Naar herstel en nieuwbouw morgen rs tSLsr~»<tes;®i* i O FEESTRIT door Jordaan en Eilanden Amsterdamse feestconfetti I SCHUMANS zeer zware karwei DE GRENSCORRECTIES OP HET POLITIEKE GANZEBORD Kapitaal heeft niet alleen zeggenschap Woningnood De nieuwe bonnen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Sociale veiligheid ("Eerste Vrijdag Koningin naar Ruige Iloek Pluim van Truman De weg naar recht en vreugde NDER DE LOUPE ik heb U groot zien worden" Opbieden in looneisen Amerika en herstel betalingen Nederland in de put Oorlog eist opnieuw slachtoffers 70ste JAARGANG DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1948 No. 20713 OTSZE PLaats IN DE TEMPEL voor betoonde productiviteit SCHACHT WLVr BEROEP EEN SPECIAAL CONGRES Meer dan ooit gebed noodzakelijk WORDT ONTMANTELING DUITSE INDUSTRIE OPGESCHORT? TURF IN DE NOORD OOSTPOLDER Langs de Eilanden MELIG GEVAL Extra boter of margarine DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9005 ten name vaD „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt r 3.45 per kwartaal, 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden t 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. (Van onze Brusselse redacteur.) Een veel-omvattend, wijd om zich heen- grijpend probleem uit de na-oorlogse tijd, is ongetwijfeld dat van herstel en nieuw bouw. Herstel van wat beschadigd of ge deprecieerd werd; nieuwbouw van «pet geen vernietigd of gesloopt werd. Her stel en nieuwbouw van geestelijke en stoffelijke waarden in de mens, in de landen, bij de volkeren. Wat is nog bruis- baar? Wat moet vernieuwd of weder op gebouwd worder in de nationale en de internationale samenleving, teneinde het mensdom te bevrijden van de vrees voor de onzekerheid in zijn bestaan, in zijn werk en in zijn toekomst? Dit was het centrale en hoogst actuele thema yan de XXXe Vlaamse sociale week, die Maandag, Dinsdag en Woensdag te Leuven werd gehouden. Eigenlijk, zo als men ziet, maar een „week" van drie jf6?' .muar die zó zeer Sevuld waren dat net begrip van duur in feite geen afbreuk doet aan hoger genoemde te weidse benaming ervan. In niet minder dan negen lessen, wer den dringende vraagstukken van het ogenblik belicht. Als doeleinden voor het godsdienstig en zedelijk herstel van de mens, wees een refer3®! van pater Goetstouwers O.P. meer speciaal op; eerbied voor de waar heid en parallel daarmede voor het ge- Weten; erkenning van God, als Schepper en Vader; erkenning van het menselijk Wezen, met zijn geestelijk-lichamelijke °i"de en met zijn christelijke bestemming: streven naar christelijke levenshouding, Sefundeerd op de verlossingsgenade en uitgewerkt in de bevrijdende strijd ts- ®en zonde en begeerlijkheden. En de mid delen voor dat herstel: de vorming van de christelijke persoonlijkheid; het schep pen van een christelijk levensmilieu, steu- P.edd op de natuurlijke en feitelijke so- d'ale structuur (standsorganisatie), kern ®n een nieuwe christelijke wereld: en enslotte: het doen ontstaan van een tegenwerkend maatschappelijk kli- h_?a hetoogd te hebben, dat cultuur niet voorrecht mag blijven van enkelen mnÜÏ z° bfeed mogelijk in alle volkslagen Worden verspreid, sprak de eerw Zal er eens weer eert koning van Spanje zijn? Er geen de laatste tijd weer hard- n*kkige geruchten rond de zoon van D°n Juan, de kleine Juan Carlosvan wie wij hier een foto afdrukken r-lVeid^m20 eeavoudig voor de gees- z fnÏn S oTP kerk vol te krijgen. Er zijn noden in overvloedige mate de hele Er staat wel geschreven; Miin oeen zullen geopend zijn en mijn or^ zijn op merkzaam voor het gebed Van hen die 11 deze plaats zullen bidden, m!ar we achten ons eigen verstand Van een der gelijke kwaliteit, dat we de zaken zelf kunnen