Missionarissen kwamen bijeen De XIXe missiologische week te Leuven Weerbericht! De afschaffing van de keuzebon Vrucht van Moskou-conferentie Nog geen Berlijnse raadszitting De Sovjet-zone doelbewust te gronde gericht Schrikbewind van politie en partij Militaire gouverneurs bespreken blokkade- en marken-kwestie De verschrikkelijke stok van Iwan Import Belgische sigaren niet te vermijden Toestand van Benes Drie .kinderen door brand omgekomen 13 r oo dr an tsoen ve rhoogd eedsaflegging op Bisschoppen in protest WOENSDAG SEPTEMBER 1948 PAGINA 4 (Van onze Brusselse correspondent.) Ruim honderd missionarissen van meer. dan twintig kloos terorden en congregaties, benevens enkele leken missie-assisten ten hebben te Leuven van de XlXe Missiologische Week een bron gemaakt van vruchtbare besprekingen, waarin frank en vrij van gedachten werd gewisseld over de meest uiteenlopende contactproblemen, die zich in de missionnerende arbeid voordoen. Overwegend droog weer Weerver wachting medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt geldig tot Donderdagavond. K.L.M.-VLIEGTUIGEN VOOR DE V. N.? „VRTENDSCH APSTREIN" UIT BELGIë GEVANGENEN in indon. REPUBLIEK UITERMATE KRITIEK BRAND BIJ H.K.I. TE BREDA „IRGOEN"-COMPLOT LN ENGELAND? Gisteren zijn de Amerikaanse, Britse, Franse en Russische mili taire gouverneurs te Berlijn bijeen gekomen in het gebouw van de geallieerde bestuursraad in de Amerikaanse sector, teneinde de monetaire problemen, alsmede de practische bijzonderheden van de opheffing der blokkade te bestuderen. Naar men verneemt, hebben de vier gouverneurs van de ver tegenwoordigers der vier mogendheden, die aan de besprekingen te Moskou deelnemen, opdracht gekregen, de beide problemen te bestuderen en zodra mogelijk het resultaat aan Moskou mede te delen. Men hoopt, dat zij voor het einde van de week een verslag over hun besprekingen zullen kunnen uitbrengen. OUDE GRONDWET THANS UITGESTELD TOT VRIJDAG Van onze Berlijnse correspondent) Zoals overal, is ook in de Sovjetzone het voedsel de basis van elke pro ductie. Dat wil zeggen, dat daar de basis ontbreekt. Zij, die in het econo mische leven der zone hun medewerking willen geven aan maatregelen tot herstel, verbazen zich over de methoden, die de Russen daarbij als de alleenzaligmakende beschouwen. Zij kunnen die methoden alleen maar verklaren als een bewijs, dat de Sovjetbezetting generlei interesse heeft in een werkelijke herleving. Zij kenschetsen het Russische systeem in Oost-Duitsland als een-poging om het laatste uit een reeds verdroogde citroen te persen. Wat daarna overblijft zou, volgens het oordeel van mensen, die in de hoogste organen der zone zitting hebben, de Sovjets niet interesseren. PRIESTERS EIS POLITIEK SCHUMAN' KREEG MEER DERHEID Intussen nieuwe stakings beweging EXTRA TREINEN MET DE JAARBEURS ONDERSCHEIDING DR. BEEL In referaten van de paters Charles en Staatman S.J. werd meer speciaal be handeld de verhouding tot de pro testanten. Er bestaat een grondig ver schil tussen een bekering tot het pro-" testantisme en een bekering tot het ka tholicisme. In het eerste geval speelt het individu alléén een rol; geheel het bekeringsproces is een loutere monoloog, die zich in het individu afspeelt. Beke ring tot het katholicisme daarentegen, eist noodzakelijk de aanvaarding van 't individu door de Kerk. De mens komt daar moeilijker toe, omdat het een ze ker verzaken van zijn eigen personali teit iphoudt. Wat het contactprobleem betreft, komt h^t er meer dan ooit op aan de Kerk te tonen in haar ware gedaante van Moeder. En wat meer speciaal de ver houding tot de protestanten aangaat, mag men om tebeginnen niet uit het oog verliezen, dat dit een zeer com plex probleem is, uit hoofde van de grote verscheidenheid van protestantse secten. Van het protestantisme in het alge meen, kan men maar vage dingen uit drukken, waarin subjectivisme en affec tiviteit het grootste aandeel hebben. Eerst moet men goed de verschillende doctrines onderscheiden: lutherse, cal vinistische, onafhankelijke, methodisti sche en anglicaanse. Doch er is een met de dag meer algemeen wordend tussen- type, daar waar een vroom moralisme zich mengt met een zekere vaagheid van de leer. De Bijbel blijft wel het funda ment, maar zonder fanatisme. De oecu menische beweging is daar een sym bool van, vooral in de missielanden. Zuid-Indië, Japan Siam, Sierra Leone en de Zuidafrikaanse Unie trachten 'n supra-protestantse unie te