de filmhemel misdaad IN AMERIKA Het Noorden in beraad te Stockholm Niets dan LOF voor ROE LOF F Cestuum in j^rTTTTr* gereinigd VOENSDAG 1 SEPTEMBER 1948 100 KM. MET EEN ZWEEF VLIEGTUIG 'mcamera OVER HET KANAAL AMERIKAANSE KAMPIOEN SCHAPPEN DUBBELSPEL A.C.C. CRICKET-KAMPIOEN ZHDANOF OVERLEDEN CRICKET IN ENGELAND Australiërs kloppen The Gentlemen door WALTER L. GEBAUER VOETBAL LN ENGELAND De zweefvlieger I. E. Rood uit De venter is Vrijdagmiddag van het vlieg veld Teuge vertrokken voor het maken van een lange-afstandsvlucht. Hij land de in Duisburg na een afstand van ruim 100 K.M. te hebben afgelegd. Door deze vlucht heeft hij zo goed als zeker het kampioenschap behaald in. de zweefvlieg-competitie van 1948. moeten uitmaken, wie van beidén twee maanden lang aan het licht van de on barmhartige schijnwerpers in Duiven- drecht zal worden blootgesteld. Maar régisseur Gréville is niet gauw tevreden en toen de proefopnamen wa ren ontwikkeld en werden geprojecteerd, bleek geen van beide meisjes de toet? van zijn critiek te kunnen doorstaan. Goede raad bleek duur, doch ergens in de actief werkende hersens van Gréville dook een naam op van een Hollands meisje met een Franse naam, dat hij had leren kennen in Parijs, toen dat jonge ding proefopnamen had gemaakt voor een Franse film, die echter nim mer het witte doek heeft bereikt. Haar naam is Frangoise Flore, die in ons land enige bekendheid ge niet als chansonnière. Frangoise werd in vliegende vaart naar Duivendrecht getransporteerd, onder de schijnwerpers gezet en.... geëngageerd voor de rol van de dochter van de boer, een der voornaamste figuren in de film. Maandag wist Frangoise Flore nog van niets, Dinsdag maakte ze proefopnamen en Woensdag was ze plotseling tot „star" gebombardeerd en zal ze in „Niet tever geefs" haar filmdebuut maken. Sterren rijzen snel aan het filmfirmament.... Terwijl in Duivendrecht het werk is begonnen, maken de leden van de Neder landse Bioscoop Bond, die door middel van vrijwillige bijdragen uit hun recettes het millioen bij elkaar hebben gebracht om de inrichting van de studio mogelijk te maken, zich ongerust over de levens vatbaarheid van hun schepping. Er doen namelijk voortdurend geruchten de ronde en er worden zelfs plannen aangekondigd, welke zouden wijzen op de vestiging van nieuwe speelfilmstudio's door outsiders. Dit zou, volgens hen, het bestaan van de Cinetone Studio's in gevaar brengen. Op verzoek van zijn leden heeft het hoofdbestuur van de Bond dan ook be sloten, bekend te maken, dat films, welke in studio's van niet-leden worden ver vaardigd, in geen enkele Nederlandse bioscoop mogen worden vertoond. Daar mee hoopt men te voorkomen, dat buiten staanders bij voorbaat verloren geld in dergelijke ondernemingen gaan steken. Tot economische samenwerking besloten De ministers van handel van Noor wegen, Zweden, Denemarken en IJs- land hebben op een bijeenkomst te Stockholm volledige overeenstemming bereikt over economische samenwer king en deelneming van de Noorde lijke landen aan de internationale sa menwerking op het gebied van handel en economie. De ministers besloten, dat hun landen nauw contact met elkaar zullen houden bij het opstellen van de overzichten van economische planning, waar de organisa tie voor Europese economische samen werking te Parijs om heeft verzocht. Noorwegen zal midden-September een bijeenkomst van deskundigen houden. Een tolunie der Noordelijke landen en van Europa werd eveneens besproken evenals de vervanging van de huidige