeer van de Schiedammers om zich, tenzij na borrels, luidruchtig te uiten. Op geestdrift zal men hen psy chotechnisch nooit behoeven te testen: die is er niet. Dus draaide de kleine tamboer-maitre zelfbewust zijn baton en stramde bij elke pas, die bij bedachtzaam-parmantig zette. De Jong Harmonie in haar geheel had een ovatie verdiénd; de Harmonie had open doekjes verdiend. Met de slow- march, de figuurmars en alle andero onderdelen van hun demonstratie op Koninginnedag-vigilie moesten ze immers het handgeklap gestolen hebben van mensen, die begrepen hoeveel tijd, hoe veel studie en hoeveel toewijding in de perfectie van deze oefeningen vervat lag Toen de Harmonie van 7—8 uur het plein van de Grote Markt, veranderd had in een parade-plaats, waarvan geen steentje onberoerd was gebleven, don- .derde vanonder de groene Hoogstraat baldakijns de trommen van het Stedelijk nader, spoedig gevolgd door de roffels van anderen: St. Radboud, Harpe Davids. St. Ambrosius, Wilton Fijenoord, Gusto, bet Politie Muziek Gezelschap, de staf- muziek van het Leger des Heils en tot slot het glorieuze O. B. K. Dirigent Ver weel leidt de eerste marschen. Pittig en massaal. Het moet voor de gasten van de burgemeester, voor hem zelf en zijn echt genote een bijzonder inspirerend begin zijn deze massale vertolking van de on overtroffen Feestmars van v. d. Glas te ondergaan in de groeiende Oranje-jool. Het carps van het Leger des Heils als steeds opvallend door de prachtige klank van de fanfare en de wijding van de muziek, bidt instrumentaal. Ware het niet, dat ons Volkslied door driemaal herhaald'te worden bij dezelt'do plechtigheid een versleten programma- nummer werd, deze inzet was volmaakt geweest. Het Stedelijk Muziekcorps be sloot met de taptoe. Het gebrek aan stemming in Musis Sacrum op het gróte sporthal was niet bevorderlijk voor de verbroedering. De zaal was té vol, waardoor het bovendien te warm was. Door gebrek aan bedienend personeel werd de bovenzaal niet in ge bruik genomen, waardoor het heterogene gezelschap niet gesplitst kon worden in homogener delen- Dat enkele Nederlan dgrs geen maat wisten te houden, is een blaam te meer op hun sportmanschap dat immers voor alles zelfbeheersing en bovendien matigheid vraagt. Gedanst werd er op de muziek van een kwintet, dat alle eigenschappen bezat om zwil- en zwaaimuziek te spelen, maar in voor deze bijeenkomsten belangrijker stemmings muziek machteloos bleek. Wanpeer het ip de warme koppen dreunen van rhythme stemming betekent, prefereren -wij een ouderwets hoempa-hoempa Ober-» Bayern-strijkje. De burgemeester is hier met zijn echt genote, zijn Britse ambtgenote en haar dochter-mayoress zijn getuigen van de brug-oefenmgen doo. de mannelijke gymnasten. Zij blijven ook nog een deel van de Behendïgheidswedstrijden op motors i volgen, meelachend met de vermakelijke situaties, die het kruipen onder het dek zeil of door de ton oplevert. Er zijn-lichte verkoudheden op wielen van 96 cm3 cy- linder-inhoud, maar ook super-fort-la- waai-imitators, die met 900 cm3 over de grasbaan denderen, over de wip schieten en de berijder de kook doen missen. Bij gebrel. aan kanoverenigingen, die in het cAitrum de waterige strijd voeren heeft de O. V. nu muziekverenigingen verzocht te zorgen voor veel en vrolijke muziek in de binnenstad, die prompt aan huis geleverd wordt. 1898 W 1948 In dankbare herinnering aan de roemrijke regering van onze geliefde Landsvrouwe Koningin Wilhelmina is deze gedenkplaat namens de burgerij aangeboden aan het Gemeentebestuur. De volle en meest diepe betekenis achter de woorden „roemrijk" en „ge liefd" zullen even scherp omlijnd en gehard door de geslachten worden over gedragen als zij op deze plaat onze ge voelens blijvend in brons vastleggen. Burgemeéster Peek neemt hierop het woord voor het uitspreken van zijn offi ciële herdenkingsrede. Hij geeft de ka rakteristiek van H. M. de Koningin, zoals die eerst bij dit afscheid ten volle door ons begrepen -an worden. „Het symbool van de volks-eenheid", „de Moeder des Vaderlands"; „Onze vreugde was haar vreugde; ons leed was haar leed". Spre ker herinnert eraan, hoe haar prestige ons tijdens de eerste wereld-oorlog door de moeilijke jaren bracht. Helaas, kon niet verhinderd worden, dat de geschie denis de tweede maal een