scheppen. De taak van de katholieke missionaris zal moeten bestaan in het begrijpen van een zo uiteenlopende mentaliteit, en het aan de dag leggen van een grote liefde voor deze afgescheiden broeders. Door pater de Meulder S.J., die 22 jaar als missionaris in Chota-Nagpoer (Indië) is werkzaam geweest, werden de congressisten in een ander milieu gebracht. Pater de Meulder beantwoord de de vraag: hoe Iaat de toestand zich in Indië aanzien? Sinds een jaar is dat land onafhankelijk en meer dan ooit wil het een actieve rol spelen op het we reldtoneel. Wat vloeide er uit die onaf hankelijkheid voor het katholicisme voort? De balans is eerder bemoedigend. Er waren wel wat kleine vervolgingen, maar het grote voordeel is, dat met het vertrek der Engelsen er geen reden meer is te denken dat christianiseren 't zelfde is als koloniseren; of dat het -ka tholicisme alleen Westers is. De houding van de missionarissen tegenover het Indische volk'moet doordrenkt zijn met nederigheid en eerbied. De Europeaan, die denkt, dat hij beschaving moet bren gen, is hoogmoedig en die hoogmoed vernedert de Indiërs. Vele Indiërs heb ben grote eerbied voor Christus en voor de Kerk, doch veel daden van christenen stoten hen af. Zij vergeten ook niet, dat Europa het Oosten heeft uitgebuit. Op maatschappelijk gebied hebben de En gelsen Indië niet omhoog gebracht: 27 jaar is de gemiddelde leeftijd van de In diër; gedurende de oorlog stierven in één jaar drie millioen Indiërs de hon gerdood Bij de Indische intellectuelen heerst een grote godsdienstige crisis; velen van hen geloven in niets meer. De missionaris en de regering moeten hier als redders optreden. Nehroe, die vóór de oorlog bij het communisme aan leunde, is er thans een sterk bestrijder van geworden. Een ander missionaris de Indische pa ter Mathias S.J.. betoogde eveneens dat de sinds de oorlog zeer versterkte natio nalistische beweging in Indië een voor deel kon zijn voor het katholicisme. De Franse Pater E. Merveille S.J.. bracht ons in China, meer speciaal bij de studenten aldaar, die steeds een be langrijke rol hebben gespeeld in het politieke leven van deze republiek. In hun drie universiteiten zijn katholieke missionarissen onder de studenten werk zaam om hen zekere vooroordelen te genover de Katholieke Kerk te doen opgeven. De tijd komt, dat de Katho lieke Kerk in China zal moeten rekenen op de invloed en het gezag der oud studenten van haar universiteiten, waar van er nu reeds velen leidende posten in. 3e maatschappij innemen. Een Belgische leken-apostel, me}. Lu cie Denoel, die als maatschappelijke as sistente werkzaam is in de leprozerij van Siomo in Nigeria, wees hierna op het nut van de taak der sociale assistenten, vooral in de grote centra, waar nog al te veel inlanders aan hun lot zijn over gelaten en het slachtoffer zijn van tal rijke misstanden. Het aspect Japan werd belicht door pater Kinjo S.J., uit Korea. De katho lieke pers kon tijdens de oorlog voort gaan met verschijnen, doch het gods dienstig proselitisme was onverenigbaar met de leer van de totale oorlog. Na de inzinking van Japan kwam er een houding van oprechte welwillendheid ten opzichte van het katholicisme. De leemte, plotseling ontstaan in de Japan se ziel door het verlies van haar reli gieus-nationaal ideaal, had een grote honger naar waarheid tot gevolg. De katholieke pers krijgt daar* andermaal een zeer belangrijke taak te vervuilen. Hoe groot die taak is, wordt het best geresumeerd door een paar cijfers: een bevolking van 60 millioen zielen met slechts 110.000 katholieken en 2751 mis sionarissen Dan klonk op het congres een an dere vrouwelijke stem en wel van mej. Francaux uit Londen, die aan de hand van een flink referaat betoogde, boe dringend nodig het is vreemde katho lieke studenten aan de Europese hoge scholen niet te verwaarlozen, én zo maar zonder meer -an hun lot over te laten. Contact met katholieke ge zinnen is hier ook aan te bevelen. Men verlieze niet uit het oog, dat deze stu denten eens in hun respectieve landen leidende figuren kunnen wor den, en dat zij ginds zullen zijn, wat wij ervan hebben helpen maken. In België is men op dat gebied vrucht baar actief. Over het probleem der inlandse zus ters sprak de Eerw. Zuster Mercedes, die aantoonde hoe deze zusters zeer ge schikt zijn om als schakel te dienen tus sen de missionarissen en de inlandse be volking. Zij kunnen vooral haar aposto laat uitoefenen in de scholen en bij