bilaterale handelsverdragen door multi laterale. „Sufferd!" men zegt dat niet, zeker niet tegen een scheidsrechter. In vorige jaren eindigde zo iets met een vermar nende vinger van Meneer de Arbiter en daarmee uit, doch deze zomer is er een stelletje voetbalregels in de mangel machine geweest en één daarvan is Vers Twaalf, Regel Zestien: „Het is verboden door woord of gebaar afkeuring kenbaar te maken over een beslissing van de re feree; overtreding van dit verbod wordt gestraft met een vrije schop". Daar de „Laws of the Game" echter geen dagelijkse lectuur zijn van Johnny Highbury en Jimmy Stamford Bridge, ontstond er op de diverse voetbalterrei nen nogal wat consternatie als een of andere linksback z'n Mister Referee met „You silly (old! Foolaansprak en deze een vrije schop ordonneerde binnen het strafschopgebied. Dat was nog nóóit vertoondWat Johnny en Jimmy toen (hard-op) van zo' 1 referee dachten, staat niet in Webster's Dictionary en kan dus zeker niet zelfs niet in het Engels in een blad als „De Maasbode" worden gereproduceerd, maar de heren waren er desondanks naast. Wij vinden deze nieuwe bepaling echter jammer, omdat een der hoogtepunten bij het toekennen van ;en (liefst dubieuze) strafschop toch wel bestond uit een kluitje spelers rond de Opperste Magistraat, om Deze te be duiden dat hij z'n scheidsrechters-school- geld „stante pede" diende terug te vor deren en dergelijke adviezen. Dat zul len we nu node missen. Een centen-kwestie Engeland is een Labour-land het laboreert aan stijl. Telken jare bij de aanvang van het seizoen zwaait de Players Union met een staking als het zwaard van Columbus boven de hoofden van de Football Association en telken jare is de oplossing der puzzle zo een voudig als het Ei van Damocles. De hele rel bleek dan ook een storm in een glas water te wezen, als gewoonlijk. Het gaat (als gewoonlijk) om de duiten; etische motieven kunnen wij bij mannen, wier beroep het is een balletje tussen twee palen door te trappen, gevoeglijk uit schakelen. De heren willen een pecunair graantje mee-pikken van de welvoor- O De 41-jar Egyptenaar Hassan Abdel Rehim is 'in 17 uur 38 min. over het Kanaal van Frankrijk naar Engeland gezwommen. O De Engelsman Blower heeft het Kanaal van Dover naar Boulogne overgezwommen in 15 uur 31 min. wat 23 min- korter is dan het record. O Te Sofia won Bulgarije de voetbal- wedtrijd tegen Tsjecho-Slowakije met 1-0. Carol van Derman, de ontdekking van regisseur Gréville,' die in dt Engelse versie van de film „Niet TevergeefsBut not in vqin) een hoofdrol speelt, Foto Merkelbach in vain) de vrouwelijke hoofdrol ver tolkt, betekende dit doodstil en einde loos lang in een hoekje staan, precies op de krijtstreepjes, die daartoe zorg vuldig op de grond waren gezet. En dan maar wachten, tot een ontel bare menigte schijnwerpersbedieners, ca meramensen, kappers en natuurlijk ook de regisseur vinden, dat je schaduw pre cies goed valt, dat je mutsje de goede hoek maakt op je blonde haren. Als dat allemaal na een goed uurtje in orde blijkt, mag Carol naar voren stappen, haar oogleden neerslaan, ze weer op slaan, haar capuchon van het hoofd ne men, glimlachen en twee stappen naar voren doen. Als blijkt, dat de pasjes goed zijn ge weest- en dat het afnemen van de ca puchon niet te vlug of te langzaam is geschied, verklaart Gréville, dat het een uitstekende „shot" is geweest en mag Carol ergens op een stoffige stoel gaan zitten om even volledig te worden verge ten als ze meer dan een uur lang net