andere loop nam, maar ook toen bleef zij de Vrouw, die werkte en zwoegde voor Haar land. Bij haar terugkomst vlas er aan haar veel veranderd. De slagen van het oor logsleed en de hitte van de dag waren te afmattend geweest. Zij kon de veer kracht niet hervinden tot het leiden van ons volk door de moeilijke jaren, die te wachten staan. Al kunnen wij ons staats bestel niet denken zonder haar grootse figuur, w« willen Raar beloven met een vast geloof in. Neer lands toekomst haar levenswerk voort te zetten. Moge het haar gegeven zijn nog lang getuige te zijn van de aanhankelijkheid van haar volk, moge zij een gezegende ouderdom beleven, omgeven door de genegenheid van het gehele Nederlandse volk. Na de aubade woonde de burgemees ter de officiële dienst bij in de Grote Kerk, waar ds. Casimir en ds. Jansen voorgingen. Ontroerende Plechtige H. Mis wordt opgedragen in de St. Jan de Doper Op het altaar hangen roerloos vier rood- wit-blauwe vlaggen. Achter de zware zilveren kandelaars is het rood-wit- blauw gedizpeerd en het priesterkoor zelf is een tuin van Oranje door afrika nen en goudsbloemen. Het is niet moei lijk dankbaar te zijn en te bidden voor onze Landsmoeder; onze gebeden wor den opgenomen met de machtige koor zang. Om 10 uur melden zich de eerste Bebendigheidsrqders op Rozen burgerplein en weldra is Ie kleine groep dapperen compleet. De tijd js voorbij, dat zaklopen hardlopen, koekhappen en hindernis rijden op de fiets drommen jeugdige en thousiasten trok. Deze keer moest men huis aan huis bellen, of moeder haar zoon niet wou vragen alsjeblieft mee te doen. Nu zijn er dan'een paar. Sommigen op versierde fietsen; allen met de bravour, die het spel ten aan- schouwe van publiek verwacht. Zo spoe dig is hier de pret gedaan, dat de har monie van Wilton-Fijenoord na een groot uur kan opbreken. Het is al tegen 11 uur, als het Stedelijk Muziekcorps de Broersvest opmarcheert om harmonieke steun te gaan geven aan de mannenkoren, die zich voor Bervoets hebben opgesteld. Onder leiding van Wim de Rooy zin gen allen gezamenlijk, na opening met het Volkslied Domine Salvum fac. De wind staat dwars over de Broers- vest. Aan de lijzijde komt de prachtige homogene klank het best tot zijn recht. De i dge wens voor een volgende keer zou zijn, dat zoveel materiaal een nog beter klankbord zou hebben, opdat de volle schoonheid van de massale man- nenzang niet vervormd zou behoeven te worden door luidsp-ekers, noch wegge slagen door de wind. Wie in de middag niet naar de sintel- baan van Wilton Fijenoord trekt, gaat naar de Gorzen, waar het sportterrein Havendijk eens even met de grasspriet jes klappert om te voelen of het werke lijk vaar is, dat duizenden hun belang stelling naar dit meestal minder drukke plekje richten. Het is waar. Vele duizenden volgen binnen de hekken en daarbuiten de be zielende beweging van de gymnastiek- meisjes van Excelsior, D.Q.K. en Thor bij het uitvoeren van de Vlaggenoefening. In drie blokken, rood, wit en blauw, staan zij opgesteld en op de tonen van „Oh, schitterende kleuren van Neder lands vlag" voeren zij rhythmlsch de bewegingen uit, welke gebaseerd zijn op de tekst. Zo groot is het enthousiasme, dat voorzitter Kamps' wens tot herhaling met algemene instemming begroet wordt. „Wij zijn jarenlang werkzaam geweest in de grootste theaters van Nederland. Door de langdurige werkloosheid zijn wij gedwongen een stukje brood op straat te verdienen. Allez, dames en 'heren, een dubbeltje van links en een dubbeltje van rechts, een dubbeltje kan U niet armer maken en vele kleinen, maken voor ons een grote. Er zijn onder u zeker circa dertig sportlieden, liefhebbers, amateurs. Als dezeenz. enz." Er zou een appart verhaal in de krant moeten over de ontwikkeling van het vermaaks- en kermiswezen van 1898— 1948. In enkele minuten. Waar zijn ze, de standwerkers, die met 'n onvergelijkelijke „flux de bouche" hun kringetje „ware sportliefhebbers" om zich heen praten? Waar ben je boeienkoning, voor wie een mastworp, deskundig en vakkundig door een oud-matroos aangelegd, geen enkel bezwaar was om binnen enkele seconden, na de meest oogverdraaiende inspanning, los te komen en het vermorzelend touw bevrijd boven je hoofd te heffen, alsof het de ketens van een vijf jaar geknecht volk waren? Waar ben je