huisbezoek. In Belgisch Congo zijn der gelijke zusters ook behulpzaam bij ca- techismuslessen en voorbereiding tot Doopsel of H. Communie. Anderen zijn werkzaam in moedertehuizen, klinieken en leprozerijen. Haar apostolaat reikt zéér ver. Wat de zwarten van de blanken ver wachten, werd door de Belgisch Congo lese zwarte priester Baracana, die mo menteel te Rome studeert, aan het con gres medegedeeld: begrip en tegemoet koming, uit naastenliefde en uit liefde voor de waarheid. De blanken zijn nog dikwijls onrechtvaardig in hun oordeel over de zwarte, hierdoor ontstaan wan trouwen en wrok. De blanken vergeten niet zelden dat de zwarten zoals alle mensen, naast deugden en hoedanighe den, ook gebreken hebben. Naastenliefde en waarheidszin moeten hen er toe brengen ook het goede van de zwarten te zien. En dat te waarderen. Pater Charles S.J., oud-missionaris in Congo, bewees tenslotte, dat van over heidswege in Congo nog veel moet wor- Iets koudere nacht cn ochtend met j meest zwakke wind en op enkele plaatsen nevel of mist. Morgen over- dag toenemende bewolking maar over- j wegend droog weer. Matige, in het Noodden van het land nu en dan vrij j krachtige Westelijke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. i 2 Sept.: Zon op 5.52 uur, onder 19.26 uur; maankop 3.47 u., onder 19.32 uur. j den gedaan, op maatschappelijk, econo misch en cultureel gebied. Hoewel de colour-bar niet in de wetgeving is in geschreven, bestaat zij in Congo toch in feite. Zelf hebben wij dat onlangs in Congo ook nog kunnen constateren en het is niet zonder ontstemming, dat men- in een officieel rapport kon lezen, dat een inlands priester, die enige tijd geleden met een der grote rivierboten reisde, de aan de zwarten to gewezen en van de blanken afgescheiden plaats, niet mocht verlaten. Het Is misschien om die officiële hatelijkheid enigszins goed te maken, dat de organisators van de XIXe Mis siologische Week van Leuven, zo juist een groot' bewijs van Roomse tact en broederlijkheid gaven, met de laatste vergadering van dit congres te doen presideren door de reeds genoemde eerwaarde heer Gabriel Baracana, in lands priester uit Arundi en priester student in Rome De sterke aandrang van Belgische zijde op wederkerigheid bij de uitvoer van sigaren en de maandenlange bespre kingen, die hierover met allerlei instan ties en organisaties zijn gevoerd, hebben geleid tot een eerste toewijzing van 500.000 Belgische francs voor de import van Belgische sigaren, die door een tweede contingent zal worden gevolgd. Overbodig te zeggen, dat van Neder landse zijde grote bezwaren tegen deze invoer, die overigens kwantitatief niet zo groot is, zijn ingebracht, in het kader van de Benelux-overeenkomst was echter redelijkerwijs niet vol te houden, dat enerzijds de Nederlandse industrie vrij naar België moet kunnen exporteren, doch anderzijds de Belgische industrie geen sigaren in Nederland mocht invoe ren. De import zal plaats vinden via de bestaande importeurs in tabaksproducten en vrijwel aan dezelfde Voorwaarden ge bonden zijn, die gelden voor de Neder landse sigaren-industrie. Een woordvoerder van de V. N. heeft volgens een Reuterbericht uit Haifa me degedeeld, dat vijf Britse vliegtuigen, die in dienst van de V. N. vliegen, zullen worden vervangen door K.L.M.-vllegtui- gen met Nederlands personeel, omdat de regering van Israël geen vliegtuigen met Britse bemanning over haar gebied wil laten vliegen. Bij de K.L.M. was Intussen gisteren van deze zaak nog niets bekend; zij heeft geen enkel verzoek van die aard gekre gen en bovendien is het dê vraag of men op korte termijn vijf vliegtuigen voor dat doel kan vrijmaken. Een speciale „vriendschapstrein" zal binnenkort uit Belgie naar Nederland. Frankrijk en Tsjechoslowakije vertrek ken. Deze trein zal gaven vervoeren voor de kinderen van spoorwegpersoneel, dat in de oorlog gedood werd, zo verkon digde de Brusselse radio-omroep Van de zijde der Nederlandse spoorwegen deelde men mdöe, dat de besprekingen hierover nog gaande zijn. Naar aanleiding van een opmerking in het voorlopig verslag der Eerste Kamer over de Grondwetsherziening 'merkt de regering in de M. v. A. op, dat reeds op 9 Augustus J.l. de minister van Overzeese gebiedsdelen zich t. a. v. de aantallen gevangenen op republikeins gebied heett gewend tot de Ned.