afdoen. t Voor de vele hartepijnen en ziele- augsten helpen geen materiële oplossin gen noch in goederen noch in vermaak Geestelijke rust ondanks alle levensstor. *nen heef4 andere fundamenten van node we moeten ons begeven, ons laten trek.' ken in de sfeer der Goddelijke liefde Ee opdracht aan Margaretha Maria tot yerspreiding der H. Hart-devotie was en een middel. Zoals de Christus Zelf ver. klaarde, dat deze openbaring een laatste krachtsontplooiing van Zijn liefde was en gunste van de gelovigen der laatste eeuwen. Het H. Hart vraagt, smeekt om onze arten. En in bunnen we volgens 'jn belofte alles wat nodig is verwach- en We zijn echter te ongelovig en te materieel ingesteld, om zelfs van sen ïvr Vee' 'le'" te verwachten, y, argaret^ha Maria waagde het. Haar rt m Zijn Hart was als een stofje in gloeiende oven. Als een laaiende vlam werd aan Margaretha haar hart te oggeseven aIZZ* oudtijds, "enade werd beloofd aan 'I1, -,e fomr>eI bezochten, zo gewordt (ij ons nu wanneer de gods- In wV et "art wordt beoefend Alle schatkamers van barmhartigheid en heil gaan open. Ons hart blijft echter te gereserveerd, te koud, te hard. Wij noemen ons zo gaarne de weg wijzers, we willen zo gaarne de lichtende toortsen zijn tegenover de wereld. Daar. voor is vuur noodzakelijk. Waar kan dat beter worden ontstoken dan aan de oven van liefde bij uitstek Och. werden we ooit wijs. Misschien morgen? heer De Smet zijn vertrouwen uit in de mogelijkheid van de volkscultuur. De grondslagen der sociale veiligheid werden door kanunnik Janssen niet naai hun technisch aspect behandeid. maa- van zedelijk en natuurrechtelijk stand punt uit. Het recht op een menswaardig bestaan, schenkt de mens het recht op voldoende veiligheid. Vroeger baseerö- men zich bijna uitsluitend op de liefda digheid en de naastenliefde; later kwa men de verzekeringes tot stand, met al de voor- en nadelen van de kapitalistische ondernemingen. Eindelijk ontstonden de maatschappijen van „onderlinge bijstand'' Zij verzekerden de sociale, veiligheid op een wijze, die het best beantwoordt aan de zelfstandigheid van de menselijke persoonlijkheid De sociale actie moe* toevertrouwd blijven aan autonome in stellingen, niet aan staats- of semi -over heidsorganen. Over de ombouw van het kapitalisme resumeerde dr. R. Hulpiau als volgt zijn houding ten opzichte van het kapitalisme Wij willen wijzigingen totstand zien ko men èn in de structuur èn In de geest van het kapitalisme. Het privaat bezit der productie-middelen moet niet afge schaft worden. Het privaat eigendoms recht is evenwel geen absoluut recht; wij kunnen aannemen, dat in sommige geval len en bepaalde voorwaarden privaat ba- zit en beheer afgenomen worden. He4 alleenzeggenschap van het kapitaal is niet houdbaar. Men moet gaan naar vor men van maatschappijen, die beant woorden aan wat de productie de facte is; een samenwerking van kapitaal en ar beid. Aan het economische en financiële machtsmisbruik moet een einde gesteld worden. Passende maatregelen moeten getroffen worden, om dit misbruik on mogelijk te maken. De ziel van de econo mie moet zijn; sociale rechtvaardigheid en liefde, met daarenboven de dienst van het algemeen welzijn als opperste norm Vermelden wij tenslotte nog de con clusie uit het referaat van staatsminister De Schrijver, over Verenigd Europa. Een werkelijke Europese algemene federatie mag beschouwd worden als onmogelijk tc verwezenlijken in de eerstkomende jaren, omdat de eendrachtige wil deze totstand te brengen, niet aanwezig is. Als doelwit van onze tijd wordt aanbevolen; het op richten, in het kader van het pact van San Francisco, van een associatie van Staten in Europa, welke de coördinatie van veel regionale belangen