centenbijter, die het harde voor oorlogse kwartje als een souvenir, doorgebeten, aan zijn goed-geefse eige naar retourneerde, hoewel je het liever héél in je eigen zak had gestoken, want het was misère ouvert met eeh praatje in de branche. Of moeten we verder terug gaan. Naar Miss Amelia, „de vrouw met dat sterk gebit; kan 4000 kilo a 9000 pond met eén tand opheffen". „Hier gaat U zien, het grootste wonder van deze tijden, een vrouw zonder armen, zonder benen, ja zelfs zonder onderlijf. Men mag dat be voelen, men mag dat betasten. Dat kost slechts een dubbeltje, dat kost maar tien centen geld". Jullie zijn verdwenen, maar je ge slacht is niet uitgestorven. Wij hebben er voor in de plaats gekregen Dokter Ro bot Volta: „Ik druk Doktor Robot Volta op zijn slapen en zet hierdoor het centrale ze nuwstelsel in werking. Let U, dames en heren, niet op de verschrikkelijke uiter lijke verschijnselen van de onschuldige innerlijke spanningen, die zich voordoen. Doctor Robot is een gewoon mens, die zich door de „bovennatuurlijke" gave der zelfhypnose kan afsluiten van elke le vensbron, om geheel electrisch geladen te worden. Haast U, haast U, er zijn nog slechts enkele plassen voor ons matiné". De stem van de man in de witte jas is correct en bloemrijk als die van de beste standwerker uit de tijd van Ka- kodorus en Hollander. De verpleegster, die bij de ingang staat, verhoogt de mate van modernisering, die dit bedrijf vanaf Miss Amelia, de vrouw, met dat sterk gebit tot aan deze hygiënische atoom-eeuw heeft doorgemaakt. Slechts het gebaar van de voet, die van achter het gordijn de al te nieuwsgierige niet- betalende straat-jeugd van het podium trapt, is van techniek dezelfde gebleven. Anders zijn zelfs de draai-molen, de zweef, en de „sjimmy". Op het Marconi- plein staan ze voor uw plezier. Geniet ervan. Gisterenmiddag -heeft de Mayor van Wandsworth, Mrs. E. K. Goodrich, de nieuwe brug over de Korte Haven ge opend. Deze nieuwe brug' kan voetgan gersverkeer tot een gewicht van 30 ton verwerken. In 12 uur werd zij gebouwd door 12 verkenners van de St. Hubertus- groep. Waarom nog langer zuchten bij de Kippenbrug, gemeentebestuur? Geeft uw opdracht tot het bouwen van twee vlot bruggen een voor opgaand en een voor afkomend voetgangersverkeer aan vaandrig Thardt en binnen 24 uur hebt U een pracht brug, klaar voor alle gebeurlijkheden. Onder leiding van Hop man Thardt hebben 12 verkenners de ponton-gedeelten oervast gesjord. 1200 meter touw werd verwerkt, 100 tonnen zorgen voor een bedrijfszekerheid, die moeilijk te overtreffen is. Een mooi staaltje verkenners werk, dat de waar dering voor de stuiver-overtocht zeker verdient. Niet dringen, dames en heren, wel de groepskas spekken. Mrs. Goodrich, die gistermiddag in ge zelschap van burgemeester Peek en zijn echtgenote, bij aankomst door de groeps leiding werden verwelkomd, van twee schuchtere welpen een bouquet witte anjers kreeg, evenals haar dochter, de Mayoress. Daarna nam zij de schaar met het oranjelint van het kussen en knipte het lint door. De opening had voor haar een bijzondere aantrekkelijkheid. Zij zag in de brug een symbool van do brug, die gebouwd wordt tussen Nederland en En geland. Als spr. terug was in Wands worth zou zij aan de verkenners in Wandsworth zeggen, dat ze maar naar Schiedam moesten gaan, om te leren, hoe bruggen gebouwd moeten worden. Zij nodigde de verkenners van de groep uit, om zodra zulks mogelijk was naar Wandsworth te komen. De brug werd daarop geïnspecteerd. De welpen hieven een yell aan en de Juli- anabrug, de ft rug der honderd tonnen was open voor de feestende Schiedam mers. Wen vernemen nader, dat de Commis saris van Politie een bedrijfsvergunning weigerde wegens de vermeende zwak heid der leuningen. Op Zaterdag 14, 21 en 28 Augustus werd op het terrein van Spartaan te Rotterdam het Recourt-tournooi gehou den. Excelsior wist met haar drie inge schreven junior-elftallen drie prijzen te behalen. Het A-elftal veroverde de derde prijs, het B-elftal de eerste en het C-elftal de tweede prijs. Hiermede was Excelsior de enige vereniging, die in alle afdelingen een prijs haalde. Een hoopvol susces voor de toekomst van deze vereniging, die reeds meer dan honderd junioren telt. Op Woensdag 15 September zal de Katholieke Kring het seizoen openen met