-Indische regering, ten einde het hier te lande te dier zake aangevoerde andermaal nauwkeurig te toetsen. Dit hernieuwd onderzoek ver eist uiteraard enige tijd en thans be schikken de ministers nog niet over de resultaten daarvan. - De slechte gezondheid van dr. Benes, de 64-jarige ex-president van Tsjecho slowakije, die reeds herhaaldelijk aan leiding gaf tot ongerustheid, is de laat ste dagen dermate ongunstig geworden, dat, volgens het laatste tot nu toe ont vangen bulletin, Benes" toestand „uiterst ernstig" is- Benes heeft het bewustzijn verloren en gaat snel achteruit. „Een dergelijke ernstige achteruitgang moet elke hoop doen verdwijnen, dat hij weer zal herstellen", aldus het bulletin. Gelijk bekend, lijdt Benes aan ader verkalking, welke kwaal de laatste maanden verergerd Is. Voor de instorting werkte Benes kaltn aan zijn memoires. Hij heeft het eerste deel, dat over München handelt, ge corrigeerd en ook het tweede deel is reeds voltooid. Het landhuis van Benes te Sezimovo Usti wordt bewaakt door politiemannen ln burger en bezoekers moeten een for mulier invullen en zich legitimeren. Dinsdagmorgen is door tot nu toe on bekende oorzaak brand uitgebroken in een droogoven van de Hollandse Kunst zijde Industrie te Breda. Er ontstond een geweldige rookontwikkeling, dis tot ver in de omgeving te zien was. Verschillende uren is de brandweer, die met groot materiaal was uitgerukt, be zig geweest met het blussen. Naar schat ting is ongeveer 24.000 kilo rayondraad verloren gegaan. Ouders waren naar feest verlichting kijken Gisteravond om ongeveer 8 uur is tijdens afwezigheid van de ouders, die naar de feestverlichting waren gaan kijken, door nog niet opgehelderde oorzaak brand ontstaan in de woning van het gezin Dekker aan de Veenweg te Apeldoorn. Toen de brandweer, door de buren gewaarschuwd, tot de brand haard was doorgedrongen, vond zö 3 jongens, een vijfjarige tweeling en een jongen van 8 jaar, half verbrand, zo dat hier geen hulp meer kon baten. De inboedel werd grotëndecis door het vuur vernield. In verband met de ontdekking van een voorraad springstoffen in een Londenoe winkel meldt de „Evening Standard" dat Franse en Belgische detectieve naar Lon den zullen komen oin de Britse politie te helpen bij het opsporen van een interna tionale organisatie, die de „Irgoen" (da bekende Joodse strijdorganisatie in Pa lestina) zou steunen en wier aanwezigheid in Groot-Brittannie onlangs zou zijn ont dekt. Scotland Yard verklaart van een derge lijk plan niets af te weten. De minister van Landbouw heeft thans we kondigden de maatregel reeds enige tijd geleden aan in principe besloten tot afschaffing van de zogenaamde keuzchon voor brood- en bloemproducten over te gaan. De datum, waarop dit zal plaats vinden, is nog niet definitief vastgesteld, doch zal zeer spoedig worden bekend ge maakt. De opheffing zal tot gevolg hebben, dat biscuits, beschuit, gebak, koekjes, vermicelli, spaghetti en macaroni du» zonder bon, verkrijgbaar zullen zijn, Het broodrantsoen wordt dan verhoogd tot 2000 gram per persoon per weck. Van de invoering van de z.g. keuze- bon, die indertijd onvermijdelijk was om eén besparing van bloem te verkrijgen werd voor het eerst mededeling gedaan gedurende een audiëntie op het departe ment van Landbouw aan een achttien tal vertegenwoordigers van fabrikan ten van groot- en kleinhandel in ban ket., beschuit, biscuits en koek in Dec. 194". Tijdens bovengenoemde audiëntie werd toegezegd, dat d* keuzebon weer zou verdwijnen en de fabricage van en de handel in banket, beschuit, biscuits en koek vrij zou zijn, voor zover de toe wijzingen dit veroorloofden, zodra de bloempositie verbeterd zo-u zijn. Het Tweede-Kamerlid Lucas (K.VP.) zag in de verhoging van het brood rantsoen, welke 10 Juni is ingegaan en Hun instructies worden voorgeschre ven als: de nodige voorzieningen op schrift te stellen voor het herstel yan de verbindingen te land en de invoering van d.e Sovjet-mark als enige geldsoort voor Berlijn. Na de bijeenkomst is officieel mee gedeeld, dat er nog verdere samenkom sten zullen zijn. Volgens Reuter's cor respondent is. toen de vergadering een half uur aan de gang was, een twe,etal Sovjet-officieren op zeer hartelijke wijze onthaald door een Amerikaanse majoor. De gouverneurs vestigden bij 't ver laten van de conferentiekamer de in druk, in een goedp stemming te zijn. Op de vraag, of de vergadering in vriendschappelijke sfeer was verlopen, antwoordde de Amerikaanse militaire gouverneur, Clay: „Dat tangt af, van wat men onder „vriendschappelijk" ver staat." Het