zou ver zekeren en daartoe de nodige uitvoering organen in het le\en zou rpepen. Een eerste stap werd in West-Europa in deza richting gedaan Vele moeilijkheden zul len bij het voorbereiden van een asso ciatie van Staten in Europa oprijzen Doch zij mogen ons niet afschrikken! Menselijke en christelijke redenen doen ons die grootse taak aanvaarden! Koningin Wilhelmina zal zich, na haar vertrek uit Amsterdam op 6 September a.s., begeven naar de Ruige Hoek, waar Hare Majesteit, dan als Prinses der Ne derlanden, gedurende een week zal ver toeven. In een verklaring heeft president Truman de arbeiders geprezen, wier productie, zo zeide hij, had meegeholpen „onze natie tot een hoeksteen te maken in het Internationale streven om de wereld te herstellen en een blijvende vrede tot stand te brengen". De verklaring werd uitgegeven ter ere van de 66ste jaarlijkse viering van de dag van de arbeid, die dit jaar op 6 September valt- De president zegt verder in zijn ver klaring: „Ons doel is nu de productie blijvend te verhogen en de levens standaard te verbeteren. We moeten een inflatie de kop indrukken, voordat zij ons tot een economische ramp voert". Het minimumloon moet volgens Tru- .man verhoogd worden van 40 tot 75 cent per uur, en de sociale voorzieningen zouden verbeterd moeten worden. Dr. Schacht, de rijksminister van finan ciën onder Hitler, die in de tijd te Neu renberg werd vrijgesproken door de ge allieerde rechters, doch later door een el ders zittend Duits gerechtshof werd ver oordeeld, is thans door het zuiveringshof van Ludwigsburg in hoger beroep vrijge sproken. Dr. Schacht blijft echter voor lopig gedetineerd op last van het Ameri kaanse militaire bestuur. Het „Ned. instituut voor volkshuisves ting en Stedebouw" zal op 24 en 25 Sep tember a.s. in Amsterdam een congres houden over de woningnood. De voor zitter, jhr. M. de Jonge van Ellemeel, zal een inleiding houden over de ernst van de woningnood. Op 24 September zullen de congressisten in het stedelijk museum worden ontvangen door het ge meentebestuur van Amsterdam. Een Grenadier, een Jager en een man van het regiment Prinses Irene in de gala-uniform, waarin deze garde-regtmenten Maandag bij de inhuldiging zullen verschijnen In een toespraak tot 600 katholieke pelgrims uit de V. S. heeft Z. H. de Paus in zijn zomerverblijf te Castel Gandolfo naar aanleiding van de komende algemene vergadering der V. N. te Parijs verklaard: „Indien ooit een aantal mensen, op een critiek punt in de geschiedenis bijeen, de hulp van het gebed nodig heeft, is het deze vergadering der V. N. Mannen van ontwikkelii^g en ervaring, van edel karak ter en hoge idealen, zullen hun uiterste krachten inspannen, niet alleen om de familie der volken voor een onoverzien bare ramp te sparen, doch ook om haar op de weg te brengen, die leidt naar vreugde en recht voor allen". 11 Onverwacht hield H. M. de Ko ningin gisteren, vergezeld door Prinses Juliana en de oudste drie prinsesjes, een grote rondrit door Amsterdam. Dwars door de feestelijk versierde binnenstad, door volksbuurten en bui tenwijken reed de auto, die overal omringd werd door liefdevolle en aan hankelijke genegenheid. Honderddui zenden stonden langs de kilometers lange route en overal was enthousias me en een sfeer van blijheid. Precies tegelijk met het vijf uur voor spel van het parleiscarillon klonken de militaire commando's, gingen tientallen periscopen van een halve of een hele gulden tussen de honderden wachtende mensen op de Dam de hoogte in en kwam Hare Majesteit onder het gejuich er. hoera-geroep van het publiek, naar buiten, gevolgd door prinses Juliana en de drie prinsesjes Met een zeer klein ■gevolg stapte de Koningin, gekleed in een bruine bontcape