een opvoering door Katholiek Rotter dams Toneel, vroeger bekend als Rooms Toneel. „Kinderzegen", een charmant Amerikaans blijspel, had rfeeds veel suc ces. De Schiedammers zullen deze eerste avond in Musis Sacrum zeker waarde ren. Na afloop is er bal van 11.301.30 uur. Maandagmiddag om 10 over half 5 heeft wethouder v.d. Kraan de vlag ge hesen op het complex woningen aan de Boylestraat. Deze woningen zijn in snel tempo gebouwd. Op 29 December werd begonnen met het klaarmaken van het palenveld. Op 16 Januari volgde het stor ten van het beton. Met de storting kwam men op 8 Maart gereed, waarna reeds op 15 Maart met het heiën kon worden begonnen, dat op 19 April gereed kwam. Intussen was men op 9 April begonnen met de betonstorting op de fundering, waarna op 26 April het metselwerk werd opgetrokken. Na op 13 Augustus met het stellen van de dakspanten be gonnen te zijn, kon op 30 Augustus bo vengenoemde plechtigheid plaats vinden. De inhoud van dit blok is 20.000 M3. De bebouwde oppervlakte is 1830 M2, de onbebouwde oppervlakte 2570. Zondagmorgen is de 67-jarige mevr. P. Nieolaas Beetstraat 27, vermoedelijk door een beroerte getroffen en van de trap gevallen. Enkele uren latei: werd zij gevonden. De arts van de G. G. en G. D. constateerde de dood. Over vijftig jaar zullen Schiedammers nog spreken over het wonderlijk mooie gebeuren, dat zich op de laatste Wilhel- mina-Koninginnedag in de havens af speelde. Waar zij elkaar ook ontmoeten, zullen zij spreken over de tienduizenden mensen, die op de been waren. „Het was zo druk, dat de politie meer moeite had met de verkeersregeling van de voetgan gers dan met het verkeer op het Koe marktplein als de werven uitgaan." Waar zij spreken over de Gondelvaart zullen zij zich nog kunnen uitdrukken in termen, die overeenkomen met de indruk die het sprookje van licht op het water maakte. Met die moeilijkheid zit ook uw verslaggever. Hij zou zich nieuwe woor den wensen, die niet door het gebruik hun v/aarde verloren hebben. Hij grijpt zich in zijn haren, omdat tij aan diegene, die het niet zagen nooit zal kunnen vertel len, hoe de schoonheid van de verlichte Union komend door de geopende Koe- marktbrug tot een hooglied van kleur en licht werd in het samenspel met de rozet van de H.A.V.-bank. Als een kerkraam, gemaakt door de geraffineerdste en licht-gevoeligste gla zenier, doorstraald van een ochtendzon op een vroege herfstmorgen, is deze rozet in de avond. Zeker twintigduizend mensen stonden langs de haven om getuige te zijn van de triomf van het werk van de vurige leden van de gondelvaart-commissie van de O. V. De vaart zou immers aanvankelijk wegens gebrek aan belangstelling niet zijn doorgegaan, ware het niet, dat de heren Schoof en Kat dit niet op zich lie ten zitten. Hun werk werd met succes bekroond. Bekend met de moeilijkheden van een dergelijke vaart had de heer Kat zich van goede stuurlieden verzekerd. Aan Huib Moret en Antoon Maan was de taak om de vrij logge slepen door de vele bochten en de brug-doorvaarten te lood sen. De Kippenbrug' werd keurig genomen. Niet veel later dan in het programma vermeld voeren de verlichte zolderschui ten en andere vaartuigen af. St. Am brosius zat achter cte Union, het vaar tuig met de genodigden, waarop burge meester Peek met zijn echtgenote, de Mayor van Wandsworth en haar dochter, de wethouders Bochove en v. d. Kraan, de politie-commissaris van Veen, het be stuur van de O. V. en anderen hadden plaats genomen. De jury had zwaar werk en kon- eerst ria verschillende beschouwingen tot een i. Als de klokken mij des morgens om half acht uit bed beieren, zie ik door mijn raam dat de zon haar dagtaak al lang begonnen is. puur en stralend aan de zacht-blauwe hemel. Aan de overkant van het plein* staat een vroege man dozen uit te pakken. Ik zie een wagen met mutsen, toeters, papieren neuzen en hoedjeseen va der wandelt voorbij met een oranje- gestrikte kleuter en bovenop de toren trans. hoog over de daken rondom wap peren vier vlaggen in de ochtendwind. Langzaam ontwaakt ons stadje er worden vensters geopend, links en rechts kleurt het rood-wit-blauw tegen de gevels, steeds meer vlaggen, steeds meer feestelijkheid. Na de Hoogmis, als de verkenners, de kajotters en de welpen van de Singel parochie 'hun Aalmoezenier komen fe liciteren