Duitse Nieuwsbureau D. P D. (Britse zone) had bekend gemaakt, dat het resultaat van de conferentie is, dat de geallieerde bestuursraad V(in Dinsdag af weer functionneert. Terwijl bovenbedoeld nieuwsbureau dit bericht weer heeft ingetrokken, meldt het Duitse persbureau Dena (Am. zone) dat de geallieerde bestuursraad heden. Woensdag, bijeenkomt. Het Duitse persbureau A.D.N. (Sovjet zone) daarentegen maakt geen melding van een weer actief worden van ge noemde raad. Volgens berichten van welingelichte zijde, hebben „de vier" tc Moskou be sloten, geen voorlopig communiqué uit te geven, doch overeenstemming bereikt over de tekst van de instruc tie aan de militaire gouverneurs. Thans wordt over Moskou geen com muniqué verwacht, alvorens de gou verneurs rapport aan Moskou hebben uitgebracht. Een woordvoerder van nét Britse mi nisterie van buitenlandse zaken zei. dat het nog niet bekend was, of tijdens de besprekmgen te Berlijn ook te Moskou nog zou worden vergaderd. Het lag aanvankelijk in de bedoeling, dat dé plechtige afkondiging van de ver anderingen in de Grondwet welke veranderingen deze week nog in de ver gadering der Eerste Kamer behandeld moeten worden nog voor 4 September a.s. zou geschieden. Dit is echter met mogelijk gebleken. Zo mogelijk zullen nu de veranderingen»voor de nieuwe zit ting der Sta ten-Generaal, welke op de derde Dinsdag van September wordt ge opend, worden afgekondigd. Koningin Juliana zal dus de eed af leggen op de Grondwet in de thans vigerend* 'tekst. De Eerste Kamer zal niet Woensdag avond, zoals aanvankelijk het voornemen was, doch Donderdagavond a.s. om half acht bijeenkomen ter behandeling van de Grondwetsherziening. De vergadering zal Vrijdag 3 Septem ber om elf uur worden voortgezet. O Twee Rotterdammers, die in Vlis- singen op vacantie waren, wilden hun onkosten dekken door een inbraak in een opslagplaats van metalen. De politie heeft hen echter ingerekend. Maandag j.l. hadden burgemeesters en wethouders van Berlijn beslist, Dinsdag ochtend in het stadhuis de gemeente raad te doen bijeenkomen. De beraad slagingen van B. en W. op Maandag, eveneens ten stadhuize gehouden, had den een rustig verloop. Aan het houden van een vergadering van de gemeenteraad waren evenwel twee voorwaarden gesteld, namelijk: er moest een bevredigend antwoord ont vangen worden van generaal-majoor Ko- tikof op de brief van dr. Suhr. waarin de laatste het sovjet-bestuur verzoekt demonstraties te voorkomen. Voorts moest een communiqué uitgegeven zijn van de besprekingen te Moskou, vóór de aanvang var de gemeenteraadsvergade ring. Over deze voorwaarden waren alle partijen het eens. Indien de twee voorwaarden voor de gemeenteraadsvergadering niet in ver vulling zouden gaan, zou een vergade ring op Vrijdag gehouden worden. De voorzitter van het Berlijnse ge meentebestuur, dr. Otto Suhr, heeft intussen naar later bericht wordt, de vergadering vaai de gemeenteraad, die Dinsdagochtend zou worden gehouden, uitgesteld tot Vrijdag, omdat nog geen communiqué was uitgegeven over de besprekingen te Moskou. Om 11 uur plaatselijke tijd was ook nog geen antwoord van generaal Ko- tikof ontvangen op het verzoek van de Berlijnse gemeenteraad om bescher ming tegen demonstraties, In Duitse politieke kringen, die in nauw contact met het sovjet-hoofdkwartier in Duits land staan, wordt verklaard, dat gene raal Kotikof waarschijnlijk met zijn antwoord zal wachten, tot hij terzake instructies uit Moskou heeft ontvan gen. 'Afbeelding van het Missale Roma- lmm dat ter gelegenheid tan het veertigjarig priesterfeest van Z. Em. Joannes Kardinaal de Jong door de overige bisschoppen aan Z.E. werd aangeboden Zij leiden uit de gevoerde politiek af, dat de Sovjets overtuigd zijn, dat zij tc eniger tijd het door hen bezette gebied weer züllcn moeten prijsgeven. Wat zij er dan achter zouden willen laten, zou natuurlijk allerminst een gezond ge heel mogen zijn. Men hoort hier de meest markante voorbeel den vertellen van de wijze, waarop Russische officieren, die dc rcparatieleveringen moeten controleren, met de zweep slaan om de voor geschreven productie tc doen bijeen schrapen. Dc zweep is tenslotte het enige argument, waarmee de Russen het apparaat nog op gang kunnen houden, sedert elke bewoner der zóne weet, dat alle toezeggingen van „beter werken, beter leven" alleen maar op rode spandoeken staan en dat „meer produceren" alleen maar betekent: meer reparatieleveringen naar de