en dito japon, in de H x 3, die waarschijnlijk vanwege hét koelere weer gesloten was, voor haar (Telefonisch van onze Parijse correspondent) De samenstelling van het ministerie wordt door de socialisten vertraagd De heer Schuman is echter voornemens in de loop van de dag de benoemingen te verrichten mèt of zonder de socialisten. Tot na middernacht zijn de rode broe fers in vergadering geweest. Toen zon den we weer een delegatie naar de mi nister-president, die eerst om half drie vannacht het ministerie van buiten- andse zaken verliet. Partijleiding en awerfractie kwamen hedenochtend bitecn- Het gaat om enige belang- 5 Ja® Portefeuilles o-a. die van binnen landse zaken en defensie. de financiële en economftcbe t n aüerdringendst een krach- en he? v!ene eisen. werpen de socialis- r dn phaagstult van de laiciteit en van alt hun min°P(' In de grond vrezen zij, dat hun ministers in de knel zullen ko- AMATOR. Mevr. Eleonore Wilson McAdoo, doch ter van de voormalige president Wil son. arriveerde gisteren op Schiphol om president Truman te komen ver tegenwoordigen hij de inhuldiging van koningin Juliana men, nu de stakingsbeweging zo toeneemt en de agitatie tegen de geleide econorme heviger wordt. Niet alleen het gezag van de overheid, maar ook dat van de vak verenigingsleiders wordt met de dag ern stiger aangetast. Het belangrijke feit is, dat de minister president zelf de portefeuille van finan ciën en economie zal nemen, daarbij bij gestaan door staatssecretarissen "uit de M.R.P. en dat Reynaud een belangrijke opdracht zal krijgen, waarvan de uitvoe ring natuurlijk in Amerika'moet worden gezocht. Met deze oplossing ts Me moei lijkheid van een keuze tussen René Mayer, Mendes France en Paul Reynaud, van de baan. De socialisten hebben de minister-pre sident gedwongen, meer in het bijzonder de voorgenomen maatregelen bloot te leg gen betreffende de belastingverhoging en de compensaties voor de snélstijgende prijzen. Het loonvraagstuk is des te moeilijker op te lossen, daar de diie richtingen in de vakbeweging onder de druk der wilde stakingen in hun eisen tegen elkaar opbieden. De prijzen van de kleinhandel zijn in de maand Augustus met bijna 10 pet., precies uitgedrukt met 9,2, gestegen en wel van 15,59 maal tot 17.16 maal de prijzen van 1939. De communistische C. G. T. wil nu de grondslag voor de loon- berekening op frs 13.500 gesteld zien. De Force ouvrièfe vraagt de opheffing van de loonstop, de christelijke vakbon den eisen onmiddellijke uitkering van een voorschot van frs. 5000. De eisen komen over het algemeen op een loons verhoging neer van 35 pet. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, George C. Marshall, heeft Woensdag medegedeeld, dat de V.S. met Engeland en Frankrijk besprekingen voe ren over de mogelijkheid van beperking of opschorting van het wegvoeren in het. kader der herstelbetalingen van fabrieks- installaties uit Duitsland. De minister zeide, dat de administrateur van de E.C.A., Paul Hoffman, een commissie beeft benoemd, die de zaak verder zal onderzoeken. Van gezaghebbende zijde te Washington is medegedeeld, dat de Amerikaanse re gering reeds tot de mening gekomen zou zijn, dat het Europese herstelprogramma het meest gebaat zou worden, wanneer men de verdere ontmanteling en verzen ding van de 916 installaties, die in Octo ber j.l, voor herstelbetaling werden aan gewezen zou staken. De turfproductie in de Noordoostpol der heeft dit jaar weer goede resultaten bereikt. In vier maanden zijn met t,wee persmachines ruim 5 millioen stuks uit de grond gehaald. Dertig a veertig per sonen hebben hieraan medegewerkt. Deze productie kwam alleen nog maar uit de omtrek van Lemmer. Met de af levering aan hen, die in de