en de dames van de Maria- congregatie hun Directeur komen ge lukwensen(het is eigenlijk te uit bundig drie verjaardagen tegelijkdan is de straat al vol leven en beweeglijk heid. Dan lopen er al grote kerels met kleine dopjes .kleine kinderen met grote sjerpen, dan rijden er fietsen met oran je-omwikkelde spaken, meisjes met rok jes in de nationale kleuren, clan zijn er de wandelstokjes en de balletjes aan een elastiekjedan zijn er raar-ver- klede mannekes en klinkt er bont har- monie-rauziek. Om half elf wacht een geduldige me nigte op de Broersvest op zang van een machtig mannenkoor. Er loopt een hoog- gehoede meneer bedrijvig heen en weer, zo'n meneer, waarvan je aan zijn hele gezicht kunt zien: Hij hoort bij het Oranje-comité en heeft vandaag wat in de melk te brokkelen Het duurt even voor de zangers zich hebben opgesteldmaar wij wach ten zonder ongeduldde dag is nog zo lang...., het is prettig om hier te wachten en bij jezelf na te gaan hoe lang deze dag nu nog voor ons ligt, en wat er allemaal nog gebeuren zal voor de klokken zeggen dat het mid dernacht is. Er steekt een versierde puntmuts bo ven de rand van een kinderwagen uit en ik zie het guitig snuitje van een ne- genmaandse peuter, die vol belangstel lend naar de drukte kijkt, terwijl hij aan Ket houtje van zijn vlag knabbelt. Mijn vriend, de lange reporter, staat kalm „indrukken op te doen' en...... „Wilhelmus van Nassa".we".militai ren treden keurig in cie houding, poli- tie-agenten brengen de hand aan de klep van hun kepi, jongens gaan rechtop staan en enige heren nemen hun hoofd deksel afplechtig ogenblik als ons oude .vertrouwde volkslied door hon derden forse mannenstemmen over de Vest gedragen wordt. II. Intussen zijn in het Lunapark de zei len omhoog gegaan en beginnen draai molens te draiaen, zweefmolens te zwe ven en komt al het mechaniek, in be weging. Er is een kalf t ezien met twee koppen honderd gulden voor degene, die bedrog kan aanwijzen er Zijn appels en pruimen te koop o, y wat zijn ze fijn en opoe kan ze zuigen Voor een kwartje kun je de illusie krij gen in een echt vliegtuig te zitten en voor een paar duppies bots je in een eigen auto tegen ander eauto's aan. Er is een loterijtent, waar je voor vijf en twintig cent een hele uitzet bij elkaar kunt winnen...., er hangen fietsen en autopeds, complete rooktafeltjes en nes ten pannen, schemerlampen en de plan ken buigen door ohder het gewicht van honderden troostprijzen. Kinderen met papieren parapluietjes, een jongetje als cowboy verkleed en an deren met mombakkesen en van onder tot boven in oranje genieten in de pon- niebaan en in de echt ouderwetse draai molen met de glinsterende spiegeltjes. In het vlooien-theater voel je onwil lekeurig een gekriebel in je nek en overal'stuift het fijne droge zand tussen de hutspot van zes verschillende muzie- ken. Daar overheen hoor je het ge schreeuw van de lootjesverkopers, die de allerlaatste ronde" aankondigen.... de „allerlaatste", die altijd weer prompt gevolgd wordt door een „nog latere", 'n „onherroepelijk laatste en een „beslist allerlaatste" Een moeder sjeuit niet een bont op gedirkte zuigeling op haar arm, kinae ren jengelen om ijsjes, toeters toeten e het wordt middag. De orgeldraaiers zoeken een piesje schaduw en j'e me® te mensen gaan thuis koffie drinken en krachten verzamelen de avond z var mogelijk naar de ochtend dom te kunnen trekken III. Om drie uur luisteren wij even stil naar de moederlijke woorden, dia H. M. de jubilerende Koningin tot Haar volk spreekt vanuit het Stadion te Amster dam. Ernstige, wijze woorden, cue Haar weer eens te meer in het middelpunt van deze dag, ja in het middelpunt van alle Nederlandse harten zette. Overigens kabbelt de middag rustig verder. Over de Hoogstraat galmen on afgebroken Hawai-klanken, foxtrotten en ander tingel getangel over de onver moeid voortslenterende, pruimen- en frietjes etende massa Het Lunapark heeft zijn geluiden-hutspot aangevul met de rijc'ige knallen van het Hoofd van. Jut en met een nadrukkelijke bel Als wij thuis de gestoofde peertjes, de bloemkool en de andijvie genuttigd heb ben met een kruimig aardappeltje en een snert schijntje vlees, als we daarna ons after-dinnertje gerookt hebben, begint langzamerhand het avondprogramma. Op de Vest groeit gestadig de