voorwerp van de volledige belangstel ling is geweest. Meteen komt er een Ne derlands meisje voor de camera staan, dat voor de Nederlandse versie hetzelfde gaat doen en dan begint het hele spul weer van voren af aan. In Venetië is het traditionele Filmfesti val geopend, waaraan dit jaar twaalf lan den met in totaal 40 films deelnemen. De grootste concurrenten zijn Engeland. Italië. Frankrijk en Amerika. Op het programma staan o.a. werken van Lau rence Olivier, Walt Disney, Jean Coc- teau en Yves Allégret. Onder de bezoekers aan het Festival bevinden zich Jean Cocteau, Sarah Chur chill, Lili Pons, Darryl Zanuck, Orson Welles, Tyrone Power en Alexander Korda. De eerste Italiaanse film, welke werd vertoond, was „Amerore", een werk van Roberto Rossellini (regisseur van „Rome, Open Stad", „Paisa" en de Duits-Ita liaanse film „Das Jahr Nul"), die zijn stof heeft ontleend aan een stuk van Jean Cocteau „La Voix Humaine". Hoofd rolvertolkster is Anna Magnani. Regis seur, schrijver en actrice werden door het publiek langdurig toegejuicht. De Duitse film „Final", die eveneens werd vertoond, stelde bitter teleur. Maandag hebben er twee Nederlandse meisjes onder de lampen gestaan. Eén hunner kennen we uit talloze toneel stukken. „Maar dit" zegt ze oneindig veel moeilijker". De andere is lang en slank en lijkt veel op Carol. De proefopnamen zullen In de dubbelspel-kampioenschappen van Amerika (in een afzonderlijk tournooi en niet tegelijk met de kampioenschappen enkelspel) hebben irffej. Brough en mevr. Dupont-Osborne, de kampioenen van Wimbledon, een record gevestigd. Zij wonnen de titel voor de zevende maal. Wederom hadden zij hun bekende rivalen, mêj. Hart en mevr. Todd, tegenover zich. wederom wonnen zij: 64 810 6—1. In het herendubbelspel bereikten geen dei- buitenlandse paren (Australiërs, Tsjechen e.a.) de eindstrijd. Deze ging tussen de Amerikanen TalbertMulloy en Parker Schroeder, de vier spelers voor de eind strijd Davis-beker. Het eerste paar, reeds aangewezen voor het dubbelspel in die eindstrijd, won met 1—6 9—7 6—3 3—6 Leven in Amsterdam en Den Haag van meer dan 50 jaar geleden herleeft De gisteren in Den Haag gespeelde cricketwedstrijd tussen H.B.S. en A.C.C. is gewonnen door A.C.C., waarmede de Amsterdammers tevens het kampioen schap der cricketcompetitie behaalden. A.C.C. 246 (De Baare 64, H. J. v. Weelde 38, W. v. Weelde 100): van Marsdens 6- 124, Brodaar 2-35, v. Katwijk 1-51. H.B.S. 148 (Brodaar 24, v. Katwijk 17, v. Schol ten 13, v. Marsden 30, De Boer 10, Visee 27 not out); Sanders 5-61, H. v. Weelde 1-17, W. v. Weelde 3-31, Veltman 1-28. Sparta wint van V.O.C. Sparta 180 voor 5 (Wenneker 53, v. d. Linde 18, Sonne- veld 18, De Bruin 1, Wilson 37); Terwiel 5-44, v. Lochman Bennekom 7-39, Strol 1-35, Kettlitz 2-17. V.O.C. 175 (vf Eek 85. Geurts 28, Strol 32. Terwiel 15 not out); Sonneveld 3-44, Hall 2-31. H.C.C. 293 voor 6 (gesloten), Free Foresters 98 voor 4. Volgens berichten uit Rusland is kolo nel-generaal Zhdanof na een lange en pijnlijke ziekte overleden. Andrei Alexandrowietsj Zhdanof was secretaris van het hoofdbestuur der sov- jetrussische communistische partij. Hij werd somtijds „logische opvolger" van Stalin geroemd en was een van de voor mannen bij de oprichting van de komin- form. Zhdanof was Staün's naaste me dewerker en werd beschouwd als het meest doortastende' lid van het sovjet- Russische politbureau. Wederom heeft Bradman aan de serie een overwinning toegevoegd en wel een met Innings tegen de Gentlemen