polder werk zaam zijn,is reeds een begin gemaakt, rijtoer door de Jordaan en de Eilanden- buurt. In de Jordaan Ook de Jordaan heeft zich een feest kleed aangemeten, niet zo kostbaar en kostelijk als de drukke winkelstraten van de binnenstad maar daarom met niet minder liefde en moeite aange bracht. Slingers van groen en pa pieren vlaggetjes overhuiven de smalle sobere straatjes. Feestmuziek met luid sprekers klinkt alom en de Jordaan zou de Jordaan niet zijn, als deze feestmu ziek niet vooral vol sentiment was. Pla ten van Jozef Schmidt en van Louis Da vids en heerlijke caramel-aria's schallen overal. Toen tegen half zes de stoet van auto's de Jordaan binnenreed, stond een dichte haag op de smalle stoepen en uit alle vensters bengelden o' ie en jonge be woners. Etalages waren ontruimd om opoe gelegenheid te geven op haar stoel alles te zien en op de stoepranden zat het grut. dat hier bij drommen aanwe zig was. De Koninklijke Familie maakte een zeer lange rit door deze buurt, waar zij zo geliefd is, en pveral vxas er veel jubel en gewuif. Men zag de auto's te gen de achtergrond van de Westertoren een hoog bruggetje oprijden en heel die lange reeks van smalle rechte straatjes doorkomen. Overal gezwaai met vlagge tjes en gewuif met zakdoeken en in de auto groette men terug. De koningin en at prinses minzaam wuivend en knik kend, de kleine prinsesjes een beetje verlegen met de hand zwaaiend. Een grote bos van 25 witte en 25 rose anjers vertolkte de dank van de Eilan- denbewoners aan 's-lands vorstin, die hierna werd bezocht. De route van de rijtoer was per scheeps roeper in de buurt bekend gemaakt en lang voordat de stoet zou passeren was het een drukte van jewelste. De jeugd van Kattenburg, Wittenburg en Oosten burg had zich en masse langs de straten opgesteld of klommen in hijskranen en in lantaarnpalen om zich niets van Het schouwspel te laten ontgaan De ouden van dagen van de Eilanden hadden voor het wijkgebouw van de Ned. Herv. ge meente op lange rijen stoelen een plaats je gekregen. In hun trillende handen een vlaggetje, waarmee zij straks hun vor stin zouden toewuiven, zaten zij vol span ning op de grootse gebeurtenis te wach ten. Een speciale deputatie bestaande uit enige markante figuren uit de buurt, zat aan de andere zijde van de straat. Uif hun midden zou straks de wed. Boon, die al 52 jaar op Kattenburg woont naar voren treden om H. M. te huldigen. Toen dan om kwart voor zes de eers+e motorpolitie de brug opzwenkte, barst te een luid gejubel los. Vriendelijk knik kend en wuivend reed de Koninklijke familie langs de grachten. Voor het wijk gebouw werd gestopt, de chauffeur opende het portier van de auto en be langstellend boog de Koningin zich voor over. Een predikant begroette H. M. en prinses Juliana en de drie prinsesjes ke ken nieuwsgierig toe. Zich bewust van haar eervolle opdracht stapte moeder Boon naar voren. Met een „asjeblieft me vrouw" bood ze H. M het bouquet an jers aan. Èn de Koningin schudde harte lijk de hand van het vrouwtje en infor meerde naar de leeftijd van de geefster. Op het antwoord: „Ik ben 88. mevrouw, ja, ik heb u groot zien worden" lachte de grijze vorstin „Dat is reusachtig". Toen stak prinses Juliana, die dit aardige taie- reeltje glimlachend had aangezien het moedertje eveneens de hand toe, de drie prinsesjes wuifden en het was voorbij de stoet ging verder Oost in. Eerst tegen kwart over zes werd het geduld van de op de Dam wachtende dui zenden beloond en plantte het gejuich Wijziging van standpunt? De Amerikaanse regering zou voorne mens zjjn haar politiek betreffende de herstelbetalingen in Duitsland, die zij in tegenspraak met de doeleinden van de E.C.A. acht, te wijzigen. De administrateur