Sovjetunie. Aan den lijve heeft de brede massa der arbei ders nog nóóit iets van de „humane gestes" der Sovjetunie gehoord, tenzij het terwille van de pro paganda (Berlijn en Leipzig!) absoluut noodza kelijk was. En dan ging en gaat het nog ten koste van anderen. Uit bevoegde bronnen in de zóne horen wij. dat de voedselinspanningen, die de Russen zich thans voor Berlijn getroosten in verschillende gebieden der zóne reeds tot ver dere beperkingen hebben geleid. De Russische grootmoedigheid bestaat er meestal in, naar ge lang van de propagandistische behoefte, iets van de ene plaats naar de andere te verschuiven. Dit is overigens, zoals gesprekken met fabrieks- leiders der zóne ons bewezen hebben, ook het beginsel volgens hetwelk de Russen het econo misch apparaat der zóne bespelen. Het zijn vooral de bedrijven, die in het repa ratieprogram zijn ingeschakeld (practisch alle van betekenis), die de gevolgen ondervinden van het volkomen gemis aan de meest elementaire orde. Iedere Russische officier voelt zich op zijn terrein een onaantastbare potentaat, hetgeen het best wordt gedemonstreerd door de uitlatin gen van menige Kreiskommandant: „Hier heeft maarschalk Sokolovsky niets te bevelen, hier ben ik de baas". Met een bijna kinderlijk geloof in eigen macht dicteren de plaatselijke potentaten de meest rigoureuse voorschriften aan de Duitse industrie. Zij gaan er daarbij van uit, dat alle ingebrachte bezwaren voortspruiten uit do wens tot sabotage. Dat zij daarbij de meest elementaire onmogelijkheden over het hoofd zien en dat zij merkwaardigerwijs geen begrip schij nen te hebben voor de omstandigheid, dat hun macht aan de grens van hun ambtsgebied op houdt, maakt een samenwerking met hen vaak onmogelijk. Een enkele maal treft men uitzon deringen: goede vakkrachten met kijk op de zaken en begrip voor de moeilijkheden. Doch tegenover licn staat de grote massa, die slechts de zweep kan hanteren. De desorganisatie, waarin het economische leven vervalt, blijkt uit de grote massa „com- peusatiezaken", die door de industrieën (ook door de Sovjet-ondernemingen.) vaak op Russisch bevel en dwars tegen de leuzen in moeten wor den gedaan. Zij zijn het typische verschijnsel van een armelijke en vervallende economie, die ook in hét Westen vóór de geldsanering het ge hele beeld beheerst heeft. Zij behoren tot de laatste wijsheid van de economic!, die de Sovjet- zóne schijnbaar willens en wetens te gronde richten: de wijsheid, dat men het ene gat met het andere stoppen kan. Ia de „landeseigene" textielindustrie van Sak sen, zo vaak genoqmd als het summum van socialistische organisatie, heeft men het zover gebracht; dat slechts dertig procent van de als doel gestelde productie door de normale kanalen afvloeide, ofschoon er 130 procent heette gepro duceerd te zijn. De rest verdween spoorloos om op te duiken op de zwarte markt van Berlijn, om te worden opgekocht door de Rasno, de officiële Russische zwarte-handelsonderneming, of om te dienen als steekpenningen zonder welke de fa brieken niet op gang gehouden kunnen worden. Tegen deze ontbinding trompettert de rode pers der zóne nu sedert jaar en dag. De ene zuiveringsvlaag wisselt de andere af ter mis leiding van het publiek. Doch naarmate de politieke infiltratie zich versterkt neemt het euvel toe. Velen in de zóne hebben uit dit alles reeds de conclusie getrokken: de Russen willen dc orde niet, doch slechts de reparaties. De zondvloed kan na hen komen: Zonder deze Russische toeleg, zo menen zij, zou er van de Sovjetzóne met haar groot agra risch potentieel en dit jaar een record oogst een behoorlijk functionnerend economisch apparaat te maken zijn. Alle Russische toezeg gingen om de bevolking een menswaardig be staan te geven blijven een fictie, zo lang de be zetting de menswaardigheid naar Russische maat staven meet. In feite heeft de Duitse bevolking dan ook in drie bezettingsjaren geen verbetering, doch veeleer een verslechtering in haar positie gevoeld. Er leeft geen enkele hoop meer, dat het onder Russisch bestuur ooit anders zal worden; niet onder de brede massa en ook niet onder het grootste deel van de leden van de „Volksrat" die als het democratische etiket der zóne geldt. Daarbij komt de weergaloze politieke druk, die toeneemt naarmate de verbittering groeit en die letterlijk in een schrikbewind van politie en partijapparaat is ontaard. De stok van Iwan staat daarbij achter de deur. De slok van Iwan. Nu spreken