menigte aan rond de dirigeerstoel van Mevrouw GrimbergHuijser: de jongetjes met rood-wit-blauwe iockevpetjes. meisies in fleurige new look. kinders met luchtbal lonnen, halfwassen manspersonen met rottinkjes en strooien hoeden, gearmde groepjes, losse enkelingen en ééndags- paartjes, een wirwar van kleuren, een wriemelend beweeg van duizenden men sen.... Onder de enthousiaste leiding van de dirigente durven steeds meer luitjes hun buurman te vergeten en zelf mee te zin genHet klink en galmt tegen de ge vels, onder het vrolijke schijnsel van hon derden oranje lampjes. Na de geani meerde zangpartij rafelt het mensentapijt uiteen in lange strengen, die zich voort bewegen door de binnenstad langs de grachten en overal waar licht en vro lijkheid te vinden zijn. Aan de oever van de Korte Haven zit een dikke juffrouw op een geleende stoel. Zij zit daar vanaf acht uur en wacht geduldig op de gondelvaart, die even over half elf voorbijkomtHet is er een drukte van gillende meisjes, zin gende knulletjes en stoeiende jeugd er zijn de bezadigde kuieraarsze tu ren naar al het geflonker in en rond het water. De brug bij de Beurs is opgehaald en in de verte horen we de blaaspoepers 6p de voorste bootleuk die lampion netjes, als de sleep de hoek om komt van de lange naar de korte Haven., je hoort de mensen genieten van dit feeëriek ge zicht. wat zijn onze grachten mooi nu, in de wonderlijk zachte avond. Een ondeugende fontein doet de toeschouwers proestend achteruit deinzen,... we zien de verkenners rond een kampvuur.... een boot met snelle roeiers glijdt door t midden, tussen de dobberende scheepjes langs de kant. Echt Hollands allemaal, gezond en fris. Tot slot gaan we nog even een biertje drinken in de taveerne van het beursge bouwmachtig leuk is het daar.er heerst een prettige stemming, het ziét er allemaal zo verzorgd en netjes uitzo proper zeventiende eeuws, al die smaak volle geveltjes rond het pleintje, zo knus, zo helemaal „bij ons in Holland".... er is op artistieke wijze een put gemaakt, er zijn geestige opschriften boven de stands.er zijn die vlotte costuums. Het verwondert mij niet dat, vandaag alleen, meer dan tienduizend bezoekers hier een kijkje kwamen nemen. Het is twaalf uur voor we er erg in hebben en we worden naar buiten gebezemd De feestlichten zijn gedoofdde straten zijn leeg op een enkele zatte vent nahet carillon tinkelt een luch- ti® melodietje.,., ergens ver hoor ik mensen lopenverder is het stil.de weldadige stilte na een geiuiuvone aag. Schiedam heeft op waardige wijze feest gevierdhet was allemaal heel mooi en heel goed.... maar nu ga ik slapenwant morgen komt er weer 'n dagen ik wil Orpheus-horen zingen als die morgenavond na de repetitie nog een nummertje in de Beurs gaat geven.. SEBASTIAAN oordeel komen, bestaande uit de heren P. v. Ginkel, j. Krebber en ir. H. v. d. Veen. Langs de route waren slechts op en kele plaatsen groepen jonge mensen, die applaudisseerden en hun geestdrift voor het gebodene uitten. Een enkele maal, als er op de Union Bengaals vuur ontstoken werd, kwamen de kelen los tot een „öh", maar overi gens werd het geen triomftocht met juichende mensen. Alles werd in stilte ondergaan. De leden vau de reddingsbrigade zul len het mooie weer gedankt hebben, want zij konden nu in hun service-tenu, klaar voor iedere drenkeling, in de roei boten blijven zitten. Lands de gehele route is echter, voor zover ons bekend is, geen man in het water gevallen, on danks, clat het grootste deel van de ha vens volgepakt stond en er geen hekken waren. Voor de genodigden kwam eerst voor bij de Appelmarktbrug de gelegenheid ohi de vaartuigen goed te bekijken. Ook voor hen was het moeilijk de mooiste te kiezen. Zeer mooi was de Anker- en Kettingfabriek, maar in eigen trant niet weinig minder fraai de varende verlok king van Simon Rijnbende en de drij vende watervallen van Fonteijne, terwijl de melkboeren 85 pet. koopt bij de zelfstandige handelaren voor een zeer fijn geheel gezorgd hadden. St. Joris met de draak stond op dé boot van de St. Franciscusgroep, waarop tevens kamp- vuurmuziek gemaakt werd. Hier had de opbouw veel weg van een kruisvaarder, die vreugdevol huiswaarts keert. Een vu rige draak liet zich door de dappere blik van Joris in bedwang houden. De zee-verkenners roeiden gediscipli