van dit program, Paul Hoffman, zou tot een studie van de kwestie overgaan, zo meent de diploma tieke redacteur van de „New York Times" te Washington te weten. Volgens deze laatste zou iedere verzending van materi eel uit de Westelijke zóne van Duitsland geschorst worden, totdat Hoffman zijn verslag heeft beëindigd, in weerwil van het verzet van Groot Brittannië en Frank rijk tegen een moratorium inzake de her stelbetalingen. zich van de Kalverstraat weer voort naar de Dam toe. Prins Bernhard, die niet was meege gaan, ontving de koninklijke familie weer bij de ingang van het paleis, maar eve a later ,toen H, M. zich reeds teruggetrok ken had, nodigde het spontaan aangehe ven Wilhelmus haar naar het balcon waar zij met het hele prinselijke gezin een van de langdurigste ovaties kreeg van haar verblijf in Amsterdam. Prinses Margriet, helemaal vooraan net met haar neusje boven het balcon- hek, kon maar niet genoeg krijgen van het terugwuiven en stond er tot grote hilariteit van het publiek net zolang tot haar vader zei, dat ze binnen moest ko men, waarna ze op een holletje verdween. Eindelijk dus is er keus gemaakt: de keuzebon zal verdwijnen. En daardoor staat Minister Mansholt in de pas bij de bakkers; die vinden natuurlijk dat „ie voor de bakker is", want tevens wordt het broodrantsoen verhoogd. In tegenstelling met deze .wit kielen" bakken de slagers echter geen zoete broodjes en verloochenen ten on- zichte van de Excellentie, tot wier taak het behoort om onze voedselvoorzien ng bon af te maken, niet hun meer bloed dorstig beroep. Die moderne Shyloc/.s eisen onverminderd hun pondjes vlees. Maar ja, de Minister is daar nog niet zo royaal mee, hij moet eerst eens uit zien, wat voor vlees hij in de kuip heeft. Hoe dan ook, bij alle ruzie in de we reld kwanj nog het bakkers-slagers-con- 1 flict rond een Excellentie. Het vrouwe lijk hoofd van ons privé-departement van voedselvoorziening wil zelfs de bak ker en de slager niet meer tegelijk aan de deur hebben, aangezien de kinderen hun vermaak zoeken in het spelen van bakker-slager-oorlogje en zich verstou ten termen te bezigen, welke zelfs het wettelijk hoofd van het gezin bij zijn pogingen tot handhaving van het gezag niet van haar mag bezigen. Nu weet de trouwe lezer van deze rubriek intussen wel, dat wij nogal eens onze Loupe richtten op Minister Mans- holt en onzerzijds het hoofd van Visse rij niet altijd geprefereerd werd als iemand om mee uit vissen te gaan, daar hij ons inzake distributie-aangelegenhe den nogal eens achter het net liet vissen. Doch laten wy geen oude koeien uit de sloot halen; die staan trouwens alle maal in de weide vet te worden dankzij de afschaffing van de verplichte veele vering door hun beschermer Mansholt. Als echter nu de slagers oordelen en ver oordelen, dat „hun" minister hen achter stelt bij de bakkers, dan vinden wij zulks onrechtvaardig. Immers ware er genoeg vlees, hij zou heus wel de vlees-distri butie opheffen. Zijne Excellentie heeft zelfs artikelen van de bon gedaan, waar van geen voldoende voorraad voor de vrije verkoop beschikbaar is. Dat de keuze-bon afgeschaft wordt, vindt alleen maar zijn oorzaak in de omstandigheid, dat Uncle Marshall nogal „melig" is en met zijn Amerikaanse bloem de bloemetjes buiten zet, zodat Mansholt ons koekjes en brood wat bloe- miger kan toestoppen. Wees er van over tuigd, dat wanneer meer genoemde oom uit Amerika zijn farms uitmoordde, de bewindsman van Voedselvoorziening ons met plezier tot Paasossen zou doen uit groeien. Waarom ook niet? Zo „melig" is Ex cellentie Mansholt ondanks alles niet. ANALYST. Hier poseert het voltallige kabinet, dat gisteravond, via een rondvaart door de grachttn, de verlichting van Amsterdam