wij met iemand, die hem aan den lijve gevoeld heeft. Hij is drie jaren in Sachsenha#sen geweest. Ats meeloper der Nazi-partij was hij in de eerste dagen na de capitulatie opgeroepen voor een werkcommando. Hij wérd naar het concentratiekamp gebracht en drie jaren lang hoorde zijn familie geen woord van hem of over hem. Hij was in Sachsenhausen met 15.000 andere gevangenen. Het waren niet allemaal nieuwelingen, doch ook oude bekenden, die door de Russen eerst uit het Gest,apo-kamp waren bevrijd. De helft waren „Parteigenossen", de andere helft was een mengsel van illegale grensgangers, zwarthandelaren en politici, die ds communisten niet welgevallig waren. Het systeem in het kamp week niet af van datgene, dat door de Gestapo was ingevoerd. De hoge leiding was Russisch, de lagere werd gerecruteerd uit de gevangenen en was aardig op weg de beruchte Kapo's van Hitier te evenaren. Er waren minder klachten over de Russische bewakers en leiders dan over de Kapo's. De Russen waren vaak zeer menselijk, en er is onder de teruggekeerde gevangenen een zekere sympathie voor de ernst en de hartelijk heid, waarmee de Russische artsen en vooral de vrouwelijke artsen hun werk in het kamp deden. Werk was vrij, doch gaf enkele voordelen. Geslagen of mishandeld werd er als regel niet, doch wel als uitzondering. Soms droegen de nieuwelingen, die door de schrik der politie- kerkers gegaan waren, de littekens van hun mishandeling. De straffen in het kamp moesten worden uitgezeten in een bunker, een vier meter diepe put, die voor een vierdaags verblijf alles behalve comfortabel was. Maar ook deze straf was een hoge uitzondering. De grootste kwellingen in het kamp waren de honger en de onzekerheid. Het eten was zodanig, dat de bewoners als vermagerde wiak- ken rondliepen. Vóór zijn ontslag had onze zegsman met drie duizend anderen n quarantaine van drie maanden doorgemaakt, waarbij zij beter eten kregen dan de zwaarste arbeiders te Berlijn. Niemand wist de bedoeling. Die bleek eerst toen de vrijlating kwam: de ontslagenen moesten door hun uiterlijk de geruchten over de kampen tegenspreken. Erger dan het voeds?lgebrek was nog de on zekerheid. Een verhoor had nooit plaats gevon den en nooit was iets over de duur van de ge vangenschap gezegd. Drie jaren heeft de familie nooit een woord van of over de gevangenen gehoord. Brieven of berichten zijn principieel verboden. Elke ontslagene wordt dan ook na zijn vrijlating bestormd door familieleden van col lega's, die speuren naar de verblijfplaats van hun relaties. Voor zjjn ontslag wordt hij be stormd door propagandisten, niet van de SElV doch van de nationaal-dcmocratische partij, de partij die speciaal is gesticht om voormalige nazi's in het communistische net te vangen. Sachsenhausen is slechts een der vele kampen, waarvan men hier regelmatig schrikwekkende geruchten hoort. Het Is dagrnm, dat Berlijn niet voor de ver leidingen der Russen bezwijkt. Nergens beter dan ln deze stad weet men waarom het gaat. Niet om een stad met een paar millioen men sen. dorh om het wegzinkende leven van de ene. helft van Duitsland en om de barrlcre tegen de rode stromen. het vrijgeven van o.a. puddingpoeder en tapioca een aanwijzing, dat de enige voorwaarde, nl. de verbetering van de bloempositie, welke voor het terugkeren van meer vrijheid werd gesteld, was ver vuld en vroeg dan ook op 13 Juli de minister schriftelijk, wanneer hij zijn be lofte: de „keuzebon" op te heffen, ge stand zou willen doen. De minister heeft de heer Lucas thans geantwoord, dat de verhoging van het broodrantsoen per 10 Juni j.l. en het vrijgeven van pudding poeder en tapioca mogelijk waren ten gevolge van een verbetering in de grond- stoffenposltie, welke echter op die datum nog niet dusdanig was. dat van een ver betering van de bloempositie kon worden gesproken. Dc voorbereiding van de maatregelen tot afschaffing van de z.g, keuzebon heeft geruime tijd gevraagd, oimdat zich daarbij verschillende kwesties, o.rti. van prijs,technische aard, voordeden. Bloemrantsoen verdubbeld Het vakblad „De Kruidenier" weet nog te melden dat tegelijk met de afschaffing van de keuzebon het bloemrantsoen voor de consument wordt verdubbeld. De fa brikanten zullen voorts tarwe en rogge voor de fabricage naar behoefte kunnen ontvangen, terwijl tenslotte de toewij zingen voor vet en suiker ten behoeve van de industrie zullen worden ver dubbeld. Zondag js in de Katholieke kerken in