neerd in hun sloep, verlicht door fak kels. Het is te hopen, dat we nog eens een gondelvaart krijgen en dan met meer van deze kleine vaartuigen. Meer van de soort van de heer Schuurmans en van de mooi verlichte motorboot van Mercurius. En hiermee zijn. we midden in een feiten-beschrijving, die aan de sfeer- lyriek geen kans geeft. Wat waren we gisteravond graag gekust door de Muze en vanmorgen vroeg door Aurora, die medelijden had met een volgepropt ver slaggevers brein, waarin de ene gebeur tenis de ander de weg der expressie be lemmert. Laten we het dan nog eens in de „ge legenheidswoorden" zeggen, die niet al* zodanig bedoeld zijn. Het was ontroe rend grandioos. Daarna zijn we de Rotterdamse havens vanuit Schiedam ingegaan. We moeten kort zijn, maar één ding. Haal kaarten bij Mercurius Lange Haven 77, Bema K. O. laan 144b of Kreft, Hoofdstraat 139a. De Union maakt 's avonds om 7-3 en 8.30 tochten vanaf het Hoofd. Het. 1S de moeite waard; het schip is goed en een deel van de baten vloeit terug in de geleegde kas van de O. V. Ringsteken wielrijders. Groep l.iO—ia jaar: 1. B. Verheij, 2. P. Bos, 3. P. Laurens. Groep 2: 13—15 jaar: 1. W. H. Kroon, 2. J. Wapenaar, 3. E. v. Wijk. Groep 3: 16—18 jaar: 1..C. Hoogen- boom, 2. F. Franken, 3. K. Hoendersloot Gondelvaart Groep 1, bedrijven: 1. Ketting en An- kerfabriek, 2. Willem Fonteijne, 3. Simon Rijnbende. Groep 2, verenigingen: 1. Orahjè Garde, 2. Water scouts, 3. Katholieke Verken ners. Groep 3, particulieren: 1. Schuurmans, Beijerl.str. met Liherty, 2. Osnabrugge, Oude Sluis. Behendigheidsrit motoren. 1. A. v. d. Mark, 2. Henk Wuisman, 3. C. Overheul, Depolder,. 5. H. Bouwens, 6. S. v. d. Belt. 7. D. Buijtenhek, 8. De Vries, 9. v. d. Rooy, 1. C. Spermon, 11. C. Wassenaar, 12.. Eijkenbroek, 13. P. H. v ,d. Mark, 14. P. de. Keijzer, 15. Tuinen - burg. Voor het tournooi, georganiseerd door de Kajottersafdeling van het s. F. L.. L. Haven werden de volgende wedstrij den gespeeld: K.A.J. L. Haven 1Singel 50; RowallenhuisK.A.J. L. Haven 2 05: FrankelandGorzen 30; L. Ha ven 1—L. Haven 2 50. Doordat de Gorzen de kleinste ne derlaag boekte, komt zij Donderdag avond 6.30 uur uit tegen de Frankeland waarvan de winnaar Zaterdagmiddag om 2 uur in de eindstrijd komt tegen Lange Haven 1 om de eerste en tweede prijs. De verliezer komt uit tegen Lan ge Haven 2 voor de e prijs Zaterdag om 3 uur. waarna tot besluit de vetera nen zullen spelen. De uitslagen van de tussen Schiedam en Wandsworth op de sintelbaan van W. F. afgewerkte nummers luiden: 100 M.- 1. A. D. Sexton W. 11,9, 2. C. Ruseier S. 12, 3. L. Christmas W., 4. G. Klein S. 200 M.: 1. A. D. Sexton W. 23,5; 2. G. Klein S. 24.9, 3. L. Christmas W„ 4. C. Ruseier S. 400 M.: 1. A. H. Bishop W. 55, 2. Th. Jacobs S. 56.8, 3. P. v. Emden S„ 4. W. J. W. Cook W. 800 M.: 1. M. v. Kampen S. 2.68, 2. A. H. Bishop W. 2.69, 3 K Stimpson W., G. Braak s! 1500 M.: 1. J. W. Kennedy W. 4.31.9. 2. M. v. Kampen S. 4.37.4, 3. C. Charl ton W., 4. .G. Braak S 5000 M.: 1, B. Footen W. 16.56.6, 2. T. Carter W. 17.4.4, 3 F. de Groot S., 4. P. Kruse S. 4 x*100 M.: 1. Schiedam 47.9, 2. Wands worth 48.1. Discus: 1 J. A. Mc Kenzie W. 32 M„ 2. S. Jones W. 31.37, 3. L. Pronk S., 4, A. Geerartz S. Kogel: 1. S. Tones W. 11.30 M., 2. L. Pronk S. 10.63, 3, A. Geerartz S, 4. J. A. Mc Kenzie W. Verspringen: 1. C. Ruseier S. 6.10, 2. L. Christmas W. 5.6i, 3. G. Klein S., 4. C. Jones W. Hoogspringen: 1. C. Rusejer S. 1.60, 2. L. Christmas W. 145, 3 K. Schlebaum S. Speerwerpen: 1. J. A. Me Kenzie W. 43.67, 2. L. Pronk S. 40.03, 3. A. Bijster- veld S, 4. C. Jbnes W. Einduitslag: 1. Wandsworth 62 pt., 2. Schiedam 56 pt. Uitslag Bosioop: 1. A. Koning. HDVS 15 m. 24 sec.; 2. L. Broer, Wilton-Fijenoord 15 m. 47 sec.; 3. J. Droge, Succes 15 m. 53 sec. De wisselbeker voor 5 best geplaatste werd gewonnen door Korfbalclub „Suc ces". Door omstandigheden liet 'het dames - athletiek team van Wandsworth verstek gaan. De .SW-dames hielden toeu een drie kamp 'in de 'nitmmërs '100 M.';Kogelstolc en Hoogspringen. Uitslag: 1. N. Zwiers 9 pt., 2. C. Amoureus 5 pt., 3. mej. Pluym 4 pt., 4. B. Troost. De burgemeester reikte de prijzen uit van de Bosioop. Het was zeer jammer, dat Wandsworth er dit jaar niet in geslaagd was een sterk cricketelftal te Vormen. Maandag speelden