in ogenschouw nam. V.l.n.r. de heren Van den Brink, Van Maarseveen, Seegers, Van Schaik, Sassen, Drees, Manslu-lt, burgemeester d'Aily, Götzen, Stikker, Wijers, Joekes, Lieftinck en Schokking De Franse regering heeft Louis van Gasteren benoemd tot „Officier de l'academie" ter erkenning van de vele diensten door hem bewezen aan de Franse dramatische kunst in Neder land. (Van een speciale medewerker). Op 20 October 1941 ons land was nog grotendeels door de vjjand bezet heeft onze Londense regering aan de geallieerden te kennen gegeven, dat zjj na de oorlog uitbreiding van ons grond gebied in oostelijke richting zou eisen Als gevolg van deze stap werd op 25 Augustus van het volgend jaar namens de minister-president door de ministe' van buitenlandse zaken een commissie in het leven geroepen, welke dit an- nexatievraagstuk in studie moest ne men. Onder leiding van Koos Vorrink toog zij aan het werk. Zij liet zich lel den door de gedachten, dat bodemschat ten de meest waardevolle munt vormen waarmede de enorme schade, welke de Duitsers door hun alle normen van maatschappelijke rechtvaardigheid tar tend optreden ons volk berokkend had den, hersteld kan worden. Daarenboven zou gebiedsafstand een straf betekenen voor de misdaden, die de vijand ons onschuldig volk had aan gedaan. Binnen het jaar reeds op 7 Mei 1946 waren Vorrink en zijn mede werkers met een lijvig rapport voor zien van talrijke bijlagen gereed en stelden voor dit als boekwerk uit te ge ven en algemeen verkrijgbaar te stel len. Daartoe is men evenwel niet over gegaan. Maandenlang bleef bet in officiële krin gen over deze aangelegenheid merkwaar dig stil, totdat onze regering in het lata najaar 5 November 1946 een aan tal eisen bij de geallieerden indiend welker formulering bewees, dat ze de een andere mentaliteit waren ingegeve.: dan waardoor de commissie-Vorrink zivr. had laten leiden: het element „straf" was er b.v. uit verdwenen en de verlangens die op dit lijstje stonden opgesomd, de den reeds op het eerste gezicht al te be scheiden aan. Binenkort zal deze hoogst oelangrijke zaak op de agenda der geallieerden wor den geplaatst. Vermoedelijk zal zij reeds omstreeks half September in behandeling genomen worden. In importantie doet zij voor de Indonesische kwestie niet veel onder, want met beide gewichtige aan gelegenheden hangt de toekomstige wei- vaart van ons land ten nauwste samen. Het is zonderling en onbegrijpelijk, dat ons volk er in zijn geheel blijkbaar zo goed als geen belangstelling voor bezit Over het algemeen staart men zich im mers blind op sportevenementen in een Londens stadion en maakt zich naïef blij met de illusie, dat het aanzien van ons volk door een paar onnozele stukje3 metaal in de wereld toch maar aardig gestegen isdoch tegelijkertijd blijken de meesten de treurige werkelijkheio niet te beseffen, dat er machten aan nel werk zijn, die trachten te verhinderen, dat ons land delfstoffen verkrijgt, welker bezit een noodzakelijke voorwaarde vormt om onze steeds groeiende bevolking op de duur aan een behoorlijk bestaan te helpen. Er wordt op het politiek ganzenbord een duister, gevaarlijk en moeilijk te doorgronden spel gespeeld; de dobbelste nen zouden wel eens zo ongelukkig ge worpen kunnen worden, dat ons land er voorgoed door in de put terecht zal k men. Zoiets zou natuurlijk ontelbare ma len erger zijn dan het verliezen van een Olympische wedstrijd, doch zo deze na tionale ramp ons onverhoopt mocht tref fen. dan zou de meerderheid van ons volk daar vermoedelijk vrijwel onbe oerd en apatisch onder blijven Het in -:cht in de onderlinge waaydeverhoudin gen is bij velen nu eenmaal zoek. Wat staat er bij da komende conferen Meer dan drie jaar is de oorlog voor