Tsjechoslowakije voorlezing gedaan van een brief van aartsbisschop Joseph Be ran en de andere bisschoppen van Tsjechoslo wakije waarin het suspenderen van priesters, die na het desbetreffend verbod aan de politiek blijven deelnemen, werd verdedigd en de regering verzocht werd haar „systematische strijd tegen de Ka tholieke Kerk" te doen eindigen. In de brief werd verder gezegd, dat de regering vrijwel alle Katholieke publi caties in Bohemen en Moravië had ver boden en verontwaardiging tot uitdruk king gebracht over „het betitelen van de Katholieke bisschoppen als vijanden van het volk". (Telefonisch van onze Parijse 4 correspondent) Met 323 tegen 187 stemmen der com munisten, terwijl ongeveer 100 Gaul listen zich onthielden, heeft de Franse Nationale Vergadering de heer Robert Schuman tot minister-president be noemd. Schuman moet zich nu door ministers omringen en hij heeft in zijn rede ge zegd, niet naar kleur maar naar be kwaamheid te zullen kijken. De moeilijk heid zal zijn, een minister van financiën te vinden en van de vakbeweging te ver krijgen, dat zij enig geduld zal hebben. Als de socialisten een wat meer conci- liante houding aannemen, is er voor Schuman alle kans van slagen. Zijn voornaamste kans Is echter, dat men In dc Kamer allengs begint te be grijpen, dat. al» Schuman niet slaagt, de crisistoestand niet op te heffen Is cn deze volksvertegenwoordiging er dus dan maar het bijltje bij neer heeft te leggen. De vrees voor de verkiezin gen is misschien het begin van de wijs heid. In de indrukwekkende rede door Schu man uitgesproken, werd vooral aange toond, dat wat René Mayer en later odk Reynaud hebben willen beproeven, toch gebeuren moet en dat er 80 milliard u.t nieuwe belastingen moet worden verkre- STntussen breidt in Frankrijk een sta kingsbeweging zich uit. Ook in verschil lende genationaliseerde industrieën Jlgt liet werk. stil. Bij Renault waren heden ochtend reeds 10.000 stakers. Dit alles gaat zeer tegen de orders van de vak verenigingen in. Natuurlijk blijven de prijzen stijgen en de vleesvoorziening van Parijs is armzaliger dan ooit. Voor te verwachten druk reizigersver- voer in verband met de Najaarsbeurs to Utrecht, zullen onderstaande extra-trei nen rijden: Op Dinsdag 7 t.m. Zaterdag 11 en Maandag 13 t.m. Donderdag 16 Sept.: Rotterdam Maas/Den Haag SSGouda- U'recht CS (electrisch) .vertrek 7.50, ver trek Capelle 7.53; aankomst Gouda 8.07; vertrek Den Haag 7.43, vertrek Voorburg 7.48; aankomst Gouda 8.10; vertrek Gouda 8.13; vertrek Woerden 8.28; aan komst Utrecht 8.42. Vertrek Rotterdam Maas 8.01, aankomst Gouda 8.18; vertrek Den Haag SS 7.56, aankomst Gouda 8.22; vertrek .Gouda 8.25; aankomst Woerden 8.44, vertrek 8.46; aankomst Utrecht CS 9.00 Vertrek Rotterdam Maas 8.57, aankomst Gouda 9 16; vertrek Den Haag SS 8 56, aankomst Gouda 9.19; vertrek Gouda 9.24; aankomst Utrecht 9.56. Op Dinsdag 7 tot en met Zaterdag 11, van Maandag 13 tot en met Donderdag 16 September; Vertrek Utrecht'CS ie.*1? aankomst Woerden 18.57, vertrek 16.59; aankomst Gouda 17.10; vertrek Gouda 17,18, vertrek Voorburg 17.39, aankomst Den Haag SS 17.43; vertrek Gouda 17.21, aankomst Rotterdam Maas 17.38. Op Dinsdag 7 tot en met Vrijdag 10 en op Maandag 13 tot en met Donderdag 16 September Utrecht CS-GOUDA-Den Haag SS/Rot terdam Maas (electrisch): vertrek Utrecht CS 16.02, aankemst Woerden 16.17. ver trek 16.20; aankomst Gouda 16.38; vertrek Gouda 16.43, aankomst. Voorburg 17.04, aankomst. Den Haag SS 17.08; vertrek Gouda 16.47, aankomst Rotterdam Meas 17.06. Idem (stoomtrein) vertrek Utrecht CS 17.36 aankomst Gouda 18.10; vertrek Gouda 18.12. vertrek Voorburg 18.36. aan. komst Den Haag SS 18.40; vertrek Gouda 18.17, aankomst Rotterdam Maas 13.36. Op Zaterdag 11 September: Idem (stoomtrein) vertrek Utrecht CS 13.41, aankomst Gouda 14.17: vertrek Goud al4.19, vertrek Voorburg 14.41. aan. komst Deri Haag SS 14 46; vertrek Gouda 14.24, aankomst Rotterdam Maas 14.4.3. Idem (electrisch) vertrek Utrecht. CS 14.26; aankomst Woerden 14.30. vertvek. 14.52; aankomst. Gouda 15.09; vertrek Gouda 15.11, vertrek Voorbfirg 15.32, aan komst Den Haag SS 15,36; vertrek Gouda 15.14, aankomst Rotterdam Maas 15.31. Bij Kon. besluit is dr. L. J. M. B«»l benoemd tot groot-officier in de orde van Oranje-Nassau. Maandagmiddag is deze onderscheiding aan de oud-minister-president uitgereikt in de vergadering van de ministerraad.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 4