zeker het sterkste team na de testen ontmoet en de sterkte der Australiërs is er weer eens duidelijker door geworden. Na eerst zelf niet minder dan 610 voor 5 tet hebben gescoord waaronder een racht 150 van Bradman en 20'0 n.o. van Hassett werden the Gentlemen aan de kant gezet voor resp. 245 en 284, een zeer mooie prestatie vooral wanneer men ba- denkt dat Lindwall in de tweede innings niet in staat was te bowlen. De innings van Edrich was met 128 zeer goed Essex 426 voor 6 en 164 voor 4 won van Wor cester 306 en 278: Lancashire 278 voor 8 en 133 voor 3 won van Kent 195 en 212; Surrey 178 en 296 won van Rorthans V5 en 242; Warwickshire 443 voor 9 won vau Leicestershire 207 en 193; Notts 398 en 27 voor 1 won van Sussex 218 en-206. Wederom hebben de Australiërs een overwinning en wel met innings aan de ononderbroken serie toegevoegd en het ziet er naar uit dat Bradman een nieuw record van een ongeslagen tour door En geland van vier maanden ononderbroken spel gaat vestigen. Nu was het Somerset dat er aan moest geloven en met inning? werd ingemaakt. Australië scoorde 569 voor 5. Somerset 115 en 71 runs. W. cj. Johnston maakte zijn 100 wickets vol en was thans met 5 voor 34 ongenaakbaar. van zijn riem dicht en wierp de jas over zijn schouder. Nu liep hij haastig door de gang, ren de de trap af en kwam in een portaal, dat helder door de zon verlicht werd. In een hoek dicht bij de wijd geopende deur, die naar de utin leidde, stond een ge dekte tafel. Leon Schirelly, die weer als vrouw ge kleed was, leunde op zijn gemak in een rieten stoel en las de courant. Hij liet het blad zakken en schoof de bril op zijn voorhoofd. Zijn istige blik nam Bill onder zoekend op en een sarcastisch lachje speelde om zijn scherpe mond. Geweldig, wat heb jij een gezonde slaap, mijn jongen! En geschoren ben je ook nog niet eens? Maar kom, ga zitten en schenk in. Hij wees daarbij naar de gedekte ta fel. Bill kwam weifelend nader. Hij zag onmiddelijk, dat er maar twee kopjes stonden. Waar is Gredy, vader?, vroeg hij verwonderd. Hij sloot de ogen, om daar na de oude weer onderzoekend aan te kijken. Gredy? Ik denk, dat hij in Chicago is en misschien al in handen van de cops, antwoordde de oude na een poos onverschillig. Hoe dat? Hebt u hem weggestuurd' Wel neen. Hij stelde zich aan a's een gek en kon niet wachten, om er met zijn aandeel en de buit tussen uit te komen. Vannacht ging hij. Eerst was ik nijdig. maar daarna heb ik gedacht, dat het zo misschien heel goed is. Wie weet,, of nij ons niet kon verraden. Nu heeft hij dit huis niet eens te zien gekregen. En, jon gen, boe bevalt je ons nieuwe thuis? Heel aardig, hè? En gezonde lucht in elk opzicht. Hij grinnikte, maar zijn ogen verrieden, dat hij Bill wantrouwig gadesloeg. Deze had inmiddels plaats genomen. Ik begrijp dat alles nog niet, vader. Hoe komt het, dat ik van dat alles niets weet en dat ik tot nu heb geslapen? Bent u e» sofns de schuld van? Hebt u mij iets ingegeven, zodat ik moest slapen? De oude gebruikte de krant als waaier. Je bent niet goed, Bill! Waarom zou ik dat doen? Integendeel, ik had je hulp verdraaid goed kunnen gebruiken. Het was geen gemakkelijk werk, al die dingen uit de wagen het huis in te sle pen. Ik was er zo vermoeid van, dat ik me nauwelijks op de been kon houden Maar in plaats van mij te helpen, heb je geslapen, ja, ik moest je zelfs nog uitkleden. Dan is er met mij toch iets niet in orde, vader! bromde hij. Hij liet zich weer in de kussens terugvallen en trachtte, zich thans