bij, maar nog steeds blijft hij slacht offers eisen. Een jongen uit de le Van Swindenstraat te Amsterdam vond gis teren op het strand in' Zandvoort een „stuk ijzer", dat zijn belangstelling wek te. Hij nam het mee naar huis en ging ermee naar zijn zolderkamer. Eens klaps hoorde men een slag. Bij onderzoek bleek, dat het stuk ijzer een projectiel was geweest. De 14-jarige vinder was bij de ontploffing gedood. In Bergen op Zoom was 't nog erger. Daar vond gistermiddag rond half twee een explosie plaats welke het leven kostte aan de 19-jarige sloper J. L. en de 21- jarige sloper-chauffeur J. v. d. M., bei den gehuwd en vader van een kind. De mannen waren op het terrein van de gemeentelijke gasfabriek, welk terrein ook dienst doet als opslagplaats voor de slopersfirma De Bruijn, bezig met het oo iaden van oud ijzer, toen onverwacht een projectiel ontplofte, dat tussen het schroot terecht moet zijn gekomen. De mannen werden deerlijk gewond en waren vrijwel op slag dood. tie der geallieerden evenwel voor ons al niet op het spel! Grensverkortingen, pla nologische verbeteringen, regelingen van waterstaatkundige aangelegenheden, be teugeling van de Duitse geldpolitiek, het voorkomen van oneerlijke buitenlandse concurrentie enz. al deze gewichtige kwes ties, welke in het regeringsrapport wer den opgenomen, zullen daar ter sprake worden gebracht; maar belangrijker dan dit alles zijn de economische persptctie ven, (waarbij steenkool de voornaamste plaats inneemt), welke voor onze na tionale toekomst geopend worden. Naar schatting bevat het Zuid-Limburg se kolenbekken op het ogenblik nog een voorraad van 600 700 millioen ton Wordt hiervan jaarlijks 10 millioen ton ontgonnen, dan zullen onze mijnen na 60 70 ruim gerekend misschien 80 jaar uitgeput zijn. Dit betekent, dat de voornaamste grondstof, waarop de in dustrie moet draaien, tegen die tijd op gebruikt zal zijn. De raderen van ons technisch apparaat moeten dan worden stop gezet en kunnen slechts op gang worden gebracht door kolen, die tegen dure prijzen uit het buitenland geïmpor teerd moeten worden. Tenzij onze verte genwoordigers er op de a.s. Parijse con ferentie in mochten slagen nieuwe mijn- concessies binnen de economische be langensfeer van ons land te betrekken Onze regering heeft daarom in haar memorandum verzocht een zestal mij nen, die tezamen ruim 13 millioen ton kolen per jaar produceren voor de tijd van 50 jaren in bezit te krijgen; boven dien verlangt zij zes mijnconcessies, die nog niet ontgonnen werden, als blijvend Nederlands bezit te verwerven. Door de voorgestelde correcties zullen bovendien in de Bentheimer bocht olievelden bin nen onze grenzen komen, die tezamen een voorraad van ruim 2 millioen ton bevat ten. De productie hiervan is zo ruim, dat onze behoefte aan smeerolie er volledig mee gedekt kan worden. Verder zullen winplaatsen van klei, turf, kalk, zilver zand, natuursteen en grind alsmede ui4 I gestrekte bossen ten zuiden van de Rijn 1 een niet te versmaden aanwinst voor ons t 4 van de bonkaarten 800 kunnen worden land vormen. J vernietigd. Voor het tijdvak van 5 t/m. 18 Sept. geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: Bonnen voor brood: 167-2 Brood 800 gr. brood (geldig t/m 11 September). Alle bonkaarten 810: 173 Algemeen 400 gr. brood of een rantsoen gebak De bonkaarten KA, KP en KC 8 0: 178 Algemeen 250 gr. bntex of m>yga' ne of 200 gr. vet (geldig !/m 25 Sept.). De bonkaarten KD KE 81»: 184 Algemeen 125 gr. boter of ma-sa- rine of 100 gr. vet (geldig t/m 25 September). Tabaks- en Versnaperingenkaarten: 97, 98 en 101 Tabak 2 rants, sigaretten of kerftabak. De niet aangewezen bonnen van strook

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1