zij op HDVS-ter- rein een wedstrijd tegen een Schiedam se combinatie, die door de Schiedammers zeer gemakkelijk gewonnen is, hoewel het elftal van Schiedam lang niet het sterkste was, dat zij konden samenstel len. Over de wedstrijd zelf is weinig te vertellen. Captain A. Nolet won de toss en koos batten. De Schiedammers brach ten het tot 156 runs, waarvan A. Oos - terholt 13, A. Scheepmaker 30, M. Geen» 34. J. Durham was de beste bowler, al doen zijn cijfers <242) dit niet vermoe den. De Engelsen brachten het slechts tot 82. Geen van hen bood tegenstand van betekenis. Schiedam won dus op een gemakkelijke wijze in een weinig interessante wed strijd. Woensdag' 1 September. Bioscopen: Passage: Het lied van de soldaat <18 j.) 2. 7 en 9.30 uur; Mono- pole: Diamantdieven van Arizona. Nood lottige reis <14 j.). Zandvlakte: Jeugddemonstraties, kamp vuur met volksdansen, 8.30 uur. Sportfondsenbad: Zwemwedstrijden Schiedam—Wandsworth, 7.45 uur. Donderdag 2 September, Terrein Hermes-DVS: Schoolvoetbal- wedstrijden, 9 uur en verder. Passage: Filmvoorstelling voor school jeugd. 9 en 10.45 uur. Passage: Gala-avond, georganiseerd door O. V.. 8 uur. Bern's: Iedere dag Oud-Hollandse Markt. Ze konden het niet met de versierde wagen brengen, want de hoeveelheid pakjes was er té groot voor. Toen gin gen de A. J. U.-er, de padvindster, het meisje van de V.C.J.C. eb de man van de korfbalclub maar met een grote vrachtwagen naar de Noletstichting om de jubileum-gave aan de zieken te bren-, gen. Het ziekenhuis heeft altijd zijn eigen feest in de witte intimiteit van de gangen, de zalen en de kamers. Geen straat kan gedistingeerder versierd zijn, dan di hoofdverkeerswegen van het ziekenhuis. Groene kronen en veel oranje boden een feestelijke aanblik Koninginnedag in de Noletstichting is begonnen met een plech tige H. Mis in de kapel, die door de, wel niet moderne, geluidsinstallatie tot aan het ziekbed werd gebracht. Rector Camp- fens heeft over de Koningin gesprokén en het gebed van velen is Haar indachtig geweest. Het mandoline -gezelschap O.N.I. streek op de 1-ond-tocht langs het Gemeente-Zie kenhuis en de rusthuizen voor ouden van dagen ook in de Nolet neer en vanuit de bal hebben de zieken de opgewekte klan ken kunnen indrinken. Daarna was het Harpe Davids, die aan het eigen huisfeest de klanken van het stedelijk festijn kwamen toevoegen. Ten slotte kwam er de auto roet fruit. Vroeg in de oohtend, om 6 uur, zijn de jongens en meisjes onder leiding van ie sociale werksters, reeds in de weer. Zij hebben hun versierde karren naar de Hoogstraat gereden en zijn begonnen met het opladen van de paar duizend dozen. „Voorzichtig, niet kneuzen, pas op de bloemen, denk aan de zakjes". De consignes flitsen elk ogenblik door de al \vat herfst-koude, voelbare ochtend- Stilte. En zelfs dat is niet het zwaarste ogenblik. Weken van ingespannen werken, vra gen en bedelen waren er aan voorafge gaan voor de zusters van de sociale dien sten. Dagen van ingespannen vouwen en passen der kartonnen dozen door de jeugd waren gevolgd. Aan de vooravond van het grote gebeuren stonden de zusters met welgevallen zich te verlustigen in de geuren van het puikje van Hollands' hongerden en in het gezicht van zoveei natuurlijke rijkdom. Het was een stukje aards-paradijs met heel veel verlokkende appelen, waarnaar wij begerige toe schouwers alleen mochten kijken. Nu prijkt dat fruit op de kastjes van de zie ken. Zij kijken er dankbaar, misschien een tikje weemoedig naar. Ze zijn er dankbaar voor. Dat is aan hun ogen te zien. In hel kinderpaviljoenSt. Bernadettc weten de kinderen niet of zij zullen pro beren een toverbal éussen een hap wor teltjes en een hap gehakt door naar biu- nen te 'smokkelen. Maar waarom hebben die binders dia gaatjes nu net zo k'ein gemaakt, dat er geen bal door kan? Ze prutsen met hun vinger; kijken naar het eten roet meer om en openen dan maar gewillig hun mond om zich te laten voeren. Op een ander punt in de stad zijn de verkenners van de Burgemeester van Haarengroep even dankbaar ontvangen. De jongens hadden eer van hun werk. Tragisch om te komen, waar juist het vrouwtje van deze gave niet meer zal kunnen profiteren. Maar heerlijk werz voor jonge mensen om zó dienstbaar t.e zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2