iets te herinneren, doch zijn ge heugen ging slechts terug tot het ogen blik, dat hij met zijn vader aan het avond eten in de woonwagen had gezeten. Nu echter was het een stralende dag, de zon scheen uit een onbewolkte hemel, en een frisse wind bewoog de halfgeopende gordijnen. Op blote voeten liep Bill door, het vertrek.'Hij keek door het raam en zag een verwaarloosde tuin voor zich. Door het waas in de verte blonk en trilde het water. Nu kon hij zelfs enkele zeilbo ten onderscheiden. Hij schudde het hoofd. Voorzichtig opende hij de deur en keek in de aangrer. zende kamer. Het was een badkamer. De wens kwam in hem op, onder de douche te gaan staan, maar hij deed het niet, omdat hij nergens een handdoek kon vin den. Hij besloot zich aan te kleden en op zoek te gaan naar zijn vader en Gredy. Dit was zeker het perceel, waarvan zijn vader had gesproken. Maar hoe was hij hier gekomen? Hij krabde op zijn hoofd en kamde met zijn vingers het verwarde haar van zijn voorhoofd. Zijn kin was bedekt met een ruwe baard. Eigenaardig. Hoe kan een mens zo vast slapen? Wat is er dan toch met me. dat ik me niets meer kan herinneren?, zei hij luid, terwijl hij haastig zijn broek aanschoot. Met een ruk trok hij de gesp O, (heus?, vroeg ze en kleurde var blijdschap. Zeker. Straks zal ik u nog verkla ren, waarom iik u verzocht, vliegles to nemen. U kunt het wel deniken. Het be hoort tot de rol, die u moet spelen. Ze keek hem verwonderd aan. Dat is me niet helemaal duidelijk, mijnheer Frank. Goed, laten we tot straks wachten. Frank liet de wagen langzaam ujtlo- pen, want ze hadden de luchthaven be-, reikt. Wesson en twee detectives uil Frank s afdeling stonden er al. Een van hen opende het portier en was Ellen' bij het uitstappen behulpzaam. Wesson straalde over zijn hele gezicht, toen hij n zag. Hij meldde de chef-detective* De machine staat al klaar voor de start, chef! Goed; laten we ons haasten! Terwijl ze over hiet vliegveld liepen gaf Frank zijn mensen nog enkele beve len. Enige ogenblikken later draaide het driemotorige toestel tegen de wind in. De motoren ronkten en het vertreksignaal werd gegeven. XXII. Bill zoekt Gredy. Toen Bill w.akker werd, richtte hij zich slaapdronken op. Zijn verbaasde blik ging langs de wanden van het vertrek en daarna over zijn bed. Wat is er nu met me gebeurd?, Daar ze thans buiten de stad waren, kon Frank harder rijden. Het zou voor ons het beste zijin. als het zo was, juffrouw Doyle, want wij kunnen er alleen bij winnen, wan neer ze het onder elkaar niet eens zijn. Het zijn verscheurende dieren! Ondanks haar moeite ,om dapper te zijn, schrok ze bij de voorstellingen, die de woorden van Frank in haar deder opkomen. Ze streek over haar voor hoofd. Nog steeds hebt u me niet verteld, mijnheer Frank, hoe ik u zou kunnen helpen. Ik zie er geen kans toe en bo vendien bezit ik geen tegenwoordigheid van geest en ik ben ook niet erg dap per, meende ze beschroomd. De chef- detective glimlachte. Dat geloof ik niet, juffrouw Doyle want ik heb met uw vliegleraar gespro ken. Hij was vol lof over u en noemde u zijin 'beste leerlinge. De uitslagen van de Maandag gespeelde wedstrijden voor de Engelse league lui den: Eerste divisie: Aston Villa—Bolton Wanderers 2—4; Sheffield UnitedLiver pool 1—2; Stoke CityArsenal 1—0 Tweede divisie: Leicester CityQueens- park Rangers 23; Luton TownCardiff City 30; Tottenham HotspurCoventry City 40; Westham United—Sheffield Wednesday 2—2. iWordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 5